19. dubna 2012, Carolina č. 801

události od 11. do 18. dubna


Z domova

Peake opustila Věci veřejné. Rozkol v nejmenší koaliční straně ohrožuje existenci vlády

Vicepremiérka Karolína Peake skončila ve Věcech veřejných. „Nemohu již nadále souhlasit s prosazovaným politickým stylem destrukce a nesrozumitelných kroků,“ zdůvodnila v úterý 17. dubna své rozhodnutí na mimořádné tiskové konferenci. Zároveň dodala, že má v plánu založit politickou platformu, která by udržela pro vládu většinu ve Sněmovně. Účast v nové platformě přislíbilo zatím dalších šest poslanců, potřeba jich je minimálně osm. Pokud nebude mít vláda bezpečnou většinu v Poslanecké sněmovně, měly by se uskutečnit předčasné volby.

„Nebude-li mít předseda vlády nejpozději do pondělka k dispozici jasnou informaci, že vláda má dostatečnou většinu, je správným řešením uspořádání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny ještě v červnu,“ uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Podle premiéra je vyloučena spolupráce s poslaneckým klubem původních Věcí veřejných. „Jako předseda vlády považuji za vyloučené, aby vláda pokračovala tak, že by byla založena na spolupráci s poslaneckým klubem, který zevnitř nebo ze zákulisí řídí člověk odsouzený za korupci,“ uvedl Nečas na tiskové konferenci. K požadavku jasné většiny se přiklání i prezident Václav Klaus, který jinak bude prosazovat konání předčasných voleb.

Předseda koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg uvedl, že o záměru Peake věděl.  „Neprobírali jsme to dopředu, ale jak se v takových případech sluší a patří, zavolala mi 20 minut před tiskovkou a oznámila to,“ řekl pro deník Právo.

Předseda VV Radek John, který byl během oznámeného odchodu členů strany v zahraničí, naopak informován nebyl. „Jsem šokován, opakuje se Sarajevo,“ přirovnal dění u VV k situaci v ODS z roku 1997. „Odpadlíci využili mé cesty do Varšavy, o které dlouhodobě věděli, a za mými zády vyhlásili platformu funkcí a postů,“ uvedl pro iDnes.

Odchod  místopředsedkyně strany Peake, která byla ještě minulý týden připravena kandidovat na funkci předsedkyně VV, se lidsky dotkl i dalších véčkařů. „Nevydržela velký tlak a jsem přesvědčen, že byla zneužita politickými matadory. Považuji to za velkou zradu a dokončení puče, který byl započat zhruba před rokem Kočí. Jsem připraven na konstruktivní opozici, ale i případně na nové volby,“ citovala média poslance VV Michala Babáka.

Chystaný projekt nové vládní koalice kritizuje také opozice. Podle ČSSD a KSČM  nemá vláda postavená na odpadlících legitimitu. Místopředseda ČSSD Michal Hašek připomněl výrok premiéra Nečase, který před týdnem vyloučil možnost vládnutí za pomoci přeběhlíků. „Logicky tak musí nyní začít jednání s ČSSD o uspořádání nových voleb. Nedovedu si představit jiný scénář současné situace,“ uvedl Hašek pro iDnes.cz.

Dominik Hejbal / redakce

Bárta dostal podmínku za uplácení, Škárka má jít do vězení za podvod

Padl rozsudek nad šéfem poslaneckého klubu Věcí veřejných. Víta Bártu, který čelil obvinění z uplácení, odsoudil soud k osmnácti měsícům odnětí svobody s třicetiměsíčním podmíněným odkladem. Bývalý člen strany Jaroslav Škárka má jít pro prokazatelné lži a podvod na tři roky do vězení nepodmíněně. Po dobu deseti let navíc nesmí vykonávat poslaneckou funkci. Rozsudek vynesl předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott v pátek 13. dubna.

„Tohle není demokracie! Jsme o třiadvacet let zpátky!“ Zaznělo po vyslyšení verdiktu z úst jednoho přítomného, který následně rozhořčeně opustil soudní síň. „Má pravdu, sbohem,“ přidal se k němu jiný. Během odchodu na důkaz nespokojenosti zacinkal klíči.

Faktický lídr Věcí veřejných Vít Bárta čelil obvinění poté, co předal obnos peněz svým tehdejším spolustraníkům. Jednalo se o 500 tisíc korun pro Kristýnu Kočí a 170 tisíc pro Jaroslava Škárku. Vloni v dubnu obvinila Kočí Bártu z pokusu o uplácení, podle jeho verze se ale v obou případech jednalo o půjčku bez smlouvy.

Podle Šotta poskytl Vít Bárta dvěma zmíněným poslancům bezúročnou půjčku. Škárka z něj tyto peníze vylákal pod falešnou záminkou, aby způsobil jeho diskreditaci ve veřejném i politickém životě, čímž sledoval své vlastní záměry a cíle. Při přelíčení lhal a navíc manipuloval s důkazy. Předložil falešnou nahrávku, která měla dokazovat převzetí úplatku. Jedinou polehčující okolností v jeho případě byla dosavadní trestní bezúhonnost.

