19. března 2015, Carolina č. 877

události od 11. do 18. března


Z domova

Sobotka hladce obhájil post šéfa ČSSD, dostal žádané místopředsedy, ale i varování

Bohuslav Sobotka si výrazně upevnil pozici v čele České strany sociálně demokratické. Úřadující premiér, kterého se po předloňských předčasných volbách pokusila část straníků svrhnout, dostal na 38. sjezdu v pražském Kongresovém centru jednoznačnou podporu. Ve volbě šéfa neměl protikandidáta, všechny posty místopředsedů obsadili jeho favorité. Milan Chovanec, nově statutární místopředseda a tedy Sobotkova pravá ruka, však až na druhý pokus.

Staronový předseda strany získal výraznou většinu hlasů. Ruku pro něj zvedlo 606 ze 709 delegátů, tedy 85 %. To je po Jiřím Paroubkovi (91,9 % v roce 2006) a Vladimíru Špidlovi (87,5 % v roce 2001) třetí nejlepší výsledek. „Takto silný mandát od vás, kteří reprezentujete členy sociální demokracie, je něco, s čím se mohu směle pustit do dalších bitev, které sociální demokracii čekají,“ citoval Sobotku v pátek 13. března server Lidovky.cz.

O post statutárního místopředsedy se ucházeli Milan Chovanec, Jeroným Tejc a Jiří Dienstbier. Chovanec však vyšel vítězně až z druhého kola, v němž obdržel 433 hlasy proti 253 pro Tejce. Kandidát, kterého si Sobotka ve vedení nepřál, tak přesvědčil třetinu delegátů.

Všechny tři spojuje takzvaná lánská schůzka, na níž se po volbách tajně sešli Sobotkovi straničtí oponenti s prezidentem Milošem Zemanem a následně vyzvali předsedu k rezignaci. Schůzky se zúčastnili Tejc a Chovanec. Právě Chovanec, dnes ministr vnitra, ji po zapírání prozradil a přidal se na Sobotkovu stranu. Na ní naopak stál od začátku Dienstbier, který tehdy organizoval akce na Sobotkovu podporu. A ač Sobotka před dvěma lety označil za chybu, že Dienstbier není místopředsedou, teď si za pravou ruku vybral Chovance.

Tejc na rozdíl od Dienstbiera usiloval i o post řadového místopředsedy ČSSD, ale souboj o poslední místo prohrál s náměstkyní ministra zdravotnictví Lenkou Teska Arnoštovou. Pozice místopředsedů předtím obhájili ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a Martin Starec, který se věnuje hospodaření strany. Nově funkce obsadí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, která obdržela nejvíce hlasů z osmi kandidátů, a šéf Sněmovny Jan Hamáček.

Sjezd odhlasoval nové stanovy. Kandidáty do příštích voleb mají nyní vybírat všichni členové, nejen vedení, a strana musí mít na kandidátkách alespoň 40 % žen.

ČSSD se také zavázala, že bude prosazovat opětovné zavedení nemocenských dávek i v prvních třech dnech nemoci, zvýšení mezd či stanovení pevného stropu pro odchod do důchodu.

Kamila Bejlková

Zeman jmenoval Pelikána ministrem spravedlnosti. Funkce se ujímám s pokorou, řekl

Robert Pelikán ve čtvrtek 12. března vystřídal na postu ministra spravedlnosti Helenu Válkovou, která podala k 1. březnu demisi. Pelikán působil jako její náměstek pro úsek justiční a legislativní od loňského června. „Funkce ministra se ujímám s pokorou, odvahou a odhodláním,“ prohlásil při jmenování v přímém přenosu České televize. Jako ministr se chce zaměřit na nový zákon o státním zastupitelství, exekutory a insolvenci.

Ministryně Válková zastávala funkci třináct měsíců, kolem jejího konce se vedly spory. Válková tvrdila, že ji hnutí ANO, které ji do vlády nominovalo, k odchodu donutilo. „Paní ministryně se sama rozhodla, že svoje působení chce ukončit, nenavrhl jsem nic takového,“ reagoval šéf hnutí a vicepremiér Andrej Babiš. Přiznal ale, že kdyby nerezignovala, navrhl by její odvolání.

