10. května 2012, Carolina č. 804
události od 2. do 9. května
Vážení čtenáři,
s koncem semestrální výuky oznamujeme, že až do září budeme Carolinu opět připravovat jako měsíční zpravodajský souhrn. Uzávěrka je poslední středu v měsíci a číslo vychází vždy poslední čtvrtek: 31. května, 28. června, 26. července, 30. srpna a 27. září.
K opakovaným dotazům připomínáme, že Carolinu už od 751. čísla nerozesíláme mailem, najdete ji na: http://carolina.fsv.cuni.cz, http://videozurnal.fsv.cuni.cz či na http://carolina.cuni.cz. Děkujeme za pochopení.
Vaše redakce
Z domova
Lidé v Česku vzpomínali na oběti druhé světové války
Nad pražským Vítkovem zazněla státní hymna, následovaná husitským chorálem Ktož jsú boží bojovníci. Prezident Václav Klaus a čeští veteráni druhé světové války se shromáždili u pomníku, aby vzdali poctu válečným obětem. Pietní akce se zúčastnili i premiér Petr Nečas či kardinál Dominik Duka. Po minutě ticha vypálila čestná stráž salvu jako vzpomínku na padlé vojáky. Píše se 8. květen a přesně před 67 lety kapitulovala vojska nacistické třetí říše. V Evropě tehdy skončil nejstrašlivější konflikt v historii.
U příležitosti Dne vítězství povýšil prezident Václav Klaus trojici vojáků do generálských hodností, ministr obrany Alexandr Vondra zase uděloval vysoká vojenská vyznamenání – Kříže obrany státu. Slavnostní přehlídky se zúčastnil také plukovník Jan Koukol, veterán z bitvy u Tobruku a vůbec nejstarší žijící účastník bojů v severní Africe.
O svátečním dnu se pro veřejnost otevřely i některé státní instituce, například Poslanecká sněmovna, Senát nebo Kramářova vila (viz samostatná zpráva). Lidé mohli výjimečně navštívit rovněž Černínský palác a v něm byt poválečného ministra zahraničí, Jana Masaryka. Syn prvního československého prezidenta byl roku 1948 nalezen mrtvý pod okny své koupelny a jeho smrt dodnes zůstává záhadou.
Pietní akce a oslavy konce války se konaly i v dalších městech České republiky. V Plzni, kterou osvobodili američtí vojáci 6. května 1945, byl slavnostně odhalen pomník věnovaný československým pozemním jednotkám, které bojovaly na západní frontě. Nový pomník stojí také na brněnském letišti v Tuřanech. Propletená bronzová křídla mají připomenout hrdinství československých letců. V Brně se vzpomínalo i v areálu Kounicových kolejí, kde se sešli zástupci města a pamětníci. Během německé okupace se koleje proměnily ve vězení, kterým prošly tisíce lidí.
Ačkoliv ukončení druhé světové války na starém kontinentu se slaví 8. května, poslední výstřely v Evropě padly až 11. května u české obce Slivice. V Tichomoří válka skončila ještě později, 2. září 1945.
Michal Červenka
Sídlo premiérů se v Den vítězství otevřelo veřejnosti
Den otevřených dveří v Kramářově vile vzbudil nebývalý zájem. Před rezidencí předsedů vlád se postupně vytvořila až 200 metrů dlouhá fronta a zájemci o prohlídku si museli počkat skoro tři hodiny. Lidé, kteří přišli až po druhé hodině, už neměli šanci si vilu prohlédnout, a tak se zklamaně rozcházeli do okolních parků v areálu Pražského hradu. Alespoň počasí jim přálo, a výlet za kulturou se tak změnil v příjemnou procházku.
Při příležitosti významných výročí a státních svátků Úřad vlády ČR tradičně otevírá Kramářovu vilu občanům. Ne jinak tomu bylo při letošních oslavách konce druhé světové války 8. května. Prohlídka s odborným výkladem trvala přes 40 minut.
