31. října 2014, Carolina č. 865

události od 22. do 29. října


Z domova

Prezident udělil státní vyznamenání, ocenil státníky, hrdiny, padlé vojáky i umělce

Česká republika 28. října oslavila 96. výročí vzniku samostatného Československa. U příležitosti tohoto významného svátku prezident Miloš Zeman na Pražském hradě ocenil celkem třiatřicet osobností, letos poprvé ve dvou ceremoniálech.

První se konal v Trůnním sále v odpoledních hodinách, kde Řád bílého lva obdržel Nicholas Winton, hrdina druhé světové války, který zachránil 669 židovských dětí před nacisty, a in memoriam také bývalý britský premiér a ikona boje proti nacistickému Německu Winston Churchill, za něhož ocenění převzal jeho vnuk a britský poslanec Nicolas Soames.

Nejvyšší státní vyznamenání si odnesl ve večerním ceremoniálu konaném ve Vladislavském sále slovenský předseda vlády Robert Fico, který ho obdržel za zásluhy o skvělé česko-slovenské vztahy. Posledním nejvýše vyznamenaným se pak stal někdejší rakouský kancléř Franz Vranitzky za podporu českých emigrantů po srpnu 1968.

Řád T. G. Masaryka prezident udělil za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity zpěvačce Haně Hegerové, rakouskému nakladateli a mediálnímu podnikateli Eduardu Harantovi, českému cestovateli Miroslavu Zikmundovi a in memoriam také písničkáři Karlu Krylovi.

Kontroverze vyvolalo udílení medailí Za zásluhy, především v oblasti umění. Vyznamenání dostali zpěvačka Lucie Bílá a režiséři Filip Renč a Robert Sedláček, který navíc způsobil pozdvižení kvůli nevhodnému oděvu v podobě fleecové bundy a červeného trika. Mezi dalšími prezident ocenil někdejší poslankyni Boženu Fukovou, která jako jedna z mála hlasovala v Národním shromáždění proti pobytu sovětských vojsk na území ČSSR, či osobnosti automobilového průmyslu Carla Horsta Hahna a in memoriam Ludvíka Kalmu. V neposlední řadě vyznamenal in memoriam medailí Za hrdinství v boji pětici českých vojáků padlých letos v červenci při misi v Afghánistánu.

Večernímu obřadu přihlíželo mnoho významných osobností, mezi nimi bývalý prezident Václav Klaus s manželkou. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek měl na klopě saka odznaky Jihočeské a Masarykovy univerzity jako projev nesouhlasu s nepozváním jejich rektorů  na Hrad z důvodu osobních střetů s prezidentem. Pozvání pak na protest nepřijali ani další rektoři, mezi nimi Tomáš Zima, předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy.

Nina Ortová

Kde se tvoří zákony. Poslanecká sněmovna i Senát se otevřely návštěvníkům

Fronta se táhla od hlavních vrat až za roh. Zástupy lidí v chladném dopoledni přešlapovaly až téměř na sousední Malostranské náměstí. Na 28. října, den výročí vzniku samostatného československého státu, se totiž lidem otevřely prostory, jež jindy v roce zůstávají zapovězené. Návštěvníci si mohli v Praze prohlédnout obě komory parlamentu, tedy Poslaneckou sněmovnu a Senát.

Stejně jako v minulých letech dorazili na den otevřených dveří občané z různých koutů republiky. Při čekání ve frontě se tak nesla mimo jiné moravská či slezská nářečí, místy i slovenština. Kdo dorazil ještě před devátou, kdy se dveře paláců otevíraly, měl výhodu. Ostatní museli čekat, protože zájem byl velký.

Kdo vytrval a dostal se dovnitř, mohl se těšit na poutavou přednášku. Skupinky po čtyřiceti lidech procházely paláci Poslanecké sněmovny, seznamovaly se s historickým i současným posláním budov a též s historií českého parlamentarismu. Prohlídka zavedla zájemce do hlavního jednacího sálu i do dalších prostor, často s historickými předměty. Sněmovna podle ČTK přilákala přibližně 1300 zájemců.

Den otevřených dveří se koná každoročně, a to 28. října - den vzniku samostatného československého státu, a 8. května - den konce druhé světové války. I přes dlouhé čekání a složitou organizaci panovala při prohlídce Sněmovny příjemná atmosféra.