„Přál bych politikům, aby mluvili jasnou řečí. Nechce-li někdo podat demisi, nechť ji nepodává. Chce-li někdo někoho odvolat, nechť ho odvolá,“ poznamenal prezident Miloš Zeman při Pelikánově jmenování. „Budete-li svoji práci vykonávat dobře, nikdy sám nepodávejte rezignaci. Budete-li ji vykonávat podle svého názoru špatně, pak tu demisi podejte sám. A já pevně věřím, že se ta druhá varianta nikdy neuskuteční,” pronesl k novému ministrovi.

Vystudovaný pětatřicetiletý právník do politiky vstoupil v roce 2013, kdy se stal členem rady ekonomických poradců hnutí ANO. Na začátku roku 2014 se stal ředitelem právní sekce na Ministerstvu financí, kde vydržel ale jen dva měsíce, než přešel na spravedlnost. Z jeho advokátní praxe stojí za povšimnutí případ, kdy zastupoval rodinu malého chlapce, kterému v roce 2009 amputovaly eskalátory v metru prsty na nohou. Nyní Pelikán zaujal, když v nové funkci přijel na jednání vlády na kole.

Pelikánův nástup za Válkovou je třetí změnou ve vládě od jejího jmenování v lednu 2014 a potřetí se měnili ministři za ANO. Antonína Prachaře vystřídal na ministerstvu dopravy Dan Ťok a nově zvolenou eurokomisařku Věru Jourovou na ministerstvu pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Lucie Nováková

Zlínská knihovna představuje noviny z celého světa, jež sesbíral český rekordman

Jak vypadají noviny ve Skotsku, Ázerbájdžánu, Severní Koreji nebo ještě ve vzdálenějších koutech světa, odhaluje unikátní výstava ve Zlíně. Tamní Krajská knihovna Františka Bartoše ji pořádá ve spolupráci se sběratelem Miroslavem Karáskem. Návštěvníci si mohou prohlédnout cenné exponáty až do 18. dubna.

Majitelem jedinečné sbírky, která se dočkala i zápisu do české knihy rekordů, je kroměřížský sběratel Miroslav Karásek. Tisk z celého světa shromažďuje téměř 25 let a za tu dobu se mu podařilo opatřit řadu zajímavých exemplářů. „Asi nejstarší a současně ty, jež dodaly impuls k vytvoření ojedinělé kolekce, jsou noviny z Ghany z roku 1991. Dnes mám zástupce z 237 zemí, svrchovaných nestátních subjektů, států zaniklých a dalších území. Moje sbírka čítá přibližně 1800 kusů novin,“ prozrazuje Karásek, absolvent někdejší Fakulty žurnalistiky na Univerzitě Karlově z roku 1988.

Se sbíráním mu pomáhají kamarádi a známí, ale také některé cestovní kanceláře nebo ambasády. Výjimkou nejsou ani osobní dopisy do redakcí, jež Karásek zasílá. Zatím poslední noviny, které k ostatním přidal před několika dny, pocházejí z Doněcké lidové republiky. „Cením si jich podle toho, s jakou obtížností jsem je získal. Třeba na Americkou Samou jsem poslal asi desítku dopisů, než mi přišla zásilka. A pak si vážím listů, které jsou běžně nedostupné, například z Náhorního Karabachu, z Grónska, z Kamčatky, z mnišského státu Athos a dalších,“ přemítá. Sběratelova systematická práce stále pokračuje, neboť mu pořád ještě některé státy chybí.

Karásek však nevystavuje v prostorách zlínské knihovny kompletní sbírku. „Vynechal jsem téměř celou Evropu, protože tituly se hodně podobají,“ vysvětluje. Organizátoři se rozhodli expozici rozdělit do dvou částí. „První je ve foyer a druhá ve čtvrtém podlaží, kde se nachází odborná literatura, čítárna a studovny. Čtenáři zde mají běžně na výběr ze stovek periodik, která si mohou vypůjčit domů nebo přečíst na místě. Výstava novin sem proto tematicky dokonale zapadá,“ uvedla Světlana Divilková, jež má v knihovně na starosti řízení projektů.

