22. listopadu 2012, Carolina č. 816
události od od 14. do 21. listopadu
Z domova
Výročí sametové revoluce v oslavách i protestech
V sobotu 17. listopadu oslavila Česká republika 23. výročí sametové revoluce a připomněla si i nacistické represe vůči vysokoškolským studentům z roku 1939. V Praze proběhly kromě oficiálních vzpomínkových akcí také rozličné demonstrace, protestující proti politice současné vlády, nebo přímo proti současnému režimu. Naproti tomu v Českých Budějovicích demonstrovali studenti a jejich příznivci proti účasti KSČM v regionální vládě.
Prezident Václav Klaus, premiér Petr Nečas, primátor Bohuslav Svoboda, rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, představitelé odboje a další osobnosti se dopoledne shromáždili u Hlávkovy koleje, aby uctili památku studentských demonstrací, potlačených nacisty roku 1939, po nichž následovaly represe, popravy a uzavření vysokých škol. Klaus ve svém projevu kritizoval to, co nazývá „kulturou gest, nikoliv činů a zásadového, konzistentního chování“. Varoval před ztrátou tradičních hodnotových vzorců a zapomínáním historie a souvislostí, usnadněných přebytkem irelevantních informací, aby „nebylo dnes či zítra jednáno a konáno tak, jako kdyby k těmto událostem před 73 lety nedošlo“. Projev uzavřel rezolutním výrokem, že to, co se 17. listopadu 1939 na Hlávkově koleji a v následujících letech v celé zemi odehrálo, se žádným způsobem omluvit nedá.
Při návštěvě míst spjatých s počátkem sametové revoluce na Národní třídě byli Václav Klaus i jeho bývalý politický oponent Miloš Zeman terčem hlasité kritiky okolostojícího davu, především za svou úlohu v kuponové privatizaci a za tzv. opoziční smlouvu. Část přítomných vyjádřila přání vidět je za mřížemi, nicméně našli se i velmi hlasití příznivci. Zeman se proti jednomu ze svých odpůrců ohradil. „Vy, milý zbabělče, jste tu (17. listopadu 1989 – pozn. aut.) zcela určitě nebyl,“ uvedly Lidovky.cz.
Na Václavském náměstí se sešli odboráři překřikující se s hnutím Skutečná demokracie, jehož agitační automobil odtáhla policie, na což organizátor protestu Zdeněk Ponert reagoval emotivními projevy o policejním násilí. Policie naopak nemusela zasahovat na demonstraci anarchistů za propuštění Romana Smetany ani při satirickém „maškarním“ průvodu, kritizujícím současné ekonomické podmínky, vládní politiky, kardinála i prezidenta.
Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odsoudili zneužití 17. listopadu k protestům proti současnému režimu. „Beru za naprosto legitimní a za projev svobodné společnosti, když někdo protestuje proti vládě a proti vládním krokům, proti úsporám, proti zvýšení DPH, to je naprosto v pořádku. Co pokládám za nepřiměřené, je, když někdo říká, takto demokracie nevypadá, my chceme zpátky demokracii. To se pak musím ptát, jakou demokracii. Přejí si komunistický demokratický centralismus?“, citoval ministra Kalouska Tyden.cz. Kalousek dále uvedl, že takové výroky a hesla použitá u příležitosti 17. listopadu jsou nestoudností. Jeden z transparentů hlásal, že mafiánský kapitalismus je horší než vláda jedné strany.
Kdyby kameny mohly mluvit - byl název akce svolané přes Facebook na třetí hodinu odpolední. Každý její účastník měl před sídlo KSČM v ulici Politických vězňů položit kámen s příběhem jedné komunisty perzekuované osoby. Akce se zúčastnilo několik desítek lidí a obešla se bez jakýchkoli střetů – komunisté si nicméně pořídili videozáznamy všech účastníků a během několika hodin kameny i s výpověďmi o zločinech minulého režimu zmizely.
Z centra Prahy Jan Parolek
Do ulic vyšly tisíce lidí. Požadovaly demisi vlády
Na šedesát organizací a podle odhadů deset až dvacet pět tisíc lidí se 17. listopadu, v rámci platformy Stop vládě, zúčastnilo na Václavském náměstí demonstrace nazvané Demokracie vypadá jinak.
Hlavní hybnou silou byly, jak je u protivládních demonstrací obvyklé, odbory, v čele s Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS), ale na akci byli přítomni i další. K nejviditelnějším patřila iniciativa ProAlt, trockistická organizace Socialistická solidarita (SocSol), jejíž člen Jan Májíček je zároveň mluvčím kampaně Stop vládě, a díky rudým vlajkám i Svaz mladých komunistů Československa spolu s Klubem českého pohraničí. Našli se ale i jednotlivci, naprosto zjevně nepatřící k žádné z přítomných skupin.
Oficiální začátek akce byl nahlášen na třináctou hodinu, ovšem účastníci se začali scházet již dopoledne, kdy debatovali se členy jednotlivých organizací. V jednu hodinu pak začal hlavní bod programu, totiž projevy řečníků. Jako první vystoupil odborový předák Jaroslav Zavadil, který se opřel do vládních reforem, korupce a vlády jako celku. „Tato vláda si nezaslouží, aby nám, lidu, vládla,“ pronesl. Zároveň si postěžoval, že ještě nenazrála doba ke generální stávce: „Přál bych si generální stávku, ale lidé v podnicích ji nechtějí.“ Podle jeho názoru stojí za neochotou stávkovat strach o práci.
Kanadský student Jérémie Bédard-Wiena promluvil o stávce studentů v provincii Québec, kde se masově demonstrovalo proti zvýšení školného o 75 %. Překladatelka projevu přednesenému v angličtině zřejmě nerozuměla, a tak místy četla posluchačům jeho zcela jiné části. Těm to ale nevadilo a při každé pauze odměňovali řečníka bouřlivým potleskem.
