19. prosince 2013, Carolina č. 845

události od 11. do 18. prosince

Vážení čtenáři,

dovolte mi, abych vám popřál vše nejlepší k vánočním svátkům a novému roku. Ať jsou vaše srdce otevřená stejně jako cela Davida Ratha. Vánoce jsou svátky odpuštění. Zapomeňte na táhlé spory a malé křivdy. Vezměte si příklad z novoroční amnestie Václava Klause. Kéž spatříte v roce 2014 alespoň tolik příležitostí, co Miloš Zeman korunovačních klenotů. Přečkejte každý Nečas s dobrou náladou a úsměvem na rtech. A kdybyste přece jenom byli na pochybách, obejměte strom a nebo si dejte kvalitní české kuře testované Jaromírem Jágrem. (Kdo reklamu neviděl, nechť se pokochá na  http://youtu.be/ymq426Dv7Bw). A bude líp. Věřte mi.

P. S. Ve zkouškovém období vyjde lednový souhrn 30. a únorový 27.

Za redakci Caroliny Petr Liška


Z domova

Jednání o vládě pokračují, bojuje se o ministerstva

Během minulého týdne odsouhlasily hnutí ANO, ČSSD i KDU-ČSL znění návrhu koaliční smlouvy. Otevřené zůstává obsazení jednotlivých ministerstev, kvůli kterému se nejspíš také jednání protáhnou. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chtěl původně předat prezidentovi návrh na sestavení vlády už ve čtvrtek, ale pravděpodobně to nestihne ani do konce roku. S dosavadními návrhy totiž nejsou spokojení lidovci. Nechtějí vstoupit do vlády, pokud nedostanou post ministra zemědělství nebo víc než dvě navrhovaná ministerstva.

Pondělní jednání mezi lídry tří možných koaličních stran znamenalo pokračující neshodu o rozdělení resortů. Původní návrh počítal s osmi resorty pro sociální demokraty, sedmi pro ANO a dvěma pro KDU-ČSL. Lidovci se ale cítí návrhem poškozeni. „Do vlády vůbec jít nemusíme,“ uvedl podle serveru Lidovky.cz předseda strany Pavel Bělobrádek. „Hrozí totiž, že pak budeme hrát roli užitečného idiota.“

Pro lidovce by chtěl vyjednat ministerstvo zemědělství. Na venkově má strana hodně svých voličů. O tento resort ale usilují také sociální demokraté. Do diskuze se zapojil i předseda Agrární komory Jan Veleba. Podle něj nemají lidovci nikoho kompetentního pro řízení resortu. Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství ale hodnotí jeho výrok jako lobbistický tlak. Lidovci prý resort obsadit můžou.

David Šír

Češi si připomněli druhé výročí úmrtí Václava Havla

Tuto středu si nejen Česká republika připomněla výročí úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, který zemřel 18. prosince 2011 ve věku 75 let. Ze zahraničí to byl podle serveru iHNed.cz například americký deník The New York Times, který věnoval bývalému československému a českému prezidentovi komentář oslavující jeho život a myšlenky. Podle autora příspěvku byl Havel velkým politickým vůdcem stejně jako Gándhí nebo Mandela. V Evropě se vzpomínalo například v Paříži nebo Prištině, a to formou literárních večerů.

Během celého dne měli lidé možnost zapojit se do nespočtu vzpomínkových událostí. Celorepublikově i mezinárodně se již podruhé konala populární akce s názvem Krátké kalhoty pro Václava Havla, mimo ČR se nejvíce lidí zapojilo v sousedním Polsku, bylo jich 482.  U nás se na Facebooku k akci přidalo 9 979 lidí.

V Praze se na Havlovu počest konal vzpomínkový večer například v klubu Univerzity Karlovy K4, nebo v Divadle Archa, kde měla akce nazvaná Od Velvet Underground k Velvet Revolution připomenout dvě osobnosti undergroundu a také dva přátele, Václava Havla a Lou Reeda, který zemřel před dvěma měsíci.

V Pražské křižovatce – kostele sv. Anny sloužil kardinál Dominik Duka za zesnulého již podruhé mši svatou. Zpěvem ji doprovodily Dětský pěvecký sbor Mariella, Dětský pěvecký sbor Kamarádi, pěvecký sbor Camerata a Svatovítská katedrální schóla. Spojené sbory řídila sbormistryně Marie Nováková. Televizní diváci mohli program sledovat v přímém přenosu České televize.

