31. května 2012, Carolina č. 805
události od 10. do 31. května
Vážení čtenáři,
připomínáme, že až do září připravujeme Carolinu opět jako měsíční zpravodajský souhrn. Uzávěrka je poslední středu v měsíci a číslo vychází vždy poslední čtvrtek:
28. června, 26. července, 30. srpna a 27. září.
K opakovaným dotazům uvádíme, že Carolinu už od 751. čísla nerozesíláme mailem, najdete ji na: http://carolina.fsv.cuni.cz, http://videozurnal.fsv.cuni.cz či na http://carolina.cuni.cz. Děkujeme za pochopení.
Vaše redakce
Z domova
Poslanec a hejtman Středočeského kraje David Rath je po obvinění z korupce ve vazbě
V pondělí 14. května ve večerních hodinách zadržela protikorupční policie poslance za ČSSD a hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha.
Zadržení se údajně týká přijetí úplatku v souvislosti s předraženými zakázkami na opravu kladenské nemocnice a zámku v Buštěhradu. Společně s poslancem byli vzati do vazby Kateřina Pancová, ředitelka nemocnice, její náměstek Petr Kott a dalších pět osob. Všichni byli obviněni z pokusu o poškození finančních zájmů EU, ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z podplácení.
Protikorupční policie společně s Útvarem zvláštních činností již od srpna odposlouchávala Rathův telefon, telefony jeho přátel, ale také kancelář a byt. „Akce byla mými lidmi excelentně provedená,” uvedl pro server iDnes.cz šéf útvaru Tomáš Almer. Útvar rychlého nasazení zatkl Ratha přímo s penězi. Mělo se jednat o sedm milionů korun v krabici. Jelikož policie chytila poslance přímo po činu, nemusela čekat na jeho vydání Poslaneckou sněmovnou a po souhlasu předsedkyně dolní komory parlamentu Miroslavy Němcové (ODS) byl okamžitě vzat do vazby.
„V prvním momentu se zdálo, že to nebere vážně. Pak mu tuhly rysy. Vyndal peněženku a začal ukazovat, kolik v ní má, pak ukázal i obsah kapes. A pak jen řekl, že v igelitové tašce nese víno, které dostal na návštěvě," popsal serveru iHNed.cz Rathovo zadržení jeden z členů mandátového a imunitního výboru.
Mandátový a imunitní výbor pak 22. května rozhodl, že poslance zbaví imunity. „Chtěli jsme, aby měl stejnou šanci hájit se jako ostatní poslanci,” shodovali se členové výboru v důvodu, proč se Rath jednání mohl zúčastnit.
„V mediích se objevila řada spekulací o tom, jak to je s přijetím úplatku 7 milionů korun. Celá věc na mě dělá dojem dobře připravené a provedené společenské popravy politika. Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizarní historka zní neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je. Nestojím o žádné pozice a posty, proto chci rezignovat. Jde mi v této chvíli pouze o odhalení pravdy, jak to bylo a kdo za tím stojí," uvedl den po zatčení poslanec pro média. Na základě policejních odposlechů je však zřejmé, že se jedná o lež. Následující den se Rath vzdal funkce hejtmana a rezignoval na členství v ČSSD. Mandát poslance si ponechal a má se zúčastnit červnové schůze Sněmovny.
Případ dozoruje státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Rathovi hrozí až 12 let vězení.
Ondřej Novák
Netanjahu a jeho ministři přijeli do Česka prohlubovat obchodní vztahy a spolupráci ve vědě
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se vydal do Prahy na dvoudenní návštěvu. Ta se uskutečnila 17. a 18. května a do Česka přiletělo také dalších sedm ministrů jeho vlády. Ti následně zasedli se svými českými protějšky, tj. ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou, ministrem školství Petrem Fialou, ministrem práce Jaromírem Drábkem, ministryní kultury Alenou Hanákovou, ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským a ministrem dopravy Pavlem Dobešem.
Izraelská delegace tak oplatila návštěvu českému premiérovi Petru Nečasovi, který Jeruzalém navštívil na podzim minulého roku. Pokud jde o vztahy mezi oběma zeměmi, ministerští předsedové nešetřili superlativy. Netanjahu dokonce označil Českou republiku za nejvýznamnějšího spojence Izraele ze všech zemí Evropské unie. Stejně tak Izrael je pro Česko nejdůležitějším partnerem na Blízkém východě.
