5. března 2015, Carolina č. 875

události od 25. února do 4. března


Z domova

Sněm ANO podle Babiše: 100 % hlasů pro něj, silná podpora jeho favoritům

Andrej Babiš má své hnutí ANO pevně pod kontrolou. Vicepremiér a ministr financí dostal při volbě předsedy na celostátním sněmu 100 % platných hlasů. Jasným výsledkem skončila i volba prvního místopředsedy, kde delegáti podpořili Babišova favorita Jaroslava Faltýnka. Babiš neměl protikandidáta od začátku, Faltýnkovi konkurenti sami z boje odstoupili. Dalšími místopředsedy se stali Jaroslava Jermanová, Radmila Kleslová, Petr Vokřál a Jan Volný.

Celostátní sněm se konal o víkendu 28. února a 1. března na pražském Chodově v Centru pohybové medicíny nedaleko sídla Babišovy společnosti Agrofert. Dvoudenní jednání zahájil právě Babiš a v projevu kritizoval předchozí vlády i současné koaliční partnery. Podle něj komplikují a prodlužují diskusi o zákonech.

„Jak správně řekl Tomáš Garrigue Masaryk, demokracie znamená diskusi. Doufám, že nejdřív nebudou vadit koaliční partneři, pak diskuse a nakonec demokracie sama,“ reagoval v pondělí v České televizi šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „K chybám minulých vlád patřila i nekomunikace koaličních partnerů a napadání se v médiích a okopávání si kotníků. Myslím, že pan Babiš udělal přesně to samé,“ dodal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Na další jednání s koaličními partnery však půjde Babiš se silným mandátem svého hnutí. V tajné volbě předsedy dostal všech 186 platných hlasů, jeden – zřejmě jeho – byl neplatný. „Jak říká Karel Gott, tohle jsem fakt nečekal,“ vtipkoval Babiš. Faltýnek jako jeho pravá ruka získal 153 hlasů ze 176.

Mezi hosty chyběli představitelé koaličních stran, pozvání se dostalo a přijal ho například belgický předseda Aliance evropských liberálů a demokratů (ALDE) Guy Verhofstadt.

Markéta Rizikyová

Čechům stále nejvíc vadí reklama na cigarety, sílí kritika erotických motivů

Z kontroverzních témat, která se objevují v reklamách, jsou Češi výrazně tolerantní jen k pivu. Vyplývá to z výsledků šetření agentury ppm faktum. Reklamu na cigarety by totiž zakázala téměř třetina lidí, čtvrtině vadí propagace takzvaně nezdravých potravin, tedy těch s vysokým obsahem tuků.

Většina dotázaných však k reklamě na cigarety zůstává tolerantní a podle víc než poloviny respondentů ji není třeba nijak omezovat. Největší pochopení mají pro reklamu na pivo, kterou by zakázalo pouze 8 % lidí, především žen, a na víno, kde je pro zákaz stejné množství lidí.

Zatímco tolerance k reklamám na pivo a víno roste, stále víc vadí erotický podtext. „Říkala jsem si, jestli to není dáno poslední předvolební kampaní, kde se erotika opravdu objevovala,“ uvedla prezidentka České marketingové společnosti Jitka Vysekalová na tiskové konferenci, která se konala v úterý 3. března. Proti reklamě se sexuální tematikou se vyslovila víc než pětina dotázaných. Co naopak Češi opravdu vítají, jsou reklamy na místě prodeje. Především ochutnávky jsou pro ně lákadlem.

V závislosti na tomto průzkumu se pak agentura snažila zjistit, zda odpovědi respondentů opravdu korespondují s jejich chováním při nákupech. Dospěla k závěru, že ač se Češi domnívají, že vědí, která reklama je ovlivňuje nejvíce, ve skutečnosti to tak úplně není. Nejpřínosnější reklamou se totiž stala ta televizní, která v odpovědích skončila až na posledním místě. Naopak reklama na místě prodeje, kterou dotazovaní ocenili, nakonec vyšla jako poměrně neužitečná. V pořadí již 33. výzkum se konal v lednu tohoto roku a zúčastnilo se ho celkem 1005 obyvatel ČR starších 15 let.

