26. září 2013, Carolina č. 834

události od 29. srpna do 25. září


Z domova

Do Sněmovny kandiduje řada nových uskupení, někteří zkušení politici budou naopak chybět

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se uskuteční 25. a 26. října. Do 17. září musely všechny politické subjekty odevzdat kandidátní listiny. Celkem se bude o hlasy voličů ucházet 5 923 kandidátů z 24 stran a hnutí. Podle posledního volebního modelu CVVM vedou sociální demokraté (30,5 %) před komunisty (19,5 %). Podobně jako ve volbách v roce 2010 uspěly strany TOP 09 a Věci veřejné, má i letos podle průzkumů šanci několik nových uskupení. Někteří ostřílení politici naopak budou z různých důvodů chybět.

Z nových subjektů jsou nejvýraznější hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše a Úsvit přímé demokracie, jehož předsedou je senátor Tomio Okamura. Dále pak SPOZ, zastupované Zdeňkem Štenglem, a Hlavu vzhůru! předsedkyně Jany Bobošíkové.

V popředí řady nováčků stojí hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše, majitele koncernu Agrofert a vydavatelství Mafra. V kampani sází na známé tváře, jako jsou herec Martin Stropnický nebo bývalý novinář Martin Komárek. Nejoptimističtější výsledek CVVM přiřkl hnutí ANO třetí příčku se 14 % hlasů.

Přes hranici postupu do Sněmovny míří také Strana práv občanů – zemanovci (SPOZ), která je šestá s 5,5 %. Momentálně se ovšem potýká s problémy ve vedení. Kvůli vyškrtnutí z čela pražské kandidátky se výrazná postava zemanovců Miroslav Šlouf ostře postavil proti vedení strany i samotnému čestnému předsedovi, prezidentu Miloši Zemanovi. Za SPOZ kandiduje hned pět ministrů z vlády v demisi premiéra Jiřího Rusnoka. Volebním lídrem ve Zlínském kraji je pak kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Své volební lídry představily i strany zastoupené v předchozí Sněmovně. ODS, která je pátá se 7 %, povede do voleb místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Kandidovat bude v Praze, stejně jako předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. TOP 09 je v modelu čtvrtá s 12,5 %. Naopak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka kandiduje v Jihomoravském kraji, a to společně s místopředsedou strany Michalem Haškem a předsedou poslaneckého klubu Jeronýmem Tejcem. Předseda KSČM Vojtěch Filip je lídrem v kraji Jihočeském.

O návrat do poslaneckých lavic se pokusí lidovci (KDU-ČSL) vedení Pavlem Bělobrádkem, jenž kandiduje v Královéhradeckém kraji, a Strana zelených v čele s Ondřejem Liškou, lídrem pražské kandidátky. Naopak voleb se nezúčastní Věci veřejné. Předseda jejich strany Vít Bárta však bude usilovat o zvolení v Plzeňském kraji za hnutí Úsvit přímé demokracie. Bez svého předsedy se voleb naopak zúčastní LEV 21. Jiří Paroubek, někdejší premiér za ČSSD se domnívá, že říjnové volby situaci v zemi nevyřeší. „Politika není totiž jen o vytváření parlamentních většin, ale mimo jiné také o schopnosti vládnout,“ uvedl na webu strany.

Na kandidátkách bude chybět i další expremiér, Petr Nečas z ODS. Jeho dlouhou politickou kariéru ukončila aféra se zneužitím zpravodajských služeb ředitelkou jeho kanceláře a dnes už i manželkou Janou Nečasovou (Nagyovou).

Michal Jelínek a Filip Novotný

Logo Zdravá potravina čte etikety za zákazníky

Agrární komora ČR podpořila nový projekt občanského sdružení Zdravá potravina. Jeho zakladatel Rudolf Náprstek představil 19. září na společné tiskové konferenci Agrární komory ČR a svého sdružení nový web a nové logo této neziskové organizace. Cílem loga je jednoduše informovat zákazníky o tom, jaký produkt si kupují.

