9. října 2014, Carolina č. 862

události od 25. září do 8. října


Z domova

Volební kampaň před senátními a komunálními volbami vrcholí

V pátek 10. a sobotu 11. října se uskuteční volby do obecních zastupitelstev a zároveň první kolo senátních voleb. Z druhého kola, které se bude konat příští týden, vzejde třetina horní komory parlamentu. Voliči měli nejpozději do úterý obdržet hlasovací lístky, pokud se tak nestalo, dostanou je ve volebních místnostech. V těch se také dozvědí aktuální informace o tom, zda a kteří kandidáti odstoupili. Od úterního rána do sobotního uzavření volebních místností ve 14 hodin ale nezjistí, jak si kandidáti vedou v průzkumech veřejného mínění. Volební zákon zveřejňování volebních průzkumů tři dny před volbami a v době jejich konání zakazuje.

Vůbec poprvé do senátních voleb zasáhne hnutí ANO, které se od sněmovních voleb těší největší podpoře. V nejtěžší pozici se nachází ČSSD, která obhajuje 23 mandátů a podle politických komentátorů je nepravděpodobné, že by udržela většinu. ODS obhajuje tři mandáty, výrazný propad jí tedy nehrozí. Na základě nízkých preferencí se ale rozhodla spojit síly s TOP 09 ve volební alianci. Jejich společní kandidáti se pokusí získat mandát v osmi obvodech. Komunisté obhajují jeden mandát. O 27 senátorských křesel má zájem 242 adeptů.

V komunálních volbách bude rozděleno přes 62 300 mandátů. Nejvíce křesel v zastupitelstvech obhajuje ODS (více než 5000), druhý nejvyšší počet ČSSD (asi 4500), KDU-ČSL kolem 4000 a přes 3000 mandátů obhajují komunisté.  Podle informací na webu volby.cz se o křeslo zastupitele obce nebo městské části uchází přes 234 tisíc kandidátů, což je rekordní počet. Po volbách do Poslanecké sněmovny jsou komunální volby nejoblíbenější, pravidelně se jich účastní 45 až 50 % voličů.

V Praze se kandidáti na primátora střetli v závěrečné předvolební debatě České televize. Největší šance na úspěch mají ANO a TOP 09. V čele kandidátky hnutí ANO stojí Adriana Krnáčová, bývalá výkonná ředitelka české pobočky Transparency International. Proti ní se postaví současný primátor Tomáš Hudeček z TOP 09. Kandidátku ČSSD v Praze vede ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, lídrem ODS je bývalý primátor Bohuslav Svoboda. Získat křesla v zastupitelstvu hlavního města se bude snažit rekordních 31 uskupení, o osm více než před čtyřmi lety. Praha bude oproti roku 2010, kdy byla rozdělena do sedmi částí, jedním volebním obvodem.

Karolína Kubiková

Prezident podporuje repatriaci volyňských Čechů

Prezident Miloš Zeman obdržel 2. října další žádost o repatriaci volyňských Čechů. O návrat do vlasti usiluje více než 70 rodin. Na schůzce s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem vyjádřil prezident nespokojenost s prací českého velvyslanectví v Kyjevě. Prezident se nechal slyšet, že tamní velvyslanectví nemá k volyňským Čechům dobrý vztah. Ministr zahraničních věcí se ale za práci velvyslanectví postavil a k hromadnému návratu krajanů zpět do vlasti nevidí důvod. Na schůzce po předání žádosti o repatriaci se prezident s ministrem dohodli, že žádost prověří ministerstvo vnitra.

Na tiskové konferenci toto pondělí prezident Zeman opakovaně vyjádřil podporu návratu volyňských Čechů do vlasti. Seznam by měl obsahovat až 232 žadatelů a 18. října by se měl dostat do rukou ministra vnitra Milana Chovance.

První žádost o repatriaci předala zástupkyně volyňských Čechů českým úřadům již v březnu. Důvodem zájmu o repatriaci je rusko-ukrajinská krize. O návrat do vlasti tehdy žádalo zhruba 40 rodin (podrobněji viz Carolina 851).

Kolem žádosti volyňských Čechů panuje řada nesrovnalostí. Například český velvyslanec v Kyjevě Ivan Počuch tvrdí, že se o žádosti o repatriaci dozvěděl až z médií. Věra Doušová, zástupkyně volyňských krajanů v Česku, tvrdí, že tamní velvyslanectví vyvíjí na krajany tlak, aby o své snaze přesídlit příliš nemluvili. I proto odmítla odevzdat jmenný seznam ministerstvu zahraničí, do jehož jurisdikce by problém normálně spadal.

