6. března 2014, Carolina č. 848

události od 27. února do 5. března


Z domova

Rusko se vyřadilo z rodiny demokratických a civilizovaných států, prohlásil ministr Stropnický

Členové české vlády odsoudili postup Ruska vůči Ukrajině. Premiér Bohuslav Sobotka svolal na neděli 2. března předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD) zásah ruské armády zhorší vzájemné vztahy. A ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dokonce prohlásil, že se Rusko „vyřadilo z rodiny demokratických a civilizovaných států.“

„Shodli jsme se, že náš ministr zahraničí by na jednání ministrů zahraničí EU měl vyjádřit odmítavý postoj k postupu Ruska a měli bychom se na Rusko z pohledu EU obrátit se žádostí, aby ustoupilo od použití síly,“ oznámil Sobotka na tiskové konferenci. Zároveň potvrdil, že Česká republika bude nadále pokračovat v humanitární pomoci Ukrajině v rámci programu Medevac, který zajišťuje transport zraněných demonstrantů a jejich následné léčení v českých nemocnicích.

Premiér také uvedl, že země je připravena na eventuální krizovou situaci při případném přerušení dodávek ropy a zemního plynu přes území Ukrajiny: „Česká republika je v rámci standardních opatření plně připravena na jakékoliv krizové scénáře.“ Česko má podle něj zásoby ropy na tři měsíce a část dodávek zemního plynu získává i z jiných území.

Ministr zahraničí Zaorálek prohlásil, že postup Ruska jednoznačně zhorší česko-ruské vztahy a zkomplikuje jednání o vzájemném bezvízovém styku. „Je otázka, jak je možné takovýto bezvízový styk zítra bezvýhradně podpořit,“ řekl.

Zaorálek se následně v pondělí účastnil v Bruselu mimořádného zasedání Rady EU pro zahraniční věci. Ministři zahraničí evropské osmadvacítky vyzvali Rusko, aby okamžitě ukončilo vojenské operace, a pohrozili sankcemi v případě, že se napětí nezmírní. Upozornili, že Ruská federace porušila mezinárodní závazky včetně tzv. budapešťského memoranda, ve kterém Rusko společně s USA a Velkou Británií garantovalo územní celistvost Ukrajiny. EU bude zvláštní situaci nadále řešit na mimořádném summitu tento čtvrtek.

Mezinárodní napětí vzrostlo poté, co koncem února obsadili proruští ozbrojenci krymský regionální parlament a prohlásili, že se chtějí připojit k Ruské federaci. Následně prezident Vladimir Putin poslal do krymské oblasti armádu, jejíž nasazení je podle Kremlu nutné ke stabilizaci situace na Ukrajině a k ochraně ruských občanů žijících na Krymu.

Z tiskové konference Barbora Maxová

Témata lidovců pro eurovolby: kvalita potravin a zaměstnanost

KDU-ČSL si pro nadcházející volby do Evropského parlamentu připravila dvě hlavní témata: důsledné propojení vzdělání s praxí a jednotnou kvalitu výrobků pro všechny unijní trhy. Na pondělní tiskové konferenci to oznámil lídr kandidátky Pavel Svoboda, a odstartoval tak volební kampaň a boj o hlasy voličů.

K dalším oblastem, na které se chce strana v kampani pro květnové volby zaměřit, patří podpora rodin s dětmi nebo snižování evropské byrokracie. Podle Michaely Šojdrové, dvojky lidovecké kandidátky, je třeba zajistit, aby programy pro čerpání evropských peněz byly „jednoduché, transparentní a efektivní“.

Pro lidovce je důležitá také stabilizace podnikatelského prostředí či otázka obranyschopnosti Evropy. „Že se o bezpečnost Evropy starají Spojené státy, to už je pryč,“ uvedl Svoboda a dodal, že „silná, akceschopná Evropská unie je také českým zájmem.“

Případný neúspěch si KDU-ČSL nepřipouští. „Jedno místo už je jisté. Možná druhé a třetí. Musíme zabojovat,“ prohlásil předseda strany a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Poslední průzkum veřejného mínění společnosti SANEP z 12. února mu s 5,6 % dává za pravdu. Překročením pětiprocentní hranice pro vstup do parlamentu by tak lidovci obhájili svůj jediný mandát z minulého volebního období.