Na programu jednání bylo prohlubování obchodních vztahů a vzájemná spolupráce v oblasti školství a výzkumu. Ministři zahraničí pak dále podepsali prohlášení o pravidelném zasedání Česko-izraelského fóra.
Netanjahu navštívil Prahu naposledy loni v dubnu. Jeho pobyt jako obvykle doprovázela velice přísná bezpečnostní opatření. Kromě agentů tajné služby Mosad na jeho delegaci například dohlíželo i na 500 českých policistů a závažnost této návštěvy byla podle médií zařazena do stejné kategorie jako příjezd amerického č ruského prezidenta.
Sabine Kejlová
Pred úradom vlády protestovali odborári, generálna stávka do prázdnin nebude
Po sneme Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČMKOS) sa 22. mája na námestí Winstona Churchilla v Prahe sformoval protestný pochod aktivistov z platformy Stop vláde. Odborári sa len krátko pred jeho zahájením dohodli, že zvažovaná generálna stávka sa do konca júna neuskutoční. Plánované blokády piatich ministerstiev sa konať budú.
Odborári ČMKOS spolu s inými nezávislými organizáciami (ProAlt, Za slobodné vysoké školy), protestovali predovšetkým proti korupcii a reformným krokom Nečasovej vlády. Sprievod okolo dvoch tisícok ľudí sa vybral cez magistrálu, na stanicu metra Vltavská, ďalej po nábreží Kapitána Jaroša a nábreží Edvarda Beneša, až k úradu vlády. K sprievodu sa spontánne pridávali okoloidúci a na mieste čakala ďalšia skupina protestujúcich.
Pred Strakovou akadémiou rečnil hovorca platformy Stop vláde Jan Majíček, aj šéfka zdravotníckych odborov Dagmar Žitníková. Dav skandoval rôzne protivládne heslá, najčastejšie „stop vláde“, pričom požadoval okamžitú demisiu. Okrem odstúpenia Nečasovej vlády odborári žiadajú odklad dôchodkovej reformy, stiahnutie návrhu zákona o stávke a objasnenie čerpania financií z fondov EÚ.
Snem ČMKOS rozhodoval aj o ďalších protestoch. Podľa odborárov zatiaľ nie je nálada v spoločnosti natoľko vážna, aby pristúpili na generálny štrajk. Pokračujú však v plánovaní protestných akcií, o ktorých sa už hovorilo skôr. V dňoch od 29. mája do 7. júna prebehne blokáda piatich ministerstiev. Pod názvom Protestný tristening sa 29. mája uskutočnila blokáda ministerstva školstva a ministerstva kultúry, do ktorej sa zapojili študenti, učitelia aj herci. Ďalšie akcie sú naplánované na 4. června pred ministerstvom zdravotníctva a 7. června pred ministerstvom vnútra. Kedy prebehne protest pred ministerstvom práce a sociálnych vecí, zatiaľ nevieme. Program protestov na www.stopvlade.cz.
Aktivisti a odborári z platformy Stop vláde organizovali aj doposiaľ najväčšiu protestnú akciu od roku 1989. Pred mesiacom, 21. dubna, protestovalo na Václavskom námestí okolo 100 tisíc ľudí. Protesty podporili aj opozičné strany KSČM a ČSSD.
Z protestného pochodu Veronika Lešková
Komunisty i po květnovém sjezdu KSČM povede Vojtěch Filip
„Cílem českých, moravských a slezských komunistů je vybudování sociálně spravedlivé společnosti, socialismu,“ zdůraznil na libereckém sněmu staronový předseda Vojtěch Filip. Velkou pozornost věnoval i zahraničněpolitické situaci a vyslovil souhlas s ekonomickými analytiky, kteří říkají, že světová ekonomika se po završení globalizace ocitla před katastrofou.
„Východiskem, neboli nápravou stávajícího stavu globálního ekonomického systému, je jedině radikální změna samotného systému nebo minimálně její výrazná regulace. Z toho plyne i závěr, který sdílím, totiž to, že lidstvo v nejbližší budoucnosti čekají nejhlubší společenské změny,“ dodal Filip.
Osmý sjezd KSČM se uskutečnil 19. a 20. května v Liberci. Oficiálním úkolem shromáždění bylo zhodnotit počínání strany i společnosti v uplynulém čtyřletém období, zvolit nové vedení strany a představit program pro dalších čtyři roky.