Šárka Flídrová

Klub Karla Kryla protestuje proti vystavení busty Karla Kryla v parlamentu

V pondělí 6. října v Poslanecké sněmovně  slavnostně odhalili bustu Karla Kryla, kterou vytvořil sochař Pavel Monhart při příležitosti dvou životních výročí umělce –70 let od narození a 20 let od náhlého úmrtí. Akci zaštítil ministr kultury Daniel Herman.

S umístěním busty nesouhlasili především členové Klubu Karla Kryla. Tvrdí, že výběr místa pro vystavení písničkářovy sochy je zcela v rozporu s jeho snahou stát na straně občanů a nikoliv privilegovaných skupin. Vše vyústilo ve spuštění petice, kterou podepsalo 1357 lidí. Slavnostnímu odhalení sochy byl přítomen i zpěvákův bratr Jan, ten však proti vystavení sochy nic nenamítá.

Dolní komora parlamentu podle Monhartova vyjádření však ještě před odhalením ústně vypověděla smlouvu o výpůjčce, jelikož umístění busty musí schválit příslušná komise. Jak dlouho tedy bude busta v atriu Poslanecké sněmovny, není jisté.

Kateřina Golasovská

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Česká republika bude mít první eurokomisařku

Výbory Evropského parlamentu v úterý 7. října schválily kandidaturu Věry Jourové na post eurokomisařky. Samotné slyšení, které se konalo ve středu 1. října, europoslancům nestačilo. Jourová musela dodat ještě písemné odpovědi na doplňující otázky. Budoucí eurokomisařka bude mít na starost sféru spravedlnosti, rovnosti pohlaví a spotřebitelské politiky.

Právě spotřebitelská politika byla nejdiskutovanějším a zároveň nejkontroverznějším tématem při středečním slyšení. Jourová nepředvedla dostatečně přesvědčivý výkon při odpovídání na dodatečné dotazy europoslanců. Evropskou komisi si však získala zejména vsuvkami ze svého osobního života; svou ambici zavést spravedlnost podpořila například vlastní zkušeností s vězněním bez důkazu. Dále se věnovala citlivé problematice bezpečnosti dětí na internetu a kvótám týkajícím se obsazování žen ve firmách. Italská europoslankyně Laura Ferrarová se zeptala, jak je možné, že předseda hnutí ANO pořád vlastní holding Agrofert a mediální skupinu Mafra, i když Jourová v minulosti uvedla, že se obou podniků zbaví. Jourová na dotaz odpověděla, že se o podnikatelské záležitosti pana Babiše, bývalého ředitele holdingu Agrofert, nezajímá a že řekla vše, co věděla.

Věra Jourová před svou kandidaturou na eurokomisařku zastávala post ministryně pro místní rozvoj. Prezident Miloš Zeman ve středu 8. října jmenoval její nástupkyni Karlu Šlechtovou. Jedná se vůbec o první personální změnu v Sobotkově vládě.

Z veřejného slyšení projektu Evropské hodnoty Adam Hecl

Ekonomika

Brno hostilo největší veletrh v Česku. Vystavovatelů i návštěvníků přibylo

Brněnské výstaviště se od pondělí 29. září do pátku 3. října stalo dějištěm největšího a nejznámějšího průmyslového veletrhu ve střední Evropě. Na 56. mezinárodní strojírenský veletrh podle údajů organizátorů přijelo 75 tisíc návštěvníků a více než 1600 vystavovatelů.
Do druhého největšího města republiky letos zavítalo přibližně o čtyři tisíce lidí více než vloni. Výrazně narostl také počet firem, které během minulého týdne své zboží a služby představovaly. Do Brna totiž dorazilo 1627 vystavovatelů, což je asi o 150 více než v minulém roce.

Tato čísla však neodpovídají trendům, které v současnosti brněnský veletržní areál trápí. Největší výstaviště v ČR se totiž dlouhodobě potýká s klesajícím počtem návštěvníků. Nárůst zájmu o strojírenský veletrh je tak spíše dalším náznakem toho, že se do strojírenství i dalších průmyslových odvětví po vleklé finanční krizi opět vrací optimismus.

