4. dubna 2013, Carolina č. 826

události od 27. března do 3. dubna


Z domova

Prezident Zeman přijal na Pražském hradě Barrosa, pak podepsal euroval

Na dvoudenní návštěvu přiletěl 2. dubna do Prahy předseda Evropské komise José Manuel Barroso. V úterý povečeřel s prezidentem Milošem Zemanem a ve středu spolu na prvním nádvoří Pražského hradu vztyčili vlajky České republiky a Evropské unie. Zeman při této příležitosti také podepsal dodatek Lisabonské smlouvy o evropském záchranném mechanismu.

Podepsání eurovalu a vztyčení vlajky Evropské unie na Hradě přišlo podle Zemana „poněkud opožděně, ale díky bohu, že se to stalo.“  Narážel tak na euroskeptickou politiku minulého prezidenta Václava Klause, který euroval nazval „zrůdnou, hroznou věcí“ a do konce svého funkčního období jej nepodepsal, přestože ho schválily obě komory parlamentu. Česká republika tak zůstávala poslední  z 27 zemí, která ještě euroval neratifikovala.

Zeman středeční ceremonii označil za „symbol našeho přihlášení do evropské integrace.“ Podle předsedy EK Barrosa „ceremonie byla velmi důležitým a silným symbolem, protože se jedná o iniciativu prvního přímo zvoleného prezidenta České republiky.“

Oba politici spolu také probírali současné problémy EU. Diskutovali o plánech na další integraci zejména v ekonomické oblasti. „Evropa prochází složitým obdobím transformace a reforem,“ řekl Barroso. V souvislosti s eurovalem zmínil, že: „tento mechanismus pomůže unii znovu získat důvěru ve stabilitu a ekonomický růst.“ Přestože se podle něj podařilo nedávnou krizi na Kypru vyřešit, situace „je nadále křehká a dramatická.“

Došlo i na téma čerpání dotací z fondů EU, které v Česku provázejí problémy i korupční skandály. Barroso vidí prostor ke zlepšení čerpání evropských peněz, zároveň ale dodal, že Česká republika v uplynulém období mezi lety 2007 až 2013 vyčerpala z fondů 26,5 miliard eur, nejvíc ze všech unijních států.

Zeman na tiskové konferenci znovu podpořil myšlenku federalizace Evropy a předseda Evropské komise zdůraznil, že „unie nebere sílu jednotlivým zemím, naopak jim ji přidává.“ Podle něj je možné zájmy jednotlivých států Evropy včetně České republiky prosazovat společně lépe, než kdyby měly samostatně čelit velmocím, jako jsou Spojené státy nebo Čína.

Barroso, který do Česka zavítal už dvakrát v letech 2009 a 2011, navštívil ve středu ráno centrum kontroly Evropského navigačního systému Galileo v Praze a odpoledne se setkal i s předsedou vlády Petrem Nečasem.

Z Pražského hradu Aleš Doležal

Návštěvu předsedy Evropské komise doprovodily protesty

Přijetí Josého Barrosa na Pražském hradě  se ve středu dopoledne neobešlo bez protestní akce. Tu zorganizovali především členové Strany svobodných občanů, objevili se zde i zástupci hnutí D.O.S.T. Navzdory chladnému počasí se už od 10 hodin dopoledne začal na Hradčanském náměstí shromažďovat dav demonstrantů, který zanedlouho čítal přibližně stovku lidí.

V 10:30 se ujal slova předseda Svobodných, Petr Mach, který účastníkům akce poděkoval a zároveň osvětlil důvody jejího uskutečnění. Podněty demonstrace se staly zejména nesouhlas s vyvěšením cizího symbolu na Pražském hradě a dále nespokojenost s omezováním svobody. „EU je nedemokratickou organizací, pro kterou je referendum sprosté slovo. Uděláme vše pro to, aby se k nám svoboda opět vrátila,“ prohlásil později místopředseda strany Miloslav Bednář. Vyjádřil tak jeden z cílů strany, tedy uspořádání referenda o setrvání ČR v Evropské unii. Po tomto prohlášení následovalo veřejné přečtení dopisu pro prezidenta Miloše Zemana, ve kterém ho Strana svobodných občanů vyzývá k nepodepsaní eurovalu, záchranného fondu EU.

Celý protest se ještě před samotným příjezdem předsedy Evropské komise nesl v poklidném duchu – zněly projevy jednotlivých řečníků a nad hlavami shromážděných se vznášely žluté balónky nesoucí přeškrtnuté modré vlajky, několik účastníků akce drželo transparenty.

„Ta vlajka ani není oficiálním symbolem, na Pražském hradě podle mě nemá co dělat,“ řekl jeden z demonstrantů.