Ze Sněmovny David Slouka

Poslanci potvrdili novelu služebního zákona, přehlasovali veto prezidenta

Služební zákon bude od 1. ledna platit a dál počítá i s pozicemi politických náměstků. Poslanecká sněmovna v pátek 24. října přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana, kterému právě političtí náměstci v návrhu vadí. Už dřív avizoval, že se obrátí na Ústavní soud.

"Podání k Ústavnímu soudu je připraveno a samozřejmě může být podáno teprve tehdy, až případně přehlasované prezidentské veto vyjde jako zákon ve sbírce zákonů," řekl Zeman Českému rozhlasu. Premiér Bohuslav Sobotka považuje hrozbu ústavní stížností za neopodstatněnou. "Nepochybně všichni objektivní ústavní experti řeknou panu prezidentovi totéž, co říkáme jako představitelé vlády a vládní koalice, co říkají naši právníci - tady prostě není důvod pro podání ústavní stížnosti," citovaly Sobotku Lidové noviny. Prezidentovi vadí funkce takzvaných politických náměstků, s nimiž návrh vedle takzvaných odborných počítá. Ti političtí by zastupovali jednotlivé ministry na jednání vlády či odborných komisí.

Na současné podobě se po dlouhých jednáních shodla koalice s opozičními ODS a TOP 09. Pro služební zákon tak hlasovalo 123 ze 166 přítomných poslanců. Komunisté se zdrželi a proti bylo jen hnutí Úsvit.

Na téže schůzi Sněmovny prošel prvním čtením i návrh rozpočtu pro příští rok. Schodek má proti letošnímu klesnout o 12 miliard korun na 100 miliard. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) považuje návrh navzdory kritice opozice za podařený. "Podpořili ho zaměstnavatelé, odboráři, prezident. Hlavně se nenavyšuje dluh," hájil rozpočet Babiš pro Český rozhlas. Naopak bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ho vidí jako projídání budoucnosti.

Šimon Dušek

Ochutnávka ze zemí třetího světa: v Holešovicích se jedli škorpióni a kachní embrya

Mezi dřevěnými stánky se tlačily davy lidí, z reproduktorů křičelo raggae a chladným vzduchem se nesla vůně připravovaného masa. Pražské Holešovice, okolí Cross Clubu, se proměnilo v malou africkou vesnici, v níž se podávaly pokrmy typické pro země třetího světa. "Vařily tu i kuchařky bez domova," líčili pořadatelé festivalu na facebookových stránkách.

Návštěvníci tak měli v neděli a v pondělí jedinečnou možnost ochutnat autentické potraviny z chudších oblastí naší planety. Nejvíc lákaly rozličné druhy hmyzu. Pro ty, kteří se nebáli zajít ještě dál, se pak připravovaly takové speciality jako kuřecí pařáty, kachní embrya a k večeru se ochutnávali i štíři. Na své si ale přišli i ti méně odvážní, a dokonce i vegetariáni. Nabídka pouličního jídla byla opravdu široká a musela uspokojit i toho nejnáročnějšího gurmána. Nechyběl ani zajímavý doprovodný program, který se z části konal uvnitř klubu. Návštěvníci festivalu se mohli naučit tamní domorodé tance nebo zhlédnout některý z cestovatelských dokumentů. Večer pokračoval na afterparty přímo v Cross Clubu.

Organizátoři mohou první ročník považovat za úspěšný. "Výborná akce, každý si myslím našel to své... my byli spokojeni moc, díky a těším se na další ročník!" Napsal jeden z účastníků pořadatelům na sociální síť a další se přidávali. Spokojení návštěvníci si rozhodně neodnesli jen nevšední chuťové zážitky a již teď volají po dalším "hmyzožraní".

Z festivalu Karolína Šimková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Zeman navštívil Čínu, čeští podnikatelé tam uzavřeli obchody za miliardy

Především k podpoře českého exportu využil prezident Miloš Zeman státní návštěvu Číny, kterou absolvoval od 24. do 27. října. Jednal třeba o zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, o kterou se uchází i čínský dodavatel. Hostitele ujistil, že Česko bude v Evropské unii podporovat zrušení víz pro obyvatele Čínské lidové republiky. Chce tak přilákat turisty i studenty.

"Jsme vázáni pravidly Evropské unie. Ale na druhé straně jako členský stát Evropské unie budeme nepochybně toto vízové zjednodušení požadovat s finálním cílem zrušit víza úplně," řekl Zeman podle ČTK.

