10. října 2013, Carolina č. 835

události od 25. září do 9. října


Z domova

Studentské volby by vyhrála TOP 09 těsně před piráty

Volby do Poslanecké sněmovny se mají konat už za dva týdny, a tak se politické strany pouští do tvrdého předvolebního boje. Minulou středu se uskutečnily studentské volby, které přinesly jasné vítězství TOP 09 a České pirátské strany.

Hned ze začátku týdne ve středu 2. října se losovala volební čísla. Favorit voleb, ČSSD, dostal číslo 1, které rozhodně hodlá kreativně zapojit do kampaně, stejně jako například TOP 09, která si vylosovala 4. KSČM bude kandidovat s 21, ODS se 6, ANO 2011 s 20. SPOZ byla přidělena 15, lidovci mají 11 a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury číslo 17. Všem 24 kandidujícím stranám je vylosovala Státní volební komise.

Následující den dostali studenti starší 15 let možnost vyjádřit svůj politický názor. V tomto klání dopadla nejlépe strana TOP 09 se 17,80 % hlasů, což je ale podstatně méně než v roce 2010, kdy získala 27 %. V těsném závěsu se umístili piráti se 17,73 %. Na třetím místě je hnutí ANO 2011. Za první trojicí následují ČSSD, ODS a Dělnická strana sociální spravedlnosti, které mají ale oproti TOP 09 mnohem menší počet příznivců, tedy mezi 5 až 8 procenty. Pětiprocentní hranici nepřekročily KSČM nebo Strana zelených. Do voleb se na 434 školách zapojilo více než 50 tisíc studentů. Jelikož se jedná o studenty, kteří již nabyli nebo v blízké době nabudou volebního práva, je potřeba, dle organizátora voleb Karla Strachoty z neziskové organizace Člověk v tísni, brát výsledek těchto voleb nanečisto vážně.

Zároveň se začíná vyostřovat kampaň jednotlivých stran. Vše začalo uskupením kolem Jany Bobošíkové, které používá ve sloganu slova metelesku blesku. Ta se objevila ve filmu Marečku, podejte mi pero, což ale rozhořčilo Zdeňka Svěráka, který je spoluautorem scénáře a je připraven se kvůli jeho použití soudit. Citát z filmu použil také Petr Gazdík kandidující za STAN. Výrok ,,Proletáři všech zemí, ...“ pronáší Jiří Kodet. Gazdíka kontaktovala manželka Jiřího Kodeta, Soňa Kodetová, s výzvou ke stáhnutí tohoto sloganu z volební kampaně. Kodetová, která kandiduje za ODS, přitom říká, že jediný, kdo má možnost použít slogan jejího muže, je ona sama. Přitvrzuje ale také boj na sociálních sítích. ,,Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd,“ reagoval například Andrej Babiš z hnutí ANO 2011 na svém facebookovém účtu na výrok Miroslava Kalouska (TOP 09) o středních a malých firmách.

Eliška Pokorná

Shoda politiků v předvolební debatě

Čitelnost, předvídatelnost, jednota. To jsou slova, která 4. října nejčastěji zaznívala v sále pražského institutu CERGE-EI během diskuze na téma česká zahraniční a evropská politika před volbami z úst představitelů politických stran. Ty reprezentovali Petr Fiala (ODS), Jaromír Kohlíček (KSČM), Ondřej Liška (SZ), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Pavel Svoboda (KDU-ČSL) a Vladimír Špidla (ČSSD).

Všichni se shodli na roztříštěnosti české politické scény v otázkách zahraniční politiky a zároveň zdůrazňovali důležitost dalšího začleňování České republiky ve strukturách EU. „Osmdesát procent vlastní legislativy je přijímáno právě v unijních institucích,“ připomněl europoslanec Jaromír Kohlíček. Karel Schwarzenberg označil Evropskou unii za „garanta jistoty, který není bez chyb, ale je to nejlepší, co zatím máme“.

Nutnost aktivního přístupu v mezinárodních vztazích opět zmiňoval každý ze zúčastněných. Česká republika by si měla hledat zahraniční partnery s podobnými zájmy, a to zejména mezi sousedními zeměmi nebo například severskými státy. Dle slov sociálního demokrata Vladimíra Špidly je tento krok důležitý také proto, že Česká republika není příliš významným hráčem globální politiky. Pavel Svoboda použil jako přirovnání „syndrom opilého korábu“ – pro toho, kdo neví, kam pluje, není žádný vítr dobrý.

Debata se dotkla také ekonomiky. Petr Fiala slíbil podporu podnikatelům na zahraničních trzích a Ondřej Liška zmínil úspěšný přechod země k liberálnímu trhu, avšak s nedořešenými sociálními otázkami.

Jedním z témat diskuse byl rovněž probíhající konflikt v Sýrii – i zde politici reagovali jednomyslně: Zásah je nutný, avšak ne použitím vojenské síly, ale diplomatickou cestou.

Pozorovatele neznalého domácí scény mohla překvapit neobvyklá názorová jednota zástupců stran. „Účastníci diskuze se shodli v základních otázkách a heslech, ale samotné řešení problému se bude lišit dle stranické profilace,“ shrnul Tomáš Karásek, ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky a moderátor akce.