Z tiskové konference Kamila Bejlková

Výstava na počest Akademie věd láká na stavebnice a čočkostroj z Merkuru

Akademie věd České republiky slaví letos 125. výročí vzniku a u příležitosti tohoto jubilea připravila ve spolupráci s Národním technickým muzeem sérii výstav. První odstartovala v úterý 3. března. Na návštěvníky čeká polarograf Jaroslava Heyrovského či čočkostroj sestavený ze stavebnice Merkur Ottou Wichterlem. K nahlédnutí bude také původní výnos sepsaný Františkem Josefem I., kterým vznik Akademie věd stvrdil.

Výstava nesoucí název Věda a technika. Dobrodružství, které vás bude bavit! se nechce pouze ohlížet do minulosti a vzpomínat na staré časy, ale poukázat na velký význam toho, čím přispívá Akademie věd dnes. Jedním z hlavních cílů výstavy je podle její kurátorky Ivany Lorencové přilákat mládež k exaktním a přírodním vědám, neboť jejich popularita stále klesá.

„Výstava je barevná a interaktivní. Doufám, že by ´mladé vědce´, kterých je dnes tolik zapotřebí, přilákat mohla,“ říká Lorencová. Zároveň dodává, že většina velkých vědců se pro své povolání rozhodla ve škole, zásluhou schopného pedagoga, nebo doma při hře. Proto také jedna sekce výstavy nabízí interaktivní předměty, ať už různé stavebnice či 150 let staré výukové pomůcky, které se však používají dodnes. Každou středu se pak malým návštěvníkům bude věnovat speciální lektor.

Výstava se dále dělí na několik částí, jako například makrosvět, mikrosvět či věda pro zdraví, které se zaměřují na přírodovědu, techniku a lékařství. Expozice také představí některé významné členy Akademie věd.

Z výstavy Lukáš Vopršal

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Jsem Žid, prohlásil Zeman v Americe. A následovaly ovace ve stoje

Velkého potlesku se dostalo českému prezidentovi Miloši Zemanovi při krátké návštěvě Washingtonu. V projevu na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) v pondělí 2. března vyjádřil sounáležitost s Izraelci v boji proti islámskému terorismu. Zeman si vypůjčil slavná slova amerického prezidenta Johna Kennedyho, která pronesl roku 1963 v Západním Berlíně. „Znáte ten známý slogan: Ich bin ein Berliner (Jsem Berlíňan). Nyní musíme všichni říci: Jsem Žid,“ prohlásil anglicky a poslední větu zopakoval i hebrejsky.

„Vaše diskriminace je naše diskriminace, vaše oběti jsou naše oběti,“ citovala česká média z jeho proslovu. Zeman jako adekvátní reakci na hrozbu islámského teroru vidí systematický a koordinovaný boj, nejlépe pod záštitou Rady bezpečnosti OSN. „Už nikdy více nesmíme pochodovat dobrovolně jako ovce na porážku.“

Podle něj je nutné činit společné kroky na mezinárodní úrovni k potlačení radikálů z takzvaného Islámského státu. Ti v posledních měsících obsadili rozsáhlá území Sýrie a Iráku. Prezident už obdobně hovořil koncem ledna na pražské konferenci k sedmdesátému výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Jeho výzvu ke společné akci však odmítl jak premiér Bohuslav Sobotka, tak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Americký deník The Washington Post hodnotí Zemanův projev jako výmluvný a mezi ostatními řečníky, mezi nimiž byly stálá velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová či bezpečnostní poradkyně amerického prezidenta Susan Riceová, vynikal. Zpravodajský server Breitbart vyzdvihl Zemana jako nečekané překvapení konference a list The Times of Israel neopomněl zdůraznit, jak velkého potlesku se českému prezidentovi dostalo.