Vilu si nechal na nejvýchodnějším cípu Hradčan v roce 1911 postavit pozdější československý premiér Karel Kramář. Stavba v barokně secesním stylu je opravdovým architektonickým skvostem. Trvala čtyři roky a najdeme zde kromě nesčetných reprezentačních místností i několik jídelen, salonů, hal a hostinských pokojů. Pracovna Karla Kramáře má až 7,5 metrů do výšky a k jeho absolutnímu pohodlí sloužila i kulečníková síň, lázně, francouzská zahrada, tenisový kurt, skleníky ale i výtah. Na interiéru a dekoracích se podíleli významní čeští umělci a cena celé stavby se tak vyšplhala na tehdy stěží uvěřitelný milion korun.
Po smrti Karla Kramáře vila sloužila Národnímu muzeu, ale v roce 1952 ji komunisté přeřadili pod Úřad předsednictva vlády a sloužila k ubytovávání významných státních návštěv. V 90. letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí a v roce 1998 se stala sídlem českých premiérů. Kvůli většímu soukromí a osobnímu pohodlí ji však dnešní předsedové vlád využívají jen pro reprezentační účely a politická jednání.
Z Prahy Filip Uhlíř
Poslanci hlasovali pro nižší růst důchodů, opozice s návrhem na zamítnutí neuspěla
Vládní koalice na páteční schůzi podpořila v prvním čtení předlohu zákona o nižší valorizaci penzí. Od roku 2013 do roku 2015 by tak důchody měly růst jen o třetinu růstu mezd a třetinu inflace. Pokud parlament novelu definitivně schválí, vzrostou důchody o přibližně 156 korun měsíčně místo očekávaných 428 korun. I přes zdržování opozičních ČSSD a KSČM, ke kterým se snahou o zamítnutí novely přidaly i Věci veřejné, však předloha nakonec prošla a nyní míří do sociálního výboru.
Ve svých proslovech argumentovali poslanci ČSSD a KSČM především lživými sliby koalice. „Zodpovědní členové vlády zamlčovali své kroky, nebo lhali. Říkali, že se důchodová reforma současných penzistů nedotkne,“ prohlásil Miroslav Opálka (KSČM). Lubomír Zaorálek (ČSSD) zase poukázal na to, že navrhovaná novela zbrzdí ekonomický růst země, jelikož se dotkne více než 2,5 milionu občanů. „Můžeme se utahováním opasků také uškrtit k smrti.“
Zástupci koalice si však stojí za svým, podle nich je plánovaná novela více než nutná, pokud se chtějí držet svého plánu udržet v letech 2013 a 2014 schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. „Jsem si vědom toho, že tento návrh je velmi nepopulární, nicméně je odpovědný vůči našim dětem, vůči dalším generacím tak, abychom snížili zadlužování státu na únosnou míru a abychom směřovali k vyrovnaným rozpočtům,“ vyjádřil se k problému ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).
Pro novelu zákona o nižší valorizaci penzí zvedlo během páteční schůze ruku 85 poslanců, proti bylo naopak 79. Navrhovaná novela prošla a sociální výbor, kam předloha zákona zamířila, má nyní netradičně pouhý měsíc na její projednání. „Novela musí být schválena do září, protože ministerstvo musí vydat do konce tohoto měsíce prováděcí vyhlášku,“ zdůvodnil rozhodnutí Drábek.
Johana Šidáková
V Praze se již po patnácté sešli příznivci legalizace marihuany
Pátého května v sobotu se na Karlově náměstí sešly tisíce lidí na podporu protestu za legalizaci konopí k léčebným a rekreačním účelům. Pestře odění převážně mladí lidé se mezi sebou proplétali s transparenty, jamajskými vlajkami a portréty známých osobností, například Jacka Nicholsona nebo Brada Pitta. Společně vyrazili přes Václavské náměstí a napříč Prahou. Ani nepříznivé počasí je neodradilo od účasti v průvodu městem, který zakončil happening v parku Parukářka. Tam na ně čekala dvě hudební pódia, infostánky Strany zelených či České pirátské strany nebo třeba dětský koutek. Akce, kterou hlídala jízdní policie a několik desítek strážníků, se obešla bez incidentů.
