15. listopadu 2012, Carolina č. 815

události od 7. do 14. listopadu


Z domova

Dobeš za měsíc opustí post ministra dopravy, Peake chce jeho odchod hned

Ministr dopravy Pavel Dobeš ve středu 14. listopadu oznámil, že ve funkci skončí. Vyhoví tak úterní výzvě domovské strany LIDEM, která jako hlavní důvod k rezignaci vidí dosavadní nefunkčnost registru vozidel. Dobeš odchod naplánoval na 3. prosinec, podle šéfky strany Karolíny Peake by se svého postu měl vzdát ihned.

Nový centrální registr vozidel provázejí problémy od samého začátku. Již hodinu po spuštění počátkem července zkolaboval a několik následujících dní zkoušel nervy mnoha řidičů i úředníků. Ani teď, po čtyřech měsících, není systém zcela v pořádku. Dobeš už v minulosti opakovaně prohlásil, že pokud se potíže nepodaří odstranit, vyvodí z toho osobní odpovědnost.

Svůj odchod z ministerstva však s fungováním registru přímo nespojuje, jako nejzásadnější důvod k demisi označil nedůvěru svých stranických kolegů. „Na jednání předsednictva jsem ani nebyl pozván, to je informace, která je poměrně závažná. Závěr předsednictva je takový, že je kvůli registrům potřeba vyvodit odpovědnost. Já jsem to říkal již na konferenci LIDEM,“ prohlásil Pavel Dobeš pro Českou televizi.

Okamžitou rezignací se podle Dobešových slov nic neřeší. Opačného názoru je však předsedkyně strany. „Pan ministr Dobeš zřejmě aspiruje na advokáta roku a využívá toho, že předsednictvo strany řeklo 'rezignuj', ale neřeklo 'bezodkladně'. Považuji to za zbabělost,“ citoval Karolínu Peake server iDnes.cz.

Dobeš stojí v čele ministerstva dopravy od loňského července, kdy nahradil Radka Šmerdu. Vystřídat by ho mohl Robert Vacek, který v současnosti působí jako náměstek vicepremiérky pro boj s korupcí Peake.

Simona Šulcová

„Doháníme, co se v minulosti zanedbalo,“ řekl Vondra ke Dni válečných veteránů

Pražský památník na Vítkově byl v posledních čtrnácti dnech už podruhé svědkem vojenské přehlídky a pietního aktu. Po státním svátku 28. října se zde tuto neděli znovu sešli zástupci státu i armády, aby předali ocenění čtrnácti veteránům válečných konfliktů. Výročí konce první světové války se slaví po celém světě, v Anglii pak pod názvem Den vzpomínek.

Už 94 let se připomínají činy těch, kdo obětovali své životy boji za svobodnější budoucnost. Ve všech zemích Evropy, v USA a v Kanadě lidé nosí rudé vlčí máky, symbol Dne válečných veteránů, aby tak vzdali úctu všem, kteří prošli některou z válek posledního století. „Úcta k válečným veteránům je základ v každé civilizované zemi,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi ministr obrany Alexandr Vondra. Na otázku, zda si česká společnost dostatečně váží novodobých válečných veteránů, odpověděl: „Myslím si, že to není ono, a právě proto se snažíme tuto myšlenku propagovat.“

Vyznamenání obdrželo celkem čtrnáct osob. Vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany ČR převzal špičkový neurochirurg plukovník Vladimír Beneš. Záslužný kříž ministra obrany III. stupně byl udělen v prvé řadě Františku Královi, in memoriam, veliteli 311. československé perutě RAF. Mezi dalšími oceněnými byli například Bohuslav Fistr a Věra Jiráková, kteří se zapojili do protikomunistického odboje v době minulého režimu. Z účastníků soudobých zahraničních misí byla záslužným křížem poctěna Marie Charvátová, působivší v 90. letech v zemích bývalé Jugoslávie jako zdravotní sestra.

„Váleční veteráni by pro nás měli být mementem, výzvou a inspirací, abychom naši historii neignorovali a čerpali z ní poučení,“ vyjádřil se v projevu 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. „Neúcta k obětem druhých a neúcta k hrdinům nás potom snadno svádí, abychom opakovali své chyby z minulosti.“

Z památníku Jindřich Podlešák

Evropské vize prezidentských kandidátů se střetly na akademické půdě

Šest uchazečů o prezidentský post se ve čtvrtek 8. listopadu sešlo na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, aby diskutovali o budoucnosti Evropy. Debata mimo jiné ukázala, že jejich vize mají jedno společné: Evropské unii říkají ano, i když každý trochu jiným způsobem. Ryzí euroskepticismus současné hlavy státu však postrádají.

V zaplněném sále postupně představili svou evropskou vizi Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman. Jako zastánci hlubší integrace se projevili zejména Dienstbier, Roithová a Schwarzenberg. „Evropská unie byla od počátku politický projekt, ne pouze hospodářský,“ konstatoval současný ministr zahraničí. Vytvoření federace je však podle něj možné v horizontu dvou až tří generací. Roithová si jako europoslankyně přeje, aby Česko zůstalo v centru rozhodování o Evropě. „O nás s námi,“ formulovala jasně své stanovisko.

