11. dubna 2013, Carolina č. 827
události od 3. do 10. dubna
Z domova
Je to ztráta pro stoupence svobody, reagoval Klaus na smrt Thatcherové
Byla inspirací pro české politiky, jednou z nejslavnějších a nejodvážnějších britských politiků, takové byly reakce na úmrtí někdejší předsedkyně tamní vlády Margaret Thatcherové. Současný prezident Miloš Zeman poslal telegram s vyjádřením upřímné soustrasti premiéru Davidu Cameronovi. Jeho předchůdce Václav Klaus doslova prohlásil: „Smrt Thatcherové je ztráta pro stoupence svobody a demokracie.“
Právě Klaus se k Thatcherové a její politice otevřeně hlásil a považoval ji za správnou. „Politiku, kterou prováděla ve Velké Británii, jsme považovali za vzor hodný následování, a proto byla naše (často moje) politika považována za 'thatcheristickou'. Myslím, že to cítila i ona a tomu, co jsme před dvěma desetiletími dělali ve snaze zbavit se dědictví komunismu, vždy vyjadřovala podporu. Toho jsme si vážili a považovali to za vyznamenání,“ citoval Klause iDnes.cz.
„Byl to člověk, který byl respektován i svými názorovými odpůrci a jeho myšlenky byly pro mnohé z nás inspirací. Chtěl bych vyjádřit i obdiv k její statečnosti v době, kdy odvaha nebyla levná. Jsem přesvědčen, že Margaret Thatcherová vstoupí jako jedna z nejvýznamnějších postav do galerie skvělých britských politiků,“ napsal Zeman v telegramu Cameronovi.
S političkou se několikrát setkal současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „V 90. letech přijela do Československa a já jsem měl čest ji doprovázet po Praze a také ještě potom do Bratislavy,“ vzpomíná tehdejší prezidentský kancléř.
Železné lady se také obsáhle věnovaly přední české deníky. Například MF Dnes a Lidové noviny uveřejnily na titulní stránce její velkou fotografii, data života a právě zmíněnou přezdívku.
Victoria Kalita
Na náměstí Míru se vzpomínalo na oběti holocaustu. „Pořád na nás spočívá vina…“
„Hedvika Prskovská, narozena 1905, zavražděna, Lodž.“ Toto a další stovky jmen zazněly 8. dubna na pražském náměstí Míru, aby tak připomněly hrůzy spáchané nejen na Židech, ale i Romech a dalších lidech za druhé světové války. Veřejné čtení jmen obětí holocaustu uspořádal už poosmé Institut Terezínské iniciativy spolu s Nadačním fondem obětem holocaustu. Akci zaštítili ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda a izraelský velvyslanec Jaakov Levy.
Jom ha-šoa, neboli Den vzpomínání na oběti holocaustu zaujal několik set lidí. Postupně se střídali u mikrofonu a nepřetržitě četli náhodně vybraná jména těch, kteří zahynuli v koncentračních a vyhlazovacích táborech. Mnozí odcházeli s roztřeseným hlasem a slzami dojetí. „Je to připomínka, aby se nikdy neopakovalo to, co se stalo za holocaustu, aby se nezapomnělo. Aby se připomínání stalo součástí naší kulturní identity, nejen židovské, ale součástí veřejné společnosti. Proto je to na náměstí Míru, ne v synagoze nebo památníku. Kdokoli chce, může přijít a participovat na čtení,“ vysvětlila pro studentské noviny Carolina ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu Marta Malá. Veřejného čtení se zúčastnili pamětníci, náhodní kolemjdoucí včetně cizinců, studenti židovského Lauderova gymnázia, ale i známé osobnosti. Frontu u pultíku si vystáli kandidátka na prezidenta Táňa Fischerová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová či herec Tomáš Töpfer.
