28. června 2012, Carolina č. 806

události od 1. do 28. června

Vážení čtenáři,

připomínáme, že až do září připravujeme Carolinu opět jako měsíční zpravodajský souhrn. Uzávěrka je poslední středu v měsíci a číslo vychází vždy poslední čtvrtek:
26. července, 30. srpna a 27. září.

Carolinu už od 751. čísla nerozesíláme mailem, najdete ji na: http://carolina.fsv.cuni.cz, http://videozurnal.fsv.cuni.cz či na http://carolina.cuni.cz. Děkujeme za pochopení.

Vaše redakce


Z domova

Nečasův kabinet přichází o devátého ministra. Náhle končí ministr spravedlnosti Pospíšil

Manažersky a rozpočtově nezvládl rezort. Tak zdůvodnil ve středu 27. června dopoledne premiér Petr Nečas (ODS) svůj návrh na odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, místopředsedy ODS. Prezident Václav Klaus ho odvolal týž den ráno.

„Důvodem je manažerské nezvládnutí rezortu, především v rozpočtové oblasti. Všichni ministři dělají velmi bolestivé škrty, snižují platy, propouštějí lidi. Celá vláda škrtá, on navrhl navýšení rozpočtu o jednu miliardu. Má důvěra v jeho schopnosti manažersky zvládnout rezort klesla pod bod mrazu,“ argumentoval podle iDnes.cz premiér.  Novináři oslovení ČT 24 v prvních reakcích označili uvedený důvod jako zástupný a nevěrohodný, opozice dokonce za lživý. Následně se vyrojily spekulace, že skutečným důvodem Nečasova počínání bylo zamezit dosazení nového vrchního zástupce v Praze. Tím se měla po Vlastimilu Rampulovi stát ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová.  „Nicméně paní Bradáčová má tento týden dovolenou, takže jsem se s ní nestihl potkat,“ lituje Pospíšil.

O konkrétních jménech na post ministra spravedlnosti se zatím spekuluje. Mezi kandidáty je například exstarosta Litvínova a první náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák, mluví se i o poslanci Marku Bendovi (oba ODS). Nečas potvrdil, že bude vybírat mezi spolustraníky. Nový ministr spravedlnosti by měl být znám do týdne.

Jiří Pospíšil ukončil šestileté působení v rezortu. Po rezignaci ministra školství Josefa Dobeše (VV) se tak stal devátým ministerským „odpadlíkem“ Nečasova kabinetu. O rezignaci na členství v ODS neuvažuje, zůstává poslancem a chce nadále podporovat koaliční vládu.

Připustil také aktivity mimo politiku. „Je možné, že smyslem mojí další práce může být to, aby se podařilo ochránit dědictví Medy Mládkové,“ prozradil v rozhovoru pro iDnes.cz.

Andrea Šafářová

Poslanecká sněmovna vydala poslance a exhejtmana Davida Ratha k dalšímu stíhání

Po doporučení mandátového a imunitního výboru k vydání poslance Davida Ratha k dalšímu trestnímu stíhání přišla se stejným verdiktem i Poslanecká sněmovna. Výbor takto rozhodl již 22. května, Sněmovna 5. června.

Poslance za ČSSD a hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha zadržela protikorupční policie 14. května se sedmi miliony korun, údajným úplatkem v předražené zakázce. Následující den se Rath vzdal funkce hejtmana, rezignoval na členství v ČSSD, ale poslanecký mandát si ponechal.

Vazebně stíhaný poslanec měl možnost vystoupit přímo ve Sněmovně u řečnického pultu, obklopen třemi policisty v civilu.  „Posouváme se z parlamentní demokracie spíše k policejní demokracii,“ uvedl na začátek jako reakci na přítomnost policie. Vystoupení poslance trvalo 50 minut a během něj ostře kritizoval dosavadní přístup policie, ministra vnitra Jana Kubiceho, úroveň vazební věznice a celý případ označil za politický. „Mandátu jsem se nevzdal a nevzdám se ho, protože to je nezákonné,“ uvedl Rath.

Ostatní však o své nevině nepřesvědčil. Ze 191 přítomných poslanců hlasovalo 183 pro jeho vydání, dva byli proti (Pavel Ploc z ČSSD a Jaroslav Škárka, dříve VV, dnes nezařazený) a někteří poslanci, jako například Jiří Paroubek (dříve ČSSD, dnes Národní socialisté /NS-LEV21), se zdrželi hlasování. Více informací o kauze Davida Ratha v minulém čísle Caroliny.

Ondřej Novák

O vydání exministryně obrany Vlasty Parkanové se rozhodne v červenci

Začátkem června dorazila do Sněmovny policejní žádost o vydání místopředsedkyně dolní komory parlamentu Vlasty Parkanové (TOP 09). Policie viní Parkanovou z toho, že během působení ve funkci ministryně obrany způsobila škodu 658 milionů korun při nákupu letounů CASA pro české vojenské letectvo. Podle vyšetřovatelů měla jako ministryně obrany nechat zpracovat znalecký posudek k ověření ceny letounů.

