28. června 2013, Carolina č. 831

události od od 29. května do 26. června

Upozornění

O prázdninách vydáváme Carolinu tradičně jako měsíční souhrn. Uzávěrka je poslední středu v měsíci a číslo vychází vždy den poté – ve čtvrtek.

Pěkné léto přeje redakce


Z domova

Prezident po pádu Nečasovy vlády jmenoval premiérem úřednické vlády Jiřího Rusnoka

Prezident Miloš Zeman jmenoval v úterý 25. června novým premiérem ČR ekonoma Jiřího Rusnoka. Stalo se tak dvě hodiny poté, co zástupci dosavadní vládní koalice (ODS, TOP 09 a LIDEM) uvedli, že získali podpisy 101 poslanců na podporu jmenování Miroslavy Němcové (ODS) premiérkou, čímž by se udržela současná vláda.

Zeman jmenováním Rusnoka stanovil tzv. úřednickou vládu, kterou on sám nazývá spíše vládou odborníků. Tento termín nezapomněl zmínit ani při jmenování: „Vážím si Vás jako odborníka, a protože jsem Vaši vládu označil jako vládu odborníků, pokládám Vaše jméno za důkaz této teze. Jsem si vědom, že povedete vládu ve velmi nelehkých dobách.“

Sám Jiří Rusnok (52 let), který v minulosti působil jako ministr financí právě ve vládě Miloše Zemana, se nechal slyšet, že členy vlády navrhne nejpozději do 14 dní.

Prezidentovo rozhodnutí pobouřilo koalici, podle níž je úřednická vláda snahou o obejití parlamentu. ODS nedá při vyslovování důvěry Rusnokovu kabinetu ani hlas. Kriticky se vyjádřil také ministr financí v demisi a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „Jediná legitimní většina je 101 hlasů současné, nebo teď už možná bývalé, vládní koalice. Jediná vláda, která může získat důvěru, a jediná vláda, která může prosadit rozpočet, je vláda Miroslavy Němcové.“

Prezident měl povinnost jmenovat nového předsedu vlády poté, co dosavadní premiér Petr Nečas podal 17. června demisi v závislosti na událostech spojených s policejní razií v Úřadu vlády ČR. Spolu s premiérem skončila celá jeho vláda a do jmenování nového kabinetu vládne v demisi.

V noci na čtvrtek 13. června provedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v historii země ojedinělý zásah v Úřadu vlády ČR, ministerstvu obrany, pražském magistrátu, ale i v domovech či pracovištích zadržených. Policie zadržela osm lidí: Janu Nagyovou (vedoucí kanceláře premiéra), Petra Tluchoře (exposlanec ODS), Romana Bočka (bývalý náměstek ministra zemědělství), Ivana Fuksu (někdejší ministr zemědělství za ODS), Marka Šnajdra (exposlanec ODS), Lubomíra Poula (vedoucí Úřadu vlády ČR), Ondreje Páleníka (šéf Správy hmotných rezerv, bývalý šéf vojenského zpravodajství) a Milana Kovandu (současný ředitel vojenského zpravodajství).

Předseda vlády Nečas nebyl v daný den k nalezení a veřejnost, stejně jako politici či novináři, netrpělivě čekali na jeho vyjádření. Objevovaly se zprávy o jeho zhoršeném zdravotním stavu, dokonce i o jeho pobytu v nemocnici. Podobné informace se ale nezakládaly na pravdě, což následně potvrdil i samotný premiér, když v odpoledních hodinách svolal tiskovou konferenci, kde stručně řekl, že věří svým spolupracovníkům a nemá důvod rezignovat. Za Nečase se postavili jeho koaliční partneři z TOP 09, kteří uvedli, že zatím nemají důvod jeho slovům nevěřit.

V pátek 14. června se poprvé vyjádřila policie, když na tiskové konferenci zveřejnila důvody razie.  „Nebylo naším zájmem zabývat se politikou či politickou stranou. Na začátku jsme prověřovali organizovanou zločineckou skupinu osob, která podle našich informací fungovala na základě klientelistických vazeb. Cílem těchto vazeb byl neúměrný zisk, měl tam být i určitý podíl vlivu ve státních a polostátních organizacích,“ uvedl šéf protimafiánského útvaru ÚOOZ Robert Šlachta. Sdělil také, že domovní prohlídky, které se uskutečnily i na adresách firem podnikatelů a lobbistů Romana Janouška a Iva Rittiga, kteří bývají označováni za tzv. „kmotry ODS“, s  kauzou souvisejí. Ani jednoho však policisté nedostihli. Postoj ČSSD, filtrovaný přes předsedu Bohuslava Sobotku, zněl jasně: vláda by měla podat demisi.

