19. října 2012, Carolina č. 811

události od 10. do 17. října


Z domova

Krajské volby vyhrála ČSSD, komunisté mohou mít poprvé hejtmana

Vládní strany ve volbách, konaných 12. a 13. října, propadly. Sociální demokraté uspěli v devíti krajích, oproti třinácti v roce 2008. Naopak komunisté si výrazně polepšili. Zvítězili ve dvou krajích a mohou mít poprvé také hejtmana. Zbylé dva regiony připadly ODS a Starostům pro Liberecký kraj. Celková volební účast byla 36,9 %.

V celorepublikovém součtu získala ČSSD nejvíce procent, celkem 23,6.  Zvítězila  v kraji Středočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském, Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském, Olomouckém a na Vysočině. ,,Lidé jasně ukázali, že si nepřejí po šesti letech vládnutí návrat pravicových stran s jejich privatizačními programy,“ řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.

Zároveň však také přiznal, že není spokojen s výsledkem v Ústeckém a Libereckém kraji, ve kterých ČSSD nejvíce ztratila. „Očekávám rezignaci předsedů krajských organizací na Ústecku a Liberecku,“ řekl Sobotka. I když strana volby vyhrála, proti minulým ztratila přibližně 400 tisíc hlasů a 75 mandátů. Předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc předběžně deklaroval, že je pro něj nepřípustné, aby se na vládnutí v krajích podílela ODS.

Druzí, se ziskem 20,4 %, skončili komunisté, kteří v Ústeckém a Karlovarském kraji dokonce zvítězili. Proti předchozímu období si polepšili o 100 tisíc hlasů a 68 mandátů. „Nastává nová etapa odpovědnosti KSČM,“ konstatoval předseda strany Vojtěch Filip. Vzhledem k vysokému procentnímu podílu je pravděpodobné, že komunisté už budou členy rad krajů a ve dvou regionech obsadí poprvé také post hejtmana – zřejmě v Ústeckém kraji.

Naopak jako propad hodnotí výsledky voleb strany pravicové. Vládní ODS získala celkově 12,3 % a zvítězila jen v Plzeňském kraji, ale ani tam vládnout patrně nebude. Většinu totiž mají po sečtení výsledků sociální demokraté s komunisty. „Se špatným výsledkem jsem počítal. Můj odhad byl mezi 12 až 15 procenty,“ reagoval šéf občanských demokratů Petr Nečas. Straně ubyla téměř polovina voličů a místo 180 má jen 102 mandátů.

Výsledek voleb je jasný a srozumitelný a každý si z něj musí učinit závěr, vzkázal z Hradu prezident Václav Klaus.

Nad hranici volitelnosti se celorepublikově dostala ještě KDU – ČSL a TOP 09 se STAN.

Jakub Dušek

Po prvním kole senátních voleb má levice šanci na ústavní většinu

Mimořádným úspěchem opozice skončilo o víkendu první kolo senátních voleb. Kandidáti ČSSD postoupili do druhého kola v 23 obvodech a zástupci KSČM ve 12. Strany vládní koalice utrpěly zdrcující porážku, v součtu mohou obhájit maximálně 10 mandátů.

V jednaosmdesátičlenném Senátu dosud zasedalo 38 zástupců ČSSD a dva komunisté.
Sociální demokraté mají nyní šanci získat až 23 mandátů namísto obhajovaných pěti, komunisté 12 při obhajobě jednoho. V deseti obvodech se přitom střetnou právě kandidáti těchto dvou stran, a vítězství levice zajišťující prostou většinu v horní komoře parlamentu je zde tudíž jisté. Zisk 15 mandátů by pak ČSSD a KSČM stačil k tomu, aby dosáhly ústavní – třípětinové – většiny.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky může být výprask v senátních volbách katalyzátorem rozkladu vlády. „V poslední době nejsou (vládní strany) schopny ani bezpečně přehlasovat veto sociálnědemokratického Senátu,“ píše na oficiálních stránkách.

Smutek naopak zavládl u vládních stran. ODS, která ohajovala 13 křesel, zvítězila v pěti obvodech, dalších pět kandidátů postupuje z druhého místa. „Solidní výsledek je minimálně osm křesel,“ prohlásil přitom pro Lidovky.cz Jiří Oberfalzer, člen senátorského klubu ODS.

Pohoršila si i TOP 09, u níž končí mandát třem senátorům. Do druhého kola postupují pouze dva kandidáti, kteří se střetnou s ODS. Koalice má tak šanci získat nejvýše 10 senátorů. Mandát přetrvává 12 občanským demokratům a dvěma senátorům za TOP 09, z čehož vyplývá, že vládní strany neobsadí ani třetinu křesel.

Mezi nejúspěšnější kandidáty v prvním kole patřil někdejší vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) se ziskem 47 % hlasů nebo primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS), pro nějž hlasovaly dvě pětiny voličů. Nebývalý úspěch zaznamenal vítěz v Praze 8, komunista Jiří Dolejš, který se coby první zástupce KSČM probojoval do druhého kola v hlavním městě. „V tom vzkazu je zahrnuto i to, že KSČM je vnímána jako důležitá, ne-li hlavní síla této země," komentoval výsledky pro ČT Dolejš.

