25. října 2012, Carolina č. 812
události od 17. do 24. října 2012
Z domova
ČSSD má historicky nejvíce křesel v Senátu
Druhé kolo senátních voleb, které se konalo tento víkend, rozhodlo o levicové převaze v horní komoře parlamentu na další dva roky. Volby dopadly podle očekávání, uspěly opoziční strany. ČSSD získala 13 mandátů a bude mít v historii Senátu nejsilnější klub (46). Spolu s KSČM, která obhájila jeden mandát a má dva senátory, a se senátorem Vladimírem Drymlem (SPOZ, dříve ČSSD) dosahuje na ústavní většinu - 49 mandátů.
Naopak nejsilnější vládní strana ODS se ziskem pouhých čtyř křesel, z toho dvou v Praze, bude mít nejméně senátorů od vzniku horní komory (15). To, že strany, které jsou zrovna u moci, nebyly v senátních volbách příliš úspěšně, není překvapením. Vládní strany se navíc před volbami neshodly na společných jménech, a tak například jediní dva kandidáti politického tandemu TOP 09+STAN se v druhém kole střetli s kandidáty ODS, nakonec uspěl jen jeden zástupce TOP 09.
Nejvíce procent (74,4) získal bojem proti korupci proslavený Libor Michálek, nestraník s podporou SZ, KDU-ČSL a České pirátské strany. Muž, který upozornil na nekalé praktiky na ministerstvu životního prostředí vlády Petra Nečase, se podle iDnes.cz nechal slyšet: „Senátní volby beru jako příležitost ukázat, že existuje alternativa ke stranám ČSSD a ODS“. Výrazným úspěchem skončily volby také pro bývalou místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou, nezávislou kandidátku SZ, která získala 73,8 %.
Překvapením letošních voleb a to nejen těch senátních byli komunisté. Před volbami měli v horní komoře pouze dva zástupce, z nichž jeden mandát obhajoval. Do druhého kola ale jejich voliči vyslali hned 12 kandidátů, což signalizovalo posun velké části levicových voličů ke krajní levici. Dokonce i v tradiční baště pravicových stran, v Praze, postoupil poprvé do druhého kola komunista - Jiří Dolejš. Nakonec zde svedl neúspěšný souboj s Danielou Filipiovou z ODS. „Jsem ráda, že jsem přesvědčila demokratické voliče, že přišli v druhém kole k volbám. Řada lidí mi říkala, že je teprve druhé kolo a stav po tom prvním vyburcoval, aby šli volit," řekla Filipiová.
Obecně se úspěch ČSSD v letošních volbách často připisuje faktu, že proti KSČM je podpořili voliči ostatních stran a naopak v soubojích s ODS měli zase podporu levicových voličů.
Volby do Senátu se obvykle těší malé účasti voličů, avšak letos to byla druhá nejnižší účast v historii. Přišlo pouhých 18,6 % voličů.
Barbora Janauerová
Němcová (ODS): Nečas by měl na kongresu obstát
Ztráta deseti mandátů. Reprezentantů ODS zasedne v lavicích Senátu 15, nejméně od jeho založení. Těsně před volebním kongresem strany se hovoří o možném konci vlády kvůli rebelům a o pádu předsedy Petra Nečase. Pro vedení občanských demokratů samé špatné zprávy.
V sobotu tak ve volebním štábu ODS v pankráckém Polygon House nevládla nikterak optimistická nálada. Již před zveřejněním prvních výsledků bylo jasné, že ODS senátní křesla ztratí. Při obhajobě 13 mandátů se postup do druhého kola podařil jen v 10 obvodech. Otázkou tak bylo jen, nakolik vážná ztráta bude.
Místopředsedkyně Miroslava Němcová, která byla v komunikaci s médii nejaktivnější, patřila mezi optimisty: „Myslela jsem si, že třeba těch sedm senátorů můžeme získat. Pan doktor Zahradník v Českých Budějovicích, Tomáš Töpfer z Prahy či pan starosta Salvetr z Klatov byli blízko úspěchu. Tyto tři obvody nám maximálně o dvě a půl procenta unikly, a to je škoda.” Zhodnotila výsledky pro iDnes.cz
Nečas volební neúspěch své strany viděl především v její nesoudržnosti: „Naši stoupenci nám odpustí kompromisy i programové ústupky. To, co nám neodpustí, je nejednotnost a vnitřní rozkol. Kompromis je ostatně nezbytný základ koaliční vlády, bez něj to nejde,“ mířil svá slova na povolebním brífinku směrem k rebelům.
Světlým okamžikem sobotního odpoledne tak pro občanské demokraty bylo drtivé vítězství (66,8 %) obhajujícího senátora Jaroslava Kubery na Teplicku. Za jeho úspěchem však podle politologů nestojí značka ODS, ale senátorova popularita v regionu. Vždyť v týdnu, kdy teplický primátor slavil se ziskem 40 % hlasů postup do druhého kola, ústecké krajské volby jasně ovládli komunisté.
Daniela Filipiová, která stejně jako Kubera senátorský post obhajovala, měla dle expertů štěstí, že jejím soupeřem byl v Praze 8 Jiří Dolejš (KSČM). Ani její vítězství (62,4 %) tak neznamená úspěch ODS, jako spíše snahu voličů poslat do Senátu nekomunistického kandidáta.
Občanští demokraté tak budou stát na volebním kongresu, který se uskuteční 2.-4. listopadu, před několika zásadními otázkami.
Z Polygon House Karel Hrubeš
Kraje ve víru vyjednávání
Téměř dva týdny již stranické organizace vyjednávají o podobě krajských vlád. Přestože koaliční smlouva nebyla dosud podepsána v žádném z krajů, složení rady je již známé na Pardubicku, Zlínsku a Olomoucku.
V Pardubicích bylo v úterý podepsáno memorandum o spolupráci, do pěti dnů by jej měla následovat koaliční smlouva. Ve Zlínském kraji vše nasvědčuje jejímu podpisu v průběhu příštího týdne a Olomoucký se oficiálního stvrzení své oranžovo-rudé vlády dočká 29. října.
