8. listopadu 2012, Carolina č. 814

události od 31. října do 7. listopadu


Z domova

Vláda hlasování o daňovém balíčku ustála, prosadila i církevní restituce

Po týdenní přestávce zasedli zákonodárci v úterý opět do lavic Poslanecké sněmovny. Ostře sledované bylo především středeční hlasování o daňovém balíku. Kdyby nebyl schválen, vláda by padla, spojila s ním totiž žádost o vyslovení důvěry. Po několikahodinové diskusi však tzv. konsolidační balíček, který zvyšuje obě sazby DPH o jedno procento, daně dědické, darovací a z převodu nemovitostí, Sněmovnou prošel. Od Nového roku se sníží také výdajové paušály živnostníkům a pracující důchodci přijdou o slevu na dani z příjmu fyzických osob.

O osudu předlohy bylo rozhodnuto už v úterý večer. Svou podporu jí vyslovili dva rebelující poslanci ODS Jan Florian a Tomáš Úlehla. Petr Tluchoř oznámil na brífinku rezignaci tří rebelů, kteří zvýšení daní odmítali. „Snažili jsme se o změnu na víkendovém kongresu, ale bohužel racionální argumenty nepadaly na úrodnou půdu. Pád vlády a nástup komunistů k moci ale nechceme.“ Kromě něj se tak ve středu ráno před plénem Sněmovny mandátu vzdali i Ivan Fuchsa a Marek Šnajdr. Poslanec Petr Fiala, který již před časem vystoupil z klubu ODS, se podle plánu hlasování zdržel. Pro balík hlasovali kromě koaličních poslanců například bývalí členové VV Josef Dobeš a Milan Šťovíček.

Trojici rebelů nahradili v poslaneckých křeslech Pavel Bohatec, Miroslav Bernášek a Roman Pekárek, jehož pozice je však problematická vzhledem ke kauze z roku 2009, kvůli níž byl letos v květnu nepravomocně odsouzen na šest let za korupci. „My se ho budeme snažit přesvědčit, aby na poslanecký mandát rezignoval,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura České televizi. Pekárek se však navzdory kritice nejen stranických kolegů, ale i předsedy vlády Petra Nečase svého mandátu vzdát nehodlá.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nyní může předložit návrh rozpočtu, o jehož stažení Sněmovnu před týdnem požádal. Premiér Nečas bezprostředně po schválení konsolidačního balíčku na tiskové konferenci prohlásil, že hlasování „umožňuje sestavit rozpočet v parametrech, které budou respektovat deficit veřejných financí pod tři procenta HDP“. Podle Kalouska bude rozpočet „na jednu stranu úsporný, na druhé straně bude obsahovat nezbytné prorůstové investice a podporu vědy a výzkumu“. Návrh dodá ministr financí Sněmovně do 23. listopadu.

Na úterním zasedání poslanci schvalovali zejména návrhy zákonů v prvním čtení. Takto zákonodárci podpořili například novelu transplantačního zákona nebo návrh vlády na regulaci anonymních akcií. Projednáno bylo i navržené zvýšení platů ústavních činitelů, to však nejdříve musí projednat rozpočtový výbor.

Během středečního odpoledne pak Sněmovna přehlasovala prezidentská veta zákona o sociálně-právní ochraně dětí, který by mimo jiné měl snížit počet dětí v ústavech a podpořit pěstounskou péči, a prováděcího zákona k reformě penzí.  Od ledna 2013 tak budou lidé mít šanci posílat 3 % ze svého sociálního pojištění na individuální účty vedené u penzijních společností. Opozice se však nechala slyšet, že jakmile bude u moci, důchodovou reformu zruší, což částečně ohrožuje její stabilitu.

Po uzávěrce: Navzdory opozici prošly v noci i církevní restituce, které dolní komoře vrátil Senát (viz Carolina 808).

Andrea Kondisová

Nuda v Brně: Nečas na kongresu uhájil předsednické křeslo

Víkendový 23. kongres ODS mnoho nového nepřinesl. Premiér Petr Nečas v tajné volbě porazil svého jediného protikandidáta Ivana Fuksu (351:178), a obhájil tak svůj mandát. Nečasova pozice však nebude tak silná jako před dvěma lety, Fuksa ve volbě získal celou třetinu hlasů.

Ke změně došlo na postu prvního místopředsedy, kde ministr průmyslu Martin Kuba vystřídal Miroslavu Němcovou. Ta se musela smířit s pozicí řadové místopředsedkyně. Místopředsednický post obhájili exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a jeho nástupce v resortu Pavel Blažek. Nováčkem mezi nimi je zástupce pražské ODS a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Jeden z mála úspěchů ODS v říjnových senátních volbách, teplický primátor Jaroslav Kubera, nakonec kandidaturu na místopředsedu nepřijal. Fuksa po neúspěchu v předsednické volbě z dalších bojů odstoupil.

Podle politologa Josefa Mlejnka kongres ukázal, že se premiér spolehl na spojence, kteří pro něj sice dokázali sehnat hlasy delegátů, ale zároveň propojují politiku s byznysem. „Petr Nečas se opírá o Martina Kubu od doby, kdy jej instaloval do funkce ministra. Patrně se tedy také opírá o kmotrovské vazby, které Martin Kuba má. A to samé se dá říci o Chalupovi,“ sdělil iDnes.cz.

Staronový předseda Nečas ve své řeči na úvod kongresu nešetřil sebekritikou. „Zahlcen prací jsem byl příliš technokratický, přestal jsem být srozumitelný pro členy i voliče,“ řekl mimo jiné delegátům. Nečase za řečnickým pultíkem vystřídal bývalý předseda Mirek Topolánek, který přirovnal ODS k Titaniku: „ODS ztratila důvěryhodnost. Získat zpět důvěru voličů je hlavním úkolem, který před ODS leží.“

Dlouho vše nasvědčovalo tomu, že Nečas ve volbě předsedy nebude mít protikandidáta. Této úlohy se až v sobotu pozdě v noci ujal rebel Fuksa: „Rozhodl jsem se tu hozenou rukavici, která se tu na kongresu neustále zmiňovala, zvednout,“ zdůvodnil své rozhodnutí.

