21. března 2013, Carolina č. 824

události od 13. do 20. března


Z domova

ČSSD na sjezdu obměnila vedení, Zeman jí nabídl přátelství

Bohuslav Sobotka uhájil minulý pátek na sjezdu sociální demokracie v Ostravě pozici předsedy strany. Funkci prvního místopředsedy si udržel Michal Hašek a řadovými místopředsedy byli zvoleni Lubomír Zaorálek, Martin Starec, Zdeněk Škromach a nově Milan Chovanec a Alena Gajdůšková. Delegáti naopak do vedení nepustili dosavadního místopředsedu a prezidentského kandidáta z lednové volby Jiřího Dienstbiera.

Dienstbier, který je nejpopulárnějším politikem v zemi, vidí za svojí porážkou kritický postoj vůči současnému prezidentovi Miloši Zemanovi před druhým kolem prezidentské volby. Rozhodnutím delegátů byl zklamán i stranický šéf Sobotka. „Já to osobně vidím jako porážku,“ řekl po volbě České televizi.

Sjezd kromě výběru nového vedení představil program, kterým chce strana oslovit voliče. Plánuje, že zruší rovnou daň i druhý pilíř důchodové reformy. Minimální mzda by se pak do roku 2018 měla zvýšit na 12 tisíc korun měsíčně. Z poplatků u lékaře chce ČSSD zachovat jenom poplatek za pobyt v nemocnici a omezit ho na první měsíc hospitalizace. V boji proti korupci má pomoci povinnost podat majetkové přiznání po nabytí velkého majetku. Strana doufá, že jí nový program pomůže vyhrát volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce, kterých je favoritem.

Právě případné vítězství sociální demokracie v parlamentních volbách bylo velkým tématem projevů obou hlavních hostů sjezdu. Prezident Miloš Zeman ČSSD vyzval, aby se nebála vládnout sama. „Pak ponesete veškerou tíhu odpovědnosti, ale nestane se vám, že vaše úspěchy si bude přisvojovat někdo jiný,“ prohlásil v pátek před delegáty a dodal, že si jako občan vítězství sociální demokracie ve volbách přeje. Vyvrátil také spekulace, že přijel stranu rozložit. „Proč bych rozkládal sociální demokracii? Dovedete si mě představit, že budu podporovat Nečasovu vládu, nebo Schwarzenbergovu vládu?“ Namítl a za svá slova sklidil od delegátů potlesk ve stoje. Zeman se přitom s ČSSD rozešel ve zlém po prezidentské volbě v roce 2003, kdy současná hlava státu nepostoupila ani z prvního kola, protože pro ni nehlasovali všichni sociálnědemokratičtí poslanci. Hlas mu tehdy nedal ani znovuzvolený předseda strany Sobotka.

Delegáti tleskali i slovenskému premiérovi Robertu Ficovi (Směr-SD). Ten ve svém projevu vyzdvihoval efektivnost jednobarevné vlády: „Umíte rozhodně a rychle přijímat rozhodnutí. To je velmi dobré, protože rozhodujete jen v kruhu svých nejbližších spolupracovníků.“ Sociální demokracie, jež dlouhodobě vévodí předvolebním průzkumům, by Ficův úspěch s jednobarevnou vládou na Slovensku ráda zopakovala. Bohuslav Sobotka proto oznámil, že chce před volbami přizvat na podporu ČSSD odborníky a nezávislé osobnosti.

Aleš Doležal

Picek je novým ministrem obrany, vicepremiérka Karolína Peake nesouhlasí

Prezident Miloš Zeman jmenoval 19. března nového ministra obrany, nestraníka Vlastimila Picka, který doposud působil jako první náměstek na ministerstvu. „V jeho osobě přichází na pozici ministra obrany renomovaný odborník,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Petr Nečas, který ho do funkce navrhl.