Verdikt zatím není pravomocný, oba odsouzení se proti němu odvolali. Jaroslav Škárka místnost urychleně opustil. „Nebudu to zatím komentovat,“ odbyl novináře. Jeho někdejší spolustraník se na chvíli zdržel a odpověděl alespoň na pár otázek. Podotkl, že jeho dřívější rozhodnutí o odchodu z vysoké politiky i v případě nepravomocného odsouzení platí. Jak se později ukázalo, na funkci předsedy poslaneckého klubu sice rezignoval, ale poslanecký mandát si ponechal.  Premiér Petr Nečas i koaliční partneři trvají na tom, aby ze Sněmovny odešel.

Z Obvodního soudu pro Prahu 5 Jana Kumherová

Školské odbory v otevřeném dopise vládě vyjádřily nesouhlas se škrty

Od půlky března jsou ve stávkové pohotovosti, nyní se chystají připojit k protivládní demonstraci tisíců dalších odborářů. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství tak podpoří protesty kampaně Stop vládě. Společná platforma odborů, sdružení a občanských iniciativ požaduje zastavení asociálních reforem, demisi vlády a vyhlášení předčasných voleb.

Pracovníci školství to oznámili ve čtvrtek 12. dubna na tiskové konferenci, na které zároveň informovali o odeslání otevřeného dopisu vládě. V něm vyjádřili nesouhlas s rozpočtovým opatřením v rezortu školství. Kromě škrtů se odborářům nelíbí ani fakt, že jméno nového ministra školství ještě není známo, a rezort tak nikdo nechrání.

Předseda svazu František Dobšík prohlásil, že budou školství bránit do té doby, dokud vláda neustoupí. Podle odborářů totiž rezignovala na původní programové prohlášení, ve kterém přislíbila zvýšení objemu platových prostředků pro učitele v roce 2012 o čtyři miliardy korun, které potom měla na tři roky zamrazit. Místo toho kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) rozhodl o snížení výdajů v rozpočtu ministerstva školství. Regionální školství přijde téměř o dvě miliardy korun, škrty se výrazně podepíší na platech. Dobšík odhadl, že ministerstvo vezme pedagogům od června skoro tisíc korun, nepedagogům asi šest set.

Tento týden se v rámci kampaně Stop vládě uskuteční po celé zemi protivládní protesty, které vyvrcholí v sobotu 21. dubna demonstrací na Václavském náměstí v Praze. Podle Dobšíka se akce zúčastní tisíce pedagogických i nepedagogických pracovníků, odbory objednaly desítky autobusů. Je možné, že se v sobotu zastaví doprava a následující týden hrozí přerušení výuky na školách. Vše záleží na vývoji po demonstraci a také na tom, kdo se stane novým ministrem školství. Bývalý ministr Josef Dobeš (VV) rezignoval na svou funkci na konci března, jako oficiální důvod uvedl zmiňované škrty.

Kromě přípravy protestních akcí se ve čtvrtek mluvilo také o materiálu České školství – co chceme, který svaz vytvořil na svém šestém sjezdu. Tímto dokumentem chtějí odboráři stanovit zásady, kterými by se české školství mělo řídit. Jde např. o odpolitizování řízení škol, zvyšování výdajů na vzdělávání nebo o zachování postavení nepedagogů jako součásti vzdělávacího systému.

Z Domu odborových svazů Nikola Chomátová

Vyostřené Žofínské fórum řešilo otázky církevního vyrovnání

Církevní narovnání, krok k rozvoji územních celků? Takový byl název již 131. žofínského fóra, které se uskutečnilo v úterý 17. dubna. Zúčastnili se ho jak hlavní představitelé tuzemských nejsilnějších církví, tak i zástupci z řad politiků a široké veřejnosti. Hlavními hosty byli ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09), kardinál arcibiskup pražský Dominik Duka, předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml, Jiří Schwarz z Národní ekonomické rady vlády (NERV), poslanec Marek Benda (ODS) a k mírnému překvapení všech přítomných i senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), který nahradil původně ohlášeného Vítězslava Jandáka (ČSSD).

Každý z hostů měl zhruba 20 minut na to, aby prezentoval své stanovisko ohledně současného návrhu církevního narovnání. To by mělo pokrýt miliardové křivdy, které byly na církvi po komunistickém převratu v únoru ´48 napáchány. Současné řešení, proti kterému se staví například opoziční ČSSD i KSČM, se snaží odškodnění rozložit na dvě části, a to naturální a finanční. Finanční složka, která se vyšplhá až na 59 miliard korun, má větší podíl a měla by být vyplácena postupně po dobu několika let. Ze zabaveného majetku v hodnotě téměř 44 miliard korun by se mělo církvi vrátit 56 %.

