12. března 2015, Carolina č. 876
události od 4. do 11. března
Z domova
Zelené karty pro Zemana. Jeho příznivci kritizovali „pražskou kavárnu“ i ČT
Stoupenci Miloše Zemana se v sobotu 7. března sešli na pražském Hradčanském náměstí, aby prezidentovi republiky vyjádřili podporu. Stalo se tak u příležitosti druhého výročí jeho inaugurace. Demonstrace organizované Stranou práv občanů (SPO) se zúčastnili například předseda KSČM Vojtěch Filip nebo Tomio Okamura z Úsvitu přímé demokracie. Řečníci v projevech kritizovali hlavně „pražskou lumpenkavárnu“ a podle svých slov neobjektivní vysílání České televize.
Shromáždění několika set příznivců přišel v úvodu podpořit sám prezident. Poté, co položil věnec k památníku T. G. Masaryka u příležitosti 165. výročí jeho narození, pronesl projev, ve kterém zmiňoval jeho odvahu a připomínal, že jím veřejné mínění dlouho opovrhovalo. „Dokázal se ve vypjaté antisemitské atmosféře zastat žida Hilsnera. Dokázal, že rukopisy jsou falza, třebaže o ně někteří opírali naše národní dějiny. V šedesáti pěti letech dokázal odejít do exilu a uskutečnit svůj sen – sen nezávislého Československa.“
Jako další vystoupil předseda KSČM Vojtěch Filip, který se vyjádřil, že je mu ctí s některými Zemanovými výroky souhlasit a s jinými zase nesouhlasit, neboť to je podstata demokratické diskuse. „Protože demokratickou diskusí není zpochybňování přímé volby, demokratickou diskusí nejsou demonstrace proti výsledkům demokratických voleb, ale demokratická diskuse se sestává z toho, že je respekt k určitému názoru, který byl vysloven právě ve volbách nebo v referendu, které dodnes nemáme,“ postěžoval si místopředseda Poslanecké sněmovny.
Tomio Okamura mluvil zejména o mediální manipulaci a zkreslování informací. „Média dnes tvrdí, že Miloš Zeman rozděluje českou společnost, já osobně jsem nezaznamenal nic, čím by pan prezident úmyslně rozděloval. Denně ovšem vidím, jak usilovně se o to snaží novináři a média – jak se chytají každého slova a pokouší se mu vtisknout negativní smysl.“ Podle jeho dalších slov se neštítí manipulace ani veřejnoprávní Česká televize, která neobjektivně informuje o dění na Ukrajině.
Pořadatelé včetně známé aktivistky a skalní fanynky Miloše Zemana Věry Řezníčkové rozdávali účastníkům shromáždění zelené karty s jeho podobiznou. Reagovali tak na masivní protesty z loňského listopadu, kdy Zemanovi odpůrci „vystavili“ prezidentovi červenou kartu. Někteří demonstranti s sebou měli i transparenty nebo zelené čepice.
Kromě Okamury a Filipa přišel podpořit prezidenta také předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes. V druhé části akce vystoupil předseda SPO a senátor Jan Veleba, který se vyjádřil v podobném duchu jako jeho předřečníci. Program moderoval herec Ivan Vyskočil.
Z demonstrace Adéla Davidová
„Stop očkování“ žádali demonstranti, povinným očkováním se zabývá Sněmovna
Zhruba stovka lidí demonstrovala před budovou Ministerstva zdravotnictví proti povinnému očkování dětí. Akce konané 9. března se zúčastnily především mladé rodiny s dětmi a kritizovaly sankce, které za neočkování dětí hrozí jak rodičům, tak lékařům. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) je proti zrušení povinného očkování. Kvůli pozměňovacímu návrhu zákona o ochraně veřejného zdraví se vedla debata rovněž v Poslanecké sněmovně.