Kromě společnosti Omnipol, která v nákupu letounů CASA vystupuje v roli prostředníka, se Parkanové zastává především ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jehož nejsilnějším argumentem je, že při armádních nákupech nelze stanovit obvyklou cenu a že tento postoj zastává ministerstvo financí kontinuálně řadu let a zastávalo ho už v době, kdy byl ministrem Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Podporu k tezi, že Parkanová neudělala nic nezákonného, získal Kalousek i od ředitele Ústavu státu a práva Jana Bárty, který zpracoval posudek. Podle Bárty sice zákon o oceňování majetku říká, jak se majetek oceňuje, neudává ale, kdo je k oceňování oprávněn.

O vydání Parkanové se jednalo ve středu 27. června na mandátovém a imunitním výboru, kde Parkanová vysvětlila okolnosti nákupu letadel CASA. „Výboru jsem doručila několik právních stanovisek, která potvrzují, že jsem neměla povinnost zadávat znalecký posudek na cenu letadel před jejich nákupem,“ řekla po jednání Parkanová. „Policejní žádost je z mého pohledu podivná,“ dodala.

Zatímco opoziční poslanci jsou přesvědčeni, že by Sněmovna měla Parkanovou vydat, politici vládních stran váhají. O tom, zda výbor poslancům doporučí její vydání do rukou vyšetřovatelů, se rozhodne až na schůzi Sněmovny, která začne 10. července. Parkanovou by před trestním stíháním mohlo zachránit, pokud by všichni koaliční poslanci hlasovali proti, nebo se zdrželi hlasování.

Eliška Junková

Poslanci odhlasovali pravidla přímé volby prezidenta

Počátkem roku 2013 občané poprvé rozhodnou, kdo se stane hlavou státu, a vystřídá tak Václava Klause na postu prezidenta České republiky. Sněmovna 13. června hladce schválila prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta, který stanovuje pravidla pro voliče i samotné kandidáty. Norma navazuje na schválenou změnu ústavy, která přímou volbu prezidenta zavedla. Dosud hlavu státu volili na společné schůzi poslanci a senátoři. Zákon nyní poputuje k posouzení do Senátu.

Volba hlavy státu bude podle předlohy většinová a dvoukolová, tedy velmi podobná volbám do Senátu, volebním okrskem však bude celá Česká republika. Zákon zahrnuje také finanční strop rozpočtu předvolební kampaně jednotlivých kandidátů, pro první kolo je hranicí 40 milionů, pro případné druhé kolo to může být dalších 10 milionů. Každý z kandidátů bude povinen sestavit vlastní volební výbor, který bude zodpovídat za transparentnost financování kampaně, celé účetnictví propagace by pak mělo být zveřejněno na internetu do dvou měsíců od voleb. Nedodržení pravidel financování by řešil soud.

Pro kandidaturu potřebuje zájemce o prezidentský post hlas 10 senátorů či 20 poslanců, případně petici s podpisy 50 tisíc občanů, vzorek podpisů bude zkoumat ministerstvo vnitra. Prezidentské kandidátky bude nutné dodat ministerstvu vnitra k registraci 66 dní před začátkem volby. Prováděcí zákon také určuje termíny přímé volby, volit se bude v pátek a v sobotu, nejdříve 11. a 12. ledna, nejpozději 1. a 2. února nadcházejícího roku. Přesné datum stanoví předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) nejpozději 90 dní před volbou.

Podle červnového průzkumu agentury Factum Invenio, který se zaměřil na aktuální preference možných prezidentských kandidátů, by nyní v přímé volbě nejvíce hlasů získal bývalý premiér Jan Fischer, do druhého kola by se spolu s ním s poměrně výraznou ztrátou probojoval i ekonom Jan Švejnar. Za nimi následuje politický matador Miloš Zeman, čestný předseda Strany práv občanů - zemanovců, který již nasbíral potřebných 50 tisíc podpisů a má i požadovanou podporu senátorů. Na dalších příčkách se s výrazným odstupem umístili  například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), podnikatel Tomio Okamura, Jiří Dienstbier (ČSSD), Jana Bobošíková (Suverenita) či bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma (TOP 09). Tříprocentní hranici těsně překročil také Přemysl Sobotka, který zřejmě zvítězí v primárkách ODS. Z průzkumu dále vyplynulo, že přímé volby prezidenta by se zúčastnilo 65,5% občanů.

V červnu svou kandidaturu oznámil také ekonom a bývalý politik Vladimír Dlouhý, který byl v 90. letech minulého století jednou z nejvýraznějších osobností české politické scény. O post hlavy státu se za Stranu svobodných občanů chce ucházet i Ladislav Jakl, tajemník současného prezidenta Klause.

Barbora Majerová

Opozice opět oddálila hlasování o církevních restitucích. Další se uskuteční 29. června

Během pátečního jednání Poslanecké sněmovny (22. června) pokračovala opozice v blokování hlasování o církevních restitucích. Nejvíce jí vadí, že návrh vydá církvi i majetek, který nikdy nevlastnila. Hlasování se tak přesunulo na pátek 29. června. Není však vůbec jisté, zda k němu dojde.

