25. dubna 2013, Carolina č. 829

události od 17. do 24. dubna

Upozornění

Vzhledem k nadcházejícím státním svátkům 1. a 8. května a navazujícímu závěru semestru vyjde příští číslo Caroliny jako měsíční souhrn až ve čtvrtek 30. května. Děkujeme za pochopení.

redakce


Z domova

Ústav pro studium totalitních režimů mají opustit další tváře

Ústav pro studium totalitních režimů pravděpodobně opustí ředitel kanceláře Pavel Žáček, ekonomický náměstek René Schreier a ředitelka Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánová. Ve čtvrtek 18. dubna to na setkání s novináři uvedla nová ředitelka ÚSTR Pavla Foglová.

Žáčkovo a Schreierovo odvolání zvažuje, protože není spokojená s jejich chováním. „Lidé z top managementu se mnou odmítají komunikovat. Ředitel kanceláře Žáček neodpovídá na SMS, považuji to za nekorektní,“ uvedla Foglová.

ÚSTR nejspíš také opustí dosavadní ředitelka Archivu bezpečnostních složek Kukánová. Na její místo chce Foglová dosadit Světlanu Ptáčníkovou, která se už dříve ucházela o pozici ředitelky ABS. „Tuto změnu plánuji provést čistě z profesních důvodů. Znám názory paní Ptáčníkové, archivářkou je 17 nebo 18 let a je to velmi zkušený člověk,“ upřesnila Foglová. Dodala navíc, že v posledním výběrovém řízení na post ředitele ABS měla zvítězit právě Ptáčníková, avšak z neznámých důvodů se ředitelkou nakonec stala Kukánová. „Já se budu aktivně bránit, protože takové jednání považuji za neseriózní,“ řekla ČTK Kukánová.

V posledních týdnech se situace kolem ÚSTR vyostřila (viz Carolina 828). Rada odvolala bývalého ředitele Daniela Hermana, protože údajně nezvládal řízení ÚSTR, a na jeho místo jmenovala Foglovou. Proti těmto krokům se tvrdě postavila vládní ODS, podle níž ČSSD společně s komunisty plánují převzetí klíčů od Archivu bezpečnostních složek. „Jde o to obsadit archiv a umrtvit jeho činnost,“ citoval iDnes.cz premiéra Petra Nečase. Ústav už opustila celá vědecká rada.

Foglová ale na tiskové konferenci uvedla, že z osobních důvodů nikoho odvolávat nehodlá. Hlavním úkolem je pro ni uklidnění situace a stabilizace instituce. Její slova potvrdil i nově nastupující první náměstek Zdeněk Hazdra. „Do mé kompetence spadají dva odbory – ediční a výzkumný. Když jsem se včera ujal své funkce, ujistil jsem ředitele příslušných odborů, že je nikdo nepřišel odvolávat. S řadou historiků se přátelím a jejich práce si vážím,“ uvedl Hazdra. Dle Foglové jsou navíc naprosto nesmyslné spekulace o tom, že by měl mít kdokoliv zájem na předání klíčů od ABS. „Pokud by měl klíče od archivu opravdu někdo převzít, tak já okamžitě skončím, a pan Hazdra také. Právě opak je náš cíl,“ řekla Foglová.

Z Ústavu pro studium totalitních režimů Václav Rokyta

K vítězství zla stačí to, aby dobří lidé nic nedělali. Troubení šofaru ohlásilo Pochod dobré vůle

Už podesáté se náměstí Franze Kafky zaplnilo modrobílými vlajkami. Několik set lidí se v neděli 21. dubna sešlo v centru Prahy, aby dali najevo, že nesouhlasí s antisemitismem, který ve společnosti pořád přežívá. Pochod dobré vůle společně se shromážděním Všichni jsme lidi uspořádalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém pod záštitou místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky a pražského primátora Bohuslava Svobody.

Náměstí Franze Kafky, Maiselova, Široká, náměstí Jana Palacha, Mánesův most a konečně Klárov. Touto trasou, v čele s židovským kantorem a zpěvákem Michalem Forštem a hercem Janem Potměšilem, prošli ochránci Židů s izraelskými vlajkami nad hlavou. Atmosféru umocňovaly židovské písně a modlitby Hevenu šalom alejchem či Šaalu šelom Jerušalajim. Troubení „nebeských“ hudebních nástrojů šofarů pak vyvolávalo dojem, že se jde do boje.

