23. října 2014, Carolina č. 864
udáosti od 15. do 22. října
Z domova
Senátní volby skončily vítězstvím vládní koalice, provázela je rekordně nízká účast
V letošních senátních volbách získala nejvíce křesel ČSSD, následovaná KDU-ČSL a hnutím ANO. Vládní koalice tak bude mít v jednaosmdesátičlenné horní komoře parlamentu podporu 46 zákonodárců. O volby byl mezi voliči rekordně nízký zájem, hlasovací lístek jich přišlo odevzdat jen necelých 17 %. Jedná se o nejnižší účast od vzniku Senátu v roce 1996.
Sociální demokraté získali deset křesel z obhajovaných třiadvaceti, předseda Bohuslav Sobotka považuje tento výsledek za úspěch vládní politiky. "Je to vlastně poprvé, kdy sociální demokracie vyhrála senátní volby v okamžiku, kdy je vládní stranou. A když se podíváte na to, že 19 z 27 mandátů získaly vládní strany, tak se ukazuje, že ve skutečnosti k volbám přišli spíše voliči, kteří jsou s politikou vlády spokojeni," citovaly premiéra stránky rozhlas.cz.
Lidovci zvítězili ve čtyřech obvodech, stejně jako hnutí ANO Andreje Babiše, které ale mělo vyšší ambice. Úspěch slaví koalice Strany zelených a lidovců, tři její finalisté ve druhém kole zvítězili. ODS získala dva mandáty, podle předsedy Petra Fialy jde o velmi přijatelný výsledek. Dohromady dva senátory získala hnutí Starostové a nezávislí a Starostové pro Liberecký kraj. TOP 09 šla do druhého kola se čtyřmi kandidáty, uspět nedokázal ani jeden z nich. Předseda Karel Schwarzenberg to označil za jasnou porážku, která musí vést k důkladné reformě strany.
Do Senátu míří dva miliardáři - majitel největší české textilky a držitel ceny Podnikatel roku 2013 Jiří Hlavatý (ANO) a majitel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta (Strana soukromníků ČR). Druhý zmiňovaný přitom žije již 15 let v Monaku, dojíždění na zasedání ale nepovažuje za problém. Valenta chce senátorský plat věnovat na podporu studentů na Slovácku. Ze tří ministerských kandidátů se do Senátu probojoval jen jeden - Jiří Dienstbier (ČSSD). Premiér Sobotka odmítá, že by neúspěch ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) nebo ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) vypovídal o jejich práci v čele resortů. Strana práv občanů vysílá do horní komory Františka Čubu, který porazil místopředsedkyni ČSSD a Senátu Alenu Gajdůškovou. Za obvod Prahy 5 byl zvolen Václav Láska (navržen SZ), známý advokát a bývalý vyšetřovatel, za Prahu 1 Václav Hampl (navržen KDU-ČSL), rektor Univerzity Karlovy v letech 2006-2014.
Ustavující schůze Senátu se uskuteční 19. listopadu. Očekává se, že na další dva roky zvolí předsedou opět Milana Štěcha (ČSSD), který jako jeden ze šesti senátorské křeslo obhájil.
V souvislosti s nízkou volební účastí zvažují sociální demokraté změnu zákona. Lhůta mezi prvním a druhým kolem by se protáhla na dva týdny a volební lístky pro druhé kolo by se doručovaly domů. Lidé by tak podle Bohuslava Sobotky měli více času se s kandidáty seznámit a volbu si rozmyslet. Nejde o jediný návrh na úpravu zákona. Vicepremiér Andrej Babiš preferuje, aby se hlasovalo v jeden pracovní den, prezident Miloš Zeman by zavedl povinnou volební účast.
Karolína Kubiková
Povolební jednání v Praze se chýlí ke konci, některá krajská města stále vyjednávají
Zatímco v řadě menších obcí povolební vyjednávání o koalicích skončila již pár dní po sečtení hlasů, jednání v několika krajských městech stále váznou. V hlavním městě se v pondělí 20. října dohodli zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice, složené z kandidátů za KDU-ČSL, Strany zelených a STAN, na koaliční spolupráci.