Rebelové po prohře v boji o předsedu strany přišli i o své zastoupení v širším vedení, Petra Tluchoře ani Marka Šnajdra delegáti do výkonné rady nepustili. Tam se nedostal ani v posledních sněmovních volbách  „vykroužkovaný“  exministr vnitra Ivan Langer.

Ačkoli Petr Nečas ve svém úvodním projevu sliboval, že účastníky kongresu „rozhodně žádná nuda v Brně nečeká“, změn ve straně první listopadový víkend přinesl pomálu. Také prezident Václav Klaus, který delegátům zaslal zdravici, je ohodnotil jako nedostačující.

Usnesení vyzvalo rebely, kteří odmítali ve Sněmovně podpořit zvýšení daní, aby se podřídili většinovému stanovisku klubu.

Karel Hrubeš

Prezidentští kandidáti debatovali o zahraniční politice, o Hrad jich bude bojovat 11

Konferenční sál pražského hotelu Marriott byl šestý listopadový den svědkem debaty o české zahraniční politice a jejím výkonu českým prezidentem, kterou pořádala Asociace pro mezinárodní otázky ve spolupráci s Google ČR. Zúčastnili se jí čtyři kandidáti: Jan Fischer, Přemysl Sobotka, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman. Právě oni se budou spolu s dalšími zájemci o křeslo hlavy státu snažit získat hlasy občanů, kteří v lednu příštího roku poprvé v historii ČR zvolí prezidenta sami prostřednictvím přímé volby.

Debata moderovaná Janem Pokorným, šéfredaktorem Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu, začala ve 14 hodin. Na ‚rozehřátí‘ se kandidáti vyjádřili k aktuálně probíhajícím prezidentským volbám v USA. Zatímco Zeman, Dienstbier a Fischer by v Bílém domě nejraději znovu viděli demokrata Baracka Obamu, Sobotka naopak republikána Mitta Romneyho: „Myslím, že je zbytečné, abych jako pravicový politik volil politika levicového,“ vysvětlil.

V další části besedy byli kandidáti vyzváni, aby v časovém limitu tří minut vysvětlili, na co by v případě svého zvolení kladli v zahraniční politice největší důraz. Kromě aktivního působení v EU a NATO, na kterém se shodli všichni, by se Fischer jako prezident zasazoval mimo jiné o obhajobu lidských práv, pomoc rozvojovým zemím a ekonomickou diplomacii; Sobotka by se soustředil na východní partnerství a Visegrádskou čtyřku, Dienstbierovi by šlo zejména o moderaci debaty napříč politickým spektrem a Zeman by se snažil o eliminaci konfliktů prezidenta s vládou a parlamentem, což podle něj poškozuje pověst ČR v zahraničí, a také o spolupráci s dalšími malými a středními státy, jež jsou v rámci EU v podobné pozici.

Otázka postavení Česka v EU se ostatně ukázala být jednou z nejdiskutovanějších v celé debatě. Například Jiří Přibáň z Cardiff University se prostřednictvím internetového streamu kandidátů dotázal, zda by vůči EU preferovali skeptický ‚britský‘ přístup (konfrontaci), anebo suverénní přístup polského typu (integraci). „Evropská vize má smysl, zasazoval bych se o pružnou integraci, ale tvrdé a kritické vyjednávání,“ vyslovil se Fischer. Jeho papírově nejvážnější soupeř Zeman pak prohlásil, že „je pro dokončení integračního procesu, který musí být uskutečněn demokratickou dohodou, ale odmítá superstát a centralizaci EU“.

Na dotaz ohledně připojení ČR k bankovní a fiskální unii zareagoval Zeman jedním ze svých typických bonmotů: „Bankovní a fiskální unie je jako Yetti – všichni o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl.“ Zemanův levicový kolega Dienstbier se naopak domnívá, že země eurozóny k unii přistoupí, a Česko by ji proto nemělo sabotovat. Fischer je zcela jasně pro kontrolu rozpočtů jednotlivých států ze strany EU, nesouhlasí však s myšlenkou přesunu aktiv, která podle něj neřeší problém a zvyšuje náklady.

Tři ze čtyř kandidátů odmítají preventivní vojenský zásah v Íránu a trvají na diplomatických řešeních, v nejzazším případě na sankcích, pouze Zeman by po vyčerpání veškerých diplomatických prostředků volil cestu tzv. ‚jestřábí politiky‘, neboli vojenskou intervenci.

Debata skončila v 16 hodin. Právě tento čas zároveň znamenal nejzazší možný termín, v němž mohli všichni kandidáti na ministerstvu vnitra odevzdat své petice více než s 50 tisíci podpisů od občanů. Další možností, jak oficiálně vstoupit do klání o Hrad, bylo získání podpisů dvaceti poslanců, anebo deseti senátorů.

Tyto podmínky splnilo jedenáct zájemců: předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková, senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), ekonom Vladimír Dlouhý, bývalý premiér Jan Fischer, herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová, hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz, podnikatel a nyní také senátor Tomio Okamura, europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09), senátor Přemysl Sobotka (ODS) a bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ). Ministerstvo vnitra nyní přezkoumá veškeré náležitosti dodané kandidáty; jejich seznam se definitivně uzavře 23. listopadu.

Z hotelu Marriott Nikola Kandoussi

Liberální demokraté si zvolili vedení. Šéfkou je podle očekávání Karolína Peake

Nová strana na české politické scéně, LIDEM, si tento víkend na ustavujícím sněmu zvolila vedení a schválila stanovy. Předsedkyní se podle očekávání stala vicepremiérka Karolína Peake a první místopředsedkyní poslankyně Dagmar Navrátilová.