Z diskuze Anna Rejdová

Akademie věd pořádá výstavu ke 100. výročí narození Otta Wichterleho

V  budově Akademie věd na pražské Národní třídě minulý týden slavnostně zahájila výstava u příležitosti 100. výročí narození českého chemika Otta Wichterleho. Wichterle (1913-1998) je znám především díky svým převratným objevům na poli makromolekulární organické chemie, které vedly až ke zdokonalení měkkých kontaktních čoček a jejich celosvětovému rozšíření. Výstava je zdarma přístupná ve foyer budovy do 31. října.

Soubor archivních dokumentů a fotografií z osobního fondu Otta Wichterleho nechá návštěvníky nahlédnout do jeho pracovního i soukromého života.  Wichterle započal svou vědeckou dráhu na Vysoké škole chemicko-technologického inženýrství v Praze a dále pokračoval za druhé světové války ve zlínském výzkumu Tomáše Bati. Po válce se pak zasloužil o reformu vysokoškolského studia chemie a návštěvníci výstavy si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, zda by obstáli v rozřazovacím testu znalostí pro studenty prvního ročníku.

Kvůli svým politickým názorům musel Wichterle v  roce 1958 zanechat svých pedagogických aktivit na vysoké škole. Ve svém vědeckém bádání však neustal a pokračoval ve výzkumu makromolekulárních látek, především pak syntetického kaučuku a silonu. Na místě jsou  vystaveny originální vzorky z výzkumu hydrofilních gelů a kontaktních čoček a také první stroj na jejich výrobu. Wichterle se poté stal ředitelem Ústavu makromolekulární chemie, ale i ten musel z politických důvodů opustit. Nebál se projevovat své názory a hájit svá přesvědčení. Stál u zrodu manifestu Dva tisíce slov a byl jedním z jeho prvních signatářů.

Wichterle se mohl opět zapojit do veřejného dění až po roce 1989 a krátce nato byl zvolen předsedou ČSAV. Osobně se zapojoval do projednávání klíčových otázek a podílel se na hladkém přerodu Československé akademie věd v Akademii věd ČR.

Z výstavy Ditta Kotoučová

Studentský jarmark roztančil Právnickou fakultu

Ve středu 2. října se jedna ze sedmnácti fakult Univerzity Karlovy změnila k nepoznání. Jednotlivá patra si rozebraly studentské spolky, které zvědavcům z řad studentů představovaly svou činnost a zájemcům radily, jak se do jejich aktivit zapojit. Jmenujme například Debatní klub UK, Prager Deutscher Klub nebo Filmový klub FHS. Mezi improvizovanými stanovišti jednotlivých organizací nechyběl ani stánek Studentské unie UK, která akci tradičně zaštiťuje a zároveň všechny spolky sdružuje.

Kdo se nezajímal o studentský aktivismus, mohl využít pestrého odpoledního i večerního programu. Na jevišti v přízemí se postupně vystřídaly divadelní spolky, učitelé tance, kapely a nejvytrvalejší návštěvníci se dočkali i dýdžeje. Na prknech, která znamenají svět, vystoupili se svým představením studenti Fakulty humanitních studií či Improliga, která divákům nabídla improvizované divadlo. Pro fanoušky latinskoamerických rytmů byla na programu hodina salsy.

Úderem šesté hodiny večerní ovládli pódium hudebníci. Po The Peppercubes a Prague Conspiracy se předvedla kapela Midi lidi, která svými elektronickými skladbami s nádechem undergroundu roztančila celou fakultu.

O občerstvení se postarali sami studenti; k mání byla široká nabídka domácích koláčů a jiných pochutin a pitný režim zajistil studentský klub K4.

Studentský jarmark se konal již pátým rokem. „Hlavním cílem Jarmarku je uvítat nováčky a ukázat jim, že studentský život na Univerzitě Karlově není jen o studiu,“ říkají na webu Studentské unie organizátoři.

Ze Studentského jarmarku Veronika Čáslavská

Festival Jinonice jinak se vypořádal s nudou v univerzitním areálu

Jinonický areál Univerzity Karlovy v Praze se netěší příliš lichotivé pověsti. Dojíždějí do něj studenti hned tří fakult (Fakulty humanitních studií, Fakulty sociálních věd a Filosofické fakulty), kteří ho často vidí jako šedé místo daleko od centra, jehož půda není studentskému životu zrovna zaslíbena. Po vzoru úspěšné iniciativy Oživme Hollar, která vzešla z budovy FSV na Smetanově nábřeží, vznikla i v Jinonicích snaha tuto pověst změnit k lepšímu. Jejím manifestem byl festival Jinonice jinak. V průběhu jednoho odpoledne plného koncertů, divadelních vystoupení, projekcí a diskuzí mohli návštěvníci zažít, jak by mohl areál jednou vypadat.

Počasí se organizátorům vydařilo perfektně. Celé nedělní odpoledne se totiž neslo ve znamení babího léta. Prvním, na co návštěvník přicházející od metra narazil, byla hudební stage. Dál na prostranství byly stánky s jídlem a pitím. Pulty s občerstvením nechyběly ani na chodbách školy a člověk si tady mohl dát třeba domácí muffiny. Nic mu nebránilo ani v tom, aby si z krabice vybral škrabošku a s ní se šel vyfotit do fotovýtahu. Nebo si prostě vychutnával náladu místa, které nejen díky pestré festivalové výzdobě ožilo. Ve vzduchu bylo cítit nadšení a jindy ospalý areál skoro až pulzoval energií.

