18. prosince 2014, Carolina č. 872

události od 10. do 17. prosince

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

ačkoli paprsky lemují oblohu a rtuti teploměrů šplhají až k prosincově nezvyklým deseti a více stupňům, blíží se nám poslední, zlatá, adventní neděle a spolu s ní vrcholí i přípravy na Štědrý den a nadcházející svátky.

Jste-li čtenáři těchto řádků, znamená to tedy, že jste se na okamžik dokázali zastavit v této uspěchané předvánoční době, a já bych ráda jménem celé redakce poděkovala, že tak činíte zrovna čtením našeho zpravodajství. Váš zájem nás těší.

Dovolte mi navrhnout Vám tento precedent i pro čas nadcházející, sváteční. Ten i letos nabízí mnoho kulturních událostí, koncertů a výstav vhodných k onomu ,,zastavení se“, nejlépe ve společnosti rodiny a blízkých.

V Praze se zvony rozezní v Betlémské kapli při příležitosti jejich výstavy, kterou zájemci mohou navštívit až do 4. ledna. Příjemné s užitečným lze spojit návštěvou tradičních vánočních trhů například na Uhelném trhu. K vidění je kovářské řemeslo, užitná keramika a mnoho rukodělných výrobků, které mohou posloužit jako originální dárky.

Přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku.

P. S.
Toto vydání je poslední v letošním roce. Ve zkouškovém období vydáme Carolinu jako měsíční souhrn 29. ledna a po začátku letního semestru 26. února. V době výuky pak bude vycházet zase jako týdeník.

Za redakci Caroliny Anežka Fenclová


Z domova

O Vrběticích jednali poslanci. Poděkovali záchranářům a slíbili novou legislativu

Poslanecká sněmovna se na své mimořádné schůzi v pátek 12. prosince zabývala situací v bývalém armádním muničním areálu nedaleko Vrbětic na Zlínsku. Ministři během jednání slíbili, že začátkem příštího roku připraví novou legislativu, která bude upravovat nakládání se zbraněmi a střelivem.

V muničním areálu u Vrbětic vybuchly v minulých měsících dva sklady, v nichž měly soukromé společnosti uložené střelivo. První z nich explodoval v polovině října, druhý pak na počátku prosince. Vzhledem k nebezpečnosti situace museli policisté dvakrát evakuovat obyvatele okolních obcí. „Místo přípravy Vánoc pociťujeme strach o své rodiny,“ popsal podle ČTK poslancům situaci v okolí areálu starosta Vlachovic Zdeněk Hovězák.

Příčiny výbuchů zůstávají nejasné. Policisté a pyrotechnici budou do areálu moci vstoupit nejdříve v okamžiku, kdy se z něj alespoň devět dní v řadě neozve žádná neřízená exploze. Zatím poslední výbuchy munice policisté zaregistrovali v pátek 12. prosince pozdě večer. Vyšetřování a odvoz munice do náhradních skladišť by tak zřejmě mohly začít už na začátku příštího roku.

Podle členů vlády v současnosti v Česku existuje pouze řada nedostatečných a neefektivních předpisů. „Jsem velmi znepokojen informací o redukci příslušného útvaru policie, který má na starosti kontrolu munice, o 30 procent,“ citoval ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) deník Právo. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vláda návrh nové legislativy poslancům předloží nejpozději na jaře příštího roku.

Ministři a poslanci také během schůze ocenili práci pyrotechniků, policistů a záchranářů, kterým přímo během jednání Sněmovny poděkoval také starosta Vlachovic Zdeněk Hovězák.

Jiří Svatoš

Jourová poprvé v roli komisařky na jednání vlády. Naznačila, kde potřebuje podporu

Eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová zavítala 15. prosince na jednaní vlády, kde představila své priority, ve kterých bude ministry žádat o podporu. Jak naznačila téhož dne na své tiskové konferenci, půjde hlavně o směrnici pro prosazení žen v dozorčích radách firem obchodujících na burze.

