2. listopadu 2012, Carolina č. 813

události od 24. do 31. října


Z domova

Vyznamenání, protesty a oslavy – Česko si připomíná výročí 28. října

Vlajky na budovách, tramvajích i autobusech připomněly – je tu výročí vzniku Československa. Letos ho Češi slaví už počtyřiadevadesáté. Vzpomínkové akce a ceremoniály se konaly na Pražském hradě, na pražském Vítkově či v Lánech. Na programu 28. října však nebyly pouze oslavy. Zazněly i protesty.

Nedělní oslavy začaly u Národního památníku na Vítkově, kde prezident Václav Klaus spolu s ministrem obrany Alexandrem Vondrou a dalšími čelnými představiteli státu a armády uctili památku říjnových událostí z roku 1918. Zazněla státní hymna a prezident předal vojákům bojové prapory. Součástí ceremoniálu bylo i hlášení a přehlídka nastoupených vojenských jednotek a tradiční pokládání věnců k soše Jana Žižky.

„Ta tradice má význam a jsem pevně přesvědčen, že ho bude mít vždy, i ve 21. století, jestli my sami nedovolíme, aby se na tuto tradici zapomnělo,“ prohlásil Klaus pro Českou televizi. Akce se nezúčastnil premiér Petr Nečas, při sportu si totiž zranil lýtko a lékaři mu doporučili klid na lůžku. Účast odřekl i vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se slovy, že „je na jižní Moravě“, jak uvedl pro server Lidovky.cz.

Datum je obzvlášť významné pro armádu, na Hradčanském náměstí si 450 vojáků odříkalo slavnostní vojenskou přísahu a po poledni jmenoval prezident nové generály. Oslavy vyvrcholily ve Vladislavském sále, kde prezident předával státní vyznamenání.

Na státní svátek se také veřejnosti otevřely obě parlamentní komory. Tuto událost si nenechalo ujít až 3400  návštěvníků. A významného dne využil k setkání i Český svaz bojovníků za svobodu. V pražských Emauzích se zase, v čele s prezidentem, vzdával hold obětem první světové války. Právě její výsledek rozhodl o vytvoření Československa. V Panteonu Národního muzea si pamětníci, sokolové a odbojáři připomínali období první republiky. „Je u nás stále hodně lidí, kteří berou svátek 28. října jako velmi vážnou věc,“ uvedl Václav Klaus pro ČT.

Nejen oslavám a ceremoniím patří 28. říjen. Na Václavském náměstí bylo rušno především kvůli protestům. Hnutí za přímou demokracii a monarchistická strana si vybraly Václavské náměstí za místo svých veřejných nesouhlasů a projevů. Jungmannovo náměstí zase patřilo Straně svobodných občanů.

Výročí se slavilo i na jiných místech republiky. V Brně na památku zasazovali lípu. Místem velkých oslav se staly i Lány, kde je pohřbený T. G. Masaryk, ikona slavného období první republiky. První československý prezident tam často pobýval i za svého života. A vzpomínky na 28. říjen se leckdy pojí se vzpomínkami na tuto významnou osobnost českých dějin.

Marie Valentová

Prezident Klaus ocenil válečné hrdiny i spisovatele se spornou minulostí

Celkem 22 osobností ocenil prezident Václav Klaus vyznamenáním při příležitosti státního svátku 28. října. Byli mezi nimi hrdinové 2. světové války, představitelé českého odboje, vědci nebo lékaři. Pro medaili si přišli i oštěpařka Barbora Špotáková či spisovatel Ota Filip, jehož minulost vyvolává pochybnosti. Klaus letos oceňoval naposledy, příští rok v úřadu po druhém funkčním období končí.

Vyznamenání nejvyšší, Řád Bílého lva, propůjčil Alexandru Beerovi a Vasilu Korolovi. Oba se účastnili bojů druhé světové války v řadách československé armády, spojuje je účast v bitvě o Kyjev nebo v karpatsko-dukelské operaci. Řád Tomáše Garrigua Masaryka pak prezident propůjčil bez výjimky lidem pronásledovaným či vězněným během komunistické totality: mimo jiné Drahomíře Strouhalové či Hubertu Procházkovi.

Medaili Za hrdinství udělil Václav Klaus jen jednu: lékaři záchranné služby Rudolfu Zvolánkovi za záchranu muže uvězněného v drtičce na plasty. Zvolánek vlezl do mísícího zařízení, uvnitř stroje amputoval muži zaklíněnou ruku. Díky tomu bylo možné zraněného vyprostit, převézt do nemocnice a zachránit mu život.

Medaili Za zásluhy dostalo celkem 13 významných představitelů vědy, sportu i umění. Mezi oceněnými byl také spisovatel Ota Filip, působící v Německu, kam emigroval v 70. letech. Jemu udělená pocta však vyvolává rozporuplné reakce. V roce 1996 německá televize zveřejnila dokument odhalující jeho minulost v Pomocných technických praporech. Vyšlo také najevo, že právě Filip vyzradil tehdy připravovaný útěk přes hranice. Kvůli tomu skončilo několik jeho spolubojovníků v komunistickém kriminálu. Krátce po tomto odhalení spáchal jeho syn sebevraždu.

Mezi vyznamenanými byli i dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková, předseda Akademie věd Jiří Drahoš, legendární fotbalový brankář Ivo Viktor či hematolog Vladimír Koza, kterému byla medaile udělena in memoriam.

Před udílením vyznamenání přednesl prezident projev, který se vzhledem ke konci jeho úřadu očekával s napětím. Klaus vyjádřil obavu z centralizace Evropy a vyzval k obraně naší suverenity. Dále se zabýval „špatnou náladou“, kterou podle něj dokládají nedávné volby. Nevyhnul se ani kritice vlády současné i minulé a jejích kroků vůči vzrůstajícímu zadlužování. „Navzdory všem problémům, které máme, žijeme – jak se opakovaně snažím připomínat – v materiálně nejúspěšnějším období našich dějin,“ zdůraznil prezident.