Logo Zdravá potravina, které tvoří zelené jablko s bílým názvem projektu uprostřed, totiž díky unikátnímu bodovému systému, založenému na osmi kritériích (obal, kompletnost informací na obalu, přidané látky, výživové hodnoty atd.), dokáže získat pouze kvalitní potravina. Systém funguje tak, že web www.zdravapotravina.cz obsahuje databázi 12 000 potravin, přičemž každá je bodově ohodnocena na základě již zmíněných kritérií. Pokud potravina získá 20 bodů, může být označena novým logem. Pokud 20 bodů nezíská, logo jí nenáleží, ale zákazník si stále může ověřit, proč bodově zaostává, či si ji porovnat s jiným produktem.

Zároveň se spuštěním nového webu se aktualizovala i mobilní aplikace Nutriatlas, která má nový design a nové funkce. Nutriatlas je v podstatě shrnutím celého webu do jedné mobilní aplikace. Uživatel si tak může informace o produktu najít pohodlně ve svém mobilu, případně si nově může oskenovat čárový kód potraviny a aplikace mu okamžitě udá její bodovou hodnotu a veškeré informace o složení.

Partnerem Zdravé potraviny je Aliance výživových poradců ČR, jejímž předsedou je vystudovaný chemik Ivan Mach. Jejich společným cílem je zdravý jídelníček obyvatel a edukace v této sféře. Chtějí zákazníky naučit porozumět datům, která jim prostřednictvím Zdravé potraviny nabízejí, a pracovat s nimi. Jedním z dalších návrhů, které by Mach rád prosadil, jsou informace o výživových hodnotách hotových jídel např. v restauracích a fast-foodech, podobně jako je tomu v New Yorku.

Z tiskové konference Martin Kopecký

Palác Lucerna hostil jubilejní ročník biojarmarku

Dvoudenní festival představil 20. a 21. září v Praze přes 41 prodejců, z nichž většina se zabývá výrobou a zpracováním biopotravin, zbytek pak například biokosmetikou nebo biotextilem.

Širší rozměr, pokud jde o programovou skladbu, dodal 20. ročníku biojarmarku maratón debat s hlavními aktéry oboru, provázený filmy z vývoje českého ekozemědělství, ale i tři módní přehlídky stále žádanějšího biotextilu. Stabilní, každoroční částí festivalu byly stejně jako v předchozích letech četné ochutnávky, prezentace či akce pro děti. Bioprodukty na svá menu zařadil i samotný Palác Lucerna nebo restaurace Monarchie.

Samozřejmostí byla i účast předních osobností ekozemědělské scény, mezi nimi například Karla Merhauta (hlavní postava organizačního týmu Ligy ekologických alternativ a agentury Biocit, které biojarmark pořádají), Dagmar Havlové (majitelka Paláce Lucerna a biofarmy Košík, švagrová bývalého prezidenta Václava Havla) nebo Tomáše Zídka (člen správní rady Kontroly ekologického zemědělství).

Z Biofestu Rudolf Kovařík

Osmé vinobraní na Pražském hradě

Na Pražském hradě se o víkendu 14. a15. září uskutečnil už osmý ročník vinobraní. V prostorách Královských zahrad a v produkční zahradě Pražského hradu se za počasí ne moc příjemného rozložily desítky stánků, které nabízely nejen výběr vína, burčák z Anchlebova a hroznové šťávy, ale i produkty z farmářských trhů, hroznové víno, sýry, olivy, pečivo a trdelníky.

Na akci se přišly opět podívat stovky lidí všech věkových skupin, vstupné letos žádné nebylo. Pražský hrad své návštěvníky pobavil také tóny tradiční české muziky, cimbálu a divadelním představením. K vidění byla i fireshow, která sice moc nezahřála, ale rozhodně zanechala dojem. Překvapením a další zajímavostí k vidění byla přehlídka divokého ptactva a k ní patřící přednáška pro děti o tom, jak zvířata žijí a jak přečkávají zimu.

Z vinobraní Seda Dzholdosheva

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Zeman v Bruselu: Jsem nadstranický eurofederalista

Prezident Miloš Zeman navštívil 18. a 19. září Brusel, kde se sešel kromě jiných se šéfem Evropské komise José Barrosem. „Mohli jsme navázat i na tradici vztyčení evropské vlajky na Pražském hradě,“ poukázal Zeman podle ČTK na jejich předchozí setkání.

Tento pozitivní přístup k EU se u evropských institucí setkává s velkým ohlasem, a to zejména vzhledem k postojům bývalého prezidenta Václava Klause. Ten svůj euroskepticismus neskrýval ani na půdě Evropského parlamentu.

