28. listopadu 2013, Carolina č. 842
události od 20. do 27. listopadu
Z domova
Poslaneckou sněmovnu povede Jan Hamáček, nejmladší předseda v historii
Šéfem dolní komory parlamentu, nejmladším v její historii, se stal Jan Hamáček (35 let) z ČSSD, místopředsedy byli zvoleni Jaroslava Jermanová z hnutí ANO, předseda lidovců Pavel Bělobrádek a jeho protějšek z KSČM Vojtěch Filip. Jedno křeslo ve vedení Sněmovny zůstává prozatím volné.
Zatímco Hamáček neměl protikandidáta a zvítězil s podporou 195 hlasů ze 198 přítomných, boj o posty místopředsedů byl dramatičtější a bude ještě pokračovat. Zvoleni byli podle očekávání zástupci stran vyjednávajících o vládní spolupráci Jermanová (151) a Bělobrádek (133), post ve vedení překvapivě získal i předseda komunistů Filip (151).
O poslední křeslo místopředsedy se ucházeli tři kandidáti - bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS, Miroslav Kalousek z TOP 09 a hlava Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura. V prvním kole získala nejméně hlasů Němcová (53), do druhého tak postoupili Okamura (76) a Kalousek (62). V něm však opět nebyl místopředsedou zvolen nikdo, a volba tak bude příští týden pokračovat. Kalousek na svém facebookovém profilu uvedl, že se již dále o post ucházet nebude. TOP 09 místo něj nominuje Petra Gazdíka, jehož místo v čele poslaneckého klubu strany zaujme právě Kalousek.
Nově zvolení poslanci se poprvé sešli v pondělí 25. listopadu. Po složení slibu ustavili volební komisi v čele se sněmovním nováčkem Martinem Kolovratníkem (ANO). Schůzi poté přerušili do středy, kdy v tajných volbách rozhodli o vedení Sněmovny. Na závěr středečního programu odhlasovali všechna čtyři zákonná opatření, která přijal v době rozpuštění dolní komory Senát. Týkají se všeobecného zdravotního pojištění, daňových zákonů, daně z nemovitosti a zákona o veřejných zakázkách.
Z Poslanecké sněmovny Dominik Hrubý
Sobotka chce vládu do Vánoc, lidovci vystrkují růžky
Koaliční smlouva za dva týdny, vláda do Vánoc, předseda hnutí ANO 2011 Andrej Babiš obsadí ministerstvo financí, sociální demokraté zase křeslo předsedy Sněmovny. Taková jsou nejdůležitější tvrzení a závěry po dvou týdnech jednání ANO a ČSSD. Ambiciózní plány dvou nejsilněji zastoupených stran však ohrožuje postoj lidovců.
Oficiální pověření k sestavení vlády si odvezl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka ze čtvrteční návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Následovala intenzivní jednání ANO a ČSSD, která přinesla především personální závěry. Lidovci prozatím stojí v pozadí. "Chceme dál jednat s ČSSD, protože rozdíly v programu jsou větší než u lidovců," uvedl předseda hnutí ANO. První schůze všech tří stran se uskutečnila teprve v pondělí, kdy se dohodl model předsednictva Sněmovny.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek už dříve prohlásil, že strana do vlády nevstoupí, pokud nebude hrát důstojnou roli v koalici. Z jednání socialistů a ANO však vyplývá, že podíl KDU-ČSL na vládě by byl značně omezený. "Původní vládní schéma je nesmysl, který vůbec neodráží výsledky voleb. Reálně to vypadá tak, že KDU by měla ministry dva." Tak zní vyjádření člena hnutí ANO, které se podařilo získat serveru Aktuálně.cz. A ani počet sněmovních výborů by nebyl velký. "Bude to maximálně jeden výbor pro lidovce," upřesnil Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Brzkému sestavení vlády nenahrávají ani další skutečnosti. V první řadě Andrej Babiš prozatím nezískal lustrační osvědčení. ČSSD i ANO by sice podpořily návrh komunistů na zrušení lustračního zákona, to však kategoricky odmítají lidovci. Sociální demokraté navíc mají problém s prosazením dvou ze svých největších předvolebních slibů. Progresivní zdanění rezolutně odmítá Babišovo ANO, změnu podoby církevních restitucí zase křesťanští demokraté. "Jsem zvědav, jak teď bude sociální demokracie své předvolební sliby - včetně zavedení progresivního zdanění - plnit," komentoval obsazení ministerstva financí hnutím ANO Pavel Kováčik z KSČM.