Tématem letošního čtení bylo výročí největší akce odporu Židů vůči nacistům v dějinách. Právě před sedmdesáti lety povstali vězni varšavského ghetta a s vědomím mizivé šance na záchranu odolávali téměř měsíc přesile nacistů. „Spoustu našich lidí odvlekli do koncentračních táborů, nejen Židy. A my jsme byli tak zahlcení svou vlastní hrůzou, že už jsme Židy nestihli chránit. Myslím si, že na nás pořád spočívá vina, že jsme pro ně neudělali všechno, co jsme mohli,“ přiznala pětaosmdesátiletá pamětnice Ludmila Hallerová pro Carolinu. Přečtená jména doplnila zvoláním: „Bože, smiluj se nad námi!“ Rabbi Michael Dushinsky zase připojil emotivní modlitbu za mrtvé El male rachamim. Ne všichni však věděli o tom, co Židé prožívali. „My jsme se všechno dozvěděli až po válce,“ zavzpomínala další z pamětnic na život Pražanů bez informací.
Součástí čtení byla výstava prací studentů z celé České republiky, kteří zvítězili v soutěži na téma aktivního odporu vůči bezpráví. Názory studentů vyjádřilo i heslo „Aktivní odpor vůči bezpráví se netýká jen hrdinů z učebnic dějepisu!“
Z náměstí Míru Kateřina Havlická
Paroubek protestoval proti obnovení mariánského sloupu, útočil také na magistrát
Přibližně stovka odpůrců vztyčení mariánského sloupu se v úterý 9. dubna v 16 hodin sešla na pražském Mariánském náměstí, kde v čele s Jiřím Paroubkem a jeho politickými příznivci ze strany LEV 21 veřejně vystoupili proti obnovení vzácné památky. Sloup, který zmizel ze Staroměstského náměstí v roce 1918, by zde měl znovu stát již napřesrok.
Paroubkovi Národní socialisté spojili dvě akce v jedinou. Hlavním motivem demonstrace bylo vyjádření nesouhlasu se záměrem magistrátu, který obnovení sloupu schválil na své schůzi již koncem března. Paroubek však během svého živelného projevu také vyzval pražské radní, aby odstoupili ze svých funkcí kvůli nedávnému obvinění v souvislosti s kauzou pražské opencard.
Před magistrát dorazili především Paroubkovi příznivci. Podle webu strany LEV 21 se demonstrace účastnilo až 150 lidí, zpravodajské servery se však shodují přibližně na sedmi desítkách. Paroubek ve své řeči mimo jiné připomněl, že sloup zmizel v roce 1918 při zrodu Československa. „Pro vlastence byl tehdy sloup symbolem starého Rakouska, násilné rekatolizace naší země, zpátečnictví a všeho, co skončilo vznikem Československé republiky. Mezi těmi, kdo strhli mariánský sloup, byla v davu také mladá národní socialistka Milada Horáková, tehdy ještě s dívčím jménem Králová,“ citovala jeho slova ČTK.
Paroubek současně připomněl, že právě radní, kteří jsou nyní obvinění kvůli opencard, schválení sloupu posvětili. „Zprofanovaná pražská rada se rozhodla pro obnovení mariánského sloupu, který byl vztyčen v roce 1652, po konci náboženské svobody, kdy byla na 300 let potvrzena vláda habsburské dynastie v českých zemích. Byl to triumf katolicismu proti protestantství, násilná rekatolizace,“ řekl.
Mariánský sloup má však kromě symboliky rekatolizace důležitou historickou hodnou (má jít o první barokní památku v zemi), a právě to je podle Terezy Králové, mluvčí pražského magistrátu, nejpádnějším důvodem k jeho umístění na původní místo.
Z Mariánského náměstí Tereza Stonišová
Na festival Všemi směry přijeli diskutovat známí novináři, studenti si vyzkoušeli i praxi
Devátý ročník publicistického festivalu Všemi směry přichystal 4. dubna návštěvníkům pražského Divadla Komedie pestrý program. Sahal od debat novinářů přes workshopy zaměřené na pilování profesních dovedností až k improvizaci, o závěr se postarala kapela Love Makers. Akci organizovali studenti Vyšší odborné školy publicistiky v Praze, kteří tak přiblížili svou práci ve všech studijních oborech a dovedli publikum k zamyšlení nad kvalitou obsahu médií a jejich budoucností.
Komentátor týdeníku Ekonom Robert Břešťan, majitel agentury Inborn Ondřej Sláma a redaktorka Českého rozhlasu Pavlína Nečásková diskutovali o budoucím uplatnění mladých publicistů. Zdůrazňovali, že praxe začíná už ve škole a shodli se, že je třeba mít a ctít své profesní vzory.