Opoziční poslanci s majetkovým vyrovnáním nesouhlasí buď vůbec, anebo ho podporují, avšak ne v takovém znění, v jakém je. „Majetkové vyrovnání s církvemi je nutné a je nutné ho dosáhnout velmi rychle. Není chybou sociální demokracie, že to tak dlouho trvalo. Jsem věřící člověk, jsem pro vrácení majetku církvím, který jim patřil. Ale tento návrh zákona nemohu podpořit. Říkám: co bylo ukradeno, musí být vráceno. Můj problém je jediný: že je to předpis v dané době nerealistický," říká Ladislav Velebný (ČSSD).

Předseda NS-LEV 21 a někdejší premiér za sociální demokracii Jiří Paroubek s majetkovým vyrovnáním nesouhlasí vůbec. Podle jeho názoru by z náhrad pro církev měly být hrazeny opravy památek. "Církevní restituce rozdělují českou společnost. Je to chyba této vlády. Jedna z největších, které udělala, a to jich nebylo málo,“ dodává. O revizi tohoto zákona se bude pokoušet v příštím volebním období, pokud se jeho strana bude podílet na vládě.

Cílem majetkového vyrovnání je umožnit církvím a náboženských společnostem být nezávislými na státu. Vláda se s církvemi dohodla na vrácení majetku v hodnotě 75 miliard korun a na finanční náhradě 59 miliard (+ inflace) vyplácené po dobu 30 let.

Z Poslanecké sněmovny Valentyna Polyakova

V Praze se diskutovalo o federalizaci Evropy

V polovině června (19. 6.) uspořádala Knihovna Václava Havla konferenci Federalismus a Evropa. V době, kdy je další integrace států EU aktuálním tématem, vystoupilo na pražském setkání několik řečníků z řad politologů, právníků či ekonomů. Smyslem konference bylo vést diskusi o samotném pojmu federalismus a o českém postoji k dalšímu propojování zemí EU. V posledních týdnech čím dál víc zaznívá od světových politiků a ekonomů, že právě další integrace členských států unie je řešením, jak do budoucna zabránit dalším finančním krizím.

Předseda správní rady Knihovny Václava Havla, novinář Jan Macháček, již dlouhé měsíce upozorňuje, že mezi českými elitami neprobíhá dostatečně hluboká diskuse na téma dalšího vývoje EU. A snad nejvíce kritizuje nevyjasněnost českého postoje k dalšímu směřování zemí sjednocené Evropy.  „Česká zkušenost s federalismem je obtížná a bolestná, přesto by naše elity měly vědět, co je federalismus a měly by o něm být schopny diskutovat,“ řekl Macháček.

Hlavní řečník konference, politolog Jaques Rupnik, připomněl historický kontext, kdy v USA tzv. otcové zakladatelé spatřovali ve federálním principu záruku nejvyšší svobody, založené na dělbě moci, a právě v založení Spojených států hledaly jednotlivé státy pomoc s vlastními zadluženými rozpočty. „Toto je odpovědí těm, kteří federalismus považují za německo-francouzský nesmysl, diktovaný byrokraty z Bruselu,“ prohlásil Rupnik. Pokračování integrace EU pak chápe jako jedinou možnost, jak zachovat demokracii na starém kontinentu, a varuje před nebezpečím nevolených technokratických vlád a populismu.

S odkazem na myšlenky Václava Havla bylo jedním z hlavních témat konference  založení druhé komory Evropského parlamentu (EP). Ekonom Ivan Pilip vnímá negativně, že v  aktuálním seskupení 27 států je evropský zákonodárný sbor částečně odtržen od národní politiky.  Řešení pak vidí buďto v zastoupení členů národních parlamentů na půdě EP, nebo v zavedení celoevropských kandidátek. Vyjádřil také obavu, že pokud by mělo v evropské integraci dojít k posunu zpět, nebude to před Maastricht, nýbrž před římské smlouvy, které evropskou integraci zahájily.

Naopak podle europoslance ODS Jana Zahradila je inspirace Spojenými státy pro federální model Evropy zavádějící, neboť Evropa měla vždy kontroverznější a komplikovanější historii než USA. Myslí si, že Evropanům chybí společné veřejné mínění, jazyk a vnímání historie. Obává se, že federální uspořádání EU by státům neprospělo, neboť se v něm skrývá řada rizik, přičemž jako nejvýraznější vidí nárůst nacionalismu.

Ředitel Knihovny Václava Havla Martin Palouš představil rozšířené vydání výběru projevů prezidenta Václava Havla pod názvem Evropa jako úkol, který tato instituce vydala. Je zde i jeho vystoupení ve francouzském Senátu z roku 1999, kde hovořil o potřebě vzniku jednoduché evropské ústavy nebo o vhodnosti založení druhé komory EP.