Favoritem voleb je hnutí ANO. Jeho lídra Pavla Teličku by nyní podpořilo 18,7 % voličů. Ti o složení Evropského parlamentu rozhodnou 23. a 24. května.

Z tiskové konference Ondřej Trhoň

Kostýmy, jídlo a alkohol. Česko opět ožilo masopustní tradicí

Česká města se oddala masopustním kratochvílím plným radovánek a hodování, které vrcholily v úterý 4. března před popeleční středou. Masopustní tradice s počátky ve 13. století nevynechala žádný z krajů. Slavilo se nejen ve skanzenech, trhy a průvody koledníků oživily i ulice měst.

Na pražském Výstavišti se v sobotu 1. března usídlila Matějská pouť s tradicí od roku 1595. Kdo hledal spíše tradičnější zábavu než horskou dráhu a dům hrůzy, mohl se vypravit na Náplavku či Rašínovo nábřeží. Tam se opékaly buřty a ochutnávaly nejrůznější speciality. V úterý také vrcholil vinohradský masopust průvodem masek.

Loučení se zimou v podobě tradičního „fašanku“ proběhlo v Brně. Účastníci se po slavnostním průvodu městem přesunuli do Dělnického domu, kde veselici zakončili tradicí pohřbívání basy. Radovánky si poslední dva víkendy před popeleční středou užíval i Zlínský kraj, který se těšil bohatému programu. „Tématem je Fiesta Mexicana. Vymýšlíme k tomu i masky, ale do průvodu se může zapojit jakákoli maska,“ popsala pro iDnes.cz jedna z pořadatelek zlínského fašanku Zuzana Baťová. Hodování v některých městech doplnila zabijačka a soutěže. Živou folklorní atmosféru měl například masopust v areálu Dřevěného městečka v rožnovském skanzenu.

Návštěva koledníků nepřekvapila ani obyvatele Českých Budějovic, kde čtyřiadvacátý masopust vypukl toto úterý. Organizátoři vyzývali obyvatele města k toleranci koledníků, oslavy se odehrály především v historickém středu města a kromě muziky je provázely salvy dělostřelců.

Slavilo se i v jihočeské vesnici Staré Hodějovice nedaleko Českých Budějovic. Okolo třiceti koledníků v kostýmech dobytka i tradičních krojích obcházelo o víkendu sousedstvo s kapelou a vozem s občerstvením. Kdo si nenechal zahrát přes den, koledníky odměnil na večerním bále.

Období masopustu začíná už po tříkrálovém dni, tedy 6. ledna, vrcholem jsou ale oslavy, které se pořádají před popeleční středou a předchází postu.

Barbora Smudková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Zeman zaujal ve Štrasburku proevropským projevem

Po necelém roce v čele státu navštívil Miloš Zeman 26. února Evropský parlament. V projevu zazněla slova podpory Evropské unii, chvála českého piva i kritika snahy vytvořit evropský unitární stát. Český prezident obdaroval předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze fotbalovým míčem s podpisy Josefa Masopusta a  Antonína Panenky.

Zeman vyzdvihl nutnost jednotné obranné politiky a společných pravidel sociální politiky, čímž definitivně ukončil období euroskepticismu svého předchůdce Václava Klause. Podpořil zavedení eura v České republice v co nejbližším časovém horizontu. Došlo však i na kritiku evropské byrokracie a některých integračních postupů Bruselu.

„Jsem proti společnému evropskému sýru, jsem proti společnému evropskému pivu. Pokud mohu, tak bych vám doporučil české pivo, které je nejlepší na světě. Potřebujeme evropskou federaci, nikoli evropský unitární stát,“ pronesl Zeman.

Zavtipkoval i o svém projevu, který vedl sice s patrným přízvukem, ale v plynné angličtině. „Mluvil jsem anglicky, abych vám ušetřil náklady za tlumočníky a překladatele,“ sdělil Schulzovi po vystoupení.

Zeman následně na tiskové konferenci odpovídal na otázky, které se týkaly nezaměstnanosti v Evropě, voleb do Evropského parlamentu i přijetí eura. Mimo jiné navrhl vznik celoevropských politických stran. Na brífinku s českým prezidentem nečekaně vystoupila ukrajinská aktivistka Natalia Vitrenkovová s problémem ukrajinských neonacistů. Prezident jí odpověděl plynnou ruštinou, za což ho však Schulz pokáral, že mu ostatní nerozumí.