Cestu prezident zahájil v provincii S´-čchuan, kde se setkal s místopředsedou čínské vlády Ma Kchajem. Hovořili mimo jiné o zřízení přímé linky Praha - Šanghaj. Navštívil rovněž mezinárodní veletrh, kterého se účastnily i české firmy.

V Pekingu prezident Zeman zavítal na česko-čínské podnikatelské fórum, kde se setkal se zástupci Bank of China, která má příští rok otevřít pobočku v ČR.

Zástupci českých podnikatelů uzavřeli v Číně také několik obchodních smluv. Hlavu státu jich doprovázelo na pět desítek. Byl mezi nimi i Petr Nečas, někdejší předseda vlády za ODS, jako zástupce firmy Delta Capital.

Prezidenta Si Ťin-pchinga Zeman ujistil, že Česká republika uznává územní celistvost Číny  a nehodlá se vměšovat do jejích vnitřních záležitostí. "Věříme, že se v dohledné době podaří dosáhnout mírového sjednocení s Tchaj-wanem, který považujeme za integrální součást vaší země," citovala Zemana agenturní zpráva.

Johana Trešlová

Ekonomika

Protiruské sankce českou ekonomiku výrazně nepoškodí, shodli se ekonomové

Ruský trh není pro českou ekonomiku natolik významný, aby ji sankce výrazně poškodily. Vyplynulo to z debaty, která se konala ve čtvrtek 23. října v Evropském domě v centru Prahy. "Ruská ekonomika je na evropské závislá, evropská na ruské nikoliv," prohlásil poradce prezidenta Hospodářské komory Miroslav Zámečník.

Na fóru diskutovali také předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček, Vilém Semerák z CERGE-EI a Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. "I kdyby Evropská unie zakázala dovoz energetických surovin z Ruska, Česko by to do recese neuvrhlo," odhaduje Horská.

Evropská unie zpřísnila ekonomické sankce vůči Rusku naposledy 12. září. Kvůli konfliktu na Ukrajině omezila obchod se zbraněmi, vývoz technologií pro zbrojní a ropný průmysl a přístup na bankovní trh finančním institucím, kde je Rusko většinovým vlastníkem. Moskva odpověděla zákazem dovozu zemědělských produktů členských států EU.

Rusko však není pro českou ekonomiku nezbytně důležitým odbytištěm. Připadá na něj jen tříprocentní podíl z příjmů z exportu. Česko je nejvíce závislé na Německu (21 %), dále následují USA (5 %) a Slovensko (4 %). České firmy přijdou podle Semeráka nejhůře o osm miliard korun, což by se však na růstu ekonomiky negativně promítlo jen v řádu setin procenta HDP. Hlubší dopady by Česku hrozily pouze v případě, že by Rusko zakázalo dovoz i výrobu automobilů západních značek na svém území. Pokud by ukrajinská krize trvala, mohl by se navýšit i armádní rozpočet.

Některé české podniky však sankce zasáhnou výrazně. Na export sýrů do Ruska se například specializovala jihočeská Madeta, které kvůli omezení dovozu potravin klesnou tržby o stamilióny korun. Ministr zemědělství Marian Jurečka proto jedná o kompenzaci poškozeným firmám. Proti tomu Havlíček namítl: "Firmy spoléhaly na rizikový ruský trh a stát jim teď nemůže jednoduše ztráty kompenzovat. Naopak je musí nabádat k diverzifikaci rizik."

Pokračující ukrajinská krize je podle diskutujících ekonomů nebezpečná pro EU nejen z bezpečnostního hlediska, ale i vzhledem k možným budoucím výdajům. Přesto se všichni účastníci shodli, že dopad sankcí pocítí nejvíce ruská ekonomika. A to hlavně kvůli ztrátě důvěry obchodníků a investorů. "Rusko se střelilo do vlastní nohy," dodal Havlíček.

Z Evropského domu Josef Mačí

V aerolinkách se nestávkuje. Propouštění bude mírnější

Ohlášená stávka stevardů a letušek v Českých aeroliniích se ruší. V pátek 24. října se odbory dohodly s vedením na kompromisním řešení, čímž snížily stav propouštěných a zároveň zabránily dalším finančním potížím ČSA. Zástupci odborů protesty proti propuštění původně naplánovali na čtvrtek 30. října.

Propuštění se mělo týkat 77 pilotů, 172 stevardů a letušek a 66 technicko-hospodářských pracovníků, byť tato čísla skrývala rezervy. Po pátečním jednání by měl dopravce propustit 69 letušek a stevardů, 65 pilotů a 26 administrativních pracovníků.

