26. dubna 2012, Carolina č. 802

události od 18. do 25. dubna


Z domova

Věci veřejné ve vládě končí, kabinet se opře o platformu Peake a požádá o důvěru

Premiér Petr Nečas se svým kabinetem požádá poslance o vyslovení důvěry. Hlasování v pátek 27. dubna je důsledkem vládní krize, když ODS a VV v pondělí vypověděly koaliční smlouvu a nejmenší vládní strana oznámila odchod do opozice. Podporu vládě přislíbila nově platforma kolem vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake, jež se odštěpila právě z VV. Zda ji dostane, závisí i na hlasech nezařazených poslanců.

Současné koaliční strany ODS a TOP 09 disponují ve Sněmovně 92  hlasy, k uskupení kolem Peake se aktivně hlásí osm poslanců zvolených za VV. Podporu vládě přislíbili i Michal Doktor (původně ODS), a také Milan Šťovíček, Miroslav Petráň a Otto Chaloupka, kteří však zůstávají v klubu VV. Počet provládních poslanců se nyní odhaduje až na 104, což k vyslovení důvěry stačí. Zapotřebí je totiž nadpoloviční většiny všech přítomných. Nově se tvořící vládní koalice si svoji sílu otestovala ve Sněmovně už v úterý, kdy odhlasovala přerušení schůze.

Premiér původně podmiňoval pokračování vlády vytvořením nového poslaneckého klubu do pondělí 23. dubna. Peake ale v tomto termínu dostatek kolegů nezískala, klub totiž musí mít nejméně deset členů. Nečas proto od této podmínky upustil. Uvedl, že se chystá s představiteli TOP 09 a skupinou okolo Peake jednat o formálních procedurách spolupráce. "Předpokládám, že pouze potvrdíme, co jsme si řekli slovně: že nebudeme měnit vládní programové prohlášení a budeme dodržovat stávající koaliční smlouvu. Budeme parafovat stávající koaliční smlouvu v revidovaném znění a stávající programové prohlášení," řekl premiér.

Proti budou hlasovat poslanci opozičních ČSSD, KSČM, Národní socialisté a zřejmě i osm poslanců z klubu VV, mezi nimi i bývalý ministr školství Josef Dobeš, který vládě vyčítá, že stojí na přeběhlících. "To je horší princip. To bychom nastavili cestu do pekel, přece jen komunisti už takoví čerti nejsou," citoval iDnes Dobešovu reakci na námitku, že pád vlády a nové volby by otevřely cestu k moci levici. Podle jednoho z posledních průzkumů předstihli komunisté s 20% podporou ODS a spolu s favorizovanou ČSSD (37 %) by měli ve Sněmovně pohodlnou většinu.

O důvěru se v pátek bude ucházet vláda ve stávajícím složení, tedy i se členy původně nominovanými za Věci veřejné: místopředsedkyní Peake, ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským a ministrem dopravy Pavlem Dobešem.

Naopak na funkci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny rezignovala Kateřina Klasnová, místopředsedkyně VV a manželka neformálního lídra strany Víta Bárty. "Odmítla jsem kupčení s vládou o hlasy poslaneckých přeběhlíků, odmítám i kupčení s vládou o funkce ve Sněmovně," uvedla podle Aktuálně.cz.

Současnou krizi odstartoval v úterý 17. dubna odchod Karolíny Peake z VV.  Jako důvod uvedla nesouhlas s „politickým stylem destrukce a nesrozumitelných kroků“ (viz Carolina 801). S Peake odešlo i dalších sedm véčkařů, kteří nyní chystají vznik nové strany. Následovala nedělní schůzka předsedů tří původních koaličních stran, další neshody a vypovězení smlouvy.