O funkci předsedy ÚV KSČM se ucházeli tři kandidáti, zvolen byl, jako v minulých letech, Vojtěch Filip. Svého největšího rivala, poslance Stanislava Grospiče, porazil ve druhém kole poměrem hlasů 275:168. KSČM má v Poslanecké sněmovně 26 mandátů a je čtvrtou nejsilnější stranou. V poslední době ale její preference rostou a podle některých průzkumů by ji volila až pětina voličů.
Sjezd také schválil program KSČM, mezi jehož hlavní úkoly patří nové volby a ustavení vlády respektující zájmy většiny občanů, zastavení restitucí církevního majetku, zpracování komplexního protikorupčního programu, rozšíření přímé demokracie, bezplatná zdravotní péče a studium, zastavení nebo zrušení důchodové reformy či „spoluvytváření materiálních, ekonomických i duchovních podmínek pro systematický dialog s mladou generací“.
Eliška Junková
Státní maturity podruhé: testy s chybami a nedostatek času
Letošní maturity ještě neskončily a ministerstvo školství už musí řešit četné problémy. Zhruba sto tisíc studentů skládalo písemnou zkoušku od 2. do 14. května. Nyní se konají ústní zkoušky. Centrum pro přípravu maturit Cermat už písemné testy vyhodnotilo - letošní maturanti v nich dopadli hůř než ti loňští. U testů jich propadlo 6,2 %, loni to bylo 5,3 %. Nejvíce se studenti zhoršili v matematice v lehčí verzi, propadl skoro každý pátý, zato v českém jazyce se mírně zlepšili.
Vrásky Cermatu však nadělala náročnější zkouška z matematiky. U té původně neuspělo 16,8 % z 1 735 studentů, kteří si těžší zkoušku vybrali. Maturanti i učitelé se však proti výsledku bouřili, kritizovali typově odlišné příklady oproti loňsku a hlavně nedostatek času. Na 23 úloh s podúlohami, které měly být obtížnější než loni, měli maturanti dvě hodiny. Cermat nakonec uznal, že na úlohy bylo málo času, a hodnocení zmírnil. Procento neúspěšných se tak snížilo na 2,8 %. „Omlouvám se za způsobený stres, ale testy byly harmonizovány, vše bylo kompenzováno. Nikoho to nepoškodí," řekl v Radiožurnálu ředitel Cermatu Pavel Zelený.
Omluvil se i nový ministr školství Petr Fiala (nestr.). „Myslím, že tady není třeba nějak chodit okolo, je potřeba pojmenovat věc jasně: stala se chyba a já bych chtěl využít této příležitosti k tomu, abych se jménem ministerstva školství omluvil všem, kteří byli touto chybou postiženi, především maturantům," řekl Fiala v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce.
V testu z matematiky byly i chyby v úlohách a nejasná zadání. Odborníci našli chyby také v maturitních testech z českého jazyka a fyziky. Cermat zatím přiznal deset vadných úloh z celkových 1 800 a poškozeným studentům radí, aby se odvolali.
Oproti loňským maturitám se několik věcí změnilo. Studenti letos povinně maturují z češtiny, dále si volí mezi matematikou a cizím jazykem. Písemné práce už nehodnotí školy, ale Cermat. V roce 2013 se chystají další změny. Povinná zkouška bude nejen z češtiny, ale i z cizího jazyka. U třetího předmětu si maturanti vyberou mezi matematikou, informatikou a občanským a společenskovědním základem.
Thuong Ly Nguyenová
Letošní Prague Food Festival nabídl bohatou přehlídku chutí a vůní
„Mysli globálně, papej lokálně“. Tak znělo motto šestého ročníku třídenního svátku jídla, který se poslední květnový víkend konal za slunečného počasí v areálu Královské zahrady Pražského hradu, Míčovny a Letohrádku královny Anny. Patronkou slavnosti se pro tento rok stala manželka českého prezidenta Livia Klausová, která také akci zahájila.
Prague Food Festival je přehlídkou gastronomického umění, kde si návštěvníci mohou na jednom místě vychutnat lahůdky v rozličných kombinacích chutí, a to jak z domácí kuchyně, tak i z exotických specialit od nejzajímavějších restaurantů z publikace Maurerův výběr Grand restaurant. Z vítězné TOP 10 se zúčastnily Radisson Blu, absolutní vítěz Terasa U Zlaté studně, nebo nedávno Michelinskou hvězdou oceněná restaurace Alcron.