José Barroso přijel na Hradčanské náměstí krátce po 11. hodině za hlasitého pískotu protestujících. Následoval ceremoniál vyvěšení vlajek České republiky a Evropské unie. Zatímco ta česká stoupala vzhůru doprovázena pouze státní hymnou, vlajka EU sklidila další hlučné projevy nespokojenosti. Uklidnění přišlo až ve chvíli, kdy Miloš Zeman i předseda Barroso zamířili do prostor Pražského hradu, poté se protestující dav začal pomalu rozcházet.

Z demonstrace Daniela Brodcová

Vláda schválila akční plán protidrogové politiky na následující tři roky

Nový plán stanovuje čtyři základní priority pro nadcházející období: snížení nadměrného pití alkoholu a míru užívání konopí mezi mladými lidmi; omezení výroby, distribuce a užívání pervitinu v ČR; zefektivnění financování protidrogové politiky a integraci politiky v oblasti legálních a nelegálních drog. Den po přijetí dokumentu vládou ho na tiskové konferenci ve čtvrtek 28. března představil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Z výsledků průzkumu Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách provedené v roce 2011 vyplývá, že kolem 60 % dotázaných studentů středních škol pilo alkohol více než 20krát v životě a více než 40 % má alespoň jednu zkušenost s užitím nelegální drogy. „Výsledky studií dokazují, že v míře užívání alkoholu a marihuany se čeští středoškoláci drží na špici Evropy,“ upozornil Vobořil. Studie naopak ukazují pokles v užití pervitinu, heroinu, extáze a halucinogenních hub u 16letých.

Současný plán má dále za cíl úpravu dostupnosti látek pro výrobu drogy, zvláště na omezení v prodeji léků s pseudoefedrinem, tedy látkou běžně obsaženou v lécích na chřipku. Dalším úkolem by mělo být zavedení nové farmakologické léčby pro uživatele metamfetaminu. Největší hrozbou nadále zůstává nedostatečné financování preventivních, poradenských, léčebných a dalších služeb pro uživatele návykových látek a jejich blízké.

Užívání nelegálních drog v současné době není pouze záležitostí určitých společenských skupin, ale váže se přímo na noční život a zábavu, při nichž mladí lidé zažívají první zkušenosti s tabákem a alkoholem. Protidrogová politika se proto bude zejména snažit předejít tomuto prvotnímu zážitku s drogou a oddálit věk, v němž mladý člověk začne tyto látky užívat pravidelně.

Kristina Roháčková

Debata o českých zájmech: Jak nakupovat levnější a kvalitnější výzbroj pro armádu

V prostorách Malostranské besedy se 27. března uskutečnila jedenáctá diskuse z cyklu Debat o českých zájmech pořádaná think-tankem Evropské hodnoty.

Hned v úvodu Jiří Hamáček, stínový ministr obrany ČSSD, upozornil, že by se tato diskuse neměla zabývat tím, jak levně nakupovat výzbroj, ale spíše jak efektivně vyzborojit Armádu ČR, aby mohla plnit úkoly, kterými je obrana země a plnění spojeneckých závazků. „Vidím zde tři zásadní problémy. První z nich je neschopnost prosazovat dlouhodobé programy na zajištění obranyschopnosti ČR,” říká Hamáček. „Chybí nám stabilní akviziční plány, které by znemožňovaly manipulaci a umožnily investice do výzkumu a vývoje v souladu s vládními prioritami,” dodává a jako poslední problém uvádí, že zde nejsou jasná pravidla pro všechny.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, je přesvědčen, že nelze nakupovat levně a zároveň kvalitně. „Nemůžeme předpokládat, že na vietnamské tržnici nakoupím kvalitní zboží,” domnívá se Hynek a soudí, že nový zákon o veřejných zakázkách vede spíše ke zdražování. Také poukazuje na to, že k efektivnímu nakupování je třeba plánovat dlouhodobě dopředu. „Abych dobře nakoupil, musím se dlouho připravovat. Já musím vědět, co budu potřebovat v horizontu dvou až čtyř let,” to je ale podle Hynka v české armádě nemožné.

Podle Hamáčka je potřeba zafixovat výdaje, které půjdou na armádu. Také Jaromír Novotný, bývalý první náměstek ministra obrany, je o tom přesvědčen a dává za příkald Polsko, kde se na armádu dávají 2 % HDP.  Novotný shledává problém v tom, že se politická elita nedokáže shodnout. „Tady politické strany uvažují jen na svoje volební období. Pokud chcete něco změnit, nestačí vám čtyři roky,” domnívá se a vzpomíná, že se demokratické politické strany shodly jen dva krát za posledních dvacet let, a to v případě vstupu do NATO a EU.

