13. října 2012, Carolina č. 810

události od 27. září do 10. října

Vážení čtenáři,

dnešním vydáním se představili studenti prvního ročníku žurnalistiky. Po dobu výuky budou Carolinu vydávat opět jako týdeník.

Od 751. čísla ji nerozesíláme mailem, najdete ji na: http://carolina.fsv.cuni.cz, http://videozurnal.fsv.cuni.cz či na http://carolina.cuni.cz. Děkujeme za pochopení.

Vaše redakce


Z domova

Nadcházející víkend určí podobu krajských zastupitelstev

V pátek 12. a v sobotu 13. října budou voliči ve 13 krajích rozhodovat o nové podobě krajských zastupitelstev pro příští čtyři roky. Stranou volebního kolotoče tradičně zůstane Praha, která své zastupitelstvo znovu vybere až v roce 2014.

Událostí, která hýbala českou politickou scénou před krajskými volbami, bylo zatčení (nyní již bývalého) středočeského hejtmana Davida Ratha. Spolu s postupným odkrýváním jeho způsobu vedení kraje vyvstala debata o hospodaření krajských zastupitelstev pod vedením ČSSD po celé republice a možném zneužívání dotací ze strukturálních fondů EU. Potenciál, který aféra skýtala pravicovým stranám, zůstal do jisté míry nevyužit. Částečně díky pohotovému distancování se sociální demokracie od Rathovy osoby, a také proto, že nedlouho poté eskalovala další kauza, CASA, tentokrát v režii TOP 09. Druhá největší vládní strana se aktuálně musí vypořádat také s demisí ministra Jaromíra Drábka a aférou jeho prvního náměstka. Po pondělním zatčení lobbisty Marka Dalíka, podezřelého z podvodu v kauze Pandur, se skandálu obává koaliční ODS. Dalík byl totiž dlouholetým poradcem expremiéra Mirka Topolánka.

Výzvou pro favorita voleb, ČSSD, bude zopakovat historický výsledek z roku 2008, kdy za mimořádné volební účasti (40,3 %) změnila politickou mapu „oranžová smršť”. ČSSD tehdy pod vedením Jiřího Paroubka slavila vítězství ve všech 13 krajích. Letos jde podle průzkumů do voleb z prvního místa v 11 regionech.

Dávno prolomeným tabu pak je spolupráce ČSSD s komunisty. V koalici s KSČM už vládne sociální demokracie v Severomoravském a Karlovarském kraji. Dnes KSČM stojí na prahu volebního vítězství v Ústeckém kraji a ve třech dalších šlape ČSSD na paty. Poprvé v historii krajských voleb by tak mohla sestavovat krajskou vládu z pozice vítěze.

ODS, největšímu pravicovému rivalovi ČSSD, připisují průzkumy vedoucí pozici pouze v Jihočeském kraji, minimální ztrátu a šanci na vítězství pak pouze ve dvou dalších.

Jisté oživení by volby mohly přinést lidovcům, kteří měli v krajích vždy pevnější pozici něž na republikové úrovni. Hlavním konkurentem KDU-ČSL bude ve své krajské premiéře TOP 09. Dle preferencí však oslnivý vstup na scénu očekávat nemůže.

O přízeň voličů se uchází celkem 93 politických stran a hnutí. Specifikem voleb do krajů jsou různá regionální uskupení a koalice. K těm nejvýraznějším patří např. Severočeši.cz, kteří uspěli již v minulých volbách, nebo Koalice pro kraj, které mají reálné šance na Královéhradecku a Pardubicku.

Premiérově se na krajích představí například Věci veřejné, pro které však s největší pravděpodobností budou jen potvrzením klesající obliby u voličů. To SPOZ doufala vzhledem k celorepublikovým preferencím ve výraznější úspěch, toho se však Zemanovci zřejmě dle průzkumů letos ještě nedočkají. Stejně jako Strana zelených, ač matadorem na krajské scéně, nečeká výraznější úspěch.

Podle odborníků máme za sebou nudnou a nevýraznou kampaň. „Není nastolena žádná výrazná agenda. Všechny kampaně jsou univerzální a nabízejí to samé," uvedl pro iDnes.cz mediální expert Daniel Köppl. Jediným ozvláštněním byl zřejmě způsob vedení kampaně vládní TOP 09, která inspiraci hledala v USA. Tzv. způsob door-to-door, kdy si volič může kandidáta strany pozvat až do domu, však podle všeho voliče příliš neoslovil.

Letos se zřejmě nebude opakovat vysoká volební účast. Její skokový nárůst o více než 10 % v roce 2008 byl totiž ovlivněn děním na celostátní politické scéně a voliči je tak pojali jako „referendum” o zdravotnické reformě Topolánkovy vlády. Zkušenosti z minulých let nás odkazují na hodnoty okolo 30 %.Výsledky voleb se očekávají tradičně v sobotu navečer.