Jako první se ujala slova Alena Hanáková, která se snažila odpovědět na otázku, proč nelze navrátit všechen církevní majetek. Stejně jako Dominik Duka, který přistoupil k řečnickému pultu hned po ní, se totiž obává, že takové řešení by vedlo jen k dalším újmám. Většina z tohoto majetku je nyní ve vlastnictví státu, obcí či soukromých osob, které s ním už desítky let hospodaří, a jeho vyvlastnění by bylo pouze zamazáváním starých křivd novými. Ministryně navíc upozornila na rizika, pokud se současný stav nezmění. Církve se nebudou moci začít financovat samy, a budou tak nadále znamenat zátěž státního rozpočtu. Stejně tak by se nemohl odblokovat některý sporný majetek, což v praxi znamená chátrání budov a nemožnost nové výstavby. Ministryně se nechala slyšet, že je třeba oprostit se od nesmyslného odporu k církvím zakořeněného už od Bílé hory a postavit se čelem k tomu, že 20 let po revoluci je církev jedinou okradenou a dosud nevyrovnanou ze všech.

Jiří Schwarz už jen předchozí vystupující doplnil tím, že označil církevní narovnání jako investici do nižších rozpočtových výdajů. Podle jeho výpočtů církev za celou komunistickou éru přišla o výnosy ve výši téměř 200 miliard korun a narovnání, které má v plánu stát v návaznosti na návrhy z roku 2008, je podle něho ještě podceněné.

Až po tuto část se fórum neslo celkem v poklidu. Situace se začala přiostřovat, až když se proti sobě postavili politici z nesmiřitelných ČSSD a ODS, Jiří Dienstbier a Marek Benda. Dienstbier byl mezi řečníky také jediným kritikem současného vládního návrhu, což vyvolalo ještě vášnivější debatu tentokrát i za účasti duchovních. Došlo na peprné právnické přestřelky a církev byla z pléna dokonce označena za nenažranou. Závěr Žofínského fóra byl patrně předobrazem debaty, která bude následovat, až se toto citlivé téma dostane více do povědomí veřejnosti.

Z Žofínského fóra Sabine Kejlová

V Olomouci odstartoval festival populárně-vědeckých filmů

Na Palackého univerzitě v Olomouci začal v úterý Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Festival se snaží prezentovat vědu jako dynamickou, rozmanitou a hravou sféru. 47. ročník AFO potrvá do 22. dubna.

Vedle promítání filmů a vyhlašování vítězů hlavních cen tvoří klasickou součást programu besedy s lidmi z mnoha oborů. Portfolio letošního ročníku bude velmi rozmanité. Najdou se v něm filmy zabývající se nesmrtelností buněk lidského těla, teoriemi o vyhynutí dinosaurů, vývoje savců či transplantací srdce a kontroverzní psychotropní substancí LSD.

Dokumenty o pozitivních a stinných stránkách technologií organizátoři do programu zahrnuli také. Bez povšimnutí nemohla zůstat idea o konci světa předpovězeného na rok 2012. Festival tedy nezapomíná na rozličné utopické a dystopické scénáře. V rámci zmiňovaného žánru bude přednášet americký fyzik a futurolog Michio Kaku.

Diváci se mohou těšit na filmy, jejichž osnova bude věnována střetu náboženství a vědy. V této kategorii se budou promítat dokumenty jako Stvořil bůh vesmír?, Bůh v mozku nebo Kdo napsal bibli?. Uváděné snímky podtrhne svým výkladem experimentální psycholog Bruce M. Hood, který je vedoucím testovacího střediska při univerzitě v Bristolu.

Hlavním hostem letošního ročníku bude vědec Steve Jones. Britský biolog převezme Cenu AFO za přínos popularizaci vědy. Jones je expertem na evoluci a genetiku. Pracuje jako profesor na University College v Londýně. V roce 2011 byl jmenován prezidentem Asociace pro vzdělávání ve vědě, největší oborové organizace ve Velké Británii, jež sdružuje učitele a popularizátory vědy.

Populárně-vědecký festival mj. připomene 300 let od narození Jeana-Jacquese Rousseaua. Výročí je odrazovým bodem pro disputaci nad účinností současných vzdělávacích systémů a metodik výchovy dětí. Další z mnoha diskusí se zúčastní britský režisér Ed Webb-Ingall, který v Olomouci uvede svůj krátkometrážní dokument Raising Hell, jenž rozebírá netradiční model rodičovství homosexuálních párů.

Dramaturgická rada AFO vybrala 17 snímků, které budou soutěžit o Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký film. Česká díla se ještě utkají ve zvláštní kategorii, z níž vzejde vítěz Ceny RWE za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film.

David Mičke

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Nečas, Dobeš a Kuba na Balkáně: ekonomická spolupráce a problémy ČEZ

Premiér Petr Nečas (ODS) společně s ministrem dopravy Pavlem Dobešem (VV) a ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS) začátkem týdne navštívil Albánii a Makedonii. Setkání Nečase s albánským ministerským předsedou Salim Berishou se zúčastnil i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Jednali především o problémech albánské dceřiné společnosti ČEZ.