Ondřej Krutilek

V Praze protestovaly desetitisíce lidí proti vládě a jejím reformám

Václavské náměstí zaplnili v sobotu nespokojení občané, nad demonstrujícím davem se rozlila záplava transparentů, požadujících demisi vlády. Podle hlavních iniciátorů akce, odborových předáků, se jednalo o největší demonstraci od roku 1989. Pořadatelé ohlásili účast více než 100 tisíc lidí, policie 80-90 tisíc. Pocit déj? vu osudového protestu, který se na stejném místě konal před dvaceti lety, podtrhlo hromadné zvonění klíčů. „Premiér by měl jít na Hrad podat demisi, kterou by měl prezident Klaus podepsat perem, co si přivezl z Chile,“ vyzýval z pódia Jaroslav Zavadil, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Demonstraci pořádaly kromě ČMKOS i další odborové svazy, občanská sdružení a iniciativy, například ProAlt či Iniciativa Za svobodné vysoké školy. Zúčastnili se jí také lidé, kteří v podobných organizacích členství nemají. Už dopoledne se před Domem odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla začal formovat protestní průvod, který byl nakonec dlouhý stovky metrů. Než demonstranti dorazili na Václavské náměstí, několik účastníků pochodu zkolabovalo kvůli dehydrataci. Protestní akce se obešla bez vážnějších incidentů, policie musela zasáhnout jen u drobných potyček.

Občané protestovali na Václavském náměstí proti vládním reformám, které jsou podle nich nespravedlivé a asociální. Vládě dále vytýkali, že dopustila v zemi nevídanou míru korupce a navzdory slibům republiku stále více zadlužuje. Máme holé ruce, zadky už také!, Již je na čase zbavit se Nečase! nebo Rozkradli jste kasu, teď táhněte k ďasu! hlásaly transparenty. Odboroví předáci vládu také obvinili z destrukce školského a zdravotnického systému a pohrozili, že pokud se vláda nepoučí, mohou zemi paralyzovat generální stávkou.

Požadavky demonstrantů podpořily i opoziční strany ČSSD a KSČM. „Vládní politika v těch posledních měsících a letech ničí hospodářský růst, ničí pracovní místa. Reformy nás dostávají do spirály zdražování, poklesu a chudnutí,“ citoval server iHNed.cz předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Premiér Petr Nečas sice respektuje právo občanů protestovat, ale podle něj chce opozice zneužít protivládní protesty pro svoji předvolební kampaň. Ministr financí Miroslav Kalousek na reformách trvá, protože Evropa čelí krizi sociálního státu a již nelze zvyšovat životní úroveň občanů na úkor budoucnosti.

Po reakci vlády na sobotní demonstraci odbory ve středu ohlásily odchod z tripartity a na květen chystají sérii protestů.

Michal Červenka

Robert Fico navštívil Česko, jednal s Nečasem, Klausem i Sobotkou

Slovenský premiér Robert Fico vyrazil na svou první zahraniční cestu nedlouho poté, co byl podruhé ustanoven do své funkce. Tradičně zvolil Českou republiku. Během pátečního dne jednal nejprve s předsedou vlády Petrem Nečasem, poté s prezidentem Václavem Klausem a nakonec vyrazil za zástupci sociální demokracie. Oba premiéři se na brífingu shodli, že vztahy Česka a Slovenska zůstávají i nadále vynikající bez ohledu na rozdílná politická přesvědčení a kroky. Do budoucna plánují především vzájemnou spolupráci v oblasti jaderné energetiky.

I přes veškeré sympatie k Evropské unii nezvolil Robert Fico (Směr – sociální demokracie) pro svou první zahraniční cestu Brusel, nýbrž Prahu, jak už bývá u slovenských politiků zvykem. Potvrdil tak, že vztahy mezi Českem a Slovenskem stále zůstávají výborné. „Tato úroveň vynikajících vzájemných vztahů nijak nesouvisí s tím, jaké konkrétní stranické či politické zabarvení vlády je v Praze nebo Bratislavě,“ prohlásil premiér Petr Nečas na společném brífingu.

Premiéři se zabývali ekonomickou problematikou, otázkami z oblasti dopravní infrastruktury i problematikou rozpočtu EU. „Na celou řadu záležitostí máme stejné pohledy, někde pohledy rozdílné, ale plynoucí opět z logiky toho, že Slovensko je členskou zemí eurozóny, Česká republika stojí mimo,“ sdělil novinářům Nečas. Setkání potvrdila, že je velký zájem společně postupovat a spolupracovat a že Česko i Slovensko jsou nejbližšími spojenci. „Udělám vše pro to, aby tyto vztahy měly i nadále takovou kvalitu a zlepšovaly se,“ ujistil Fico.