Ke vzpomínání se připojily Plzeň, Cheb a Brno. V Plzni to byl koncert Acoustix a hosté v Guru Village, v Chebu se konala procházka a čtení a v Brně pořádalo Divadlo Husa na provázku ve spolupráci s TJ Sokol Brno happening, kde bylo možné v Kapucínských zahradách pod Petrovem vyslat do nebe laserové srdce. Prezident Miloš Zeman položil v Praze na Havlův hrob kytici.

Jana Heidingerová

Různost je deklarována, uniformita realizována, tvrdí Václav Klaus o Evropské unii

Česká republika je podle bývalého prezidenta Václava Klause na stejné pozici, jako byla před revolucí roku 1989, s tím rozdílem, že žijeme ve vyšší míře konzumního blahobytu. Evropská unie disponuje formálními znaky demokracie, ale naprosto postrádá skutečné demokratické procesy.

Takto hovořil Václav Klaus, jeden z nejotevřenějších kritiků EU, na každoroční předvánoční snídani Euro Business Breakfast, která se konala 12. prosince pod záštitou ekonomického deníku E 15. Na začátku své řeči se vrátil do dob přeměny režimu, tedy 24 let zpátky, a zmínil, že dnes se již zapomíná na důležitá fakta roku 1989, a snažil se demystifikovat všechny výroky s tím spojené, jako například samotný název snídaně Šli jsme zpátky do Evropy a kam jsme nakonec došli?

Dále bývalý prezident zmiňoval zklamání z očekávání, jak se staneme součástí celku garantujícího prosperitu, a naopak jsme se pouze standardizovali a homogenizovali, což  zákonitě vede k opuštění demokratičnosti.

Nejzávažnějším bodem čtvrtečního rána bylo ujasnění si zásadních problémů EU z pohledu Václava Klause. Došla tedy řeč na tzv. konglomerát idejí, čímž rozumí dominantní ideologii unie, evropeismus. Jedná se o odmítání národního státu a potlačování jeho historické role, snahu o kontinentální vidění světa, víru ve vládu znalců, kteří se ale nacházejí co nejdále od voličů, prosazování politiky a parlamentarismu, dodatečné dotváření evropských dějin a poslední, ale neméně důležitá je oslava průměrnosti a vytváření umělých celebrit druhořadé kvality. Unie se také snaží o to být ever-closer, neustále si blíž, a to vede opět k potlačování jedinečnosti a jedinou oceňovanou růzností zůstává ta etnografická.

Dalším problémem uskupení je pro ekonoma Klause společná měna. „Evropská měnová unie nevznikla jako ekonomická nutnost, jako důsledek neúnosného vývoje nebo jako nevyhnutelné a potřebné opatření.“ Tento krok vnímá jako schválnost ze stran evropských elit, které se tak snaží zbavit zátěže, již představují jednotlivé suverénní státy.

V závěru Václav Klaus odpověděl na otázku položenou na samotném začátku přednášky, kam jsme došli. Odpovědí je slepá ulička. „Dopředu to nejde a vracet se před vznik unie europeisté nechtějí, proto preferují dnešní přešlapování na místě.“

Přednášku zakončil krátkým hodnocením dnešního stavu České republiky ve spojitosti s EU. „O nás samotných bych si dovolil říci, že jsme se už opravdu stali normální evropskou zemí, ale ona normálnost je definována poněkud jinak, než jak si lidé u nás před 24 lety představovali. Už jsme opět zemí s oslabenou suverenitou, už jsme opět zemí, která si nevěří, už jsme zemí, která má nové komplexy méněcennosti.“

Z restaurace Mlýnec Karolína Hejlová

Na Právnické fakultě se diskutovalo o ústavních zvyklostech. Zeman je prý zatím neporušil

V červenci letošního roku pronesl prezident Miloš Zeman výrok, že pojem ústavní zvyklost je idiotský. Jeho téměř roční působení v úřadě ale přineslo zvýšený zájem odborné veřejnosti právě o ústavní zvyklosti. Dokazuje to také iniciativa spolku českých právníků Všehrd, který na toto téma zorganizoval 11. prosince debatu. Na Právnickou fakultu UK přišli diskutovat Radoslav Procházka, kandidát na prezidenta SR, a český ústavní právník Marek Antoš.

