29. května 2014, Carolina č. 857
události od 1. do 28. května
Upozornění
Ve zkouškovém období a o letních prázdninách, to znamená od května do září, mění Carolina periodicitu. Vychází v tomto čase tradičně jako měsíční souhrn s uzávěrkou poslední středu v měsíci. Děkujeme za pochopení.
redakce
Z domova
Češi a Slováci měli z celé EU nejnižší účast ve volbách do Evropského parlamentu
Letos posílá Česká republika do Evropského parlamentu sedm stran, z toho tři poprvé. Pětiprocentní hranici překonaly: ANO 2011, TOP 09 a Starostové, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, ODS a Strana svobodných občanů. ANO zvítězilo s 16,1 % a v těsném závěsu s rozdílem jedné desetiny procenta ho následovala TOP 09. Sociální demokraté získali 14,2 %, komunisté 11 %, lidovci 10 %, občanští demokraté 7,7 % a těsně se dostali do parlamentu i svobodní s 5,2 %.
ANO získalo čtyři mandáty, stejně jako TOP 09 a sociální demokracie. Komunisté i lidovci obsadí tři křesla, občanští demokraté dvě a svobodní jedno.
Oproti minulým volbám si rapidně si pohoršili občanští demokraté, kteří přišli o sedm mandátů. Ačkoli minulé volby vyhráli s 32 % procenty hlasů, letos klesli na předposlední příčku. Sociální demokraté si pohoršili o tři křesla a komunisté o jedno. Zlepšení zaznamenali jen lidovci, dostanou o jedno místo v parlamentu navíc.
V pátek 23. a v sobotu 24. května se k urnám dostavilo v Česku pouze 18,2 % voličů, což je desetiprocentní pokles oproti volbám minulým. Nejvyšší účast byla tradičně v Praze (26 %) a nejnižší v Ústeckém kraji (14 %). Na Slovensku hlasovalo dokonce jen 13 % voličů.
Nikola Prokopcová
Gauck: Česko-německé vztahy jsou i dějinami utrpení, ale budoucnost vidím pozitivně
Německý prezident Joachim Gauck navštívil počátkem května Česko. Se svým protějškem Milošem Zemanem vzdali hold obětem Terezína, prohlédli si automobilku Auto Škoda a Gauck také přednášel na Univerzitě Karlově.
V první den státní návštěvy obdržel Gauck od české hlavy státu Řád Bílého lva I. třídy za příspěvek k rozvoji česko-německých vztahů. Zvláštní stupeň Velkého kříže za zásluhy o SRN převzal naopak Zeman. Prezidenti pak debatovali o česko-německých vztazích, ale i o situaci na Ukrajině.
Program druhého dne započal přednáškou v Karolinu. V řeči na téma Evropská rozmanitost - evropské bohatství se Gauk zabýval česko-německým soužitím, které podle něj bylo i dějinami utrpení. Budoucnost společných vztahů ale vidí optimisticky.
"Smutného vrcholu dosáhla tato nacionalistická, a dokonce rasistická politika okupací Československa nacistickým Německem," citovaly Gaucka LN. Prahu a Univerzitu Karlovu považuje za symboly Evropy a evropské myšlenky. Zdůrazňuje, že Němci a Češi mají mnoho společného. Například obě země zažily komunismus, objasnil první německý prezident pocházející z bývalé NDR. Gauck převzal od UK zlatou pamětní medaili za zásluhy v boji o demokracii, svobodu a lidská práva a za rozvoj spolupráce a porozumění mezi národy. "Češi a Němci mají společně v Evropě jednu povinnost: už nikdy nepřipustit, aby mnohotvárnost byla zničena a násilí triumfovalo nad duchem - nikdy a nikde," řekl v projevu (záznam na http://www.cuni.cz/UK-5756.html).
Při návštěvě Národního památníku Terezín prezidenti uctili 35 tisíc obětí, které za druhé světové války nepřežily internaci v Malé pevnosti a ghettu. Pietnímu aktu, který ukončil židovskou motlitbou rabín Karel Sidon, byli přítomni i bývalí terezínští vězni Tomáš Kosta a Felix Kolmer.
Návštěvu České republiky zakončila 7. května prohlídka automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi, kterou v 90. letech koupil německý koncern Volkswagen. "Volkswagen byl přesvědčen o tom, že tady jsou lidé, kteří mají odborné znalosti, a ta investice se vyplatila zejména z důvodu kvalitních pracovníků," řekl Gauck studentům a učňům Škody Auto podle LN. Podle něj je privatizace české automobilky tím nejlepším důkazem výborné česko-německé spolupráce v ekonomice. Gauck se Zemanem si prohlédli muzeum, výrobní linky a projeli se autem Škoda Superb ze 40. let, kterým jezdil československý prezident Edvard Beneš.