„Dnešní akce rodičů je reakcí na znepokojivý výrok Ústavního soudu, který nehájí demokratické principy. Naopak dává ministerstvu právo nařizovat rodičům očkování, a to i přes závažné nežádoucí účinky a potencionální hrozbu smrti dítěte,“ citovala ČTK organizátorku demonstrace Martu Vondráčkovou. Na místě se také podepisovala petice „proti represivnímu přístupu státu ve věci očkování“. Tu za necelé tři týdny podepsalo na 14 tisíc lidí. Když ministr Němeček přišel mezi demonstranty a připomněl tisíce úmrtí dětí v době, kdy se neočkovalo, účastníci ho vypískali.
V tiskovém prohlášení Ministerstva zdravotnictví ministr vyjádřil respekt vůči právu na vlastní názor a uvedl: „Jako lékař, otec dvou malých a očkovaných dětí i jako ministr zdravotnictví jsem zcela přesvědčen o důležitosti a smysluplnosti nastaveného systému očkování. Uvědomme si, že vysoká proočkovanost populace chrání i ty jedince, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou.“
V současné době jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Lékový ústav má ročně hlášeno do 600 mírných vedlejších účinků a u čtyř až pěti dětí vážné následky. „Navrhujeme převzetí zodpovědnosti státu za újmy způsobené očkováním,“ řekla Vondráčková ČTK. Ministerstvo zdravotnictví po výzvě Ústavního soudu už na zákonné úpravě odškodňování začalo pracovat.
Následující den po demonstraci bylo na programu Poslanecké sněmovny projednání novely o ochraně veřejného zdraví. Pozměňovací návrh se zabývá větší odpovědností státu za děti vážně poškozené očkováním a také možností očkovat děti podle individuálního plánu. Poslanci se rovněž dožadují snížení postihů organizátorů prázdninových akcí, mateřských škol, dětských skupin a klubů, které by přijímaly neočkované děti. Úpravy zákona přednesla poslankyně TOP 09 a Starostů Nina Nováková, která zdůraznila, že nechce povinné očkování rušit. Poslanci se na pozměňovacím návrhu ani po hodinové diskusi nedohodli a předloha zákona se vrátila k novému posouzení do zdravotnického výboru.
Eliška Melicharová
„Podpořme hrdé a statečné Tibeťany. Svoboda Tibetu,“ znělo před čínskou ambasádou
Prostranství před budovou čínské ambasády v Praze ožilo v podvečer 10. března tibetskými vlajkami. Na dvě stě účastníků happeningu Čína chrání lidská práva? Nesouhlasím! organizovaného českou pobočkou Amnesty International se zde sešlo, aby vyjádřilo podporu čínským občanům, jejichž práva jsou porušována, a zároveň, aby se distancovalo od oficiálních výroků české politické reprezentace k situaci v Číně. „Společně nenecháme Tibet zmizet,“ skandovalo shromáždění.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se v dubnu 2014 při jednání v Číně zavázal, že Česko nebude podporovat nezávislost Tibetu, a prezident Zeman následně během své čínské návštěvy v říjnu řekl, že do země nepřijel, aby poučoval o lidských právech, ba naopak, aby se tu sám přiučil, jak stabilizovat společnost. Především proti těmto vyjádřením se letos účastníci tradičního každoročního setkání před ambasádou vymezovali.
Symbolem happeningu se staly mýdlové bubliny – stoupající z bezpočtu bublifuků – i papírové s texty hesel, které organizátoři na místě rozdávali. „Připomínáme si 56. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Zemřelo při něm osmdesát tisíc Tibeťanů a další milion zahynul v následujících letech v pracovních táborech a ve vězení,“ uvedla Edita Kleckerová, ředitelka spolku Lungta a spoluorganizátorka akce. Podporu Tibetu lidé v úterý vyjadřovali po celé republice v rámci kampaně Vlajka pro Tibet. Vyvěsilo ji 594 radnic a 84 škol, neobjevila se naopak na radnici hlavního města.
