17. října 2013, Carolina č. 836

události od 9. do 16. října


Z domova

Do předčasných voleb zbývá týden: kampaně finišují a přibývá i urážek

Kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny pár dní před jejich konáním vrcholí, od pondělí už začala Česká televize vysílat obvyklé volební spoty jednotlivých stran. Současně se v předvolebním klání přitvrzuje, objevují se hanlivé billboardy zesměšňující konkurenty. Volební místnosti se otevřou 25. a 26. října, podle průzkumů se očekává vítězství ČSSD.

Podle posledního volebního modelu společnosti PPM Factum by se do Sněmovny dostalo pouze šest stran. Za vedoucí ČSSD (22,8 %) se ve výzkumu umístila KSČM s odstupem více než pěti procent. Dále následovaly TOP 09 a ANO 2011 s 13,2 % respektive 12,1 %. Model očekává nízký zisk ODS – 7,2 %. Nejslabší stranou ve Sněmovně by pak byla KDU-ČSL, která by překročila nutnou hranici o necelé procento. Těchto šest stran ve většině průzkumů překonává 5 %, na této hranici se se střídavým úspěchem pohybují ještě SPOZ a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Zatímco v předvolebních spotech ani kvalitě volebního programu se podle mediálních odborníků strany příliš nevyznamenaly, negativní kampaň je velmi kreativní a kromě tradičních billboardů se rozjíždí i na sociálních sítích. Terčem se staly mimo jiné dvě nejvýznamnější tváře ČSSD, šéf Bohuslav Sobotka a 1. místopředseda Michal Hašek. Prvnímu se vyčítá nedostatek zkušeností s reálným životem, neboť ,,od mládí maká v parlamentu“, druhému zase nedostatek morálního kreditu - je prý ,,kecal, lenoch a nevěrník“. Hašek si už stěžoval, aby billboardy zmizely.

Ušetřena nezůstala ani pravice, SPOZ se vymezuje proti místopředsedovi TOP 09 a bývalému ministru financí Miroslavu Kalouskovi, kterého nepřímo označuje za zloděje. Na internetu zase kolují parodie na slogan Volím pravici, charakteristický pro letošní kampaň ODS. Objevuje se například fotografie kandidátky na premiérku Miroslavy Němcové s textem Volím slepici, případně humorné aforismy jako Mám Fridex v palici, proto Volím pravici.

Ani sami politici svými výroky nepřispívají k uklidnění atmosféry. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyzval v sobotním rozhovoru pro Aktuálně.cz voliče k aktivní účasti – při nízké účasti podle něj hrozí, že se na podobě příští vlády bude podílet KSČM. „Minimálně i tohle stojí za to, aby lidé k volbám přišli,“ mobilizuje lídr lidovců především pravicové voliče. Předseda ČSSD Sobotka možnost spolupráce s komunisty nevyloučil, naopak ostře odmítl spolupráci s hnutím ANO 2011 byznysmena Andreje Babiše nebo SPOZ. ANO přirovnal dokonce k hitu minulých voleb Věcem veřejným a označil spolupráci s podobnými stranami za rizikovou. V případě, že by ČSSD dostala možnost sestavovat vládu, napřela by podle Sobotky úsilí ke zrušení některých pravicových reforem. Státní pokladnu by opatření dle programu ČSSD vyšla na 40 miliard korun.

Přípravy finišují nejen v politických stranách – tiskárny už připravily volební lístky, které se nyní distribuují, ustavuje se i konečná podoba jednotlivých volebních komisí. Lidé, kteří by chtěli volit mimo místo svého trvalého bydliště, mají stále šanci si na příslušném městském úřadě vyřídit volební průkaz.

Dominik Hrubý

Na Ratha se valí nová obvinění. Chtějí poškodit ČSSD, tvrdí bývalý hejtman

Na Davida Ratha, který je už víc než rok ve vazbě, se valí další problém. Policie ho totiž viní z dalších trestných činů, stejně tak jeho spolupracovníky Petra Kotta a Kateřinu Pancovou. V novém případu policie stíhá osm firem včetně největší české stavební společnosti Metrostav.

„Média již třetí den informují o tom, že jsem obviněn z dalších skutků. Já jsem přitom doposud nic neobdržel, a to v situaci, kdy některá média vydávají části údajných odposlechů," napsal Rath agentuře ČTK ve čtvrtek 10. října. Píše o snaze vyšetřovatelů vyostřit předvolební boj a očernit ČSSD.

Podle bývalého středočeského hejtmana policie navazuje na „tradici plukovníka Kubiceho“ (těsně před volbami v roce 2006 unikla do médií zpráva Jana Kubiceho o organizovaném zločinu ve státní správě a maření vyšetřování ze strany tehdy vládních sociálních demokratů) a snaží se poškodit ČSSD i další tradiční strany. S jeho výrokem podle ankety serveru Lidovky.cz ovšem nesouhlasí někteří sociální demokraté. Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek a Jiří Dienstbier se domnívají, že Rath stranu svými aférami poškodil už dávno. Odlivu voličů se podle průzkumů nejsilnější partaj prý nemá proč bát.

