27. února 2014, Carolina č. 847

události od 31. ledna do 26. února


Z domova

Kabinet Bohuslava Sobotky má důvěru poslanců. Pravice nešetří kritikou

Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). V úterý 18. února zákonodárci až do pozdních večerních hodin debatovali o programovém prohlášení kabinetu. Pro nakonec zvedli ruku všichni přítomní poslanci vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Jako své priority vidí vláda nastartování hospodářského růstu, transparentnost státní správy i zvýšení investic do vědy a výzkumu. Premiér Sobotka také hovořil o nutnosti napravit chyby předcházejících pravicových vlád: "Odstranit sociálně nespravedlivé reformy, které nespravedlivě dopadaly především na rodiny s dětmi, důchodce nebo zdravotně postižené. Týká se to rušení druhého pilíře, návratu k valorizaci penzí nebo rušení zdravotnických poplatků." Vláda ale nechce prohlubovat schodek státního rozpočtu a chce držet deficit pod 3 % hrubého domácího produktu. Neplánuje ani zvýšení daní a prostředky k plnění programu by ráda našla ve zlepšeném výběru daní a zefektivnění státní správy.

Ve Sněmovně se nekonalo žádné drama. Koalice disponuje v dolní komoře parlamentu pohodlnou většinou 111 hlasů, a tak ani absence nemocného poslance křesťanských demokratů Ivana Gabala neznamenala žádný problém. Opoziční strany ODS a TOP 09 hlasovaly proti vládě, komunisté se hlasování zdrželi a hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury vládu nepřímo podpořilo odchodem ze sálu, čímž ještě snížilo potřebnou nadpoloviční většinu přítomných.

Své výhrady přímo na schůzi vyjádřil prezident Miloš Zeman. Vadí mu především to, že není jisté, kde koalice vezme peníze na splnění svých slibů, například na plnou valorizaci důchodů. Současně také zmínil, že vidí rozpory mezi koaliční smlouvou a programovým prohlášením.

Pravicové strany program koalice vůbec nešetřily. Šéf ODS Petr Fiala zdůraznil jednak neurčitost slibů a jednak rozpor mezi deklarovanými cíli a prostředky: "Nelze slibovat snižování nezaměstnanosti a současně zvyšovat minimální mzdu, a vytvářet tak podmínky pro šedou ekonomiku. Růst minimální mzdy přece vede k nezaměstnanosti, a to k růstu nezaměstnanosti u nejméně kvalifikované části populace." Exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se zase opřel do svého nástupce v úřadě Andreje Babiše, majitele zemědělsko-chemického impéria Agrofert, jenž podle něj bude v neustálém střetu zájmů.

Přesně osm měsíců a jeden den byla Česká republika bez vlády, jež by se opírala o většinu ve Sněmovně. Ta poslední politická podala demisi 17. června minulého roku po policejním zátahu na Úřadu vlády a zatčení pravé ruky premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (nyní Nečasové). Zatímco policie a státní zastupitelství rozplétaly kauzu známou jako Nagyovágate, prezident Zeman bez dohody se stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka. Jeho vláda nezískala důvěru Sněmovny, nakonec byla ale u moci déle než půl roku, mimo jiné i kvůli povolební krizi ve vítězné ČSSD.

Tomáš Hába

Česká republika poskytne humanitární pomoc Ukrajině

Eskalující krize na Ukrajině vedla ke krvavým bojům v Kyjevě a k sesazení prezidenta Janukovyče. Protesty si během února vyžádaly desítky mrtvých. První nepokoje propukly loni v listopadu poté, co vláda nepodepsala asociační dohodu s EU. Česká republika, stejně jako ostatní státy EU, odsoudila násilný vývoj krize a zároveň se rozhodla poskytnout Ukrajině humanitární pomoc.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek ve společném prohlášení ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské čtyřky v Budapešti uvítal ukončení násilí na Ukrajině a vyjádřil soustrast rodinám, jejichž členové přišli v uplynulých dnech o život. Zároveň ministři ocenili propuštění expremiérky Julie Tymošenkové a rozhodli se podpořit kroky týkající se humanitární pomoci. V rámci Mezinárodního visegrádského fondu také odsouhlasili navýšení příspěvků určených na projekt Východního partnerství, do kterého Ukrajina patří.

Zaorálek před týdnem zastupoval Českou republiku rovněž na mimořádném zasedání Rady EU pro zahraniční věci, která jednotně odsoudila násilné akce na Ukrajině. "Ostře jsme odsoudili násilí, ke kterému nyní dochází. Konstatovali jsme jasnou odpovědnost současné vládní garnitury s tím, že žádné okolnosti nemohou ospravedlnit to, čeho jsme aktuálně svědky. Sankce vůči zodpovědným osobám jsou logickou odpovědí evropské osmadvacítky," uvedl v tiskové zprávě.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR současně deklarovalo, že je připraveno poskytnout humanitární pomoc obyvatelstvu Ukrajiny. Česká vláda odhlasovala aktivaci programu MEDEVAC pro evakuaci zraněných a nemocných vojenským speciálem k léčení v České republice. Vedení hlavního města Prahy se rozhodlo pozvat na návštěvu představitele  někdejší opozice a rovněž poskytnout materiální a technickou podporu. Pomoc přislíbila i Univerzita Karlova, která nabídla ukrajinským studentům vystaveným násilí možnost dokončit studia na UK prostřednictvím Stipendia Václava Havla.