Přesvědčovat bude muset především ministry ze „svého“ hnutí ANO, které se dlouhodobě vymezuje vůči kvótám. „Směrnice je nesprávně zjednodušovaná na stanovování kvót. Směrnice má především za cíl tlačit na firmy průběžně, aby v dozorčích radách byl rozumný poměr obou pohlaví. Navíc v první řadě se mají zástupci do dozorčích rad vybírat podle kvalifikace a až v momentu rovnosti se má dát přednost podreprezentovanému pohlaví,“ představila své hlavní argumenty Jourová.

Nová komisařka rovněž nastínila budoucí spolupráci a komunikaci s kabinetem premiéra Bohuslava Sobotky. „Na vládě jsme se dohodli, že bych je každý čtvrtrok informovala o evropských záležitostech,“ řekla Jourová. Ta také novinářům prozradila nový systém fungování komise pod vedením Jeana-Clauda Junckera. „Zkoušíme novou strukturu fungování komise, kdy jsme rozděleni do takzvaných projektových týmů. Každý tým řídí jeden z místopředsedů, kteří koordinují práci jednotlivých komisařů. Já řeším především růst a zaměstnanost a jednotný digitální trh,“ uvedla.

Z tiskové konference Šimon Dušek

Bohdan Pomahač v Praze převzal cenu České lékařské společnosti J. E. Purkyně

Z Bostonské univerzity přijel český chirurg Bohdan Pomahač, aby vystoupil na 20. vzdělávacím symposiu o rekonstrukční chirurgii a převzal cenu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

„Chtěli bychom být schopni v podstatě restaurovat lidské tělo,“ řekl v Praze Pomahač. V budoucnu se připravuje na transplantace dolních končetin. „Chystáme se, máme všechny klinické protokoly a jde vlastně jen o to najít vhodného pacienta,“ doplnil v rozhovoru pro iDnes.cz. Ve Španělsku se sice roku 2011 chirurgům jedna operace nohou již povedla, avšak po čase se pacientovi objevil nádor mízních uzlin a nohy mu museli znovu amputovat. Právě problém s přijetím dárcovských orgánů je podle Bohdana Pomahače největší potíží transplantací. I v případě zdárného přijetí musí pacient brát do konce života léky tlumící imunitní reakci.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny nastínil chirurg budoucí vývoj medikamentů: „Začínáme právě novou klinickou studii, budeme zkoušet jeden z nových léků, který je spíše imunoregulativní. Budeme se snažit zjistit, nakolik můžeme snížit hladiny imunosupresivních léků, či je úplně vynechat.“

Bohdan Pomahač jako první v USA provedl úspěšnou transplantaci obličeje. V říjnu transplantoval i obě horní končetiny. Podle jeho názoru lze transplantovat téměř vše, výjimkou jsou orgány spojené s poruchou mozku či míchy.

Adam Hecl

Manifestace za lidská práva po 26 letech znovu na Škroupově náměstí

Při příležitosti výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv v OSN pořádala ve středu 10. prosince odpoledne občanská iniciativa Evropané proti válce pásmo politických projevů, písniček a satirických scének na téma Porušování lidských práv dnes. Akce se konala v Praze na Škroupově náměstí, kde se přesně před 26 lety uskutečnila  první oficiálně povolená manifestace opozičních seskupení.

Jako první s proslovem vystoupil Milan Neubert, předseda Strany demokratického socialismu, který mimo jiné uvedl, že nám média dnes předkládají lidská práva úplně jinak, než jak k nim dospěly předchozí generace. Zdůraznil, že sociální práva patří neoddělitelně k právům občanským a politickým.

Projev přednesl například i Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR, který upozornil, že v České republice je až 286 tisíc domácností, kterým hrozí ztráta bydlení. Podotkl, že lidským právem je také právo na důstojné a dostupné bydlení.

Jako poslední promluvila k pár desítkám účastníků spisovatelka a aktivistka Lenka Procházková. Její řeč byla laděna silně proti veřejnoprávním médiím a současný systém obvinila z toho, že svobodu slova a názoru hájí pouze teoreticky, ale v praxi tyto svobody omezuje. „Televize, která zatajuje pravdu a manipuluje fakty, je vlastně rušičkou svobodného myšlení,“ uvedla. V závěru svého projevu vyzvala, aby lidé zapomněli na svou ješitnost a začali se sjednocovat ke společné obraně smyslu lidského života.

