30. dubna 2015, Carolina č. 883

události od 22. do 29. dubna

Milí čtenáři,

vzhledem k blížícímu se konci letního semestru upozorňujeme, že příští číslo vydáme 28. května.

redakce


Z domova

Amnesty International pokračuje v kritice České republiky kvůli diskriminaci Romů

Lidskoprávní organizace Amnesty International vydala ve čtvrtek 23. dubna výzkumnou zprávu Chce to více snahy – Etnická diskriminace romských dětí v českých školách. „Situace romských dětí na českých základních školách se od roku 2007, kdy Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že ČR porušila právo romských dětí na rovný přístup ke vzdělání, příliš nezměnila,“ řekl na tiskové konferenci k vydání zprávy generální tajemník Amnesty International (A/I)  Salil Shetty.

„Zpráva je založena na kvalitativním výzkumu ve čtyřech městech, 24 základních školách a čtyřech praktických základních školách; hovořili jsme s padesátkou rodičů a třiceti žáky,“ nastínila pozadí vzniku zprávy její spoluautorka Barbora Černušáková z AI. Ze zprávy také vyplývá, že v praktických základních školách (dříve zvláštních) je až třetina žáků romského původu, v české populaci jsou Romů necelá 3 %, což značí velký nepoměr. „Nejedná se přitom jen o umisťování malých Romů do praktických škol, ale i o oddělování romských dětí od ostatních ve školách hlavního vzdělávacího proudu, například vznikají tzv. romské třídy,“ upřesnila Černušáková. Podle Shettyho porušuje ČR nejen svou legislativu, ale i tu unijní. „České ministerstvo školství musí blíže monitorovat diskriminační praktiky a zavést sankce proti školám, které se dopouští diskriminace,“ nastínil Shetty řešení.

Proti zprávě se ohradil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). „Zásadně odmítám, že by český školský systém byl nastaven tak, že by jakkoli diskriminoval Romy,“ řekl v Událostech, komentářích veřejnoprávní České televize. Dále uvedl, že ve srovnání s loňským školním rokem ubylo letos 11 % Romů ve vzdělávacích programech pro děti s lehkým mentálním postižením. „Ministerstvo má vypracovanou zprávu o zlepšení v tomto směru, kterou pozitivně ohodnotila i Evropská komise, toto AI úplně přehlíží,“ dodal ministr Chládek.

Generální tajemník Shetty navštívil v Praze ve středu 22. dubna premiéra Bohuslava Sobotku a ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera (oba ČSSD). Seznámil je s výsledky šetření a upozornil, že vláda se již několikrát zavázala, že bude tento problém řešit, dosud ale není hotová ucelená strategie boje s těmito negativními jevy. „Příčinou diskriminace jsou v základě rasové předsudky, před tím bychom neměli zavírat oči,“ připomněl Sobotkovi Shetty. AI vydává zprávu v době, kdy se Evropská komise chystá zhodnotit pokrok České republiky při řešení problému. V září 2014 komise zahájila vůči Česku řízení pro porušení povinnosti kvůli nesouladu s evropskou antidiskriminační legislativou. Pokud vláda nedokáže provést nezbytná opatření, mohla by Evropská komise žalovat Česko u Soudního dvora EU.

Z tiskové konference Jaroslav Praisler

Občanský aktivismus už antiislamistům nestačí, nevylučují založení politické strany

Iniciativa Islám v Česku  nechceme zvažuje proměnu v politickou stranu. V sobotu 25. dubna to na její ideové konferenci uvedl lídr Martin Konvička. Podle něj není možné dlouhodobě ovlivňovat politické dění pouze z ulice, psaním dopisů nebo cestou základního aktivismu. Uvedl také, že je nutné zaměřit se i na jiná témata, nejen na odmítání islámu.

„Nevíme, zda půjde o blok vlastenecky zaměřených stran, o nezávislé kandidáty, nebo zda začneme vytvářet stranu, která za deset let vyhraje volby,“ řekl na navazující tiskové konferenci Konvička. Zároveň se také ohradil vůči názoru Ministerstva vnitra, jehož odborníci platformu označují za krajní pravici a zmiňují ji v pravidelných zprávách o extremismu. „Lze předpokládat, že v krátkodobém horizontu zájem o její aktivity upadne,“ konstatuje ministerská zpráva, podle níž jsou stoupenci iniciativy aktivní především na internetu.

Platforma se chystá prosadit novely některých zákonů spoluprací s parlamentním hnutím Úsvit přímé demokracie. Dosáhnout chtějí zpřísnění částí trestního zákoníku, které se týkají trestů za boj na straně islamistů. Hodlají také prosadit zpřísnění vzniku nových církví. Při registraci by podle iniciativy měla být nutná prověrka tajných služeb.

Na sobotní konferenci se probíralo také rituální porážení zvířat. „Udělám vše proto, aby výjimka Ministerstva zemědělství pro halal přestala platit,“ uvedla poslankyně hnutí Úsvit Olga Havlová, která dle svých slov na toto téma už několikrát interpelovala ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Podle Havlové v jiných evropských zemích, jako jsou Švédsko či Švýcarsko, taková výjimka neplatí.