Důležitou náplní programu byly debaty. Představily se v nich studentské spolky a různá aktivistická hnutí. Hlavní panelová diskuze se týkala budoucnosti areálu. Své návrhy na jeho proměnu zde prezentovali Coll Coll Architects. Děkani FSV a FHS poté ukázali, že dialogu o zvelebování areálu se bránit nebudou. Ke slovu se dostali také zástupci hnutí Oživme Jinonice a další studenti. Tématu veřejného prostoru se týkaly také promítané filmy.

O hudební program se postaralo šest žánrově rozmanitých interpretů. Shoegazeoví Manon Meurt ponořili areál do zasněné nálady zvuků zefektovaných kytar a zpětných vazeb. Odpoledne završili indie rockoví Please the Trees. Rytmické bicí a kytary, místy střídané očišťující hlukovou lázní. Please the Trees jednoduše zbořili Jinonice. Fyzicky jen skoro, nelichotivé stereotypy o areálu však díky nim lehly v prach spolehlivě.

Z Jinonic David Šír

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Při návštěvě Izraele prezident Zeman podpořil boj s terorismem

Ve dnech 6. – 9. října uskutečnil prezident Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou státní návštěvu Izraele. Náplní jednání s prezidentem Šimonem Peresem byl také boj s terorismem, který Zeman označil jako nutný.

V pondělí přivítal českého prezidenta ve své rezidenci Šimon Peres. Po slavnostním ceremoniálu s vojenskými poctami, vzájemném představení delegací, prohlášení obou hlav států a podepsání pamětní knihy, mělo následovat soukromé setkání prezidentů. To bylo ovšem kvůli návštěvě Šimona Perese u umírajícího rabína Ovadia Josefa zrušeno. Prezidenti se poté sešli při státní večeři. Při jednáních Miloš Zeman zdůraznil nutnost boje s mezinárodním terorismem, která se netýká jen Česka a Izraele, ale celého světa. Prezident označil Izrael za ostrov demokracie na Blízkém východě.

Odpoledne se ještě prezident setkal s ministerským předsedou Benjaminem Netanjahuem a navštívil památník Theodora Herzla, Historický památník muzea Jad vašem či Památník dětí, kde jsou zaznamenána jména dětských obětí holocaustu.

Mimo jiné se prezident vrátil ke svému výroku z konce září v Hradci Králové, kde navrhl přesunutí české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Výrok popudil Ligu arabských států. „Stěhování ambasád by přicházelo v úvahu až po skončení mírového procesu,“ byla reakce prezidenta na dotaz zpravodaje iDnes.cz, zda se stěhování ambasády plánuje po zrušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 478. Další podmínkou pro přesun je podle Zemana nutnost výstavby rezidenční čtvrti pro zastupitelské úřady.

V úterý se prezident setkal na společném obědě s ministryní spravedlnosti Cipi Livniovou a odpoledne navštívil významná místa Jeruzaléma, např. Olivetskou horu, Getsemanské zahrady a Zeď nářků. V závěru dne se sešel s podnikateli, s ministrem vnitra Gideonem Saarem a zúčastnil se rovněž slavnostního předání cen Izraelsko-české obchodní a průmyslové komory (ICCCI).

Ve středu měl prezident na programu cestu k Mrtvému moři a návrat do Česka.

Karolína Hejlová

Poslání Václava Havla znovu ožívá, tentokrát ve Washingtonu

Náměstí absolventů na Georgetown University ve Washingtonu nese od 2. října českou stopu. Při ceremoniálu, kterého se účastnila například Dagmar Havlová, či bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, zde byl odhalen památník Václava Havla. Zákoutí s lípou a Demokratickou lavičkou navrhl prominentní český architekt a Havlův dlouholetý přítel Bořek Šípek.

Byla to právě Albrightová, která pozvala československého prezidenta na návštěvu této univerzity již v roce 1990, krátce po pádu železné opony. Georgetown University se tak stala jedním z  prvních míst, které Havel ve Spojených státech navštívil. Poté se sem vrátil ještě v roce 2005. Od minulého týdne, téměř pětadvacet let od první návštěvy, bude tuto spolupráci znázorňovat památník, nazvaný jasně: Václav Havel´s place.

Ten tvoří kulaté travnaté prostranství s menším, štěrkem vyplněným kruhem uprostřed. V tom je umístěn český národní strom – lípa – a dvě stoličky s opěradly.  Vzadu se pak nachází malá kamenná zídka (Demokratická lavička) s plaketou.

Oficiální otevření zajistila rozstřižením pásky Dagmar Havlová a příležitosti se účastnili také mnozí přední profesoři z Česka i zahraničí, například Tomáš Halík, bývalý Havlův poradce a profesor sociologie na Univerzitě Karlově. Uměleckou složku ceremoniálu obstarala zpěvačka Suzanne Vega, jež zazpívala svou píseň Horizon věnovanou právě Havlovi. Celá prezentace, financována českou ambasádou v USA, Knihovnou Václava Havla a spolkem Amerických přátel České republiky (AFoCR), je součástí festivalu Mutual Inspirations Festival 2013, během kterého budou ve Washingtonu k vidění mnohé Havlovy hry, filmy o jeho osobě a další události spojené s disidentskou tematikou.

