14. března 2013, Carolina č. 823

události od 6. do 13. března


Z domova

Zeman se ujal úřadu. V projevu vyzval ke stabilizaci politiky a opřel se i do médií

Nově zvolený prezident Miloš Zeman složil na společné schůzi obou komor parlamentu slavnostní slib, a ujal se tak svého úřadu. V projevu představil tři hlavní body, kterým by se chtěl jako nová hlava státu věnovat. Inaugurační program sledovaly stovky lidí na velkoplošných obrazovkách před hradní bránou i na třetím nádvoří Pražského hradu.

První přímo zvolený prezident dorazil s chotí Ivanou a dcerou Kateřinou v pátek 8. března okolo deváté hodiny na Hradčanské náměstí. Krátce se pozdravil s příznivci a zamířil za dohledu ochranky do prezidentského sídla. Zeman, který ve volbě porazil Karla Schwarzenberga, se poté účastnil  hodinové společné schůze Poslanecké sněmovny a Senátu. Mezi téměř šesti sty pozvanými nechyběli členové vlády, hlavní představitelé justice, církve i vzácní hosté. Do Vladislavského sálu dorazili manželé Klausovi, Dagmar Havlová nebo také zpěvačka Lucie Bílá. Miloš Zeman na začátku schůze složil inaugurační přísahu, kterou stvrdil svým podpisem a podáním ruky předsedovi Senátu Milanu Štěchovi. Slib ale nečekaně musel podepsat ještě jednou odpoledne. Obsahoval totiž tiskovou chybu.

V projevu se věnoval třem bodům, které označil za hlavní úkoly svého začínajícího funkčního období. Zeman zdůraznil nutnost stabilizace české politické scény. Role soudce prezidentovi nepřísluší, řekl s tím, že se pokusí být prostředníkem a moderátorem, který bude vytvářet neutrální pole pro diskuzi. V dalších bodech vyjádřil podporu tzv. ostrovům pozitivní deviace, tedy osobnostem, které označil za sůl a živnou půdu země. Naproti tomu vyhlásil otevřený boj „kmotrovským mafiím“, neonacistům a také některým českým médiím, která označil za manipulátory veřejného mínění.

„Nabízím (…) přátelskou ruku ke spolupráci bez rozdílu politické příslušnosti všem těm, kdo tyto tři úkoly považují za důležité a kdo jsou ochotni přispět k jejich naplnění,“ dodal na závěr své řeči, kterou zakončil modlitbou. Po schůzi se prezident zúčastnil slavnostní vojenské přehlídky na třetím nádvoří Pražského hradu. Poprvé také promluvil k občanům, kterým poděkoval za účast a požádal je, aby se k němu připojili při uctění památky Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Společně se svojí rodinou navštívil svatovítský chrám, kde se poklonil ostatkům svatého Václava. Poté už se vydal na náměstí a společně s manželkou položil věnec k soše prvního československého prezidenta.

„Děkuji jak těm, kdo mě volili, tak těm, kdo volili mého protikandidáta. Protože právě to je demokracie,“ pronesl k davu shromážděnému na Hradčanském náměstí a znovu zdůraznil, že se dobrovolně vzdává práva na udělování amnestie. „Přál bych si, aby byla změněna ústava takovým způsobem, aby jakýkoli můj nástupce nemohl institutu amnestie nebo milosti jakýmkoliv způsobem zneužít.“ Slavnostní inauguraci zakončil oběd s vybranými hosty ve Španělském sále Pražského hradu.

Z inaugurace Tom Fiala

Zatímco Zeman skládal prezidentský slib, před Hradem se demonstrovalo za návrat krále

Před Pražským hradem se objevila vlajka zemí Koruny české. Držel ji starší muž s mohutnými licousy, obklopený dalšími stoupenci monarchie. Jejich tichý a pokojný protest odstartoval v pátek 8. března v 10 hodin. Demonstranti sem zamířili, aby veřejně vyjádřili nesouhlas s republikou, které nový český prezident Miloš Zeman právě sliboval věrnost.

Na Hradčanské náměstí se dostavila asi třicítka sympatizantů Koruny české, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska. Jejich cíle shrnovaly především transparenty. Plachty s nápisy Ano demokracii, ne republice nebo Zrušme prezidenty pak doprovázela i řada rakousko-uherských vojenských čapek na hlavách monarchistů. Někteří měli na sobě tehdejší uniformy, nejsilněji však dávné věky připomínaly už zmíněné licousy, které symbolizovaly Františka Josefa I.