K aktivním krokům se rozhodli i představitelé české opozice. První místopředseda TOP 09  Miroslav Kalousek uvedl na svém facebookovém profilu, že podal podnět k Nejvyššímu státnímu zastupitelství a institucím EU, aby prošetřily, zda se Janukovyč nedopustil zločinů proti lidskosti.
"Jsem přesvědčen, že příslušné instituce se mým podnětem budou zabývat s veškerou zodpovědností vůči svým pravomocím i vůči etickým hodnotám evropských civilizací," napsal.

Hrad potvrdil, že pozvání  pro nejvyššího představitele Ukrajiny k dubnové  návštěvě do české metropole platí.

Barbora Maxová

Ukrajinci v Praze žádali už minulý týden Janukovyčovu demisi

V pátek 21. února se na Hradčanském náměstí pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka sešly tři desítky Ukrajinců žijících v Praze. Přítomní se společně pomodlili za záchranu své země a vyjádřili nespokojenost s vyostřenou situací v Kyjevě, kde zuřila pouliční válka mezi policií a demonstranty, kvůli níž zemřely desítky lidí.

Akce byla ohlášená jako demonstrace. Na protestování ale nedošlo, setkání Ukrajinců spíše připomínalo pietní akci za zemřelé, v té době jich mělo být na sedmdesát. První minuty se nesly v úplné tichosti. Lidé postávali v hloučku s vlajkami a transparenty s nápisy Janukovyč je vrah či Jsem Ukrajinka, není mi to jedno. Někteří v rukou drželi fotografie mrtvých či zraněných z Kyjeva.

Přítomné spojovala nespokojenost s prohlášením prezidenta Viktora Janukovyče. Ten v pátek kolem poledne slíbil předčasné prezidentské volby a návrat k ústavním principům, které omezují moc hlavy státu. "Žádáme okamžitou demisi prezidenta a vlády, bez ní se situace nezlepší," pronesl Rusan Bilyj před novináři.

Jeho slova potvrdil reportérce týdeníku Carolina i čtyřiatřicetiletý Igor Gricik. "Nevěříme jim. Ta situace na Ukrajině ale není vůbec jednoduchá. Nedá se věřit ani jedné z těch čtyř stran," řekl s vysvětlením, že ani opozice není jednotná a štěpí se. "Sešli jsme se tu ale jako věřící, takže kdyby sem za námi někdo přišel a řekl, že podporuje Janukovyče, přijmeme ho také." Gricikovi stejně jako ostatním účastníkům akce prý záleží především na zklidnění situace v ulicích Kyjeva. Na závěr se všichni společně pomodlili a zazpívali Modlitbu za Ukrajinu.

Páteční akci předcházelo početnější  setkání na Václavském náměstí. Čtvrteční demonstrace se zúčastnilo na pět stovek lidí. Přesto je podle Gricika pro Ukrajince žijící v české metropoli problém se hromadně svolat. "Na Facebooku to moc nefunguje," řekl. Malou účast na setkání zdůvodnil také pracovní vytížeností během všedního dne.

Z Hradčanského náměstí Šárka Kabátová

Strany nominovaly lídry kandidátek do Evropského parlamentu

V pátek 23. a v sobotu 24. května se v České republice znovu otevřou volební místnosti. Občané tentokrát rozhodnou, koho pošlou do Evropského parlamentu. Oproti předchozím dvěma obdobím budou vybírat o jednoho zástupce méně. Do lavic tedy z ČR usedne 21 poslanců.

Ve čtvrtek 20. února zasedal výkonný výbor TOP 09, kde byl ustanoven lídr kandidátky a schváleno programové prohlášení strany k volbám. Nejvýše nasazeným za TOP 09 je bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

I z dalších parlamentních stran začala přicházet jména lídrů. Za ODS půjde z prvního místa europoslanec Jan Zahradil. Za hnutí ANO se postaví bývalý eurokomisař Pavel Telička, ČSSD vyšle sociologa Jana Kellera, lidovci exministra Pavla Svobodu a KSČM poslankyni Kateřinu Konečnou. Představení advokátky Kláry Samkové jako vedoucí kandidátky za hnutí Úsvit se setkalo s kritikou příznivců strany.

V prvních a druhých volbách do EP byla účast voličů slabá. V prvním případě se jednalo o 28,32 %. V druhém dokonce o desetinu méně. Strany budou muset nejen přesvědčit voliče, aby se rozhodli pro jejich program, ale aby vůbec přišli k volbám.     

Štěpán Klíma

Kandidáti do rad České televize a Českého rozhlasu se představují poslancům

Volební výbor Poslanecké sněmovny vybírá nové členy rad České televize a Českého rozhlasu. Mezi přihlášenými jsou současní radní i nové tváře z oblasti kultury a médií. Někteří kandidáti za sebou mají však i kontroverzní minulost.

V úterý 25. února poslanci volebního výboru poprvé vyslechli 15minutové projevy kandidujících. Z původního počtu 58 přihlášených do rady ČT a 37 do rady ČRo poslanci do užšího kola výběru zvolili 45, resp. 19 uchazečů. Po dalším kole projevů 28. února vyberou finální skupinu 18 kandidátů do Rady ČT a 9 do Rady ČRo, ze které na březnové schůzi vybere Sněmovna 6 nových radních pro Českou televizi a 3 pro Český rozhlas.

Do Rady České televize znovu kandiduje Milan Uhde, spisovatel, dramatik, a polistopadový ministr kultury, který od srpna 2011 působil ve funkci jejího předsedy.