Joachim Gauck absolvoval návštěvu Česka již podruhé. Poprvé to bylo v říjnu 2012, kdy uctil památku obětí Lidic, kterou srovnali se zemí nacisté za druhé světové války. Tehdy se také písemně omluvil bývalému prezidentovi Václavu Klausovi za vypálení Lidic a Ležáků.
Hoai Le Thi
Pochod za konopí letos představil i kandidáty do europarlamentu
Pravidelný pochod za legalizaci konopí prošel Prahou 10. května. Již po sedmnácté se tak mohli příznivci konopí setkat na akci, která nabídla také kulturní program v parku Parukářka na Žižkově. Cílem organizátorů bylo upozornit na problematickou legislativu související s držením a pěstováním marihuany pro vlastní potřebu.
Průvod vyrazil z Karlova náměstí před jednou odpoledne a vydal se směrem na Žižkov. V pochodu organizovaném sdružením Legalizace.cz bylo vidět transparenty s hesly, která obhajovala především léčebné účinky konopí. To by mělo být na základě předpisů možné získat již nyní v lékárnách. Systém ale v praxi zatím prý příliš nefunguje. "Já si konopí pěstuji doma. Ve většině lékáren, kde jsem se ptal, není k sehnání. Navíc bych za něj musel platit. Když sklízím svou domácí úrodu, vím přesně, jak jsem se o ni staral," uvedl demonstrant Karel (48).
Pořadatelům vadí také represivní politika, kterou vůči domácímu pěstování marihuany uplatňuje stát. "Pokud chtějí zákonodárci skutečně efektivně bojovat s možnými negativními dopady užívání konopí, nechť začnou ukončením konopné prohibice," řekl pro iDnes. cz předseda sdružení Legalizace.cz Robert Veverka. Tento typ přístupu, který se odráží i v nedávném zásahu police proti growshopům, podle něj jen podporuje černý trh.
Když několikatisícový průvod dorazil do parku Parukářka, čekaly tam na něj stánky s doprovodnými akcemi. Kromě kandidátů do europarlamentu (pořadatelé pozvali zástupce za sociální demokracii, piráty, lidovce, svobodné a zelené) a řady kapel se návštěvníci mohli setkat také s konopným trhem, žongléry a mnoha přednáškami a infostánky.
Během akce policie zadržela pouze dvě osoby, která u sebe měly několik gramů marihuany. Jak uvedl pro server policejní mluvčí Jan Daněk, pořádkové složky na celou akci dohlížely pouze z preventivních důvodů.
Z pochodu Jakub Hein
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Prezident Zeman v Rumunsku a Moldávii lobboval za ČEZ a diskutoval i o Ukrajině
Český prezident v úterý 20. května poprvé za posledních osm let navštívil Rumunsko. Při oficiálním projevu se omluvil za nízkou frekvenci návštěv i za jejich odložení z roku 2013. Hlavním tématem při setkání s jeho protějškem Traianem Basescem bylo postavení ČEZ na rumunském trhu.
Český energetický gigant v roce 2012 v Rumunsku vybudoval největší evropský pevninský větrný park. Místní vláda ale následně snížila dotace na investice do obnovitelných zdrojů a posunula datum jejich vyplacení. Kromě tohoto kroku prezident Zeman kritizoval i vyplácení dotací ve formě tzv. zelených certifikátů, u kterých není možné odhadnout budoucí hodnotu. Vedení firmy se tak nyní bojí nenávratnosti investice v hodnotě 1,1 miliardy eur a uvažuje o případném prodeji parku. Znepokojení vyjádřili i jiní zahraniční investoři. Podle Jiřího Šitlera, českého velvyslance v Rumunsku, může vyjádření české hlavy státu přispět k domluvě mezi oběma stranami. "Společnost ČEZ je z 80 % vlastněna českou vládou a hlas většinového akcionáře je pro Rumunsko důležitý," řekl pro ČT 24.
Kromě ČEZ působí v Rumunsku zhruba 600 dalších podniků a zájem o tento trh stále stoupá. Se Zemanem proto na česko-rumunský obchodní seminář přijela skupina podnikatelů.