„Minimálně na sebe upozorníme,“ řekl jeden z demonstrantů, který držel transparent s nápisem Dost bylo republiky. Potvrdil tak, že se bude jednat o pokojnou demonstraci. Tomu však pomohli všichni monarchisté. Po dobu trvání srazu se zdrželi jakékoliv hlasité formy protestu.

Naprosto střízlivou atmosféru nenarušila ani menší výměna názorů mezi jedním z demonstrantů a opodál stojícím mužem. Rozepře ohledně státního zřízení vyústila v debatu o demokracii, kde už se ale obě strany konfliktu shodovaly. Hádka tak během chvíle vyšuměla a oba muži se vrátili k projevu Miloše Zemana, který sledovali na velkoplošné obrazovce.

Protest netrval déle než část inaugurace, která se odehrála ve Vladislavském sále. Jakmile nový prezident opustil tyto hradní prostory, nepočetná skupinka začala balit transparenty a akce skončila.

Z demonstrace Daniel Mazura

Klaus jako Morana skončil ve Vltavě, na rozloučenou dostal propisky a narcisy

„Prosíme aplaus, jde Václav Klaus,“ křičeli lidé, když procházeli 7. března korunovační cestou z Pražského hradu na Karlův most. V čele průvodu nesli, jako když se lidé podle staroslovanských zvyků loučí se zimou, Moranu s obličejem dosluhujícího prezidenta. Klausovi kritici ještě předtím oslavili konec funkčního období předáváním propisek a narcisů.

Propisek dostal imaginární Klaus na Hradčanském náměstí, kde se připravovala inaugurace nového prezidenta Miloše Zemana, několik desítek. Připomínaly úsměvnou aféru z předloňského roku, kdy tehdejší hlava státu vzala při státní návštěvě v Chile protokolární pero. „U Václava Klause dominuje to, že je narcis, že je opilý mocí a slávou,“ vysvětlil pro studentské noviny Carolina předání čerstvě vykvetlých narcisů gay aktivista Jiří Hromada.

Společně s narcisy dostala karikatura Václava Klause i „nejvyšší vyznamenání“ od občanských iniciativ – za mimořádné zásluhy v boji za sjednocení občanské společnosti. Podle bývalého prezidenta se totiž občanská sdružení snaží ovlivňovat životy lidí bez politického mandátu, a proto proti nim bojoval.

S „Klausem“ se přišli rozloučit mimo jiné zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček, jenž Klause ostře kritizoval za amnestii, či Pavel Vondrouš, který před půl rokem v Chrastavě zaútočil na Klause sedmi airsoftovými kuličkami. „V prvním kole jsem volil Jiřího Dienstbiera a k druhému kolu jsem se nedostavil,“ prozradil Vondrouš Carolině. „Zeman byl demokraticky zvolen, nechme se překvapit, co za pět let udělá.“

Akce pokračovala průvodem ke Karlovu mostu. Klaus jako Morana budil zájem i nadšení kolemjdoucích, kteří se k procesí přidávali. Za zpěvu lidových popěvků jako „zaklínám tě, Morano, do otepi slámy“ kejklíř figurínu zapálil a hodil ji do řeky. Jakmile ji začal unášet proud, ozval se spontánní mohutný potlesk. Tím občanská sdružení symbolicky ukončila desetiletí Václava Klause v nejvyšší ústavní funkci.

Z happeningu Tomáš Franěk

Národní socialisté vyzvali ministra Schwarzenberga k rezignaci

Strana národních socialistů vyzvala otevřeným dopisem ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga (TOP 09) k rezignaci. Důvodem jsou jeho slova o údajné neplatnosti tzv. Benešových dekretů vyřčená během lednové prezidentské volby. „Proto Vás, pane Schwarzenbergu, vyzýváme, abyste odstoupil z funkce ministra zahraničních věcí sám a dobrovolně,“ prohlásil ve čtvrtek 7. března na Loretánském náměstí v Praze mluvčí strany NS LEV 21 Karel Horák.

„Jestli je to čestný muž, tak určitě odstoupí. Po těchto výrocích, které zpochybňují právní pořádek a také linii zahraniční politiky českého a československého státu, by takový muž neměl pokračovat jako ministr zahraničních věcí a první místopředseda vlády,“ uvedl pro Carolinu předseda strany, expremiér Jiří Paroubek.

Národním socialistům vadí Schwarzenbergovy výroky z prezidentského duelu vysílaného Českou televizí 17. ledna. Při debatě o Benešových dekretech Schwarzenberg chybně uvedl, že jsou už dvacet let neplatné. O den později svůj výrok upřesnil na „vyhaslé“ a „neúčinné“.

