3. května 2012, Carolina č. 803

události od 25. dubna do 2. května


Z domova

Předčasné volby nebudou, Sněmovna nenechala Nečasovu vládu padnout

Poslanci v pátek rozhodli, že koaliční vláda premiéra Petra Nečase (ODS) bude pokračovat i po rozkolu ve Věcech veřejných. V hlasování o vyslovení důvěry, které podnítil sám Nečas, kabinet podpořilo 105 poslanců. Proti návrhu se vyslovilo 93 členů dolní komory parlamentu, poslanci Jaroslav Škárka (nezařazený, dříve VV) a David Kádner (VV) se hlasování nezúčastnili. Vládě přitom k uhájení dosavadní pozice stačila nadpoloviční většina hlasů přítomných poslanců.

Důvěru Nečasově kabinetu vyjádřilo 51 občanských demokratů, 41 poslanců TOP 09, osm poslanců z platformy vicepremiérky Karolíny Peake, nezařazení Pavel Bém a Michal Doktor (oba dříve ODS), ale také tři členové poslaneckého klubu opozičních Věcí veřejných (Milan Šťovíček, Otto Chaloupka, Miroslav Petráň). Proti zachování současné vlády pak podle předpokladů hlasovali poslanci ČSSD a KSČM spolu s osmi zástupci VV a čtyřmi nezařazenými poslanci: Vítem Bártou, Kristýnou Kočí (oba dříve VV), Jiřím Paroubkem a Jiřím Šlégrem (oba dříve ČSSD, dnes Národní socialisté - levice 21. století).

Impulsem k hlasování o důvěře byly události druhé poloviny dubna, které přispěly ke značné nestabilitě vlády. Vše odstartovala vicepremiérka Karolína Peake, když 17. dubna ohlásila svůj odchod z Věcí veřejných a promluvila o plánech na vytvoření nové politické platformy spolupracující se současnou  vládou (viz Carolina 801). V pondělí 23. dubna pak ODS a VV vypověděly koaliční smlouvu a torzo rozštěpených Věcí veřejných oznámilo odchod do opozice (viz Carolina 802). Cílem hlasování bylo prokázat, zda bude Nečasův kabinet s podporou skupiny někdejších poslanců VV v čele s vicepremiérkou Peake nadále životaschopný.

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, která  začala v deset hodin dopoledne, se tradičně protáhla, k hlasování zákonodárci přistoupili až v podvečer. O slovo se v průběhu dne hlásili zejména opoziční poslanci, kteří ve svých projevech vyjmenovávali důvody, proč by měla současná vláda skončit. Řečníci z řad ODS, TOP 09 a platformy Karolíny Peake naopak argumentovali tím, že je nutné, aby vláda dokončila započaté reformy.

Vít Bárta před svým vystoupením předal své bývalé stranické kolegyni Peake kytici žlutých chryzantém s černou stužkou. Chryzantémy jsou považovány za smuteční květiny, žlutá barva pak může symbolizovat nevěru či zradu. „Byl to od něj velký tyjátr,“ prohlásila Peake na Bártovu adresu v rozhovoru pro iDnes.cz.

„Jsem rád, že se našel dostatečný počet poslanců, kteří chtějí podpořit reformní program vlády,“ okomentoval premiér Nečas výsledek hlasování. Naznačil tak, že vláda nemíní z nepopulárních kroků a úsporných opatření ustupovat.

„Vláda se bude opírat o platformu, kterou nikdo nevolil a nikdy nekandidovala v žádných volbách, o poslance, kterým hrozí trestní stíhání a kteří se bojí nových voleb,“ netajil se svou nelibostí vůči novému uskupení kolem Karolíny Peake předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Prvním důležitým úkolem, který měl prověřit jednotnost staronové vlády, mělo být schvalování církevních restitucí. Poslanci je  měli projednávat 2. května, ale z programu květnové schůze je vyřadili – oficiálně proto, že návrh zákona nestačil kvůli vládní krizi projednat ústavněprávní výbor. S rozsahem náhrad nesouhlasí opozice a většinově je odmítá česká společnost.

Barbora Majerová

Ministerstvu školství bude šéfovat Petr Fiala, bývalý rektor Masarykovy univerzity Brno

Na post ministra školství si před svým odchodem z vlády dělaly zálusk Věci veřejné. Ve středu 2. května byl ale na místo jmenován nestraník Petr Fiala. Jeho příchod kvitují vládní a paradoxně i opoziční politici.

Fiala není ve vládě premiéra Petra Nečase úplným nováčkem. Od září v ní působil jako premiérův hlavní vědecký poradce. Později byl jmenován místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Podílel se i na přípravě několika reforem předložených bývalým ministrem školství Josefem Dobešem.

V polovině minulého roku skončila Fialova sedmiletá rektorská dráha na Masarykově univerzitě v Brně. Poté zastával funkci prorektora pro akademické záležitosti a dále na univerzitě vyučoval politologii.

