18. dubna 2013, Carolina č. 828

události od 10. do 17. dubna


Z domova

Změny v Ústavu pro studium totalitních režimů vyhrotily střet vládních a opozičních stran

Krize kolem Ústavu pro studium totalitních režimů pokračuje. Poté co byl 10. dubna odvolán dosavadní ředitel Daniel Herman, rezignovali postupně všichni členové vědecké rady ÚSTR. Konflikt nezůstává pouze uvnitř instituce, ale prosakuje i do politických kruhů, kde vyvolává roztržky mezi vládními stranami a opozicí.

Daniela Hermana odvolala Rada ÚSTR, jejímiž členy se v posledních měsících stali i tři lidé blízcí ČSSD. Radní volí horní komora parlamentu, v níž má nyní převahu levice.  Rada Hermanovo odvolání odůvodnila v tiskové zprávě mimo jiné tím, že ústav „není v současnosti symbolem otevírání a zveřejňování dokumentů a informací, ale spíše utajování a účelově selektivní práce s informacemi.“ Podobně komentovala Hermanův odchod i Petruška Šustrová, předsedkyně Rady ÚSTR. „Obě činnosti, vědecká i digitalizační, probíhaly pouze podle ročních plánů, nikdy jsme se nesetkali s koncepcí. Jsme toho názoru, že ústav i archiv by měly pracovat podle dlouhodobějších plánů,“ uvedla.

Tento krok však vyvolal nesouhlasnou reakci politiků. Premiér Petr Nečas (ODS) či vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) to považují za pokus o puč, kterým má ČSSD ve spolupráci s KSČM dosazováním vlastních lidí na posty v ústavu falšovat historii a zabránit odhalování zločinů zejména komunistické totality. Takto se staví k odvolání i Naděžda Kavalírová,  předsedkyně Konfederace politických věznů a jediná ze šesti radních, která Hermana podpořila a jeho odvolání označila za politickou objednávku. Následně odmítla s ostatními radními sedět u jednoho stolu.  Postavila se tak na stranu vědecké rady ústavu, ve které postupně rezignovalo všech patnáct členů.

ČSSD odmítá zatahování ústavu do politického boje a její senátor Jiří Dienstbier označil kritiku Hermanova odvolání za „pravicový bolševismus“. Předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka míní, že ODS se „hysterickou debatou“ o změnách  ve vedení ÚSTR snaží zastřít, že ve vládě nesplnila své sliby voličům.

Podle prezidenta Miloše Zemana má historický ústav „vést renomovaný historik, nikoliv tajemník biskupské konference (bývalý ředitel Herman – pozn. aut.), a nikoliv bývalá překladatelka z polštiny (nová ředitelka Pavla Foglová – pozn. aut.).“ K situaci v ÚSTR se vyjádřil exkluzivně pro deník Právo.

Rudolf Kovařík

S oteplením přichází pylová sezóna, alergiky čekají zdravotní potíže

Prudké změny teplot, které na přelomu týdne místy stouply až o 15 stupňů, zahájily v Česku každoroční pylovou sezónu alergiků. Ta kvůli rekordně chladnému jaru přichází téměř o měsíc později. Zatímco v loňském roce hlásily pylové stanice velký výskyt alergenů už v polovině března, letos byl začátek jara relativně klidný.

Mnozí se ale na obtíže připravili s předstihem. Podle lékárníků je nárůst zájmu o léky znatelný. V posledních týdnech stoupl více než o 50 procent. „Denně tu teď máme několik pacientů, ještě minulý měsíc přišli jen jeden až dva týdně,“ uvedla lékárnice v místní lékárně v Přelouči. „Lidé kupují kapky do nosu i do očí a prášky, některé farmaceutické firmy dokonce připravily speciální akce, kdy všechny tyto druhy léků nabízejí v balíčku,“ dodala.

Největší zájem je mezi lidmi alergickými na pyl břízy. Ten je velice agresivní a v období jara mezi alergeny dominantní. „V tomto týdnu očekáváme nástup plné sezóny břízy, postupně i ve středních polohách. V nejbližších dvou týdnech bude sezóna břízy na celém území České republiky dosahovat vrcholu,“ uvedla v úterý Česká pylová informační služba ve výhledu pro následující týden. Zdravotní obtíže, jako jsou senná rýma, kašel, vyrážka a pálení očí mohou v příštích týdnech trápit i pacienty alergické na pyl jasanu, jilmu a vrby.

Nějakým druhem alergie trpí v Česku téměř čtvrtina populace. Je to důsledek špatného životního stylu, množství smogu ve vzduchu, stresu a roli hraje i dědičnost. Ačkoli lékaře navštěvuje jen něco přes osm set tisíc pacientů a číslo stále klesá, odborníci odhadují, že lidí, kteří alergii neléčí, naopak přibývá. Následky přitom mohou být vážné. Kromě poškození nosní sliznice a oslabení imunitního systému hrozí rozvinutí nebezpečného astmatu. Na něj u nás každoročně zemře až sto lidí.