Trojice Martin Kézr z Práva, reportérka České televize Aneta Vojtěchová a bývalý editor MF Dnes Vojtěch Krasnický učila metodu správného kladení otázek – tedy umění ptát se tak, aby novinář od tázaného nedostal nechvalně známou odpověď „Tak určitě…“. „Tato odpověď je většinou selháním samotného novináře,“ upozornil sportovní redaktor Kézr. „Co má ten chudák taky říct na otázku Máte velké ambice?“ Společně s několika desítkami účastníků workshopu pak rozplétali složitou kauzu, ve které si každý mohl vyzkoušet položit otázku co nejlépe, a ověřit tak pravdivost dosavadních výroků mluvčího.
O trendu fotografování smartphonem promluvil Tomáš Tesař z Reflexu. „Dnes máme sice dokonalou digitální techniku, ale už s ní nikdy nebudeme tak nenápadní jako Bresson s Leicou – fotožurnalisté jsou zkrátka moc vidět. Lidé se přirozeně vyděsí,“ myslí si. Proto vidí budoucnost ve focení chytrým telefonem, který je malý a vždy po ruce. K jeho používání už přivábil i svého kolegu Jana Šibíka.
Otázku veřejného zájmu v žurnalistice probírali investigativní novináři Jaroslav Kmenta (MF Dnes), Dalibor Bártek (ČT) a Josef Klíma, přičemž diskuzi korigoval reportér ČT Marek Wollner. „Lidé si často myslí, že to neděláme, abychom sloužili všeobecnému zájmu, ale abychom někoho pošpinili,“ myslí si Klíma. Jako další problém vidí apatii lidí: „Přestává je to bavit, už si zvykli, že se krade…“ Bártek zase upozornil na přehlíženou skutečnost, že když investigativní novinář dělá svou práci pořádně, stává se součástí příběhu, a problém nestrannosti by měli kontrolovat spíš jeho nadřízení.
Zájemci si mohli vyzkoušet moderování zpráv se čtecím zařízením, komentování sportovního přenosu, tvorbu efektivního sloganu či workshop profesionální práce s hlasem.
Z Divadla Komedie Tereza Pavelcová
Z domova stručně
* Na pět tisíc lidí navštívilo během uplynulého víkendu historický komplex Karolina v centru Prahy. Univerzita Karlova jej při příležitosti 665. výročí svého založení otevřela veřejnosti. K vidění byly kromě samotných reprezentačních sálů i fakultní žezla, portrétní galerie rektorů a další univerzitní cennosti. „Karolinum je srdcem univerzity od konce 14. století a celá jeho architektura a výzdoba na tuto historii upomíná. Ve Velké aule můžeme vidět detaily gotické nebo renesanční, případně barokní výzdobu nebo i zcela moderní artefakty 20. století,“ uvedl pro Českou televizi Petr Svobodný, ředitel Ústavu dějin UK. Dny otevřených dveří se v Karolinu příležitostně konají od listopadu 1989, ten letošní uspořádala univerzita po pětileté přestávce. V roce 2008 přilákalo historické centrum tisíce návštěvníků.
* Úřad pro ochranu osobních údajů udělil Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze pokutu ve výši 100 000 korun. Státní zastupitelství údajně porušilo zákon, když jeho šéfka Lenka Bradáčová zveřejnila platy všech žalobců i administrativních pracovníků, které zaměstnává. Ochráncům osobních údajů vadí hlavně jmenovité zveřejnění úřednických platů. „Konstatovali jsme, že byly zveřejněny i údaje osob, kde je otázka, zda je na stejné úrovni řidič či knihovnice jako státní zástupce,“ vysvětlila deníku Právo mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková s tím, že samotné zveřejnění platů žalobců by úřadu nevadilo. Bradáčová s rozhodnutím ani s jeho odůvodněním nesouhlasí, chystá se proti němu podat rozklad a neváhá se obrátit ani na soud. Platy podle svých slov zveřejnila na žádost občana podle zákona o svobodném přístupu k informacím. „Já si stojím za tím, že i jména a příjmení jsou údajem, který má být zveřejněn,“ uvedla vrchní žalobkyně pro Český rozhlas s odkazem na dřívější verdikt Nejvyššího správního soudu. Ten už v červnu 2011 rozhodl, že platy ve veřejné sféře mají být transparentní.