“Mohu potvrdit, že vyřešení našeho sporu s albánským regulátorem je na dobré cestě. Měl jsem jednání s premiérem a na ministerstvu financí, myslím, že v průběhu několika málo týdnů se situace může stabilizovat,” uvedl Beneš pro Hospodářské noviny k investici, s kterou má ČEZ problémy od uvedení na albánský trh v roce 2009.

Tehdy koupil ČEZ majoritní podíl v albánské energetické společnosti CEZ Shperndarje za 102 milionů eur (přibližně 2,6 miliardy korun), po chvíli však přišly problémy s neplatiči a později i s albánskými úřady. V roce 2010, kdy ČEZ navíc dostal od albánských úřadů pokutu 500 tisíc eur za údajné chyby v účtování elektřiny, se firma ocitla ve ztrátě 900 milionů korun. Minulý rok se však zisky začaly zvyšovat a situace vypadala tak, že se dceřiná společnost z nepříznivé situace dostane. Počátkem letošního roku však přišel albánský regulační úřad s tím, že zvýšil cenu elektřiny, kterou CEZ Shperndarje nakupuje, o 91 %. ČEZ za tyto regulace pohrozil arbitráží a zároveň požádal Světovou banku o intervenci. Ta se v roce 2009, kdy ČEZ albánskou firmu kupoval, zavázala garancí ve výši 90 milionů eur.

Právě intervenci SB vidí premiér Nečas jako východisko. “Samozřejmě, že Světová banka má zájem na úspěšném řešení, mimo jiné i proto, že v tom má vlastní peníze. Navíc největším akcionářem Světové banky jsou USA a ty mají zájem na tom, aby ekonomika a politika Albánie byla stabilní. Odchod tak klíčového investora, jakým je pátá největší evropská energetika, by takové stabilitě nepomohl,” uvedl po pondělním jednání v Tiraně premiér pro HN. Firmě ČEZ se zatím podařilo alespoň dohodnout zápočet pohledávek CEZ Shperndarje s jejími dlužníky. Podle Beneše nehrozí, že by ČEZ nakonec investici musel kompletně odepsat. I přes tyto problémy vidí český premiér velký potenciál v investicích do albánské energetiky, těžebního průmyslu a turistického ruchu.

Nečasova návštěva Makedonie se také nesla v duchu rozšiřování spolupráce. „Naše vzájemné ekonomické vztahy mají navzdory krizi vzestupnou tendenci. Máme zájem na posílení spolupráce v oblasti obchodu a investic, protože region západního Balkánu považujeme za tradiční prostor pro české podniky,“ uvedl premiér po jednání s předsedou vlády Nikolou Gruevskim. Podle Nečase se Česko chce zapojit například do tendru na zavedení tramvajové dopravy ve Skopje, nebo také do výstavby železničních koridorů mezi Bulharskem, Makedonií a Albánií a do dalších stavebních a průmyslových projektů. Obě země také uzavřely dohodu o spolupráci v oblasti zdravotnictví a lékařské vědy a řeč byla i o integraci Makedonie do NATO a EU. „Rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu je naší zahraničně-politickou a ekonomickou prioritou. Jsme připraveni maximálně podporovat tento proces, který vnímáme jako nejlepší cestu ke stabilitě a prosperitě celého regionu,“ řekl Nečas. Jednání se, stejně jako v Albánii, zúčastnili ministři dopravy a průmyslu a také řada významných českých podnikatelů.

Ondřej Novák

Zo Slovenska stručne

* Na jednej strane orientácia na Východ a na druhej strane proeurópsky. Taká je nová tvár Slovenska. Premiér Róbert Fico sa v nedávnom rozhovore pre Financial Times vyjadril, že Slovensko je príliš malá krajina na to, aby bola problémovým článkom EÚ. Okrem iného si Fico si uvedomuje, že SR je úplne závislá na ekonomikách Francúzka a Nemecka a tiež, že euro pre ňu bolo zatiaľ len úspechom. Zaviazal sa splniť záväzky po bývalej vláde Ivety Radičovej a znížiť rozpočtový deficit z minuloročných 4,8 % HDP na 3 % už budúci rok.

* Premiér Róbert Fico sa vo svojom druhom volebnom období pokúsi aj o oživenie vzťahov s Ruskom. Vyjadril sa tak po bezpečostnej konferencii Globsec pre HN. Pre upevnenie vzťahov sa pravdepodobne rozhodne podporiť výstavbu širokorozchodnej železnice do Viedne za päť miliárd eur. Tá sa používa najmä v krajinách bývalého SSSR. Bývalý minister dopravy Ján Figeľ (KDH) však vníma tento projekt skepticky. Podľa jeho slov je potrebné v prvej rade počkať na analýzu efektívnosti tak drahej investície.