Nový ministr bude muset rychle vyřešit problémy s čerpáním dotací z EU,  Brusel totiž nedávno Česku omezil vyplácení peněz z programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Ministerstvo tak může přijít až o 53 mld. korun.

Ministerstvo školství čekají úsporná opatření ve výši okolo 2,5 miliard, které musí Petr Fiala v resortu ušetřit. Škrty jako oficiální důvod  své rezignace uváděl Josef Dobeš (VV), který opustil ministerské křeslo na konci března (viz Carolina 797). Kromě financování regionálního školství čeká na dokončení také reforma vysokých škol.

Josef Dobeš se ke svému nástupci vyjadřuje pozitivně. Se stínovým ministrem školství opoziční ČSSD Marcelem Chládkem ale vyjadřuje obavy, že Petr Fiala jako nestraník může mít problémy se sháněním peněz pro fungování resortu.

David Mičke

První máj v Praze: Levice protestovala proti vládě, anarchisté se střetli s příznivci DSSS

Sympatizanti Komunistické strany Čech a Moravy se sešli v ranních prvomájových hodinách na pražském Výstavišti.  Jejich počet se z počátečních zhruba dvou stovek v průběhu dopoledne až zdesetinásobil.  Akci zahájila předsedkyně pražských komunistů a poslankyně Marta Semelová: „KSČM podpoří všechny formy protestů, včetně generální stávky,“ pronesla ve svém projevu.

Dalším řečníkem byl místopředseda strany a poslanec Stanislav Grospič. Přítomné vyzval k „odmítnutí korupčního morálního bahna pravice“, poté obvinil z rozkrádání státu značnou část vládní garnitury. Grospič  připomněl i střílení do protestujících dělníků a horníků za Rakouska-Uherska. „O nic lepší nebyla tvář ani prvé republiky. Není možné si dělat iluze, že v určitý moment by k takovým scénářům klidně nešáhla i tato vláda, tato vládnoucí oligarchie a česká pravice,“ pokračoval.  Právě tato slova nenechala klidným premiéra Petra Nečase: „Komunisté se dodnes důsledně nerozloučili s totalitní minulostí a v poslední době jen narůstá jejich agresivita. V jeho případě se nepochybně jedná o uvažování podle sebe soudím tebe,“ vyjádřil se pro server Lidovky.cz o den později ke Grospičovým slovům předseda vlády.

Kromě projevů vzbuzovaly velký zájem debaty se členy strany, představení knihy předsedy Vojtěcha Filipa a v neposlední řadě také stánky s občerstvením. Jako každý rok se na oslavu 1. máje přišel podívat i poslední generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Příznivci komunistů se rozešli za zpěvu Internacionály chvíli před čtrnáctou hodinou, aby uvolnili místo sociálním demokratům, kteří si pro své oslavy vybrali stejné místo.

Shromáždění ČSSD se neslo v podobném protivládním duchu, ale bylo méně radikální. Místopředseda strany Jiří Dienstbier ml. ujistil přítomné, že ČSSD trvá na předčasných volbách, na progresivním zdanění příjmu fyzických osob a na uzákonění majetkového přiznání. Dienstbier pak, stejně jako hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na obdobné akci ve Vyškově, apeloval na své voliče, aby k případným předčasným volbám přišli a dali tak najevo nesouhlas s politikou stávající vlády.

Oslavy 1. máje nepořádaly jen parlamentní politické strany, nýbrž i uskupení radikální levice a pravice. Asi dvě stovky sympatizantů Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) se sešly v ulici Na Můstku v dolní části Václavského náměstí. Anarchisté si připomínali výročí chicagské stávky, kvůli které Svátek práce vznikl, na Střeleckém ostrově. Odtud pak přes Mariánské náměstí a Celetnou putoval průvod za skandování rozličných hesel na náměstí Republiky. Část anarchistů se následně vracela zpět na ostrov pod mostem Legií přes spodní část Václavského náměstí, kde se střetla s pravicovými extremisty. I přes snahu policie udržet obě skupiny od sebe, házeli po sobě radikálové  plastové a skleněné lahve, došlo i na dlažební kostky. Zranění utrpěli dva demonstrující. Při zásahu se zranili tři policisté, dva ošetřila záchranná služba na místě, jednoho převezla do nemocnice.. Po této potyčce se příznivci DSSS vydali na pochod Vinohradskou ulicí na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde je předseda Tomáš Vandas kolem páté hodiny rozpustil.

Z Výstaviště Vojtěch Heřmánek

„Okupanti“ Prahy chtějí zůstat na Klárově minimálně dva týdny

V sobotu se na Václavském náměstí sešla zhruba stovka lidí, kteří přišli podpořit iniciativu Occupy Prague.  Průvod se po dvanácté hodině v doprovodu policistů vydal na Klárov, kde vznikl kemp proti politické situaci v České republice.