Mezi gastronomické unikáty letos patřily královské krevety, krabí dortíky z USA, vzácné francouzské lanýže, žabí stehýnka, ze sladkého domácí makronky, cr?me br?lée či různé druhy zmrzlin. Nejexotičtější jídla byla zejména v nedělní nabídce. Každý návštěvník mohl dle vlastní odolnosti zakusit hmyz na slano i sladko, jako je cvrček na másle, saranče na nudlovém salátku, smažení střevlíci nebo kobylky.
„Přišel jsem ochutnat hlavně exotická jídla, která se mi doma nikdo neodváží uvařit,“ říká dvacetiletý student, který byl na festivalu poprvé. „Zaujal mne zejména moučník s karamelizovanými červy, byl výtečný,“ dodal.
Prague Food Festival ale zdaleka není jen o jídle. Ochutnávaly se vína, piva, koktejly, káva, fresh džusy nebo zelený ječmen. Součástí „pitného“ programu bylo párování piva s jídlem. Tradičně pestrý doprovodný program zahrnoval různé workshopy pod vedením odborníků či školy čepování piva. A protože k dobrému jídlu patří i kvalitní hudba, vystoupilo zde několik kapel, mezi nimi například Kubánský orchestr Santy y su Marabú.
Návštěvníci oproti loňskému ročníku chválí především zvládnutí organizace festivalu - vstupy do areálu regulovala časová pásma, takže se netvořily téměř žádné fronty, přibyla také místa k degustaci. Co se naopak nelíbilo, byly plastové příbory. Vůbec největší novinkou letošního ročníku byla ale možnost delikatesy zakoupit a odnést si je domů.
Z Královské zahrady Pražského hradu Eliška Junková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Summit NATO v Chicagu se soustředil na Afghánistán a protiraketovou obranu
V americkém Chicagu se 20. a 21. května konalo vrcholné zasedání Severoatlantické aliance, jedno z největších v její historii. Českou republiku na něm zastupovala delegace, ve které byli prezident republiky Václav Klaus, premiér Petr Nečas, ministr obrany Alexandr Vondra a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Dvoudenní summit, kterého se účastnily desítky dalších šéfů států a vlád, jednal o strategii aliance pro další léta, přičemž pozornost se soustředila na dvě hlavní témata: na Afghánistán a na protiraketovou obranu.
Představitelé aliančních zemí se dohodli, že zahájí první fázi budování protiraketového deštníku, který by ochránil Evropu před útokem balistických střel s jadernou náloží, přičemž i nadále platí nabídka NATO Rusku na spolupráci v této oblasti. Spojenci rovněž podpořili Obamovu výzvu, aby Afghánistán nebyl vydán na pospas Talibanu. Přestože koncem roku 2014 skončí veškeré bojové akce, do kterých jsou v zemi alianční vojáci zapojeni, NATO bude - pokud o to afghánská vláda požádá - i po tomto datu poskytovat logistickou podporu, poradenství a výcvik bojových jednotek. Česká republika ústy Václava Klause přislíbila adekvátní finanční účast na tomto programu, aniž padla nějaká konkrétní částka.
Severoatlantická aliance v Chicagu schválila kromě jiného vznik společného výcvikového vrtulníkového centra v České republice. Jde o jeden ze dvou desítek projektů takzvané chytré obrany čili sdílení obranných kapacit mezi aliančními zeměmi. Na projektu, který bude využívat již existující středisko v Pardubicích, bude kromě Spojených států participovat také Chorvatsko, které afghánským a americkým pilotům dopravních vrtulníků nabídne pro výcvik příhodné geografické podmínky.
Pobytu za oceánem využil Václav Klaus k projevu v chicagském Heartland Institute na téma globálního oteplování a k vystoupení na ekonomické fakultě Chicagské univerzity o problémech evropské integrace. Premiér Petr Nečas se zde setkal se svým kanadským protějškem Stephenem Harperem. Jednali o problému vízové povinnosti pro Čechy cestující do Kanady, aniž však došli k nějakému závěru.