Karel Hrubeš

Senátní volby: Obnoví ČSSD nadpoloviční většinu v horní komoře?

V pátek 12. a v sobotu 13. října se společně s volbami do zastupitelstev krajů uskuteční první kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky.

Občané budou volit, jako každý sudý rok, jednu třetinu horní komory, tedy 27 z 81 senátorů.V současnosti v ní má největší zastoupení ČSSD (38 křesel). Ta bude obhajovat křesla v šesti obvodech a usilovat o získání nadpoloviční většiny, o niž přišla po odchodu svých tří senátorů do jiných klubů. Druhá nejsilnější strana v Senátu ODS (24) je v méně příznivé situaci, bude se snažit o zachování 14 křesel, TOP 09 a STAN (5) tří, stejně jako KDU-ČSL (7). O udržení jednoho ze dvou mandátů bude usilovat KSČM.

Mezi novými kandidáty se objevil například Libor Michálek, bývalý úředník, který před dvěma lety upozornil na možnou korupci ve Státním fondu životního prostředí, nebo  spisovatelka Lenka Procházková, která veřejně vystupuje proti rozsahu církevních restitucí.

Volební místnosti se otevřou v pátek odpoledne ve 14 hodin a budou otevřeny až do 22. hodiny večerní. V sobotu mohou občané volit od 8  do 14.Volit může každý, kdo je alespoň druhý den voleb zletilý a má trvalé bydliště v místě, kde bude volit. I lidé s českým občanstvím žijící v zahraničí mohou volit. Mohou ale hlasovat pouze na území ČR, v jakémkoli okrsku spadajícím do obvodu, kde jsou volby vyhlášeny, s voličským průkazem vydaným  zastupitelským úřadem.

Druhé kolo se bude konat o týden později, 19. a 20. října, v obvodech, kde žádný kandidát nedosáhne nadpoloviční většiny a bude se volit mezi dvěma kandidáty s největší podporou voličů.

Barbora Janauerová

Ministr Drábek oznámil rezignaci

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) oznámil rezignaci k 31. říjnu kvůli korupční aféře svého prvního náměstka Vladimíra Šišky. Ten byl obviněn z nabízení zakázky v hodnotě 100 milionů korun firmě OKsystem výměnou za stažení její stížnosti.

Šišku spolu s ředitelem odboru IT Milanem Hojerem zatkla 1. října  v ranních hodinách protikorupční policie a obvinila je z trestného činu podplácení. Ministr Drábek se v tu dobu na ministerstvu nenacházel. Uvedl, že ho obvinění jeho náměstka osobně zasáhlo a nerozumí mu. O dalším osudu Šišky a Hojera na ministerstvu odmítl rozhodovat, než se mu dostane dalších informací, a ze stejného důvodu odmítl vlastní okamžitou rezignaci.

V úterý 2. října oznámil ministr Šiškovo odvolání z funkce, platné po dobu vyšetřování. Uvedl také, že věří, že se provinění neprokáže a pokud ano, je připraven vzdát se svého postu ve vládě. Podle MF Dnes však protikorupční policie Šiškovo jednání sledovala delší dobu a údajný pokus o uplácení si nahrála.

Šiška k zakázce v rámci reformy počítačových systémů využívaných k vyplácení sociálních dávek nepřipustil firmu OKsystem, která pro ministerstvo tuto práci zařizovala 20 let. Bez výběrového řízení pak práci zadal jiným firmám. Společnost OKsystem proti tomuto jednání podala stížnost k antimonopolnímu úřadu. Náměstek ministra měl výměnou za stažení této stížnosti nabídnout OKsystemu ponechání jiných, starých zakázek a také přidělení zakázky nové, podle policie v hodnotě nejméně 100 milionů korun.

Ve středu 3. října poslal soud Šišku do vazby z důvodů obav o ovlivňování svědků. Spolu s ním obviněný Hojer je stíhán na svobodě. Ve stejný den oznámil Drábek rezignaci na ministerský post. Funkci místopředsedy TOP 09 si ponechává a má v plánu podílet se na výběru svého nástupce. Jako důvod rezignace, kterou předtím podmiňoval jasným prokázáním viny svého náměstka, uvedl rozhodnutí soudu uvalit na Šišku vazbu. Připustil, že na jeho rozhodnutí měly vliv i blížící se krajské a senátní volby.

Představitelé vládnoucí ODS a TOP 09 Drábkův postup ocenili. Opoziční sociální demokraté označili rezignaci jako nevyhnutelnou a logickou. Někteří z nich kritizovali, že nerezignoval s okamžitou platností – Jeroným Tejc, šéf poslanců ČSSD, toto jednání označil jako získávání času na zametení stop.

Nástupce ministra zatím není znám, ale podle Drábkových slov jím bude opět někdo z TOP 09. Oficiální debata o tom, kdo na volné místo nastoupí, začala 9. října uvnitř strany. Vybírat ho bude předsednictvo strany, včetně odstupujícího ministra Drábka. Poslední slovo pak bude mít předseda strany Karel Schwarzenberg.