V této sestavě by však měli pouze těsnou většinu 33 hlasů z celkových 65, proto ještě nevylučují spolupráci s Pirátskou stranou. Ta ji ale odmítá. "My je rozhodně podporovat nebudeme. Ale budeme se s nimi bavit o programových prioritách," uvedl pro ČT Ondřej Profant, předseda krajského sdružení Pirátské strany v Praze. V metropoli by tak mohla jako v prvním krajském městě vzniknout koalice na vládním půdorysu. Magistrátní koaliční partneři si stanovili jako své priority výstavbu metra linky D, která by měla vést z Náměstí Míru do Písnice, a levnější jízdné v městské hromadné dopravě.
Dosluhující TOP 09, kterou pouhé čtyři dny po volbách opustili kvůli osobním sporům stávající primátor Tomáš Hudeček a předseda pražské organizace Jiří Vávra, tak zřejmě na pražském magistrátu zamíří do opozice. Strana se přesto stále nevzdává naděje na vytvoření koalice - ve středu 22. října nabídli její vyjednavači za případnou spolupráci ČSSD post primátora. Lídr kandidátky za ČSSD Miloslav Ludvík ale tuto možnost v médiích zavrhl. TOP 09 by navíc potřebovala k získání většiny další koaliční partnery.
V Brně se na spolupráci dohodlo vítězné ANO s hnutím Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených. Primátorem by se tak měl stát Petr Vokřál, lídr brněnské kandidátky za ANO. V Ostravě povolební jednání stále pokračují. Jejich zdárné dokončení údajně brzdí osobní spory mezi jednotlivými politiky. Jedná se také v Liberci, Českých Budějovicích a Pardubicích.
Zajímavostí povolebních vyjednávání je například Olomouc, kde rychlá koaliční dohoda mezi ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 poslala vítězné hnutí ANO do opozice. Novým primátorem se má stát lídr tamních sociálních demokratů Antonín Staněk. Podobný stav nastal i v Jihlavě, kde vznikající široká koalice mezi ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Fórem Jihlava a TOP 09 taktéž odsunula vítěze komunálních voleb, tedy hnutí ANO, do opozice. Primátorem v Jihlavě bude podle dohody Rudolf Chloupek z ČSSD.
Překvapením vyjednání je také například vznikající koalice v Lovosicích mezi vítězným hnutím ANO s 12 mandáty a KSČM, která získala mandáty tři. Komunisté se dostali do koalic také v Moravské Třebové spolu s vítěznou ČSSD a Sdružením nezávislých kandidátů Moravská Třebová nebo v Karviné, taktéž se sociálními demokraty.
Šárka Flídrová
Poslanci zahájili říjnovou schůzi Sněmovny
Přes odpor pravice prošel prvním čtením vládní návrh zákona o státním rozpočtu, který pro příští rok počítá se schodkem 100 miliard korun. Je o 12 miliard nižší než letos. Dolní komora parlamentu zahájila řádnou schůzi v úterý 21. října schválením jejího programu.
Celkem je na pořadu Sněmovny 133 bodů. Ve středu začala také rozprava o návrhu poslanců Jaroslava Foldyny, Jeronýma Tejce, Michala Haška (všichni ČSSD) a dalších na změnu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Předkladatelé chtějí prodloužit lhůtu pro kontrolu rozhodnutí o vydání majetku církvím z půl roku na jeden rok. Tento návrh podpořil v červenci i ústavně právní výbor. Poslanci jednání přerušili kvůli přestávce na poradu klubu vyžádané opoziční stranou TOP 09.
Kromě zákonů v prvním, druhém a třetím čtení bude Sněmovna projednávat také 26 smluv týkajících se zahraniční politiky. Je mezi nimi i smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání vydávaných v České republice a ve Slovenské republice.