V Pardubickém a Zlínském kraji vítězná ČSSD vytvořila vyjednávací týmy se Zemanovci (SPOZ). Ti také v obou případech zasednou v krajské radě. Na východě Čech socialisty a SPOZ doplní lidovecká Změna pro Pardubický kraj. Opoziční KSČM získá dva posty předsedů výborů zastupitelstva. Na Zlínsku pak komunisté zasednou přímo v krajské vládě spolu s ČSSD a SPOZ. V Olomouckém kraji vytvoří dvoubarevnou vládu s ČSSD.
Staronovým hejtmanem se na Zlínsku stane Stanislav Mišák (ČSSD). Nováčkem v tomto úřadu bude Jiří Rozbořil (ČSSD) v Olomouckém kraji stejně jako jeho stranický kolega, Martin Netolický na Pardubicku. Ten bude ve svých 30 letech vůbec nejmladším hejtmanem.
V Severomoravském kraji se stejně jako v Karlovarském vše nasvědčuje pokračování spolupráce KSČM s ČSSD. Jen post hejtmana si na Karlovarsku i v Ústeckém kraji nárokují vítězní komunisté. Tam KSČM jedná již jen se Severočechy.cz a ČSSD. Ve hře je jak varianta trojkoalice, tak koalice komunistů s jedním ze subjektů. V Karlovarském kraji by tandem ČSSD a KSČM mělo doplnit ještě Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst.
Starostové pro Liberecký kraj se pokusí na severu Čech vyjednat vládu se spřátelenou Změnou pro Liberecký kraj. Ta ovšem nehodlá jít do vlády společně s občanskými demokraty, což deklarovala již před volbami. Ti by se spolupráci se Změnou nebránili, je ale pravděpodobné, že na Liberecku vláda parlamentním stranám unikne.
Jediný úspěch vládních stran v podobě vítězství ODS v Plzeňském kraji se hejtmanského křesla ani vlády zřejmě nedočká. Kvůli neochotě občanských demokratů vyjednávat s komunisty tak bude především na dosud vládnoucí ČSSD, jakou podobu nová krajská vláda dostane.
Na jihu Čech vítězná ČSSD nejprve odmítla jednat se seskupením KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a TOP 09. To vzniklo ihned po zveřejnění výsledků, aby se posléze opět rozpadlo ve snaze zabránit vzniku koalice ČSSD s komunisty. Podle hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) by tzv. „trojdohoda“ byla podvodem na voliče, neboť strany kandidovaly samostatně. Jednání tak stojí opět na začátku.
Ve středních Čechách bude ČSSD hledat podporu své menšinové vlády napříč politickým spektrem. Proti jsou komunisté, kteří si přejí svou druhou pozici přetavit v křesla radních a aktivně se podílet na vládě.
Vcelku jasná je situace v Královéhradeckém kraji. Tam je jisté, že pokud ČSSD neuzavře křehkou koalici s KSČM (opírající se o většinu jediného hlasu), bude muset sestavit vládu s některou z pravicových stran (ODS, TOP 09) a nebo s regionálními hnutími (Koalice pro Královéhradecký kraj či Východočeši).
Karel Hrubeš
Schůze Poslanecké sněmovny: Rozpočet i prezidentská veta
Úterní zasedání poslanců zahájilo 47. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jedním ze zásadních bodů mělo být projednávání tzv. konsolidačního balíčku a s ním spojené hlasování o důvěře vládě. Ani jednání poslaneckého klubu však nepřesvědčilo rebely z ODS, aby jej podpořili.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s ohledem na tento fakt připustil přepracování návrhu státního rozpočtu na rok 2013, který je v současnosti závislý právě na schválení daňového balíku. „Je nepřijatelné pro ministra financí, […] aby prosadil v prvním čtení takové závazné ukazatele státního rozpočtu, které jsou opřeny o legislativu, která zjevně platná nebude,“ vyjádřil své stanovisko ministr na brífinku strany. Během středečního rána předložil Sněmovně svůj návrh společně s požadavkem, aby nový státní rozpočet dodala vláda Sněmovně nejpozději 23. listopadu.
Schvalování úsporného balíčku, který ještě musí projít tzv. druhým čtením, se prozatím posouvá na příští týden, což nevyhovuje zástupcům ČSSD, odkládání podle nich oddaluje pád vlády. „Pokud Sněmovna tento daňový balíček odmítne, ne díky sociální demokracii, ale díky tomu, že ani vláda pro něj nenajde důvěru ve vlastních řadách, pak platí jediné - vláda Petra Nečase končí,“ řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc ve Sněmovně.
Přestože se jedná o jeden ze zásadních bodů, předpokládaný návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, který Sněmovně vrátil prezident Václav Klaus, se v rámci této schůze projednávat nebude. Poslanci se nicméně usnesli jednat o vetovaném zákonu o pojistném na důchodové spoření i zákonu o sociálně-právní ochraně dětí. Obojí je plánováno na úterý 30. října.
Poslanci během úterý kromě pořadu schůze schválili mezi jinými i ústavní novelu v prvním čtení, která omezuje doživotní imunitu zákonodárců a ústavních soudců pouze na funkční období.
Andrea Kondisová
Schwarzenberg páteční tiskovou konferencí odstartoval svou volební kampaň
Přípravy prezidentských voleb jsou v plném proudu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) oficiálně započal svou volební kampaň páteční konferencí, ve které se snažil osvětlit své hlavní úkoly, pokud by se nakonec prezidentem opravdu stal. Schwarzenberg zmínil, že by rád vrátil postavení ČR v rámci Evropské unie i ve světě. „Celý život jsem důsledně hájil a hájím zájmy a dobré jméno České republiky v zahraničí jak na politické, tak na hospodářské úrovni. Soustředím se na posílení postavení a vlivu České republiky v rámci EU, především v procesu rozhodování o jejím budoucím uspořádání,” řekl ministr zahraničí. Chtěl by do politiky dostat nové, morálně silné zástupce různých názorových proudů. Při svém projevu se odvolával na bývalého prezidenta Václava Havla, kterého označil za nedostižný vzor. Schwarzenberg byl do voleb nominován svou parlamentní stranou TOP 09, takže 50 tisíc podpisů sbírat nemusel.