Ustavující sněm nejmenší vládní strany (čítá asi 100 členů) se konal v sobotu 3. listopadu v hotelu International v Brně. Zúčastnilo se ho 70 delegátů, Karolína Peake od nich dostala 68 hlasů, 2 lístky byly neplatné. Byla jedinou kandidátkou na post předsedkyně. „Jsem ráda, že byly aspoň dva neplatné, že to nevypadá jako volby v Severní Koreji," reagovala Peake. Řadovými místopředsedy se stali poslanci Viktor Paggio a Jiří Rusnok a ředitel školy Jiří Neumann.

Strana LIDEM vznikla na jaře odštěpením provládních poslanců z Věcí veřejných, které odešly do opozice. Karolína Peake stranu zaregistrovala v květnu. Zkratka LIDEM znamená liberální demokracie, strana by se podle Peake měla pohybovat někde ve středopravicové části politického spektra. „Dbát na ty, kdo potřebují, ale stavět na těch, kdo vytvářejí,“ vysvětila Peake. V Poslanecké sněmovně za ně sedí osm poslanců a reprezentují je tři ministři.

Jedním z řečníků na sněmu byl například ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, který ve svém projevu naznačil, že strana LIDEM už nebude jen přikyvovat na návrhy větších koaličních stran, od teď se prý bude ozývat hlasitěji. „Ne že si ODS a TOP 09 něco předjedná a s tím nás potom seznámí, jako se to dělo doposud,“ uvedl  podle MF Dnes Jankovský, který například nesouhlasí s církevními restitucemi a odložil by důchodovou reformu na dobu ekonomického růstu.

Sněm navštívil také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který přinesl Karolíně Peake puget růží, a písemnou zdravici poslal také premiér Petr Nečas.

Barbora Janauerová

Druhý ročník ankety Moderátor roku skončil bez překvapení

Anketu Moderátor roku 2012 vyhrál tým Ranní show Evropy 2, kterou tvoří trojice Leoš Mareš, Patrik Hezucký a Lucie Šilhanová. Druhou příčku získal Michal Kavalčík, výrazná osobnost, kterou všichni znají pod pseudonymem Ruda z Ostravy. Titul nejpopulárnějšího ženského hlasu letos patří Lucii Výborné z Radiožurnálu, která tak obhájila loňské vítězství.

Výsledky se vyhlašovaly na slavnostním galavečeru v hotelu Ambassador na Václavském náměstí ve středu 31. října a jeho průběh měla pod kontrolou dvojice Vlasta Korec a Ruda z Ostravy. Na pódiu se kromě nich vystřídali hosté Pavel Šporcl, Helena Zeťová a nově objevená hudební skupina Memphis.

Soutěž o nejoblíbenějšího moderátora českých rozhlasových stanic pořádá Asociace rozhlasových organizací jako obdobu televizní ankety TýTý. Letos se jednalo již o druhý ročník.

Do soutěže se zapojila čtyři celoplošně vysílající rádia: veřejnoprávní Český rozhlas a soukromé stanice Frekvence 1, Evropa 2 a Rádio Impuls. Každá stanice nominovala svoje domovské moderátory, kteří v období od 1. ledna do 30. září uváděli svůj vlastní pořad. Jejich osud byl pak v rukou posluchačů, kteří měli možnost hlasovat pro svého favorita prostřednictvím webových stránek a SMS. Celkově bylo nominováno 17 osobností. Kompletní výsledky naleznete na oficiálních stránkách ankety – www.moderatorroku.cz.

Rosťa Sikora

Dušičky, Halloween nebo Samhain?

Tisíce malých světýlek prozářilo hřbitovy v čase, kterému se lidově říká dušičky. V českých zemích si lidé, ať už křesťané, pohané a nebo nevěřící, připomínají své zemřelé zapalováním svíček na jejich hrobech. Jsou na chvíli zase s nimi, ať už v srdcích a nebo doopravdy, jak tomu věřili naši keltští předci.

Dušičky vznikly z keltského svátku Samhain, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Pro Kelty to byl začátek nového roku, přelom mezi létem a zimou. Tímto dnem končila doba tepla a světla, kdy země žije, a nastávalo temné období zimy a hladu. V noci tohoto svátku se prý prolíná svět živých a mrtvých. Keltové proto zapalovali malé ohníčky, aby duše jejich milovaných zemřelých trefily na tento svět. Jedinou noc v roce mohli mít mrtví hmotné tělo a být s živými nakrátko spolu.

V anglosaské tradici se tento svátek přejal v podobě Halloweenu. Název vznikl zkrácením anglického All-hallows-eve tedy Předvečer všech svatých. Děti se o Hallowenu oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem „trick or treat“ (koledu nebo vám něco provedu). V Americe to znamená, že pomalují automobily, dají zubní pastu na dveře atd. Tradičními znaky Hallowenu jsou vyřezávané dýně se svíčkou uvnitř zvané jack-o´-lantern, dále čarodějky, duchové, kostlivci a černé kočky.

Památku všech věrných zemřelých, neboli dušičky, zavedl clunijský opat Odilo v 10. století jako reakci na přetrvávající pohanské obřady. Bezvěreckou tradici tak přetvořil v křesťanský svátek. Památka zesnulých se slaví 2. listopadu. Je zvykem zapálit na hrobě svíčku či na něj položit živé květiny, což má symbolizovat víru ve věčný život. V poslední době se na hřbitovech objevují umělé nebo sušené květiny, které jsou důkazem o ztrátě povědomí o původním významu této tradice. Vzpomínka na mrtvé patří k nejstarším křesťanským tradicím.

Dušičky jsou v České republice vedle Vánoc a Velikonoc nejvíce prožívaným dnem, který slaví věřící i nevěřící společně.

Hana Hošková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Pád rozestavěného mostu na Slovensku

U obce Kurimany, nedaleko Spišské Nové Vsi, se 2. listopadu zřítil rozestavěný most. Dva ze zavalených pracovníků zemřeli na místě, další dva při převozu či v nemocnici. Několik zraněných je hospitalizováno ve Spišské Nové Vsi, Popradu a Prešově. Místo tragédie navštívila ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská a vedení Národní dálniční společnosti.

