12. prosince 2013, Carolina č. 844
události od 4. do 11. prosince
Z domova
Jednání o nové vládě znovu pokročila, koaliční smlouva je před podpisem
ČSSD, ANO a KDU-ČSL jsou zase o krok blíž společné vládě. Představitelé stran krátce po půlnoci z úterý na středu oznámili, že se dohodli na koaliční smlouvě. Tu teď ještě musí schválit orgány jednotlivých stran. Naopak o rozdělení ministerských křesel se bude ještě jednat. Dění navíc rozvířil prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že do obsazení resortů bude případně zasahovat.
"Budu respektovat dohodu koaličních stran na rozdělení ministerstev. Moje základní představa však je, že by to neměla být vláda obdobně nekompetentní, jako byly některé předchozí," citoval Zemana iDnes.cz.
Strany se dohodly na znění koaliční smlouvy, která by měla občanům garantovat například snížení DPH na léky, knihy a pleny nebo postupné navyšování minimální mzdy. "Hlavní sporné body byly dořešeny," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Chtěl bych poděkovat potenciálním koaličním partnerům, že se nám podařilo najít shodu," prohlásil jeden z vyjednavačů ANO Jaroslav Faltýnek.
Dohodnout se však ještě musí rozdělení ministerstev. Návrh sociálních demokratů, podle něhož by ČSSD obsadila osm, ANO sedm a KDU-ČSL dvě vládní křesla, se totiž nesetkal s kladnou odezvou. Zástupci hnutí ANO vyslovili názor, že členů vlády by mohlo být méně, lidovcům se zase nezamlouval jejich počet křesel. "Na struktuře vlády jsme se nedohodli, jsou zde určité výhrady," uvedl Sobotka. Názorová jednota nepanuje ani v případě personálního obsazení ministerstev. Tato otázka by se však měla řešit až v příštích dnech, po návratu lidoveckého šéfa Pavla Bělobrádka z USA.
Martina Krammerová
Duo, které nikdo nerozdělí. TOP 09 dál šéfují Schwarzenberg a Kalousek
TOP 09 povede i další dva roky stejný tandem. Nejvyšší stranické funkce v neděli 8. prosince obhájili velmi suverénně Karel Schwarzenberg a jeho pravá ruka Miroslav Kalousek. Šéf strany získal na celostátním sněmu 163 ze 170 hlasů, velké přízni se mohl těšit i staronový místopředseda.
"Rád bych poděkoval za velikou důvěru," řekl Karel Schwarzenberg kolegům v pražském Dorint Hotelu Don Giovanni. "V následujících letech budeme usilovat o to, abychom u nás zachovali svobodu, demokracii a stali se konečně spořádaným evropským státem."
Podle bývalého ministra zahraničních věcí je TOP 09 v dobré pozici, a to i přesto, že na rozdíl od minulého volebního období, kdy byla členem koalice, tentokrát zůstane v opozici. "Jsme pevná strana stojící na pevných zásadách. A pokud budeme nadále pracovat usilovně a s nadšením, úspěch nás nemine," vysvětloval šéf TOP 09. Za hlavní sílu strany a eventuální důvod úspěchu v budoucnu považuje spolupráci s Kalouskem. "Jsme ideální duo, které nikdo nerozdělí," prohlásil.
Také Kalousek potvrdil svou pozici, když od delegátů sněmu obdržel 91 procent hlasů. "Slibuji, že tuto práci budu dělat se stejným nasazením a zarputilostí, která někoho štve, ale jinak to nejde," prohlásil. V projevu se zaměřil především na současnou českou politickou scénu. Velké riziko shledává v možné spolupráci prezidenta Miloše Zemana a Andreje Babiše, podnikatele a lídra hnutí ANO, jenž v současnosti vyjednává o koalici. "Je jen otázkou času, kdy si k sobě monarcha a oligarcha najdou cestu," míní exministr financí a na adresu ANO kriticky dodává: "Ve Sněmovně jsou přítomni politici, kteří si získali sympatie veřejnosti tvrzením, že politiky nejsou. Jakou moc tedy chtějí vykonávat, když ne politickou?"
Při volbě místopředsedů strany pohořel pražský primátor Tomáš Hudeček, a to i navzdory tomu, že jej podporoval předseda Schwarzenberg. Získal pouhých 39 hlasů, nejméně ze všech kandidátů. Mandáty obhájili Marek Ženíšek, Pavol Lukša a Helena Langšádlová. Do vedení byl nově zvolen také bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, a nahradí tak Jaromíra Drábka. Ten před pozicí místopředsedy upřednostnil Evropský parlament, do kterého by chtěl v květnu kandidovat.