O 50 tisíc podpisů se nemusel starat ani místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, který měl ve své straně dostatečnou podporu poslanců a senátorů. Místopředseda však chtěl mít podporu lidu, kterou tento týden získal. Oznámil to Lubomír Zaorálek (ČSSD) na obrazovce ČT. Dienstbier na pondělí svolal tiskovou konferenci, kde oznámil svůj program a strategie.
Zájem o prezidentské křeslo přiznal také Tomio Okamura, který se tak rozhodl po svém vítězství v senátních volbách na Zlínsku. „Důvěra voličů pro mne znamená velký signál, že lidé stejně jako já chtějí radikální změny, více přímé demokracie,“ řekl Okamura. V senátních volbách získal 66,2 procenta hlasů, a porazil tak hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD). Okamura se prezentuje jako nestraník a spolupráci s politickými kluby prý neplánuje.
Jan Fischer i přes rozpačité začátky a video, které zůstalo veřejností nepochopeno, nasbíral k pondělku přes sto tisíc hlasů. Magické stotisícové hranici podpisů se přibližuje i Miloš Zeman a spolu s Fischerem je předvolebními průzkumy favorizují. Kromě Fischera, Zemana, Schwarzenberga, Dienstbiera se mezi osmi zatím známými kandidáty objevují jména místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS), ekonoma Vladimíra Dlouhého, europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL) a předsedkyně strany Suverenita Jany Bobošíkové.
Rosťa Sikora
První konference Forum 2000 bez Václava Havla
Již po šestnácté se v Praze konala konference Forum 2000, tentokrát s podtitulem Média a demokracie. Jednalo se o první ročník bez přítomnosti Václava Havla, jednoho ze spoluzakladatelů Fora. Na loni zesnulého exprezidenta, který tradičně událost zahajoval proslovem, se však v debatách často vzpomínalo.
Tato třídenní akce se odehrávala od 21. do 23. října a po slavnostním zahájení v kostele sv. Anny probíhala převážně v prostorách paláce Žofín, ale i jinde – například v Goethe institutu, Akademii věd nebo na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
Konference se zúčastnilo mnoho významných osobností. Při nedělním zahájení promluvila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Ačkoliv nepřítomen osobně, alespoň pomocí videonahrávky započal samotnou pondělní konferenci na Žofíně tibetský duchovní vůdce dalajlama, který se o Havlovi vyjadřoval jako o vynikajícím příteli. Následovala první debata o Havlově eseji Moc bezmocných, kde se vyjádřil mezi jinými i ministr zahraničí a kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. Mezi další pondělní témata patřily role médií, budoucnost asijských médií nebo role žen ve vedení rozhodujících orgánů a institucí. Do Prahy přijeli také vůdce běloruské opozice Alexandr Milinkievič nebo Jevhenija Tymošenková, dcera vězněné ukrajinské expremiérky.
V závěrečný den byla nejvýraznější postavou bývalá ministryně zahraničí USA a česká rodačka Madeleine Albrightová, která úterní debaty uvedla. Témata k diskuzi byla například média a lidská práva, kde se slova ujal marocký aktivista Tarik Nesh-Nash, důvěra v média nebo média jako náboženství, kde debatu započal kněz a sociolog Tomáš Halík. "Náboženství má integrační roli. Spojuje společnost. V současnosti tuto roli nejvíce splňují masová média,“ přirovnal takto média k náboženství a i ostatní názory se často nesly v tomto duchu. Ukončení konference se odehrálo stejně jako její zahájení pomocí videozprávy, tentokrát od opoziční aktivistky v Barmě, Do Aun Schan Su Ťij.
Forum 2000 je organizace spoluzaložená Václavem Havlem a každoroční podzimní konference v Praze je hlavní událost, kterou pořádá. První konference se uskutečnila v roce 1997 a od té doby dostala do Prahy mnoho osobností světového významu, včetně takových jmen jako Bill Clinton, Henry Kissinger či Šimon Peres.
David Voženílek
Festival jídla nalákal na Václavské náměstí tisíce lidí
Vůně škvarků, piva a pečených mandlí prosytila v polovině října centrum Prahy. Turisté překvapeně koukali pod nůž kuchařům z celého Česka, ochutnávali české speciality a spolu s místními vytvořili desetitisícový dav.
V sobotu 13. října se ve spodní části Václavského náměstí v Praze konal již šestý ročník kuchařského festivalu, jehož hlavním cílem je poukázat na sociální rozdíly mezi rozvojovými zeměmi a vyspělým světem. Česká republika se tak zařadila mezi země, které Den gastronomie a solidarity pořádají.
Zřejmě i pěkné podzimní počasí, teplo a slunečno, zapříčinilo, že Václavské náměstí bylo plné lidí. Ve dvanáct hodin už bylo náměstí tak plné, že příchod Livie Klausové, která měla za úkol akci zahájit, nebyl úplně hladký. Ochranka měla skutečně plné ruce práce, aby ji v pořádku dostala na pódium, kde přivítala příchozí a oslavy oficiálně začaly. Ve svém uvítacím projevu vyjádřila uznání Asociaci kuchařů a cukrářů za pořádání akce takové velikosti a společenského významu. Poté, stále za doprovody ochranky, prošla jednotlivé stany a stánky, ochutnávala a věnovala se lidem kolem sebe.
Po odchodu první dámy se konala řada soutěží, kupříkladu Mistrovství ČR ve filetování čerstvého lososa, volení nejlepšího dortu v rámci olympijsky orientované cukrářské soutěže Ochutnejte Českou republiku, které se mohly zúčastnit i soukromé osoby, a mnoho dalších.
Doprovodný program zajišťoval moderátor Zdeněk Podhůrský a nespočet kapel různých žánrů. K ochutnání a ke koupi byla řada typicky českých produktů, jako je pardubický perník, hanácký koláč, Hořické trubičky a mnoho dalších. Z řady vyčníval stánek s bezlepkovým pečivem a sladkostmi, což je v Česku stále ještě zanedbaná oblast trhu.