S federalizací naproti tomu nesouhlasí Fischer a Sobotka. Fischer zdůraznil smysluplnost tzv. flexibilní integrace: „Jsou oblasti, kde si každý stát může vybrat tempo integrace.“ Sobotka se zaměřil na návrat ke kořenům a prohlubování čtyř základních svobod EU. Zeman se vyjádřil obecně k Evropě. Tři základní evropské hodnoty jsou podle něj diverzita, tolerance a hédonismus. „Více těchto hodnot, více Evropy v jejich smyslu,“ definoval svou vizi.

Poté započala debata s veřejností i mezi kandidáty samotnými. Ti se shodli, že přijetí eura není aktuální. Řešila se i otázka bankovní unie. Proti ní se postavil zejména místopředseda Senátu Sobotka. „Nikdo neví, o čem bankovní unie vlastně je.“ Fischer směřoval otázku přijetí Turecka či Ruska do EU na Zemana. Ten v odpovědi argumentoval kulturními rozdíly. „U Ruska zhruba za dvacet let nelze vyloučit vstup do Evropské unie. Nikoliv nyní. Je to země Solženicyna, Čechova, Čajkovského. Oddělovat Rusko od Evropy považuji za nesprávné,“ uvedl.

Dotazy z publika se často odkláněly od evropského tématu. Zajímavou diskuzi vyvolaly otázky ohledně omluvy sudetským Němcům za poválečný odsun či členství bývalých premiérů Fischera a Zemana v KSČ. Němcům by se omluvili všichni kandidáti, pouze Zeman namítl: „Omluvme se, ale ne za státní moc. Lidice nerovná se Pohořelice.“ Členství bývalých premiérů Fischera a Zemana v KSČ kritizoval místopředseda ČSSD Dienstbier: „Když člověk selhal vstupem do KSČ, může selhat jako prezident ve chvíli důležité pro osud země.“ Předseda TOP 09 Schwarzenberg byl na rozdíl od něj mírnější. „Nikdo není bezchybný, aby mohl soudit ostatní.“ Sám v zemi za komunismu nežil, tudíž toto dilema neřešil. „Schwarzenberga v KSČ nechtěli,“ zavtipkoval.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo o dva týdny později.

Z Fakulty sociálních věd Jan Indra

Neštěstí na rallye: zemřely čtyři dívky

Největší tragédie v historii závodů rallye v Česku se stala v sobotu 10. listopadu při rychlostní zkoušce závodu RallyShow Uherský Brod v Lopeníku. Vůz vyjel z trati a usmrtil čtyři dívky, včetně sedmileté školačky. Další lidé byli zraněni.

Vůz Mitsubishi Lancer s posádkou bratří Michaela a Josefa Bartončíkových na rovném úseku nekontrolovatelně opustil trať a srazil čtyři dívky. Ty na místě zemřely. „Dívkám už nebylo pomoci,“ citoval server Aktuálně.cz mluvčí krajské policie Janu Macalíkovou. Řidič i jeho navigátor vyvázli bez zranění. Pořadatelé závodu a obyvatelé Uherského Brodu a okolních obcí chystají sbírku na podporu rodin obětí, kterou nejspíš zaštítí organizace Adra.

Policie zatím stále šetří, co bylo příčinou tragédie. „Vyhodnocujeme kamerové záznamy, začínáme zpracovávat znalecké posudky a probíhají výslechy svědků,“ řekl policejní mluvčí Aleš Mergental. Podle posádky automobilu mohl za havárii vítr. „Vozidlo bylo na horizontu nadlehčeno a silný zadní nebo boční vítr je poslal mimo vozovku,“ uvedl Michael Bartončík pro ČTK. Technickou závadu na automobilu vyloučil. Policie už má úřední záznam povětrnostních podmínek z meteorologické stanice. „S informací pracujeme, komentovat ji ale zatím nebudeme,“ řekl Mergental.

O trestní odpovědnosti pořadatele za nehodu je přesvědčen advokát Jan Roth. Vychází ze soudního judikátu, který vznikl nedávno při řešení obdobné situace. Pořadatel by měl za smrt dívek odpovídat kvůli tomu, že nezajistil dostatečné zabezpečení trati. Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka prý před domem, kde se havárie stala, žádné cedulky zakazující vstup nebyly. „Je ale otázka, zda je silný vítr neodnesl. Měli jsme s tím problémy od rána. Padaly stromy a vyvrátily se sloupy elektrického vedení,“ uvedl Dulínek.

Podle ČTK zemřelo od roku 2002 při automobilových závodech nejméně 14 diváků. Lopenická havárie se stala tou nejtragičtější. Proto také Svaz rallye Federace automobilového sportu Autoklubu ČR zrušil zbývající dvě soutěže závodů rallye v této sezoně. Svaz rallye bude v příštích dnech pracovat na komplexních změnách a opatřeních, které mají zabránit dalším neštěstím.

Lukáš Pelcman

Metanolová aféra už má 33 obětí. Státní zástupce zrušil stíhání jednatele Likérky Drak

Metanolová aféra v Česku má na svědomí další úmrtí, už 33. Přibývají i další otrávení. Pokročilo také vyšetřování případu: státní zástupce Roman Kafka minulý týden zastavil stíhání Pavla Čanigy, jednatele Likérky Drak. Chystají se nová obvinění.