Mezi osobnostmi, které přihlížely slavnostnímu ceremoniálu přímo ve Vladislavském sále, byli kromě současných politiků a státních představitelů například kardinál Dominik Duka, vdova po Václavu Havlovi Dagmar Havlová či bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Pozvání dostali i další někdejší premiéři, také Miloš Zeman s Janem Fischerem, kteří kandidují na prezidenta. V přímé volbě patří k favoritům a jeden z nich může příští rok Klause při předávání vystřídat.

Tereza Haasová

Svobodní slavili Den nezávislosti na EU

Socha známého českého buditele Josefa Jungmanna na jednom z pražských náměstí byla v neděli 28. října svědkem protestu proti „bruselskému centralismu“. Na akci nazvané Den nezávislosti 2012, zorganizované českou Stranou svobodných občanů, zazněly hlasy brojící proti „přerozdělovací politice“ Evropské unie.

Cílem setkání příznivců a členů strany bylo vyjádřit odpor k politice EU, která „stále více nabaluje normy a regulace“ a kde „podmínky nejsou rovnoprávné“, jak poukázali někteří ze zúčastněných. Toto pravicové hnutí chce v lednu vyslat do boje o prezidentské křeslo svého vlastního kandidáta, Ladislava Jakla.

V průběhu chladného odpoledne vystoupilo na připraveném pódiu několik řečníků z vedení strany. „Máme odpovědnost především za to, abychom zde v České republice přesvědčili další občany, že svoboda je významná hodnota, že stojí za to o ni usilovat. Obávám se, že s touto naší touhou přinést více svobody lidem je členství v Evropské unii nekompatibilní,“ řekl ve svém proslovu předseda strany Petr Mach. Svou účastí se rozhodl vyjádřit podporu i hudebník Ivan Mládek, který zahrál dvě své písně. Celý blok uváděl trefnými komentáři místopředseda Jiří Payne, který několikráte srovnal současnou situaci s obdobím konce Rakousko-Uherska, kdy lidé jako jím zmíněný Alois Rašín museli o svobodu národa těžce usilovat.

„Naše podpora neustále roste, každými dalšími volbami získáváme více hlasů než v těch minulých,“ zhodnotil zájem veřejnosti o stranu místopředseda Radim Smetka. „V posledním průzkumu Factum Invenio jsme měli dokonce 2,5 %.“ Podle něj mají kroky proti většímu začlenění do EU podporu obyvatel. „Dnes, když všichni vidí, jak to funguje, (…) domnívám se, že v tomto bychom podporu voličů určitě měli.“

Přibližně po hodině se shromáždění přesunuli do blízké restaurace, kde pokračovala volná debata, a to jak mezi příznivci strany, tak s jejím vedením. Na dotaz, jaký by mělo vystoupení z Unie vliv na občany ČR, odpověděl předseda Mach mj. takto: „Mohli bychom odstranit z našeho právního řádu různé podpory solární energie a biopaliv a postupně by lidé pocítili efekt samostatnosti na nižších cenách energií a dalších věcí.“ Největší prioritou strany do budoucna pak má být příprava na volby do Poslanecké sněmovny v roce 2014.

Z náměstí Jindřich Podlešák

Český stát nevznikl v roce 1918, připomněli monarchisté

Podzimním Koňským trhem se rozeznělo Zachovej nám hospodine a císařskému oficírovi se zalily oči slzami. Monarchisté v Praze už popáté využili „den hanby“, jak sami 28. říjnu přezdívají, aby demonstrovali za zrušení republiky a obnovu monarchie.  Na 150 lidí prošlo při pochodu za monarchii z Václavského na Malostranské náměstí, kde se vyjádřili pro návrat pomníku maršála Radeckého.

Průvod s pochodovou hudbou a prapory zemí někdejšího Rakouska-Uherska se vydal po 13. hodině od pomníku sv. Václava přes Karlův most směrem na Malou Stranu. Monarchisté, mezi kterými bylo několik lidí v historických kostýmech, nesli cestou transparenty s nápisy jako Český stát nevznikl v roce 1918 nebo Monarchie je moderní a evropská!. Na jiných transparentech byla k vidění i vyobrazení českých panovníků, mezi jinými Karla IV. nebo císaře Františka Josefa. Účastníci protestu během pochodu také rozdávali kolemjdoucím letáky.

Royalisté vnímají události října 1918 jako velezradu na legitimním panovníkovi. „Revoluční výbor (nikoliv parlament) svévolně a bez mandátu obyvatelstva prohlásil Čechy, Moravu a Slezsko za republiku,“ píší o vzniku Československa na letácích. Následkem mělo být „apokalyptické utrpení“ a „periodicky se opakujícímu okrádání“ jeho obyvatel. Zastánci monarchie poukazují i na fakt, že státní útvar vzniklý v roce 1918, první republika, přestal existovat již v roce 1938.

Už poněkolikáté bylo tématem pochodu také obnovení pomníku maršála Radeckého na Malostranském náměstí.  „Zavrhovat a skrývat pomníky či zásluhy významných příslušníků našeho národa jen z pomíjivých politických důvodů považujeme za nemravné jednání a za národní sebepoškozování,“ řekl pro Hospodářské noviny předseda Koruny české Václav Srb. Podle něj by obnovení pomníku „nebylo vítězství nějakého zpátečnictví, ale vítězství kultury nad nekulturou".

Politické uskupení s plným názvem Koruna česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) vzniklo v roce 1991 a v současné době má přibližně 800 členů. Kromě obnovy českého království prosazuje intenzivnější spolupráci s Německem a Rakouskem či posílení významu armády. Ve sněmovních volbách v roce 2010 získali monarchisté 0,07 % hlasů, v letošních krajských volbách dosáhli nejlepšího výsledku v Olomouckém kraji, kde obdrželi 0,79 % hlasů.