Jako další vystoupil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který napadl projekt sociálních karet. Ekonomka Ilona Švihlíková zase kritizovala vládní reformy, církevní restituce a korupci. Svůj projev zakončila slovy: „S gaunery se nevyjednává, gauneři se trestají!“ Mluvčí iniciativy ProAlt Ondřej Lánský jako jediný alespoň naznačil, jak jinak demokracie vypadá, a svůj projev pojal jako srovnání předlistopadového a současného systému vlády. Plejádu řečníků zakončil předseda OS KOVO Josef Středula, který současnou vládu obvinil z korupce, rozkrádání majetku nebo šíření jedovatého alkoholu. „Dluhy jejího vládnutí platit nechceme a její demisi už jsme přijali,“ uvedl na adresu Nečasovy vlády. Na závěr protestu pak vyzval k symbolickému cinkání klíči.
Poté se masa demonstrujících vypravila na Národní třídu, kde zazněla druhá část projevů, která zahrnovala vystoupení bývalých disidentů. Při pochodu se neudálo nic mimořádného. Jen několik chodníků zcela zablokovali turisté, kteří cítili potřebu si procesí vyfotografovat, a během cesty se také poztrácela asi polovina demonstrantů.
Protest se neobešel bez konfliktů. Před Národním muzeem nahlásil paralelní demonstraci známý pražský taxikář Zdeněk Ponert, který se snažil akci narušovat. Projevy jeho i jeho stoupenců ale zanikly v hluku podstatně masivnější hlavní demonstrace, a tak do dolních částí náměstí doléhaly jen jejich útržky při přestávkách. Při shromáždění na Václavském náměstí byl také napaden protidemonstrant.
Odhady počtu účastníků se různí. Ten policejní hovoří přibližně o deseti tisícovkách, oficiální stránky platformy Stop vládě uvádějí až pětadvacet tisíc lidí. Ať tak nebo tak, účast na listopadové demonstraci byla podstatně nižší než na protivládní akci v dubnu. „Odbory to nezvládly organizačně. Materiály začaly tisknout až dva týdny před samotnou demonstrací,“ říká k tomu aktivista SocSolu Filip Vidímský. Předseda ČMKOS Zavadil zase připomněl, že tentokrát odbory nesvážely účastníky ze všech koutů republiky, jako tomu bylo na jaře.
Z Václavského náměstí Vojtěch Kostka
Minimálně v osmi krajích budou vládnout komunisté
Jen jeden kraj nezná dosud složení své vlády - Karlovarský. Jisté už teď je, že minimálně v osmi budou vládnout bok po boku zástupci ČSSD a KSČM. Tento fakt vyvolal na několika místech republiky odpor. Třeboňští gymnazisté 17. listopadu protestovali na náměstí v Českých Budějovicích a Zlín přejmenovala asi stovka jeho obyvatel opět na Gottwaldov.
Čistě dvoubarevná, oranžovo-rudá vláda čeká kraje: Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Královéhradecký, Olomoucký, Moravskoslezský a Ústecký. Na severu Čech získala vítězná KSČM svého prvního hejtmana. Na Zlínsku ČSSD a KSČM přiberou do trojice ještě SPOZ. Sami se rozhodli socialisté vládnout na Vysočině, i tam se však na komunistickou podporu mohou spolehnout.
Unikátem mezi kraji se stalo Liberecko. Tam se budou na vládě podílet výhradně neparlamentní strany (Změna pro Liberecký kraj povede region spolu se Starosty pro Liberecký kraj). Výjimkami na oranžovo-rudé mapě budou také Pardubický kraj, kde vládne ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj a SPOZ, a kraj Jihomoravský, kde socialisté uzavřeli koalici s KDU-ČSL.
Posledním krajem bez vlády zůstává Karlovarský, kde ve volbách těsně zvítězila KSČM. I tam podle všeho komunisté a sociální demokraté dojdou k dohodě.
Karel Hrubeš
Onkolog Pavel Klener se může radovat ze zisku „české Nobelovy ceny”
Národní cenu vlády Česká hlava získal Pavel Klener z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který se věnuje chemoterapii zhoubných nádorů a je často označován za průkopníka této terapie u nás. „Prosadil se ve světovém měřítku v onkologii průkopnickým zaváděním chemoterapie zhoubných nádorů do klinické praxe a vysvětlováním této terapie moderními poznatky molekulární biologie. Je zakladatelem dané disciplíny u nás, vydal první monografii věnovanou problematice protinádorové chemoterapie,“ zdůvodnil kabinet svou volbu. Spolu s ním byli na uzavřeném slavnostním galavečeru v neděli 18. listopadu oceněni vítězové v dalších šesti kategoriích.
Za mimořádný vědecký počin posledních let byl oceněn Jan Pirk. Ten se zasloužil o inovace při použití dvou dlouhodobých srdečních podpor jako náhrady lidského srdce u pacientů bez možnosti standardní léčby. Dalším oceněným je Ervín Adam, který v roce 1968 emigroval do USA, kde významně přispěl k úspěchu boje proti dětské obrně. Zvítězil v kategorii oceňující vědce, kteří mají nebo měli českou státní příslušnost a v zahraničí dosáhli mimořádného vědeckého počinu. Cenu Industrie Ministerstva průmyslu a obchodu pro inovační firmu získala společnost ELLA- CS za vývoj krytého kovového jícnového stentu, který dokáže zastavit akutní krvácení z jícnových varixů. Cena určena studentům doktorského studijního programu letos patří Anně Fučíkové z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Laureátka se dlouhodobě věnuje výzkumu nanočástic. U některých z nich objevila schopnost rozložit se v živém organismu, což nabízí obrovskou příležitost užití nanočástic v medicíně. Gaudeamus, cenu Všeobecné zdravotní pojišťovny, získala Lenka Tománková z ČVUT v Praze. Ta se během svého studia věnovala výzkumu v rámci mezinárodního projektu Observatoře Pierra Augera zaměřeného na studium extrémního energetického kosmického záření. Všechny výsledky byly oznámeny na tiskové konferenci o den později.