Slavnostnímu ceremoniálu předcházela debata s účelem prozkoumat poselství Václava Havla. Obstarali ji Madeleine Albrightová, Tomáš Halík, dále bývalý studentský aktivista Šimon Pánek a Angela Stentová, ředitelka oddělení pro eurasijská, ruská a východoevropská studia na GU. Zazněly tu vzpomínky na Havlovy přednášky o důležitosti svobody, svobody projevu a svobody účastnit se politického dění, vzpomínky na Havlovu úlohu v událostech roku 1989, ale také humorná epizoda o počátku jeho přátelství s Albrightovou, když ji Havel oslovil jako paní Fulbrightovou. Stentová, jak ji citují webové stránky univerzity v Georgetownu, ale vidí jeho jedinečnost ve vztahu ke studentům: „Při přednáškách se studentů vždy ptal na jejich názory na to, co se děje ve světě … zkuste jmenovat jednoho prezidenta jakékoli země, který by se takto obracel ke studentům, naslouchal jejich názorům, a který by je bral tak vážně, jako to dělal Havel.“

Alan Lexa

Prezidentské volby na Slovensku (stále) mají svého favorita

Je jím úřadující premiér Robert Fico (Směr-SD), který suverénně vede i v posledním průzkumu agentury MVK z přelomu září a října. Ficovi by ve čtvrté přímé volbě hlavy státu dalo svůj hlas až 37,9 % z 73,8 % rozhodnutých voličů. Od července si přitom pohoršil o 5,7 %. O druhé místo se v prvním kole 21. března 2014 pravděpodobně utkají Radoslav Procházka (18,1 %), bývalý člen strany KDH, a Pavol Hrušovský (17,6 %), bývalý místopředseda téže strany a poslanec Národní rady Slovenské republiky.

U Hrušovského zatím není jisté, zda hodlá kandidovat za celou Lidovou platformu a jeho jméno ještě SDKÚ-DS nepotvrdila. Pondělní předsednictvo hnutí se na jeho kandidatuře už shodlo, definitivně ho však potvrdí až prezidentská rada KDH v sobotu. Seznam šesti dosavadních kandidátů uzavírají Andrej Kiska (13,2 %), Ján Čarnogurský (8,9 %)  a Peter Osuský (4,4 %). Usilovat o místo prezidenta chce i Ľubica Blašková, soukromá učitelka slovenského a ruského jazyka a bývalá zaměstnankyně ministerstva kultury v oddělení zahraničních styků, která svou kandidaturu oznámí v pátek.

Jediný Fico zatím nepotvrdil, že se bude o funkci hlavy státu ucházet. Směr-SD má jméno svého nominanta oznámit v prosinci.

Petr Liška

Ekonomika

Kultura

Český slavík 2013 odstartoval. Uvádět ho bude letos Kraus

Hlasování v 22. ročníku ankety Český slavík začalo 2. října a potrvá až do 17. listopadu. Přímý přenos z předávání cen pak 23. listopadu odvysílá ze Státní opery televize Nova. Moderování galavečera se letos ujme Jan Kraus.

Předávat se budou tradičně ceny v kategoriích Zpěvák, Zpěvačka, Hudební skupina a Absolutní slavík. Kromě vedlejších kategorií Skokan roku a Objev roku se po loňské premiéře bude vyhlašovat i cena za Mattoni Hvězdu internetu. Ta se zaměřuje na mladé interprety, kterým má pomoci ve startu hudební kariéry.

Loni v kategorii Zpěvák bodoval Tomáš Klus, který po třinácti letech předběhl Karla Gotta. Mezi ženami zvítězila Lucie Bílá, Skokanem roku byla skupina Eddie Stoilow. Hvězdou Internetu se stali třinečtí Charlie Straight, kteří získaný finanční obnos 100 tisíc korun použili pro natáčení videoklipu k písni Tiger In Your Heart.

Galavečerem provede Jan Kraus, jedna z tváří konkurenční televize Prima. „Bylo období, kdy se Slavík stal symbolem přežitku, ale co loni nevyhrál Karel Gott, začíná opravdové drama. Bude to čest,“ řekl Kraus pro server iDnes.cz.

Hlasovat je možné prostřednictvím internetových SMS na adrese slavikmattoni.seznam.cz nebo na mobilním webu m.seznam.cz/slavik.

Z tiskové konference Adam Vrána

Ministerstvo kultury ocenilo nejlepší knihovny roku

Čtvrtek 3. října byl v pražském Klementinu ve znamení knihoven. Ministerstvo kultury udělilo ceny nejlepším z nich. Diplomy a ocenění předal první náměstek ministra kultury František Mikeš.

Knihovnou roku 2013 se stala Knihovna dr. Emanuela Bořického Milín ze Středočeského kraje, a to nejen díky bezbariérovému přístupu, ale také například pro nadstandardní půjčovní dobu, včetně sobotního provozu. Ve stejné kategorii pak získaly zvláštní ocenění a diplom Místní knihovna Žabeň z Moravskoslezského kraje a Místní knihovna v Měrunicích z kraje Ústeckého.

V kategorii informační počin obdržela hlavní cenu Městská knihovna Litvínov za modernizaci prostor a tvořivý přístup k rozvoji komunitní knihovny. Díky rekonstrukci nabízí například více místa či dětskou hernu, jejíž součástí je pracovní zóna, kde se pořádají soutěže a tvořivé dílny pro děti, dále připravuje program pro handicapované děti ze speciální školy.