Poslední obětí je třiašedesátiletý muž, který zemřel v neděli 11. listopadu v nemocnici ve Frýdku-Místku. Policie předpokládá, že pitva potvrdí jako příčinu smrti otravu metanolem. Nejvíce lidí zemřelo právě v Moravskoslezském kraji, kde si pančovaný alkohol vyžádal již 20 obětí.

O dva dny později přivezli záchranáři ženu s otravou metanolem do nemocnice v Olomouci. Tentýž den večer lékaři přijali i jejího partnera. V souvislosti s  otravami posledních dnů zahájila policie trestní řízení proti majitelům potravin v Nedvědově ulici v Olomouci. „Alkohol si zde zakoupilo několik osob. Jedna z nich na následky požití zemřela a další tři jsou hospitalizovány," uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová.

Státní zástupce Roman Kafka, který má kauzu Metyl na starosti, minulý týden zastavil stíhání Pavla Čanigy, jednatele Likérky Drak. Podle státního zástupce si Čaniga nebyl vědom toho, že jeho obchodní partneři míchají jedovatou směs a opatřují ji etiketami Likérky Drak. "Podezření, že Pavel Čaniga o všem věděl, je dnes výrazně oslabeno," řekl Kafka. Policie na případu nadále pracuje a nevylučuje, že by Čaniga mohl být znovu obviněn. Zatím v metanolové kauze stíhá 45 lidí, z toho 12 vazebně.

Po uzávěrce: Obětí už je 34. V Olomouci zemřela hospitalizovaná žena.

Jana Leichterová

Veřejnost i známé osobnosti četly pro Kuře

Umělci Tomáš Hanák, Zora Jandová, Jan Potměšil, Ivona Březinová, Míša Maurerová a další známé osobnosti upoutaly pozornost dětí z různých pražských i mimopražských základních škol. V pátek 9. listopadu odstartoval v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí celodenní čtecí maraton Čteme pro Kuře.

Zúčastnit se a přečíst část nějaké knihy pro děti mohl kdokoliv, kdo zaplatil startovné, které činilo 30 korun za dítě a 60 korun za dospělého. Tyto peníze putovaly „žlutému kuřeti“, tedy sbírce Pomozte dětem. Přispět do kasičky mohl samozřejmě každý, i když číst nechtěl. V Luxoru bylo připravené příjemné zázemí pro děti i dospělé. Na zemi před čtecím stolkem, u kterého se vystřídali jak známé osobnosti a dospělí, tak samotné děti ze základních škol, byly rozházené polštáře, na které se děti mohly posadit a pohodlně poslouchat předčítající. Děti se předbíhaly v tom, kdo začne číst jako první a kdo z nich toho přečte nejvíc a nejlíp. Četlo se z oblíbených titulů, jako například Fimfárum nebo Čarozem.

Organizátory maratonu jsou Čtení pomáhá, Pomozte dětem a nakladatelství Albatros. V průběhu dne v Luxoru vystoupil divadelní soubor Ty-já-tr a divadelně hudební skupina Kašpárek v rohlíku. Na akci nemohl chybět ani maskot žlutého kuřete, který po celou dobu mával na kolemjdoucí a rozesmával děti.

Z Paláce knih Tereza Sýkorová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Klaus v Rakousku hájil jadernou energetiku

Český prezident Václav Klaus je od 13. listopadu na třídenní státní návštěvě v sousedním Rakousku. Ve vídeňském Hofburgu jednal se svým protějškem Heinzem Fischerem o jaderné energetice, budoucnosti eurozóny a česko-rakouských vztazích.

Rakousko je k české jaderné energetice dlouhodobě kritické. Václav Klaus proto český postoj otevřeně hájil. „U nás nevítězí iracionální fanatismus některých aktivistů v Evropě, že všechno je tzv. zelená energie,“ citovaly ho Novinky.cz. Český prezident dodal, že Temelín se bude jistě rozšiřovat. Fischer podotkl, že pro něj i pro Klause je v této oblasti hlavní bezpečnost. „Můj zájem, aby jaderná energetika byla bezpečná, je stejně vysoký, jako je zájem rakouského obyvatelstva,“ prohlásil Klaus podle serveru Lidovky.cz. S nadsázkou dodal, že až skončí jeho prezidentský mandát, bude trávit volný čas na své chalupě v jižních Čechách nedaleko Temelína. „Budu kontrolovat osobně, jak dobře pracuje.“

Palčivým tématem rozhovoru státníků byla situace v eurozóně. Jejich názory se značně lišily v pohledu na Řecko. Klaus odmítl, aby Řecko získalo další dva roky na nápravu hospodářské situace. „Prodlužovat agónii Řecka je pro Řeky a Řecko tragická chyba,“ řekl a dodal, že jejich setrvání v eurozóně by pro Řeky mohlo znamenat katastrofu. Fischer naopak tvrdí, že vystoupení Řecka z eurozóny by mohlo přinést větší nevýhody, než kdyby v ní zůstalo.