Nabitá aula si nejdříve od obou mluvčích vyslechla stručný úvod do problematiky, přičemž zdůraznili dlouhodobý charakter ústavních zvyklostí. „Já mám takovou základní tezi, že na Slovensku máme pouze jednu a tou je postup prezidenta po parlamentních volbách. Další se ještě nestihly sedimentovat,” uvedl Procházka. Hlavní zájem hostů a publika se poté upíral směrem k nedávným kauzám, které hýbaly děním v obou sousedních republikách. V Česku to byly aktivity Miloše Zemana, na Slovensku zase táhlá třenice ohledně jmenování nového generálního prokurátora.

Prezident Ivan Gašparovič tehdy dlouho odmítal rozhodnout o jmenování Josefa Čentéše, což je podle ústavy jeho povinností. „Tady se ukázalo, že praxe nebyla schopna ustálit žádnou ústavní zvyklost. Musel to udělat až Ústavní soud, který posunul hranice volné úvahy prezidenta a udělal to podle mého názoru velice vágním způsobem,” řekl Procházka. Celá záležitost ale ještě není u konce, neboť Čentéš poté podal na ÚS další stížnost. Na otázku, jak by mohlo rozhodnutí o ní vypadat, odpověděl Procházka s pokojnou rezignací: „Představa, že by soudci, kteří byli všichni jmenováni prezidentem Gašparovičem teď rozhodli proti němu, je daleko za hranicí slovenské reality.”

Marek Antoš se poté věnoval problematickým krokům Miloše Zemana. Například na jeho jmenování Rusnokovy vlády nevidí porušení ústavních zvyklostí, ale přímo porušení ústavy. Kdyby naopak Zeman odmítl jmenovat některého ministra navrženého novým předsedou vlády, bylo by to podle Antoše porušení jak ústavy, tak zvyklostí. Pro takové případy uvedl několik možných reakcí, kterými mohou být například rozpuštění Poslanecké sněmovny, změna ústavy nebo soudní spor. „Také se nemusí stát vůbec nic. V tom případě to buď žádná ústavní zvyklost nebyla, anebo se zkrátka ústavní zvyklost změní,” dodal český ústavní právník.

Z Právnické fakulty Alan Lexa

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Po uzávěrce: Fico se na jaře bude ucházet o prezidentský úřad

Slovenský premiér a předseda strany Směr-SD Robert Fico se na jaře bude ucházet o prezidentský úřad. Oznámil to 18. prosince.

redakce

Livia Klausová je oficiálně v čele ambasády na Slovensku

Vůbec první Češkou na postu velvyslankyně na Slovensku od vzniku samostatné republiky se stala Livia Klausová. V pondělí 16. prosince předala v Bratislavě pověřovací listiny prezidentovi Ivanu Gašparovičovi.

Klausovou prosazoval do čela ambasády prezident Miloš Zeman. Původem Slovenka má však i mnoho kritiků ohledně jmenování, kteří jí vyčítají, že není kariérní diplomatkou. „Přivítání Klausové od slovenského premiéra Roberta Fica je účelové. Nejde mu o osobu velvyslankyně, ale spíše o budování dobrých vztahů s českým prezidentem Zemanem,“ hodnotil kriticky komentátor deníku SME Peter Morvay pro Český rozhlas.

Nová ambasadorka odmítá, že by ji Zeman jmenoval z protekce. „Pokud jde o přípravu, neměla jsem žádné výjimky. Nastoupila jsem na ministerstvo zahraničních věcí a tam jsem prošla všechnu povinnou předvýjezdovou přípravu jako každý velvyslanec, když odjíždí na svůj post,“ uvedla v rozhovoru pro ČT.

Andrea Kubová

Kardinál Duka byl na pracovní návštěvě ve Vatikánu

Kardinál Dominik Duka navštívil ve dnech 12. až 16. prosince Vatikán. Setkal se s bývalým papežem Benediktem XVI., jednal s vatikánskými úřady a koncelebroval mši svatou se současným papežem Františkem.

S úřady Svatého stolce probíral zejména probíhající majetkové vyrovnání v České republice, představitelé vyjádřili kardinálovi podporu. „Jsem přesvědčen, že zdržování navrácení církevního majetku je v konečném důsledku poškozováním české společnosti,“ vyjádřil se kardinál v rozhovoru pro ČTK po návratu z Říma.