Organizátoři happeningu zdůrazňovali, že situace v Číně se za rok 2014 znovu zhoršila. Upozorňovali na problémy v oblasti sociální spravedlnosti, životního prostředí a lidských práv. Na pódiu zahrála hudební skupina Zrní a vystřídalo se několik řečníků. Martin Balcar z Amnesty International vysvětloval, že jejich apel není primárně politický, ale lidskoprávní. „Nemáme nic proti tomu, že Česko vede ekonomická nebo diplomatická jednání s Čínou, nicméně chceme, aby i v těchto zaznívalo, že lidská práva jsou jedním ze základních aspektů všech vztahů.“ Ke kritice se z pódia připojil i Martin Bursík, někdejší ministr životního prostředí a předseda Strany zelených: „To, co se tu odehrálo za poslední rok, je odklon od základního pilíře polistopadové politiky, kterou České republice vetkl Václav Havel – politiky opřené o principiální zastání se všech ve světě, jejichž lidská práva jsou poškozována.“ Dění v Tibetu označil Bursík za teror a představil statistiky, podle nichž se od okupace Tibetu na protest upálilo 137 lidí.
Shromáždění lidé, mezi nimiž byla například i režisérka Olga Sommerová, rozprostřeli pod okny ambasády veliký transparent s fotografií dalajlámy a textem „Pane prezidente, mýlíte se. Češi Tibet podporují“ a přímo na místě podepisovali petici adresovanou prezidentu republiky. „Chceme mu sdělit, že nejsme spokojeni s tím, jak reprezentuje postoj nás občanů vůči porušování lidských práv v Číně. Je to něco, k čemu nelze mlčet,“ řekl Balcar.
Z happeningu Klára Pelíšková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Islámský stát unesl Čecha pracujícího v Libyi
Po pátečním ozbrojeném útoku na ropné pole v Libyi se pohřešuje jeden Čech. Spolu s Rakušanem a dalšími sedmi pracovníky byl pravděpodobně unesen libyjskou odnoží takzvaného Islámského státu. Situaci řeší krizový štáb v čele s premiérem a zástupci tajných služeb, téma se dostalo i na jednání vlády. Na místo byli vysláni dva diplomaté, ne však přímo na ropné pole, ale do blízkého pohraničí, jelikož v Libyi nemá Česko zastupitelský úřad.
Dříve než český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek potvrdila únos rakouská vláda. „Jsou k dispozici zaručené informace o tom, že skupina cizinců, která byla na ropném poli Ghaní přepadeném 6. března teroristy z IS, se nachází v rukou těchto teroristů z IS,” uvádí iDnes.cz s odvoláním na zprávu agentury APA, která citovala písemné vyjádření rakouského ministerstva zahraničí.
Identita uneseného Čecha se dlouho držela v tajnosti, jednak kvůli rodině, ale také kvůli bezpečnosti. Nyní se však už ví, že se jedná o Pavla H., který bydlel ve Velkém Meziříčí a pracoval jako koordinátor cateringu pro Value Added Oilfield Services (VAOS). Tato společnost nevlastní v Libyi žádné vrty, ale zajišťuje zázemí pro pracovníky ropných firem.
Ozbrojení muži vtrhli na ropné pole Ghaní zhruba 750 kilometrů jižně od Tripolisu v pátek. Zabili asi jedenáct strážců, devět pracovníků firmy VAOS se stále pohřešuje.
Zaorálek označil Libyi za krizovou zemi a nedoporučuje cesty do žádné její části, ani do hlavního města Tripolisu.