Z Dorint Hotelu Don Giovanni Vojtěch Tkáč
Cenu Michala Velíška získala trojice mužů, která zachránila ženu a dítě z hořícího auta
Pondělní odpoledne se v rezidenci pražského primátora už po osmé předávaly Ceny Michala Velíška za odvahu a statečnost. Skleněného anděla tento rok získali tři muži, kteří pomohli ženě a její malé dceři z hořícího auta. Akce se konala pod záštitou primátora Tomáše Hudečka ve spolupráci s nadací Adra, která ji od roku 2006 pořádá.
"Ani na chvilku nás nenapadlo, že bychom dělali, jako že nic nevidíme. Zastavili jsme úplně automaticky. Na strach ani nebyl čas. Důležité bylo dostat ženu a její dcerku z auta ven, což se podařilo dřív, než auto pohltily čtyřmetrové plameny," líčil zpětně situaci z 1. března Lukáš Vaněček, jeden z oceněných mužů. Ti na cestě do práce mezi obcemi Přibylov a Podlažice na Pardubicku uviděli auto, které čelně narazilo do stromu a začalo hořet. Ihned začali s vyprošťováním ženy zaklíněné v sedadle řidiče a její dcery.
Vaněček převzal cenu od Ivy Velíškové, vdově po Michalu Velíškovi, na jehož počest vznikla. Střihač TV Nova se v roce 2005 během procházky s devítiměsíční dcerou snažil pomoct neznámé ženě, kterou ohrožoval a obtěžoval ozbrojený recidivista. Útočník Velíška postřelil a ten o několik hodin později zraněním podlehl.
Cena se uděluje za odvahu a statečnost lidem, kteří se dostali do rizikových situací, když pomohli někomu v nesnázích. Na stránky nadace Adra může kdokoliv během roku zaslat příběhy těch, kdo nejsou profesionálními záchranáři, a přesto pomáhají. Pořadatelé letos obdrželi 160 návrhů, což je třikrát více než v předchozích ročnících, za což děkují především hlavnímu mediálnímu partnerovi TV Nova, která projekt podporovala a nominované příběhy zrekonstruovala v publicistickém pořadu Střepiny.
Po poslední reportáži následovalo hlasování na webových stránkách nadace Adra, kde veřejnost vybrala letošní vítěze. V průběhu ceremoniálu pořadatelé poděkovali také dětským hrdinům, jejichž příběhů se v roce 2013 nashromáždilo 11. Jedním z nich je i dvanáctiletý David Petrásek, který skočil do ledového rybníku, aby zachránil topící se pětiletou dívku. Poté zavolal o pomoc, a tak dívce zachránil život.
Akci moderovala Táňa Fischerová a hudební doprovod zajistili žáci Konzervatoře Jaroslava Ježka.
Z předávání Dominika Píhová
Nahlásili korupci a prožívají peklo. Fond ocenil jejich odvahu
Nadační fond proti korupci ocenil na pondělní tiskové konferenci Jiřího Chytila a Vladimíra Sittu mladšího. Oba v minulosti upozornili policii na korupci, sami však kvůli tomu přišli o práci a navíc čelí trestnímu stíhání.
"Je důležité ocenit lidi, kteří upozornili na krádeže ve státních podnicích. Oba přišli o zaměstnání a byli nespravedlivě obviněni. Považujeme proto za velmi nezbytné takovéto odvážlivce podpořit," prohlásil ředitel fondu Petr Soukenka, který společně se známým moderátorem Janem Krausem předal Chytilovi a Sittovi šeky ve výši 400, respektive 264 tisíc korun. Částky však podle slov obou oceněných padnou především na soudní výdaje.
"Je neuvěřitelné, že lidé, kteří oznámí korupci, nejsou u nás oceněni, ale naopak obviněni a hrozí jim dokonce několikaleté vězení," okomentoval oba případy Kraus, jenž je místopředsedou správní rady fondu.
Chytil v roce 2009 upozornil na problémovou kauzu Opencard s firmou Haguess. Někdejší magistrátní úředník začal spolupracovat s protikorupční policií a několik měsíců jí předával klíčové důkazy, za které měl zaručenou anonymitu. Ovšem poté, co k případu přišel jiný vyšetřující důstojník, byla identita Chytila jako svědka prozrazena. Z magistrátu ho vyhodili a dokonce mu za údajné porušení pravidel hospodářského styku hrozí osm let vězení.
Sitta pracoval ve správní radě rodinné firmy Neograph, která dodávala jízdenky pražskému Dopravnímu podniku. Když přišel na to, že jsou jízdenky předražené a z každé putuje 17 haléřů na utajené účty v daňových rájích, rozhodl se jednat a předal důkazy policii. "Tento případ je zvláštní tím, že jde o člověka ze soukromého sektoru. Mohl nad vším mávnout rukou s tím, že vše funguje, ale rozhodl se jednat," ocenil Sittovo jednání Soukenka.