Duka se také zúčastnil slavnostního rozsvícení vánočního stromu na Svatopetrském náměstí. Strom byl přivezen z Domažlicka a je symbolem česko-německého přátelství. Vánoční strom dodává do Vatikánu podle tradice od roku 1982 každým rokem jiná země.

Andrea Kubová

Ekonomika

Po uzávěrce: Poslanecká sněmovna schválila 19. prosince státní rozpočet na rok 2014 se schodkem 112 mld. Kč.

 

redakce

Spor o zabavené zlato zůstává nevyřešený

I více než po dvaceti letech sporů je osud zabaveného zlata nadále nejasný. Český Ústavní soud vrátil případ k opětovnému projednání Nejvyššímu soudu, který v minulosti vydal v této kauze dva zcela odlišné verdikty. Právě nejednotnost rozsudků napadla Národní banka Slovenska (NBS), s níž restituenti vedou spor.

Před šedesáti lety rozhodl Lidový soud o propadnutí majetku majitelů trenčínského zlatnictví - hodinářství, k němuž patřily mince a 10,3 kilogramů zlata. To po roztavení skončilo v depozitu Státní banky československé. Hned v roce 1991 po rehabilitaci příbuzných si dědicové zažádali o navrácení cenností, ovšem bez úspěchu. Celou situaci zkomplikoval i rozpad federace a následný vznik dvou národních bank. České soudy rozhodly, že se záležitost týká pouze NBS, protože roztavené zlato zůstalo v bratislavské pobočce tehdejší státní banky. Zástupci slovenské národní banky se odvolali, a začalo několikaleté kolečko soudních sporů, v němž bylo nejprve rozhodnuto o nevrácení majetku (podle zákona lze vracet pouze věci přesně určitelné), avšak poté následovalo doporučení vyplatit rovnocennou náhradu v ceně oněch 10,3 kilogramů zlata, a tedy i další spory, popisuje slovenský deník Sme.

Celá záležitost tak skončila až u Ústavního soudu, který minulou středu dal za pravdu slovenské národní bance. „V tomto si tedy podle Ústavních soudců musí Nejvyšší soud udělat jasno a znovu v kauze věcně rozhodnout,“ uvedl zpravodaj České televize Petr Malý z Brna. Dědicům tak nezbývá nic jiného, než si počkat na další verdikt.

Lucie Hrachovcová

Kultura

Vánoční bazar v Mokré čtvrti se letos konal již po desáté

Herečky Tatiana Vilhelmová a Aňa Geislerová a režisér Peter Serge Butko letos uspořádali jubilejní desátý Vánoční bazar v divadle Disk. Jeho výtěžek půjde opět na charitu. Během posledních devíti let se podařilo vybrat přes sedm milionů korun, které putovaly na dobročinné účely.

Bazar je každoročně přístupný všem, kteří chtějí pomoci dobré věci. Zájemci mohli přinášet během pátku jakékoli předměty k prodeji do komise v divadle Disk. Ty vybrané se poté o víkendu prodávaly. Nově tento rok vzniklo transparentní konto, jehož prostřednictvím mohou lidé sledovat finanční operace s penězi a zároveň na ně mohou během celého roku zasílat peněžní dary. Číslo konta je dostupné na webových stránkách akce www.vanocnibazar.cz, pomoci mohou lidé ale i prostřednictvím dárcovských DMS.

Vánoční bazar jako každý rok i letos zakončí charitativní  koncert, který se uskuteční 20. prosince ve Velkém sále Lucerny. Večírek ponese název Snesitelná lehkost pití a vystoupí na něm řada známých osobností, například Vojta Dyk za doprovodu B-Side Bandu. Dále pak zazpívají Dagmar Havlová, Jiřina Bohdalová, Bára Basiková, Tonya Graves, Dan Bárta nebo Matěj Ruppert a mnoho dalších.

Ditta Kotoučová

Dejvická klubovna hostila saxofon i bicí

O slovo na studentské scéně se v poslední době hlásí Dejvická klubovna. Zaměření na mladé se odráží na programu, který dává příležitosti začínajícím nadějím české hudby, i na cenách - nespokojené úsloví o tom, že v Praze je draze, se tohoto podniku rozhodně netýká. V úterý 17. prosince vystavovaly svůj potenciál na odiv tři kapely. Kromě volného vstupu a příjemného prostředí vzbudila sympatie posluchačů i žánrová různorodost. Klubovnu zaplnil zvuk mainstreamového folk rocku i nekonvenčního noisu.

