14. listopadu 2013, Carolina č. 840
události od 6. do 13. listopadu
Z domova
ČSSD překonala krizi uvnitř strany a začíná vyjednávat o vládě
Sobotka předsedou zůstane, dalo jasně najevo vedení sociálních demokratů na nedělním jednání ústředního výkonného výboru ČSSD, a udělalo tak tečku za povolebními spory ve vedení strany. Bohuslav Sobotka se voličům omluvil a navrhl, aby se uskutečnil mimořádný sjezd strany v únoru příštího roku. Většina členů vedení se však shodla: Nyní se musíme soustředit na sestavení vlády.
Původně to měla být bitva o hlasy, které by rozhodly o Sobotkově osudu. Na jeho stranu se však postavili nejen někteří straničtí kolegové, ale i krajské organizace a veřejnost. Navíc původní Sobotkovi kritici Jiří Zimola, Michal Hašek, Jeroným Tejc i Zdeněk Škromach, kteří se zúčastnili utajované lánské schůzky, po níž Sobotku vyzvali k odchodu, už předtím na vrcholné stranické funkce rezignovali. Vedení ČSSD proto v neděli jednalo v poklidu a potvrdilo Sobotkovi i mandát vedoucího vyjednávacího týmu o koalici a kandidáta na premiéra.
„Puč nás zesměšnil a znedůvěryhodnil v očích voličů, veřejnosti i politických partnerů,“ uvedl podle iDnes.cz Sobotka na uzavřeném jednání a vyzval ke sjednocení strany. Navrhl také, aby se 22. února konal mimořádný sjezd, kde by členové vedení strany dali funkce k dispozici. Ústřední výkonný výbor ale sjezd připustil jen pro případ, že se nepodaří sestavit vládu.
Na vyjednávání se nyní kromě Sobotky podílejí další nově zvolení členové: předseda Senátu Milan Štěch a místopředsedové strany Alena Gajdůšková, Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec.
Ten je jediným ze skupinky okolo teď už bývalého místopředsedy Michala Haška, který zemětřesení ve vedení strany „přežil“. Na rozdíl od ostatních účastníků totiž svou účast na setkání u prezidenta Miloše Zemana nepopřel. Sobotka se proto za něj postavil a Chovanec odolal výzvě rezignovat.
Nový vyjednávací tým se už také sešel se zástupci hnutí ANO a KDU-ČSL. Problémem při námluvách mohou být například církevní restituce, které by ČSSD chtěla upravit, zatímco lidovci na nich trvají. S hnutím ANO se naopak vítěz voleb neshodne na zvýšení daní.
Martina Válková
Rath je na svobodě. Soud vyhověl jeho stížnosti a pustil ho z vazby
Exposlanec David Rath (dříve ČSSD) po 18 měsících opustil bránu vazební věznice. Vrchní soud v Praze tak v pondělí 11. listopadu vyhověl čtvrté stížnosti bývalého středočeského hejtmana a pustil ho z vazby. Podle justice už totiž pominul i poslední důvod, a to obava z jeho útěku. Rath ujišťuje, že do zahraničí nezmizí, cestovní pas má ale stále u sebe.
Rath ihned po propuštění z vazební věznice v Ruzyni zamířil do Hostivice, kde bydlí. „Velmi si vážím, že se najdou v české justici soudci, kteří se nebojí postavit tlakům,“ řekl Rath novinářům na náměstí, kde vedl neoficiální tiskovou konferenci. Tam ho přišli srdečně přivítat jeho sousedé a známí.
Bývalý poslanec také hovořil o podmínkách ve vazbě a prozradil, že se chce od příštího týdne začít znovu věnovat lékařské praxi. Důrazně tak popřel důvody pro vazbu. Ohradil se zejména proti tomu, že by se měl nadále dopouštět údajné trestné činnosti či utéct ze země. Při své řeči se bránil i nařčením z korupce. Ačkoli to prý „může vypadat zvláštně“, o sedmi milionech v krabici, se kterými ho loni v květnu policie zadržela, neměl tušení.
Proti rozhodnutí soudu se ale ostře staví státní zástupce Petr Jirát. K jeho rozhořčení přispělo i to, že se o Rathově propuštění dozvěděl až od novinářů. „Samozřejmě s tím nesouhlasím, protože předpokládám, že důvody pro vazbu tu stále jsou a já jsem skálopevně přesvědčen o tom, že hrozí jeho útěk,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz. „Mám tady rodinu, děti. To bych utekl a je tady nechal? Nebo bych je vzal se sebou a ony by žily se mnou v nějaké zemljance jako Saddám Husajn? To je absurdní,“ kontroval Rath pro iDnes.cz.