Letošní shromáždění na Klárově sledovalo osudy jedné konkrétní postavy. Tou byla akademická malířka Helga Hošková-Weissová, kterou v jedenácti letech deportovali do Terezína. „Dnes odpoledne jdu s Evou ven, s dětmi na procházku. Dnes ne na hřiště, ale do rušných ulic. Baví nás, když potkáme nějakého Žida a každý se usměje, jako by nám chtěl říct: To nám to ale sluší, co? Vesele se bavíme a hlučně se smějeme. Ať Němci vidí, že si z toho nic neděláme,“ přibližuje deník Hoškové-Weissové chvíle před transportem. „Nádraží. Usazují, lépe řečeno nakládají nás do jednoho z prázdných vagonů. Studený vzduch se rychle ohřívá dechem tolika lidí. Už nikdy neuvidím Prahu,“ vykresluje deník pocity malého děvčete odváženého neznámo kam. Měla však štěstí – přežila. A na setkání do Prahy i dorazila.

„Toto krásné, starobylé město na Vltavě je kulturním městem, ve kterém není prostor pro antisemitismus a neonacismus. Nejde zdaleka jen o sílu a nebezpečnost raket, ale o sílu fanatismu a nenávisti, která odmítá toleranci a soužití mezi lidmi a která považuje demokratické systémy za slabé jen proto, že tyto nabízí svobodný prostor pro co nejširší možné spektrum názorů a způsobů života,“ řekl mimo jiné ve svém projevu Přemysl Sobotka. Jako protřelý politik nezapomněl dodat: „Pevně věřím, že se za rok znovu sejdeme v Senátu.“

„Izrael byl ohrožován od prvního dne svého vzniku a my si dodnes s vděčností připomínáme, že jediná země, která nám tehdy pomohla zbraněmi, bylo Československo,“ ocenil odvahu Čechoslováků izraelský velvyslanec Jaakov Levy. „Naše země je ohrožována íránskou teokracií, která na jedné straně popírá, že byl nějaký holocaust, a na straně druhé se vyzbrojuje jadernými zbraněmi a raketami, s jejichž pomocí chce nový holocaust uskutečnit.“

Z Pochodu dobré vůle a shromáždění Všichni jsme lidi Kateřina Havlická

Česko pomůže krajanům ve Westu, dostanou miliony na sokolovnu

Česká republika pošle finanční pomoc do texaského města West, které minulý čtvrtek vážně poničila exploze místní továrny na výrobu hnojiv. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to ve středu slíbil na zasedání ministrů zahraničí NATO. „Jak známo, je to městečko skoro čistě českého původu, pamatuji se, že jsem tam v kraji byl. Oni jsou větší vlastenci než částečně my doma, a tudíž teď musíme opravdu pomoci,“ vysvětlil Schwarzenberg v Bruselu agentuře ČTK. Do Texasu by měly putovat čtyři miliony korun, za které město opraví poškozenou sokolovnu.

Uvolnění této částky navrhne Schwarzenberg (TOP 09) premiéru Petru Nečasovi (ODS), konečné slovo bude mít vláda. Pokud bude s finanční pomocí třítisícovému městečku, v němž mají téměř tři čtvrtiny obyvatel český původ, souhlasit, stát peníze převede na účet českého velvyslanectví ve Washingtonu. Jeho šéf Petr Gandalovič navštívil West den po výbuchu, aby zjistil, jak může Česko svým krajanům v Texasu pomoci.

Ministerstvo zahraničních věcí by rádo do USA zaslalo větší objem peněz, právě čtyři miliony ale vidí Schwarzerberg reálně. „Uvidíme, jestli ještě dostaneme další prostředky. Toho času český rozpočet zrovna nehýří mnoha prostředky, takže to nebude úplně lehké další peníze vydolovat,“ vzkázal z bruselského summitu s tím, že kdyby se našly další prostředky, byl by za to vděčný.

Zpravodajský servis Carolina v pražských ulicích zjišťoval, jak se k případné finanční podpoře našeho státu městečku, které v Americe proslulo prodejem českých koláčů, staví místní. Podle ekonomky Marie Škrérové je taková pomoc na místě, a to právě s ohledem na české kořeny postižených obyvatel. „Když byly na Moravě záplavy, pomoc přišla nejen od nás, ale i ze světa,“ podotýká Škrérová, která by ale místo dotace ze státního rozpočtu upřednostnila dobrovolnou sbírku.

Markéta Palatin, toho času na mateřské dovolené, se příspěvku ze státní kasy, který by měla obdržet westská sokolská organizace, nebrání. „Myslím si, že je to jedna z těch užitečnějších věcí, než které se jinak z rozpočtu financují,“ uvedla ve středu pro Carolinu. „Mezistátní pomoc je podvod a krádež na občanech,“ oponuje student informatiky Jakub Chromec. „Pokud tam mají lidé české kořeny, tak ať jim pomůžou ty kořeny a ne stát,“ dodává.