„Všechny veletrhy, které pořádáme, odrážejí ekonomickou situaci. Účast na nich pak prokazuje stav oboru. Vystavovatelé zastupují nabídku daného oboru na trhu a návštěvníci poptávku,“ komentoval podle iDnes.cz aktuální situaci výstaviště jeho ředitel Jiří Kuliš.

Brněnský veletrh už dávno nehostí vystavovatele pouze ze střední Evropy. Letos na Moravu dorazily společnosti z 31 států, mezi nimiž nechybělo ani Thajsko, které bylo na poslední chvíli vybráno jako oficiální partnerská země. Tento statut původně obdrželo Rusko, kvůli údajné administrativní chybě se jej však těsně před zahájením veletrhu vzdalo. Do Brna letos znovu přijelo také velké množství zástupců čínských společností, pro něž je spolupráce se středoevropskými partnery stále lákavější.

Mezinárodní strojírenský veletrh tradičně navštěvuje také řada politiků i dalších osobností. Letos tak na brněnské výstaviště zavítali prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebo ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). „Jsem velmi rád, že na tomto veletrhu diskutujeme největší problém naší země. Česká republika se vypracovala do pozice středně vyspělé země, ale k tomu, aby se stala skutečně vyspělou zemí, potřebuje udělat ještě mnoho kroků,“ citovaly ministra Mládka webové stránky www.bvv.cz.

Součástí veletržního týdne tradičně bývá také celá řada doprovodných akcí. Letos se tak v Brně mimo jiné uskutečnil veletrh Job Fair, na němž průmyslové a strojírenské podniky nabízely pracovní pozice v technických oborech.

Mezinárodní strojírenský veletrh je největší a nejstarší v České republice. Už od roku 1959 se na něm každý rok scházejí zástupci strojírenských a elektrotechnických společností z mnoha států.

Jiří Svatoš

Kultura

Začal Designblok – otevřená kniha příběhů

Otevřená kniha příběhů, jak zní název jedné z instalací, který charakterizuje celou přehlídku světového designu, se po roce opět otevírá.  V úterý 7. října totiž odstartoval již 16. ročník největší přehlídky designu ve střední Evropě, Designblok 2014. Pokud toužíte po návratu do dětství, nových zážitcích, chcete se vymanit ze stereotypu, popustit uzdu své fantazie a inspirovat se novými návrhy, instalacemi špičkových českých i zahraničních designérů, je právě Designblok tou pravou příležitostí. Tématem letošního ročníku je dětství, do kterého se prostřednictvím designbloku mohou návštěvníci na krátký čas, do neděle 12. října, výjimečně vrátit.

Kam se vydat? Designblok se odehrává v celé metropoli, součástí jsou designové obchody, významné galerie, progresivní ateliéry. Účastní se ho 111 výrobců i distributorů, 106 designérů a designerských studií, 19 školních ateliérů. Představí se na 32 výstavách a 20 módních přehlídkách. Nabídka letošního ročníku je opět bohatá. Nejvýznamnějších pět výstavních domů se nachází v centru města.

Domovem interiérového designu, svítidel a bytových doplňků je Superstudio Evropa v bývalém Šroubkově Grand hotelu na Václavském náměstí.

Zájemci o módu a unikátní šperky si přijdou na své v Openstudiu  a Arthousu. Openstudio v domě U Minuty na Staroměstském náměstí nabízí i přímý kontakt s designéry a možnost nákupu.

Centrem módy pro letošní ročník je pak Fashion Stage v kostele svatých Šimona a Judy, kde se nové kolekce představí přímo na mole.

V Arthouseu v Colloredo-Mansfeldském paláci u Karlova mostu, které je místem, kde je tenká hranice mezi uměním a designem, najdou návštěvníci instalace významných zahraničních designérských hvězd  Ineke Hanse a Gijse Bakkera. Designbloku se účastní autoři z Polska, Slovenska, Švédska, Norska a řada českých umělců, kteří zástupcům ze zahraničí srdnatě konkurují.

Hlavní výstava letošního ročníku se nachází v Superstudiu Hra v Mikulandské ulici 5, v budově někdejší základní školy. Zde jsou k vidění interaktivní instalace, které si návštěvníci mohou vyzkoušet a naplno se ponořit do světa her a bezstarostnosti školních let. Najdou zde například instalaci Oly Mirecké, polské designérky, kde si budou moci postavit vlastními silami zámky z písku a následně je destruovat pomocí katapultu. Na školním hřišti si lze za poskytnutí zálohy na pět hodin vypůjčit originální designové koloběžky a vyrazit s nimi i do města, případně navštívit další výstavní domy.