Shromáždění nazvané Společně za změnu! Chceme skutečnou demokracii! zorganizovalo uskupení Skutečná demokracie. Protest se inspiruje americkým hnutím Occupy Wall Street a španělským hnutím 15M. Skutečná demokracie pro začátek požaduje demisi vlády a zastavení reforem. Zdůrazňuje, že nejedná v žádném politickém přesvědčení ani není ovlivněna žádnou ideologií.

Demonstranti si přinesli transparenty jako Tahle krize není naše!, Global revolution nebo Stop ACTA. Objevili se i členové skupiny Anonymous, kteří na podporu protestní akce zablokovali webové stránky některých politických stran. Nakonec jeden z organizátorů vyzval demonstranty, aby podepsali petici, která měla umožnit postavení stanů na Klárově. „Ne každý je zde pacifista, ale tento kemp a jeho metodika je nenásilná,“ upozornil na průběh shromáždění jeden z členů Skutečné demokracie.

Podle hlavního organizátora akce Jana Cempery by stany měly zůstat na místě minimálně do 12. května, kdy se po celém světě uskuteční protesty hnutí Occupy. Podobné kempy by měly vyrůst i v dalších městech České republiky. Členové Skutečné demokracie doufají, že se k nim začnou přidávat další lidé. "Nyní je nás několik desítek. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Jestli se lidé spíš přidají, nebo budou ubývat," vyjádřil se Cempera.

Z Václavského náměstí a Klárova Valentyna Polyakova

Pálily se čarodějnice, před Břevnovským klášterem shořely blbost i daně

Poslední dubnový den přilákal krásným počasím mnoho lidí na pálení čarodějnic. Hasiči měli nejvíce práce za posledních pět let. Zasahovali celkem u 154 požárů, které si vyžádaly jeden lidský život a způsobily škodu zhruba ve výši 6,2 milionu korun.

Jedna z nejvýznamnějších pondělních akcí v Praze se konala před Břevnovským klášterem pod záštitou Spolku břevnovských živnostníků. Jednalo se o 11. ročník slavnosti. Občerstvení se dalo zakoupit už od jedné odpolední, břevnovské čarodějnické trhy ale odstartovaly až ve čtyři hodiny. Kromě stánků s pokrmy a dárkovými předměty se akce zaměřovala nejvíce na ty nejmenší. Děti se dočkaly skákacího hradu a podobných pouťových atrakcí. Soutěžilo se také o nejkrásnější masku.

Vyvrcholením večera bylo zapálení hranice, na níž se tyčily čtyři kartónové figuríny čarodějnic. Každá z nich nesla jakýsi symbol zla, které mělo lehnout popelem společně s ní. Kromě bídy, závisti a blbosti se lidé zbavovali i daní. Oheň měl na starosti 175. skautský oddíl Jeleni. Kromě rozžehnutí se postarali i o jeho udržování a přikládání kvůli opékání buřtů.

Po zlatém hřebu večera se rozezněla hudba a lidem zpříjemňovaly večer nejznámější hity české klasiky v podání kapely Bonus. Oslavy se protáhly i po vyhasnutí plamenů zhruba do jedné hodiny ranní.

Od Břevnovského kláštera Jana Kumherová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Petr Nečas jednal s čínským protějškem Wen Ťia-paem

Předseda vlády Petr Nečas se minulý čtvrtek ve Varšavě zúčastnil schůzky 16 předsedů vlád střední a východní Evropy s čínským protějškem Wen Ťia-paem. Vedoucí čínské exekutivy jednal s každým ze svých protějšků 20 minut. Českým vládním speciálem přiletěli do Varšavy i zástupci českých podniků, kteří měli možnost navázat kontakt s čínskými kolegy. Z rychle se rozvíjející asijské země dorazilo na schůzku okolo 300 podnikatelů.

„Máme zájem na rostoucí obchodní výměně, ta za loňský rok dosáhla dvacet miliard dolarů. Snažil jsem se především podpořit vzájemný obchod, ale také vzájemné investice, v tomto případě i investice do českých firem v Číně,“ řekl po jednání Nečas.

Podle statistik  EU dovezla Česká republika z Číny zboží za 19 miliard dolarů, zatímco vývoz dosáhl pouze 1,5 miliardy. Český premiér vyzdvihl úspěšné zastoupení mladoboleslavské Škody v Číně, která zde chce od roku 2013 vyrábět již pět modelů svých vozů. „Máme tam ale také firmy, které investují v oblasti obráběcích strojů,  trakčních motorů anebo v oblasti finančních služeb. Všechny tyto projekty jsem podpořil,“ dodal premiér.

V sektoru financí působí v Číně zejména PPF, která zde prostřednictvím značky Home Credit nabízí spotřebitelské úvěry. Wen Ťia-pao potvrdil, že jeho země má o zvýšení vývozu zboží i služeb z České republiky zájem. „Je tu prostor pro ekonomickou spolupráci mezi oběma zeměmi. Česko má přednost v automobilovém průmyslu, strojírenství, elektronice, farmaceutickém průmyslu nebo v oblasti ochrany životního prostředí,“ řekl.