Z festivalu Marie Andresková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Summit EU se shodl na bankovní unii, Nečas se bojí vykořisťování českých bank
Hlavním tématem dvoudenního summitu, který se konal od 18. do 19. října v Bruselu, se stalo zavedení bankovní unie v čele s Evropskou centrální bankou. Na radě na sebe narazily odlišné názory Německa a Francie. Nakonec se politici dohodli na střední cestě. Premiér Petr Nečas je skeptický, není jasné, kdo by měl dohled nad bankami v Česku.
Bankovní unie bude mít tři zásadní kompetence. Evropská centrální banka by měla společně s kontrolním úřadem rozhodující pravomoci pro všech 6000 bank v Evropské měnové unii, měla by tak i oprávnění postupovat proti peněžním ústavům, které neobchodují solidně. Bude také rozhodovat o tom, které finance ze záchranných fondů potečou k bankám v nouzi. Třetí oblastí práce unie by mělo být společné pojištění vkladů.
Pod správu centrální banky by pravděpodobně neměly spadat menší peněžní ústavy, ty by měly mít na starost lokální správy. Tímto byl nabídnut kompromis Německu, které chtělo lokální banky (tzv. Landesbanken) z plánu zcela vyjmout.
Na summitu došlo ke střetu názorů představitelů Francie a Německa. François Hollande podporován jižními státy Itálií a Španělskem požadoval bankovní dozor již od počátku příštího roku. Německá kancléřka Angela Merkelová je sice také pro vytvoření bankovní unie, ale ne tak brzo. „Na začátku roku 2013 ještě nebudeme mít žádný práceschopný bankovní dohled, ale chceme mít počátkem 2013 vypracovaný právní rámec, na kterém potom může být bankovní dohled během roku stavěn,“ řekla po summitu na tiskové konferenci.
Petr Nečas má v souvislosti se vznikem bankovní unie obavy, že by banky mohly vysávat své místní dceřiné společnosti. 95% českých bank má své mateřské ústavy v eurozóně. Na rozdíl od cizích bank české instituce během let finanční krize nepotřebovaly pomoc z evropských záchranných fondů. Předseda vlády po skončení summitu potvrdil, že bude vetovat vznik bankovní unie, pokud EU nezaručí, že nebude destabilizovat finanční sektor ČR. Bývalý viceguvernér Národní banky Luděk Niedermayer tvrdí, že obavy nejsou oprávněné, podle něj Česko něco jako bankovní unii potřebuje.
Francouzský prezident se necítí jako poražený, typický bruselský summitový kompromis. Na konci jsou jenom výherci. Pro Francii a ostatní jižní státy bylo důležité, aby v budoucnosti vratké peněžní domy mohly být zásobovány kapitálem přímo z pomocných fondů. Na otázku, proč to chtějí tyto země tak rychle, je jednoduchá odpověď, zní peníze. Pouze když bude bankovní dohled aktivní, budou moci doufat marodné banky v peníze ze záchranných fondů. Na příštím summitu v prosinci se uvidí, bude-li hotový právní rámec pro vznik unie.
Kateřina Sýsová
Ekonomika
Ministr Kalousek ohlásil novou emisi státních dluhopisů. Přinese změny
Po úspěchu prvních dvou emisí se ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chystá nabídnout občanům další dluhopisy. Od vánoční emise si slibuje 10 až 20 miliard korun. Uvedl to tento týden v pondělí.
Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem se chystá nabídnout občanům již třetí emisi státních dluhopisů. Objednávka bude možná v období od 5. do 30. listopadu. Za úspěch by ministr považoval výnos nad 10 miliard korun, ministerstvo je ale připraveno k emisi dluhopisů v hodnotě až 20 miliard korun. Pokud by bylo této hranice dosaženo ještě před koncem upisovacího období, je Kalousek rozhodnut ho zkrátit.
Třetí emise státních dluhopisů přináší řadu novinek. Největší z nich je takzvaný prémiový dluhopis se splatností tři roky. Vyznačuje se tím, že v posledním roce bude investorovi vyplacen vyšší výnos, jako prémie za jeho držení až do splatnosti. Celkový výnos pak bude činit 2,77%. „V prvních dvou letech je to opravdu pouze za úrok, který odpovídá lepšímu běžnému účtu v bance. Ta prémie sedmi procent za tři roky je vyplacena až po té tříleté době splatnosti. To znamená, pokud bude držen celé tři roky, je to velmi zajímavý produkt,“ citoval Kalouska Mediafax.
Další novinkou je podstatné rozšíření sítě distribučních míst z 397 na 1382, což povede k větší dostupnosti dluhopisů i v menších městech a vesnicích. Nově bude možné dluhopisy objednat i na pobočkách České pošty. Poslední změnou je oproti předchozím emisím také možnost pořídit dluhopisy jako dar. Na vybraných pobočkách je možné zařídit vydání dárkového certifikátu na jméno osoby, které chcete cenné papíry věnovat, na což není nově nutná její přítomnost, nebo souhlas. Můžete tak své blízké překvapit. „Na ministerstvo financí se obracela celá řada lidí, zda by v případě, že využijí dluhopisy jako vhodný dárek k Vánocům, k narozeninám či jiné příležitosti, zda by mohli mít něco, co by mohlo pod stromečkem vypadat jako dárek," vysvětlil ministr původ nápadu pro ČT24.
Vojtěch Kostka
Sněmovní sociální výbor požaduje zastavení sKaret
Sociální výbor Poslanecké sněmovny vyzval 23. října ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) k zastavení výdeje sKaret, přinejmenším do objasnění smluvních podmínek celého projektu. Výbor také požaduje změnu podmínek užívání karet občany.
Projekt sKaret byl spuštěn v létě tohoto roku. Klade si za cíl zjednodušení a unifikaci vyplácení veškeré státní podpory občanům. Nositeli karet se tak stávají nezaměstnaní, postižení i matky na mateřské. Nevýhody nového systému však kritizuje jak opozice, tak ombudsman Pavel Varvařovský.
Za hlavní problémy se považuje kombinovaná funkce sKarty jako průkazu totožnosti i platebního prostředku, která vede k potenciálnímu prozrazování citlivých osobních údajů, nutnost zdlouhavého zařizování na úřadech i potřeba bankomatů, které se přitom zdaleka nevyskytují v každé obci. Navíc funkci sKaret zajišťuje Česká spořitelna, která se státem podepsala smlouvu na 12 let. Nemá přitom zatím dojednané transakční podmínky se všemi obchodními řetězci, působícími v Česku, což vede k dalšímu uživatelskému diskomfortu.