Barbora Loudová

České firmy dovážejí do Ruska zbraně i přes embargo. Zveličuje se to, říká analytik

Embargo na vývoz zbraní do Ruska sice platí od 1. srpna loňského roku, podle vydání polského deníku Rzeczpospolita z pondělí 1. března však dvě české firmy tento zákaz nerespektují a do Ruska i nadále vyvážejí ruční zbraně a desítky tisíc kusů munice. Odvolává se na několik dní staré faktury, které mají obchod dokazovat. Podle zbrojního analytika Jaroslava Štefce je využívají především myslivci.

Polský list píše, že firmy Exim-Arms z Rožnova pod Radhoštěm a Cairo Cz z Frenštátu pod Radhoštěm dodaly firmě Novo-Obninsk např. americké pušky typu Bushmaster 90705 nebo německé pistole Sig-Sauer. V dodávce od firmy Cairo bylo navíc 80 tisíc kusů finských nábojů Lapua a podle faktury z 9. února také 45 tisíc kusů munice ze Spojených arabských emirátů.

Český rozhlas Radiožurnál, který z polského deníku cituje, zmiňuje vyjádření ředitele úřadu kontrolujícího export zbraní Jana Jindřicha. Podle něj se zmiňované embargo nevztahuje na smlouvy uzavřené před 1. srpnem 2014. To je případ výše uvedených obchodů. Úřad proto neměl právo odmítnout vydání vývozní licence. „Máme záruky našich ruských odběratelů, že zbraně budou využité jen soukromými osobami. V žádném případě vojenskými nebo polovojenskými jednotkami,“ uvedl Jindřich.

Zbrojní analytik Jaroslav Štefec v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že zmiňované zbraně nejsou pro válku vhodné. Jedná se pouze o odvozeniny od vojenských zbraní, využívané především ruskými myslivci. „Loví se s nimi zejména veverky nebo tetřívci, protože to jsou velmi přesné pušky, nepoškozují tělo zvěře a dají se použít pro tyto účely. A i počty nábojů, které byly vyvezeny, odpovídají tomu použití pro lovecké účely,“ řekl Štefec, podle kterého se věc zbytečně zveličuje.

Gabriela Lukášková

Ekonomika

Stručně z ekonomiky: Podnikatelem roku je majitel Koh-i-nooru, spekulace kolem Teska a nový Superb

* Českým podnikatelem roku 2014 se stal Vlastislav Bříza, majitel Koh-i-nooru. Slavnostním galavečerem na pražském Žofíně vyvrcholila 3. března národní část světové soutěže Podnikatel roku. Společnost Koh-i-noor znají Češi především jako výrobce uměleckých, školních a kancelářských potřeb. Pole působnosti celého holdingu je však mnohem širší a zabývá se také energetikou, zdravotnictvím a strojírenstvím. Bříza nejprve uspěl v únoru letošního roku v konkurenci podnikatelů Jihočeského kraje, počátkem března pak předčil soutěžící i na celorepublikové úrovni. Jako český vítěz získává také právo reprezentovat republiku v Monte Carlu, které bude v červnu hostit světové finále.

* Maloobchodní prodejce Tesco zvažuje podle slovenského deníku Sme, že se stáhne ze střední Evropy. Řetězec by mohl opustit nejen Slovensko, ale také Česko, Maďarsko nebo Polsko, tvrdí nejmenovaný britský investor a zdroj slovenského deníku. Tesco musí reagovat na finanční potíže a na úbytek zákazníků ve Velké Británii. Možný odchod ze zemí střední Evropy by tedy mohl být jednou z variant řešení. Ovšem žádné rozhodnutí údajně zatím nepadlo. Sama společnost informace nepotvrdila a zatím odmítá komentovat spekulace.