Po odstoupení Alexandra Vondry (ODS) byla v prosinci minulého roku do této pozice jmenována Karolína Peake. Ta den po svém nástupu provedla razantní personální změny, kdy mimo jiné odvolala i Picka. Nečas ji pak po osmi dnech ve funkci odvolal. Peake následně chtěla se svojí stranou LIDEM odejít k 10. lednu z vlády, čímž by ohrozila vládní koalici. Později toto rozhodnutí vzala zpět a po dohodě s koaličními partnery ve vládě zůstala. Od té doby fakticky řídil ministerstvo obrany Picek, ačkoliv oficiálně ho vedl Petr Nečas. „Uplynulé tři měsíce dokázaly, že je schopen plnohodnotně zastupovat resort doma i v zahraničí,“ tvrdí Nečas.

Peake se jmenováním Picka ministrem nesouhlasí. Podle ní porušil premiér slib, který sám stanovil – jako nového ministra měl vybrat nezávislého odborníka, se kterým budou souhlasit všichni tři koaliční partneři. Peake upozorňuje nejen na to, že je Picek voják, ale i na jeho protichůdné názory v kauze CASA nebo na jeho předlistopadové členství v KSČ: „Oslavil sepsání Charty 77 vstupem do KSČ.“

„Byl jsem prostý člen, ukončil jsem členství v roce 1990. Tato minulost mi nikdy v mé práci nepřekážela. Byla jiná doba,“ vyjádřil se ministr.

Pickův hlavní úkol po jmenování do funkce ministra obrany bude vyjednávání se Švédskem o budoucnosti stíhaček Gripen, kterým ho pověřil premiér. Podle oficiálního serveru ministerstva obrany Army.cz by se chtěl Picek věnovat i optimalizaci a restrukturalizaci ministerstva, jeho civilní i vojenské části, a zabezpečení kvalitní účasti v zahraničních misích. Zároveň by chtěl vládě předložit balíček branných zákonů, který mimo jiné obsahuje i změnu zákona o vojácích z povolání.

Marie Kordovská

V Česku vloni ubylo exekucí

Podle posledních údajů počet nařízených exekucí klesá. V roce 2012 jich bylo 816 tisíc, což je zhruba o 13 % méně než v roce předchozím. S menším množstvím nařizovaných exekucí současně končí ty z předchozích let, kdy jejich počet narůstal. Přibývá naopak exekucí vymožených a těch, které byly ukončeny nějakým jiným způsobem. Bilanci loňského roku zveřejnila Exekutorská komora ČR (EK) 13. března na tiskové konferenci.

Exekutorská komora uvedla, že průměrná výše dluhu, kvůli kterému soud zahájí exekuci, činí 85 tisíc korun. Na jednoho dlužníka pak v průměru připadá 5 exekucí. Za tímto číslem však stojí pomyslní rekordmani, kteří jich mají na svědomí desítky. Nejvyšší počet dluhů na jednoho člověka činí 209. Toto číslo také neustále stoupá. Ještě před dvěma lety to bylo130.

V současné době je exekucí zatíženo asi 400 tisíc Čechů. 70 % dlužníků tvoří muži. Většinou podnikatelé, kteří své dluhy nasbírali právě v obchodní činnosti. Často berou společnost s ručením omezeným jako štít a nepociťují žádné riziko. Prezident EK Jiří Prošek uvedl, že by bylo záhodno v této souvislosti zavést institut, který by se snažil tento trend vymýtit. Soud by pak mohl rozhodnout, že dluhy nepatří společnosti, ale konkrétní osobě.

Soudy jsou ve vymáhání dluhů úspěšné pouze ve 3 % případů. 40% úspěšnost exekutorů však podle viceprezidenta EK Davida Koncze  staví Českou republiku na úroveň západních států.

Od Nového roku platí novela exekučního řádu. Zahrnuje například povinnost věřitele zaslat předžalobní výzvu, která dlužníka vyzývá ke splacení dluhu. To zamezí jeho navyšování. Nově se dlužníkovi také sloučí drobné dluhy, a tím mu odpadnou právě vysoké náklady na soudní řízení. Od 1. ledna se průběh zabavování věcí natáčí na záznam, a to z důvodu ochrany všech zúčastněných. Exekutoři však přišli o pravomoc sepisovat zápisy, kde dlužník uznává svůj dluh a může být proti němu vedena exekuce.