Obě země mají pozitivní postoj k využívání jaderné energie. I o tom spolu premiéři hovořili. „Slovensko nedokáže přežít bez jádra, říkám to velmi jasně a přesvědčivě, a nikdo nám nemůže dát žádné argumenty ani důkazy, že se dá přežít bez jaderné energetiky,“ řekl Fico. S Nečasem by rádi realizovali projekt na výstavbu úplně nového jaderného bloku v Jaslovských Bohunicích.

Po setkání s Petrem Nečasem zamířil Robert Fico na Pražský hrad, kde ho přijal prezident Václav Klaus. Společně si připomněli kupříkladu 150. výročí setkávání na Javořině. Poslední zastávkou slovenského premiéra bylo setkání s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, k němuž má ideově nejblíže. Diskutovali například o předčasných volbách, které Fico na Slovensku suverénně ovládl. Nadpoloviční většina mandátů v Národní radě mu podruhé po dvou letech zajistila premiérské křeslo. K české politické scéně se Fico nevyjadřoval.

Z tiskové konference Johana Šidáková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Visegrádská čtyřka se tentokrát sejde ve Vysokých Tatrách

Poprvé po čtyřech letech se bude konat setkání Visegrádské čtyřky na Slovensku. Tamní prezident Ivan Gašparovič pozval své protějšky z Česka, Polska i budoucího nejvyššího představitele Maďarska do Vysokých Tater. Další každoroční summit V4 se uskuteční 5. a 6. května.

„Pozvání už přijali Václav Klaus a prezident Bronislaw Komorowski,“ řekla pro agenturu SITA Elena Bianchi z tiskového oddělení Kanceláře prezidenta SR. „ V návaznosti na volbu nové hlavy státu v maďarském parlamentě 2. května se očekává potvrzení účasti zvoleného prezidenta Maďarska,“ dodala. Favoritem na post je poslanec Evropského parlamentu János Áder, člen současné vládní strany Fidesz. Nahradit by měl Pála Schmitta, který rezignoval kvůli aféře s opsanou doktorskou prací.

Prezidenti spolu mají projednávat tři témata: „První je posílení regionální identity visegrádského prostoru prostřednictvím rozvoje spolupráce v oblasti cestovního ruchu a prezentace regionu navenek. V druhém bloku si hlavy států vymění informace o národních pozicích před nadcházejícím summitem NATO v Chigacu a nakonec se budou věnovat politice EU vůči východnímu bloku,“ uvedla dále Bianchi. Summit NATO se uskuteční 20. a 21. května.

Prezidenty v Tatrách krom pracovního programu čeká ještě výlet na Lomnický štít, návštěva observatoře Slovenské akademie věd a v neděli symbolické sázení stromků.

Martin Suriak

Ekonomika

Ministerstvo zemědělství podpoří farmářské slavnosti, dá na ně čtyři miliony

Ministr zemědělství Petr Bendl vyslovil podporu seriálu šesti farmářských slavností, jejichž hlavním cílem je prezentace prodeje ze dvora. Jednotlivé farmy vybrala Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ). „Dnešní děti díky různým vědecko-fantastickým filmům poznají třeba brontosaura, přitom ale nerozeznají kachnu od husy,“ zhodnotil současnou mládež ministr na pondělní tiskové konferenci. „Od farmářských slavností si slibujeme, že přivedou lidi z měst na statek, který není jenom kulisou, ale je autentickým fungujícím hospodářstvím,“ dodal předseda ASZ Josef Stehlík.

Na farmách se koná také takzvaný prodej „ze dvora“, který opravňuje sedláky k prodeji malého množství živočišných a rostlinných produktů, jako jsou například čerstvé králičí maso, syrové mléko, včelí produkty, čerstvá vejce či ovoce a zelenina. Farmář ovšem musí zajistit podmínky, které zaručí zdravotní nezávadnost potravin. „Dodržování těchto podmínek kontrolují naše dozorové orgány,“ dodává ministr Bendl.

Součástí programu na farmách budou kromě různých soutěží a her pro děti například praktické ukázky zemědělských činností a techniky nebo tvůrčí dílny. Slavnosti jsou tedy především rodinnou akcí, jejíž program se zaměřuje na obnovení vztahu české veřejnosti k venkovu, krajině a půdě. Ministerstvo podpoří slavnosti částkou převyšující čtyři miliony korun, přičemž více než polovina částky je vyhrazena na propagaci.