Uspěla i bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová (SZ) nebo podnikatel Tomio Okamura (nezávislý). Senát naopak s jistotou opouští ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který se na Litoměřicku neprobojoval do druhého kola.

Senátní volby se pravidelně potýkají s nezájmem většiny voličů. Tentokrát jich k urnám dorazilo necelých 35 %.

Oprava: V minulém vydání jsme nepřesně uvedli počet mandátů obhajovaných ČSSD a ODS. Za chybu se omlouváme.

Matouš Hutník

Sociální demokraté slavili i naznačili debatu o spolupráci s komunisty

Jen co se zveřejnily první předběžné výsledky voleb do krajských zastupitelstev a Senátu, zavládla v Lidovém domě, pražském sídle sociální demokracie, vítězná atmosféra. Přítomní představitelé strany v čele s předsedou Bohuslavem Sobotkou byli v dobrém rozpoložení, usmívali se a ochotně poskytovali rozhovory.

„Je evidentní, že strany, které v uplynulých dvou letech prosazovaly nespravedlivé a chybné reformy, zejména ODS a zejména TOP 09, končí zatím předběžně v táboře poražených,“ hodnotil sebevědomě Sobotka na tiskové konferenci. ČSSD vyhrála krajské volby v devíti regionech a do druhého kola boje o Senát posílá 23 kandidátů.

I proto měli sociální demokraté důvod k oslavám a ve Steinerově sále za přítomnosti fotografů a kameramanů si připili sektem. Příjemné odpoledne zpestřil i přenos Velké pardubické, kterou někteří napjatě sledovali, jako by je zajímala víc než politika.

Ovšem výsledky voleb přinesly sociálním demokratům i starosti. Posílila totiž také KSČM, která dokonce ovládla dva kraje a poprvé v historii může obsadit post hejtmana. Sociální demokracii tak nejspíš čeká v budoucnu debata o takzvaném bohumínském usnesení, jež spolupráci s komunisty na vládní úrovni zakazuje.

„Jestli se podaří dosáhnout levicové většiny i v příští Poslanecké sněmově, tak to nepochybně bude téma na debatu," sdělil Sobotka pro Mediafax.cz. I přes úspěch KSČM podle Sobotky nadále platí, že ČSSD je nejsilnější stranou levice.

Lídr strany vyzval voliče, aby ji podpořili i v druhém kole voleb: „Chtěl bych upozornit na to, že nic není rozhodnuto.“

Z volebního štábu ČSSD Tereza Sýkorová

Nečas svádí prohru na nepopulární reformy, kritici mu vyčítají styl vládnutí

Ač Občanská demokratická strana ve volbách propadla, její předseda a premiér Petr Nečas výsledky komentoval klidně a bez emocí: „Tendence v uplynulých dvanácti letech je taková, že dominantní vládní strana prohrává v kraji.“ I podle šéfa volební kampaně Pavla Drobila a europoslance Jana Zahradila výsledek strany ovlivnily nepopulární vládní reformy. S tím však Nečasovi kritici nesouhlasí.

„Voliči nám odpustí cokoli, i programové ústupky, ale neodpustí nejednotnost a rozhádanost strany, tak raději zůstali doma,“ pronesl Nečas v sobotu večer v sídle strany na pražské Pankráci, kde s dalšími členy sčítání volebních výsledků sledoval. Byl tu ministr spravedlnosti Pavel Blažek či pražský primátor Bohuslav Svoboda. „Je to fyziologický jev, voliči ztratili paměť a dokonce věří slibům KSČM,“ řekl Svoboda a dodal, že výsledek voleb je neštěstí. Přesto věří, že ODS obhájí v Praze tři senátory. „To by dokazovalo stálost pravicových názorů v Praze.“

Jedním z mála, kdo se v ODS může řadit mezi vítěze, je bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který dovedl stranu k vítězství v Plzeňském kraji, byť zřejmě skončí v opozici. „Odchod z postu ministra mu pomohl, kdyby byl ve vládě, nepovedlo by se mu to,“ hodnotil Petr Nečas.

Zatímco on mluvil o reformách, kritici kolem Borise Šťastného či Petra Tluchoře vidí příčiny porážky jinde. „Důvodem v žádném případě není břímě vládní politiky a reforem, ale plíživé vyklízení prostoru na pravé straně politického spektra a ideová schizofrenie našeho konání,“ uvedl Šťastný pro iDnes.cz a možnou záchranu strany vidí v návratu Václava Klause.

Atmosféru v sídle ODS kolem sedmé hodiny večerní narušil a do jisté míry oživil „tykadlový“ řidič Roman Smetana. Muž, který na předvolební plakáty před sněmovními volbami přimaloval politikům tykadla a byl za to odsouzen, si chtěl promluvit s premiérem Nečasem. Do štábu vnikl v přestrojení za zvukaře a  předsedy vlády se ptal na svůj případ. „Já jsem se sám sobě s tykadly líbil, stejně tak svým dětem,“ reagoval Nečas a žalobu označil za nesprávnou. „Bylo to neprozřetelné. Nesouhlasím s poškozováním soukromého majetku, ale tohle nám přineslo jen negativní mediální publicitu,“ řekl.