Ve čtvrtek 22. května se prezident na dva dny přesunul do sousedního Moldavska. Hlavním tématem zde byla situace na Ukrajině a anexe Krymu. Pro Moldavsko je vývoj na Ukrajině zásadní vzhledem k regionu Podněstří, který se formálně od země odtrhl, ale jeho samostatnost není mezinárodně uznávaná. Moldavsko, které má letos v červnu podepsat asociační dohodu s EU, se obává rozšíření konfliktu do Podněstří a ohrožení směřování země do EU.
I v Moldavsku prezident uspořádal podnikatelský seminář. V rámci nového rozvojového projektu má Česká republika pomoct Moldavsku s vytvořením národního vinařského registru. Proslulé místní víno se tak může stát exportním artiklem a podpořit nerozvinutou ekonomiku.
Klára Schejbalová
Ekonomika
Praha oslavila 40 let provozu metra. Vyjely i dobové soupravy
Metro se pro cestující v Praze otevřelo poprvé 9. května 1974. Tento měsíc tomu tedy bylo přesně 40 let. Dopravní podnik připravil pro návštěvníky v rámci oslav projížďku historickými soupravami i otevření depa na Kačerově.
Přesto, že první návrhy na podzemní dopravu přinesl už v roce 1898 Ladislav Rott, s prvními pracemi se začalo až skoro o 70 let později, v roce 1966. Původní stavba počítala s podzemní tramvají, která se bude v širším centru města vracet zpět na povrch. Až o rok později byl původní plán přepracován na projekt metra.
V roce 1974 byl slavnostně otevřen první úsek metra C ze stanice Florenc (původně Sokolovská) do stanice Kačerov. Souběžně s tím začala výstavba nových linek A a B.
V týdnu od 5. do 9. května se cestující mohli v rámci oslav setkat na stanicích původní linky C s výstavami, křtem knihy nebo koncerty. Ve čtvrtek 8. května bylo pak otevřeno první depo na Kačerově, kde si mohli návštěvníci prohlédnout nejen vlaky, ale i technické zázemí metra. Sváteční den pak zpestřily všechny předchozí soupravy metra. Do provozu byla nasazena i úplně první vlaková souprava ruské výroby, která nesla označení Ečs.
Štěpán Klíma
Stručně z ekonomiky
* Ve srovnání s předchozím kvartálem česká ekonomika stagnovala, meziročně ale vzrostla o 2%. O zvýšení se zasloužil především zpracovatelský průmysl.
* Ve středu 28. května začal v Praze na Arbesově náměstí fungovat první automat na bitcoiny. Tuto virtuální měnu šlo doposud obchodovat pouze elektronicky prostřednictvím specializovaných burz. Aktuální kurz jednoho bitcoinu se pohybuje kolem 11 tisíc korun.
Tereza Nyirendová
Kultura
Pražské jaro zahájilo poctou Rafaelu Kubelíkovi, slavný dirigent by letos slavil sté narozeniny
Letošní ročník festivalu Pražské jaro je v plném proudu už třetí týden a pomalu se blíží do svého finále. Představila se (a ještě se představí) řada významných osobností světové i domácí klasické hudby, jako je sopranistka Violeta Urmana, houslistka a klavíristka Julia Fisher nebo známý pianista Lang Lang.
Slavnostní zahájení konající se 12. května mělo tento rok oproti minulým letům hned několik zvláštností. Tradičně uváděné Mé vlasti od Bedřicha Smetany se ujala Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka. Ten se rozhodl k neobvyklému kroku -jako první po mnoha letech uvedl pro Pražské jaro Mou vlast bez přestávky. Přímý přenos, který každoročně zajišťuje Česká televize, mohli letos zhlédnout diváci ve 26 zemích světa, včetně několika států ve východní a jihovýchodní Asii. Vstupenky na zahajovací koncert byly vyprodány už dlouho dopředu a to i přesto, že se v následujících dnech uskutečnily hned dvě reprízy - i na nich diváci Smetanovu síň Obecního domu úplně a beznadějně zaplnili.
Další zvláštností byla bezesporu i nepřítomnost hlavy státu. Prezident Miloš Zeman narozdíl od loňského roku nedorazil, důvodem byly pracovní povinnosti, jak uvedl jeho tiskový mluvčí.
Zahájení 69. ročníku bylo zároveň i poctou slavnému českému dirigentovi, skladateli a houslistovi Rafaelu Kubelíkovi, který roku 1946 stál na místě Jiřího Bělohlávka coby dirigent otevírající úplně první ročník Pražského jara. Připomínka světoznámého hudebníka se uskutečnila u příležitosti stého výročí jeho narození.