Po náročném programu je návštěvníkům k dispozici jedinečná kavárna, občerstvení U lípy, navržená k příležitosti Designbloku předním českým designérem Maximem Velčovským, která návštěvníkům nabízí možnost odpočinku, relaxace nebo příjemné zakončení designového zážitku v koruně národního stromu.

Z prvního dne Designbloku Anežka Fenclová

Kulturní festival Mezi ploty se po dvou letech vrátil

Psychiatrická nemocnice Bohnice hostila 4. a 5. října 22. ročník benefičního hudebně-divadelního festivalu Mezi ploty. Oproti minulým letům doznal mnoho změn. Každoročně se konající akce se v loňském roce odmlčela právě kvůli přípravě nové koncepce. Ředitel projektu Robert Kozler, autor nového formátu, tentokrát doplnil kulturní program programem odborným. Návštěvníci se mohli v divadle Za plotem zúčastnit několika besed na téma psychologie a psychiatrie, absolvovat rychlokurz základu meditace nebo si vyslechnout prezentaci ředitele nemocnice Martina Hollého o reformě psychiatrické péče v ČR. Součástí programu byly i diskuze s interprety festivalu.

Myšlenka otevřené a interaktivní debaty byla pro tento ročník stěžejní. Festival Mezi ploty se zařadil do programu charitativních akcí České televize, která se stala jeho mediálním partnerem. V předvečer festivalu, 3. října, odvysílala speciální díl pořadu Hyde Park, ve kterém se diváci mohli ptát odborníků na otázky týkající se duševních nemocní a jejich léčby. „V naší civilizaci se o bolestech duše příliš nemluví. Nechceme nebo se bojíme odkrýt své vnitřní problémy. Stud, nepatřičnost, strach…, to jsou důvody, proč lidé bojují se svými starostmi sami. Přitom pouhé sdílení problému má zázračný účinek,“ uvedl Robert Kozler.

Spolupráce s Českou televizí vyvrcholila odvysíláním pořadu Mezi ploty se Simonou Babčákovou v první den festivalu na ČT2. V něm se herečka Dejvického divadla bavila formou skupinové terapie s osobnostmi hudební scény, jako jsou Václav Neckář, Pavel Šporcl, Ewa Farna, nebo například s ikonou sportovního aerobiku Olgou Šípkovou o jejich zkušenostech se stresem, depresí, nervovým kolapsem či užíváním návykových látek. Slovy scénáristy pořadu Davida Smoljaka: „Jde o to, aby se diváci s těmito slavnými lidmi mohli identifikovat a uvědomit si, že se svými problémy nejsou sami a že existuje cesta k řešení.“

Festival byl ale kromě terapeutických setkání i plný hudby a divadla. Tradičně vystoupilo mnoho známých skupin. Mezi jinými Květy, Čokovoko, Tři sestry, Sunflower Caravan nebo zpěvák Tomáš Klus. Na divadelní scéně byli k vidění kromě Bohnické divadelní společnosti například studenti JAMU, soubor Hadivadlo nebo Vosto5. Letos se pro návštěvníky otevřel i prostor kostela bohnické nemocnice, kde zahrál například Dan Bárta. Více o programu a interpretech je možno nalézt na webových stránkách akce: http://www.meziploty.cz/.

Z festivalu Mezi Ploty Megi Mejdrechová

Pražské kavárny na měsíc ožívají

Nezávislý umělecký festival Kavárny naživo, který potrvá od začátku října do 1. listopadu, je ojedinělý projekt, v jehož čele stojí čtyřiadvacetiletý Jakub Stejskal. Jak sám říká, smyslem akce je „snaha o oživení pražských kaváren a zároveň pražského uměleckého života.“

V rámci festivalu se návštěvníci mohou těšit na celkem 18 různých akcí (divadelní představení, koncerty, workshopy a přednášky), které se odehrají ve 20 předních kavárnách, jako jsou třeba Mlýnská, Krásný ztráty nebo kavárny Ondřeje Kobzy. Na programu se podílí přes 200 účinkujících různých žánrů a zaměření bez nároku na honorář. Vstup na veškeré akce je zadarmo.

Slavnostní zahájení se uskutečnilo 3. října částečně na piazzetě Národního divadla, částečně v prostorách kavárny Nová scéna. Dostavily se stovky lidí, pro které organizátoři připravili bohatý, především hudební, program. V uplynulém týdnu se pak konalo hned několik akcí. Jednou z nich byla přednáška Cestovatelé bez hranic v čítárně Unijazz na Václavském náměstí, na kterou zavítalo více posluchačů, než byla čítárna schopna pojmout.