David Voženílek

Den D byl určen, Češi půjdou poprvé sami volit nového prezidenta 11. ledna

Předseda Senátu Milan Štěch vyhlásil termín přímé volby nového prezidenta České republiky 1. října. Stalo se tak bezprostředně poté, co zákon o přímé volbě nabyl účinnosti. Češi se tedy poprvé v historii vydají k volebním urnám, aby sami zvolili hlavu státu, a to ve dnech 11. a 12. ledna 2013.

Štěch uvedl, že termín určil s ohledem na jarní prázdniny, které začínají 4. února. Podle něj je totiž vysoká pravděpodobnost druhého kola volby, jež bude následovat čtrnáct dní po kole prvním. V případě pozdějšího termínu prvního kola by druhé kolo kolidovalo právě s jarními prázdninami. Tomu se ale předseda Senátu chce vyhnout. „Chtěl jsem umožnit, aby přišlo volit co nejvíce lidí,“ řekl.

Seznam kandidátů na Hrad zatím čítá osm jmen. Nejnověji se do něj zařadil Vladimír Dlouhý, který nasbíral 50 tisíc podpisů potřebných pro kandidaturu. Přidal se tedy k prozatímním dvěma lídrům prezidentské volby a bývalým premiérům Janu Fischerovi a Miloši Zemanovi, předsedkyni Suverenity Janě Bobošíkové a europoslankyni Zuzaně Roithové. Doplňují je kandidáti navržení buď dvaceti poslanci, anebo deseti senátory – mezi ně patří ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Přestože se těšil značné podpoře občanů, o křeslo prezidenta se naopak nebude ucházet ekonom Jan Švejnar, protivník Václava Klause v minulých prezidentských volbách.

Dle předvolebních průzkumů se však pořadí na předních dvou příčkách nemění. První místo zatím stále patří bývalému předsedovi úřednické vlády Janu Fischerovi, pro kterého by hlasovalo 35,5 % voličů. Na zvýšení jeho volebních preferencí mělo podle agentury ppm factum research vliv zejména Švejnarovo oznámení o neúčasti v přímé volbě. Na druhém místě je s 21,5 % Miloš Zeman, kterému překvapivě vyjádřil podporu jeho bývalý oponent a současný prezident Václav Klaus: „Já respektuji politiku, a pro mě je z přehršle dnešních kandidátů jediným politikem,“ řekl Klaus Lidovým novinám. Třetí pozice je obsazena ministrem zahraničí a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem s 9 %, za ním o 2 % zaostává senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Boj o Hrad ale zdaleka není u konce. Padesát tisíc podpisů nutných ke kandidatuře sbírají také další uchazeči, například herečka Táňa Fischerová, předseda DSSS Tomáš Vandas anebo skladatel a výtvarník Vladimír Franz, který má podporu zejména mladých lidí.

Volební preference může výrazně změnit také povánoční kampaň jednotlivých kandidátů ve veřejnoprávních médiích.

Nikola Kandoussi

Poradce premiéra kritizoval postoj prezidenta k nedávnému útoku, dostal za to výpověď

Poradci premiéra Romanu Jochovi se nelíbilo, že prezident Václav Klaus označil nedávný útok na svou osobu za atentát, a tím celý případ zbytečně zveličil. Na svém blogu na serveru iDnes.cz ho Joch nazval „ufňukanou kremlofilní bábou“. Na vzniklou situaci neprodleně zareagoval Petr Nečas a ukončil s ním veškerou spolupráci.

Jochovo odvolání je reakcí na případ, který se stal v pátek 28. září při slavnostním otevření mostu v Chrastavě. Šestadvacetiletý dělník Pavel Vondrouš tam sedmkrát vystřelil na prezidenta z airsoftové pistole, aniž by jej zajistila či zneškodnila ochranka.

Incident zaregistrovala i světová média. Některá z nich dokonce označila českou ochranku za nejhorší na světě. Pozastavila se nejen nad tím, že se muž mohl bez problémů dostat do těsné blízkosti prezidenta, ale především nad přístupem bodyguardů, kteří nezareagovali ani v okamžiku, kdy mladík začal na hlavu státu mířit.

„To nebyl politováníhodný incident, jak nešťastně řekl pan premiér. To byl spíše prvně za sto let našeho moderního státu atentát na prezidenta republiky,“ okomentoval napadení Václav Klaus. Útok na čelního představitele státu je podle něj odrazem „mimořádně špatného stavu ve společnosti". Toto vyjádření vyvolalo diskusi o tom, kdo rozeštvává českou společnost. Politolog Jiří Pehe zastává názor, že prezident a politici by v hledání příčin měli začít nejprve u sebe.

