13. prosince 2012, Carolina č. 819

události od 5. do 12. prosince

Milí čtenáři,

toto vydání je poslední v letošním roce. Ve zkouškovém období vydáme Carolinu jako měsíční souhrn 31. ledna a po začátku letního semestru 28. února. V době výuky pak bude vycházet zase jako týdeník.

Vaše redakce


Z domova

Prezident jmenoval nové ministry Stanjuru a Mlsnu, Peake svěřil armádu

Po odstoupení Alexandra Vondry a Pavla Dobeše už je kabinet opět kompletní. Prezident Václav Klaus ve středu 12. prosince jmenoval na uvolněné posty nové členy vlády. Ministerstvo obrany povede Karolína Peake, ministrem dopravy byl jmenován Zbyněk Stanjura. Předsedou Legislativní rady vlády se stal Petr Mlsna.

Ministerstvo dopravy, ze kterého odešel Pavel Dobeš (LIDEM), získává na starost dosavadní šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Jeho úkolem je připravit sloučení s resortem průmyslu a obchodu, a vytvořit tak ministerstvo hospodářství. „Tento krok bude rozplánován na 18 měsíců. Chci zdůraznit, že do té doby bude pan Stanjura plnohodnotným ministrem a tato fúze se bude dít za mé účasti,“ řekl premiér Petr Nečas.

V rámci koaliční výměny nastoupila na uvolněné místo po Alexandru Vondrovi z ODS původně „véčkařka“, nyní předsedkyně strany LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake. Pavel Mlsna, její dosavadní náměstek, byl jmenován ministrem bez portfeje. „Pokud jde o úkoly, které stojí před legislativou, tak je to zejména přizpůsobení právního řádu novému občanskému zákoníku, který by měl vstoupit v účinnost 1. ledna 2014,“ sdělil České televizi.

Prezident Klaus v této souvislosti před jmenováním namítal, že se Peake nestane ze dne na den odbornicí na armádu. Opozice pak kritizuje změny ve složení vlády coby pouhou snahu o přežití. Poukazuje na to, že za poslední dva roky zůstali z původní sestavy jen čtyři ministři a premiér. „Ke změnám dochází jenom proto, aby vláda přežila. Muselo se vyhovět Karolíně Peake, která nechtěla Dobeše na ministerstvu dopravy a chtěla ministerstvo spravedlnosti, které nemohla dostat, a tak nakonec dostala ministerstvo obrany,“ řekl v ČT místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Jindřich Podlešák

O prezidentský úřad se bude ucházet devět kandidátů, do hry se vrací Bobošíková

Po uzávěrce: Nejvyšší správní soud nařídil 13. prosince ministerstvu vnitra, aby zaregistrovalo Janu Bobošíkovou jako kandidátku na funkci prezidenta republiky. Vladimíru Dlouhému a Tomiu Okamurovi, kteří si u NSS rovněž stěžovali na postup ministerstva vnitra při kontrole podpisových archů (viz Carolina č. 817), soud nevyhověl.

V prvním kole prvních přímých prezidentských voleb se 11. a 12. ledna utkají: předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková, senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), bývalý premiér Jan Fischer, herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová, hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz, europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09), senátor Přemysl Sobotka (ODS) a bývalý premiér Miloš Zeman.

redakce

Gašparovič v Praze uslyšel od Klause: Rozpad Slovensku pomohl víc

Slovenský prezident Ivan Gašparovič navštívil Prahu. Během dvoudenní oficiální cesty se v pondělí 10. prosince setkal se svým protějškem Václavem Klausem, navštívil parlament či pražskou radnici a v úterý zamířil do Kutné Hory.

Podle Klause i Gašparoviče nezůstávají mezi oběma státy žádné neřešené ani nevyřešené otázky. Slovenský prezident zároveň vyzdvihl dobré vztahy mezi občany. „Myslím, že toho si musíme vážit všichni a zachovat tyto standardy tak, aby se vztahy ještě zlepšovaly,“ citovala Gašparoviče agentura ČTK.

