27. července 2012, Carolina č. 807

událost od 29. června do 25. července

Vážení čtenáři,

připomínáme, že až do září připravujeme Carolinu opět jako měsíční zpravodajský souhrn. Uzávěrka je poslední středu v měsíci a číslo vychází vždy poslední čtvrtek: 26. července, 30. srpna a 27. září.

Carolinu už od 751. čísla nerozesíláme mailem, najdete ji na: http://carolina.fsv.cuni.cz, http://videozurnal.fsv.cuni.cz či na http://carolina.cuni.cz.

Děkujeme za pochopení.

Vaše redakce


Z domova

ČSSD vyvolala další hlasování o nedůvěře vládě kvůli setrvání Kalouska v kabinetu

Čtvrtý pokus o vyslovení nedůvěry vládě přežil minulý týden kabinet Petra Nečase. Potřebných 101 hlasů však opozice 18. července nedosáhla. Hlavním důvodem žádosti  sociální demokracie bylo podle předsedy strany Bohuslava Sobotky chování ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) ve spojení s ostře sledovanou kauzou nákupu letounů CASA pro armádu a obavy z možného ovlivňování vyšetřování případu.

Po nevydařeném pokusu premiér glosoval snahu ČSSD jako „teatrální gesto”. Sociální demokracie totiž nemá ani dohromady s komunisty a dalšími nezařazenými sílu na to, aby vládě nedůvěru vyslovila. Ústavního institutu využívá hlavně kvůli rozpravě, jiné možnosti, např. návrhy na zařazení kontroverzních témat na jednání Sněmovny či ustavení vyšetřovací komise jí koalice zamítá.

Kvůli zřejmě předraženému nákupu letadel vydala Sněmovna exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) k trestnímu stíhání (viz Z domova stručně). Okamžitou rezignaci, případně odvolání ministra Kalouska, který se jí zastával, požadovala opozice poté, co se na veřejnost dostaly informace, že volal hlavnímu vyšetřovateli případu. Podle ČSSD a ostatních opozičních stran měl ovlivňovat průběh vyšetřování. „Ministr financí Kalousek by už ve vládě neměl být ani minutu,” citoval server iDnes.cz předsedu ČSSD.

Kritika na hlavu ministra financí (i ze strany koaličních kolegů) zesílila poté, co policejní prezident Petr Lessy na sněmovním mandátovém a imunitním výboru uvedl, že kvůli kauze CASA volal Kalousek i jemu. Tím začala ostrá mediální přestřelka mezi Lessym a Kalouskem, ale i ministrem vnitra Janem Kubicem. Lessy dokonce vyzval policisty,  aby při své práci nepodléhali žádným tlaků.

Podle předsedy opozičních Věcí veřejných Radka Johna by v žádném právním státě neprošly Kalouskovy „mediální výroky o policejním státě, estébáckých manýrách či odstíhání policistů, nebo dokonce doporučování sebevražd vybraným policistům a státním zástupcům za prováděné vyšetřování“.

Ministr financí všechna nařčení popřel. „Policejní provokace týkající se mých údajných telefonátů s policisty šetří Generální inspekce bezpečnostních sborů na můj podnět. Na nepravdivé útoky funkcionářů policie nebudu reagovat, než inspekce uzavře své vyšetřování,” reagoval prostřednictvím serveru iHNed.cz.

„Slova policejního prezidenta jsou velmi závažná, nepochybuji, že je může dokázat. Určitě je schopen objasnit, proč tuto věc zveřejnil až s týdenním odstupem. Předpokládám, že celou věc vyšetří Generální inspekce bezpečnostních sborů,” komentoval situaci podle iDnes.cz premiér.

Policejního prezidenta se zastal prezident republiky Václav Klaus. „Situaci kolem policie, tak jak se vytvořila v posledních dnech, považuji za velmi vážnou. Není možné, aby nadále pokračovaly takové přímé i nepřímé útoky na policii a policejního prezidenta, jaké slyšíme v posledních dnech. Jsem přesvědčen, že situaci je třeba zklidnit a některé horké hlavy zchladit,“ řekl Klaus ve středu 18. července před schůzkou s Lessym na Hradě.

Ondřej Novák

Zemřel Antonín Holý, vědec, chemik, objevitel léků proti AIDS

V pondělí 16. července zemřel ve věku 75 let po dlouhé těžké nemoci profesor Antonín Holý. Preparáty, na jejichž objevech se podílel, pomáhají dnes po celém světě při léčbě AIDS,  žloutenky typu B nebo oparů. Posledního rozloučení se světoznámým vědcem se 24. července v Praze zúčastnily stovky lidí.

Profesor Holý po studiích na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy pracoval od 60. let v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Zde se věnoval především výzkumu tzv. antivirotik – skupině léků působících proti virovým onemocněním. Jde především o lék proti hepatitidě B, proti viru pravých neštovic, ale zejména proti viru HIV. Lék Viread, jehož je Holý objevitelem, byl v USA schválen v roce 2001 a od té doby pomohl milionům lidí trpícím AIDS.