Veronika Lešková

Ekonomika

Kalousek: Tato vláda ani vláda příští euro nepřijme

Nutnost reforem a zvyšování daní pro udržení finanční stability státu zdůraznil na úterním Žofínském fóru ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle jeho slov není možné podporovat růst České republiky na dluh. Tento krok by mohl významně poznamenat důvěryhodnost státu v očích partnerů, a tím snížit jeho konkurenceschopnost. Dále by se podle Kalouska v důsledku zadlužování zvýšily úroky ze státních dluhopisů.

„Když napumpujeme do ekonomiky peníze na dluh, tak porušíme stávající kredibilitu na trzích a stoupnou úrokové přirážky dluhopisů. A jedno procento je v tomto případě sedm miliard korun,“ uvedl ministr financí.

Ve svém projevu také poznamenal, že v dluhové krizi se nachází celá Evropa. Všechny státy musí zkonsolidovat své rozpočty a České republika není výjimkou. Podle Kalouska nezbývá než přijmout opatření, jako jsou zvýšení DPH nebo vyšší zdanění nadstandardních příjmů, aby se  Česko vyhnulo krizi, v jaké se nacházejí jiné státy EU, například Řecko nebo Španělsko.

Kromě vysoké zadluženosti států ministr také považuje za závažný problém konkurenci z Jižní Ameriky a Asie, které se Evropa prozatím nenaučila čelit. Jediným řešením je podle něj naučit se hospodařit s vyrovnaným rozpočtem i přes nepříznivý vývoj ekonomiky. „Ani v dalších letech nemůžeme počítat s žádným nárůstem – ekonomika poroste velmi málo, tedy spíše bude stagnovat a poroste-li, poroste o 1 až 1,5 %.“

V diskusi Miroslav Kalousek připustil, že by pro Českou republiku bylo vhodné do eurozóny vstoupit, ovšem nestane se tak zřejmě dříve než v roce 2020. Samozřejmě ale vše podle ministra záleží na tom, jak dopadne současná krize jednotné evropské měny.

Z Žofína Lucie Palkosková

Kultura

Festival Dny evropského filmu opět v Praze

Již devatenáctý ročník festivalu zaměřujícího se na evropskou kinematografii se usídlil v kinech Světozor a Lucerna. Opět nabízí přehlídku toho nejlepšího, co za poslední dobu na starém kontinentě vzniklo a do českých kin se nedostalo. Jde celkem o 43 snímků více než z 25 států Evropy.

Přehlídka tohoto ročníku je rozdělena do šesti sekcí. Například do Národní ligy jsou zařazeny filmy, které se loni ucházely nebo letos budou ucházet o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Lux Prize nabízí snímky soutěžící o cenu Evropského parlamentu a v sekci Media uvidí diváci výběr filmů, jejichž distribuci v minulých deseti letech podpořil program EU s názvem Média.

Promítání započalo ve čtvrtek 12. dubna a odstartovala ho uzavřená projekce snímku Královská aféra. Od té doby se na plátně vystřídala již více než dvacítka zajímavých počinů. Je zřejmé, že ohlasy diváků jsou pozitivní. Dokládá to úterní promítání filmu norského režiséra Maria Holsta Král z ostrova Bastoy o nápravném zařízení pro mladé chlapce. Z větší části zaplněné kino a po skončení zaznívající hlasy, komentující film jako „fantastický“, „působivý“ a „velmi povedený“, úspěch jen potvrzují. Zaujal i německo-francouzsko-španělský snímek Barva oceánu o afrických uprchlících.

Součástí Dnů evropského filmu byly také dvě konference. Ta úterní s názvem Digitalizace - záchrana i zkáza malých kin byla zaměřená na to, jak zachránit kina, která na digitalizaci nemají prostředky. Distributoři zde představili své plány s omezením nebo ukončením 35mm filmových kopií a distribucí jednak digitálních kopií DCP, tak i nosičů jako DVD či Blue ray.  Druhá konference Video on Demand - nový kanál distribuce filmů představila novou iniciativu, která dává filmům šanci dostat se k divákům jinak než uvedením v kině či televizi.

Pražská část festivalu končí ve čtvrtek 19. dubna adaptací jedné ze Shakespearových her, filmem Koriolanus režiséra a zároveň známého herce Ralpha Fiennese. Od pátku se pak festival přesune do brněnského kina Art.

Z kina Světozor Iva Melíšková

Partička zazářila na Týtý, do Dvorany slávy vstoupil Radoslav Brzobohatý

Pražské Divadlo na Vinohradech v sobotu hostilo předávání televizních cen Týtý. Absolutním vítězem se překvapivě stala Partička, která byla také vyhlášena pořadem roku. Ondřej Sokol, jeden z protagonistů této improvizační show, si odnesl cenu v kategorii Osobnost televizní zábavy. Partička přitom měla být kvůli nízké sledovanosti zrušena a Prima family její natáčení před rokem na čas pozastavila. Pořad má ale silné fanouškovské jádro na Facebooku, které mu získalo hned tři zrcadélka Týtý. Převratně vysokou sledovanost nemá ani seriál Vyprávěj, přesto letos už potřetí porazil statisticky úspěšnější Ordinaci v růžové zahradě.