Posledním z obžalovaných v korupční kauze, který zůstává i nadále ve vazbě, je Petr Kott. Jeho přítelkyni, bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, soud z vazby propustil už v září. Partnerskou dvojici obžaloba viní z organizování korupce. Rath podle státního zástupce o manipulaci s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji věděl a peníze si s dalšími aktéry rozdělil.
Šárka Kabátová
Nová zpráva BIS mluví o ruské špionáži, problémových zakázkách i o zklamané společnosti
Bezpečnostní informační služba (BIS) zveřejnila ve čtvrtek 7. listopadu výroční zprávu za rok 2012. Ačkoli o většině svých nálezů hovoří jen obecně, zmiňuje se i o několika konkrétních. Například opakovaně obviňuje veřejnou správu, že si za přemrštěné částky najímala právní poradce. Dále potvrzuje, že v Česku pracovali ruští a čínští agenti. Ale znepokojivě mohou působit i problémy, které BIS jen naznačuje, a těch je ve zprávě víc.
Takto v náznacích se v dokumentu píše například o nevýhodných veřejných zakázkách. BIS uvádí, že je občas získávají firmy, jejichž majitelé jsou neznámí. Vlastníci těchto podniků tak mohou zakrýt, že se znají se zástupci krajů, měst či obcí. Anonymní majitelé se navíc snáze vyhnou odpovědnosti. Problémy s veřejnými zakázkami jsou známé už z dřívějška, ale ze zprávy BIS vyplývá, že se vyskytují na mnoha místech republiky.
A ani BIS si neodpustí úvahy, jak se podezření na zločiny v politice podepíší na českých občanech. „Některé incidenty (např. útok na prezidenta republiky v Chrastavě) (…) v roce 2012 naznačily, že ohrožení demokratických principů ČR nemusí nutně vycházet pouze z aktivit subjektů označovaných za extremistické (...). Zdrojem takového ohrožení se za určitých okolností může stát i nárůst nedůvěry některých skupin obyvatel k fungování demokratických principů obecně,“ upozorňuje zpráva.
O tom, že v Česku působily cizí výzvědné služby, se píše o něco konkrétněji. BIS si všímá zejména Ruska, jehož zpravodajské služby se podle ní snažily získat vliv v české politice i v hospodářství. Výzvědné skupiny se pravděpodobně nejvíc zajímaly o energetiku. „Nadále přetrvával zájem ruských energetických společností vstoupit do podniků významně se podílejících na zajištění energetické bezpečnosti ČR nebo společností s potenciálem získat zakázky na budoucích energetických projektech v ČR,“ píše se ve zprávě.
Zpráva je dostupná na: http://www.bis.cz/n/2013-11-07-vyrocni-zprava-2012.html. Jedná se spíš o obecné shrnutí textu, který dostala do rukou pouze vláda, prezident a částečně také policie.
Dominika Vřešťálová
Den válečných veteránů přilákal i mladé, lákaly je zbraně a historie
Jak chutná skutečné polní jídlo nebo jak se v první světové válce nabíjela děla, poznávali mladí zájemci v pondělí 11. listopadu na pražském Vítkově. Právě tam uspořádal už podruhé Vojenský historický ústav Den válečných veteránů a nabídl bohatý program.
„Jsou tady velmi zajímavé zbraně. Nejvíce mě zaujal německý cvičný kulomet Zf. Gerät 38 a samopal MP 40,“ řekl patnáctiletý Patrik, žák školy Na Smetance v Praze, kterého zlákala vojenská technika dvacátého století. Další zase vyzvídal přímo od vojáků v aktivní službě, jak se s armádní municí manipuluje a jak se provádějí různé manévry.
Na své si přišli i další návštěvníci. Každou hodinu se konala komentovaná prohlídka muzea s průvodcem v dobové britské uniformě, kterou měli českoslovenští letci v Anglii za 2. světové války. Příchozí, ať už děti či dospělí, si mohli otestovat znalost historie ve vědomostní soutěži.
Pořadatelé také rozdávali různé publikace a brožury věnované hrdinům heydrichiády, domácímu odboji, dukelské operaci, generálům Milanu Rastislavu Štefánikovi a Ludvíku Svobodovi a dalším významným lidem nebo událostem české či československé armády.