Návštěvníci výstavy, na niž je vstup zdarma, si mohou prohlédnout celkem 174 listů ze 166 zemí umístěných převážně ve velkých rámech. Kromě toho však najdou ve čtvrtém patře také dalších 17 titulů, kterými mohou volně listovat. Nacházejí se mezi nimi například noviny z Kanárských ostrovů, Irska nebo Guyany.

Výstava začala slavnostní vernisáží 2. března. Přístupná je vždy během otvírací doby zlínské knihovny, a přináší tak zajímavé zpestření příchozím.

Z výstavy Vojtěch Jurák

Stručně z domova: Americký konvoj i další krajané z Ukrajiny v Česku a stížnost Agrofertu na ČT

* Koncem března projede Českem konvoj americké armády vracející se ze cvičení v pobaltských státech a Polsku. V pondělí 16. března to schválila vláda. Česká republika tak podle premiéra Bohuslava Sobotky vyjadřuje solidaritu spojencům a zároveň plní závazky, které má v rámci NATO. Konvoj má tvořit 516 mužů a 118 vozidel. Američtí vojáci vstoupí na české území v Bohumíně, Náchodě a Harrachově, pokračovat budou do Prahy a následně do bavorského Vilsecka. Zemi opustí 1. dubna.

* Povolení k trvalému pobytu v Česku dostalo dalších 35 krajanů z Ukrajiny. Na pražském Letišti Václava Havla je v neděli 15. března přivítali prezident Miloš Zeman, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Rodiny z Oděsy, Čechohradu a Doněcku se tak připojily k první skupině českých Ukrajinců, kteří přijeli začátkem března. Podle serveru iDnes.cz by se nyní měly ubytovat v hotelu ministerstva vnitra v Červené nad Vltavou, kde můžou bezplatně zůstat půl roku, případně až rok. Akce se uskutečnila v rámci programu na přesídlení krajanů, kteří se ocitnou v krizové situaci. Vláda na něj v lednu uvolnila 66 milionů korun.

* Společnost Agrofert, kterou vlastní ministr financí Andrej Babiš, podala Radě České televize stížnost na pořad Reportéři ČT. Týká se příspěvků o firmách Navos, Lovochemie a Uniles, které spadají pod Babišův koncern. Novináři podle stížnosti úmyslně zdůrazňovali střet zájmů a poukazovali na to, že podnik vděčí za svoje postavení vlivu svého majitele. Společnost ke stížnosti připojila také žádost o zjednání nápravy a vyvození důsledků. Kroky Agrofertu kritizují jak opoziční politici, tak i koaliční partneři ANO. „ČT by měla tuto stížnost prověřit standardně jako každou jinou a nenechat se vyvést z míry a své veřejnoprávní nezávislosti proto, že si stěžuje právě Agrofert,“ uvedl podle serveru Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je případné potrestání redaktorů nepřípustné. Andrej Babiš si ale stojí za tím, že na stížnost měla jeho firma právo. Aktuálně.cz cituje 17. března také ředitele ČT Petra Dvořáka, který uvádí, že stížnost projde „standardním koloběhem“ projednávání.

Gabriela Lukášková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

V Tatrách se jednalo o Ukrajině. Řešením je diplomacie, shodli se zástupci dvanácti zemí

Diplomaté zemí visegrádské čtyřky jednali na Slovensku ve Štrbském plese se svými kolegy z pobaltských a skandinávských zemí. Účastníci konference, která se konala ve čtvrtek 12. a v pátek 13. března, diskutovali o ukrajinské krizi a shodli se na nutnosti mírového řešení konfliktu. Česko na setkání dvanácti zemí zastupoval Petr Drulák, náměstek ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka.

„Situace na Ukrajině, co se týče dodržování příměří, není ideální, ale je lepší než před uzavřením minských dohod. Počet incidentů a počet zraněných je nižší, než tomu bylo předtím,“ citovala ČTK šéfa pořádající slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka.

Evropská unie podle něj zatím pravděpodobně nezruší hospodářské sankce uplatňované vůči Rusku. Diplomaté ve společném prohlášení uvedli, že se řešení ukrajinské krize musí opírat o zásadu územní svrchovanosti a celistvosti Ukrajiny a že smír se musí hledat diplomatickou cestou.