Český prezident se na závěr jednodenní návštěvy zúčastnil vernisáže výstavy k vodnímu dopravnímu projektu s názvem Dunaj – Odra – Labe. Připravovaný a četně kritizovaný projekt DOL se týká výstavby vodního koridoru, který má propojit Severní, Baltské a Černé moře. Smyslem tohoto kanálu je hospodářský rozvoj převážně ve střední Evropě a právě prezident Zeman  patří mezi jeho největší zastánce.

Pavlína Kindlová

Ekonomika

Podnikatelem roku 2013 se stal Hlavatý, majitel textilky Juta

V soutěži Podnikatel roku zvítězil Jiří Hlavatý, majitel a generální ředitel společnosti Juta, která je největší textilkou v zemi. Cenu převzal na slavnostním vyhlášení v úterý 4. března v pražském Paláci Žofín, předali mu ji ministr financí Andrej Babiš a Magdalena Souček, vedoucí partnerka pořádající společnosti Ernst & Young.

„Snažíme se konkurovat především kvalitou,“ citoval iDnes.cz  pětašedesátiletého vítěze, jenž se už v únoru stal Podnikatelem roku 2013 Královehradeckého kraje. Jeho společnost Juta se zabývá výrobou obalových materiálů, hydroizolačních fólií, geotextilií a nově také proniká na trh s umělými trávníky. Vyrobila třeba izolaci v olympijské hale pro zimní hry v Soči.

Textilka vznikla už v druhé polovině 19. století, Hlavatý pro ni pracuje přes čtyřicet let. V roce 1989 se stal jejím ředitelem, od roku 2007 ji i vlastní. Dnes je to největší textilní společnost v ČR: spadá pod ni 14 továren, v nichž pracují dva tisíce zaměstnanců. Roční obrat Juty dosahuje téměř 6 miliard Kč. Výrobky vyváží do 65 zemí. Hlavatý po vítězství v české verzi postoupil na soutěž Světový podnikatel roku 2013, jejíž výsledky se vyhlašují v červnu v Monte Carlu.

V dalších kategoriích se ocenění dočkal Jan Školník, odměněný za činnost Agentury pro rozvoj Broumovska titulem Společensky prospěšný podnikatel roku 2013. Zvláštní cenu poroty získal Gevorg Avetisyan ze společnosti Marlenka, která produkuje medové výrobky. V kategorii Technologický podnikatel zvítězili majitelé Chropyňské strojírny František a Robert Kudelovi. Cenu pro začínající podnikatele získali Veronika Mouchová a Filip Říha ze společnosti YesFresh, která se zabývá dodáváním bio potravin. Vítězem kategorie Nejlepší podnikatelský příběh, kterého na rozdíl od ostatních kategorií vybírali čtenáři deníku MF Dnes, se stal Karel Nikl, majitel továrny na rybářské potřeby v Kolíně.

V loňském roce získal titul Podnikatele roku František Piškanin, majitel dopravní společnosti Hopi. Letos porotě složené z novinářů a vítězů z minulých let předsedal.

Soutěž podnikatel roku se v České republice vyhlašuje od roku 2000. Zúčastnit se smí majitel nebo spolumajitel společnosti, která existuje alespoň dva roky a má minimálně deset zaměstnanců, přičemž podnikatel musí do jejího řízení aktivně zasahovat.

Tadeáš Hlavinka

Kultura

Začal festival Jeden svět, silný snímek na úvod sklidil hlasitý potlesk

Maraton dokumentárních filmů o lidských právech odstartoval v pondělí 3. března v pražském kině Lucerna. Všechny snímky letošní přehlídky Jeden svět spojuje jedno téma - práce. V metropoli festival obsadí sedm kin, ve kterých je možné dokumentární filmy právě s pracovní tematikou zhlédnout do příští středy. Poté se přesunou do dalších měst v České republice.

„Festival bude jako každý rok upozorňovat na porušování lidských práv a právě téma práce se týká opravdu nás všech, spoluvytváří a ovlivňuje naše životy,“ pronesla na úvod programová ředitelka Kateřina Bartošová. Festival zahájil dokument Minors shot down, tedy Horníci pod palbou, jihoafrického režiséra Rehada Desaiho, který zpracovává téma masakru stávkujících horníků v Jihoafrické republice v srpnu roku 2012. „Mnou a mou rodinou tato událost velmi otřásla. Zasáhla zejména mého otce, který boji za svobodu věnoval téměř celý svůj život,“ vysvětlil divákům před zahájením promítání režisér. „Jsem rád, že tento dokument mohu sdílet s vámi, ve městě, kam se velmi rád vracím,“ dodal. Velmi silný snímek o pohřbívání těžce nastolené demokracie ocenil naplněný sál mohutným potleskem.