Petr Mareš
Mediální zemětřesení v Česku pokračuje: Babiš koupí Rádio Impuls
Miliardář a politik Andrej Babiš (ANO 2011) pokračuje v budování silné mediální skupiny v zemi. Skupina Agrofert, kterou vlastní, oznámila budoucí koupi firmy Londa. Pod ni mimo jiné spadá Rádio Impuls, nejposlouchanější stanice v éteru. Obě strany se dohodly více nezveřejňovat. Je to už několikátá změna ve vlastnictví a vedení tuzemských médií za poslední půlrok.
"Koupě společnosti Londa představuje rozšíření naší mediální působnosti do oblasti rozhlasového vysílání, což, jak věříme, dále posílí atraktivitu naší mediální divize pro obchodní partnery a podpoří její další rozvoj," uvedl v tiskové zprávě k převzetí Londy člen představenstva Agrofertu Libor Němeček.
S obchodem ještě musí souhlasit antimonopolní úřad a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, stejně jako v případě akvizice vydavatelství Mafra, kterou ÚOHS Babišovi schválil na konci srpna. Tehdy panovaly obavy, že by mohl ovlivňovat novináře ve svůj prospěch.
"Rozhodně nepřicházíme dělat žádnou revoluci. Jde nám především o investici, to znamená o peníze a čísla," vyvrátil pro Český rozhlas možné obavy i v případě nynější transakce mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Babišův vstup na rádiový trh je další ze změn ve vlastnictví předních mediálních institucí v Česku ve druhé polovině letošního roku. A měnilo se i jejich vedení. Po rezignaci dlouholetého šéfredaktora MF Dnes Roberta Čásenského už oznámila převzetí funkce od ledna 2014 investigativní novinářka Sabina Slonková z Aktuálně.cz. V čele Hospodářských novin nahradí už v prosinci Martin Jašminský Petra Šabatu, který skončil v září.
V rámci transformace vydavatelství Economia se navíc v lednu sloučí HN a týdeník Ekonom se zpravodajským serverem iHNed.cz. Jeho šéfredaktorem se stane novinář a spolumajitel firmy NextBig.cz Miloš Čermák.
Matěj Skalický
Egon Lánský podlehl dlouhodobé nemoci. Zemřel ve věku 79 let
V pondělí 25. listopadu zemřel bývalý politik a novinář Egon Lánský. Někdejší vicepremiér Zemanovy vlády podlehl ve věku 79 let dlouholetým zdravotním problémům. Umřel v pražské Ústřední vojenské nemocnici, kde se léčil.
Jeho smrt se hluboce dotkla zejména sociálních demokratů, k nimž se řadil. "Egon Lánský byl mezinárodně uznávaným publicistou, výraznou osobností posrpnového exilu, významným veřejným činitelem a čelnou osobností Zemanovy vlády. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast všem blízkým," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Někteří politici Lánského považovali za jednoho z nejdůležitějších myslitelů tuzemské politiky posledních tří dekád. "Byl to člověk s velkým rozhledem, který přispěl k obnovení demokracie v naší zemi," pokračoval v kondolenci předseda Senátu Milan Štěch.
Egon Lánský se narodil 23. července 1934 ve slovenském Trenčíně. Prožil velice složité dětství, kdy byl v pouhých deseti letech vězněn v Terezíně a následně v Osvětimi. Kvůli židovskému původu a aktivitám jej pronásledoval komunistický režim, v 50. letech byl vyloučen ze tří vysokých škol. Po srpnové okupaci roku 1968 emigroval do Švédska, kde vystudoval politické vědy a žurnalistiku. Před svým návratem pracoval také jako komentátor Rádia Svobodná Evropa. Z exilu se do Československa vrátil až v roce 1991 na výzvu tehdejšího prezidenta Václava Havla a začal působit jako mluvčí ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. Po spolupráci s ČSSD a jejím předsedou Milošem Zemanem Lánský zvítězil v senátních volbách a v roce 1998 se stal místopředsedou vlády.
"V České republice nemůžete být konzervativcem, pokud jste slušný člověk. Pravice zde postrádá to, co jinde, například v Británii, má, soucit," prohlásil pro Parlamentní listy v roce 2002 Lánský.
Vojtěch Tkáč
Rath čerstvě na svobodě už stihl autogramiádu knihy
V útulných prostorách pražské Malostranské besedy se ve čtvrtek 21. listopadu konala autogramiáda knihy Davida Ratha Absurdní proces. Včetně novinářů přišlo několik desítek lidí. Ze známých osobností bývalého poslance podpořili vydavatelka knihy Petra Paroubková s manželem a expremiérem Jiřím Paroubkem a někdejší mluvčí Berill Masheková.
"Nejprve bych poděkoval vám všem, co jste přišli a také novinářům. Jsem rád, že vás vidím konečně jinde než v soudní síni," zahájil Rath autogramiádu, jíž se zúčastnili jeho příznivci a známí, především z obce Hostivice u Prahy, kde bývalý hejtman žije s rodinou.