Z Vítkova Iurii Naumenko
Romští vysokoškoláci oslavili stipendia, počet žadatelů opět vzrostl
Počet zájemců o stipendium Romského vzdělávacího fondu se opět zvýšil. „Nárůst žádostí je samozřejmě velice pozitivní,“ řekla Jarmila Balážová, předsedkyně sdružení Romea, jež program v Česku organizuje. Úspěšní žadatelé se sešli v pátek 8. listopadu v Praze ve Francouzském institutu.
„Díky stipendiu jsem si mohla koupit školní pomůcky, učebnice nebo notebook,“ líčí Andrea, která studuje na Ostravské univerzitě sociální práci. Patří mezi 38 úspěšných, které Národní výběrová komise společně s Romským vzdělávacím fondem vybírala ze 73 žádostí. Uchazeči museli prokázat nejen studijní průměr, ale například i motivaci nebo odhodlání ke studiu.
„Musím říct, že v Česku program funguje úžasně a my všichni musíme tomuto fondu poděkovat. Skutečně nás to motivuje a vede dál,“ dodává Andrea, která by v budoucnu také ráda pomáhala i romské menšině. „Důležitý je už předškolní věk. Už i v prostředí školky, kde jsem pracovala, jsem se setkala s nadávkami a útoky na romské děti.“
Projekt běží ve střední a východní Evropě čtrnáctým rokem, v České republice získali studenti stipendia počtvrté, přičemž počet žádostí se zvýšil stejně jako každý předchozí rok.
Nárůst si pochvaluje i Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti ve Středočeském kraji. „V současné době jde na vysoké školy 10–15 % středoškolských absolventů. To samozřejmě není vysoké číslo, nicméně má vzestupnou tendenci, a situace se za posledních patnáct let velmi zlepšila,“ prohlásil Koky v následné diskuzi na téma vzdělávání Romů.
Mluvilo se také o středoškolských stipendiích nebo zvýšení počtu romských učitelů. Všichni zúčastnění se shodli, že situaci by zlepšila spolupráce uvnitř romské menšiny i pomoc ze strany jejích vysokoškolských absolventů.
Z Francouzského institutu Ondřej Voska
Vánoce v České televizi. Diváci se mohou těšit na nové pohádky a zajímavé dokumenty
Vánoční svátky jsou plné tradic a v České televizi to bude platit dvojnásob. „Diváci očekávají o Vánocích přesně to, na co jsou zvyklí, a my jim to hodláme nabídnout,“ řekl na tiskové konferenci generální ředitel Petr Dvořák. Jako každý rok ČT na Štědrý večer odvysílá novou původní pohádku. Letos se jmenuje Duch nad Zlato.
„Jedná se o laskavou pohádku pro celou rodinu,“ popsal režisér Zdeněk Zelenka. V hlavních rolích účinkují Viktor Preiss a Jiřina Bohdalová. Novinka diváky nemine ani na první svátek vánoční. Pohádku Sněžný drak natočil Eugen Sokolovský. Diváci nepřijdou ani o novodobou klasiku, jak by se dala nazvat oblíbená pohádka Anděl Páně. „ČT ji vysílá po šesté během osmi let. To je buď velké riziko, nebo velká sázka na jistotu. Přesto jsem rád, že ji televize se strachem pouští stále dál,“ hodnotil režisér pohádky Jiří Strach.
Kromě pohádek má Česká televize připravený například i cyklus osmi filmových povídek nazvaný Škoda lásky. Pod každý příběh se podepsal jeden z českých spisovatelů, například Petr Šabach, Irena Obermannová nebo Michal Viewegh.
Překvapením v programu bude nově pojatá silvestrovská show, která vznikne ve spolupráci se slovenskou STV. Na nový rok poté Jednička odvysílá v televizní premiéře film Vrásky z lásky, opět režiséra Jiří Stracha. Snímek je poctou Jiřině Bohdalové a především Radoslavu Brzobohatému. Dvojka bude dávat celovečerní dokument Věra 68 o slavné gymnastce Věře Čáslavské. ČT art má připravený přímý přenos koncertu České filharmonie.
„Letošní rok se odehrává ve znamení oslav 60 let. První polovinu roku jsme věnovali připomínání toho nejlepšího z bohaté historie. Naopak druhá část je zaměřená na novou tvorbu,“ zmínil Dvořák nové ambiciózní pořady jako Sanitka 2 nebo Cirkus Bukowsky. Vrcholem roku a oslav však mají být právě vánoční svátky a konec roku.
