4. prosince 2014, Carolina č. 870

události od 26. listopadu do 3. prosince


Z domova

Ledové počasí ochromilo Česko

Mrznoucí mlha a srážky zasáhly v noci z pondělí na úterý celé Česko, a zkomplikovaly tak situaci v dopravě. V Praze se poprvé v historii zastavily všechny tramvaje.

Dopravní podnik vyslal na silnice stovku autobusů, jež měly tramvaje nahradit, bohužel se jim to ne zcela dařilo, zejména v dopravních špičkách. Cestující si stěžovali na dlouhé intervaly mezi jednotlivými spoji a nedostatek informací. Z toho důvodu od úterního odpoledne předával magistrát potřebné informace též pomocí tlampačů.

Led potrápil i Brno. Situace tam byla velmi podobná, námraza trolejového vedení, dopravní nehody a spadané větve stromů na silnicích. Policie musela posílit své hlídky.

Komplikace nastaly také na železnici. Vlaky měly až několikahodinové zpoždění. Kuriózní případ se stal v úterý odpoledne, cestující jeli z Prahy do Ostravy 20 hodin.

Kvůli prvním "mrazíkům" ( -3°C) se bez proudu ocitlo několik tisíc domácností. Převážně v západních Čechách, na Chebsku, severní Moravě, Olomoucku a Karlovarsku. Společnost ČEZ vyhlásila dokonce na Královéhradecku, v Chrudimi, Přerově a Svitavách kalamitní stav.

Český hydrometeorologický ústav vydal varování nízkého stupně nebezpečí pro celou republiku, které později prodloužil do středeční osmnácté hodiny. Ve čtvrtek a pátek se už má oteplit.

Kateřina Golasovská

Problém poslaneckých platů by se mohl v pátek dočkat řešení

Hlavním tématem prosincové schůze Poslanecké sněmovny je vedle státního rozpočtu zvýšení platů ústavních činitelů. Navzdory časové tísni přerušili poslanci v úterý jednání. Vymohla si to opoziční ODS z důvodu nepřítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ten se omluvil kvůli přijetí předsedkyně polské vlády Ewy Kopaczové. Po jeho návratu poslanci odsouhlasili zkrácení lhůty mezi druhým a třetím čtením na 48 hodin. O platech by se tak mělo rozhodnout na pátečním hlasování.

Sobotka čelí kritice opozice i několika koaličních poslanců za to, že shodil ze stolu dohodu všech poslaneckých klubů, jejichž návrh počítal s růstem 14,4 % a opíral se o doporučení sociálního a rozpočtového výboru. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová požadovala po Sobotkovi omluvu za to, že zhatil dohodu, a přidal se k ní i místopředseda za TOP 09 Petr Gazdík. Premiér se ale brání tím, že by takové zvýšení platů nedokázali zákonodárci obhájit před občany.

Před dvěma týdny prošel prvním čtením vládní návrh na zvýšení o 1 %. Poté co premiér vyloučil možnost růstu až o 14,4 %, přichází každý klub s vlastním návrhem. To vede k roztříštěnosti a zmatkům. Vládní KDU-ČSL by chtěla zmrazit platy i na příští rok a během této doby vymyslet systémové řešení, díky kterému by už poslanci nemuseli rozhodovat o vlastních platech. K lidoveckému návrhu se kloní i koaliční ANO. Opoziční Úsvit navrhuje, aby se zmrazení platů prodloužilo až do roku 2018. ČSSD se k tomuto řešení zatím nevyjádřila. Předseda Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD ale navrhuje postupné zvyšování platů, přičemž příští rok by se zvedly o 2,9 %. Premiér připouští růst maximálně o 3,5 %, o tolik totiž od Nového roku vzrostou platy ve veřejné sféře. Ve středu 3. prosince se sešla i koaliční rada, ale shodu na společné podpoře některého z návrhů nenašla.

Jednání by mohly zkomplikovat také obstrukce ze strany opozice. Ta ale podle svých slov žádné nechystá. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že se hlasování ani hádek nebudou účastnit.

K možnému zvýšení platů poslanců o 14 % se už v pondělí vyjádřil prezident Miloš Zeman. Tyto snahy označil za nenažranost a případný návrh by vetoval. Tím by se ovšem, jak konstatoval pro Český rozhlas ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), musely skokově zvýšit o 26 %. Tomu se právě v těchto dnech snaží poslanci zabránit.