Kvůli mrazivému počasí byli organizátoři nuceni akci zkrátit. Proto se odehrála pouze jediná z avizovaných satirických scének, která parodovala Českou televizi. Narážela například na rozhovor, který s členkami Pussy Riot letěla do Londýna natočit redaktorka krátce po výrocích prezidenta Miloše Zemana na jejich adresu. Mezi jednotlivými výstupy zaznívaly převážně písně Karla Kryla. Atmosféru dokreslovaly transparenty jako „Upozornění pro politiky – válka není počítačová hra“ nebo „Demokracie začíná tam, kde končí signál ČT“.

Ze Škroupova náměstí Šárka Flídrová

Pražské zoo se letos podařilo rozmnožit rekordní počet druhů zvířat

Rok 2014 přinesl pražské zoologické zahradě řadu úspěchů. Byla vyhodnocena jako sedmá nejlepší na světě, návštěvnost přesáhla 1 350 000 lidí a celkem s 228 rozmnoženými druhy dosáhla svého historického rekordu. Kromě toho získala 18 nových druhů zvířat. „Rok hodnotím velmi dobře. Zaprvé jsme se vyhnuli povodním, za druhé jsme překonali rekord v návštěvnosti. Umístění na sedmém místě na světě je krásné, zvlášť když nás hodnotí samotní lidé a ne nějaká odborná porota,“ řekl na úterní tiskové konferenci ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Připomněl navíc, že zmíněných 228 druhů patří mezi ohrožené, obtížně se rozmnožující či unikátní. „Odchov trnorepa mezopotámského (ještěra – pozn. aut.) jsme si díky kurátorovi plazů a obojživelníků Petru Velenskému připsali jako úplně první zoo na světě,“ uvedl hrdě ředitel Bobek. Událostí byl také příchod tří velemloků čínských. Jeden z nich, Carlo, je dokonce největší v Evropě.

Velký úspěch představuje i odchov tří mláďat supa mrchožravého. „Navíc je to světový unikát, sup mívá maximálně dvě mláďata na jednom místě,“ dodal kurátor ptactva Antonín Vaidl. Z kategorie savců zmínili zástupci vedení odchov podzemního hlodavce rypoše obřího, který je pro zoologické zahrady výjimečný. Pro veřejnost budou zřejmě nejzajímavější mláďata gepardů, jež budou k vidění na jaře. Očekává se rovněž přírůstek do rodiny klokanů horských. Jako jeden z nejdůležitějších příchodů zmínil kurátor primátů Vít Lukáš pár gibonů stříbrných, s jejichž chovem začala pražská zoo poprvé v historii. „Nový pár na sebe reaguje zatím velmi dobře, pevně věřím, že se tento druh podaří rozmnožit,“ dodal.

Z tiskové konference Vojtěch Povejšil

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovensko stručně: Podezřelý prášek na vnitru, zbraňová amnestie, RegioJet proti slevě

* V úterý 16. prosince přišla do podatelny Ministerstva vnitra v Bratislavě obálka s bílým práškem. Na místo se spolu s policií dostavili i hasiči, kteří obálku odvezli na rozbor do Úřadu veřejného zdravotnictví. Ten nepotvrdil, že by se jednalo o smrtelně nebezpečný antrax. Na Slovensku není případ ojedinělý, letos v listopadu ohlásil podobnou zásilku Bratislavský hrad. Ani tehdy se o nebezpečný antrax nejednalo. I na české vnitro a Pražský hrad přišel letos v listopadu bílý prášek, oproti Slovensku se ale jednalo o jedovatý kyanid.