Jiří Dienstbier pro ČT 24 uvedl, že by stálo za to, zabývat se důvody poklesu exekucí detailněji. Důvodem totiž může být i nefunkční systém vymáhání pohledávek. Sám senátor předložil několik návrhů. „Jeden z těch návrhů se týkal takzvaných bagatelních pohledávek, tedy pohledávek do pěti tisíc korun, kde by se v zásadě nepřiznávala náhrada nákladů právního zastoupení. Zejména u těch formulářových sporů, kde se to seká podle nějakého vzoru v mnoha tisících návrhů, tam žádná kvalifikovaná právní služba není poskytována, není důvod tam proto přiznávat náhradu nákladů. Tím by se vlastně odstranil ten kšeft s pohledávkami, kde se často pohledávky prodávají za více než sto procent, protože ten, kdo je koupí, pak vydělá na tom takzvaném přísudku na náhradě nákladů právního zastoupení. A to jistě není smyslem systému vymáhání pohledávek.“

Pavla Šedivá

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

V úterý se konala inaugurace papeže. Mezi statisíci poutníků byly vidět i české vlajky

Nový papež František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, se v úterý 19. března na Svatopetrském náměstí ujal úřadu. Po přijetí papežských insignií – pallia (vlněná bílá štóla s vyšívanými kříži) a rybářského prstenu, papež po vzoru světce Františka z Assisi slíbil, že bude  sloužit „nejchudším, nejslabším a nejméně významným“. V duchu těchto zásad se nesl i jeho oděv, bílá sutana a prosté černé polobotky.

Na tribunách bylo přítomno 132 zahraničních delegací s významnými hosty, jako kancléřka Angela Merkelová či viceprezident USA Joe Biden. Český stát ve Vatikánu zastupoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a církev kardinál Dominik Duka. Právě Duka papeže bezprostředně po zvolení pozval na červencové oslavy 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velehrad. Pozvání do Velehradu včetně blahopřání ke zvolení obsahoval i dopis prezidenta Miloše Zemana. I přesto, že se zatím papež k těmto pozváním přímo nevyjádřil, jeho příjezdu na velehradskou pouť nahrává i jeho příslušnost k jezuitskému řádu.

Na slavnostní inauguraci přijelo na 200 českých poutníků, kteří cestovali leteckým speciálem z Brna. Na mši nakonec dorazili jen s půlhodinovým předstihem, především kvůli sněhové kalamitě a přetíženému letišti v Římě. Kromě poutníků letadlo neslo i dary, které papeži hodlá předat kardinál Duka. Mezi nimi byla mimo jiné skleněná váza s motivem argentinské Panny Marie vyrobená poděbradskými skláři. Od českého státu obdržel nový papež kresbu Ivana Sobotky s motivem svatého Františka z Assisi.

Jakub Kadlec

Pátrání po dvou Češkách unesených v Pákistánu stále nepřináší výsledky

Ve středu 13. března unesli ozbrojení muži v pákistánské provincii Balúčistán dvě Češky ve věku 25 let. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká jely autobusem ze sousedního Íránu, když bylo jejich vozidlo přepadeno. Obě ženy vystudovaly psychologii a aktivně se věnovaly charitě a dobrovolnickým akcím. Obě byly v cestování zkušené a obezřetné. Teď je místo, kde se nacházejí,  neznámé a k činu se zatím nikdo nepřihlásil. Do pátrání je už týden nasazena pákistánská policie.

Agentura AP ve čtvrtek z Kvéty s odvoláním na mluvčího místních úřadů Abdala Kabduse oznámila, že únosci odvezli české turistiky do Afghánistánu. Ozbrojenců bylo údajně osm až deset. Dívky dodržovaly všechna bezpečnostní opatření. Provincie Balúčistán je rizikovou oblastí, a tak jsou zde podobné únosy časté, většinou kvůli výkupnému. Zde motiv jasný není, neboť únosci mlčí.

„Vyšetřování samozřejmě pokračuje, pákistánská strana se tomu věnuje s maximálním nasazením. Existuje tam krizový štáb na ministerstvu zahraničních věcí, který koordinuje všechny záchranné akce, činnost ostatních složek, které se na tom podílejí,“ řekl ČRo1 Radiožurnálu Karel Šrol z tiskového odboru českého ministerstva zahraničních věcí.