Říjnová schůze zahrnuje také zákony vrácené prezidentem republiky, ty se projednají v pátek. Jde o zákon o státní službě a zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, které prezident v září vetoval. Konec schůze je naplánován na 30. října.
Od středy 22. října zasedá i horní komora, senátoři už např. odsouhlasili zrušení tzv. regulačních poplatků ve zdravotnictví nebo přijali návrh porodného na druhé dítě.
Megi Mejdrechová
Skupina Zachraň jídlo bojuje proti plýtvání potravinami, tentokrát v zemědělství
Zachraň jídlo je iniciativa šesti mladých lidí, která se snaží předejít plýtvání potravinami. Seznamuje s touto problematikou širší veřejnost, a chce tím otevřít toto nepříliš diskutované téma. "Problém plýtvání jídlem je velice komplexní a má mnoho rozměrů. Rozhodli jsme se upozornit zrovna na tuto část potravinového řetězce, protože se vyhazováním jídla při jeho výrobě a distribuci u nás nikdo nezabývá," říká Adam Podhola, tiskový mluvčí iniciativy.
Již loni v září se uskutečnila první akce, jejímž cílem bylo upozornit na nesmyslné likvidování nepotřebných potravin - Hostina pro tisíc, kde se zdarma rozdávalo jídlo uvařené ze surovin, jež by se musely vyhodit.
Letos přišla skupina Zachraň jídlo s dalším projektem. V sobotu 18. října na piazzettě Národního divadla zorganizovala happening Tisíc kilo, který měl podobu improvizované tržnice, kde dobrovolníci prodávali brambory, mrkev a cibuli za symbolickou cenu. Tato událost si získala obrovskou přízeň veřejnosti, a to hlavně na Facebooku, na místo pak dorazilo několik stovek lidí a během pár hodin byla veškerá zelenina, darovaná zemědělci z okolí Prahy, pryč.
Kampaň nejen poukazuje na zbytečné vyhazování potravin, ale zároveň informuje o možnosti darovat jídlo, kterého se v zemědělství znehodnotí až 37 %, ať už z důvodu estetické selekce nebo nadúrody vzniklé především kvůli levnější konkurenci ze zahraničí. Čeští zemědělci mohou věnovat nepotřebnou část své úrody například Potravinové bance, která ji dál distribuuje do dětských domovů či azylových domů.
Z tiskové konference a happeningu Tisíc kilo Anna Jurečková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
České komunální volby už mají své vítěze a své poražené, Slováci teprve rozhodnou
Volby do obecních, respektive městských zastupitelstev a volby starostů a primátorů se na Slovensku konají vždy v posledních čtrnácti dnech jejich volebního období. Konec volebního období současných zastupitelů vychází u našich východních sousedů na 27. listopad a volit půjdou v sobotu 15. listopadu.
Předpisy stanoví, že politické strany musí své kandidáty představit veřejnosti nejpozději 55 dní před zahájením voleb. Zároveň umožňují kandidovat i nezávislým osobnostem, avšak pouze za podmínky, že se jim podaří získat potřebný počet podpisů voličů v dané lokalitě. Počet potřebných podpisů se vyměřuje podle počtu obyvatel obce (volebního obvodu). Například v Piešťanech kandiduje celkem šest lidí na úřad starosty, přičemž pět z nich není členem žádné politické strany ani hnutí. V Bratislavě je situace podobná, z deseti kandidátů je jich sedm nezávislých.
Kromě stále více oblíbených nezávislých kandidátů najdou voliči na kandidátkách reprezentanty téměř všech stran a politických subjektů - kromě vládního Směru-SD např. Křesťanskodemokratického hnutí, Obyčejných lidí a nezávislých osobností, Slovenské demokratické a křesťanská unie - Demokratické strany nebo stranu, která vystupuje pod zkratkou MOST-HÍD a která reprezentuje zájmy především maďarské komunity na Slovensku. Voliči budou mít rovněž možnost podpořit Stranu romské unie na Slovensku (SRÚS), Stranu romské koalice (SRK) nebo Romskou iniciativu Slovenska (RIS). "O místo v zastupitelstvech se bude ucházet 160 kandidátů s naší podporou," řekl TASR předseda SRK Gejza Adam.