„Byl to skutečně vynikající vědec. Za jeho největší objev považuji tenofovir, který je hlavní složkou přípravku Truvada. Ten byl shodou okolností schválen ve stejný den, kdy pan profesor zemřel. Osobně jsem však přesvědčen, že tým, který kolem sebe pan profesor vybudoval, bude v této práci i nadále pokračovat a i přes množství slepých uliček, které v této oblasti stále jsou, budou stejně úspěšní, jako byl on,“ uvedl pro server iHNned.cz předseda společnosti Česká společnost AIDS pomoc Ivo Procházka.

Lucie Nevrklová

Na popáté ale přeci. Schválené církevní restituce míří do Senátu

Pro pověrčivé měl zvláštní symboliku pátek 13. července, kdy Poslanecká sněmovna projednávala kontroverzní zákon o církevních restitucích. Jednalo se již o páté pokračování diskuze, které bylo nakonec po šestihodinovém snažení pro vládní koalici úspěšné. Krátce po půlnoci s návrhem zákona souhlasilo 93 poslanců, proti se jich vyslovilo pouze 89. A to i přes několikametrový transparent STOP nespravedlivým církevním restitucím, který rozvinula ČSSD přímo ve Sněmovně, nebo předčítání historie církve od Velké Moravy z úst Michala Babáka (VV).

Cílem majetkového vyrovnání je umožnit církvím a náboženských společnostem být nezávislými na státu. Vláda se s církvemi dohodla na vrácení majetku v hodnotě 75 miliard korun a na finanční náhradě 59 miliard (+ inflace) vyplácené po dobu 30 let.

Opozici vadí, že se církvi vydá i majetek, který nikdy nevlastnila, a že výše finančního odškodnění nevychází z reálných propočtů a soupisu nemovitostí.

Návrh zákona nyní poputuje k projednání do Senátu. V něm ale vládne opoziční ČSSD, takže se očekává jeho zamítnutí. V takovém případě by se vrátil do Sněmovny a vláda by pak k jeho schválení potřebovala minimálně 101 hlasů. „Já jsem přesvědčen, že ty hlasy tady budou a že výsledné hlasování bude úspěšné,“ uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Senát se bude restitucemi zabývat od 15. srpna. Pokud je zamítne, poslanci o nich budou znovu hlasovat až v průběhu září.

Přemysl Adamec

Blíží se kulatá jubilea příchodu věrozvěstů Cyrila s Metodějem a upálení myslitele Husa

Letos je to 1149 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a 597 let od upálení mistra Jana Husa. Oslavy svátku věrozvěstů se konaly tradičně na poutním místě Velehrad. Dny lidí dobré vůle, jak je akce nazvaná, jsou jednou z největších křesťanských oslav příchodu věrozvěstů. Vrcholí národní poutí a bohoslužbou.Velkolepé oslavy se chystají hlavně na příští rok, kdy 5. července uplyne od jejich příchodu 1150 let. Památku Jana Husa uctili v Husinci pietou a jarmarkem, připomínajícím osud křesťanského mučedníka. Byla také položena kytice a svíčky k památníku mistra Jana Husa v Brně a konaly se mše i pietní akty v Praze a Kostnici.

I přes vysoké teploty se počet návštěvníků Velehradu vyšplhal na 30 tisíc. Hlavní bohoslužba se konala na nezastřešeném nádvoří, kde byli k dispozici záchranáři. Ošetřili jen několik lidí, většinou kvůli dehydrataci či nevolnosti. Jako tradičně organizátoři připravili bohatý celodenní program. Ručně se přepisovala bible, uskutečnila se fotbalová soutěž a mezinárodní setkání vozíčkářů, nechyběly ani hry pro děti. Den vyvrcholil koncertem nazvaným Večer lidí dobré vůle, kde vystoupili například Hradišťan, Chinaski nebo Anna K. Slavnostní poutní mší, nejdůležitější křesťanskou událostí roku, provázel kardinál Dominik Duka a promluvu pronesl Miloslav Vlk. Zúčastnily se jí také osobnosti české kulturní a politické scény. Na příští jubilejní oslavy byl již oficiálně pozván papež Benedikt XVI. Přestože cestu ještě nepotvrdil, Duka s jeho návštěvou počítá. Lidé si připomínají příchod Cyrila s Metodějem na Velkou Moravu především proto, že vytvořili pro český národ písmo hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk.

Hned druhý den si lidé připomínali upálení Jana Husa. Církev československá husitská (CČSH) vyhlásila 6. července na mši v pražské Betlémské kapli Husovské trienium, což je tříleté období příprav na jubilejní rok 2015, kdy uplyne 600 let od Husovy smrti. Církev tím chce zvýraznit význam Husa pro Česko a v mezinárodním kontextu. CČSH podepsala také s Kostnicí memorandum, které obsahuje rámcové body spolupráce v souvislosti s nadcházejícím kulatým výročím. Memorandum bylo zveřejněno také v Kostnici při pietním aktu u Husova kamene, který pořádal sám primátor Horst Frank. Středověký myslitel a reformátor vyzýval, aby se církev zbavila pozemkového majetku a obnovila své apoštolské poslání, a byl upálen jako kacíř. Navazoval na učení Jana Viklefa (Johna Wyclifa).