Anna Ročková
Ekonomika
Prezident Zeman v Plzni kritizoval ministra financí Babiše
Miloš Zeman se minulý týden při návštěvě Plzeňského kraje opřel do ministra financí Andreje Babiše. V Plzni totiž prezident chválil přebytkový rozpočet hejtmanství slovy, která citoval server Aktuálně.cz: „Od vás by se měli učit zejména centrální politici, kteří se chlubí tím, že se jim podařilo snížit deficit ze sta na 80 miliard. Za mě to bylo 46 miliard, a to jsem se velice styděl.“
Tato narážka se týkala státního rozpočtu z loňského roku, který byl původně plánován se schodkem 112 miliard korun, a vláda jej stáhla na 78 miliard. Pro rok 2015 byl ovšem už schválen rozpočet se schodkem 100 miliard. „Sleduji plnění státního rozpočtu a v roce 2014 byl v lednu přebytek 40 miliard korun, teď je jenom 20 miliard. Protože klesl jednak výběr DPH a jednak, ještě výrazněji, klesl výnos ze spotřebních daní,“ kritizoval nadále Zeman současnou vládu. Andrej Babiš se již předtím hájil, že neuspokojivé výsledky na začátku roku způsobily vratky daní a předzásobení tabákovými výrobky. „Uvidíme, jaké budou výsledky v únoru, březnu či dubnu, kdy už tato argumentace těžko bude platit,“ vzkázala mu hlava státu.
Další pokárání si ministr financí a předseda ANO odnesl za problémy na Ministerstvu dopravy, které podle prezidenta za poslední rok nepostavilo ani kilometr dálnic a na němž po necelém roce působení nahradil šéfa resortu Antonína Prachaře Daniel Ťok (oba nominovalo ANO).
Prezident prý Babiše označí za „dobrého ministra financí“, až prosadí zákon o prokazování příjmů a majetku. „Ten zákon musí jít do hloubky. Musí postihnout nakradené majetky. A to není žádný útok proti poctivým, baťovským podnikatelům, to je útok proti koženým podnikatelům. A těch tady máme na regionální úrovni stále mnoho,“ komentoval na závěr Zeman.
Tomáš Martínek
Na konci loňského roku se zvýšila průměrná mzda, Češi berou v průměru přes 27 tisíc
Průměrná mzda v České republice ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostla meziročně o 609 korun na 27 222 Kč, tedy o 2,3 procenta. Spotřebitelské ceny se však zvýšily o 0,5 procenta, a mzda tak reálně vzrostla o 1,8 procenta. Informace zveřejnil 11. března Český statistický úřad.
Růst mezd se také odvíjí od toho, o jaký sektor se jedná. Zda jde o podnikatelský, kde mzda vzrostla nominálně o 1,9 procenta (reálně 1,4 procenta), či zda jde o nepodnikatelský, kde mzda vzrostla nominálně o 3,8 procenta (reálně 3,3 procenta).
Tento nárůst je podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba znatelný. „Takové zlepšení je už na příjmech domácností výrazněji vidět, v ročním součtu je to totiž přes sedm tisíc korun,“ uvedl na iDnes.cz. Server zveřejnil také vyjádření analytika Jiřího Šimka z Citfin, podle něhož by si letos zaměstnanci měli reálně polepšit ještě o něco více: „Inflace se převážnou část roku bude držet kolem nuly a díky oživení ekonomiky a oživení na trhu práce by i nominální mzda měla opět zrychlit růst.“
Rozdílné jsou příjmy také podle regionů. Nejvíc (téměř 35 tisíc) se vydělává v Praze, nejméně (necelých 24 tisíc) na Karlovarsku. Na průměrnou mzdu v zemi nedosáhnou více než dvě třetiny lidí.
Kryštof Kunc
Kultura
Nejlepším filmem festivalu Jeden svět se stala Podoba ticha
Ve středu 11. března skončil sedmnáctý ročník filmového festivalu o lidských právech. Vystřídalo se na něm celkem 114 dokumentů ve dvanácti kategoriích. Motto letošního ročníku znělo Praskněte své bubliny, které mělo připomenout cíl projektu, tedy zničit předsudky v divákovi. Symbolem festivalu se právě proto letos stala bublinková fólie.
Nejlepším filmem je podle poroty americký dokument Podoba ticha. Zachycuje masové vraždění lidí nařčených z komunismu v Indonésii v 60. letech. Režisér Joshua Oppenheimer toto ocenění dostal na festivalu v Praze již podruhé. V roce 2013 uspěl jeho film Způsob zabíjení.