Přehlídka nabízí 106 dalších filmů, které vybrala odborná porota a každý z nich se na téma práce dívá z jiného pohledu – v nabídce dokumentů se objevují nejrůznější témata, například téma vyhoření, syndrom typický pro západní společnost, ale i handicapované pracující nebo dokument o masové výrobě produktů v Číně.

Program festivalu je na stránkách www.jedensvet.cz a vstupné pro dospělého činí 90 Kč. Pořadatelé připravili i speciální projekce pro seniory se sníženým vstupným.

Ze zahájení Lucie Hrdličková

Colours of Ostrava láká na Bastille, Johna Newmana či vlastní pivní ležák

Areál Dolních Vítkovic se po roce opět „obarví“ hudbou ze všech koutů světa. Od 17. do  20. července se tam sjedou desítky interpretů na festival Colours of Ostrava. Mezi nimi třeba John Newman. „Má úžasný hlas a jsem ráda, že jeho česká premiéra proběhne právě na Colours of Ostrava,“ řekla ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Letos by si na své mohli přijít především milovníci francouzské muziky. Kromě populární zpěvačky a šansoniérky Zaz vystoupí totiž také saxofonista Guillaume Perret & The Electric Epic nebo kapela Shaka Ponk.

Úspěch však Colours zakládá na jiných jménech. Pořadatelé jako první ohlásili projekt zpěváka legendární kapely Led Zeppelin s názvem Robert Plant and the Sensational Space Shifters. Mezi další taháky letošního ročníku pak patří už zmíněný soul-popový objev loňského roku John Newman. Nebude chybět ani melancholický rock amerických The National nebo rádii často znějící Bastille.

Jak je již tradicí, i pro letošní ročník si pořadatelé připravili překvapení a inovace. Poprvé se nebude souběžně s Colours konat Festival v ulicích, který se nyní přesune na 15. a 16. červenec. „Chceme, aby návštěvníci do Ostravy přijeli na celý týden, protože ve městě i okolí je co objevovat. Proto již od pondělí připravujeme zvláštní turistický a sportovní program, jehož přesnou podobu oznámíme později. Celému týdnu říkáme pracovně Colours Week,“ dodala Holušová.

Den před festivalem se uskuteční první ročník hudební konference a showcase českých kapel Czech Music Crossroads, v rámci kterého se zahraničním hudebním publicistům představí nadějné české hudební kapely a projekty. Mezi ně patří Kittchen, Nylon Jail nebo Vložte kočku.

Kromě hudebního programu si však pořadatelé dávají záležet i na tom odpočinkovém. V areálu vznikne velká pivnice, která zahraničním návštěvníkům přiblíží atmosféru typické české hospody. Právě tam se bude prodávat speciální ležák, uvařený jen pro účely festivalu.

V současné době je k dostání třetí vlna vstupenek za 1790 korun, na místě se pak její cena vyšplhá až na 2300. Kromě stanového městečka u areálu se bude další kemp nacházet i v centru Ostravy, blízko Slezkoostravského hradu, kde se festival dříve konal. Místenky pro stany je možné kupovat společně se vstupenkami již teď.

Z tiskové konference Monika Zavřelová

Prague Cello Quartet pokřtili nové album Top secret a la James Bond

Melodie z filmů Kmotr či Indiana Jones zazněly v podání Prague Cello Quartet v pražském Divadle Na Prádle. Posluchači se na koncertě v úterý 4. března, kde se také křtilo nové CD Top secret, nenudili.

V první části vystoupení se členové kvarteta představili obecenstvu jako filmové postavy. Každý měl během hraní skladby atribut typický pro danou roli. Ať už to byl agent 007, který vešel na podium s pistolí, Kmotr s růží v klopě a doutníkem v ústech či Indiana Jones s charakteristickým kloboukem, kombinace vtipu a profesionálního hudebního vystoupení se vyplatila.