Milan Šmíd
Papež přijal premiéra Petra Nečase
Český premiér Petr Nečas navštívil 25. a 26. května Vatikán. Před oficiální návštěvou svatého stolce se ve čtvrtek 24. května sešel v Římě s italským předsedou vlády Mariem Montim, několik hodin po mimořádném summitu EU v Bruselu. Po setkání se novináři dozvěděli, že oba premiéři se shodli v názoru, že bez úspor, rozpočtové odpovědnosti a disciplíny nelze nastartovat růst ekonomiky v zemích EU.
V pátek 25. května se Petr Nečas sešel s papežem Benediktem XVI. na soukromé dvacetiminutové schůzce. Premiér papeži dovezl dar v podobě kopie vzácného zdobeného Strahovského evangeliáře z 9. století. Český premiér ve Vatikánu rovněž jednal s kardinálem státním sekretářem Tarcisiem Bertonem a ministrem zahraničí monsignorem Dominiquem Mambertim. Po tomto jednání Nečas médiím řekl, že podle jeho názoru není rozumné v České republice odkládat chystané majetkové vyrovnání církví kvůli hospodářské krizi.
Nečasova návštěva ve Vatikánu se uskutečnila u příležitosti zahájení jubilejního roku, kterým se bude připomínat 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Oslavy s desítkami akcí vyvrcholí příští rok na Velehradě, kam byl měl být pozván také Benedikt XVI. Jeho návštěva na Moravě však zatím nebyla potvrzena.
V rámci příprav cyrilometodějského jubilea převzal premiér Nečas záštitu nad koncertem, který Česká republika jakožto předsedající země Visegrádské skupiny uspořádala v pátek 25. května v papežské bazilice Santa Maria Maggiore. Zahrála zde Zlínská filharmonie Bohuslava Martinů se souborem Hradišťan.
Koncertu se kromě premiéra Nečase účastnili i kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk. Oba duchovní tentýž den koncelebrovali odpolední slavnostní mši v bazilice sv. Praxedy v Římě k uctění památky sv. Cyrila, který v přilehlém klášteře žil.
Milan Šmíd
Ekonomika
Kultura
21. ročník festivalu Mezi ploty opět přinesl nabitý kulturní program
Divadelní a hudební festival Mezi ploty, který se letos již po jednadvacáté konal v areálu psychiatrické léčebny Bohnice v Praze, se uskutečnil o víkendu 26. a 27. května a jako každý rok nabídl širokou škálu hudebních a divadelních interpretů, doprovodných kulturních akcí a workshopů. Mezi hlavní lákadla patřily přední české a slovenské kapely jako Toxique, Horkýže slíže, Sto Zvířat či legendární Žlutý pes.
Mezi desítkami účinkujících vystoupily i různé kapely neziskových organizací a hudební tělesa psychiatrických léčeben napříč republikou, ale například také romská skupina Gipsy.cz. Akci předcházel stejnojmenný festival v psychiatrické léčebně v Brně - Černovicích.
Divadelní program nabídl mimo jiné vystoupení Divadla Minor či Dejvického divadla, ale také inscenace terapeutických dílen a divadelních uskupení složených z pacientů psychiatrické léčebny Bohnice.
„Dalo velké úsilí dát tuto akci nějakým způsobem dohromady, aby fungovala a vzbuzovala zájem veřejnosti, protože to od začátku tak vůbec nebylo, asi první tři, čtyři roky. Pak se ale zadařilo a bohnická akce získala hlubší význam než jen pořádání nějaké kulturní události. Jde především o léčebnu a účinkující, kteří tam spolu vystupují,” uvedl k akci pro server www.deník.cz ředitel festivalu Robert Kozler. Přehlídka prohlubuje nejen vztah mezi veřejností a prostředím psychiatrické léčebny a jejích pacientů, ale také představuje největší akci svého druhu v Čechách.
Ondřej Novák
Bambiriády se letos zúčastnili mladí i starší
Celkem do osmnácti měst zavítala Bambiriáda, celorepubliková přehlídka volnočasových aktivit pro děti a mládež. Letošní 14. ročník se připojil k Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity, a zvolil si proto heslo Nadšení i zkušenost. Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže, která akci každoročně pořádá, předem avizoval, že se Bambiriáda tentokrát pokusí propojit zájmy mladých a starších. Pořadatelé proto přichystali aktivity, které mohou dělat společně. Akce se konala od 24. do 27. května.