Již patnáctým rokem se v hlavním městě konal Million Marihuana March, jehož účastníci se dožadují legalizace pěstování, držení a užívání konopí pro osobní potřebu léčby či rekreace. "K protestnímu pochodu se sešlo asi sedm tisíc příznivců drogy," potvrdila policejní mluvčí Eva Kropáčová.
Kromě vystoupení mnoha umělců se na Parukářce i diskutovalo. Debaty se účastnili členové různých politických stran. "Je nepřípustné, aby politici i odborníci trvali na tom, že dovážená či v licencovaných pěstírnách produkovaná marihuana bude legální léčivo, ale pacientem či seniorem na zahrádce vypěstovaná kytka konopí bude i nadále nelegální a nebezpečná droga, za jejíž pěstování bude hrozit trestní postih," uvedl k legalizaci léčebného konopí Robert Veverka, předseda sdružení Legalizace.cz, které akci organizovalo.
Diskusi však aktivně sledovala pouze hrstka lidí, valná většina účastníků akce postávala či posedávala u hlavního pódia, na kterém se během odpoledne vystřídalo několik hudebníků. V odlehlejší části parku se pak nacházela DJ stage, u které další lidé tančili za doprovodu dunivé hudby a monotónního opakování slov "citrón je pomeranč, rajčata". Kromě hudebního programu organizátoři přichystali pro účastníky také konopný trh, přednášky, žonglérské dílny, čajovnu a občerstvení včetně konopného piva i zmrzliny.
I přes deštivé počasí vydržela značná část účastníků na Parukářce až do skončení programu. "Loni bylo hezky, letos trochu sprchlo, ale mně to nevadí. Hlavně že tu jsem s kámošema," odpovídá devatenáctiletá Mariana na otázku, zda jí déšť a zima nevadí. Ve třech pražských klubech se následně konaly afterparty, které lákaly především na taneční hudbu a které končily až v brzkých ranních hodinách.
V týž den ten se konaly pochody za legalizaci marihuany v dalších 164 městech světa.
Z parku Parukářka Adam Englund, s přispěním Martina Suriaka
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Visegrádská čtyřka: O cestovním ruchu, společné armádě, ale i fotbalu
Ve Vysokých Tatrách se o víkendu sešli prezidenti zemí visegrádské čtyřky (V4) s výjimkou nově zvolené hlavy Maďarska. Věnovali se třem hlavním okruhům – rozvoji turistického ruchu a společné prezentaci středoevropského regionu v zahraničí, Východnímu partnerství EU a pozicím zemí před květnovým summitem NATO v Chicagu. Státníci probrali i věznění ukrajinské expremiérky Julie Tymošenkové a bojkot Ukrajiny.
Nově zvoleného maďarského prezidenta Jánose Ádera, který do úřadu oficiálně nastoupí až tento týden, zastoupil velvyslanec.
Významným bodem setkání byla diskuse o postupu zemí visegrádské čtyřky na květnovém summitu NATO. Tu předznamenalo už páteční setkání ministrů obrany České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska v Litoměřicích. Členské země V4 se dohodly na jednotném jednání v Chicagu. Zároveň chtějí do roku 2016 vytvořit společnou armádu čítající asi 3000 vojáků, která bude sloužit k podpoře EU. První cvičení by se pod velením Polska mělo uskutečnit už v roce 2015.
Došlo i na problematické věznění bývalé premiérky Ukrajiny Tymošenkové. K tomuto tématu prezidenti nezaujali jednotný postoj. Na odložený summit středoevropských politiků v Jaltě tak měli odcestovat za Polsko a Slovensko Bronislaw Komorowski s Ivanem Gašparovičem, zatímco Václav Klaus se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem účast odmítli.
Naopak evropský fotbalový šampionát, který společně pořádají Polsko a Ukrajina, navštíví všichni prezidenti V4. "Já bych chtěl jasně říci, že ČR nemá v úmyslu bojkotovat mistrovství Evropy ve fotbale. Aby to bylo jasné a nevedlo to k jiným informacím. Chtěl bych ale panu prezidentovi Komorowskému říci, že jsem smutný z toho, že on nerozhodl o takovém bojkotu, protože my máme Polsko ve skupině a snadněji by se nám postoupilo do čtvrtfinále," zavtipkoval podle serveru Radio.cz na účet svého kolegy český prezident.