Na novém albu začali Prague Cello Quartet pracovat před rokem. O křest se měl postarat James Bond, který by cédéčko prostřelil, jenže zbraň selhala. Situaci zachránil kmotr CD Václav Vydra, jenž se do alba trefil špuntem od šampaňského. „Nebojte se, každé CD je uprostřed prostřelené,“ glosoval Jan Zemen, jeden ze členů kvarteta. Následovala dražba CD, kde se ovšem přihazovalo cokoli jiného než peníze. Po nabídkách jako „moje prázdná peněženka“ či „vřelé objetí“ na celé čáře vyhrála vidina „čtyř pořádných steaků“.

Členové kvarteta Prague Cello Quartet si společně poprvé zahráli v roce 2006 na Žofíně. V repertoáru mají nejen populární filmové melodie, ale i skladby klasické. Známým Montiho Čardášem, který hráli všichni členové na jedno violoncello, uskupení připomnělo, že i vážnou hudbu lze brát s humorem.

Ze křtu Lucie Teplá

Výstava v Galerii UM představuje lepší stranu současného baťovského bydlení

Jak vkusně zmodernizovat chráněné funkcionalistické domy ukazuje výstava Můj baťovský domek architektky Jitky Ressové. Začala minulý čtvrtek a v galerii v prostorách Vysoké školy uměleckoprůmyslové bude k vidění do 12. dubna.

Zlínské dělnické domky, masově vystavěné v první polovině minulého století, neměly podle původních plánů sloužit déle než 30 let. Přesto je dnes chrání památková péče a domovy si v nich budují další generace majitelů. Architektka Jitka Ressová, která se dlouhodobě zabývá historií a modernizací typických baťovských domů, v pražské Galerii UM na konkrétních příkladech ukazuje, jak je přizpůsobit představám o dnešním bydlení a nezničit přitom jejich jedinečný ráz.

„Životní styl, potřeby a nároky na bydlení se změnily, proto je nutné klást si otázky, jak nové potřeby vypadají,“ řekla autorka na úvod. Dnešní člověk si bydlení představuje jinak. Doma chce nejen odpočívat, ale také se bavit a často i pracovat. Všichni majitelé, kteří se rozhodnou v baťovských domcích žít, se však musí vyrovnat s velmi omezeným prostorem a regulacemi, které výrazné zásahy do původní podoby zakazují.

Ressová s nimi hledá způsob, jak domky nejen upravit do vyhovující podoby, ale také je oživit a s respektem k jejich původnímu duchu jim vtisknout osobitou podobu. „Způsob, jakým obyvatelé upravují „svůj dům“, není jen záležitostí těchto jedinců. Zacházení s domy má vliv na celkový vzhled a uspořádání městských čtvrtí, a tedy na zachování jejich charakteru,“ zdůraznila.  
Autorka vybrala 19 zdařile přestavěných domků a všechny změny podrobně vykreslila a popsala jazykem srozumitelným i laikovi. U každého z nich vysvětluje, proč ho považuje za příklad vhodný k čerpání inspirace. Součástí výstavy jsou fotky interiérů a dokument o fenoménu baťovského bydlení režisérky Gabriely Jankové.

Můj baťovský domek navazuje na stejnojmennou výstavu, která byla k vidění v roce 2012 přímo v interiéru jednoho z bývalých dělnických obydlí ve Zlíně.

Označení baťovské domky se vžilo pro dělnické kolonie vystavěné na objednávku zlínského velkopodnikatele Tomáše Bati. Masově vznikaly za první republiky a jejich počet přesahuje dva tisíce. Domky sloužily jako domovy dělníků pracujících v Baťově továrně na boty a díky jednoduchosti a důrazu na funkčnost jsou typickým příkladem funkcionalistické architektury.

Z výstavy Marie Horňáková

Neobvyklá výstava v Národní technické knihovně: Obrazy se mění každý den

Nečekaný zvrat. Těmito slovy by se dala charakterizovat unikátní výstava s názvem Jedna z možností, která se koná od 26. února do 19. března v Národní technické knihovně v Praze. Obrazy se totiž mění každý den: střídají místa v sále, přidávají se nové nebo naopak odebírají, a to vše již během otevírací doby. Návštěvníci tak neuvidí dvakrát stejnou expozici.