Z Pardubického kraje Aleš Doležal

Kamila Moučková obdržela Cenu Arnošta Lustiga

V pátek se v sídle primátora hlavního města Prahy podruhé udělovalo ocenění za odvahu, statečnost, lidskost a prosazování spravedlnosti ve společnosti - Cena Arnošta Lustiga. Právě odkaz předloni zesnulého prozaika se stal symbolem zmíněných morálních hodnot, za které letos cenu převzala Kamila Moučková, bývalá televizní a rozhlasová moderátorka.

„Bylo mi úplně jedno, že na mě sovětští vojáci při přímém vysílání míří samopaly, pod kterými mě nakonec vyvedli ze studia. Bylo mi v té chvíli jedno, co se mnou bude. Třásla jsem se vzteky, zlostí, pocitem bezpráví, ponížení a potupy. Byla jsem podvedená, my všichni jsme byli podvedeni,“ řekla Kamila Moučková k nejtíživějšímu momentu svého života. K okolnostem sovětské okupace se ve svých projevech vraceli také další řečníci, mezi nimi
i primátor Bohuslav Svoboda a premiér Petr Nečas.

Kamila Moučková v srpnu 1968 jako první v televizi ohlásila okupaci vojsky Varšavské smlouvy a veřejně projevovala nesouhlas s režimem, kvůli těmto aktivitám přišla o práci, čelila silnému nátlaku a perzekucím. I přes tyto okolnosti od svého přesvědčení a boje neustoupila a patřila mezi první signatáře Charty 77, právě tímto svým chováním si podle Jana Pirka ocenění zasloužila. Zařadila se tak za loňského laureáta, biskupa Václava Malého,
i on byl oceněn především za boj s komunistickým režimem a za své morální kvality.

Patnáctičlenný Výbor ceny Arnošta Lustiga se skládá z významných osobností české kulturní, politické i vědecké scény. Mezi členy se řadí například Markéta Mališová, ředitelka Společnosti Franze Kafky, či Karel Šiktanc a Jiřina Šiklová. Předsedou výboru je kardiochirurg Jan Pirk, ten společně s předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou letošní ocenění předal.

Daniela Brodcová

Soutěž Historické město roku 2012 představila své tři finalisty

Již jubilejním dvacátým rokem existuje v České republice Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón spuštěný neziskovou nevládní organizací Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.  Tento program se stará výhradně o organizační a ekonomickou záchranu a rozvoj kulturních hodnot a ozdravení životního prostředí. V rámci projektu se každoročně vyhlašuje cena Historické město roku.

„Nehodnotíme jenom samotnou péči o památky a chráněné objekty, ale i přístup města k rozvoji historického a turistického potenciálu, spolkovou činnost, spolupráci s místními podnikateli a živnostníky a mnoho dalších kritérii podle předem stanoveného protokolu,“ uvedla tajemnice sdružení Květa Vitvarová. Za loňský rok byla nominována města Cheb, Jilemnice a Příbor. Vítěze vyhlásí ve Španělském sále Pražského hradu 18. dubna při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. Dostane stotisícový grant a pamětní desku.

Každé ze tří měst je svým způsobem unikátní a k jejich krásám se vyjádřili přítomní starostové. Cheb zažil po čtyřistaleté existenci peklo při druhé světové válce, kdy byla třetina města srovnána se zemí. Přesto se na území památkové rezervace nachází 205 nemovitých kulturních památek, o které město pravidelně pečuje. V Chebu se často konají společenské a kulturní akce na historickém náměstí, či přímo na Chebském hradě. Jilemnice má památek sice jen 36, ale udržuje je ve výborném stavu. Město žije kulturním a společenským životem a působí zde historické spolky s dlouhou tradicí. Příbor je nejstarší z nominovaných měst. Rodiště Sigmunda Freuda má historické jádro s 55 památkami. Bohatý kulturní život podtrhuje vlastní městská televize. Všichni napjatě očekávají, kdo se 18. dubna stane vítězem devatenáctého ročníku.

Kromě soutěže Historické město se Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska věnuje každoročně velkému množství jiných projektů. Mimo jiné se zapojuje do Dnů evropského dědictví, pořádá soutěž Mladí fotografují památky a rozjíždí projekt historického putování po městech Čech, Moravy a Slezska.

Po uzávěrce: Historickým městem roku 2012 se stala Jilemnice.