Návštěvníky jako první nažhavila formace maďarského názvu Çilek Aromali Kremali Bisküvi, která svoji tvorbu prezentuje jako směs folku, rocku a punku. Na rozdíl od dalších dvou účinkujících funguje již od roku 2007 a stihla zplodit dvě CD. Na pódiu tak sedmero mladíků už dávno nervozita nestíhá, což potvrdil i úterní suverénní výkon. Kromě obvyklých kytar a bicích oživují jejich písničky i netradiční saxofon, housle, příležitostně i akordeon a foukací harmonika.

V souvislosti s touto akcí se mluvilo obzvláště o rok hrajícím nováčkovi Blind Hunt. Z vystoupení tohoto čtyřčlenného uskupení lidem uvízl v hlavě vokál Jany Římanové, který instrumentálně klasickou záležitost kytar a bubnů značně oživoval. Zatím krátká historie skupiny je značnou nevýhodou, když nadšené obecenstvo žádá přídavek.  Zpěvačka se rozesmála s tím, že další písničky zatím nemají.

Tečky na závěr se ujali Gegen Wind, v jejichž případě kvalita poráží kvantitu, skládají se totiž pouze z kytaristy a bubeníka a zpěv si jako horký brambor přehazují, jak se jim chce. Z melodií mohl pozorný posluchač cítit inspiraci slavnějšími kolegy z žánru noise Neurosis a jejich tvorba se výrazně vymykala středoproudým stereotypům.

Z Dejvické klubovny Dvořáková Petra

Stručně z kultury

* V noci z 11. na 12. prosince mělo v pražské Hostivaři premiéru pokračování trilogie Hobit s názvem Šmakova dračí poušť. Na film režiséra Petera Jacksona, jenž vychází z knižní předlohy britského spisovatele J.R.R. Tolkiena, dorazilo v ČR v prvních dnech od jeho uvedení na 200 000 diváků. Podařilo se tak překonat návštěvnost prvního dílu Neočekávaná cesta, který zhlédlo 187 000 návštěvníků.

* Padesát let od vzniku Zahradní slavnosti Václava Havla připomněla ve čtvrtek a pátek dvojice pražských inscenací ve Stavovském divadle a Divadle Na zábradlí. Režie hry se na první jmenované scéně ujal Dušan D. Pařízek a vystoupili v ní Eva Salzmannová, Roman Zach nebo Vladimír Javorský. Druhého představení se ve spolupráci s hostujícím Divadlem Na tahu zhostil scenárista a režisér Andrej Krob.

* Obnovenou anketu Lidových novin s názvem Kniha roku ovládla 13. prosince básnická sbírka Bohdana Chlíbce Zimní dvůr. V soutěži bodovali se svými romány Emil Hakl (Skutečná událost), Ivana Myšková (Nícení) nebo Jiří Padevět s historickým baedekerem Průvodce protektorátní Prahou.

* Padesáti let se nedožijí dvě postavy světa kultury – v minulých dnech zemřeli herec Marek Ronec (48) a kytarista Petr Bakalerov (49). Ronec působil v pražském Divadle Rokoko, televizní diváci si ho pak mohou pamatovat ze seriálu Gympl s (r)učením omezeným. Bakalerov (často přezdívaný „Bakča“) patřil k prvním tuzemským punkovým kytaristům. V příbramské kapele E!E setrval od jejího vzniku v roce 1986 jako jediný původní člen.

Adam Vrána

Sport

MS žen ve florbalu: Češky na medaili nedosáhly, šampionát ovládly Švédky

Ani pět tisíc nadšených diváků v ostravské ČEZ Aréně nepomohlo české florbalové reprezentaci žen k zisku medaile. Češky v zápase o bronz padly v prodloužení se Švýcarskem 3:4 a na domácím šampionátu tak obsadily čtvrtou příčku. Mistrovství světa ovládly suverénním způsobem hráčky Švédska, které ve finálovém duelu porazily Finsko 5:1.

Češky si situaci zkomplikovaly již ve skupině. Zápasy s Norskem a Lotyšskem sice pohodlně dovedly do vítězného konce, na Švýcarsko však v Brně nevyzrály a po dvou trefách Silvany Nötzli prohrály 1:2. Bylo tak jasné, že se český výběr v případě postupu přes papírově slabší Polsko střetne v semifinále s velice silnými Švédkami.