Kořeny mnoha z obyvatel Westu sahají na Beskydsko. „Z Veřovic tam je hojně zastoupeno příjmení Geryk, z Frenštátu Prasivka, je tam jeden Smajstrla, dost Holych i Hromadků,“ popsal pro server iDNES.cz Drahomír Strnadel, předseda Muzejní a vlastivědné společnosti ve Frenštátu pod Radhoštěm. Přestože i samotný Frenštát se musí potýkat s následky výbuchu, který v polovině února srovnal se zemí jeden z tamních panelových domů, chtějí zdejší občané do Texasu nějakou pomoc poslat. „Alespoň symbolicky krajanům z Westu dáme najevo, že na ně lidé z někdejší vlasti nezapomněli,“ plánuje Strnadel.

Z centra Prahy Michal Bělka

Z domova stručně

* Protikorupční policie obvinila bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Julínek, který na postu ministra působil za vlády Topolánkova kabinetu v letech 2006 až 2009, uzavřel nevýhodnou smlouvu na provozování letecké záchranné služby. Podle policie tak státu způsobil škodu ve výši 792 milionů korun. Premiér Petr Nečas, pro kterého obviněný nyní pracuje jako poradce, vyzval Julínka, aby své jednání vysvětlil.

* Pražský městský soud definitivně zprostil Martina Knetiga, poradce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), obžaloby z úplatkářství. Na jeho chování upozornil někdejší šéf Státního fondu životního prostředí a současný senátor Libor Michálek, který si svou schůzku s Knetigem nahrál. Podle něj se jej snažil ministrův poradce uplatit kvůli zakázkám, obrátil se proto přímo na Drobila. Knetig také údajně nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Na oplátku mu slíbil, že peníze z Fondu životního prostředí si uloží ve výše jmenované bance. Rozhodnutí soudu ihned zkritizoval Nadační fond proti korupci, který před dvěma lety odměnil právě Michálka za zveřejnění kauzy.

* Tomáš Martinec, dosavadní šéf Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality rezignoval na funkci. Definitivně odstoupí v květnu. Vygradoval tak jeho spor s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Ta na začátku dubna poslala dopis policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi, v němž ho požádala, aby se podrobněji zabýval protikorupční policií. V dopise nařkla Martince, že se pokoušel pošpinit její osobu a vznesla podezření, že protikorupční policie vyšetřuje některé kauzy, například Open Card nebo Amun.Re, nanejvýš podezřele. Podstatou sporu není osobní boj mezi oběma aktéry, ale jde o to, zda je policie při své činnosti vázána zákony, či nikoliv.

Adam Folta

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Zeman v Rakousku. Víc než energetika poutaly výroky o odsunu Němců a velvyslancích

Prezident Miloš Zeman po Slovensku navštívil další sousední zemi – Rakousko. Na dvoudenní návštěvě se 23. a 24. dubna setkal se svým protějškem Heinzem Fischerem, vídeňským starostou a předním politikem rakouských sociálních demokratů Michaelem Häuplem či předsedkyní dolní komory  parlamentu Barbarou Prammerovou. Během cesty diskutoval o jaderné energetice, ale větší pozornost poutaly výrok o poválečném odsun sudetských Němců i pokračující spor o diplomaty.

Právě jeho výrok v rozhovoru pro rakouskou tiskovou agenturu APA upoutal největší pozornost. „Když byl někdo občanem země a kolaboroval se státem, který jeho zemi okupoval, tak je pak vysídlení mírnější než například trest smrti,“ uvedl v úterý 23. dubna. Zopakoval tak svůj postoj z roku 2002.

I doma v Česku měl větší odezvu jiný výrok než oficiální program návštěvy. To když Zeman naznačil, že pokud se při obsazování míst diplomatů neshodne s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, bude hledat dohodu přímo s premiérem. Spor vypukl o post velvyslance na Slovensku, kam Zeman navrhuje Livii Klausovou. Ovšem ani ve Vídni nemá Česko aktuálně svého zástupce. Schwarzenberg pohrozil odchodem z vlády, premiér Petr Nečas sice Zemanův postup odmítl, ale ministrovo chování označil za trapné.

Zeman se během návštěvy shodl se svým protějškem Fischerem, že je třeba dbát na bezpečnost jaderné energetiky. Právě otázka atomu obě země dlouhodobě rozděluje. Rakušané v minulosti často vystupovali proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. „Vytvořili jsme systém, že právě Rakousko dostává nadstandardní informace o Temelíně,“ řekl český prezident.

redakce

Premiér Nečas navštívil Estonsko a Finsko, vystoupil na podnikatelských fórech

Český premiér Petr Nečas má za sebou návštěvu Estonska a Finska. Ve čtvrtek 18. dubna se v Tallinnu setkal s předsedou vlády Andrusem Ansipem, o den později v Helsinkách také se svým protějškem Jyrkim Katainenem i prezidentem Saulim Niinistöm. Během cesty také navštívil česko-estonské a česko-finské podnikatelské fórum, jak uváděl portál Prvnízprávy.cz.