S postupným zveřejňováním obvinění sedmi z osmi zadržených osob, která se týkala hlavně uplácení, klientelismu a korupce – v případě Jany Nagyové i zneužití pravomoci úřední osoby, vzhledem k pokynům ke sledování manželky premiéra Radky Nečasové – však Petr Nečas nemohl situaci ustát. V neděli 16. června oznámil, že v pondělí podá demisi. Vaz mu zlomilo právě obvinění Nagyové, která nezákonně úkolovala vojenskou tajnou službu z čistě soukromých důvodů, týkajících se jejího vztahu s premiérem Nečasem.

„Jsem si plně vědom toho, jak peripetie mého osobního života v současné době zatěžují českou politickou scénu i ODS, tedy stranu, do které jsem vstoupil v roce 1991  a které jsem měl tu čest sloužit v pozicích místopředsedy nebo předsedy v posledních letech,“ řekl Petr Nečas při oznámení demise.

Martin Kopecký

Českou republiku postihly nejsilnější povodně od roku 2002

Na začátku června zasáhly Českou republiku rozsáhlé povodně. Po nezvykle deštivém závěru května začaly stoupat hladiny českých řek, které se na mnoha místech vylily z břehů a pustošily infrastrukturu země. Kvůli řešení povodňových škod svolal premiér Petr Nečas krizový štáb. Na pomoc při odstraňování následků záplav byli povoláni vojáci, prezident vyslal i vojáky Hradní stráže.

Nejhorší situace byla v povodí velkých řek, Vltavy a Labe. Prvními postiženými regiony byly jižní a západní Čechy. Zde začaly kulminovat přítoky Vltavy, zejména Berounka. Rozvodněná Vltava poté zatopila některé okrajové části Prahy. Magistrát města na to reagoval stavbou protipovodňových zábran a omezením hromadné dopravy. Podle Tomáše Hudečka (TOP 09), nového primátora,  mohou škody v metropoli dosáhnout až do výše dvou miliard korun.

Povodně postihly s výjimkou Parbubicka všechny kraje v Čechách, celkem 970 měst a obcí. Hasiči při nich evakuovali cca 20 tisíc lidí a velká voda i zabíjela.  Potvrzených  je 15 obětí, některé ale byly zbytečné, např. mezi hazardujícími vodáky.

Dramatické chvíle prožil Mělník. Město, které leží na soutoku obou největších řek, chrání speciální hráz. Její kapacita však byla naplněna a hrozilo jí protržení. Z tohoto důvodu uvažovalo vedení města o upuštění vody, čímž by zatopilo městskou část Mlazice. Konečné rozhodnutí neupouštět vydal starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). „Pochopitelně to byla obrovská odpovědnost, protože jsem šel do rizika, že poškodím hráz za několik set milionů korun. Vlastník chtěl, abych zaplavil město Mělník, protože už jsem překročil těsnící hranici a byl jsem nad hranou této hráze o 30 cm. Voda začala protékat nezpevněnou částí hráze,“ vylíčil Mikeš v rozhovoru pro Českou televizi. Hráz naštěstí příval vody vydržela, a nedošlo tak k větším škodám.

Ty naopak sčítají na území Ústeckého kraje. Zde Labe částečně zaplavilo i velká města Ústí nad Labem a Děčín. Na mnoha dalších místech země udeřila tzv. blesková povodeň způsobená přívalovými dešti, které nastaly v druhé vlně povodní, kdy již začalo vody postupně ubývat.

Hladiny toků začaly klesat až v závěru druhého červnového týdne. V sobotu 15. června byl pak odvolán druhý stupeň povodňové aktivity na všech českých řekách.

Michal Jelínek

Abaku – i hra s čísly může vzdělávat

„Když jdete po chodbě a zeptáte se kluků, jestli si nechtějí spočítat pár desítek příkladů na tabuli, nepůjde ani jeden. Ale když jim řeknete, jestli by si nezahráli hru, půjdou všichni,“ vysvětluje výhody společenské hry Abaku Vlastimil Lisse, ředitel Základní školy kapitána Otakara Jaroše v Lounech. Ten spolu se svými žáky během června testoval novější verzi hry, která na samostatných webových stránkách nabízí nové stupně obtížnosti protihráče v podobě robotů. Podpoře matematiky a technických oborů a využívání internetu žáky 5. až 9. tříd se  13. června věnovala tisková konference.