Michaela Kratochvílová
Ekonomika
Odboráři vyjdou 22. května do ulic, plánují i celostátní protest
Úterý 22. května. Den, na který Českomoravská konfederace odborových svazů a různé občanské iniciativy opět naplánovaly protestní pochod k Úřadu vlády. Podle předsedy největší odborové centrály Jaroslava Zavadila budou protesty netradiční a následovat bude určení termínu dalšího, tentokrát celostátního protestu.
Kdo chce 22. května navštívit Úřad vlády, měl by raději změnit plány. Za cíl si tuto budovu totiž vybrali odboráři, kteří k ní 22. května přijdou demonstrovat. Předcházet bude informanční kampaň, která začne už 14. května a její součastí bude i petice proti vládě.
Odbory, sdružení Stop vládě a občanské iniciativy tak budou opět společně vyjadřovat nesouhlas s reformami vlády Petra Nečase (ODS) a požadovat jejich zastavení včetně okamžitého podání demisí všech ministrů. Na poslední protivládní protest přišlo 21. dubna podle odhadů až 100 tisíc lidí.
Týden po květnovém protestu u Úřadu vlády navíc odbory plánují protestní akce u některých ministerstev, jako například ministerstva práce a sociálních věcí, financí či zdravotnictví. "Plánujeme okupaci ministerstev. Vyzveme ministry, aby odešli," řekl v pátek po jednání odborových předáků podle serveru Denik.cz Zavadil. Konkrétní podobu „okupace“ ale nesdělil.
Protesty navíc chystají i čeští zemědělci, kteří zablokují regionální silnice těžkou technikou. Agentuře ČTK to potvrdil prezident Agrární komory Jan Veleba. Zemědělci tak vyjádří nesouhlas s plánovaným zavedením spotřební daně z vína a zrušením „zelené nafty“, tedy daňového zvýhodnění pohonných hmot pro zemědělské stroje. Veleba navíc nevyloučil, že se protesty přesunou i do Prahy.
Vítek Novák
Kultura
Věra 68 aneb filmový dokument o Češce, která bývala nejlepší sportovkyní na světě
Je největší legendou českého sportu hokejista Jaromír Jágr, atlet Emil Zátopek nebo snad gymnastka Věra Časlavská? Nový dokument s názvem Věra 68 o proslulé tuzemské sportovkyni, která sbírala medaile po hrstech, na tuto otázku neodpovídá. Rekapituluje však část pestrého života a kariéry Čáslavské – se všemi vzestupy i pády.
Dokument, jejž režírovala Olga Sommerová, měl premiéru ve středu 2. května v pražském kině Lucerna. Den před 70. narozeninami Čáslavské. „Věra mi nejdříve zavolala s tím, že by chtěla natočit filmové rekviem s hudbou Ennia Morriconeho,“ prozradila Sommerová v rozhovoru pro Český rozhlas. Poté trvalo téměř tři roky, než ze spolupráce obou dam vznikl celovečerní film. Točilo se doma i v cizině.
Věra Čáslavská patřila mezi klenoty Československa. Ve sportovní gymnastice získala dohromady 140 medailí, včetně sedmi zlatých z letních olympijských her. Po Jacqueline Kennedyové se stala druhou nejslavnější ženou planety a vyhrála anketu o nejlepší sportovkyni světa. Zaujala i svou odvahou, když se otevřeně postavila proti invazi vojsk Varšavské smlouvy na československé území.
Těsně před mexickou olympiádou v roce 1968 podepsala dokument Dva tisíce slov, který byl symbolem nesouhlasu se sovětským nátlakem. Na pozdější problémy si Čáslavská zadělala i dalšími gesty. Po jedné z výher v Mexiku protestovala na stupních vítězů proti hymně sovětské soupeřky. „S prvním tónem jsem absolutně podvědomě odvrátila hlavu od té okupantské hymny. To přišlo prostě samo, z vnitřku, z duše a ze srdce,“ zavzpomínala legendární gymnastka pro Český rozhlas.