Z tiskové konference Jan Řápek
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
V prvním kole krajských voleb na Slovensku zvítězila levice
Volby do krajských zastupitelstev na Slovensku ovládla strana Směr-SD premiéra Roberta Fica. Hned v sedmi z osmi krajů získala nejvíc hlasů, ve čtyřech má dokonce většinu regionálních poslanců. Tři její kandidáti nebo kandidáti s její podporou také v přímé volbě obsadili post župana, tedy šéfa kraje. Výrazně neuspěla jen v Bratislavském kraji, kde z voleb vzešla pravicová většina a kandidát Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany Pavol Frešo je blízko i funkci župana.
Výhra sociálních demokratů v sobotních volbách nebyla velkým překvapením, do druhého kola hlasování jdou jako jednoznační favorité. Na rozdíl od českých voleb si Slováci o víkendu volili nejen svoje krajské poslance, ale i nejvyšší krajské představitele.
„Nikdo nemůže pochybovat o vítězství Směru v těchto volbách,“ řekl premiér serveru Pravda.sk. Jeho strana ve volbách posílila ze 138 na 161 poslanců.
Župani v Trenčínském, Žilinském a Prešovském kraji byli zvoleni už v prvním kole. A protože v dalších pěti krajích nezískal žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů, uskuteční se druhé kolo voleb v sobotu 23. listopadu. Podle dosavadních výsledků se zdá, že letos volby budou velmi podobné těm v roce 2009, kdy sociální demokraté vyhráli v sedmi krajích.
Největším překvapením byl úspěch extremisty Mariana Kotleby, předsedy Lidové strany Naše Slovensko, který organizoval protiromské pochody. Kotleba skončil v Banskobystrickém kraji na druhém místě, a postoupil tak do druhého kola. V něm se utká o post předsedy se současným županem Vladimírem Maňkou, kterému vítězství v prvním kole uteklo o necelé půl procento. „Šok je, kdo je na druhém místě. Musíme bojovat proti tomu, aby na Slovensku vzkvétal extremismus. Dnes je krize a vysoká nezaměstnanost v Evropě a i v jiných zemích jde extremismus dopředu. Musíme dělat vše pro to, abychom tomu zabránili,“ prohlásil Maňko.
Ani letos však Slováci neměli o krajské volby velký zájem. Do volebních místností se vypravila pouze pětina oprávněných voličů. Podobně tomu bylo i v předchozích krajských volbách, kdy hlasovalo zhruba 23 procent voličů.
Dominika Píhová
Ekonomika
Koruna slábne, ceny porostou. ČNB poprvé za 11 let zasáhla proti klesající inflaci
Česká národní banka vystavila stopku padajícím cenám. Kvůli špatným ekonomickým výhledům poprvé za 11 let spustila devizové intervence a chce držet kurz na úrovni 27 korun za euro. Podle analytiků to povede ke zdražení téměř veškerého zahraničního zboží.
Čechům se letos prodraží Vánoce. Slabší koruna zvedne v příštích několika týdnech ceny elektroniky, oblečení, aut, zájezdů nebo třeba pohonných hmot. Stát za to inkasuje asi 65 miliard během následujících dvou let.
„Podniky dosáhnou zisku, lidé si udrží práci a současně bude spotřebitelům jasnější, že nemá žádnou cenu vyčkávat s nákupem zboží,“ objasnil pro Český rozhlas intervenční signál ČNB z minulého čtvrtka její guvernér Miroslav Singer.
Od umělého zásahu do vývoje koruny si banka slibuje uvolnění měnových podmínek, až tříprocentní růst ekonomiky, a především pak odvrácení deflační hrozby pro rok 2014. Vlivem neustále klesajících cen se mohly krátit mzdy a propouštět. To teď podle ČNB nehrozí.
K tomu je ale řada odborníků skeptická. Podle prezidenta Miloše Zemana žádná deflace Česku nehrozila a intervence centrální banky nikdy ničemu nepomohly. ČNB svou politiku ovšem hájí: pokud by byla nečinná, chřadnoucí české hospodářství by se v první polovině příštího roku pohybovalo nad hranicí recese. Podle premiéra Jiřího Rusnoka zásah centrální banky domácí ekonomice pomůže a zvýší její konkurenceschopnost.
Plánu na zotavení ekonomické situace už začali svým dílem pomáhat také spotřebitelé. Nakupují hlavně spotřební elektroniku, jejíž “staré“ ceny jsou současně na historicky nejnižších úrovních. Zvýšení tržeb očekávají i další obchodníci. Kvůli růstu cen importovaného zboží můžou spotřebitelé více kupovat tuzemskou produkci, opatření centrální banky pak podpoří i české exportéry.