Stavbu mostu zajišťovaly společnosti Váhostav – Sk a Bögl a Krýsl. Druhá z těchto společností je přitom v ČR souzena v souvislosti s železničním neštěstím ve Studénce, kdy se most, na jehož opravě firma spolupracovala, zřítil před jedoucí rychlík a při následné srážce přišlo o život osm lidí. Bögl a Krýsl si pro stavbu slovenského mostu najali místní firmu SEMOS, nicméně podpěry pro betonovaný most dodala jako subdodavatel firma Skruže Weise.

Firmy Váhostav – Sk a Bögl a Krýsl vyhrály státní tendr, jelikož jejich projekt byl až o třetinu levnější než původní odhad. Jimi použité podpěry se obvykle aplikují na nižší a užší mosty, než byl ten u Kuriman. Státní tajemník ministra dopravy Andrej Holák (Směr - SD) naznačuje, že za zřícením mostu stojí právě úspory stavebních firem. Exministr dopravy Ján Fígel' (KDH), za jehož působení byl tendr vypsán, to však odmítá a podle Lidových novin podobné úvahy označuje za „neodbornost, nebo úmysl vytloukat kapitál na neštěstí“.

Podle dosavadního vyšetřování tragédii zavinily prasklé podpěry, držící konstrukci mostu během betonování. Slovenské i české ministerstvo dopravy se chystají na kontrolu všech podobných stavebních projektů, především těch zpracovávaných firmou Bögl a Krýsl.

Jan Parolek

Ekonomika

Z ekonomiky stručně

* Leo Express zatím nevyjede. Nový železniční dopravce Leo Express, který měl zahájit provoz ve středu 7. listopadu, se zatím na koleje nedostane. V úterý o tom informovaly Hospodářské noviny. O odložení začátku provozu rozhodl tento týden Drážní úřad. Jak uvedl náměstek ředitele úřadu, Jiří Krakoš, nedodal soukromý dopravce průkazy způsobilosti k zabezpečovacímu a elektrickému zařízení. Podle úřadu se navíc nejedná o formální nedostatek – Leo Express totiž nemá splněné zkoušky testující účinnost zabezpečovacího zařízení. To přitom při rychlostech nad sto kilometrů v hodině garantuje včasné zastavení vlaku v krizových situacích. Komplikací nového soukromého dopravce okamžitě využily České dráhy, které nabídly cestujícím s již rezervovanou jízdenkou padesátiprocentní slevu na cestu Pendolinem ve 13:12 z Prahy a 17:41 z Ostravy, tedy přibližně v časech, kdy měl na tratě vyjíždět právě Leo Express.

* České gramofony lámou rekordy. Největší evropský výrobce gramofonů, společnost SEV Litovel zvýší letos produkci o 28 % na 50 tisíc kusů. Za rekordními čísly stojí posílení poptávky v Kanadě a Spojených státech, kde letos prodej českých gramofonů vzrostl o 50 %. Zprávu přinesl ve čtvrtek týdeník Ekonom. Firma SEV Litovel prodává gramofony ve více než 60 státech po celém světě pod značkou Pro-Ject. Nejvyšší příjmy má společnost právě z exportu – v České republice se ročně prodá jen asi 500 kusů. Poptávka po gramofonech se sice zvýšila i v Česku (například v Electro Worldu o 60 %), ale Češi dávají podle obchodníků přednost levnějším, zejména asijským, výrobcům.

* Rusko po měsíci a půl zrušilo zákaz dovozu a distribuce českého alkoholu, obsahujícího více než 20 % lihu. Agentuře Interfax to v pondělí oznámil hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko s tím, že povolen je pouze dovoz nápojů vyrobených po 26. září 2012, ke kterým budou dodány potřebné dokumenty potvrzující jejich nezávadnost. Zákaz dovozu platil od 21. září  a byl reakcí na metanolovou aféru. Na opatření nejvíce tratila karlovarská Becherovka, která zaujímá mezi českými značkami lihovin na ruském trhu dominantní postavení. Dalšími vývozními artikly jsou pak fernet a absint. Ztráty českých obchodníků ale nejspíš nebudou nijak dramatické. České lihoviny tvoří totiž pouze 0,3 % ruského trhu.

Vojtěch Kostka

Kultura

Beyond Reality: Výstava sahající za hranice reality

V pražské galerii Rudolfinum se od září do konce roku koná výstava, která se zabývá různými možnostmi zobrazování reality. Představuje dvanáct současných britských umělců, mezi nimiž figuruje i Čech žijící v Londýně Hynek Martinec.

Výstava je koncipována speciálně pro prostory Rudolfina. Rozděluje se na dvě části. První je vedena ve směru hypperrealismu, kdy autor používá jako předlohu fotografii, ale na rozdíl od ní se snaží proniknout k dalším významovým vrstvám. Druhá část navazuje na akademickou malbu 19. století, do níž jsou zabudované moderní prvky. Vzniklé obrazy tak mají mnoho významů.

Obrazy českého výtvarníka Hynka Martince zahajují výstavu. Ve třech kresbách zobrazuje svou přítelkyni Zuzanu, kdy pomocí využití historických technologií zkoumá čas.  Za zmínku stojí i umělec Damein Hirst, který zachytil na dvou obrazech narození svého syna, nebo Ben Johnson zobrazující interiéry paláců.

V druhé části člověka velice osloví olejové malby Methew Weira, kreslené formou koláže. Na jeho obrázku Gathering Evidence jsou zobrazeny dvě děti sedící na houpačce, připomínají porcelánové panenky. Významní jsou i Jake a Dinos Chapmanovi, kteří využili staré portréty a překreslili je.