Z volebního štábu ODS Štěpán Růžička

Spokojenost KSČM: oslavné výkřiky i poplácání po zádech

„Hezky, Jirko, hezky,“ rozléhá se zasedací místností v sídle KSČM, v pražské ulici Politických vězňů, když se na obrazovce objeví přůběžné výsledky senátních a krajských voleb. Jiří Dolejš se se svými 22,17 % hlasů dostal do čela v Praze 8, což je výsledek, který překvapil. Potěšující jsou pro komunisty rovněž výsledky voleb do krajů.

Sčítání hlasů pokračuje a mezi politiky opoziční strany panuje dobrá nálada. V 15:42 zpracovali 15,09 % hlasů v senátních volbách a 22,10 % ve volbách krajských a situace vypadá pro komunisty zatím velice pozitivně. Při průběžném sčítání jsou červené kraje Olomoucký, Pardubický, Královéhradecký, Ústecký, Liberecký a Středočeský. Sálem se nesou další nadšené reakce.

Výsledek senátních voleb pro Prahu 8 se také zařadí na seznam největších úspěchů. Mnozí ho nazývají úspěchem přímo historickým –  poprvé v Praze v prvním kole zvítězil komunista . Ve čtyřech obvodech, které se letos do senátních voleb zařadily, vždy ovládla první kolo ODS. „Věřím, že voliči zkrátka pochopili, že mi jde o věcné řešení a že jsem také představitelem určité změny,“ odpověděl Jiří Dolejš České televizi na otázku, jak si vysvětluje svůj překvapivý úspěch. Teď ho čeká příprava na druhé kolo senátních voleb, kde bude soupeřit s občanskou demokratkou Danielou Filipiovou.

Když do místnosti vstoupí předseda KSČM Vojtěch Filip, hned se stává středem dění. V zasedací místnosti plné zástupců nejvýznamnějších médií, novinářů, fotografů, kameramanů a mnoha představitelů strany na sebe strhává téměř veškerou pozornost. „Cítím větší tíhu odpovědnosti za to, co se bude v České republice odehrávat. Pocit vítězství zatím nemám,“ řekl České televizi. Potom přátelsky poplácá předsedu poslaneckého klubu Pavla Kováčika po rameni a z tváří obou mužů se dá vyčíst veliká spokojenost.

Ač se po sečtení všech hlasů nálada trochu zhoršila, když z šesti krajů, kde měla strana většinu, zůstaly pouze dva, přesto volby 2012 zůstanou zapsané jako nebývalý úspěch KSČM.

Z volebního štábu KSČM Marie Valentová

Německý prezident se poprvé v historii poklonil obětem masakru v Lidicích

Vzácnou návštěvu přijali minulý týden obyvatelé Lidic. K pomníku obětí nacistického běsnění, od kterého uplynulo letos 70 let, přijel vzdát hold německý prezident Joachim Gauck s manželkou. Stal se tak nejvyšším představitelem Spolkové republiky Německo, který kdy Lidice navštívil. Před ním tak učinili někdejší spolkový kancléř Helmut Kohl nebo ministr zahraničí Joschka Fischer.

Jedenasedmdesátiletý Gauck zahájil návštěvu Lidic ve středu 10. října kolem páté hodiny odpolední. Společně s českým prezidentem Václavem Klausem se poklonili obětem a položili věnec u hrobu zavražděných lidických mužů. Takové gesto přijali přítomní s dojetím. „Celkem to na něj nějak působilo. Měl takový smutný a upřímný výraz v očích. Byl skutečně takový lidský,“ popisovala pro iDnes.cz jedna z přeživších žen Miloslava Kalibová.

Poté se německý prezidentský pár sešel s lidmi, kteří lidické vraždění přežili. „Překvapilo mě to. Opakovaně jim dávali najevo, že je považují za své přátele a aby se cítili v Lidicích jako doma. Tohle se ještě nikdy nestalo,“ řekl pro MF Dnes jeden z přítomných, historik Eduard Stehlík.

Coby hlava státu navštívil Gauck Česko poprvé. Už dopoledne se sešel s Klausem na Pražském hradě a znovu zopakoval slova v dopise zaslaném českému prezidentovi v červnu letošního roku. V něm poprvé otevřeně přiznal historicko-politickou odpovědnost Německa za vyhlazení Lidic a Ležáků, přičemž projevil hlubokou lítost nad zločiny spáchanými jeho krajany. Tak otevřeně, jako žádný z jeho předchůdců.

Příběh Lidic je z českého pohledu jednou z nejtragičtějších událostí druhé světové války. Jejich vypálení v roce 1942 bylo vrcholem nacistického teroru vůči českému obyvatelstvu. Nacisté obec ve středních Čechách vypálili a obyvatele povraždili či poslali do koncentračních táborů jako odplatu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Michaela Zumrová

Soud zpřísnil trest exposlanci Wolfovi: šest let vězení a pokuta pět milionů

Olomoucký vrchní soud v úterý 16. října zpřísnil trest bývalému poslanci Petru Wolfovi a jeho ženě Haně. Za zneužití  jedenáctimilionové dotace půjde Wolf na šest let do vězení a k tomu musí zaplatit peněžitý trest pět milionů korun. Wolfova manželka odešla od soudu s tříletým trestem s podmíněným odkladem na pět let a pokutou jeden milion.