Komunální volby se na Slovensku - stejně jako v Česku - těší relativně velké oblibě. Před čtyřmi lety se k volebním urnám dostavilo 49,69 % z celkového počtu 4 409 194 oprávněných voličů. Tato vysoká účast je v poměrně silném kontrastu k účasti v květnových volbách do EP, kdy se rozhodlo vyjádřit svůj postoj pouhých 13,05 % Slováků (nejméně v celé EU).
Vojtěch Beran
Ekonomika
Žofínské fórum o potravinové soběstačnosti přineslo příslib lepší budoucnosti
Měli bychom v současné potravinové krizi najít pozitiva a uplatnit se na nových trzích mimo EU - i k tomu vyzval ministr zemědělství Marian Jurečka 6. října na 171. Žofínském fóru v Praze. Odborníci a ředitelé firem se na něm vyjadřovali na téma potravinové soběstačnosti České republiky, zejména v souvislosti s ruským embargem na dovoz potravin.
Diskutovalo se o současných problémech českého zemědělství a také nad novelami zákonů
o potravinách. Ministr zemědělství se zmínil o zpřísnění dovozové politiky České republiky, které platí už od letošního října. Nově musejí dovozci potravin informovat úřady o zásilkách 48 hodin předem, místo dřívějších 24. Řeč byla též o chystaném projektu České Vánoce s cílem podpořit prodej domácích potravin. Marketingová akce bude mít podobu soutěže o ceny a mají z ní profitovat jak spotřebitelé, tak obchodníci. V souvislosti s tuzemskými potravinami též uvedl, že do půl roku by měly být přesně určeny podmínky, za kterých může být výrobek označován jako vyrobený v ČR.
Mimo ministra zemědělství měli svůj panel i prezident Agrární komory a Potravinářské komory Miroslav Toman, ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica, ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena a Egon Čierný, manažer segmentového řízení Komerční banky.
Žofínské fórum je událostí, které se účastní prezidenti, předsedové vlád, ministři, odborníci a představitelé důležitých organizací. Koná se nepravidelně od roku 1994. Letos jich bude zhruba dvacet.
Ze Žofínského fóra Adam Hecl
ČSA se snaží vymanit z krize. Propouštějí, snižují platy a ruší linky na východ
České aerolinie přestanou kvůli napjatým vztahům mezi Ruskem a Ukrajinou v zimním období létat do Permu, Nižního Novgorodu a Alma-Aty. Nezájem o tyto spoje vedl k jejich dočasnému vyškrtnutí z českého letového řádu. Na zbývajících linkách nahradí airbusy A 320 menší letouny A 319. Loni ČSA prodělaly 922 milionů korun, proto se snaží omezit veškeré nepotřebné výdaje.
Plánovaná propouštění v řadách Českých aerolinií vyvolala u personálu nevoli, stávková pohotovost stevardů a letušek proto stále trvá. O místo má podle ČT 24 přijít 77 pilotů, 172 palubních průvodčích a desítky zaměstnanců z administrativy. Zbytku personálu bude snížen plat, pilotům nováčkům zhruba o pětinu, zkušeným vedoucím kabin dokonce až o 30 %. V zahraničních leteckých společnostech by si přitom mohli zkušení piloti vydělat i dvojnásobek. "Pokud by zkušení piloti odešli létat do světa, tak bude lepší společnost zavřít a začít ji budovat znovu na zelené louce," uvedl podle ČT 24 prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Stanislav Fiala.
České aerolinie jsou dceřinou společností Českého aeroholdingu a jsou jednou z pěti nejstarších leteckých společností na světě. V roce 2008 se firma začala potýkat s vážnými hospodářskými problémy, stát jí poskytl finanční pomoc ve výši 2,5 miliardy korun, ale to ke stabilizaci nevedlo. Restrukturalizace ČSA započala v roce 2010, kdy firma čítala okolo 3300 zaměstnanců a 50 letadel. Nyní vlastní 24 letadel a zaměstnávají zhruba 900 lidí. Dalším pokusem o záchranu byl i prodej 44 % akcií prosperující letecké společnosti Korean Air v roce 2013. Ta chtěla z Prahy vytvořit jeden z hlavních evropských uzlů pro asijské turisty.