S uměním bývá občas potíž. Na jedné straně podléhá vysokým nárokům uměleckých kritiků, zároveň se však snaží nevzdalovat lidem do té míry, že by se stalo nesrozumitelným. Zajímavým průsečíkem těchto dvou požadavků je řešení kurátora Milana Mikuláštíka, který se rozhodl spojit díla umělců se zaměřením na kresbu a malbu, mezi nimi například Pavla Šmída, Jana Vytisku či Nikolu Brabcovou, v jednu nikdy nedokončenou výstavu.

Při instalaci klasické výstavy směřuje veškeré úsilí k okamžiku, kdy obrazy na zdi čekají na vernisáž, po níž se s nimi obvykle nic neděje. Mikuláštík namísto toho přišel s nápadem obrazy neustále manipulovat. Proto se již během první hodiny od zahájení expozice objevili v galerii dva pracovníci a tam, kde původně visel obraz s květinami, se najednou ocitl tříbarevný portrét Lenina se slunečními brýlemi.

Nevšední průběh vernisáže, v tomto případě jednoduché a skromné zvednutí rolety zakrývající prostory galerie, bez děkovných projevů, návštěvníky překvapil a zaujal. „Díky tomu, že tahle výstava vlastně nemá začátek ani konec a přitom se pořád mění, mám pocit, že jsem tak trochu součástí nějakého uměleckého díla, a to mě baví,“ řekl divák Václav Válek. Výstava tak nejen umožňuje návštěvníkům poznat současnou českou malířskou scénu, ale dovoluje jim i nechat se vtáhnout do živého průběhu instalace, který je nedílnou součástí samotné tvorby.

Esther I. Beshirová

Sport

Plzeňské tažení pohárovou Evropou pokračuje. Liberec naopak vypadl

Letošní jízda fotbalové Plzně evropskými poháry pokračuje. V odvetě porazila Šachtar Doněck na jeho hřišti 2:1 a postoupila do osmifinále. Naopak Liberec s nizozemským Alkmaarem pouze remizoval a v Evropské lize končí.

Sebevědomý Šachtar si přivezl z prvního zápasu s aktuálním českým mistrem remízu 1:1, která ukrajinský velkoklub v odvetě favorizovala. O osudu Šachtaru však rozhodlo rozmezí mezi 29. až 33. minutou, kdy se trefili Kolář s Petrželou. I přes následný drtivý nápor dokázal Doněck pouze snížit, díky trefě kanonýra Adriana z 88. minuty.

Plzeňské pohárové kouzlo tak funguje i pod vedením Dušana Uhrina ml., který v zimě nahradil oblíbeného kouče Pavla Vrbu. „Dvacet minut před koncem už jsem věřil, že to zvládneme, i když jsme byli pod obrovským tlakem. O výsledku rozhodla první půle, kterou jsme zvládli skvěle takticky,“ řekl Uhrin pro Deník Sport.

Na Viktorii čeká v osmifinále Evropské ligy další zvučný soupeř - francouzský Olympique Lyon. „Pokud se nám povede využít jejich slabších chvil a budeme na ně připravení stejně jako na Šachtar, jsme schopni hrát o postup,“ myslí si plzeňský kapitán Pavel Horváth. Úvodní zápas osmifinále je na programu 13. března v Lyonu, odveta pak o týden později v Plzni.

Liberec měl výchozí pozici ještě těžší. Domácí prohra 0:1 znamenala, že musel v odvetě na hřišti Alkmaaru bezpodmínečně skórovat, což se v prvním utkání zdálo jako neřešitelný úkol.

Alkmaar se navíc hned v 19. minutě ujal vedení po hlavičce Viergevera, který se trefil také v prvním duelu. Severočeši vyrovnali až v 72. minutě, kdy se po dlouhém tlaku prosadila z bezprostřední blízkosti zimní posila Budnik. V posledních minutách měl nejblíže k postupovému gólu obránce Fleišman, jehož dvěma střelám zpoza šestnáctky chyběly centimetry. A když hlavní sudí neodpískal penaltu po sporném hraní rukou domácího Gouweleeuwa, bylo po libereckých nadějích.

„Všechny zápasy byly nádherné. Bude se mi velmi dobře vzpomínat na všechny soupeře, proti kterým jsme nastoupili. Nechtěl bych zapomenout ani na naše fanoušky, kteří byli fantastičtí. Jen škoda, že jsme se s nimi nemohli radovat v Alkmaaru z dalšího postupu,“ řekl pro MF Dnes trenér Jaroslav Šilhavý.