Hlavní problém vidí diskutující v nedostatečné komunikaci politiků s veřejností, kdy nedokáží vysvětlit, proč by České republika měla investovat miliardy do armády. Podle Jaroslava Spurného, redaktora Respektu, sami politici dostatečně nerozumí armádě a nedokáží zformulovat jasné odpovědi na dotazy novinářů. „Myslím, že to poslance nijak zvlášť nezajímá. Najdeme v politice 2–3 fundované lidi, které to zajímá, ale nikdo nedokáže odpovídat na dotazy novinářů. Schovávají se za fráze,” je přesvědčen Spurný.

Hynek se nediví, že nikdo nechce vysvětlovat veřejnosti, proč by se měla financovat armáda. „Budeme říkat, že nemáme na důchody, na platy učitelů a lékařů, ale máme na armádu? To jsem zvědavý, kdo tohle řekne,” ptá se Hynek.

Na pesimistické věty zareagoval Hamáček slovy, že je sice těžké lidem vysvětlovat nutnost financovat armádu, ale je přesvědčen, že se situace zlepšuje.

Diskuse se také zúčastnil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý a svými názory přispěl i Jaroslav Štefec, bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování. Večer moderoval Jakub Janda, zástupce Evropských hodnot.

Z Malostranské besedy Lucie Kůsová

Poštovní tiskárna cenin již tiskne známky s Milošem Zemanem

Poštovní tiskárna cenin Praha začala ve čtvrtek 28. března tisknout nové poštovní známky s portrétem prezidenta Miloše Zemana. Známek vytiskne zatím deset  milionů a v celé síti pošt budou k dispozici 24. dubna. „Známka nebude mít nominální hodnotu, bude označena písmenem A. Lze ji tak použít na vnitrostátní zásilky, na pohlednice a běžné dopisy,“ uvedl Břetislav Janík, ředitel odboru známkové tvorby České pošty.

Známky jsou vytištěny dvoubarevně za pomoci ocelorytiny a hlubotiskové barvy. První termín expedice známek je koncem tohoto týdne. Jedná se zhruba o pět milionů kusů. Česká pošta dále potřebuje čas na distribuci a další interní procesy a k odběratelům se známka dostane 24. dubna. Je to dříve, než se očekávalo. Jak fotografii, tak návrh známky, schválil Miloš Zeman, na rozdíl od svého předchůdce, hned napoprvé.  „S návrhem byl pan prezident velice spokojen a neřekl si dokonce ani o to, v jaké barvě má být známka vyvedena. Nakonec jsme zvolili fialovou barvu, protože dobře kreslí rytinu,“ řekl Carolině Janík.

Výrobní proces prezidentské známky začal fotografováním. Vysoce kvalitní černobílou fotografii Herberta Slavíka prezident schválil. Jak dále pokračoval proces výroby prezidentské známky, nám řekl ředitel Poštovní tiskárny cenin Praha, pan Jaroslav Štefek: „Poštovní tiskárna cenin musí úzce spolupracovat s oddělením známkové tvorby na České poště, kde komise známkové tvorby vybere výtvarníka. V tomto případě se toho ujal rovnou rytec, pan Miloš Ondráček. Tisku předchází zhruba šestitýdenní přípravný proces. Rytec musí vymyslet známku, rozkresbu a rytinu. V závěru je potřeba připravit ještě tiskové formy, což trvá zhruba 14 dní. Pak se může spustit tisk. Známky vyrábíme v jednosměnném provozu a jsme schopni vyrobit až dva miliony známek za den.“

Pro tiskárnu je výroba prezidentské známky zajímavá pouze pro vysoký náklad a množství novinářů přítomných v tiskárně v den zahájení tisku. Z technického hlediska je známka jedna z nejjednodušších a  ani ze sběratelského hlediska nebude patřit k těm zvláštnějším. Tisk jedné známky trvá několik sekund a náklady na ni jsou v řádu halířů. Na druhou stranu jsou známky ceninami, stejně jako bankovky, a tak jejich tisk provázejí zvýšená bezpečnostní opatření.

Z poštovní tiskárny cenin Jan Homolka

Zimní počasí velikonoční jarmarky neohrozilo

Velikonoční svátky se letos podobaly spíše těm vánočním. Sněhová nadílka a mráz způsobily, že se koledníkům na koledu moc nechtělo, a tak Velikonoce nebyly to, co obvykle. Přesto středočeská města ani tento rok nevynechala tradiční velikonoční jarmarky.

Už ve čtvrtek 28. března mohli Pražané nasávat velikonoční atmosféru ve Stromovce. Odpolední program zde připravily Český rozhlas – Regina, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Městská část Praha 7 a Šlechtova restaurace. Hudební program nabídl swing a rock. Současně zde Kinobus zahájil svou promítací sezónu a to snímkem Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka.