Lenka Hrůzová
Kultura
Česko poslouchá Evropu, Evropa poslouchá Česko
Tak by se dal jednou větou vystihnout koncert v rámci projektu Euroradio Jazz Orchestra, který se uskutečnil 16. října v budově Českého rozhlasu, jenž akci poprvé zaštiťoval.
Unikátní jazzový orchestr tvořili nejlepší hudebníci z nejrůznějších koutů Evropy. Za Českou republiku letos vystoupili dirigent Jan Jirucha, trumpetistka Štěpánka Balcarová a trombonista Štěpán Janoušek, dále v pražském Karlíně rozezněli své nástroje umělci ze Slovinska, Nizozemska, Německa, Chorvatska, Rakouska, Řecka, Bulharska, Slovenska a Skandinávie.
V polovině koncertu vystoupila mladá rumunská zpěvačka Elena Mindru, která přednesla jazzové skladby inspirované folklorem své vlasti. Hudebníci hráli skladby inspirované českými osobnostmi, jako jsou režisér František Vláčil a malíř Jan Zrzavý. Všechny byly vytvořeny speciálně pro tuto událost.
Ansámbl poté putoval do Hradce Králové, kde zahrál celý repertoár na festivalu Jazz Goes To Town.
Český rozhlas pořídil z karlínského koncertu záznam, který odvysílá 31. října od 21:30 na stanici Vltava. Přijímače však budou moci ladit posluchači po celé Evropě, neboť koncert do svého programu zařadily i další stanice Evropské vysílací unie.
Z karlínského studia Kateřina Golasovská
Havlíčkův Brod opět navštívily české literární hvězdy. Na veletrh dorazily tisíce návštěvníků
Havlíčkobrodský kulturní dům hostil v pátek 17. a v sobotu 18. října čtyřiadvacátý ročník Podzimního knižního veletrhu. Svůj sortiment na něm více než 15 tisícům návštěvníků představilo 165 vystavovatelů.
Zatímco počet nakladatelů, kteří v Havlíčkově Brodě své zboží nabízeli, se oproti loňsku nezměnil, množství příchozích se ve srovnání s minulými ročníky mírně zvýšilo. "Podle našich odhadů je pravděpodobné, že počet návštěvníků překročil 15 tisíc, takže myslím, že můžeme říci, že letošní veletrh byl opět velice úspěšný. Potěšilo nás také, že se během uplynulých dvou dní uskutečnilo více než sto diskusí a přednášek, na nichž se čtenáři mohli osobně setkat s více či méně známými spisovateli," řekla po skončení Podzimního knižního veletrhu jeho ředitelka Markéta Hejkalová.
I letos přijela do Havlíčkova Brodu řada předních českých literátů. Návštěvníci tak mohli besedovat mimo jiné se Zdeňkem Svěrákem, Ludvíkem Vaculíkem či Michalem Vieweghem.
"Na Podzimní knižní veletrh jezdím už dlouhá léta a vždy se mi tady moc líbí, takže hrdě prohlašuji, že patřím mezi velké příznivce tohoto festivalu," uvedl Viewegh.
V Havlíčkově Brodě se každoročně udělují také ceny za nejkrásnější knihy, představené během veletrhu. Letos hodnotitele mimo jiné zaujaly publikace Nezlomený vězeň totalit či Baroko na Havlíčkobrodsku. Ocenění za nejhezčí dětskou knihu pak obdrželo dílo Mizící hmyzíci autorky Daniely Krolupperové.
"Zdejší veletrh má na české literární scéně velice dobré jméno, a proto si této ceny pochopitelně velice vážíme. V Havlíčkově Brodě se totiž vždy představují nejkvalitnější české knihy," sdělil Martin Bedřich, šéfredaktor nakladatelství Portál, které Mizící hmyzíky vydalo.