Bývalý poradce Joch vidí v incidentu pouze hloupý protest proti současné politické situaci. Podle něj byl prezident celou dobu naprosto mimo ohrožení a jen se stylizuje do role oběti. „Není to žádný otevřený útok vůči prezidentovi, ale vyjádření, které mě, jako občana, vede k představě, že naši demokratičtí státníci by měli projevit odvahu pod palbou,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi.

Šéf Útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka přebral odpovědnost za své podřízené a odstoupil z funkce. Prošetření celého případu má nyní na starosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, která zjistí, zda strážní služba porušila své povinnosti.

Útočník Pavel Vondrouš je obviněn z výtržnictví a hrozí mu až dva roky vězení.

Alice Zoubková

Lety z Ruzyně patří minulosti. Letadla přistávají na Letišti Václava Havla

Ruzyňské letiště bylo přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha. Stalo se tak 5. října, v den Havlových nedožitých 76. narozenin.

S nápadem na přejmenování přišel bezprostředně po Havlově smrti slovenský režisér a producent Fero Fenič. Letiště podle něj symbolizuje život bez hranic a Havel byl prý nejvhodnější osobnost, podle které pojmenovat právě takové místo. Petici podepsalo přes 80 tisíc lidí, mezi nimiž byli například herec Jiří Bartoška či zpěvačka Marta Kubišová. Návrh se ale setkal i s negativními ohlasy a většinově mu nebyla nakloněna ani veřejnost.

Ceremoniál začal v pátek 5. října v  pravé poledne. Samotný proces přejmenovávaní ale začal již dříve, byly vyměněny nápisy nad terminály a také administrativní odvětví se dočkalo mnoha změn. Na letenkách bude nadále stejné značení PRG. Celkové náklady na změny názvu se vyšplhaly na 3 mil. korun.

Akce se zúčastnilo více než 700 lidí, mezi nimiž byli i Dagmar Havlová, ministr financí Miroslav Kalousek, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a další osobnosti z politické i kulturní sféry. Prezident Václav Klaus, ani premiér Petr Nečas se nedostavili. Prezident svou neúčast omluvil už dříve a premiér byl služebně v Bratislavě. K prezidentově absenci se vyjádřil sám Fenič: „To, že nepřišel, by si měl český národ zapamatovat.“

Součástí ceremoniálu byla také vernisáž výstavy Havlových fotografií z archivu ČTK.

Tereza Odehnalová

Krátce z domova

* V Den české státnosti, 28. září, byla vyhlášena vítězka ankety Zahraniční Čech, pořádané Českým rozhlasem a Českou televizí. Stala se jí Běla Gran Jensen, zakladatelka hnutí Stonožka a humanitární pracovnice, jejíž projekty pomáhají dětem u nás, ale  i v Kosovu, Afghánistánu a jinde. Druhý skončil Bohdan Pomahač, chirurg, specializující se na rekonstrukce zničené tváře, a jako třetí se v anketě umístila Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí USA.

* Na otravu metanolem zemřelo v ČR už 28 lidí. Čtyři smrtelné případy otravy byly zaznamenány také v Polsku, které spolu se Slovenskem  krátkodobě vyhlásilo embargo na dovoz českých lihovin. Mezi 14. a 27. zářím platila v ČR omezená prohibice, vztahující se na prodej, a od 20. září také vývoz lihovin s více než  20 % obsahu alkoholu.

* V den výročí narození Václava Havla, 5. října, byla Miloslavu Petruskovi in memoriam udělena Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Petrusek byl jako laureát ceny vybrán již na začátku roku, 19. srpna však zemřel. Byl předním českým sociologem - za normalizace spolupracoval s brněnským disentem, po roce 1989 se podílel na založení Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde také působil jako děkan i prorektor. Byl autorem velkého množství odborných publikací a článků.

Jan Parolek

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Bratislava: Společenství Přátel koheze vystoupilo proti škrtům

V pátek 5. října se na Bratislavském hradě konal summit neformálního společenství Přátel koheze. Zástupci patnácti členských zemí EU a Chorvatska projednávali škrty v rámci eurofondů na podporu méně rozvinutých regionů. Ty navrhují ekonomicky silné státy EU zastoupené například Německem, Velkou Británií či Švédskem. „Bylo to setkání zemí, které mají silný zájem na kohezní politice, čili na politice, kdy je potřeba efektivně čerpat z evropských fondů,“ citovala po skončení summitu média premiéra Petra Nečase.

Hlavním pilířem jednání se stal návrh rozpočtu na léta 2014-2020, který vloni schválila Evropská komise, na jehož základě má být na kohezní politiku v příštích letech vyčleněna částka přibližně 339 miliard eur, což je o 16 miliard méně než v současnosti. Bohaté státy ale navrhují, aby se rozpočet zkrátil až o 60 miliard eur.