V Mladé Boleslavi letos velikonoční jarmark připravovali poprvé. Kdokoliv, kdo už 23. března zavítal na Českobratrské náměstí nebo do Sboru českých bratří, si mohl prohlédnout či nakoupit ručně dělanou keramiku, proutěné výrobky, sklo nebo výrobky ze dřeva. A ti mlsnější si pochutnat na tradičních dobrotách. Dalšího jarmarku se Mladoboleslavští zhostili po svém. Vestibul magistrátu se 27. března proměnil v malé náměstí. Návštěvníci si zde mohli nakoupit ručně dělané výrobky a dekorace. Ty tentokrát vyráběli klienti klubu důchodců i organizací nabízejících sociální služby.

V mnoha městech se také pekly velikonoční perníčky či se zdobila vajíčka. Právě výroba kraslic se stala hlavním tématem historické prohlídky zámku Loučeň. Návštěvníci se dozvěděli o velikonočních zvycích od samotné kněžny nebo komorníka.

Velikonoční svátky se letos sešly se zahájením návštěvní sezóny hradů a zámků. Při té příležitosti mohou návštěvníci absolvovat například hrané prohlídky zámku a další doprovodný program. V Hořovicích jsou takové akce už zvykem. Stejně, jako si loni připravili vánoční prohlídku, při které bylo možno nahlédnout do soukromí knížecí rodiny, na Velikonoce zase návštěvníky seznámili s životem komorníka. Interaktivní zapojení lidí do děje udělalo z obyčejně fádní prohlídky příjemný zážitek.

Protože Velikonoce nejsou jen oslavou jara, ale především náboženským svátkem, z kostelů často zněly mše. Věřící i nevěřící se mohli církevních obřadů zúčastnit od čtvrtka do pondělí.

Z Hořovic Pavla Šedivá

Šestimetrový Ježíš ve velkopátečním průvodu kráčel Prahou

Již potřetí se na Velký pátek konal happening Ukřižování v Praze založený na spojení práce herců, studentů hereckých škol a Nadačního fondu Bible 21. Tradiční Celonárodní čtení bible tak bylo doplněno představením, jež upoutalo mnoho diváků.

Přesně v poledne 29. března vyrazila od chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí šestimetrová bílá loutka Ježíše s klasickou trnovou korunou. Obří postavu ovládali studenti hereckých škol a členové formace Long Vehicle Cirkus v čele s performerem a hercem Jakubem Gottwaldem.  Ty doprovázela čtveřice bubeníků z českobudějovické skupiny Wildsticks a skupina dobrovolníků nesoucí velký, na bílém plátně malovaný kříž. Průvod pak prošel ze Staroměstského náměstí Celetnou ulicí k Prašné bráně a odtamtud ulicí Na Příkopech až na Václavské náměstí a dále na náměstí Jungmannovo. Tam bylo celé představení zakončeno vytažením Ježíše na kříž za dramatického doprovodu bubnů.

Pochod loutky Prahou kromě Jakuba Gottwalda organizovala také produkční Kristýna Hejlková. Cílem akce bylo upozornit na pravou podstatu Velikonoc a nabídnout originální pohled na zažitý příběh, jímž ukřižování Krista rozhodně je.

Po symbolickém ukřižování následovalo Celonárodní čtení bible, které zaštítila nejen ministryně kultury Alena Hanáková, ale i předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a pražský primátor Bohuslav Svoboda. Kolemjdoucí si kromě poslechu mohli také zakoupit vlastní bibli k pozdějšímu přečtení.

K studentskému happeningu se na Jungmannově náměstí pochvalně vyjádřil i organizátor akce, Alexandr Flek. „Musím říci, že to bylo velmi působivé i pro mě, vidět Ježíše jinak než na freskách.“

Z happeningu Kateřina Stupková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Ceny zemního plynu půjdou dolů, RWE od května zlevní o více než deset procent

Češi budou moct ušetřit na plynu až několik tisíc korun ročně. Největší dodavatel plynu v Česku, společnost RWE, se chystá od května snížit cenu plynu o víc než deset procent. Bude se tak jednat o největší slevu za mnoho let. RWE se tímto krokem snaží zalíbit zákazníkům, pro které je cena energií rozhodujícím faktem pro výběr dodavatele. Snížení ceny plynu má především zamezit poklesu tržního podílu, kterým RWE prochází již třetím rokem.

Majitelé rodinných domů se spotřebou 25 MWh zaplatí ročně o 5500 Kč méně, zákazníci žijící v bytě se spotřebou 12 MWh ušetří zhruba 2 600 Kč. Vedle snížení ceny plynu nabídne RWE také další prémie zákazníkům, kteří uzavřou smlouvu o dodávkách na dva roky. "Vyplacení okamžitého bonusu až ve výši 3 500 Kč je spojeno s novým tarifem RWE plyn Optimal, který v průběhu příštích dvou let garantuje jistotu dvojího snížení cen," uvedl člen představenstva RWE Tomáš Varcop. Na prémiích a bonusech vyplatí RWE řádově stovky milionů korun.