V lednu tomu bude přesně 20 let, co se Česko a Slovensko oddělily, a vznikly tak dva samostatné státy. „Rozpad československého státu... nepochybně Slovensku prospěl více než České republice,“ prohlásil Klaus a poukázal na ekonomická data, podle nichž se hrubý domácí produkt na hlavu v Česku zvýšil o 50 % a na Slovensku o celých 100 %. Tamní ekonomiku považuje za vyspělou.

Oba prezidenti se na dotaz novinářů vyjádřili také k blížící se přímé volbě hlavy státu v Česku. Zatímco Slovensko už s přímou volbou zkušenost má, jeho soused ji zažije v lednu poprvé. Při této příležitosti se Klaus ohradil proti přímé volbě, která, jak tvrdí, je spíše volbou médií než občanů. „Souhlasím s vámi jen tak na 50 % ,“ zareagoval slovenský prezident, který má opačnou zkušenost. Byl zvolen do druhého mandátu navzdory kritice, kterou proti němu média hojně používala.

Gašparovič během návštěvy ještě stihl slavnostní oběd s předsedou Senátu Milanem Štěchem, setkal se také s šéfkou Sněmovny Miroslavou Němcovou a pražským primátorem Bohuslavem Svobodou.

Klausovi sice v březnu skončí druhé prezidentské období a potřetí už kandidovat nemůže, přesto ještě jednu oficiální setkání se slovenskými představiteli nejspíš stihne. Na únor se totiž plánuje jeho cesta na Slovensko. Četnost návštěv podle něj potvrzuje blízkost obou národů.

Naproti tomu slovenský deník Pravda upozornil, že se Gašparovič a Klaus za dvě funkční období navzájem nevyznamenali žádnými řády. List navíc připomněl, že Klaus nedávno ve Varšavě prohlásil, že „za nejbližší zemi“ považuje Polsko.

Marie Valentová

Bývalý premiér Špidla: Nobelova cena míru pro EU je poselstvím

Zatímco se v Oslu konala předávací ceremonie Nobelovy ceny zástupcům EU, v Praze se v pondělí 10. prosince na stejné téma debatovalo. Panelová diskuze s názvem Nobelova cena míru pro Evropskou unii: Jaké hodnoty představuje EU v časech krize? rozdmýchala emoce. „Nobelova cena pro Evropskou unii vyvolala debatu, kterou Evropa potřebuje,“ řekl v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studium jeden z přítomných řečníků Jan Macháček, předseda správní rady Knihovny Václava Havla.

„Evropská unie je lidská konstrukce se všemi nedostatky, které lidské konstrukce mít mohou a mají, ale je to ojedinělé politické uskupení,“ řekl na úvod bývalý eurokomisař a někdejší český premiér Vladimír Špidla. Podotkl také, že Evropská unie je podle něj jediným uskupením, kde by hlas České republiky měl stejnou váhu jako například hlas Německa. „V tom vidím důvod, proč dostala Nobelovu cenu míru právě Evropská unie. Státy v ní totiž mají v zásadě rovnou pozici, což k míru výrazně přispívá,“ pokračoval. Z výrazů přítomných řečníků se dalo vyčíst, že s tímto stanoviskem ne každý souhlasil.

Řeč přišla i na problematiku evropské bezpečnosti. Konkrétně zda je dostatečná a jestli zbrojení k míru přispívá, či nikoliv. „Evropané žijí v iluzi, že slabost je záruka míru. Právě bezbrannost Unie pro mě znamená problém. Na ozbrojené síly by se mělo vydávat více peněz,“ prohlásil Roman Joch, ředitel Občanského institutu. „Souhlasím, že mír berou lidé jako samozřejmost, ale s tím větším zbrojením vám tedy nevím,“ kontroval Petr Kratochvíl, zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů.