Když policie po dvou letech stále nejednala, upozornil Sitta společně s fondem na kauzu na tiskové konferenci. Následně ho během deseti dnů soudně vyloučili společně s jeho otcem z chodu firmy. Společnost Neograph tak převzal do té doby 50% vlastník Jan Janků. Ten je k dnešnímu dni již obžalován, obvinění jsou však stále i Sitta a jeho otec. "Je pro mě nesmírně těžké se otci podívat do očí a vědět, že moje jednání a má naivní víra v policii ho připravily o práci, kterou miloval," dodává Sitta.
Z tiskové konference Ondřej Voska
Před ukrajinskou ambasádou v Praze se opět protestovalo. Navzdory velké zimě
"Kyjeve, Praha je s tebou!" znělo i ve čtvrtek 5. prosince ve večerních hodinách před ukrajinskou ambasádou v Praze. Zhruba pět desítek lidí, převážně Ukrajinců, sem již poněkolikáté přišlo vyjádřit podporu lidem v Kyjevě, kteří už řadu dní protestují proti tamní vládě.
Účastníky protestu neodradily silný vítr ani nízké teploty (viz počasí). Ti stejně jako v předešlých dnech pod dohledem několika policistů postávali asi hodinu a půl v Lotyšské ulici před sídlem ukrajinského velvyslanectví. "Je velká škoda, že nemůžeme být v Kyjevě, tak aspoň podporujeme tady," řekl jeden z účastníků, kteří navzdory nepříznivé situaci na Ukrajině sršeli povětšinou optimismem a nejen zpěvem národní hymny ukázali zájem o budoucnost země.
Lidé, kterým situace na Ukrajině není lhostejná, se postupně scházeli od šesté hodiny večer a hlasivkami a transparenty dávali najevo sounáležitost s ukrajinským národem. Co chvíli se tak směrem k oknům ambasády kromě hlásné trouby sborově ozývaly i protestní pokřiky jako "posolstvo do naroda", čímž se protestující snažili přimět někoho z velvyslanectví, aby vyšel ven a vyjádřil se. "Stojíme tady a čekáme, jestli někdo vyjde. Předevčírem vyšel ven jeden z delegátů a řekl, že podporuje evropskou integraci, což nás těší," uvedl muž ukrajinského původu, který momentálně žije v České republice. Tentokrát se však manifestující odezvy nedočkali.
Otázka evropské integrace nebyla jediným z motivů tohoto protestu. Lidé především nesouhlasí s vládou prezidenta Viktora Janukovyče, který je hlavou státu od voleb v únoru 2010. Na transparentech tak byl kromě ukrajinských vlajek vyobrazený i samotný Janukovyč s prostřelenou hlavou, či fotografie zbitých demonstrantů, které poukazovaly na brutalitu policejní složky Berkut, doplněné anglickým popiskem "To je vše, co naše vláda umí."
Že demonstrace, které kromě Kyjeva propukly i v dalších evropských metropolích, něco změní, věřili někteří účastníci protestu. Ti dle vlastních slov požadují novou vládu, která bude Ukrajinu posouvat blíže směrem k Evropské unii. "Se všemi problémy, které jsou v Evropské unii, je to pořád lepší než divoký východ, který představuje Rusko," uvedl jeden z protestujících, který se před lety osobně zúčastnil oranžové revoluce.
Čtvrtek nebyl jediným dnem, kdy se lidé sešli, aby na dálku podpořili protestující ve své domovině. V neděli se v centru Prahy konal obdobný protest, který se dle hlasů přítomných těšil daleko větší účasti.
Z demonstrace Martina Válková
Žantovský a Jakl diskutovali o médiích a jejich síle
Velký sál v pražském Autoklubu ožil diskuzí o politice, médiích, jejich vlivu a provázanosti. ,,Mediokracie neexistuje," tvrdil novinář Petr Žantovský. "Existuje, ale nahradit je nemůže," reagoval Ladislav Jakl, bývalý tajemník někdejšího prezidenta Václava Klause. Oba tak odpovídali na otázku semináře "Nahradila mediokracie politiku a média?" pořádaného Institutem Václava Klause. Stalo se tak v pondělí 9. prosince u příležitosti vydání nové knihy Petra Žantovského mapující svět politiky a žurnalistiky od sametové revoluce. Na téma promluvili také Miloslav Bednář z Filosofického ústavu Akademie věd či politolog Zdeněk Zbořil.