Mezi kandidáty je i Richard Medek, někdejší krátkodobý ředitel Českého rozhlasu, který v 90. letech působil jako manažer v TV Nova a později byl v čele jedné z producentských skupin v České televizi. Ten ve svém projevu nedávnou stížnost redaktorů ČT označil za vzpouru a takové problémy by rád řešil pomocí podobných komisí, jako je nový editoriální panel.

Helena Třeštíková, režisérka, autorka časosběrných dokumentů, jež krátce působila jako ministryně kultury ve vládě Mirka Topolánka, ve svém vystoupení upozornila, že i přes možný střet zájmů nepřestane pracovat jako dokumentaristka pro Českou televizi.

V rozhlasové radě znovu kandidují i její současný předseda Tomáš Ratiborský a kontroverzní radní Jiří Florian a Antonín Zelenka. Ti před časem vystupovali proti rozhlasové stanici Českého rozhlasu pro mladé Radio Wave, kterou po odvysílání písně Swastika Eyes britské skupiny Primal Scream obvinili z propagace fašismu. Některé české hudební skupiny následně uspořádaly proti radním protestní koncerty.

Zelenka je navíc podezřelý ze střetu zájmů, když na jaře 2012 krátce působil jako šéf tiskového odboru na ministerstvu školství. Problematické je také jeho angažmá v České televizi na přelomu let 2000 a 2001. Tehdy pomáhal vytvářet zpravodajství, kterým Jana Bobošíková blokovala oficiální vysílání redaktorů, kteří ji kvůli podezření ze spojení s ODS odmítli uznat jako šéfku zpravodajství.

Jakub Hein

Z domova stručně

* Novou veřejnou ochránkyní práv je Anna Šabatová. Do funkce byla zvolena 14. února poté, co v tajné volbě porazila Stanislava Křečka, zástupce ombudsmana. V druhém kole získala nejnižší nutný počet hlasů (85). Nová ombudsmanka nahradila Pavla Varvařovského, který se funkce vzdal v prosinci. Po svém nástupu by ráda navázala na práci svých předchůdců, také chce prosadit, aby ombudsman mohl podávat ústavní stížnosti, a mimo jiné se bude snažit o prohloubení spolupráce mezi veřejnou správou a svým úřadem. Šabatová je absolventkou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a na funkci veřejného ochránce práv neúspěšně kandidovala již dvakrát.

* Bývalý premiér Petr Nečas byl 11. února obviněn z podplácení v tzv. kauze trafik pro exposlance ODS Ivana Fuksu, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. Potvrdil to Nečasův advokát Josef Lžičař, podle kterého obsah usnesení není založen na žádných nových faktech a vychází z informací známých již před osmi měsíci. Nečas obvinění odmítá s tím, že jde o odvetu za podané trestní oznámení a kritiku postupu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty. Bývalý premiér kritizuje odvysílání údajně manipulativně sestříhaných záběrů zatčení jeho současné manželky. Se stížností na postup policie ale neuspěl.

Lucie Heřmanská

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Premiér Sobotka: Chtěl bych větší spolupráci se Slovenskem

Bohuslav Sobotka uskutečnil první zahraniční  návštěvu ve funkci premiéra. Jak je zvykem českých předsedů vlád či prezidentů, zamířil nejdřív na Slovensko. V Bratislavě  jednal se svým protějškem Robertem Ficem o užší spolupráci.

Oba politici se dohodli na kooperaci v oblastech obrany, dopravy či zorganizování společného zasedání vlád. To by chtěli uspořádat nejlépe ještě před volbami do Evropského parlamentu v květnu. První jednání obou vlád se uskutečnilo v Trnavě a Uherském Hradišti.

"Jsem rád, že jsme se s panem premiérem Ficem shodli na tom, že budeme pokračovat v tradici, která byla založena před dvěma lety prvním společným zasedáním české a slovenské a vlády. Budu velmi rád, pokud se nám takovéto zasedání vlád podaří uskutečnit co nejdříve," citovala Sobotku Mladá fronta Dnes.

Co se týče dopravy, plánují země silniční propojení Zlínského a Trnavského kraje či Moravskoslezského a Žilinského kraje. Lepší dopravní komunikace by prospěla spolupráci podniků.

Důležitým bodem jednání byla také oblast obrany. Při společném nákupu vojenské techniky a zbraní by oba státy mohly ušetřit. Diskutuje se i o společné obraně vzdušného prostoru.

Sobotka chce zavést také účtenkovou loterii, která na Slovensku slaví úspěch. Jde o způsob, jak přimět nakupující, aby žádali účtenky od prodejců, a pomáhali tak zamezit daňovým únikům. Dále by ČR podle premiéra Sobotky měla následovat svého souseda v zavedení elektronické evidence tržeb, jakési lepší verze registračních pokladen. "Pokud by se nám v letošním roce podařilo prosadit zákon o elektronické evidenci plateb, pak během roku 2015 by ten zákon mohl začít být realizován, to znamená, že podnikatelé by si pořídili příslušné terminály," řekl Sobotka pro Český rozhlas. Účtenková loterie by pak následovala v roce 2016.

Obě země chtějí také pracovat na společné mezinárodní politice nejen v rámci Visegrádské čtyřky, ale i v Evropské unii.