Sdružení přijalo společnou deklaraci, na jejímž základě se chtějí jeho členové zaměřit právě na kohezní politiku. „My považujeme za nesmírně důležité, aby tato kohezní politika – prostředky z evropských fondů byly směřovány především do podpory hospodářského růstu a do zvýšení konkurenceschopnosti EU a tedy i České republiky,“ uvedl dále premiér ČR.

„Došlo ke všeobecné shodě o podpoře návrhu Evropské komise ohledně koheze. Kohezní fondy nesmí být chápány jen jako pomoc bohatých států těm méně prosperujícím. Jsou všeobecným cílem EU,“ shrnul stanovisko společenství předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Současně označil podle STV návrh Evropské komise za „ambiciózní, ale zároveň realistický a vyvážený“.

Slovenský premiér Robert Fico vyjádřil přesvědčení, že summit je významným aktem v rámci jednání o finální podobě rozpočtu: „Věřím, že společný hlas, který dnes zazní z Bratislavy, členských států podporujících politiku koheze, bude natolik silný, že při sestavování definitivních čísel v rozpočtu jej bude dostatečně slyšet.“

Stejně tak předseda Evropského parlamentu Martin Schulz považuje summit za důležitý a možná i rozhodující při schvalování rozpočtu EU. K tomu by mělo dojít v listopadu na mimořádném summitu. S největší pravděpodobností ovšem závěrečný verdikt nepadne. Například Velká Británie je připravena návrh rozpočtu vetovat, bude-li částka příliš vysoká.

Členy sdružení Přátel koheze jsou kromě Česka a Slovenska také Chorvatsko, Bulharsko, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko a Španělsko. Jedná se již o druhé setkání tohoto typu.

Andrea Kondisová

Ekonomika

Vláda schválila rozpočet pro rok 2013

Deficit veřejných financí by příští rok neměl překročit tříprocentní hranici HDP. Vyplývá  to z návrhu státního rozpočtu, který 26. září prošel vládou. „Celý rozpočet je koncipován tak, aby byl deficit veřejných financí 2,9 procenta, tedy pod tříprocentní hranicí. Rozpočet byl schválen jednomyslně a průběh jednání byl velmi konstruktivní a nekonfliktní,“ řekl premiér  Petr Nečas.

V rozpočtu se počítá s výdaji 1,185 bilionu a příjmy 1,085 bilionu korun. Stomiliardový schodek bude řešen hlavně prostřednictvím státních dluhopisů.

Tripartita se na rozpočtu však neshodla a odbory jej odmítají. Největší problém vidí odbory i opoziční ČSSD hlavně v tom, že rozpočet počítá s dosud neschválenými zákony. Do návrhu vláda totiž započetla i  příjmy z tzv. druhého konsolidačního balíčku zvyšujícího daně, který v parlamentu odmítli podpořit i někteří vládní poslanci. S jeho novým projednáváním proto premiér spojil hlasování o důvěře kabinetu. Oponenti návrhu pochybují také o spuštění důchodové reformy, samotných odhadech základních parametrů rozpočtu a o předpokládaném objemu výběru DPH.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) přiznává, že mohou nastat problémy s příjmovou složkou státního rozpočtu. Není vyloučeno opakování scénáře z roku 2008:  že  se ochladí evropská ekonomika, poklesne zahraniční poptávka, následně se sníží export a s ním spojené příjmy České republiky. Ministr financí dále uvedl, že vláda bude tuto situaci pečlivě analyzovat a připravovat krizové scénáře.

Návrh zákona počítá se střednědobým výhledem na rok 2014 a 2015, na kterém se vláda usnesla koncem června. V těchto letech by se měl deficit veřejných financí dále snižovat, a to dokonce o procento každý rok – v roce 2014 na 1,9 %  HDP a v roce 2015 na 0,9 % HDP.

Hana Hošková a Rosťa Sikora

Kultura

Na českou premiéru muzikálu Aida přišel i prezident

V pražském Hudebním divadle Karlín měla 4. října premiéru česká verze úspěšného světového muzikálu Aida. Autorem hudby je Elton John a muzikál na motivy opery Giuseppe Verdiho měl svou první premiéru na Broadwayi již v roce 2000. O přebásnění textů Tima Rice, textaře muzikálů Jesus Christ Superstar nebo Evita, se postaral Adam Novák. V hlavních rolích vystupují Dasha, Kamila Nývltová, Lucie Bílá, Václav Noid Bárta nebo Jiří Korn. Režie se ujal Američan Gabriel Barre, který s karlínským divadlem již spolupracoval na předchozích úspěšných titulech, například na divácky velmi oblíbené Carmen.

Deníku.cz režisér Barre řekl, že se v každé inscenaci snaží vymyslet něco nového, jak z hlediska vizuálního, tak i co se týče obsazení nebo zajímavosti pro diváky. „Líbí se mi, jak jsou v České republice lidé vášniví a čestní, a to je také to, co mám rád na zdejších hercích. Aida je příběh o cti, lásce a spousta postav si v představení projde úžasným vývojem. Herci si toho jsou vědomi, jsou zodpovědní a velmi dobře chápou své role. Především postava Lucie (princezna Amneris) je velmi odlišná od Carmen a dalších rolí, ve kterých jsem ji viděl v minulosti. Je v této nové úloze skvělá a ona sama říká, že si představení užívá."