Z konference Federalismus a Evropa Ondřej Macka

Nedůvěra v politiky, nebo nedůvěra v systém? Téma pro debatu s poslanci

Debata nazvaná Dvacet let, které otřásly trpělivostí, konfrontovala v pondělí 25. června na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze názory zástupců parlamentních stran a odborníků na vzrůstající nedůvěru občanů v politický systém. Diskuzi otevřel Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV ČR upozorněním na paralely mezi současným vývojem a situací na konci první republiky. V závěru svého příspěvku však řekl, že není možné toto srovnání brát absolutně, neboť stav politického systému před druhou světovou válkou výrazně ovlivňovala existence vázaných kandidátek.

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM) v debatě projevila názor, že současnou krizi způsobila nedůvěra v konkrétní politické reprezentanty, nikoliv systém jako takový, a že pro zlepšení situace stačí přirozená generační výměna politiků.

Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) potvrdila slova Karolíny Peake a dodala, že demokracie je nejlepší možnou cestou vládnutí, které bychom se měli držet.

Podle Marka Bendy (ODS) je stav politické scény odrazem celé společnosti. Souhlasili s ním jak František Bublan (ČSSD), tak Petr Gazík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a šéf hnutí Starostové a nezávislí. Oba hovořili o výrazném úpadku morálky napříč celou společností. Za největší problém označili nedůvěru lidí vzájemně mezi sebou, která se následně promítá do vztahu k voleným představitelům.

Řešení, které poslanci naznačili, spočívá v kroužkování kandidátů a „odstavení od moci“ zasloužilých stranických funkcionářů. Všichni diskutující se shodli, že nespokojenost a nedůvěra občanů má své reálné opodstatnění, ale že by se Česká republika měla striktně držet demokratické linie a vydat se cestou pozvolných změn, které opět upevní důvěru lidí ve zvolenou politickou reprezentaci.

Z Filozofické fakulty Lucie Palkosková

Smutné výročí tragického osudu Ležáků a Lidic

24. a 10. červen jsou data, která navždy připomínají hrůzy války, nacistickou zvůli, krutost a neúctu k životu. Letos uplynulo už 70 let od masakru ve dvou českých obcích, jejichž vyhlazení mělo sloužit jako zrůdná odplata za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Premiér Petr Nečas přijal v pražské Kramářově vile pamětníky z Lidic a Ležáků. Stovky lidí včetně nejvyšších ústavních činitelů se pak přišly poslední červnovou neděli poklonit obětem v Ležákách a počátkem června v Lidicích.

„Vyhlazení Ležáků nebylo žádnou náhodou. Byl to promyšlený čin německých okupantů, který naznačoval možný osud Čechů, pro něž – podle německých nacistů – nemělo být v naší, tisíc let existující vlasti v budoucnu žádné místo,“ řekl ve svém projevu prezident Václav Klaus.

Ani na západ od našich hranic se na vyhlazení obou vesnic nezapomnělo. Německý prezident Joachim Gauck zaslal Václavu Klausovi dopis, ve kterém vyjádřil soustrast s oběťmi z Lidic a Ležáků, ocenil statečnost českých výsadkářů, kteří provedli úspěšný atentát na Heydricha, a přijal historickou odpovědnost Německa za nacistické zločiny. „Pane prezidente, myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků mne naplňuje hlubokým zármutkem a studem. Německo je si vědomo své historické odpovědnosti. Proto musí být nejvyšším přikázáním veškerého politického jednání zabránit opakování války a teroru,“ napsal německý prezident. Václav Klaus tento dopis ve svém projevu ocenil jako silné a vstřícné gesto, které na podobné úrovni dosud nezaznělo.

Obec Lidice byla vybrána k likvidaci, přestože její obyvatelé neměli s atentátem na Heydricha nic společného. Lidice měly sloužit jako krutá msta a memento. Muži byli zastřeleni na místě, ženy odvezeny do koncentračních táborů, děti zabity výfukovými plyny. Celkem přišlo o život 340 lidí, z toho 88 dětí, jejichž utrpení symbolizuje bronzové sousoší v památníku. Obec byla vypálena, srovnána se zemí a její jméno mělo navždy upadnout v zapomnění. Tato tragédie však vyvolala ve světě nevídanou odezvu a obce i nově narozené děti po celém světě nesly jméno Lidic, aby se na utrpení jejich obyvatel nikdy nezapomnělo. Z původních zhruba pěti set obyvatel válku přežilo jen 143 žen a 17 dětí. Po válce byla navíc vesnice obnovena.

V ležáckém mlýně byla skutečně ukrývána výsadkářská vysílačka a obec stihl téměř totožný, ne-li horší osud jako Lidice. Z 53 obyvatel přežily válku jen dvě dívky, které byly poslány do Německa na převýchovu. „Dvě rodiny jsem měla a o obě jsem přišla,“ dokumentovala hrůzu války jedna z nich, Marie Jeřábková.