Domácí reprezentace pak skutečně nadělila Polsku deset branek a v semifinále vyzvala Švédsko. Zápas ukázal, na čí straně je kvalita, a Seveřanky ho po jednoznačném průběhu vyhrály 9:2. Češky toužily odvděčit se skvělému publiku ziskem medaile. V souboji o třetí příčku dokonce dvakrát dotáhly náskok Švýcarek, v prodloužení však opět neuhlídaly kata českého výběru Silvanu Nötzli, která tak znova rozhodla o triumfu Švýcarska.

Češkám tak zbyly pouze oči pro pláč. „Porazily jsme týmy, které jsme porazit měly, ale neporazily jsme ani jednoho silného soupeře,“ hodnotila mistrovství Eliška Krupnová, jedna z tahounek výběru.

Šampionát lámal divácké rekordy a nakonec si na něj celkově našlo cestu 43 806 diváků. Čeští pořadatelé tak o 15 tisíc navýšili dosavadní rekord. Ten doposud drželo mistrovství světa 2011, které se konalo ve Švýcarsku. „Nebudeme rády vzpomínat na výsledek, ale na tu atmosféru ano. Bylo to neuvěřitelné. Myslím, že nic takového už nikdy nezažijeme,“ řekla brankářka Jana Christianová, kterou senzační výkony nasměrovaly až do all stars týmu šampionátu.

S reprezentačním výběrem žen se po mistrovství rozloučily dosavadní trenérky Karolína Šatalíková a Markéta Šteglová. Tým před dvěma lety dovedly k historicky první medaili, na podobný úspěch však tentokráte se svými svěřenkyněmi nedosáhly. Kdo po nich tým převezme, je otázkou nejbližších dnů.

      S reprezentačním výběrem žen se po mistrovství rozloučily dosavadní trenérky Karolína Šatalíková a Markéta Šteglová. Tým před dvěma lety dovedly k historicky první medaili, na podobný úspěch však tentokráte se svými svěřenkyněmi nedosáhly. Kdo po nich tým převezme, je otázkou nejbližších dnů.

Konečné pořadí MS žen ve florbalu: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko, 4. Česká republika, 5. Lotyšsko, 6. Norsko, 7. Polsko, 8. Německo, 9. Slovensko, 10. Rusko, 11. Dánsko, 12. Austrálie, 13. Kanada, 14. Maďarsko, 15. Japonsko, 16. Korea

Z Brna a Ostravy Gustav Ondrejčík

Liberec doplnil v jarní části Evropské ligy Plzeň, oba již znají své další soupeře

Slovan Liberec čekal ve čtvrtek 12. prosince nelehký úkol. Pokud chtěl pomýšlet na postup do jarní části Evropské ligy, musel v portugalském Estorilu získat více bodů, než jeho přímý konkurent Freiburg na domácí půdě proti Seville. Severočeši se navíc museli obejít hned bez tří zraněných nebo vykartovaných hráčů základní sestavy. Trenér Jaroslav Šilhavý tak sáhl k mnoha změnám, z nichž nejpřekvapivější ani nebyla vynucená, do brány se totiž postavil náhradník Lukáš Hroššo.

Herní projev obou mužstev byl velmi nervózní, odpovídající důležitosti duelu. O nejpohlednější akci se postaral Josef Šural, který si po hlavičce Radoslava Kováče připravil míč a nůžkami ho poslal do branky. Ve druhém poločase byli Portugalci lepší, ovšem když se po protiútoku trefil Michael Rabušic, bylo o vítězi prakticky rozhodnuto. Nic na tom nezměnila ani korekce skóre, o niž se postaral Sebá. Po závěrečném hvizdu dorazila do Estorilu zpráva, že Freiburg podlehl španělskému klubu 0:2, a tak mohly začít oslavy postupu.

„Snad jsme si touto výhrou udobřili fanoušky,“ komentoval kouč Šilhavý, v domácí lize se totiž Liberci poslední dobou vůbec nedařilo. „Myslím, že to byla taková třešnička na dortu za podzimními představeními v pohárové Evropě. Na jaře bychom rádi pokračovali v podobném stylu,“ dodal. Právě své jarní soupeře očekávali Liberečtí spolu s Plzní v pondělí, kdy se losovala další kola pohárů. Potenciálně mohli oba čeští zástupci narazit na velkokluby Neapol či Tottenham, ovšem také na slabší celky v čele s bulharským Razgradem.