Na programu jednání s předsedy vlád obou zemí byla kromě aktuálních evropských otázek zejména témata týkající se možností rozvoje obchodní spolupráce. Diskutovali také o posílení kontaktů v oblasti vědy, výzkumu a moderních technologií.

Finsko je tradiční český obchodní partner, premiéra proto na jeho cestě provázel početný podnikatelský doprovod. Češi do země vyvážejí především strojírenské výrobky a automobily, i zde jsou populární vozy Škoda.

„Finsko považuji za významnou partnerskou zemi, a to nejen ve velmi dobře rozvinutých obchodních vztazích, nýbrž i v celé řadě aspektů, které nás spojují,“ citovaly premiéra Nečase oficiální stránky www.vlada.cz.

Hlavním předmětem vystoupení předsedy vlády Petra Nečase na podnikatelských fórech byly zejména příležitosti pro české firmy v oblasti budování dopravní a energetické infrastruktury v obou severských zemích a možnosti estonských a finských investic v Česku.

Viktoria Kalita

Ekonomika

Nakupující a dodavatel spolu pořád bojují. Žofínské fórum navrhuje strategické partnerství

V České republice chybějí mezi nakupujícím a dodavatelem strategické vztahy. Upozornilo na to 149. Žofínské fórum, které se konalo v úterý 23. dubna pod názvem Nákupní trendy 2013. Hosté v Žofínském paláci mluvili o problematice informací, kterých je v obchodním vztahu pořád méně. Jejich absenci by podle nich vyřešilo strategické partnerství.

O vztahu mezi nakupujícím a dodavatelem mluvil Jan Hirsch, manažer oddělení importu a tuzemských sběrných služeb firmy Kühne&Nagel. „Manažerské vzdělání v Česku přinejmenším pokulhává,“ uvádí jako hlavní důvod, proč se strategickému partnerství s dodavatelem nevěnuje větší pozornost. „Obchodní vztah je v Česku pořád otázkou boje, obě strany se pořád domnívají, že ta druhá nejedná čestně,“ vysvětluje Hirsch, proč se ekonomické subjekty v ČR vyhýbají užším vztahům, i když v zahraničí jsou už běžné.

„Je přece třeba, aby měl dodavatel informace, a mohl tak dodat zboží na míru,“ říká Hirsch o partnerství, která by se podle něj měla uzavírat hlavně pro přístup k informacím, ze kterých může dodavatel těžit.

Stejnému problému se věnovala také ředitelka společnosti Centers Data Pavlína Hajnová. Podle ní postihuje i trh s realitami. „Neexistuje snad jediný investor, který zná položkové ceny svých investic,“ upozornila na absenci informací, které jsou podle ní klíčové pro rozpočty projektů.

Ze Žofínského fóra Daniel Mazura

Kultura

Karlovarský festival ocení Stonea a Pištěka, v čele poroty zasedne Hollandová

Na konci června ožijí Karlovy Vary na deset dní 48. ročníkem Mezinárodního filmového festivalu. Jeho prezident Jiří Bartoška odkryl část připravovaného programu na tiskové konferenci 23. dubna. „Dovolte mi, abych vytrhl z kontextu několik podstatných informací. Tou první je, že předsedkyní poroty bude polská režisérka Agnieszka Hollandová.“ Ta se zapsala do povědomí především svými posledními snímky V temnotě a Hořící keř.

Bartoška zmínil dále chystané ocenění za přínos světové kinematografii kostýmního výtvarníka a malíře Theodora Pištěka, který spolupracoval na filmech Markéta Lazarová či Údolí včel a za Formanova Amadea získal Oscara. Křišťálový glóbus si odnese také Oliver Stone, americký režisér, herec, scenárista a producent v jedné osobě, jehož jméno se pojí se snímky Zjizvená tvář či Půlnoční expres.

„Rádi bychom pokračovali v představování významných osobností z těch méně známých stránek,“ řekl k výběru z díla Olivera Stonea Karel Och, umělecký šéf festivalu. „Přiblížíme divákům dva jeho nové projekty, dokumentární cyklus The Untold History of the United States, ve kterém se Stone svým typickým provokativním způsobem zaměřuje na neznámé úseky amerických dějin, a jeho čtvrtou verzi velkofilmu Alexander Veliký.“

Festival letos nabídne také další restaurátorský počin. Po Markétě Lazarové a Hoří, má panenko se bude promítat digitalizovaná kopie kultovního filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci. „Premiéra je naplánovaná na 29. června,“ uvedl Bartoška. Je to jeden z dvanácti vybraných českých skvostů, které se budou postupně uvádět za podpory Nadace České bijáky.