Na Jednom světě zažily letos svou pražskou premiéru dva dokumenty nominované na prestižní cenu Oskar. Snímek Virunga vypráví o stejnojmenném národním parku v Demokratické republice Kongo, kde žijí poslední stovky horských goril, a dokument Citizenfour je věnován známému whistlebloweru Edwardu Snowdenovi a jeho výpovědi z roku 2013.
Kromě metropole se v pondělí 2. března otevřela kina ještě v dalších 33 městech po České republice. Mezi promítací místa v Praze patřily krom Lucerny i Světozor, Atlas či Ponrepo. Zapojily se také Městská knihovna nebo Francouzský institut. Téměř ve všech kinech se mohli diváci zúčastnit bezprostředně po projekci navazující debaty s režisérem, protagonisty nebo jinými zajímavými hosty.
Festival letos nově nabídl kategorii Co se v mládí naučíš, která se zabývá vzděláváním a jeho problémy, a také V zajetí mysli, zaměřenou na duševní zdraví. K příležitosti 20. výročí konce války v bývalé Jugoslávii měl festival kategorii Jugoskop, která byla věnována právě této oblasti.
Jako již tradičně festival nepřestává žít posledním veřejným promítáním, ale plynule přechází v projekt Jeden svět na školách, kdy získávají další prostor pro debatu i středoškolští studenti. Nejen o tom informuje web www.jedensvet.cz.
Michaela Říhová
Staroměstská radnice hostí retrospektivní výstavu The Best of Czech Press Photo
Minulý čtvrtek začala vernisáží retrospektivní výstava The Best of Czech Press Photo – obrazy dvou desetiletí. Křížovou chodbu a Rytířský sál Staroměstské radnice v Praze bude krášlit až do 12. dubna. Expozice prezentuje všechny oceněné fotografie novinářské soutěže za její dvacetiletou historii.
Výstavu slavnostně otevřely dvě významné osobnosti tohoto období – brankář Dominik Hašek a fotograf Antonín Kratochvíl. Ti spolu také pokřtili i 496stránkovou fotografickou knihu s názvem The Best of Czech Press Photo – obrazy dvou desetiletí; publikaci vydanou současně s výstavou. Kniha obsahuje všechny oceněné snímky kategorií Fotografie roku, Ceny dětí a Ceny diváků.
Výstava na Staroměstské radnici nabízí přes pět set vybraných fotografií předních českých a slovenských autorů a mapuje historii posledních dvaceti let prestižní novinářské soutěže. Znovu připomíná významné události, např. povodně, sportovní úspěchy či dramatické demonstrace. Kromě toho také zobrazuje momenty ze života českých politiků a vrcholné světové události. Na rozdíl od knižní publikace jsou k vidění i vítězné fotografie z ostatních kategorií – Ceny Junior či Granty Prahy. Autory snímků jsou nejenom členové redakcí předních českých deníků, týdeníků a agentur, ale i fotografové na volné noze. Výstava je určená pro širokou veřejnost.
Z výstavy Jolana Humpálová
Srdeční záležitosti v galerii KusKovu
Pražská galerie KusKovu letos opět podpoří projekt Tulipánový měsíc, který zaštiťuje nezisková organizace Amelie. Na benefiční výstavu, která se koná v Biskupském dvoře, darovalo svá díla celkem sedmnáct českých designérů a výtěžek z prodeje jejich výrobků poputuje na podporu bezplatných služeb o. s. Amelie. Benefice potrvá od zahájení výstavy 9. března až do konce měsíce.
Své práce výstavě s podtitulem Srdeční záležitosti věnovali čeští návrháři, grafici, skláři a šperkaři. Celková hodnota jejich exponátů se pohybuje kolem sta tisíc korun. Některá z děl vznikla přímo k tématu, jiná designéři vybrali ze svých předchozích výtvorů coby své „srdeční záležitosti“. „Pro mě je to cesta, jak pomoci tam, kde je to potřeba a zároveň někomu udělat radost svou prací,“ uvedla na vernisáži výtvarnice Andrea Tachezy, která za ilustrace ke knize Ferdinande! v loňském roce získala ocenění Zlatá stuha a dvě své ilustrace věnovala na výstavu. Kromě ní se na akci podílejí například šperkař Jaroslav Kučera, designérka Kateřina Doušová či sklářka Lucie Nepasická. Kurátorkou benefice je Gábina Náhlíková.