Zatím sKartu ve zkušebním provozu obdrželo 1400 lidí. Ukazuje se přitom, že o ni většina z nich nestojí – peníze ze speciálního účtu, poskytovaného spolu s sKartou si v drtivé většině případů přepisují na svůj běžný účet. Ombudsman vyzval občany, aby karty nepřebírali, pokud o ně nestojí, a poslance, ať zváží ústavní stížnost. Premiér Petr Nečas připustil, že projekt sKarty by mohl projít revizí.
Jan Parolek
Kultura
Bez fanoušků by to nemělo smysl, řekl Aleš Brichta po oslavě kulatého výročí
Ve středu 17. října se konal v sále Slovanského domu koncert rockera Aleše Brichty, bývalého zpěváka legendární metalové skupiny Arakain a úspěšného sólového umělce, který touto cestou společně s mnoha hosty a více než tisícovkou fanoušků pod pódiem oslavil třicet let svého působení na české hudební scéně.
Pětihodinový maraton, moderovaný Martinem "Ozzákem" Dejdarem a Gábinou Partyšovou, odstartovaly skupiny High Gain a The Streetfighters, jež reprezentovaly nejmladší kategorii gratulantů. Po nich už však následovali ostřílení matadoři tuzemské tvrdé hudby: Henych 666, Tři sestry, Doga, Miloš "Dodo" Doležal, Alkehol, Harlej a čerstvě padesátiletý Olympic. S každou z těchto kapel si zazpíval jednu píseň i sám Brichta, hlavní postava večera.
Následně převzali pódium účastníci projektu Arakain Memorial. Jedná se o hudebníky, kteří prošli Brichtovou dříve domovskou skupinou Arakain za její taktéž třicetiletou existenci. Již v červnu tento projekt absolvoval velice úspěšné šestikoncertní turné a ve Slovanském domě předvedl to nejlepší z něj. Za obrovského nadšení fanoušků odehrálo osm střídajících se muzikantů (kromě ‚stálého‘ kytaristy Davida Vaňka a samozřejmě Aleše Brichty za mikrofonem) písně z éry, ve které v Arakainu působili, včetně legendárních skladeb jako Ztráty a nálezy, Proč, Amadeus, nebo Apage Satanas.
Zpět do současnosti vrátilo publikum několik mediálně známých tváří, které v roli speciálních hostů také přišly Brichtovi pogratulovat a zazpívat si s ním vybranou píseň z jeho bohatého repertoáru. Ve všech případech se jednalo o špičkové české zpěváky, ať už to byl Brichtův nástupce po odchodu z Arakainu Petr Kolář, kolega z dob účinkování v muzikálu Jesus Christ Superstar Kamil Střihavka, nebo zpěvačka německé skupiny Die Happy Marta Jandová. Duet Legends Never Die, který s Brichtou ‚vystřihla‘, blok speciálních hostů uzavřel.
Čtvrté dějství si vzala na starost současná sestava Brichtovy doprovodné kapely vystupující pouze pod názvem Aleš Brichta. V jejím podání měli již dostatečně rozehřátí fanoušci možnost slyšet další hity, v čele s nejslavnější Dívkou s perlami ve vlasech nebo neméně známým Barákem na vodstřel. Zazněl i mediálně dosti propíraný Deratizer (Brichta byl kvůli údajně nekorektnímu textu v roce 2009 nařčen z rasismu a předvolán na policii k podání vysvětlení, obviněn ale nakonec nebyl) či arakainovský tandem Kyborg a Metalománie.
Finální ‚střídání stráží‘ proběhlo nedlouho po půlnoci, kdy pódium převzali bývalí členové ABBandu, čili skupiny, již Brichta založil nedlouho po svém odchodu z Arakainu. Mladí a talentovaní hudebníci, kteří u Brichty začínali a nyní patří ke špičce české scény (vždyť bubeník Lukáš Pavlík působí u Ewy Farne, kytarista Miloš Knopp zase u Petra Koláře a Viléma Čoka), několika skladbami zavzpomínali na svá léta strávená po Brichtově boku, čímž celý koncert kolem jedné hodiny ranní definitivně ukončili.
Ač byl Aleš Brichta dosti unavený po tolika odzpívaných písních, překypoval spokojeností. „Díky všem za velice příjemnou atmosféru výročního koncertu a všem zúčastněným, kteří mi udělali velikou radost. Děkujeme vám, že jste dorazili a podpořili nás, jinak by to celé vůbec nemělo smysl,“ vyjádřil se později na diskusním fóru svých webových stránek.
Ze Slovanského domu Nikola Kandoussi
Arnošt Goldflam a Radek Balaš pokřtili CD muzikálu Já, Francois Villon
V pražském Divadle Na Jezerce se 18. října konal křest CD muzikálu Já, Francois Villon, autorů Jiřího Hubače, Pavla Vrby a Ondřeje Brzobohatého. Slavnostního aktu se ujali režiséři Arnošt Goldflam a Radek Balaš.
Nechyběl principál divadla Jan Hrušínský, který se zmínil, že muzikál se stal od března, kdy měl premiéru, velkým diváckým hitem a melodie z něj v přilehlé divadelní restauraci doznívají vždy ještě dlouho po závěrečné děkovačce. CD je plné melodických a rytmických písní, které otextoval Pavel Vrba, a které jsou inspirovány Villonovými baladami. Není tajemstvím, že v představení se některé Villonovy básně v recitacích objevují. Hudební záznam je stejně jako celý muzikál věnován autorům zesnulým loni v září, Jiřímu Hubačovi a Pavlu Vrbovi.
Režisér inscenace Radek Balaš o práci s libretem Jiřího Hubače řekl: „Nedávno zesnulý pan profesor Ivošek Osolsobě, jehož jsem žákem, mě vždycky učil: Radku, muzikál, to je drama. Musí být vždycky tak dobře napsaný, že když postupně škrtneš všechna čísla, pořád musí zůstat dobrý dramatický příběh. A to v tomto případě bylo, jest a bude.“
Hlavní role byla svěřena mladému charizmatickému herci Martinu Písaříkovi, který se nezdráhá tvrdit, že tento francouzský rebel je jeho srdeční záležitostí. Františkovu životní partnerku Kateřinu na jevišti ztvárňuje brněnská herečka Petra Vraspírová a v dalších rolích můžeme vidět například Petra Kostku, Janu Malou nebo Petra Vacka.