Ve Vysokých Tatrách se také hovořilo o propagandě zkreslující skutečnou situaci na východě Ukrajiny a o adekvátní reakci na tuto kampaň. Jak řekl státní tajemník dánského ministerstva zahraničních věcí Ulrik Knudsen, neměla by to být antipropaganda, ale Evropská unie by měla zlepšit informovaní o své činnosti.

V Tatrách se mluvilo také o závislosti Evropy na dodávkách ropy a zemního plynu z Ruska. V názorech na toto téma už ministři zajedno nebyli. „Každý z nás téma vnímá odlišně, protože je jiná míra závislosti na dodávkách energií a jiná míra diverzifikace,“ vysvětlil Lajčák.

Jaroslav Praisler

Ekonomika

Do čela České národní banky počítám s Rusnokem, oznámil prezident Zeman

Miloš Zeman ohlásil, kdo je jeho hlavní kandidát na guvernéra České národní banky. Miroslava Singra by měl příští rok nahradit Jiří Rusnok. „Předpokládám to,“ řekl Zeman ve čtvrtek 12. března v rozhovoru pro iDnes.cz. Už před časem ho prezident označil za „excelentní volbu“.

Rusnok a Zeman k sobě mají politicky blízko. Rusnok byl totiž už v letech 2001-2002 ministrem financí v Zemanově vládě a v roce 2013 ho také výrazně podporoval při přímé prezidentské volbě. Nová hlavu státu si pak Rusnoka vybrala jako předsedu takzvané úřednické vlády po pádu kabinetu Petra Nečase předloni v létě.

„Jsem Zemanův muž a jsem připravený být guvernérem,“ reagoval Rusnok pro Eurozpravy.cz, ač v rozhovoru pro Radiožurnál zmínil, že o tom zatím spolu mluvili vždy jen okrajově.

Zeman by jeho jmenováním navíc naplnil dvě podmínky, které si předsevzal. „Zachoval by jistou kontinuitu, neboť Jiří Rusnok je členem rady už od února a zároveň by na nejvyšší post dosadil svého člověka,“ citoval hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka iHNed.cz.

Prezident se totiž už delší čas netají nelibostí ke stávající politice České národní banky. Kritizuje zejména devalvaci koruny, naopak vytrvale prosazuje přijetí jednotné společné měny eura.

V roce 2016 jmenuje další dva členy bankovní rady a další dva pak ještě na začátku následujícího. Pro nové členy má jasné zadání. Mají „napravit nesprávný krok ČNB, který znehodnotil úspory o šest až deset procent“, tedy definitivně ukončit intervence a přestat oslabovat korunu. Prezident navíc dává jasně najevo, že se do vedení nedostane nikdo, kdo by nesdílel jeho vizi o co nejrychlejší přijetí eura.

Podle Rusnoka je Česká republika připravena vstoupit do eurozóny, ale je to rozhodnutí politické, ne rozhodnutí České národní banky.

Lukáš Vopršal

Dolar stál 26 korun. Tak drahý nebyl už 11 let

Víc než 26 korun stál americký dolar naposledy v roce 2004. Tehdy měl hodnotu přes 27, ale ještě do konce toho roku o korunu oslabil. Po jedenácti letech, v pátek 13. března, se však jeho cena opět vyhoupla na 26,064. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Ve středu v poledne pak zmíněný web uvádí cenu dolaru na 25,765 korun.

Propad koruny souvisí podle odborníků s oslabováním evropské měny. Euro totiž směrem k dolaru také klesá. Stojí za tím snaha Evropy zažehnat deflaci a podpořit ekonomiku. Proto Evropská centrální    banka ve velkém skupuje americké dluhopisy, čímž oslabuje euro vůči dolaru. Nákupy dluhopisů by mohly chránit země eurozóny před nákazou nové řecké krize.

„Koruna se veze ve vleku slábnoucího eura. Od okamžiku, kdy Česká národní banka kurz koruny svými intervencemi svázala s kurzem eura, je pohyb koruny k dolaru dramaticky větší,“ uvedl pro ČTK analytik společnosti Next Finance Jiří Cihlář.

Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Ery, se ale čeští spotřebitelé nemusí obávat skokového nárůstu cen. „Nemyslím si, že by to mělo v české ekonomice zvrátit velice nízkoinflační vývoj, který pozorujeme v posledních měsících,“ řekl ČTK. Domnívá se však, že dražší dolar se projeví zejména v cenách elektroniky a také pohonných hmot.  

Barbora Loudová

Kultura

Ceny divadelní kritiky 2014 ovládlo Divadlo Na Zábradlí

Pražské Divadlo Na Zábradlí letos při udílení Cen divadelní kritiky nenechalo konkurentům žádný prostor. K velkému úspěchu mu pomohla především hra Velvet Havel dramatika Miloše Orsona Štědroně, která se stala inscenací roku a zároveň zvítězila ve čtyřech dalších kategoriích. Slavnostní večer se konal v pátek 13. března v Divadle Na Zábradlí. Anketa, již pořádá časopis Svět a divadlo, navazuje na dlouholetou tradici Cen Alfréda Radoka.

Porota 69 divadelních kritiků vyhlásila inscenaci Velvet Havel také jako nejlepší poprvé uvedenou českou hru. „Byla to šťastná konstelace herců, režiséra, tématu i toho, že jsme k tomu přistupovali s lehkostí. Protože téma Havel je nebezpečně intelektuální, politické a nese s sebou všechny možné nástrahy. Zkrátka jsme se toho nebáli a bavili se tím,“ řekl ČTK autor hry Miloš Štědroň.

Za úspěšnou inscenaci získali ocenění i Miloslav König (mužský herecký výkon), Marie Spurná (ženský herecký výkon) a Miloš Štědroň (hudba). Také nejlepší scénou se stalo Divadlo Na Zábradlí. Cenu za scénografii obdržel Marek Cpin (Požitkáři, Divadlo Na Zábradlí). Talentem roku se stala režisérka Anna Petrželková, která právě Na Zábradlí uvedla inscenaci Báby podle Daniila Charmse. „Všech ocenění si nesmírně vážím. Úspěch patří celému divadlu, hercům, jejich zázemí i administrativě,“ citovala agentura ředitele Petra Štědroně.

Že Divadlo Na Zábradlí bralo vše, je však podle divadelní kritičky Marie Reslové přinejmenším zvláštní. Na serveru iHned.cz se pozastavuje se nad tím, že v situaci, kdy na prknech českých divadel vzniká každoročně až šest set nových inscenací, převálcovalo jedno ostatní ve všech kategoriích.

Letošní udílení cen poprvé neslo nový název. Správní rada Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka totiž loni oznámila, že s nimi končí. Jako důvod uvedla rozdílné názory na podobu cen. Anketu ale i nadále pořádá časopis Svět a divadlo.

Markéta Rizikyová

Startuje největší pražský filmový festival Febiofest

Ve čtvrtek 19. března začal v Praze už 22. ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest. V rámci pražského týdne a následně v ostatních regionech ČR uvidí diváci celkem 159 filmů z 56 zemí. Dohromady se uskuteční 565 projekcí.

Při slavnostním zahájení, které se z úvodních projekcí v kině CineStar – Praha Anděl přesunulo do Obecního domu, převzali cenu Kristián za přínos světové kinematografii tři umělci: herec a režisér Alan Rickman, režisér a scenárista Jean-Jacques Annaud a herečka Kim Novak. Febiofest v letošním roce přivítá přes 50 hostů, z toho 44 přijede ze zahraničí, mezi nimi například jeden z nejvýznamnějších evropských nezávislých producentů Mike Downey či uznávaný britský režisér John Madden.

Madden přijel též jako vyslanec Evropské filmové akademie, jeho návštěva je spojena s protestní akcí Svobodu pro Sentsova. Ukrajinský režisér Oleg Sentsov se aktivně účastnil protestů na Majdanu, loni v květnu ho v Simferopolu zatkla ruská tajná služba FSB a dodnes je vězněn. Pod Maddenovou záštitou vzniká sbírka určená na právní výlohy a pomoc rodině. Podpořili ji Pedro Almodóvar, Agniezska Hollandová, Mike Leigh a mnoho dalších.