Žantovský na besedě představil svoji knihu Česká politika a média po roce 1989, čímž nastínil vztah těchto dvou témat od devadesátých let po současnost. Zmínil všechny důležité politické zvraty i jaký na ně měla vliv tehdejší žurnalistika. Zvláštní pozornost věnoval hrozbě oligarchie (vlády bohatých) u nás a v této souvislosti kritizoval volební úspěch Andreje Babiše, lídra hnutí ANO, jinak podnikatele a nově vlastníka vydavatelství MAFRA.
"Média dala polibek smrti už řadě politických uskupení," glosoval pak moc médií, která podle něj způsobila raketový vzestup mnohých stran, stejně tak jako jejich nevyhnutelný pád. Žantovský dále uvedl, že mediokracie podle něj nehrozí. Tvrdí, že média vládnout nebudou ani určovat děj v zemi, ale hrozbou je podle něj vláda těch, kteří mají v médiích přílišný vliv, ne-li je přímo vlastní. Narážel tak opět na Babiše a dodal, že je třeba se obávat podobného vlivu zatím politicky neangažovaného Zdeňka Bakaly, majitele OKD a vlastníka vydavatelství Economia.
"My ostatní tak prý nemluvíme. A to já zas do prd... jo," reagoval Ladislav Jakl na nedávné výroky premiéra Jiřího Rusnoka (viz samostatná zpráva). Tvrdil, že takových rozhovorů se za uplynulý týden zachytilo nepočítaně a že média zveřejnila právě tento. Uzavřel tak poněkud konspirační řeč o korupci v médiích a ovládnutí běžného konzumenta už jen výběrem tématu zpráv. Právě Jaklův výstup byl v porovnání s připravenými a odbornými projevy Bednáře a Zbořila poněkud kontrastní. Ve všech čtyřech vystoupeních však zazněla kritika Babiše a práce novinářů.
Z diskuze Oliver Jahn
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Na pietě za Mandelu zastupoval Česko ministr Kohout, kolem cesty bylo hodně rušno
Na počest bojovníka za svobodu a bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely se v úterý 10. prosince konala v Jižní Africe pieta. Smuteční akce v Johannesburgu se za Českou republiku zúčastnil ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. Jeho cestě do zahraničí ovšem předcházela aféra, kdy mikrofony ve Sněmovně zachytily soukromý rozhovor premiéra Jiřího Rusnoka.
Do Johannesburgu dorazili nejvyšší představitelé z celého světa, třeba i americká hlava státu Barack Obama. Český prezident Miloš Zeman v rekonvalescenci po zranění kolena cestovat nemohl a premiéru Rusnokovi se nechtělo.
Mikrofony ve Sněmovně totiž zachytily jeho rozmluvu s ministrem obrany Vlastimilem Pickem. "Ty vole, teď ještě zase zemřel Mandela...," začal konverzaci s Pickem. A pokračoval. "Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet," řekl mimo jiné. Spolu řešili, zda Zeman cestu vzhledem ke svému zdravotnímu stavu zvládl, zda vypravit speciál a kdo ho zaplatí.
Poté, co se nahrávka ze streamového vysílání ČT24 dostala na internet a do médií, dočkal se premiér Rusnok ostré kritiky. Za svá slova se ještě týž den omluvil s tím, že "nebylo správné se takto vyjadřovat". Novinářům také řekl, že do JAR neletí, protože je "pracovně vytížený". V den piety rozsvítil před Úřadem vlády vánoční stromek a poté odjel do Plzně sledovat fotbalové utkání Ligy mistrů.
Rusnokovo faux pas neuniklo ani některým zahraničí médiím. "Přijedou světoví politici, členové královských rodin a světové celebrity, ale vyhlídka na pohřeb Nelsona Mandely neláká jednoho muže," napsal například britský list The Times.
Bojovník proti apartheidu a držitel Nobelovy cenu míru zemřel ve čtvrtek 5. prosince. Bylo mu 95 let. Pohřeb se bude konat tuto neděli.
Šárka Kabátová
Směr svého prezidentského kandidáta nominuje, ale později
Vládní strana Směr-SD svého kandidáta do bojů o post slovenského prezidenta vyšle, ale rozhodne o něm až později. Vyplývá to ze sjezdu strany, který se konal v Nitře v sobotu 7. prosince. "Směr se musí zúčastnit prezidentských voleb s vlastním kandidátem," prohlásil šéf strany a premiér Robert Fico. Zda jím bude on, či kandidaturu odmítl, není zřejmé.