Po slavnostním křtu, který proběhl ve foyer divadla, se hosté přesunuli do divadelního sálu, kde přítomní herci zahráli na ochutnávku dvě ukázky z představení. Jednalo se o svatební duet Františka a Kateřiny a živelnou romskou píseň Dado.
Francouzskou atmosféru akce dokreslilo pohoštění ve formě alsaských specialit, francouzského pečiva a kvalitního vína, o které se postarala tamní divadelní restaurace.
Z Divadla Na Jezerce Veronika Nováková
Blanka Matragi slaví výstavou třicet let své tvorby
Světově proslulá návrhářka Blanka Matragi připravila v Obecním domě v Praze speciální výstavu Timeless, která zachycuje vývoj její tvorby od roku 1982. Součástí expozice jsou nejen vzácné a drahé šaty, ale také autorské sochy, výšivky, doplňky či dary od královských rodin.
Vrcholem je současná kolekce, pro kterou čerpala Matragi inspiraci především v architektuře. Můžete si prohlédnout jak šaty s námětem Tančícího domu, tak i večerní toalety vytvořené podle vzoru newyorských mrakodrapů. Dalším výrazným motivem je hudba a také sklo. To je pro Blanku Matragi typické, jelikož je absolventkou Umělecko-průmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Modely dokreslují jedinečné doplňky jako náhrdelníky, náramky či šátky. Součástí výstavy jsou také fotografie, na kterých se v roli modelky objevuje i sama návrhářka.
Nechybí ani série luxusních svatebních šatů, které Matragi vytvořila speciálně pro arabské princezny či kolekce z roku 2007 inspirovaná malířem Františkem Kupkou. Komentáře nešetří chválou, jen občas si některé ženy postesknou nad nedostupností nádherných modelů. „Krása nesmírná, ale ne pro nás," zní jedna z reakcí v návštěvní knize.
Expozice opět utvrzuje, že Blanka Matragi právem patří ke světové návrhářské špičce. Sama však cítí, že je třeba akceptovat současné trendy, a proto poprvé použila při práci moderní počítačové technologie: „Je to nezbytnost budoucnosti. Díky tomu mohu dál postoupit zase o krůček výš,“ uvedla pro média.
Výstava potrvá až do 30. ledna 2014. Návštěvníci mají jedinečnou šanci zúčastnit se několika prohlídek, které bude komentovat sama návrhářka.
Před třiceti lety otevřela Blanka Matragi na hlavní bejrútské třídě salón Blanka Haute Couture. Jejími zákaznicemi jsou především manželky, sestry a dcery králů, emírů a šejchů v Perském zálivu, ale také významné podnikatelky a manželky diplomatů. Je držitelkou Mezinárodní ceny Salvadora Dalího, Evropské ceny umění a Ceny Františka Kupky. Získala také ocenění Významná česká žena ve světě. Uděluje ho Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů vybraným osobnostem českého původu, které se dokázaly prosadit v cizině.
Z Obecního domu Alice Zoubková
Tata Bojs originalitu neztrácejí. Své nové DVD pokřtili šumem
Ve středu 17. října v pražském klubu Sasazu vystoupila česká kapela Tata Bojs. Ke křtu si pozvala zpěvačku Lenku Dusilovou. O zábavu se postarali nejen muzikanti, ale i vydařené vizuální efekty.
Kapela působí na české hudební scéně již od konce osmdesátých let. Má na kontě několik úspěšných desek i videoklipů, z nichž některé byly oceněny i Anděly. Kromě typických počinů se může pyšnit také vlastní knihou či vinyly s originálními kresbami zpívajícího bubeníka Milana Caise. Loni Tata Bojs zvěčnili svůj říjnový pražský koncert na Letné a letos ho vydali a pokřtili jako DVD Ležatá Letná. Název reflektuje jejich poslední desku Ležatá Osmička.
Přeplněný klub se pro tento večer přejmenoval na Tatazu. Nejdříve se představila Lenka Dusilová se svým zhruba půlhodinovým setem. Po pauze, kterou si vyžádala přestavba podia a nehoda, kdy si klávesista kapely při vstupu na pódium rozsekl hlavu, si fanoušci mohli vychutnat jinak velmi povedený koncert.
Tata Bojs opět uspořádali netradiční podívanou. Zazněly skladby nejen z nového alba, ale do neobvyklého playlistu kapela zařadila i starší věci. Kromě toho si "kluci z Hanspaulky" také troufli na předělávku písně Iggyho Popa se svým vlastním textem. Akci doprovázely i jiné atrakce, jako obrovské LED obrazovky s promítáním různých variant videoklipů a nápisů. V jednu chvíli se obrazovka vysunula před podium a proměnila se v šumící tabuli. Milan Cais s baskytaristou Markem Huňátem alias Mardošou skrze ni protáhli své nové DVD, které jim z druhé strany podala Lenka Dusilová. Tímto aktem byla Ležatá Letná pokřtěna.
Přestože kapela další koncert pro Prahu v nejbližší době nechystá, účastní se různých akcí pro fanoušky. Nedávno tak mohli návštěvníci kavárny Café Rozmar potkat Milana Caise a Mardošu jako obsluhu.
Z pražského Sasazu Tereza Odehnalová
Sport
Berdych vybojoval ve Stockholmu osmý titul kariéry a zahraje si na Turnaji mistrů
Český tenista Tomáš Berdych ukořistil po napínavé třísetové bitvě se sedmým hráčem světa Jo-Wilfriedem Tsongou osmý titul své kariéry. Po únorovém triumfu ve francouzském Montpellier se mu tak díky vítězství ve Stockholmu poprvé podařilo získat dva tituly ATP Tour během jediné sezóny. Vítězstvím si navíc s předstihem zajistil účast na londýnském Turnaji mistrů, jenž se uskuteční začátkem listopadu.