Původní rozsudek Krajského soudu v Ostravě uložil Wolfovi pětiletý trest a zaplacení  milionu korun a jeho manželce 200 tisíc korun. Proti tomuto rozsudku se odvolali jak oba obhájci, tak státní žalobce. Vrchní soud v Olomouci kvalifikoval přísněji roli Hany Wolfové v případu. Původně byla obžalována z pomoci ke zločinu, nyní ji soud označil za pachatelku. Oba manželé také podle rozsudku nesmějí vykonávat činnost ve statutárních orgánech, Wolf osm let, jeho manželka čtyři roky.

Manželé Wolfovi podle rozsudku podvedli Ministerstvo životního prostředí, když prostřednictvím své firmy UT 2002 v letech 2005 až 2007 žádali o dotaci pro dva projekty týkající se ochrany životního prostředí či nakládání s odpady. Podle obžaloby uváděli v žádostech lživé a nepřesné informace. Například tvrdili, že jsou do projektů zapojeny moravskoslezské a polské vysoké školy, aniž by ve skutečnosti kteroukoliv z nich oslovili. Manželé měli dále podvádět při nakládání se svěřenými penězi a falšovat účetnictví. Za to jim hrozilo odnětí svobody až na 10 let.

Jak řekl předseda senátu Petr Angyalossy pro iHNed.cz, přitěžujícími okolnostmi pro Wolfa bylo, že „páchal trestnou činnost s rozmyslem, pokračoval v ní delší dobu, zneužil svého postavení jednatele v obchodní společnosti. Jednání se navíc dopustil jako poslanec, který by měl mít větší morální kredit.“

Petr Wolf byl v minulosti poslancem za sociální demokracii. Nejvíce pozornosti na sebe strhl v roce 2007, když se kvůli údajné nemoci nezúčastnil hlasování o nedůvěře vládě Mirka Topolánka, čímž nepřímo umožnil její pokračování. Po neshodách s tehdejším předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem v roce 2008 opustil nejprve poslanecký klub, později i stranu a stal důležitou oporou Topolánkovy vlády. Deník MF Dnes a Česká televize později upozorňovaly na zvláštní okolnosti vyšetřování Wolfova případu, a premiérův přítel Marek Dalík se dokonce pokoušel jménem Mirka Topolánka přesvědčit reportéra České televize, aby reportáž o policejním vyšetřování stáhl.

Viktor Davídek

Známí novináři diskutovali s veřejností o problémech regionálních médií i o volbách

Beseda s názvem Média v kraji nebo na okraji, která se konala v úterý 16. října v Praze, se měla soustředit hlavně na problematiku brzkého zániku nově založených regionálních médií a vlivu lokálních periodik na místní občany. Vzhledem k výsledku víkendových krajských voleb se diskuze stočila zejména k nim. Padaly návrhy na změnu volebního systému či prosby k Václavu Moravcovi, moderátorovi politických diskuzí, aby připomínal "nemorální minulost politiků".

O potřebnosti regionálních médií promluvila novinářka a přednášející na Masarykově univerzitě v Brně Lenka Waschková Císařová. "Regionální média jsou na okraji, nikdo ani pořádně neví, kolik jich je," prohlásila a dodala, že kvůli nedostatku inzerce stále zanikají, vedou je místní radnice ovlivňující jejich obsah, nebo je skupuje vydavatelství Vltava Labe Press a přesouvá je pod titul Deník.

Waschková Císařová také uvedla, že při nedostatku lokálních informací podaných blízkým regionálním periodikem klesá volební účast. Tuto informaci nepřímo potvrdili další účastníci besedy, Václav Moravec a Lída Rakušanová, redaktorka jednoho z Deníků. Připomněli též, že jejich média volební účast podpořila. Díky předvolebním speciálům vysvětlujícím zejména to, proč by lidé měli jít k volbám.

Diskuze se velmi brzo stočila k čerstvým výsledkům krajských voleb a zvolení oranžových a rudých barev. Publikum obviňovalo Moravce z propagování určitých politických stran, začaly znovu padat návrhy na změnu volebního systému či otázky typu "proč máme tolik krajů". Nikoho už nezajímal problém inzerce v malých lokálních redakcích či problém ovlivňování regionálních médií místními politiky.

Po obviňování, že se Česká televize nedostatečně snaží přiblížit lidem politiku a nepropaguje malé strany, se Moravec ohradil: "Česká společnost nemůže přeskočit vypořádávání se s minulostí, jsme postkomunistickou zemí. Česká televize je na poměry postkomunistických televizí unikum."

Waschková Císařová zase povzbuzovala publikum pocházející právě z nezávislých lokálních médií slovy "je třeba se nevzdávat a bojovat".

Osobnosti české žurnalistiky se v závěru shodly, že Česká republika před sebou má i 20 let po revoluci dlouhou cestu.

Emílie Janáčková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

„Považuji Polsko za nám nejbližší zemi,“ prohlásil Klaus ve Varšavě

Během dvoudenní státní návštěvy zavítal prezident ČR Václav Klaus do Varšavy a Krakova. Několikráte vyzdvihl dobré vztahy k národu, obývajícímu podle jeho slov tuto „přátelskou a spojeneckou zemi“.