Letecká společnost vykázala za minulý rok ztrátu 922 milionů korun. Právě dlouhodobá ztrátovost ČSA byla hlavním důvodem k radikálním krokům. Restrukturalizační plán, který  spočívá v propouštění a snižování mezd, akcionáři schválili letos v září a podporu mu vyslovil jak většinový vlastník, státní firma Český aeroholding, tak vlastník menšinový, Korean Air.

Původně se v ČSA chystali propustit až třetinu všech zaměstnanců. "Jsme rádi, že se nám podařilo uchránit dodatečná pracovní místa palubních průvodčích v ČSA nad rámec plánovaného propouštění," sdělila serveru Lidovky.cz Petra Posová, předsedkyně Odborové organizace palubních průvodčích.

Masivní propouštění bylo jednou z podmínek korejského partnera, který souhlasil s finanční injekcí na stabilizování situace v ČSA. Jak podotýká předseda představenstva Českého aeroholdingu Václav Řehoř, z dlouhodobého hlediska se restrukturalizační plán měnit nebude. "Základní parametry restrukturalizačního plánu se nemění. Jsem rád, že jsme našli kompromisní řešení, což považuji za pozitivní signál směrem k dalším akcionářům ČSA," řekl Václav Řehoř.

David Hecht

Kultura

Jen Lien-Kchen, lauretát Ceny Franze Kafky, představil v Praze poslední dílo Čtyři knihy

O cenzuře v Číně, o českých čtenářích či o důležitosti jazyka v literatuře debatoval ve čtvrtek 23. října v Praze čínský spisovatel Jen Lien-Kchen, čerstvý laureát Ceny Franze Kafky. Šestapadesátiletý autor, "nehodný syn realismu", mluvil téměř před sedmi desítkami posluchačů především o posledním díle Čtyři knihy, které v jeho vlasti zakázali, ale v Česku ho vydalo nakladatelství Verzone.

"Jako spisovatel mám pocit, že jsem čtenáře nenašel v Číně, ale našel jsem je tady," řekl Jen Lien-Kchen na besedě, kterou pořádala Společnost Franze Kafky, jež cenu za celoživotní přínos literatuře uděluje.

Čtyři knihy, k nimž se čínští čtenáři mohou dostávat pouze oklikami, jsou v Česku k zakoupení v běžném knihkupectví. Přítomní si z nich poslechli čtyři ukázky, jednu dokonce i v čínštině, a posléze měli možnost se Jen Lien-Kchena na cokoliv zeptat. Zazněl i dotaz, zda nemá obavy z návratu do komunistické Číny. Uvedl, že přestože v Číně funguje cenzura umění a literatury, odborné názory se většinou tolerují, a tudíž z postihu ani tolik strach nemá.

Další dotazy směřovaly na použití biblického jazyka ve Čtyřech knihách. "Každý příběh si zaslouží mít svůj vlastní jazyk. Jazyk čínského překladu Bible je naprosto úchvatný v tom, že žádná věta není gramaticky správně, ale není tam žádná věta, které by Číňan nerozuměl. Řekl jsem si, že jednoho dne musím najít příběh, na který se tento druh jazyka bude hodit," vysvětlil.

Beseda probíhala v dvojjazyčném podání, tlumočila překladatelka Čtyř knih Zuzana Li. Z bezprostřední reakce diváků na přednesy v čínštině bylo patrné, že mnoho z nich umí čínsky.

Jen Lien-Kchen, který do Čech přiletěl kvůli převzetí Ceny Franze Kafky, je již jejím čtrnáctým držitelem. Ocenění se uděluje každý rok autorovi, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu. Mezi laureáty patří i takové osobnosti jako Philip Roth, Haruki Murakami či Václav Havel.

Z besedy Kristýna Hromková

Česká filharmonie chce oslovit více posluchačů: bude v kině a za nižší cenu

V sobotu 25. října měli příznivci vážné hudby možnost jít na koncert České filharmonie poprvé do kina. Přímý přenos z pražského Rudolfina se vysílal do 30 vybraných českých a slovenských kin. Je to unikátní počin, který v Česku nemá obdoby. Diváci mohli zhlédnout 144 minut trvající koncert včetně přestávky přímo ze sedaček oblíbených kinosálů.