V otázce česko-rakouských vztahů se diskuse dotkla historických témat, jako například odsunu sudetských Němců. Rakouský prezident by chtěl tyto historické události provždy uvádět jasně a pravdivě, proto navrhuje společnou učebnici dějin. Kromě některých sporů ale došli oba prezidenti ke shodě, že ve vztazích obou zemí panují převážně podobné názory. „Spojuje nás daleko více věcí, než nás rozděluje,“ prohlásil Klaus. „Myslím, že se už velmi dobře známe,“ dodal Fischer s tím, že se to týká Čechů a Rakušanů i jeho samotného s Klausem.

Štěpán Růžička

Demonstranti na Slovensku zapálili unijní vlajku

Podpálením vlajky Evropské unie skončil sobotní pochod s názvem Společně za slušný a bezpečný život na Slovensku. Tento akt vyvolal zásah policie, která „podpalovače“ i jednoho z pořadatelů na místě zatkla. Bratislavskými ulicemi procházelo spolu s organizátory protestu na pět stovek občanů.

Vlajka Unie vzplála rukou příslušníka trnavské městské policie. Do davu shromážděného na bratislavském náměstí Alexandra Dubčeka poté vtrhla policie a muže zatkla. Následně jej obvinila z výtržnictví. V případě, že ho soud shledá vinným, hrozí mu až tři roky vězení.

Hořící vlajka i tak vyvolala diskuse mezi odborníky. Sociologové a analytici se však shodují, že slovenský eurooptimismus není na ústupu, a nebojí se ani, že by tento akt mohl degradovat Slováky v očích Evropy. Socioložka Zuzana Kusá v rozhovoru pro Aktualne.sk připomněla, že uplynulo jen pár let, co hořely vlajky na předměstích Francie nebo Velké Británie, a v mezinárodním měřítku to daným zemím rozhodně neublížilo.

Protestní pochod připadl na 10. listopad a do podpálení vlajky probíhal pokojně. „Naším jediným záměrem je, aby konečně byli slušní lidé na Slovensku chráněni,“ řekl pro Aktualne.sk jeden z pořadatelů Oskar Dobrovodský. Pochod zorganizovali spolu s Mariánem Mišúnem kvůli jejich dlouhodobým problémům s nepřizpůsobivými romskými spoluobčany. Zároveň vyzvali k založení sdružení Lidé v ohrožení, které by ochraňovalo stejně postižené občany.

Oba organizátoři se ohradili vůči tvrzení, že jsou extrémisté. „Distancujeme se od každé formy neopodstatněného rasismu,“ zopakoval pro Dnes.sk Mišún. Dobrovodský dodal, že je s protestní akcí spokojen.

Michaela Zumrová

Ekonomika

Leo Express zahájil provoz s cestujícími

Železniční trať z Prahy do Ostravy má nového dopravce. Vlak Leo Express vyjel úterý 13. listopadu poprvé s cestujícími. Zahájil tak zkušební provoz, který potrvá do 9. prosince. Pak firma plánuje, že  zařadí spojů šestnáct. Na atraktivní trase jí budou konkurovat České dráhy a RegioJet.

,,Dojeli jsme včas. Počet cestujících odpovídal brzkému odjezdu z Prahy,“ řekl mluvčí firmy Petr Kopáček pro ČTK. První vlak Leo Expressu vyjel před pátou ráno. Další spoje v devět a jedenáct hodin byly podle mluvčího společnosti plné asi z poloviny. Zájem o nového dopravce však roste a nejvíce rezervovaných míst hlásí firma na pátek.

Původně měl pilotní spoj vyjet už 7. listopadu, ale kvůli nesplněným podmínkám zkušebního provozu první odjezd o týden posunul. V reakci na vstup Leo Expressu oznámil konkurenční RegioJet Radima Vančury změny v provozu svých vlaků. Doba jejich dojezdu by se měla zkrátit a nově budou jezdit až do Třince. Trasu dlouhou 365 kilometrů by měly nově překonat za 3 hodiny a 24 minut. Nebudou kvůli tomu ale zastavovat v Praze - Libni a v Ústí nad Orlicí. Žluto - černé soupravy Leo Expressu jsou na trati o dvě minuty rychlejší.

Leo Express bude do 9. prosince jezdit se čtyřmi spoji za den. Po tomto datu vstupuje v platnost nový jízdní řád, podle kterého budou vlaky jezdit šestnáctkrát denně. Podle vyjádření firmy si cestující nejvíce pochvalovali komfort, moderní vzhled a přesnost nových vlaků.

Do 6. listopadu prodal Leo Express přes 1400 jízdenek, ale kvůli posunu první jízdy musel lístky buď přerezervovat nebo za ně vrátit peníze. Většina zákazníků si však peníze převedla do podoby kreditu na další cesty. Průměrná jízdenka vyjde zákazníka na 290 Kč, tedy přibližně stejně jako u konkurence.

Firma do budoucna plánuje expanzi na další trasy: Praha – České Budějovice nebo Praha – Cheb a hodlá do služeb a nákupu nových souprav investovat 7,25 miliardy korun.