Byla to patrně jeho poslední cesta do Polské republiky ve funkci hlavy státu. „Polsko je – a bylo vždy – pro naši zemi mimořádně významným sousedem,“ řekl během čtvrteční státní večeře s manželkou Livií a polským prezidentským párem. „Jsem přesvědčen, že česko-polské vztahy, které nám všem tak leží na srdci, mají před sebou nadějnou budoucnost a velký potenciál. Přeji nám všem, aby byl využit,“ dodal ke konci proslovu.

V průběhu bohatého programu se prezident setkal se svým protějškem Bronislawem Komorowským, aby projednali energetickou bezpečnost, rozvoj infrastruktury a dobré vztahy obou zemí. Ty ostatně také Klaus několikráte zmínil v rozhovoru, který poskytl novinářům. "Považuji Polsko za nám nejbližší zemi. Je to země, kde jsem byl nejvíckrát v životě, a myslím, že jsem zde byl i nejvíckrát v roli prezidenta republiky," citovaly jeho slova Novinky.cz.  Týž den pak také navštívil parlament, hrob neznámého vojína a převzal čestný doktorát na Univerzitě kardinála Stefana Wyszyńského.

V pátek 12. října prezident odlétl do Krakova, aby zde na hradě Wawel uctil památku zesnulého Lecha Kaczyńského. Už v roce 2010, kdy bývalý konzervativní prezident zemřel, projevil Václav Klaus účast s polským národem a přijel na pohřeb obětí smolenské tragédie. Stejně jako tehdy si i dnes Poláci jeho gesta velmi váží. Následně pak byla na programu i prohlídka historického centra města, pyšnícího se řadou slavných kostelů.

Jindřich Podlešák

Ekonomika

Vláda schválila finanční ústavu. Ta má zabránit zadlužování státu

Vláda ve středu 10. října schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. Zákon vládě předepisuje, aby se snažila nenavyšovat celkový dluh. Jeho výše by pak mimo jiné mohla ovlivnit platy ve veřejném sektoru, případně vládu donutit požádat o důvěru. Zákon se týká také krajů a obcí. V případě schválení nabude účinnosti od roku 2014.

Zadlužení vládního sektoru v současnosti činí 43,3 % HDP. Návrh ústavního zákona počítá s tím, že již při zadlužení 40 % HDP musí vláda poprvé navrhnout opatření k jeho snížení. „V koridoru 45 až 48 % HDP bude vláda povinna navrhnout věrohodné snížení výdajů rozpočtu minimálně o tři procenta v následujícím roce a zastropovat výdaje pro další roky,“ citoval ministra financí Miroslava Kalouska deník MF Dnes.

Při vyšších hodnotách zadlužení se také sníží mzdy představitelům státu o 20 % a zmrazí se platy zaměstnanců ve veřejném sektoru. V rozmezí 48 až 50 %  HDP se přidává povinnost navrhnout vyrovnaný nebo přebytkový návrh rozpočtu a absolutní zákaz přijímání jakýchkoli nových závazků.

Jakmile dluh překročí hranici 50 % HDP, musí vláda předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o důvěru. Zákon také stanovuje maximální limit veřejného dluhu 60 % HDP, což je také jedno z kritérií pro přijetí eura.

Zákon zahrnuje i územně samosprávné celky.  Ty by měly své celkové zadlužení udržovat pod 60 % svých průměrných ročních příjmů za poslední čtyři roky. Jinak je čekají sankce v podobě snížení příjmů ze sdílených daní. Pro ně je účinnost zákona odložena na rok 2018, stejně jako pro státní fondy a zdravotní pojišťovny, aby se stihly přizpůsobit.

Na fiskální politiku by měla dohlížet pětičlenná Národní rozpočtová rada, jejíž vznik zákon umožňuje. Členy rady volí Poslanecká sněmovna. Na provoz rady stát vynaloží asi 50 milionů korun ročně. "Jsme přesvědčeni, že se to daňovému poplatníkovi vyplatí," konstatoval na tiskové konferenci vlády premiér Petr Nečas.

Návrh zákona nyní putuje do Poslanecké sněmovny. Jelikož se jedná o ústavní normu, vláda k jejímu schválení potřebuje ústavní většinu 120 hlasů, tudíž i hlasy opozice. Ta tvrdí, že koncept dluhové brzdy podporuje, nesouhlasí však s jeho současnou podobou.

„Procentuální pásma jsou připravena pro příští vládu, aby měla minimální manévrovací prostor z hlediska rozpočtové politiky,“ citoval deník MF Dnes předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Sociální demokraté si všechny hranice pro spuštění protiopatření představují o pět procent výš. „Nyní se ukáže, jestli skutečně všechny politické strany svou proevropskou rétoriku myslí vážně, protože schvalovat finanční ústavu je dnes vlastně mainstream evropské politiky,“ uvedl premiér na adresu opozice.