„Co může mladý člověk nabídnout jiného než svoje nadšení? A to mnohdy stačí pro velkou věc. A starší člověk, plný zkušeností, často mladistvé nadšení již nechal za sebou. Spojením obou kvalit však získáme nádherné, jin-jang vyvážení,“ vysvětlil pojetí hesla předseda ČRDM. Původní cíl Bambiriády však zůstává - přiblížit činnosti různých dětských organizací a spolků veřejnosti, zejména dětem.
Právě ony se mohly přesvědčit, že volný čas nemusí trávit jen před monitory počítačů a televizními obrazovkami. Po celé čtyři dny děti malovaly, tancovaly, skládaly hlavolamy, střílely z luků a soutěžily. Program se v každém městě lišil; například v Náchodě měli všichni návštěvníci možnost sjíždět řeku na kánoích a raftech, ve Zlíně si děti zaskotačily na U-rampě a v Praze mohli všichni společně navštívit tvořivou dílnu a vyrobit si z dřevěných odřezků jednoduchou hračku.
Hračku vyrobili a následně i pomalovali herec a moderátor Aleš Háma nebo zpěvačka Heidi Hanků. Výtvory těchto a dalších osobností spolu s nejhezčími hračkami vyrobenými dětmi jsou od pondělí v aukci na www.aukro.cz. Výtěžek věnuje Česká rada dětí a mládeže na dobrovolnický projekt 72 hodin – Ruku na to. V něm se na podzim pokusí všichni zúčastnění svými nápady změnit k lepšímu prostředí, ve kterém žijí.
Michaela Nováková
Leica Gallery vystavuje unikátní dokumentární snímky Jana Lukase
Skromné prostory pražské Leica Gallery nabízí v dnešních dnech zázemí pro výstavu fotografií významného českého dokumentárního fotografa Jana Lukase. Expozice nese název Jan Lukas - Neworský deník 1966 -1990 a zahrnuje nové, dosud nezveřejněné snímky z Ameriky 60. až 90. let, kde Lukas žil až do své smrti v roce 2006.
Výstava by se dala rozdělit na dvě hlavní části. První hned po vstupu do galerie okamžitě překvapuje svou barevností a nábojem. Jde o civilní fotografie převážně pořízené spontánně na Lukasových každodenních procházkách po New Yorku, a jak dodává kurátor výstavy Jan Mlčoch, je to vůbec poprvé, kdy se představuje i barevná fotografie 60. let, svého času opravdová vzácnost.
Druhou část expozice tvoří černobílé fotografie zachycující život českého politického a kulturního exilu. Můžeme na nich poznat řadu významných disidentských osobností i umělců, například Ferdinanda Peroutku, Václava Havla, Pavla Tigrida, Miloše Formana, ale také světové hudební špičky jako je Gerry Mulligan. Jedna z dokumentárního hlediska obzvlášť zajímavá fotografie zachycuje loučení českého exilu s Pavlem Tigridem a jeho rodinou, když opouští New York a odjíždí do Francie.
Jan Lukas odešel do Spojených států ve svých padesáti letech. Fotografie na výstavu, která potrvá do 17. června, poskytla jeho dcera Helena Lukas-Martemmuci.
Z Leica Gallery Sabine Kejlová
Z kultury stručně
* Po osmi dekádách mají Pražané a návštěvníci hlavního města možnost připomenout si jedno z vrcholných a nejniternějších děl Alfonse Muchy. Cyklus 20 obrazů inspirovaný dějinami Čechů a Moravanů a slovanskou mytologií zakotvil v prostorách Veletržního paláce v Praze – tedy v městě, jemuž secesní umělec plátna věnoval. Přemístění monumentálních maleb z Moravského Krumlova v loňském roce provázela od počátku řada diskusí, neboť si obě města nárokovala dílo vystavit jakožto součást lokálního kulturního dědictví.
* Colours of Ostrava ztrácí headlinera - Björk ruší účast. Měl to být jeden z nejblyštivějších ročníků ostravského hudebního svátku, nyní však utrpěl těžkou ztrátu. Jen dva měsíce před vypuknutím festivalu anuluje své vystoupení islandská zpěvačka Björk. „Do poslední chvíle jsme se snažili, abychom nebyli jedním ze zrušených koncertů. Dle sdělení managementu lékař Björk po závažném zánětu v krku doporučil okamžitý hlasový klid a omezení koncertování, jinak by hrozilo trvalé poškození jejího hlasu,“ komentuje situaci ředitelka festivalu Zlata Holušová.