Michaela Bezvodová

Z domova stručně

* Jiřího Pospíšila v křesle ministra spravedlnosti nahradil Pavel Blažek (oba ODS). Prezident ho jmenoval 3. července. Pospíšil, který podle premiéra manažersky a rozpočtově nezvládl rezort, zůstává poslancem a krátce po svém odvolání přijal nabídku plzeňské ODS, aby vedl její kandidátku pro podzimní krajské volby. Neutichají spekulace, že skutečným důvodem Nečasova kroku bylo zabránit jmenování ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze. Blažek se s ní i s nejvyšším státním zástupcem, který ji do funkce navrhuje, sice opakovaně sešel, ale o návrhu zatím nerozhodl.

* Poslanecká sněmovna vydala 11. července exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09, dříve KDU–ČSL) k trestnímu stíhání a policie ji o týden později obvinila. Viní  ji z toho, že během působení ve funkci ministryně obrany způsobila škodu 658 milionů korun při nákupu letounů CASA pro vojenské letectvo (podrobněji viz Carolina 806). Parkanová se v reakci na rozhodnutí poslanců vzdala funkce místopředsedkyně dolní komory.

* Senát 18. července schválil  pravidla přímé volby prezidenta včetně finančních limitů na kampaň (podrobněji viz Carolina 806). Podle červencového průzkumu agentury Factum Invenio se rýsuje duel dvou bývalých premiérů. Jan Fischer vede s více než 22 %, druhý Miloš Zeman s více než 18 % předstihl zatím stále nerozhodnutého Jana Švejnara.

redakce

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Zo Slovenska stručne

* Slovensko si pripomenulo 20. výročie Deklarácie o zvrchovanosti štátu. Slávnostné podujatie sa konalo za účasti predsedu vlády Roberta Fica a šéfa parlamentu Pavla Pašku. Politici opäť uistili občanov, že deklarácia nebola výkrikom do tmy, ale logickým pokračovaním historického smerovania Slovenska k samostatnosti. Deklaráciu o zvrchovanosti prijala Národná rada 17. júla 1992. V dokumente sa hovorí o práve Slovákov na sebaurčenie, ako aj o záväzku rešpektovať demokratické a humanistické odkazy sveta a Európy a záväzku dodržiavať práva všetkých občanov a predstaviteľov menšín. V deň prijatia dokumentu oznámil posledný československý prezident Václav Havel svoju rezignáciu. Politické špičky Česka a Slovenska sa neskôr dohodli na rozdelení federácie, ktorá zanikla na konci roku 1992.

* 23. júla protestovali pred Národnou radou v Bratislave zdravotné sestry. Nesúhlasia s pozastavením zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, ktorý im od apríla tohto roku zvýšil mzdy. Ústavný súd bude v najbližších dňoch rozhodovať o protiústavnosti tohto zákona. Ak platnosť zákona pozastaví, platy sestier by sa mali opäť znížiť na pôvodnú hranicu pred aprílom tohto roku. O koľko si sestry prilepšili, záleží na rozhodnutí jednotlivej nemocnice. Pôvodné návrhy  640 eur (16 tisíc Kč) mesačne pre nastupujúcu sestru bez praxe a následné zvyšovanie až na 928 eur (približne 23 tisíc Kč) pre sestru s 33 ročnou praxou však vo väčšine prípadov dodržané neboli. Sestry protestovali aj v nemocniciach a do služby si obliekli čierne tričká. Lekárom sa minulý rok podarilo sériou protestných akcií vydobyť si vyššie platy. Podporu sestrám vyjadrili líder OĽaNO Igor Matovič a poslanec KDH Pavol Zajac.

* Začiatkom mesiaca bol pápežom Benediktom XVI. odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Otázky vyvolala najmä neschopnosť Svätej stolice svoje rozhodnutie odôvodniť. Stovky ľudí sa stretli na trnavskom Námestí sv. Mikuláša, aby Bezáka podporili. Dôvodom na odvolanie arcibiskupa môže byť najmä jeho kritický postoj voči cirkvi a nezhody s predošlým arcibiskupom Jánom Sokolom. Tomu vyčítal spoluprácu s ŠtB a netransparentné zaobchádzanie s majetkom cirkvi.

* Slovenská polícia odhalila takmer 700 metrov dlhý tunel, ktorý vedie popod ukrajinskú hranicu a ktorým pašeráci prevážali tovar, prevažne cigarety. Kriminalisti hovoria aj o možnom ilegálnom presune osôb. Tunel vybudovaný 6 metrov pod zemou má priemer asi jeden meter a je vybavený banskou technológiou a koľajnicami s elektrickým vláčikom. V ukrajinskej časti začína v novostavbe rodinného domu, ktorou pašeráci utajovali stavebné práce na tuneli. Na slovenskej strane ústi priamo do kamióna. Polícia zabezpečila 13 tisíc kartónov tabakových výrobkov. Na spotrebnej dani z tabaku prišiel štát približne o 50 miliónov eur (1,26 mld. Kč). Slovensko je pravdepodobne len tranzitnou krajinou. Svedčia o tom anglické nápisy na krabičkách a cena cigariet. Tunel bude buď zabetónovaný, alebo kedže sa jedná o jedinečný nález, mohol by sa stať súčasťou schengenského múzea.