* Školní výlet do Prahy skončil pro žáky francouzského víceletého gymnázia tragicky. Autobus, ve kterém v pondělí cestovalo 41 lidí, z toho 36 žáků ve věku od 13 do 17 let, sjel kolem půl sedmé ráno z plzeňské dálnice D5 na silnici z Rokycan do Litohlav, kde se zabořil do protisvahu. Na místě zemřela šestnáctiletá dívka, 23 zraněných skončilo v plzeňské fakultní nemocnici. Ostatním poskytla azyl jedna z plzeňských základních škol a ještě v pondělí večer odletěli zpět do Francie. Většina zraněných opustila Česko během středy. Tři učitelé, jedno dvanáctileté dítě a řidič autobusu zůstávají v nemocnici. Příčina nehody zatím není známá.
Michal Bělka
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Prezident Zeman dodržel tradici a jako první zemi navštívil Slovensko
Slavnostním ceremoniálem na nádvoří prezidentského paláce v Bratislavě začala 4. dubna první zahraniční návštěva Miloše Zemana v roli prezidenta. Hlavním tématem dvoudenní cesty bylo posílení spolupráce obou zemí a to nejen v rámci nadnárodních organizací, ale také „v rámci dvou sousedů, kteří mají rozvinutý obchod i společné možnosti investování,” citovaly oficiální stránky www.prezident.sk slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče.
Český prezident na úvod zdůraznil, že nezavítal na Slovensko jen kvůli zachování tradice, ale proto, že „vztahy mezi Českou a Slovenskou republikou se bez jakéhokoliv přehánění dají označit jako nadstandardní.” To dokázal na jazykové podobnosti a společné části historie obou zemí.
V Bratislavě působil dojmem silného prezidenta, jenž chce být aktivnější než jeho předchůdci Václav Havel a Václav Klaus. Kromě zavedení eura a propojování silnic se zmínil například i o společné hokejové lize. Dalším tématem obou prezidentů byly konkrétní nápady na zlepšení ekonomické spolupráce, např. v oblasti nákladní železniční dopravy nebo energetické bezpečnosti.
Na otázku, zda by se manželka předchozího prezidenta Livia Klausová měla stát velvyslankyní na Slovensku, Zeman odpověděl, že komentovat nerozhodnutá jména je amatérismus. Narážel tak na slova českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, mimochodem poraženého v druhém kole přímé prezidentské volby, který jmenování Klausové veřejně odmítl.
Zemana na Slovensko kromě manželky Ivany doprovodila řada podnikatelů. Podle něj není pro podnikatele důležité snížení daní, ale získávání zakázek. „Důležité je, kam výnos daní půjde. Když půjde do spolupráce veřejného a soukromého sektoru, je to smysluplné,” řekl podle iDnes.cz.
V prezidentském paláci, kde sídlí úřad vlády, se Zeman potkal i s jejím předsedou Robertem Ficem. „My dva si vždycky máme co říci,” poznamenal Fico. Jednali spolu o zájmech jak českých, tak slovenských podnikatelů. Zeman se setkal také s někdejším předsedou vlády Mikulášem Dzurindou.
Jan Červenka
Ekonomika
V březnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost je přesto vysoká
Bezmála šest tisíc lidí našlo minulý měsíc nové uplatnění. Ve srovnání s únorem tak klesla nezaměstnanost o desetinu procenta na aktuálních osm procent. Za nárůst pracovních míst může zejména nástup sezonních prácí. „Jejich pozitivní efekt se v březnu kvůli studenému počasí opozdil. Výraznější pokles nezaměstnanosti díky sezónním faktorům tak lze očekávat až v dubnu,“ vysvětlil pro portál e15.cz analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.
Úřady práce však mají podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí stále 587 768 hlášených uchazečů o zaměstnání. Více než o čtyři tisíce se ale zvedl počet volných pracovních míst, a dosáhl tak 38 863. Na jednu volnou pozici tedy připadá více než 15 uchazečů.