Vzhledem k tomu, že cena plynu na burzách ani u dlouhodobých kontraktů v poslední době neklesla, jedná se o ryze marketingový tah. Tento tah RWE pravděpodobně vyostří konkurenci na trhu. Ostatní plynárenské společnosti se ale na zlevňování v nejbližší době nechystají. Mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha oznámil, že snížení ceny plynu k 1. květnu neplánují a ani se neobávají, že by kvůli zlevňování u RWE přišli o zákazníky. Společnost Pražská plynárenská slevy učinila už na začátku roku, kdy nabídla všem klientům zlevnění o 6,5 % při prodloužení smlouvy na dva roky. Alternativní dodavatel Bohemia Energy však na nabídku RWE zareagovat musí, protože svým zákazníkům garantuje cenovou výhodnost oproti dominantní společnosti.

Markéta Červenková

Kultura

Galerie u Betlémské kaple vystavuje grafická díla Maxe Švabinského

Významná grafická díla Maxe Švabinského vystavuje do 21. dubna pražská galerie u Betlémské kaple. Vystaveny jsou jeho lepty, dřevoryty, mezzotinty a suché jehly, které dokazují vliv Švabinského na etablování české grafiky v evropském kontextu. „Ačkoliv je současná výstava nevelká, má vysokou úroveň a jsou zde zastoupeny nejlepší Švabinského díla,“ uvedla výstavu Návrat do ráje historička Jana Orlíková, která mimo jiné v roce 2001 uspořádala velké retrospektivní ohlédnutí za Švabinského dílem ve Valdštejnské jízdárně.

Max Švabinský patřil do generace Mánesovců, jako například i Václav Preisler nebo Jan Štursa, kteří položili základy českého moderního umění. Švabinský všechny své současníky přežil o dvě generace, během své tvorby však nepodléhal dobovým módám a držel se svého stylu. Snažil se zachytit život v ideální podobě, jeho obrazy oslavují ženskou krásu, krásu květin nebo exotických ptáků. Podle Orlíkové se věnoval všemu, co činí život vzácným: „Byla to šťastná osobnost českého umění, která získávala všeobecný obdiv a uznání už během svého života.“ Zpočátku se věnoval především malbě, kresbě a grafice. Později byl však stižen takzvaným esenciálním tremorem, tedy chronickým třasem rukou. Kvůli tomu musel změnit techniku tvorby a soustředil se zejména na litografii. Díla z tohoto období jsou na výstavě zastoupena ukázkami květin.

Významná je i série dřevorytů Rajská sonáta, kde Švabinský zachytil svůj úžas ze setkání se svojí švagrovou Annou Procházkovou, která se stala jeho inspirací, modelem a později i manželkou. Tento soubor grafik prezentuje jejich vztah svobodně a bez předsudků, tak jak by podle Švabinského mělo umění mluvit.

Z vernisáže Marie Kordovská

Jak šel život s Kašparem a s Lavičkou

Po dobu 23 let mapovala dokumentaristka Helena Třeštíková osud jedné z nejvýraznějších osobností české divadelní scény, Jakuba Špalka. Vznikl časosběrný snímek Život s Kašparem, ve kterém mohou diváci sledovat nezměrnou lásku k divadlu, která místy až hraničí s posedlostí a naprostou oddaností. Film ale není zasvěcen pouze divadlu, lze v něm pozorovat životní zvraty hlavního hrdiny, jejichž výjimečnost je umocněna dlouhým časovým horizontem, dokument začíná sametovou revolucí a dějová linka končí až v roce 2012. Právě ona proměna nadšeného studentského vůdce sametové revoluce v lehce unaveného čtyřicátníka, jenž  balancuje mezi uměleckou svobodou a odpovědností, je ve filmu klíčová.

Zakladatel Divadla v Celetné a šéf spolku Kašpar bojuje za nezávislost a svobodu nejen svého souboru, ale i celé české umělecko-kulturní scény, odmítá přijímat sobecká rozhodnutí pražských úředníků a velmi výrazně se zapojuje do všech debat o roli kultury v naší společnosti.

„Jakub Špalek je kontroverzní muž, který vzbuzuje rozruch a emoce všeho druhu. Ale je to muž, který si ve velmi raném věku stanovil určité umělecké zásady a z nich neslevuje, byť mu to přináší nemalé problémy,“ vysvětluje Třeštíková. Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms dodává, že film je studií zarputilosti jednoho člověka, která bývá důležitá pro celou společnost. „Bez určitého stupně posedlosti jedince se málokdy něco velkého pohne. Posedlost, která hnízdí ve známém divadelníkovi Jakubu Špalkovi, je obdivuhodná svou energií, ale problematická tím, co všechno se pro ni obětuje. Myslím, že až budu příště stoupat po schodech Divadla v Celetné, tak to bude zase trošku jiné,” dodává Andrle.