Absurdní proces rozšiřuje první díl Přisedněte si z minulého roku a Rath v něm shrnuje zkušenosti ze soudního vyšetřování a z vazby, v níž strávil osmnáct měsíců. Na svobodu ho propustili 11. listopadu a soud bude pokračovat v prosinci. Rukopisy z deníku přepsala a editovala Berill Masheková.
Publikace vyšla v nakladatelství Petry Paroubkové Octopus. "Chtěla jsem mu pomoci jak s propagací jeho kauzy z jeho vlastního pohledu, tak i finančně," uvedla Paroubková v rozhovoru pro Parlamentní listy. Nejprve však měla problémy s hledáním prodejců. "Oslovili jsme tři knihkupectví, která nechci jmenovat, ale všechna nás postupně odmítla."
David Rath, který v letech 2005 až 2006 zastával úřad ministra zdravotnictví v Paroubkově vládě, také využil prostoru a varoval před sílícím nebezpečím odposlechů a kontrol emailů: "Z dnešního světa se stává volnější kriminál, kde vás někdo sleduje na každém kroku a v zákulisí si jen vybírá, co se mu hodí. V okamžiku, kdy má pocit, že jste zájmová osoba, tak to vytáhne a začne s tím pracovat. Doufám, že se vzpamatujeme a tomuto trendu se postavíme, jinak nás šoupnou do lágru, v jakém jsme žili do roku 1989, byť nebude obehnán ostnatým drátem."
Z autogramiády Magdalena Rosůlková
Pražané si vyzkoušeli, jaké je to nocovat venku
Ze čtvrtka na pátek si kdokoliv mohl zkusit na vlastní kůži, jaké to je spát venku v podmínkách, se kterými se musí vypořádávat několik tisíc bezdomovců každou zimu. Tímto způsobem obyvatelé metropole podpořili akci Noc venku, během které se konala potravinová sbírka i kulturní program. Organizátoři akce chtěli upozornit na bezdomovectví a neustále se zvyšující počet lidí bez domova.
V areálu kostela sv. Panny Marie Sněžné se minulý čtvrtek sešlo několik desítek lidí, aby vyjádřily solidaritu bezdomovcům. Magistrát hlavního města Prahy uvádí, že na ulicích je kolem šesti tisíc lidí a do šesti let se podle odhadů může toto číslo až zdvojnásobit. Vstupenkou do kostela bylo jídlo či teplé oblečení, které sociální pracovníci následující den shromáždili v podprahových denních centrech. Noc venku nepodpořili jen občané, ale také známé osobnosti, umělci a neziskové organizace. Návštěvníci mohli zhlédnout film režiséra Davida Vondráčka Láska v hrobě (o vztahu bezdomovců), poslechnout si koncert Vlasty Horvátha nebo autorské čtení Míši Keroušové.
Po skončení kulturního programu se dav přesunul před kostel, kde si odvážní účastníci ustlali na kartonových krabicích či karimatkách a vydrželi tu až do rána. Pozdní listopadový termín pořadatelé vybrali právě proto, aby vznikl co možná nejvíce autentický zážitek z nocování venku za chladného počasí. Teplota se celou noc pohybovala mírně nad nulou.
"Pokud se nás to přímo netýká, zavíráme oči a říkáme si, že nám se to stát nemůže. Ale když ležíte venku v zimě na tvrdé chladné zemi, přemýšlíte trochu jinak," uvedla pro Českou televizi Iva Poláčková, předsedkyně Sdružení azylových domů.
První ročník Noci venku se uskutečnil loni v Ostravě. "Druhý ročník se nese ve znamení expanze do dalších měst - Brna, Břeclavi, Olomouce, Prahy, Bratislavy, Chomutova, Trutnova a Opavy," řekli ČT pro organizátoři, kteří se inspirovali v Anglii. Tam má tzv. sleep out několikaletou tradici. Už v 70. letech tímto způsobem vyjadřovali podporu lidem bez domova. Loňského ročníku se zúčastnila například vévodkyně z Cambridge Kate Middleton.
Dominika Píhová
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Slovensko volilo do krajů. Vyhrál vládní Směr-SD, ale uspěl i neonacista Kotleba
Strana Směr-SD premiéra Roberta Fica potvrdila svoje silné postavení i v přímých volbách županů, tedy šéfů samosprávných krajů. Z osmi možných jich obsadí hned šest. Neuspěla jen v Bratislavě, kde zvítězil pravicový kandidát Pavol Frešo, a v Banské Bystrici, kde se zrodilo největší překvapení. Volby zde vyhrál zástupce extrémní pravice Marian Kotleba.