Šárka Flídrová

Vítěz soutěže Česká hlava dokázal, že jít proti proudu se vyplatí

Že tuzemská věda má co nabídnout, znovu ukázala soutěž Česká hlava.  "Česká hlava by měla být krystalizačním jádrem propojujícím oblast vědy, politiky a veřejnosti," řekl na tiskové konferenci k udílení cen místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Zároveň podotkl, že věda není jen požírač peněz, nýbrž investice do budoucnosti.

Ceny se vyhlašují v pěti kategoriích: Cena skupiny ČEZ pro mladé doktorandy, Cena industrie pro nejlepší inovační technologii, Cena společnosti Kapsch, Cena invence za přírodní vědy a prestižní Národní cena vlády Česká hlava.

Hlavní cenu, totiž Národní cenu vlády Česká hlava, která je jakousi "českou Nobelovkou", za celoživotní dílo získal Emil Paleček, který svou prací položil základ pro obor elektrochemie nukleových kyselin. "Pan profesor dosáhl tří vědeckých ctností: dokázal, že něco není nemožné, založil nový obor a podělil se o své znalosti s ostatními," chválil laureáta místopředseda vlády, který cenu vyhlašoval. "Odolal jsem tlaku ostatních elektrochemiků, kteří tvrdili, že to, co dělám, je úplná blbost," vysvětloval svůj úspěch Paleček.

Cenu invence obdržel Jan Kolomazník za přínos na poli zpracování odpadu koželužského průmyslu. "Vyvinul jsem postup, který odděluje bílkovinu od tuku. Bílkovina se zpracovává na kvalitní želatinu, tuk na bionaftu," popisuje Kolomazník. Svým studentům na přednáškách prý často říká: "Všechny těžké problémy byly vyřešeny, neřešitelné problémy také. Teď je třeba řešit takové problémy, o kterých se nikomu ani nesnilo."

Na metodu čištění bioplynu až na kvalitu zemního plynu, který se dá použít jako palivo do automobilů, přišel Pavel Izák, čerstvý držitel Ceny společnosti Kapsch za technické vědy. "Věříme, že se naše zařízení začne využívat už v první polovině příštího roku," uvedl.

S vítěznou inovační technologií přišla jičínská firma Microrisc a stala se tak držitelem Ceny industrie. Ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně totiž vynalezli technologii IQRF, která pomůže výrobcům jednoduše připojit jakékoli zařízení do bezdrátové sítě. "Celý svět bude během několika let bezdrátový. Stačí zařízení velikosti mobilní simkarty," vysvětlil jednatel firmy Vladimír Schulz.

Cena skupiny ČEZ má letos dva vítěze. Jedním z nich je Pavla Eliášová za přínos ve výzkumu zeolitů - průmyslových katalyzátorů pro zpracování ropy. Cenu získal také Ondřej Gojiš, lékař na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, za výzkum karcinomu prsu.

Záznam z galavečera udílení cen bude k vidění v sobotu 6. prosince v 21:35 na ČT2.

Z tiskové konference k udílení cen Česká hlava Adam Hecl

Česká města si připomněla Den boje proti AIDS, nejvíce akcí se konalo v Praze

Na 1. prosince připadá Den boje proti AIDS. V několika městech vyjely do ulic speciální tramvaje, ve kterých odborníci s mediky a dobrovolníky upozorňovali na nebezpečí onemocnění a rozdávali preventivní balíčky. Lidé mohli přispět do kasičky, nebo si zakoupit červenou stužku, která je symbolem boje proti této nemoci. Počet infikovaných každoročně stoupá, v ČR testy letos od ledna prokázaly nákazu u 208 lidí, z toho u 186 mužů.

Nejvíce akcí se tradičně konalo v Praze. Česká společnost AIDS pomoc je v hlavním městě pořádá již 11 let. U stanice metra Vltavská se lidé mohli nechat zdarma otestovat v pojízdné ambulanci, možnosti využilo 17 lidí. "Někomu vyhovovalo, že je to nabídka zdarma - normálně to stojí kolem 500 korun," upozornila Hana Malinová z organizace Rozkoš bez rizika. Před samotným testováním musel zájemce odpovědět na několik otázek, aby bylo jasné, zda má test smysl.  Z pár kapek krve pak lékař zjistil, jestli je vzorek negativní, nebo reaktivní. Pokud se test ukázal jako reaktivní, nabídli zdravotníci odběr krve z žíly, kterou následně odeslali do Státního zdravotního ústavu. Teprve tato laboratoř dokáže s definitivní platností říci, zda je klient HIV pozitivní.