V Česku situaci řeší hlavně krizový štáb v čele s ministrem Karlem Schwarzenbergem, který měl jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Ten napsal dopis prezidentu Ásifu Alímu Zardárímu a do Pákistánu ho osobně veze náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška.

Příbuzní a přátelé dívek se snaží pomoci, jak se dá. Prosí všechny o zasílání kontaktů na lidi, kteří v Pákistánu a Afghánistánu trvalé žijí, nebo o „lajky“ na facebookovou stránku Hanka a Tonča domů. Správce této stránky Michal Naiman sdělil serveru iDnes.cz: „Obdrželi jsme stovky až tisíce nabídek pomoci.“

Jaroslav Totušek

Ekonomika

Automobilka Tatra má nového majitele

Společnost Truck Development, a. s., vydražila v pátek 15. března v Chebu kopřivnickou automobilku Tatra, která se topí až po krk v dluzích. Výrobu i pracovní místa by měla zachovat.
Podnik s hodnotou 1,765 mld. korun byl vydražen jen za 176 milionů. Prodejní cena Tatry byla tak nízká pro výši dluhů, kvůli kterým se exekuce konala. Věřitelé, jimž Tatra dluží přibližně 1,5 mld. korun, stále mají šanci na vyrovnání svých závazků. Ty prodejem přešly na nového majitele, který byl jediným účastníkem aukce.

Návrh na exekuci podala společnost Composite Com, jejíž pohledávka u automobilky činila 650 mil. korun. Zisk z dražby byl 176 mil. korun a je tedy ještě potřeba vyřešit zbývající závazky. V Kopřivnici se tak nejspíš bude muset dál vyrábět.

Řešení peněžních problémů velkých českých firem exekucí je podle expertů na insolvenční právo velmi neobvyklé. V případě Tatry jde o první takový prodej fungující výrobní firmy. Zvláštní byla také samotná aukce, které se zúčastnil pouze jediný zájemce. Nejspíš to bylo tím, že na Tatru byl podán insolvenční návrh, který soud zamítl teprve den před aukcí.

Nový majitel automobilky, společnost Truck Development, a. s., byl do obchodního rejstříku zapsán teprve týden před dražbou. Jednatel společnosti Marek Galvas nepopírá, že to bylo účelně pro převzetí Tatry, ani že finance poskytla investiční společnost J&T Credit Investments, a. s., prý ale spolu se zatím tajným společníkem. Ten je podle Galvase připraven do Tatry investovat další stovky milionů korun. Investor také plánuje zachování výroby, a zaměstnanci se tak o svou práci nemusejí bát. Úplně nahrazeno bude pouze stávající vedení firmy, uvedl dále pro Aktuálně.cz Galvas.

Automobilku přijel Galvas do Kopřivnice převzít v pondělí 18. března. Přitom oznámil, že až do dokončení transakce nebude poskytovat další informace. Jaká přesně bude budoucnost tuzemské tradiční značky, se tedy uvidí přibližně za měsíc.

Tatra, a. s., je česká automobilka s tradicí sahající do roku 1850. Dnes se specializuje na výrobu těžkých nákladní vozidel, včetně armádních speciálů. Tatra vyváží automobily do celého světa včetně Ruska a USA. Převážnou část zakázek v České republice tvoří armádní vozidla. Od svého vzniku sídlí Tatra v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji.

Jan Homolka

Kultura

Ceny Anděl 2012: dvě sošky pro skupinu Kryštof a pocta Pavlu Bobkovi

Dvaadvacátý ročník cen Anděl přinesl mnoho změn. Udílení cen Akademie populární hudby se tento rok poprvé konalo v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti, a to v sobotu 16. března. Akademici volili své favority v přímém přenosu a pořadatelé se designem scény snažili více přiblížit zahraničnímu udílení cen.

Večerem provázel moderátor Leoš Mareš a slavnostní ceremoniál v přímém přenosu vysílala Česká televize. Největším favoritem byla skupina Kryštof, která z šesti nominací proměnila dvě, za skupinu a album roku. V kategorii nejlepší skladba roku vyhráli Charlie Straight s písní Coco, sošku za nejlepší videoklip si odnesl zpěvák Boris Carloff a nejvíce alb prodal Jaromír Nohavica. Zpěvákem a zpěvačkou roku se stali Vojtěch Dyk a Aneta Langerová. Objevem roku akademici zvolili skupinu Zrní.