Rath zároveň také upozornil, že se takovému tvrzení nemá jak bránit. O tom, že na seznamu obviněných přibude znovu i jméno Davida Ratha, informoval jeho advokát Roman Jelínek. Nové stíhání se podle iDnes.cz týká i partnerů Kateřiny Pancové a Petra Kotta. Ani oni ale ještě usnesení o zahájení stíhání v ruce nemají.

Bývalý poslanec ve zprávě ČTK také napsal, že mu čtyři nové skutky mohou ztížit cestu na svobodu. Podle státního zástupce Petra Jiráta, který viní Ratha a dalších deset lidí z korupce na zakázkách ve Středočeském kraji, mu nová obvinění skutečně pobyt ve vazbě mohou prodloužit. Rath však stále popírá, že by se trestného činu dopustil. „Žádný úplatek jsem nevzal, ani jsem si nenechal slíbit,“ zopakoval již poněkolikáté ve svém sdělení.

Nové stíhání se podle žalobců týká čtyř zmanipulovaných zakázek – tří zakázek na rekonstrukci kolínské, mladoboleslavské a kladenské nemocnice a tendrem na nákup sanitek ve Středočeském kraji.

V kauze je obviněno devět fyzických a osm právnických osob. Mezi stíhanými firmami se objevil také stavebnický gigant Metrostav. Mluvčí firmy František Polák médiím potvrdil, že trestní stíhání souvisí právě s kauzou Rath. Všichni manažeři a firmy jsou stíháni pro přijetí úplatku, poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky.

Šárka Kabátová

Praha má být dynamické a konkurenceschopné město, zní primátorův plán

Nalákat do Prahy kvalitní pracovní sílu. Zvýšit její atraktivitu na západě a přiblížit se vzorům jako Londýn nebo Amsterdam. Smazat co nejvíc z městského dluhu a vylepšit dopravní infrastrukturu. To všechno jsou plány a cíle pražského primátora Tomáše Hudečka. Přednesl je ve čtvrtek  10. října na Žofínském fóru.

Primátor před 150 hosty, zajímajícími se o rozvoj Prahy, jasně vyznačil cíle a priority, kterými by se měla radnice zabývat. Česká metropole je podle něj co do kvality života nejlepším městem z celého bývalého východního bloku. Radnice v čele s Hudečkem by ji ovšem chtěla více přiblížit západu. „Praha je a vždy bude atraktivní město. Nemám problém dostat sem starosty z jiných velkých měst,“ poukázal hrdě Hudeček. Přesto by však chtěl zatraktivnit město pro kvalitní pracovní sílu. Problém totiž vidí v tom, že tu sice lidé chtějí žít, ale už ne tolik pracovat.

„Pozice Prahy je velmi silná, bez globálního posilování ovšem bude ztrácet,“ prohlásil primátor a dodal, že v jeho plánu „je vytyčit tři a půl priority pro zlepšení“. Ty znějí: Zlepšit dopravní infrastrukturu, zvýšit pocit bezpečí z pohledu vnímání občanů a zušlechtit veřejné prostory. Poloviční priorita se týká problematiky školství. Primátor by v Praze rád udržel kvalitní učitele. Nehodlá jim sice zvyšovat plat, ale za pomoci bytových fondů by učitelům rád zatraktivnil bydlení v hlavním městě.

Primátor Hudeček s přítomnými debatoval i o pražské dopravě. Hosty i moderátora nejvíce zajímala stavba tunelu Blanka, jenž stojí ročně 300 miliónů korun. Podle nynějších prognóz by se měl  otevřít v první polovině příštího roku. Hudeček označil Blanku za nedořešený projekt, který se ovšem nyní musí dovést do cíle. Spolu s tím však musejí přijít i další opatření. Primátor zmínil i plánovanou linku metra D. Pražští radní výstavbu odsouhlasili, ale stavět se začne nejdříve v roce 2017. Hlavní město nejprve musí sehnat dostatečný finanční obnos.

Několik dotazů mířilo i na pražské budovy. Hudeček zmínil, co město zamýšlí s Výstavištěm v Holešovicích, Kongresovým centrem a Obecním domem. Budoucnost Výstaviště sice nevidí, kvůli situaci ve výstavnictví, zrovna růžově. Naproti tomu byl primátor pyšný na Kongresové centrum, které se již dostalo z dluhů a dokáže si na sebe vydělat.

Kromě Hudečka se na fóru představili i Tomáš Ctibor, vedoucí kanceláře strategie a rozvoje města Prahy, a profesor ekonomie Michal Mejstřík. Program uzavřel Jiří Till prezentací o organizaci AIESEC ČR, jejímž cílem je rozvíjet a vzdělávat mladé lidi.