Shromáždění u sochy Edvarda Beneše zahájil krátce po sedmnácté hodině projevem Horák. Přítomným nejprve připomněl osobu druhého československého prezidenta a následně předal slovo Paroubkovi. Ten do své řeči o Schwarzenbergovi zahrnul i současného premiéra. Prohlásil, že Schwarzenberg se spolu s vládou Petra Nečase snaží o revidování základní linie české a československé zahraniční politiky a společně usilují o otevření cesty k dalším restitucím. „Opravdu podařený premiér a podařený ministr zahraničí, jeden větší ostuda státu nežli druhý. Čím dříve oba odejdou ze svých pozic, tím lépe pro republiku,“ prohlásil bývalý šéf ČSSD a vysloužil si bouřlivý potlesk přibližně pěti desítek posluchačů.

Po Paroubkovi vystoupili s krátkými projevy ještě Karel Janda, zástupce Klubu českého pohraničí, a předseda Slovanského výboru České republiky Jan Minář. Oba Schwarzenberga zkritizovali – Janda kvůli církevním restitucím, Minář mimo jiné pro uznání Kosova.

Horák na závěr poklidného shromáždění přečetl otevřený dopis, ve kterém strana vyzývá Schwarzenberga k rezignaci. S přítomnými se Horák rozloučil heslem: „Historii neměníme, T. G. M. ani Beneše nezradíme!“

Z Loretánského náměstí Václav Rokyta

Česká domácnost se zmenšuje, přibývá jednotlivců i neúplných rodin

Typická česká domácnost už není, co bývala. Zatímco v roce 1961 ji tvořili průměrně tři lidé, o padesát let později klesl průměr na 2,3. Z údajů Českého statistického úřadu, zveřejněných na tiskové konferenci ve čtvrtek 7. března, vyplývá, že je to především kvůli rostoucímu počtu lidí, kteří bydlí sami. Od roku 1961 se počet jednotlivců ztrojnásobil, a ti tak dnes tvoří třetinu všech domácností. V menší míře stoupá také množství neúplných rodin. Z těchto důvodů roste celkový počet českých domácností, za posledních padesát let se zvýšil více než o 1,3 milionu na 4,38 milionu.

Od roku 1990 klesá počet úplných rodin, přesto stále 78 % dětí vyrůstá v úplné rodině. Ne vždy jsou však jejich rodiče manželé. Takzvaných faktických manželství, kdy spolu partneři žijí bez oddacího listu, jsou svobodní, rozvedení nebo v manželství s někým jiným, je u nás přes 238 tisíc, pětkrát více než v roce 1961. Klasická manželství sice stále vedou, jak ale shrnul Josef Škrabal, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ, předloni se u nás oddalo nejméně párů – 45 tisíc. Rozvedlo se 28 tisíc manželství, což je sice proti roku 2010 pokles téměř o tři tisíce, ve srovnání s rokem 1961 je to však dvojnásobně více.

Podle statistiků tvoří úplné rodiny polovinu všech domácností. Nejvíce se jich nachází obecně v menších obcích, konkrétně na Vysočině, Plzeňsku, Svitavsku a na jižní Moravě. Nejméně naopak v městech nad sto tisíc obyvatel, ve čtyřech největších českých městech, na Olomoucku a v severozápadních Čechách. „Na hromádce“ žijí lidé převážně v Praze a v severozápadních a severních Čechách. Čtvrtinu všech úplných rodin tvoří domácnosti důchodců.

Neúplných rodin je v České republice přes půl milionu, nejčastěji v čele s rozvedenou matkou, která se nachází v produktivním věku 35 až 44 let a její děti jsou na ní ještě ekonomicky závislé. Otců s dětmi je pouhých 19 %.

Ačkoliv roste množství jednotlivců a nejvíce jich žije ve velkých městech (38 %), zdaleka se nejedná pouze o „singles“, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ze čtvrtiny jde také o ovdovělé ženy. U mužů to ale skutečně jsou mladí a svobodní lidé ve věku 25 až 39 let, je jich více než čtvrtina.

Škrabal upozorňuje i na další zajímavosti. „Partneři mají často stejné vzdělání. Šedesát procent žen vysokoškolaček si za partnera vybralo vysokoškolsky vzdělané muže. Podobné je to také u náboženské víry. Sedmdesát procent věřících mužů má věřící partnerku.“ I ateisté si podle Škrabala hledají partnery obdobně. „V pětasedmdesáti procentech vztahů je muž starší než jeho partnerka, nejčastěji o jeden až dva roky,“ doplňuje.