Soutěž Česká hlava oceňuje ty největší osobnosti tuzemské scény, které svým počínáním významně přispěly k rozvoji vědy a výzkumu. Letos se jednalo již o 11. ročník této prestižní ceny, kterou vyhlašuje nezávislá odborná porota. Od svého vzniku bylo oceněno již téměř 80 osobností s celkovou dotací téměř 16 milionu korun. Vůbec poprvé v historii ovládly letos dvě kategorie ženy.
Z tiskové konference Rosťa Sikora
Drogová problematika v Evropě: Česku vládne pervitin
Stav za uplynulý rok mapuje Výroční zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Prezentována byla 15. listopadu v Lisabonu a zároveň v dalších zemích EU. Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti, vypíchl tři hlavní body: Heroin je po svých 30 letech slávy na ústupu, klasické staré drogy si svou pozici udržují a nové syntetické drogy jsou na rychlém vzestupu.
„Pervitin je dlouhodobě českým drogovým problémem číslo jedna,“ uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Celé tři čtvrtiny drogově závislých občanů ČR užívají právě pervitin. Je to kvůli jeho snadné dostupnosti a domácí přípravě. V padesáti procentech případů zadržení osob z důvodu trestné činnosti spojené s drogami se také jedná o pervitin. Druhým největším problémem mezi českými uživateli jsou konopné látky.
Uživatelé heroinu v Evropě tvoří necelou polovinu léčených, nicméně nových uživatelů této drogy postupně ubývá. V celé Evropě se počet závislých celkově snížil a ubylo i úmrtí způsobených předávkováním touto látkou. Podle Cecilie Malmströmové, evropské komisařky odpovědné za centrum EMCDDA, je pokles užívání heroinu způsoben přísnými kontrolami a tím snížením nabídky i poptávky. Svůj podíl na tom má i úspěšná a stále se rozšiřující substituční léčba.
Trh se stimulanty zaznamenává v Evropě trvalý růst a různé pilulky a prášky se stávají konkurenty klasických drog, jako jsou kokain nebo extáze. Málo známé syntetické drogy zahlcují celý kontinent, jen za poslední rok bylo prostřednictvím systému včasného varování EU ohlášeno 49 nových psychoaktivních látek a počet se nadále zvyšuje. Největší skupinou těchto syntetických drog jsou katinony. Zavádění nových drog na trh je kvůli internetu rychlé a často i legální. Nejsou totiž ještě kontrolovány a do zemí jsou dodávány jako chemikálie pro výzkum, hnojiva či dokonce soli do koupelí atp.
Jindřich Vobořil také popsal současnou situaci na drogové scéně. Prý již není napojena na vlnu rock’n’rollu jako dříve, ale monitorování se soustřeďuje spíše na taneční noční zábavy. Vstupními látkami jsou tabák a alkohol, ke kterým stále častěji inklinují děti v nízkém věku. Problémy existují také ve věznicích, odkud propouštějí čím dál více drogově závislých. Rozvoj drogové léčby je obrovský, avšak napříč zeměmi nerovnoměrný. To se týká i již zmíněných věznic. V současné době je kvůli obtížné finanční situaci v Evropě hlavním cílem zajistit vysokou kvalitu léčby za co nejnižší náklady.
Z Úřadu vlády ČR Tereza Odehnalová
Přizpůsobivá média aneb jak média ovlivňují pohled na menšiny
V rámci Romského týdne se 14. listopadu na Karlově univerzitě konala diskuse Vliv médií na obraz Romů ve společnosti. Mluvilo se mimo jiné o smyšleném útoku v Břeclavi, který letos na jaře posílil protiromské nálady po celé zemi.
Romský týden, akce pořádaná pod záštitou pražské univerzitní skupiny Amnesty International, přinesl na půdu Fakulty sociálních věd debatu o tom, jak novináři přispívají k negativnímu pohledu veřejnosti na určitou skupinu lidí či jej spoluvytvářejí.
Debatu uvedl minidokument Přizpůsobivá média hodnotící zpravodajství ČT v době protiromských demonstrací ve Šluknovském výběžku minulý rok, kde se místní lidé a mladí neonacisté bouřili proti nárůstu kriminality. Film pojednával o možném zkreslení informací jejich zjednodušením a tím, že se dá prostor pro vyjádření jen jedné straně.
Na projekci navázala vlastní diskuse. „Jakmile se v titulku objeví slovo Rom, zvyšuje se čtenost,“ domnívá se Saša Uhlová, romistka a novinářka. „Lidé chtějí číst o tom, že Romové páchají trestné činy, protože je to utvrzuje v jejich představách, v zažitých stereotypech.“ Tím se diskuse stočila k tématu chlapce z Břeclavi, který spadl ze zábradlí osmého patra o patro níž a vypověděl, že ho zbili tři Romové. To letos v dubnu vyvolalo další protiromské nálady.
Dalším případem byl Janko Horváth, Rom, o němž zpravodajský server Parlamentní noviny napsal, že vykradl pokladnu nově vznikající romské strany. Později se ukázalo, že příběh si redaktor zmíněného serveru od začátku vymyslel.
Mluvilo se také o vysílání, kde občas ve chvíli, kdy se mluví o neznámém pachateli, pouští televize paradoxně například archivní záznamy romských hochů bavících se na ulici.
Akce byla otevřená veřejnosti, hosty byli kromě Saši Uhlové také Martin Kovalčík, bývalý novinář a koordinátor programů sociální integrace Člověka v tísni, a za redakci iDnes.cz romský novinář Patrik Banga. Diskusi moderoval redaktor Tomáš Bystrý.