Občanské sdružení Amelie, jehož hlavním cílem je vyjádření podpory onkologicky nemocným a jejich blízkým jak v průběhu nemoci, tak po skončení léčby, vzniklo v roce 2006. V Česku má celkem čtyři centra, a to v Praze, Olomouci, Příbrami a Rakovníku. Velká část jeho pracovníků je složena z dobrovolníků, kteří si často sami rakovinou prošli, a z toho důvodu se teď snaží pomoci jiným. Tulipánový měsíc pořádá Amelie vždy v březnu od roku 2013. Součástí projektu, kterým vyvrcholí jarní působení organizace, není pouze benefiční výstava, ale také benefiční koncert a prodej kytic. Cílem je zajistit finanční prostředky pro chod bezplatných služeb organizace, upozornit na problematiku psychosociální pomoci a projevit podporu všem, kdo se setkali s onemocněním, a to jak osobně, tak u svých blízkých.
Z vernisáže Barbora Kebzová
Kino Aero se na šest dní stalo mekkou nevkusu pro otrlce
Jedenáctý ročník festivalu Otrlého diváka je minulostí. V Pražském kině Aero se od 3. do 8. března v jeho rámci promítaly filmy tematicky spjaté s otrlým dětstvím. Podle pořadatelů mělo téma festivalu odkazovat na hravou a nekonečnou dětskou fantazii, která z třetiřadých hororů vytváří noční můry, a naopak mýtické eposy ze špatných akčních filmů. Dramaturgie se již tradičně zaměřila na brakovou kinematografii z kategorií „b“ až „z“ napříč žánry. Na své si tak mohli přijít příznivci groteskních komedií, vyhrocených gore hororů, nebo zprzněné erotiky přesahující do pornografie.
Zahajovacím snímkem se stal Ojuju aneb čadit a kadit. „Nollywoodské“ dílo, jak se přezdívá Nigerijské produkci, je zombie horror plný organických tekutin z prostředí chudinských slumů. Opravdu dekadentní podívanou nabídly horrory Ogroff nebo o něco „uhlazenější“ Lidská stonožka 2, která byla pro britskou distribuci v necenzurované verzi zakázána z opodstatněných důvodů, že divákům jejím zhlédnutím bude způsobena újma. Ze série dekadentních horrorů vybočovaly filmy Badabook a Hlasy, kterým se dostalo i některých zahraničních ocenění.
V duchu tématu se promítal i jeden dětský film, jediný přístupný publiku mladšímu patnácti let. Sci-fi vánoční komedie Santa si podmaňuje marťany, která se umisťuje v čele žebříčků o nejhorší dětský film všech dob, byla doplněná o český simultánní dabing. Živý překlad, který je velkým unikátem festivalu, měl i akční snímek Nejsmrtelnější kořist, vedle jehož protagonisty působí Rambo jako „ufňukaný pacifista“.
O smysl navíc návštěvníci zapojili při projekci díla Polyester, kdy díky kartičkám Odorama mohli ucítit na vlastní nebezpečí, co zrovna cítí herci na plátně.
Na programu bylo letos 16 filmů, které vybírala skupina zkušených publicistů, překladatelů, dramaturgů a akademiků. Pro nerozhodné diváky tu byla volba Aero naslepo pro otrlé. Divák tak mohl dostat pivo zdarma, pokud již promítaný film viděl, nebo ohodnotit míru prožitku dobrovolným vstupným. V pátek 13. března se budou promítat některé filmy v Brně a Hradci Králové, v Hradci i 14. března. Program festivalu je dostupný na stránkách www.otrlydivak.cz a cena 1 lístku činí 110 Kč.