Hoai Le Thi

Zemřel Vasil Biľak, komunista, který pozval okupanty

Ve čtvrtek 6. února zemřel v 96 letech Vasil Biľak, bývalý vysoký funkcionář KSČ a jeden ze signatářů "zvacího dopisu," ve kterém jako jeden z pětice konzervativních komunistů v létě roku 1968 žádal SSSR o pomoc ve snaze potlačit reformní hnutí ve straně i v tehdejší společnosti. O pár týdnů později obsadila Československo vojska Varšavské smlouvy.

Z dopisu, adresovaného přímo tehdejšímu vůdci SSSR Leonidu Brežněvovi, citovala na webu Česká televize: "Vedení strany nadále není schopno bránit se útokům na socialismus, není schopno organizovat proti pravicovým silám ani ideologický ani politický odpor. Sama podstata socialismu v naší zemi je ohrožena. V této těžké situaci se obracíme k vám s prosbou o poskytnutí opravdové pomoci a podpory všemi prostředky, které máte k dispozici. Pouze s vaší pomocí je možno vyprostit ČSSR z hrozícího nebezpečí kontrarevoluce."

Biľak se narodil v roce 1917 na východním Slovensku. Vyučil se krejčím. Účastnil se Slovenského národního povstání. V roce 1953 zahájil svou kariéru v různých stranických i státních funkcích, byl členem ÚV KSČ, kde po roce 1968 zastával funkci tajemníka. Po sametové revoluci byl členem Komunistické strany Slovenska.

Od listopadu 1989 čelil Biľak za pozvání okupantů do Československa několika žalobám. Nikdy však nebyl odsouzen a své činy až do smrti hájil.

Jeho pohřbu, který se odehrál 11. února v Bratislavě, kde žil, se zúčastnily desítky lidí, mezi jinými bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš a poslední šéf komunistické tajné policie StB Alojz Lorenc.

Jakeš v rámci rozloučení Biľaka ocenil. "Vážím si jeho činnosti. Mnoho dobrého udělal," řekl o něm podle serveru iDnes.cz.

Šéf současné KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip, který se pohřbu neúčastnil, napsal v den Biľakova úmrtí v tiskové zprávě: "Co se týče historické role Vasila Biľaka, je třeba konstatovat, že není možné měnit historii a je bezesporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy." Za toto prohlášení se ho poslanci opoziční ODS pokusili neúspěšně z funkce místopředsedy Sněmovny odvolat.

Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo, stejně jako většina novinářů, zhodnotil činnost Vasila Biľaka kriticky. "Biľak je zodpovědný za profesní, často životní likvidaci tisíců lidí po roce 1968," napsal.

Mimořádně drsný byl k Biľakovi týdeník Reflex, který na titulní stranu umístil Biľakův portrét s přimalovanými čertovskými rohy a titulek Už jsem v pekle.

Vít Benešovský

Ekonomika

Ekonomika stručně

* Nezaměstnanost plní nejobávanější předpovědi. Ke konci ledna překročila šest set tisíc, konkrétně bylo bez práce 629 274 lidí. Procentuálně číslo vzrostlo oproti prosincovým 8, 2 % o čtyři desetiny na 8, 6 %. Takto rekordní čísla mají za vinu jak krátká zimní sezona, tak hospodářská recese, která už je na ústupu. Podle ekonomů opravdu až  teď dosahuje nezaměstnanost svého vrcholu, nárůst ale můžeme čekat ještě v březnu.

* Lidé stále šetří - hlavně na potravinách, u kterých ceny v novém roce vzrostly nejvíc. Ovoce stojí v obchodech o 7, 3 % víc než v prosinci, zelenina o 4 % a pečivo o 5,3 %. Češi proto kupují privátní sortiment obchodních řetězců, který je podobný tomu od známých značek, ale je levnější.

* Nepříjemné jsou předpovědi Evropské komise ohledně státního dluhu. Letos sice deficit státního rozpočtu dosáhne 2,8 % HDP, ale v roce 2015 to má být až 3,3 % . Mohou za to údajně vyšší výdaje vlády a změny v daních z příjmů. Informace přinesl iDnes.cz.Ve chvíli, kdy schodek státního rozpočtu přesáhne tříprocentní hranici, nesplňuje země jednu z podmínek pro přijetí eura. Spolu s dluhem ale paradoxně roste i hrubý domácí produkt. Letos podle eurokomisařů vzroste o 1,8 %, příští rok až o 2,2 %.

Ekaterina Tkachenko

Kultura

První Český lev v Rudolfinu byl konzervativní. I co se týče počtu oceněných

Jedenáctkrát zazněl název filmu Hořící keř Rudolfinem, kde se Český lev v sobotu 22. února odehrál poprvé od roku 1993. Ačkoliv režisérka mnohonásobně vítězného snímku Agnieszka Holland nemohla ceny osobně převzít, důvod k radosti zcela jistě měla a České filmové a televizní akademii poděkovala alespoň na dálku.

Drama o Janu Palachovi uspělo kromě kategorií nejlepší režie a nejlepší film v dalších devíti. Akademici mimo jiné ocenili scénář Štěpána Hulíka nebo vedlejší ženskou roli Jaroslavy Pokorné. Zda nadvláda jediného filmu nebyla přehnaná, se stalo předmětem diskuzí odborníků i veřejnosti. Původního rekordmana s deseti soškami, film Je třeba zabít Sekala, přeskočil Hořící keř díky rozdělení původní kategorie výtvarný počin. Letos se poprvé udělovalo ocenění zvlášť za masky, kostýmy i scénografii. Podle producenta Tomáš Hrubého tým Hořícího keře úspěch očekával: "Upřímně, čekali jsme takový úspěch a jsme mile překvapeni, že jsme nemuseli být zklamáni."