Čínský premiér na schůzce také oznámil, že Peking plánuje v regionu střední Evropy investici 10 miliard dolarů. Utrácet hodlá především v projektech týkajících se infrastruktury, nových technologií a zelené ekonomiky. Petr Nečas vidí naše šance získat některé investice optimisticky. „Tím, že jsme zemí se silnou průmyslovou tradicí a také s tradicí inovativního podnikání, tak máme velkou šanci uspět. Bude to především záležitost aktivity českých firem," uvedl premiér.

Prezident Česko-čínské obchodní komory Jan Kohout si ale myslí, že vše nezávisí jen na kvalitě českých firem, ale podmínkou jsou i dobré diplomatické vztahy. „V tuto chvíli jsou to všechno jenom úvahy, protože velké čínské investice se odvíjejí od kvality politických vztahů," vyjádřil se.

Ondřej Macka

Premiér Fico predstavil programové vyhlásenie vlády. Opozícii chýbajú detaily

Staronový premiér Róbert Fico (Smer-SD) predstavil vo štvrtok 26. apríla program novej slovenskej vlády. Smer-SD suverénne vyhral predčasné voľby, a zaistil si tak 83 (zo 150) poslaneckých mandátov. Opozícia s vládným programom od počiatku nesúhlasí. Chýba jej detailnejšie rozpracovanie financií.

Prečo programové vyhlásenie vlády SR, ktoré Fico predstavil poslancom, neobsahuje viac konkrétnych údajov o finančnom plánovaní, odôvodnil tvrdením, že vláda stále čaká na oficiálne čísla v súvislosti s odhadom hospodárskeho rastu a výškou deficitu. Preto je podľa neho predčasné hovoriť o konkrétnych veciach.

Na tlačovej konferencii opozičnej SDKÚ, ktorá bola v minulom volebnom období najsilnejšou koaličnou stranou, zaznelo, že strana programové vyhlásenie vlády nepodporí. Uviedla to podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská. Podľa jej informácii by tak mali učiniť aj ďalšie opozičné strany. Myslí si, že vyhlásenie je koncipované tak široko, aby dalo ministrom možnosť konať takmer ľubovoľne. Chýbajú v ňom konkrétne zámery riešenia nezamestnanosti, plány na konsolidáciu verejných financií, ale aj odpolitizovanie justičného systému a polície.

Fico vyjadril obavy, že mesiac máj bude najťažší v jeho politickej kariére. Vyjadril sa tak pre denník SME v súvislosti so záväzkom voči EÚ, ktorý prebral po vláde bývalej premiérky Ivety Radičovej. Ten znamená stlačiť deficit pod tri percentá HDP do roku 2013. Už na júnovej parlamentnej schôdzi by mali byť predložené súvisiace návrhy zákonov, ktorým cieľom bude ušetriť až 1,5 miliardy eur. Podľa jeho slov sa vláda nevzdá možnosti zasahovať do ekonomiky.

Veronika Lešková

Ekonomika

Podnikatelem roku se stal šéf Kofoly

Titul Podnikatel roku 2011 si ve čtvrtek 26. dubna z pražského žofínského paláce odnesl Jannis Samaras, generální ředitel společnosti Kofola. Nezávislá porota v čele s Adamem Walachem, který titul získal vloni, vybírala z vítězů jednotlivých krajských kol nejvýraznější charakter. „Jde samozřejmě o podnikatelský příběh a o osobnost. Jestli by firma měla ty výsledky bez něj, nebo neměla,“ vysvětlil podstatu soutěže jeden z porotců.

Vítěz cenu převzal z rukou ministra financí Miroslava Kalouska. „Stojím tu díky všem lidem v Kofole, svým kolegům a týmu, který se mnou Kofolu posouvá dál. Věřím, že budou rádi. Díky, Kofolo,“ ocenil své kolegy Jannis Samaras bezprostředně po vítězství.

Společnost Ernst &Young uspořádala v České republice Podnikatele roku již po dvanácté. Navazuje tím na tradici, která vznikla v USA roku 1986. V průběhu let se z Podnikatele roku stala mezinárodní prestižní soutěž, která se koná  více než  v 50 zemích. Vítězové z jednotlivých států se letos utkají v celosvětovém finále v Monaku.

Kromě ocenění úspěšných osobností je cílem organizátorů podpořit mladé a začínající podnikatele. „Prostřednictvím soutěže chceme nejen oceňovat úspěšné podnikatele, ale zároveň také podporovat rozvoj podnikání v naší zemi,“ komentovala soutěž Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst &Young v České republice.

V průběhu galavečera se udílely ceny i ve vedlejších kategoriích. Sociálně prospěšným podnikatelem roku se stala Dolores Czudková z chráněné dílny Ergon. Nejlepší podnikatelský příběh vybírali čtenáři MF Dnes. Cenu si odnesl výrobce dřevěných hraček Jaroslav Zeman ze společnosti DETOA Albrechtice, s.r.o. V kategorii Začínající podnikatel bodoval Marek Potysz s projektem Moje Ambulance, a.s. V poslední kategorii, Technický podnikatel roku, slavil úspěch Jaroslav Klíma ze společnosti Tescan, a.s., jeden z předních výrobců elektronických mikroskopů na světě.