* Prvního prosince začala na Slovensku již třetí zbraňová amnestie a potrvá až do 31. května příštího roku. Během této doby mohou občané, bez hrozby stíhání za nedovolené ozbrojování, odevzdat všechny nezákonně držené zbraně na jakékoli policejní stanici. Za první dva týdny Slováci odevzdali přes 200 zbraní a očekává se, že jejich počet bude stoupat. Během předešlých dvou amnestií, v letech 1996 a 2003, se totiž celkem shromáždilo na 7830 zbraní. V Česku skončí obdobná akce 31. prosince a dosud se vybralo přes 3000 kusů.

* Železniční společnost RegioJet zatím na Slovensku vozit zdarma nebude. Vzpírá se tak rozhodnutí vlády Roberta Fica (Směr-SD), kvůli kterému od 17. listopadu vozí místní železniční dopravci studenty a důchodce bezplatně. Ušlý zisk jim hradí stát. RegioJet čeká na reakci Ministerstva dopravy, ale je již na provoz zdarma připraven. „Tvrdíme, že sleva nemá jít za dopravcem, ale za člověkem, který si vybere, s kým pojede,“ dodal pro ČTK majitel společnosti Radim Jančura. Jeho firma na Slovensku cenově konkuruje státním Železnicím SR, které již přepravu zdarma zavedly.

Filip Krumphanzl

Ekonomika

Prezidenti středoevropských států se sešli v Praze, řešili dopravní infrastrukturu

Prezidenti států visegrádské čtyřky plus Slovinska a Rakouska se shodli na nutnosti diverzifikace energetických zdrojů a vyjádřili se pro vytvoření evropského investičního fondu na podporu dopravní infrastruktury. Na dvoudenním summitu (11. a 12. prosince) v Praze mluvili především o dostavbě a modernizaci dálniční a železniční sítě a o výstavbě hlavních energetických projektů včetně severojižního plynárenského propojení.

Konkrétně se debatovalo o dopravním spojení mezi Prahou a Linzem, Brnem a Vídní a směrem na polské hranice. Prezident Miloš Zeman uvedl, že dále diskutovali o možnosti prodloužení francouzských rychlíků TGV z Frankfurtu nad Mohanem do střední Evropy. Zatím jsou ale podle něj tyto úvahy ve stádiu odvážných představ, stejně jako vybudování vodního koridoru Dunaj-Ondra-Labe, který označuje za svůj sen. Zeman zopakoval, že v současné době se připravuje studie proveditelnosti a že by bylo předčasné žádat podporu ostatních prezidentů. Přesto je pozval na výstavu o tomto kanálu, která bude v příštích týdnech na Pražském hradě přístupná i veřejnosti. Při zahájení expozice popsal jeho možný přínos pro dopravu, energetiku a odpočinek. Mohl by také výrazně přispět k protipovodňové ochraně. „Je to můj oblíbený projekt, ale nelekejte se, nebudu vám ho vnucovat,“ řekl. Bronislaw Komorowski uvedl, že Polsko se na ambiciózní myšlence zatím podílí revitalizací své říční plavby.

Prezidenti se shodli rovněž na propojování dopravních cest v severojižním směru. „Cílem je přitom podpořit ekonomický růst, a tím zvýšit podíl regionu na prosperitě a konkurenceschopnosti celé Evropy,“ stojí v závěrečném prohlášení. Slovenský prezident Andrej Kiska na tiskové konferenci zdůraznil, že v dopravě toho musí region střední Evropy od pádu železné opony ještě hodně dohánět. V diskusi také zmínil nutnost vybudování obousměrných plynovodů na hranicích mezi Slovenskem, Polskem a Maďarskem. Prezident Slovinska Borut Pahor hovořil mimo jiné o významu přístavu Koper pro region. Zároveň ocenil, že bylo Slovinsko na jednání V4 přizváno. V podobném duchu se vyjádřil i rakouský prezident Heinz Fischer, podle kterého se nedají všechny problémy řešit jen na národní úrovni, zároveň je ale složité vést podrobnou diskusi v rámci unijní osmadvacítky.