Pozitivní zprávu pro návštěvníky přinesl také výkonný ředitel karlovarského festivalu Kryštof Mucha: „Ceny vstupenek se už 13 let drží na stejné hladině, festival pass na celou dobu stojí 1000 korun, pro studenty 700 korun.“ Lístky se začnou prodávat 27. června v 9 hodin a to na celkem pěti pokladnách v hotelu Thermal a Grandhotelu Pupp. Mucha připomněl také bohatý doprovodný program a jeho nejvýznamnější akce: Energy Fest, na kterém zahraje skupina Lucie, a kabaretní projekt Obludárium bratří Formanů, které uvede čtyři představení v pojízdném divadelním stanu.

Festival představí i mladé umělce, kteří se zúčastnili nejprestižnější tuzemské výtvarné soutěže. „Vítězové a finalisté Ceny Jindřicha Chaloupeckého budou v Karlových Varech prezentování prostřednictvím architektonického modulu, který bude sloužit jako interaktivní umělecký prostor,“ prozradil primátor města Petr Kulhánek. Pochlubil se také postupnou digitalizací kina Drahomíra a Městského divadla pro účely festivalu a novým infocentrem přímo na kolonádě.

Z tiskové konference Tereza Pavelcová

Festival spisovatelů se odehrával i v Senátu, debatovalo se o svobodě národů

O letošním tématu Festivalu spisovatelů Praha, zrození národů, se díky záštitě předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha diskutovalo i ve Valdštejnském paláci. Ve čtvrtek 18. dubna se zde představil lisabonský spisovatel Miguel Sousa Tavarez, který je v Portugalsku známý zejména jako politický komentátor. V Praze ale předčítal ze své knihy Rovník, která se mimo jiné věnuje problému otroctví na kakaovníkových plantážích na ostrově Svatého Tomáše a Prince. V rozhovoru s jeho českou překladatelkou Ladou Weissovou vyjádřil obavu, že lidé si často pletou svobodu s ekonomickým pohodlím, a vybídnul tím k jisté ostražitosti.

Dalším zahraničním hostem druhého dne festivalu byla americká historička Mary Heimannová. Ta se kvůli svým přednáškám o moderních dějinách na glasgowské University of Strathclyde začala věnovat dějinám Československa, aby mohla svým studentům popsat územní, politické a národnostní problémy dvacátého století na konkrétním příkladě. Výsledkem jejího studia je kniha Czechoslovakia, the state that failed. Kniha doposud nevyšla v češtině a její název se překládá jako Československo, stát který selhal. Protože v tomto roce uplyne 95 let od vzniku ČSR a zároveň 20 let od jejího zániku, rozhodli se organizátoři festivalu v čele s Michaelem Marchem uspořádat na toto téma diskusi nazvanou Zrození a smrt Československa. Heimannová debatovala s Petrem Pithartem, který byl jedním z aktérů rozpadu země v roce 1992, a historikem a etnologem Janem Rychlíkem. Ti jí vytýkali práci se zastaralými prameny, neúplné pochopení středoevropského kontextu nebo zavádějící název knihy. Heimannová oponovala tím, že se snažila psát objektivně, dotkla se citlivého tématu a přinesla do diskuse netradiční pohled zvenčí. Dvouhodinové debaty se kromě přizvaných politologů Jacquese Rupnika, Rudolfa Kučery a Josefa Mlejnka zúčastnili i diváci v sále.

Festival spisovatelů se v Praze odehrává už od roku 1991, letos ale bylo jeho konání ohroženo mizivými dotacemi ministerstva kultury. To se nejvíce projevilo na délce festivalu, který místo obvyklého týdne probíhal pouze tři dny. Přesto se jeho organizátorům podařilo pozvat významné hosty z celého světa, mezi ty největší osobnosti patřil turecký spisovatel a nositel Nobelovy ceny Orhan Pamuk. Při oficiálním zahájení festivalu na Nové scéně Národního divadla byl promítán záznam z předávání festivalové Ceny Spirose Vergose za svobodu projevu, kterou obdržel německý spisovatel Günter Grass.