Lucie Palkosková

Z ekonomiky stručně

* Ministerstvo financí přišlo s aktuálními čísly o stavu českého rozpočtu. Zatímco plánované zadlužení pro tento rok činí 105 miliard, již během prvních čtyř měsíců dosáhl schodek 44,7 miliard. To je téměř dvakrát více, než kolik činil deficit v březnu. Příjmy k 30. dubnu čítají celkem 336,4 miliard korun.

* Češi odvádějí na daních až 42,5 % své mzdy. Oproti minulému roku toto číslo vzrostlo o 1 % a s tímto výsledkem se tak Česká republika řadí na deváté místo mezi zeměmi OECD s nejvyššími daněmi. Nejvíce peněz státu dle aktuálních průzkumů odevzdávají Belgičané, jejich daně se rovnají 55,5 %, zatímco průměr OECD je 35,3 %. Nejmenším zdaněním se může pochlubit Chile, zdejší obyvatelé přicházejí pouze o 7 % ze své mzdy.

Iva Melíšková

Kultura

Začal sa Prague Photo Festival 2012. DOX ukázal podobu súčasnej fotografie

V pondelok 23. apríla  sa v pražskom Centre súčasného umenia DOX rozbehol piaty ročník festivalu Prague Photo. Do 29. apríla sa tu predstavilo viac ako 25 vystavujúcich subjektov a diváci mali možnosť vidieť originály takmer dvoch stoviek autorov. Prehliadka umeleckej fotografie sa svojím rozsahom a komplexnosťou zapisuje medzi najvýznamnejšie v európskom kontexte.

Prehliadku tradične doplnil bohatý sprievodný program. Interaktivita rôzneho druhu prešpikovala a naplnila DOX. Inteligentne rozdelený priestor umožňoval vznik prezentačných ostrovčekov pre každý vystavujúci subjekt zvlášť. Zákutiami sa menili podmienky a atmosféra. Viac o súčasných trendoch sa mohli záujemci dozvedieť na rôznych stretnutiach s autormi, debatách študentov za okrúhlym stolom či na workshopoch.

Čo sa týka vystavovateľov, z domáceho prostredia  bola možnosť zhliadnuť práce Českého centra fotografie, Asociácie profesionálnych fotografov ČR, PHP – Foto Forum či PPF Art. Zo zahraničných to boli napríklad Galéria Montanelli, Galéria Gambit, The Chemistry Gallery a Galéria Millennium.

Ojedinelou je aj skutočnosť, že organizátori ponúkajú možnosť prezentovať sa novej generácii fotografov, ktorú vychovávajú umelecké školy zamerané na výučbu fotografie. Pre študentov to znamená možnosť prezentovať sa na medzinárodnom festivale, dostať sa do povedomia, ale predovšetkým niečomu sa priučiť. Medzi mladých vystavovateľov patrí pražská FAMU, Slezská univerzita v Opave a Západočeská univerzita v Plzni.

Prague Photo Festival sa presúva z DOX do ostatných častí Prahy a rôznymi pridruženými akciami pokračuje celý mesiac. Už od druhého ročníka sa k tejto udalosti pripája stále viac vystavovateľov. Tento rok sa bude ďalej prezentovať dvanásť vybraných galérií, múzeí a výstavných siení. Partnermi sú Umeleckopriemyslové múzeum, Galéria Rudolfinum, Galéria Artinbox, Galéria Josefa Sudka, Galéria Fotografic, Fotograf a ďaľšie.

Založenie Prague Photo Festivalu sa stretlo s obrovským ohlasom nielen u tvorcov a vystavovateľov, ale aj u verejnosti. Prednosťou je možnosť interakcie priamo s umelcom či možnosť zakúpenia originálu na mieste. Viac na www.praguefoto.cz.

Z DOX Veronika Lešková

Mezinárodní festival animovaných filmů připomněl 100.výročí narození Jiřího Trnky

AniFest patří mezi největší soutěžní festivaly animované tvorby v České republice. Hlavním mottem letošního 11. ročníku, který od 26. dubna do 1. května hostily Teplice a Duchcov, byla Magie filmové loutky.

Festival nabízí každoročně nejlepší novinky české a světové animace, výstavy, dílny, animace pro děti a divadelní představení. Při příležitosti 100. výročí narození režiséra a výtvarníka Jiřího Trnky představil AniFest 2012 unikátní filmy, technologie a především loutky z celého světa od tvůrců, jako jsou například ti ze studia Mackinnon & Saunders, které spolupracuje s filmy Tima Burtona. Festival také uvedl českou loutkovou premiéru dlouho očekávaných Pirátů, poslední počin slavného britského studia Aardman.