Jak tedy panelisté vnímají Nobelovu cenu v rukou EU, i na to se ptalo do diskuze aktivně zapojené obecenstvo. „Vnímám to jako poselství, že mír stojí za úsilí,“ neváhal s odpovědí Špidla.

Mezi řečníky byl také vysokoškolský pedagog a diplomat Martin Palouš, písemným vyjádřením přispěl i Luděk Sefzig, bývalý předseda senátního výboru pro záležitosti EU. Diskuzi moderoval Václav Sochor, šéfredaktor Rádia Česko.

Z debaty Michaela Zumrová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Evropská unie převzala Nobelovu cenu bez Česka. Nestojí to za diskuzi, prohlásil Klaus

Zástupci České republiky na pondělním předávání Nobelovy ceny za mír Evropské unii v Oslu chyběli. Podle Václava Klause není účast politických špiček důležitá. „Kdyby to nerozehrála (média), tak by si toho v tom Oslu vůbec nikdo nevšiml,“ řekl prezident podle serveru Aktualne.cz. Zaznívají však i hlasy, které českou absenci kritizují.

Vedle Česka nedorazili ani zástupci dalších pěti členských zemí EU, například Velké Británie. Rozhodnutí prezidenta a premiéra na ceremonii nepřijet však na tuzemské politické scéně vyvolalo menší roztržku. „Je to projev nekulturnosti, nezralosti,“ uvedl v rozhovoru pro Týden stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek. „V tuto chvíli, kdy se v Evropě děje spousta důležitých věcí, kdy je třeba spolu mluvit, kdy je třeba využívat příležitostí k tomu, abychom jednali s našimi partnery, dáváme najevo, že nás tyto akce moc nezajímají.“

Prezident na kritiku reagoval při pondělním setkání se slovenským protějškem Ivanem Gašparovičem, jehož země na předávání dorazila. „Vůbec to nestojí za diskuzi,“ řekl Klaus, který už dříve udělení ceny EU kritizoval jako „tragický omyl“. Podle něj má ocenění smysl, pokud se dává konkrétnímu člověku, nikoli instituci. Premiér Petr Nečas se omluvil kvůli pracovnímu vytížení. Do Osla naopak chtěl zamířit ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ale pozvání nedostal.

Unie získala Nobelovu cenu za mír jako celek. Plaketu z rukou předsedy Nobelova výboru Thorbjörna Jaglanda převzal prezident EU Herman van Rompuy, šéf  Evropské komise José Manuel Barroso a předseda europarlamentu Martin Schulz. Jagland při předávání prohlásil, že unie se velkou měrou podílela na přeměně starého kontinentu ze „světadílu války na světadíl míru“ a že její vznik byl „krokem vpřed“.

Rozhodnutí udělit prestižní ocenění Evropské unii vyvolalo v říjnu rozporuplné reakce. Kritizovali ho například tři dřívější držitelé ceny včetně jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutua. EU podle nich rozhodně není zastáncem míru. Další kritici upozorňovali, že není moudré oceňovat spolek, který se nyní s obtížemi potýká se závažnou hospodářskou krizí.

Matouš Hutník

Ekonomika

Nezaměstnanost roste. Bez práce je přes půl milionu lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu mírně stoupla na 8,7 %. V evidenci úřadů práce je 508 498 lidí, což je o 0,2 % více než v říjnu. Naopak počet volných pracovních míst je 38 806, téměř o 5 % méně než v říjnu. Na jedno volné pracovní místo je tedy přes 13 uchazečů. Nejhorší nezaměstnanost je na Bruntálsku a Mostecku. Nejlépe je na tom již tradičně Praha a okolí.

Listopadová čísla zveřejněná ministerstvem práce a sociálních věcí 10. prosince jsou horší jak ve srovnání s říjnem, tak i při meziročním srovnání s loňským listopadem. Loni ve stejnou dobu činila nezaměstnanost v Česku rovných 8 %, v říjnu letošního roku už 8,5, než se vyšplhala až na dnešních 8,7 %. Počet volných pracovních míst naopak proti loňsku vzrostl. Loni v listopadu jich bylo jen 36 832. Poměr nezaměstnaných a volných pracovních míst se tak stále pohybuje kolem třinácti.