Filip Uhlíř

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Ekonomika stručně

* Květnová nezaměstnanost v Česku klesla o 0,2 procentního bodu na 8,2 %. Registrovaných nezaměstnaných bylo přesně 482 099. Pozitivní zprávou je fakt, že počet volných pracovních míst stoupl o 4,7 %. Tento trend se však každoročně opakuje a lze ho připsat především zvýšené nabídce sezónních prací. Nepříliš optimisticky navíc údaj vyzní v porovnání s loňským květnem, kdy bylo o 10 tisíc volných pracovních míst víc. Analytici připisují vyšší nezaměstnanost především úsporným opatřením vlády, na které pak selektivně reaguje i soukromý sektor. Výraznější zvýšení nezaměstnanosti se očekává, až vstoupí na pracovní trh letošní absolventi škol.

* Ministerstvo financí zveřejnilo konečné statistiky z veřejné emise státních spořících dluhopisů. Objednávky byly ve výši 16 miliard korun, ale uhrazeno bylo nakonec jen 15,3 miliardy. Největší zájem vyvolaly 1,5leté diskontované dluhopisy, do kterých byla investována téměř polovina celkové částky, konkrétně 7,5 miliardy. Většinu investorů tvořily fyzické osoby, které nakoupily za 13,8 miliardy. Dluhopisy si objednalo i několik obcí, sdružení, církví a odborových organizací. To v sarkastické narážce okomentoval ministr financí  Miroslav Kalousek jako projev důvěry odborů v rozpočtovou politiku vlády. Při loňské premiérové veřejné emisi stát udal přes 20 miliard. V aktuální emisi však plánoval prodat dluhopisy mezi 10 a 20 miliardami, a hodnotí ji tak jako úspěšnou. Další emise se plánuje na podzim.

* Podle srovnání Eurostatu z let 1995 až 2010 má Česko nejvyšší podíl sociálního pojištění na vybraných daních v Evropě. Oproti evropskému průměru, který je 31,1 % ze sociálního pojištění, tak ČR vybírá celých 45,2 %. Celkové zdanění práce dosahuje dokonce 52,3 % ze všech vybraných daní. Jenom třetinu pak tvoří spotřební daně a okolo 15 % daně majetkové. Analytici dlouhodobě upozorňují, že vysoké zdanění práce je velkou překážkou české ekonomiky a odrazuje zahraniční investory. Velký nepoměr je pak mezi zdaněním zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Výrazné snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění se však v budoucnu nedá příliš čekat, protože Česko trpí chronickými deficity státního rozpočtu a v budoucnu bude muset navíc čelit i nepříznivému demografickému vývoji. Česku je mezinárodními institucemi dlouhodobě doporučováno zvýšit podíl majetkových daní, které tvoří především daň z nemovitostí. To je však z historických důvodů obtížné a vyžadovalo by to hlubokou daňovou reformu.

Filip Uhlíř

Kultura

United Islands 2012 prolomily třicetitisícovou hranici návštěvnosti

Deset scén, 26 klubů, 200 hudebních projektů z 21 zemí, tři dny. Mezinárodní festival United Islands České spořitelny již podeváté spojil všechny muzikanty a hudební nadšence, aby od 21. do 23. června zakusili to nejlepší z tuzemské i světové hudební scény. Konče vystoupením nizozemského producentského tria Kraak & Smaak na Střeleckém ostrově pražské ostrovy utichly s celkovou návštěvností více než 35 tisíc lidí.

Ač se zdá, že volný vstup je pro hudební nadšence rozhodujícím faktorem, k dosažení třicetitisícové hranice letos pravděpodobně přispělo i fiasko konkurenčního pražského festivalu. Jen týden před zahájením United Islands šokovalo veřejnost prohlášení ředitele Prague City Festivalu Jiřího Borka, že se druhý ročník z důvodu nenadálého výpadku financí neuskuteční. Se zahraničními jmény jako Sofa Surfers, O. Children nebo Kraak & Smaak tak festival na břehu Vltavy nabídl majitelům neplatných vstupenek příjemné zadostiučinění.

Formace mezinárodních rozměrů versus talentované mladé kapely z Česka - obě skupiny si našly v časovém harmonogramu své místo. V rámci čtvrtečního warm – up dne se štítkem Klubová noc se o narůstajícím progresu české hudební scény mohli přesvědčit mj. návštěvníci Lucerna Music Baru. Lidskému uchu zde lahodila především alternativní čtveřice Peter Pan Complex, kombinující klasický rock a izraelské experimentální formy, ocitající se na hranici poetického písničkářství. Skupina během večera pokřtila debutové EP Unholy za účasti uznávaného tuzemského producenta Borise Carloffa. Byť o něco menší, ovšem stejně pulsující publikum si vysloužili i teenageři Colorblinds. Koncert v temném bondovském stylu symbolicky rozněžnila skladba „Slunečný hrob“ slavného otce frontmana Adama Mišíka.

Hlavní festivalové dny se pak nesly ve znamení velkých jmen. Pro páteční podvečer se spojili všichni středočeští příznivci metaforického hip hopu, aby podpořili kultovní duo WWW. Rappeři se sklonem k elektronice kromě „klasiky“ jako Karamel a Žena líže kost dali k náslechu i připravované novinky. Stejně jako páteční den v režii rakouských Sofa Surfers i ten víkendový završila masivní taneční party na Střeleckém ostrově.