Osud nakonec ani k jednomu týmu nebyl příliš milosrdný. Západočeši narazí na silný ukrajinský Šachťar Doněck. Slovan čeká cesta do Nizozemska, kde ho čeká nevyzpytatelný AZ Alkmaar. První střetnutí sehrají oba české celky doma 20. února.

Dominik Jakubec

Pražský Lev se ve skvělé formě ukládá k vánočnímu spánku

Hokejisté HC Lev Praha v neděli 15. prosince ve velkém stylu uzavřeli letošní výčet domácích zápasů Kontinentální hokejové ligy. Jejich posledním soupeřem byl bratislavský Slovan, jejich největší rival. Lvi vyprovodili slovenského soka sedmi góly a domácím fanouškům se nejlepším způsobem odměnili za věrnost, kterou jim celý rok projevovali. Volno budou Pražané mít až do 28. prosince, kdy se představí v lotyšské Rize. To ovšem neplatí pro všechny, čtyři z nich si ještě musí splnit reprezentační povinnosti.

Derby jediného českého zástupce v KHL s jediným slovenským bylo dlouho očekávaným vrcholem dosavadního průběhu sezóny a předpokládalo se, že Tipsport arenu vyprodá. Při návštěvě 12 864 diváků sice několik volných míst zbylo, ale bouřlivou atmosféru to nepokazilo. Do Prahy přijel obrovský počet fanoušků ze Slovenska a oba tábory byly v hledišti zastoupené srovnatelně. Radost z průběhu utkání mohla ale mít jen polovina obecenstva.

Už v první minutě naservíroval Martin Thörnberg krásnou přihrávku mezi kruhy nejproduktivnějšímu lvu Martinu Ševcovi, který udělal rychlou bekhendovou kličku a domácí šli do vedení. Na 2:0 zvýšil v 16. minutě kapitán Jiří Novotný, který se chopil kotouče v polovině hřiště, přešel přes modrou čáru a střelou zápěstím vymetl levý horní roh brány brankáře Januse. Novotný přidal třetí branku Lva ve druhé třetině, následoval ho přesnou tečí Nakládalova nahození Michal Řepík. Nevšední kousek se pak povedl Petru Vránovi, který zariskoval v oslabení pět na tři a ujel do brejku, ve kterém přesně trefil prostor nad Janusovou lapačkou a zvýšil už na 5:0. Ve třetím dějství skóroval za domácí ještě Kanaďan Nathan Oystrick a poslední gól přidal tvrdou ranou nejproduktivnější domácí obránce Michal Ševc.

Lvi tak zvítězili podruhé za sebou, ba co víc, podruhé v řadě neinkasovali branku. Gólová bilance z posledních dvou zápasů činí 10:0 a zdá se, že se tým dostal zpět na vítěznou vlnu, kterou opustil při poslední domácí sérii (od 32. do 35. kola podlehl Petrohradu, Jaroslavli a Atlantu Mytišči). Pražané se zároveň vyhoupli na páté místo západní konference a blíží se tak elitní čtyřce, kterou si před sezonou vytyčili jako cíl.

Vánoční přestávku si čtyři lvi osladí také startem v reprezentačním dresu. Euro Hockey Tour má před sebou třetí pokračování a na Channel One Cup do olympijského Soči se vydají obránci Martin Ševc a Ondřej Němec. Útočné řady Hadamczikova výběru potom vyztuží Jiří Sekáč a Jiří Novotný. Český národní tým zahájí turnaj ve čtvrtek na ledě O2 areny proti Finsku (za které nastoupí také lvi Jaakola, Mäenpää a Engren), do ruského dějiště olympijských her se vydají o den později, aby v sobotu změřili síly se Švédskem a v neděli s Ruskem.

Kryštof Kousal

Sparta vede hokejovou extraligu i po 31. kole o deset bodů

Hokejová Sparta sice v pátečním kole Tipsport extraligy zaváhala a v Liberci prohrála 2:5, její desetibodový náskok však po nedělní výhře v Karlových Varech 4:0 zůstal nezměněn. V pátek se totiž nezadařilo ani druhému Hradci Králové, který doma podlehl Slavii vysoko 1:6. Reputaci si napravil v 31. kole, kdy v Kladně i zásluhou dvou branek Jiřího Šimánka zvítězil 3:1. Před třetí Škodou Plzeň má tedy stále náskok šesti bodů.