Veronika Lešková

Ekonomika

Ekonomika stručně

* Pozice ministra dopravy Pavla Dobeše visí na vlásku. Příčinou jeho možného odchodu jsou nekončící potíže s nově spuštěným centrálním registrem vozidel. Premiér dal ministrovi čas do pátku 27. července, ale ve středu se objevily další potíže a registr opět nefunguje. Potíže s registrem začaly již před dvěma týdny při přechodu na nový systém, který nespravuje ministerstvo vnitra, ale právě ministerstvo dopravy. Nový systém však hned na začátku zkolaboval. Ani přes neustálé ujišťování o blížící se nápravě se ho nepodařilo plně spustit. Denní reakce rozhořčených řidičů, kterým se nepodařilo přihlásit svá vozidla, nakonec nenechaly chladným ani předsedu vlády a ani ministrovu stranickou šéfku Karolinu Peake (LIDEM). Ta se dokonce vyjádřila, že ministra Dobeše by již ráda odvolala. Za svou poslední šanci tak vděčí Dobeš spíše premiérovi.

* Červnová nezaměstnanost příjemně překvapila. Meziměsíčně poklesla o 0,1 procentního bodu na 8,1 %, což je stejné číslo jako minulý rok v červnu. Zatím se tedy nepotvrdily negativní predikce analytiků, kteří v souvislosti s recesí české ekonomiky očekávali horší čísla. Za pozitivním vývojem v létě tradičně stojí především sezonní práce. V září se naopak očekává zhoršení kvůli vstupu absolventů na pracovní trh. Negativním trendem je také úbytek volných pracovních míst o 2 % na 42 777. Na jedno volné pracovní místo tak vycházelo v průměru 11,1 nezaměstnaných. Těch úřady práce evidovaly 474 586.

* Sněmovna 13. července schválila balík daňových úprav z dílny ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Šlo především o další zvýšení DPH na 15 respektive 21 %. Návrh dále obsahuje zrušení stropů na zdravotní pojištění, omezení výdajových paušálů pro živnostníky, zvyšuje daň z převodu nemovitostí ze 3 na 4 % a zavádí zcela novou „solidární“ daň pro lidi s měsíčními příjmy nad sto tisíc korun. S návrhem měli problém především někteří poslanci ODS, kteří označili zvyšování daní nebo novou „milionářskou“ daň za kroky v přímém rozporu se stranickým programem. Premiér Petr Nečas tak musel své kolegy na poslaneckém klubu dlouho přesvědčovat. Přes některé ostré výtky a mediální prohlášení pro zákon nakonec zvedli ruku všichni přítomní poslanci ODS. Zákon tak poměrně hladce prošel, ale dá se očekávat, že se do Sněmovny ještě jednou vrátí, protože Senát ovládaný opoziční ČSSD jej rozhodně nepodpoří.

* Ratingová agentura Moody´s potvrdila České republice rating A1 se stabilním výhledem. To je krok vnímaný trhy velmi pozitivně zejména v souvislosti se zhoršením výhledu pro dříve absolutně bezrizikové země, jako jsou Německo, Nizozemsko a Lucembursko. Za snížením jejich hodnocení stojí především silná expozice v záchranném valu EFSF a půjčky problémovému Řecku. Výhodou ČR jsou podle Moody´s naopak nižší mzdy ve srovnání se Západem, vysoká úroveň vzdělanosti, pokročilá základní infrastruktura i úsilí o snižování deficitu veřejných financí. Hodnocení přišlo vhod vládním představitelům, kteří jej hojně citovali v den hlasování o nedůvěře vlády. „Toto hodnocení potvrzuje, že fiskální politika vlády České republiky je správná. Zaručuje nám tak v dnešním globalizovaném světě pozici suverénní země, která nemůže být vydírána finančními trhy,“ řekl doslova Kalousek.

Filip Uhlíř

Kultura

Výstava Prezident Václav Havel představila bývalou hlavu státu očima reportérů ČTK

Od 14. června do 7. července hostila Křížová chodba pražské Staroměstské radnice výstavu Prezident s podtitulem Václav Havel. Na stovce velkoformátových fotogafií z let 1988 až 2011 mohli návštěvníci zhlédnout bývalého československého a českého prezidenta v situacích oficiálních i osobních.

Podle organizátorů nebylo smyslem výstavy zmapovat historické události v průběhu více než 20 let, ale spíše přiblížit Václava Havla jako člověka. „Chápeme ji jako poctu Václavu Havlovi, prezidentu a člověku, jehož život a dílo ve svobodných podmínkách naší země dokumentovali fotoreportéři ČTK takřka každý den. Fotografie jsme vybírali spíš ve snaze ukázat zajímavé okamžiky, než abychom se řídili historickými milníky,“ prozradil v tiskové zprávě generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Uvolněná kompozice výstavy byla v Křížové chodbě dobře parná. Nikde žádný přesně daný směr prohlídky, příchozího nenaváděla žádná striktní časová osa. Stačilo se podle libosti dívat z jedné stěny na druhou a sledovat obrazy ze života jedné z nejvýznamějších postav českých dějin posledních let. Tady fotografie z proslovu v americkém Kongresu, čelem vzad... a prezident venčí ve volném čase psy. Zatímco po levici visí snímek „náčelníka“ festivalu v Trutnově v plné síle, po pravici je viděn stárnoucí, zdravotními problémy oslabený muž v roce 2011.