Ryze hudební projekty doplnily i doprovodné kulturní akce. S plným počtem 20 bodů obhájila Veronika Müllerová titul v nejlepší hře na imaginární kytaru, představili se i vítězové letošního YouTube Festu Bek Ofis. Multikulturnosti pak festival dostál díky gastronomickému tržišti na Janáčkově nábřeží či pouličnímu divadlu.

Z festivalu United Islands České spořitelny Andrea Šafářová

Stingův pražský koncert vzbudil nadšení i rozpaky

Zpěvák a baskytarista Gordon Matthew Sumner, přezdívaný Sting, letos již podruhé zahrál v Praze, tentokrát v O2 aréně. Třináct tisíc fanoušků vyslechlo v pondělí 25. června dvě desítky největších hitů nejen ze Stingovy sólové kariéry, ale i z jeho dřívějšího působení v kapele The Police.

Přesně v osm hodin nastoupil Sting na pódium, které bylo velmi jednoduše vybaveno. Kapela se naplno rozjela až při třetí skladbě Englishman In New York, která byla přivítána bouřlivými ovacemi. Následovaly největší hity, jako je filmový Demolition Man, Desert Rose či Every Breath You Take, ale také méně známé skladby.

Ačkoliv představení budilo dojem, že se Sting držel přesné linie desky, písně vylepšoval improvizací. K tomu mu dopomáhala jeho současná kapela malé sestavy, kam patří bubeník Vinnie Colaiuta a kytarista Dominik Miller, který se zpěvákem hraje už 22 let. Tento rockový základ doplňovaly klávesy Davida Sanciouse, housle Petera Tickella a výrazný hlas vokalistky Jo Lawryové.

Koncert neměl výraznější slabá místa a proběhl v příjemném tempu, přesto vzbudilo vystoupení v některých fanoušcích rozpaky. Nekonala se totiž prakticky žádná vizuální show, vše bylo založené  jen na  hudbě a na jednoduchosti.

„Celé mi to připadalo dost komorní, kromě opravdu malého plátna na kraji pódia a špatného osvětlení mne zklamal především zvuk, který se po celou dobu zhoršoval,“ reagovala na koncert jedna z fanynek.

Kromě kytary hraje Sting také na piano, harmoniku, flétnu, saxofon a loutnu, dosud vydal dvě desítky desek a šestnáctkrát obdržel cenu Grammy. Českým fanouškům zpěvák v pondělí oficiálně zazpíval již po osmé.

Z O2 areny Eliška Junková

Adam Bomb s kapelou na evropském turné

Bomb spolu s bubenicí Violet Cannibal a basistou Paulem Del Bellem předvedli ve středu 13. června v pražském klubu Exitus téměř dvouhodinovou show. Chyběly jen tradiční ohně a hořící kytary, ty by ale malý rockový klub neustál. Kytarový mág, vlastním jménem Adam Brenner, pochází ze Seattelu v New Yorku a v hudební branži se pohybuje již od svých 16 let, tedy od roku 1979. Spolupracoval s velikány rockové muziky hned od počátku své kariéry. Zahrál si s KISS, na několik koncertů nahradil jednoho z předních heavymetalových kytaristů Ynqwieho Malmsteena, své první album Fatal Attractione nahrál s pomocí baskytaristy kapely AC/DC. Zakládající členové Guns´n´Roses se dokonce Adama pokoušeli dostat do kapely, ten to ale odmítl a nakonec vznikla bez něj.

Na svém webu uvádí, že koncertuje více než 250 dní v roce a počátkem roku 2012 dosáhla jeho diskografie počtu 16 vydaných alb. Show tohoto kytarového virtuóza doprovází barevná výzdoba a jeho image ovlivněná newyorským hudebním stylem glam rock (hlavními představiteli jsou právě KISS) a dva výborní muzikanti. Bubenice Violet pochází z Velké Británie a na svém kontě má již nespočet odehraných koncertů, na bicí hraje už 10 let. Přestože není prototypem bubenického ranaře, její přízvisko „Cannibal“ vystihuje nekompromisní styl a přesný úder. Ten spolu s basovou linkou, zvukem Adamovy experimentální hry a nápaditých zpěvných textů vytváří až vesmírný zážitek.

Kapela v klubu Exitus zahrála především věci z posledních dvou alb a po krátké pauze nastoupila s hity od KISS - zazněly i písně, které na živých turné nehraje již řadu let. Playlist s klasickými rockovými písněmi ocenili jak starší rockeři, tak hlavně mladší publikum, které mezi návštěvníky převažovalo. Kapelu Adama Bomba mají v oblibě převážně mladší posluchači, protože právě ti se v současné době opět vrací zpět k rockovým, glam a heavy metalovým kořenům, typickým pro 70. a 80. léta. Návštěvnost těchto malých koncertů se však rapidně snižuje a rockové scéně spíše vévodí velké několikadenní festivaly, kde fanoušek navštíví za dostupnou cenu hodně kapel za jeden den. To, co na něho ale dýchne z malého rockového klubu a z jedinečné atmosféry, se nedá s velkolepými akcemi nijak srovnávat. Adam Bomb je koncert pro všechny smysly, který budete chtít vidět brzy znovu.