Jakub Dušek

Kultura

Diváci České televize se mohou radovat. O Vánocích uvidí klasiku i nové filmy

Podle aktuálního programu České televize to vypadá, že se bude mezi zdobením stromečku a silvestrovskými chlebíčky na co dívat. Na obrazovky se vedle známých princů a princezen dostanou v premiéře i hrdinové zahraničních snímků Králova řeč, Karlík a továrna na čokoládu či české Saxány a Lexikonu kouzel. Na své si přijdou i diváci dokumentů a televizních show.

Česká televize připravila na prosinec program pro všechny skupiny diváků. Milovníci pohádek se můžou těšit na klasiku, jako Byl jednou jeden král s Janem Werichem a Milenou Dvorskou, Princezna se zlatou hvězdou s princeznou-kuchtičkou v myším kožíšku, či sice mladší, ale o nic méně kvalitní Princeznu ze mlejna.

Představí se i tři nové pohádky z produkce České televize – Dvanáct měsíčků režiséra Karla Janáka, Šťastný smolař Jiřího Stracha a O pokladech Víta Karase. Že pohádek bude skutečně dostatek, potvrdil i generální ředitel České televize Petr Dvořák. „V letos třináctidenním vánočním programu jich uvedeme o deset víc než loni, bezmála šedesát. Víc bude letos čertů i princezen, posílili jsme i v počtu králů, strašidel nebo čarodějnic,“ prohlásil Dvořák na tiskové konferenci 13. listopadu.

Díky tomu, že televize veřejné služby využije dva své vysílací kanály, Jedničku i Dvojku, vybere si z její nabídky každý typ diváka. „Pořady klasických formátů najdou diváci spíše na Jedničce, netradiční formáty a tematické snímky na Dvojce. Typickým příkladem je silvestrovský program České televize. Kdo neholduje estrádám a zábavním show klasického formátu, přepne si na říznější humor silvestrovského programu Dvojky,“ vysvětlil ředitel programu Milan Fridrich.

Na Jedničku se v premiérách dostanou i vybrané filmy. K zapnutí obrazovky bude lákat oscarová Králova řeč režiséra Toma Hoopera, v časovém harmonogramu zaujme i Karlík a továrna na čokoládu, dramatická pohádka od Tima Burtona. Zkrátka nepřijdou ani milovníci českých filmů. ČT uvede pokračování snímku o mladé čarodějnici Saxána a Lexikon kouzel či příběh o kamarádech dospívajících za normalizace Občanský průkaz.

Na Dvojce si bude během svátků možné pustit náboženské pořady i snímky filmového klubu. Součástí vysílání budou například i dokumenty Váňa a Věra 68.

Trochu jiný humor Dvojka nabídne na Silvestra. Jeho černou a sarkastickou formu podají „komici“ Petr Cerha a Ondřej Havlík v rámci Neshow, jiný ráz dá noci plné oslav hra Dejvického divadla Trapný večer.

Na Jedničce naopak nebude chybět klasická estráda. Nakonec show si publikum užije vícekrát. Stiskem na ovladači se může dostat do prostředí tančících hvězd na finále soutěže StarDance, na Štědrý večer s ním budou sdílet své příhody Miroslav Donutil a jeho hosté, v pořadu Nesmrtelná Jiřina si připomene nejlepší scénky Jiřiny Bohdalové a Karla Šípa ze zábavné televizní série Za oponou.

Každou neděli naskrz celým prosincem se budou vysílat již tradiční Adventní koncerty, v nichž jde o zábavu spojenou s pomocí. V průběhu každého pořadu dostanou diváci možnost přispět na různorodé charitativní organizace, a to jak telefonicky, tak formou DMS.

Z České televize Emílie Janáčková

Jak žít pod cizí identitou, ukazuje nový film Občan K

Stala se již z orwellovské vize z knihy 1984 každodenní realita? Kde je jistota, že za dvacet let nebudeme mít pod kůží čipy? Zasahuje všudypřítomný kamerový systém do soukromí lidí, nebo je naopak chrání? Je těžké úřední aparát oklamat? A co se stane, když k tomu dojde? I na takové otázky se ptá dokumentární film Občan K. skupiny Ztohoven, snad nejambicióznější z jejích projektů. Do kin vešel ve čtvrtek 8. listopadu.

Nový film přibližuje pozadí dva roky staré akce s názvem Občan K. Členové Ztohoven tehdy prožili přibližně půl roku pod cizí identitou za pomoci „morfů“. Ze dvou pasových fotografií vytvořili pomocí počítače jednu, jakousi směsici dvou tváří, tedy nového člověka. Ten se ale podobá oběma svým předobrazům. Následně si nechali vydat občanské průkazy právě s těmito fotografiemi. Díky tomu si členové skupiny mohli navzájem „půjčit“ identity a žít tak život někoho jiného.

Tímto způsobem pak testovali úřední systém, zda jejich počínání odhalí. Během projektu dokázali cestovat po EU, ale i mimo ni. Vybírali peníze v bance, zúčastnili se voleb, získali zbrojní pas, letecký průkaz nebo se dokonce oženili. To vše s totožností jiného člena skupiny, aniž by systém postřehl chybu. Akce tehdy vyvrcholila výstavou, která vyvolala velkou mediální pozornost, ač musela skončit, sotva začala. Film pozadí akce ještě více přibližuje a doplňuje.