Sněm zatím pověřil ústřední výkonný výbor, aby adepty na nejvyšší post v zemi vybral. "Scénář voleb je už teď jasný - všichni půjdou proti Směru a jeho kandidátovi," řekl Fico. U mnohých politologů to budí otázky, zda tak rozhodl právě sněm, nebo předseda. Má totiž zatím stále velkou podporu a jeho šance stát se prezidentem by mohly být značné. Vyplývá to téměř ze všech průzkumů veřejného mínění. Předpovídají mu 37% a 45% podporu. Výjimkami jsou třeba jen Aktualne.sk a deník SME. Ty očekávají spíš vítězství bývalého premiéra a disidenta Jána Čarnogurského.
Ovšem Fico je premiérem, navíc v jednobarevné vládě, poměrně krátkou dobu, tudíž ještě neměl příležitost tento svůj politický potenciál využít a to by se v budoucnu mohlo odrazit na volebních preferencích Směru-SD, tedy strany, kterou Fico v podstatě založil a na níž mu velmi záleží. "Je tam určitý strach, že by po odchodu Fica došlo k poklesu preferencí a tím pádem i k rozporům uvnitř strany," řekl agentuře Polis politolog Ján Beránek. V slovenských médiích často zaznívá, že nejen Směr, ale i celou levici by mohl zastupovat ministr zahraničí Miroslav Lajčák.
Kandidaturu už oznámilo deset osobností, mezi nimiž je také herec Milan Kňažko, který Fica ve Slovenské televizi kritizoval: "Je to od Fica nefér, že nutí voliče čekat."
Iurii Naumenko
Ekonomika
Byznys je otřesen hrou na korupci, tvrdí Klaus
Korupce nemá být osovým problémem současnosti, Zeman přepisuje ústavu a politický systém je rozbit. Takové výroky pronesl Václav Klaus na konferenci Dny USA a Evropské unie, kde v neděli 8. prosince poskytl rozhovor České televizi.
Bývalý prezident řekl, že korupce je negativním fenoménem, ve kterém ovšem Česká republika nikterak nevyčnívá mezi ostatními zeměmi. Proto vnímá jako nešťastné, že se z ní stal osový problém současnosti. "Boj s korupcí v podstatě vynuloval jakékoliv veřejné zakázky. Tím vynuloval veřejné investice, a tím zase zastavil ekonomiku," poznamenal. "Myslím, že byznys je otřesen hrou na korupci."
Klaus není spokojený ani s děním po volbách a říká, že politický systém rozbíjejí "kvazipolitická témata". Prezident Zeman se podle něj navíc snaží přepisovat ústavu, když se vzdal pravomoci udělovat milosti a přenesl ji na ministerstvo spravedlnosti. Tento a podobné kroky mohou být podle bývalého prezidenta příčinou poklesu důvěry lidí v Zemana, především ji však vidí v celkové nespokojenosti občanů se současnou politickou a ekonomickou situací.
Exprezident nešetřil ani Evropskou unii. Podle něj výrazně narůstá eurokritika a i přes to, že se ji "eurofilové" snaží bagatelizovat, je třeba udělat výraznou změnu. Nevylučuje ani, že bude kandidovat v nadcházejících volbách do Europarlamentu, nepovažuje to však za pravděpodobné. "Sedět v Evropském parlamentu a trávit v něm své mládí hodinovými a hodinovými diskusemi, to můj sen tedy doopravdy není."
Petr Mareš
Stručně z ekonomiky
* Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahovali v úterý v pražském sídle energetické společnosti ČEZ. Důvodem kontroly největšího tuzemského dodavatele elektřiny jsou údajné nesrovnalosti v solárním byznysu na území České republiky. Detektivové požádali společnost o příslušnou dokumentaci a případem se budou nadále zabývat.
* Míra nezaměstnanosti v listopadu dosáhla 7,7 %, což je o jednu desetinu více, než tomu bylo v říjnu a zároveň ve stejném období loňského roku. Počet nezaměstnaných činí 570 tisíc osob. Na jedno volné pracovní místo nyní připadá v průměru patnáct Čechů. Podle expertů se situace na přelomu roku ještě zhorší. Na růstu se výrazně podílí sezónní nezaměstnanost a současný stav české ekonomiky.
* Metrostav zastavil v pátek práce na pražském tunelu Blanka. Magistrát hlavního města dluží stavební firmě přes dvě miliardy korun. Původní rozpočet na nejdelší tunel v Česku činil 25 miliard včetně technologických procesů, ale kvůli změnám v pracovním plánu se projekt prodražil o dalších deset. Jestli bude muset Praha faktury za práce nad rámec původního projektu uhradit, rozhodne soud. Datum otevření tunelu se posouvá z 1. května 2014 na dobu neurčitou.