O atraktivitě expozice vypovídá nejen vysoká návštěvnost v řádech stovek lidí denně, ale rovněž záznamy v návštěvní knize. Veskrze pozitivní vzkazy, podle nichž lidé na Václava Havla stále s láskou vzpomínají, odhalují také skutečnost, že výstavu navštěvovali v hojném počtu i turisté z anglicky, rusky nebo španělsky mluvících zemí. „Havel je jedním ze světových hrdinů,“ napsali například návštěvníci z Kalifornie. „Děkuji, nikdy nezapomeneme na úžasného člověka a pana prezidenta,“ popsala své dojmy Miluše Rychtářová.

Výstavu pořádala Česká tisková kancelář v době, kdy od Havlova úmrtí uplynul přesně půlrok. Nápad na ni vzešel od samotných fotoreportérů ČTK, kteří vybrali více i méně známé práce 24 svých zástupců.

Z výstavy Lucie Nevrklová

Rock for People 2012: marný boj s přírodními živly

Přední tuzemský hudební festival Rock for People oslavil své 18. narozeniny skutečně bouřlivě. A to doslova: jeho organizátory i návštěvníky na letišti v Hradci Králové od 3. do 6. července nebývale potrápilo počasí. Tropické horko se střídalo s přívalovými dešti, bouřkami a silnými poryvy větru. Ačkoliv jsou pravidelní návštěvníci Rock for People z minulých let na občasné přeháňky zvyklí, a proto v jejich zavazadlech nechybí pláštěnky či holínky, letos nepřízeň počasí poprvé fatálně zasáhla do programu. I přes tyto komplikace byla podle pořadatelů prolomena magická hranice 30 tisíc návštěvníků.

První prudký liják se v doprovodu silného větru a krup dostavil hned v úterý 3. července, kdy se na tradičním „večírku pro nedočkavé“ měli na menších podiích představit čeští a slovenští interpreti. Nepříznivé počasí však způsobilo výpadek elektrického proudu v celém areálu, který právě zažíval první větší nápor přijíždějících fanoušků. Před vstupem do festivalparku se tak v důsledku nefungujícího počítačového systému tvořily mnohametrové fronty promoklých návštěvníků. Přívalový déšť zatím stihl některé lokality v areálu i zázemí festivalu proměnit v malá jezera, voda místy sahala po kolena. Částečně vyplavena byla také některá pódia, proto museli organizátoři přistoupit k prvním škrtům a přesunům v původním harmonogramu. Část vystoupení byla úplně zrušena, koncert odehráli, byť se skluzem, například písničkář Tomáš Klus či třinecká kapela Charlie Straight.

Následující den, v jehož programu už figurovala velká zahraniční jména, od rána probíhal ve znamení vysoušení areálu a snahy minimalizovat škody po úterní průtrži mračen. Převážná část hvězdných interpretů, kteří se představili odpoledne a večer, pocházela z britských ostrovů. Sérii odstartovali energičtí Enter Shikari, po nichž následovala českými fanoušky oblíbená trojka The Subways, a dále Skotové Franz Ferdinand, nekorunovaní králové ostrovního indie rocku. Vrcholem večera mělo být vystoupení The Prodigy. Show kapely však měla se starými dobrými The Prodigy pramálo společného. Druhou největší stage mezitím okupovali metalcoroví Američané August Burns Red, ty na pódiu vystřídala další ostrovní minisérie: irská kytarovka Two Door Cinema Club a Elliot Gleave alias Example, londýnský zpěvák a rapper, který si svým vystoupením hradecké fanoušky zcela získal.