Vítězi v hereckých kategoriích se už téměř tradičně stali Hana Maciuchová a Rudolf Hrušínský, které diváci znají ze seriálu Ulice. Karla Gotta, který má na kontě již dvacet sedm Týtý, porazil v kategorii zpěváků loňský vítěz Michal David. Nejlepší zpěvačkou je dle očekávání Lucie Bílá, za niž přebíral ocenění bratr. Kromě ní nedorazili ani další čtyři ocenění: Lucie Borhyová za zpravodajství, Václav Moravec mezi publicisty, Tomáš Klus, který se stal Objevem roku, a Ondřej Sokol z Partičky. Ten se na pódiu objevil až při přebírání ceny za absolutního vítěze ankety televizní popularity.

Celý sál tleskal vestoje Radoslavu Brzobohatému, kterého do televizní Dvorany slávy uvedla jeho bývalá manželka Jiřina Bohdalová. S loňskou laureátkou ceny se nedávno po letech setkali i před kamerou ve snímku Vrásky z lásky, který jde do českých kin. Večerem provedly herečky Tereza Kostková a Jitka Čvančarová.

Nikola Chomátová

Prudké emoce a strojový chlad – i to byla Česká taneční platforma 2012

Tak blízko a tak sami. Příběh o vysoké emocionální labilitě tří mladých jedinců, kteří touží být spolu, a nemohou. Nedotknutelní. Představení pražského progresivního souboru autorského divadla Spitfire Company, jež pondělním večerem završilo v Teatru Nod 18. ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla Česká taneční platforma.

Poblouzněný Filip (Robert Janč), náruživá domina Miriam (Markéta Vacovská), autistická dívka Josefina (Miřenka Čechová). Tři kontrastní charaktery se střetnou v červnovém nedělním odpoledni, kdy se za Filipem, a vlastně i Josefinou, vrací nezkrotná tulačka Miriam. Jen těžko se však odpouští někomu, kdo odešel bez rozloučení – Miriam je zahlcena výčitkami a v očích dvojice shledána viníkem. Již vzápětí se ovšem ukáže, jak hluboko v nitru jejich srdcí setrvává. Miriam následně rozpoutává emocionální bouři plnou vášnivých explozí a hořkých procitnutí v reálno, kde je místo jen pro dva.

Rovina dějovosti zde plní pouze marginální funkci, veškerá pozornost se upírá na vnitřní pochody postav Nedotknutelných. Přizpůsobena je tomu i vlastní scéna bez zbytečných rekvizit – jednoduchá aranže s bílými dveřmi v levém zadním rohu, jež odděluje svět duševní harmonie a citové lability, a gramofonem v diagonálně protějším rohu. Za zvuku vášnivého tanga překonávají Filip, Miriam a Josefina jakýsi vnitřní blok, a vytvářejí tak prostor pro citové spojení.

Česká taneční platforma letos do programu zařadila celkem 12 tanečních inscenací, které ohodnotila šestičlenná odborná dramaturgická rada jako nejzdařilejší. Do festivalu se zapojilo pět pražských divadel, včetně moderní scény Konzervatoře Duncan Centre.

Patnáctiminutový autorský projekt s názvem Planetoid LV-426 zde představila její absolventka Markéta Kuttnerová alias Maia. Muž a žena, či spíše dva mechanismy na klíček, svádí boj s pulsující biologickou složkou, jež se z jejich niter neúprosně dere na povrch. Tvůrkyně představení uplatňuje motiv odlidštění s důrazem na ztrátu přirozenosti člověka, jež se v dnešní době stává čím dál více aktuálnějším.

Z Teatra NoD a Divadla Duncan Centre Andrea Šafářová

Se současnými autory beletrie i poezie za hranice literatury – Festival spisovatelů Praha

Pětidenní Festival spisovatelů, který přijel již podvaadvacáté do Prahy, měl velmi nabitý program, během něhož na prknech Nové scény Národního divadla či na dalších místech Prahy vystoupilo čtrnáct literátů z celého světa. Pozvání přijal například španělský prozaik Juan Goyitsola, nizozemský provokatér Arnon Grunberg anebo turecký spisovatel Gündüz Vassaf. Mezi českými spisovateli byl Patrik Ouředník, Emil Hakl a Milan Vopěnka. Festival probíhal od soboty do středy a jeho letošní motto znělo Existuje pouze budoucnost.

Svátek milovníků literatury toho nabídl velmi mnoho. Festival se občas odchýlil od literatury samotné a přesunul se někam za její hranice. To, když nad současnými politickými i kulturními otázkami diskutovala velká jména zahraniční literatury jako Arnon Grunberg (Tirza), Hamdy el-Gazzar (Černá magie) z Egypta, který nedávno na vlastní kůži prožil arabské jaro, či Hanif Kureishi (Gabrielův dar).