Z Fakulty sociálních věd Barbora Janauerová
Z domova stručně
* Po nástupu Ludmily Müllerové (TOP 09) na post ministryně práce a sociálních věcí dozná zřejmě vláda Petra Nečase v nejbližší době dalších změn. Pavel Dobeš (LIDEM) opustí ministerstvo dopravy 3. prosince, jeho nástupce zatím není znám. Podle ČT se spekuluje i o odchodu Alexandra Vondry (ODS) z pozice ministra obrany především kvůli kauze Promopro. Vondra neuspěl v říjnových senátních volbách a neobhajoval už ani funkci místopředsedy strany. V souvislosti s připravovanou změnou koaliční smlouvy, jejíž konečné znění má vejít v platnost do konce roku, se v médiích uvažuje i o možnosti výměny některých rezortů mezi LIDEM a ODS.
* Počet smrtelných případů v kauze metanol během uplynulého týdne stoupl na 36, poslední potvrzenou obětí je čtyřiašedesátiletý muž z Ostravska. Podle ČT bylo v ČR hospitalizováno už přes 90 lidí. V úterý byl nalezen na Příbramsku další mrtvý muž, u nějž se potvrdila intoxikace metanolem, policie však případ stále prošetřuje, přítomnost pančovaného alkoholu totiž nebyla prokázána. Podle iDnes.cz se zřejmě otrávil průmyslovou chemikálií.
* Čeští lékaři společně s kolegy v dalších zemích Visegrádské čtyřky (tj. v Maďarsku, Polsku a na Slovensku) protestovali 20. listopadu proti zdravotní reformě a hrozícímu rušení nemocnic. Problémy jsou všude téměř totožné. Podle ČT upozornili lékaři v Česku také na platové podmínky a připomněli akci Děkujeme, odcházíme, během níž dala výpověď třetina z nich. V případě, že se situace nezmění, hrozí opět zejména mladí doktoři odchodem do zahraničí. Zároveň chystají lékaři další vlnu protestů, mnohem intenzivnější a s možným větším dopadem, než byla již zmiňovaná akce z roku 2011.
* Je to přesně půl století od doby, kdy poprvé vyjely do pražských ulic slavné červené tramvaje typu T3. Vyrazily 21. listopadu 1962. Jejich modernizované verze vozí cestující dodnes. Doposud byly také dodány do 47 světových měst a 10 zemí. Největšího úspěchu dosáhly mezi léty 1962 a 1989, kdy se prodávaly téměř do celé střední a východní Evropy, od Německa přes Slovensko, Chorvatsko až po Uzbekistán. V roce 1988 se dokonce zapsaly do Guinnessovy knihy rekordů jako nejpočetněji vyrobený typ tramvají na světě.
Z domova stručně připravila Andrea Kondisová s přispěním Barbory Janauerové (T3)
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Ekonomika
O státní dluhopisy byl rekordní zájem, objednávky činily 31 miliard Kč
Objednávky za necelých 31 miliard korun eviduje Ministerstvo financí v rámci podzimní emise státních spořících dluhopisů. V úterý 13. listopadu to oznámil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Podle šéfa rezortu Miroslava Kalouska se za úspěch dala považovat částka přesahující 10 miliard korun. Kvůli nečekanému zájmu byl zkrácen i termín prodeje dluhopisů, který odstartoval 5. listopadu.
Letošní podzimní emise překročila očekávání, odhadovaná maximální částka, za kterou se měly objednat dluhopisy, činila 20 miliard korun. Ministerstvo financí je chtělo nabízet do 30. listopadu, kvůli velkému zájmu se termín zkrátil - na 12. listopad. Objednávky mohli zájemci provést zhruba v 1400 pobočkách České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, J&T Banky a, letos poprvé, i na České poště. Úřad dluhopisy vydá 12. prosince.
„Úspěch emise lze jednoznačně připsat nabízeným výnosům, které jsou o dost vyšší než ty, které požadují investoři do standardních státních dluhopisů,“ vysvětlil Finančním novinám Lukáš Vácha, obchodní ředitel společnosti Conseq, proč částka téměř dvakrát přesáhla výnos z letošní jarní emise.
Zájemci si mohli pořídit prémiový dluhopis s tříletou splatností a průměrným ročním výnosem 2,77 %. Dále pětiletý kuponový dluhopis s průměrným ročním výnosem 3,22 %, pětiletý reinvestiční spořicí dluhopis s ročním výnosem 3,41 %, 1,5letý diskontovaný dluhopis s výnosem 2,05 % a sedmiletý protiinflační dluhopis. Ten je úročen podle míry inflace. „Pro občany je výhodou to, že mají k dispozici další investiční příležitost s poměrně nízkým rizikem, výhodou pro ministerstvo financí je diverzifikace investorské báze při dluhovém financování,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Podle šéfredaktora serveru Investujeme.cz Petra Zámečníka jsou na tom dluhopisy z hlediska rizika podobně jako vklady v bankách nebo družstevních záložnách. Zároveň však tvrdí, že dluhopisy nenabízejí tak velký výnos.
Marie Valentová
Z ekonomiky stručně
* Česká energetická společnost ČEZ požádala o náhradu škody ze záruky poskytované Světovou bankou, informoval o tom iDnes.cz. V Albánii v pátek odpojila od dodávek elektřiny tamní vodárny. Byl to poslední krok, který udělala k vymáhání dluhu, jenž v přepočtu činí asi 971 milionů korun. Soud v Tiraně potom přikázal firmě proud znovu připojit a ČEZ uposlechl, aby se vyhnul pokutám. Bude se ale odvolávat, protože rozhodnutí soudu považuje za neoprávněné. Podnikání v Albánii je pro energetické závody ztrátové. Jenom minulý rok firmě zvýšili tarify za elektrárenské společnosti, které vlastnil stát. Zdražit cenu odběratelům kvůli uzavřeným dohodám na rok 2012 nemohl. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš říká, že společnost pravděpodobně z Albánie zcela odejde.