Spolu s Kašparem měl tento týden premiéru také dokument Vojta Lavička: Nahoru a dolů (ČR 2013), který zachycuje 16 let v životě romského hudebníka, aktivisty a novináře Vojty Lavičky. Dva muži ve víru doby, tak režisérka nazvala volný diptych, jenž zobrazuje dvacet let porevolučního vývoje české společnosti prostřednictvím životních příběhů dvou výrazných uměleckých osobností.

„Osudy Vojty Lavičky a Jakuba Špalka se nijak neprotnuly, filmy ale tvoří komplementární obraz dvacetiletého vývoje této společnosti,“ vysvětluje Helena Třeštíková. „Oba muži mají mnoho společného. Mají výrazné umělecké aspirace a jsou spontánní a nekompromisní ve svém jednání. U obou mužů je zajímavé jejich usilování. Jdou svým způsobem proti proudu a občas doplácejí na následky své nepřizpůsobivosti. Zároveň jsou průsečíky vážných celospolečenských témat. Vojta Lavička tématu rasismu a obecně uplatnění romské menšiny, Jakub Špalek je zase nositelem tématu vztahu současného establishmentu ke kultuře, obtíží, s jakými se kultura v současné společnosti potkává.“ Oba filmy jsou od 4. dubna k vidění také na serveru www.aerovod.cz.

Z projekce Linda Bartošová

Cyklus 3X20: představily se ateliéry K. O. V., Produktový design a Dějiny umění a estetiky

Už od listopadu 2012 pořádá Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze přednáškový cyklus 3X20. Ve dvaceti minutách má každé první úterý v měsíci za cíl ukázat veřejnosti novinky z jednotlivých ateliérů, jejich směřování a výstupy za uplynulý rok. Zároveň by měl přispět k vzájemné inspiraci, spolupráci a obohacení mezi jednotlivými obory. Tři dvacetiminutovky z prvního dubnového úterý blíže představily ateliéry K. O. V., Produktový design a Dějiny umění a estetiky.

K.O.V. jsou zkratky pro Koncept, Objekt a Význam. Vedoucí ateliéru Eva Eislerová se ve své prezentaci zabývala především úspěchy svých studentů na světových výstavách v New Yorku, Mnichově či Miláně. Na webových stránkách Eislerová formuluje cíl ateliéru „vést studenty k hlubšímu porozumění širokého spektra prostorové tvorby pomocí interdisciplinárního přístupu k materiálu, konceptu a formě, v návaznosti na design, architekturu a volné umění.“ Jak se tento cíl daří úspěšně plnit, může vypovídat i každoroční účast vystavujících studentů K. O. V. na Designbloku.

Michal Froněk s Janem Němečkem blíže ukázali ateliér Produktového designu. Designové zapalovače, kola do města nebo i hausbóty, takový rozsah předmětů se snaží realizovat jeho studenti a dokonce s nimi vyhrávají i prestižní mezinárodní designové ceny.

Spíše než jako představení celého ateliéru Dějin umění a estetiky pojala Pavla Pečínková svou prezentaci jako výřez konkrétní etapy dějin umění. Jejím hlavním předmětem zájmu je dílo Josefa Čapka a případné uchazeče o studium oboru ihned upozornila, že Josef Čapek je i jedním z hlavních témat jejích přednášek. Vedle celoživotního zájmu Pečínkové o Josefa Čapka se ve svých přednáškách zejména v posledních letech zaobírá vztahem umění a náboženství. Jedná se o obor, který by měl umožnit studentům nejen nahlížet na současné umění, případně je naučit i kurátorské praxi, ale díky těmto znalostem mohou i sami tvořit a vystavovat. To se Pečínkové potvrdilo například při pořádání výstavy v kostele Nejsvětějšího Salvátora, kde se jí sešlo i několik prací studentů VŠUP.

Vzhledem k blížícímu se konci akademického roku byla dubnová akce cyklu 3X20  do prázdnin poslední.  Nejen pro velký zájem veřejnosti ale budou přednáškové bloky pokračovat v i v příštím akademickém roce. V listopadu budou své ateliéry prezentovat Roman Brychta (Architektura IV), Juraj Horváth (Ilustrace a grafika) a Martina Pachmanová (Dějiny umění a estetika).