Do síně slávy byl v závěru večera uveden pětasedmdesátiletý zpěvák Pavel Bobek. Za doprovodu Luboše Maliny zazpíval živě své dva největší hity – Pojď stoupat jak dým a Oh, Ruby, nechtěj mi lásku brát. Obecenstvo Průmyslového paláce mu aplaudovalo ve stoje.

O týden dříve se v Paláci Akropolis udělovali Žánroví Andělé v kategoriích alternativní hudba, elektronická hudba, Folk & Country, Hard & Heavy, Hip Hop & R’n’b, Jazz & Blues, Ska & Reggae, World Music a nově také Punk & Hardcore. Zde si sošku odnesli například Boris Carloff, Karel Plíhal nebo skupina Please The Trees.

Markéta Červenková

Kapela Kryštof sbírala ocenění na Žebříku 2012

Výsledky hudební ankety Žebřík za rok 2012 vyhlásili v pátek 15. března v plzeňském Parkhotelu pod taktovkou Kláry Vytiskové a Tomáše Hanáka. Celovečerní show trvala šest hodin a přímo na ni navazovala afterparty s hvězdami ankety.

Dvacátý ročník ovládli kapela Kryštof a zpěvák Tomáš Klus. Kryštof si z 27 předávaných sošek odnesl celkem čtyři – za první místo v kategorii Skupina a za druhá místa v kategoriích Videoklip (píseň Inzerát), Album (deska Inzerát) a Zpěvák, kde zabodoval Richard Krajčo. Na pomyslný nejvyšší stupínek zde vyšplhal Tomáš Klus, který měl stejně jako v loňském roce úspěch také s písní Nina, jež obsadila druhou příčku kategorie Skladba. Je třeba zmínit též kapelu UDG, která vybojovala titul třetí nejlepší skupiny a jejíž Akrobat je albem roku.

Nejlepší skladbou večera se stala píseň mladé zpěvačky Celeste Buckingham, Run Run Run, což bylo pro mnohé diváky překvapením, stejně jako vítězství songu Jediná kapely Kofe-In v kategorii Videoklip. Mnozí pak Celeste tipovali i jako Objev roku, o prvenství ji však připravilo trio A Banquet.

Na druhou stranu se nic neočekávaného neodehrálo mezi zpěvačkami, první příčku obhájila Anna K, jíž zdatně sekundovaly Aneta Langerová a třetí Lenka Dusilová, která zaznamenala úspěch i s albem Baromantika, vyhlášeným třetí nejlepší deskou roku.

Komornější České hrady nakonec předstihly favorizované festivaly Rock for people a Colours od Ostrava a v tvrdé konkurenci zvítězily.

Charitativní ocenění s nadšením přivítala skupina The Tap Tap složená ze studentů a absolventů Jedličkova ústavu. Poslední hudební cenou večera bylo speciální ocenění magazínu iReport pro kapelu Chinaski, která následně odehrála i několik písní. Dalšími interprety, kteří se během večera prezentovali, byli kapela Nightwork, úspěšná Celeste Buckingham, Mňága a Žďorp a Prago Union.

Kromě osmi hudebních kategorií se sošky předávaly i ve dvou nehudebních – Film a Průser. Anketa rozhodla, že nejlepším snímkem roku je dokument kapely Imodium Devět a půl. V kategorii Průser pak vyhrála prezidentská amnestie, za sebou nechala českou politiku i bulvárem vyhledávanou zpěvačku Ivetu Bartošovou.

Hlasovalo se až do 28. února na stránkách magazínu iReport.cz, který je spolu s Plzeňským krajem hlavním organizátorem akce. Záznam předávání odvysílá 29. března ČT2.

Z Parkhotelu Plzeň Kateřina Stupková

Začal 20. ročník Febiofestu, mezinárodního festivalu hrané tvorby

V pražském kině Anděl Cinestar se ve čtvrtek 14. března uskutečnilo slavnostní zahájení filmového festivalu Febiofest. Jubilejní ročník projektu se bude kromě Prahy konat také v dalších velkých městech po celé České republice. Regionální promítání nazvaná Ozvěny Febiofestu se uskuteční například v Karlových Varech, Brně a Liberci, a to od 22. března, kdy pražský program skončí, do poloviny dubna. Následně se některé filmy představí i na Slovensku.