* Finská firma Raisio koupila českého výrobce cukrovinek Candy Plus. V přepočtu zaplatila asi půl miliardy korun, ve čtvrtek 15. listopadu to napsaly Hospodářské noviny. Tržby finské firmy z roku 2011 činí 553 mil. eur, obrat Candy Plus za minulý rok tvoří 23 milionů eur. Raisio firmu zakoupilo v rámci rozšiřování podniku. Nezíská tím pouze podíl na trhu v Česku a Slovensku, tuzemská společnost totiž vyváží tři čtvrtiny své výroby, hlavně do zemí východní Evropy. Candy Plus na Moravě vyrábí lízátka, želatinové bonbóny a oblíbené žvýkačky Pedro. Má asi 400 zaměstnanců, ti ovšem mají zůstat ve firmě i po změně majitele.
* Úrokové sazby hypoték v Česku jsou nejnižší v historii, klesly na 3,36 %.Vyplývá to z výzkumu finančně-poradenské společnosti Fincentrum, která sleduje průměrnou úrokovou sazbu již od roku 2003. Výsledky zveřejnil server ČTK Finanční noviny. Jenom během října uzavřelo hypotéku 6 162 lidí, v celkovém objemu 10,2 mld. korun. V září to bylo 8,2 mld. Roste i výše hypotečního úvěru. Průměrná hypotéka tvoří 1,7 milionů Kč. Analytik Fincetra Josef Rajdl nevylučuje, že sazby hypoték budou dále klesat.
Z ekonomiky stručně připravila Kateřina Sýsová
Kultura
Ostravské ocelové město se otevřelo veřejnosti
Významný den má za sebou Dolní oblast Vítkovic v Ostravě, kde pátkem 16. listopadu skončila první etapa přeměny centra těžkého průmyslu na kulturní a vzdělávací centrum. Hlavním lákadlem je interaktivní muzeum Svět techniky.
Expozice muzea byla umístěna do zrekonstruované budovy bývalé VI. energetické ústředny a zábavným způsobem návštěvníky provádí světem nejrůznějších technických vymožeností. Lidé si mohou například vyzkoušet, jak pracuje parní stroj, či na vlastní kůži okusit stísněné prostory repliky modulu, v němž Jurij Gagarin jako první člověk vyletěl do vesmíru. Dnešní podoba Světa techniky však není ještě definitivní. Budou přibývat nové prostory a expozice. Kompletní dokončení muzea se plánuje na rok 2014.
Již od ranních hodin se v Multifunkční aule Gong konala konference, která mapovala posledních deset let příprav a první část revitalizace dolnovítkovického komplexu. Na akci přijali pozvání i významní představitelé českého politického a kulturního života, kteří vyjádřili podporu projektu a zdůraznili jeho význam nejen pro Moravskoslezský kraj, ale i pro celou Českou republiku. Pozvání přijali ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ministryně kultury Alena Hanáková či eurokomisař Štefan Füle.
V rámci doprovodného programu se konaly nejrůznější workshopy, odborné semináře a kulturní akce. Premiéru si například odbyl film režisérky Jany Chytilové o proměně Dolní oblasti Vítkovic s názvem Po Jantarové cestě. Uskutečnil se také slavnostní křest knihy Dolní Vítkovice dnes, jejímž autorem je malíř, fotograf a historik umění Petr Pavliňák. Během celého dne mohli návštěvníci bezplatně projít prohlídkové trasy národní kulturní památky a vnímat tak specifickou krásu železného kolosu z bezprostřední blízkosti. ,,Tentokrát se sem budou lidé chodit vzdělávat a bavit. Havíře a vysokopecaře nahradí studenti, rodiny s dětmi i odborníci z mezinárodních kongresů,“ uvedl pro Moravskoslezský deník autor projektu na revitalizaci vítkovické industriální památky Jan Světlík.
Dolní Vítkovice před sebou mají ještě několik etap výstaveb a rekonstrukcí. Už teď je ale jasné, že se jedná o projekt, který významně pomůže prezentovat Ostravu a Moravskoslezský kraj doma i v zahraničí.
Z Ostravy Matyáš Bokůvka
Cenu za nejlepší film si z Famufestu odnesla Příliš mladá noc
Studenti pražské FAMU uspořádali opět po roce přehlídku své tvorby. Během slavnostního zakončení 17. listopadu na Nové scéně Národního divadla udělila porota ceny celkem v devíti kategoriích. Nejlepším filmem festivalu se stala Příliš mladá noc režiséra Olma Omerzu.
Letošní Famufest se nesl v duchu Noir, jelikož podle studentů se v každém z nás skrývá noirový hrdina. „Je to filmový žánr, který my zneužíváme pro naši koncepci, protože ho bereme taky jako společenskou situaci. Bereme si z něj tu temnotu a cyničnost,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi ředitel festivalu Štefan Cima.
Zvláštním hostem byl americký režisér Wes Anderson, který stojí za snímky Život pod vodou či Až vyjde měsíc. Společně s velvyslancem Spojených států amerických Normanem L. Eisenem přestřihli při zahájení 15. listopadu filmovou pásku, a symbolicky tak otevřeli brány studentských filmů. Zahajovacím snímkem byl dokument Občan K. od umělecké skupiny Ztohoven. Ta se rozhodla půl roku žít s falešnými občanskými průkazy, aby ukázala, o jak křehký systém se jedná (viz Carolina č. 815).
Následující dva dny se již festival rozjel naplno. V jednotlivých blocích se představilo sto soutěžních a dvacet mimosoutěžních snímků. Poté vždy následovala diskuse, během které mohli mladí tvůrci získat zpětnou vazbu od arbitrů, jakými byli režisér Radim Špaček nebo scenárista Tomáš Baldýnský. „Byl to nápad minulého ročníku a měl hrozně dobré ohlasy. Pokračujeme v tom, protože si myslíme, že je důležité, aby studenti dostali na svou práci nějaký feedback,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Cima.
Letošní ročník přinesl také několik novinek. Poprvé se ho zúčastnily školy z Kanady, Rakouska, Dánska a Německa, které přivezly své krátké snímky. Další zajímavostí byl workshop pro neslyšící.