Z tiskové konference Kateřina Havlická

Velikonoční trhy lákají na hravé dekorace, multižánrovou hudbu i dílnu pro děti

Pražské Staroměstské a Václavské náměstí po roce opět ožije velikonočními tradicemi. V sobotu 16. března tam začne už devátý ročník tradičních trhů. Dvě jarní vesničky přinesou návštěvníkům hravou nadílku plnou hudby různých žánrů, ukázek lidových řemesel na stovce prodejních míst, tance, soutěží, speciální gastronomie a bohatého dětského programu v dílničce. Trhy zde potrvají do 7. dubna.

„Hlavní tržiště na Staroměstském náměstí ozdobí jako každý rok břízka z Benátek nad Jizerou,“ sdělila Zuzana Uhlíková, vedoucí marketingu společnosti Taiko, která trhy pořádá.  Stromek zvýrazní barevné pentle, květiny a vajíčka. Dále tu návštěvníci uvidí trojici třešňových stromů, které budou za pomoci připevněných rukou „hrát“ na basu, harfu a housle. „Říká se, co Čech to muzikant, jako nosné téma jsme tedy zvolili muziku a muzikantství obecně,“ vysvětlil Vlastimil Jakubec z firmy S. O. S. Dekorace. Tóny jara se budou promítat do všech kulis na trzích; jednou z dominant bude můstek, na jehož zábradlí budou na osnově umístěny noty, které sehrají úlohu v dětské soutěži. Malí soutěžící budou tipovat jejich délku a počítat takty, které tvoří. Roli muzikantů budou mít i dekorativní vajíčka ve stáncích, jež budou v „umělých“ rukách svírat housle a flétny.

„Z osobní zkušenosti bych doporučila ochutnat velikonoční nádivku či tradičního jidáše s medem, dále pak největší novinku letošních trhů, vajíčkovou tlačenku,“ zmínila se Uhlíková o kulinářských specialitách. Příchozí se mohou také občerstvit u pivního stánku ve tvaru sudu.

„Hlavní program se bude odehrávat na dvou místech – na pódiu a v Dětské staroměstské dílničce,“ řekla Libuše Pardubská, vedoucí dětských programů. „Bude mít složky hudební, taneční, vokální a divadelní. Zazní folklor, dechovka, středověká, keltská, irská hudba i pražské lidovky.“ Historickou hudbu 13. -16. století budou muzikanti hrát na repliky dobových nástrojů. Vystupující soubory nebudou jen tuzemské, ale i ze Slovenska, Itálie, Řecka, USA a Kanady. V sobotu 23. března program zpestří Dvanáctý ročník mistrovství republiky v otevírání ústřic. „O vítězství se utká 20 účastníků, přičemž každý bude otvírat 30 ústřic, ti nejlepší z nich postoupí do světového mistrovství,“ popsala Pardubská. O čtyři dny později mohou lidé přijít na Den rekordů a kuriozit – zhlédnou maxipomlázku, obří kraslici, která váží 60 kilogramů, nebo nejmenší jiřiččí vajíčko. Své místo zde bude mít i přehlídka strašidelné návštěvy z Muzea strašidel z Vysočiny. A nesmí chybět ani každoroční Králičí hop, soutěžení cvičených králíků v překážkové dráze jako exhibiční přehlídka na čas.

Na Velikonoční pondělí připravili pořadatelé pro děti show plnou překvapení, vtipných scének a dárků. Nebude chybět ani žádaná atrakce, předvádění dravců a sov, na ty se mohou návštěvníci přijít podívat 28. a 31. března. Po celou dobu trvání trhů podpoří jarní náladu na Staroměstském náměstí mini ZOO.

V dětské dílničce se malí tvůrci seznámí s lidovými tradicemi s velikonoční tematikou, bude se soutěžit o nejkrásnější kraslici. Součástí bude i loutkové divadlo, které se bude hrát denně od 17 hodin.

Z tiskové konference Tereza Pavelcová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenští poslanci prezidenta Gašparoviče k soudu nepoženou

Zatímco čeští senátoři ústavní žalobu na dnes už bývalého prezidenta Václava Klause za velezradu odhlasovali, na Slovensku podobný návrh neprošel. Pro v úterý 12. března hlasovalo jen 45 poslanců, přitom pro přijetí bylo třeba 90 hlasů ze celkových 150. Proti bylo 78 zákonodárců. Poslanci opozičních stran chtěli hnát Ivana Gašparoviče před Ústavní soud za to, že nejmenoval Josefa Čentéše generálním prokurátorem.

„Všichni ti, kteří si uvědomili, že tento nedůstojný akt poškozuje nejen institut a pozici pana prezidenta, ale i Slovenska v mezinárodní veřejnosti, konali podle svého vědomí a svědomí,“ citoval server Sme.sk předsedu parlamentu Pavola Pašku z vládní strany Směr-SD. Právě její členové, kteří mají většinu, prezidenta podrželi a do jednání se až na hlasování vůbec nezapojovali.