Jediným týmem, jenž tento víkend získal plných 6 bodů, je litvínovská Verva. V pátek nepovolila Chomutovu na jeho ledě ani gól a zvítězila 4:0, o dva dny později pak na domácím stadionu porazila Plzeň těsně 2:1, když v čase 57:04 rozhodl dvaačtyřicetiletý Martin Ručinský. Litvínov však nadále zůstává na desáté příčce, která je zároveň posledním postupovým místem do hry o play off. Chomutovu se ani v neděli nepodařilo prolomit smůlu a v Třinci s tamními Oceláři prohrál 1:2. Minutu před koncem vstřelil rozhodující branku útočník Václav Varaďa, a Piráti tak popáté v řadě nezískali ani bod. Zůstávají nadále na posledním místě se ztrátou 11 bodů na třinácté Kladno.

Výrazně si bodově přilepšily Vítkovice, kterým se dařilo na kluzištích soupeřů. Nejprve vyloupily brněnskou Kometu díky velice povedené třetí třetině, v níž vstřelily tři branky a otočily stav utkání na 3:1.V neděli pak dokázaly přehrát Slavii až na samostatné nájezdy, když se v nich jako jediný prosadil čtyřiadvacetiletý útočník Roman Szturc. Vítkovice tak přeskočily v tabulce Třinec a jsou šesté, mají však na svém kontě o jeden odehraný zápas více.

Hokejová extraliga se nyní odmlčí až do 26. prosince, výjimkou je předehrávka 32. kola mezi Vítkovicemi a Pardubicemi, jež se uskuteční o tři dny dříve.

Zápasy 30. kola: Brno – Vítkovice 1:3, Liberec – Sparta 5:2, Hradec Králové – Slavia 1:6, Plzeň – Třinec 4:0, Chomutov – Litvínov 0:4, Zlín – Karlovy Vary 2:4, Pardubice – Kladno 5:1.

Zápasy 31. kola: Karlovy Vary – Sparta 0:4, Kladno – Hradec Králové 1:3, Litvínov – Plzeň 2:1, Třinec – Chomutov 2:1, Slavia – Vítkovice 1:2 sn., Brno – Liberec 4:3, Pardubice – Zlín 1:2 sn.

Tabulka k 15. prosinci 2013: 1. Sparta 70 bodů, 2. Hradec Králové 60, 3. Plzeň 54, 4. Brno 53, 5. Zlín 51, 6. Vítkovice 48, 7. Třinec 48, 8. Slavia 47, 9. Pardubice 46, 10. Litvínov 46, 11. Liberec 41, 12. Karlovy Vary 37, 13. Kladno 32, 14. Chomutov 21.

Tabulka produktivity k 15. prosinci 2013: 1. Ton (Sparta) 45 bodů, 2. Hlinka (Sparta) 40, 3. Roman (Vítkovice) 33, 4. Bednář (Slavia) 31, 5. Šimánek (Hradec Králové) 30

Marek Opatrný

Po uzávěrce: Sportovcem roku 2013 je atletka Zuzana Hejnová

Novinářskou anketu Sportovec roku 2013 vyhrála atletka Zuzana Hejnová. Výsledky se vyhlašovaly 18. prosince večer. 

redakce

Počasí

Počasí

Téměř celý minulý týden trvala inverze a přinesla nepříjemnou zimu. O víkendu se však přihlásilo o slovo slunečné počasí a denní teploty se dostaly lehce nad nulu. Inverze se ovšem nevzdala a vrátila se na začátku pracovního týdne, kdy se ochladilo, a udržela se do čtvrtka.

Víkend před Vánoci nasněží, ale sníh nás brzy opustí. Pranostika praví: „Na Adama, Evu čekej oblevu.“ Na Štědrý den dostaneme nadílku v podobě slunce a denních teplot kolem čtyř stupňů Celsia. Následující sváteční dny zastihne občasný déšť, na horách smíšený se sněhem. Jestliže chcete vyrazit na hory, sněhové podmínky budou příznivé. Ti, kteří nemají rádi zimu, se mohou těšit na jaro, protože jak naši předkové vypozorovali: „Když Vánoce obílí stromy sněhem, tak je posype jaro květem.“

Gabriela Kabátková