Třebaže Lucie Bílá nehraje v Aidě hlavní roli, pódium je jí plné. „Když jsem řekla poprvé v divadle, že nechci hrát Aidu, tak se vyděsili, ale já mám pocit, že už teď každý pochopil proč - protože moje postava je tahle. Mně už se nechce pro muže umírat,“ řekla zpěvačka Deníku.cz.

Na premiéře ztvárnila hlavní roli ostřílená muzikálová zpěvačka Dasha, která pro Hudební divadlo Karlín získala cenu Thálie za roli Máří Magdaleny v muzikálu Jesus Christ Superstar.

Velkým překvapením pro všechny byla návštěva prezidenta republiky Václava Klause s chotí. Umělecký šéf divadla Pavel Polák se svěřil, že příchod hlavy státu nebyl do poslední chvíle potvrzený.

Reakce na představení jsou zatím rozpačité. Mirka Spáčilová na iDnes.cz udělila Aidě 50 %. „Vznešenou hudební nudu ještě násobí kantilénový patos českého přebásnění textů Tima Rice. A patos, který v opeře se strhující hudbou tolik nevadí, vládne i hereckému projevu, v němž všechny včetně titulní hrdinky poráží Lucie Bílá. Je jedinou přirozenou komediantkou mezi zpěváky, kteří toporně předvádějí zlomené bytosti; dovolí si vážnost shodit, ale přitom na prožitku ani výrazu bezchybného zpěvu jí to nic neubírá. V roli princezny Amneris zkrátka Bílá souboru kraluje; Dasha coby Aida stihla při premiéře jen zpevnit zprvu nejisté tóny a za ženskými postavami obecně klopýtaly ty mužské. Některé nevinně: jen egyptští bohové snad tuší, proč musí Jiří Korn při svém sólu žonglovat tyčí.”

Zřejmě jen diváci a čas prokáží, jak si Aida, která do Prahy přicestovala z velkého světa, bude stát v budoucnu.

Z Hudebního divadla Karlín Veronika Nováková

Ocenění Knihovna roku 2012 si odnesla Obecní knihovna Ratíškovice

Ve čtvrtek 4. října se v Zrcadlové kapli pražského Klementina slavnostně předávaly ceny Knihovna roku 2012. V kategorii určené především knihovnám v menších obcích ji získala obecní knihovna v jihomoravských Ratíškovicích. V druhé kategorii významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb zvítězila Knihovna Jiřího Mahena v Brně.

V kategorii základní knihovna bylo nominováno celkově 13 knihoven. Komise nehodnotily jenom jejich vybavení, vstřícnost knihovníků a práci s veřejností, ale také jak knihovny reagují na současné trendy. Druhé místo obsadila moravskoslezská obecní knihovna v Ostravicích a třetí vybojovala Obecní knihovna Koštálov, která leží v Libereckém kraji.

Kategorie významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb je určena především pro jednotlivce a provozovatele knihoven. Knihovna Jiřího Mahena v Brně vyniká tím, že věnuje pozornost práci s lidmi s různými druhy handicapů. Tradici zde má Knihovna pro nevidomé a slabozraké. Instituce poskytuje i pomoc postiženým dětem a dětem ze sociálně znevýhodněných rodin. V této kategorii byla ještě oceněna Bohdana Stoklasová za to, že mimořádně přispěla k rozvíjení českého knihovnictví. Zasadila se o rozmach v oblasti digitalizace dokumentů a podílela se na zavedení světových standardů do českých knihoven.

Během odpoledne byla oceněna i nejlepší městská knihovna roku, kterou se stala Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana sídlící v Uherském Hradišti.

Ceny uděluje ministerstvo kultury již od roku 2003. Mají ohodnotit dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví a veřejných knihovnických a informačních služeb.

Z Klementina Kateřina Sýsová

Sport

Evropská liga: Sparta zaskočila Bilbao, Plzeň přišla o bod v nastavení

Stačilo, aby plzeňská Viktoria dokázala vzdorovat tlaku obhájce titulu o jedinou minutu déle a čtvrteční (4. října) vystoupení českých klubů na evropské scéně by dopadlo na jedničku. Kvůli obdržené brance z poslední minuty nastavení se ale nakonec Plzeň vrátila z Madridu s prázdnou. Zato sparťané si po šňůře čtyř soutěžních porážek v řadě spravili chuť. Finalistu minulého ročníku Evropské ligy doma jasně přehráli a zaslouženě zvítězili 3:1.