Jakub Burian

Lafata zajistil Spartě v Ďolíčku důležité tři body, Plzeň doma těsně porazila Znojmo

Sparta udělala díky brankám reprezentantů Hušbauera a Lafaty další krok k zisku titulu. V 18. kole fotbalové ligy si ve Vršovicích poradila s posledními Bohemians a před domácím zápasem s Plzní stále drží na čele tabulky pětibodový náskok. I Plzeň svůj zápas zvládla, když na domácím hřišti porazila Znojmo těsně 3:2. Slavii navzdory domácí výhře nad Duklou opustil trenér Koubek, kterého nahradil Nizozemec Pastoor.

Rozdílné postavení v tabulce však při zápase Bohemians - Sparta nebylo téměř znát. Hosté sice vstoupili do utkání lépe, ale ani Maťějovský při samostatném postupu na Berkovce ani Vácha při volném přímém kopu neuspěli. Skóre zápasu se poprvé změnilo ve 24. minutě, kdy se po skvělé individuální akci prosadil dosud nejlepší střelec Sparty Hušbauer.

Vedení však hostům vydrželo pouhých pět minut. Domácí Lietava se ve své druhé velké šanci v zápase, byť s částečným přispěním sparťanského stopera Holka, prosadil a dal svému týmu a fanouškům naději na dobrý výsledek. „Je to můj první gól v Ďolíčku. To je určitě dobrý pocit, ale máme za sebou teprve první poločas, takže doufám, že tento stav vydrží a nějak to ukopeme,” řekl v přestávkovém rozhovoru pro ČT sport.

Sparta v druhém poločase dlouho marně hledala recept na domácí obranu, šance levého obránce Costy byla na dlouhou dobu prakticky ojedinělá. Rozhodující branku vstřelili hosté v 72. minutě, kdy se po centru aktivního Costy prosadil hlavou kapitán Lafata. Sparta si po nepříliš přesvědčivém výkonu udržela náskok na Plzeň, s kterou se utká v příštím kole. „Bohemka je vždy nepříjemný soupeř. Zvlášť tady v Ďolíčku, kde má pokaždé vynikající fanoušky. Jsme rádi, že jsme gól nakonec dali a vyhráli jsme,” shrnul pro ČT sport Hušbauer.

Tři body o den později získala i Plzeň, která doma těsně porazila Znojmo. Jako první se prosadil domácí Kolář a v druhém poločase dvakrát krátce po sobě střídající Wágner. Znojemští ale ani za stavu 0:3 utkání nezabalili a nakonec snížili na rozdíl jediné branky. Viktoria tak před důležitým zápasem v Generali areně stále ztrácí na Spartu pět bodů.

Záchranářské boje zvládly v 18. kole nejlépe Slavia a Brno. Sešívaní si po pětigólové ostudě na Hané v 17. kole poradili v Edenu s Duklou, do té doby třetím týmem soutěže. Po nezvykle takticky vyspělém a organizovaném výkonu zvítězili díky brankám zimních posil Necida a Smejkala 2:1. O to překvapivější byla zpráva, kterou vedení oznámilo druhý den ráno. Z postu hlavního trenéra odvolalo trenéra Koubka, kterého nahradil Nizozemec Pastoor.

Výsledky 18. kola fotbalové ligy:
Ml. Boleslav - Slovácko 2:0, Plzeň - Znojmo 3:2, Brno - Příbram 1:0, Jablonec - Ostrava 1:0, Teplice - Olomouc 4:0, Jihlava - Liberec 2:3, Bohemians 1905 - Sparta 1:2, Slavia - Dukla 2:1

Tabulka po 18. kole:
1. Sparta 48 bodů, 2. Plzeň 43, 3. Teplice 31, 4. Ml. Boleslav 30, 5. Dukla 30, 6. Liberec 29, 7. Jablonec 25, 8. Slovácko 22, 9. Olomouc 20, 10. Slavia 19, 11. Znojmo 18, 12. Brno 18, 13. Příbram 18, 14. Jihlava 16, 15. Ostrava 15, 16. Bohemians 1905 14.

Vojtěch Hodboď

Slavia se mocným finišem dotáhla na Litvínov a o play-off se s ním utká v přímém souboji

Základní část hokejové extraligy vygraduje přímým soubojem o play-off. Zatímco Slavia mocně finišovala, Litvínov ztrácel - pražský tým v zápase 51. kola rozdrtil Karlovy Vary 9:3, Severočeši podlehli ve Vítkovicích 1:3. Obě mužstva teď mají stejně bodů a v pátek se spolu utkají v O2 aréně. V posledních kolech také dochází dech Hradci Králové, první šestku už ale ztratit nemůže.