Čentéše coby nového šéfa prokuratury odhlasovali před dvěma lety poslanci stran, které tehdy vládly a nyní jsou v opozici. Gašparovič však Čentéše do funkce nejmenoval a jako důvod uvedl kontroverzní okolnosti volby. Kdyby parlament žalobu z úmyslného porušení ústavy schválil a soud by rozhodl v její prospěch, Gašparovič by ztratil mandát.

Český Senát ústavní žalobu na Václava Klause za velezradu odhlasoval na začátku března a Ústavní soud o ní poprvé jednal shodou okolností právě 12. března. Nyní řeší, zda lze vůbec prezidenta i po vypršení funkčního období soudit.

Seda Dzholdosheva

Ekonomika

Podíl v ČSA získají Korejci, vláda schválila prodej akcií

Vláda Petra Nečase rozhodla o prodeji menšinového podílu v Českých aeroliniích. Akcie v hodnotě 44 procent společnosti má získat jihokorejská firma Korean Air, která za něj nabídla 67,5 milionu korun. Strany mají smlouvu podepsat 9. dubna, do poloviny letošního roku dojde k převodu akcií.

„Myslím, že jsme si nic lepšího nemohli přát,“ hodnotí chystaný prodej v rozhovoru pro Hospodářské noviny Marta Guthová z vedení Českého aeroholdingu. Zdůrazňuje, že se za poslední dva roky v Evropě žádná podobná transakce neuskutečnila. Advokát Michal Hrnčíř ale na serveru iDnes.cz upozorňuje, že se stát prodejem akcií připraví o možnost rozhodovat o zásadních krocích v ČSA. „Například o zvýšení či snížení základního kapitálu či změně stanov,“ uvádí Hrnčíř.

Český aeroholding obeslal podle serveru iHNed.cz koncem loňského roku pět desítek leteckých společností s nabídkou na odkup akcií, pozitivní reakce se dočkal od dvou z nich. Vedle Korejců projevil zájem i katarský dopravce Qatar Airways, konkrétní nabídku ale nepodal. Hodnotu tuzemských aerolinek vyčíslila před časem společnost Ernst & Young na 148,5 milionu korun.

Od roku 1992, kdy se někdejší Československé aerolinie staly akciovou společností, se o jejich privatizaci mluvilo několikrát. Část akcií původně vlastnila kromě státu i Evropská banka pro obnovu a rozvoj a Air France. Oba menšinové podíly později skoupila Konsolidační banka. Navzdory zájmu ze strany leteckých gigantů, jako Lufthansa nebo British Airways, zablokovala česká vláda v roce 1999 vstup zahraničních investorů do společnosti na dva roky. Neúspěchem skončilo i výběrové řízení, které vyhlásila vláda Mirka Topolánka v roce 2009.

Michal Bělka

Lidí bez práce v únoru rekordně přibylo, padl další historický rekord

Již podruhé v tomto roce překonala nezaměstnanost své historické maximum. Bez práce bylo v únoru téměř 600 tisíc lidí. Od vzniku samostatné České republiky je toto číslo nejvyšší, a výrazně jej nesníží ani začínající březnové sezónní práce.

Přesně 593 683, to je počet lidí, které úřady práce evidovaly jako nezaměstnané. Ve srovnání s lednem číslo vzrostlo o necelých osm tisíc, proti loňskému únoru narostlo o 52 tisíc. Analytici se shodují, že jde o historický rekord. Přestože se na přelomu roku změnila metodika výpočtu, aby čísla nevypadala tolik pesimisticky. Do nezaměstnanosti se podle dřívějších metodik započítávali i ekonomicky neaktivní obyvatelé, tedy ti, kteří práci nehledají, ať už z jakéhokoli důvodu.

Do současného výpočtu se však nově započítávají pouze ti, kteří práci aktivně vyhledávají, ale jsou při tom neúspěšní. „Podle dříve používaného ukazatele by registrovaná míra nezaměstnanosti dosáhla 10,2 procenta,“ upozornil pro ČTK David Marek, hlavní analytik Patria Finance. Dodal, že i přes upravení výpočtu počet nezaměstnaných vzrostl.

Pokles nezaměstnanosti, který v březnu analytici očekávají, však nebude nijak závratný. Má se jednat pouze o mírný pokles. Pavel Sobíšek, analytik z UniCredit Bank tvrdí, že nezaměstnanost se během tohoto roku bude držet na sedmi procentech. „Pomalu oživující se ekonomika zřejmě nižší čísla nedovolí,“ řekl ČTK.