Zvláštní ocenění a diplom získala Vědecká knihovna Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem za sloučení fakultních knihoven do efektivního celku v moderně koncipované budově. Díky jejímu otevření se zlepšil přístup k informacím pro studenty i veřejnost.

Již počtvrté vyhlásily Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a společnost Skanska a.s. soutěž o městskou knihovnu roku. Hodnotilo se například společenské a komunitní působení knihovny, dále její prostředí. Letos se jí stala Knihovna města Hradce Králové, v níž se mimo jiné konají různé workshopy, kulturní akce či koncerty.

Gabriela Kabátková

V Praze začala mezinárodní přehlídka módy a designu

Prestižní týden módy a designu, známý jako Designblok, slavnostně začal 7. října za přítomnosti jeho zakladatelů Jany Zielinski a Jiřího Macka v Superstudiu na nákladovém nádraží Žižkov.

Designblok je největší středoevropskou akcí svého druhu a za 15 let své existence se může  chlubit celou řadou významných módních návrhářů a designérů, kteří se přehlídky zúčastnili jako čestní hosté a svá díla vystavili na několika místech Prahy. Jinak tomu nebude ani letos, své kolekce představí hned několik renomovaných umělců. Mezi hlavní hvězdy tohoto roku patří francouzská designérka Matali Crasset, módní dvojice A. F. Vandervorst, Hans Van Bentem nebo duo Kiki van Eik & Joos van Bleiswijk. Bohaté zastoupení má na letošním ročníku především Nizozemsko a dveře jsou také otevřeny vlámské módě.

Jednotlivé expozice se vystavují třech místech  – v Superstudiu na nákladovém nádraží Žižkov, Openstudiu v Kafkově domě v Praze 1, a v Art house v Mansfeldském paláci.

Tvářemi letošního Designbloku se staly herečky Aňa Geislerová, Tereza Voříšková a modelky Daniela Peštová s Rozálií Havelkovou. „Tento týden jsem měla strávit v Londýně, když mi ale zavolal Jiří Macek, začala jsem skákat radostí, jelikož polovina mých přátel a známých designblok obdivuje, “ řekla v pondělí na tiskové konferenci Tereza Voříšková.

Od středy se koná také Designblok Premier Fashion Week, který se odehrává jednak formou prezentací v Openstudiu Designbloku, ale především na přehlídkovém mole v kostele sv. Šimona a Judy, kde se představí módní kolekce předních českých i zahraničních návrhářů a současně také kolekce nových talentů.

Z tiskové konference Tereza Janíková

Ve věku 69 let zemřel textař Zdeněk Rytíř, autor mnoha hitů

V noci na středu 2. října zesnul textař, skladatel a hudebník Zdeněk Rytíř a to v důsledku svých vleklých zdravotních potíží. Trpěl problémy s dýcháním, které zhoršovalo jeho dlouholeté kouření. Věhlasu dosáhl Rytíř díky písním Zvonky štěstí či Dynamit, tvořil pro širokou škálu českých populárních zpěváků od Marty Kubišové po Michala Tučného.

Zdeněk Rytíř se narodil 11. dubna 1944 v Táboře a poezii se začal věnovat během studia angličtiny a japonštiny na UK v Praze. Hrál na baskytaru a foukací harmoniku, účinkoval ve skupinách Mefisto, Blue Five či v doprovodném orchestru Golden Kids.

Nejvíce ho proslavila textařská činnost. Překládal Boba Dylana, díky čemuž vznikla píseň Jako solnej sloup, se kterou zářil Petr Kalandra. Psal pro Karla Gotta, Martu Kubišovou, Lenku Filipovou, Petru Janů, Helenu Vondráčkovou či skupinu Olympic. Texty pro Michala Tučného se dočkaly knižního vydání Písničky pro posledního kovboje.

Rád spolupracoval s Václavem Neckářem. „Kdyby nebyl Zdeněk Rytíř, tak by nebyl Neckář, protože on byl opravdu můj dvorní textař. První věc mi napsal v roce 1965, což byla Šalalalali a poslední desku Oči koní jsme spolu natočili v roce 2005. V jeho tvorbě byly balady nejsilnější,“ vyjádřil se k nešťastné události sám Neckář.

Aktivně tvořil Rytíř dlouho, z jeho nových počinů je nejznámější znělka k seriálu Pojišťovna štěstí Den, kdy se vrátí láska k nám. Podle Ochranného svazu autorského vytvořil přes tisíc textů. Plánované transplantace plic se již bohužel nedočkal. Zanechal po sobě manželku Helenu a tři děti.

Petra Dvořáková

Z kultury stručně

* Víkendové dny 5. a 6. října patřily milovníkům architektury. Zájemci měli příležitost zúčastnit se procházek či cyklovýletů více než ve 40 českých a moravských městech – to vše za doprovodu architektů a jejich odborného komentáře. Lidé tak mohli poznat „železniční“ město Nymburk,  projít si Baťův tovární areál ve Zlíně či navštívit pražskou podzemní síť kolektorů. Třetí ročník opět organizovalo občanské sdružení Kruh, které se dlouhodobě podílí na představování architektury široké veřejnosti.