Na přirozenou hravost dětí vsadili autoři Abaku Vladimír Tesař a Zdeněk Čáp. Hru vyvíjejí už od roku 1979 a první on-line verzi spustili v roce 2008. Princip hry je na první pohled jednoduchý, jedná se o jakýsi Scrable, jen převedený do čísel. Hráč skládá čísla za sebe tak, aby byla násobkem, podílem, nebo součtem či rozdílem. Za použitá čísla hráč dostává body. Na internetu je možné hrát proti pravým hráčům, nebo proti naprogramovaným robotům.

Tvůrci se dlouho snažili nalézt nějaké sponzory, pod původním názvem Mathematicus se o hru nikdo tolik nezajímal. Proto se rozhodli název pozměnit a hru pojmenovat po starověkém počítadle Abakus. Jejich konceptu se chytil portál Seznam.cz a autorům poskytl sponzoring. Na hře ocenil především její potenciál zábavně vzdělávat a vzápětí ji poskytl na svém serveru Hry.cz. Abaku se během tří let propracovala mezi deset nejoblíbenějších her, což vedení vnuklo myšlenku, že by hru mohla propagovat ve školách. Seznam.cz oslovil ředitele Lisseho a ten za souhlasu rodičů po několik měsíců hru spolu s žáky testoval.

„Abaku mi opravdu pomohlo s matematikou. Předtím než jsem začal hrát, jsem měl horší známky, teď jsem se výrazně zlepšil. Hra vás nutí o číslech přemýšlet,“ potvrdil Martin, žák osmé třídy lounské základní školy.

Seznam.cz letos v dubnu spustil nultý ročník Abaku ligy pro střední školy. Mezi další podporovatele fenomenální hry se přidalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Mensa ČR.

Z tiskové konference Adam Folta

Z domova stručně

* Církevní restituce platí v plném rozsahu. Ústavní soud v pondělí 3. června nepřijal opoziční návrh na jejich zamítnutí. Církve tak od státu na základě zákona o majetkovém vyrovnání, z něhož soudci škrtli jediné slovo „spravedlivé“, dostanou majetek v celkové výši 134 miliard korun. Stát však zároveň přestane postupně hradit platy duchovních, které ročně dosahovaly půldruhé miliardy korun.

* Miliardář Andrej Babiš je novým vlastníkem mediální společnosti MAFRA, která vydává Mladou frontu Dnes, Lidové noviny a patří jí také zpravodajské portály iDnes.cz a Lidovky.cz  či hudební TV Óčko. Transakci oznámenou 26. června ještě musí posoudit antimonopolní úřad. Dosavadní německý vlastník Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft a nový majitel se rozhodli cenu nezveřejnit.

* Martin C. Putna se stal profesorem. Jmenovací dekret mu předal v úterý 25. června ministr školství v demisi Petr Fiala. Putna byl jmenován spolu s některými dalšími kandidáty v Karolinu dva týdny po oficiálním termínu. Prezident Miloš Zeman, který dekrety nových 66 vysokoškolských profesorů podepsal a téměř  60 je i předal, odmítal Putnu jmenovat kvůli jeho vystupování během Prague Pride. Žádá rovněž, aby v budoucnu profesory jmenoval  ministr školství.

* První česká paterčata, čtyři chlapci a jedna holčička, se 2. června v pražské podolské nemocnici narodila bez komplikací. Romští rodiče se ale potýkají i s anonymními výhrůžkami. Reakcím s rasovým kontextem je vystavena nejen rodina, ale i firmy, které se jí rozhodly pomoci.

Radomír Szajter

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Z ekonomiky stručně

* Prezident Miloš Zeman představil ve středu 19. června  nadační fond, který má snižovat český státní dluh. Sám si nastavil trvalý příkaz až do konce svého funkčního období, kdy bude měsíčně do fondu přispívat 60 tisíc korun, tedy třetinou svého prezidentského platu. Účet fondu spravuje PPF banka vlastněná Petrem Kellerem. Prezident očekává, že se k němu připojí lidé s vysokými příjmy, jako je tomu v západní Evropě nebo Spojených státech.