Slavia v zápase proti Varům vedla už po třinácti minutách 4:0. Její kanonádu řídili Pavel Klhůfek s Jiřím Doležalem, oba zaznamenali hattrick. První jmenovaný hrál životní utkání, v němž přidal kromě tří branek také tři asistence, čímž vytvořil rekord sezony. „Je sice super, že jsme to teď zvládli, ale zápas sezony nás teprve čeká,“ odkazoval trenér Vladimír Růžička na páteční duel s Litvínovem. Poslední soutěžní kolo opravdu nemohlo být z pohledu diváka nalosováno lépe. Litvínov totiž v posledních třech zápasech zaváhal a dovolil Slavii, aby se na něj bodově dotáhla. „Takhle se o play-off nehraje,“ láteřil po posledním zápase litvínovský lídr Martin Ručinský. Dobře totiž věděl, že v posledním zápase proti Slavii už to bude kdo s koho. „Je to jeden zápas, padne blbý gól, nebo dva nějaké slepené a může se stát cokoliv.“ Litvínov navíc klíčový zápas čeká na hřišti soupeře, přitom z posledních deseti venkovních jich deset prohrál. „Teď už je úplně jedno, jestli to bude venku, nebo doma. Co jsme si uvařili, to si taky sníme. Jeden zápas rozhodne o tom, jaká sezona bude,“ uzavírá Ručinský.

Poněkud ve stínu souboje o předkolo jsou naopak týmy v první šestce, které už hrají „pouze“ o konečné postavení v tabulce a herní pohodu. Tu jako by v posledních kolech ztratili hokejisté Hradce Králové. Z předešlých sedmi zápasů vyhráli jen jeden, a to nad posledním Chomutovem. „Hokej jsme dnes hráli jen minutu a půl. Před play-off se ale budeme muset zvednout nejen herně,“ prohlásil trenér Hradce Peter Draisaitl po prohře s Libercem po samostatných nájezdech. Východočeši mohou ve čtvrtfinále narazit Třinec, který v neděli nasázel Kometě Brno deset branek a Martin Růžička se stejně jako v úterním zápase v Pardubicích blýskl hattrickem. „Jasně, dávají teď spousta gólů, tak narazí na tu naši zeď,“ smál se hradecký obránce Bohumil Jank, který proti Liberci vstřelil svůj premiérový gól v extralize.

První místo a vítězství v základní části si už dříve zajistila Sparta, naopak beznadějně poslední je Chomutov, kterému včera Plzeň prodloužila černou sérii porážek už na 24 v řadě.

Zápasy 49. kola: Pardubice - Plzeň 3:4P, Kladno - Karlovy Vary 0:2, Brno - Litvínov 4:1, Zlín - Hradec Králové 4:2, Slavia - Třinec 2:3, Chomutov - Liberec 0:1, Vítkovice - Sparta 4:5.

Zápasy 50. kola: Karlovy Vary - Pardubice 1:4, Hradec Králové - Chomutov 2:0, Litvínov - Kladno 2:3, Liberec - Vítkovice 3:1, Slavia - Sparta 3:2P, Třinec - Brno 10:2, Plzeň - Zlín 1:2.

Zápasy 51. kola: Brno - Kladno 4:3P, Slavia - Karlovy Vary 9:3, Vítkovice - Litvínov 3:1, Pardubice - Třinec 7:5, Hradec Králové - Liberec 3:4SN, Zlín - Sparta 2:1, Chomutov - Plzeň 1:3.

Tabulka: 1. Sparta 110, 2. Plzeň 94, 3. Třinec 92, 4. Zlín 89, 5. Hradec Králové 87, 6. Kometa Brno 87, 7. Vítkovice 82, 8. Pardubice 80, 9. Liberec 76, 10. Slavia 70, 11. Litvínov 70, 12. Karlovy Vary 63, 13. Kladno 47, 14. Chomutov 24.

Jakub Musil

Počasí

Počasí

Ti, kteří stále otáleli s nákupem zimních bot a pořádné péřovky, už mají asi vyhráno. Březen už sice je, ale příroda na 21. ani nečekala. Jaro je prostě tady.

redakce