„Je to další snaha činit muslimům všechny možné těžkosti. Nyní je to jídlo, za rok budou třeba chtít, abychom nosili nějaké konkrétní oblečení. Jsou to jenom zástupné náznaky té nenávisti,“ reagoval pro Českou televizi předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi.

Z ideové konference a TK Barbora Loudová

V Jiřském klášteře zahájili výstavu 2. světová válka objektivem českých fotografů

George Santayana řekl, že  „ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat“.
Nejen proto se Správa Pražského hradu ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a Ústavem pro studium totalitních režimů rozhodla,  že uspořádá k výročí 70 let od konce druhé světové války výstavu fotografií nazvanou 2. světová válka objektivem českých fotografů. Jejímu slavnostnímu zahájení v pondělí 27. dubna předcházela přehlídka Hradní stráže, a to za přítomnosti politických i kulturních osobností a vážených válečných veteránů.

Mezi fotografiemi, které se dostaly do finálního výběru, je jen málo takových, které k druhé světové válce neodmyslitelně patří a každý je zná. Většinou se na výstavě prezentují snímky dosud neviděné, pořízené bezejmennými autory. Vybráno bylo symbolicky sedmdesát snímků – každý válečný rok zastupuje deset snímků, které mapují osudy českých a spojeneckých vojáků. Spojuje je často snaha fotografa zachytit banální situace uprostřed válečných hrůz. Výstava také obsahuje ukázky vojenských stejnokrojů, autentických střelných zbraní či jiných válečných pozůstalostí.

Slavnostní zahájení se těšilo velké pozornosti. „Fotografie je kousek papíru, dnes už to není ani kousek papíru, dnes je to malinké zrnko na paměťové kartě, ale pro mě má fotografie obrovské kouzlo v tom, že není doslovná, fotografie je metafora, náznak, umožňuje nám se spolupodílet na interpretaci toho, co na ní je. Fotografie je tvořivý prostor, a proto mám fotografie velice rád,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v jednom z proslovů před otevřením výstavy pro veřejnost. Promluvil i první místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Chtěl bych vyjádřit hluboké uznání těm, kteří neváhali nasadit svůj život a ohrozit své rodiny jen proto, abychom mohli žít ve svobodné zemi. Velmi si toho vážím a jsem rád, že i díky těmto fotografiím si můžeme uvědomit to, na co už možná zapomínáme. Svoboda není samozřejmá a je postavena na krvi těch, kteří obětovali svůj život,“ řekl. Po jeho projevu následovala státní hymna a přelet dvou stíhacích letounů JAS-39 Gripen. Poté mohla být výstava, která potrvá do 26. července, zahájena.

Ze zahájení výstavy Lukáš Vopršal

Novinářskou cenu 2014 ovládlo vydavatelství Economia

Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Novinářská cena hostila v úterý 28. dubna pražská Galerie Louvre. Diplom a finanční odměnu ve výši 20 tisíc korun v různých kategoriích převzalo deset vítězů. V konkurenci 413 příspěvků z celostátních i regionálních médií nejlépe obstáli redaktoři serveru Aktuálně.cz, České televize, časopisů Respekt a Reportér.

Vydavatelství Economia proměnilo nominaci hned pětkrát. Cenu za nejlepší psaný rozhovor získal Jan Gazdík z Aktuálně.cz. Za rozhovor Zpravodaj ČT z Krymu s Josefem Pazderkou. Z redakce Aktuálně.cz ocenili také Jana Lipolda za komentář Chléb, hry a Amazon a kolektiv zahraniční rubriky získal cenu Googlu za inovativní online žurnalistiku za zpracování ukrajinské krize. Z časopisu Respekt, který pod Economii spadá také, uspěli Ondřej Kundra s analyticko-investigativním článkem Operace Bradáčová a Petr Třešňák. Ten získal Česko-slovenskou cenu veřejnosti za reportáž V pravém rohu nebe, která představuje situaci rodičů, jejichž děti jsou smrtelně nemocné.

Celkem tři ocenění patří redaktorům České televize. V kategorii Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse zvítězili Michal Kubal, Josef Pazderka a Jakub Szántó za Horizont ČT 24 Dění na Ukrajině. „Porota oceňuje komplexní a analytické zpracování aktuálního tématu. Na začátku informační války se týmu podařilo zajistit různorodé zdroje a vyvarovat se názorové zatíženosti,“ zdůvodnil během předávání Milan Nič, člen poroty a ředitel Institutu pro středoevropskou politiku. Dále pak porota ocenila reportáž Davida Macháčka Konečná pro havířovský Brusel a investigativní příspěvek Anety Snopové a Markéty Dobiášové Černá díra zdravotnictví o praktikách při nákupu přístrojů.

Cenu za nejlepší psanou reportáž převzal František Šulc (Reportér). Zvláštní cenu Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky, ke které se váže finanční odměna 10 tisíc korun, získala Petra Paříková. Vítěze poslední kategorie Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks a karikatura vyhlásí v květnu v Bratislavě.