Čtvrtek se zpočátku nesl v podobném duchu jako den předchozí: od rána horko a dusno, kropicí vozy v pohotovosti. Do areálu přibývali stále další návštěvníci, mnozí z nich dorazili hlavně proto, aby mohli zhlédnout večerní vystoupení dalších headlinerů, jimiž měli být britští veteráni elektronické hudby Orbital, milovaný i zatracovaný americký dubstepový DJ a producent Skrillex a především pro mnohé kultovní seskupení Faith No More v čele s nezaměnitelným zpěvákem Mikem Pattonem (podle organizátorů nejdražší kapela v historii festivalu). Kolem osmé hodiny obsadili hlavní hudební stage indie rockoví The Kooks z Velké Británie. Přibližně v polovině jejich vystoupení začalo poprchávat, na obloze se objevily první blesky, které vygradovaly v bouři a vichřici, jakou festival ve své historii ještě nezažil. Vítr během bouře dosahoval rychlosti až 120km/h. Koncert The Kooks musel být předčasně ukončen, zpěvák kapely Luke Pritchard ještě stihl početnému davu fanoušků popřát, aby vše přežili ve zdraví. V náhle setmělém areálu nastal naprostý chaos, někteří návštěvníci se snažili co nejrychleji před deštěm schovat, stánkaři chránili svůj majetek, zatímco jiní se rozhodli spěšně opustit brány festivalu, aby zkontrolovali, zda jsou jejich stany a auta na svém místě. Padaly stromy a vzduchem létaly nejrůznější předměty včetně stanů. Většina účastníků musela z bezpečnostních důvodů opustit areál. Dlouhé minuty nebylo jasné, co bude následovat. Bouře sice byla krátká, zato vydatná, poškodila dvě největší pódia, na nichž měli zahrát Faith No More, Skrillex a Orbital, k újmě přišly také hudební aparáty jmenovaných.  Nejistotu ukončilo až oznámení organizátorů: vystoupení Faith No More a Orbital se z technických důvodů ruší, hudebníci již opustili areál. Rock for People přesto bude pokračovat. Zklamání, vztek, bezmoc a rozčarování, to byly nejčastější emoce, které bylo možné vyčíst z tváří návštěvníků. „Jsme samozřejmě strašně zklamaní a smutní, že to takhle dopadlo, ale na druhou stranu je asi nejdůležitější, že se nikomu nic nestalo,“ okomentoval situaci dvaatřicetiletý Ondřej z Prahy. Ten přijel s kamarády pouze kvůli Faith No More, ale nestihl ani projít branou festivalu, bouře vypukla hned poté, co si koupil lístek.

Do areálu, v němž panovala mírně postapokalyptická atmosféra, se pomalu začaly vracet davy hudebních nadšenců. Poté následovalo další překvapení, tentokrát o poznání milejší. Organizační tým festivalu se dohodl se Skrillexem, jehož vystoupení mělo být také zrušeno, že svůj set odehraje alespoň v menším neponičeném šapitó pro 7 000 osob. Štěstí měli ti, kteří byli poblíž a ke zprávě se dostali včas, zanedlouho prostor v okolí stanu z bezpečnostních a kapacitních důvodů uzavřel kordon pracovníků festivalové bezpečnostní agentury. Mnoho lidí se tak na Skrillexovo vystoupení nedostalo, což zvedlo další vlnu rozhořčení. Večer, který se měl stát vrcholem 18. ročníku, tak získal značně trpkou příchuť.

Poslední den už mnoho nových návštěvníků nepřilákal. Světlo odhalilo škody  napáchané večerní bouří: chybějící stany, poničené konstrukce všeho možného, kaluže a bahno. Odpolední a večerní hudební produkci měly obstarat jednak oblíbené české a slovenské kapely jako Mňága a Žďorp, Vypsaná fiXa, Support Lesbiens, Horkýže Slíže, Mig 21 či Monkey Business, na další velké venkovní stagi se měli vystřídat britští tvrďáci Architects, pozitivní Dánové The Asteroids Galaxy Tour v čele se zpěvačkou Mette Lindberg, Irie Révoltés z Německa, kteří hrají kombinaci ska, reggae a dalších stylů či kanadský dvoučlenný elektronický projekt Crystal Castles. Kolem deváté byl však program opět přerušen, protože organizátoři od meteorologa přítomného v areálu získali informaci, že se na Hradec opět řítí smršť v podobě deště, větru a krupobití. Celý festivalpark byl proto opět evakuován. Ukázalo se, že zbytečně, kromě pár blesků a krátké přeháňky bouřka tentokrát festival minula, přesto pořadatelé nechtěli riskovat. Kvůli bezpečnostnímu vyklizení areálu nakonec nezahráli Irie Révoltés, kteří museli stihnout přesun na jiné zahraniční vystoupení. Další hudebníci vystoupili s časovým posunem. Rock for People 2012 magickou lo-fi show uzavřeli Crystal Castles, kolem třetí hodiny ranní dokončili své vystoupení, které bylo navzdory okolnostem nabité energií, britští Dreadzone.

Pořadatelé Rock for People měli letos zkrátka smůlu, rozmary počasí se ovlivnit nedají. „Nadále sčítáme škody a ztráty. Přírodní živly v prvém případě napáchaly škody za miliony korun (například na světelné a zvukové technice), ztráty pak budou ještě daleko vyšší,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel festivalu Michal Thomes. Organizátoři zároveň poděkovali návštěvníkům za pochopení a podporu. Zdůraznili také fakt, že žádný z účastníků nebyl vážněji zraněn, došlo „pouze“ k několika zlomeninám. Ačkoliv se bezprostředně po ukončení hovořilo o tom, že budoucnost festivalu je v důsledku vzniklých škod nejasná, podle posledních zpráv se pořadatelé budou ze všech sil snažit, aby se další ročník mohl uskutečnit.

Z festivalu Barbora Majerová

Do Tábora se sjeli vyznavači drsné i poklidné hudby

Osmý ročník festivalu Mighty Sounds nezklamal. Naopak – nejširší festival alternativní hudby u nás, na který se sjíždějí hudební nadšenci nejen ze střední Evropy, ale až z Velké Británie, i navzdory špatnému počasí překonal očekávání. Fanoušci ska, punku, psychobilly, rock `n` rollu nebo reggae si mohli své oblíbené kapely poslechnout přes víkend, počínaje pátkem třináctého. Mezi největší hvězdy patřili hardrockoví The Carburators z Norska, rakouští králové psychobilly The Bloodsucking Zombies from Outer Space, jamajští veteráni The Inner Circle, ska šílenci The Locos, hardcore The Gallows, dudácký punk The Real McKenzies nebo velký objev festivalu Frank Turner a jeho folk punková skupina.