Součástí programu věnovaného Jiřímu Trnkovi je i rozsáhlá výstava s názvem Filmový básník Jiří Trnka, jež setrvá v Regionálním muzeu v Teplicích až do 14. května.

Část programu tvoří pravidelně také soutěž, ve které se představilo to nejlepší ze současné světové animované tvorby, včetně oskarových kandidátů. Na propojení s loutkou organizátoři mysleli i při výběru poroty a čestného prezidenta. Tím se stal v letošním roce Barry Purves, jeden z nejvýraznějších tvůrců britské loutkové animace. Hlavní cenu Grand Prix získal poprvé v historii festivalu studentský film. Vyhrála ji Agnes Patron za francouzský snímek Vdova Caillou.

Z českých autorů získal hlavní cenu v kategorii krátkých filmů debutant Rudolf Šmíd za animovaný dokument Kronika Oldřicha S.  a v sekci televizních filmů si odnesl čestné uznání nový díl série Pat a Mat na venkově.  Posledním domácím oceněným je Jan Šrámek, který společně s Veronikou Vlkovou zvítězil v kategorii experimentálních filmů se snímkem Bubi.

Další porcelánové sošky čápů putovaly v Krušnohorském divadle do rukou například Peteru Budinskému za studentský film tWINs, cenu diváků získal Phil Mulloy za titul Mrtvý, ale nepohřbený. Do soutěže se letos přihlásilo téměř 1600 snímků z 66 zemí světa.

Eliška Junková

Čtrnáct galerií v Praze 7 vzkázalo: Máme otevřeno!

Cestování na kole, strašidelné putování s baterkou i sushi. To všechno čekalo 26. dubna na návštěvníky akce Máme otevřeno – večer v galeriích v  Praze 7. Tato městská část je výjimečná tím, že se tu na malé ploše vyskytuje mnoho velkých i malých galerií. Dvě z nich, Galerie Laboratorio a m.odla, proto spojily na čtvrteční večer všechny výstavní síně a nabídly návštěvníkům prodlouženou otevírací dobu Veletržního paláce, DOXu, budovy bývalých Elektrických podniků a desítek dalších menších míst. K přesunu mezi nimi mohli lidé využít i kola, která poskytla půjčovna kol Bajkazyl.

„Touto akcí chceme oživit kulturní život v Praze 7, propojit galerie, které mají podobné zaměření jako my – tedy současné umění – a přiblížit ho laické veřejnosti nejen z naší čtvrti,“ řekla Daniela Deutelbaum, jedna z organizátorek. Akce probíhá dvakrát ročně, vždy na začátku jarní a podzimní sezóny. První ročník se konal loni v září.

Budova Orco na Vltavské, kde sídlily Elektrické podniky, se stala centrem akce Máme otevřeno. U vstupu dostali účastníci mapu Prahy 7 s vyznačenými výstavními prostory, které měli čas si prohlédnout od 18 do 22 hodin. Unikátní expozice se však nacházela přímo v této budově. Na čtyři dny se otevřely bývalé zaměstnanecké lázně, které nejsou veřejnosti běžně přístupné. Přes třicet umělců zpracovalo v rámci výstavy Kolaboratorio vol. 2 zdejší místnosti i chodby. Lidé dostali u vchodu baterku, dolní, rozbořené části totiž umělci nechali bez světel, a každý si jednotlivá díla musel najít sám.

V budově Orco se nacházelo také občerstvení. Sídlily tu Zelené stánky s bio potravinami a k mání byla i dršťková polévka s pivním rohlíkem. Mnoho návštěvníků šlo ale za jídlem do nedaleké galerie Berlínskej model s netradičním konceptem art and cooking – vystavující umělci vždy při vernisážích hostům vaří. Malířka Jana Babincová vytvořila pro tuto galerii nástěnnou malbu, jejíž jednotlivé části představovaly složky japonského sushi – i to se ve čtvrtek podávalo.

Své brány otevřel také Veletržní palác a pozval lidi na výstavu současného umění Ostrovy odporu, která ukazuje českou tvorbu v posledních pětadvaceti letech. Zaměřila se především na díla vyznačující se postmoderními prvky.

Nejvíce expozic nabídlo Centrum současného umění DOX, kde si lidé mohli prohlédnout výstavu sochaře Čestmíra Sušky, Superstudio, proměny vizuálního stylu České televize nebo Prague Photo Festival 2012.

Z akce Máme otevřeno Thuong Ly Nguyenová

Italský podnik Osteria ai galli přichystal tentokrát i ochutnávku designu

V útulném prostředí Osteria ai galli v pražské Veletržní ulici si hosté obvykle užívají pohostinství italské kuchyně. Jako přídavek si v posledním dubnovém týdnu mohli nechat naservírovat i designové umění v podobě nejoriginálnějších výtvarných děl. Stylové hrnečky, originální podšálky či třeba extravagantní mísy na ovoce - neobyčejné kousky oceňovaných českých umělců a designérů si mohli návštěvníci i zakoupit.