Přitom předzápasové prognózy nebyly pro Spartu nikterak příznivé. Ke zraněnému obránci Vidličkovi se den před zápasem připojil i klíčový útočník Kweuke, jehož skolila viróza. Nebyly to ale jen nepříjemnosti, se kterými se český vicemistr potýkal, do sestavy se po vleklých zraněních vrátil zkušený kapitán Matějovský.

Sparťané vstoupili do utkání aktivněji a hra se odehrávala především na polovině španělského klubu. První vážná šance přišla v 23. minutě, kdy se po přesném lobu Pamiče zjevil před brankářem hostů Kadlec – skákavý míč však trefil pouze kolenem a usměrnil ho do tyče. Za další tři minuty už se ale Sparta ujala vedení, když obránce Zápotočný prostřelil brankáře Iraizoze ranou z osmnácti metrů. Vyrovnáno mohlo být již za dvě minuty, de Marcosovu ránu ale vytáhl na roh pozorný Vaclík. Sparta zužitkovala svou převahu pět minut před koncem první půle, kdy se ve vápně nejlépe zorientoval albánský útočník Balaj a po teči hostujícího Adurize dopravil míč za brankovou čáru.

Druhou polovinu dějství začalo lépe Bilbao a již v 49. minutě mohlo snížit zásluhou Gurpeguiho, díky pohotovému zákroku Vaclíka však zůstal stav nezměněn. Na neustávající tlak Bilbaa dokázala Sparta odpovědět tím nejlepším způsobem – v 55. minutě byl ve vápně faulován Kadlec a pokutový kop proměnil Hušbauer. Necelých 14 tisíc diváků poté vidělo ještě jednu branku, to když se po rychlé křídelní akci uvolnil záložník de Marcos a snížil. Sparta si po zbytek utkání už dvoubrankové vedení kontrolovala a výhrou potvrdila svou letošní formu v pohárové Evropě. Zato Bilbau se postup do další fáze začíná pomalu vzdalovat, což tuší i sám trenér Marcelo Bielsa. „Zaváhali jsme již v prvním zápase, když jsme doma remizovali s izraelskou Šmonou. S postupem to teď bude hodně komplikované, ale ještě před sebou máme čtyři zápasy,“ nechal se slyšet podle iDnes.cz.

Plzeň zavítala na hřiště obhájce trofeje Atlética Madrid a ačkoli po dobu celého zápasu sahala po bodu, rozplynula se její kýžená remíza v úplném závěru, kdy vyslal záložník Rodriguez nechytatelnou střelu do pravého růžku Kozáčikovy branky. Utkání se jinak neslo v pomalém tempu, což měla na svědomí i experimentální sestava domácích, ve které se objevili pouze tři hráči z optimální jedenáctky. Plzni zase scházel kapitán a mozek týmu Horváth. „Po dvou kolech můžeme být spokojení, první zápas jsme vyhráli, Coimbra teď remizovala s Hapoelem a my máme za sebou nejtěžší utkání na hřišti soupeře,“ hodnotil situaci ve skupině trenér Plzně Pavel Vrba.

Na přelomu října a listopadu se čeká česko-izraelská bitva. Zatímco Sparta sehraje klíčový dvojzápas s nevyzpytatelným klubem Kirjat Šmona, jemuž se doma podařilo potrápit i slavný Olympique Lyon, Plzeň se utká s nejúspěšnějším izraelským celkem posledních let, Hapoelem Tel Aviv.

Jakub Zbořil

Sparta ukončila ligové trápení, Plzeň ztratila body v Příbrami

Po třech ligových porážkách se fotbalisté pražské Sparty opět dočkali vítězství, když na svém hřišti přehráli v pondělní dohrávce 10. kola fotbalové Gambrinus ligy ostravský Baník 2:0.

Hosté ze severu Moravy však začali nebojácně a hned ve třetí minutě se po rohovém kopu dostal do nebezpečné šance Frydrych, jehož hlavičku zastavila až branková konstrukce. Hned vzápětí se do slibné šance propracovával ostravský útočník Majtán, jeho pokus se však nevešel mezi tři tyče. To bylo ze strany Baníku vše, otěže zápasu přebral celek z Letné a již po několika minutách se dočkal zaslouženého úspěchu. Pamičův centr dolétl až na hlavu Zápotočného, který poslal Spartu do vedení. V druhé půli byl vidět zejména mladý sparťanský střelec Kadlec, který nejprve jen dvakrát otestoval kvality ostravského brankáře, ale napotřetí už pálil ostrými a efektními nůžkami uklidil míč za Bučkova záda. V závěru se ještě snažil snížit Droppa, ale Vaclík byl opět pozorný. Vítězství posunulo Spartu na druhé místo, dva body za vedoucí Jablonec. Naopak Baník zakotvil na samém dnu ligové tabulky.