I Pražského jara se samozřejmě dotkl zvláštní přídomek, který nese rok 2014, tedy Rok české hudby. Oslava české hudební tvorby se projevila v celkové skladbě programu, jedním z nejvýraznějších prvků je například zařazení tzv. Víkendu české komorní hudby na poslední víkend v květnu i v rámci festivalu.
Závěrečný koncert se koná v úterý 3. června. Skladby Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka bude interpretovat americká houslistka Hilary Hahn společně s Frankfurt Radio Symphony Orchestra, který z dirigentského stupínku povede estonský dirigent Paavo Järvi.
Rok ale jarem nekončí. Organizátoři zvou milovníky klasické hudby také na listopadový Klavírní festival Rudolfa Firkušného.
Z Obecního domu Petra Loulová
Hlavním hostem Světa knihy byla letos maďarská literatura
Jubilejní 20. ročník Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy se konal od 15. do 18. května v pražském Průmyslovém paláci. Čtenářům i odborné veřejnosti se na něm představilo přes 400 vystavovatelů z řad nakladatelů, knihkupců, knihovníků a také spisovatelů.
Čestným hostem letošního ročníku bylo Maďarsko, které nabídlo autorská čtení, výstavy a debaty o současné i minulé literatuře pocházející z Maďarska. Propagovaly se například knihy Pétera Esterházyho, Pétera Nádase či Krisztiny Tóthové. A kromě literatury zněla v maďarském stánku také hudba a bylo možné ochutnat maďarské klobásy a další speciality.
Kromě evropských zemí tu šířily svoji domovskou literaturu také Tchaj-wan, Saudská Arábie či Japonsko. Třetím rokem v Praze vystavoval i Skandinávský dům, který podporuje severskou literaturu v Čechách. "Zájem o severskou literaturu je velký. Určitě to souvisí s velkým boomem skandinávské krimi, ale lidé čtou i jiné žánry. V našem stánku prodáváme a vystavujeme knihy, které čtenáři normálně neseženou. Například romány, které zrovna vyšly," uvedla za Skandinávský dům Jitka Jindřišková.
Svět knihy připravil pro návštěvníky více něž pětistovku literárních pořadů. Hlavními tématy byly knihy zaměřené na fantasy a sci-fi. Série přednášek Kolik podob má kniha? se zaobírala současnými trendy a vývojem knižní grafiky, ale i fenoménem elektronických knih. Mnoho pořadů se zaměřilo na nejmenší čtenáře, kterým četli autoři ze svých nejnovějších knih. Na festivalu se ale nejen četlo. Pořadatelé připravili třeba sekci Svět knihy ve filmu. Šlo o projekce devíti filmů, které byly inspirovány předlohami ze světové literatury. Svět knihy na jevišti pak zval skoro na třicítku divadelních představení.
Na veletrhu se prezentovala také nakladatelství. "Vystavujeme na veletrhu asi po pěti letech. Přestali jsme sem jezdit, protože se nám příliš nelíbila místní atmosféra. Ale pořadatelé se snaží o dobrý doprovodný program," vysvětlila Tereza Horváthová z nakladatelství Baobab, které se zaměřuje na výtvarné knihy pro děti. Horváthové se především nezamlouvá představa, že lidé chápou festival jako slevovou akci, protože mnoho knihkupců a nakladatelů na něm nabízí knihy za snížené ceny.
Na veletrhu se prodávaly i staré knihy. Antikváři kromě prodeje knih připravili výstavu Design ve službě, která mapovala celoživotní dílo grafického designéra a výtvarníka Ladislava Sutnara.
Veletrh byl také místem předávání mnoha literárních cen. Cenu Jiřího Ortena, určenou mladým autorům do 30 let, předal Svaz knihkupců a nakladatelů Ondřeji Hanusovi za jeho básnickou sbírku Výjevy.
Ze Světa knihy Hoai Le Thi
Zemřela významná česká výtvarnice Adriena Šimotová
V pondělí 19. května zemřela v Praze malířka a grafička Adriena Šimotová. Bylo jí 87 let. Médiím to oznámila její neteř Michaela Šetlíková. Šimotová patřila k výrazným představitelkám generace šedesátých let. S její tvorbou bývá spojován hluboký etický kredit a zájem o člověka. Její obrazy jsou k vidění nejen u nás, ale i v galeriích v Paříži, Washingtonu, Stockholmu nebo Tokiu.