Z koncertu Michaela Bezvodová

V Praze se po roce opět bdělo u kultury

Galerie a muzea hlavního města zůstaly 9. června otevřeny do pozdních nočních hodin a nabídly návštěvníkům nejen stálé expozice, ale také široký výběr doprovodných programů. Prodloužená otevírací doba 39 kulturních institucí přilákala desítky tisíc lidí, bylo zaznamenáno přes 200 tisíc návštěvnických vstupů. Akci organizovaly Národní muzeum, Dopravní podnik hlavního města Prahy a Asociace muzeí a galerií ČR za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

Tak jako každý rok i letos Pražská muzejní zpřístupnila kulturní objekty zdarma a přidala ještě něco navíc, než je obvykle k vidění přes den. V rámci doprovodného programu se třeba stříhaly ovce, pátralo po chemické struktuře neznámých látek nebo besedovalo u cimbálu. Pořadatelé nezapomněli ani na děti, pro které připravili např. povídání o tom, jaké je to být netopýrem, výrobu bonbonů a další zábavné aktivity.

Památník národního písemnictví potěšil milovníky literatury. V Pelleově vile mohli zhlédnout výstavu Expozice pracovny Ladislava Mňačka, známého československého spisovatele a publicisty. Z jeho povídkové knihy Jizvy zůstaly předčítal novinář Jiří Hanák, návštěvníci si mohli poslechnout i protestsongy písničkáře Jaroslava Hutky. Někteří dorazili dokonce jenom kvůli němu, jako třeba důchodkyně Dana Nováková: „Přišly jsme s kamarádkami hlavně na pana Hutku, jeho písně známe už dobrých třicet let,“ usmívala se, když dohrál.

Pro snadnější pohyb mezi muzei a galeriemi vypravil dopravní podnik speciální autobusy. Centrální přestupní bod se nacházel jako obvykle na náměstí Jana Palacha u stanice metra A Staroměstská. Příští rok se uskuteční už desátá Pražská muzejní noc.

Z Muzejní noci Nikola Chomátová

Sport

Česká stopa na fotbalovém ME: Nejvyšší porážka, záporné skóre a konec ve čtvrtfinále

Nejlehčí soupeři ve skupině (domácí Poláci, Rusové a Řekové)  – a přece se čeští fotbalisté a fanoušci třásli o postup. Hned v prvním zápase porážka 1:4 s Rusy. Chyby klíčových hráčů, ale i několik příjemných překvapení. Na opravdu pohledný fotbal se český tým zmohl až ve čtvrtfinále. Vzápětí jej ale poslal domů hvězdný Ronaldo. I takové bylo EURO 2012.

Z omylu všechny vyvedl už první zápas. Tým trenéra Michala Bílka zvolil nevhodně otevřenou hru a záhy prohrával 0:1. Rusy vedoucí gól povzbudil a najednou nebyli k zastavení. Druhý gól na sebe nenechal dlouho čekat. Krátce po začátku druhé půle snížil Václav Pilař, a oživil tak naděje na bodový zisk. Ty zmařil v 79. minutě Dzagojev svojí trefou na 3:1. Brankář Čech se sice snažil, ale s nesehranou a často zmatenou obranou před sebou neměl šanci. Záložník Plašil nebyl v podstatě po celou dobu utkání vidět. Nasazení Milana Baroše coby osamoceného hrotového útočníka se již v minulosti neosvědčilo a zápas s Ruskem to jen potvrdil. Po posledním ruském gólu z kopačky střídajícího Pavljučenka Češi v prvním vystoupení na mistrovství podlehli 1:4. Pokud nic nezmění dnešní druhé semifinále mezi Německem a Itálií, případně finálový zápas, zůstane tento výsledek nejvyšší prohrou na EURU 2012. Pro český tým je to zároveň historicky nejhorší prohra na velkém turnaji společně s tou z roku 1970, kdy na MS v Mexiku podlehli 1:4 Brazílii.

V úterý 12. června nastoupil český výběr ke svému druhému utkání. Ležel před ním jednoznačný úkol – neprohrát s Řeky. To by automaticky poslalo hráče domů. A Češi skutečně hned od začátku ukázali, že nechtějí nic ponechat náhodě. Už ve třetí minutě se gólově prosadil Jiráček, na 2:0 zvyšoval v šesté minutě Pilař. Do konce poločasu bylo k vidění několik šancí, ale na stavu se nic nezměnilo. Do druhého poločasu nemohl kvůli obnovenému zranění nastoupit kapitán Tomáš Rosický. Kolář, který nastoupil na jeho místo, jej nedokázal plnohodnotně nahradit. Závěr utkání pak zdramatizoval Petr Čech, když svojí chybou dovolil Řekům v 53. minutě snížit na 1:2. Česká reprezentace nakonec ale výhru ubránila a připsala si na své konto první tři body.