Centrem města projížděla přes den osvětová tramvaj vyzdobená červenobílými nafukovacími balónky, ve které mohli cestující pokládat dotazy týkající se HIV a AIDS. Do programu se zapojilo mnoho organizací, mezi nimi také Lékaři bez hranic, kteří v rámci dlouhodobé kampaně Jsem v tom rozdávali spolu s dobrovolníky z mezinárodní studentské organizace IFMSA v ulicích prezervativy.  Ve večerních hodinách v klubu Hard Rock Café vystoupila na benefičním koncertu hudební skupina Queenie.

Vůbec poprvé letos vyjela osvětová tramvaj také v Liberci. Lidé se mohli svézt zadarmo a navíc se dozvěděli informace o tomto onemocnění, a především o způsobech, jak se před nákazou chránit.  Na terminálu městské dopravy byla připravena testovací sanitka. "Zájem o testování je velký, docela nás překvapil," řekl ČTK Július Szabó z České společnosti AIDS pomoc, která akci ve spolupráci s tamním dopravním podnikem uspořádala.  Premiérově mohli lidé nastoupit do speciální tramvaje také v Brně, Olomouci nebo Plzni.

Celkem se v České republice eviduje 2230 případů nakažení virem HIV. Podle údajů národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS se v Česku narodilo již 158 dětí matkám nakaženým HIV. S infekcí na svět přišly čtyři děti. Za letošní rok přibylo 20 lidí s AIDS, devět lidí nemoci podlehlo.  Lidé se v 90 procentech nakazí při sexuálním styku.  Odborníci i představitelé neziskových organizací varují, že na riziko spojené s virem HIV je neustále nutné upozorňovat. Zároveň poznamenávají, že vzhledem k vývoji nových léků, které dokážou pacientům život prodloužit a zkvalitnit, strach z nemoci opadl.

Z pražského Dne boje proti AIDS Karolína Kubiková

Hana Maciuchová s Jakubem Kohákem zahájili vánoční trhy

Tradičního rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze se v sobotu 29. listopadu za přítomnosti pražské primátorky Adriany Krnáčové zhostili herečka Hana Maciuchová a režisér Jakub Kohák. Dohled nad poklidným průběhem akce zajišťovaly desítky policistů a strážníků. Slavnostní očekávání v jednu chvíli narušilo pouze hlasité pískání části davu, nespokojeného se zpožděním programu.

Předem ohlášený čas zahájení na 17. hodinu si vyžádal odklad kvůli čekání na přímý přenos televize Nova. Pískání ze zadních řad obecenstva bylo natolik hlasité, že na ně zareagovali jak moderátoři, tak i hosté na pódiu, kteří zrovna hovořili o dodržování adventních tradic. Kohák k tomu v dobré náladě sobě vlastní dodal: "Já myslím, že to je pískání z lásky." Kohák se na slavnost dostavil se svým synem a spolu s Maciuchovou, která zrovna ten den oslavila narozeniny, popřáli přítomným veselé svátky. Stejně tak učinila i Krnáčová, která se 26. listopadu stala vůbec první primátorkou města Prahy.

Pražské vánoční trhy oficiálně začaly krátce po 17. hodině spuštěním osvětlení 24metrového vánočního smrku pocházejícího z Nespek na Benešovsku. Následná světelná show, na jejíž realizaci bylo dle serveru Novinky.cz použito přes 100 tisíc LED žárovek, trvala přes dvě minuty a hrála při ní hudba Antonína Dvořáka.

Ze Staroměstského náměstí Filip Krumphanzl

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Počet uživatelů internetu v Česku roste, stále je však za evropským průměrem

Český statistický úřad si pro konání tiskové konference Češi a internet v roce 2014 vybral příznačně Světový den počítačové gramotnosti. Ta v zemi stále roste. Podle průzkumu letos česká internetová populace přesáhla sedm milionů uživatelů. Tím se přiblížila evropskému průměru, když z 28 států EU zaujímá 15. příčku. Tuzemští uživatelé internetu jsou však podprůměrní, co se týče počtu domácností s počítačem a nákupů přes internet.