Koncert se přenášel do 25 kin v Česku a pěti na Slovensku. Filharmonie pro první přímý přenos zvolila Novosvětskou od Antonína Dvořáka pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Vstupenka stála 300 Kč, při koupi vstupenek i na druhý vánoční koncert jen 250 Kč. Díky tomu mohlo akci navštívit širší publikum, což byl jeden z cílů tohoto projektu. "Obrazový a zvukový zážitek v kině má vysokou míru autenticity, proto budeme hrát s vědomím, že je v tutéž chvíli s námi nebývalý počet soustředěných a zanícených posluchačů, a moc se na to těším," citoval Bělohlávka oficiální web filharmonie.

Diváci v kinech navíc mohli vidět více než ti v Rudolfinu. Součástí přímého přenosu byly totiž i záběry ze zákulisí včetně příprav filharmoniků. Před začátkem přenosu promluvil k obecenstvu v kinosálech generální ředitel České filharmonie David Mareček. Přestávku zaplnil rozhovor s Davidem Beveridgem, expertem na Dvořákovu hudbu.

Na druhém koncertu s vánoční tematikou zazní Rybova mše vánoční. Koncert povede opět Jiří Bělohlávek a přímý přenos ho zprostředkuje do 37 kin v Česku a jednoho na Slovensku. Uskuteční se 20. prosince a začne ve stejný čas, tedy ve 14:45.

Tereza Spilková

České stopy v Argentině lákají na hru světla a stínů

Česká republika oslavuje 90 let od navázání diplomatických vztahů s Argentinou. Výročí mapuje Festival argentinské kultury v Paláci Lucerna v Praze. Při této příležitosti se 23. října uskutečnila vernisáž výstavy fotografií VojtěchaVlka s názvem České stopy v Argentině.

Výstava představuje několik portrétů z prostředí krajanské komunity. Zobrazení lidé jsou povětšinou potomky vystěhovalých Čechů, kteří se ke svým kořenům aktivně hlásí nebo mají hlubší vztah k České republice. Řada z nich již žije v Argentině druhou či třetí generací a česky už téměř neumí. Navštěvují proto místní kurzy českého jazyka a organizují také různé kulturní aktivity. V Argentině, v blízkém okolí Buenos Aires, Rosaria či Santa Fe, dnes odhadem žije kolem 100 000 Argentinců, kterým v žilách koluje krev českých předků.

Vlk na souboru pracoval v letech 2012 - 2013, když v zemi nějakou dobu žil společně se svou manželkou, která učila češtinu v krajanské komunitě nedaleko Santa Fe.

Až na jednu výjimku zobrazují fotografie obyvatele v typickém prostředí. Zajímavě působí hra světla a stínů, která je pro Vlkovu tvorbu charakteristická. "Baví mě experimentovat a nejrůznějším způsobem ´kreslit´ světlem,"  uvádí na své oficiální webové stránce. Pečlivě nasvícené v kontrastu s potemnělým, spíše uměleckým pozadím vystupují postavy do popředí, i přes velmi střídmé oblečení, mnohem výrazněji než na běžných snímcích.

Vernisáž se konala za doprovodu Juana Carlose Vivase, argentinského hudebníka působícího v Praze. Vhodně zvolené místo v centru metropole a skutečnost, že šlo o veřejnou expozici, přilákaly velké množství kolemjdoucích.

Z výstavy Martin Iltis

V Jihlavě se otevřela divákům továrna na dokumenty

Od slavnostního zahájení festivalu 23. října do večera posledního dne, 28. října, se v jihlavských kinech promítalo 266 filmů. Letošní, již osmnáctý, ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů se inspiroval tématem továrny. "Továrna je pro nás mnohovrstevnatou metaforou dnešního světa i znakem, který ukazuje, jak se naše společnost za posledních 120 let proměnila," představil na tiskové konferenci motiv přehlídky její ředitel Martin Hovorka. O továrnách, dnešním světě a naší společnosti hovořila díla stovek umělců a umělkyň.

Za nejlepší světový dokument označila porota snímek Já jsem lid, který zachycuje atmosféru v revolucí zmítaném Egyptě. Prvotinu režisérky Anny Roussillonové ocenila zároveň i porota sekce První světla jako nejlepší debut roku. Široké festivalové portfolio šesti soutěžních a dvaadvaceti nesoutěžních sekcí dalo tradičně hodně prostoru i českému dokumentu. Nejúspěšnější snímek K oblakům vzhlížíme natočil režisér Martin Dušek o melancholii, nesnadnosti a bezmocnosti života v severních Čechách ilustrované na příkladu milovníka tuningu. Danielův svět, odvážně upřímná zpověď mladého homosexuálního pedofila, nejvíce ohromila diváky. Výrazně přispěli k festivalu studenti FAMU. Kromě oceněné práce Několik Let studentky Martiny Malinové o prasečí farmě na místě bývalého koncentračního tábora v Letech, uspěl i film Gottland šesti mladých režisérů inspirovaný knihou Mariusze Szczygieła. Další vítězné snímky a informace nejen o nich jsou dostupné na stránkách www.dokument-festival.cz.