Ne náhodou se tak stalo v kraji s nejnižší sociální úrovní a nejpočetnější menšinou Romů. Marian Kotleba a jeho Lidová strana Naše Slovensko už několik let organizují protiromské pochody a demonstrace. Sám Kotleba i členové strany na nich vystupují v uniformách evokující ty nacistické. Právě v Banskobystrickém kraji je situace nejvyhrocenější, a Slováci tak vyslali jasný signál, že zde nejsou spokojeni s dosavadním vládním řešením romské otázky.
Podle premiéra Fica stojí za Kotlebovým úspěchem pravicová média. "Jakou pro Kotlebu udělala média kampaň, bych si přál před každými volbami," sdělil podle Sme na povolební tiskové konferenci.
V prvním kole županských voleb získal Směr-SD všechny tři volební obvody: na Trenčínsku uspěl Jaroslav Baška, na Žilinsku Juraj Blanár a na Prešovsku Peter Chudík. V kole druhém se v sobotu ke svým kolegům přidali ještě Tibor Mikuš za Trnavsko, Milan Belica za Nitru a Zdenko Trebuľa za Košice.
Nejsilnější vládní strana tak potvrzuje svoje postavení v zemi obhajobou šesti županských postů z voleb v roce 2009. Krajské volby na Slovensku nebývají vrcholem voličské účasti, ale výsledek pod 20 % je letos nejnižším v historii. Nejvyšší zájem o volby byl právě v Banskobystrické župě, kde přišlo volit 26 % obyvatel.
Oliver Jahn
Krejčíř je po zadržení v nemocnici, podle jeho právníků ho mučili
Radovana Krejčíře zadržela jihoafrická policie, která ho viní z únosu a pokusu o vraždu. Právníci českého miliardáře, který v roce 2005 uprchl z České republiky, v pondělí docílili přesunutí svého klienta do nemocnice, podle nich je totiž ve špatném zdravotním stavu. Ten mělo zavinit i mučení ze strany policistů.
Krejčíře, který žije v Jihoafrické republice od roku 2007, místní policisté údajně dušením a pomocí elektrických šoků nutili k přiznání. Lékaři, kterého najali Krejčířovi právníci, se poté podařilo u soudu prokázat hrozící selhání orgánů a infarkt. "Krejčířův lékař je spolehlivý svědek a považuji jeho zprávu i s důkazy za věrohodnou," prohlásil soudce podle deníku Times Live. Místní policie ani média to však za tak přesvědčivé nepovažují.
Ve vazbě je Krejčíř od pátku, kdy si pro něj přišla kriminální rozvědka jihoafrické policie. Důvodem má být únos a pokus o vraždu. Obě události se měly odehrát v létě. Policie však jméno údajné oběti tají, média tak ani o tomto případě příliš nevědí.
V úterý, kdy už byl Krejčíř v nemocnici, byli navíc zatčeni dva policisté ze skupiny "jestřábů". Ti měli být na Krejčířově výplatní pásce a podílet se na únosu, kvůli kterému je český podnikatel zadržen. V tomto kontextu je zajímavostí, že právě "jestřábi" měli naplánováno, že v pátek Krejčíře zatknout také, ale kriminální rozvědka je předběhla.
Soud je naplánován na pondělí 2. prosince. Už minulé líčení ovšem provázely velké zmatky, soud vykázal novináře kvůli podezření, že by se do sálu mohl dostat i atentátník maskovaný právě jako fotograf nebo kameraman.
V Jihoafrické republice se zároveň začínají formovat nálady za vyhoštění Krejčíře. Už před několika týdny na něj upozornila opoziční Demokratická aliance peticí, která se dostala až do parlamentu. V pondělí se navíc přidal i ministr policie Nathi Mthethwa, jenž podle Global Times prohlásil, že země Krejčíře vyhostí do Česka poté, co bude shledán zodpovědným za zmiňované zločiny.
Ondřej Voska
Ekonomika
České potraviny mají podle ministra zemědělství větší šanci než dřív
Ministr zemědělství Miroslav Toman představil několik plánů, které by měly pomoci českým zemědělcům a potravinářům. Promluvil o nich 25. listopadu na pražském Žofínském fóru. Jeho úřad se chystá podporovat především živočišnou výrobu a také pěstování ovoce, chmelu a brambor. Jak pro tyto plodiny, tak pro chov dobytka jsou totiž v Česku přirozeně dobré podmínky a ministr věří, že by si v budoucnosti mohly poradit i bez podpory.
Během fóra zaznělo ještě několik dalších plánů, jak dostat české potraviny zpátky do hry. Velký vliv na jejich úspěch nebo neúspěch mají i obchodní řetězce, protože právě ony určují, z čeho si zákazníci vybírají. Podle připravované novely by velké řetězce měly oznamovat, kolik procent z jejich zboží pochází z tuzemska. Každý zákazník by si tak mohl přečíst, jak moc "jeho" obchod podporuje české výrobce.