Průzkumy sledovaly také faktory, které ovlivňují připojení domácností k internetu.
Určující jsou prý především výše přijmu, lokalita a počet dětí. Obrovský rozdíl je v četnosti připojení rodin s různými příjmy, kdy rodiny s nejvyššími příjmy mají internet v 97 %, zatímco rodiny s nejnižšími příjmy pouze v 33 %. Nejčastěji jsou připojeny domácnosti se dvěma dětmi (94 %), se zvyšujícím se počtem dětí pak pravděpodobnost připojení domácnosti k internetu klesá. Pokud jde o lokalitu, není žádným překvapením, že krajem s nejvyšším procentem uživatelů je hlavní město Praha, kde internet využívá přes 70 % lidí. "Téměř všechny připojené domácnosti už používají vysokorychlostní internet," uvedla Romana Malečková z ČSÚ.

Výrazně vzrostl také počet osob ve věku 65+ používajících internet - za posledních pět let o celých 23 %. Senioři se na síti věnují především vyhledávání informací o zdraví a čtení zpráv. Ačkoliv internetová gramotnost seniorů stále roste, většina z nich zatím nepřišla na chuť připojení přes mobil, internetovému bankovnictví, ani dnes tolik populárním sociálním sítím. Internet se také nově stal zdrojem zábavy pro ženy na mateřské dovolené, které šetří čas nakupováním online, a stávají se tak cílovou skupinou internetových obchodů.

Statistiky dále ukázaly, že éra stolních počítačů se pravděpodobně chýlí ke konci. Lidé čím dál častěji dávají přednost přenosným počítačům a připojování z mobilu. Přenosný počítač už najdeme v každé druhé české domácnosti a v každé třetí jsou dokonce dva a více počítačů.

Co se týče počítačové gramotnosti ve světě, první příčky tradičně zaujímají skandinávské státy, zatímco na nejnižší úrovni jsou státy balkánské. Průměrnost až podprůměrnost České republiky způsobují především starší ročníky, které se k internetu nepřipojují tak často jako v ostatních zemích Evropské unie.

Z tiskové konference Klára Šuhajová

Mladí zelení vyjádřili nesouhlas s uzavřením dohody TTIP

Ve čtvrtek 27. listopadu se na náměstí Republiky v Praze konal happening proti uzavření dohody o Transatlantickém partnerství pro obchod a investice (TTIP), který organizovalo nezávislé občanské sdružení Mladí zelení. Formou typické slavnostní večeře na Den díkůvzdání chtěli aktivisté upozornit na rizika, která tato dohoda podle jejich názoru představuje.

Aktivisté převlečení za vůdčí politiky evropských zemí seděli s rukama svázanýma za zády u slavnostně prostřeného stolu. Další stáli okolo a rozdávali lidem letáky a informační brožury, popřípadě odpovídali na dotazy. Kdo chtěl, mohl svým podpisem podpořit celoevropskou petici proti uzavření této dohody, kterou do začátku happeningu podepsalo už přes 950 tisíc lidí.

Dohoda o Transatlantickém partnerství pro obchod a investice je připravovaný projekt, který by vytvořil zónu volného obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Již v současné době jsou tyto dva regiony největšími obchodními partnery na světě a vytvoření jednotného trhu by pouze završilo dlouhodobý trend ekonomického sbližování. Dohoda by podle Mladých zelených posílila postavení nadnárodních společností na úkor demokraticky volených zástupců jednotlivých států.

Kritici dohody upozorňují, že o jejím přijetí rozhodují jen někteří členové Evropské komise a někteří členové Evropského parlamentu. Vlády jednotlivých evropských států a veřejnost jsou z jednání zcela vyloučeny. Ostatně oslovit veřejnost je i jedním z cílů Mladých zelených. "Chceme rozproudit veřejnou diskusi a upozornit lidi na rizika, která by nastala při uzavření dohody TTIP," vysvětlil mluvčí sdružení Tomáš Křemen.

Mladí zelení jsou nezávislé občanské sdružení. Od roku 2001 se v něm angažují lidé, kterým je sympatická ideologie ochrany životního prostředí, prosazování lidských práv a prosazování společenské rovnoprávnosti. Jádro jejich činnosti spočívá v organizování happeningů, pořádání besed a promítání dokumentů pro veřejnost. Více informací lze nalézt na oficiálních stránkách www.mladizeleni.cz.

Z happeningu Mladých zelených Vojtěch Beran

Kultura

Karel Gott přijal Slavíky od Haška i Havlové

Hudební večer ovládl nejfrekventovanější vítěz soutěže, Karel Gott. V sobotu 29. listopadu vyhrál anketu Český slavík Mattoni 2014 v kategorii zpěváků a současně se stal i absolutním vítězem. Lucie Bílá dominovala v kategorii zpěvaček a kapela Kabát se po loňském druhém místě vrátila do čela žebříčku skupin.