Více než soutěží byl ale festival spíš oslavou kinematografie, možností setkat se s výjimečnými lidmi a být součástí velmi inspirativního prostředí. Slovy Geodfreyho Reggia, oceněného za přínos světové kinematografii: "Nejlepší film, který jsem tady v Jihlavě viděl, se odehrával v ulicích, ve tvářích všech úžasných mladých lidí, kteří přijeli do tohoto krásného města."

Jihlava v těchto šesti festivalových dnech navíc nežila jen filmem. Akce je charakteristická svou komplexností a různorodostí druhů i žánrů umění. Výstava Jiřího Poláka zastupovala dokument ve formě fotografií, Radiodokument ve formě čistě jen mluvené, autorské čtení pomocí krásných slov a přehlídka filmových plakátů prostřednictvím grafického designu. Představil se také originální žánr filmová korespondence, jehož principem je dialog dvou režisérů vedený nikoli klasicky na papíře ale formou krátkých videí.

Programově bohatá byla Industry sekce. Kromě případových studií, inspiračních fór nebo setkání producentů nabídla několik Master Classes. Pozvání přijali například Petr Pavlenskij, ruský umělec a aktivista, nebo otec filipínského nezávislého filmu Kidlat Tahimik.

Festival v Jihlavě je největší přehlídkou dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Projekce vidělo letos dohromady více než 37 tisíc lidí, jak uvedl Tomáš Stejskal, vedoucí mediální komunikace. Rekordně vysoký údaj potvrdil na slavnostním zakončení i ředitel Hovorka: "Zaznamenali jsme letos vůbec největší zájem diváků, takže do příštích let musíme hledat nová kina."

Z Jihlavy Megi Mejdrechová

Rapper Marpo po Lucerně vyprodal i SaSaZu. Je to zadostiučinění, řekl

"Změníme historii klubového koncertování," vyhlašoval rapper Marpo s hnutím Troublegang. Ve čtvrtek 23. října dostal jedinečnou příležitost dostát svým slovům. Během dne na facebookovém profilu nadšeně oznámil: vyprodáno. Do pražského SaSaZu dorazily necelé dva tisíce lidí a sledovaly velkolepou show.

Fanoušci v oblečení z rapperova oficiálního obchodu se před klubem začali scházet kolem sedmé hodiny večerní a holešovickou tržnicí znělo sborové skandování: Troublegang! Marpo!

Show začala ve 20:45, za mohutného aplausu nastoupil na stage IronKap, jeden ze členů české části Troublegangu. Během přibližně půlhodinového vystoupení předvedl nažhavenému publiku songy z debutového alba Homecoming, s některými mu pomohli hosté. Pódium následně patřilo Američanům. Po dvojici Breadwin Deville a Jaybee Daone vystoupil nejznámější člen americké části skupiny Hard Target, který v minulosti spolupracoval například s Fredem Durstem z Limp Bizkit.

Program vyvrcholil kolem desáté. Marpo otevřel svou část koncertu bubenickým sólem, na bicí totiž hraje v kapele Chinaski. Na pódium od Martina Hrušky, který spolupracoval například se skupinou Lucie, přiběhli i MC Wohnout a IronKap. Show zahájili stejně jako loni v Lucerně - song Celej Blokk se jako první položka na setlistu osvědčil. Zazněly jak starší kousky z Marpova repertoáru Jsem nebo Jděte mi z cesty, tak novější Hollywood či Zvedám. Atmosféru umocňovaly ohňové efekty. Došlo i na avizovaný Prologue se živým klavírem Zdeňka Urbanovského.

Rappeři si koncert užívali, fanoušci viděli i zažili nejeden skok do lidí, Marpo dokonce slezl z pódia, aby si zadováděl s nadšeným davem. Show uzavřela hymna česko-amerického hnutí se symbolickým názvem Troublegang, při níž se na scéně sešli všichni přítomní členové. "Je to zadostiučinění. Nikdo nám nevěřil, že to dokážeme. A dokázali jsme to jen kvůli vám, fanouškům," řekl na závěr Marpo, kterého poprvé přišel na rapový koncert podpořit otec Ota Petřina.