„Možná tyto remixy malby mohou být ukazatelem současného stavu umění, ztráty jistot a nemožnosti pro současnou situaci nalézt jednoduchý klíč. Přístupů je nekonečno, nemá však smysl se bát, že takovými kroky ztratíme půdu pod nohama, možná je to právě naopak. Bezbřehost, nejistota a mnohost mohou být základem pro současné vytváření dějin umění. Všechno nakonec může patřit do naší reality, my však stále máme svobodu si vybírat a pracovat s ní," hodnotila na Aktuálně.cz výstavu Tereza Špinková.

Doprovodný program zahrnuje i besedy s umělci. Přijedou například Jason Brooks nebo Jonathan Wateridge.

Z Rudolfina Kateřina Sýsová

Netradiční umělci a architekti představili své nápady v rámci projektu Pecha Kucha Night

Městské lázně v Plzni se po téměř dvaceti letech oficiálně otevřely veřejnosti. Sice jen na dva dny, ale přece. V pátek 2. listopadu se zde konalo inspirativní setkání mladých umělců s názvem Pecha Kucha Night. Fotografové, architekti a návrháři se sešli, aby představili svou tvorbu prostřednictvím prezentací ve formátu 20x20, což znamená dvacet snímků po dvaceti sekundách. Cílem bylo zaujmout diváky svým projektem, originalitou a také humorem.

Večer zahájil smyčcový kvartet Plzeňské filharmonie. Následovala premiéra videoklipu, který symbolizoval zahájení lázeňské sezóny mladými aktivisty. Režíroval jej Štěpán Vodrážka a v hlavních rolích se objevili především organizátoři akce. „Chtěli jsme něčím začít, upozornit a zanechat stopu,“ uvedl pořadatel Jakub Mareš.

V rámci Pecha Kucha Night se předvedlo celkem dvanáct umělců a skupin, z nichž téměř každý má nějakou vazbu k lázním nebo architektuře. Dvojice dívek, která založila módní aktivistický blog Fashionbook, se snaží upozornit na chátrající lázně Kyselka tím, že nafotila svou novou kolekci právě v těchto prostorách. „Fotky jsou temné, protože jsme chtěly zachytit umírajícího ducha lázní,“ dodaly autorky ke svému projektu. Se stejným tématem vystoupili také Matěj Chytil a Martin Leskovjan, kteří za záchranu lázní organizují kampaň. Díky určité kontroverzi a spolupráci se známými osobnostmi, jako jsou Martha Issová či David Koller, se jim podařilo vzbudit zájem médií a veřejnosti a pustit se do vyjednávání.

Jedním z hostů byl také významný český tvůrce videoartu Marek Ther, který je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2011. Pracuje především s kontroverzními tématy, jakými jsou odsun sudetských Němců či homosexualita. Nejzábavnější vystoupení předvedl umělec Epos 257, který si přál zůstat v anonymitě. Zabývá se pouličním uměním a testuje hranice, kam až je možné zajít. „Zjistil jsem, že pokud se tváříte sebejistě a máte vhodný oblečení, tak můžete v podstatě dělat, co chcete. Třeba ohradit 50 čtverečních metrů na jednom z nejrušnějších míst v Praze,“ uvedl k projektu, kdy na Palackého náměstí bez povolení ohradil prostor a téměř dva měsíce to nikdo neřešil.

Veškeré dění se odehrávalo na dně vypuštěného bazénu, kolem kterého seděli a postávali diváci zabalení v dekách. Zima byla opravdu veliká, a tak do úplného konce vydrželi jen ti nejotužilejší. Na Pechu Kuchu dorazily přibližně tři stovky návštěvníků. Doprovodný program zahrnoval výstavu fotografií Václava Švába či představení skupiny KYČN. Jako občerstvení se podávaly dorty, pravé lázeňské oplatky a kávu připravoval skutečný odborník Jiří Sládek.

Kdo nestihl dorazit na páteční akci, měl jedinečnou možnost podívat se do lázní hned následující den, kdy se konaly komentované prohlídky. Prostory jsou dnes v dezolátním stavu, jelikož město se lázní zřeklo v roce 1994 a od té doby chátrají. Nikdo z vlastníků nebyl ochoten pustit se do rekonstrukce, a tak jsou v současnosti v rukou italského investora.

Pecha Kucha, neboli Noc plná tlachů, vznikla v Japonsku a v současné době pravidelně probíhá na 534 místech po celém světě.

Z městských lázní Alice Zoubková

Divadlo Puls se dalo opět nahmatat v Rock Café

Sychravé pondělí 5. listopadu přineslo reprízu hry Ulity divadelního souboru Puls. Nestává se často, aby kvalitní divadelní představení našlo zázemí v útrobách hudebního klubu. Mladý soubor, který vznikl v minulé sezóně zformováním původní Divadelní společnosti Kulich, si pro uvádění své hry vybral komorní scénu v pražském hudebním klubu Rock Café.

Hra Magdaleny Frydrych Gregorové, dramaturgyně hradeckého Klicperova divadla, vypráví o sedmi mladých lidech, kteří jsou uzavřeni před světem ve svých ulitách a každý z nich se s tím potýká po svém. Někteří touží celou svou bytostí bezpečí ulity opustit, jiní jsou hluboko zalezlí a nevystrkují ani tykadla. Setkáváme se zde s lidmi, které známe, každý den potkáváme a někdo v nich možná spatří sám sebe.

Právě tato inscenace je pro soubor Puls klíčová. Její světovou premiérou v říjnu minulého roku odstartoval svou činnost v pražském Divadle Na Prádle.

Režisérka Ewa Zembok hru okomentovala slovy: „Text Magdaleny F. Gregorové bystře vystihuje generaci nejmladších dospělých nedospělých do života. S vtipem a melancholickou drsností mluví o problémech třicátníků, kteří chtějí vstoupit do světa, pokoušejí se navázat kontakt, ale žijí uzavření ve svých iluzích a představách.“

Věra a její věčné konflikty se sestrou Radkou, která je na vozíku. Vyléčený alkoholik Marek, jehož život nedává bez Věry smysl. Psychoterapeutka Hedvika, od které se čekají instantní zázraky, nejlépe na počkání. Místo zázraku přivádí Otu, který přišel o nohu, když za jízdy vyskočil z vlaku. Hanka má stánek s parfémy v Tescu a také psychopatického expřítele Františka se sebevražednými sklony. Jsou jedni z nás, každý ve své ulitě.