Ocenění pro zpěváka roku přijal Gott z rukou bývalého hokejového brankáře Dominika Haška. Po vzájemných úklonách mezi těmito velikány pronesl zpěvák děkovnou řeč. Pro Gotta je to již 39. vítězství v soutěži a i budoucnost vidí optimisticky. Na otázku moderátora večera Libora Boučka, zdali nechce před odchodem z pódia ještě něco dodat, řekl: "Já myslím, že za rok budu mít příležitost." V kategorii zpěvák letos porazil druhého Tomáše Kluse a Richarda Krajča, jenž obsadil třetí místo. S více než 44 tisíci body vyhrál Gott i kategorii absolutního slavíka, kterého letos předávala bývalá první dáma Dagmar Havlová.

Karel Gott je, nejenom kvůli rekordnímu počtu vítězství v anketě Český slavík (do roku 1996 Zlatý slavík), nejúspěšnějším zpěvákem české populární hudby. Za svou přes 50 let trvající kariéru vystupoval v mnoha zemích a spolupracoval s největšími umělci v oboru. Mezi jeho hity patří například Lady Carneval, Jdi za štěstím či Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš?, které pocházejí z období spolupráce s jeho dvorním skladatelem Karlem Svobodou.

Zpěvačkou roku se již posedmnácté stala Lucie Bílá, kterou letos 28. října vyznamenal prezident Miloš Zeman medailí Za zásluhy. Zvítězila před druhou Lucií Vondráčkovou a třetí Ewou Farnou. Slavík za kategorii skupin putoval do rukou kapely Kabát. Za ní skončily skupiny Chinaski a Kryštof. Objevem roku se stala teprve devatenáctiletá Eliška Mrázová alias Elis, jejíž debutové album Shubidu vyšlo letos v listopadu. Slavíky bez hranic se stala slovenská skupina No Name.

Filip Krumphanzl

Letošní ročník Famufestu útočil na naše smysly ze všech stran

Zprava Zleva. Takový byl letošní název již 31. ročníku Famufestu, který se uskutečnil od 25. do 30. listopadu. Festival, prezentující divákům filmy studentů Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění, nabídl letos celkem 160 snímků, jež byly k vidění v pražském kině Světozor nebo v domě U Minuty na Staroměstském náměstí.

"Zprava Zleva. Film útočí v podstatě na každý náš smysl a pokaždé odjinud. Někdy zprava, někdy zleva. Zprava Zleva. Každý tvůrce má na věc svůj pohled. A úhel pohledu se může často měnit. To, co někdy vidíme zprava, můžeme stejně tak dobře vidět i zleva. Zprava Zleva. Pravicově-levicové politické spektrum jako zdroj nekonečných debat, řešení, problémů, ale také názorů a vizí," vyjádřil se na tiskové konferenci k letošnímu pojetí festivalu kreativní ředitel Šimon Holý.

Slavnostní ceremoniál se konal v sobotu 29. ve Velkém sále kina Světozor. V každé soutěžní kategorii byla nominovaná pětice filmů, z nichž posléze porota vybrala ten nejlepší. Nejvíce nominací získal absolventský film Jakuba Šmída Amanitas, nejlepším filmem se však nakonec stala autorská komedie Tomáše Pavlíčka Parádně pokecal. Pavlíčkův počin vznikl v koprodukci České televize a zachycuje život 25letého Štěpána Procházky, který jednoho dne opustí Prahu a začne pracovat jako operátor v call-centru. Dalšími oceněnými filmy a adepty na nejlepší film byly například dokument Gottland nebo drama Smyčka.

Jako každý rok se programu zúčastnilo několik významných zahraničních hostů. Letos do Prahy v rámci festivalu zavítala třeba maďarská režisérka Eszter Hajdú, známá především díky filmu Verdikt, Francouzka Meryll Hardt nebo Keith Miller.

Letošní ročník přinesl také několik novinek. Dopolední školní projekce pro studenty středních a základních škol přiblížily školákům studentskou filmovou tvorbu a českou kinematografii. Další inovací bylo zavedení "předporoty", která měla pomoci lepšímu a objektivnějšímu hodnocení filmů, a zvětšit tak šance na úspěch studentů z nižších ročníků.