"Myslím, že roupama nevědí co, mě by docela zajímalo, kdo ty pány živí," to jsou slova, která zazní přímo v dokumentu, když se jeho tvůrci ptají kolemjdoucích na jejich názor na projekt. Reakce jsou přitom rozporuplné i dnes, v kinosálech. „Vlastně nevím, jestli s nimi mám souhlasit,“ hodnotil film jeden z diváků. Jeho tvůrci tvrdí, že snímek by měl být lákavý, protože komunikuje s něčím, co všichni nosíme v peněžence, s občanským průkazem. „Tento film se snaží trošku ukázat, že bys třeba chtěl o tom trošku přemýšlet a nebýt pasivní,“ řekla pro Českou televizi producentka filmu Hana Třeštíková.

Skupina Ztohoven vstoupila do povědomí již v minulosti, když se její členové „napíchli“ na jednu z kamer, používaných pořadem Panorama na ČT 2 pro přímý přenos z Krkonoš. Diváci tehdy mohli sledovat fiktivní atomový výbuch. Později zase vytvořili otazník nad Prahou z havlovského srdce, které tehdy zářilo nad Pražským hradem. Nejznámějším členem skupiny je výtvarník Roman Týc, který na sebe upozornil, když na světlech semaforů vyměnil panáčky. Týc pak strávil měsíc ve vazbě, když odmítl zaplatit pokutu ve výši 60 tisíc korun.

Z kina Světozor Tereza Haasová

Letošní festival Mezipatra upozorňuje na střet jednotlivců a institucí

Pražská kina prožila mimořádný listopadový týden. „Mimořádně teplý,“ jak říkají sami organizátoři queer filmového festivalu Mezipatra, jehož 13. ročník se konal v hlavním městě od 8. do 14. listopadu. Diváci měli příležitost zhlédnout několik desítek filmů s gay, lesbickou a transsexuální tematikou. Podtitulem letošního ročníku byly moc, manipulace a šílenství. Festivalové dění se v pátek 16. listopadu na šest dní přesune do Brna.

„Téma jsme zvolili proto, že střet jednotlivce a instituce je mimořádně inspirativní a v nějaké podobě jej občas zažíváme všichni bez rozdílu identity či orientace,“ říká ředitel festivalu Aleš Rumpel. „Letos si při sledování filmu budeme častěji než kdy jindy klást otázku: co bych v takové situaci dělal já,“ upřesnil Rumpel při zahájení festivalu v kině Lucerna. A naznačil i konkrétní problémy:  „Kdybych měl smrtelnou chorobu a vláda mi říkala, že jako deviant si zasloužím zemřít. Kdyby mého kluka zavřeli do basy. Kdyby největší noviny otiskovaly fotky homosexuálů s výzvou je věšet.“

Nejvýznamnějším hostem letošního ročníku byl novinář a filmař David France, který přivezl svůj režijní debut Jak přežít mor. Vedle tohoto dokumentu o boji aktivistů proti AIDS v osmdesátých letech lákal festival například na komedii o dvou lesbických důchodkyních Místy oblačno nebo v Cannes oceněný snímek Laurence Anyways. Ten vypráví příběh herce, který se mění v ženu. Cenu pro nejlepší film předala ve středu večer porota americkému dramatu Neodcházej.

První ročník Mezipater se pod názvem Duha nad Brnem odehrál v roce 2000. Od té doby přivítal bezmála 100 000 diváků a zařadil se mezi největší filmové festivaly s homosexuální tematikou na světě. Letos na sebe festival několikrát výrazněji upozornil, když například předal Václavu Klausovi kalendář se vzkazy gayů, který odpočítává prezidentovy poslední dny v úřadu.

Z festivalu Mezipatra Matouš Hutník

Sport

Češi poprvé v historii vyhráli turnaj Karjala

Čeští hokejisté se poprvé v osmnáctileté historii turnaje Karjala dočkali celkového prvenství. Finský turnaj, který se konal od 7. do 10. listopadu, ovládli po vítězných zápasech se Švédskem, Finskem a Ruskem. Český tým tak triumfoval na úvodním podniku seriálu Euro Hockey Tour s plným počtem bodů. Druhé místo obsadili domácí Finové. Tabulku uzavírá Švédsko, které skončilo bez bodu.

„Podařilo se nám vyhrát všechny tři zápasy, což je na začátku reprezentační sezony velké plus. Dodá nám to sebevědomí a doufám, že na to navážeme v dalších turnajích,“ hodnotil úspěch pro Sport.cz kapitán Jiří Novotný po posledním, sobotním utkání s Ruskem.

V něm se Češi ujali vedení v 9. minutě zásluhou Irgla. Sborná měla i přes obdrženou branku více ze hry, gólově se však dlouho nemohla prosadit, naopak na konci první třetiny kapitulovala podruhé. Dobře chytající Pavelec poprvé inkasoval až ve druhé části po střele Medveděva. Zbytek večera patřil oběma brankářům, kteří měli hlavní zásluhu na tom, že více branek nepadlo a zápas skončil 2:1 pro Českou republiku.

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika se i v předchozích zápasech mohli spolehnout na dobrou obranu a jistého brankáře.