Debata se částečně dotkla situace na Ukrajině a boje proti Islámskému státu. Polský prezident Komorowski je přesvědčen, že sankce proti Rusku fungují, a domnívá se, že jejich současná míra by mohla být dostačující. Na okraj summitu se s rakouským prezidentem Fischerem v neděli v podvečer sešel český premiér Bohuslav Sobotka. Podle tiskového oddělení vlády se dialog týkal hospodářské spolupráce a podpory společných kulturních a vzdělávacích projektů.

Karolína Kubiková

Státní rozpočet pro rok 2015 je schválen a čeká na podpis prezidenta

Koaliční vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) prosadila v Poslanecké sněmovně návrh státního rozpočtu pro rok 2015. Ve středu 10. prosince pro něj hlasovalo 106 poslanců, 48 jich bylo proti. Z opozičních poslanců návrh podpořil pouze Jaroslav Holík z Úsvitu a KSČM se zdržela hlasování. Schodek při výdajích 1218 miliard by měl být rovných 100 miliard korun, tedy o 12 miliard méně než letos. Nyní už jen stačí, aby zákon podepsal prezident Miloš Zeman, což by, jak sám předeslal, neměl být problém.

Poslanci přidali 450 milionů korun na sociální služby, 6 milionů na řešení nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu a 1,7 milionu Českému svazu bojovníků za svobodu, většinu ostatních pozměňovacích návrhů však zamítli. Neprošel například návrh na přesun jedné miliardy korun do sportu, 400 milionů na obnovu kulturních památek nebo přidání více než 44 milionů na hudební festivaly.

Zatímco ministr financí Andrej Babiš (ANO) je s konečným výsledkem spokojen, neboť se mu povedlo dosáhnout nižšího schodku než minulý rok a zabránit narůstání státního dluhu, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek je přesvědčen, že návrh státního rozpočtu je učebnicovým příkladem projídání budoucnosti a je bezkonkurenčně nejhorší za posledních pět let. Někdejší ministr financí se tak vyjádřil na tiskové konferenci ve Sněmovně.

Anna Jurečková

Alergici mohou konečně nakupovat bez obav, z čeho se výrobky skládají

Státy Evropské unie musí od 13. prosince v obchodech a ve stravovacích zařízeních uvádět seznam všech obsažených alergenů. Dříve tato povinnost platila pouze pro balené výrobky v obchodech, ale nyní se vztahuje také na nebalené pokrmy a jídla v restauracích.

Obaly s informacemi o složení produktu s uvedenými alergeny budou nově tištěny písmem o velikosti nejméně 1,2 milimetru. Produkty s malými obaly, kam by se nové etikety nemusely vejít, tak budou bez popisků v cizích jazycích. Cílem tohoto nařízení je harmonizovat evropský trh a naučit spotřebitele sledovat složení potravin.

Zboží se starými obaly ale nezmizí z pultů přes noc, řetězce je mají čas doprodat. Některé firmy se ale na nařízení připravily dopředu a zboží se schválenými etiketami už mají dávno v oběhu. Pokud dnes výrobek obsahuje nějaký ze čtrnácti nejčastějších alergenů, tak o tom musí prodejci nakupující poučit. Nový předpis přijde prodejce potravin na miliony korun.

Restaurace pak mají několik možností, jak zákazníky seznámit s alergeny a výčtem použitých surovin. Novinkou je, že restauratéři o tom musí informovat písemně. Obsahy mohou být napsány přímo v jídelním lístku, na vývěsní tabuli nebo na samostatném listu papíru na vyžádání.

V příštím roce změny v potravinářství ještě přibudou, například výrobci budou muset uvádět původ u všech druhů masa. Zatím tato povinnost platí jen pro hovězí.

Lenka Hrůzová

Kultura

Galakoncert Roku české hudby 2014 uzavřel sezonu v pražské O2 areně

Závěrečným koncertem vyvrcholil 17. prosince Rok české hudby, který vždy připadá na letopočet končící čtyřkou. Ten symbolizuje výročí mnohých významných českých skladatelů a hudebníků (viz Carolina 844). Událost byla unikátní i místem svého konání. Místo tradičních prostor Rudolfina či Obecního domu se kvůli divácké kapacitě přesunula do O2 areny. Pro hudebníky i organizátory to byla úplně nová zkušenost z hlediska umístění a nazvučení tak velkého hudebního tělesa.