Pokud novela začne platit, změní se i obaly potravin. Zákazník má nyní na výběr z mnoha výrobků, jež se na první pohled liší pouze cenou. Až při pozornějším pohledu se dá odhalit, z čeho se skládají, a pokud chce zákazník zjistit i původ potraviny, občas je to téměř detektivní práce. Kdyby Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona, na žádném obalu by nechyběla adresa skutečného výrobce.
A proč by si Češi měli kupovat raději české než zahraniční potraviny? Podle ministra zemědělství vznikají za mnohem přísnějších pravidel. "Co se týká bezpečnosti, jsem přesvědčena, že jsme na světové špičce," tvrdila zase ředitelka společnosti OLMA a dodala, že při návštěvách v cizích továrnách se setkala s podmínkami, které by v Česku neprošly.
A na bezpečnou výrobu potravin začne v Česku dohlížet nový Úřad pro potraviny. Vznikne tak, že se dva dosavadní kontrolní úřady (SZPI a Úřad pro potraviny) spojí v jeden. V zemi dosud fungovaly čtyři různě zaměřené kontrolní úřady a nyní by se kontrola potravin měla zjednodušit. I toto rozhodnutí oznámil ministr Toman během fóra, a překvapil tak mnohé z přítomných.
Z paláce Žofín Dominika Vřešťálová
Metrostav zastavil stavbu tunelu Blanka. Smlouvy neplatí, tvrdí primátor Hudeček
Pod Prahou roste velký projekt za mnoho miliard korun. Kdy se dokončí stavba tunelu a kolik peněz nakonec spolkne? Tyto a mnoho dalších otázek nyní řeší magistrát hlavního města v čele s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09). Metrostav stavbu dlouhou 6,4 km pozastaví 7. prosince.
Podle tiskového mluvčího Metrostavu dluží Praha stavební firmě přes dvě miliardy korun. Navíc prý magistrát neschválil chystané změny. Primátor na zastavení stavby reagoval tvrzením, že "smlouva s vysokou pravděpodobností není platná již od samého začátku, " proto Metrostavu neplatí.
"Aby nedošlo k omylu, Blanka není černá stavba. To by neměla ani stavební povolení. Vypadá to ovšem, že tunel podle právního posudku nebyl zasmluvněn v souladu se zákonem o veřejných zakázkách v hlavním městě Praha," řekl Hudeček v pořadu Hyde Park ČT 24.
Hudeček zároveň tvrdí, že za problémy může bývalé vedení města a především tehdejší primátor Pavel Bém (ODS). "Tento problém lze přičíst právní diletantnosti vedení Prahy a nerespektování zákonů," zaútočil Hudeček. Bývalý primátor Bém se proti tomu ovšem ohradil a za viníka naopak označil právě současnou hlavu pražského magistrátu.
"Zákon o hlavním městě Praze, jasně říká, že Rada hlavního města Prahy rozhoduje o veřejné zakázce, vítězi zakázky, ceně a o aspektech smlouvy, nikoliv o smlouvě samotné. Rada schválila výběr vítězné firmy, cenu a důležité parametry smluvních vztahů. Kdyby měl Hudeček pravdu, tak sám rozhodl za svého primátorování o stovkách výběrových řízení. Zpochybnil by tisícovky vlastních rozhodnutí," řekl Bém v relaci ČT Události, komentáře.
Blanku Hudeček už dříve označil za nedořešený projekt, který je třeba dovést do cíle. Ještě v říjnu tvrdil, že tunel by měl být otevřen v první polovině příštího roku. Největší a především nejnákladnější pražská stavba se však již dost prodražila. Konečný stav činí téměř 37 miliard. V nedohlednu je zatím také termín, kdy Blankou projedou první řidiči.Tunel provázely problémy již od začátku stavby. Nejznámější jsou propady zeminy v pražské Stromovce a na Letné.
Jan Řápek
Kultura
Český slavík: Karel Gott zvítězil o 47 bodů nad Tomášem Klusem
Anketu Český slavík o nejoblíbenější tuzemské zpěváky ovládl po roční odmlce opět Karel Gott. Loňského vítěze Tomáše Kluse předčil o pouhých 47 bodů. V kategorii žen uspěla již tradičně Lucie Bílá, zatímco skupina Kryštof se prvního místa dočkala vůbec poprvé. Vyhlášení 48. ročníku hudební ankety se konalo 23. listopadu ve Státní opeře Praha a slavnostním večerem provázel Jan Kraus.