Kromě slavností byly na programu tiskové konference také žádosti o dotace na přímé platby a plošná opatření v rámci Programu rozvoje venkova (PRV). Předpokládaný objem vyplacených finančních prostředků v roce 2012 činí 29,5 miliardy korun. Proti loňskému roku je letos možné zažádat o dotaci  také elektronickou formou. „Kdo má dobrý vztah k počítačům, ten elektronickou komunikaci bezpochyby ocení,“ dodává Bendl.

Z ministerstva zemědělství Adam Englund

Kultura

Mezi nejkrásnějšími knihami roku bible či Špačkova učebnice

Soutěž o Nejkrásnější české knihy se letos konala již po sedmačtyřicáté. Porota vybírala celkem z  219 přihlášených knih. Ceny tohoto typu se poprvé rozdávaly v roce 1928, kdy Spolek českých bibliofilů uspořádal  soutěž o krásnou knihu. Nejkrásnější knihy roku tak mají dlouhou tradici.

Slavnostní předání cen se odehrálo v pražském  Strahovském klášteře. Z odborných knih bodovaly Loutka a moderna, Andy Warhol a Československo a Pražské módní salony. Mezi krásnou literaturou první tři příčky obsadily Nejlepší české básně 2011, Pěna dní a Bible svatá.

V kategorii učebnice si prvenství vysloužila kniha bývalého tiskového mluvčího prezidenta Václava Havla a odborníka na etiketu Ladislava Špačka. Kniha nese název Komiksová etiketa. Autor uvedl, jaká je hlavní výhoda této knihy proti ostatním příručkám etikety: „Komiksová etiketa má jednu velikou výhodu, není v ní spousta písmenek, ale naopak obrázky. Nenásilnou formou se naučíme všem životním situacím.“

Zájemci si od 26. dubna budou moci prohlédnout nominované knihy v Malé výstavní síni Památníku národního písemnictví na pražském Strahově. Zde vítězné knihy a knihy, jež se dostaly do užší nominace, setrvají do 13. května. Dále pak budou k vidění na veletrhu Svět knihy.

Ze Strahovského kláštera Daniela Ešnerová

Premiérový Můj vysvlečenej deník ukáže vztahy teenagerů, jak je vidí mladá gymnazistka

O sexu, prvních láskách a zklamáních. A hlavně o teenagerech a pro teenagery. Přesně takový je nový český film Můj vysvlečenej deník, který dnes vstupuje do kin. Po Okresním přeboru a Vráskách z lásky, které měly premiéru v minulých týdnech, tak mohou diváci vyrazit na další komedii. Můj vysvlečenej deník natočil režisér Martin Dolenský podle stejnojmenného knižního deníku mladé autorky Johany Rubínové. Dolenský snímek poprvé představil v úterý v pražském kině Lucerna. Doprovodila ho herecká delegace čítající i představitelku Johany Veroniku Kubařovou.

Kniha Můj vysvlečenej deník, popisující životní trable pražské gymnazistky Rubínové, se před dvěma lety stala bestsellerem. Podle nakladatele jak mezi dospívajícími dívkami, tak i mezi jejich matkami. Právě redaktor Jan Hlaváč z nakladatelství Daranus, o kterém se v médiích spekuluje, že on je pravým autorem díla, doporučil Dolenskému knihu ke zfilmování. Agentuře ČTK řekl, že kniha má dva copyrighty a jeden z nich je jeho.

„Hledal jsem příhodnou látku pro svůj příští film. Do Deníku jsem se začetl trochu s despektem, ale zhltl jsem ho za pár dnů. Což je samo o sobě známkou toho, že na něm něco je,“ prohlásil režisér. Když se Dolenský rozhodl, že Vysvlečený deník zadaptuje, původně myslel na televizní minisérii. „Původní scénář byl poměrně rozsáhlý, uvažovali jsme proto, že bychom Deník natočili jako minisérii. Tu bychom pak přestříhali do filmové podoby. Ale k tomu nakonec nedošlo. Scénář jsme brutálně seškrtali,“ vysvětlil režisér.

Pro roli Johany hledal Dolenský zkušenou, výraznou herečku. „Potřeboval jsem někoho, kdo mi bude oporou. A už poslední verze scénáře se přepisovaly s tím, že hlavní roli bude hrát Veronika,“ doplnil Dolenský. I Kubařová si látku oblíbila. „Myslela jsem si, že to bude nějaká teenagerská historka, která mi nic neřekne, ale opak je pravdou. S hrdiny jsem se sžila a těšila se, až vstoupím do jejich světa,“ sdělila Kubařová.