* Nová generace Škody Superb spatřila světlo světa už v únoru, ale teprve tento týden se model živě představil veřejnosti. Stalo se tak 3. března v Ženevě, tedy v místě konání tradičního autosalonu. Zástupci české automobilky zveřejnili také některé informace související s prodejem vozu. Superb se bude prodávat ve čtyřech výbavových stupních – Active, Ambition, Style a Laurin & Klement, přičemž cena za verzi Active se základní výbavou startuje na částce 599 900 Kč. Objednávky se budou přijímat od 10. března, první vyrobené kusy by se pak měly objevit na silnicích během června letošního roku.

Vojtěch Jurák

Kultura

Debata o Ferdinandu Peroutkovi otevřela otázku mediální vzdělanosti mladistvých

Letos uplynulo už 120 let od narození Ferdinanda Peroutky, jednoho z nejvýznamnějších českých novinářů. Knihovna Václava Havla se Sdružením Ferdinanda Peroutky uspořádala na jeho počest diskusi, která se konala ve středu 25. února. Účastníci setkání s názvem Ferdinand Peroutka včera a dnes nejprve připomněli jeho pestrou životní cestu a plynule přešli k české mediální scéně. Mluvili o internetové televizi DVTV, o nově vznikajících médiích, ale také hodnotili politiku druhého československého prezidenta Edvarda Beneše.

Pozvání přijali Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a novinář Jan Bednář, který se dlouhodobě zabývá jeho působením v exilu. Dostavili se i oba letošní laureáti prestižní novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky, redaktor a moderátor Martin Veselovský spolu s publicistou Petrem Třešňákem. Diskusi moderoval Martin Groman.

Název debaty byl ovšem mírně zavádějící, ve dvouhodinové rozpravě převažovala aktuální témata. Hosté se věnovali novinářské etice, aktuálním problémům médií i svým novým projektům. „Na jednu stranu jsou DVTV jako video zprávy inovátorské, ovšem z úhlu, jakým způsobem tu práci děláme a co za novinařinu odvádíme, je to oldschool,“ řekl Veselovský, který dál spolupracuje s Danielou Drtinovou i po jejich odchodu z České televize a iniciály jejich příjmení se odrážejí v názvu projektu.

Účastníci dále upozornili na slabší mediální vzdělanost mladší generace a naznačili možné řešení: zavést mediální výchovu na střední školy. Na příkladu zpráv o situaci na Ukrajině kritizovali současné nakládání s informacemi. „Ukrajinská krize je unikátní případ. Ta podle mě ukázala, že velká část Čechů neumí pracovat s informacemi, neumí je rozčlenit a roztřídit,“ uvedl Veselovský. Na kontroverzní výrok prezidenta Miloše Zemana o Ferdinandu Peroutkovi, kterým novináře nařkl z intelektuálního selhání po nástupu Adolfa Hitlera k moci, ale nedošlo. Ředitelka knihovny Marta Smolíková předem avizovala, že se tím diskuze zabývat nebude.

Debata se nesla ve značně odlehčeném duchu a pohodové atmosféře. „Když něco mají skandinávské země, tak měním názor a jsem pro zavedení mediální výchovy ve školách,“ rozesmál Petr Třešňák plnou místnost. V závěru dostali prostor přítomní s dotazy a jejich zájem potvrdil, že série diskusí pořádaná Knihovnou Václava Havla láká stále více lidí. Úspěšná byla už předchozí debata s Respektem Jsme všichni Charlie Hebdo?, které se účastnili mimo jiné Tomáš Halík a Erik Tabery.