* Britská alternativa v Lucerně. Hudební skupina Editors představila 6. října ve vyprodané Lucerně své čtvrté studiové album The Weight of Your Love. Navzdory vlažným ohlasům zejména zahraničních kritiků si téměř dvouhodinový set birminghamské čtveřice publikum bez problémů získal a po čtyřleté pauze skončila druhá zastávka v Praze opět úspěchem.

* Sobotní premiéra v pražském Švandově divadle na Smíchově oživila tvorbu písničkáře Karla Kryla. Druhá inscenace nové sezóny 2013/2014 Země Lhostejnost připomíná formou voicebandu  nejen  Krylovu písňovou tvorbu, ale i tu méně známou esejistickou (pod názvem Země Lhostejnost vyšly jeho sebrané porevoluční eseje), a je zároveň připomínkou dvojitého výročí: v roce 2014 uplyne sedmdesát let od Krylova narození a dvacet let od jeho smrti. V režii Doda Gombára účinkuje soubor Švandova divadla.

Anna Rejdová s přispěním Lucie Hrachovcové (Kryl)

Sport

Oba čeští zástupci se podruhé představili ve skupinách evropských pohárů

Plzeň čekal ve středu 2. října druhý zápas ve skupinové fázi Ligy mistrů. Západočeši k němu cestovali až do ruského Petrohradu, kam se musel pro špatný stav moskevského trávníku přeložit duel s CSKA Moskva. Na body a tučnou odměnu od UEFA nakonec Viktoria nedosáhla, po vyrovnaném boji a nešťastné vlastní brance v závěru utkání podlehla 2:3.

Úvod přitom Plzeňským vyšel, hned ve 4. minutě je poslal do vedení František Rajtoral. Ještě v prvním poločase však úřadující ruský mistr otočil zásluhou Zorana Tošiće a Keisukeho Hondy. Když pak 11 minut před koncem utkání minul brankář Matúš Kozáčik Řezníkovu malou domů a nechal ji tak doputovat až do sítě, bylo v podstatě rozhodnuto. A nic na tom nezměnila ani korekce skóre v nastaveném čase z kopaček Marka Bakoše.

„Pokud chceme v těchto zápasech uspět, nemůžeme dělat takovéto chyby. Musíme být v soubojích mnohem důraznější,“ komentoval rozmrzelý trenér Pavel Vrba před novináři. Pro chybujícího Kozáčika však měl pochopení: „Je to hrubá chyba, ale ve fotbale se chyby stávají. Bohužel to nyní přišlo v nejméně vhodný okamžik.“ Další utkání odehraje Plzeň v Mnichově ve středu 23. října. Připravit o body favorita skupiny však bude velice náročné.

Ve čtvrtek 3. října byla na severu Čech k vidění druhá nejprestižnější soutěž, Evropská liga. Slovan Liberec nastoupil proti portugalskému GD Estoril Praia. V sestavě domácích chyběli vykartovaný tvůrce hry Sergej Rybalka a zraněný obránce Ondřej Kušnír, jehož trápilo prasklé žebro. I tak ale poslední český zástupce v EL zvládl roli favorita a zvítězil 2:1.

Estoril hned od úvodu přesvědčoval o svých kvalitách, v 15. minutě však dodal domácím klid a vedení Josef Šural. Severočechům navíc pomohla červená karta pro hostujícího Bruna Miguela, který musel po dvou zbytečných faulech předčasně do sprchy. To Portugalce nezastavilo, naopak stihli ještě v první půli vyrovnat, když se ve skrumáži před bránou prosadil Luis Leal. O výsledku zápasu tak musel rozhodnout Radoslav Kováč, který po hodině hry naplnil roli kapitána a zařídil tříbodový zisk pro Liberec.

Jedinou kaňkou bylo pro domácí vyloučení devatenáctiletého Isaaca Sackeyho pár minut před závěrečným hvizdem, rodák z Ghany tak přijde o další zápas. „Na půlce byl takový faul zbytečný, byla to chyba, měl už žlutou kartu. Musí se z toho poučit. Ale klobouk dolů, jak daleko to už ve svém věku dotáhl,“ našel pro mladého záložníka i slova chvály kapitán Kováč. Další duel odehrají Liberečtí opět na stadionu U Nisy, pod Ještěd zavítá španělská Sevilla.

Dominik Jakubec

Derby ovládl favorit ze Sparty, Znojmo poprvé v sezoně vyhrálo

Fotbalové derby, v pořadí už 280., ovládli sparťané. Slavii v zápase 10. kola první ligy porazili na jejím hřišti 2:0 a udrželi si čtyřbodový náskok v čele tabulky, protože i druhá Plzeň zápas v Jihlavě zvládla. Prvního vítězství v sezoně se dočkal nováček ze Znojma, i tak zůstává poslední.

Poprvé v historii ligy byl před slavným derby mezi týmy tak propastný rozdíl. Zatímco Sparta se od počátku sezony drží v boji o titul, Slavia nenavázala na výborné výsledky z posledních kol minulé sezony a trápí se s pouhými sedmi body na předposledním místě. Sledovanému souboji navíc předcházel útok fanoušků Slavie na klubový autobus. Kapitán týmu Kisel se však s fanoušky usmířil a slíbil, že se tým o body porve. Ještě před úvodním hvizdem si slávističtí fanoušci připravili choreografii ke 100. výročí narození historicky nejúspěšnějšího útočníka Slavie – Josefa Bicana.