Tomáš Lichnovský
Kultura
Rok české hudby oslaví výročí Bedřicha Smetany i Antonína Dvořáka
Rok 2014 připomene výročí více než šedesáti významných českých skladatelů a interpretů, mezi nimi například Bedřicha Smetany (1824-1884), Antonína Dvořáka (1841-1904) nebo Leoše Janáčka (1854-1928). Při té příležitosti se uskuteční Rok české hudby 2014, který již od roku 1924 každých deset let osobnosti české hudby připomíná.
"Česká hudební kultura je pátou nejvýznamnější na světě po hudbě italské, francouzské, hudbě německých zemí a hudbě ruské, takže v tomto kontextu je bezesporu zajímavé, že tolik hudebních podnětů pro světovou hudbu přichází z poměrně malého českomoravského prostoru," zdůraznil ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil ve čtvrtek 5. prosince na tiskové konferenci.
Program zahájí 1. ledna ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze novoroční koncert České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Patronka programu, mezzosopranistka Magdalena Kožená, vystoupí v rámci uvedení světové premiéry orchestrální verze Dvořákových Písní milostných. Během následujících dvanácti měsíců přinese Rok české hudby pestrou nabídku více než 800 kulturních akcí, které se budou týkat jak vážné hudby, tak celého spektra hudebních žánrů. Zájemci tedy mají možnost navštívit festivaly, koncerty, výstavy, edice, dokumenty, vystoupení podporující jak profesionální, tak méně známé umělce.
Ve spolupráci s Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy vznikl program s názvem Rok české hudby 2014 - tvořivost a spolupráce. Projekt má za úkol posílit možnosti mladých a amatérských umělců s jejich uplatněním na profesionální úrovni. Česká filharmonie představí publiku mladé talenty vzešlé z přehrávky ,,Zahraj si s Českou filharmonií" pro hudebníky do 21 let. Zapojí také základní umělecké školy z celé republiky. Nejnadanější žáci získají možnost stát se součástí stočlenného symfonického orchestru, který s hráči České filharmonie nacvičí společný program pro koncert pod širým nebem.
Přípravu a organizaci programu Roku české hudby 2014 zajišťuje Informačně-koordinační centrum Institutu umění - Divadelního ústavu. Informace o průběhu a jednotlivých akcích jsou k dispozici na www.rokceskehudby.cz.
Z tiskové konference Karolína Vodičková
Mladý Hamlet ze Švandova divadla volá o své bolesti
Švandovo divadlo v Praze předvedlo tuto sobotu 7. prosince svou verzi Shakespearova Hamleta. Režisér Daniel Špinar svěřil roli prince teprve čtyřiadvacetiletému Patriku Děrgelovi.
Vznikl tak Hamlet, který se potýká se světem, do něhož sotva dospěl, přišel o otce, matka ho zklamala a on v tíživé situaci začal váhat, jestli je lepší být anebo nebýt. Všeobecné otázky, které se mu derou do úst, zůstávají zároveň i intimní, rodinné. A napínavé. Špinar se totiž inspiroval i současnými skandinávskými detektivkami. V novém Hamletovi hoří svíce, na světlých tapetách se objevují stíny a atmosféra je ponurá a často stejně děsivá jako v severských prózách. I ze středověkého hradu Elsinor se stává sídlo moderní královské rodiny, kde hraje úderná hudba a kde mladý Hamlet skrývá slzy pod černé brýle.
Herci vystupují v kulisách a kostýmech, jež se nesnaží připomínat středověk. Když Hamlet zuří potom, co se dozvěděl, kdo zabil jeho otce, má na sobě černé ale nijak starodávné šaty. A velice se podobá současným mladíkům, kteří nosí tmavé oblečení a cítí rozhořčení nad lidským životem. "Bože, jak prázdný, nicotný mi připadá náhle tento svět," říká princ, ale nedeklamuje. Věta je přirozená a zní, jakoby ji vyslovil dnešní mladý člověk.
Režisér Daniel Špinar za svou kariéru získal už několik divadelních ocenění včetně ceny Alfréda Radoka za divadelní počin roku. Role královského páru předal Kamilu Halbichovi a Petře Hřebíčkové. Víc prostoru než oni má už ve hře jen Patrik Děrgel představující Hamleta. Tento mladý herec nikdy nesejde z jeviště na dlouho a postava prince se tak ukazuje do hloubky. A je možné se ptát, do jaké míry Hamlet své šílenství pouze hraje, a do jaké míry se sám stal součástí hry, která ho strhává.