Nejvyšší míru nezaměstnanosti zaznamenávají úřady již tradičně v Severomoravském kraji, konkrétně na Bruntálsku. Světlým bodem je v tomto okrese město Krnov, kde je nezaměstnanost o něco nižší. Další krizovou oblastí je pak Jesenicko, na obou místech se nezaměstnanost drží okolo 14 %. Nejnižší nezaměstnanost se drží v Praze – 4,6 %. A to i přes to, že v okrese Praha-Východ stoupla meziměsíční nezaměstnanost nejvíce – přesně o 3,8 %.

Tereza Stonišová

Kultura

Jak vypadal národní styl mladého Československa, odhalí výstava ve Veletržním paláci

Po vzniku nového československého státu v roce 1918 se začala formovat jeho nová kulturní identita. Vznikl tzv. národní styl, kterému se věnuje výstava ve Veletržním paláci se stejným  názvem s podtitulem Kultura a politika. Expozice reflektuje vývoj národního stylu v období let 1918 – 1925 a představuje jeho hlavní průkopníky, architekty Josefa Gočára a Pavla Janáka.

Výstavu, která se koná od 8. března do 2. června, připravila Národní galerie ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou, pro kterou je akce jedním z projektů Umění, architektura, design a národní identita. Tvůrci národního stylu pocházeli zejména z řad architektů, dvěma nejvýznamnějšími, kteří po I. světové válce národní styl formovali, byli Josef Gočár a Pavel Janák, již se stali profesory na  Akademii výtvarných umění a Uměleckoprůmyslové škole. Ve své tvorbě se inspirovali především slovanským lidovým uměním. Vznikaly tak dekorativní architektonické skvosty jako například Banka československých legií, dnes přejmenovaná na Palác Archa, v jehož  suterénu sídlí divadlo Archa, palác Riunione Adriatica v Liberci nyní pod jménem Palác Adria, pardubické krematorium nebo mnoho rodinných domů.

Ornamenty slovanského umění  našly své využití i v jiných oblastech, než byla architektura. V rámci státní reprezentace se uplatnily při tvorbě bankovek, československých pavilonů na mezinárodních výstavách nebo scénografie Národního divadla.

Postupem času se národní styl stále více střetával s mezinárodní avantgardou, jejíž autoři  systematicky napadali jeho repertoár. I představitelé národního stylu se od něj začali stále více odklánět a přibližovat se avantgardě. Jeho posledním velkým užitím se stalo řešení instalace československého pavilonu na výstavě moderní uměleckoprůmyslové výroby v Paříži  z roku 1925.

Z výstavy Alžběta Čermáková

V pražském DOX se sešli Bobík, Alois Nebel i Ferda Mravenec

Pražské Centrum současného umění DOX minulý týden představilo rozsáhlou komiksovou expozici Signály z neznáma. Na většině tváří dospělých  návštěvníků vykouzlily největší úsměv nestárnoucí čtveřice Čtyřlístku a parta kluků z Rychlých šípů.

Nápad připravit výstavu českého komiksu se zrodil v hlavě Tomáše Prokůpka před více než pěti lety a svůj název dostala podle jedné epizody legendárního Čtyřlístku. „Trápila nás ale myšlenka, jak ji uchopit. Nelákalo nás prezentovat chronologickou linku, ale ukázat komiks skrze tematická a žánrová hnízda,” řekl Tomáš Prokůpek ke vzniku výstavy, kterou 7. března zahájil.

Tvoří ji jedenáct tematických částí, které ukazují a popisují roli komiksu v české společnosti. Části jako Ve službách reklamy, Komiksové časopisy či Fenomén Saudek byly pro návštěvníky komiksového světa velice zajímavé. Největší pozornosti se však těšily expozice Smějeme se se zvířátky a Kluby mladých gentlemanů. Při prohlížení komiksů jako Kocour Vavřinec, Rychlé šípy či Ferda Mravenec se ve většině pozorujících očí zableskla nostalgie a vzpomínka na dětství. Největší úsměvy na tvářích lidí patřily Myšpulínovi, Bobíkovi, Fifince a Pinďovi.

Komiksová výstava Signály z neznáma se snaží nastínit vývoj komiksu od roku 1922 do roku 2012. „Má také ukázat, že komiks je na domácí kulturní scéně svébytný žánr, a rozhodně není až na druhé koleji,” charakterizovali výstavu její autoři a kurátoři Tomáš Prokůpek a Pavel Kořínek. DOX tuto expozici přejal od Domu umění města Brna, kde měla obrovský úspěch.

Mezi originálními díly (od perokreseb až po grafiky) se objevila i černobílá kresba Aloise Nebela, již výstavě poskytl Jaromír Švejdík. Další díla zapůjčili i Dan Černý, Vojtěch Mašek nebo Jan Bažant. „Výstava je prostě senzační a všichni ji musí vidět,” řekl Pavel Kořínek. Superhrdinové a kreslení přátelé z dětství budou v DOX až do 20. května.