Febiofest v tomto roce spolupracuje také s Českou mincovnou. První zlatá medaile putovala ke Karlu Fialovi, slavnému představiteli Limonádového Joea. Zlatých půluncových medailí vyrazí mincovna celkem 200. Ke koupi budou za 25 950 korun. Vyrobí se také 400 stříbrných medailí za 890 korun.

Porotě letos předsedá herečka Vlasta Chramostová. Zahájením provázela známá moderátorka Jolana Voldánová a provede i slavnostním zakončením ve středu 27. března.

Pro divácký zájem zařadil Febiofest druhým rokem do programu sekci Světla severu – výběrové retrospektivy kinematografie Norska, Dánska, Švédska a Finska. Skandinávská filmová tvorba se v Česku těší velké oblibě, což potvrdila i vysoká návštěvnost podzimní projekce festivalu Nordfest v kině Evald.

Eliška Kolomazníková

Sport

Nejúspěšnější MS českých biatlonistů: čtyři medaile, nejvíc zářil Moravec

Největšího úspěchu v závodech mistrovství světa dosáhli čeští biatlonisté ve finském Kontiolahti. Se čtyřmi medailemi přeskočili i velmoc, jakou je Rusko, a v úspěšnosti se zařadili za Francii, Německo a Norsko. „Můžeme být nadmíru spokojeni, přivezli jsme tři medaile z individuálu a jednu zlatou ze štafety. Oprávněně patříme mezi biatlonovou světovou špičku a jsme na to patřičně hrdí,“ radovala se Gabriela Soukalová v rozhovoru pro iDnes.cz.

Zlato ze smíšené štafety vybojovala sestava Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Druhá jmenovaná navíc přidala stříbro z vytrvalostního závodu. Nejvíc však zářil Moravec, který ke společnému zlatu přidal i další medaile za druhé a třetí místo.

Právě stříbrným finišem v hromadném závodu v neděli 15. března šampionát vyvrcholil. Pouhá sekunda připravila Moravce o další zlato, které ukořistil slovinský reprezentant Jakov Fak. „Na konci jsem to nezkusil, protože jsem s Fakem jel předtím už i stíhačku a přesně jsem věděl, že se chystá na tu rovinku. Nastoupil už v kopci a tam mi cuknul. Ale jsem spokojený,“ zářil Moravec, když zkompletoval sbírku medailí. Ve vytrvalostním závodě na 20 kilometrů totiž 12. března ještě vybojoval bronz.

Dařilo se i o den dřív Soukalové. Ve vytrvalostním závodu ji až poslední terč, který minula, připravil o nejvyšší příčku a pro mnohé neznámá ruská závodnice Jekatěrina Jurlovová předběhla Češku o necelou půlminutu. V závodě s hromadným startem, který předcházel mužskému, se pak spokojila s pátým místem. „Jsem hrozně ráda, že mám zase chycenou top pětku. Kdo by to byl řekl před šampionátem,“ pochvalovala si v rozhovoru pro server.

Snad jediným zklamáním se staly pro českou výpravu jindy úspěšné štafety. Ačkoliv měly ženy zejména díky výkonu Soukalové naději na medaili, po třech trestných kolech se usadily až na osmé příčce. Ani muži na pódium nedosáhli a skončili šestí. I přes malé nezdary Češi zajeli nejlepší mistrovství světa vůbec: také díky úspěšné smíšené štafetě v úvodu jedenáctidenního šampionátu.

Sezona ale ještě nekončí. Už za několik dní vyvrcholí v ruském Chanty Mansijsku svým finále Světový pohár. Nejlepší postavení z Čechů drží čtvrtá Vítková a dále Soukalová s Moravcem okupují oba šesté místo. „Docela se i do Chanty těším, cítím se dobře. Loni jsem v závěru sezony onemocněl, i rok předtím jsem toho měl ke konci plné brýle. Letos doufám, zaklepu to, že se mi minimálně ještě jeden závod povede,“ doufá Moravec.