Matěj Skalický
Nezaměstnanost v říjnu mírně klesla, meziročně dál stoupá
Úřady práce v Česku evidovaly ke konci října 556 681 lidí, nezaměstnanost se tak stále drží na 7,6 %, uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí. Proti předešlému měsíci ubylo necelých 400 žadatelů o práci, ale meziročně jich je o téměř 60 tisíc více.
Nejnižší nezaměstnanost (do 5 %) hlásí Praha-východ a Praha-západ spolu s okresy Pelhřimov, Mladá Boleslav a Prachatice. Tradičně nejvyšší čísla byla na Mostecku (13,5 %), Ústecku (12,5 %) a na Karvinsku (12,1 %). Stejný nebo vyšší podíl nezaměstnanosti, než je republikový průměr, vykazuje 37 okresů. Na jedno volné pracovní místo připadá 14,2 uchazeče, nejvíc na Karvinsku, kde o jednu pozici usiluje skoro 57 lidí.
„Říjnová míra nezaměstnanosti stagnovala podle očekávání. Dobrou zprávou je pokles počtu nezaměstnaných, ale kazí ji fakt, že firmy stále nevytvářejí dostatek nových pracovních míst,“ komentoval pro iDnes.cz Libor Stodola, vedoucí manažer řízení lidských zdrojů PwC ČR. „Paradoxně však stále roste i počet volných pozic, na které se firmám nedaří sehnat vhodné kandidáty. Jde o kvalitní manažery, specializované odborníky v technických profesích i v marketingu, ale třeba i lidi do výroby,“ dodává Stodola.
Podle Úřadu práce se za říjen do jeho evidence přihlásilo 46 tisíc lidí, což je zhruba stejné číslo jako počet lidí, kteří z evidence odešli. Necelých 20 tisíc lidí získalo novou práci, dalších 30 tisíc se podařilo zaměstnat díky pomocným institutům, jako jsou veřejně prospěšné práce nebo systém rekvalifikací. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo necelých 104 tisíc uchazečů o práci (tj. 18,7 % z celkového počtu nezaměstnaných).
Podle Eurostatu se ČR drží stabilně v mezích evropského průměru, který činí 10,8 %. Česká republika se tak umístila před zeměmi, jako jsou Francie (11 %), Itálie (12,2 %), Irsko (13,3 %) nebo Slovensko (13,7 %). Tradičně nejnižší nezaměstnanost je v Rakousku (4,7 %) nebo Německu (5,1 %), naopak Španělsko se svými 26,2 % je na samotném dně tabulky.
Oliver Jahn
Kultura
Cenu Josefa Škvoreckého získala Jakuba Katalpa za román Němci
V sedmém ročníku prestižní literární soutěže o nejlepší českou prózu zvítězila autorka Jakuba Katalpa. Porotu přesvědčila intelektuálním románem Němci. Ze slavnostního vyhlášení si odnesla skleněnou trofej a šek v hodnotě 100 000 korun. Ostatní finalisté obdrželi památeční plakety se svými jmény a středeční večer pak završila volná literární diskuze.
V letošním roce o prvenství bojovalo jedenáct finalistů. Do druhého kola porota vybrala šest nejlepších. Podle organizátorů se jednalo o souboj nezvykle vyrovnaný. Literární akademie udělila první místo čtyřiatřicetileté spisovatelce a výtvarnici z Plzně.
„Němci jsou velice umně koncipovaný širokodechý román, který je navíc napsán kultivovaným jazykem,“ charakterizoval vítězné dílo předseda poroty Vladimír Karfík. Kniha zachycuje životní osud bohaté dcery z německé rodiny, která se za války stala učitelkou v oblasti Sudet. Publikaci vydalo brněnské nakladatelství Host. Román porotu zaujal především svou čtivostí, intelektuální hloubkou a historicky korespondující linkou. „Snažila jsem se o prózu, která by byla čtenářsky přístupná,“ potvrdila autorka.
Udílení cen pořádala již tradičně Společnost Josefa Škvoreckého. Malá Pelléova vila v Praze přivítala 6. listopadu nejen nominované umělce a literární odborníky, ale také novináře a několik zástupců nadšené veřejnosti. Loni cenu obdržela Kateřina Tučková za čtenářsky úspěšnou knihu Žítkovské bohyně.
Z Malé Pelléovy vily Tomáš Lichnovský
Mezipatra odhalí divákům pravdivé lži
Nejvýznamnější queer filmový festival ve střední Evropě odstartoval 7. listopadu v Praze. Mezipatra návštěvníkům nabízejí více než stovku celovečerních hraných, dokumentárních i krátkých snímků. Čtrnáctý ročník přehlídky nese podtitul Pravdivé lži.