Podzimní knižní veletrh se koná každoročně od roku 1991. Pravidelně se na něm představují známí čeští autoři, ale i začínající vydavatelé, spisovatelé, překladatelé či ilustrátoři. V příštím roce se literáti se čtenáři v Havlíčkově Brodě setkají už po pětadvacáté. Jublilejní ročník veletrhu se uskuteční 9. a 10. října.
Z Havlíčkova Brodu Jiří Svatoš
Signal festival podruhé v Praze
Zdi kostela sv. Ludmily na náměstí Míru, palác Kinských na Staroměstském náměstí, Tyršův dům, sochu sv. Kajetána na Karlově mostě a další architektonické unikáty historického centra Prahy, ale i skrytá zákoutí rozsvítila ve čtyřech říjnových večerech, od 16. do 19., světla druhého ročníku Signal festivalu, jediného světelného festivalu, který se koná v České republice.
Akce, jejíž loňskou premiéru zařadil britský deník The Guardian mezi deset nejlepších v Evropě, nabídla opět rozmanitý program, obohacený o řadu nových prvků. Záměr pořadatelů ohromit diváky se i letos naplnil. Návštěvnost dosáhla rekordního čísla, přibližně 350 tisíc.
Za podpory Magistrátu hlavního města Prahy poskytl Signal plátno pro světelné umění zcela novým hostům, z nichž někteří zde uvedli svá díla ve světových premiérách. Takto se na průčelí kostela sv. Ludmily představilo dílo s názvem Evoluce, které připravilo barcelonské studio Onionlab. Jediným zástupcem 3D videomappingu byl projekt turecké skupiny umělců Nerdworking, který umožnil exkurz přímo do iluzivních prostor. Českou výtvarnou scénu reprezentovali například Petr Nikl, Richard Loskot či David Černý se svým dílem Speederman nebo Gabriela Procházka, která umístila své dílo Kraken pod hladinu Vltavy poblíž Karlova mostu.
Festival kromě netradičních vycházek za historickými dominantami nabídl návštěvníkům také možnost zapojit se a poznávat světelné efekty vlastní zkušeností. K tomu posloužily především interaktivní instalace, kde bylo možné například pomocí hlasu rozzářit zeď Staroměstské mostecké věže a sledovat přenos zvukových vln.
Organizátoři v čele s ředitelem Martinem Poštou a programovým ředitelem Pavlem Sedlákem oslovili nové osobnosti a nabídli mimo hlavních velkoformátových videomappingů a 20 projekcí také rozšířený doprovodný program v podobě vernisáží, workshopů (například malování světlem) a díky spolupráci s podnikem Pražské Benátky i světelné plavby po Vltavě na palubě lodiček Vodouch. Oproti premiérovému ročníku se tentokrát dění koncentrovalo výhradně do nejužšího centra města. Dostupnost podpořily také posílené spoje MHD. Byly vytvořeny tři orientační trasy: rodinná, říční a herní. Nově byla také zdarma ke stažení dvojjazyčná mobilní aplikace, která sloužila jako program, a zároveň byla vybavena mapou pro snazší orientaci.
Držet správný kurz pomáhal též Jari Haanperä. Jeho projekt Fyr Lighthause, který ozářil dvůr Fakulty sociálních věd v Hollaru stovkou postupně se rozsvěcujících a zhasínajících žárovek a luceren, tak naplnil záměr svého tvůrce ,,být poctou majákům, stejně jako všem ohnivým a dalším signálům, které pomáhají těm, kdo putují nocí".
Organizátoři festivalu již také vyslali signál, že brzy začnou chystat třetí ročník, který Prahu zahalí do světelné krásy od 15. do 18. října 2015." Informace o něm a fotografie z toho letošního najdete na stránkách www.signalfestival.com.