Svůj postoj k EU podtrhl prezident v rozhovoru pro Financial Times: „To je rozdíl mezi Václavem Klausem a mnou a Cameronem a mnou. My s EU nespolupracujeme, my EU jsme.“ Na otázku FT ohledně politického boje v ČR Zeman zopakoval, že po volbách nepodpoří vládní koalici složenou ze stran z různých konců politického spektra. Sám se  označil za nadstranického prezidenta, který nezasahuje do vnitřních záležitostí politických stran. „Jsem jen čestný předseda Strany práv občanů,“ dodal.

Filip Novotný

Merkelová drtivě uspěla ve volbách, Němci stále věří v EU

Angela Merkelová dovedla ve volbách do německého Bundestagu svou unii CDU/CSU k drtivému vítězství. Výsledek 41,6 % přinesl konzervativcům 311 z celkových 630 poslaneckých mandátů, a jen o pět křesel jim tak unikla vidina absolutní většiny. Překvapením je propad koaliční FDP, která zůstala pod 5% hranicí pro vstup do Spolkového sněmu. Merkelová proto bude muset hledat nového koaličního partnera. Tím se pravděpodobně stanou sociální demokraté (25,7 % hlasů). S dalším v pořadí, ultralevicovou Linke (8,6 %), odmítají všechny ostatní strany spolupracovat a ekologicky zaměření Grüne (8,4 %) s Merkelovou příliš dobře nevycházejí.

Pravděpodobně tak nastane něco, co je v českém prostředí momentálně téměř nemyslitelné. Konzervativní pravicová strana se raději než do spolupráce se zelenými pustí do velké koalice. Podle průzkumů ARD je ovšem takový scénář schůdnější i pro samotné voliče. Zatímco 57 % Němců se domnívá, že bude koalice CDU/CSU a SPD pro jejich zemi prospěšná, u spolupráce CDU/CSU a Grüne je to pouze 27 % lidí.

Politika Německa přímo ovlivňuje i Českou republiku, a to kvůli úzké hospodářské provázanosti. Stabilní německá ekonomika zpravidla přináší dobré výsledky i v Česku, celý region navíc ovlivňuje svým rozhodováním na poli EU. „Pokud se Merkelové podaří vyřešit problémy eurozóny, čeští exportéři začnou relativně brzo znovu více investovat a nabírat pracovníky. To by mohlo zvrátit negativní trendy na českém pracovním trhu,“ uvedl pro Českou televizi Jan Bureš, hlavní ekonom Era poštovní spořitelny.

Víru v eurozónu navíc kromě politiků CDU/CSU prokázali i samotní voliči. Strana Alternativa pro Německo (AfD), jejímž hlavním programem bylo razantní odmítání evropské integrace, totiž ve volbách pohořela. Přes optimistické prognózy získala pouze 4,7 %. „Volby ukázaly, že Německo nemá alternativu. Tím nemá alternativu ani EU ani Česká republika,“ poznamenal podle Ladislava Jakla exprezident-euroskeptik Václav Klaus.

Filip Novotný

Na Slovensku začala účtenková loterie, má podpořit výběr daní

Slovenská vláda spustila 16. září v Evropě téměř ojedinělý projekt účtenkové loterie. Bločky z jakéhokoliv nákupu mohou Slováci přihlásit do slosování, a to přes internet, mobil nebo terminály TIPOS (obdoba Sazky). První výherce bude vylosován 30. září, čeká na něj hlavní cena ve výši 10 tisíc eur.

Loterie má veřejnost naučit vyžadovat při nákupech účtenky a také vyvolat diskusi o neplacení daní některými nepoctivými obchodníky. Podle slovenské vlády takto ročně přijde státní pokladna o 150 milionů eur.

Výhody účtenkové loterie už rozpoznalo více vlád, losuje se kromě Slovenska i na Maltě či Tchajwanu. K jejímu zavedení se přiklání i tuzemská ČSSD.

Filip Novotný

Ekonomika

NWR hodlá uzavřít Důl Paskov na Frýdecko-Místecku

Společnost New World Resources zveřejnila 17. září své rozhodnutí o uzavření dolu Paskov k 31. prosinci 2014. NWR provozuje důl prostřednictvím dceřiné firmy OKD. Ta později navrhla, že by provoz dolu mohl pokračovat až do roku 2018, a to za finanční podpory státu. Vláda v demisi premiéra Jiřího Rusnoka to však odmítla.