Ze Senátu Parlamentu ČR Marie Kordovská

Vnuk Jaroslava Haška odhalí pomník u příležitosti 130 let od spisovatelova narození

Letos uplyne 130 let od narození spisovatele Jaroslava Haška. Při této příležitosti organizace nosící jeho jméno uspořádají třídenní mezinárodní konferenci s názvem Švejk: Ano, či ne? Proběhne ve spisovatelově působišti, v Lipnici nad Sázavou od 26. do 28. dubna.

„Konference se uskuteční za přítomnosti představitelů české a zahraniční kultury, překladatelů a bohemistů. Součástí třídenního programu bude i odhalení osmnáctitunového žulového portrétu,” přiblížil Haškův vnuk Richard na tiskové konferenci ve středu 24. dubna.

Jaroslav Hašek byl významný český spisovatel a novinář. Jeho nejslavnější dílo Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války bylo přeloženo do více než 50 jazyků.

Jeho výjimečnost ocenil i literární historik a haškolog Radko Pytlík, který srovnal dva pražské rodáky: Franze Kafku a Jaroslava Haška. Oba ocenil za dokonalé vykreslení absurdity té doby. Dále hovořil o hlubších významech Haškova díla Osudy dobrého vojáka Švejka. „Je třeba zachovat vztah k Haškovu dílu, protože je pořád co se učit. Nepřistupovat k němu jenom kvůli pivu a hospodě, ale novým způsobem.”

Vrcholem třídenní konference bude odhalení nového Haškova pomníku od sochaře Radomíra Dvořáka, který nese název Hlava XXII. „Připomínáme si významnou souvislost mezi Haškovým románem Osudy dobrého vojáka Švejka a dílem Josepha Hellera Hlava XXII. Haškův Švejk i Hellerova Hlava XXII patří mezi nejslavnější díla světové prózy dvacátého století. V obou případech se jedná o protiválečné romány,“ řekl spoluautor projektu akademický malíř Pavel Filip.

V rámci Haškova výročí připravilo hudební vydavatelství Supraphon novou audioknihu. Dvě z Povídek o zvířatech namluvil syn Radko Pytlíka herec a zpěvák Vojtěch Dyk. „Pojal to s citem a zvláštní ironií. Vidím tam propojení mezi mladou a starší generací,” řekla Naďa Dvorská, producentka projektu.

Z tiskové konference Jan Červenka

Mladí umělci i profesionální fotografové vystavili svá díla v Kafkově domě

Kafkův dům v centru Prahy ožil fotografiemi začínajících autorů i profesionálů. Svá díla zde představilo celkem 25 škol, galerií či profesionálních organizací. Akce bude pokračovat po zbytek dubna a května jako Prague Photo Festival po celé Praze v celkem 12 galeriích, výstavních síních a muzeích.

Zahájení v pondělí 22. dubna patřilo projektům více než 200 autorů. Prezentaci děl zahájili organizátoři tradičně vyhlášením ceny pro mladý talent do 35 let. Letos ji získala Nina Šperandová z FAMU za soubor černobílých fotografií krajinek, kde ovšem střed každého snímku zakrývá černá páska tak, že divákovi zůstává skrytý.

Značnou část Prague Phota tvoří díla mladých autorů z uměleckých středních a vysokých škol z celé republiky.  Například pražská FAMU věnovala nejvíce prostoru Albertovi Grondahlovi a jeho různorodé černobílé tvorbě. Slezská univerzita v Opavě, respektive její Institut tvůrčí fotografie přiblížil více než dvacet autorů. Velmi zajímavý byl soubor Renaty Mii Kohlerové   Ženy, které běžely s vlky, který obsahuje tajemné portréty několika mladých žen s divokým vzezřením, nebo soubor Little Reality od Derecka Harda, kdy Hard fotografoval malé dětské figurky, například kovboje nebo autíčka, a vytvořil tak vtipnou  odlišnou realitu. Přehlídky se dále zúčastnily například Ústav umění a designu ze Západočeské univerzity Plzeň, Vysoká škola výtvarných umění Bratislava nebo střední a vyšší odborné školy Michael a Hellichova.

Ostatní patra Kafkova domu zaplnily kurátorské projekty, které se po 28. dubnu přesunou do 12 výstavních prostorů po celé Praze. Do těchto projektů patří například výstava fotografa Tona Stana v Leica Gallery Prague s názvem Moje barvy nebo soubor Milana Jaroše Do Not Disturb.

Z Kafkova domu Alžběta Čermáková

Festival Mezi ploty letos nebude, pořadatelé plánují změny

Kultovní hudebně-divadelní festival Mezi Ploty si dává po dvaadvaceti letech pauzu. Pořadatelé ho chtějí vylepšit a zdokonalit. Příští rok by se měl však měl v pražských Bohnicích opět konat.