Mladí autoři měli možnost představit i své rozpracované projekty v rámci Pitching Session, a pokusit se tak získat štáb či peníze na realizaci. Součásti festivalu byly také koncerty, výstavy a dílny, během nichž si zájemci mohli projít všemi fázemi tvorby filmu.
Z Nové scény Alice Zoubková
Zloději manga pokřtili sbírku povídek
Ti, kteří kradou mango je titul sbírky dvaceti povídek studentů Literární akademie Josefa Škvoreckého, která byla pokřtěna 14. listopadu v pražské galerii Gate. Slavnostního aktu se ujali Ivona Březinová, spisovatelka knih pro děti, a Radek Malý, držitel několika cen Magnesia Litera. Knihu vydává jedno z prvních českých elektronických nakladatelství Young Books, a otevírá tak plánovaný cyklus prvotin absolventů kurzů Literární akademie.
Titul je odvozen od série povídek Kočka, která krade mango, a stojí za ním pedagog tvůrčího psaní René Nekuda, jehož kurzy studenti navštěvovali a pod jehož vedením sbírka vznikla. Ten se nechal slyšet, že když během svého pobytu v Indii seděl po večeři se svými hostiteli na zahradě, spadla do večerního ticha ze stromu kočka. Na otázku, co tam dělala, se mu od místních dostala samozřejmá odpověď – kradla mango!
„Knihu vnímám jako dokument začínajících českých autorů – čeho si ve svém okolí všímají, co v sobě řeší za témata, případně co rádi čtou. Dvacet odvážných spisovatelů odvedlo skutečně zajímavou práci, která se zařadí do celku mapování nejlepších povídek z mých kurzů tvůrčího psaní. Dohromady tvoří pestrobarevnou sbírku, která by měla potěšit, rozesmát či donutit k přemýšlení širokou škálu lidí. Doufám, že příští rok bude tento časosběrný projekt pokračovat dál, protože se domnívám, že i zatím neznámá jména mohou být zajímavá,“ vyjádřil se Nekuda.
Návštěvníci křtu měli možnost zasoutěžit si o elektronickou čtečku Pocket Book. Úkol byl prostý – co nejoriginálněji popsat chuť manga. Inspirace se dala hledat na rautu, kde se toto oranžové ovoce vyskytovalo hned v několika variacích. Součástí programu bylo také čtení vybraných povídek v podání herců z Divadla Puls. Jelikož sbírka vychází pouze v elektronické podobě, a polít šampaňským by tedy de facto nebylo co, rozhodli se organizátoři nechat slavnostně pokřtít samotný symbol celého projektu, exotické mango.
Z galerie Gate Veronika Nováková
Sport
Štěpánek zvládl rozhodující duel, Česko slaví vítězství v Davis Cupu
Česko letos zažívá tenisovou sezonu snů. Po vítězství v Hopmanově poháru obhájily začátkem listopadu tenistky titul ve Fed Cupu a vítěznou šňůru v neděli uzavřel triumf v Davis Cupu. To se žádné jiné zemi dosud nepodařilo. Tenisté triumfovali v prestižním Davisově poháru poprvé v dějinách samostatné ČR, navíc ve 100. finále této soutěže. Dramatická bitva se rozhodovala až v posledním utkání, v němž se podařilo Radku Štěpánkovi před zraky více než 14 tisíc diváků v pražské 02 Areně porazit favorizovaného Nicoláse Almagra. Výběr vedený kapitánem Jaroslavem Navrátil tak oplatil Španělsku tři roky starou porážku z Barcelony.
První finálový den žádná překvapení nepřinesl, světová pětka a španělská jednička David Ferrer lehce smetl českou dvojku Štěpánka ve třech setech. Pětisetovou bitvu se šťastným koncem pak sehrál proti Almagrovi Tomáš Berdych a srovnal stav na 1:1.
Sobotní čtyřhra byla klíčem k úspěchu, jelikož se nejevilo jako příliš pravděpodobné, že by čeští tenisté dokázali zvítězit v obou nedělních dvouhrách. Obvyklá dvojice Štěpánek-Berdych vyzvala čerstvé vítěze Turnaje mistrů Marcela Granollerse a Marca Lópeze. První set byl v režii španělských hráčů, nicméně poté již česká dvojice svým protivníkům nepovolila ani set a ukořistila veledůležitý bod.
Před posledním dnem byly karty jasně rozdané – Španělé museli zvítězit v obou dvouhrách, v jiném případě by salátová mísa zůstala v Praze. Největší naděje se vkládaly do české jedničky Tomáše Berdycha, jenž v žebříčku ATP okupoval místo hned za svým protivníkem Ferrerem. Utkání bylo ale až překvapivě jednoznačné a Ferrer svého soupeře rozdrtil poměrem 3:0 na sety. „Myslím, že teď na podzim se nedá najít nikdo, kdo hraje lepší tenis než Djokovič a Ferrer,“ pochválil Berdych podle iDnes.cz svého protivníka.
Finálová bitva se tak rozhodovala v posledním souboji, kde proti sobě nastoupili favorizovaný 11. hráč světa Almagro a Štěpánek, jenž se v žebříčku nacházel až 26 míst za španělským hráčem. Propastný rozdíl však nebyl na začátku utkání nijak znát, vyrovnaný první set nakonec zvládl lépe Štěpánek, když za stavu 5:4 prolomil Almagrovo podání. V napínavé druhé sadě si musel nejprve Štěpánek vzít zpět ztracený servis a poté měl na raketě čtyři setboly – proměnit se mu však nepodařilo ani jeden, a tak se set rozhodoval v tie-breaku. Tam kraloval Štěpánek a svému soupeři nedovolil uhrát jediný míček. Ve třetí sadě se Almagro vrátil znovu do hry, když zvítězil 6:3, ale hned na začátku čtvrtého setu neudržel podání a čelil nelichotivému stavu 0:3. Slibný náskok si už třiatřicetiletý český tenista pohlídal a vítězstvím 6:3 rozhodl. „Pro tuhle chvíli jsem žil celou kariéru,“ nechal se po utkání slyšet pro Českou televizi.