Jan Indra

Stručně z ekonomiky

* Loterijní společnost Sazka sázková kancelář, která měla donedávna dva majitele, přejde nyní pouze do rukou jednoho z nich. Tím bude skupina KKCG Karla Komárka. Tato informace byla zveřejněna v pondělí. Petr Kellner a jeho skupina PPF totiž prodala svůj poloviční podíl na této firmě. I když cena zůstala tajná, podle odhadů se pohybuje kolem 3,5 miliardy až 5,57 miliardy korun. Ze strany PPF jde o výhodný tah vzhledem k tomu, kolik za Sazku obě skupiny v minulosti zaplatily. Do jejich rukou Sazka spadla v listopadu 2011 po období dlouhých dluhů. Tyto dvě společnosti nabídly ve výběrovém řízení stejnou částku a to 3,81 miliardy korun. V současné době se Sazka opět dostává na výsluní, právě díky ročnímu vládnutí silné dvojice. Ovládá znovu více než 90 % loterijního trhu.

* Pražský Vrchní soud ve středu potvrdil Viktoru Koženému desetiletý trest. Jednalo se o přezkoumání rozhodnutí z července 2010, proti kterému se odvolal Kožený i spoluobviněný Boris Vostrý. Podle rozsudku připravili harvardské fondy o desítky miliard korun. Vostrému soud snížil trest z deseti na devět let vězení, u Koženého zůstal rozsudek stejný. Oba jsou stíháni jako uprchlí. Kožený, kterého za úplatkářství soudí i v USA, nyní žije na Bahamách, Vostrý ve středoamerickém státě Belize.

* Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla minulý týden ve skladě na Zlínsku lahve s alkoholem, které obsahovaly z 50 % nebezpečný metanol. Sklady patří společnosti Verdena, která je výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku. Nalezené lahve byly označeny etiketou i kolkem likérky. V úterý to na stránkách SZPI potvrdil tiskový mluvčí Pavel Kopřiva, podle kterého by mohlo nalezené množství metanolu usmrtit tisíce lidí. V souvislosti s případem policie zadržela jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu, který dříve důrazně popíral, že by metanol pocházel právě z této firmy. Po jednateli společnosti Verdena Robertu Sedlaříkovi policie pátrá. Metanolová aféra vypukla na začátku září, kdy se objevily první otravy. Dosud si metanol v Česku vyžádal 28 obětí.

Klára Zamouřilová a Tereza Haasová

Kultura

Czech Press Photo 2012 ovládlo téma smrti Václava Havla

Prestižním titulem Fotografie roku se může pyšnit snímek reportéra týdeníku Respekt Milana Jaroše ze série nazvané Rozloučení s Václavem Havlem. Vítězná fotografie letošního 18. ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo vznikla v den Havlovy smrti na Václavském náměstí, kde se lidé začali spontánně shromažďovat, aby uctili památku bývalého prezidenta.

Mezi přihlášenými snímky nebyl ten s mužem svírajícím v rukou svíčku zdaleka jediný, který mapoval události po Havlově úmrtí. „Procházelo to téměř všemi soutěžními kategoriemi, a to se tak často nestává. Naposledy se nám to stalo při povodních v roce 2002,“ uvedla ředitelka soutěže Daniela Mrázková pro Českou televizi.

Galerie fotografií umístěných v Czech Press Photo může sloužit jako obrazová kronika důležitých momentů uplynulého roku. Vedle snímků zobrazujících odcházení Václava Havla se tak ocitly například momentky z londýnské olympiády, portrét dvojice členek punkové skupiny Pussy Riot nebo foto barmanky zakrývající v důsledku částečné prohibice vystavený alkohol. V kategorii Příroda a životní prostředí porota nejvíce ocenila fotografii Václava Šilhy pořízenou na Antarktidě, v Umění zabodoval Michal Burza se sérií snímků zachycených během finále slovenské Miss.

Mezinárodní odborná porota tentokrát vybírala z takřka čtyř tisíc došlých fotografií od 297 autorů z České a Slovenské republiky. Výsledky tohoto nelehkého rozhodování byly oznámeny po třídenním zasedání v pondělí 15. října.

Posoudit, jak se odborníci své úlohy zhostili, budou moci návštěvníci výstavy všech oceněných fotografií, jež se bude konat od 16. listopadu až do 31. ledna příštího roku v prostorách Staroměstské radnice v Praze. Příchozí návštěvníci rozhodnou svým hlasováním o snímku, který si zaslouží cenu diváků. Stejně tak mají možnost projevit svůj názor na to, která z fotografií je nejzdařilejší, čtenáři v anketě umístěné na webových stránkách iDnes.cz.

Simona Šulcová

Sport

Velkou pardubickou vyhrála stylem start – cíl Orphee des Blins

Velká pardubická byla pro favorita Tiumena a Josefa Váňu zklamáním, skončili třetí. Letos šedesátiletý legendární žokej tak neproměnil ve skutečnost sen o deváté výhře a překonání věkového rekordu. Pro vítězství si od startu běžela Orphee des Blins s Janem Faltejskem ze stáje DS Pegas.

Desetiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Faltejskem všechny překvapila. Od prvního skoku se držela v čele a postupně náskok jen zvětšovala, od druhého koně Trezora ji dělilo až neuvěřitelných šestnáct délek. „Jsem se otočil a za mnou nikdo, řekl jsem si, jestli vůbec jedu správně,“ popisoval pak v České televizi závod Faltejsek. Tempo, které klisna nasadila a držela po celou dobu, bylo velmi rychlé – i když časový rekord z roku 2008 nepadl. Druhý dorazil do cíle mladý hnědák Ronino s jezdcem Jiřím Kouskem.