Poslední místo v lize přenechala Ostravanům Příbram, která se o víkendu dočkala první letošní výhry, když porazila loňského mistra z Plzně 1:0. Západočeši přijeli do Příbrami s jasným cílem – po dvou remízách naplno bodovat. Ospalé tempo jejich hry tomu však nenasvědčovalo. Plzeň sice trávila první poločas převážně na polovině domácích, ale bez jakéhokoliv náznaku šance. To v 17. minutě prošel hostující obranou Šlapák, poslal míč před bránu, Kozáčik jen vyrazil před sebe, Mareš zachoval chladnou hlavu a vstřelil jediný gól zápasu. Plzeň se po porážce propadla o dvě místa a patří jí momentálně čtvrtá příčka.

Lize i nadále vévodí Jablonec, jenž o víkendu přehrál díky dvěma gólům kanonýra Lafaty České Budějovice. Naopak úřadující mistr z Liberce v neděli podlehl Brnu 1:2 a v tabulce je až devátý.

Výsledky 10. kola:
Dukla-Hradec 1:0, Slovácko-Slavie 3:0, Mladá Boleslav-Olomouc 0:1, Jablonec-ČB 2:1, Brno-Liberec 2:1, Teplice-Jihlava 3:1, Příbram-Plzeň 1:0, Sparta-Baník 2:0

Tabulka po 10. kole:
1. Jablonec 21 b., 2. Sparta 19, 3. Olomouc 19, 4. Plzeň 18, 5. Brno 17, 6. Slavia 14, 7. Slovácko 14, 8. Jihlava 14, 9. Liberec 13, 10. Dukla 12, 11. Mladá Boleslav 11, 12. Teplice 9, 13. Hradec Králové 8, 14. Příbram 8, 15. České Budějovice 8, 16. Ostrava 7

Matyáš Bokůvka

Hokejová extraliga: V čele stále brněnská Kometa

I po deseti zápasech vládne Tipsport extralize tým Komety Brno, finalista posledního play off. Od začátku sezony v základní hrací době ještě neprohrál, na jeho kontě jsou pouhé dvě prohry v prodloužení, přičemž ani jedna na domácím ledě. Úřadující mistr z Pardubic naopak zápasí s nevyrovnanými výkony a figuruje na devátém místě.

Černou sérii zažívají týmy Sparty a Českých Budějovic a společně s Libercem okupují poslední tři místa ligové tabulky. Vedení pražské Sparty po šesti prohraných zápasech v řadě odvolalo hlavního trenéra Richarda Žemličku, jeho náhradníkem byl určen zkušený Václav Sýkora, který tým převzal pouhý den před prestižním utkáním, pražským derby. Ani tento nový impuls však nepomohl Spartě k vítězství, Slavii podlehla na jejím ledě těsně 2:3.

Výsledky:
6. kolo:  Sparta – Třinec 3:4, Liberec – Zlín 7:5, Karlovy Vary – Litvínov 4:2, Chomutov – Kladno 1:3, Kometa – České Budějovice 5:1, Pardubice – Slavia 2:5, Vítkovice – Plzeň 2:3

7. kolo: Vítkovice – Slavia 3:0, Karlovy Vary – Pardubice 1:2N, Litvínov – Kometa 4:3N, Třinec – Liberec 5:4P, České Budějovice – Kladno 2:6, Zlín – Chomutov 1:2N, Plzeň – Sparta 5:4

8. kolo: Kometa – Plzeň 4:3N, Liberec – Slavia 4:6, Sparta – Zlín 1:4, Pardubice – Litvínov 3:4N, Chomutov – České Budějovice 5:2, Vítkovice – Karlovy Vary 1:4, Kladno – Třinec 3:1

9. kolo: Slavia – Sparta 3:2, Třinec – České Budějovice 5:0, Karlovy Vary – Kometa 3:4P, Litvínov – Liberec 3:2N, Zlín – Kladno 3:2, Plzeň – Chomutov 2:1, Vítkovice – Pardubice 3:2

10. kolo: Kometa – Vítkovice 2:1, Sparta – Litvínov 4:5, Chomutov – Karlovy Vary 5:4P, Třinec – Zlín 2:3, Pardubice – Liberec 6:2, České Budějovice – Plzeň 1:4

35. kolo, předehrávka: Pardubice – Vítkovice 3:1

Tabulka (k 10. říjnu): 1. Kometa Brno 24 b., 2. Zlín 21, 3. Třinec 20, 4. Plzeň 20, 5. Kladno 19, 6. Litvínov 18, 7. Chomutov 16, 8. Slavia 15, 9. Pardubice 13, 10. Karlovy Vary 13, 11. Vítkovice 12, 12. České Budějovice 9, 13. Liberec 8, 14. Sparta Praha 5.

Kateřina Bryllová

Počasí

Počasí

Ranní teploty do pěti stupňů nad nulou jsou docela kruté. Polední sluníčko naštěstí ještě trochu zahřeje a je i nadějí, že podzim neskončí, sotva co začal.

redakce