Z pochodu Matouš Hutník

Přemysl Sobotka oficiálně zahájil prezidentskou kampaň, má podporu celé ODS

Rozepřemi zmítaná ODS zažila koncem minulého týdne alespoň malý projev sjednocení. Prezidentský kandidát Přemysl Sobotka totiž získal podporu všech členů svojí strany, kteří jsou zastoupeni v parlamentu. „V rozkolísané ODS je to unikátní, sjednocené stanovisko všech poslanců a všech senátorů,“ podotkl Sobotka ve čtvrtek 25. října na tiskové konferenci. S takto stvrzenou podporou pak oficiálně odstartoval svůj boj o Pražský hrad.

Diametrální rozdíl proti svým soupeřům vidí v celkovém pojetí svojí kampaně. Prohlásil, že někteří z protivníků operují se sliby hodnými spíše postu premiéra, a sám raději představuje svoje hlavní postoje a názory. Mezi ně patří například nutnost zachovat českou suverenitu v rámci EU a také odpor k zavedení eura. „Naše koruna je stabilní a pevná měna a neměli bychom ji vyměnit ani za nestabilní euro, ani za rubl,“ odmítl hlubší evropskou integraci či příklon k Rusku. Vymezil také se vůči multikulturalismu: „Tato teze je téměř mrtvá a odsouzená nejen německou kancléřkou Merkelovou, ale i Davidem Cameronem, britským ministerským předsedou.“ Tímto výrokem se může asi nejvíce odlišit od svých protivníků.

Sobotka ve své volební kampani sází zejména na kontakt s voliči. Plánuje výjezdy po českých a moravských krajích a chce se účastnit různých debat a také besed na vysokých školách.

Předvolební průzkumy různých agentur však zatím kandidáta ODS příliš nefavorizují a umisťují ho na čtvrté až páté místo. Podle říjnových informací agentury STEM je Sobotka s 6,5 % průběžně čtvrtý a překonává ho kandidát ČSSD Jiří Dienstbier s 13,9 % voličů a také favorit SPOZ Miloš Zeman s 16,5 %. V čele se stále drží bývalý úřednický premiér Jan Fischer, kterému by dalo hlas necelých 30 % dotazovaných.

Z tiskové konference Filip Novotný

Sněmovna kvůli rebelům z ODS odložila klíčové hlasování

Občanská demokratická strana požádala o přerušení jednání Poslanecké sněmovny poté, co se opět nedohodla s rebely. K důležitému hlasování o daňovém balíčku, jehož výsledek rozhodne o dalším osudu vlády, tak dojde s týdenním zpožděním - až po víkendovém kongresu ODS.

Ještě v úterý ráno se dosud nejsilnější vládní strana snažila přesvědčit šestici rebelujících poslanců ke změně názoru. Marně. Přestože ODS učinila řadu kompromisů a z původního návrhu zbyla dle slov předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury jen jedna devítina, rebelové v čele s Petrem Tluchořem si stále stojí na svém. I oni ustoupili z některých svých prvotních požadavků, dále ale nesouhlasí se zvýšením daní, které by prosazení balíčku přineslo.

Podnět k posunutí termínu hlasování, jehož výsledek Petr Nečas spojuje s důvěrou v současnou vládu, podpořili také oba koaliční partneři TOP 09 a LIDEM, byť z tohoto kroku velkou radost neměli. „Existuje-li alespoň jiskřička naděje, že příští týden by mohl zvítězit zdravý rozum, tak my tu jiskřičku nechceme uhasit. To znamená, že vyhovíme, ale děláme to s mírně štítivým pocitem,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na ČT24.

Od víkendového sjezdu, během něhož občanští demokraté zvolí nové vedení, si strana slibuje hodně. Někteří členové nepřestávají věřit, že se rebelující ztotožní s většinovým názorem. Petru Nečasovi může právě odložení stěžejního hlasování pomoci při obhajobě postu předsedy. Kromě toho mu nahrává především fakt, že nemá oficiálního protikandidáta.

Simona Šulcová

Drábka na ministerstvu práce zřejmě vystřídá bývalá senátorka Ludmila Müllerová

Místopředsedkyně TOP 09 Ludmila Müllerová se zřejmě stane ministryní práce a sociálních věcí. Premiér Petr Nečas o tom definitivně rozhodne tento týden, poté, co mu Müllerová předloží své návrhy na řešení klíčových problémů, zejména důchodové reformy a sociálních karet. Místopředsedkyně TOP 09 nahradí Jaromíra Drábka, který rezignoval kvůli korupční kauze svého náměstka Vladimíra Šišky.

Bývalá lidovecká poslankyně a senátorka má zkušenosti z politiky i přímo z ministerstva práce a sociálních věcí. Dříve v resortu působila jako náměstkyně, posléze jako poradkyně Jaromíra Drábka. To byl jeden z hlavních důvodů, proč ji ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg do funkce navrhl. „V situaci, kdy pan ministr Drábek k 31. 10. odstoupí a zároveň vypadl i první náměstek, je rozumné to svěřiti někomu, kdo ten barák opravdu zná a ví, které problémy tam toho času jsou,“ řekl lídr TOP 09 Českému rozhlasu 25. října.

Müllerová přijala nabídku i přesto, že je česká vláda v současné době nestabilní. Kvůli nedostatečné podpoře ve Sněmovně jen těžko hledá podporu při důležitých hlasováních a její budoucí existence je ohrožena. „I já jsem měla velmi různé pocity, zda v době, která je takto politicky hektická, kdy jsou slyšet slova jako předčasné volby nebo pád vlády, zda je moudré přijmout pozici ministryně ve vládě. Z pohledu strany TOP 09 toto považuji za velmi odpovědné,“ prohlásila Müllerová pro Český rozhlas.

Drábek oznámil rezignaci na začátku října kvůli údajným machinacím při zadávání veřejných zakázek, kvůli nimž vzal soud jeho prvního náměstka Šišku do vazby. Jeho demisi přijal prezident Václav Klaus ve středu 31. října.

Kvůli daňovému podvodu vyšetřovala policie před 12 lety také Müllerovou, při krácení daní bruntálské nemocnice měl stát přijít o 400 tisíc korun. "V životě každého z nás jsou zákoutí, o kterých neradi mluvíme. Došlo k tomu v roce 2000, kdy byla Sněmovna požádána o zbavení mé poslanecké imunity,“ řekla bývalá senátorka serveru Lidovky.cz. Zároveň dodává, že mandátový a imunitní výbor ji nevydal, protože ani na jednom dokladu z daňové kauzy se nenašel její podpis.