Zahajovacího večera se zúčastnili kromě tuzemských filmových tvůrců i slavní zahraniční hosté. Mezi nimi například italský herec Giancarlo Giannini nebo producent Jeremy Thomas.
Kromě vyznamenání těchto tvůrců cenou Kristián, tradičně udílenou za mimořádný přínos světové kinematografii, nabídl ceremoniál také řadu vystoupení. Své umění zde předvedly orchestr Vysoké školy ekonomické, trio II Boemo a taneční soubor Pop balet. Součástí večera byl také křest nového CD Evy Pilarové.

Festival letos svým divákům nabízí téměř dvě stovky českých i zahraničních filmů, a to ve více než dvaceti tematických kategoriích. Snímky často poukazují na celospolečenské problémy, ale zobrazují i životy bezejmenných hrdinů všedního dne. Bohatý doprovodný program zahrnuje také výstavy a koncerty. Zároveň mohou návštěvníci podpořit charitativní projekty. Febiofest spolupracuje například s dětskými domovy, občanským sdružením Za sklem a projektem Národ pohasl.

V pátek 22. března, poslední festivalový den, se uskuteční tiskové konference s herečkou Geraldine Chaplinovou a britským producentem Richardem Lesterem.

Daniela Brodcová

Týden módy bude u nás letos poprvé i na jaře

Designblok Premier Fashion Week, tak zní plný název originální akce, jejímž hlavním účelem je představit kreativní módní tvůrce působící především na české módní scéně. Je to již zavedená akce korespondující s Designblokem od roku 2008, avšak dosud se vždy konala pouze na podzim, letošní jarní ,,přídavek“ je premiérový.

,,Cílem uspořádání jarního Designblok Premier Fashion Weeku je nejen seznámit klienty s novými jarními a letními kolekcemi, ale především ukázat i prekolekce na podzim/zima, a tím dostát sezónnosti přehlídky, která je v zahraničí běžná,“ řekli o Fashion Weeku jeho kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek na tiskové konferenci 19. března. Prekolekce podzim/zima bude možné zhlédnout také na závěrečném Premier gala v zámku Trója, kde bude vyhlášena i Cena šéfredaktorů oceňující nejlepší módní kolekci a nejlepší kolekci šperků.

Jarní Fashion Week se uskuteční od 20. do 24. března. Na rozdíl od podzimního konceptu přehlídek otevřených pro veřejnost bude mít formu salónních přehlídek a prezentací přímo v buticích nebo v galerii Křehký v pražských Holešovicích. Organizátoři toto místo zvolili z důvodu propojení uměleckého designu a autorského světa české i zahraniční módy.

Středeční program odstartoval prezentací značky DNB Denisy Nové a Rafa Simonse pro módní dům Dior,  čtvrteční oficiálně zahájí akce v galerii Křehký patřící čtveřici autorů, kteří získali ocenění Designblok Fashion Talent Card v rámci podzimního Designbloku a nyní mají šanci tuto kartu obhájit jarní kolekcí. Mezi ně patří Karolína Juříková, Monika Krobová, Eliška Kuchtová a Tereza Ujevičová. Večer také nabídne prezentace kolekce Hany Zárubové, držitelky titulu Módní designér roku cen Czech Grand Design. Pátek bude ve znamení kolekce české módní stálice, Kláry Nademlýnské, jež je podle jejích slov plná barev a optimismu, avšak současně také čistá a ženská, a rovněž další významné osobnosti české módní scény, Liběny Rochové, která přichystala kolekci inspirovanou 3D materiálem. V sobotu se můžou návštěvníci těšit na Pavla Brejchu, Moniku Drápalovou, Jindru Jansovou a Lenku Kohoutovou. Večer přinese přehlídku Martiny Špetlové, úspěšné módní návrhářky působící v Londýně, a přehlídku Pavla Ivančice tvořícího pod značkou Muset. Sobotní den módy zakončí Kateřina Geislerová tvořící v Paříži, Anne Kermanach se značkou Anpluska, Vanina Escoubet se svou kolekcí navracející se k módě padesátých a šedesátých let a poslední z kvarteta francouzských značek bude Melle Chaha s kolekcí kašmírových svetrů.