Z okresů je na tom nejlépe Praha, kde činí podíl nezaměstnaných jen 4,6 procenta. Naopak nejhorší čísla vykazují Bruntál (14 %) a Jeseník (13,7 %). „Celková situace na pracovním trhu zůstává krajně nepříznivá a je nejhorší za období trvání samostatné ČR,“ upozornil Novák mimo jiné na klamavý sezónní faktor, který za březnovými čísly stojí.
V loňském roce byla navíc situace podstatně lepší. Už třetím měsícem se totiž procento nezaměstnaných počítá jinou metodikou, takže jsou údaje proti loňsku zdánlivě nižší. „Podle dříve používaného ukazatele by registrovaná míra nezaměstnanosti v březnu dosáhla 10,1 procenta,“ uvedl pro ČTK David Marek z Patria Finance. Minulý rok v březnu tak úřady práce evidovaly až o 62 tisíc nezaměstnaných méně. „Nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace na pracovním trhu v dohledné době zlepšit. V jarních a letních měsících se sice nezaměstnanost díky sezónnosti přechodně sníží, ale na podzim můžeme očekávat její opětovný nárůst,“ shrnul Novák.
Silná nezaměstnanost má také velký vliv na státní rozpočet. Z něho se vyplácí podpora v nezaměstnanosti, která za poslední tři měsíce narostla o 7,4 procenta a z rozpočtu se na ni tak vyplácí už 2,83 miliardy korun.
Daniel Mazura
Vláda prodala podíl ČSA Korejcům
Korean Air koupily 44% podíl Českých aerolinií. Smlouvu ve středu 10. dubna podepsaly se zástupci vlády a Českého Aeroholdingu. Za dlouhodobě ztrátový státní podnik ČSA Korejci zaplatili 67,5 milionů korun, což je podle odborníků odpovídající částka za téměř poloviční podíl. Premiér Nečas považuje spolupráci s Korean Air pro Českou republiku za přínosnou, spolupráce s asijským trhem by mohla přilákat zahraniční kapitál.
Slavnostního podpisu smlouvy se za českou stranu zúčastnili premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek, za Český Aeroholding jeho generální ředitel Miroslav Dvořák a první místopředseda Petr Vlasák. Korejskou stranu zastupoval prezident Korean Air Čang Hun-či a výkonný viceprezident Won Te-čo. Podpisem smlouvy získala společnost Korean Air jedno místo v dozorčí radě ČSA, díky kterému bude mít možnost ovlivňovat i evropský trh. Česká vláda si i nadále ponechala nadpoloviční většinu všech hlasů v dozorčí radě, aby v budoucnu stále měla výsadu při rozhodování.
Vstup Korean Air do ČSA je krok správným směrem, řekl u příležitosti podpisu kontraktu předseda vlády Petr Nečas. Ten dlouhodobě podporoval rychlý prodej ČSA do rukou bohatšího partnera. Podle Petra Nečase by z přítomnosti nového partnera mohlo těžit i letiště Václava Havla, které se stane uzlovým bodem pro přestup do Asie.
Korejské aerolinie jsou dlouhodobě prosperujícím podnikem, který se kvalitou svých služeb řadí mezi deset nejlepších společností v oboru. Nabízejí lety do téměř 130 destinací a 41 států, ročně přepraví přes 20 milionů cestujících. ČSA jsou naopak dlouhodobě ztrátové a v posledních letech i kvůli finanční krizi snižují kvalitu i rozsah svých služeb. V minulém roce se nevešly ani do první stovky v žebříčku nejlepších leteckých dopravců.
Adam Folta
Kultura
Obecní dům v Praze vystavuje Muchovy plakáty, čeká se rekordní zájem
Sto šestnáct originálních plakátů Alfonse Muchy je od 10. dubna do 31. července k vidění v pražském Obecním domě. Organizátoři očekávají podle Českého rozhlasu rekordní účast, a to až sedmdesát tisíc návštěv.