Koncert byl výjimečný nejen díky zprostředkování hudebního zážitku pro širší publikum, ale také spoluprací jednotlivých sborů. Na jednom jevišti se setkali vybraní členové Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR a České filharmonie. Celé symfonické těleso dirigoval Jakub Hrůša, který český repertoár zdařile prezentuje doma i v zahraničí.

Kvůli náhlému onemocnění chyběl mexický tenorista Ramón Vargas, zastoupil ho slovenský pěvec Miroslav Dvorský. Po jeho boku vystoupily sopranistky Eva Urbanová a Ana María Martínez z Portorika společně s basbarytonistou Adamem Plachetkou. Co se týče repertoáru, stanovili si organizátoři jasný cíl – zprostředkovat známé symfonie pro široké publikum. Zazněly árie z děl Bedřicha Smetany (Prodaná nevěsta, Libuše a Tajemství) a Antonína Dvořáka (Rusalka a Novosvětská symfonie). „Je to symbolický koncert, kde se spojí nejlepší dirigent a orchestr a ukážou ten nejlepší výkvět z české hudby,“ popsal hlavní myšlenku Roman Dietz z Asociace hudebních festivalů ČR. Přímý přenos vysílala ČT art.

Michael Kubín

Sport

Dům U Minuty hostil největší prodejní výstavu designu v České republice

Prostory renesančního domu U Minuty na Staroměstském náměstí ožily osmým ročníkem prodejní výstavy Designsupermarket. Od 11. do 14. prosince si tam mohli návštěvníci prohlédnout tři patra plná designových výrobků od více než osmdesáti domácích i zahraničních tvůrců. Zakoupit bylo možné šperky, oděvy, obrazy, ale třeba i nábytek.

Výstava každoročně přibližuje širší veřejnosti aktuální trendy v designu a také výtvory mladých návrhářů. Jedním ze smyslů Designsupermarketu totiž je, že poskytuje šance začínajícím tvůrcům a pomáhá jim k vytváření klientely a získávání místa na trhu. Více než polovina vystavovatelů dostala letos šanci prezentovat své výrobky vůbec poprvé.

V Praze však nechyběla ani známá jména. Svou tvorbu zde představila například obnovená legendární značka Botas 66 nebo převážně oděvní Alter Deco. Inovativní autoři prezentovali také mnoho zajímavých projektů. Představili například řadu solárních batohů a tašek značky  Bezzasuvky.cz. Velikým lákadlem byla instalace a přednáška neotřelé izraelské návrhářské dvojice Muslin Brothers, která do Česka nikdy předtím nezavítala.

Zájemci se přímo na místě mohli od tvůrců dozvědět cokoliv o použitých materiálech či technikách výroby vystavovaných kousků. Program zpestřovaly ještě různorodé doprovodné akce – od módních přehlídek, workshopů, přednášek až po každodenní večírek s hudbou. K dispozici byly také dětský koutek, kavárna, coctail bar nebo knihkupectví nabízející knihy o umění, designu a architektuře.

Z Designsupermarketu Johana Trešlová

Čeští florbalisté vybojovali na mistrovství světa bronz

Česká florbalová reprezentace dosáhla svého cíle, který si před jubilejním desátým světovým šampionátem ve švédském Göteborgu vytyčila, a domů se vrátila ověšena bronzovými medailemi. Z šesti utkání, která na mistrovství odehrála, podlehla soupeři pouze jednou. Přesto nebyla cesta národního týmu k historicky teprve třetí medaili tak jednoduchá.

Po fiasku na MS 2012, kdy tým skončil na historicky nejhorším sedmém místě, převzal seniorskou reprezentaci nový realizační tým v čele s hlavním trenérem Radimem Cepkem. Ten svůj výběr pro letošní mistrovství připravoval daleko intenzivněji, než kdy bylo zvykem. Jeho cílem i cílem všech hráčů bylo napravit pošramocené postavení ve světových žebříčcích.