Pojem queer, spojovaný s názvem festivalu, symbolizuje osvobození od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit. Mezipatra se snaží vymanit z dnešní mainstreamové kultury, která je plná stereotypů a klišé, a přináší přehlídku kvalitních kinematografických děl pro širokou veřejnost, a to bez rozdílu pohlaví nebo sexuální orientace. Pestrý program obsahuje filmy o sexuálních menšinách a lidech vzpírajících se všeobecně přijímané ‚normalitě‘, snímky mají oslovit společnost a poukázat na úskalí v ní.
Klíčové téma letošní filmové přehlídky nabízí širokou škálu námětů a překvapujících osudů. „Máme tu filmy podle skutečné události; ale jak moc jsou pravdivé? Hrdinové našich filmů si tvoří imaginární světy, jiní se realizují v klamu show, další volí falešnou sexuální identitu. To všechno jsou pravdivé lži, které se proplétají celým letošním programem,“ uvedla na oficiálním zahájení festivalu programová ředitelka Mezipater Lucia Kajánková.
Diváci mají možnost zhlédnout jeden z vítězných filmů festivalu v Cannes, Život Adéle, který pojednává o vztahu dvou žen, nebo polské drama o katolickém knězi Ve jménu, které získalo cenu Teddy na Berlinale.
Festivalu nechybí doprovodný program čítající přednášky, tematické večírky nebo divadelní představení. V průběhu festivalu bude možné také debatovat s ruskými aktivisty o situaci v jejich zemi, v níž od léta platí legislativa velmi přísná k sexuálním menšinám a kterou různé nevládní organizace označily jako vysoce diskriminační. „Zákon proti propagaci homosexuality je strašný. Podobné normy platí však nejen v Rusku, ale i na Ukrajině a třeba v Litvě, která je součástí EU. Unie si přitom klade za cíl proti diskriminaci bojovat,“ podotkl ředitel Mezipater Aleš Rumpel.
Mezipatra přilákají každoročně přibližně deset tisíc diváků a zavítají na ně i významní hosté z řad hollywoodských i nezávislých filmařů a filmových profesionálů. Festival probíhá v pražských kinech Lucerna a Světozor do 15. listopadu a v Brně od 13. do 20. listopadu.
Z festivalu Karolína Vodičková
Divadelní herci, spojte se. Projekt Noc divadel míří poprvé do Česka
Česká republika se vůbec poprvé zapojí do mezinárodní Noci divadel, která se souběžně koná v dalších 11 evropských státech. Akce se uskuteční v sobotu 16. listopadu a účast potvrdilo více než 80 souborů z různých koutů země. Na diváky čekají komentované prohlídky divadel, workshopy, nespočet představení a mnoho dalších ojedinělých aktivit.
„V České republice se prvního ročníku Noci divadel zúčastní nejvíce souborů ze všech států. Tento zájem nás velice těší,“ říká Pavla Petrová, ředitelka Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU), jenž akci koordinuje. Příznivci divadla si tak v sobotu přijdou na své nejen v Praze, ale také například v Chebu, Hradci Králové, Pardubicích, Ostravě, Brně, a Olomouci. Kromě her a prohlídek prostorů divadla chce většina zapojených souborů představit něco extra. „V Brně se na Noci divadel podílí, kromě dvou výjimek, všechny naše soubory. Proběhne navíc lampionový průvod a aktivita Múze na stopě, během které budou zájemci plnit nejrůznější úkoly,“ popisuje Ondřej Navrátil z brněnského Centra Experimentálního divadla.
Sobotní událost propojí ve všech účastnících se zemích společný potlesk herců a diváků přesně v 19 hodin. „Potlesk vypukne všude na minutu přesně, i kdyby to mělo znamenat třeba krátké přerušení představení,“ dodává zástupkyně IDU Martina Černá. Přesně to se stane v Českých Budějovicích, kde hromadný aplaus zasáhne do hry Škola základ života.
O velkém ohlasu akce v Česku nesvědčí pouze četná účast souborů, ale také obrovský zájem ze strany diváků. Vstupenky na programy známějších divadel, jako jsou Na zábradlí či Studio Ypsilon, se už z valné části vyprodaly. „Původně jsme chtěli pro všechna představení vstup zdarma, divadla však pochopitelně mají právo na vlastní rozhodnutí,“ komentuje Černá.
Organizátoři a tvůrci nezapomínají ani na státní svátek 17. listopadu. Na památku Václava Havla, jenž patří k hlavním tvářím sametové revoluce, zahrají hned tři soubory jeho představení Audience. Populární absurdní drama zinscenují herci pražského Divadla D21 a Divadla v Celetné, ale také Divadlo Petra Bezruče v Ostravě.