Do turnaje vstoupili vítězstvím 3:1 nad Švédskem. Utkání sice sehráli doma v liberecké aréně, ovšem zpočátku se do koncovky častěji dostávali hosté. Češi přečkali několik vyložených šancí a brankou Plekance soupeře překvapili. Vstřelený gól dodal domácím hokejistům potřebný klid, který jim pomohl přidat další dvě branky. Švédové  snížili až při závěrečné power-play.

Ve druhém zápase se Češi střetli s domácími Finy. Vyrovnaný souboj rozhodl jedinou brankou nejstarší hráč českého týmu Petr Nedvěd, který se prosadil po samostatné akci v 18. minutě. "Bylo vidět, že všichni chtějí uspět. Makali, bojovali, padali do střel. Povedlo se nám zvítězit 1:0, navíc v domácím prostředí Finů, to potěší," vyzdvihl asistent trenéra Josef Paleček po utkání v rozhovoru pro Českou televizi výkon celého mužstva.

Jiří Viktora

Evropská liga: Výhra Plzně, remíza Sparty – obě potřebují ještě alespoň bod

Přes jedenáct tisíc spokojených plzeňských fanoušků ve čtvrtek 8. listopadu radostně přihlíželo tomu, jak se fotbalisté Viktorie díky výhře nad Hapoelem Tel Aviv 4:0 významně přiblížili vyřazovacím kolům Evropské ligy. Výkon domácích byl svěží a cílevědomý, zápas kontrolovali od začátku do konce. O postup bojovala s jiným izraelským soupeřem Kirjat Šmona i pražská Sparta. Ta však jen remizovala 1:1. Oběma českým týmům schází k jistému postupu bod.

Do Plzně dorazila i nemalá skupina izraelských příznivců, kteří i přes značně chladné počasí fandili pouze v tričkách, či dokonce bez nich – o vynikající atmosféru tak bylo postaráno. V sestavě Plzně nahradil zraněného Rajtorala dvacetiletý Štípek a vytáhl se - hned v první minutě mohl skórovat. Gólu se domácí dočkali ve 23. minutě, kdy po Řezníkově dokonalém centru hlavičkoval Kolář.

Před brankou Tel Avivu přibývaly zblokované rány a rohové kopy. A po jednom takovém Horváth nacentroval míč do vápna, Ďuriš jej předal na zadní tyč právě Štípkovi a ten pálil po zemi - 2:0. O pár minut později si hostující Djemba-Djemba vysloužil červenou kartu, když zcela nesmyslně a drsně atakoval ve středu hřiště domácího Daridu. Dvoubrankové vedení a soupeřovo vyloučení dodalo Plzni klid. Hrála organizovaně, poctivě kombinovala a takřka nepustila soupeře k míči. V 76. minutě pak našel Horvát nádherně načechraným centrem v malém vápně zcela volného Koláře a pro toho už bylo lahůdkou opět hlavou nasměrovat míč do sítě. Šest minut před koncem završil gólovou nadílku Bakoš, který hlavičkoval po Řezníkově centru. „Musím hráče pochválit za bezchybný výkon. Konečně jsme vyhráli o víc než jeden gól, divákům se utkání líbilo a ocenili to dlouho trvajícím potleskem," hodnotil pro iDnes.cz kouč Pavel Vrba.

Vzhledem k tomu, že se portugalské Coimbře podařilo v domácím utkání zvítězit nad Atlétikem Madrid 2:0, nemá Plzeň postup ještě stoprocentně jistý. Po čtyřech zápasech je však ve své skupině první před Atlétikem díky lepšímu skóre. Jejím příštím soupeřem bude právě Coimbra. Uhrají-li Plzeňští alespoň remízu, postup definitivně stvrdí.

To výkon Sparty v utkání v Izraeli s Kirjatem Šmona nebyl zdaleka tak přesvědčivý. Sparťané si zápas zkomplikovali hned v úvodu, když ve 2. minutě hrubě zachyboval Holek. Jeho nepovedenou zpětnou přihrávku soupeř vystihl a následnou akci zakončil nabíhající Tasevski střelou mezi brankářovy nohy. Jakoby se sparťané nechali rychlým gólem zaskočit. Hra byla pomalá a plná nepřesností. Ale ve 24. minutě se ze čtyřiceti metrů opřel do míče Kweuke, balon přeletěl soupeřova gólmana a snesl se do brány. Skutečná fotbalová paráda vrátila Spartě zpět něco ze ztracené sebedůvěry, hráči začali lépe kombinovat, ale pořád scházel důraz k zakončení. Na rozdíl od Šmony měla Sparta do konce utkání ještě pár šancí, ale žádná z nich už brankou neskončila. „Především nám chyběla velká vůle jít za vítězstvím, entuziasmus a hlavně větší kvalita,“ uvedl pro Sport.cz trenér Vítězslav Lavička. Spartu to může mrzet o to víc, že Lyon po napínavém zápase porazil Bilbao 3:2, a tak by v případě výhry již mohla slavit postup. Takhle si ho musí zajistit ještě alespoň jedním dalším bodem. Příští týden bude Sparta hostit Lyon.