Unikátní částí výstavy byly porcelánové květináče, jejichž autorka se inspirovala kelímky od jogurtů, které byly kdysi k dostání na domácím trhu a v nichž se často pěstovaly rostliny. Designovému výrobku dodává potisk přesně takový vzhled. Kelímky nahrazující květináče by se tak daly považovat za jakousi exkurzi do dob našich rodičů či prarodičů.

Autory děl jsou designéři Eva Pelechová, Gabriel Vach, Antonín Hepnar, studio LLev, Barbora Hrtáňová a Martin Žampach.

Z Osteria ai galli Jana Kumherová

Sport

Nominace na letošní hokejové mistrovství je hotová. Figuruje v ní šest hráčů z NHL

Osu národního týmu tvoří útočníci Aleš Hemský z Edmontonu, bostonský David Krejčí, Milan Michálek z Ottawy či Tomáš Plekanec z Montrealu. V obraně nefigurují hráči ze zaoceánské NHL, ale přesto jsou v ní prověření hokejisté. Především pak obránci z ruské KHL, mezi nimi Miroslav Blaťák, Lukáš Krajíček nebo Ondřej Němec. Reprezentaci  vede stejně jako loni Alois Hadamczik s asistentem Josefem Palečkem, kapitánské „céčko“ bude na svém dresu nosit zkušený Plekanec. Světový šampionát v ledním hokeji v Helsinkách a ve Stockholmu startuje v pátek.

Sestava pro mistrovství se rodila poměrně obtížně. Omluvili se hvězdní hráči jako Martin Havlát ze San Jose, Jiří Hudler z Detroitu nebo Tomáš Kaberle z Montrealu. Nejznatelnější trhlinu v plánech trenéra Hadamczika udělal gólman Ondřej Pavelec, jenž vyslyšel přání svého klubu Winnipeg Jets a odmítl reprezentovat. Post brankářské jedničky tak zatím zůstává neobsazen. Trenéři avizovali, že se Jakub Kovář s Jakubem Štěpánkem nejprve budou střídat a uvidí se, který se předvede v lepší formě.

V týmu převažují hráči z evropských lig. Původně v mužstvu figurovalo osm hráčů z NHL, ale Jiří Tlustý z Caroliny si zranil rameno a detroitský Jakub Kindl odmítl pozici náhradníka.  Do konečné nominace se prokousal i čtyřicetiletý veterán Petr Nedvěd. Nejznatelnější změnou oproti minulému turnaji je absence Jaromíra Jágra, který s Philadelphií pokračuje v play-off NHL.

Největší překvapení v nominaci českého týmu je ale na postu třetího brankáře, které obsadil Petr Mrázek, hráč týmu Ottawa 67's z juniorské OHL. Mrázek dosud nemá se seniorskou kategorií zkušenosti, titul nejlepšího brankáře na loňském šampionátu dvacetiletých a výborné ligové výkony ho však právem dostaly až na mistrovství dospělých.

Na letošním šampionátu se poprvé od roku 2000 změní herní systém. Namísto kvarteta čtyřčlenných skupin se 16 týmů rozdělí do dvou skupin po osmi družstvech. Nejlepší čtyři týmy z jedné a z druhé skupiny postoupí do čtvrtfinále. Mužstva, která skončí na osmých místech, automaticky sestupují do 1. divize MS. Česko obhajuje bronzové medaile.

Sestava českého týmu
Brankáři: Jakub Štěpánek (Petrohrad, KHL), Jakub Kovář (České Budějovice), Petr Mrázek (Ottawa, OHL).

Obránci: Petr Čáslava (CSKA Moskva, KHL), Ondřej Němec (Čerepovec, KHL), Miroslav Blaťák, Jakub Nakládal (oba Ufa, KHL), Lukáš Krajíček (Minsk, KHL), Tomáš Mojžíš (Turku, Finsko), Zdeněk Kutlák (Ambri-Piotta, Švýcarsko), Jakub Krejčík (Slavia).

Útočníci: Tomáš Plekanec (Montreal, NHL), David Krejčí (Boston, NHL), Milan Michálek (Ottawa, NHL), Aleš Hemský (Edmonton, NHL), Michael Frolík (Chicago, NHL), Tomáš Vincour (Dallas, NHL), Lukáš Kašpar, Jiří Novotný (oba Astana, KHL), Petr Průcha (Petrohrad, KHL), Jakub Petružálek (Chabarovsk, KHL), Petr Nedvěd (Liberec), Petr Koukal (Pardubice), Michal Vondrka (Slavia), Jan Kovář (Plzeň 1929), Petr Tenkrát (Sparta).

David Mičke

Olomouc vyhrála fotbalový pohár a míří do předkola Evropské ligy

Historický úspěch slaví fotbalisté Sigmy Olomouc. Na plzeňském stadionu ve Štruncových sadech zvítězili 2. května ve finále Poháru České pošty nad pražskou Spartou 1:0. Sparta tak podtrhla nepovedené jaro. Pro Pražany byl pohár, poté co promrhali šestibodový náskok v lize, zřejmě už jedinou šancí získat v letošním ročníku alespoň jeden triumf.