Z Žofínského fóra Jan Řápek

Nevyhánějte bezdomovce z města, vzkázal průvod maďarské vládě

Několik desítek Čechů si ve čtvrtek 10. října roztáhlo karimatky před maďarským velvyslanectvím v Praze. Protestovali proti novému zákonu, podle nějž mohou maďarská města zakazovat přespávání na ulicích. Člověku, jehož by policie přistihla, že spí například v historickém centru Budapešti, může hrozit napomenutí, pokuta nebo dokonce vězení. Zákon komplikuje život především lidem bez domova. Právě je podpořil průvod, který se sešel na pražské Letné. S hesly jako Chudoba není zločin se vydal k velvyslanectví a tam se uložil na své deky.

„Namísto toho, aby těm lidem pomohli, ještě jejich situaci zhorší,“ prohlásil jeden z organizátorů. Nedůvěřuje ani ubytovnám, kam se bezdomovci nyní mají přesunout. „Není jasné, co se pod tím skrývá, jsou zařízení, ze kterých lidi odcházejí, protože je tam okrádají o osobní věci,“ řekl a dodal, že je třeba pro bezdomovce hledat stabilnější bydlení.

„Vytlačujeme problém za hranice, kde už ho nemůžeme vidět,“ kritizovala zákon Radka Hetmánková ze sdružení Jako doma. Kromě jejího sdružení se zapojili i lidé z projektu Pragulic, z časopisu Nový Prostor, matky s dětmi i několik lidí, kteří dřív žili na ulici.

Zatímco se průvod shromažďoval a posouval k maďarskému velvyslanectví, ozýval se názor, že stát „kriminalizuje“ bezdomovce i v jiných zemích než v Maďarsku. A že je potichu vyhání z měst. „Veřejný prostor by měl patřit všem, od toho je veřejný,“ tvrdí jedna z účastnic.

Maďarský velvyslanec Tibor Petö nebyl během akce v budově a podle organizátorů neodpověděl ani na e-mailovou zprávu. Členové průvodu mu proto nechali na místě dopis. Potom, co demonstranti na chvíli symbolicky ulehli na protější chodník, akce skončila a lidé se klidně rozešli.

Z demonstrace Dominika Vřešťálová

Další velké změny ve vedení Novy: skončil generální ředitel Andruško

Generální ředitel televize Nova Jan Andruško rezignoval na svou funkci. Údajně nesouhlasil s velkými změnami a novým směrem, kterým se chce Nova v budoucnu vydat. Dočasně ho nahradí Američan David Stogel, bývalý výkonný a programový ředitel této stanice.

Andruško, který post generálního ředitele zastával od roku 2011, z funkce odstoupil v pondělí 14. října ráno, Nova informaci potvrdila až v 15 hodin odpoledne. „Společnost CET 21  v pondělí jmenovala Davida Stogela do funkce zástupce generálního ředitele TV Nova. Jan Andruško se rozhodl rezignovat na funkci generálního ředitele TV Nova ke konci měsíce října,“ stojí v tiskové zprávě.

Konkrétní informace však zatím odmítá uvést jak televize Nova, tak společnost Central European Media Enterprises (CME), která Novu provozuje. Nevyjádřil se zatím ani odstupující Andruško. Dočasný generální ředitel Stogel pro vlastníka nejsledovanější české stanice pracuje už od roku 1993. Na Nově působil mezi lety 2005 a 2011 jako programový ředitel. Mimo to má zkušeností z médií CME v Polsku, Německu či Rumunsku. „Ze svého návratu na Novu mám velkou radost a moc se těším na spolupráci s celým týmem ve vedení. Tím, že jsem předtím v CME a ve skupině Nova dlouhé roky pracoval, tak je to vlastně takový návrat domů a jsem za tuto příležitost moc rád,“ řekl Stogel.

Andruškův odchod ovšem není jedinou z personálních změn na Nově a CME za poslední měsíce. V srpnu ve funkci ředitele zpravodajství TV Nova skončil Vladimír Mužík, ještě výraznějším zásahem byla rezignace generálního ředitele a prezidenta CME Adriana Sarbua.

Vojtěch Tkáč

Zemřel nejstarší kněz v Česku a na Slovensku, jenž se účastnil i dukelské operace

Česko a Slovensko ztratilo významnou duchovní osobnost a účastníka druhé světové války. Nejstarší kněz Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Jan Křivka 11. října, tedy den před svými 87. narozeninami, zemřel. V době nacistické okupace sloužil v armádě a patřil mezi dukelské hrdiny.

V roce 1944 vstoupil v osvobozené Volyni do československé zahraniční armády, v jejíchž řadách se účastnil bojů proti nacistům. Mimochodem, tehdy mu bylo teprve sedmnáct let, proto musel věk skrývat, aby ho mezi vojáky přijali.