Věra Čáslavská dostala k sedmdesátinám ještě životopisnou knihu Život na Olympu z pera Pavla Kosatíka.
Daniel Poláček
Majáles: Nový ročník studentských oslav předčil všechny minulé
Rekordní počet návštěvníků dorazil v pátek na Majáles do pražské Stromovky. Během odpoledne a večera vystoupilo na šesti podiích 46 kapel a hudebníků. Mezi nimi například Nightwork, Tomáš Klus nebo Horkýže slíže. Tradičně se volili král a Miss Majálesu. V obou případech zvítězili kandidáti z Univerzity Karlovy.
Osmý ročník studentských oslav si v Praze nenechalo ujít téměř 20 tisíc účastníků. To je zhruba o pět tisíc víc, než vloni. Počtu přizpůsobili organizátoři program akce. Hudební nabídka se rozšířila o jednu stage a 16 hudebních interpretů. I přes nutné zvětšení a rozčlenění areálu zájem o koncerty možná překvapil i samotné pořadatele. Vstupenky byly totiž vyprodány den před začátkem akce.
„Nečekala jsem, že tam bude tolik lidí,“ podtrhuje problémy spojené s počtem návštěvníků letošní maturantka vysočanského gymnázia Dominika. „Když člověk někoho ztratil, neměl šanci se v tom davu znovu sejít. Moc tomu nepomáhalo ani to, že pořád vypadávala mobilní síť, jak se všichni neustále hledali.“ Přelidněnost a výpadky techniky nebyly jedinými negativy. Vadilo třeba také nařízení, že se nesmí s pitím opustit areál. „To mi přišlo úplně na hlavu,“ poznamenal na adresu organizátorů Pavel, student prvního ročníku ČZU. Jinak ale celý večer probíhal podle plánů, jak Carolině potvrdil tiskový mluvčí Majálesu Štěpán Neubauer: „Nevyskytly se žádné větší komplikace. Jediné, co jsme museli během koncertů řešit, byli podnapilí mladiství a výskyt měkkých drog, konkrétně marihuany.“
O titul letošního krále Majálesu se ucházelo pět kandidátů. Své zástupce zde měly ČZU, ČVUT, VŠE, VŠCHT a UK. Ti všichni se se svými doprovodnými družinami sešli již před polednem ve Vodičkově ulici, odkud pak prošli městem až do Stromovky. V internetovém hlasování zvítězil aspirant z Karlovy univerzity, který obhájil toto své prvenství i v hlavní soutěži a od primátora Bohuslava Svobody převzal symbolický klíč od Prahy. Ve volbě vystupoval pod přezdívkou Převtělení sv. Václava. Jeho skutečné jméno je Václav Havlík a na UK studuje zároveň práva a marketing a PR. Za hlasy, které mu přinesly vítězství, může poděkovat především svému programu. V něm slibuje „transparentnější oblékání děvčat a zavedení piva do menz“. Ve volbě Miss Majálesu 2012 pak zvítězila Lenka Volfová z Pedagogické fakulty UK.
Organizátoři a zástupci vysokých škol připravili i atraktivní doprovodný program. Kromě hudby, jídla a pití měli návštěvníci možnost vyzkoušet si tu například „sedmimílové“ skákací boty, mechanického býka nebo se nechat oddat. Ano, skutečně. Kdo by pocítil tu potřebu s kýmkoliv přítomným uzavřít svazek manželský, měl na Majálesu možnost. Šlo samozřejmě o recesi, s platností 24 hodin. „Navázali jsme tak na stánek T-Mobilu z minulého roku, kdy byl naším partnerem. Letos se nás podporovat nerozhodl, ale ten nápad se svatbami se nám loni zalíbil, tak jsme je požádali, zda by to letos nezopakovali. A povedlo se,“ libuje si Štěpán Neubauer. I pro ty, kteří na Majálesu něco ztratili (kromě hlasivek a střízlivého vědomí), mají organizátoři řešení. „Během úklidu se všechny takové věci shromáždily a uskladnily. Majitel si je může vyžádat přes e-mail.“
Z pražské Stromovky Martin Holzknecht
Do kin vstupuje pokračování filmu Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh (tentokrát jako ďábel)
Nové dílo režisérky a scénáristky Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel je volným pokračováním jednoho z komerčně nejúspěšnějších českých snímků posledních let Líbáš jako Bůh. Nový film využívá otevřeného konce toho předešlého. Svůj příběh buduje na charakterech, které už diváci znají. Sama Poledňáková však odmítá, že by pokračování mělo být marketingovým kalkulem: „Nápad natočit další film o už známých postavách, vznikl úplně samovolně.“
Tématem obou dílů je krize středního věku: filmy sledují komplikované mezilidské vztahy člověka ve fázi, kdy ještě není úplně starý, ale zároveň nepatří k nejmladším. Líbáš jako ďábel se zabývá dvěma manželskými páry, jejichž osudy jsou už od prvního snímku nerozlučně propletené.