Z Nové scény Národního divadla Vojtěch Tkáč
Kapela Chinaski oslavila dvacetiny. Na křest nového alba pozvala i Karla Gotta
Poprocková skupina Chinaski oslavila už 20 let své existence. U příležitosti tohoto jubilea Malátný a spol. vydali novou dvojdílnou desku s názvem 20 let v síti (Best Of), obsahující všechny největší hity. Čtvrtečního křtu alba se zúčastnila také stálice české hudební scény Karel Gott. Chinaski rovněž vydávají knihu, jež líčí příběhy ze zákulisí oblíbené kapely.
Ze slušně zaplněných prostor hudební prodejny Bontonland v pražském paláci Koruna byl slyšet potlesk, který patřil kapele Chinaski. Ta totiž stylově oslavila 20 let své existence a jako dárek si nadělila nové album, které skýtá 42 písní včetně největších hitů jako Tabáček nebo 1970. Na desce najdete i dvě zcela nové nahrávky. Populární skupina rovněž netrpělivé vyhlíží únorový koncert v pražské O2 aréně, kde nejznámější skladby zaznějí naživo.
„Otravujeme lidi už 20 let, a tak byl čas na desku s těmi největšími hity,“ řekl s úsměvem Michal Malátný, ústřední postava kapely. A chvíli nato představil publiku knihu Poprvé, která poodkrývá historii skupiny a obsahuje také rozhovory s jejími členy a lidmi z jejího okolí. A aby narozeninových dárků nebylo málo, Chinaski za své dosavadní snažení obdrželi cenu. Za 400 000 prodaných nosičů si kapela vysloužila diamantovou desku.
Sestavu Chinaski tvoří zpěvák Michal Malátný, kytarista František Táborský, baskytarista Ondřej Škoch, saxofonista Štěpán Škoch, trumpetista Petr Kužvart a bubeník Ota Petřina. Původní bubeník Pavel Grohman tragicky zemřel při dopravní nehodě. Kapela Chinaski, nazývající se nejprve Starý hadry, delší dobu patří mezi elitu české hudební scény. Skupina slavila úspěch s albem Dlouhej kouř z roku 1997. V letech 2005 a 2007 vyhrála cenu Anděl.
Z paláce Koruna Gustav Ondrejčík
Sport
Češi na Karjale propadli, Hadamczik naznačil změny v kádru
Čeští hokejoví reprezentanti na finském Karjala Cupu neuspěli. Po drtivé prohře se Švédy nestačili ani na Finsko a Rusko a na turnaji, který je součástí série Euro Hockey Tour, skončili poslední. Vystoupení svých svěřenců ostře zkritizoval trenér Alois Hadamczik, jenž zároveň naznačil, že pro některé hráče už v budoucnu nebude v jeho výběru místo.
„Ukázalo se, že hráči z ruské ligy nebyli lepší než ti z české, to je pro mě zklamání. Budeme muset přehodnotit, zda není lepší brát deset mladých hráčů z naší ligy, a i když třeba prohrajeme stejně, tak za dva tři turnaje budou lepší. A budou si toho vážit.“ Taková slova zvolil trenér národního týmu při rozhovoru pro ČTK po špatných výkonech českých hokejistů, kteří na Karjale, předposlední akci před únorovými olympijskými hrami v Soči, nezopakovali loňské prvenství a po porážkách se Švédskem (0:6), Finskem (2:3) a Ruskem (0:2) obsadili až poslední místo.
Leccos naznačilo už první utkání turnaje, v němž Češi utrpěli debakl od Švédů. „Výsledek je krutý. Nějaké šance jsme měli, ale neproměnili je,“ řekl kapitán Tomáš Rolinek serveru iDnes.cz.
Sobotní duel s Finskem měl sice zcela odlišný průběh než čtvrteční blamáž proti úřadujícím mistrům světa, ve výsledku však dopadl stejně. Češi se díky většímu důrazu v koncovce dostali po trefách Petružálka a Kováře do dvoubrankového vedení, Finům se ale nejprve podařilo vyrovnat, a poté gólem Lehterä v 55. minutě utkání zcela otočili. „Od půlky zápasu jsme přestali hrát. A soupeř to potrestal,“ uvedl útočník Jan Kolář.