Knězem se stal v roce 1949 po ukončení pravoslavného semináře v Karlových Varech, kam nastoupil po své konverzi z římsko-katolické církve.

Během svého života měl také vztah k polskému státu. Nejspíše asi proto, že ta část Volyně, kde se narodil, tehdy spadala právě pod Polsko. Ovšem vždy se považoval za Čecha. V jednom z dokumentárních filmů, který natočila Česká televize, vzpomínal, že v jejich české obci, která se nacházela na území současné Ukrajiny, byly velmi časté debaty o husitství a národním obrození.

Iurii Naumenko

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Švýcaři rozpletli kauzu Mostecké uhelné a odsoudili pětici Čechů

Švýcarský tribunál odsoudil bývalé manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS) k nepodmíněným trestům. Pětice Čechů by si za praní špinavých peněz a podvody měla odsedět od 16 do 52 měsíců. Všichni budou muset navíc zaplatit vysoké pokuty. Proti rozhodnutí soudu se ještě mohou odvolat.

Ve švýcarské Bellinzoně padl 10. října rozsudek v jedné z nejsledovanějších privatizačních kauz novodobé historie České republiky. Podle něj se podnikatelé Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký podíleli na vytunelování mosteckých dolů při jejich privatizaci v roce 1999.

Někdejší manažeři trvají na své nevině, do vězení i přes verdikt soudu ale zatím nepůjdou. Švýcarská prokuratura si totiž nevyžádala vazbu. Proti rozsudku se odsouzení mohou ještě odvolat, to by ale podle všeho nemělo mít odkladný účinek. Už teď stanuli před soudem jedné z nejvyšších instancí.

Federální trestní tribunál navíc označil jednání podnikatelů při transakcích kolem ovládnutí MUS za dlouho plánované spiknutí, tudíž si prý museli být vědomi případných následků. Výnos z jejich trestné činnosti mohl podle předpokladů dosáhnout až 26 miliard korun.

Jen Českou republiku odsouzení připravili podle tribunálu o zhruba dvě miliardy. Stát se do trestního řízení jako poškozená strana ale nestihl včas připojit, podle ministerstva financí má na náhradu škody přesto nárok.

Jestli Česko o peníze z privatizace Mostecké uhelné nepřijde, o tom rozhodne až druhá část zatím nepravomocného rozsudku. Tu by měl federální soud vynést v prosinci. Do té doby budou žalobci dál šetřit, proč české úřady zaujaly v kauze MUS tak liknavý postoj.

Matěj Skalický

Slovenští vědci musí šetřit. Akademii věd čekají rozsáhlé škrty

Slovenská vláda v uplynulém týdnu přijala rozpočet veřejné správy. Ten se nemálo dotkne také Slovenské akademie věd (SAV), která by v příštím kalendářním roce měla ušetřit až 2,4 miliónu eur. Původní návrh rozpočtu ministra financí Petera Kažimíra však počítal ještě s razantnějším řešením, akademie měla původně ušetřit kolem 11 miliónů. Kažimír nakonec od pracovního návrhu upustil i s ohledem na hromadné propouštění, které by akademii jistě neminulo.

Hromadné propouštění by se mohlo dotknout až 600 zaměstnanců, což by podle předsedy SAV Pavla Šajgalíka ohrozilo nejen samotné fungování ústavu, ale rovněž také čerpání peněz z eurofondů a nasmlouvané vědecké projekty.

Nediskutuje se však jen o škrtech, ale zároveň také o způsobu, jak se mají peníze ušetřit. Akademie věd se má totiž řídit pravidly reformy státní správy ESO (Efektivní, spolehlivá a otevřená státní správa), kterou na jaře prosadil Směr-SD, současná vládnoucí strana. Vědci se tak budou muset částečně vcítit do role úředníků.

Akademii věd navíc čeká od příštího roku proměna, která jí umožní i podnikat. Zisky by pak zůstaly na jejím účtu a neputovaly by do státního rozpočtu tak, jak je tomu dnes. Podle tohoto modelu, který navrhla už předchozí vláda, by mohla fungovat od roku 2015. Česká akademie věd zavedla tento model už v roce 2007. Vědecké ústavy od té doby získaly větší míru samostatnosti, a lépe tak konkurují obdobným institucím v zahraničí.

Gustav Ondrejčík

Ekonomika

EU je pro české firmy přínosem, euro ale odmítají

Členství České republiky v Evropské unii je pro 48 % českých středních a malých firem přínosem, naopak jen necelých 20 % respondentů vnímá EU jako komplikaci. Takový je výsledek průzkumu, který si nechala zpracovat Francouzsko-česká obchodní komora.