Z VŠUP Jakub Kadlec

Václav Klaus nečekaně v roli hudebníka

Václav Klaus po ukončení prezidentského úřadu rozhodně nezahálí. Jeho politické ambice se v budoucnu možná zúročí na poli Evropského parlamentu, ale teprve jeho vedlejší aktivity opravdu překvapí.  Ladislav Jakl, Klausův prezidentský tajemník, na svých internetových stránkách oznámil, že exprezident bude hostovat na chystané desce Jaklova hudebního uskupení Folimanka blues.

Klaus prý podle Jakla na svém předchůdci Václavu Havlovi obdivoval jen jednu věc, tedy jeho hudební aktivity. Když Havel jamoval v pražské Redutě na saxofon s Billem Clintonem, byl Jakl svědkem toho, jak Klaus upřímně a hlasitě svému ideologickému oponentovi tleskal.

Od hostování na připravovaném CD Měli jsme pravdu neodradil Václava Klause ani fakt, že na foukací harmoniku, jediný nástroj, který ovládá, hrají v kapele už tři členové. Své účinkování považuje za vrchol svých mimopolitických aktivit. „Ve svém portfoliu má několik knih, básnickou sbírku, tři tenisové poháry a filmový dokument ze své výpravy do amazonské džungle, ale hudební nahrávka zatím chybí,“ těší se Jakl.

Na desce se objeví i další člen Klausova kabinetu, Petr Hájek, a to jako autor tří písňových textů, z nichž jeden nese název  Ztrácím víru v tuhle bezbožnou díru.

Album Měli jsme pravdu má být ukázkou kamarádství i ohlédnutím za společně vykonanou prací. Vydání desky se plánuje na prosinec letošního roku. Součástí CD bude i výpravný obal obsahující nejzajímavější citáty Václava Klause.

Po uzávěrce:
Aprílovou zprávou není rozhodnutí Ústavního soudu z minulého týdne, že nebude šetřit senátní žalobu na Václava Klause pro podezření z velezrady (viz Car 822). Odůvodnil to tím, že Václav Klaus už není hlavou státu.

Zprávu z 1. dubna vydává se zpožděním Radomír Szajter

Sport

Jaro na Letné, aneb 21. kolo Gambrinus ligy zdramatizovalo boj o titul

Nejočekávanější zápas nejvyšší domácí soutěže skončil vítězstvím domácí Sparty nad Plzní. Letenští fotbalisté se díky výhře 1:0 dotáhli na svého soupeře, oba rivaly teď v tabulce dělí jen skóre. Překvapením byla prohra Olomouce s Libercem. Výsledek 0:1 ale Olomouc v žebříčku nesesadil, zůstávají třetí a další kola Gambrinus ligy slibují drama.

Zápas dvou nejsilnějších týmů se hrál v sobotu na vyprodané Letné. Jak Sparta tak Plzeň ve vzájemných zápasech střídavě prohrávaly a vítězily, a tak se napjatě čekalo, kdo bude mít navrch tentokrát. Sparta čekat nechtěla a vložila se plně do hry. Už ve 4. minutě přišla krásná akce Matějovského, který přihrávkou našel Kadlece. Gólman Kozáčik vyběhl a hrozící gól odvrátil. Sparta napadala Plzeň při rozehráních a patřilo jí prvních 23. minut hry, než se Západočeši dostali do šance, ale Kovařík nepřesnou přihrávkou ke skórování nepomohl. Plzeňský brankář Kozáčik opět zazářil, když kryl dvě rány Krejčího a jednu Kadlecovu.

V 55. minutě minul Bakoš po Kovaříkově přihrávce sparťanskou zadní tyč o pouhé centimetry. Sparta se prosadila v 68. minutě, když Krejčí nahrál Lafatovi na hlavičku a ten zavěsil. Plzeňský kouč Vrba se snažil zvrátit chod zápasu a vyměnil Bakoše za Tecla. Ten zahrozil v 85. minutě, ale špatně si zpracoval Horváthův pas a Vaclík se mu vrhl pod nohy. V závěru hry Sparta kontrolovala hru a pohlídala si svůj náskok.

Olomouc přicestovala na trávník Liberce v dobré náladě - na jaře neztratila ještě ani bod. Liberec ovšem zformoval výtečnou obranu a všechny útoky přestál. S postupujícím časem se začali Liberečtí dostávat stále do větších šancí. V 85. minutě Šural těsně minul pravou tyč, ale to o minutu později napravil Delarge, který trefou do prázdné brány poslal Liberec do vedení a nakonec i k výhře.

Výsledky 21. kola:
Teplice - Slavia  1:1, Brno - Hradec  1:3, Sparta - Plzeň  1:0, Příbram - Jablonec  3:3, Liberec - Olomouc  1:0, Dukla - Budějovice   4:0, Ml.Boleslav - Slovácko  2:0.
Utkání Ostrava - Jihlava bylo odloženo.