Do závěrečného souboje s Ruskem tak čeští reprezentanti vstupovali nejen s cílem vylepšit dosavadní gólovou, ale také zápasovou bilanci. Po dobrém výkonu úvodních dvou třetin si však nechali během 34 vteřin vstřelit dvě branky a prohráli i své třetí utkání na turnaji. „Celoplošně hrajeme dobrý hokej, ale útočníci se nedokážou udržet v útočném pásmu. V předbrankovém prostoru se nedokážeme prosadit,“ zhodnotil Hadamczik na závěr.
Martina Kramerová
Plzeň veze z Boleslavi všechny tři body, Spartě zachránil remízu gól z ofsajdu
Náskok fotbalové Sparty v čele tabulky první ligy se po 13. kole ztenčil na pět bodů. Pražané remizovali v Olomouci 1:1, zatímco jejich pronásledovatelé z Plzně porazili ve vypjatém zápase Mladou Boleslav 2:1. Tým kapitána Pavla Horvátha zároveň odskočil svým sousedům v tabulce, Liberci a Teplicím, kteří si ve vzájemném duelu body rozdělili. O gólovou nadílku (v jinak spíše chudém kole) se největší měrou zasloužili hráči Jablonce. Ti vstřelili Příbrami 6 gólů.
V Boleslavi šli velmi brzy po krásné souhře do vedení domácí. Štohanzl v pokutovém území patičkou posunul centr k Nešporovi, který rovněž patičkou překonal Kozáčika v brance Plzně. Už ve 14. minutě vyrovnal Petržela a navázal tím na vydařený výkon v minulém kole. Rozhodnutí přišlo v 68. minutě, kdy převahu Plzně využil obránce Čišovský, který v souboji s protihráči doslova dorval míč do sítě. Atmosféra na hřišti postupem času více a více houstla, k čemuž přispěli zejména domácí hráči nesmyslně tvrdými zákroky. Krásný zápas nakonec trochu pokazily projevy obou táborů fanoušků, nadávky boleslavských hráčů na rozhodčího Hrubeše po skončení utkání nebo konflikt Horvátha s pořadatelem.
Pražská Sparta vycestovala do Olomouce, kde 15 let neprohrála. Už po deseti minutách to ale vypadalo na konec série, když se trefil Doležal. Svoji druhou šanci už obrovitý útočník Hanáků nevyužil a chvíli nato Sparta vyrovnala. Přibližně pět minut před přestávkou poslal míč do branky záložník Hušbauer po přihrávce kapitána Lafaty. Ačkoliv byl střelec Sparty v těsném ofsajdu, rozhodčí Kovařík gól uznal. Ve druhém poločase gól nepadl, přestože šance měli jak domácí Ordoš, tak hostující Bednář. I díky chybě rozhodčích tak Sparta sérii neporazitelnosti na olomouckém Andrově stadionu prodloužila, ale z náskoku na Plzeň ztratila po remíze 1:1 dva body.
Kolo zakončila pondělní dohrávka mezi Teplicemi a Libercem. Domácí Teplice trápila velká marodka, chyběli nejen kanonýr Mahmutovič, ale i stoper Lüftner a další. Naopak po delší době nastoupil mladík Jablonský spojovaný se sázkařskou aférou, na straně Liberce se zas vrátil do branky první gólman Kovář. Ani ten těsně před koncem prvního poločasu nedokázal zabránit dorážce Salamiho, jenž poslal Teplice do vedení. Vyrovnání zařídil hlavičkou v 86. minutě střídající Pimpara, bývalý hráč Teplic, který byl v tu chvíli na hřišti pár vteřin. Podobný kousek se mu přitom povedl už po druhé v probíhající sezóně – v 10. kole svému týmu vystřelil, také chvilku po svém příchodu na hřiště, výhru nad Příbramí.
Výsledky 13. kola: Jihlava – Ostrava 0:0, Dukla – Bohemians 1:1, Znojmo – Slovácko 1:2, Mladá Boleslav – Plzeň 1:2, Jablonec – Příbram 6:0, Slavia – Brno 0:0, Olomouc – Sparta 1:1, Teplice – Liberec 1:1
Tabulka po 13. kole: 1. Sparta 36 b., 2. Plzeň 31, 3. Teplice 27, 4. Liberec 25, 5. Ml. Boleslav 23, 6. Dukla 21, 7. Jablonec 19, 8. Olomouc 17, 9. Slovácko 16, 10. Brno 14, 11. Ostrava 14, 12. Slavia 13, 13. Bohemians 13, 14. Jihlava 12, 15. Příbram 12, 16. Znojmo 11
Dominik Hrubý
Počasí
Počasí
Martin 11. listopadu sice na bílém koni nepřijel, ale citelně se ochladilo.
redakce