Cesta do finále nebyla pro českého tenistu nikterak složitá, do druhého kola prošel díky volnému losu a poté postupně vyřadil estonského tenistu Zoppa, bývalou světovou osmičku Južného a současného dvanáctého hráče žebříčku Almagra. Ve všech třech zápasech navíc neztratil jediný set. O to dramatičtější utkání ho ale čekalo ve finále s Tsongou, s nímž měl před utkáním kladnou bilanci dvou výher a jedné porážky.
První set zápasu byl již od prvního míčku v režii francouzského tenisty, ten nedal Berdychovi při svém servisu žádnou šanci a povolil mu uhrát pouhé tři fiftýny. Český hráč první sadu prohrál poměrem 4:6 a nevydařil se mu ani vstup do druhého setu. Za stavu 2:2 mu francouzský protivník sebral podání a následně odskočil do vedení 4:2. V tu chvíli se zdálo, že je o utkání rozhodnuto, avšak Berdych se vzepjal a díky agresivní a přesné hře vyhrál čtyři gamy v řadě, čímž si vynutil rozhodující třetí sadu. V té znovu nebylo o strhující chvíle nouze, když oba tenisté shodně odvraceli tři brejkboly. Smutnějším hráčem se nakonec stal Tsonga, kterému se sice za stavu 4:5 podařilo odvrátit dva mečboly, avšak při tom třetím se mu šance na výhru rozplynula kvůli vlastní dvojchybě. Sedmadvacetiletý Čech si tak připsal své druhé turnajové vítězství v probíhající sezóně. Letos navíc zvítězil již v 57 zápasech, což je jeho nový rekord, který může ještě vylepšit. „Byl to asi můj nejlepší zápas za poslední období, finále slušel a výhra je o to lepší,“ nechal se slyšet podle webu iDnes.cz.
Pátého listopadu pak Berdycha čeká prestižní Turnaj mistrů, na který se kvalifikoval již potřetí v řadě. Na vyvrcholení tenisové sezóny tak bude mít český tenis zastoupení ve všech kategoriích. Na Turnaji mistryň hraje v singlu Petra Kvitová, v deblu se pak představí olympijské finalistky Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková. V mužské části se bude ve čtyřhře o úspěch pokoušet společně se svým spoluhráčem Indem Paesem Radek Štěpánek. Mimořádně vydařená sezóna českých tenistů pak v listopadu vyvrcholí finálovými zápasy Fed Cupu a Davisova poháru, kde se české týmy utkají se srbským, respektive španělským výběrem.
Jakub Zbořil
Zaváhání favoritů: Sparta i Jablonec remizovaly
Po reprezentační přestávce čekaly hráče zápasy 11. kola fotbalové Gambrinus ligy. Vedoucí Jablonec přijel na hřiště čtvrté Plzně a očekávala se zajímavá a divácky atraktivní podívaná. Viktorii ovšem trápí nízká střelecká produktivita, v každém z posledních pěti zápasů dokázala vstřelit maximálně jednu branku. Utkání proti Jablonci začala aktivněji, brzy si vytvořila několik gólových příležitostí, ale stále se ne a ne prosadit. Hosté také zahrozili z několika šancí, ale Plzeň vždy podržel brankář Kozáčik. Na začátku druhého poločasu Viktoria otevřela skóre, v 58. minutě se po rozehrávce rohového kopu trefil stoper Čišovský. Další branku však domácí nepřidali, naopak v 85. minutě hlavou srovnal jablonecký obránce Beneš.
Bodové ztráty Plzně a Jablonce mohla využít druhá Sparta, kterou hostila osmá Jihlava. V 11. minutě sice poslal Spartu do vedení mladík Kadlec, ale celkově byla aktivnější Jihlava, která ve své premiérové sezoně v nejvyšší soutěži ukazuje nebojácnost vůči slavnějším a zkušenějším soupeřům. Odměna za její snahu přišla v 31. minutě, ve vápně se rychle zorientoval kapitán Tecl a prostřelil Vaclíka. Rozhodčí branku uznal, přestože střelec stál v ofsajdu. V druhé půli měla herní převahu Sparta, zatímco Jihlava hrozila z rychlých brejků. Ani jeden z týmů však nedokázal zvrátit zápas na svou stranu, a tak si ligový nováček připsal cenný bod za remízu s letenským klubem.
Ze zaváhání soupeřů profitovala Olomouc, která díky výhře nad Duklou Praha poskočila na druhé místo. Mistr z Liberce v pondělní dohrávce zvítězil nad Mladou Boleslaví, připsal si druhou domácí výhru a posunul se do středu tabulky.
Výsledky 11. kola: Slavia – Příbram 2:1, České Budějovice – Slovácko 0:0, Ostrava – Brno 1:1, Plzeň – Jablonec 1:1, Hradec Králové – Teplice 2:0, Olomouc – Dukla 2:1, Jihlava – Sparta 1:1, Liberec – Mladá Boleslav 2:0
Tabulka po 11. kole: 1. Jablonec 22, 2. Olomouc 22, 3. Sparta 20, 4. Plzeň 19, 5. Brno 18, 6. Slavia 17, 7. Liberec 16, 8. Slovácko 15, 9. Jihlava 15, 10. Dukla 12, 11. Hradec Králové 11, 12. Mladá Boleslav 11, 13. České Budějovice 9, 14. Teplice 9, 15. Ostrava 8, 16. Příbram 8
Kateřina Bryllová
Plzeň se vyhoupla do čela hokejové extraligy. Na Jágra a spol. přišla rekordní návštěva
Páteční 13. kolo nejvyšší domácí hokejové soutěže, Tipsport extraligy, nabídlo divákům přímý souboj o první příčku tabulky mezi plzeňskou Škodovkou a dosavadním lídrem, třineckými Oceláři. Moravané nedokázali v plzeňské ČEZ aréně vyhrát již pět zápasů v řadě a nepodařilo se jim to ani na pošesté. Běžela teprve desátá minuta, když domácí útočník Kovář zvyšoval střelou mezi betony brankáře Hamrlíka už na 2:0. Třinec působil v první třetině mdlým dojmem a místo snahy o snížení inkasoval v oslabení třetí gól po teči Baleje. Do prostřední části vstoupili Oceláři o poznání aktivněji, ale zlepšený výkon jim ne a ne přinést odměnu v podobě vstřeleného gólu. Naopak ve 25. minutě musel hostující gólman čelit trestnému střílení, které však Balej ve čtvrtou branku nepřetavil. Hosté se gólové radosti dočkali až v polovině třetí třetiny zásluhou veterána Bonka. Plzeň si však třígólové vedení vzala zpět hned za 40 vteřin po nekompromisní ráně útočníka Gulaše. Třinec v závěru už jen snížil na konečných 4:2.