Anna Jurečková

Zhruba dva tisíce tradičních vánočních exponátů oživily univerzitní skleník

Pro fanoušky lidových českých tradic se ve čtvrtek 27. listopadu v areálu Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze otevřela výstava s názvem Připravujeme Vánoce aneb Vánoce v kuchyni našich babiček. Až na pár výjimek je to pravidelná expozice od roku 1978, která dříve střídala místa působení. Spolupráce s univerzitou se pořadatelům osvědčila, a tak se ve výstavním skleníku letos koná již desátý jubilejní ročník. Do expozice přispělo svými výrobky několik desítek lidí z různých koutů republiky.

V minulosti nebyl pro rodiny typický dostatek peněz jako dnes, ale soudě podle vystavených ručně vyráběných ozdob, betlémů a vyšívaných ubrusů si zruční Češi dovedli navodit vánoční atmosféru i tak. Typické byly ozdoby z lýka, staniolu, voskového papíru či drátků. Mnoho dekorací se dříve vyrábělo z perníku nebo vánočkového těsta. Po svátcích se daly zkonzumovat, a nemusely se tak skladovat do dalšího roku. Podobných výrobků je na výstavě mnoho, například betlém z kynutého těsta, perníkové zvonečky anebo mikulášský průvod z jablek a ořechů.

Podle tradice dříve děti v průběhu pečení dostávaly podplamenice, což byly malé zdobené pletence z chlebového těsta, které se pokládaly na kraj pece před plamen. Když byly upečené, znamenalo to, že teplota je ideální pro výrobu chlebových bochníků. Taktéž ručně tvarované obřadní pečivo staroslovanské receptury, kterým lidé upláceli zlé bohy, patří mezi ukázky pečení podle historických receptů.

Na výstavě nechybí ani všemi milované cukroví a vánoční sladkosti - marokánky, kdoulový sýr, pumprnikl, salonky nebo šípkové pečivo, které se muselo dělat měsíc dopředu, aby nebylo tvrdé. Recept na cerle, což jsou skořicové karamely, pochází z roku 1840. K vidění jsou i ukázky receptů ze starých kuchařek a formy na pečení.

Mezi zvláštní exponáty patří vánoční hvězda Olgy Havlové, kterou dostala po nástupu Václava Havla na Pražský hrad. Květinu má na starosti prezidentský zahradník Petr Kefurt. Dalším vystaveným unikátem je věrná zmenšenina bytu dívky Jarušky z roku 1935, která ji dostala darem od svého otce. Sám ji pro ni vyřezal a postavil, dokonce do bytečku zavedl i osvětlení. Výstava je rozmanitá, a proto osloví téměř každého.

Z vánoční výstavy Lenka Hrůzová

Sport

Zápas EL s Neapolí skončil remízou. Sparta své gólové šance neproměnila

Poslední listopadový čtvrtek (27.) hostila pražská Sparta italskou Neapol. Dobře rozehraný zápas skončil nerozhodně 0:0. Remíza stačila Neapoli k postupu do vyřazovacích kol, Sparta si ho bude muset vybojovat v přímém souboji se švýcarským Bernem.

Zápas pátého kola základních skupin Evropské ligy sledovalo více než 16 tisíc diváků. Nalákala je i jména italských hvězd Higuaína či Hamšíka a navzdory chybějícím gólům jim duel nabídl zajímavé situace. Fotbalisté Sparty převahu z prvního poločasu neproměnili, připsali si jen dvě břevna. A ani v druhé půli se jim nepodařilo prolomit silnou defenzivu soupeře.

"Proti velkému evropskému týmu jsme chtěli ukázat, že máme kvalitu, a první poločas jsme odehráli dobře. Měli jsme šance, soupeře jsme k ničemu nepustili a možná nám chybělo trochu štěstí. V Bernu potřebujeme bodovat, a když podáme výkon jako proti Neapoli, věřím, že se to podaří. Ukázali jsme, že umíme hrát proti velkým týmům," zhodnotil výkon svých svěřenců pro Českou televizi trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Anežka Fenclová

Počasí

Počasí

Již několik let volali Češi po pravé Ladovské zimě. Prosinec bez sněhu přece není to pravé. Kdyby však věděli, kolik problémů s sebou první sněhový poprašek v první prosincový den a mrznoucí jinovatka přinesou, možná by svá přání zvážili (viz Ledové počasí ochromilo Česko).

Kateřina Golasovská