* Druhý pilíř důchodové reformy se zatím jeví jako neúspěch. Týden před vypršením termínu se k němu přihlásilo jen zhruba 70 tisíc zájemců. Kvůli zvýšení zájmu lidí nad 35 let chce ministr financí v demisi Miroslav Kalousek podle Lidových novin prodloužit pro tuto věkovou skupinu lhůtu pro vstup, dosud mají čas do 30. června.

* Podle studie společnosti KPMG patří Česká republika celosvětově mezi země s největší daňovou zátěží. S 21procentní DPH je Česko na 14. příčce. Zemí s nejvyšší sazbou je Maďarsko, kde DPH činí 27 procent.

Radomír Szajter

Kultura

Putovní výstava Marylin dorazila do Prahy

Celé léto – až do 20. září mají návštěvníci  Jízdárny Pražského hradu možnost zhlédnout jedinečnou výstavu mapující život a kariéru americké ikony Marilyn Monroe. Kromě fotografií, videozáznamů a osobních poznámek jsou vystaveny také hereččiny boty a šaty.
„Věděla jsem to, co jsem pochopila, když jsem ve 13 letech šla poprvé po pláži v plavkách. Věděla jsem, že patřím divákům a světu – ne protože bych měla talent, ani protože bych byla krásná, ale protože jsem nikdy ničemu ani nikomu jinému nepatřila,“ píše se u vstupu do sálu. Žádný jiný citát by osobnost Marylin, která začínala jako neznámá Norma Jean Mortensonová, nevystihl lépe.

Za vznikem projektu stojí florentské Muzeum Salvatora Ferragama, které výstavu uspořádalo loni u příležitosti padesáti let od hereččina úmrtí. Kurátoři Stefania Ricciová a Sergio Risaliti vytvořili expozici představující hvězdu Marylin prostřednictvím jejího šatníku, deníků, osobních fotografií, kostýmů z filmů a bot od italského návrháře Ferragama, jehož boty stejně jako další hollywoodské divy zbožňovala.

Mimoto je na Hradě k vidění kontroverzní fotografie mladé Marylin z Playboye, série pop-artových obrazů Andyho Warhola či video, na němž Monroe zpívá Happy Birthday tehdejšímu americkému prezidentovi Kennedymu. Vedle těchto předmětů jsou umístěny i hereččiny snímky v „klasických“ pózách od Beatona, Sterna, Barrise, Greena a De Diénesa, které tvůrci výstavy porovnávají se slavnými uměleckými díly.

V rámci doprovodného programu uvádí společnost Aerofilms do vybraných českých kin digitálně zremastrované snímky Někdo to rád horké, Páni mají radši blondýnky a Slaměný vdovec.

Z Jízdárny Pražského hradu Kristina Roháčková

S festivalem United Islands to letos šlo do kopce

Tři dny hudby, 195 hudebních projektů, 7 venkovních scén a 9 oblíbených pražských klubů – tak festival United Islands České spořitelny oslavil desáté narozeniny. Ve čtvrtek 22. června zahájila program Klubová noc a do neděle 23., posledního dne festivalu, se kapely i jejich posluchači mohli vystřídat v areálu parku Ladronka, na jazzové scéně na Smíchově, nebo v   klubech. Výsadou jedné z největších pražských hudebních akcí je i to, že všude je vstup zdarma.

Tentokrát však festival nedostál svému názvu a místo ostrovů, se konal „na pevnině“. V první řadě rekonstrukce Střeleckého ostrova a povodně v řadě druhé donutily hudební událost vystoupat do kopce. „S festivalem to šlo do kopce – byli jsme nuceni najít náhradní lokalitu, to se nám podařilo v parku Ladronka, z velké části především díky vstřícnosti Městské části Prahy 6,“ uvedl na tiskové konferenci k United Islands dramaturg David Gaydečka. Komplikace kvůli deštivému počasí přitom nastaly jen pár týdnů před začátkem festivalu a organizátoři museli rozjet rozsáhlé zařizování ohledně nových lokalit na poslední chvíli. Změna areálu však akci jedině prospěla – organizátorům se v porovnání s minulými ročníky povedlo zajistit zhruba dvakrát větší prostory.