Zbytek cen si mezi sebou rozdělily snímky Jako nikdy - sošku pro nejlepšího herce a herečku v hlavní roli získali Jiří Schmitzer a Petra Špalková, Jiří Lábus za vedlejší roli ve filmu Klauni, dále dokument Šmejdi Silvie Dymákové a studentský počin Jakuba Kouřila Malý Cousteau. Za mimořádný přínos české kinematografii byl oceněn scenárista Vladimír Körner.

Akademie přestala udílet cenu za nejlepší zahraniční film, stejně jako za kategorii nejnavštěvovanější film, možná proto, že by v ní zvítězily divácky úspěšné Babovřesky. Rozhořčení fanoušci Troškova filmu dokonce uspořádali před Rudolfinem demonstraci. To byla asi jediná událost, která sobotní strnulý večer rozproudila.

Budova Rudolfina, kam se Lev spolu se změnou majitele přesunul, dodala konceptu na vážnosti, podle některých filmových odborníků až přílišné. Ve srovnání například s předáváním britských cen BAFTA chyběl švih a vtip, který večeru nedokázal dodat ani moderátor Marek Eben. Ovšem podle pořadatelů Český lev zábavným pořadem být ani nechtěl.

Tereza Nyirendová

Berlinale 2014 ovládly asijské filmy, pozornost upoutala i slovensko-česká tvorba

Od 6. do16. února se konal již 64. ročník světoznámého filmového festivalu Berlinale. Návštěvníkům letos ve dvanácti kategoriích nabídl 409 snímků z celého světa. Hlavní soutěži ale dominovaly filmy asijské.

Na Dálný východ totiž putují čtyři z osmi nejsledovanějších cen, a to včetně té úplně nejvyšší - Zlatého medvěda pro nejlepší film získalo drama Bai Ri Yan Huo (Černé uhlí, tenký led) čínského režiséra Diao Yinana. Snímek byl jako jediný z celého festivalu oceněn hned dvakrát -Liao Fan se stal držitelem Stříbrného medvěda pro nejlepšího herce. Z hereček obdržela ocenění Japonka Haru Kuroki za výkon ve filmu Chiisai Ouchi (Malý dům). Kameraman Zeng Jian pak získal cenu za mimořádný umělecký výkon za svou práci na snímku Tui Na (Slepá masáž).

Velký dojem udělal také snímek Boyhood (Chlapectví), za nějž byl Richard Linklater mezinárodní porotou označen za nejlepšího režiséra tohoto ročníku, nebo The Grand Budapest Hotel (Grandhotel Budapešť) Wese Andersona, který získal cenu poroty. Stříbrný medvěd pro nejlepší scénář zůstal takříkajíc "doma" - získal ho film Kreuzweg (Křížová cesta) autorské dvojice Dietricha a Anny Brüggemannových. Posledního Stříbrného medvěda hlavní soutěže, cenu Alfreda Bauera, obdržel francouzský film Aimer, boire et chanter s festivalovým názvem Life of Riley (Rileyho život) režiséra Alaina Resnaise.

I české tvorbě se dostalo uznání - čtenáři deníku Tagesspiegel ocenili slovensko-český hraný dokument Zamatoví teroristi (Sametoví teroristé) režisérů Petera Kerekese, Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka, který pojednává o třech prakticky zapomenutých figurách protikomunistického odboje, lidech, kteří většinou neúspěšně plánovali bojovat proti režimu třeba i násilím.

Diváci mohli snímek zhlédnout už na loňském festivalu v Karlových Varech, kde v soutěžní sekci Na Východ od Západu získal cenu. Přestože si Sametoví teroristé na mezinárodním poli vedou dobře, doma na Slovensku byly po říjnové premiéře reakce diváků i filmových kritiků spíš vlažné. Do volné distribuce v Česku film poputuje po předpremiéře na Febiofestu až 3. dubna.

Petra Loulová

Český Krteček zaujal malé diváky na pařížské přehlídce pohádek

Neokoukané zahraniční pohádky mělo možnost vidět to nejmenší francouzské publikum. V Paříži se totiž ve známém obchodním a kulturním centru Forum des Halles od 15. do 23. února konal festival pohádek pro děti od 18 měsíců do 4 let. O akci informovalo České centrum v Paříži, které také napomáhalo organizaci festivalu. Program se nesl v duchu neznámých, z větší části českých pohádek. Osazenstvo mohlo zhlédnout hned dvě pohádky ze známé sady Krteček a... od Zdeňka Milera. Postava Krtečka není Francouzům neznámá,  postupným pronikáním disneyovských hrdinů na televizní obrazovky ale tendence sledování ,,klasických" pohádek spíše ustupuje. Nejspíš právě proto organizátoři vybrali tradiční kreslené staré pohádky.

Letošní sedmý ročník zahájily hned dva snímky české scenáristky a režisérky Hermíny Týrlové, jejíž tvorba je dnes i v Česku v zásadě zapomenuta. Pohádky Dvě klubíčka a Korálková pohádka měly velký úspěch nejen u dětí, ale i u jejich rodičů. Českou projekci vystřídal snímek Matrjoška od nizozemského režiséra Co Hoedemana.

Zbytek festivalu už patřil Milerově tvorbě. Samozřejmostí bylo promítání snímků Krtek filmová hvězda, Krtek a medicína. Diváci ale mohli objevovat i jiného Milera. Festival nabídl ještě další dvě pohádky Sametka a O modrém kocourkovi. Obě byly možná překvapením celé přehlídky, poutavý citlivý příběh svou vizualitou připomínal tolik oblíbeného Krtka.