Důl je dlouhodobě ztrátový a ročně se na jeho provozu prodělá 1 až 1,5 miliardy korun. Na jeho chodu se nyní podílí přibližně 3 000 lidí, z nichž většina jsou zaměstnanci OKD. Předpokládá se, že po uzavření dolu přijde o zaměstnání minimálně 1 200 lidí. Zástupci společnosti tvrdí, že až sedm set zaměstnanců by mohlo začít pracovat v jiných dolech OKD v Moravskoslezském kraji. Dalších několik set pracovníků by mohlo nalézt uplatnění při útlumu těžby v Dole Paskov.

V době, kdy představenstvo OKD jednalo v sídle NWR v Amsterdamu, se v Ostravě uskutečnila demonstrace. Před budovou OKD se sešlo přes 2 500 horníků, kteří se dožadovali vysvětlení nastalé situace. Několik desítek z nich dokonce násilím vniklo do bývalého sídla společnosti a na místě musela zasahovat policie.

Michal Jelínek

Kultura

Sport

Čeští fotbalisté ztratili reálnou naději na postup na mistrovství světa

Reprezentace bude už podruhé v řadě chybět na mistrovství světa ve fotbale. Tým trenéra Michala Bílka totiž v září nezvládl dva důležité kvalifikační zápasy, a ztratil tak reálnou naději na postup.

Do prvního utkání proti Arménii přitom mužstvo nastoupilo s velkou dávkou optimismu. „Myslím, že máme lepší tým než Arménie. V pátek bereme jen tři body,“ prohlásil před zápasem trenér Bílek. Domácímu mužstvu věřily i sázkové kanceláře, na výhru Arménů vypsaly kurzy až 10:1.

Stačilo však 20 minut a sázkové experty i diváky v pražském Edenu začala dobrá nálada pomalu opouštět. Po úvodním náporu se totiž projevily nedostatky, které českou reprezentaci již delší dobu trápí – chybování v obraně a špatná koncovka. Díky této kombinaci stačilo Arménům vyčkávat v zatažené obraně a využít první velké chyby protivníka. Ta přišla v 31. minutě, kdy stoper Kadlec ztratil míč.

Češi proto museli začít více riskovat, což arménské hře na brejky ještě více prospělo. V 70. minutě se Rosickému sice povedlo vyrovnat, další gól se však tahounovi Bílkova výběru přidat nepodařilo. Naopak Arméni využili jednoho z protiútoků a v nastaveném čase překonal brankáře Čecha útočník Kazarjan. Česko prohrálo s Arménií 1:2.

Aby si udrželo naději na účast na MS v Brazílii, muselo překonat silné italské mužstvo a uspět v následné baráži. Do zápasu se squadrou azzurou nastoupili čeští fotbalisté svědomitěji a nedopouštěli se tolika výrazných chyb. V 19. minutě se dokonce Kozákovi podařilo otevřít skóre. Italové s takovým scénářem nepočítali, a snažili se proto rychle vyrovnat. Přes velký tlak střelce Balotelliho se brankáři Čechovi dařilo útoky odrážet.

V druhé půli však začala zjevně opadat koncentrace českého týmu, což se podepsalo na dalším průběhu utkání. V 51. minutě nejdříve brankář Čech špatně odhadl rohový kop a nechal odkrytou bránu, do které skóroval obránce Chiellini. Jen o dvě minuty později fauloval v pokutovém území Gebre Selassie Balotelliho a sám střelec AC Milán penaltu proměnil. Zmar českého mužstva dokonala dvě zranění – Rosického a Daridy – a vyloučení Daniela Koláře, který si vysloužil dvě žluté karty. Do šaten se odebralo za konečného výsledku 2:1 pro Itálii.

Filip Novotný

U národního týmu skončil kouč Bílek, tým povedou jeho asistenti

Michal Bílek, který český národní tým vedl od října 2009, rezignoval po sérii proher v kvalifikačních zápasech o MS 2014 v Brazílii. Už od začátku svého reprezentačního angažmá se přitom potýkal s neoblíbeností u fanoušků. Odstartoval hned čtyřmi prohrami se slabšími soupeři, jako jsou Skotsko, Spojené arabské emiráty nebo Ázerbájdžán.