Kavárny naživo lákají a organizační tým si slibuje, že vzbuzený ohlas zajistí, aby kavárenský život 1. listopadem neskončil. Festival by se tak stal prvotním impulsem pro obohacení pražských podniků, kde tak bude prostor pro mladé umělce, aby se setkávali a vzájemně inspirovali.

Anna Jurečková

Sport

České basketbalistky na mistrovství světa skončily už v kvalifikaci do čtvrtfinále

Stříbrné medailistky nedokázaly zopakovat úspěch z roku 2010 a na mistrovství světa v Turecku skončily po čtyřech zápasech na deváté příčce. Tým pod vedením Lubora Blažka byl zpočátku limitován zraněním klíčové pivotky Petry Kulichové, ale přesto dokázal v prvním zápase porazit brazilský celek 68:55.

V dalším zápase se Češky střetly s Japonskem. Do utkání již zasáhla Petra Kulichová a se svými 19 body a 9 doskoky se stala nejlepší hráčkou. Ač by mohl výsledek 71:57 pro český tým naznačovat, že se jednalo o jednoznačný zápas, nebylo tomu tak až do poslední čtvrtiny. Češky probudila důležitá trojka křídelní hráčky Kateřiny Elhotové a to vedlo k bodové šňůře 12:0, na kterou už Japonky nezvládly zareagovat.

Vítězná bilance českých reprezentantek skončila zápasem proti španělskému týmu. Útok v první čtvrtině stagnoval a hráčky nebyly schopné zakončit košem přes precizní španělskou obranu. Nejlepší střelkyní byla Kateřina Bartoňová s pouhými osmi body, což se podepsalo na konečném výsledku 67:43 pro Španělsko.

Poslední šancí na postup do čtvrtfinále byl pro český celek zápas s Kanadou. Soupeřky ale vstoupily do duelu s větším zápalem a důsledností a za celé utkání nepustily Češky k vedení. Kanaďanky neustále zvyšovaly svůj náskok až ke konečnému vítězství 91:71. Český ženský reprezentační celek tak poprvé od roku 2009 skončil před branami osmifinále. „Samozřejmě jsme chtěli mezi nejlepších osm, ale nepovedlo se. Teď se to pár let dařilo a jednou to prostě nevyjde,“ citovaly trenéra Blažka webové stránky České basketbalové federace http://www.cbf.cz/.

V souboji o bronzové medaile zvítězily Australanky nad Tureckem 74:44. Američanky ve finále potvrdily očekávání a obhájily první příčku porážkou španělského celku 77:64.

Lenka Hrůzová

Oceláři vystřídali Litvínov v čele tabulky, trápení loňského mistra a vicemistra pokračuje

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změny na nejvyšších příčkách tabulky. Dosud neporažený Litvínov si v domácím prostředí sice poradil s nadějným nováčkem z Olomouce, ale poté, co Třinec zvítězil nad Hradcem Králové vysoko 6:0, se oceláři díky lepšímu skóre dostali do čela tabulky. Naopak na nejnižších příčkách stále zůstává loňský mistr ligy Zlín, jemuž se v dosavadních devíti kolech podařilo připsat si pouze tři body a loňský vicemistr Kometa Brno, který je na tom jen o čtyři body lépe.

V zápasu proti Olomouci se Litvínov kvůli nemocím a disciplinárním trestům musel obejít bez několika opor, jako jsou Ručinský či Šlégr. Přesto si však dokázal s výborně hrající Olomoucí poradit a díky dvěma gólům Martynka nakonec vybojoval vítězství 3:1.

Třinečtí oceláři jednoznačně ovládli zápas s Hradcem Králové, který deklasovali 6:0. Převaha Třince byla jasná už od začátku duelu, kdy v 5. a 8. minutě otevřel skóre dvěma góly Růžička. Jen o čtyři minuty později přidal třetí gól Orsava. Na konečných 6:0 upravil skóre Adamec, který se blýskl hattrickem. Tato vysoká výhra zajistila Třinci první místo v tabulce.