Viktor Davídek

„Dokonalá“ Plzeň nedala šanci Olomouci a vede ligu

„Co mi dnes chybělo k dokonalosti? Mně nic,“ překvapil novináře na tiskové konferenci Pavel Horváth. „Odehráli jsme to dnes naprosto skvěle dozadu i dopředu,“ popsal kapitán domácích šlágr kola mezi Plzní a Olomoucí, který v neděli večer uzavřel program 14. kola fotbalové ligy. Plzeňská Viktoria na svém stadionu přehrála Olomouc rozdílem třídy a vyšvihla se po dlouhé době do čela soutěže. Na druhou příčku se posunula Sparta, která využila zaváhání Jablonce.

Plzeň a Sparta - dva české kluby hrající Evropskou ligu a nyní i dva nejlepší celky domácí soutěže -  si přitom pro další ligové body došly dost rozdílným způsobem, který tak trochu korespondoval s vystoupením obou mužstev ve čtvrtečních pohárových zápasech. Zatímco sparťané předvedli obdobně utrápený výkon, jakým se prezentovali v Izraeli proti Šmoně, a na vítězství nad průměrným Brnem se hodně nadřeli, Plzeňští navázali na vydařené utkání proti Tel Avivu a silnou Olomouc smetli ze hřiště výsledkem 3:0. Paralelu se čtvrtečním utkáním našel v rozhovoru pro klubový web i trenér Viktorie Pavel Vrba: „Olomouc řadím k mužstvům, která patří do evropských pohárů. Určitě tu odehrála lepší utkání než ve čtvrtek Tel Aviv. Obou vítězství si ceníme stejně, i když to dnešní nás stálo mnohem více sil. Jsem spokojený s tím, co předvádíme. Jak je mužstvo silné, dokazujeme nejenom v evropských pohárech, ale i v české lize.“

To na Letné mohli být spokojeni nanejvýš s výsledkem a dobrou střeleckou pohodou Kamerunce Kweukeho, který se postaral o obě branky. Předvedená hra však prokřehlé diváky v hledišti zejména v první půli příliš zahřát nemohla. „V prvním poločase jsme měli hodně snahy, ale přílišná nervozita nás stála přesnost v kombinaci a finální fázi,“ řekl v rozhovoru pro web Sparta.cz trenér Vítězslav Lavička. Pocit zodpovědnosti dotáhnout se znovu na čelo tabulky podle něj svazoval především mladším fotbalistům nohy.

Na druhé místo se Sparta posunula i díky zaváhání Jablonce. Severočeši hráli v souboji s Mladou Boleslaví od 22. minuty o deseti – penaltový zákrok gólmana Špita totiž neznamenal jen vedoucí gól hostů, ale pro domácího brankáře i červenou kartu. Ačkoli to oslabený Baumit rozhodně nezabalil a pral se alespoň o bod, Boleslavští početní výhody využili, dvakrát Jablonci utekli na rozdíl dvou branek a znemožnili domácím vrátit se na první místo tabulky.

Pořadí se přeskupovalo nejen v rámci letošní české „velké čtyřky“, ale i na druhém konci tabulky. Ve 14. kole totiž na domácích trávnících dokázaly uspět jak Teplice v souboji s obhájcem titulu z Liberce, jenž si ze Stínadel odvezl překvapivě vysokou porážku 0:3, tak českobudějovické Dynamo, které vyzrálo na Slavii 2:1, což pro Pražany znamenalo druhou porážku v řadě.  Nejblíže druhé lize jsou těsně před koncem první poloviny soutěže ostravský Baník a Příbram.

Výsledky 14. kola:
Dukla – Ostrava 2:0, České Budějovice – Slavia 2:1, Příbram – Hradec Králové 0:0, Slovácko – Jihlava 3:0, Jablonec – Mladá Boleslav 2:3, Teplice – Liberec 3:0, Sparta – Brno 2:0, Plzeň – Olomouc 3:0

Tabulka po 14. kole:
1. Plzeň 28, 2. Sparta 27, 3. Jablonec 26, 4. Olomouc 26, 5. Dukla 19, 6. Slovácko 19, 7. Liberec 19, 8. Slavia 18, 9. Mladá Boleslav 18, 10. Brno 18, 11. Jihlava 16, 12. České Budějovice 15, 13. Hradec Králové 13, 14. Teplice 13, 15. Příbram 12, 16. Ostrava 11

Václav Michovský

Počasí

Počasí

Svatý Martin na bílém koni nepřicválal, spíše naopak. Velkou část týdne jsme se mohli těšit ze slunečních paprsků a teplot v rozmezí  6 - 10 °C. Odkládat zimní kabáty do skříně by však byla chyba. Z neděle na pondělí se obloha zatáhla a překvapily nás mlhy i mrholení. Po sněhové nadílce z konce října se tedy do Česka opět navrátil podzim. Typický, se střídáním slunečných dnů a dnů zahalených do pochmurné šedi. V průběhu příštího týdne by se mělo ještě více zatáhnout. Na většině území očekáváme mlhy, ojediněle i mrznoucí a teploty kolem sedmi stupňů.  Poznáme tedy tu pochmurnou stránku podzimu, kdy mnoho lidí chytá deprese, a ta je i příčinou zvýšeného výskytu sebevražd. Takže hlavu vzhůru a vydržte. Ono to období za chvíli přejde.

Klára Zamouřilová