To samozřejmě není všechno. Festival nabízel tři podia plná hudby. Stánek, kde si lidé mohli poslechnout elektrifikovanou hudbu takzvaně unplugged neboli akusticky. Součástí areálu byl stan, kde se pořádaly divadelní inscenace, hudební produkce nebo autorská čtení. Tady například vystoupil klan Bitumen Beat, velmi svižná směsice alternativního rocku a cikánské hudby. Pořadatelé také letos věnovali velkou pozornost DJ parties – postavili hned tři stany, kde rozpumpovaní posluchači řádili a tančili až do ranních hodin.

Největší show předvedla jistojistě kapela The Carburators. Představení nekončilo jen u zábavných proslovů zpěváka nebo sólového kytaristy, který téměř po každé skladbě hodil trsátko do publika – ta pravá show ležela v srdci doprovodného kytaristy. Vyrážel mezi publikum, plival oheň, lezl na konstrukci pódia a pouštěl z ní ohňostroj. Na závěr vystoupení rozbil svoji kytaru na součástky a ty potom rozdal chtivým fandům. K poslední písni si Karburátoři přizvali i členy spřízněných kapel, kteří se zrovna poflakovali kolem, a společně zapívali svůj poslední refrén.

Festival nekončil jen u hudby. Na programu byly malé sportovní akce nebo graffiti workshop. Borci předváděli na U-rampě skateboardové triky a samozřejmě i diváci si mohli rampu ozkoušet. Podmínkou byla střízlivost a takzvaný patřičný skill, jak tvrdila informační brožura festivalu. Pořádaly se turnaje ve fotbale a nohejbale nebo, jako speciální lahůdku, v takzvaném kubbu, což je starodávná hra dávných Vikingů.

Festival začal dobře a dopadl skvěle. Jediným stínem bylo hrubé chování některých členů ochranné služby na koncertě street punkových Street dogs. Fanouška, který lezl přes zábradlí za svými idoly, začali mlátit tak, že se do toho zprostřed písně vložil zpěvák kapely, aby se fanouška zastal. Nakonec ho sám přehodil přes zábradlí do kotle zpět.

Z Tábora Martin Suriak

Laterna magika hraje v červenci i v srpnu legendární Kouzelný cirkus

Jako každou sezonu i letos vítá Laterna magika na Nové scéně ND diváky také o prázdninách. V červenci a v srpnu (23., 24., 25., 30. a 31.) uvádí  Kouzelný cirkus, legendární představení, které letos oslavilo 35 let nepřetržitého uvádění na repertoáru.

Od premiéry nejstarší uváděné inscenace, od  15. dubna  1977, se odehrálo víc než 6170 repríz: na několika scénách v Praze a v 16 zemích světa včetně Kanady a USA. Kouzelný cirkus je tak nejhranější inscenací ve střední Evropě.

Inscenace se nese v duchu českého poetismu, pro který je typický už nadčasový motiv cirkusového prostředí. Je oblíbeným představením pro rodiny s dětmi, které ocení situační komiku i oblíbené filmové triky, ale pro pozorného diváka je i metaforou života a jeho úskalí.

Lucie Kocourková

Sport

Čeští sportovci odletěli do Londýna

Vládní speciál dopravil v úterý 24. července do dějiště XXX. letních olympijských her většinu českých sportovců. „Čekám, že to budou pro nás úspěšné hry. Za poslední čtyři roky od Pekingu jsem nepozoroval žádný ústup ze slávy v našich silných sportech. K tomu přibyly další naděje. Ale já vždycky počet uchazečů o medaili dělím třemi, když chci být pesimista. Pokud optimista, dělím dvěma. Reálně mi vychází pět až šest medailí jako velmi dobrý úspěch, to bychom udrželi bilanci jako před čtyřmi lety,“ vidí možnost medailového zisku pro české barvy šéf ČOV Milan Jirásek.

Začátek olympijského klání ovládnou střelci. Česká výprava nasadí hned několik es. Hned den po slavnostním zahájení se představí se vzduchovou puškou Kateřina Emmons, která je ve své disciplíně favoritkou. Na hrách se zapojí i 4. srpna, tentokrát se sportovní malorážkou na 3x40 ran.V následujících dnech se ve střelbě předvedou i Lenka Marušková, Jan Sychra, Jakub Tomeček, Martin Podhrázský, David Kostelecký a Jiří Lipták. Rozhodně bude zajímavé střelce sledovat, protože právě z jejich řad se očekává zisk několika medailí.