Z výstavy Tereza Vaisová

Sport

Plzeň musí ve vyřazovací části Evropské ligy skousnout první porážku

Štruncovy sady pohltil po zápase s Fenerbahce Istanbul smutek. Fotbalová Plzeň totiž v prvním utkání osmifinále Evropské ligy na domácím hřišti podlehla 0:1 gólem z 81. minuty. Tým trenéra Pavla Vrby po dvou vítězstvích nad Neapolí prohrál ve vyřazovací části poprvé a byla to i vůbec první domácí porážka v tomto ročníku.

„Nebyli jsme tak aktivní jako v jiných zápasech,“ zlobil se kouč Vrba, kterému ve čtvrtek 7. března pro žluté karty chyběl obránce Limberský. „Z naší strany bylo v utkání hodně nepřesností v přechodové fázi, kdy jsme odevzdávali míče zadarmo. Nedokázali jsme se prosadit přes křídla,“ řekl pro ČTK.

Hostující výběr trenéra Aykuta Kocamana vběhl do zápasu takticky velmi dobře připraven a míč držel na kopačkách po většinu zápasu. Navzdory převaze se Fenerbahce dostalo v prvním poločase do šance jen jednou - kdy po náběhu tečoval Dirk Kuyt centrovaný míč nad branku.

Plzeň byla všude o krok později než soupeř, nezpracovávala míče a nebyla schopná kloudné rozehry. „Čekali jsme, že budeme víc ve hře, ale oni nám míč nepůjčovali,“ prohlásil pro ČT kapitán Pavel Horváth. Přesto i domácí mohli udeřit: ve 27. minutě Jan Kovařík přestřelil a deset minut později František Rajtoral napálil jenom břevno.

Druhý poločas nabídl převahu hráčů tureckého týmu, do útoku se sice nijak nehrnuli, když šlo přihrát dozadu, učinili tak. Přesto Plzeň zatlačili na její polovinu. Jediný gól padl až téměř v závěru, po centru z pravé strany si k levé tyčce naběhl Moussa Sow, jeho hlavičku vybíhající brankář Matúš Kozáčik jen lehce vyrazil a senegalský útočník Pierre Webó hlavou doklepl míč do sítě. Fenerbahce dohrálo zápas v klidu a k žádnému většímu ohrožení už Plzeň nepustilo.

Odveta  se hraje ve čtvrtek 14. března. „Ve venkovních zápasech se nám několikrát povedlo překvapit, tak věříme, že se to povede znovu,“ dodal Vrba.

Adam Folta

Jen Zlín a Slavia zatím drží v play-off domácí neporazitelnost

Dva nejlepší týmy základní části hokejové extraligy Zlín a Slavia zvládly obě svá domácí utkání, a ve čtvrtfinálových sériích tak vedou nad postupujícími z předkola - Vítkovicemi, respektive Kladnem - 2:1 na zápasy. Vítkovice v předkole vyřadily tým Českých Budějovic, když se rozhodující pátý zápas hrál rekordních 114 minut. Naopak v dalších dvou čtvrtfinálových sériích výhoda domácího prostředí nefunguje. Litvínov dokázal uspět v Plzni stejně jako Sparta v Třinci. Ovšem Třinec už Spartě porážku oplatil a to i díky kurióznímu vlastnímu gólu, který si sparťané dali. Série se hraje na čtyři vítězství. V boji o udržení v extralize už je jasné, že do prolínací soutěže s nejlepšími týmy první ligy půjde Chomutov.

Čtvrtfinále play-off:
Zlín - Vítkovice 2:1 na zápasy  (3:1, 2:1, 3:4)
Slavia - Kladno 2:1 na zápasy  (4:0, 3:1, 0:1)
Plzeň - Litvínov 2:2 na zápasy (0:1, 2:1, 0:3, 4:3N)
Třinec - Sparta 2:2 na zápasy   (4:0, 3:4N, 4:3, 4:5N)

Předkolo play-off:
Kladno - Pardubice 3:2 na zápasy (2:1, 3:2P, 1:3, 2:3N, 1:0)
Budějovice - Vítkovice 2:3 na zápasy (3:0, 0:4, 2:1, 1:5, 2:3P)

redakce

Sparta si na poslední chvíli zařídila alespoň bod, Baroš dal hattrick

Fotbalová Plzeň potvrdila vedení v první lize a navíc zvýšila náskok. Druhá Sparta proti Jablonci jen remizovala. A to i za bod mohla být ráda, protože hosté na Letné ještě dvanáct minut před koncem vedli o dva góly. V závěsu za Spartou zůstávají Olomouc a právě Jablonec. Hrdinou 19. kola se však stal ostravský útočník Milan Baroš, který zaznamenal hattrick.