Jakub Rozmahel
Sport
Úspěchy atletů na domácím HME: Češi získali dva tituly a další čtyři medaile
Celkem šest cenných kovů vybojovali čeští atleti na halovém mistrovství Evropy (HME), které od 5. do 8. března hostila pražská O2 arena. Z šampionátu si odvážejí dvě zlaté, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile.
O nejdramatičtější finiš se postaral mílař Jakub Holuša. V závodu na 1500 metrů o šest setin porazil druhého Turka Ilhama Tanuiho Özbilena, a překonal tak vlastní český rekord. „Neuvěřitelné, lidi mě k tomu dohnali,“ prohlásil krátce po závodu pro Českou televizi Holuša, který se ještě v létě léčil kvůli problémům s ledvinami. „Po těch zdravotních potížích je tohle tak trochu zadostiučinění. Jsem rád, že jsem zpátky.“
Další zlato slavil Pavel Maslák, který ve čtvrtce obhájil titul ze šampionátu v Göteborgu. Favoritem finálového klání byl už od prvních vteřin. Na mezičase držel náskok i na světový rekord. „První dvoustovku jsem přepálil,“ přiznal po závodě. „Bylo to rychle rozběhnuté a v závěru jsem tuhnul.“ Maslák rovněž přispěl k bronzovému úspěchu české štafety, která v neděli završila program celého mistrovství.
Třetí místo obsadila i pětibojařka Eliška Klučinová, která si hned ve třech disciplínách zlepšila osobní rekordy, a koulař Ladislav Prášil. Největším překvapením českého týmu byla stříbrná medaile teprve jednadvacetiletého Radka Jušky. Ve skoku do dálky si úspěch zajistil už svým prvním pokusem. Na stupně vítězů ale nedosáhli někteří favorizovaní atleti. Zuzana Hejnová skončila v závodě na 800 metrů již v rozběhu. Páté místo pak obsadili sedmibojař Adam Sebastian Helcelet a obhájce bronzové medaile z Göteborgu, výškař Jaroslav Bába.
HME v atletice Česká republika hostila poprvé od roku 1978, kdy se šampionát konal na strahovském stadionu. Většina vstupenek na letošní mistrovství byla vyprodána již po prvních dvou hodinách. Rekordní byla také účast samotných sportovců. Dle pořadatelů se jich přihlásilo 650, z toho 46 sportovců závodilo pod českými barvami.
Nikola Staňková
Sparta se dotáhla na vedoucí Plzeň, v Liberci po prohře končí trenérské duo
Páteční předehrávkou Synot ligy mezi Brnem a Ostravou odstartovalo 19. kolo nejvyšší domácí fotbalové soutěže. Nepříliš atraktivní duel nepřinesl žádnou výraznější podívanou, a oba celky se tak nakonec musely spokojit s bezbrankovou remízou 0:0.
To v sobotním utkání mezi Mladou Boleslaví a hostujícími Českými Budějovicemi už nebyla o branky nouze. Domácí poslal do rychlého vedení již ve druhé minutě Tomáš Wágner. Na tuto branku se ještě hostům podařilo reagovat, když ve 28. minuté vyrovnali trefou Jaroslava Machovce. Boleslavi se ovšem nakonec podařilo strhnout vítězství na svou stranu díky dvěma zásahům Jiřího Skaláka a jedné hlavičce Jana Navrátila v závěru. Domácí se tak stále drží na čtvrté příčce, zajišťující postup do kvalifikace Evropské ligy.
Další krok k odvrácení sestupu udělal Hradec Králové. Ten vyhrál na hřišti Slovácka po krásné narážečce Pavla Dvořáka na Aleše Čermáka, který s přehledem zakončil. Šance na záchranu patnáctibodových Východočechů tak stále žijí.
V letošním ročníku ambiciózní tým Jablonce se svou vlastní chybou připravil o šanci přiblížit se na rozdíl jediného bodu vedoucí Plzni. V zápase hraném na stánku Jihlavy sice od 32. minuty vedl poté, co skóroval Nermin Črnkič, nerozhodný stav ovšem panoval opět od 52. minuty po zásahu Petera Šulka. Snahu jabloneckých fotbalistů o vítězství navíc definitivně zmařila červená karta pro Ruslana Mingazowa v 82. minutě.