„Na všechny účinkující upozorňuji proto, že se – alespoň ve jmenovaných kreacích – mohou poměřovat se standardem profesionálního herectví u nás,“ napsal Jan Kerbr v Divadelních novinách. Ulity hodnotí po všech stránkách jako aktuální a kvalitní představení.

Z Rock Café Veronika Nováková

Sport

České tenistky obhájily vítězství ve Fed Cupu, dva body vybojovala Šafářová

Fedcupový čtyřlístek Šafářová, Kvitová, Hlaváčková a Hradecká zopakoval 3. a 4. listopadu loňský triumf v soutěži družstev. Svěřenkyně Petra Pály zvítězily v domácím prostředí pražské O2 Areny 3:1 nad týmem Srbska, který se v této sezoně po roce vrátil do hlavní světové skupiny. Při své cestě do finále Srbky nejprve porazily 3:2 Belgii a v semifinále na domácí půdě stejným poměrem také Rusko, finalistu minulého ročníku. Oproti tomu Češky poměrně snadno přešly přes Německo a Itálii po shodných výhrách 4:1.

Jako první v sobotu na dvorec nastoupila Lucie Šafářová proti bývalé světové jedničce Aně Ivanovičové. V posledních třech vzájemných zápasech měla navrch česká tenistka, ovšem fedcupová utkání dokáží obrátit naruby veškeré statistiky. Obě hráčky začaly opatrně, se značnou nervozitou na raketách. Více ale chybovala srbská tenistka, především na podání a na slabší bekhendové straně, a nabízela tím Šafářové brejkové příležitosti. Češka dvě z nich využila a přesnou a trpělivou hrou získala první sadu 6:4. Začátek druhého setu Ivanovičová zaspala, kupila chybu za chybou a v návalech vzteku a bezmoci házela raketou. Soustředěnou Šafářovou však nic nevyvedlo z míry. Strojovým tempem dovedla i druhý set do vítězného konce a na konto českých tenistek připsala první bod.

Druhý zápas proti sobě postavil světovou osmičku Petru Kvitovou, která kvůli nemoci poslední týden spíše odpočívala, a Jelenu Jankovičovou, stálici v srbském fedcupovém týmu. Jakákoliv únava však na Kvitové nebyla znát. Menší zaváhání přišlo jen v průběhu prvního setu, ale vzápětí ho napravila. Srbku poté už k ničemu nepustila a v prvním setu zvítězila 6:4. Do druhé sady vstoupila drtivě, brzy vedla 5:0. Jankovičová nedokázala takto rozehraný set zvrátit a prohrála 1:6. Český tým vedl po prvním dnu 2:0, a v neděli proto mohly hráčky nastoupit s relativním klidem.

V prvním zápase druhého dne se nejprve utkala Kvitová s Ivanovičovou. Srbka oproti zápasu se Šafářovou výrazně zlepšila hru a především podání. Rovněž výborně returnovala, čímž zneutralizovala jindy nebezpečný servis Kvitové. V prvním setu Srbka proměnila dva brejkboly a porazila českou hráčku 6:3. Ve druhé sadě šla rychle do vedení 5:2, Kvitová však ještě vykřesala zbytky naděje, když vyhrála tři hry za sebou a srovnala na 5:5. Na v pohodě hrající Srbku ale tentokrát neměla a podlehla jí 5:7. „Nechci svádět tuhle prohru na nemoc,“ řekla na pozápasové tiskové konferenci a odmítla spekulace ohledně svého zdraví.

Na kurt tedy ještě musely nastoupit Šafářová a Jankovičová. Češka excelovala a Srbku doslova vymazala ze dvorce. V prvním setu brzy vedla 4:0, Jankovičové povolila jen snížení na 1:4, a sama poté přidala další dva vítězné gamy, čímž uzavřela tuto sadu vítězstvím 6:1. Druhý set měl obdobný vývoj, Jankovičová vinou nachlazení a nekoncentrace nezvládala tempo hry a podlehla Šafářové stejným poměrem 1:6.

Závěrečná čtyřhra už nebyla nutná, vypukly oslavy. Uprostřed jásajícího kolečka vynikala jediná dívka, Lucie Šafářová. „Moc jsem si přála vyhrát a jsem šťastná,“ pronesla bezprostředně po vyhraném utkání. Martina Navrátilová komentovala její výkon příspěvkem na Twitteru. „Zrodila se hvězda,“ napsala. České tenistky si společně se zaplněnou O2 Arenou zazpívaly českou hymnu a výjimečnou atmosféru si rovněž vychutnávaly přítomné tenisové legendy, především Jana Novotná a Helena Suková. Další tenisový svátek, finále mužského Davis Cupu, čeká Prahu od 16. do 18. listopadu.

Kateřina Bryllová

Florbalistům se generálka na MS vydařila

Během uplynulého víkendu se ve švédském Växjö uskutečnil další turnaj Euro Floorball Tour, ve kterém se představily čtyři nejlepší reprezentační výběry, týmy Švédska, Finska, Švýcarska a České republiky. Pro všechny se zároveň jednalo o poslední ostrou generálku před nadcházejícím mistrovstvím světa, které se uskuteční začátkem prosince ve Švýcarsku. Český tým předvedl sympatický výkon a v konečné tabulce obsadil druhé místo. Turnaj ovládli domácí Švédové.

České reprezentanty čekal na úvod turnaje právě výběr Švédska. Svěřenci trenéra Tomáše Trnavského se nestačili ani pořádně rozkoukat a už prohrávali o dvě branky. Dvakrát se trefil Stenberg. Domácí do první přestávky přidali ještě dva góly a do kabin se odcházelo za stavu 4:0. Do druhé periody vstoupili Češi o poznání aktivněji a Tomáš Sladký vsítil kontaktní gól. Následovala však smrtící švédská dvouminutovka, během níž seveřané odskočili na rozdíl šesti branek. Jejich vedení nejprve zmírnil Matěj Jendrišák a třetí český gól zaznamenal na konci druhé třetiny Vojtěch Skalík. Takticky vyzrálejší soupeř však již zápas kontroloval, přidal další tři branky a radoval se z jednoznačného vítězství v poměru 11:3.