Müllerová byla v letech 1991 – 2009 členkou KDU-ČSL, mandát poslankyně zastávala v letech 1998 – 2002, senátorky od roku 2004 do roku 2010. Na ministerstvu práce a sociálních věcí působila jako náměstkyně Zdeňka Škromacha (ČSSD) v letech 2002 – 2004. Pokud Nečas Müllerovou schválí, stane se vedle vicepremiérky Karolíny Peake a ministryně kultury Aleny Hanákové třetí ženou v české vládě.

Emílie Janáčková

KSČM míří do vlády v šesti krajích, ODS se nejspíš neobjeví v žádném

Po překvapivém úspěchu ve volbách posilují komunisté své zastoupení v krajských vládách. Koaliční dohodu s ČSSD už uzavřeli v Olomouckém, Královéhradeckém, Moravskoslezském a v Ústeckém kraji. V kraji Zlínském navíc ve vládní koalici přibudou Zemanovci. Na Vysočině komunisté přistoupili na menšinovou vládu ČSSD s jejich podporou.

Komunisté si v letošních volbách do krajských zastupitelstev, konaných 12. a 13. října výrazně polepšili. Zaznamenali pětiprocentní nárůst hlasů a získali o 68 mandátů více. Nejlépe z voleb vyšli sociální demokraté, kteří se budou podílet na vládě ve 12 krajích. Hejtmanů budou mít ale jen 11, v kraji Ústeckém to bude komunista Oldřich Bubeníček.

Naopak veliký propad zaznamenala ODS, která se dosud podílela na koaliční vládě například v Jihočeském či Zlínském kraji. Letos bude pouze v opozici. Dokonce i v Plzeňském kraji, ve kterém jako jediném zvítězila. ČSSD tam totiž její návrh na koalici zamítla. Lídr ODS Jiří Pospíšil řekl, že jejich rozhodnutí akceptuje. „Nic proti němu nezmůžeme, budeme ale tvrdou a důslednou opozicí,“ uvedl. Podle něj bylo od zveřejnění výsledků voleb zřejmé, že ČSSD se bude snažit udržet si vládu.

Jediný Liberecký kraj odolal oranžovo-rudému tažení a koalice tam bude jak bez sociálních demokratů, tak bez komunistů. Vítězná strana, Starostové pro Liberecký kraj, se dohodla s tamějším hnutím Změna pro Liberec. Společně ale tvoří pouze nejistou většinu o jeden hlas. Křehkost nastávající koalice si oba lídři uvědomují. Budoucí hejtman Martin Půta ale zůstává optimistický: „Věřím, že se nám podaří zbylých 22 zastupitelů v jednotlivých návrzích přesvědčit, aby je podporovali a aby také přicházeli s vlastními návrhy, abychom mohli najít kompromis.“

Ve zbývajících krajích se stále jedná. V Karlovarském kraji se vítězní komunisté nemohou dohodnout s druhými sociálními demokraty. Obě strany trvají na většině v krajské radě. Není tak vyloučena možnost odchodu KSČM do opozice. "Menšinovou vládu ČSSD v žádném případě podporovat nebudeme," zdůraznil Jaroslav Borka, lídr komunistů.

Navázat na menšinovou vládu ČSSD komunisté nehodlají ani ve Středočeském kraji. Díky volebnímu úspěchu nyní požadují otevřenou koalici. Na to zase nechtějí přistoupit sociální demokraté. Snažili se proto dohodnout i s ODS, zatím ale bezvýsledně.

Lukáš Pelcman

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Téměř 20 let po „sametovém rozvodu“ spolu poprvé zasedaly vlády České a Slovenské republiky

Uherské Hradiště a Trenčín se v pondělí 29. října staly místem vůbec prvního setkání vlád dvou států, které ještě před méně než 20 lety bývaly jedním. Ke společnému jednání zasedly český a slovenský kabinet symbolicky den po oslavách 94. výročí vzniku Československa, „Myslím, že k této volbě přispěl fakt, že Hradiště je rodiště pana premiéra,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 starosta města Květoslav Tichavský.

„České lihoviny jsou už v pořádku,“ prohlásil se smíchem premiér Petr Nečas a panákem slivovice vtiskl jednání přátelského ducha, tolik typického pro vztahy mezi oběma republikami. V následné debatě si obě země přislíbily užší spolupráci, například chtějí posílit svou nezávislost v otázce ropy a plynu nebo začít více komunikovat na poli nákladní železniční dopravy. Rovněž otázka armády nezůstala v pozadí. V návaznosti na to podepsali ministři obrany Alexandr Vondra a Martin Glváč dohodu o spolupráci při zajišťování leteckého provozu a organizaci společného výcviku. „Jsme pod velkým hospodářským tlakem, obě dvě země musí konsolidovat veřejné finance a věřím, že za méně peněz se dá společně udělat více,“ zkonstatoval na závěr tiskového prohlášení Robert Fico. Dopolední jednání probíhala v Uherském Hradišti, odpoledne se oba vládní kabinety přesunuly do slovenského Trenčína.

Ani nejvyšší z přítomných představitelů východního souseda se neubránil nostalgii. Premiér Róbert Fico nejprve označil Slovensko za „náruč k objetí“, poté poděkoval českým občanům za solidaritu během „sametového rozvodu“ a ocenil, že nezanevřeli na slovenské Tatry a termální lázně.

„Jednání bylo úspěšné, přineslo konkrétní výsledky a potvrdilo velmi harmonické vztahy, které na evropské úrovni v takové míře není možné najít,“ řekl po společném jednání serveru Aktualne.cz český premiér Nečas, a poukázal tak na ojedinělé přátelství a spolupráci mezi Českou a Slovenskou republikou.