Z debaty Tomáš Hegedüš

Sport

Čeští atleti chtějí na domácím HME uspět, hlavní nadějí je Pavel Maslák

Snový rok pro české sportovní fanoušky startuje halovým mistrovstvím Evropy. Pražská O2 arena přivítá od 5. do 8. března kolem šesti stovek atletů. Velké ambice si klade česká výprava, která by podle šéftrenéra Tomáše Dvořáka chtěla zopakovat úspěchy z posledního evropského šampionátu v Göteborgu. Češi v roce 2013 přivezli ze Švédska pět cenných kovů.

Praha se chystá na první velkou sportovní akci roku. Letos kromě nejlepších evropských atletů přivítá spolu s Ostravou v květnu i hokejové mistrovství světa. Navíc v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti už také finišují přípravy na červnové mistrovství Evropy do 21 let ve fotbale. Pořadatele těší, že se všechny akce mohou chlubit velkým zájmem fanoušků.

„Jedny z posledních vstupenek, které jsme ve čtvrtek dali k dispozici k prodeji, zmizely během dvou hodin,“ zaznělo ve čtvrtek na úvod tiskové konference, věnované závěrečným přípravám českého týmu na domácí HME. Na něm organizátoři očekávají rekordní účast atletů, podle ředitele sekretariátu Českého atletického svazu Františka Fojta se přihlásilo celkem 650 závodníků, přičemž dosavadní nejvyšší účastí se pyšní švédský Göteborg, kam se před dvěma lety sjelo 577 atletů. Se 46 nominovanými sportovci bude netradičně početný také český tým.

„Domácí evropský šampionát je velkou událostí a chtěli jsme, aby se v Praze představil co největší počet českých, avšak konkurenceschopných, závodníků. Tomu jsme přizpůsobili i nominační kritéria,“ uvedl trojnásobný mistr světa v desetiboji a dnes šéftrenér Tomáš Dvořák. „Přesto by do Göteborgu cestovala vzhledem k letošním výkonům jen zhruba polovina závodníků. Domácí šampionát je ale velkou motivací, proto věřím v dobré výsledky,“ dodal.

Sám se nejvíce těší na vícebojařské disciplíny, v nichž věří Elišce Klučinové a Adamu Helceletovi. Šance vkládá Dvořák také do tria českých koulařů, a samozřejmě i do jedné z největších hvězd celé akce – čtvrtkaře Pavla Masláka.

„Chtěl bych obhájit tu jedničku,“ neskrývá ambice Maslák, „kdyby se to nepovedlo, byl bych možná trochu zklamaný, každopádně šťastný budu za každou medaili,“ doplnil úřadující halový mistr Evropy v běhu na 400 metrů a bronzový medailista ze štafety. I v ní chce se svými kolegy před domácím publikem uspět. Daleko zdrženlivější je ohledně medailových očekávání vícebojařka Eliška Klučinová: „Nějaké cíle určitě mám, ale prozrazovat je nechci,“ culila se aktuálně pátá žena evropských tabulek.

Z tiskové konference Jiří Čihák

Liberec ve finiši zkolaboval, play-off hokejové extraligy si nezahraje

Základní část extraligy po 52 kolech skončila a jsou jasní první vítězové a poražení. Zatímco Zlín uhájil šesté místo, a tím i přímý postup do čtvrtfinále před dotírající Plzní, Liberec těsně před cílem dvakrát zaváhal a po prohře v Karlových Varech 2:5 se nedostal ani do předkola. Z jedenáctého místa míří do bojů o umístění.

Liberec byl ještě dvě kola před koncem reálně ve hře. Změna trenéra a příchod Filipa Pešána tým nakopl a vyhrál hned pět zápasů za sebou. Pak ale podlehl Litvínovu a prohra v 51. kole v pátek 27. února vzala naděje definitivně. Liberec v posledním kole v neděli 1. března porazil Mladou Boleslav 6:3, ta však o tři body do vyřazovacích bojů proklouzla. Severočechy doprovodí do play-out Karlovy Vary, nováčci z Olomouce a poslední Slavia.