Rapper, který šel během kariéry vždy proti proudu a rapová scéna jej neměla příliš v lásce, velkolepým způsobem oslavil deset let od vydání první desky. Fakt, že se cédéčko Best of nekřtilo, protože se nestihlo včas vyrobit, zúčastnění neřešili.

Ze SaSaZu Vojtěch Povejšil

Sport

Sparta uspěla v Evropské lize v Bratislavě, ale fotbal šel stranou: řádili chuligáni

Třetí kolo základní skupiny Evropské ligy proti sobě svedlo dva bývalé federální rivaly. Bratislavský stadion na Pasienkách byl ve čtvrtek 23. října svědkem střetnutí domácího Slovanu a Sparty, v němž Pražané jasně zvítězili 3:0. Výsledek ale zastínily výtržnosti obou táborů fanoušků, které na čtyřicet minut dokonce přerušily hru.

Duel provázela řada pikantností. Slovan totiž poprvé ve funkci kouče vedl Jozef Chovanec, Slovák, který v minulosti hrával za Spartu i ji trénoval. Za asistenta si navíc přivedl Horsta Siegla, bývalého obávaného sparťanského kanonýra. Před nimi Slovan trénoval shodou okolností další někdejší sparťan František Straka.

Ani jeden z týmů nevstoupil do zápasu příliš aktivně. V 21. minutě se ve velké příležitosti ocitl obránce Sparty Costa, avšak jeho pohotová hlavička po Lafatově nabídce skončila pouze na břevně. O čtvrt hodiny později zahrozil i domácí celek. Před pokutovým územím se do míče opřel Grendel a hostující brankář Bičík jen tak tak vytáhl střelu mimo tři tyče.

V 41. minutě však šel fotbal stranou. Na tribunách se rozhořely potyčky a někteří diváci ve strachu utekli na hřiště. Sudí zápas přerušil, fotbalisté i trenéři opustili trávník, nehrálo se téměř čtyřicet minut. Komise UEFA pro bezpečnost nakonec rozhodla, že utkání může pokračovat. "Nejhorší na tom je, že vám před zápasem řeknou, že když tam vběhnou, běžte tam do jižní tribuny. Takže oni s tím počítali," uvedl pro Českou televizi po utkání hostující kapitán David Lafata.

Po vynucené i obvyklé přestávce se aktivnější Sparta dostala do vedení. Kapitán Lafata se sice trefil z ofsajdu, rozhodčí však gól uznali. Hned o čtyři minuty později se poprvé ve sparťanském dresu prosadil reprezentant Pobřeží slonoviny Tiémoko Konaté, definitivní gólovou tečku přidal v 81. minutě po přihrávce autora druhé branky Ladislav Krejčí.

"V prvním poločase jsme nehráli dostatečně rychle a těžko jsme se prosazovali. V tom druhém jsme zrychlili hru, zpřesnili kombinace a z ofenzivních akcí jsme vytěžili tři důležité góly," řekl trenér Sparty Vítězslav Lavička. "To, co se událo, poškozuje klub a je to špatně pro celý fotbal i celou Spartu," řekl k výtržnostem. Souhlasil i domácí trenér Chovanec: "Myslím si, že v jednadvacátém století tohle na fotbalové stadiony nepatří."

Jakub Švejkovský

Plzeň se Spartou udolaly bránící soupeře a zůstávají v čele první ligy

Měli namále. Stáli proti neprostupným obranám a nemohli se prosadit. Ti druzí navíc zápasili nejen se soupeřem, ale i s vlastní únavou. Přesto fotbalisté Plzně a Sparty generálky na vzájemné střetnutí zvládli. Viktoria zvítězila v sobotním utkání 12. kola na Slovácku 1:0, mistr zareagoval následující den na Letné proti Mladé Boleslavi stejným výsledkem.

Plzeň přijela do Uherského Hradiště jako favorit, v týdnu ale musela vedle regenerace také odrážet nařčení, že ji rozhodčí protežují. Tentokrát ovšem zvítězila bez kontroverzních rozhodnutí. Souboj dvou nejofenzivnějších mužstev ligy paradoxně gólové hody nenabídl. Slovácko hrálo bez vykartovaných klíčových hráčů Doška s Divišem, a tak trenér Habanec vsadil na pevný obranný blok. Viktorii pomohl až příchod Hořavy, který v 62. minutě vstřelil jedinou branku utkání. Západočeši tím dočasně utekli Spartě o čtyři body a dostali konkurenta pod tlak.