Festival si totiž podle pořadatelů „zaslouží rekonstrukci“, díky níž by v příštím roce mohl psychiatrické léčebně přinést více penět. Zapojit by se měla řada známých osobností, jedná se o spolupráci s Vídní a Berlínem. Obohacený program bude delší než v minulosti, pořadatel Robert Kozler počítá s tím, že noční část by se konala mimo areál léčebny.

„Dostali jsme nabídku ze zahraničí, zda bychom nechtěli spolupracovat na evropské úrovni. Také jsme měli nápady, jak tuhle aktivitu i při její síle ještě znásobit, a stáli jsme před rozhodnutím jet ve stejných kolejích jako doposud, nebo využít síly značky a dát tomu další rozměr,“ uvedl Kozler pro server iDnes.cz.

Mezi ploty je benefiční festival, jehož výdělek putuje na konto psychiatrické léčebny Bohnice. Umělci, kteří na něm vystupují, se zpravidla dobrovolně vzdávají svého honoráře, akci také podporuje město – Praha plánovala přispět částkou 300 000 korun. Celkem už festival vydělal podle ČTK desítky milionů korun.

Festival má široké spektrum návštěvníků, své si zde najdou všechny generace. Pro Mezi ploty už zahrály skupiny jako Chinaski, Vypsaná fiXa či Psí vojáci.  Kromě toho se zde každoročně pořádají výtvarné dílny, workshopy a autorská čtení. V areálu jsou každoročně rozestavovány stánky s výrobky chráněných dílen a neziskových organizací, a to keramikou, šperky i oblečením.

Seda Dzholdosheva

Sport

Hokejisté Plzně slaví první titul v historii, zlatý gól vstřelil Martin Straka

Před pěti lety se vrátil hrát z New York Rangers do rodné Plzně, později se stal generálním manažerem klubu, zaplatil dluhy a teď dostal příběh čtyřicetiletého Martina Straky ještě sladší příchuť. To právě on v nedělním sedmém finálovém zápase proti Zlínu vstřelil v čase 96:15 rozhodující gól. Plzeň tak zvítězila 4:3 v prodloužení a sérii vyhrála 4:3 na zápasy. „Bez Martina Straky by tenhle tým vůbec nebyl,“ vysekl mu poklonu v rozhovoru pro Český rozhlas hrající asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Běžela už pátá „třetina“, druhé prodloužení. Kdo dá gól, bude mistr. Hostující Plzeň měla titul na dosah, ještě deset vteřin před třetí sirénou vedla 3:2, naději Zlínu ale dal v přesilovce 6 na 4 Filip Čech. Pomohlo i fair play gesto plzeňského obránce Tomáše Slováka, který čtrnáct vteřin před koncem přiznal teč helmou. „Bylo to jasné, že mě to trefilo, tak jsem řekl, že ano,“ řekl České televizi. Vhazovalo se tak před gólmanem Markem Mazancem a za čtyři sekundy se Zlín vrátil do hry. Naději na titul živil až do času 96:15.

Kapitán Straka vystřelil zápěstím a chvíli to vypadalo, že puk má brankář Jakub Sedláček v moci, jenže kotouč gólmanovi propadl pod rukou a zapadl do sítě. To odstartovalo plzeňskou euforii – první mistrovskou ve čtyřiaosmdesátileté historii klubu.

„Teď si to užiju. Pak uvidíme,“ dodal v rozhovoru pro server iDnes.cz Martin Straka k dalšímu roku aktivní kariéry. Nabídku hrát na květnovém mistrovství světa ale nepřijal. „Kdo musí jet, je Honza Kovář. To je nejlepší hráč, co tu byl, díky němu jsme to dokázali,“ je přesvědčený Straka. Jan Kovář ve dvaceti zápasech play-off nasbíral celkem 25 kanadských bodů (11+14).

I Zlínští mohli mít hrdinu. Zdeněk Okál trefil vítězný gól jak ve čtvrtfinále s Vítkovicemi, tak v semifinále s Třincem. Chybělo málo a stejný kousek se mu povedl i ve finále. V čase 61:40 mohl zařídit pro své mužstvo druhý titul v historii. Bekhendem však netrefil odkrytou branku, a tak se za pětatřicet minut přihlásil o slovo jiný hrdina – Martin Straka. „Ale je to škoda, v tomto zápase jsme byli lepší. Asi jsme si to schovali na další rok. Kdyby mi někdo řekl před sezonou, že skončíme druzí, tak bych s ním asi vymetl hospodu,“ našel pozitiva na stříbrné medaili Zdeněk Okál v rozhovoru pro server iSport.cz.

Plzeň mohla sérii rozhodnout už v pátek na vlastním ledě, jenomže po dvou gólech Zlína v rozmezí 14 vteřin na začátku druhé třetiny nakonec prohrála 2:5.