Z tiskové konference Jaroslav Totušek

Vysokoškoláci debatovali o současném studentském životě

V prostorách kinosálu Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze (FAMU) se v pondělí 15. dubna uskutečnila debata s názvem Současný studentský život.
 Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Lukáš Matoška se v úvodu pokusil definovat, kým student vlastně je. „Podmínil bych studenta tím, že se zapojuje, že je aktivní. Když se podíváme na severské země, tak tam na studium pohlíží jako na povolání, a jsou za to dokonce placeni,” říká a dodává, že k tomu máme samozřejmě velmi daleko.

Tomáš Zloch, prezident Studentské unie Českého vysokého učení technického, tvrdí, že velká část studentů podle jeho zkušeností nemá zájem něco ovlivňovat. „Většina studentů jsou pasivní konzumenti informací. A to se jim informace musí přinést na stříbrném podnosu, oni ji sežvejkaj a za chvíli ji zase vyplivnou, protože už jim nechutná.”

Kateřina Písačková, zástupkyně iniciativy Oživme Hollar a zároveň studentka Fakulty sociálních věd UK je přesvědčená, že nedostatečná aktivita studentů je způsobena tím, že velká část z nich je zaměstnaná na plný úvazek. „Tím pádem studenti neinvestují nic moc ze sebe do studia,” myslí si a připomíná severské modely, kde jsou studenti podporovaní státem. „Moji dánští přátelé dostávali od státu tolik peněz, že jim to zaplatilo  základní živobytí, takže si mohli přivydělávat maximálně na nějaké radůstky,” vykládá Písačková a upozorňuje, že potom měli čas se věnovat nejen studiu, ale i dalším aktivitám.

Celá diskuze se pohybovala především kolem otázky, do jaké míry může student ovlivnit prostředí kolem sebe, kvalitu a podmínky studia.

Apolena Rychlíková, místopředsedkyně Akademického senátu FAMU, pochybuje, že studenti vůbec dokáží vyslovit názor jako celek. „Schopnost aktivizace českých studentů je velmi malá, nejspíše to souvisí s určitou ideologickou vyprázdněností, která je způsobena mediálním obrazem studentských protestů,” tvrdí Rychlíková.

Diskutující se shodli, že studenti obecně mají sílu něco změnit. Lukáš Matoška se odvolával na příklad, kdy se studentům podařilo zastavit zdražování kolejného, nebo když před půl rokem v Quebecku dokonce vyvolali i nové volby. „Studenti samozřejmě sami o sobě nestačí, potřebují aliance s pedagogy a dalšími vlivnými lidmi, ale jsou relevantně velkou silou,” prohlašuje Matoška. Ostatní připomínají, že od Týdne neklidu studentská vůle něco změnit zmizela. „Je to přehnaná skepse, protože nebýt Týdne neklidu, tak tady dnes nesedíme. Před rokem se daly věci do pohybu,” reaguje Matoška.

Podle některých jsou studenti politikou otráveni. „Pro studenty je demonstrace skoro jako sprosté slovo,” říká Písačková. Rychlíková je přesvědčená, že studenti jsou sami ve své podstatě politickou silou. „Pokud se k tomu veřejně nepřihlásíme, nikam se nepohneme,” říká. „Tohle je ta politická činnost, ne mafiáni, které vidíme v médiích,” připojuje se Matoška. Diskuze byla součástí předmajálesového dění, studentský Majáles organizují studenti Univerzity Karlovy.

Z FAMU Lucie Kůsová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Premiér Nečas podruhé navštívil Afghánistán

Předseda vlády Petr Nečas navštívil minulý víkend Afghánistán. Do země odcestoval nečekaně v pátek v noci. V sobotu ho v Kábulu přijal prezident Hamíd Karzáí. Předmětem jejich setkání bylo postupné snižování počtu českých vojáků v Afghánistánu a případný prodej letounů L – 159. Přestože Karzáí sám projevil zájem o letouny, nemá Afghánistán podle ministra obrany Vlastimila Picka na leteckou techniku prostředky.

Nečas rovněž Karzáího ujistil, že čeští vojáci v Afghánistánu zůstanou i po roce 2014, kdy vyprší mandát současné spojenecké operace ISAF. Počet vojáků sice bude klesat, ale určité jednotky v zemi zůstanou a budou pokračovat ve výcviku místních ozbrojených sil.

Dalším bodem jednání byla i možná spolupráce v oblasti budování afghánské infrastruktury. S příští návštěvou Nečase tak má Afghánistán počítat s možnou účastí delegace podnikatelů.

V doprovodu náčelníka generálního štábu české armády Petra Pavla navštívil premiér Nečas i české vojáky v několika vojenských základnách. Účelem návštěv bylo mimo jiné projednání budoucích aktivit provinčních rekonstrukčních týmů.

Jedná se už o premiérovu druhou návštěvu Afghánistánu. Loni v září se Petr Nečas nedostal do všech plánovaných destinací kvůli sebevražednému útoku na jednu z předsunutých základen.