Studovala na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde se seznámila se svým manželem malířem Jiřím Johnem a řadou dalších umělců, kteří později tvořili základ skupiny UB 12. Ta se začala formovat počátkem padesátých let. Uspořádala několik výstav, jež zaznamenaly velmi kladný ohlas, ale už v roce 1970 byla oficiálně zakázaná.
Šimotová stále zkoušela nové výtvarné techniky a postupy. Proslula grafikami, které vytvářela pomocí mačkání, prořezávání a vrstvení papíru. Do své tvorby promítala své životní těžkosti, bolesti a ztráty. Výrazný zlom nastal v sedmdesátých letech, kdy její manžel podlehl vleklé chorobě postupného selhávání jater. Do té doby svá díla stavěla na zářivých barvách po vzoru pop-artu. Poté se obrátila k melancholickým tónům a motivům strachu a samoty. Stejně tak ji poznamenala smrt jejího syna v roce 1994.
Dílo Adrieny Šimotové je zastoupeno v celé řadě českých i zahraničních galeriích. Jako jedno z mála děl českých výtvarnic se stalo součástí sbírek slavného pařížského Centre Pompidou. Ve Francii byla také v roce 1991 jmenována rytířem Řádu za umění a literaturu. Za svou tvorbu však byla v oceněna už mnohem dříve. V roce 1970 dostala zlatou medaili na bienále ve Florencii, o devět let později zase velkou cenu na bienále v Lublani.
Ocenění se dočkala i doma. V roce 2005 se stala jednou z prvních laureátek Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění. Před třemi lety ji Museum Kampa společně s Galerií Rudolfinum uspořádalo retrospektivní výstavu k příležitosti 85. výročí. V posledních letech byla Adriena Šimotová značně fyzicky omezená, přesto tvořila až do konce života.
Denisa Chňoupková
Sport
Čeští hokejisté na mistrovství světa neoslnili, skončili čtvrtí
V neděli skončilo 78. mistrovství světa v hokeji. Turnaj, premiérově pořádaný v běloruském Minsku, se může pyšnit titulem nejnavštěvovanějšího šampionátu v dějinách, když na všechny zápasy dohromady zavítalo 640 044 diváků. Po nepřesvědčivém závěru skončili Češi na čtvrtém místě a Jaromír Jágr, zklamaná hokejová legenda, oznámil konec reprezentační kariéry. Zlato putuje do Ruska, stříbro do Finska a bronz do Švédska.
Jednoznačně nejlepší formu prokázali hokejisté Ruska, kteří ve skupině neztratili ani bod a bez porážky si dobruslili pro zlaté medaile. Vítězství, jehož se hráči sborné dočkali opět po roční pauze, s nimi oslavil i prezident Vladimir Putin. Ze čtyř nejlepších hráčů turnaje byli hned dva Rusové: cenu za nejlepšího brankáře převzal Sergej Bobrovskij a za nejlepšího útočníka Viktor Tichonov.
Ve finále se proti nim postavil tým Finska, jemuž se naopak na začátku vůbec nedařilo. Nebýt zaváháni Lotyšů v utkání se Švýcarskem, tak by se výběr Erkka Westerlunda ani nedostal do vyřazovacích bojů. Finský tisk hovořil o blamáži a nejhorších výkonech v dějinách. Přesto se Finům podařilo ve čtvrtfinále zdolat Kanadu a v semifinále si poradit i s ČR. Na další senzaci ve finále proti Rusku už ale hráči Suomi neměli a prohráli vysoko 5:2.
Největším překvapením turnaje byli loňští finalisté ze Švýcarska, kteří skončili už před branami play-off, stejně jako Slováci. Naopak hokejisté Francie hráli fantastický hokej, ve skupině přehráli Kanadu a málem i Čechy a zastavili je až jednoznační Rusové ve čtvrtfinále. Také domácí Bělorusko se probojovalo až do čtvrtfinále, kde jim stopku vystavilo Švédsko.
Český tým se od počátku potýkal s nízkou produktivitou a na žádného z favoritů ve skupině nestačil. Třetí postupové místo musel hájit s vypětím všech sil proti Francii, kterou porazil jen těsně 4:3. Ve čtvrtfinále Češi vyřadili hráče Spojených států po velké bitvě rovněž 4:3 a po třech letech se opět dostali do semifinále. V něm však nebyli schopni vstřelit ani gól a když totéž zopakovali v boji o třetí místo proti Švédsku, zbylo na ně po dvou porážkách 0:3 jen nepopulární místo čtvrté.