Poslední den, neděle, pak bude jako jediný částečně zpřístupněn veřejnosti, a to v podobě pop-up shopu v galerii Křehký od 11:00 do 18:00, všechny ostatní přehlídky a prezentace jsou pouze na pozvání.

Z tiskové konference Linda Bartošová

Sport

Po dvacátém kole beze změny, Plzeň stále v čele Gambrinus ligy

V čele tabulky se po odehrání 20. ligového kola kromě zaváhání Jablonce prakticky nic nezměnilo, Plzeň si na domácím hřišti výhrou 4:0 nad pražskou Duklou vynahradila nedávné vyřazení z Evropské ligy.  Sparta po nešťastném začátku nakonec vydřela s Hradcem vítězství 2:1, a udržela tak kontakt s vedoucí Plzní.

Klíčový moment pro vývoj zápasu Viktorie s Duklou přišel již po dvaceti vteřinách, efektní narážečka patičkou vysunula domácího Tecla do rychlého úniku, nebezpečnou situaci zachraňoval stoper Vorel, který v poslední chvíli zastavil unikajícího Tecla razantním zákrokem ramenem. Sudí Drábek sáhl pro červenou kartu a viditelně zaražená Dukla šla téměř do devadesátiminutového oslabení. Vyloučení zajistilo Plzni pohodlnou herní převahu, kterou využila poprvé v 15. minutě. Ďuriš nasadil na pravé straně obránci jesle a snadno pronikl do pokutového území, tečovaný centr do sítě uklidil na vzdálenější tyči nikým nebráněný Bakoš. Penaltovou šanci z 30. minuty Dukla nevyužila, po Teclově ruce ve vlastním pokutovém území vychytal Pospěcha vynikajícím zákrokem Kozáčik. Soustavný tlak Plzeňských završil v 62. minutě Čišovský, po centru Horvátha z levé strany upravil hlavou skóre na 2:0. Další dva góly Viktorie přišly v 86. a 88. minutě, první vsítil po centru Daridy Kovařík, o dvě minuty později pečetil Adamov.

Sparta nevstoupila ideálně do utkání s Hradcem, již po třech minutách prohrávala s domácími 0:1 po hlavičce Štěpána. Po matném výkonu na začátku zápasu získával postupně druhý tým tabulky převahu. Na gól si však museli hráči Sparty ještě počkat, Lafata v 36. minutě z bezprostřední vzdálenosti trefil pouze tyč. Vyrovnávací gól přišel v 44. minutě, Krejčí ze střední vzdálenosti přesně trefil pravý horní roh Lindrovy branky. Krejčí byl také autorem druhého gólu, z levé strany zaskočil v 80. minutě střelou na bližší tyč domácího gólmana. Sparta si tak vítězstvím 2:1 udržela dosavadní tříbodovou ztrátu na vedoucí Plzeň.

Výsledky 20. kola:
Plzeň - Dukla Praha 4:0, Hradec Králové - Sparta 1:2, Olomouc - Ostrava 1:0, Jablonec - Teplice 0:0, Slavia - Liberec 3:1, Slovácko - Příbram 0:1, České Budějovice - Brno 1:1.
Utkání Jihlava - Mladá Boleslav bylo odloženo na sobotu.

Tabulka po 20. kole:
1.Viktoria Plzeň 44, 2. Sparta Praha 41, 3. Sigma Olomouc 39, 4. Baumit Jablonec 37, 5. Mladá Boleslav 28, 6.  Dukla Praha 27, 7. Slovan Liberec 26, 8. Slavia Praha 25, 9. Slovácko 24, 10. Baník Ostrava 22, 11. Zbrojovka Brno 22, 12. Vysočina Jihlava 21, 13. Příbram 19, 14. Teplice 18, 15. Hradec Králové 17, 16. Dynamo České Budějovice 17