Michaela Zumrová

Ekonomika

„S modelem typu ,úspory a zase jen úspory´ dlouho nevydržíme,“ prohlásil Jan Fischer

Bývalý  český premiér a jeden z favoritů lednové přímé volby prezidenta Jan Fischer navštívil Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, aby se společně s veřejností zabýval problematikou české ekonomiky. „Nárůst dluhu České republiky není nijak dramatický, nejsme na španělské či řecké cestě,“ pronesl během setkání, které na čtvrtek 25. října zorganizoval Český spolek absolventů univerzit Oxford a Cambridge ve spolupráci s E-klubem.

V úvodu svojí zhruba padesátiminutové přednášky se Fischer zaměřil na českou ekonomiku a fiskální politiku vlády. Domnívá se, že současný přístup vlády nevede k řešení. „S modelem typu ,úspory a zase jen úspory´ dlouho nevydržíme,“ uvedl. Vláda by se spíš měla soustředit na růstovou agendu, nastartování tzv. znalostní ekonomiky, která je založená na inovacích. Jelikož je také česká ekonomika poměrně závislá na průmyslu, propojení mezi vědou a právě průmyslem je podle něj nutné posílit. Fischer dále charakterizoval podnikatelské prostředí v Česku jako značně nestabilní, nepřátelské vůči zahraničním investorům, s přílišným množstvím výjimek v systému daní. Úroveň tohoto prostředí pak v jeho očích jasně koreluje s úrovní veřejné správy, která podle Fischera není dostatečně odpolitizována. „Čeští politici mají pocit, že státní správa se řídí sama,“ prohlásil. Svoji neschopnost si podle jeho mínění kompenzují neustálým stěžováním si na úředníky. Následně se Fischer věnoval zahraničním trhům. „Evropské trhy jsou mimořádně ochablé. Vstup na nové trhy je imperativ.“ Rozvoj ekonomické diplomacie je dle jeho slov nezbytný. Zde se okrajově dotkl i funkce hlavy státu. Je toho názoru, že by v tomto směru měla hrát jistou propagační roli.

V další části se Fischer věnoval zejména vzdělávání a Evropské unii. Univerzity i další strany by podle něj měly chtít reformou projít. „Konsenzus nikde, čas běží,“ vyjádřil obavy nad situací. Svůj pohled na EU poté Fischer formuloval takto: „Znám jenom jednu horší věc, než jakou je existence Evropské unie. Její neexistence.“

Na závěr přišel prostor na dotazy, z nichž jeden upoutal nejvíce pozornosti. „Proč bych měla volit zrovna vás na post prezidenta České republiky,“ zeptala se jedna ze studentek. Jan Fischer zdůraznil, že prezident by podle něj měl mít svůj politický program. Ten jeho tvoří čtyři hlavní pilíře: silná ekonomika, vláda práva, odpovědnost a slušnost a národní zájmy.

Z besedy Jan Indra

Proti vzniku bankovní unie se staví Klaus, Janáčková, Tomšík i Michl

Velká kritika se snesla na adresu bankovní unie na pondělním semináři, který uspořádalo Centrum pro ekonomiku a politiku. Přednášky na téma Bankovní unie - Morální hazard evropských rozměrů? moderoval zakladatel centra Václav Klaus. Na akci vystoupili viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík, investiční stratég Raiffeisenbank Aleš Michl a poradkyně prezidenta republiky Stanislava Janáčková. Téměř dvouhodinové shromáždění v pražském Autoklubu nepřineslo žádná nečekaná prohlášení. Ani jeden z výše zmíněných se k možnému vzniku bankovní unie nestaví pozitivně.

Myšlenku postupného založení bankovní unie odsouhlasil červnový summit EU. Jejím hlavním smyslem má být společný systém dozoru nad bankami eurozóny. Dohled by se tedy měl posunout z úrovně národní na úroveň nadnárodní.

„Český bankovní sektor dlouhodobě patří k nejziskovějším v EU. Má jako jeden z mála více vkladů než úvěrů,“ argumentoval Tomšík, proč se staví proti vzniku bankovní unie. Panují tu jisté obavy a to především proto, že české banky jsou z 94 %  v zahraničním vlastnictví.
Podle Tomšíka je třeba zajistit, aby se vklady v českých bankách nestaly pohodlným finančním polštářem pro zahraniční mateřské společnosti. Dále zdůraznil hlavní rizika spojená se vznikem bankovní unie. Patří mezi ně mimo jiné narušení finanční stability ČR či nerovné zacházení.  Nastínil také podmínky, které spatřuje jako důležité pro jednání o bankovní unii. „Česká republika musí být součástí diskuze o bankovní unii,“ zdůraznil. Na jeho vystoupení Klaus zareagoval tak, že „přeci jediným cílem bankovní unie je omezení České národní banky, jediným cílem je změna existujícího statusu quo.“

„Pokud dojde ke vzniku bankovní unie, i ty banky, které mají ziskovost, budou podojeny,“  uvedl Michl. Poradkyně prezidenta Janáčková na závěr podotkla, že historie pojem „bankovní unie“ nezná. Obává se toho, že tato unie ovlivní i země, které se k ní nepřipojí. „Mezi skutečné záměry patří nejen záchrana ohrožených bank. Cílem je i automatizovat transfery, které tak nebudou vidět,“ byla její slova. Podle ní se může objevit snaha vnutit pravidla eurozóny celé Evropské unii a přinutit ji eurozónu finančně podporovat. Na závěr zazněla věta, kterou i Václav Klaus zhodnotil jako shrnující: „Bankovní unie je kanál pro finanční transfery.“

Z Autoklubu Klára Zamouřilová

Kultura

Zpěvačka Marta Kubišová obdržela francouzský Řád čestné legie

Francouzský velvyslanec v Praze Pierre Lévy předal v pondělí 29. října zpěvačce Martě Kubišové nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie. Ocenil tak nejen její uměleckou činnost, ale i její příspěvek k politické svobodě. Kubišová se tak zařadila po bok osobností, jako jsou Tomáš Garrigue Masaryk, malíř František Kupka, Václav Havel, kardinál Miloslav Vlk, Miloš Forman nebo Milan Kundera.