Tomáš Franěk

České tenistky triumf ve Fed Cupu podruhé neobhájí

Dvakrát za sebou slavily, třetí triumf v týmové soutěži Fed Cupu české tenistky nepřidají. Loňské a předloňské šampionky podlehly v semifinále Itálii, na pomalé antuce v Palermu prohrály 1:3. Italky se tak mohou vrátit na trůn, titul získaly právě v předchozích letech 2009 a 2010. Jejich soupeřkami budou Rusky, které v Moskvě proti Slovenkám otočily z 0:2 na 3:2.

O porážce českého týmu rozhodla až čtvrtá dvouhra, kterou navíc déšť přesunul z neděle až na pondělí 22. dubna. Lucie Šafářová v ní podlehla Robertě Vinciové 6:3, 6:7, 6:3. Za stavu 1:3 bylo rozhodnuto.

„Věděli jsme, že nejde vyhrávat do nekonečna. Měli jsme těžkého soupeře venku na antuce,“ prohlásil pro ČTK nehrající kapitán Petr Pála. „Myslím, že po sobotě hodně lidí holky asi zatracovalo, ale ty se nechtěly vzdát a ukázaly velké srdce.“

Českým tenistkám totiž sobotní duely vůbec nevyšly - v nich podlehla jak jednička Petra Kvitová, tak Šafářová. Kvitová pak v neděli alespoň snížila na 1:2 a oddálila vyřazení. Ale jen o den.

redakce

Přetahovaná Sparty s Plzní pokračuje. Budějovice se zvedly v boji o záchranu

Oba aspiranti na fotbalový titul opět naplno bodovali. Náskok Plzně tak zůstává před Spartou jen o skóre. Budějovice zaskočily Jablonec a téměř se dotáhly na Hradec Králové, který padl doma s Duklou.

Plzeň v páteční předehrávce 24. kola přivítala Příbram, která pod novým koučem Strakou ještě neprohrála. Viktoria se herně trápila, ale nakonec dokázala i s přispěním vlastního gólu Střihavky soupeře porazit. „Byl to těžký zápas a jsme rádi, že jsme ho zvládli. S výsledkem jsme spokojeni, protože Příbram hrála velice sympaticky. Na jaře je to jiný tým,“ hodnotil zápas pro klubový web trenér domácích Pavel Vrba.

Sparta v zápase na Bazalech narazila na obrannou zeď domácího Baníku. Stažená Ostrava, s Milanem Barošem pouze na lavičce náhradníků, odolávala až do 76. minuty. Všechny body Spartě zajistil jedinou brankou kamerunský obr Kweuke, a Letenští tak opět srovnali krok se Západočechy.

V záchranářských bojích poslední Budějovice překvapily vítězstvím nad třetím Jabloncem, a oživily naději na udržení ligy. Jihočeši ztrácejí už jen bod na Hradec Králové, který na domácí půdě podlehl Dukle 0:3. Naopak téměř jistotu nejvyšší soutěže v dalším ročníku má Slavia, která výhrou nad Slováckem dosáhla na pomyslnou metu třiceti bodů. Ta většinou stačí na záchranu.

Na Hanou přijela Mladá Boleslav, která stejně jako Olomouc ještě může bojovat o místo zajišťující předkola Evropské ligy. Utkání skončilo remízou 2:2, když domácí srovnali dvoubrankové vedení Středočechů z prvního poločasu. Zaváhání obou klubů pak využil obhájce titulu z Liberce, který brankami Rabušice porazil na svém stadionu Brno a přiblížil se pohárům.

Výsledky 24. kola: Budějovice – Jablonec 2:1, Plzeň – Příbram 2:0, Liberec – Brno 2:0, Ostrava – Sparta 0:1, Olomouc – Mladá Boleslav 2:2, Hradec – Dukla 0:3, Slavia – Slovácko 1:0.

Tabulka: 1. Plzeň 53 bodů, 2. Sparta 53, 3. Jablonec 41, 4. Olomouc 40, 5. Liberec 38, 6. Dukla 37, 7. Mladá Boleslav 36, 8. Slavia 30, 9. Jihlava 29, 10. Ostrava 25, 11. Brno 25, 12. Slovácko 24, 13. Příbram 24, 14. Teplice 23, 15. Hradec 21, 16. Budějovice 20.

Tomáš Fiala

Počasí

Počasí

Jak to tak vypadá, jaro je konečně tady! Nebo spíš léto? Pod tímto titulkem jsme vydali posledně zprávu o počasí. Po týdnu můžeme potvrdit, že spíš léto.

redakce