* Přelom května a června není jen symbolickým předělem pozdního jara a nastupujícího léta. Jak milovník klasické hudby dobře ví, 12. května zahajuje Mezinárodní hudební festival Pražské jaro pravidelnou přehlídku těch nejlepších souborů a interpretů. Letošnímu, 67. ročníku, který po pětileté odmlce otevřela Česká filharmonie s mladým ruským dirigentem Vasilijem Petrenkem, propůjčují lesk zvučná jména, mezi která patří mezzosopranistka Magdalena Kožená, britský tenorista Mark Padmore či světově proslulá Vídeňská filharmonie (více na www.festival.cz). Svátek klasické hudby uzavře 3. června již tradičně 9. symfonie Bedřicha Smetany společně s Beethovenovou Ódou na radost.
Andrea Šafářová
Sport
Čeští hokejisté na MS obhájili bronzové medaile. Zlato patří Rusům, stříbro Slovákům
Každoroční ambice českého mužstva se letos - už potřetí za sebou - naplnila. Národní tým se na hokejovém šampionátu opět umístil na medailových pozicích. Stejně jako loni byl třetí. Celý turnaj tentokrát ovládli Rusové. Mistrovství vyhráli sérií deseti vítězných zápasů, což odborníci ocenili jako zcela výjimečný výkon.
Šampionát testoval několik organizačních novinek. Jednak se odehrával ve dvou zemích (Finsko ho spolupořádalo se Švédskem). Za druhé se změnil herní systém; v úvodních skupinách každé mužstvo muselo nově odehrát sedm zápasů. Obě turnajové aktualizace se setkaly s kritikou. Zápasy pořádané ve Stockholmu se odehrály před prázdnými tribunami; pořadatelé nedokázali odhadnout cenu vstupenek.
Každý tým také musel riskovat zranění a únavu hráčů velkým množstvím zápasů s papírově slabšími soupeři. „Je to trochu zbytečné. Turnaj je hodně dlouhý a pro nikoho tak velký počet zápasů nemá význam,“ komentoval systém mistrovství český kapitán Tomáš Plekanec.
Také české mužstvo od prvních zápasů čelilo kritice. Nejdříve s problémy porazilo Dánsko (2:0) a Norsko (4:3 sn), dominovalo pouze v zápasech se slabými Italy (6:0) a Němci (8:1). Porazilo sice Lotyšsko (3:1), ale ani jeden zápas s favorizovanými týmy nezvládlo: podlehlo Švédsku (1:4) i Rusku (0:2). Nakonec však dokázalo získat bronzové medaile. Ve čtvrtfinále se dobře připravilo na domácí Švédy (4:3). Po prohraném souboji o finále se Slovenskem (1:3) porazilo také Finsko (3:2).
Benjamin Slavík
Fotbalovým mistrem je po deseti letech Liberec
Devatenáctý ročník české první fotbalové ligy potvrdil trend posledních tří let - mistr předchozího ročníku nedokázal své vítězství obhájit. Nejúspěšnějším mužstvem letoška se stal Slovan Liberec. Druhá byla Sparta, třetí Viktoria Plzeň.
Ročník 2011/2012 tvořily dvě zcela odlišné poloviny; zejména tímto bude skončená sezóna specifická. Podzimní části soutěže vládla Sparta: po devíti odehraných kolech měla na Liberec náskok dvanácti bodů. Přestože ve zbylých šesti utkáních první části několikrát ztratila, stále vedla ligu o šest bodů.
V zimní přestávce však pražské mužstvo vyměnilo generálního sportovního manažera - Jozefa Chovance nahradil Jaroslav Hřebík - a vyhlásilo velké změny v herním pojetí týmu. Právě změnu v rozehrané sezóně vnímají odborníci a novináři jako důvod, proč Sparta na jaře tolik ztrácela.
Druhá část sezóny byla ve znamení snižování podzimního náskoku pražského mužstva: Liberec a Plzeň spolehlivě sbíraly body, Sparta o ně naopak přicházela. Kolo před koncem soutěže vznikla překvapivá a divácky atraktivní situace. Liberec před posledním utkání sezony s Plzní vedl o čtyři body před mužstvem z Letné a o tři body před západočeským týmem. Závěr soutěže byl proto označován za finále: kdyby Plzeň v Liberci zvítězila, loňský titul by obhájila. Zápas však skončil 0:0.