Film Poledňáková vypráví svým typickým stylem a tíživé situace podává humorným tónem. Právě za tento prvek Poledňákovou často odmítá kritika, jež její humor považuje za amorální. Respektovaný recenzent Kamil Fila ve svém článku o prvním filmu napsal, že Poledňáková zábavností omlouvá nevěru.
Značná část snímku se natáčela v Maroku, kam jedna z dvojice odjíždí znovu objevit kouzlo, které z jejich vztahu vyprchalo. „Je to divukrásná země, plná kontrastů a mně bylo od začátku jasné, že pokud se má děj posunout do nějaké exotické země, nemůže to být nikde jinde než v Maroku,“ uvedla režisérka v tiskové zprávě.
Od filmu Líbáš jako ďábel, ve kterém diváci uvidí například Kamilu Magálovou, Evu Holubovou nebo Oldřicha Kaisera a Jiřího Bartošku, se očekává, že naváže na úspěch předchozího snímku.
Z tiskové projekce Benjamin Slavík
Sport
Národní tým na MS tápe a čekají ho Lotyši. Slovenští hokejisté oslavili první výhru
Ve čtvrtek nastoupí český národní tým proti výběru Lotyšska, který po úterním jasném vítězství nad Itálií okupuje ve skupině B třetí příčku. Svěřenci Aloise Hadamczika jsou po třech zápasech s pěti body na čtvrté pozici. Předvedené výkony s Dánskem (2:0), Švédskem (1:4) a Norskem (4:3 sn.), i podle slov hráčů a trenérů, neodpovídají očekáváním. Příklad by si Češi mohli vzít ze Slováků. Ti oslavili sice první výhru na turnaji až ve třetím zápase, ale porazili favorizované Američany 4:2. Nicméně ve skupině A je tým českého trenéra Vladimíra Vůjtka až na páté nepostupové pozici se ztrátou dvou bodů právě na Spojené státy.
Do boje s Lotyšskem se česká reprezentace určitě pustí s novou posilou ze zámoří Martinem Eratem. Ten v pondělí vypadl s Nashvillem z play off NHL. Pomoci týmu naopak podle ČTK nepřijede Jaromír Jágr. „Za prvé na to nemám a za druhé si nemyslím, že bych někomu pomohl," řekl Jágr poté, co se svou Philadelphií vypadl z bojů o Stanley Cup. Spolu s ním vypadl i jeho spoluhráč z týmu Jakub Voráček, který se však ještě nerozhodl, zda bude reprezentovat: „Zítra máme kontrolu u lékaře. Jsem docela omlácený, byl jsem letos několikrát zraněný, takže uvidíme. Musím se na to vyspat a potom se rozhodnu," prohlásil v úterý.
Zvláštností aktuálního mistrovství je nový systém tzv. „pavouka“, kterým týmy během šampionátu procházejí. Účastníci jsou rozděleni do dvou skupin po osmi. Z každé skupiny postupují do dalších klání čtyři nejúspěšnější. V tuto chvíli má tedy český tým další pokračování zajištěné. Čekají ho ale ještě čtyři zápasy, které mohou s pořadím velmi zahýbat. S Ruskem, Německem, Itálií a již zmiňovaným Lotyšskem.
Po uzávěrce: Slovensko ve středu porazilo Kazachstán 4:2.