Na děti také čekalo mnoho dalších atrakcí jako obrovské skládačky, pyramidy kostek a labyrint. Nejvíce se však líbil velký plyšový krtek. Součástí promítání byla i výstava věnovaná Milerovým postavám a kresbám. K nahlédnutí bylo dále mnoho obrázků z dětských knížek jako Zvířátka a Petrovští, Zasadil dědek řepu atd.  Děti si tak na chvíli mohly zahrát na své české vrstevníky. A jak bylo možno vyčíst z facebookových reakcí, opravdu je to bavilo!

Barbora Synečková

Nemůžete ji najít, nebo bez ní jste nikdo? Tématem festivalu Jeden svět je práce

Lidskoprávní filmový festival Jeden svět se letos už po šestnácté uskuteční od 3. do 12. března v Praze a poté v dalších 33 městech České republiky. Kompletní program nabídne divákům 106 filmů. "Ať už jsou lidé, kteří práci milují, jsou s ní nespokojení, nebo mají velká očekávání, všechny nás práce ovlivňuje a rozděluje. V současnosti s postupující mechanizací mizí mnohá pracovní místa. Mě sice má práce velmi naplňuje, ale na druhou stranu stále více lidí trpí syndromem vyhoření nebo jsou nezaměstnaní. Myslím, že každý se napříč těmi filmy může najít," vysvětlila ve středu 19. února na tiskové konferenci nadčasové a hlavní téma práce ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Otevíracím dokumentem tohoto roku je snímek Horníci pod palbou, vypovídající o největším krveprolití od konce apartheidu v Jihoafrické republice vyvolaném stávkou horníků.

Hlavní soutěž představující 12 filmů se zabývá nejen nezaměstnaností, ale i společenskými problémy, jako jsou migrace, xenofobie, politický extremismus a vládní protesty. Do této kategorie spadají filmy Putinovy hry o přípravě olympiády v Soči, Prales tančících duchů o doposud civilizací nedotčeném africkém kmeni Pygmejů žijícím v Kongu či Každodenní vzpoura o snaze zvítězit nenásilím nad autokratickým režimem namísto krvavých protestů.

Mezi ostatními deseti kategoriemi je i zbrusu nová kategorie Rodiny v ohrožení. Zde se budou otevřeně vykládat karty na stůl ohledně života autistů nebo nedůstojného umírání. Snímek Hilton! patřící do této kategorie pojednává například o mladých lidech na pokraji společnosti, žijících ze dne na den, od koruny ke koruně, bez konkrétní vize o vlastní budoucnosti. Kategorie Cesty ke svobodě je o marném boji jednotlivce proti nedemokratickým režimům. Nejskloňovanějšími českými dokumenty jsou Olga o životě Olgy Havlové, Pirátské sítě a Počátky.

Festivalem ale práce tvůrců nekončí, nabízejí promítání i pro žáky a studenty v rámci Jednoho světa na školách. Připravují devět panelových debat s desítkami mezinárodních hostů pro veřejnost ve Francouzském institutu v Praze a kubánský večer s koncertem kubánských rapperů Los Censurados 6. března v Rock Café. Více informací na www.jedensvet.cz.

Z tiskové konference Tereza Haniaková

Plzeň lákala návštěvníky na festivalu Holiday World

V rámci cestovatelského veletrhu Holiday World se v pražských Holešovicích ve dnech 20. až 23. února představilo nejenom množství cestovních agentur, ale i západočeská Plzeň. Tomuto městu totiž EU udělila zvučný putovní titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015.

Na víkendovém festivalu se pořadatelé snažili nalákat návštěvníky na řadu akcí, které se v Plzni v roce 2015 budou konat. Zatím se ale hlavní pozornost obrací na slavností zahájení, jež proběhne už za necelý rok. Přípravy jsou tedy v plném proudu. "Věříme, že se do slavnostního zahájení zapojí celá Plzeň. Lidé se na náměstí sejdou několika pestrými průvody symbolizujícími jak řeky, na jejichž soutoku město leží, tak i základní myšlenky celého projektu," řekl novinářům Petr Forman, umělecký šéf projektu.

Pořadatelé se snaží ukázat bohatství regionální kultury. Pozornost se upře především na osobnosti, které jsou s městem nějakým způsobem spojené. Milovníci výtvarného umění se mohou v Západočeské galerii kochat umělci, jako jsou Bohumír Lindauer nebo designér Ladislav Sutnar. Za zmínku stojí také výstava významného plzeňského rodáka, malíře a ilustrátora Jiřího Trnky. Další kulturní odvětví, tentokrát divadlo, bude reprezentovat nově rekonstruovaná budova Divadla J. K. Tyla, která uvede mnoho představení. Ve speciální prohlídkové trase návštěvníci uvidí bytové prostory architekta Adolfa Loose. Samozřejmé je i promítání hraných a dokumentárních filmů, pořádání koncertů, přednášek, konferencí a mnoho dalšího.

A protože se jedná o Plzeň, podle mnohých kolébku českého piva, nesmí chybět ani pivovarská tematika. Milovníci zlatého moku navštíví kulturní prostor Světovar, dům světových kultur, přestavěný z bývalé budovy pivovaru, nebo ochutnají plzeňské pivo na exkurzi současnými prostory pivovaru. Více informací o programu najdete na stránkách projektu www.plzen2015.cz.