Na „prvních příčkách“ okresů se v nezaměstnanosti nachází Bruntálsko, Mostecko a Chomutovsko, kde nezaměstnanost dosahuje až 16 %. Největší meziměsíční nárůst nezaměstnanosti je na Jindřichohradecku a na Jesenicku, přes 9 %.

Nástroje pro politiku zaměstnanosti by se měly objevit v nové koaliční smlouvě. Vláda slibuje, že nebude firmám zvyšovat daně, zavede nový systém rekvalifikací a přestane postihovat takzvaný švarcsystém, tedy zaměstnávání na živnostenský list.

Viktor Davídek

Kultura

Gottův hlas se rozezněl pražskou O2 arenou

Další z velkých turné Karla Gotta oblétlo Česko a Slovensko. Karel Gott přišel po své úspěšné akci v roce 2010 s Evou Urbanovou s Agrofert Tour 2012, která zároveň uvedla jeho nové album Dotek lásky. Mnohonásobný vítěz anket Zlatý a Český slavík vyrazil do sportovních hal největších měst s novou show, s nespočtem starých písní v novém kabátě doplněných o několik nových kusů, za doprovodu Boom!Band orchestru. Tour po zastávkách ve Zlíně, Liberci, Bratislavě a mnoha dalších vyvrcholila 8. prosince předvánočním koncertem v pražské O2 areně, kterou Gott téměř vyprodal.

Scénář koncertu si zpěvák vytvořil sám, ukázal se tedy také v roli konferenciéra a především znamenitého baviče. Odlehčené vtipkování, propracovaná příprava, ale i pohotové reakce na podněty z publika zcela popírají zpěvákův věk. „Můžu se zeptat? Přestane to ještě někdy pískat?“ Odlehčoval Gott situaci při technických problémech zvukařů. Členové týmu třiasedmdesátiletého zpěváka podotýkají: „Snad nejvíc obdivujeme Karlovu paměť na texty a duchapřítomnou, bystrou mysl při moderování.“

Zpěvák divákům nabídl sérii starších hitů, z nichž největší popularitě se zpravidla těší písně Karla Svobody jako například hit Jdi za štěstím, i písně z nového alba. „Rozhodl jsem se do programu zařadit některé starší písně, které jsem dlouho nezpíval a o které si píšete, takže si opět  přijdete na své,“ navnadil publikum. Nebylo tedy překvapením, že zazněla i zmodernizovaná verze notoricky známé znělky kresleného dětského seriálu o včelce Máje. Vzhledem k době koncertu lidé mohli slyšet i písně s vánoční tematikou.

Gotta na turné doprovodily Monika Absolonová, Dasha a Gabriela Gunčíková, finalistka soutěže Česko Slovenská Superstar 2011. „Jsem poctěná, že mě pan Gott pozval,“ řekla. Jejich kratší vstupy oživily koncert stejně jako duet Karla Gotta s kytaristou Alfredem Bittnerem Za lásku pálím svíci či doprovodné druhé hlasy vokalisty Jiřího Březíka. Navíc hned v úvodu koncertu se Gott představil jako vynikající instrumentalista, když se v jazzové písni doprovodil na kontrabas.
 Celkový dojem z vystoupení potvrdil, že koncerty Karla Gotta tradičně znamenají obrovský muzikantský zážitek. Kvalitní kapela s přesným frázováním, opora v profesionálních vokalistech i výkony vynikajících instrumentalistů jsou u koncertů takového formátu již asi samozřejmostí. Světelné efekty a tanečnice dělají z koncertu opravdovou show.