Přemysl Adamec
Sparťanské naděje skončily na Julisce, o fotbalový titul se utká Liberec s Plzní
Navzdory všem očekáváním ani předposlední kolo první fotbalové ligy nepomohlo
9. května rozluštit, kdo se stane letošním mistrem. Po fatální remíze Sparty s Duklou stále zůstávají ve hře dva týmy – obhájci titulu z Plzně a Slovan Liberec. Černý den pražských klubů završili Bohemians 1905, kteří si remízou s Teplicemi pravděpodobně zpečetili sestup.
Před 29. kolem ztrácela Sparta na vedoucí Liberec dva body. Musela tedy v posledních dvou kolech zvítězit a zároveň čekat na selhání severočeského protivníka. Dukla se na malé derby pečlivě připravila. Spolehla se na své největší opory, Lietavu a Gedeona, které v nedělním zápase s Teplicemi nechala odpočinout. A byl to právě Lietava, který v 63. minutě vstřelil vyrovnávací branku na 1:1. Navzdory snaze letenského týmu se nepříznivé skóre zápasu už nezměnilo. Dukla vybojovala cenný bod a Spartu tím definitivně připravila o možnost slavit titul.
Zbylí dva hráči o vítězství v lize neponechali nic náhodě. Liberec zvítězil v Jablonci 2:0. První gól však padl až v 65. minutě z kopačky střídajícího Vojtěcha Hadaščoka. Ten pak v 90. minutě přidal i druhý gól a Liberečtí mohli oslavovat tři body.
Plzeňští se také do utkání pustili s vervou a smetli doma Příbram 5:0, mimo jiné díky dvěma proměněným penaltám Pavla Horvátha. Západočeši se tedy v posledním kole poperou o titul s libereckým Slovanem. Ten, ačkoliv před 30. kolem vede o tři body, má nevýhodu ve vzájemných zápasech. Pokud by se tedy Plzni na stadionu U Nisy podařilo zvítězit, obhájila by mistrovský titul. Jakýkoliv jiný výsledek povede naopak k oslavám na severu Čech.
Předposlední kolo zároveň s největší pravděpodobností definitivně rozhodlo o sestupujících. Bohemians 1905 potřebovali vítězství a zároveň zaváhání ostravského Baníku. Ani jedno se však nestalo. Zatímco Ostravští převálcovali trápící se Slavii 3:0, Pražané na stadionu v Edenu nabídli svým fanouškům pouze bezbrankovou remízu s Teplicemi. Na základě podstatně horšího skóre je tedy možné očekávat, že vršovický celek čekají zápasy druhé ligy, kam je už jistě doprovodí Viktoria Žižkov.
Výsledky 29. kola první fotbalové ligy:
Jablonec - Liberec 0:2, Plzeň - Příbram 5:0, Dukla - Sparta 1:1, České Budějovice - Mladá Boleslav 1:0, Ostrava - Slavia 3:0, Slovácko - Žižkov 2:1, Bohemians 1905 - Teplice 0:0,
Hradec Králové - Olomouc 1:2
Tabulka po 29. kole:
1. Liberec 65b., 2. Plzeň 62, 3. Sparta 61, 4. Mladá Boleslav 47, 5. Teplice 45, 6. Dukla 42, 7. Jablonec 40, 8. Příbram 39, 9. Slovácko 38, 10. České Budějovice 35, 11. Olomouc 31,
12. Slavia 31, 13. Hradec Králové 30, 14. Ostrava 27, 15. Bohemians 1905 24, 16. Žižkov 18
Michaela Kratochvílová
Počasí
Počasí
Jarní teploty, sluníčko a lehký vánek nás i minulý týden vylákaly do přírody. Meteorologové ale mystifikují. Přestože jsme na víkend čekali s větrovkami a holínkami, museli jsme je nakonec zahodit a obout místo nich sandály. To je samozřejmě dobře. Tedy jen pro nealergiky. Ti musí nadále bojovat s pylem naducanými nosy, sennou rýmou a slzavýma očima. Teplo má vydržet už jen několik dní. Pak s ústy plnými nadávek přivítáme ledové muže.
Jana Samšuková