Titul významného kulturního města v Evropě pro určitý rok uděluje EU od roku 1985, i když se koncepce v průběhu času měnila. Mezi významná kulturní centra na starém kontinentě se z České republiky zařadila prozatím Praha, nově tedy i Plzeň, která u nás zvítězila nad Ostravou.

Kateřina Kadlecová

Sport

Soči 2014: nejúspěšnější zimní olympiáda v historii českého sportu

Sedmnáct slavných dní v Putinově tajícím ledovém ráji je u konce. Česká reprezentace přiletěla domů s úsměvem. Dovezla si rekordních osm medailí a pyšní se 15. místem v celkovém pořadí zúčastněných států. Nezklamala Sáblíková, zazářila Samková. A královský sport? Jednoznačně biatlon.

Dva bronzy ze dvou bronzů. Tři stříbra ze čtyř stříber. To je náramná bilance biatlonového týmu. Hned první den přišla první bronzová od Jaroslava Soukupa ze sprintu. Nejvíc úspěchů ale oslavil Ondřej Moravec, jenž si z Ruska odvezl rovnou tři ocenění, jeden bronz a dvě stříbra, a posléze byl vybrán jako vlajkonoš na slavnostním zakončení olympiády.

Stříbro biatlonisté vybojovali i ve smíšené štafetě, které se kromě Moravce a Soukupa účastnily Veronika Vítková a Gabriela Soukalová. Právě Soukalové se v prvních dnech her držela smůla, když dvakrát dojela na nepopulárním čtvrtém místě. To však prolomila ve stíhacím závodě na 15 km a nakonec do Prahy přiletěla s dvěma stříbrnými.

Biatlonový úspěch je částečně důsledkem prvotřídního areálu v Novém Městě na Moravě, který každoročně hostí akce světového charakteru. Nic podobného se ale nedá říct o zlatých medailistkách, rychlobruslařce Martině Sáblíkové a snowboardistce Evě Samkové.

Ani jedna z nich netrénuje v ideálních podmínkách. Sáblíková, která získala stříbro v závodě na 3000 m a obhájila zlato ve své tradičně nejlepší disciplíně - v závodě na 5000 m, v Česku dosud nemá rychlobruslařský stadion. Nejmladší česká olympijská vítězka, dvacetiletá Eva Samková, si zase musí vystačit s rozpočtem, který je v porovnání s jejími zahraničními soupeřkami minimální.

Kromě řady očekávaných i překvapivých úspěchů přinesla letošní olympiáda i několik zklamání. O svém by mohl vyprávět lyžař Ondřej Bank, který po prvním kole superkombinace i obřího slalomu okupoval nadějnou druhou příčku. Druhá kola mu ale ani v jednom případě nepřála a skončil sedmý a pátý.

Na medaili ze slopestylu nepochybně pomýšlela snowboardistka Šárka Pančochová, která v první části závodu zajela fantastickou jízdu. V té druhé ji však čekal nešťastný a pro diváky také děsivý pád, který ji odsunul z prvního na páté místo.

Vyšší ambice měla určitě i Šárka Strachová, roz. Záhrobská, vlajkonoška české reprezentace na slavnostním zahájení. Obhajovala bronz ze slalomu ve Vancouveru. V Soči skončila desátá a k tomu přidala devátou pozici v superkombinaci.

České fanoušky ale především zklamal ten nejsledovanější ze zimních sportů. Hokejový tým s nejvyšším věkovým průměrem stejně jako v Kanadě nepřekročil hranici čtvrtfinále. Pořádná oslava mohla být jen po zápase se Slovenskem, kterou však rychle zchladila drtivá porážka od Spojených států. Hokejistům tak patřilo až šesté místo a trenér Alois Hadamczik po návratu oznámil rezignaci.

"V Soči jsem byl jen sbírat zkušenosti, abych byl v roce 2018 na vrcholu. A pak v roce 2022 budu alespoň ve čtvrté lajně," vtipkoval v rozhovoru pro deník Star-Ledger Jaromír Jágr. Zimní olympiáda v korejském Pchjongčchangu ostatně bude velkou výzvou pro celou českou reprezentaci. Hrami v Soči posadila laťku hodně vysoko, nad očekávání všech prognóz a kurzů sázkových kanceláří, jejichž odhady nepřesahovaly pět medailí.

Překonaly tak i zimní olympiádu ve Vancouveru, která Česku přinesla šest cenných kovů. A s ohledem ještě dále do minulosti, jsou letošní hry optimistickou odpovědí na norský Lillehammer v roce 1994, odkud se česká výprava vrátila s prázdnou.

Denisa Chňoupková

Začátek jarní části Gambrinus ligy: Více statistik i nová ocenění

Fanouškovský komfort příznivců Gambrinus ligy by se měl zase o něco zdokonalit. Na tiskové konferenci  k nastupující jarní části nejvyšší domácí fotbalové soutěže to 20. února  předeslal Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace (LFA). Jedná se hlavně o plánované zavedení novinek ve statistikách, známých například z nejprestižnějších soutěží, jako jsou Champions League nebo anglická Premier League.

Zajímá vás, kdo toho při zápase "odjezdil"  nejvíc a kdo je naopak největší lenoch? Na oficiálním webu Gambrinus ligy si budete brzy moci zjistit, kdo kolik při zápase naběhal. Další nově zaznamenávané údaje se budou týkat například přesnosti a počtu přihrávek nebo vyhraných hlavičkových soubojů. "Nemá smysl vymýšlet něco, co je jinde již vymyšlené," potvrzuje Svoboda inspiraci u slavnějších zahraničních soutěží a slibuje si od těchto inovací další krůček v prezentaci nejvyšší soutěže.