Radomír Szajter

Ekonomika

Předávání cen Časopis roku představilo nejúspěšnější tituly: Hvězdou roku je 100+1 ZZ

Divadlo Komedie v Praze hostilo ve čtvrtek 11. dubna vyhlášení výsledků devátého ročníku soutěže Časopis roku pořádané Unií vydavatelů. Při slavnostním večeru byly oceněny časopisy celkem v deseti kategoriích na základě svých výsledků v roce 2012.

V prvních pěti kategoriích rozdělených podle výše prodaného nákladu se tituly roku staly Chvilka pro tebe, EPOCHA, 100+1 zahraniční zajímavost, která si rovněž odnesla ocenění Hvězda roku, Betynka a Dům a zahrada. Mezi B2B časopisy zaměřenými na určitou profesní skupinu uspěl Architekt a mezi Digitálními počiny Ekonom aplikace pro iPad, iPhone a smartphony.

V nově zřízené kategorii Launch nebo relaunch roku zvítězil Forbes, který podle poroty „ukazuje byznys jako zajímavou součást života a spojuje ve svém obsahu klasická ekonomická témata s příběhy lidí, kteří v byznysu dosáhli úspěchu“. Obálka roku patří 22. vydání týdeníku Euro.

Smyslem každoročního udílení cen je podtrhnout význam časopisu jako živého a atraktivního média, které dokáže vytvořit řadu kvalitních produktů a těší se přízni veřejnosti, a stejně tak ohodnotit ty, kteří za těmito úspěšnými tituly a projekty stojí.

Letos dohromady 17 vydavatelství přihlásilo do soutěže 36 časopisů, 26 jejich obálek a 5 digitálních počinů. Posuzovala je odborná porota zastupující různé části mediálního trhu na základě jejich čtenosti, úspěšnosti či prodaného nákladu. Odměny si vítězové převzali mimo jiné z rukou spisovatelky Aleny Ježkové či herce Romana Vojtka.

Kristina Roháčková

Z ekonomiky stručně

* Mezinárodní měnový fond (MMF) zmírnil svou prognózu ohledně letošního vývoje ekonomiky v Česku, i nadále však předpokládá všeobecný růst. Původní odhad naznačoval 0,8% růst, MMF ale ve svém jarním globálním výhledu snížil toto číslo na 0,3 %. Zpráva MMF dále uvádí, že v příštím roce se v České republice zvýší hrubý domácí produkt už o 1,6 %. Zhoršil také odhad celkového růstu světové ekonomiky v letošním roce na 3,3 % oproti původně předpokládaným 3,5 %.

* Pohonné hmoty v Česku můžou zlevnit až o korunu. Důvodem jsou nepříliš dobré ekonomické výhledy. Kvůli pomalejšímu růstu čínské ekonomiky, pokračování evropské dluhové krize a největším zásobám ropy v USA od roku 1990, klesla cena jednoho barelu pod 100 dolarů, což může mít za následek zlevnění benzinu a nafty. Pokud by se tak skutečně stalo, klesly by ceny z nynějších průměrných 35,73 Kč za naftu a 36,27 Kč za benzin o korunu.

* Ředitelství silnic a dálnic může začít s rekonstrukcí dvou desetikilometrových částí dálnice D1, a zahájit tak plánovanou modernizaci pěti úseků hlavní dopravní tepny v zemi. Po vypršení úterního termínu na případné odvolání neúspěšných účastníků výběrového řízení, mohou být podepsány smlouvy s vítězi. Práce na první části této rozsáhlé rekonstrukce vyjdou stát více než na miliardu korun.

Martin Kopecký

Kultura

První přeshraniční Zemská výstava Dávné stopy – Nové cesty začíná 26. dubna

Zemská výstava připravená v přeshraniční spolupráci partnerů z jižních Čech a spolkové země Horní Rakousko přivítá první návštěvníky v pátek 26. dubna a potrvá až do 3. listopadu. Výstavní místa jsou celkem čtyři – dvě na našem území, v Českém Krumlově a ve Vyšším Brodě, a dvě za hranicemi, ve městech Freistadt a Bad Leonfelden.

„V Českém Krumlově se výstava bude konat na dvou místech a je pro nás příležitostí představit město UNESCO z jiného úhlu pohledu, tedy jinak, než jako město středověké a rožmberské. Chceme Český Krumlov představit jako město jednadvacátého století,“ řekla místostarostka Jitka Zikmundová.

Co by, kdyby je název první expozice. V Regionálním muzeu se představí asi 25 plánů k menším či naopak velkolepým projektům v oblasti jižních Čech a Horního Rakouska, které však z nejrůznějších příčin nebyly realizovány, například tunel Adria spojující České Budějovice a Jaderské moře.