„Paní Marta Kubišová je velká umělkyně a Francie si přála ocenit nejen její umělecké dílo, ale také její zásluhy, její boj za svobodu, za hodnoty, které jsou společné jak Čechám, tak Francii,“ vysvětlil Českému rozhlasu Lévy a také připomněl, že zpěvačka v dubnu 1968 vystupovala v pařížské Olympii a dostala nabídku zůstat zde déle. Kubišová se však tehdy chtěla vrátit do Československa. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy se její píseň Modlitba pro Martu stala symbolem odporu proti okupaci a zazněla také v revolučních dnech roku 1989 z balkónu pražského Melantrichu. V roce 1977 podepsala Chartu 77 a později se stala i její mluvčí.

Pro Martu Kubišovou je vyznamenání tak trochu i dárkem ke kulatým 70. narozeninám, které zpěvačka oslaví 1. listopadu. Marta Kubišová začala svou kariéru na počátku 60. let, mimo jiné v soutěži Hledáme nové talenty. V letech 1966, 1968 a 1969 vyhrála anketu časopisu Mladý svět Zlatý slavík. Je držitelkou medaile Za zásluhy II. stupně, Čestné medaile Tomáše Garrigua Masaryka za věrnost jeho odkazu a Svatováclavského vyznamenání. 12. října vydala komplet 6 CD Zlatá šedesátá s výběrem písní z let 1963 – 1970 včetně některých dosud nevydaných skladeb.

Řád čestné legie založil roku 1802 Napoleon Bonaparte. Uděluje se jako uznání za vojenský, kulturní, vědecký nebo společenský přínos Francii na základě dekretu prezidenta republiky. Martu Kubišovou na vyznamenání navrhl ještě bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy.  V současné době má řád asi 95 000 členů.

Viktor Davídek

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu rozproudil Prahu

Would you like to play another game, ptají se umělci, kteří připravili už 17. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Praze slibují devět dní plných kulturního adrenalinu. Festival nabízí inovativní a provokativní umělecké projekty, jejichž hlavním cílem je vytrhnout návštěvníky z proudu všedního dne a upozornit je na současnou situaci světa kolem nás. Proto ta otázka: chcete hrát další hru?

Na programu je jako každý rok projekt Místa činu, který obsadí opuštěné prostory v centru Prahy. Tentokrát se útočištěm umělců stala opuštěná budova bývalého Casina a Mezinárodního svazu studentstva v Pařížské ulici. „Cílem projektu je již od vzniku festivalu oživování nevyužitých a zanedbaných prostor především v centru Prahy a upozorňování na jejich existenci,“ uvedla Denisa Václavová, jež je spolu s Krištofem Kinterou kurátorkou rozsáhlé výstavy na stejné téma.

Autory kladená otázka „chcete hrát další hru?“ naráží na hrací automaty, které se hráčů ptají, zda chtějí pokračovat. „Snažíme se všímat si důležitých signálů ve společnosti, které nám dávají najevo, že je čas takto nepokračovat,“ doplnila Václavová.

Návštěvníky festivalu překvapí mimo jiné instalace studentů pražské AVU inspirovaná komunistickou i nedávnou minulostí budovy Casina. Na programu jsou dále divadelní představení, koncerty, přednášky, pouliční hry, komentované procházky či projekce filmů – za zmínku stojí snímek I am Fishead-ryba smrdí od hlavy, který chce odhalit pravdu o strukturách, ve kterých žijeme. „Ryba, jak se říká, smrdí od hlavy, ale změna začíná v nás,“ tvrdí autoři Misha Votruba a Václav Dejčmar.

Festival se koná od 26. října do 3. listopadu mimo jiné i v Divadle Archa, La Fabrika či Experimentálním prostoru NoD Roxy. Na návštěvníky čeká mnoho pozoruhodných tanečních choreografií, například divadelní portrét německého teroristy Andrease Baadera nebo rekonstrukce pocitů z konfliktu na Blízkém východě. Vystoupí umělci z Francie, Belgie, USA nebo třeba Izraele.

Ze zahájení Jana Leichterová

Jan Švankmajer láká Možnostmi dialogu

Surrealistické žně nastávají v domě U Kamenného zvonu. Výstava Možnosti dialogu v Galerii hlavního města Prahy ukazuje souhrn díla předního českého animátora a režiséra Jana Švankmajera. K vidění jsou filmové rekvizity ale také práce, které na filmovou tvorbu navazují nebo ji předznamenaly. V souvislosti s expozicí vyjde napřesrok rozsáhlá monografie, která poprvé obsáhne celé Švankmajerovo dílo.

Tvorové složení z kostí a orgánů jiných zvířat, fiktivní polodrahokamy v botě, pseudovědecké grafické listy obskurních živočichů nebo také masážní válečky z filmu Spiklenci slasti, to vše a mnoho dalšího můžete vidět na výstavě Možnosti dialogu, která 26. října začala v domě U Kamenného zvonu a potrvá až do 3. února příštího roku. Expozice zobrazuje Švankmajerovy loutkařské počátky, animátorskou práci, jeho působení v Surrealistické skupině, ale především rekvizity a dokumenty, které souvisí s jeho filmy. ,,Jak sám název poukazuje, jedná se tedy o dialog mezi filmem a volnou tvorbou. Já to beru jako jeden komplex a jak říkám: Poezie je jen jedna a je lhostejno jakými prostředky se jí dobereme,“ řekl o expozici autor Jan Švankmajer.

Výstava zaujímá obě patra budovy a všech 16 místností. Mimo uvedené předměty mohou návštěvníci zhlédnout některé z autorových snímků včetně všech šesti filmů celovečerních, jakými jsou například Něco z Alenky, Spiklenci slasti nebo Přežít svůj život. Společně s výstavou připravuje Švankmajer společně s esejisty Františkem Dryjem a Bertrandem Schmittem rozsáhlou monografii, která by poprvé měla obsáhnout celé Švankmajerovou dílo i s jeho přesahy.