Průzkum, který se letos v létě uskutečnil mezi 202 českými firmami, měl objasnit jejich postoj vůči Evropské unii, euru a čerpání evropských dotací. Zatímco u první položky je z evropského pohledu výsledek kladný a společnosti oceňují zejména možnost volného pohybu, zbylé dvě tak lichotivá čísla nemají.

Dotace z evropských fondů čerpalo pouhých 16 % oslovených subjektů, které navíc kvůli složitým postupům často potřebovaly spolupráci poradenských firem. Ředitel komory Jaroslav Hubata-Vacek to dává za vinu příliš náročné české administrativě. „České firmy a celá společnost by neměly nadále tolerovat českému státnímu aparátu byrokracii, nečinnost či politický klientelismus, které nás připravují o obrovské finanční prostředky a možnosti růstu,“ uvedl na tiskové konferenci 10. října. Jeho slova dokládá i fakt, že šestina společností musela získané prostředky vracet. Čtvrtina firem nicméně zvažuje čerpání dotací v budoucnu.

Eurozóna se valné podpory také nedočkala. Více než polovina respondentů přijetí eura odmítá, oproti tomu pouhých 9 % by euro po překonání krize uvítalo. Zhruba třetina dotázaných pak vstup do eurozóny neodmítá v pozdější době. „Důvodem může být dlouhodobě negativní prezentace evropských témat českými politickými elitami, která ovlivňuje i celkovou náladu a postoje firem,“ stojí v analýze průzkumu.

Francouzsko-česká obchodní komora sdružuje více než 250 firem, poskytuje konzultantské služby pro francouzské společnosti vstupující na český trh a obráceně. Zároveň pořádá mnohé společenské akce pro firmy i veřejnost.

Z tiskové konference Petr Mareš

Anketa Auto roku zahájila svůj 20. ročník. O titul bojuje 37 vozů

V pražském Autoklubu ČR odstartoval jubilejní 20. ročník domácí motoristické ankety o nejlepší automobil roku 2014. Odborná porota bude letos vybírat z 37 nominovaných vozů, které splnily stanovená kritéria. Mezi nimi jsou například Škoda Octavia, Porsche 918 Spyder nebo favorizovaný Mercedes-Benz S. Vítěz bude znám v polovině ledna roku 2014.

Anketa o vládce silnic je v plném provozu od 10. října, kdy organizátoři v přítomnosti médií zveřejnili základní informace o průběhu soutěže. „Už za dob první republiky se vyhlašoval nejhezčí automobil,“ připomněl tradici ankety prezident Autoklubu Roman Ječmínek.

Příznivce světa motorů nejvíce zajímalo představení nominovaných vozů v historickém sále Autoklubu, ale také zveřejnění harmonogramu ankety. Po seznamovacích jízdách v polovině října vyberou experti pět finalistů. Závěrečné jízdy se uskuteční 19. listopadu a konečný výsledek porota oznámí při slavnostním vyhlášení v lednu 2014. Loňskému vítězi – vozu Volkswagen Golf sedmé generace – tak zbývají necelé tři měsíce, než přenechá titul Auta roku svému nástupci.

Také veřejnost si bude moci zvolit v souběžné anketě své favority, a to hned v pěti kategoriích: městské vozy, nižší střední třída, střední a vyšší střední třída, sportovní vozy, terénní a velkoprostorové vozy. Letošní ročník je výjimečný v tom, že se do hlasování podle očekávání organizátorů zapojí přes 100 tisíc osob. Již tradičně porota zvolí také Zelené auto (nejekologičtější vůz) a Technickou inovaci roku 2014.

Pravidla pro hlasování a podrobnější informace jsou již nyní zveřejněny na www.autoroku.cz. Akce se koná pod hlavičkou Klubu motoristických novinářů (KMN) a Klubu motoristických publicistů (KMP) ve spolupráci se Svazem dovozců automobilů (SDA) a Sdružením automobilového průmyslu (AutoSAP).

Z Autoklubu Tomáš Lichnovský

Kultura

Designblok probudil k životu opuštěné nádraží

Už po patnácté se Praha na týden proměnila v centrum designu a módy. Každoroční Designblok představil široké veřejnosti novinky v oblasti nábytku, bytových doplňků i oděvů. Zájemci si mohli prohlédnout práce českých i zahraničních designerů od 7. do 13. října po celém hlavním městě, od galerií až po instalace umístěné ve vlakových vagonech.

Od roku 1999, kdy se konal poprvé, prošel Designblok velkým vývojem a důkazem je narůstající obliba nejen v České republice, ale i zájem ze zahraničí. Přehlídka designu, která rozsahem konkuruje světovým akcím svého druhu, přilákala tentokrát 40 tisíc návštěvníků. Mezi hlavní hosty patřili francouzská designérka Matali Crasset, duo Kiki van Eijk & Joos van Bleiswijk, Hans Van Bentem, nebo renomované vlámské módní  duo A.F.Vandevorst.