Druhá krumlovská výstava nese název 4 fotografové, 2 země, 1 region a prezentuje díla autorů, kteří tam žili v první polovině 20. století. Tato expozice se otevře 16. května v prostorách Židovské synagogy spolu s jejím znovuzpřístupněním. „Jako kurátory jsme přijali dva studenty gymnázia, dnes už studující na Jihočeské univerzitě, kteří výstavu pojali velmi svěže a mladě. Doufáme, že ji tak přiblížíme i mladé generaci. Naše očekávání jsou velká, pozitivní a příjemná. Je to pro nás obrovská zkušenost, organizovat přeshraniční výstavu, a zároveň příležitost oslovit rakouské hosty,“ dodává místostarostka. Jak později uvedla, krumlovské infocentrum už přijalo řadu objednávek pro skupiny právě z Horního Rakouska.

Ve Vyšším Brodě bude výstavu hostit cisterciácký klášter. „Tou nejvýraznější perlou bude Závišův kříž, který patří mezi deset nejvzácnějších relikviářů světa. Kříž, v jehož nitru je uschován ne úplně malý kousek pravého kříže, tedy Kristova kříže,“ představil zlatý hřeb vyšebrodské výstavy ředitel Regionální rozvojové agentury jižních Čech Jiří Vlach.

Výstava přibližuje pohnuté osudy umění, včetně Závišova kříže. Ten byl uloupen a z Rakouska odvezen zpět do Prahy, kde se stal součástí Svatovítského pokladu. Vystaven bude poprvé po 70 letech a díky novým bezpečnostním opatřením ho bude možné zpřístupnit veřejnosti trvale, dodal Vlach.

Z Rakouského kulturního fóra v Praze Jan Homolka

Dny evropského filmu slaví kulatiny

V pořadí již 20. Dny evropského filmu odstartovalo 11. dubna neformální zahájení v pražském kině Světozor. Neslo se ve znamení jubilea, jež reflektovala i grafika propagačních materiálů a spotu, které zobrazovaly kulatý tvar dřeva. Motiv dřeva byl výrazný i během celého zahájení, moderátor večera měl na sobě ochrannou přílbu dřevorubců a byli zde přítomni i sami ,,dřevorubci“, kteří při jmenování každého významného sponzora symbolicky odřezali kus dřeva.

Na zahájení promluvili významní hosté v čele se švédským hercem Simonem Bergerem, který si zahrál v úvodním filmu režiséra Mikaela Marcimaina Call girl. Jeho děj se točí kolem tzv. Geijerovy aféry, která otřásla děním ve Švédsku v sedmdesátých letech za vlády Olofa Palmeho a dotkla se předních politiků v zemi, mezi nimiž byl i tehdejší ministr vnitra Lennart Geijer, který společně s dalšími čelil obvinění ze sexu s nezletilými prostitutkami. Tento politicko-paranoidní thriller, jak jej označuje sám režisér, je volně inspirovaný skutečnými událostmi a sleduje dějovou linku dvou mladých děvčat, které osud nešťastně vtáhne do víru obchodu s bílým masem. Film silně evokuje tehdejší atmosféru prostoupenou podezříváním a především zobrazuje marný boj zarputilého policisty bojujícího za spravedlnost v každé situaci.

Na úvod festivalu promluvil také programový ředitel České televize Milan Fridrich, který avizoval spuštění nového kanálu ČT Art na srpen letošního roku. Diváci ocenili potleskem především fakt, že filmy na tomto novém kanálu se budou vysílat výhradně v autentickém znění s titulky.

Festival potrvá do 18. dubna a poté se přesunuje do brněnského kina Art. Pražskou část festivalu zakončí islandský kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, islandsko-norský snímek Hluboko režiséra Baltasara Kormákura. Festival přinesl více než 40 cizojazyčných filmů, přičemž v programu tradičně nechyběla ani sekce představující kandidáty jednotlivých evropských zemí na oscarové nominace za nejlepší cizojazyčný film nebo filmy ze sekce Media a Film&Music.

Z festivalu Linda Bartošová

V pražských klubech opět zní jazz

Každý dubnový pátek nebo sobotu teď pražskou nezávislou hudební scénu ovládne jazz. Ten si jeho milovníci mohou poslechnout celoročně, většinou ale pro studenty v cenově nedostupných podnicích. Přivést mladé lidi zpět k tomuto hudebnímu žánru se proto snaží festival s přiznačným názvem Mladí ladí jazz.

Ten odstartoval 4. dubna v Jazz docku vystoupením kapel Mocca Malaco, Andrea Hermenau Quartet a Juraje Griláka.