Kubařová vidí svoji postavu jako dívku, která jde do věcí po hlavě. „Je to sedmnáctiletá holka, která vyrůstala s tátou a časem i s nevlastní mámou Sábou. Její emoce jsou občas trochu klučičí a její povaha není úplně jednoduchá. Chvíli jsem pochybovala, jestli budu schopná vystihnout její temné stránky,“ dodala Kubařová.

V Mém vysvlečeném deníku si dále zahráli třeba Petra Špalková, Veronika Žilková či Igor Bareš.

Z Lucerny Jan Škoda

Jarní Code:Mode nabídlo pokoje plné módy

Už pošesté ožila Praha na čtyři dny populární přehlídkou Code:Mode, která je očekávaným svátkem pro všechny, jež oslovuje originální a kreativní móda, design a dekorativní doplňky. Akce se konala od 19. do 22. dubna.

Instalace se letos přesunuly do nových prostor: z Karlínské haly do obytného domu v Kaizlových sadech. Po všech směrech to byla změna k lepšímu: vystavující už nemuseli postávat u narychlo sestavených stánků, ale měli k dispozici vlastní pokoj, který si pro prezentaci mohli uzpůsobit dle vlastní chuti a potřeby. "Takový dům se na podobnou akci skvěle hodí," zhodnotila novinku jedna z pravidelných návštěvnic festivalu.

Počet vystavujících se sice od loňska zmenšil, a zisk tak pořadatelé museli dorovnat vybíráním vstupného ve výši 70 korun, i tak se ale návštěva festivalu rovnala dobře strávenému odpoledni. "Chodím sem hlavně za inspirací," prozradila například studentka Eva. Návštěvníci se tak opět mohli těšit z řady originálních výrobků, designových doplňků či menších kusů nábytku a nekonfekčního oblečení.

Pořadatelé připravili i pestrý doprovodný program: od módních přehlídek, přes diskuze s tvůrci až po animační dílnu pro děti nebo závody na kolech. Přehlídka přitom „přetékala“ až na venkovní prostranství, kde si na malém hřišti přišly na své i děti a unavení dospělí mohli příjemně posedět u nápoje. A ti, kteří návštěvu letošního Code:Mode nestihli, se mohou těšit po prázdninách na další příležitost oživit svůj šatník: pořadatelé totiž připravují její podzimní variantu.

Z přehlídky Code:Mode Benjamin Slavík

Sport

Neporazitelná Petra Kvitová posunula tenistky do finále Fed Cupu

České tenistky o víkendu v Ostravě porazily výběr Itálie 4:1 a podruhé za sebou si zahrají finále Fed Cupu. Jistotu měly už po třetím z pěti zápasů, když vedly 3:0. Velkou zásluhu na triumfu českých barev měla Petra Kvitová, Lucie Šafářová zase úvodním vítězstvím nad Franceskou Schiavoneovou potvrdila, že ji jaro zastihlo ve výborné formě. Obhájkyně loňského prvenství změří v listopadovém finále síly se silnými Srbkami, které porazily Rusky.

První bod na konto domácího týmu připsala hned na úvod Šafářová. Vedla už 5:3, poté ale zaváhala a Italka měla rázem za stavu 5:6 možnost získat první sadu. Šafářová však odvrátila všechny tři setboly a v tie-breaku set získala. Ve druhém byla suverénní a Italku jednoznačně přehrála. „Byl to asi můj nejlepší zápas ve Fed Cupu,“ řekla nadšená vítězka médiím.

Do druhého utkání nastoupila česká jednička Kvitová. Na třetí hráčce žebříčku WTA bylo ale vidět, že není v optimální pohodě. Na tom měla jistě podíl i delší herní pauza. Do utkání vložila o to více vůli a pevné nervy. Síly před Fed Cupem nabírala na soustředění v Turecku a v rozhodujícím momentě je dokázala využít. Proti Saře Erraniové uválčila vítězství 6:4, 6:3.