Ze Švandova divadla Dominika Vřešťálová
Kino Světozor vyzdobily hravé plakáty Jiřího Šalamouna
Životní tvorbu od filmových či divadelních plakátů po návrhy animovaných titulků představila vernisáž grafika a profesora umění Jiřího Šalamouna, jež 5. prosince otevřela výstavu v předsálí kina Světozor. V rámci zahájení, kterého se i přes špatný zdravotní stav autor zúčastnil osobně, se promítaly ukázky Šalamounových animovaných titulků k filmům Jak básníkům chutná život či Holka na zabití. Na akci se objevili neméně významní plakátoví tvůrci Aleš Lamr, Zdeněk Ziegler a Olga Vyleťalová. Výstava potrvá do 5. února.
"Jsem hrozně rád, že vás přišlo tolik, že tady nejsme sami dva s panem profesorem," poznamenal na úvod organizátor Libor Gronský, jenž společně s kurátorem Pavlem Rajčanem uspořádal již 20. expozici cyklu Zlaté éry českého filmového plakátu. "Protože jich není tolik, tak se horní pasáž věnuje divadelním návrhům a autorským plakátům k jeho vlastním výstavám. Myslím si, že vás řada z nich překvapí, jelikož k vidění nebyly 40 nebo 50 let," dodal Grónský se slovy, že expozice není kompletní, jelikož se nepodařilo nalézt všechny originály.
"Jiří Šalamoun rozhodně není žádný idylik. Plakáty diváka doslova fyzicky a posléze i duševně zarazí," napsal k jeho dílu výtvarný redaktor Bohuslav Holý. Kromě notoricky známých veselých návrhů (A zase ta Lucie, Oliver Twist), kritiky často přirovnávaným k dětským malůvkám, jsou tudíž k vidění například i neznámé, expresionisticky laděné plakáty k sovětským filmům z 60. let.
Jiří Šalamoun (1935) vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění a grafickou školu v Lipsku. Ilustroval přes 70 knih, zrealizoval více než 40 animovaných filmů a kolem 30 plakátů. Získal několik ocenění, do povědomí české veřejnosti však vstoupil až ilustrací Maxipsa Fíka. V současnosti je pedagogem na českých i zahraničních uměleckých školách.
Z vernisáže Magdalena Rosůlková
Sport
Trenér Vrba se s Plzní rozloučil vítězně, tým navíc dovedl do Evropské ligy
Infarktové drama se šťastným koncem zažil v úterý plzeňský stadion ve Štruncových sadech. V zápase fotbalové Ligy mistrů s CSKA Moskva, kterým se po pěti letech strávených na plzeňské lavičce loučil trenér Pavel Vrba, domácí nejdříve prohrávali, dvěma góly ovšem zápas otočili a zajistili si tím postup do jarní fáze Evropské ligy. "Byla to úžasná tečka, na kterou budou v Plzni dlouho vzpomínat. Nic hezčího jsem nemohl zažít," citovaly Vrbu klubové stránky. Výhru trenérovi na rozloučenou vystřelil v 90. minutě náhradník Tomáš Wágner.
Plzeňští šli do zápasu s vědomím, že musí ruskému soupeři oplatit porážku 2:3 z prvního zápasu. Téměř 12 tisíc diváků vidělo nepříliš záživný první poločas. Obranu Plzně nejvíce zlobil rychlonohý útočník CSKA Musa, ale ani on gól nedal a první poločas skončil 0:0. Těsně po hodině hry posadil Japonec Honda míč na hlavu Musy a nigerijský rychlík otevřel skóre - 0:1. Euforii početné skupiny ruských fanoušků vzápětí zchladil hvězdný záložník Dzagojev. Ten nesmyslně podkopl Procházku a obdržel červenou kartu. Po Dzagojevově vyloučení se útočilo už téměř pouze na branku CSKA a Rusové hrozili jen z ojedinělých protiútoků.
Domácím trvalo přibližně 10 minut, než přesilovku využili. Horváth parádním centrem našel Koláře, který snadno hlavičkoval do sítě - 1:1. Plzeňští ani po vyrovnání nepolevili - gólovou šanci stopera Procházky zblokoval jeden z obránců, Bakoš zase uvnitř malého vápna místo střely ještě přihrával. Rozhodující akce přišla v 90. minutě zápasu. Rajtoralův centr našel za obranou číhajícího náhradníka Wágnera, který si míč zpracoval a napálil mimo dosah gólmana Akinfejeva - 2:1. "Byl to hodně důležitý gól. Asi nejdůležitější v životě," prohlásil plzeňský hrdina. V úplném závěru ještě fauloval Procházka a CSKA mělo výhodu nebezpečného přímého kopu. Před jeho rozehráním nejdříve uviděl červenou kartu moskevský záložník Werbloom, který po drobné strkanici srazil protihráče k zemi. Honda pak nastřelil jen zeď, zápas skončil a vypukla plzeňská radost.