Následující pátek si mohli návštěvníci v Paláci Akropolis  vychutnat tvorbu české skupiny Pitch Bender. Své publikum zaujala mixem jazzu, soulu a funky. A také zpěvačkou Sisou Fehérovou, která předvedla nejlepší sólový výkon v soutěži Jazz Talent roku 2009. Kapela se také může pyšnit druhým místem v soutěži Czech Jazz Contest. Až z Francie přijeli zakoncertovat  Paris Combo, kteří mají na kontě i ocenění Zlatá deska společnosti Universal. V současné době připravují již své páté album.  „Hudba Paris Comba míchá francouzský šanson, severoafrické rytmy, americký jazz a swing či živost španělské kytary a hravost romské hudby,“ charakterizuje oficiální server festivalu tvorbu kapely, která do České republiky zavítala teprve podruhé. O zbytek večera se postarali DJs.

Mladí ladí jazz si klade za cíl přiblížit tento hudební žánr studentskému publiku a  představit mladé interprety. Festival jich uvede ještě pět. Poslední ze série koncertů se uskuteční opět v Paláci Akropolis první květnový pátek.

Mladí ladí jazz pořádá občanské sdružení NerudnyFest.cz, které své působení začalo s hudebním festivalem Gymnázia Jana Nerudy. Mladí lidé, kteří fandí nezávislé hudební scéně a sami se na ní velice dobře orientují, tak v roce 2010 poprvé seznámili pražské studenty s jazzem nejen naší malé hudební sféry, ale i zahraničních interpretů.

Z festivalu Pavla Šedivá

Letní filmový ráj v Hradišti se o týden opozdí, účast potvrdil Jan A. P. Kaczmarek

Již 39. ročník Letní filmové školy se uskuteční v Uherském Hradišti od 26. července do  3. srpna, oproti minulým ročníkům o týden později. „Vzhledem k posunu termínů dalších festivalů, jsme museli pružně reagovat,“ řekla na čtvrteční tiskové konferenci v Praze ředitelka festivalu Radana Korená. Promítat se bude v šesti sálech a dvou letních kinech.  Filmovým fanouškům nabídne festival šest základních sekcí, některé z nich odtajnila programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Osmdesát let uplynulo v lednu letošního roku od jmenování Adolfa Hitlera německým kancléřem. Výrazným prvkem, sloužícím k upevnění moci, byla Goebblesova propaganda v čele s rychle se vyvíjejícím filmovým průmyslem. Právě filmy Hitlerovy osobní dokumentaristky Leni Riefenstahlové, Veita Harlana či Hanse Steinhoffa budou spolu s bohatým doprovodným programem tvořit hlavní jádro sekce Rok 1933: Nástup fašismu. V přímém kontrastu se může jevit sekce Zlatá éra Hollywoodu, kde se naopak představí americká kinematografie 30. – 50. let, konkrétně výkvět Hollywoodu od Wellesova Občana Kanea po Wilderův Sunset Blvd. Projekce doplní cyklus přednášek a výstava fotografií Lette Valeska.

Tradičně divácky oblíbená sekce němých filmů, ozvučená živou hudbou, se po filmech Harolda Lloyda a Georgese Méliése v minulém ročníku přesune k tvorbě českého rodáka Georga Wilhelma Pabsta. Nejen prostřednictvím filmového plátna, ale i osobně dorazí na festival mnoho tvůrců světového formátu. Pozvání přijal například jeden z nejvýznamnějších současných skladatelů filmové hudby Jan A. P. Kaczmarek. Nabízí se otázka, jestli se právě Kaczmarek nebude na ozvučení Pabsta přímo podílet.

Ale nejen filmy živ je festivalový návštěvník. Organizátorům se podařilo zajistit i atraktivní doprovodný program v čele se skupinou Psí vojáci či Danem Bártou s triem Roberta Balzara. Divadelní program bude soustředěn do šapita Kabinetu Múz. Celofestivalová, tentokrát osmidenní, akreditace vyjde při platbě do 15. června na 1000 Kč. Poté se navýší o 400 Kč. K dispozici bude i ubytování v přilehlých kolejích, školách či kempech.

Jako hlavní vizuální motiv letošního ročníku zvolili organizátoři postavu nahé dívky, jejíž intimní partie zakrývá list vinné révy, který tak nahradil tradiční list fíkový. Jejím hlavním posláním by tak mělo být zvýraznit vinařskou tradici oblasti a zároveň odkazovat na rajské zážitky, které návštěvníky čekají.

Z tiskové konference Jakub Kadlec

Pražská tržnice hostila pátý ročník festivalu nezávislé módy

Přes sto čtyřicet českých a slovenských návrhářů v pátek 12. dubna rozložilo své stánky ve čtyřech halách Pražské tržnice v Holešovicích. Pátý ročník Fashion Marketu s podtitulem New Collections praskal ve švech.

V hale číslo 7 si fanoušci nezávislé módy mohli do svého šatníku pořídit další originální kousky. Sukně, trička, šaty, stejně jako doplňky nebo ručně vyráběné psací potřeby.