Nejlepší šestce, která přímo postoupila do play-off, kraluje Třinec. Prezidentský pohár pro vítěze základní části si zajistil už v 49. kole po výhře nad brněnskou Kometou, která se nakonec umístila s jedenáctibodovým náskokem na třetí příčce. Třinci byl největším rivalem Litvínov, ale ani šesti vyhranými zápasy v řadě už ho nepředstihl. Prvenství klubovým barvám zajistili alespoň vítěz kanadského bodování Viktor Hübl s 58 body a nejlepší brankář letošního ročníku Pavel Francouz.

Šesté místo překvapivě vydřel Zlín. Ten po neúspěšné první polovině extraligy, kdy se potácel na dně tabulky, začal podávat stabilní výkony. Přímý postup mu nezhatila ani Plzeň.

Zatímco si první dva týmy budou muset počkat na soupeře, který vyjde z předkola, ostatní mužstva v elitní šestce už mohou na čtvrtfinálové soupeře ladit taktiku. Hradecký Petr Beránek vidí šance proti Spartě nadějně. „Myslím si, že máme dobrou šanci postoupit. Se Spartou máme letos dobrou bilanci. Navíc v play-off se hraje jiný hokej a šanci vyhrát má každý,“ komentuje pro klubový web.

Moravu čeká derby mezi brněnskou Kometou a Zlínem. Oba týmy mají za sebou krušný začátek sezony a následný vzestup. Jejich souboj je zároveň i reprízou loňského finále. „Jsem rád, že na nás vyšel Zlín. Třikrát v sezoně jsme ho porazili a věříme si na něj,“ řekl iDnes.cz útočník Jan Hruška. O postup do čtvrtfinále play-off se porvou Plzeň s Mladou Boleslaví a do Vítkovic zavítají Pardubice.

Konečná tabulka základní části: 1. Třinec 107, 2. Litvínov 105, 3. Brno 95, 4. Sparta 94, 5. Hradec Králové 85, 6. Zlín 81, 7. Plzeň 75, 8. Vítkovice 75, 9. Pardubice 74, 10. Mladá Boleslav 72, 11. Liberec 69, 12. Karlovy Vary 62, 13. Olomouc 54, 14. Slavia 44

Čtvrtfinále: Brno - Zlín, Sparta - Hradec Králové (hraje se na čtyři vítězství, začíná se 11. března)

Úvodní výsledky předkola: Vítkovice - Pardubice 8:2, Plzeň - Mladá Boleslav 4:5 (na tři vítězství)

Martina Knoblochová

Fotbalová liga ve výsledcích: Plzeň odskočila Spartě na tři body

Přehled zápasů 18. kola: Hradec Králové - Plzeň 2:3, Ostrava - Sparta 1:1, Jablonec - Bohemians 3:0, Příbram - Mladá Boleslav 2:0, Dukla - Liberec 3:1, Slavia - Teplice 2:2, Jihlava - Slovácko 0:1, České Budějovice - Brno 1:3

Tabulka: 1. Plzeň 44, 2. Sparta 41, 3. Jablonec 39, 4. Mladá Boleslav 27, 5. Dukla 26, 6. Teplice 25, 7. Slovácko 24, 8. Slavia 24, 9. Ostrava 23, 10. Příbram 22, 11. Brno 19, 12. Jihlava 19, 13. Bohemians 18, 14. České Budějovice 18, 15. Liberec 15, 16. Hradec Králové 12

redakce

Počasí

Počasí

Ještě víc než dva týdny rezervuje kalendář formálně pro zimu, ale jaro na 21. březen nečeká. Čepice a rukavice už míří do skříní, pokud v nich už dokonce nebyly. Letošní zima totiž patřila k těm nejmírnějším. Průměrná teplota od prosince do února dosáhla 0,7 stupně Celsia, což je o 1,9 stupně víc než průměr z let 1971 až 2000. Loni byla ještě o něco teplejší.

redakce