Rudolf Kovařík

Postup do semifinále si vybojovali hokejisté Slavie, Zlína, Třince a Plzně

Boj o poslední dvě místa v semifinálové čtveřici Tipsport Extraligy vyvrcholil ve středu 20. března večer dvěma zápasy.  Oceláři využili domácího prostředí a porazili Spartu 5:0. Dvě branky vstřelil Martin Adamský. Třinečtí vynikali neprostupnou defenzivou, kterou korunoval skvělým výkonem brankář Peter Hamrlík, a připsal si tak třetí čisté konto v sezoně. Pražská Sparta se už počtvrté v řadě nedočká semifinále, Třinec se do boje o finále dostal opět po roce. Výsledný stav série je tedy 4:3 pro Třinec.

Plzeň v sérii původně prohrávala 2:3, teprve v nedělním zápase dokázala v Litvínově triumfovat a srovnat tak stav série na 3:3.  Středeční utkání potvrdilo sílu Plzně v sedmých zápasech série: dokázala ho vybojovat již čtyřikrát. Litvínov tedy podlehl Plzni 3:4.

Plzeň a Třinec doplnily v semifinálové čtveřici Zlín a Slavii Praha. O obou finalistech se rozhodne nejdříve v neděli 31. března, nejpozději pak v sobotu 6. dubna.

Radomír Szajter

Ze sportu stručně

* Viktoria Plzeň jako poslední český fotbalový klub skončila v Evropské lize. Po domácí porážce 0:1 dokázala 14. března v odvetě s Fenerbahce Istanbul jen remizovat 1:1.

* Lyžařka Šárka Záhrobská ohlásila 19. března kandidaturu do Rady sportovců MOV. „Je to pro mě velká čest ucházet se jménem České republiky o místo v Mezinárodním olympijském výboru. Zvlášť když přede mnou v komisi působili Věra Čáslavská a Jan Železný,“ uvedla. „V případě zvolení bych chtěla usilovat o to, aby příprava na závody a vlastní soutěžení bylo během her vždy na prvním místě.“ O členech komise rozhodnou samotní olympionici při hlasování v průběhu příštích ZOH v Soči. Záhrobská by tak mohla po hrách nahradit finského hokejistu Saku Koiva či kanadskou běžkyni na lyžích Rebeccu Scottovou, kterým skončí osmileté funkční období.

* Nedělní finále Světového poháru (SP) v ruském Chanty-Mansijsku ovládla česká biatlonistka Gabriela Soukalová. Po triumfálním sprintu a stíhacím závodě zvládla závod s hromadným startem odstřílet bez chyby a časem 38:22,4 si do cíle zajela pro hattrick. V celkovém pořadí SP Soukalová přeskočila soupeřky Gössnerovou a Pidhrušnou a  s 800 body se umístila na 6. místě. Druhá česká závodnice Veronika Vítková skončila kvůli střeleckým chybám 20. a v žebříčku SP obsadila 16. příčku.

Kristina Roháčková

Počasí

Počasí

Začátek posledního zimního týdne plynule navázal na šeď předešlého. Bylo zataženo, nejvyšší teploty se pohybovaly lehce nad nulou, místy slabě sněžilo. V 1000 m na horách teploty klesaly až do -10 °C. V pátek meterologové varovali řidiče před tvorbou náledí a sněhovými jazyky v okolí Beskyd. O víkendu se vyjasnilo, teploty v Čechách vystoupaly až na 6 °C. Lyžařská střediska hlásila skvělé podmínky. Příjemná změna netrvala dlouho, v pondělí teploty opět klesly a v odpoledních hodinách sněžilo. Sněhová pokrývka potrápila především Moravu a východní Čechy. V Brně způsobil sníh kalamitu. Městská hromadná doprava stála, vlaky a autobusy nabíraly výrazné zpoždění a brněnské letiště bylo ochromeno. V některých oblastech napadlo až 40 cm. Největší problémy zaznamenali řidiči v ranních hodinách na silnici ve směru z Tanvaldu na česko-polskou hranici, která byla sedm hodin uzavřená nákladní dopravě. Ve středu silnice oklepaly poslední záchvěv zimy, nebe se vyjasnilo a nejvyšší denní teploty vyšplhaly až na 10 °C. Počasí se připravilo na první jarní den.

Lucie Kůsová