Z O2 arény Štěpán Růžička

Výstava 12 plus 12 pomáhá zlepšit informovanost o nemoci motýlích křídel

Oblíbení zpěváci, herci a další významné osobnosti se z fotografií dívají na ty, kdo se pohybují na náměstí Jana Palacha v Praze. Snímky mají za cíl zvýšit všeobecné povědomí o takzvané nemoci motýlích křídel. Projektu se letos zúčastnili třeba Dan Bárta, Anna Geislerová nebo Ladislav Špaček. Výstava, která je součástí kampaně 12 plus 12, odstartovala 11. prosince.

Role fotografky se stejně jako minulý rok zhostila Lucie Robinson. Kromě známých osobností se před objektiv postavili také tanečníci Baletu Národního divadla. Tématem snímků jsou pocity a přání nemocných, každá osobnost zastupuje jednoho pacienta. Písničkář Tomáš Klus, který je patronem sedmadvacetileté Olgy Joklové, společně s první baletní sólistkou ztvárnili lásku. Fotografie zpěvačky Anety Langerové znázorňuje přátelství, portrét herce Davida Švehlíka stud. Název Potřebuji podporu nese snímek modelky Pavlíny Němcové a foto s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem se jmenuje Chtěl bych tančit.

Za akcí stojí občanské sdružení DebRA, které lidem trpícím vzácným onemocněním pomáhá. V Česku se vžilo označení nemoc motýlích křídel, protože kůže pacientů je velmi křehká a náchylná k poranění. I při mírném tlaku se tvoří puchýřky a otevřené rány na kůži a sliznicích. V České republice nemocí trpí asi 200 lidí. „V předešlých ročnících jsme informovali víceméně v rovině teoretické. Nyní dáváme prostor samotným pacientům, a to ve věku od 7 do 35 let, aby vám sami sdělili, jaké to je žít s nemocí motýlích křídel. S nemocí, při které vás bolí každý dotek,“ uvádí prostřednictvím informační tabule patronka organizace, herečka Jitka Čvančarová.

Panely s dvanácti fotografiemi stojí přímo před budovou Rudolfina a kolemjdoucí si je mohou prohlédnout až do 3. ledna. Poté bude výstava putovat po dalších místech v Praze, Brně i jinde v republice. Snímky jsou také součástí kalendáře a diáře na rok 2013, které si zájemci mohou pořídit v dobročinném e-shopu. Činnost občanského sdružení DebRA ČR lze podpořit i zasláním dárcovské DMS.

Z náměstí Jana Palacha Simona Šulcová

Do Prahy míří milovníci autíček, v Uměleckoprůmyslovém muzeu odstartovala výstava angličáků

Přes 1500 autíček zaparkovalo na stěnách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Právě tam se ve středu 12. prosince otevřela největší výstava angličáků v Česku. Sběratelé se radují, poprvé se u nás dočkali výstavy svých miláčků. A protože mottem výstavy je „vezmi svého angličáka na výstavu,“ počet autíček v budově ještě vzroste.

„Výstavu jsme koncipovali pro nejširší veřejnost, takže si na své přijdou jak sběratelé modelů Matchbox, tak i třeba tatínkové, kteří mají někde doma schovaná autíčka. Připravena je i herní zóna pro děti,“ sdělila Českému rozhlasu kurátorka výstavy Marie Míčová. Návštěvníci mohou vyzkoušet rychlost auta na rovině, vybarvit svůj vlastní obal nebo prohnat angličáka po autodráze.

Kdo zná jen pojmenování angličák a slovo Matchbox je mu cizí, ten o autíčkách nejspíš příliš neví. Český překlad této anglické složeniny je krabička od zápalek a právě v krabičkách od sirek si totiž britské děti v 50. letech nosily hračky, protože větší předměty byly ve školách zakázané. Výrobce se proto rozhodl balit autíčka do krabiček, které by se velikostně nelišily od klasických zápalkových. A právě po krabičkách nese firma i jméno, v Česku nahrazené zažitým pojmenováním po zemi původu.