Do dvouletého přípravného cyklu, který právě ve Švédsku vyvrcholil, povolal nejen hráče domácí extraligy, ale také krajánky. Nejmladším členem reprezentace byl Patrik Dóža, který momentálně působí právě ve Švédsku. „Mně se hlavně líbilo, jak jsme to týmově pojali,“ řekl po zisku medaile. Ve švédské soutěži se potkává se svým bývalým spoluhráčem z pražského Jižního Města, Matějem Jendrišákem. „Naštěstí nebyl problém v tom, že by se nějaký klub vyčleňoval, nebo by se tam dělaly skupinky mladších a starších hráčů. Ten tým držel dobře při sobě,“ spokojeně konstatoval náladu v reprezentačním kádru Jendrišák.

Takto jednotný tým odolával novému hernímu systému, který mu určil poměrně těžká utkání hned zkraje turnaje. Češi si s tím poradili díky vítězství nad Norskem (7:6), Estonskem (12:2) a remízou se Švýcarskem (2:2) a z prvního místa základní skupiny se vydali vstříc vyřazovacím bojům. Neubránili se jedinému soupeři, v semifinále je ze zápasu o titul vyřadili Finové po výsledku 3:6. Češi se tak museli spokojit pouze s bronzovým utkáním. Vítězství v poměru 4:3 v něm vybojovali po velmi dramatickém průběhu. Švýcarský tým, se kterým se potkali už v základní skupině, se bramborové příčce houževnatě bránil.

Mistry světa se po celkem vyrovnaném utkání, které řídila jediná česká dvojice rozhodčích na turnaji, Černý – Janoušek, stali domácí Švédové, když porazili pokořitele českého týmu ze semifinále Finsko téměř fotbalovým výsledkem 3:2.

Letošní mistrovství světa hostila hala Scandinavium a areál Liseberg v druhém největším městě Švédska, Göteborgu. Do této severské země, které se přezdívá kolébka florbalu, se světový šampionát vrátil už potřetí. A táhne čím dál více. Celková návštěvnost turnaje překonala dosavadní rekordy a hranici sto tisíc návštěvníků. Na závěrečný víkend dorazilo také několik českých fanouškovských výprav, které podporovaly český tým na cestě za třetí, pro mnohé však teprve první medailí.

Z Göteborgu Veronika Jenčková

Sport stručně: Sparta končí v EL, Sáblíková zvítězila ve SP, hokejovou extraligu vede Třinec

* Sparta Praha končí v Evropské lize po porážce se švýcarským Bernem 0:2. V zápase 6. kola se jí dlouho dařilo udržovat bezgólový stav, který by pro ni znamenal účast v jarní části EL. Její naděje však zhatila penalta čtvrt hodiny před koncem zápasu, kterou švýcarský tým proměnil, a v nastavení pak přidal ještě jeden gól.

* Martina Sáblíková v pátek poprvé zvítězila v závodě letošního SP na dlouhých tratích. V nizozemském Heerenveenu porazila na tříkilometrové trati svou největší konkurentku Ireen Wüstovou a v průběžném pořadí je zatím na prvním místě. Druhá příčka patří právě Wüstové.

* Na prvním místě tabulky se po 30. kole hokejové extraligy stále drží Třinec, který si vítězstvím nad Vítkovicemi upevnil sedmibodový náskok před druhým Litvínovem. Třetí je i přes prohru v Karlových Varech Sparta. Poslední nadále zůstává pražská Slavia, která na předposlední Vítkovice ztrácí už 7 bodů.

Tabulka: 1. Třinec (66), 2. Litvínov (59), 3. Sparta (54), 4. Brno (54), 5. Plzeň (45), 6. Pardubice (45), 7. Hradec Králové (44), 8. Olomouc (41), 9. Liberec (39), 10. Karlovy Vary (38), 11. Mladá Boleslav (37), 12. Zlín (37), 13. Vítkovice (36), 14. Slavia (29)

Klára Šuhajová

Počasí