Obecní dům vystaví plakáty z autorovy tvorby mezi lety 1894 – 1935. Dohromady je dal bývalý tenista a sběratel Ivan Lendl. Sám se ale vernisáže nezúčastnil, zastoupila ho jeho dcera Marika Lendlová. „Pořád nevycházím z údivu, kdo vlastně je a čeho dosáhl. V Česku si to uvědomuju mnohem víc,“ řekla pro iDnes.cz právě na vernisáži 9. dubna.
Výstavu organizuje Nadační fond Richarda Fuxy a připravil ji kurátor Karel Srp. Fuxa s Lendlem uzavřeli zvláštní dohodu: místo originálů, které měl tenista pověšené u sebe doma, bude mít ty nejlepší kopie. A to po dobu nejméně pěti let, z Česka totiž zamíří výstava do Japonska a do Ruska.
U nás se zdrží do konce července a k vidění bude kompletní sbírka denně od 10 do 19 hodin v budově Obecního domu v centru Prahy. Kromě toho budou v prodeji kopie plakátů, Lendl navíc přislíbil uskutečnění několika komentovaných prohlídek.
„Výstava je rozčleněna do tří částí. Jednak na to nejslavnější období – pařížské, které pokrývá léta 1894 až 1904. Potom na období ve Spojených státech. A na české, kdy se vlastně tolik už plakátu nevěnoval, a to od roku 1910 do roku 1935,“ komentoval výstavu Srp pro iDnes.cz. Muchovy plakáty by měly být jednou z největších kulturních událostí roku.
Seda Dzholdosheva
Festival Fotojatka představí v Českých Budějovicích to nejlepší z dokumentární tvorby
Milovníci tvůrčí fotografie mají tento rok již posedmé možnost zhlédnout díla špičkových českých i zahraničních dokumentaristů na festivalu tvůrčí fotografie Fotojatka. Promítání vybraných souborů 12 autorů za hudebního doprovodu se už uskutečnilo v Brně a v Praze, nyní se přesouvá do domovského města festivalu – Českých Budějovic, kde se bude konat ve třech dnech 25.-27. dubna.
V Českých Budějovicích budou součástí třídenního maratonu i zajímavé workshopy a promítání pod širým nebem. Na pražském večeru, který se konal 5. dubna v žižkovském kině Aero, se na plátně objevily fotografie tří českých fotografů. První z nich Jan Langer nafotil pro server Aktuálně.cz sérii portrétů seniorů, kterým je více než sto let. Současné portréty pak dal vedle jejich starých portrétů z mládí. Vznikla tak zajímavá animace, kdy se z obličeje starého člověka postupně stává jeho mladší já.
Dalším českým promítaným fotografem byl Jiří Turek a jeho projekt cityLAB. Emocemi nabité fotografie umožnily divákům přenést se do 17 světových metropolí a zažít jejich specifickou atmosféru. Poslední domácí autor, kladenský rodák Jiří Hanke, představil výběr z černobílých snímků Kladna ze 70. a 80. let.
Ze zahraničních fotografů pořadatelé vybrali například několikanásobného ruského vítěze World Press Photo Sergeje Maximišina. Na plátně se objevil průřez jeho tvorby, zaměřené na problémy a život v bývalém SSSR. Pořadatelé též neopomněli do programu zařadit Kanaďana Donalda Webera, který získal cenu WPP 2012 za svůj soubor Výslechy. V něm se zaměřil na konkrétní projevy moci dopadající na jednotlivé lidi v bývalých zemích SSSR.
Fotojatka jsou jedinečná tím, že jsou snad jediným fotofestivalem na světě, který snímky nevystavuje, nýbrž výhradně promítá na plátně za hudebního doprovodu, který si vybírá sám autor. Vznikne tak daleko silnější zážitek než u běžné výstavy v galerii. Dalším neodmyslitelným rysem festivalu je vtipem sršící moderátor Jan Flaška, který v převleku za duši fotografie provází celým festivalem a zpovídá autory.