Premiérově se také tento rok bude konat Galavečer Gambrinus ligy,  který udělá definitivní tečku za sezonou. Pro tuto příležitost se LFA spojil s Klubem sportovních novinářů. Tato dvě sdružení pak na galavečeru vyhlásí výsledky anket v kategoriích Hráč sezony, Trenér sezony, Objev sezony, Král střelců a Nejlepší cizinec sezony. Fanoušci budou moci vyjádřit svou vůli v anketě Jedenáctka sezony. Nová ocenění se tak zařadí po bok ankety Fotbalista roku, na rozdíl od ní však budou hodnoceni jen hráči a trenéři nejvyšší domácí soutěže.

Den po oznámení těchto novinek se fotbalové jaro rozjelo naplno. Hned první duel Dukly s Teplicemi přinesl zajímavý souboj o třetí místo, tedy souboj o start v Evropské lize. Žádné drama se ale nekonalo. Domácí Dukla s přehledem zvítězila 3:1 a poskočila v tabulce právě před Teplice. Ani o titulu není zatím rozhodnuto. Sparta je sice suverénní a ještě nepoznala pachuť porážky, Plzeň se však ze všech sil snaží Letenské stíhat. Ani jeden z favoritů nezaváhal. Sparta rozdrtila doma Brno 4:0 a Plzeň si přivezla cenné 3 body z Ostravy za výhru 2:1, kterou vystřílel Tecl.

Nejvíce gólů viděli diváci v Olomouci, kam přijela tápající Slavia. Předzápasové sebevědomí sešívaných vzalo za své již po hororovém prvním poločase, který červenobílí prohráli 0:4. S výsledkem již nic nenadělali a odvezli si hanebnou porážku 1:5. Pražskému klubu se tak nepodařilo vzdálit se od sestupových pozic. Na štěstí pro Slavii ale prohráli své zápasy i její konkurenti v boji o záchranu, a na obou pólech tabulky tak zůstává vše otevřené.

Zápasy 17. kola: Dukla - Teplice 3:1, Znojmo - Jihlava 0:0, Příbram - Bohemians 1:0, Slovácko - Jablonec  1:0, Olomouc - Slavia 5:1, Ostrava - Plzeň 1:2, Liberec - Ml. Boleslav 2:2, Sparta - Brno 4:0

Tabulka k 24. 2. 2014: 1. Sparta 45 bodů, 2. Plzeň 40, 3. Dukla 30, 4. Teplice 28, 5. Ml. Boleslav 27, 6. Liberec 26, 7. Jablonec 22, 8. Slovácko 22, 9. Olomouc 20, 10. Znojmo 18, 11. Příbram 18, 12. Jihlava 16, 13. Slavia 16, 14. Brno 15, 15. Ostrava 15, 16. Bohemians 14

Jakub Slunečko

Sport stručně

* Ve čtvrtek 27. února se odehrají odvetné zápasy šestnáctifinále  Evropské ligy. Viktoria Plzeň se utká s ukrajinským klubem Šachtar Doněck. První zápas 20. ledna skončil remízou 1:1. Vítěz zápasu tedy postoupí do osmifinále, kde se setká buď s francouzským Lyonem nebo ukrajinským Čornomorcem Oděsa. Druhý český tým v Evropské lize, Slovan Liberec, nastupuje do dalšího zápasu proti nizozemskému týmu AZ Alkmaar. První zápas skončil prohrou Liberce 0:1.

* Pražská Sparta, vedoucí tým hokejové extraligy, potvrdila svoji pozici v úterý suverénní výhrou v Brně 7:0. Ve 49. kole, které začíná 28. února, budou poslední čtyři týmy tabulky bojovat o postup do play-off.  Na jedenácté nepostupové místo se propadla Slavia po prohře 1:4 s Plzní, která na domácím ledě vyhrála již popatnácté z posledních 16 zápasů.  Do první desítky se na místo Slavie naopak dostal Liberec díky výhře v Pardubicích také 4:1. Svému týmu výrazně pomohl neúnavný Petr Nedvěd, který nastoupil krátce po návratu ze Soči.

Klára Schejbalová

Počasí

Počasí

Téměř celý minulý týden byla obloha převážně slunečná. Denní teploty se pohybovaly nad nulou, ale nepřekročily 10 °C. Srážky byly ojedinělé a vál mírný studený vítr.  Současný charakter počasí s nadprůměrnými teplotami a malým množstvím srážek má pokračovat i v následujícím čtyřtýdenním období. Srážkový deficit se bude i nadále pravděpodobně prohlubovat a teploty vystoupají až na 10 stupňů. Nad 1000 m můžeme očekávat srážky smíšené nebo sněhové.

Pro milovníky zimy je abnormálně teplé počasí, které bude nejspíše nadále trvat, zklamáním. Dle České televize by ski areály a hotely mohly přijít letos kvůli teplému počasí až o 20 mld. Kč, což představuje dvoutřetinový pokles tržeb oproti minulému roku. Někde se vleky rozjely jen na několik dní, někde sezóna vůbec nezačala. Areály bez možnosti umělého zasněžování mají velké problémy. Postiženy jsou zejména nejníže položené oblasti.

Nikola Prokopcová