Vedení Sparty vyvodilo z neúspěšné jarní části důsledky okamžitě. Byl odvolán hlavní trenér Martin Hašek a generální sportovní manažer Jaroslav Hřebík se stal sportovním manažerem. Novým trenérem je Vítězslav Lavička.
Z nejvyšší soutěže sestupují pražská mužstva Bohemians 1905 a Viktoria Žižkov. Opačným směrem se vydají Ústí nad Labem a Vysočina Jihlava.
O evropské poháry se budou ucházet tři česká mužstva. Liberec bude hrát kvalifikaci o Ligu mistrů. Plzeň a Spartu čeká předkolo Evropské ligy.
Nejlepším střelcem letošního ročníku se stal David Lafata z Jablonce, který v třiceti kolech nastřílel pětadvacet branek.
Pořadí mužstev ročníku 2011/2012:
1. Liberec 66 bodů, 2. Sparta 64, 3. Plzeň 63, 4. Mladá Boleslav 50, 5. Teplice 46, 6. Dukla 42, 7. Slovácko 41, 8. Jablonec 40, 9. Příbram 39, 10. České Budějovice 35, 11. Olomouc 34, 12. Slavia 34, 13. Hradec Králové 31, 14. Ostrava 28, 15. Bohemians 1905 24, 16. Žižkov 19.
Benjamin Slavík
Ze sportu stručně
* Petr Čech vychytal Chelsea vítězství v Lize mistrů. Fotbalisté Chelsea 19. května poprvé v klubové historii zvítězili v Lize mistrů. Velký podíl na jejich úspěchu měl český reprezentační brankář Petr Čech, který v zápase vychytal celkem tři penalty. Základní hrací doba skončila 1:1 po gólech Thomase Müllera a Didiera Drogby. Krve by se nedořezal ve fanoušcích Chelsea v 95. minutě, kdy si po faulu Drogby postavil míč na značku pokutového kopu Arjen Robben. Petr Čech však Robbena vychytal a svůj tým nasměroval k vítězství v penaltovém rozstřelu, v kterém zlikvidoval další dvě střely. Stal se tak již čtvrtým českým hráčem, kterému se podařilo nejprestižnější klubovou soutěž na světě vyhrát.
* Oštěpařka Barbora Špotáková nejlepším hodem roku vyhrála Zlatou tretru. Její výkon 67,78 metrů se stal před týdnem rekordem ostravského mítinku. Mužskou soutěž ovládl rovněž český oštěpař Vítězslav Veselý hodem 85,67 metrů. Medailově se umístila i další reprezentantka Zuzana Hejnová, která získala stříbro v běhu na 400 metrů a zaručila si účast na olympiádě v Londýně. Zklamáním byl výkon světového rekordmana v běhu na 100 metrů Usaina Bolta. Závod sice vyhrál, ale avizovaný útok na hranici 9,70 sekund se nekonal, když s mírným protivětrem zaběhl trať za 10,04 vteřiny.
* České plavkyně vezou medaile z ME. Jednu zlatou, dvě bronzové. Petra Chocová vybojovala na mistrovství Evropy v Debrecínu zlatou medaili v závodu na 50 metrů prsa českým rekordem 31,25 sekundy. Bronzové medaile pak pro české barvy získaly znakařka Simona Baumrtová a v polohovém závodu na 400 metrů Barbora Závadová. Jedná se celkově o nejlepší český plavecký výkon v historii. Tři medaile sice totiž čeští plavci přivezli před 15 lety z mistrovství v Seville, všechny ale byly pouze bronzové.
Přemysl Adamec
Počasí
Počasí
Ačkoliv astronomicky ještě léto do našich končin nezavítalo, teoreticky to bylo právě naopak. Během uplynulých tří týdnů jsme dokonce zaznamenali rekordní teploty. Ta nejvyšší byla naměřena 11. května v Doksanech a dosahovala 30,9 stupňů Celsia. Pozadu tento den však nezůstaly ani Praha nebo Plzeň, kde teploměry taktéž ukázaly vyšší hodnoty. Teploty následujících dnů se už však přikláněly spíše k průměru a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v nejbližší době změnit. Kdo tedy chce zažít pořádné tropy, nezbývá mu, než se za nimi vydat k moři!
Iva Melíšková