V neděli rozhodl už zápas Kvitové s nejlepší z Italek, Schiavoneovou. Pro české barvy se přitom místy nevyvíjel vůbec dobře, ačkoliv výkon Kvitové působil oproti sobotě podstatně jistějším dojmem. Rodačku z Fulneku navíc pobolívala levá noha. Ošetření, které jí nabízel kapitán Petr Pála za stavu 4:5 ve druhé sadě, však odmítla a místo toho vyrazila na kurt s odhodláním získat set pro sebe. To se jí skutečně podařilo a loňské vítězky mohly začít v předstihu slavit postup.

„Ale Franceska hrála dobře, strašně riskovala a v nějakých chvílích mi pomohla. Musela jsem bojovat o každý míč a nevzdávat se,“ ocenila kvality své soupeřky česká hráčka. Ta v Ostravě nakonec neztratila ani set a ve Fed Cupu získala už desáté vítězství v řadě.

Klání uzavřela prohra Andrey Hlaváčkové s Erraniovou a závěrečná čtyřhra, kdy Italky za stavu 5:6 zápas skrečovaly. Díky úspěšnému víkendu se česká reprezentace ocitla na prvním místě fedcupového žebříčku, když přeskočila právě Itálii.

Fanoušci bílého sportu se rozhodně mají na co těšit, jelikož za Srbsko mohou do finále nastoupit hned dvě bývalé světové jedničky Anna Ivanovičová a Jelena Jankovičová. V nejbližších dnech se také rozhodne o místě konání, tím by mohla být i Praha.

Michaela Kratochvílová

Hokejovými mistry jsou po dvou letech opět Pardubice

Fanoušci pardubického hokeje po dvou letech zase slaví. Východočeský tým získal titul, když finálovou sérii s Kometou Brno vyhrál 4:2 na zápasy, v rozhodujícím zvítězil 5:1. Hráčům Komety nepomohl ani plnovous, který si z pověrčivosti pěstovali. Teď už ho mohou oholit, skončili druzí.

Hráči Komety Brno se sice v klíčovém šestém zápase ve čtvrtek 19. dubna střetli s Pardubicemi na svém stadionu, ale ani přes hlučnou podporu fanoušků skóre 2:3 na zápasy zvrátit nedokázali. Oba týmy zakončily první třetinu s jedním gólem, rozhodující úder Pardubic pak přišel hned po začátku druhé části, kdy se Východočeši dostali do vedení. To si dokázali udržet bez další inkasované branky.

Navzdory velké snaze nedokázali Moravané proměnit své šance v druhé a třetí třetině. Fanoušci je však podporovali ovacemi až do úplného závěru zápasu.

„První třetina byla vyrovnaná. Ve druhé jsme odskočili, potom se zápas rozkouskoval do šarvátek a faulů. Ve třetí už jsme zápas kontrolovali. Jsme nesmírně šťastni, že jsme získali titul v šestém zápase,“ citoval pardubického kouče Ladislava Lubinu server Hokej.cz. Také podle trenéra Komety Zdeňka Venery byl zápas až do druhého pardubického skórování vyrovnaný.

Pardubice se mohou pyšnit celkově již šesti tituly. Fanoušci přivítali mistry křikem a šampaňským v ranních hodinách zpátky ve východočeské metropoli. V Brně se ale slavilo také. Postupem do finále play-off tamní tým překvapil a jeho příznivci to náležitě ocenili.

Konečné pořadí extraligy v sezoně 2011/12: 1. Pardubice, 2. Brno, 3. Plzeň, 4. Liberec, 5. Sparta, 6. České Budějovice, 7. Vítkovice, 8. Zlín, 9. Kladno, 10. Třinec, 11. Karlovy Vary, 12. Slavia, 13. Litvínov, 14. Mladá Boleslav.

Jana Samšuková

Fotbalová Sparta se dál trápí, Liberec jde do trháku

Pražská Sparta ve 26. kole fotbalové ligy prohrála s Mladou Boleslaví, a dovolila tak Liberci odskočit na čtyřbodový náskok. Severočeši povinnou výhru nad posledním Žižkovem zvládli s přehledem a udělali další významný krok k poháru pro mistra ligy. V napínavém souboji o titul se hubeným vítězstvím v Hradci udržela i Plzeň. Nečekaně rychlou záchranu v nejvyšší fotbalové soutěži pak po výhře nad Příbramí oslavovali v Českých Budějovicích.