Rozkvět společnosti nastal po druhé světové válce, kdy na trhu chyběly hračky pro chudší děti. Autíčkům vzniklým v tomto období se proto říká „penny toys,“ hračky za penny. Od té doby firma vyrobila přes pět miliard autíček.

Zajímavostí o angličácích je zcela jistě historie vývoje obalu. Zakladateli firmy Matchbox se totiž zalíbil design československých sirek Solo Sušice, podle kterých určil velikostní normu autíček. Výstava potrvá do 1. dubna.

Z výstavy Marie Andresková

Dílo Miloše Formana za týden

Městská knihovna v Praze ožila na šest dní FormanFestem. Kompletní retrospektiva známého filmaře  Miloše Formana nabídla snímky jako Amadeus, Přelet nad kukaččím hnízdem nebo muzikál Vlasy.

Akce se pojila s 80. narozeninami úspěšného tvůrce a představovala první ucelenou retrospektivu jeho filmů na světě. Program skončil ve čtvrtek 13. prosince zkrácenou režisérskou verzí filmu Amadeus.

Festival slavnostně zahájil v pátek 7. prosince půlhodinový program, který moderovaly zpěvačka divadla Semafor Dagmar Zázvůrková a herečka divadla Na Vinohradech Jana Malá. Zazněly písně ze zfilmovaného divadelního představení Dobře placená procházka. Trio Ladislava Větrovce doprovodilo obě dámy nejen ve skladbách, ale také při zpívaném děkování sponzorům. Natočený večer odeslali organizátoři jako dárek Miloši Formanovi k jeho jubileu.

,,Do dalších let přeji hodně štěstí, elánu, hravosti a pohody. Miloš Forman je už v etapě, ve které si může se svým dílem hrát a točit filmy jen tak pro radost. A pořád jsou dobré,“ popřál režiséru Formanovi speciální host večera Karel Gott. Po slavnostním zahájení následovala česká premiéra filmu Ragtime, natočeného podle slavné novely E. L. Doctorowa.

Z Městské knihovny Jakub Dušek

Neviditelná výstava zkouší lidské smysly. Zapojí se všechny, jen ne zrak

Když tě vedou smysly… Takový je podtitul výstavy, která zaujímá místo na půdě pražské Novoměstské radnice. Díky ní lze alespoň částečně „nahlédnout“ do světa nevidomých či slabozrakých, kteří i celou Neviditelnou výstavou provázejí. Akce potrvá do dubna příštího roku.

Výstavu si od loňského jara prošlo kolem 60 tisíc lidí a zájem podle organizátorů ani v těchto dnech neustává.

Expozice se dělí na dvě části: viditelnou a neviditelnou. „Jedním z cílů výstavy je i ukázat lidem, jak mají nevidomým pomáhat a komunikovat s nimi. Když například v tramvaji řeknou, že tady je volné místo, tak to moc  nepomůže. Je dobré dávat přesné instrukce, například - Metr před vámi je volná sedačka,“ ujasní průvodkyně Šárka Seidlová.

Ve viditelné části se příchozí seznamují s pomůckami, které slepí či slabozrací používají: od typické bílé hole až po nejsložitější přístroje, jakými jsou třeba elektronické lupy. Nechybí představení Braillova písma, které si návštěvníci mohou zkusit vyrazit na papír pomocí speciálního psacího stroje. Své myšlení otestují u hlavolamů, skládaček nebo pozměněných stolních her. „Tento míč je speciálně upravený pro nevidomé, má v sobě předměty, které chrastí a oni se tak orientují podle sluchu,“ vysvětluje další z průvodců Jaroslav Trnka. Návštěvníci objeví i praktické předměty, které nevidomým ulehčují každodenní život. Při praní oblečení jim pomáhá například párovač ponožek, při vážení na ně váha mluví, stejně jako speciální hodiny.