Třetí zápas sehrálo Bílkovo mužstvo proti nabuzeným domácím Polákům. Hra byla dlouho vyrovnaná, polští fanoušci se ukázali být pověstným dvanáctým hráčem. Oproti tomu Čechům opět chyběla jedna z nejvýraznějších opor – Rosický. Postup do čtvrtfinále znamenal gól Jiráčka ze 72. minuty. Čech se ze všech sil snažil napravit svoji chybu z minulého utkání a vychytal několik gólových šancí. Čechům se povedlo nevídané – postup z prvního místa ve skupině se skóre 4:5.

Čtvrtfinálovým soupeřem byli českým fotbalistům Portugalci v čele s útočníkem Cristiano Ronaldem. Tentokrát oba týmy od začátku předváděly pohlednou hru. O poločasu se hráči do šaten rozcházeli za stavu 0:0. Ve druhé půli však hru začali určovat Portugalci. Když v 79. minutě česká obrana neuhlídala právě Ronalda, gól na sebe nenechal čekat. Češi navzdory časové tísni podnikli pokus o vyrovnání, ale bezúspěšně. Po uplynutí nastaveného času bylo jasné, že česká účast na ME tentokrát skončí ve čtvrtfinále.

Michaela Kratochvílová

Kvitová bojuje o druhý wimbledonský titul. Berdych vypadl v prvním kole

V těchto dnech - na přelomu června a července - probíhá již třetí grandslam letošní tenisové sezóny. Aktuální boje na anglické trávě veWimbledonu jsou atraktivní také pro české fanoušky. V posledních letech jsou totiž Češi na tomto turnaji velmi úspěšní. Nejvýše
postavený tuzemský hráč Tomáš Berdych si před dvěma lety zahrál finále; loni Petra Kvitová dokonce vyhrála ženskou dvouhru. Od obou těchto hráčů se letos logicky očekávaly další úspěchy.

U Tomáše Berdycha k tomu sváděla zejména jeho letošní vyrovnaná a kvalitní forma. Na předchozích grandslamech Australian Open i French Open se probojoval do čtvrtfinále, resp. osmifinále. Krom toho už v roce 2012 stihl jeden turnaj vyhrát a v druhém dojít až do finále. Proto je překvapením, že ve Wimbledonu vypadl jako sedmý nejlepší hráč světa už v prvním kole, když proti Lotyši Ernestsu Gulbisovi neuhrál ani set. Pouze dvakrát se Berdych loučil s tímto turnajem tak brzy - nyní a v roce 2004.

Petra Kvitová tlak, pod kterým se obhájkyně trofeje pravidelně ocitají, v prvním kole ustála a Akgul Amanmuradovovou z Uzbekistánu porazila dvakrát 6:4. Sama si svou novou pozici mezi světovou špičkou velmi dobře uvědomuje. "Všechno je teď úplně jiné, když jsem obhájkyně prvenství. Je trochu náročnější soustředit se sama na sebe," řekla na tiskové konferenci. Nejen loňské vítězství, ale také letošní výsledky, kdy se ve French Open dostala až do semifinále, tak vytváří velká očekávání.

Benjamin Slavík

Sport stručně

* Za skvělou sezónu, ve které si v severoamerické NHL zahrál finále Stanley Cupu, byl Patrik Eliáš odměněn prvním místem v tradiční tuzemské anketě Zlatá hokejka. Hokejista, jenž se ceremoniálu neúčastnil, zvítězil v anketě už podruhé. Poprvé to bylo v roce 2009.

* Úspěšné vystoupení českých fotbalistů na ME v Polsku a na Ukrajině již přináší své první reálné důsledky pro domácí fotbalovou soutěž. Odliv nejlepších tuzemských fotbalistů se čekal. Přestup Václava Pilaře z Plzně do německého Wolfsburgu byl dohodnut již na jaře. Novinkou je ovšem například odchod libereckého Theodora Gebre Selassieho do dalšího německého mužstva, tentokrát do Brém.

Benjamin Slavík

Počasí

Počasí

Červen i letos lámal rekordy a proměňoval republiku v rozpálenou výheň. Třeba v Brandýse nad Labem naměřili v pondělí 18. června až 34,3 stupňů Celsia - takové vedro místní zažili naposledy před neuvěřitelnými 78 lety. Tropické teploty museli ale přetrpět lidé ve všech koutech země, rekordy padaly v Praze, Brně i České Lípě, zvláště v druhé polovině měsíce. Dusné bezvětrné počasí občas nešlo přežít jinak než ve stínu, s lahví vody a prášky proti bolesti hlavy. Parné dny s sebou přinášely silné bouřky, počasí se houpalo z extrému do extrému. Červnové víkendy se ale překvapivě vydařily a přály výletování - především o sobotách pršelo jen minimálně.

Michal Červenka