V utkání mezi Litvínovem a Chomutovem se na chomutovské straně blýskla hattrickem posila ze zámořské NHL, Michael Frolík. Ani to však Pirátům na plný bodový zisk nestačilo. Utkání skončilo po základní hrací době 3:3 a o vítězi muselo rozhodnout až prodloužení, ve kterém se prosadil hostující útočník Mrázek a zajistil Chomutovu z tohoto utkání alespoň dva body.
V neděli se v rámci 14. kola představili hokejisté Kladna na ledě libereckých Bílých Tygrů. Museli se však obejít bez své největší hvězdy a majitele klubu v jedné osobě, Jaromíra Jágra, který se zranil v předchozím ligovém utkání mezi Středočechy a Karlovými Vary. Kladno zápas zvládlo i bez člena své elitní formace a přehrálo Liberec 3:1. Mezi tři tyče liberecké brány se musel postavit Marek Pinc, jelikož jednička týmu, Ondřej Pavelec, je kmenovým hráčem Kladna a podle dohody mezi oběma kluby nemohl do tohoto duelu zasáhnout.
V pražské O2 aréně se střetla Slavia se Zlínem. V sestavě sešívaných opět chyběl Roman Červenka, který má namířeno do českého celku působícího v Kontinentální hokejové lize, pražského Lva. Zlínu se podařilo ukončit černou sérii tří zápasů bez vítězství a v utkání chudém na góly přehrál Slavii 2:1 po samostatných nájezdech.
Na úterní šlágr 15. kola mezi Kladnem a brněnskou Kometou dorazila do pražské O2 arény rekordní návštěva, která překonala rekord z utkání mezi Pardubicemi a Brnem pod širým nebem v roce 2011. Hvězdy z NHL v sestavě kladenských Rytířů si nenechalo ujít 17 182 diváků. Do utkání zasáhl i Jaromír Jágr, nad jehož startem visel do poslední chvíle otazník. Nakonec se však objevil na ledě po boku svých kolegů z prvního útoku Plekance a Tlustého. Středočeši zaspali začátek utkání a již v první minutě inkasovali z hole Svobody. Brno svého soupeře dál přehrávalo a postupně si vypracovalo pohodlný tříbrankový náskok. Kontaktní gól Kladna zaznamenal až v polovině prostřední části Tomáš Kaberle, který využil přesilovku pět na tři. Na rozdíl tří gólů však opět zvýšil, svou druhou brankou v zápase, Svoboda. Ve třetí třetině už se hosté soustředili na bránění náskoku a Kladno si vytvořilo tlak na bránu Jiřího Trvaje. Výsledkem však bylo pouze snížení zásluhou Jágra, který tečoval Židlického střelu za záda brněnského brankáře. Dramatický konec už Brno nepřipustilo, a tak skončil zápas vítězstvím Moravanů v poměru 4:2.
Výsledky 13. kola:
Karlovy Vary-Kladno 3:2, Slavia-České Budějovice 4:1, Plzeň-Třinec 4:2, Zlín-Pardubice 1:3, Litvínov-Chomutov 3:4 PP, Vítkovice-Liberec 1:5
Výsledky 14. kola:
Pardubice-Třinec 5:4, Vítkovice-České Budějovice 4:1, Liberec-Kladno 1:3, Brno-Chomutov 3:1, Slavia-Zlín 1:2 SN, Litvínov-Plzeň 1:2, Karlovy Vary-Sparta 5:4
Výsledky 15. kola:
Třinec-Karlovy Vary 7:3, Zlín-Vítkovice 2:3 SN, Chomutov-Pardubice 2:5, Plzeň-Slavia 2:3 SN, Kladno-Brno 2:4, Sparta-Liberec 3:1
Tabulka Tipsport extraligy k 24.10.2012:
1. Plzeň 32b, 2. Brno 30b, 3. Třinec 28b, 4. Kladno 26b, 5. Slavia 25b, 6. Pardubice 25b, 7. Zlín 24b, 8. Vítkovice 21b, 9. Chomutov 20b, 10. Litvínov 19b, 11. Karlovy Vary 19b, 12. České Budějovice 15b, 13. Liberec 14b, 14. Sparta 11b
Matyáš Bokůvka
Počasí
Počasí
Marnotratná kráska příroda, oblečená do rudých a zlatých šatů k ranní róbě přidala krajkovou spodničku z mlhy a mrazivé střevíčky. Zdála se být poněkud chladnou, a tak si každé odpoledne nasadila korunu ze slunce, které až necudně prozářilo průhlednou spodničku. Kudy šla, padaly listy a v lehkých obloučcích snášely se ze stromů. Tento víkend, snad ji něco potěšilo, rozpálily se jí tváře a prohřály krajinu. V pondělí však zachmuřila se její tvář šedým mrakem pochybností, nebe se zatáhlo a válely se po něm chuchvalce nízkých mraků. Večer nad městy vznášel se oranžovo-žlutý mrak, jak se jejich světla snažila prozářit hutnou temnotu, která padala skoro až na střechy domů. Z nálady minulého týdne zbylo jen trochu tepla, schovávajícího se zbaběle v koutech před blížícím se vládcem zimy: mrazem.
Převedeno do obecné řeči: V minulém týdnu byly běžné ranní mrazíky a mlhy. V odpoledních hodinách pravidelně vysvitlo slunce. Podzim se projevoval padáním listů. O víkendu se oteplilo. V pondělí a dny potom byla nízká oblačnost, ale nijak výrazně se neochladilo. Ke konci týdne by mělo mrznout.
Hana Hošková