Hlavním tahákem byli samozřejmě interpreti: „Letos se na United Islands sešly největší hvězdy, na které jsme mohli za poslední roky dosáhnout,“ potvrdil dramaturg Gaydečka. „Osobně považuju za velká jména všech 195 účinkujících, a mám radost, že se na jeden víkend nakonec sešli v Praze,“ dodal. Nejzvučnější jména, která se na seznamu hostů zařadila, jsou americký pop-soulový zpěvák Aloe Blacc, známý hitem I Need a Dollar, hipsterská princezna Princess Chelsea nebo britská indie kapela Citizens!.

„Chtěli jsme udělat festival ve velkém stylu, kvůli 10. narozeninám, takže jsme se rozhodli, že nebudeme končit o desáté hodině a program se přesune do klubů,“ uvedla PR manažerka projektu Bára Šubrtová další z letošních novinek. Po dvaadvacáté hodině program pokračoval v devíti pražských klubech jako Rock Café, Roxy, N.O.D., Malostranská beseda nebo Popocafepetl Újezd. Do nich dopravily fanoušky z venkovních scén autobusy.

„Festival United Islands České spořitelny jste mohli prožít několika způsoby, jedním z nich je hudební maraton, ale také byla možnost zkusit šaty od mladých návrhářů nebo workshop závěsné akrobacie,“ vyjmenovává Táňa Švehlová ze sdružení Art Prometheus, které mělo doprovodný program na starosti. Jedním z jeho nejvýraznějších bloků byla oslava nedožitých 80. narozenin Olgy Havlové. Od 20. do 22. června vystoupili v Ladronce na její počest Plastic People of The Universe, Vlasta Třešňák nebo šansoniérka Sylvie Krobová. Uskutečnila se i výstava Olga Havlová ve fotografiích a vzpomínkách.

Přesná čísla organizátoři ještě nemají, odhadují však, že dorazilo více lidí než minulý rok, kdy návštěvnost vystoupala k 60 tisícům. Návštěvnost by se také dala popsat jako „nevyvážená“ – zatímco na večerní vystoupení mezinárodních hvězd dorazily davy, na některých odpoledních vystoupeních méně známých interpretů postávala před pódii jenom hrstka fanoušků. To ale nejspíš patří ke svérázu United Islands – nepředvádějí Praze mainstreamové interprety, ale spíš „ochutnávku“ toho nejzajímavějšího, co může hudební scéna nabídnout.

Z festivalu Marie Valentová

Festival Respect 2013: Dva dny horka a world music

O víkendu 15. a 16. června se v areálu pražského parku Ladronka uskutečnil největší tuzemský festival věnovaný world music Respect 2013. Místo konání se narychlo měnilo v důsledku nedávných povodní, které postihly i ostrov Štvanice, na němž se odehrálo několik předchozích ročníků.

Festival nabídl opravdu pestrý výběr hudby z celého světa. Návštěvníci měli možnost zhlédnout na jednom pódiu dvanáct kapel a interpretů. Nejznámějšími z nich byli Mory Kanté z africké Guineje, libanonská zpěvačka Yasmine Hamdan či Iván Gutiérrez, kytarista a zpěvák, který se proslavil spoluprací se Zuzanou Navarovou.

Kromě hudebních vystoupení mohli návštěvníci zhlédnout umělecké instalace výtvarníků Kryštofa Kintery, Michaela Delii a Terezy Erbenové. Součástí programu byly také speciální dílny určené dětem.

Organizátorům přálo počasí, neboť bylo po oba dny slunečno a typické letní horko. I proto byla velkým zklamáním poměrně nízká účast, která neodrážela bohatou dramaturgii festivalu.

Z Ladronky Michal Jelínek

Sport

Fotbalisté Plzně po roční pauze získali titul

Až v posledním kole Gambrinus ligy se rozhodovalo, kam poputuje titul. Jestli do Sparty, nebo do Plzně. Oba týmy hrály 1. června na hřištích soupeřů, Plzeň na půdě předposledního Hradce a Sparta v Teplicích na Stínadlech. Spartě mohlo k titulu pomoci naprosté selhání Plzeňských, což  by se při zkušenostech týmu Pavla Vrby rovnalo malému zázraku.