Z druhého ročníku Signal festivalu Anežka Fenclová
Letošní exhibiční sezona Slam poetry přinesla první souboj týmů
Vystoupení, které neslo oficiální název Slam poetry Flying cirkus - Čechy vs. Morava, se odehrálo 15. října a hostil ho v tomto ohledu již známý pražský podnik Café v lese. Opět se potvrdilo, že se českému slamu daří, v malém prostoru se sešlo něco málo pod dvě stě posluchačů.
Patnáctá exhibice přinesla v Česku nový, týmový prvek do jinak zavedeného konceptu. Ten je zajímavou inovací, která ukazuje odvahu organizátorů zkoušet nové věci. V Praze se proti sobě poprvé postavily dva týmy složené z mistrů "poezie v ringu", český tým tvořili Bohdan Bláhovec, Metoděj Constantine a Bio Masha, moravský zase Jan Jílek, Jakub Foll a Zuzana Kantorová.
Současně se již také konají první regionální kola Slam poetry, ze kterých vzejde nový mistr ČR. Soutěže se může zúčastnit každý, pravidla jsou jednoduchá. Veršovaná autorská tvorba. Žádné rekvizity. Tři minuty na přednes. Díky tomu se často jednotlivá vystoupení dost liší, od pečlivě připravených, poetických projevů až po čirou improvizaci, ze které často vzejdou velmi nečekané obraty a situace. Důležitým prvkem je interakce s publikem, neboť hodnocení vychází právě od několika náhodně zvolených diváků. Samotná atmosféra vystoupení bývá jen těžko zachytitelná, funguje zde především kouzlo okamžiku. Tím se slamování zásadně liší od klasické poezie.
V Čechách se začátek "básnických klání" počítá od roku 2005, kdy první mistrovství republiky iniciovali Jaromír Konečný, Martin Reiner a Miroslav Balaštík. Poetry slam vznikl v 80. letech v USA a idea se připisuje chicagskému básníku Marcu Smithovi. V Čechách se díky omylu Martina Pluháčka ujal název Slam poetry, který přetrvává dodnes.
Pražské regionální kolo se koná stejně jako loni 27. listopadu opět v podniku Café v lese.
Z Café v lese Michael Kubín
Sport
Třinec vybojoval šestibodový náskok, Slavia a Vítkovice se trápí
Hokejisté Třince porazili v nedělním 14. kole extraligy rozjeté Pardubice, a zajistili si tak v čele tabulky šestibodový náskok. Druhá příčka patří Hradci Králové, který na domácím ledě porazil trápící se Vítkovice. Olomouc udolala pražskou Slavii na nájezdy, a Pražané tak utrpěli již pátou porážku v řadě.
Oceláři se rychle vzpamatovali z ojedinělé porážky v minulém kole na Spartě a v bitvě o šestibodové vedení v tabulce předvedli skvělý hokej. Souboj prvního a druhého týmu extraligy nakonec díky důraznějšímu zakončení ovládl Třinec, a dosud druhé Pardubice spadly na čtvrté místo.
Na druhou příčku poskočil díky vítězství nad Vítkovicemi Hradec Králové. Po uplynutí normální hrací doby zůstával výsledek stále nerozhodný a nic na tom nezměnilo ani prodloužení. Vítězství Hradce pak zajistil při samostatných nájezdech kapitán Jiří Šimánek. Pro Vítkovice to byla již osmá porážka v řadě.
Nájezdy musely rozhodnout i utkání mezi Slávií a nováčkem z Olomouce. Bod navíc si nakonec z Prahy odvezla Olomouc. Pro Slavii to byla už pátá porážka za sebou a v pěti říjnových zápasech získala jen jeden jediný bod.
A do třetice nájezdy - tentokrát v souboji Zlína a Mladé Boleslavi. Loňským mistrům se podařilo vyhrát již podruhé v řadě, když v Boleslavi proměnili všechny tři nájezdy. Jsou sice stále poslední, ale na předposlední Vítkovice ztrácejí už jen dva body.