Karel Gott získal svůj 38. titul počtem 33 044 bodů a stal se také absolutním vítězem ankety. "Jsem pyšný na tuto sbírku a děkuji za přízeň. Příští rok udělám maximum pro to, abych byl s vámi," vzkázal divákům z videozáznamu, protože právě koncertoval v Německu. Druhé místo v kategorii muži obsadil loňský vítěz Tomáš Klus. "Dělám slavíka už 18 let, ale ještě nikdy se nestalo, aby byl mezi zlatým a stříbrným slavíkem rozdíl pouhých 47 bodů," uvedl ředitel ankety Jaroslav Těšínský. Trojici zpěváků uzavřel třetím místem rovněž nepřítomný Richard Krajčo.
Mezi zpěvačkami již celkově pošestnácté triumfovala Lucie Bílá. "Byl to velmi dobrý rok, všem přátelům a spolupracovníkům jsem poděkovala osobně, vám bych chtěla poděkovat za váš čas a vaše hlasy," řekla Bílá. Druhé místo patří Lucii Vondráčkové, která kvůli předávání cen přiletěla z Kanady, kde žije se svým manželem, hokejistou Tomášem Plekancem. Třetí skončila vítězka první řady Superstar Aneta Langerová.
V kategorii skupin vůbec poprvé zvítězila kapela Kryštof, která vydala úspěšné album Inzerát. Vítězové se vyhlášení nezúčastnili, protože ve stejný čas zakončovali své letošní turné koncertem v Kutné Hoře. "Zažili jsme s vámi neuvěřitelný rok v halách, na festivalech, v klubech a za to moc děkujeme. Máme radost, vím, že je to závazek," zanechal vzkaz fanouškům frontman skupiny Richard Krajčo. Ostravská skupina letos natočila ve spolupráci s Tomášem Klusem úspěšnou skladbu Cesta, která obdržela cenu za nejhranější píseň Rádia Impuls a cenu za nejlepší videoklip podle televizní stanice MTV. Za Kryštofem se umístil loňský vítěz Kabát. Třetí nejvyšší počet hlasů poslali fanoušci skupině Chinaski. "Je to hezký dárek k našim dvacátým narozeninám," poděkoval Michal Malátný.
Kromě hlavních kategorií se opět vyhlašovaly také kategorie vedlejší. Slavíka bez hranic, cenu pro nejoblíbenějšího slovenského interpreta, získala i letos skupina NoName. Objevem roku se stal Adam Mišík, syn hudebníka Vladimíra Mišíka. Cenu pro Skokana roku převzala revivalová skupina z Plzně ABBA Stars, která poskočila z loňského 45. na 10. místo. Hvězdou internetu posluchači zvolili rappera Johnyho Machetta.
Tomáš Lichnovský
Při poslechu Šostakoviče v Rudolfinu dokázal málokdo zadržet slzy
V Dvořákově síni pražského Rudolfína zazněla ve čtvrtek 21. listopadu impresionistická hudba. Mnozí návštěvníci, když slyšeli Šostakovičův Babij Jar pod vedením Inga Metzmachera, sotva dokázali zadržet slzy. Pražský filharmonický sbor se tentokrát připojil k České filharmonii a k basistovi Anatoliji Kočergovi. Byly u toho i kamery České televize.
Mnoho lidí si přišlo do Rudolfina poslechnout 13. symfonii Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče a 3. symfonii Karla Amadea Hartmanna, a tak všechna místa v Dvořákově síni byla obsazena. Přilákala je hudba, která je nejen vážná, ale zároveň i pietní. Nejznámější část 13. symfonie D.D. Šostakoviče Babij Jar se totiž jmenuje podle místa na předměstí Kyjeva, které za 2. světové války využívali němečtí fašisté jako popraviště pro tamější obyvatele, zejména pro Židy.
"Je to silná a krásná hudba. Dnes si své práce opravdu užívám," říká kameraman ČT Jiří Pešout. "Pro mě osobně je to velmi pronikavá hudba. Rada bych si tento kulturní zážitek znovu zopakovala," dodává Dominika Beranová, studentka táborského gymnázia Pierra de Coubertina.
Pro ty, kteří představení zmeškali, není vše ztraceno. Česká televize totiž koncert natáčela a chystá se ho vydat v rámci připravovaného DVD, kde budou hlavně Koncerty k poctě Václavu Talichovi.
Z Rudolfina Iurii Naumenko
Lidé se naposledy rozloučili s Pavlem Bobkem, legendou českého rokenrolu
Nekonečný potlesk pro mistra rokenrolu a country hudby Pavla Bobka zazněl v úterý 26. listopadu v zaplněné obřadní síni pražského krematoria ve Strašnicích. S populárním zpěvákem, který ve věku 76 let podlehl těžké nemoci, se přišli rozloučit jeho blízcí, přátelé, kolegové, ale i početná skupina fanoušků.