Z tiskové konference Jakub Dušek

Praha ožila komiksfestem, přiletěl i vzácný host

Pražské centrum pro současné umění Meetfactory praskalo ve švech, lístky na zahájení sedmého ročníku komiksfestu byly již týdny do jednoho vyprodané. Hlavní město totiž minulou sobotu poprvé oficiálně navštívil legendární americký kreslíř James O´Barr, autor komiksové předlohy filmu Kill Bill, známý především díky svému dílu Vrána. Ta se dočkala reedice poté, kdy byly zveřejněny nové, doplňující strany, které O´Barr dokreslil téměř dvacet let po vydání komiksu.

Jak řekl sám O´Barr, jeho přednáška byla „po dlouhé době prvním a posledním veřejným vystoupením“. Autor je totiž velice uzavřený, své soukromí si pečlivě střeží a je zajímavé, že Vránu vůbec vydal, byla pouze způsobem, kterým se kreslíř srovnával se smrtí své přítelkyně. Nejen o ní O´Barr mluvil na své přednášce spojené s autogramiádou.

Program komiksfestu však netvoří jen přednášky, hlavní myšlenkou festivalu je představit komiks jako plnohodnotné médium, které nese informace, ať už je míněna kresba v papírové či filmové podobě. Proto se každý den obměňují promítání a rámy s kresbou. Návštěvníci festivalu mohou v průběhu týdne zhlédnout vystavovaná díla od historických plakátů Karla Saudka po komiksy dnešních umělců.

Komiksfest se koná od 27. října do 3. listopadu, kdy ho slavnostně zakončí čeští umělci v kině BIo Oko předáním cen nejlepším projektům uplynulého roku.

Ze zahájení Marie Andresková

Sport

Evropská liga: fotbalisté Sparty i Plzně zvítězili a postup mají na dosah

Čeští zástupci v Evropské lize zvládli zápasy s izraelskými soupeři a jsou pouze krok od postupu ze základních skupin. Sparta si ve čtvrtek 25. října poradila s Kirjatem Šmona a s přehledem zvítězila 3:1. Výhru slaví i fotbalisté Plzně, kteří otočili zápas s Hapoelem Tel Aviv. Oba české týmy zvítězily ve druhém zápase ze tří, v tabulce si udržely druhá místa a za určitých okolností mohou už po příštích duelech slavit postup.

Sparťané vstoupili do zápasu s velkou chutí a odměnou jim byla první vstřelená branka v sedmé minutě zápasu. Krejčí si naběhl na centr Matějovského a nadvakrát překonal brankáře Daniho Amose. „Vstup do zápasu jsme měli velmi dobrý. Ale nebylo to jen o těch vstřelených gólech. Celkově jsme byli aktivní a z toho pramenily naše šance,“ hodnotil zápas pro Českou televizi trenér Vítězslav Lavička.

Zadáci Šmony si se sparťanskými útoky nevěděli rady a po Kadlecově precizní střele k tyči podruhé kapitulovali. Pražané svůj gólový účet ještě vylepšili hlavičkou Švejdíka. Sparta měla i ve druhém poločase míč častěji na kopačkách a soupeře nepouštěla do vážnějších příležitostí. Přesto se Izraelcům zásluhou Abuhaziry podařilo nakonec snížit.

Mnohem větší starosti měl plzeňský trenér Pavel Vrba na hřišti Hapoelu Tel Aviv. Viktoria byla v úvodu pod tlakem, který vyvrcholil neubráněným rohovým kopem. Maman důraznou hlavičkou poslal míč za záda Kozáčika a domácí vedli 1:0.

„Možná bylo dobře, že jsme inkasovali tak brzy. Pustili jsme se s Hapoelem do hodně otevřeného fotbalu, což jsme v plánu neměli,“ nechal se v rozhovoru pro Sport.cz slyšet František Rajtoral. Plzeňané po inkasované brance ožili a Horváth na konci prvního poločasu povedenou ranou srovnal.

Plzeň se i po přestávce prezentovala atraktivním fotbalem a brankou Rajtorala z 55. minuty obrat dokonala. „Výkon nebyl ideální a takový, jaký bych si představoval. Teď bylo nejdůležitější, že máme tři body, které nás přiblížily postupu,“ řekl Pavel Vrba v rozhovoru pro Českou televizi.

Jiří Viktora

Fotbalová liga má po dvanácti kolech hned tři vládce

Na jednoduchou otázku, kdo má v lize nejvíc bodů, byste po dvanáctém kole fotbalové Gambrinus ligy mohli dostat tři různé odpovědi. Sparta využila remízových zaváhání Jablonce a Olomouce a dotáhla se na čelo tabulky, ve které teď tři nejlepší mužstva soutěže dělí jen skóre.

Sparťané si další nahrávky na smeč byli dobře vědomí. Na první místo se mohli dostat už před reprezentační pauzou v domácím utkání s Olomoucí i minulý týden v Jihlavě, zaváhání svých soupeřů ale nevyužili.  Teď dostali díky remíze Olomouce v Teplicích (1:1) i výpomoci velkého rivala z Edenu, který jako první v soutěži dokázal eliminovat silnou ofenzivu Jablonce, třetí příležitost, kterou v neděli večer na Letné proti Liberci využili – Slovan porazili 2:1. „Jsme moc rádi, že jsme se dotáhli na čelo ligy. Bylo to na třetí pokus. Vítězství je dílem pracovitosti a výkonu celého týmu,“ neskrýval spokojenost v rozhovoru pro klubový web trenér Lavička.  Jeho svěřencům vyhrály zápas standardní situace. Dva dobře zahrané rohové kopy proměnili ve dva góly stopeři Jarošík se Švejdíkem, a protože výborný Vaclík nedovolil hostům víc než korigující branku Blažka, dostala se Sparta na třiadvacetibodovou hladinu, na které plují i Jablonec s Olomoucí.

O jediný bod za vedoucím triem zaostává po výhře v Budějovicích plzeňská Viktoria. Ta sice v šestém ligovém utkání v řadě nedokázala vstřelit více než jeden gól, ale na pramálo nebezpečné Budějovice jediná trefa Čišovského stačila (0:1).