Pokud chtěli Letenští zůstat v těsném kontaktu, museli na svém stadionu porazit Mladou Boleslav. I tady dlouhou dobu vítězila neprostupná obrana, přes kterou favorit pronikal do šancí jen zřídka. "Nechci spekulovat, jestli nám kvůli čtvrtečnímu zápasu chyběla jiskra. Hráči mi říkali, že se cítí dobře, ale stál proti nám kvalitní soupeř," konstatoval sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Jiskra nechyběla jen na hřišti, ale také v domácím kotli. Fanoušci po čtvrtečním extempore v Bratislavě vsadili na klidnější notu a celé utkání fotbalisty hnali pouze hlasivkami. I to ale k vytvoření bouřlivé kulisy stačilo. A když Dočkal překonal v 61. minutě brankáře Hrušku z hranice vápna, přidali k obvyklým popěvkům i skandování jména úspěšného střelce. "Bylo to dobývání. Kdybychom dali gól dříve, mohl zápas vypadat jinak," zhodnotil Dočkal.

Vyhrál též třetí Jablonec, jenž si poradil s Teplicemi. Naopak neuspěl ostravský Baník, který podlehl v Příbrami 1:3 a na čtvrtém místě nabral už šestibodovou ztrátu.

Výsledky 12. kola: Jihlava - Brno 2:0, České Budějovice - Slavia 1:1, Bohemians 1905 - Liberec 2:4, Jablonec - Teplice 4:2, Příbram - Ostrava 3:1, Hradec Králové - Dukla 2:4, Slovácko - Plzeň 0:1, Sparta - Mladá Boleslav 1:0. Dohrávka 11. kola: Dukla - Příbram 0:0

Tabulka po 12. kole: 1. Plzeň 29 bodů, 2. Sparta 28, 3. Jablonec 24, 4. Ostrava 18, 5. Teplice 17, 6. Mladá Boleslav 17, 7. Bohemians 16, 8. Dukla 16, 9. Slovácko 15, 10. Příbram 15, 11. Slavia 14, 12. Liberec 13, 13. Brno 12, 14. České Budějovice 12, 15. Jihlava 11, 16. Hradec Králové 6

Z Letné Adam Kotrbatý

Hokejová extraliga ve výsledcích

Zápasy 15. kola: Litvínov - Plzeň 1:0, Pardubice - Mladá Boleslav 3:8, Olomouc - Třinec 5:4 po prodloužení, Zlín - Brno 3:6, Sparta - Hradec 4:3.

Zápasy 16. kola: Karlovy Vary - Plzeň 2:1, Zlín - Olomouc 2:3 po nájezdech, Brno - Vítkovice 1:2 po prodloužení, Hradec Králové - Liberec 3:1, Mladá Boleslav - Sparta 3:6, Třinec - Litvínov 1:4.

Dohrávky: Brno - Zlín 4:3, Slavia - Litvínov 6:3, Vítkovice - Třinec 0:2, Pardubice - Karlovy Vary 6:3.

Tabulka: 1. Třinec 38, 2. Litvínov 34, 3. Sparta 33, 4. Hradec Králové 31, 5. Pardubice 30, 6. Karlovy Vary 23, 7. Mladá Boleslav 22, 8. Brno 22, 9. Olomouc 21, 10. Plzeň 19, 11. Liberec 19, 12. Slavia 18, 13. Vítkovice 17, 14. Zlín 12.

redakce

Počasí

Počasí

Podzim se rozjel s plnou parádou. Za poslední týden teploty hluboce klesly a v časných ranních hodinách už místy dokonce pod bod mrazu. Nejkrásnějším dnem posledního období byl opět po měsíci státní svátek. V Den české státnosti, stejně jako na svatého Václava, nás poctilo svou návštěvou sluníčko. Mnoho lidí tak využilo volno jako poslední příležitost vytvořit si zásobu vitamínu D na zimu. Jenže teď už je počasí ve fázi, že čím je obloha jasnější, tím větší zima se do nás pouští. Varování závěrem: ačkoliv ještě nehrozí, že by si měl někdo zlomit nohu na namrzlém chodníku, tlející různobarevné listí, kterého se stromy poslední dobou hromadně zbavují, může být stejně zákeřné.

Veronika Jenčková