V prvním poločase se domácí poměrně bez problémů bránili sparťanskému tlaku a naopak si vytvořili několik nebezpečných situací - největší šanci měl útočník Škutka, jeho střelu však zablokovali pozorní obránci Sparty. Ve druhé půli se ovšem po Kiselově rohovém kopu dostali do brejku Letenští a několik metrů před vápnem zastavil unikajícího Vacka záložník Gecov. Sudí odpískal faul, ač Gecov v rozhovoru pro ČT Sport tvrdil: „Jsem přesvědčený, že jsem hrál balon, to prostě faul nebyl, to ať se na mě nikdo nezlobí.“ Z přímého kopu se v 61. minutě parádně trefil bývalý slávista Vácha. V 89. minutě přišla další rána –  vyloučen byl po druhé žluté kartě Kisel, když zajel do brankáře hostů Vaclíka. Bez svého motoru už Slavia nic nevymyslela, hosté naopak definitivně rozhodli v nastavení, když Dočkalův centr tečoval do vlastní brány Bortel.

Po zápase vběhli na hřiště nejprve fanoušci Sparty, kteří se chovali neukázněně po celé utkání –  proto se také přerušovalo a hrozilo i předčasné ukončení, kapitán Lafata však vždy kotel uklidnil. Za sparťany se vydali i příznivci domácích, potyčce policie zabránila.

Obhájce titulu z Plzně už den před derby v předehrávce zvítězil v Jihlavě. Po prvním poločase se kluby rozcházely za smírného stavu 1:1 a Jihlava byla dokonce aktivnější, 11 minut před koncem však skóroval po pěkné akci Koláře zotavený plzeňský útočník Marek Bakoš. Vítězství 2:1 kazí Plzní zranění klíčového hráče Limberského z 23. minuty.

Ani dva severočeské týmy v závěsu – Teplice a Liberec – před svými fanoušky nezaváhaly. Teplice deklasovaly 5:1Bohemians 1905, Liberec proti Příbrami rozhodl až v 93. minutě brankou Pimpary, který vstřelil gól po 74 sekundách na hřišti. Příbram nevyhrála už popáté za sebou.

Překvapení kola se událo v zápase Znojma s Mladou Boleslaví. Nováček pravidelně hrající domácí zápasy na brněnském stadionu měl po prvních devíti kolech na kontě pouhé tři body za tři remízy, Boleslav naopak prožívala úspěšné období, naposled totiž prohrála 27. srpna v Ostravě. Ve 24. minutě však po pohotové přihrávce domácího Cvrnkiče otevřel skóre Vašíček, a postaral se tak o první znojemský gól na „domácím“ stadionu v  sezoně. Boleslav už se do tempa nedostala a 391 fanoušků příliš povedených akcí nevidělo. V 88. minutě se pak k míči dostal domácí záložník Hrošovský a upravil skóre na konečných 2:0.

Výsledky 10. kola: Sparta – Slavia 0:2, Jihlava – Plzeň 1:2, Teplice – Bohemians 5:1, Liberec – Příbram 1:0, Znojmo – Mladá Boleslav 2:0, Slovácko – Ostrava 2:2, Olomouc – Brno 2:0, Dukla – Jablonec 1:1

Tabulka po 10. kole: 1. Sparta 28 bodů, 2. Plzeň 24, 3. Teplice 23, 4. Liberec 22, 5. Mladá Boleslav 18, 6. Jablonec 15, 7. Dukla 14, 8. Olomouc 14, 9. Ostrava 11, 10. Bohemians 1905 10, 11. Slovácko 9, 12. Příbram 8, 13. Brno 7, 14. Jihlava 7, 15. Slavia 7, 16. Znojmo 6.

Marek Opatrný

Slavia po prohraném derby neuspěla ani v poháru

Fotbalová Slavia se z krize ne a ne dostat, po lize se jí nedařilo ani v osmifinále Poháru České pošty. V úvodním zápase na hřišti druholigového Varnsdorfu sice neinkasovala, ale ani nevstřelila branku a bez kapitána Kisela uhrála  5. října pouze bezbrankovou remízu 0:0.

Chuť si naopak spravili boleslavští hráči, byť si zápas proti Slovácku zkomplikovali vyloučením stopera Johany. Pět minut před koncem prvního poločasu zavěsil hlavou k tyči obránce Smejkal. Po přestávce aktivita Boleslavi trochu ochabla, skóre 1:0 tak bylo také konečným.

Úspěšný den měl v sobotu jihlavský záložník Haris Harba, jenž zaznamenal hattrick na Hané proti tamní Sigmě Olomouc a Jihlava může po vítězství 4:0 téměř s jistotou mluvit o čtvrtfinále. Podobně na tom je také Dukla, která na domácím stadionu deklasovala stejným poměrem Příbram. Její vedení po dalším neúspěchu odvolalo trenéra Františka Straku, jehož střídá Petr Čuhel. Sparta, ačkoliv s problémy, pokračuje ve vítězné šňůře po výhře 3:2 ve Znojmě.

Odvety se hrají 30. října. Předtím se 12. října uskuteční dohrávka třetího kola mezi Kladnem a Plzní. Vítěze čeká osmifinálový dvojzápas s třetiligovými Domažlicemi.