Jako favorit do dostihu vstupoval jedenáctiletý hnědák Tiumen, trojnásobný vítěz, s žokejem Josefem Váňou. Váňa dokázal dostih vyhrát již osmkrát jako jezdec, devětkrát jako trenér. Před závodem však pro Českou televizi tvrdil: „Já to dělám, protože mě to baví. A nějaké rekordy mi jsou šumafuk.“ Letos ovšem ani on nedokázal překonat vynikající Orphee des Blins, slavná dvojice skončila na třetím místě. „Tiumen byl dobře připravený, ale někdo jiný byl lepší. Vyšlo z toho třetí místo a já jsem za něj rád,“ komentoval Váňa následně dostih, ale zklamaný výraz ukrýt nedokázal.

Za největšího konkurenta Tiumena sázkaři považovali osmiletého Trezora. V jeho sedle seděl Angličan Liam Treadwell, vítěz Velké národní. V Pardubicích útočil na výjimečný úspěch: na vítězství v obou těchto dostizích. Stal by se tak teprve druhým žokejem, kterému by se to podařilo. Trezor se od začátku držel v první vlně koní. Tempo, které nasadila Orphee des Blins, ale udržet nedokázal a během několika posledních skoků se propadl až na konečné osmé místo.

Bělka Sixteen, vítězka dvou ročníků Velké pardubické, stála před dostihem na třetí příčce favoritů. Před 26. skokem ji však žokej Josef Bartoš stáhl a závod nedokončila. To bylo pro dvanáctiletou vítězku dvou ročníků smutné rozloučení s kariérou.

Letošní 122. ročník Velké pardubické nepatřil k nejlehčím, půda byla po dešti rozměklá. Startovalo 23 koní, z toho 4 zahraniční. Pouze 15 dojelo do cíle. Nedošlo k žádnému vážnějšímu pádu, nikdo se během závodu nezranil. Světově obávaný Velký Taxisův příkop překonali všichni koně bez problémů.

Jana Leichterová

Kvalifikace MS: Češi domácí dvojzápas proti Maltě a Bulharsku v šest bodů nepřetavili

Plán české fotbalové reprezentace na zisk šesti bodů ze dvou domácích kvalifikačních bojů nevyšel. Minulý pátek sice národní tým v Plzni potvrdil roli favorita a porazil outsidery z Malty 3:1, na povinné vítězství však v úterním utkání proti Bulharsku nenavázal a na Letné si připsal třetí bezbrankovou remízu z posledních pěti zápasů.

„Přáli jsme si z domácího dvojzápasu šest bodů, takže to mělo být lepší. Remíza s Bulharskem je ztráta, bod je pro nás v tuto chvíli málo," citoval Bílkův komentář k situaci v tabulce  Eurosport.cz. Češi přezimují ve skupině B na třetím místě za vedoucí Itálií a právě Bulharskem, které si díky pražské remíze uhájilo jednobodový náskok, ale mají zápas k dobru.

Před prvním duelem tohoto kvalifikačního dvojbloku se v Česku málem vypisoval konkurz na útočníka. Reprezentační výběr natahoval už čtyřzápasovou šňůru bez vstřelené branky a právě střetnutí s papírově nejslabším soupeřem skupiny mělo Čechům pomoci tuto sérii utnout. Po několika spálených příležitostech z úvodu zápasu se to nakonec podařilo díky hlavičce beka Gebre Selassieho, který vstřelil svůj první gól v národním dresu a po 412 minutách rozradostnil české příznivce.

Ale ne na dlouho. Česká obrana nakupila rychle několik chyb, k míči se dostal Briffa a parádní střelou překonal bezmocného Čecha – 1:1. Poločasová remíza nevěštila nic dobrého, po změně stran však domácí zlepšili pohyb bez míče a zrychlené tempo hry přestali Malťané stíhat. V 51. minutě si na Jiráčkův centr naběhl Pekhart,a po jeho přesné hlavičce mohli statistici zapisovat dalšího premiérového střelce. Vedoucí gól Čechy zklidnil a nastartoval k nejlepšímu poločasu z celého dvojzápasu. Po krásné kombinaci na jeden dotek v podání Jiráčka, Plašila a zakončujícího Rezka přidali domácí v 67. minutě třetí gól a dvoubrankovým rozdílem zápas skončil. I díky Čechovi, který v nastaveném čase chytil Mifsudovi penaltu.

Následný duel s Bulhary však ukázal, že co stačilo na Malťany, na Balkánce platit nebude. Stejně jako v pátečním zápase chyběla českému výběru přímočarost a kreativita v přechodu do útoku. Se stereotypními postupnými útoky si bulharští zadáci věděli rady. „Musíme také vidět, že proti mistrovství Evropy jsme přišli o Baroše, Rosického, Pilaře a Koláře. Tvořivost těchto hráčů nám teď chybí,“ omlouval těžkopádný výkon své družiny Michal Bílek. Ofenzivní trápení bylo ale oboustranné. Trochu vzrušení přinášely jen standardní situace, po kterých minuli hlavou bránu na jedné straně Sivok a Jiráček, na straně druhé dvakrát Bodurov.