Jako první se slova během smutečního obřadu ujal hudební publicista Jiří Černý. "Nikdy se nehnal za úspěchem, proto si jeho zpěv zachoval eleganci, hravost a lehkost," uvedl za doprovodu Bobkových písní Veď mě dál, cesto má a Nedělní ráno.
S oblíbeným interpretem se slovy rozloučila například i jeho kolegyně Yvonne Přenosilová či Luděk Sobota, se kterým spolupracoval v divadle Semafor. "Celý život, kdykoli jsme se potkali, furt říkal, že se má skvěle. On to byl životní optimista. A pak mi v nemocnici pošeptal: ‚Už se nemám skvěle‘ To bylo pro mě to nejhorší," vzpomínal Sobota. Bobek během své kariéry navázal spolupráci s řadou významných osobností české kultury. V 60. letech hostoval v několika bigbeatových kapelách, mezi roky 1963 až 1965 zpíval ve skupině Olympic. Poté vystupoval s Country Beatem Jiřího Brabce. Od roku 1967 působil jako stálý člen souboru pražského divadla Semafor. Tam zůstal 23 let.
Mezi jeho největší hity patří song Veď mě dál, cesto má, Oh Ruby, nechtěj mi lásku brát, Můj rodný dům nebo Lásko, mně ubývá sil. Ačkoli v posledních letech bojoval s těžkou nemocí a téměř přišel o hlas, vrátil se v loňském květnu zpátky k mikrofonu a vydal své poslední album Kruhy. Navzdory špatnému zdravotnímu stavu zvládl vystoupit i na velkých letních festivalech. Zpěvák zemřel 20. listopadu v Praze.
Šárka Kabátová
Sport
LM (po uzávěrce): Manchester City - Viktoria Plzeň 4:2
Ligový podzim ovládla Sparta, Slavii čekají boje o záchranu
Fotbalová Sparta je po výhře nad Mladou Boleslaví ligovým půlmistrem. Druhé místo si díky jasnému vítězství na hřišti Brna a zaváhání Liberce i Teplic upevnila plzeňská Viktoria, která ztrácí na vedoucí příčku pět bodů. Tabulku Gambrinus ligy naopak uzavírají po vysokých prohrách na Slovácku, respektive v Příbrami, pražská Slavia a Vysočina Jihlava.
Páteční předehrávku 15. kola, která proti sobě svedla Brno a Plzeň, provázely především dohady, jak se oznámený odchod trenéra Vrby projeví na hře jeho mužstva. "Určitě to pro nás není výhoda, do kabiny soupeře vnese ta zpráva klid," řekl trenér Zbrojovky Václav Kotal serveru iSport.cz. Fotbalisté Viktorie potvrdili jeho slova a svého soupeře porazili díky sporně nařízené penaltě, již proměnil Horváth, a dvěma brankám Tecla 3:1.
Sobotní ligový hit mezi vedoucí Spartou a Mladou Boleslaví se odehrál v duchu velkolepých oslav 120. výročí od založení letenského klubu, a fanoušky na zaplněném stadionu tak potěšil nejen fotbalovou podívanou, ale i několika slavnostními ceremoniály. Sparťané nastoupili v černých retrodresech a klubové narozeniny pokazili jen v prvním poločase, když nechali jít Boleslav po Zahustelově brance v 27. minutě do vedení 1:0.
Závěr úvodního dějství a druhá půle zápasu však už patřily domácím, kteří brankami Krejčího, Costy, Hušbauera a Bednáře otočili skóre a zvítězili 4:1. Sparta si získanou výhrou vytvořila klubový rekord v počtu nasbíraných bodů za podzimní část soutěže a zároveň se stala i ligovým půlmistrem. "Půl cesty je za námi, druhá polovina před námi, Mám radost, že máme pětibodový náskok, a kdyby to takhle bylo i na konci ligy, bylo by to super," řekl záložník Lukáš Vácha pro iDnes.cz.
Zcela opačné starosti musí řešit fotbalisté Slavie, kteří se po ostudné porážce na hřišti Slovácka 0:3 krčí na sestupové 15. příčce. "Jsem obrovsky zklamaný. Jednoznačně je to obrovský neúspěch," uvedl Karol Kisel. Záchranářské starosti bude mít v jarní části sezony také Jihlava, jež po sobotním debaklu 0:5 v Příbrami klesla na poslední místo tabulky.
Kompletní výsledky 15. kola: Brno - Plzeň 1:3, Příbram - Jihlava 5:0, Liberec - Dukla 0:1, Sparta - Mladá Boleslav 4:1, Znojmo - Olomouc 2:1, Bohemians 1905 - Jablonec 0:1, Slovácko - Slavia 3:0, Ostrava - Teplice 0:0.