Český tým se musel rychle oklepat z nepříznivého výsledku a koncentrovat se na následující zápas proti Finsku. Opět ale zaspal začátek a už v 46. sekundě inkasoval. Vyrovnání přinesla střela Matěje Koňaříka. Finové si však vzali vedení zpět na svou stranu a vyhráli první třetinu 2:1. Češi předváděli aktivní výkon, který vedl k vyrovnávací brance Vojtěcha Skalíka. Lax ale v 13. minutě druhé třetiny poslal Finy opět do vedení. Skandinávci se však neradovali dlouho. S chutí hrající Skalík opět dopravil míček za Kosonenova záda. V závěrečné části se čekalo na gól až do 16. minuty, kdy se trefil Kohonen. Utkání směřovalo k vítězství úřadujících mistrů světa, ale dvě minuty před koncem se prosadil Tom Ondrušek a zajistil českému výběru bod za remízu 4:4.

V posledním střetnutí na turnaji vyzval náš tým Švýcary. Češi vstupovali do utkání s hlavním cílem neinkasovat první gól, což se povedlo a Petr Kološ poslal svůj tým do vedení. Dvoubrankový náskok obstaral Aleš Zálesný. Češi hráli ve velké pohodě a během prostřední části si vypracovali vedení 4:0. Reprezentanti helvétského kříže snížili až v 6. minutě třetí třetiny. Na dostřel je pak dostala proměněná přesilová hra. Tříbrankový náskok však pro Česko získal zpět opět Zálesný. Soupeř už jen v závěru jedním gólem kosmeticky upravil skóre a čeští reprezentanti se radovali z vítězství 5:3.

Matyáš Bokůvka

Vyrovnané tabulce nově vévodí Olomouc, na dno klesly Teplice

Ve 13. kole fotbalové Gambrinus ligy se podařilo dvěma ze tří vedoucích týmů nasbírat plný počet bodů, na první místo se díky lepšímu skóre vyšvihla olomoucká Sigma, která přeskočila dosud vedoucí Jablonec. Vítězství z minulého kola nepotvrdila Sparta a kvůli remíze v Mladé Boleslavi se propadla na čtvrtou příčku.

Po posledních třech kolech, jež byly poněkud chudší na góly, mohli být fotbaloví fanoušci znovu spokojeni. V porovnání s kolem 12. totiž tentokrát padlo hned o deset branek více. Největší podíl na tom měla olomoucká ofenzíva, které se podařilo před zraky domácích fanoušků rozstřílet Příbram 6:1. Zaskvěl se především kanonýr Ordoš, jemuž se podařil vsítit hattrick a s dvanácti zásahy je momentálně nejlepším střelcem celé soutěže. To neopomenul ani reprezentační trenér Michal Bílek, jenž Ordoše nominoval pro přátelské utkání se Slovenskem.

Zatímco na Hané se mohlo slavit, horší časy v domácí lize zažívá pražská Sparta. Té se znovu nepodařilo zvítězit ve dvou po sobě jdoucích kolech, což naposledy zvládla 2. září, a v Boleslavi uhrála remízu 1:1. Nebyla to však ztráta dvou bodů, která Spartu tížila nejvíce. Opora posledních týdnů, Václav Kadlec, si totiž odnesl ze vzdušného souboje s domácím Nešporem zlomeninu čelní kosti a na podzim již do hry nezasáhne. „Zranění Vaška nás mrzí daleko více, než to, že jsme tady nevyhráli. Domácí hráli agresivně, možná až na hraně, ale to nechám na posouzení jiných,“ nechal se podle iDnes.cz slyšet sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

O první místo se s Olomoucí dělí Jablonec, který v pikantním utkání v Jihlavě vyválčil těsné vítězství 1:0. Právě Jihlavu v současné době vede František Komňacký, jenž ještě na jaře trénoval Jablonec. Bod na vedoucí týmy pak ztrácí plzeňská Viktoria, která si poradila s pražskou Slavií.

Na chvostu tabulky se po prohře 2:3 s dosud poslední Ostravou usadily Teplice, které s pouhými deseti body patří mezi jedno z největších zklamání podzimní části ligy. „Je pravda, že tenhle moment většina našich hráčů ještě nikdy nezažila, ale všechno je jednou poprvé. Pokud se chceme zachránit, musíme se s tím vypořádat,“ komentoval nepříjemnou situaci nový trenér Zdeněk Ščasný.

Ve čtvrtek čeká Spartu a Plzeň další vystoupení v Evropské lize, bude tedy zajímavé sledovat, zdali se odpočatějšímu Jablonci a Olomouci podaří ještě navýšit současný náskok.

Výsledky 13. kola: Jihlava – Jablonec 0:1, Ostrava – Teplice 3:2, Mladá Boleslav – Sparta 1:1, Hradec Králové – České Budějovice 0:1, Brno – Dukla 1:3, Olomouc – Příbram 6:1, Slavia – Plzeň 0:1, Liberec – Slovácko 3:2

Tabulka po 13. kole: 1. Olomouc 26, 2. Jablonec 26, 3. Plzeň 25, 4. Sparta 24, 5. Liberec 19, 6. Slavia 18, 7. Brno 18, 8. Dukla 16, 9. Slovácko 16, 10. Jihlava 16, 11. Mladá Boleslav 15, 12. Hradec Králové 12, 13. České Budějovice 12, 14. Ostrava 11, 15. Příbram 11, 16. Teplice 10

Jakub Zbořil

Hokejová extraliga: Kladno v gólové formě, Plzeň stále první

Poslední dvě kola hokejové extraligy přichystala divákům zábavnou podívanou s mnoha góly. V 18. kole jich dokonce padlo 60, přičemž Kladno jich za jeden zápas vstřelilo devět, a tím se posunulo na druhou příčku tabulky. První místo nadále drží Plzeň s pětibodovým náskokem.