Ve druhé části návštěvníci stráví přibližně hodinu ve zcela zatemněném prostoru. Seznámí se s nástrahami, které musí nevidoucí každý den překonávat. Zrakově postižení průvodci radí hostům, jak se pohybovat a zkoušejí je, zda dokáží jen pomocí zbylých smyslů rozpoznat předměty. Místnosti napodobují skutečná prostředí, ve kterých se lidé každý den pohybují - přes byt a ulici až po les, galerii nebo bar. Výstavu pak v každém pokoji dokresluje zvuk typický pro dané prostředí. V poslední místnosti, tedy baru, si příchozí mohou koupit nápoje, a zkusit si tak od sebe rozpoznat různé mince pouze pomocí hmatu.

Na Neviditelné výstavě se lidé řídí výhradně hmatem, sluchem a čichem. Vyzkouší si smysl pro rovnováhu a orientaci. Průvodci cestou radí, jak se pohybovat: „Než vejdete dovnitř, dejte si jednu ruku před obličej a druhou před tělo. Kdybyste do něčeho narazili.“ Výstava má veřejnosti představit možnosti, jak slepým pomoci a porozumět. Ale chce také ukázat, že svět může být krásný i se čtyřmi smysly.

Z výstavy Klára Zamouřilová

Sport

Fotbalisté Plzně ovládli základní skupinu Evropské ligy

Plzeňští fotbalisté se ve čtvrtek 6. prosince postarali o senzaci. V posledním zápase základní skupiny Evropské ligy zvítězili nad obhájcem trofeje Atlétikem Madrid 1:0 a do vyřazovací části postupují z prvního místa jako nasazený tým. Letenští uhráli bezbrankovou remízu s Athletikem Bilbao a ve skupině obsadili druhé místo. Sparta měla stejně jako Plzeň postup zajištěný už před utkáním a do vyřazovací části půjde z druhého místa.

Viktoria se mohla dostat na první příčku pouze v případě vítězství. Souboj rozhodl stoper Procházka, který po rohovém kopu překonal z bezprostřední blízkosti bezmocného brankáře Asenja. Trefa z 26. minuty byla zároveň první velkou šancí zápasu. Plzeň pak přečkala několik vyložených příležitostí soupeře a zbytek utkání si pohlídala. „Tohle je pro mě největší odměna. Uhráli jsme úžasný výsledek, který nám nejspíš dojde až časem. Jsem na hráče hrdý,“ komentoval vítězství pro iDnes.cz dojatý trenér Pavel Vrba.

K vítězství měli blízko i sparťané na hřišti Bilbaa, se španělským celkem se ale nakonec rozešli bez branek. Ve vyrovnaném souboji měla Sparta mírně navrch, Skalák ale v největší šanci trefil pouze horní tyč. Sparťanský kouč Vítězslav Lavička neskrýval především radost z postupu. „Po losování skupiny bych postup nečekal. O to víc nás těší, že jsme proti ambiciózním a silným celkům obstáli a dokázali se probojovat do jarní fáze,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi.

Dvojnásobné zastoupení měla Česká republika v jarní části evropských pohárů naposledy v ročníku 2003/2004. Soupeře českých klubů rozkryje losování vyřazovací části Evropské ligy ve čtvrtek 20. prosince v Nyonu. První kolo se odehraje 14. a 21. února.

Jiří Viktora

Čeští florbalisté na mistrovství světa zaznamenali historický neúspěch

Česká florbalová reprezentace zůstala výrazně za očekáváními a na mistrovství světa ve Švýcarsku zaujala sedmé místo. Pro českou výpravu je to nejhorší umístění v historii devíti mistrovství světa. „Nebyli jsme schopni porazit ne pouze nejsilnější trojku, ale ani týmy, které jsou pod námi, jako Norsko a Lotyšsko, takže to je tristní bilance,“ uvedl pro Českou televizi kapitán mužstva Milan Fridrich.