Na druhém konci tabulky se na sestupové patnácté místo propadly po pondělní porážce právě České Budějovice a až na úplné dno klesl ostravský Baník, který čeká na vítězství už devět zápasů, což přimělo k nezvykle otevřenému vyjádření kapitána Lukeše: „My hrajeme fotbal a z těch jedenácti lidí je to víc než polovině úplně u prd…, jak to skončí. Hrají si fotbal pro sebe a pro svoje zájmy, a to nemá nic společného s týmovou prací a s tím, aby se Baník zvednul,“ ulevil si v rozhovoru pro deník Sport. Lukešovým prohlášením, ale hlavně herní a výsledkovou krizí Ostravských, se v pondělí zabývalo klubové představenstvo, které rozhodlo o tom, že u týmu skončil trenér Radoslav Látal. Na lavičce Baníku ho nahradí Martin Pulpit.

Situace je tedy zajímavá na obou pólech tabulky, a přestože v osmi zápasech dvanáctého kola padlo dohromady jen 16 branek, atraktivitu nejvyšší domácí soutěž neztrácí. Vyrovnanější je aktuálně už jen belgická fotbalová liga, kde se na čele seřadila se stejným bodovým ziskem dokonce čtyři mužstva.

Výsledky 12. kola: Sparta – Liberec 2:1, Teplice – Olomouc 1:1, Jablonec – Slavia 0:0, Slovácko – Hradec Králové 1:1, Příbram – Ostrava 2:1, Mladá Boleslav – Brno 1:0, Dukla – Jihlava 2:2, České Budějovice – Plzeň 0:1

Tabulka po 12. kole: 1. Jablonec 23, 2. Sparta 23, 3. Olomouc 23, 4. Plzeň 22, 5. Slavia 18, 6. Brno 18, 7. Liberec 16, 8. Slovácko 16, 9. Jihlava 16, 10. Mladá Boleslav 14, 11. Dukla 13, 12. Hradec Králové 12, 13. Příbram 11, 14. Teplice 10, 15. České Budějovice 9, 16. Ostrava 8

Václav Michovský

Hokejová Plzeň se drží v čele tabulky. Jágr převálcoval Spartu

Vedoucí Plzeň pokračuje ve vítězné sérii i v 16. a 17. kole hokejové extraligy. Hvězdou týdne se ovšem stal kladenský útočník Jaromír Jágr, který zazářil v utkání proti Spartě. Kromě toho se extraliga potýkala s rasismem, urážky letěly v Chomutově na libereckého Wayna Simmondse.

Plzni se v pátek 26. října podařilo přehrát mistrovské Pardubice. Ty na domácím ledě sice nejprve vedly, ale ve třetí třetině Plzeň využila přesilovku a skóre srovnala. Duel v samostatných nájezdech rozhodl útočník Gulaš. I v 17. kole obhájila Plzeň svou vedoucí pozici vítězstvím 5:2 nad Karlovými Vary. Přestože to zpočátku vypadalo na jasnou výhru hostů, domácí dokázali obrátit výsledek utkání ve svůj prospěch.

Nedělní 17. kolo se neslo ve znamení hvězdného hokeje. V utkání Kladna se Spartou exceloval Jaromír Jágr, který ve své exhibici předvedl nejen hattrick, ale připsal si také jednu asistenci. „Sám jsem byl překvapenej, do kolika šancí jsem se dostal,“ řekl pro iDnes.cz. I díky trefám Hlaváče a Kuchejdy vyhrálo Kladno 5:1.

Ovšem nejdiskutovanějším zápasem týdne se stalo klání Liberce a Chomutova. Hostující Liberec schytal od domácích fanoušků rasistické narážky na svého černošského útočníka Wayna Simmondse z Philadelphie (NHL). „Jsme znechuceni chováním skupinky diváků, kteří výrazně poškodili dobrou pověst celého našeho klubu. Rádi bychom se hluboce omluvili hráči Simmondsovi a celému libereckému týmu," uvedl generální manažer Jaroslav Veverka pro iDnes.cz. Po omluvě dostal Chomutov nejnižší trest, a to pouze pokutu ve výši 30 000 Kč.

Výsledky 16.kola: Litvínov-Slavia 4:2, Kladno-Vítkovice 4:1, Pardubice-Plzeň 3:4 SN, Karlovy Vary-Zlín 2:4, Kometa-Třinec 5:3, Liberec-České Budějovice 2:6, Sparta-Chomutov 4:2

Výsledky 17.kola: Třinec-Vítkovice 5:2, Kometa-Slavia 3:4, České Budějovice-Pardubice 5:2, Kladno-Sparta 5:1, Chomutov-Liberec 3:2 PP, Litvínov-Zlín 1:4, Plzeň-Karlovy Vary 5:2

Tabulka Tipsport extraligy k 30.10.2012: 1. Plzeň 37, 2. Brno 33, 3. Kladno 32, 4. Třinec 31, 5. Zlín 30, 6. Slavia Praha 28, 7. Pardubice 26, 8. Litvínov 25, 9. Chomutov 22, 10. Vítkovice 21, 11. České Budějovice 21, 12. Karlovy Vary 19, 13. Liberec 15, 14. Sparta Praha 14.

Štěpán Růžička

Počasí

Počasí

Do sv. Martina, tedy do 11. listopadu, je ještě daleko, ale Českou republiku už minulý týden překvapil sníh a velmi nízké teploty. V noci z neděle na pondělí klesla teplota v horských oblastech až na 13 stupňů pod nulou. Silničáři na řadě míst drželi pohotovost, řidiči ráno škrábali čelní skla. Meteorologové tvrdí, že sníh koncem října není nic výjimečného, ale na některých místech v Česku padaly rekordy. Nejvyšší sněhovou pokrývku za říjen zaznamenali v Chebu, kde dosáhla osmi centimetrů. V Praze Ruzyni a Kbelích spadlo sedm centimetrů. Zimní počasí ovšem nevydrží dlouho, koncem týdne se můžeme těšit až na příjemných 14 °C a slunečno.

Tereza Sýkorová