Pořadím v tabulce však zamíchala úterní dohrávka desátého kola, která přinesla zápasy Litvínova s Vítkovicemi a Liberce s Plzní. Vítkovicím se ani tentokrát nepodařilo zvítězit a protáhly svou smutnou sérii porážek na devět zápasů. Litvínov díky této výhře vystřídal Hradec na druhém místě tabulky. Liberec doma podlehl Plzni, která si díky zisku tří bodů polepšila o čtyři příčky.
Výsledky: Třinec - Pardubice 5:2, Hradec Králové - Vítkovice 3:2 s.n., Slávie - Olomouc 2:3 s.n., Mladá Boleslav - Zlín 3:4 s.n., Brno - Liberec 3:1, Plzeň - Sparta 2:5, Karlovy Vary - Litvínov 2:1
Dohrávka desátého kola: Liberec - Plzeň 1:2, Vítkovice - Litvínov 2:3
Tabulka: 1. Třinec (34), 2. Litvínov (28), 3. Hradec Králové (28), 4. Sparta (27), 5. Pardubice (27), 6. Plzeň (19), 7. Mladá Boleslav (19), 8. Karlovy Vary (19), 9. Olomouc (17), 10. Liberec (16),11. Brno (15), 12. Slavia (15), 13. Vítkovice (13), 14. Zlín (11)
Klára Šuhajová
Bikini fitnesska Bečková: Před jarní sezonou si dám pauzu
Kategorii přitažlivosti a symetrie v kulturistické pohárové soutěži Partners Cup 2014 ovládla Daniela Bečková. Závodnice z Kroměříže zvítězila mezi dvanácti soupeřkami v Bikini fitness a stala se i absolutní vítězkou napříč výškovými skupinami. Soupeřilo se 18. října v Čelákovicích u Prahy, kde se obdobná klání pořádají už od roku 1995.
Daniela Bečková soutěžila v kategorii Bikini fitness nad 164 cm. Stejně jako pět dalších soupeřek měla nejprve 90 sekund na to, aby na pódiu předvedla v pohybové sestavě svou figuru a následně ve čtvrtobrátkách vystavila své ženské proporce k posouzení odborné porotě v čele s trenérem Vladimírem Pajičem. V této kategorii, v níž jde především o celkově přitažlivý ženský dojem založený na symetrii svalového tonu, obsadila suverénně první místo, a mohla se tak utkat o titul absolutní šampionky s vítězkou kategorie do 164 cm Denisou Ženíškovou. I tento titul vyhrála.
Bečková, která se dříve živila jako modelka, závodila v Čelákovicích za oddíl Atomy Sport-club Kroměříž a ukončila touto soutěží svou letošní sezonu. "Teď si dám pauzu a pak se začnu připravovat na jarní sezonu," řekla těsně po výhře na Partners Cupu. Na příští rok plánuje, že se zúčastní mistrovství Moravy a Slezska, mistrovství České republiky a také mistrovství Evropy. Zdali se ale příští rok vrátí i na turnaj do Čelákovic, ještě neví.
Celkově se letos na Partners Cupu utkalo přes 70 závodníků v deseti kategoriích. Soutěžili muži, ženy i děti rozčleněni dle váhy či výšky. Před zahájením finále byla v sále přítomna i většina vítězů minulých ročníků. Mezi nimi i loňský absolutní vítěz Guran Bartosz z Polska, který sice letos soutěžil, nicméně na druhé místo ho odsunul Filip Kocáb.
Z Čelákovic Filip Krumphanzl
Počasí
Počasí
Do Česka vtrhla zima. Ta se pozná podle toho, že sněží, což se v noci z úterka na středu v několika lokalitách skutečně stalo. Teploty, které ještě o víkendu atakovaly i dvacetistupňovou hranici, povážlivě klesly až k rozmezí mezi 5-10 stupni. V následujících dnech by sice sněhu přibývat nemělo, ale zato hrozí silné lijáky a také vítr. Spolu s 6-11 stupni Celsia se tedy zase vrací podzim, ale kdoví, na jak dlouho ještě.
Redakce