Na úspěch pomýšlejí i atleti. Oštěpařka Barbora Špotáková, která obhajuje zlato,  skončila při poslední zkoušce před hrami na druhém místě. „Ale myslím si, že jde všechno správným směrem a zářit nějakým super výkonem před olympiádou by nikterak dobré nebylo. Jen se ještě musím zaměřit na achilovky, které mě dneska bolely,“ uvedla po svém výkonu. Ve stejné disciplíně zabojuje i nadějný svěřenec trojnásobného olympijského vítěze Jana Železného Vítězslav Veselý. Šance na zisk cenných kovů mají rovněž výškař Jaroslav Bába, překážkářky Denisa Rosolová a Zuzana Hejnová a tyčkařka Jiřina Ptáčníková.

Tenisový turnaj se neuskuteční nikde jinde než na legendárních wimbledonských kurtech. Na medaile zaútočí rodačka z Fulneku Petra Kvitová, a to jak ve dvouhře, tak i ve smíšené čtyřhře společně s Radkem Štěpánkem. Ten zároveň tvoří dvojici pro čtyřhru i s Tomášem Berdychem.

Už po šesté vyráží na olympiádu kajakářka Štěpánka Hilgertová. Představí se se zbrusu novou lodí, ta předchozí bohužel nepřežila návrat z tréninkového kempu. „Na několik dnů mě to téměř psychicky zlomilo, protože jsem nepovažovala za pravděpodobné, že by se stihla vyrobit nová. Řešila jsem, jestli budu muset jet na té loňské, ale výrobce se neuvěřitelným způsobem překonal a do týdne i se dvěma státními svátky jsem měla postavenou novou loď,“ říká dvojnásobná olympijská vítězka. Na vodě se k ní připojí pár Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, slalomář Stanislav Ježek nebo třeba Vavřinec Hradilek. Naopak klidnější vody upřednostní veslařští mistři světa z posledních let Ondřej Synek a Miroslava Knapková.

Z cyklistické část výpravy se představí Roman Kreuziger na silničním a Kateřina Nash či Jaroslav Kulhavý na horských kolech. Mezi naděje na dobré umístění je nutné počítat i judistu Lukáše Krpálka, jachtařku Veroniku Fenclovou, beachvolejbalistky Kristýnu Kolocovou a Markétu Slukovou, plavkyni Janu Pechanovou, bikrosařku Romanu Labounkovou či moderního pětibojaře Davida Svobodu.

Michaela Kratochvílová

Sport stručně

* Helsinky hostily na přelomu června a července jednu z posledních prověrek před olympijskými hrami – lehkoatletické mistrovství Evropy. Čeští reprezentanti svými výkony potěšili a domů přivezli celkem pět medailí. Ve skvělé formě jsou oštěpař Vítězslav Veselý, tyčkařka Jiřina Ptáčníková a běžec Pavel Maslák (400 m), kteří shodně získali zlato. Hned dvě medaile získala Denisa Rosolová – stříbro v běhu na 400 metrů překážek a sbírku cenných kovů pro české barvy zkompletovala bronzem ze štafety na 4 x 400 m spolu s Jitkou Bartoničkovou, Zuzanou Hejnovou a Zuzanou Bergrovou.

* Kvitová neobhájila titul z Wimbledonu. Česká tenistka navzdory stabilně dobrým výkonům z poslední doby neobhájila své loňské vítězství z legendárního grandslamu. Ve čtvrtfinále se jí postavila Američanka Serena Williamsová, hrající ve skvělé formě. Kvitovou porazila ve dvou setech 6:3 a 7:5. Ta se tak musela i přesto, že právě v tomto zápase hrála z celého turnaje nejlépe, s londýnským trávníkem rozloučit.

* Superpohár vybojovala olomoucká Sigma. Před začátkem ligové sezony se již potřetí utkal vítěz domácího poháru s vítězem ligy o zisk českého superpoháru. Vítězem se poprvé v historii stal držitel poháru. Olomoucké Sigmě se podařilo přesvědčivě porazit 2:0 liberecký Slovan na jeho domácím hřišti, a trofej tak putovala na Moravu.

* Liberec postupuje, Plzeň a Mladá Boleslav sehrají odvety. V utkání 2. předkola Ligy mistrů proti kazašskému týmu Karaganda vybojoval Liberec na domácí půdě vítězství 1:0. V odvetě už bylo podještědskému celku o poznání hůře. Po skončení normální hrací doby prohrával 0:1 a na řadu přišlo prodloužení. Až ve 120. minutě pak rozhodl střídající Jan Blažek o postupu Slovanu. Ve čtvrtek 26. července své odvety ve 2. kole Evropské ligy sehrají Mladá Boleslav a Plzeň. Oba týmy mají dobře nakročeno díky prvním zápasům. Středočeský tým zvítězil nad islandským klubem Thór Akureyri 3:0, plzeňská Viktoria porazila gruzínský klub Rustavi 3:1.

Michaela Kratochvílová

Počasí

Počasí

Začátkem prázdnin zasáhla Česko vlna tropických veder s teplotami nad 34 stupňů Celsia a koncem tohoto týdne se má horké léto vrátit. Mezitím bylo přes den většinou průměrných 20 stupňů a často a hodně pršelo. Chcete-li vědět jako moc, vraťte se prosím do kulturní rubriky (viz Rock for People 2012: marný boj s přírodními živly).

redakce