Jaromír Jágr, i ve svých dvaačtyřiceti letech nejproduktivnější hráč českého výběru, oznámil po nepřesvědčivých výkonech celého týmu a častých sporech s rozhodčími na turnaji emotivně konec kariéry v reprezentaci. Na sociálních sítích se však zvedla vlna podpory tomuto veteránovi a přání, aby příští rok, kdy se mistrovství uskuteční v České republice, národní dres ještě oblékl.
Tomáš Hába
Sparta slavila titul, Liberec si zahraje Evropskou ligu, ale o sestupujících rozhodne až poslední kolo
Mistr ligy je už dvě kola známý (od 4. května). Sparta si sice prohrou v Teplicích oslavy přímo na hřišti oddálila, ale remíza Plzně jí dala definitivní jistotu. Letenští si oslavy titulu po čtyřech letech naplno užili až o týden později doma v zápase s Olomoucí, který svým výkonem a vítězstvím 5:0 proměnili v exhibici. Po utkání zvedli nad hlavu repliku poháru pro vítěze ligy a užili si titul s domácími fanoušky.
Trenér Vítězslav Lavička před novináři pochválil hráče za "uvolněný" výkon, přiznal, že týden před zápasem byl kvůli oslavám v tréninku odlišný a rezolutně popřel, že by hráči měli jakýkoliv problém s motivací. O posledním květnovém víkendu Letenští vycestovali do Boleslavi, kde potvrdili letošní suverenitu. Vyhráli přesvědčivě 4:0 a vyrovnali dosavadní rekord ligy v počtu získaných bodů. K jeho překonání jim stačí v posledním domácím zápase s Jihlavou i remíza.
Bezbranková remíza Teplic s Baníkem dala jistotu účasti v Evropské lize v příští sezóně Liberci. Ten vyhrál na Dukle a do jarních bojů tak doprovodí Mladou Boleslav, která si účast zajistila s předstihem.
Velmi zamotaný ale zůstává i po předposledním kole boj o záchranu. Ohroženy jsou stále ještě čtyři týmy. Fotbalová liga slibuje dramatický finiš.
Důležitý krok k záchraně udělali ve 29. kole ligy hráči Olomouce, kteří doma porazili další zachraňující se Znojmo. Tři body jí ale klid nepřinesly. Klokani totiž gólem v nastavení otočili zápas v Jablonci a odvezli si plný počet bodů. Poslední ze čtveřice možných sestupujících je pražská Slavia, která doma nedokázala porazit na jaře výborně hrající Slovácko. Ani jeden tým tak v posledním kole nečeká snadný úkol. Slavia cestuje na Bazaly, v posledních kolech pokropené živou vodou, Olomouc čeká záchranářský duel u Nisy s Libercem a do Ďolíčku přijede Plzeň. Nejsnazší úkol by, alespoň papírově, měl čekat Znojmo, které se utká s Duklou, v jarní části nevýraznou.
Vojtěch Hodboď
Stručně ze sportu
* České volejbalistky porazily domácí Španělsko 3:0 v kvalifikačním turnaji o mistrovství Evropy, které se bude konat příští rok. Volejbalistky zatím odehrály tři zápasy. Všechny vítězně (se Slovinskem 3:1, s Černou Horou 3:0), a mají tak dobře nakročeno na ME.
* Plzeňští házenkáři si zajistili po 15 letech extraligový titul. Slavit ho můžou už tři kola před koncem soutěže. Potřebný osmibodový tabulkový náskok získali sobotním vítězstvím nad Lovosicemi 29:28
Barbora Synečková
Počasí
Počasí
Počasí v květnu jako by ani nevědělo, že už máme apríla dávno za sebou. Obyvatele České republiky trápily po většinu měsíce časté deště, někdy doprovázené krupobitím. Podmračená obloha a teploty dosahující v průměru 15 °C k dobré náladě rozhodně nepřispěly. Alespoň studentům, jimž v třetím květnovém týdnu začalo zkouškové období, nemuselo být líto, že zůstali sedět doma nad knihou. V horku se totiž učit nelze, jak potvrdily vysoké teploty mezi 20. a 23. květnem. Na několik dní nám řádně zavařily mozky, následně je však vystřídaly bouřky a déšť, které Česko v různé intenzitě provázely až do konce měsíce.
Tereza Nyirendová