Z kina Aero Alžběta Čermáková
Sport
Plzeň ani Sparta nezaváhaly, boj o titul pokračuje
Plzeň, nebo Sparta. Pokud se nestane nic mimořádného, jeden z těchto týmů by měl první červnový den převzít pohár pro mistra fotbalové ligy. Mezi těmito týmy to budou opravdové dostihy. I po 22. kole má totiž momentálně první Plzeň stejně bodů jako druhá Sparta, Horváth a spol. vedou tabulku jen kvůli skóre. Obě mužstva vyhrála, Plzeň si doma poradila díky dvěma gólům Marka Bakoše s Teplicemi 2:1 a Sparta si z Olomouce přivezla vysokou výhru 3:0.
Nezaujatému fanouškovi slibují další kola mnoho napětí. O titulu může rozhodnout i počet vstřelených branek, zatím má Plzeň o dvě víc. „Každý vstřelený gól může být dobrý, takže je škoda, že jsme dnes v zakončení nebyli úspěšnější,“ litoval plzeňský trenér Pavel Vrba neproměněných šancí na pozápasové tiskové konferenci.
Sparťané svou výhrou na Hané, na níž se dvěma góly podílel Václav Kadlec, zamotali boj o třetí místo. Olomouc po čtyřech výhrách v řadě podruhé prohrála a klesla na čtvrtou příčku. Na ní vystřídala Jablonec, který se díky vítězství nad Slováckem 4:1 posunul o místo výše.
Ani čtvrté „malé“ pražské derby za sebou mezi Slavií a Duklou nepřineslo branku, a tak souboj otce Petra Rady na trenérské lavičce vršovického celku a syna Filipa Rady v brance týmu z Julisky neměl vítěze. Rada ml. vychytal deváté čisté konto v sezoně, starosti má spíše jeho otec. „Rada ven,“ neslo se několikrát Eden Arénou. „Tahle situace už nejde zastavit. Bude pokračovat, i když vyhrajeme další dva zápasy,“ postěžoval si trenér v rozhovoru pro server iDnes.cz. Šanci na nápravu má Slavia už v sobotu, kdy se na Spartě odehraje 279. derby pražských „S“.
Zápas o záchranu mezi Českými Budějovicemi a Příbramí provázelo podezření z nečestného vedení utkání. Domácí si stěžují především na výkon rozhodčího Drahoslava Drábka, který nařídil penaltu, díky níž si hosté odvezli těsnou výhru 1:0. „Před zápasem za mnou přišli někteří hráči a říkali mi: Hele, byl jsem kontaktovaný, aby ten zápas dopadl blbě,“ řekl předseda představenstva českobudějovického klubu Karel Poborský Nedělnímu Sportu. Na fotbalovou ligu tak opět padlo podezření z korupčního jednání.
Výsledky 22. kola: České Budějovice - Příbram 0:1, Slavia - Dukla 0:0, Olomouc - Sparta 0:3, Ostrava - Liberec 0:1, Jablonec - Slovácko 4:1, Plzeň - Teplice 2:1, Hradec Králové - Mladá Boleslav 2:2, Jihlava - Brno 2:0
Tabulka: 1. Plzeň 47 b., 2. Sparta 47, 3. Jablonec 41, 4. Olomouc 39, 5. Liberec 32, 6. Mladá Boleslav 32, 7. Dukla 31, 8. Slavia 27, 9. Jihlava 27, 10. Slovácko 24, 11. Příbram 23, 12. Ostrava 22, 13. Brno 22, 14. Hradec Králové 21, 15. Teplice 19, 16. České Budějovice 17
Tomáš Franěk
Zlín a Plzeň vykročily do finálové série nerozhodně
Hokejisté Zlína a Plzně zahájili bitvu o titul mistra extraligy nerozhodně. V prvním utkání zvítězili plzeňští hráči na ledě Zlína 3:0, zatímco v druhém byli úspěšnější domácí. Napínavý duel rozhodl až v samostatných nájezdech Leška, díky němuž Zlín zvítězil 3:2. Série se za vyrovnaného stavu 1:1 přesouvá do Plzně.
Zlínští hokejisté si účast ve finále vybojovali teprve minulý čtvrtek. V Třinci zvítězili v šestém utkání 4:3 a celou sérii ovládli 4:2 na zápasy. Plzeň si finále zajistila už o den dříve, když porazila Slavii 4:2 a stejným poměrem zvítězila i v celé sérii.