„Byl to Radkův životní zápas, takhle to dokážou dohrát jen velké osobnosti. Je to fantastický úspěch České republiky, týmu a hlavně Berdycha se Štěpánkem,“ vyjádřil se podle iDnes.cz kapitán týmu Jaroslav Navrátil. Gratulaci připojilo mnoho slavných osobností, včetně hráčů legendárního československého daviscupového týmu Ivana Lendla, Jana Kodeše, Tomáše Šmída a Pavla Složila, kteří finále sledovali přímo z hlediště a na jejichž vítězství z roku 1980 teď Navrátilova družina navázala. Poblahopřál také prezident Václav Klaus. „Vaše výkony byly úžasné, a navíc jste o víkendu ukázali neuvěřitelně bojovné a týmové srdce,“ napsal na svém oficiálním webu.
Jakub Zbořil
Těsné soupeření v Gambrinus lize: Vede Plzeň, Sparta ztrácí bod, Jablonec dva
Předposlední podzimní kolo Gambrinus ligy rozhodlo o pořadí týmů po 15 odehraných kolech. Takzvaným půlmistrem neboli vítězem první poloviny soutěže se stala Viktoria Plzeň, s jednobodovou ztrátou následuje Sparta Praha a o další bod zpátky na třetím místě figuruje Baumit Jablonec.
Ani jedno z vedoucích mužstev v 15. kole nezaváhalo a připsalo si na své konto další vítězství. Sparta i přes obrovské množství vyložených šancí porazila na domácím stadionu Teplice, které na soupeřově hřišti nedokázaly vyhrát již sedm měsíců, pouze 1:0. Jedinou branku vstřelil albánský útočník Balaj, jenž nahradil potrestaného Kweukeho. Bitvu o třetí místo v tabulce nabídl souboj čtvrté Olomouce s Jabloncem, umístěným o příčku výš. Hostující Jablonec zvítězil gólem kanonýra Lafaty ze 14. minuty, neboť Olomouc doplatila na nízkou střeleckou potenci a ani jednu z několika jasných příležitostí nedokázala proměnit.
Naopak Plzeň předvedla v zápase proti Liberci velikou sílu, když oslabená o vyloučeného stopera Procházku dokázala otočit nepříznivý vývoj a díky trefám Štípka a Daridy vyhrála 2:1. Hořkosladkou příchuť mělo toto střetnutí pro libereckého obránce Jana Nezmara, který se před domácím publikem rozloučil s aktivní kariérou. Nyní vymění kopačky za oblek a bude na stadionu U Nisy působit jako sportovní ředitel.
Výsledky 15. kola: Hradec Králové – Slavia 3:2, Jihlava – České Budějovice 1:0, Olomouc – Jablonec 0:1, Ostrava – Slovácko 2:1, Liberec – Plzeň 1:2, Brno – Příbram 1:0, Mladá Boleslav – Dukla 3:0, Sparta – Teplice 1:0
Tabulka po 15. kole: 1. Plzeň 31, 2. Sparta 30, 3. Jablonec 29, 4. Olomouc 26, 5. Mladá Boleslav 21, 6. Brno 21, 7. Dukla 19, 8. Slovácko 19, 9. Liberec 19, 10. Jihlava 19, 11. Slavia 18, 12. Hradec Králové 16, 13. České Budějovice 15, 14. Ostrava 14, 15. Teplice 13, 16. Příbram 12
Kateřina Bryllová
Hokejová extraliga: Kladnu se přestalo dařit
Poslední tři kola hokejové extraligy sice nepřinesla takové gólové přestřelky jako kolo 18. a 19., ale odehrálo se hned několik zajímavých událostí. Kladno prohrálo všechny tři zápasy a kleslo na třetí místo, na druhé se posunulo Brno. Nejvyšší příčku stále drží Plzeňští s čtyřbodovým náskokem, přestože prohráli dvě ze tří utkání. Změnilo se i pořadí na opačném konci tabulky, když sparťané porazili Plzeň i Zlín, čímž se dostali z posledního místa, kde je vystřídal Liberec.
Hokejový týden začal už v pondělí, kdy se hrály předehrávky 21. a 22. kola. Zde začala smolná série Kladna, které ačkoliv vedlo po střele Jágra, nakonec domácímu Třinci podlehlo 3:4. V druhém zápase nastoupily Karlovy Vary s novým trenérem Richardem Žemličkou proti Brnu a prohrály 0:4, což značilo jejich šestou porážku v řadě.
Ve středu se hrály zápasy 20. kola a v něm se noví trenéři projevili v lepším světle. Josefa Jandače, staronového trenéra Sparty, čekal opravdu tvrdý soupeř – Plzeň, lídr extraligy, která si alespoň jeden bod odnesla z 15 zápasů za sebou. Sparťané však snad i díky domácímu prostředí, kde se jim daří, vyhráli 3:2. Spokojený mohl být po zápase i trenér Žemlička, kterému se s Vary podařilo zvítězit v Pardubicích. Výsledek 2:1 mu ke štěstí stačil a po zápase chválil nasazení svých svěřenců. Zajímavý byl také zápas Kladna s Budějovicemi, v němž hrálo osm hráčů z NHL, například Jágr, Plekanec nebo Židlický. Hrál se výborný hokej, zápas byl vyrovnaný a napínavý, skončil až v prodloužení výhrou Budějovic 3:2.