Začátek festivalu předznamenalo již sobotní promítání dvou filmů v městské knihovně, Venuše podle scénáře Hanifa Kureishiho a Tirza podle stejnojmenné předlohy dalšího z účastníků festivalu, Arnona Grunberga. Oficiálně se začínalo v neděli na Nové scéně Národního divadla, kde návštěvníky tematicky přivítal prezident festivalu Michael March.“V minulosti se vždycky zdá, že budoucnost bude skvělá. V přítomnosti ale vždy zšedne,“ byla jeho první slova. Součástí zahajovacího galavečera bylo také předání Ceny Spirose Vergose za svobodu projevu. Tu získal španělský spisovatel Juan Goytisolo.

Festival se naplno rozběhl v pondělí, kdy se taktéž předávaly ceny; na pódiu však nestáli literáti, nýbrž jejich možní nástupci. Soutěž o Cenu Waltera Sernera je určena pro studenty středních škol, kterou Nadační fond FSP pořádal ve spolupráci s Literární akademií. Tématem letošního ročníku bylo motto Tristana Tzary Myšlenka se tvoří v ústech. Z celkových čtyř set povídek odborná porota vybrala jako nejlepší tu od studenta Simona Dytrycha z pražského Gymnázia Nad Štolou.

Během pěti festivalových dní se také hodně diskutovalo. Návštěvníci měli možnost vyslechnout a pohovořit si s hosty festivalu na témata Ať žije budoucnost, Budoucnost budoucnosti, Budoucnost islámu, Budoucnost Ameriky a Moje modré nebe.

Zřejmě nejlákavější debatou, soudě dle zaplněného sálu, byla o budoucnosti islámu. Hanif Kureishi, britský autor s pákistánskými kořeny, vyjádřil myšlenku, jak by měla budoucnost islámu vypadat, jasně. Podle jeho slov by se svět měl oprostit od myšlenky Boha. „Nemyslím si, že potřebujeme diktát nějakého Boha. Pak jsme děti, poddaní. Nelze mít společnost, která je současně religiózní a svobodná,“ dodal. Na jeho myšlenku navázal Gündüz Vassaf, když řekl, že muslimské, ale i křesťanské náboženství je třeba odpoutat od ráje. Myslel tím to, že jsou lidé pro vidinu ráje ochotni udělat cokoli. I na sobě třeba nechat vybuchnout bombu.

Z festivalu Michaela Nováková

Sport

Pardubice vedou nad Brnem 3:2, od titulu je dělí jedna výhra

Po domácí výhře 6:4 v pátém zápase získali hokejisté Pardubic ve finálové sérii s Kometou Brno pomyslný mečbol. Pokud pardubické mužstvo vyhraje i v příštím zápase, jenž začíná ve čtvrtek po šesté hodině v brněnské Kajot Aréně, může po dvou letech slavit extraligový titul.

V pátek, za stavu 1:1, se série stěhovala z Pardubic do Brna. Že jí domácí prostředí svědčí, potvrdila Kometa v prvním zápase, ačkoliv od 29. minuty prohrávala po trefě Radovana Somíka. Ovšem brněnští se vzchopili a v poslední třetině zápas otočili. Nejprve ve 47. minutě srovnal Jakub Svoboda a 10 minut před koncem vsítil vítězný gól kandidát na nováčka sezóny Hynek Zohorna. Výhra tak mohla posunout Kometu blíže k vysněnému triumfu v nejvyšší soutěži po 46 letech.

Sobotní odveta se co do počtu gólů vyrovnala pátečnímu mači. První gól padl až po 45 minutách do sítě jinak výtečně chytajícího pardubického gólmana Martina Růžičky. V tu chvíli propukla ve vyprodané Kajot Aréně naprostá euforie. Fanoušky Komety ale zchladil pět minut před koncem nenápadnou střelou Martin Bartek. Utkání dospělo do prodloužení, ale ani v nadstandardní desetiminutovce nenašel zápas vítěze. O něm rozhodly až samostatné nájezdy. Ten vítězný si připsal Jan Kolář I. a vyrovnal tak celkový stav série na 2:2.

Gólový půst vykompenzovali divákům hokejisté obou finalistů v úterním, zatím posledním zápase. Po první třetině vedli pardubičtí už 3:0, díky trefám Jiřího Cetkovského, Lukáše Nahodila a Radovana Somíka. Nástup do zápasu Kometa zaspala a podala snad svůj nejhorší výkon v celém play-off.

Na začátku druhého dějství Aleš Píša vsítil od modré čáry další gól a zdálo se, že je po zápase. Ovšem Kometa chytla druhý dech. Nejprve po geniální kombinaci s Tomášem Divíškem vstřelil gól Jakub Svoboda, na 4:2 snižoval Jozef Balej po centru Hynka Zohorny. Když Josef Vašíček čtyři minuty před koncem druhé třetiny prostřelil Martina Růžičku mezi betony, týmy v tu chvíli dělila jen jedna branka. Obě mužstva dostala během druhé dvacetiminutovky výhodu dvou hráčů v poli, ale ani jeden celek ji nedokázal přetavit v gól. Brňany držel ve hře skvělými zákroky Sasu Hovi, který vystřídal Jiřího Trvaje po čtvrtém inkasovaném gólu.