Plzeň po zaváhání se Slovanem Liberec na domácím hřišti nesměla v Hradci prohrát. Hřiště v Hradci Králové bylo promáčené, ale nikde se netvořily louže. Hlavní sudí Jaroslav Bílek po prozkoumání hrací plochy rozhodl, že je na ní možné hrát. Fanoušci na první gól nemuseli čekat dlouho, Plzeň okamžitě po výkopu rozehrála centr dopředu. Míč zpracoval František Rajtoral a nahrál Vladimíru Daridovi přibíhajícímu z druhé vlny, který míč napálil k pravé tyči Koubkovy branky. Již v první minutě tím uklidnil spoluhráče i fanoušky. Další rána pro Hradec přišla v desáté minutě. Václav Procházka si po výtečně rozehraném rohovém kopu naskočil na centr a hlavou míč uklidil za gólmanova záda.  Po celý první poločas byli hosté lepším týmem, hráli kompaktně a vytvářeli si šance. Třetí gól přišel až po poločase. Po tečované střele Marka Bakoše se míč odrazil od břevna kolmo nahoru, brankář Koubek zahnaný do brány, už nestačil zareagovat na doklepnutí Mariána Čišovského.

Sparta mezitím v Teplicích taktéž obdarovávala soupeře góly. Děravá teplická obrana nechala vyniknout rychlonohému Václavu Kadlecovi, který dva góly dal a na třetí přihrál Lukáši Váchovi. Tím se Kadlec se 14 brankami posunul na druhé místo v žebříčku střelců za dalšího sparťana Davida Lafatu (20 gólů). I přes dobrý výkon se Pražané  museli spokojit s druhým místem.

V Hradci neustále polévaném deštěm se po konečném hvizdu rozjela oslava titulu. Za pokřiku „Jsme mistři!“ hráči s pohárem nad hlavami děkovali fanouškům za podporu během sezóny.

Adam Folta

Ze sportu stručně

* Česká republika – Itálie 0:0. Postup na mistrovství světa 2014 se českým fotbalistům opět o něco vzdálil. Přes vynikající výkon se reprezentačnímu týmu nepodařilo završit jasnou herní převahu brankou, a tak si 7. června ze zápasu v Praze na Letné odnesl pouze bod.
Český tým vstoupil do zápasu mnohem aktivněji než celek Itálie, dynamický herní projev, rychlý přechod z defenzivy do ofenzivy i sebevědomí při práci s míčem, na nic z toho nenašel soupeř po celý zápas odpověď. Aktivita ještě vzrostla po Balotelliho červené kartě ze 72. minuty, která zanechala italský výběr po zbytek zápasu v hluboké defenzivě. Ani jedna z mnoha gólových šancí domácí reprezentace však neskončila za zády skvěle hrajícího brankáře Italů, Buffona. Tým ČR tak na klíčové tři body pro postup nedosáhl.

* Skifaři Miroslava Knapková a Ondřej Synek se 2. června v Seville stali mistry Evropy. Knapková vyhrála evropský šampionát potřetí, Synek podruhé.

* Petra Kvitová, poslední zástupce českého tenisu v dvouhře na turnaji Roland Garros, skončila po prohře v 3. kole s Američankou Jamie Hamptonovou. Prohra 1:6, 6:7 (7:9) na sety znamená pro Kvitovou oproti loňskému ročníku, kdy prošla do semifinále, zklamání. Nejlepší český tenista Tomáš Berdych vypadl v Paříži už v prvním kole. Titul ve smíšené čtyřhře vybojovali Hradecká s Čermákem.

* Petr Čech, brankář londýnské Chelsea, vyhrál poosmé anketu Zlatý míč ČR. Zvítězil před Davidem Lafatou (Sparta) a Vladimírem Daridou (Plzeň.

Rudolf Kovařík

Počasí

Počasí

Zatímco začátkem června, kdy se denní teploty pohybovaly jen  kolem 10 °C, jsme si my nevytopení občas museli i přitopit, v druhé polovině měsíce  se vše obrátilo, Česko se proměnilo v tropy. Meteorologové a lékaři varovali před dlouhými pobyty na slunci, 18. června ohlásilo pražské Klementinum teplotní rekord, naměřili 33,2 °C, to bylo o 0,3 více než v roce 1934. Nejtepleji bylo ale 20. června, kdy teplota stoupla na 34,9 °C. Vysoké teploty přinesly i lokální bouřky a místy i kroupy. V tyto dny hydrometeorologové potvrdili další a pro Česko velmi nezvyklý úkaz, město Krnov zasáhlo tornádo, které připravilo o střechu více než 40 domů. Ochlazení, které přišlo ke konci měsíce, nejspíš nejvíce uvítali zahrádkáři, kteří toho v červnu kvůli teplotním extrémům moc neudělali. Neradovali se ale příliš dlouho, brzy propukla další vlna silných dešťů.

Lucie Kůsová