Předehra 18. kola první listopadový den skončila porážkou domácích Karlových Varů.  Výsledek 2:3 se Slavií znamenal čtvrtou prohru v řadě pro západočeský celek, kterému se i přes značnou snahu v závěru hry nepodařilo vyrovnat.

Páteční duely přinesly hotovou smršť gólů. Pardubicím na jejich vyprodaném stadionu  Kladno nastřílelo devět gólů, hattrick si připsali hned dva jeho hráči Plekanec a Patera. Zápas domácím nevycházel od začátku, první branku inkasovali už v sedmé minutě, střelcem byl Jaromír Jágr. Trenér hostů Vojta ale kritizoval obranu svých svěřenců, kterou označil za lehkovážnou – Kladno totiž nechalo soupeře v závěru skórovat třikrát za sebou, a zápas tak skončil 6:9. Druhým utkáním, které přineslo dostatek gólů, byl zápas domácího Liberce s vedoucí Plzní, která soupeře porazila s přehledem, a potvrdila tak jeho špatnou formu. Drtivá výhra Plzeňských 8:1 zpečetila osud libereckého trenéra Mariana Jelínka, který v klubu skončil. Pozice trenéra se uvolnila i v dalších klubech – ze Sparty odešel Václav Sýkora a z Karlových Varů byli odejiti hned trenéři dva: Vladimír Kýhos i Martin Pešout.

Odchod trenéra zřejmě Liberci prospěl. V neděli předvedl přesvědčivou hru a porazil domácí Zlín možná poněkud překvapivě 5:1. Vítězství mu napomohlo z předposlední pozice, kde ho nahradily Karlovy Vary, jimž zřejmě ani vyhazov trenéra nepomohl, a podlehly Litvínovu 2:5. V 19. kole se opět blýsklo Kladno a v Chomutově musel brankář lovit puk ze sítě hned sedmkrát. Zazářil Jaromír Jágr, který jeden gól vsítil a na další tři nahrával, trenér však opět zkritizoval obranu, která nechala v posledních dvou minutách Chomutov snížit na 2:7. Kladno je v tabulce stále pět bodů za Plzní, která si vedoucí pozici udržela výhrou 5:0 doma nad Vítkovicemi. Poslední utkání kola, České Budějovice – Brno, se bude hrát až 22. ledna.

Kromě výborných zápasů přinesl týden i další události v kauze z minulého týdne, kdy se z kotle na chomutovském stadionu ozývaly urážky na adresu černošského hráče Simmondse. Klub vyvěsil na své internetové stránky jména pěti fanoušků, kteří se rasistického pokřikování účastnili, a zakázal jim vstup na stadion. Policie také zatkla osm mužů, po výslechu byli obviněni z přečinů jak výtržnictví, tak hanobení národa a rasy a hrozí jim až tři roky vězení.

Výsledky 18. kola: Karlovy Vary-Slavia 2:3, Vítkovice-Litvínov 3:5, Brno-Zlín 3:4, Pardubice-Kladno 6:9, Chomutov-Třinec 5:3, Liberec-Plzeň 1:8, Sparta-České Budějovice 5:4

Výsledky 19. kola: Třinec-Sparta 6:1, Zlín-Liberec 1:5, Plzeň-Vítkovice 5:0, Litvínov-Karlovy Vary 5:2, Kladno-Chomutov 7:2, Pardubice-Slavia 5:2

Tabulka k 7.11.2012: 1. Plzeň 43, 2. Kladno 38, 3. Třinec 34, 4. Kometa 34, 5. Zlín 32, 6. Litvínov 31, 7. Slavia 31, 8. Pardubice 29, 9. Chomutov 25, 10. České Budějovice 22, 11. Vítkovice 21, 12. Liberec 21, 13. Karlovy Vary 19, 14. Sparta 16.

David Voženílek

Počasí

Počasí

Sněhová královna rozprostřela své dlouhé bílé vlasy po krajině. Největší nevěrník, Vítr sám, foukal jí do nich, tak chladivě, jak jen si mohla přát. Slečna podzim občas plakala závistí, že její sokyně přišla tak brzy. Že Vítr si hraje s ní, že pročesává její vlasy větrnými prsty, že zchladil svůj dech, aby ji nevylekal. Na ni, barevnou tanečnici, zapomněl ve chvíli, kdy spatřil jen kousek z královniny krásy. Přišla se vysmát podzimu, pohodila hřívou nad naší krajinou a odešla záhy zpět do kraje věčného sněhu, na sever a vrcholky hor. Svět se záhy oblékl do zlatého roucha. Jeho odlesky zbarvily krajinu, vše jako by bylo posypáno zlatým prachem. Ale Vítr se nevracel, dlel někde na severu a neviděl krásu pozdního slunce, neviděl rozvernou krásku podzimu, jak září a zalévá láskyplně svět posledním zlatem. A když se vrátil, našel ji zachmuřenou, šedou a mokrou jak toulavý pes. Snažil se rozfoukat její vrásky, chtěl zpět tu veselou dívku, se kterou si hrál v barevném listí. Marně však nadýmal své tváře, docílil jen toho, že rozfoukal slzy oblohy a ty se v prudkých kotoučích vrhaly k zemi a studeně štípaly lidi do tváří. Starší bratr slz, Déšť, ohlásil se k návštěvě na nedělní oběd, a že zdrží se až do pondělí.

Převedeno do obecné řeči: Prudce se ochladilo. Sobotní sníh roztál a svítilo slunce od východu až po západ a od severu k jihu také. Bylo bezvětří. Začátkem tohoto týdne se zatáhlo, foukal silný vítr a padaly trakaře nebo alespoň příruční vozíky. O víkendu bude pršet.

Hana Hošková