Finále začalo v úterý 9. dubna ve Zlíně. Plzeň si triumf v prvním utkání rovnoměrně rozložila do jednotlivých třetin, když v každé z nich vstřelila jeden gól. Jako první se ve 14. minutě trefil slovenský útočník Balej. Druhou branku přidal ve 38. minutě Kovář, který měl zásluhu i na poslední brance Západočechů. Kovářovu střelu Sedláček vyrazil, ale dorážka Pletky už byla nad síly zlínského gólmana. Zlín v utkání doplatil především na špatné přesilovky. Celkem šestkrát měli domácí hráči možnost početní převahy, ale ani jednou ji nevyužili. Naopak Plzeň se v přesilové hře trefila dvakrát, a i díky tomu zvítězila v prvním finále 3:0.
Druhé finálové utkání bylo mnohem napínavější. Zlín rozhodl o svém vítězství 3:2 až v samostatných nájezdech, v nichž byl jediným úspěšným střelcem Leška. Zlínský centr byl hlavní postavou zápasu, kromě rozhodující branky ještě na další dvě přihrál. „Obě ty přihrávky jsem dával naslepo. Jsem hlavně rád, že Kuba Sedláček všechny tři nájezdy chytil, a já jsem pak nebyl pod takovým tlakem,“ uvedl pro iDnes.cz Petr Leška.
Přitom ani druhé utkání Zlín nezačal dobře. Už ve 4. minutě se trefil plzeňský Straka, ale na jeho branku odpověděl domácí Okál. Vedení Plzni znovu vrátil ve 23. minutě Dvořák. Za Zlín vyrovnal ve 38. minutě Balaštík a utkání za stavu 2:2 nakonec dospělo až do prodloužení. V něm však gól nepadl. Finálová série pokračuje v sobotu 13. dubna v Plzni.
Václav Rokyta
I bez Berdycha postoupili čeští tenisté do semifinále Davis Cupu
Čeští tenisté si počtvrté za uplynulých pět let zahrají semifinále Davisova poháru. Ve slavné týmové soutěžili postoupili mezi nejlepší čtyři díky vítězství v Kazachstánu. Rozhodující třetí bod získal v neděli 7. dubna Lukáš Rosol, jenž na kurtu zaskakoval za hrdiny loňského vítězného finále Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka.
Berdych se z duelu omluvil, Štěpánek po zdravotních potížích není ještě úplně ve formě, a tak bylo klání v Astaně na nových tvářích. Rosol svoji roli zvládl, kromě nedělní dvouhry zvládl i tu úvodní v pátek. V pátek se dařilo i Janu Hájkovi. Naopak pár Hájek-Štěpánek v sobotní čtyřhře neuspěl, a tak rozhodnutí přišlo až v neděli.
Kazachstán - Česko 1:3
Kukuškin - Hájek 3:6, 2:6, 4:6; Golubjov - Rosol 6:4, 4:6, 2:6, 6:7 (6:8);
Ščukin, Golubjov - Štěpánek, Hájek 7:6 (2), 6:4, 6:3; Koroljov - Rosol 6:7 (5), 7:6 (2), 6:7 (5), 2:6).
redakce
Počasí
Počasí
Mrazivé dny, které se s Českem dlouho nechtěly rozloučit, po víkendu konečně vystřídalo jarní počasí. Noční teploty začátku týdne ale stále klesaly pod bod mrazu, což potvrzují i nové teplotní rekordy. V Jeseníku naměřili v pondělí 8. dubna minus 9,7 stupňů Celsia, což je ještě o tři méně než při rekordu před 11 lety. Stejná teplota se ve Frenštátě pod Radhoštěm zapsala jako nejmrazivější v celém Moravskoslezském kraji.
Po víkendu se rtuť teploměrů začala přes den pomalu šplhat k 10 stupňům Celsia a Česko se konečně dočkalo i slunečních paprsků. V nížinách se se sluncem střídaly déšť nebo silnější vítr. Hory ale stále zůstávají pod sněhem díky mrazivým teplotám a smíšeným nebo sněhovým srážkám. Teplé počasí by nám ale podle Českého hydrometeorologického ústavu mělo zpříjemnit i víkend, i když s občasnými přeháňkami.
Tereza Vaisová