Stejný trest byl k vidění i v Ďolíčku, kde Bohemians 1905 hostili Příbram. Po trefách Aleše Škerleho a Romana Bednáře se do šaten odcházelo za stavu 1:1. O zvrat utkání se nicméně postaral Tomáš Zápotočný svým penaltovým faulem v 50. minutě, po kterém se odebral do sprch. Marek Jarolím sice nařízenou penaltu neproměnil, zelenobílým se ovšem podařilo využít přesilové hry, a po zásazích Josefa Jindřiška a Matúše Mikuše tak zaslouženě brali všechny tři body.
Debaklem skončilo po večerním utkání Liberce a Teplic trenérské působení Josefa Csaplára a Jiřího Kotrby na lavičce klubu pod Ještědem. Jejich tým ani potřetí za sebou nedokázal zvítězit, a oba dva se tak se svým angažmá loučí. Do patnáctibodového pásma sestupu svého soupeře poslal nejdříve teplický Štěpán Vachoušek, k jehož úspěšnému zásahu se přidal později i spoluhráč Egon Vůch.
Kvůli epidemii chřipky musel být odložen zápas mezi prozatím vedoucí Plzní a pražskou Slavií. Odehraje se až 18. března. Jediným nedělním zápasem tak bylo pražské derby Sparty a Dukly. Na letenském stadionu se pro domácí vše odvíjelo dobře již od 17. minuty, kdy si vlastní branku vstřelil Lukáš Štetina. Přesvědčivý výkon navíc úspěšně proměněnou penaltou podtrhl Bořek Dočkal. Definitivní tečku za úspěchem navíc udělal Lukáš Krejčí svou trefou z 57. minuty. Celek Sparty tak vyrovnal bodový zisk vedoucí Plzně. Ta má ovšem již zmíněný zápas se Slávií k dobru.
Výsledky 19. kola: Brno-Ostrava: 0:0, Mladá Boleslav-České Budějovice: 4:1, Slovácko-Hradec Králové: 0:1, Jihlava-Jablonec: 1:1, Bohemians 1905- Příbram: 3:1, Liberec-Teplice: 0:2, Sparta Praha-Dukla Praha: 3:0.
Tabulka: 1. Plzeň 44, 2. Sparta 44, 3. Jablonec 40, 4. Mladá Boleslav 30, 5. Teplice 28, 6. Dukla 26, 7. Slavia 24, 8. Slovácko 24, 9. Ostrava 24, 10. Příbram 22, 11. Bohemians 21, 12. Brno 20, 13. Jihlava 20, 14. České Budějovice 18, 15. Liberec 15, 15. Hradec Králové 15.
Pavel Fukar
Ze sportu stručně: Sáblíková a smíšená štafeta biatlonistů se staly mistry světa
* Rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala 8. března po pěti letech znovu mistryní světa ve víceboji. Na šampionátu v Calgary vybojovala zlato před Nizozemkou Ireen Wüstovou a Norkou Idou Njaatunovou. Světovou šampionkou byla Sáblíková v letech 2009 a 2010.
* Kvarteto biatlonistů Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec vyhrálo 5. března na MS ve finském Kontiolahti smíšenou štafetu.
redakce
Počasí
Počasí
Tento týden jsme se potýkali s postupně doznívající zimní atmosférou. Teploty na našem území nepřevyšovaly 9°C. V úterý se ale ozvaly první krůčky jara a ve Středočeském a Plzeňském kraji naměřili až 13°C. Na celém území republiky bylo slunečno a první odvážlivci odkládali zimní kabáty a bundy. V pátek a v sobotu se ale ještě budou moci radovat fanoušci zimních sportů. Podle předpovědi má totiž vydatně pršet a v polohách nad 500 sněžit. Se začátkem nového pracovního týdne už lze zase očekávat pozvolné oteplování a doufejme, že s ním spojený příchod jara.
Michaela Říhová