Zápas rozhodla akce olomouckého obránce Michala Vepřeka v 47. minutě. Vepřek využil nekoncentrovanosti sparťanů, probojoval se až do vápna a tvrdou křižnou střelou překonal brankáře Tomáše Vaclíka. Přestože v prvním poločase Sparta vyvíjela určitý tlak, gól v úvodu druhé půle ji srazil do kolen a poté už v podstatě nic nepředvedla.

„Jsem nesmírně šťastný. Když jsem v lednu do Olomouce přišel, nikdo nečekal, že vyhrajeme pohár.  Já nikdy nic nevyhrál, až teď. Je to krása, pánové," prohlásil Petr Uličný, který se úspěchu dočkal v samém závěru své trenérské kariéry.

„Pěkný, napínavý zápas s mnoha zajmavými momenty na obou stranách a v dobré atmosféře. První gól jsme nedali my, což se ukázalo jako rozhodující. Podle mě to byl laciný gól," řekl sparťanský trenér Martin Hašek.

Sigma Olomouc vítězstvím v poháru získala nejen finanční prémii jeden a půl milionu korun, ale především si zajistila účast ve třetím předkole Evropské ligy.

Vojtěch Koval

Liberec díky vysoké výhře v Budějovicích udržel náskok v čele ligy

Tři kola před koncem fotbalové Gambrinus ligy se situace na čele nezměnila. Všichni tři aspiranti na titul, Liberec, Sparta i Plzeň, své zápasy vyhráli. Liberec tak i nadále má čtyřbodový náskok před Spartou o další bod zpátky je Viktoria Plzeň, která titul obhajuje.

Liberec v 27. kole narazil na tým Českých Budějovic. Dynamo mělo šanci prodloužit sérii neporazitelnosti na domácím hřišti, ovšem Slovan i přes počáteční ostych doslova srazil Jihočechy do kolen. Vítěznou trefu si už ve 23. minutě připsal Jiří Štajner, když úspěšnou penaltou potrestal faul Tomáše Řepky na Breznaniče, po gólech Bosančiče z 59. a 69. minuty a trefě Hadaščoka z 85. minuty pak Liberec zvítězil 4:0.

Podobnou gólovou nadílku uštědřila i Viktoria Plzeň pražské Slavii, když i díky dvěma gólům Milana Petržely vyhrála 3:0. Spartě zařídil vítězství 1:0 nad Olomoucí Leonard Kweuke.

V souboji dvou posledních týmů ligové tabulky byli úspěšnější fotbalisté Baníku Ostrava a zřejmě definitivně tak přisoudili Viktorii Žižkov poslední místo v letošním ročníku. Vítězství nad Žižkovem 3:1 ovšem Baníku nepřineslo kýžený posun na nesestupovou pozici, tři body si totiž připsal i jejich přímý soupeř o 14. místo, Bohemians 1905, totiž utnul sérii sedmnácti zápasů bez výhry vítězstvím 2:0 nad Příbramí. V tabulce si tak klokani drží dvoubodový náskok. V příštím kole narazí Bohemians na Spartu, Baník se pokusí dohnat ztrátu v zápase proti Příbrami.

Výsledky 27. kola:
Bohemians 1905 – Příbram 2:0, Dukla Praha – Mladá Boleslav 1:2, Jablonec – Hradec Králové 2:0, České Budějovice – Slovan Liberec 0:4, Baník Ostrava – Viktoria Žižkov 3:1, Slovácko – Teplice 0:0, Viktoria Plzeň – Slavia Praha 3:0, Sparta Praha – Sigma Olomouc 1:0.

Tabulka po 27. kole:
1. Liberec 61b., 2. Sparta 57, 3. Plzeň 56, 4. Mladá Boleslav 47, 5. Dukla 41, 6. Teplice 41,  7. Jablonec 39,  8. Příbram 39, 9. Olomouc 36, 10. Slovácko 34, 11. České Budějovice  32, 12. Hradec Králové 30, 13. Slavia Praha 28, 14. Bohemians 1905 23, 15. Baník Ostrava 21, 16. Žižkov 15.

Vojtěch Koval

Počasí

Počasí

Tak jako se studenti začali potit při prvních zápočtových testech, zapůsobil na obyvatele České republiky i příliv letních teplot. Ty k nám dorazily minulý týden ve čtvrtek a o víkendu šplhaly až ke 30 stupňům Celsia. Na mnoha místech padaly historické teplotní rekordy. Ve středu se již ale začala projevovat postupující studená fronta, která Česko svými bouřkami ochladila na rovných 20 stupňů. Meteorologové předpovídají, že letní teploty se vrátí až na konci května. Pro studenty to bude znamenat počátek zkouškového období a toho opravdového „dusna“.

Iva Melíšková