Designblok si klade za úkol ukázat umění v jiném světle a nabídnout návštěvníkovi více než pouhou výstavní expozici. Hlavním výstavním prostorem se tento rok stala funkcionalistická stavba Nákladového nádraží Žižkov ze 30. let, kde jednotlivá designerská studia prezentovala svou tvorbu. Zároveň v areálu nechyběly originálně řešené kavárny a bary nabízející návštěvníkům příjemné zpestření a jedinečný zážitek.

Už tradičně se pod značkou Designbloku zároveň konal týden módy, Designblok Premier Fashion Week. V kostele sv. Šimona a Judy se konalo 17 módních přehlídek, kde se po boku českých návrhářů objevily i kolekce z pařížského týdne módy.

„Tuzemské produkty patří ve světě mezi vysoce hodnocené a čeští tvůrci se mohou chlubit obdivuhodnými projekty. Mezi mladými umělci každý rok nacházíme nové a nové naděje, které přináší naší zemi věhlas a posilují postavení českého designu a umění,“ uvedli zakladatelé Designbloku Jana Zielinski a Jiří Macek. Každoročně uvádí tři výrazné projekty v oblasti produktového designu a tři výjimečné módní kolekce od mladých tvůrců. Projekt Designblok Talent Card podporuje studenty uměleckých škol a přináší možnost prezentovat vlastní tvorbu veřejnosti.

Z Designbloku Karolína Vodičková

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu začal „bez problémů“ a ve znamení tance

Sochy ze žvýkaček, No Problem bar pod svítícími hvězdami nebo šokující instalace s mrtvými papírovými králíky byly k vidění na páteční vernisáži Problem is here, která odstartovala festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Akce se konala v prostorách pražské funkcionalistické budovy Paláci u Stýblů – v místě činu letošního 18. ročníku. Byť byl tématem výstavy problém, vše proběhlo bez starostí ve víru zábavy a za velké účasti.  Později k večeru přítomné roztančila hlasitá hudební produkce DJ Ondřeje Štindla.

Výstava s názvem Problem is here, jež je přístupná do konce festivalu, představila díla předních umělců (František Kowolovský, Antonín Jirát, Miloš Vojtěchovský), tak studentů uměleckých vysokých škol. Prostřednictvím svých prací chtějí upozornit, že v současné době přehlcené problémy a konflikty bychom se měli soustředit jen na ty, které se nás bezprostředně týkají a které můžeme řešit. Kurátory akce jsou kulturní organizátorka Denisa Václavová a známý český umělec Krištof Kintera, jehož „nervózní“ strom držící globus, symbol festivalu, patří mezi exponáty.

Expozice se nachází v prostředí, jež má sice zajímavou historii, potřebuje však zrekonstruovat a oživit. „Můžeme ten prostor nějaký způsobem znovu probudit, přinést do něj lidi, přinést do něj umění a ukázat, jakým způsobem by mohl fungovat,“ řekla Denisa Václavová o Paláci u Stýblů, tedy bývalé diskotéce Alfa.

Vernisáž vystřídala sobotní komentovaná procházka s Václavem Hájkem o historii prostituce na Václavském náměstí nebo cenami ověnčené představení Alexis o rebelující mládeži v Athénách. Festival potrvá do 19. října a nabídne řadu různorodých představení. Poprvé v ČR vystoupí indický taneční soubor Attakkalari, dále pak belgický intimní taneční duet muže a chlapce z divadelní skupiny Campo.

Festivalovou zábavu zakončí premiéra inscenace Vandy Hybnerové a Lucie Kašierové či francouzsko-rakouský komediální kolektiv Superamas reflektující soudobé politické dění. Krom nich se celý týden konají odborné přednášky o architektuře v Praze a Litomyšli. Více informací naleznete na www.ctyridny.cz.

Z festivalu Magdalena Rosůlková

Kde domov můj, rozléhá se galerií DOX

Výstava s názvem Kde domov můj? se v sobotu 12. října otevřela pro veřejnost v Centru současného umění DOX. Pohlíží na otázku „co to je domov“ z různých úhlů pohledu a v bývalé průmyslové továrně v pražských Holešovicích je hlavní podzimní výstavou tohoto roku.

Začátek české hymny v sobě skrývá otázku, která může člověka vést k pochybnosti a nejistotě a přesně na to má také nová výstava navazovat. Je to reakce na všeobecné znepokojení a zpochybňování vlastní identity, identity státu a kolektivu. Projekt vznikl jako zamyšlení nad současnou situací a jeho cílem je vyzvat společnost ke změně.

„Pocit domova – jistoty a bezpečí – není dán automaticky, ale je hodnotou, která, pokud o ni nepečujeme, může být narušena, ochuzena nebo dokonce odcizena,“ řekl kurátor Jan Anděl.