Tabulka po 15. kole: 1. Sparta 39b., 2. Plzeň 34, 3. Teplice 28, 4. Liberec 25, 5. Dukla 24, 6. Ml. Boleslav 23, 7. Jablonec 22, 8. Slovácko 19, 9. Olomouc 17, 10. Příbram 15, 11. Ostrava 15, 12. Brno 14, 13. Znojmo 14, 14. Bohemians 1905 13, 15. Slavia 13, 16. Jihlava 12
Martina Kramerová
Sparta ovládla i druhé derby a hokejovou extraligu už vede o deset bodů
Sparta si třemi vítězstvími během pěti dnů upevnila pozici na čele extraligové tabulky a na druhý Hradec Králové už má desetibodový náskok. Sparťané navíc v neděli porazili před rekordní návštěvou letošní sezony svého městského rivala Slavii a v Praze jsou i nadále neohroženými vládci. Na hokejové derby si našlo do Tipsport Arény cestu 13 082 diváků.
Dva úspěšné zásahy během šesti minut nasázel do sítě městského soka Petr Ton, který tak zpečetil třígólové vítězství Sparty a i nadále se může pyšnit prvním místem v kanadském bodování. Daří se také druhému Hradci. Ten si nejprve odvezl dva body ze Zlína a pak doma zvítězil nad posledním Chomutovem. Hradečtí se tak bodově odpoutali od třetí Plzně.
Vydařený víkend zažili i v Třinci. Oceláři na domácí půdě porazili jak Slavii, tak brněnskou Kometu a v tabulce se vyšvihli na čtvrtou příčku s jednobodovou ztrátou na třetí Plzeň. Právě Plzni se poslední týden nevyvedl. Nejprve si neporadila se Zlínem a následně padla v Pardubicích.
První výhru pod novým koučem Josefem Turkem slaví chomutovští Piráti. Ti v rámci 23. kola vydřeli vítězství nad Libercem a po měsíci si připsali do tabulky tři body. Chomutov i tak zůstává poslední a na třinácté Karlovy Vary ztrácí propastných osm bodů. Z druhé poloviny tabulky se dařilo hlavně Litvínovu. Svěřenci trenéra Radima Rulíka vyloupili Brno a pak pěti góly sestřelili Kladno.
Zápasy 23. kola: Třinec - Slavia 5:2, Kladno - Karlovy Vary 3:0, Zlín - Hradec Králové 1:2N, Chomutov - Liberec 2:0, Vítkovice - Sparta 2:5, Brno - Litvínov 2:3, Pardubice - Plzeň 3:1
Zápasy 24. kola: Litvínov - Kladno 5:2, Hradec Králové - Chomutov 4:0, Sparta - Slavia 3:0, Plzeň - Zlín 3:2, Liberec - Vítkovice 5:2, Karlovy Vary - Pardubice 6:2, Třinec - Brno 3:0
Dohrávka 21. kola: Slavia - Liberec 3:4N, dohrávka 22. kola: Sparta - Brno 4:1, předehrávka 33. kola: Vítkovice - Chomutov 8:3
Tabulka k 27. listopadu 2013: 1. Sparta 57 bodů, 2. Hradec Králové 47, 3. Plzeň 42, 4. Třinec 41, 5. Zlín 39, 6. Brno 39, 7. Slavia 37, 8. Vítkovice 36, 9. Pardubice 36, 10. Liberec 32, 11. Litvínov 31, 12. Kladno 29, 13. Karlovy Vary 26, 14. Chomutov 18
Gustav Ondrejčík
Počasí
Počasí
Martin na bílém koni si dal letos na čas a dostavil se téměř s dvoutýdenním zpožděním až tento víkend, zavítal však jen do horských oblastí. Ani v těchto místech ale pro sníh nejsou ideální podmínky, a tak ani konec listopadu příznivce zimních sportů, kteří s napětím očekávají začátek sezóny, nepotěší.
Příchod prvního vydatného sněžení, které by mělo krajinu trvale zabarvit dobíla, se očekává nejdříve s příchodem čerta, Mikuláše a anděla, to znamená kolem 5. prosince. Zatímco na sněhovou pokrývku si tedy ještě budeme muset počkat, nízké teploty se dostavily záhy. Rtuť teploměru se v posledních dnech pohybovala kolem nuly a v noci se daly naměřit i záporné hodnoty. Kdo ze skříní ještě nevytáhl čepice, šály a rukavice, měl by tak pomalu učinit. V příštích dnech totiž očekáváme podobné teploty. K tomu navíc na většině území sychravé počasí - na místě je proto i deštník.
Martina Válková