Přišly i světlé chvilky – například Euro 2012, ve kterém český tým vyhrál základní skupinu a jeho solidní hru zastavil až Cristiano Ronaldo ve čtvrtfinále. „V 79. minutě hlavičkou ukončil zarputilý odpor Čechů,“ napsala v pozápasovém reportu UEFA.

I přes úspěšný evropský šampionát byl ale názor veřejnosti na trenéra jasný. „Bílek ven!“ Volali fanoušci, když reprezentace na jaře prohrála s Dánskem 0:3. „Bílek ven!“ Skandovali, když národní tým vyhrával 3:0 se Slovenskem. Stejný pokřik zněl i při posledních dvou kvalifikačních zápasech a přání se jim vyplnilo – Michal Bílek po prohře s Itálií 1:2 podal rezignaci.

Fotbalovou reprezentaci přitom v kvalifikaci čekají ještě další dva zápasy - na Maltě a v Bulharsku. Stále sice existuje šance na postup, je však čistě matematická. Právě proto se zřejmě Bílek rozhodl složit funkci již nyní. Předseda FAČR Miroslav Pelta rezignaci přijal, není však v tak krátké době schopen najít náhradu. Tým tak povedou asistenti Josef Pešice a Tomáš Galásek. Ani jeden z nich přitom neuvažuje o budoucí kandidatuře.

Filip Novotný

Davis Cup opouští Česko, už v listopadu se ale může vrátit

Tenisový svět se chystá na finále Davis Cupu, a vítězové loňského ročníku tak budou muset podle zvyklostí proslulý týmový pohár vrátit. V České republice pobýval od podzimu, nyní poputuje pod ochranu Mezinárodní tenisové federace. Tato cesta však může být zpáteční, český tým totiž i letos zabojuje ve finále. Cenná trofej by tak teoreticky mohla již v listopadu znovu zavítat do Česka.

Tenisté pod vedením kapitána Jaroslava Navrátila zatím dokázali v Davis Cupu porazit všechny soupeře, naposledy v zářijovém semifinále Argentinu 3:2. Stejná věc se podařila i Srbům, kteří v semifinálových zápasech vyřadili Kanadu. Ve finále se tak 15. až 17. listopadu rozhodne mezi českými a srbskými tenisty.

Balkáncům přitom rozhodně nechybí optimismus, hrát se bude v jejich domácím Bělehradu a ruku k dílu přiloží i světová jednička Novak Djoković. „Když bude hrát, tak to jsou hned mínus dva body. Tomáš ani Radek s ním nemají dobrou bilanci,“ citovalo Právo kapitána českého týmu. Přesto Navrátil dodává, že jeho tým dá do zápasů vše a favorita se bude snažit překvapit hlavně ve čtyřhře.

Filip Novotný

Ze sportu stručně

* Fotbalová liga mistrů se 17. září posunula do fáze duelů v základních skupinách. Plzeňská Viktoria v prvním zápase proti Manchester City pohořela 0:3. Po druhém týmu Premier League na ni dále čekají CSKA Moskva a Bayern Mnichov.

* Ondřej Synek zvítězil na MS v jihokorejském Čchungdžu, a stal se tak podruhé v kariéře nejlepším skifařem planety. Poprvé se mu to povedlo v roce 2010 na Novém Zélandu. Vloni na olympiádě byl stříbrný a letos na přehradě Tangeum už nenechal nic náhodě a pro zlato si dojel stylem start-cíl.

* Na pražském světovém šampionátu se stal nejlepším kajakářem Vavřinec Hradilek před Jiřím Prskavcem.

* Na posledním grandslamovém turnaji roku, US Open, se českým tenistům a tenistkám podařilo vyhrát hned v několika kategoriích. V mužském deblu zvítězil Radek Štěpánek po boku indického hráče Leandera Paese. V ženské čtyřhře uspěly Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká, ve smíšené pak Hlaváčková s Bělorusem Maxem Mirným.

Filip Novotný

Počasí

Počasí

Není třeba se dívat do kalendáře. Podzim je tu a s ním i začátek akademického roku. Ve čtvrtek 10. října se proto svým prvním číslem přihlásí nová redakce. Budou ji tvořit studenti přijatí ke studiu bakalářského oboru žurnalistika a Carolina začne vycházet znovu jako týdeník.

redakce