Plzeňští si tak připsali v posledním zápase první tři body v letošní skupině Ligy mistrů, a to za výhru nad CSKA Moskva v poměru 2:1. Díky většímu počtu branek vstřelených ve vzájemných zápasech na hřišti soupeře postupuje český zástupce do jarních bojů druhé nejprestižnější klubové soutěže v Evropě. Hráči tak Pavlu Vrbovi, novému trenérovi reprezentace, nadělili krásný dárek na rozloučenou.
Dominik Hrubý
Sparta v týdnu oslavila výročí a dále vládne české extralize
Hokejisté Sparty prožívají skvělé období. V týdnu nejprve přejeli Chomutov sedmibrankovým rozdílem a poté v sobotu při oslavách 110 let od založení klubu porazili obhájce titulu z Plzně 4:2. Výhru nad Plzní řídila především elitní formace Petr Ton, Jaroslav Hlinka a Tomáš Rolinek, která se drží i na vrcholu kanadského bodování. Na druhý Mountfield HK má Sparta již desetibodový náskok.
"Nečekali jsme až tak lehké utkání, jeli jsme sem s tím, že to bude velice těžký zápas. Ale skóre neodpovídá vývoji zápasu," okomentoval sparťanský trenér Josef Jandač výhru svých svěřenců nad Chomutovem, který zatím zůstává poslední. Nejprve dostal nadílku od Sparty a v neděli nedokázal vyzrát na brněnskou Kometu. Ačkoliv Piráti letos poprvé proti Brnu skórovali, ani to jim nestačilo. Kometa vstřelila čtyři branky, vyhrála 4:2 a posunula se na čtvrtou příčku hokejové Tipsport extraligy. Chomutov ztrácí na předposlední místo už jedenáct bodů.
Na to se po posledním týdnu dostali Rytíři Kladno. Tým je momentálně v krizi a jeho pád tabulkou nezastavily ani zápasy se Zlínem (2:3) v rámci 28. kola a Vítkovicemi (1:2) v kole dalším. Dvě prohry si připsala i Plzeň, která prohrála s Libercem i již zmiňovaný duel se Spartou. Obě utkání skončila 4:2 v neprospěch plzeňských hokejistů.
Důvody k radosti naopak mohou mít v pražské Slavii, která na vítězství čekala sedm zápasů a nyní dvakrát vyhrála. Slávisté nejprve doma porazili Kometu Brno 3:0 a poté v menší přestřelce porazili i Pardubice. V základní hrací době skončil zápas 4:4, a jelikož ani v prodloužení nepadla žádná branka, musely rozhodovat nájezdy. Tam extra bod pro Slavii zajistil Jaroslav Bednář.
Zápasy 28. kola: Liberec - Plzeň 4:2, Slavia - Brno 3:0, Chomutov - Sparta 0:7, Pardubice - Litvínov 3:2, Hradec Králové - Třinec 2:0, Vítkovice - Karlovy Vary 0:4, Zlín - Kladno 3:2
Zápasy 29. kola: Sparta - Plzeň 4:2, Karlovy Vary - Hradec Králové 1:2 SN, Kladno - Vítkovice 1:2, Litvínov - Liberec 8:3, Slavia - Pardubice 5:4 SN, Brno - Chomutov 4:2
Tabulka k 11. prosinci 2013: 1. Sparta 67 bodů, 2. Hradec Králové 57, 3. Plzeň 51, 4. Brno 50, 5. Zlín 49, 6. Třinec 45, 7. Vítkovice 43, 8. Slavia 43, 9. Pardubice 42, 10. Litvínov 40, 11. Liberec 38, 12. Karlovy Vary 34, 13. Kladno 32, 14. Chomutov 21.
Jan Řápek
Počasí
Počasí
Nejen čerti, Mikuláši a andělé, kteří vyrazili ve čtvrtek 5. prosince do ulic, prošli opravdovou zkouškou otrlosti. Tento den a následující víkend se totiž Českou republikou prohnala vichřice Xaver, která způsobila nemalé škody. Kromě silného větru se také poprvé mocněji ozvala zima, která především obyvatelům severu a výše položených oblastí připravila vydatnou sněhovou nadílku. Ta však nevydržela nástup teplot nad nulu a postupně roztávala.
Ani následující dny nemají pro trvalý výskyt sněhu skýtat příznivé podmínky, alespoň ne přes den, kdy zavládnou kladné teploty. Sluníčka se ale také nedočkáme, jelikož na většině území republiky má být zataženo. Milovníci zimních sportů si tedy ještě budou muset chvíli počkat a minimálně nadcházející víkend strávit třeba adventním rozjímáním v teple svých domovů.
Martina Válková