Mezi prodejci bylo možné narazit například na Jane Bond, která vyrábí čelenky do vlasů a takzvané fascinátory. To jsou malé kloboučky nebo jiné ozdoby, které oživí účes každé slečny. Vedle loga Akari se pak prohýbala ramínka pod tíhou sukní všeho druhu. Protože nezávislá móda jde často ruku v ruce s ekologií, představil fashion market také značku Wewood vyrábějící dřevěné hodinky. U dalšího stánku si pak návštěvníci mohli pořídit zase dřevěné brýle. Nechyběly ani bytové doplňky.

Nezávislí módní návrháři se u nás  v polední době těší velké oblibě. A to je důvod stoupající popularity trhů a akcí jako je Holešovice Fashion Market. Na něm se letos opět představila spousta módních nadšenců, kteří tráví velkou část svého času za šicím strojem. Své kousky pak prodávají na internetových stránkách nebo trzích jako je tento.

Market nepostrádal ani doprovodný program. Workshopy výroby broží nebo paper dolls pro děti si bylo možné vyzkoušet kdykoliv v průběhu pátku a soboty. Sítotisková dílna Kredenc byla jakýmsi zázemím pro ty, kteří si chtěli z marketu odnést svůj vlastnoručně vylepšený kousek oblečení. A pro ty, kteří nechtěli za módu utrácet, zde byla kreativní zóna Votočvohoz, kde mohli své staré kousky vyměnit za nové. Nechyběl hudební doprovod a samozřejmostí byly i módní přehlídky.

Z Pražské tržnice v Holešovicích Pavla Šedivá

MeetFactory zahajuje výstavy 16-20 000 Hz a Dozvuk

Ve čtvrtek 11. dubna začala v MeetFactory v Praze na Smíchově mezinárodní výstava nazvaná16-20 000 Hz/ Cesta labyrintem zvuku, obrazu, hudby a času. Orientuje se na zvukové a výtvarné tendence aktuálního českého i zahraničního umění.

Do vzájemné souvislosti jsou zde kladeny exponáty zabývající se vztahem prostoru, obrazu a zvuku. Vedle grafických partitur, prací s textem, kinetických a akustických objektů se zde objevují také intervence do elektromagnetického prostoru a zvukové site-specific instalace.

Mezi zúčastněnými umělci jsou Martin Andersson (CH), Jana Babincová (CZ), Milan Guštar (CZ), Morgan O‘Hara (US), Tom Kotik (CZ/US), Jan Krtička (CZ), Hanne Lippard (GB), Radio Lemurie (CZ), Matěj Smrkovský (CZ), Jiří Valoch (CZ), Tomáš Vaněk (CZ), Lenka Vítková (CZ), Zimoun (CHE). Výstava potrvá do 24. května.

Zároveň se v galerii Kostka otevřela expozice Dozvuk, která na tuto výstavu navazuje. Martin Hrubý (CZ) a Petr Krátký (CZ) zde do 28. dubna představují akustický jev související s fenoménem ozvěny.

Rudolf Kovařík

Sport

Sparta vládne Praze, o vítězi ligy ale stále není rozhodnuto

Sobotní vyprodané derby dvou hlavních pražských týmů s přehledem ovládla Sparta. Až do 19. minuty se hrála vyrovnaná hra, ale pak Slavii oslabil vlastní gól stopera Davida Hubáčka, který do zápasu nastoupil na poslední chvíli místo nemocného Milana Bortela. Když Hubáček po osmi minutách opět zaváhal, využil situace Václav Kadlec a vstřelil Slávii další gól. O přestávce se slávisté oklepali a v druhém poločase díky Janu Vošahlíkovi snížili náskok domácích, těsně před koncem ale vedoucí úlohu Sparty potvrdil Ladislav Krejčí. Se skórem 3:1 se Sparta dostala do čela tabulky.

Na prvním místě se nakonec neudržela ani den, Viktoria Plzeň se Slováckem vyhrála 2:0 a o skóre nadále vévodí žebříčku Gambrinus ligy. Vítězství přitom nebylo dlouho jasné. První gól padl až v 61. minutě, když Daniel Kolář vstřelil hlavičku. Slovácký brankář Milan Heča dostal za faul na Stanislava Tecla červenou kartu, v nastaveném čase proto penaltě Pavla Horvátha čelil útočník Libor Došek a vítězství Plzně se potvrdilo.

Přestože o mistrovském titulu stále není rozhodnuto, svojí sobotní výhrou se hráči Sparty stali vládci Prahy. V pondělí převzali ve Staroměstské radnici od primátora Bohuslava Svobody, který tuto tradici založil, symbolický klíč od města. Hráče při ceremoniálu doprovázelo vedení klubu a samozřejmě i trenér Vítězslav Lavička. Satisfakce z úspěchu byla o to větší, že primátor je slávista. „Mám slávistické srdce, takže derby pro mě mělo jednu slabinu. Výsledek,“ přiznal podle serveru Sport.cz při předávání klíče.