V 21. kole byl důležitý zápas Sparty ve Zlíně, kdy se pražský celek díky vítězství 3:2 posunul z poslední příčky tabulky. Vše však mohlo dopadnout jinak – přestože sparťané vedli 3:0, ke konci druhé třetiny inkasovali dva góly těsně za sebou, a Zlín jim tak mohl body sebrat, nebýt brankáře Neuvirtha, který ve třetí třetině tým podržel.V pátečních zápasech opět prohrála Plzeň, která nezvládla udržet vedení a Brno ji už podruhé v sezóně porazilo.
Nejsledovanějším nedělním zápasem bylo pražské derby, které se hrálo na Spartě. První třetinu domácí vyhráli 2:0 a zdálo se, že si Jandač připíše třetí vítězství v řadě. Slávisté se ovšem odmítli vzdát a zejména díky výborné hře Tomáše Hertla (2+1) se jim podařilo utkání otočit a zvítězit 4:2. Sparta tak zůstává předposlední, horší je pouze Liberec, který prohrál doma s Litvínovem 3:4, což je jeho sedmá prohra z posledních devíti zápasů. Vítězství si po dvou porážkách připsala Plzeň, která porazila Chomutov po nájezdech 3:2.
Výsledky 20. kola: Chomutov-Zlín 1:2, Brno-Litvínov 3:4, Pardubice-Karlovy Vary 1:2, Slavia-Vítkovice 0:1, Sparta-Plzeň 3:2, Kladno-České Budějovice 2:3
Výsledky 21. kola: Třinec-Kladno 4:3, Zlín-Sparta 2:3, Plzeň-Brno 3:4, Litvínov-Pardubice 6:3, České Budějovice-Chomutov 1:2, Karlovy Vary-Vítkovice 2:1
Výsledky 22. kola: Brno-Karlovy Vary 4:0, Sparta-Slavia 2:4, Pardubice-Vítkovice 1:2, Liberec-Litvínov 3:4, Kladno-Zlín 1:4, České Budějovice-Třinec 3:1, Chomutov-Plzeň 2:3
Tabulka k 20.11.2012: 1. Plzeň 45, 2. Brno 41, 3. Kladno 39, 4. Litvínov 39, 5. Zlín 38, 6. Třinec 37, 7. Slavia 34, 8. Pardubice 29, 9. Chomutov 28, 10. České Budějovice 28, 11. Vítkovice 28, 12. Karlovy Vary 24, 13. Sparta 22, 14. Liberec 21
David Voženílek
Ze sportu stručně
* Česká fotbalová reprezentace zvládla poslední zápas sezony na výbornou. Především díky dvěma trefám Davida Lafaty z úvodu porazila v přátelském střetnutí Slovensko 3:0. Radovat se mohl i trenér Michal Bílek, o jehož možném odchodu v případě neúspěchu se před výkopem spekulovalo. Oproti poslednímu soutěžnímu utkání s Bulharskem byl největším překvapením start nejlepšího ligového střelce Michala Ordoše, který nastoupil ke svému vůbec prvnímu zápasu za reprezentační A-tým. Slováci se z úvodního šoku nedokázali vzpamatovat a až na několik ojedinělých průniků domácí ničím nezaskočili. Zkázu slovenského výběru dokonal v 72. minutě záložník Bořek Dočkal. Zásluhou české defenzivy udržel čisté konto další debutant v národním dresu, brankář Tomáš Vaclík.
* V nizozemském Heerenveenu se 16. a 17. listopadu uskutečnil úvodní díl závodů SP v rychlobruslení. České barvy hájily Martina Sáblíková a Karolína Erbanová. Největší úspěch zaznamenala olympijská vítězka Sáblíková na trati 3 000 m, ve kterém obsadila 2. místo za vítěznou Stephanií Beckertovou z Německa. ,,S umístěním jsem spokojený, s časem už tolik ne. Martina má na to, aby jela rychleji. Dnes ale byla přemotivovaná, udělala několik chyb a jela technicky špatně,“ řekl ČTK trenér Petr Novák. V druhém soutěžním dnu se již Sáblíkové tolik nedařilo. Na 1500 m obsadila 5. pozici. Největším úspěchem Erbanové bylo 10. místo na trati 500 m.
Ze sportu stručně připravil Michal Jelínek
Počasí
Počasí
Na české louky a lesy někdo vylil tisíce tupláků husté smetany. Ani vesmírné kočky by nestačily všechnu slízat. Mlžná hmota se válela a bublala, vzdouvala a plynula, motala se v chuchvalcích kolem dokola, líně se převalovala a vířila… Ploužila se krajinou a nechávala za sebou čvachtavé stopy. Každé ráno se rozplizla všude, kam dosáhla a nechtěla se ani pohnout. Smála se lidem, kteří se pokoušeli protlačit přes její bachraté údy. Měkce je objala a pak spolkla. Jako bájný tvor pojídala lidská těla, auta, psy i domy. Tulivě objímala každého, kdo se k ní přiblížil. Svými vlhkými tlapkami sahala pod kabátky dětí, na odhalené krky a vykukující prsty. Nikdo z lidí ani zvířat neviděl, co číhá za dalším rohem, jen Mlha věděla mnohé, neboť se dokázala dotknout všeho, na čem ulpívalo její ohromné tělo. Pak konečně se odlepila od země a odplula někam do hor. Nechala po sobě šedé prázdno a hladové kočky.
Mlha, která vystoupá do hor, a vyskočí do vzduchu, stává se mrakem. V touze vrátit se zase na zem zhoustnou části jejího těla a v podobě kapek padá zpět k lidem a dětem, snaží se je obejmout, ale steče po deštnících a střechách jejich aut a domů. Všichni se před ní utíkají schovat. Nezlobte se na zimní déšť, je to Mlha, která rozcupovala své tělo na kousky, jen aby vás mohla znovu obejmout.
Převedeno do obecné řeči: Minulý týden byla hustá mlha, která výrazně zhoršovala viditelnost. Po mlze přišlo typické sychravé podzimní počasí s teplotami kolem pěti stupňů. V příštím týdnu bude pršet, což ale není důvodem ke špatné náladě.
Hana Hošková