Výsledky 1. osmifinále Poháru České pošty: Mladá Boleslav – Slovácko 1:0, Olomouc – Jihlava 0:4, Dukla – Příbram 4:0, Znojmo – Sparta 2:3, Varnsdorf – Slavia 0:0, Jablonec – Ústí nad Labem 1:0, Žižkov – Brno 1:0

Marek Opatrný

NHL si za týden vychovala hvězdu. Je jí Tomáš Hertl

Kanadsko-americká NHL má za sebou první týden, ve kterém stihlo jejích třicet týmů odehrát v průměru tři zápasy. Za těchto sedm dnů si soutěž dokázal podmanit devatenáctiletý rodák z Prahy Tomáš Hertl, hrající za San Jose Sharks. A neokouzlil ji jen širokým úsměvem, který má stále na tváři, ale především svými výkony, které tento úsměv zapříčiňují. Hertl po prvním týdnu se sedmi body kraluje všem hráčům a šest gólů v sítích soupeřů ho činí i nejlepším střelcem.

Ve svém úvodním zápase proti Vancouveru Hertl asistoval při vyrovnávací trefě Brenta Burnse a žraloci nakonec zvítězili 4:1. Český mladík byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu a také experti NHL jeho výkon ocenili. Do druhého utkání na domácím ledě proti Phoenixu vlétl s ještě větší chutí a v první minutě vstřelil svůj premiérový gól. O sedm minut později přidal v přesilové hře druhý, a stal se tak strůjcem dalšího vítězství 4:1.

Ve svém třetím zápase v noci na středu 9. října středoevropského času Hertl rozpoutal svou bouři. Proti newyorským Rangers skóroval dvakrát ve druhé třetině. Prvním gólem přivítal v brankovišti Martina Birona, který po čtyřech inkasovaných brankách nahradil švédského gólmana Henrika Lundqvista (tomu mimo jiné v prvním kole nasázel hattrick Radim Vrbata). V závěrečném dějství se Hertl trefil ještě dvakrát a především jeho čtvrtý gól, vstřelený pod horní tyč holí mezi nohama, z něj učinil v zámoří téma číslo jedna. Jak v zápase proti Phoenixu, tak proti Rangers pro sebe Hertl uzmul ocenění první hvězdy zápasu.

Devatenáctiletý centr San Jose Sharks to přitom s odchodem do zámoří neměl vůbec jednoduché. Hertla  v roce 2012 draftovali žraloci v prvním kole jako číslo 17. Nicméně spousta hokejových expertů, včetně trenéra pražské Slavie Vladimíra Růžičky, Hertlovi doporučovala odchod do NHL ještě o rok pozdržet. Nejmladší český reprezentant se ale po dlouhém uvažování rozhodl po svém. A nemohl se rozhodnout lépe.

Kryštof Kousal

Hokejová Slavia zažívá po famózním úvodu útlum

Tipsport extraliga má za sebou premiérových deset kol letošní sezóny a už stihla zažít krátký pád. Pražská Slavia doslova kralovala prvním sedmi kolům, svěřenci Vladimíra Růžičky vyhráli všechny zápasy a posbírali celkem 19 bodů. V posledních třech utkáních se ale jejich forma začala vytrácet.

Vítězství 6:0 na domácím ledě proti Zlínu z 29. září bylo zatím pro Slavii labutí písní. Následovala překvapující porážka 1:2 po samostatných nájezdech od Liberce, který okupoval chvost tabulky, a proti Plzni se sešívaným nepodařilo vstřelit ani gól. V nedělním desátém kole pak podlehli poměrem 2:3 Třinci na jejich ledě, a ztratili tak dominantní postavení v tabulce. O vedení se teď musí dělit s Pardubicemi, brněnskou Kometou a Třincem.

V posledním zápase jim navíc vinou blíže nespecifikovaného zranění chyběl týmový lídr Jaroslav Bednář. Šestatřicetiletý útočník se se sedmi góly a pěti asistencemi sice nachází na třetím místě ligové produktivity, ale v posledních třech zápasech pomohl Slavii jen jedním bodem. V pátečním derby proti Spartě by podle vyjádření klubu už měl nastoupit.

Souboj pražských „S“ bude jako zápas mezi druhým a pátým týmem extraligové tabulky zároveň šlágrem jedenáctého kola. Důležitý zápas se ale hraje také na ledě Kladna, které přivítá litvínovskou Vervu. V tomto utkání půjde především o to, kdo se odpoutá ode dna tabulky. O totéž půjde také Chomutovu v zápase proti Mountfieldu. Pardubice budou proti karlovarské Energii mírným favoritem a v případě, že Slavia nevyhraje derby v základní hrací době, se tříbodovým vítězstvím mohou osamostatnit v čele tabulky.

Kryštof Kousal

Počasí

Počasí

Podzim je v plném proudu a na většině území jsme se v minulém týdnu probouzeli do nepříjemně studeného a mlhavého rána, kdy se teploty pohybovaly lehce nad bodem mrazu. Avšak odpolední sluníčko nás příjemně zahřálo. Babí léto se ukázalo v celé své kráse zejména o víkendu. V následujících dnech Českou republiku ale zkropí déšť, a ze skříní tak budeme muset vytáhnout pláštěnky a deštníky. A podle meteorologů teploty nepřekročí 16 stupňů. Stačí tedy jen doufat, že po svaté Tereze mráz po střechách nepoleze.

Andrea Kubová