Na výstavě je možné „aktivně“ se podílet. Součástí projektu je totiž také například aplikace Zlepšujeme místa, díky níž může kdokoliv zveřejnit své vlastní aktivity, nápady a podněty ke zlepšení okolí a sdílet je s ostatními.

A iniciátoři výstavy opravdu nebyli jediní, kdo cítil nutnost něco změnit a vyjádřit svůj názor skrze umění. Do výzvy pro veřejnost se zapojilo přes 400 autorů s více než 1300 díly a 62 z nich mohou návštěvníci několik dalších měsíců vídat vystavené hned vedle děl renomovaných umělců, kteří se tématu „domova“ věnují, ať už se jedná o místo, město, zemi či komunitu.

Zájemci mohou výstavu navštívit až do 13. ledna, organizátoři pro ně připravili i další doprovodné akce.

Z výstavy Dominika Píhová

Sport

Fotbalová reprezentace dvakrát zvítězila, na MS přesto nepojede

Česká fotbalová reprezentace se s kvalifikací o mistrovství světa v Brazílii rozloučila dvěma výhrami. Pod vedením dočasného trenéra Josefa Pešiceho zvítězila nejprve na Maltě 4:1 a poté v Bulharsku 1:0. Kvůli špatným předchozím výsledkům to ovšem ve skupině stačilo jen na třetí místo, ze kterého se nepostupuje ani do baráže.

Na Maltě se český výběr s domácím týmem utkal v pátek. Ráz utkání určil brzký gól Tomáše Hübschmanna, který se prosadil po tečované střele zpoza vápna. Ještě do půle přidal hlavou druhý zásah David Lafata.

Po přestávce sice domácí snížili, český tým ale odpověděl okamžitě. Lafatovu nepovedenou střelu umístil patičkou do brány Václav Kadlec a opět navýšil náskok na dva góly. V úplném závěru uzavřel skóre další útočník Tomáš Pekhart.

O tom, že Češi na šampionát, který se koná příští rok v Brazílii, nepostoupí, bylo před posledním utkáním v Sofii už rozhodnuto. Nicméně svěřenci trenéra Pešiceho si tím chuť vzít nenechali a i v tomto utkání si připsali tři body. Velké šance měli už v prvním poločase, Libor Kozák dokonce trefil tyč. Rozhodla ale až střela Bořka Dočkala z druhé půle.

Česká reprezentace nakonec ve skupině B skončila na třetím místě za vítěznou Itálií a druhým Dánskem. O reálnou šanci na účast alespoň v baráži ovšem přišla už v září po prohrách s Arménií a Itálií.

Po těchto dvou porážkách na pozici trenéra po čtyřech letech rezignoval Michal Bílek. Toho na poslední dva zápasy nahradil Josef Pešice. Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta ovšem už potvrdil, že bude hledat trenéra nového. Jasným favoritem je šéf plzeňských fotbalistů Pavel Vrba, což Pelta v rozhovorech také nepřímo naznačuje. U týmu zároveň skončí Vladimír Šmicer, který zastával funkci manažera reprezentace.

Ondřej Voska

Velkou pardubickou vyhrála Orphee des Blins, matador Váňa došel po svých

Nádherné souboje, nervydrásající pády, aplaudující ochozy..., ale také jasná vítězství většiny favoritů a nešťastný pád legendárního Josefa Váni. To vše nabídl divákům 123. ročník Velké pardubické, jehož hlavní závod ovládla suverénním způsobem jedenáctiletá hnědka Orphee des Blins v sedle s žokejem Janem Faltejskem. Loňská vítězka prolétla náročnou, téměř sedmikilometrovou tratí stylem start-cíl, a potvrdila tak roli favorita, kterou jí přisoudili jak odborníci, tak široká veřejnost. Druhé místo vybojoval Nikas vedený žokejem Dušanem Andrésem, třetí skončil Klaus s Jaroslavem Myškou.

„Dojmy? Jsou super a je těžké je popsat,“ řekl po triumfu Faltejsek zpravodajskému serveru iDnes.cz. „Před rokem to bylo bezprostřední, nikdo to nečekal, nastala ztráta řeči. Letos už jsem věděl, no...“

Smutek a zklamání, tedy zcela opačné pocity proti vítězné dvojici, zažili na sluncem zalitém pardubickém závodišti příznivci osminásobného šampiona „Velké“ Josefa Váni a jeho hnědáka Tiumena. Váňa se celý závod držel až na chvostu startovního pole, aby mohl v závěru zaútočit. Smělý plán však vzal na poslední překážce před cílovou rovinku za své, když se zkušenému jezdci připletl do cíle jeden z volně pobíhajících koní.

Váňa, který se mohl v případě úspěchu stát ve svých téměř 61 letech nejstarším vítězem pardubického dostihu, tak ukončil poslední závod své úspěšné a dlouhé kariéry pádem a do cíle došel po svých. "Orphee bych nedohnal, ale Tiumena jsem měl ještě v plných silách," tvrdil dostihový veterán.