Finský gólman v dresu Komety udržel čistý štít jen do 46. minuty. Cetkovský přetlačil Jakuba Korejse, a zvýšil tak vedení Pardubic o dva góly. Pět minut před koncem odvolal hostující kouč Zdeněk Venera brankáře a i díky výhodě jednoho muže navíc snížil Dlouhý minutu před koncem na 5:4. Srovnat se Brňanům už nepodařilo, naopak prázdnou bránu odrazem od mantinelu trefil Martin Bartek.

Vojtěch Heřmánek

Plzeň si remízou s Žižkovem zkomplikovala cestu za titulem

Zápas s jen minimálním počtem gólových šancí nabídl nedělní duel dvou Viktorek. Domácí Žižkov se proti Plzni snažil získat klíčové body v boji o záchranu, Plzeňští pak mohli případnou výhrou podpořit svou snahu o obhajobu titulu.

Žižkov se od prvních minut pokoušel o aktivní hru, rozhodně to nevypadalo jako zápas posledního družstva s týmem ze špičky tabulky. Plzeň se nezatáhla do obrany, ale ani jejich příležitosti neskončily většinou ničím jiným než střelou mimo. První poločas tak skončil bez branek.

Hned v úvodu poločasu druhého se diváci dočkali největší šance zápasu, když po centru Václava Pilaře zazmatkoval žižkovský brankář Štěpán Kolář a k balonu se dostal Milan Petržela. Jeho střelu však na brankové čáře vyrazil obránce Michal Kropík. Ve zbytku druhého dějství se sice obě mužstva snažila, ale k žádnému výraznému ohrožení jedné či druhé branky už nedošlo a zápas skončil 0:0. Plzeň tak na Žižkově nedokázala využít zaváhání vedoucí Sparty, která v Teplicích také jen remizovala.

„Beru na sebe, že jsme tady dneska nevyhráli, takové šance se musí proměňovat,“ prohlásil po zápase plzeňský záložník Milan Petržela. „Samozřejmě je to pro nás ztráta, jeli jsme sem s tím, že chceme vyhrát. Bohužel jsme se vůbec neprosadili v koncovce, naše finální fáze byla velice špatná, pořádně jsme netrefili bránu,“ hodnotil na tiskové konferenci trenér Plzně Pavel Vrba.

Po remízách Sparty a Plzně se Liberci v pondělní dohrávce 25. kola naskytla příležitost vrátit se do čela tabulky. Před zápasem s Baníkem ztrácel Liberec dva body na Spartu. Ostrava na Bazalech sice skórovala první, ale Slovan i díky penaltě Jiřího Štajnera nakonec zvítězil 3:1.

Liberec tak nyní vede o bod před Spartou, o další čtyři body méně má Viktoria Plzeň. Šestadvacáté kolo Gambrinus ligy odstartuje v pátek zápas Dukly Praha s Baníkem Ostrava.

Výsledky 25. kola:
Sparta –Teplice 2:2, Olomouc – Příbram 4:4, Viktoria Žižkov – Viktoria Plzeň 0:0,
Slovácko – Hradec Králové 0:3, Ostrava – Liberec 1:3, Č. Budějovice – Slavia  1:0,
Jablonec – Dukla Praha 0:2, Bohemians 1905 – Mladá Boleslav 0:3

Tabulka po 25. kole:
1. Slovan Liberec 55b., 2. Sparta Praha 54, 3. Viktoria Plzeň 50, 4. Mladá Boleslav 41,  5. Příbram 39, 6. Dukla Praha 38, 7. Teplice 37,  8.  Jablonec 36,  9. Sigma Olomouc 33, 10.  Hradec Králové 30, 11. Slovácko 30, 12.  České Budějovice 29, 13. Slavia Praha  28, 14. Bohemians 1905 20, 15. Baník Ostrava 18 a 16. Viktoria Žižkov 15b.

Ze stadionu Viktorie Žižkov Vojtěch Koval

Počasí

Počasí

Duben nezůstává své pověsti nic dlužen. Je proměnlivý jako současná situace na politické scéně. Po chladném a deštivém víkendu se znovu ukazuje slunce a teploty pomalu rostou. Zatímco pro studenty byl uplynulý týden vhodný akorát tak ke psaní seminárek, rybáři se zaradovali. Jejich sezóna začala. Další dny se již mají nést převážně v duchu vyšších teplot. Doufejme tedy, že na rozdíl od Víta Bárty, který slíbil odchod z vysoké politiky, alespoň zima svůj slib o odchodu dodrží.

Iva Melíšková