Tabulka po 21. kole:
1. Plzeň  44, 2. Sparta  44, 3. Olomouc  39, 4. Jablonec  38, 5. Mladá Boleslav  31, 6. Dukla  30, 7. Liberec  29, 8. Slavia  26, 9. Slovácko  24, 10. Jihlava  24, 11. Ostrava  22, 12. Brno  22, 13. Hradec Králové  20, 14. Příbram  20, 15. Teplice  19, 16. České Budějovice  17

Jaroslav Totušek

Plzeň v zápase plném emocí postoupila do finále, Třinec stylově odvrátil první mečbol

Plzeňští Indiáni dokázali poprvé po 21. letech postoupit do finále extraligy. V šestém semifinálovém zápase proti Slavii totiž zvítězili 4:2, a prolomili tak finálové prokletí, které se jich drželo přes dvě dekády. Oba týmy do zápasu nastoupily opatrně a ve snaze nic nezkazit, daly v úvodních minutách zapomenout na zběsilou přestřelku z velikonočního pondělí, kdy Plzeň dokázala vyhrát v Praze 5:4.

Ani tak ale diváci nepřišli o atraktivní hokej, který byl plný osobních soubojů a bojovnosti, se kterou se hokejisté obou týmů hnali za vítězstvím. Po dvou třetinách svítil na světelné tabuli stav 2:2, a rozhodnout tak měla třetí třetina. Slavie si vypracovala několik slibných šancí, dokonce hrála přesilovku 5 na 3, ale byla to Plzeň, která posunula vedení na svou stranu, když ve 47. minutě skóroval Kanaďan Nicolas St. Pierre. Slavisté se nevzdávali a doslova se rvali za vyrovnáním. Plzeň, hnána úžasnými fanoušky, kteří se postarali o nevídanou atmosféru, však žádné zaváhání nepřipustila. Naopak, když se minutu a půl před koncem Slavia odhodlala ke hře bez brankáře, potvrdil postup trefou do prázdné branky symbolicky Martin Straka. Čtyřicetiletý kapitán a manažer HC Škoda Plzeň na ledě znovu dokázal, že věk je jenom číslo a připsal si jeden gól a dvě asistence. Vladimír Růžička, trenér Slavie a jeho bývalý spoluhráč, jen těžko schovával zklamání, stejně jako většina slávistických hráčů, které vyprovodil aplaus diváků. Plzeň se ve finále utká s jedním z druhé semifinálové dvojice Zlín – Třinec.

Hokejisté Zlína nezvládli v pátém zápase semifinále Tipsport extraligy proměnit svůj první mečbol proti Třinci, když na vlastním ledě podlehli Ocelářům vysoko 1:6. Dvě branky si připsal nejlepší střelec základní části, Martin Růžička. Zlín už se možná cítili jednou nohou ve finále, třinečtí Oceláři ale byli rázně proti. Začátek zápasu nasvědčoval vyrovnané bitvě a po první třetině se do šaten odcházelo za stavu 1:1. Z kabiny Třince se však na led vrátil úplně jiný tým, který pětigólovou kanonádou ve druhé části rozhodl zápas. Ocelářům se podařilo zlínského brankáře Jakuba Sedláčka překonat třikrát během tří minut, když se postupně trefili Bonk, Zíb a Květoň, a vyhnat tak oporu PSG z brány. Ani jeho náhradník Tomáš Štůrala však dlouho náporu třineckých neodolal, během čtyř minut v bráně ho prostřelil Ctirad Ovčačík a uzavřel tak celkové skóre. Na zlínských hokejistech se v závěru začala projevovat frustrace, ale ani přiostřením hry a hromadnou bitkou za třineckou brankou nedokázali průběh zápasu zvrátit. Třinec snížil stav série na 2:3 a v příštím zápase se na domácím ledě pokusí celou sérii vyrovnat, a udržet si tak naděje na finále.

Semifinále play-off:
Zlín – Třinec 3:2 na zápasy (3:1, 2:6, 4:3N, 2:1N, 1:6)
Slavia – Plzeň 2:4 na zápasy (3:0, 0:1, 2:4, 3:2, 4:5, 2:4)

Martin Kopecký

Počasí

Počasí

Ačkoliv oficiálně je už jaro, neoficiálně, za to však pevnou rukou, stále nad Českem vládne zima. Projevuje se to jak nízkými teplotami od 5 až po -5 °C, tak neustále novými přívaly sněhu, a to nejen v horách. A navíc se podle předpovědí v nejbližší době výrazná změna ani nechystá, naopak ve čtvrtek a pátek má naše území opět zasáhnout takové sněžení, až meteorologové museli znovu sáhnout k výstrahám. Nejvíc by to tentokrát měla odnést Morava.

redakce