Zároveň oznámil, že se závoděním definitivně končí. „Byla to opravdu moje poslední Velká pardubická. Lze mi to věřit.“ Malou, ale příjemnou náplastí mohly být pro loučícího se matadora dostihového sportu alespoň bouřlivé ovace diváků na zaplněných tribunách, již svým potleskem vzdali hold tomuto sportovnímu velikánovi.

Martina Kramerová

Hokejová extraliga: Slavia se propadá tabulkou, vítězné tažení Pardubic skončilo v Třinci

Hráčům Slavie se nedaří. Mužstvo, které ještě v 10. kole hokejové extraligy vévodilo tabulce, nyní trápí série porážek. Naposledy Slavia padla doma se Spartou a nepolepšila si ani v Karlových Varech, odkud si odvezla další prohru. Ve 12. kole se zastavily i rozjeté Pardubice. Po pěti výhrách v řadě Východočeši nestačili na domácí Třinec, přesto dál figurují na první příčce.

Příznivci hokeje se v 11. kole mohli těšit na atraktivní pražské derby, kdy se v 02 areně před téměř dvanácti tisíci diváky střetly týmy Slavie a Sparty. Červenobílí si po posledních třech porážkách chtěli spravit chuť a připsat si konečně tři body. Sparta se ale na posledního semifinalistu dobře připravila a nedala mu šanci. Slavia kromě čtvrté porážky v řadě na domácím ledě schytala výprask 0:6.

Ani v následujícím zápase v Karlových Varech se svěřenci trenéra Růžičky nezlepšili. Doplatili především na neukázněnost a neschopnost proměnit šance. Z celkových třiatřiceti střel se ujaly pouze dvě. Slavia prohrála poměrem 2:4, a ze čtvrté příčky se propadla na místo sedmé.

Ve svém vítězném tažení chtěli Pardubičtí pokračovat i v nedělním zápase v prostředí třinecké Werk Areny. Zde se však marně snažili projít skrz nepropustnou obranu výborně bruslících hráčů Třince a ani jednou se gólově neprosadili. Po siréně ohlašující konec třetí třetiny se proto hosté museli smířit s nepříznivým výsledkem 0:3.

Kdo má v oblibě hokejové přestřelky a navštívil nedělní zápas mezi domácím Libercem a Hradcem Králové, přišel si na své. Jen v první třetině padlo sedm branek. Liberec především zásluhou Vampoly vedl 5:2 a k vítězství měl blíže. Hosté se ale zlepšili, a tak byl po základní hrací době stav nerozhodný 6:6. Hned v úvodu prodloužení zaskočil Liberecké Květoň, když překonal bezmocného Schwarze. Hradec bodoval už podesáté v řadě, Liberec si naopak z nadějně rozehraného zápasu odnesl jen bod a klesl na nelichotivou dvanáctou pozici.

Zápasy 11. kola: Vítkovice - Liberec 6:5N, Zlín - Plzeň 4:1, Kladno - Litvínov 3:2, Slavia - Sparta 0:6, Chomutov - Hradec Králové 2:3P, Pardubice - Karlovy Vary 4:2, Kometa Brno - Třinec 6:3.
  
Zápasy 12.kola: Plzeň - Chomutov 3:2, Liberec - Hradec Králové 6:7P, Třinec - Pardubice 3:0, Litvínov - Vítkovice 1:4, Karlovy Vary - Slavia 4:2, Kladno - Kometa Brno 5:1.

Tabulka k 15. říjnu 2013: 1. Pardubice 22 b, 2. Brno 22, 3. Třinec 22, 4. Sparta 21, 5. Hradec Králové 21, 6. Plzeň 20, 7. Slavia 19, 8. Vítkovice 17, 9. Kladno 16, 10. Zlín 16,  11. Karlovy Vary 15, 12. Liberec 14, 13. Chomutov 11, 14. Litvínov 10.

Martina Válková

Počasí

Počasí

Sychravo, déšť i přízemní mrazíky spolu s dozvuky babího léta, podzimní apríl pokračoval. Na konci minulého týdne vystřídalo období suchých a teplejších dní období mokré a studené. Konec týdne přinesl mrazivá rána a neustávající déšť v Čechách s teplotami přes den nepřesahujícími 14 stupňů Celsia, na Moravě bylo slunečno a příjemných 20 stupňů. Postupně se ale oblačnost rozšířila na celé území republiky a spolu s nízkými teplotami daly sbohem posledním šancím na teplo a slunečno, babímu létu je letos definitivně konec. I v následujících dnech bude přetrvávat typické podzimní počasí, a tak polojasno až oblačno s maximálními teplotami 15 stupňů Celsia a přibývající srážky očekávejme i nadále.

Oliver Jahn