Martina Knoblochová

Fotbalová Plzeň odskočila Spartě v čele tabulky už na pět bodů

Spartě se vzdaluje možnost obhajoby mistrovského titulu. Letenští fotbalisté podruhé na jaře ztratili body na hřišti soupeře a za vedoucí Plzní zaostávají po remíze v Jablonci o pět bodů. Západočeši hlavnímu soupeři odskočili po vítězně zvládnutém pražském dvojboji, když nejdříve v neděli ve 20. kole vyhráli na Dukle a ve středu porazili v dohrávce 19. kola doma Slavii.

Lídr fotbalové ligy zůstává na jaře i nadále stoprocentní. Svěřence Miroslava Koubka nevykolejila z cesty za titulem ani chřipková epidemie, kvůli níž se odkládal právě zápas se Slavií. Ten Plzeňané v náhradním termínu sehráli ve středu 18. března a díky brance sparťanského odchovance Jana Holendy zvítězili 1:0.

Už o tři dny dříve zvládla Plzeň i druhý jarní výlet na hřiště soupeře. Stejně jako v Hradci Králové vyhráli plzeňští fotbalisté na Julisce nad Duklou 3:2, i když museli po trefě Marka Hanouska dotahovat. Mužem zápasu byl záložník hostů Daniel Kolář, který proměnil dva pokutové kopy a především ten druhý v závěru – po nešťastném vlastním gólu kapitána Davida Limberského – byl klíčový.

Druhá Sparta přijela do Jablonce v těžké pozici. Z tradičního složení obrany zůstal v sestavě pouze Mario Holek a hned v úvodu málem využil zmatků v zadních řadách Letenských domácí Ján Greguš. Gól nedal ani v největší šanci Pražanů Václav Kadlec, a tak byl z hlavního taháku kola bezbrankový boj s pouhými čtyřmi střelami na bránu.

Ode dna tabulky se domácím vítězstvím nad Bohemians odpoutal Hradec Králové. Východočeši přenechali sestupové příčky Českým Budějovicím, jež na jaře zatím nezískaly jediný bod, a Liberci, který po změně trenérů remizoval v šestigólovém utkání v Ostravě. Nejvíce branek ale viděli diváci v pražském Edenu. Slavia zde proti Mladé Boleslavi po většinu zápasu vedla, bodově ale nakonec vyšla naprázdno, v úplném závěru totiž zajistil body Středočechům gólem na 4:3 Tomáš Wágner.

Dvacáté kolo přineslo také nebývalé množství penalt, rozhodčí jich v osmi zápasech nařídili devět, z toho sedm skončilo gólem. Hned tři z nich viděli diváci v Českých Budějovicích. Pozadu nezůstala ani úterní předehrávka 21. kola mezi Slováckem a Teplicemi, v níž se ze značky jedenácti metrů kopalo dvakrát, v obou případech úspěšně.

Výsledky 20. kola: Slavia - Mladá Boleslav 3:4, Teplice - Brno 0:1, České Budějovice - Jihlava 1:3, Ostrava - Liberec 3:3, Příbram - Slovácko 1:0, Jablonec - Sparta 0:0, Dukla - Plzeň 2:3, Hradec Králové - Bohemians 1:0.

Dohrávka 19. kola: Plzeň - Slavia 1:0, předehrávka 21. kola: Slovácko - Teplice 2:2.

Tabulka: 1. Plzeň 50, 2. Sparta 45, 3. Jablonec 41, 4. Mladá Boleslav 33, 5. Teplice 29, 6. Dukla 26, 7. Slovácko 25, 8. Příbram 25, 9. Ostrava 25, 10. Slavia 24, 11. Brno 23, 12. Jihlava 23, 13. Bohemians 21, 14. Hradec Králové 18, 15. České Budějovice 18, 16. Liberec 16.

Jiří Čihák

Počasí

Počasí

Čtrnáct, patnáct, šestnáct... To nejsou jen data březnových dnů, která  teď odpočítával kalendář. Ale také stupně Celsia, k nimž se teplota vyhoupla. Především v úterý 17. března, čtyři dny před oficiálním koncem zimy, už bylo jarně. Kdo nemá nohu v sádře či koleno v obvazech, mohl vyrazit na příjemnou procházku. A ten, kdo nemohl, se snad dočká brzy. Možná se ještě trochu ochladí, ale příchod jara už nic neodvrátí.

redakce