Hokejisté Zlína se v minulém kole mohli radovat ze své první extraligové výhry a očekávalo se, že loňský mistr ligy na své vítězství naváže, a napraví tak svůj nevydařený vstup do sezóny. Příležitost k tomu měl v neděli na plzeňském ledě. Avšak plzeňští indiáni se v pátek rozstříleli na ledě Brna a pokračovali ve své střelecké chuti. Už v 15. minutě vedli nad Zlínem 3:0. Hostům se v průběhu zápasu už nepodařilo dotáhnout náskok soupeře a utkání skončilo výsledkem 5:2. Zlín tak s jedinou výhrou zůstává na dně tabulky.

Příležitost odrazit se ode dna nevyužila ani brněnská Kometa na ledě Karlových Varů. Skóre otevřel ve 14. minutě karlovarský útočník Pšurný a o minutu později poslal puk do brněnské branky Kverka. Hostům se zásluhou Svobody sice povedlo snížit na 2:1, ale ve třetí třetině potvrdil vítězství Západočechů dvěma góly Koblasa. Kometě se tedy stále nedaří navázat na skvělou minulou sezónu a s pouhými čtyřmi body zůstává předposlední.

Týmu Pardubic se naopak v nové sezóně zatím daří skvěle a i po devátém kole zůstává  na domácím ledě neporažen. V duelu s Vítkovicemi otevřel skóre už v osmé minutě Tybor, který se významně podílel i na ostatních pardubických gólech. Pardubice nakonec přestřílely Vítkovice 4:2 a na vedoucí Třinec ztrácejí čtyři body.

Na  čtvrté místo se po vítězství 4:2 nad Libercem posunula pražská Sparta, která využila početních výhod k vstřelení tří branek.

Slavii se podařilo ukořistit tři body v Mladé Boleslavi, čímž se Pražané posunuli na šesté místo v tabulce. Mladou Boleslav zdolali bez problémů 4:0 a poprvé v sezóně se jim podařilo vyhrát na ledě soupeře.

Klára Šuhajová

Sport stručně

* Česká reprezentace odlétla na druhé kvalifikační utkání na ME 2014 do Turecka. Odehraje se 10. října na stadionu Fenerbahce v Istanbulu. V domácím týmu bude chybět několik opor, včetně kapitána Emreho. Čeští reprezentanti si již zapsali tři body za vítězství 2:1 s Nizozemskem, proti Turecku si věří na zisk dalších tří.

* Fotbalistky Slavie prohrály 8. října v úvodním kole play off Ligy mistryň v pražské Synot Tip Aréně 0:1. Až osm minut před koncem se podařilo skórovat Ruth Garcíové.
Na zápas se přišlo podívat 4224 fanoušků, což daleko předčilo původní odhad. Pro domácí hráčky to byl především jedinečný zážitek a možnost srovnat se s ženskou fotbalovou špičkou. Nejvyšší soutěž si zahrály po deseti letech a navíc na stadionu, kde se odehrávají velké zápasy domácích i světových soutěží. Naposledy zde například proti (mužské) Barceloně hrála Viktoria Plzeň.

* Synot liga má za sebou 10 kol.V neděli 5. října se odehrál poslední zápas mezi Plzní a Teplicemi. Plzeň se díky vítězství 1:0 stala lídrem průběžného pořadí s bodovým náskokem na mistrovskou Spartu a s tříbodovým na Jablonec.

Výsledky 10. kola: Jablonec - Dukla 6:0, Jihlava - Slavia 1:0, Boleslav - Brno 5:1,
Příbram - Hradec Králové 1:0, Slovácko - Ostrava 1:2, Bohemians 1905 - Budějovice 3:0.

Tabulka po 10. kole: 1. Plzeň 23 bodů, 2. Sparta 22, 3. Jablonec 20, 4. Ml. Boleslav a 5. Ostrava 17, 6. Bohemians 1905 16, 7. Teplice a 8. Slovácko 14, 9. Brno, 10. Slavia a 11. Dukla 12, 12. Příbram 11, 13. Liberec 9, 14. Budějovice 8, 15. Jihlava 7, 16. Hradec 6.

Michael Kubín

Počasí

Počasí

Poslední týden byl ve znamení sychravých rán a polojasných odpolední. Nadcházející dny slibují teploty okolo 20 stupňů. Víkend má být jasný se sluneční oblohou, která bude jako stvořená k pouštění draků a procházkám v parcích plných spadaného listí. Příští týden ale slunce vysvitne málokdy, očekáváme mírné dešťové přeháňky a zataženo. Nezbývá než doufat, že se pranostika „déšť na Havla, déšť na Vánoce“ nevyplní.

Lenka Hrůzová