Výsledky 23. kola: Mladá Boleslav – Ostrava 2:0, Slovácko – Plzeň 0:2, Sparta – Slavia 3:1, Příbram – Jihlava 2:2, Liberec – Hradec 1:0, Teplice – Budějovice 4:0, Dukla – Jablonec 5:1, Brno – Olomouc 2:0

Tabulka: 1. Plzeň 50 bodů (skóre 41:15), 2. Sparta 50 (skóre 40:16), 3. Jablonec 41, 4. Olomouc 39, 5. Liberec 35, 6. Mladá Boleslav 35, 7. Dukla 34, 8. Jihlava 28, 9. Slavia 27, 10. Brno 25, 11. Slovácko 24, 12. Příbram 24, 13. Ostrava 22, 14. Teplice 22, 15. Hradec 21, 16. Budějovice 17

Marie Kordovská

Plzeňští Indiáni získali ve Zlíně mistrovský mečbol a jsou krůček od titulu

Na vyprodaném stadionu Luďka Čajky ve Zlíně se odehrál pátý duel finálové série hokejového play off. Za nerozhodného stavu na zápasy 2:2 proti sobě stály týmy PSG Zlín a HC Škoda Plzeň. Po vyrovnaném souboji zvítězila Plzeň 2:1, a má tak na dosah svůj historicky první mistrovský titul. Definitivně rozhodnout může sérii v šestém utkání, které se hraje tento pátek v Plzni.

Už předchozí zápasy ukázaly, že domácí led není rozhodujícím faktorem pro vítězství. Zlín ve čtyřech posledních zápasech na domácím ledě třikrát prohrál a ve středu 17. dubna  svou statistiku nevylepšil. K plzeňskému triumfu pomohl také trojnásobný mistr světa Jaroslav Špaček, který sice loni ukončil aktivní kariéru, ale v posledním duelu nečekaně nastoupil.Tým měl totiž problémy se složením obrany. Mimo hru byli obránci Boháč, Slovák a Poživil.

Úvodní třetina zápasu se hrála v rychlém tempu, obzvlášť domácí Zlín vyvíjel na Plzeň slibný tlak a brankář Mazanec měl plné ruce práce. Už v sedmé minutě se Zlín dostal do vedení díky ukázkové akci Bedřicha Köhlera, který proměnil Zámorského přihrávku od modré čáry. Za dvě minuty se Köhler znovu ocitl v gólové šanci, tentokrát ale včas zareagoval Jaroslav Špaček a dalšímu skórování domácích zabránil. Ve druhé třetině plzeňští Indiáni změnili styl hry a přesunuli se více do útočného pásma. Pouhých 11 sekund před koncem druhé třetiny se podařilo Janu Kovářovi šikovně tečovat do brány Balejovu přihrávku, čímž Plzeň srovnala na 1:1.

Na začátku třetí třetiny se zlínským Beranům podařilo ubránit oslabení. V pětačtyřicáté minutě však Veselý nepochopitelně posunul vlastní branku, a postaral se tak o zbytečné vyloučení na straně domácích. To o minutu později potrestali hostující Indiáni. Kovář trefil spoluhráče Johnsona, který pohotově bekhendem skóroval. Plzeň nadále potlačovala veškeré gólové šance domácích. Třiadvacet sekund před koncem byl zápas přerušen z důvodu zkolabování jedné z domácích fanynek. Díky bleskovému zásahu záchranářů a lékaře však přerušení trvalo jen několik minut. V posledních vteřinách už se Zlínu výsledné skóre zápasu 1:2 zvrátit nepodařilo.

Markéta Červenková

Počasí

Jak to tak vypadá, jaro je konečně tady! Nebo spíš léto?

I když byl konec uplynulého týdne ještě chladný a deštivý s občasnými přeháňkami, víkend už přinesl typicky aprílové počasí, kdy se deště a krupobití střídaly s dlouho očekávanými slunečními paprsky. V neděli se teploty vyšplhaly až na sedmnáct stupňů Celsia a díky bohu ve stoupání pokračovaly.

Pondělí pak všechny ohromilo místy až dvaadvaceti stupni a zcela jasnou oblohou; i na Šumavě  naměřili kolem třinácti stupňů. Úterý a středa přináší oblohu sice spíše polojasnou až zataženou s občasnými přeháňkami a bouřkami, ale rtuť teploměru stále neklesne pod šestnáct stupňů. Teplé počasí by mělo vydržet do čtvrtka, kdy se začne ochlazovat, a můžeme počítat s deštěm.

Kateřina Stupková