Sparta na začátku utkání neproměnila hned několik šancí. Po Lafatou rozjeté akci střílel těsně vedle Kweuke. Právě na Lafatu, který za své působení v Jablonci nastřílel 88 branek, Sparta spoléhala, ale ani on při další akci nedokázal trefit branku. Počáteční nápor Sparty brzy vyprchal a za Jablonec se dvakrát, po chybách sparťanských obránců, trefil Čížek. Trenérovi Sparty Vítězslavu Lavičkovi se vyplatilo střídaní a po čtyřech minutách na hřišti překonal Valeše hlavou Přikryl. Sparta rázem ožila a dostala Jablonec pod tlak. Minutu před koncem dorazil Lafatovu hlavičku do branky Zápotočný.

Plzeň potvrdila roli lídra a po zasloužené výhře 2:0 si z Mladé Boleslavy odvezla tři body, a to i přesto, že ve čtvrtek v utkání Evropské Ligy prohrála s Fenerbahce Istanbul 0:1. „Po čtvrtečním duelu jsme nebyli úplně v pohodě. Proto jsem rád, že jsme to zvládli vítězně,“ řekl trenér Pavel Vrba pro server Lidovky.cz. Mladá Boleslav hrála tvrdě a agresivně. Jen za první půli viděli její hráči pět žlutých karet. Poprvé se Plzeň prosadila, když před přestávkou vstřelil po Horváthově nenápadné akci branku Kolář. Druhá půle byla ještě tvrdší a i Plzeň nabírala na agresivitě. Rozhodčí rozdal hned dvě červené karty. První dostal v 66. minutě po druhé žluté Fillo a za šest minut byl vyloučen mladoboleslavský Magera. V závěru celého zápasu vybojoval Rajtoral pokutový kop, který Horváth nekompromisně proměnil.

Barošova forma je po posledních třech zápasech na vzestupu. Proti Budějovicím nastoupil z pozice náhradníka, v Plzni hrál už od začátku a málem dal gól, teď dal proti Hradci hattrick. Poprvé se prosadil už v páté minutě, když si po sólové akci pohrál s hradeckým brankářem Koubkem. Baník na chvíli utlumilo zranění útočníka Soukupa, ale po půl hodině hry se opět po pasu Hableho dostal do akce jeden na jednoho Baroš, který neváhal a opět Koubka překonal. I přes hezké kombinace se Hradec nedostal k úspěšnému zakončení, naopak za Baník se v 54. minutě potřetí trefil Baroš, když do branky dorazil Kukecovu střelu. Baroš zkompletoval hattrick v české lize poprvé. Hrdinovi zápasu aplaudovalo na Bazalech přes devět tisíc lidí.

Výsledky 17. kola: Dukla - Příbram 1:0, Brno - Slavia 0:1, Ostrava - Hradec Králově 3:0, Liberec - Č. Budějovice 3:1, Olomouc - Vysočina 3:0, Teplice - Slovácko 0:4, Mladá Boleslav - Plzeň 0:2, Sparta - Jablonec 2:2

Tabulka: 1. Plzeň 41, 2. Sparta 38, 3. Jablonec 36, 4.Olomouc 36, 5. Mladá Boleslav 28, 6. Dukla 27, 7. Liberec 26, 8. Slovácko 24, 9. Slavia 22, 10. Ostrava 22, 11. Jihlava 21, 12. Brno 21, 13. Hradec 17, 14. Teplice 17, 15. České Budějovice 16, 16. Příbram 16.

Jan Červenka

Počasí

Počasí

V Česku se během posledního týdne vystřídala dvě roční období. Nejdříve jsme zaznamenali první jarní teploty, jasnou oblohu a odpolední maxima až na 14 stupních Celsia. Jaro se ale v republice příliš dlouho neohřálo, a ani my ne. Už v pátek se začalo mírně ochlazovat, noční teploty opět klesaly pod bod mrazu. Na horách napadlo 3-5 centimetrů sněhu, v nížinách a městech pršelo a v noci se tvořilo náledí. Český hydrometeorologický ústav navíc v neděli večer vydal výstrahu pro Královéhradecký, Ústecký a Karlovarský kraj, kde hrozilo až do úterního večera náledí. Ve středu v noci pak napadly další centimetry sněhu, které se díky mrazivým teplotám udržely i v metropoli. Na „definitivní“ jaro si budeme muset počkat nejméně do konce března.

Tereza Stonišová