Po příchodu generálního sportovního manažera Jaroslava Hřebíka tým z Letné zatím prožívá nejhorší jaro v historii české ligy a v matných výkonech pokračoval i v Mladé Boleslavi. Navíc ho zabrzdilo zbytečné vyloučení Pamiče po druhé žluté kartě. Mužstvo v rudých dresech se i v oslabení tlačilo dopředu, ale Boleslav vyrážela k rychlým brejkům do oslabené obrany. Jeden takový výpad zakončil po centru Šírla Chramosta a poslal domácí do vedení. Sparťanští hráči v čele se Sionkem pohrdli vyrovnáním i v tutových šancích a v nastavení dokonal sparťanskou zkázu Brunclík.

Liberec přivítal U Nisy poslední Žižkov. Papírově měl zápas jasného favorita, ale hosté chytili v posledních kolech formu a nepatrná naděje na záchranu v lize stále žije. Houževnatě bránící Pražané odolávali náporu Štajnera a spol. dlouho. V 73. minutě se však do odraženého míče za vápnem opřel Breznaník a Liberec slavil zasloužené vedení. Po vyloučení Šťastného přestal Žižkov  klást odpor definitivně. Liberec přidal v rychlém sledu další tři branky, některé okořeněné o Štajnerovy exhibiční prvky. Postupně se trefili ještě Musiol, Rabušic a Fleišman.

Zatímco Liberec i Sparta se střídaly na špici tabulky, mistři z Plzně nenápadně stahovali bodový náskok na čelo. Nebýt nečekaného zaváhání v minulém kole s Žižkovem, měli by dokonce boj o titul ve vlastních rukou. Ve šlágru posledního kola totiž zavítají právě do zatím vedoucího Liberce. Aby však bylo v tomto zápase o co hrát, stál před Západočechy jasný úkol: porazit venku Hradec. Na nekvalitním terénu si plzeňští hráči vytvořili jen mírnou převahu a gól přišel až z nepřehledné situace po rohu ve 40. minutě. Limberský dal střele z voleje zvláštní faleš a brankář Lindr pustil gól, který by měl nejspíš chytat. Hradec ale dál bojoval, a když se nechal po skluzu na půlce nesmyslně vyloučit útočník Plzně Ďuriš, báli se hosté o výsledek do poslední minuty.

Olomouc zažívá pod trenérem Uličným fotbalovou renesanci a po vítězství 4:0 nad Bohemians se výrazně přiblížila záchraně. Tým z vršovického Ďolíčku naopak už 17 zápasů nevyhrál a je nejhorším týmem jara. Předposlední Ostrava sice prohrála na hřišti Dukly 1:4, ale pouhé dva body ztráty na rozložené Bohemians dávají Baníku velkou naději na záchranu. Sestupový rébus už naopak mohli přestat řešit na jihu Čech. Po výhře v Příbrami 2:1 se českobudějovické Dynamo definitivně zachránilo a exslávistický trenér Cipro si velmi pochvaloval zimní příchod Tomáše Řepky, bývalého kapitána Sparty.

Výsledky 26. kola: Liberec - Žižkov 4:0, Boleslav - Sparta 2:0, Hradec - Plzeň 0:1, Dukla - Ostrava 4:1, Příbram - Budějovice 1:2, Teplice - Jablonec 3:2, Olomouc - Bohemias 4:0, Slavia - Slovácko 0:1.

Tabulka: 1. Liberec 58, 2. Sparta 54, 3. Plzeň 53, 4. Mladá Boleslav 44, 5. Dukla 41, 6. Teplice 40, 7. Příbram 39, 8. Jablonec 36, 9.  Slovácko 33, 10. České Budějovice 32, 11. Hradec Králové 30, 12. Slavia 28, 13. Olomouc 27, 14. Bohemians 20, 15. Ostrava 18, 16. Žižkov 15.

Filip Uhlíř

Počasí

Počasí

Počasí uplynulého týdne nás vysvléklo ze zimních kabátů, zato nás ale donutilo obléknout neslušivou pláštěnku či tahat celé dny deštník. Teploty se držely celý týden přesně na hranici: „Mám si vzít bundu, nebo stačí jen mikina?“ Tedy zhruba na 15 °C.

Postupně lepšící se počasí však nasvědčuje tomu, že se už brzy budeme probouzet do čistě slunných a teplých dnů. Podle meteorologů se nadcházející víkend můžeme zlehka připálit na slunci jako v létě, má být až 28 °C.

Jana Samšuková