Ani druhý poločas příliš fotbalové krásy nenabídl. Domácí dál sbírali procenta v držení míče, jenže daleko od Mihajlovovy branky. Bulhaři zahrozili v 57. minutě, ale hlavička Milanova skončila mimo. Hru českého výběru oživili až střídající hráči. Daridovu ránu zpoza šestnáctky hostující gólman vytlačil přes břevno na roh a ani Vydrova zajímavá přihrávka na nabíhajícího Lafatu se neujala. Čeští fotbalisté sice svého soupeře v závěru přitlačili před jeho pokutové území, ale gólový efekt to nemělo. „Máme problém, doma jsme potřebovali vyhrát. Ale pět bodů po třech zápasech není tragédie. Dva body, které jsme teď ztratili, musíme nahnat jinde," citoval výzvu Petra Čecha Sport.cz.

Václav Michovský

Hokejisté Sparty konečně zabrali a vydřeli první výhru, Třinec válí dál

Sparta se po devíti kolech dočkala vítězství a v pohledném souboji porazila Pardubice. Radoval se i Třinec, který se po výhře na Slavii vyšvihl na první místo extraligy. O čelo tabulky nadále soupeří s Plzní a Brnem.

Ve 12. kole porazili sparťanští hokejisté úřadujícího mistra z Pardubic 3:2. Výsledek se ale pro mužstvo z Holešovic nerodil snadno. Na úvodní branku Formana Pardubice dvakrát pohotově odpověděly. Domácí však nakonec vývoj utkání zvrátili a získali tři body.

„Důležité bylo, že jsme pokryli přesilové hry a v závěru druhé třetiny jsme v oslabení vyrovnali. Nakoplo nás to pro třetí třetinu, kterou jsme po vstřeleném gólu výborně odehráli,“ komentoval pro iDnes.cz utkání domácí asistent trenéra Jan Votruba.

Pražané se však i nadále krčí na dně tabulky s nelichotivou bilancí tří výher a devíti porážek a na předposlední Liberec ztrácejí tři body.

O čelo tabulky se momentálně perou hokejisté Třince, kteří zápasem proti Slavii navázali na vítězství nad Litvínovem. Necelá třítisícovka diváků sledovala atraktivní hokej. Hra se po celý zápas přelévala z jedné strany na druhou, až nakonec dospěla do nerozhodného stavu 5:5. Nedělní drama rozhodli v samostatných nájezdech třinečtí Martin Růžička a David Květoň. Hostující Martin Růžička se v zápase blýskl dvěma brankami a upevnil si vedoucí místo v kanadském bodování.

Vyrovnanému souboji přihlížela i vyprodaná kladenská aréna. Domácí hokejisté přivítali sedmý Litvínov a zásluhou Eberleho šli rychle do vedení, které po pohledné akci navýšil Tomáš Plekanec. Kladno nakonec zvítězilo i přes kontaktní branku Majdana v závěru zápasu, a napravilo tak zaváhání s Plzní. Kladenští příznivci se pochopitelně nejvíce těšili na Jaromíra Jágra. Hvězdný útočník neodehrál nejlepší utkání a připsal si pouze asistenci u druhé branky. V první a třetí třetině měl příležitost skórovat z nařízené penalty. Na pozorného Fraňka ale ani jednou nevyzrál. „Prostě den blbec. Oni taky měli spoustu šancí, hlavně v závěru. A můžeme děkovat jen Cháberovi, že nás zachránil,“ hodnotil zápas Jaromír Jágr pro deník Sport.

Výsledky:
11. kolo: Pardubice – Brno 5:3, Slavia – Chomutov 4:0, Karlovy Vary – Liberec 1:3, Litvínov – Třinec 1:4, Zlín – České Budějovice 0:4, Vítkovice – Sparta 3:2, Plzeň – Kladno 2:1(SN)

12. kolo: Zlín – Plzeň 1:4, Kladno – Litvínov 2:1, Chomutov – Vítkovice 3:2(PP), Slavia – Třinec 5:6(SN), České Budějovice – Karlovy Vary 5:3, Sparta – Pardubice 3:2

Tabulka: 1. Třinec 25, 2. Plzeň 25, 3. Kometa 24, 4. Kladno 23, 5. Zlín 21, 6. Slavia 19, 7. Chomutov 18, 8. Litvínov 18, 9. Vítkovice 16, 10. Pardubice 16, 11. České Budějovice 15, 12. Karlovy Vary 13, 13. Liberec 11, 14. Sparta 8

Jiří Viktora

Počasí

Počasí

Máme za sebou příjemný týden. Babí léto jak kdyby se drželo České republiky zuby nehty a i přes pár zamračených dnů na nás většinou skrz barevné listí stromů pokukovalo sluníčko. O víkendu teploty vystoupaly na příjemných 13 °C, kdo ale teploměr nechal na přímém slunci, mohl na něm objevit až překvapivou hodnotu necelých 30°. Podzim už se ale – obzvlášť po ránu – ukazuje v plné síle a především ve vyšších polohách nejsou ranní mrazíky žádnou novinkou. Komu se nelíbí pocit mrznoucích uší, nechť ze spodních polic skříní vytáhne čepice, už je na ně čas.

Jana Leichterová