Češi z Curychu odjeli zklamaní, i když v úvodu turnaje tomu nic nenasvědčovalo. Český výběr nejprve v neděli rozdrtil Japonsko v druhé nejvyšší výhře historie 21:1, o den později si lehce poradil i se Spojenými státy, které porazil 13:4. Svá vítězství Češi oslavovali originálním tancem na hudební motiv z filmu Řek Zorba a pomýšleli na medaili.

V úterý ovšem přišlo šokující podlehnutí Lotyšsku 4:5. To odstartovalo českou mizérii. Další prohra ve čtvrtfinále s jedním z favoritů turnaje Finskem 1:4 poté zmařila medailové naděje. Češi završili nevydařený turnaj páteční prohrou s Norskem 4:5 po samostatných nájezdech. „Nevím, kde byl problém. Na každý zápas jsme hráče připravovali, připomínali jim, že nebudou lehké, že zápas s Lotyši bude klíčový. Myslím, že jsme na začátku fungovali jako tým, ale jak přišla krizová situace, tak se to trošku rozdělilo, a to byl ten největší problém do dalších bojů,“ zhodnotil pro ČT výkon svých svěřenců kouč Tomáš Trnavský. „Je to pro mě jednoznačně největší zklamání v reprezentaci,“ shrnul své pocity Fridrich.

V nedělním finále jasně dominovali Švédové, kteří porazili Finy 11:5, a po šesti letech tak získali titul zpět. Švédové už od začátku působili odhodlaným dojmem a vstřelili prvních devět gólů. Zápas tedy v podstatě byl už ve druhé třetině rozhodnutý. V souboji o bronz se potvrdila převaha Švýcarů, kteří pro domácí publikum ukořistili cenný kov. Splnili roli favorita zápasu a Němce přehráli jasně 8:0. Nejužitečnějším hráčem mistrovství byl vyhlášen švédský útočník Kim Nilsson.

Jan Indra

Hokejová extraliga ve výsledcích

29. kolo: Slavia - Litvínov 2:1P, Zlín - Karlovy Vary 4:1, Vítkovice - Kladno 4:3, Třinec - Kometa Brno 5:2, Č. Budějovice - Liberec 2:1P, Chomutov - Sparta 1:5, Plzeň - Pardubice 1:3

30. kolo: Slavia - Kometa Brno 1:3, Karlovy Vary - Plzeň 1:2, Liberec - Chomutov 1:2N, Pardubice - Č. Budějovice 1:3, Sparta - Kladno 6:3, Zlín - Litvínov 5:1, Vítkovice - Třinec 4:1

Tabulka: 1. Plzeň 59, 2. Kometa 53, 3. Zlín 53, 4. Třinec 49, 5. Kladno 49, 6. Litvínov 47, 7. Slavia 46, 8. Vítkovice 43, 9. České Budějovice 43, 10. Pardubice 41, 11. Sparta 39, 12. Chomutov 34, 13. Karlovy Vary 33, 14. Liberec 32

redakce

Počasí

Počasí a přání

Sníh, sníh, samý sníh, slunce slabě svítí, shrneme současný stav. Silničáři spílají, stále stezky solí. Seskupený sníh stvořil smrkům sukénky, skoro sametové. Se snášejícím se sněhem se sněhulák směje. Sáňky svahem sviští, svišti sladce spí. Skvělé svátky, sníh se stane stoprocentním společníkem.

Sláva, stromek se strojí. Sytého salátu se stvořila spousta. Snad se stihne sníst se skončením svátků. Sopka salátu se scvrkává… splněno. Salát se slávou skoro sněden. Snad se Santa staví. Snese se saněmi se spoustou statných sobů. Stromek svítí, Santa sem (s)trefil. Silonky, slipy, Slovník synonym…? Starý Skrblík!

Smějte se, slavte společně se svými spřízněnými, slyšte salvy srdečného smíchu. Se Silvestrem spláchněte splín slivovicí. Šťastné svátky!

Klára Zamouřilová