Na závěr slavnostního večera porota předala čestné uznání in memoriam tragicky zesnulé Janě Sotonové, které převzal její kolega David Macháček. „Děkujeme všem, kteří Janě pomohli splnit si její sen stát se novinářkou. To poděkování je za odvahu, se kterou jí dávali tu šanci, a za trpělivost, kterou s ní měli. A i když to trvalo jen krátce, tak to mělo cenu a stálo to za to,“ řekl.

Novinářská cena, pořádaná od roku 2010 Nadací Open Society Fund, pravidelně vyhlašuje nejlepší práce za uplynulý rok. Příspěvky do soutěže přihlašují sami autoři nebo redakce. Každou z deseti kategorií hodnotí poroty složené z novinářů, představitelů akademické sféry nebo spisovatelů. Letos tak do porot zasedli např. korespondent BBC v České republice Rob Cameron, publicistka a spisovatelka Jana Hradilová nebo spisovatel a scenárista Pavel Kosatík. V kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti pak o vítězi rozhoduje online hlasování.

Z vyhlašování výsledků Gabriela Lukášková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Unie ztrojnásobí výdaje na operace ve Středozemním moři, ČR dodá experty a peníze

Evropští čelní představitelé včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se na mimořádném unijním summitu rozhodli navýšit rozpočet agentuře Frontex. Ta odpovídá za ochranu vnějších hranic EU a má zabránit stále častějším tragédiím, druhotně je v plánu ničení pašeráckých lodí sloužících k migraci. V Bruselu to ve čtvrtek 23. dubna uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Předseda Evropské rady Donald Tusk svolal summit na italskou žádost po tragédii z předminulého týdne, při které se utopilo na 900 migrantů. „Záchranou životů není jen zachraňování lidí na moři, ale také zastavení pašeráků a vyřešení nelegální migrace,“ shrnul podle iHNed.cz Tusk čtyři a půl hodiny trvající setkání. Misi, která by měla umožnit zabavování pašeráckých lodí, má začít připravovat šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Bohuslav Sobotka na národní tiskové konferenci upozornil, že podobná operace bude potřebovat souhlas Rady bezpečnosti OSN.

„Bude věcí jednotlivých členských zemí a rozhodnutí jednotlivých národních vlád, do jaké míry se budou chtít v těchto projektech účastnit,“ uvedl Sobotka dle serveru Týden.cz. Prohlášení zdůvodňuje rozdílnými ekonomickými i demografickými podmínkami azylové politiky členských států. Účastníci summitu rovněž přislíbili své příspěvky na posílení operací ve Středomoří. Velká Británie poskytne vlajkovou loď spolu s dalšími plavidly a třemi vrtulníky, Německo dvě lodě a finanční prostředky. Sobotka za Českou republiku nabídl až 60 expertů, transportní letoun CASA a deset milionů korun.

Tragických utonutí při migraci do Evropy je stále více. Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky OSN připlulo jen letos do jižní Evropy přes 35 tisíc uprchlíků. Během pokusů o překonání Středozemního moře zahynulo na 1500 osob.

Podle agentury Frontex by se do konce roku mohlo pokusit dostat se do Evropy více než milion lidí. Agentura nyní ve Středozemním moři realizuje operaci Triton. Její měsíční rozpočet je asi 2,9 milionu eur (78 milionů korun), k dispozici má čtyři letadla, helikoptéru a sedm lodí různých typů. Problematiku migrace by měl řešit unijní summit plánovaný na červen.

Tomáš Hegedüš

Ekonomika

Stručně z ekonomiky: Příprava státního rozpočtu, nejnižší nezaměstnanost v Praze, monitorovací systém dotací EU

* Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhuje státní rozpočet na příští rok se schodkem 70 miliard korun. Na koaliční radě s ním ale 28. dubna neuspěl. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se dle ČTK vyjádřil jasně: „Sociální demokracie návrh v tuto chvíli za přijatelný nepokládá.“ ČSSD žádá navýšení schodku přibližně o 10 miliard kvůli zvýšení důchodů a platů ve veřejném sektoru. Schodek letošního rozpočtu činí 100 miliard korun.

* V Praze je nejen nejnižší nezaměstnanost z České republiky, ale i z celé Evropské unie. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu Eurostatu. Za Prahou, v níž byla v roce 2014  nezaměstnanost 2,5 %,  následuje Horní Bavorsko a pak další německé regiony. Nejhorší situace je ve Španělsku, kde nezaměstnanost přesahuje až 30 %. Vůbec nejvyšší zaznamenali v Andalusii  (34,8 %). V hodnocení míry nezaměstnanosti mladých lidí od 15 do 26 let ale skončila Praha za Německem. Jejích 10 % na německá 4 % nestačilo.

* Monitorovací systém evropských fondů nakonec nebude hradit Evropská unie, ale budeme si ho muset zaplatit sami. Jelikož bez jeho spuštění není možné evropské dotace čerpat, vyčlení Česká republika přes 250 milionů korun ze státního rozpočtu, aby mohla v období 2014 až 2020  získat 650 miliard korun z EU. Monitorovací systém dotací slibuje zjednodušení procesu podávání žádostí a větší transparentnost.

Lucie Nováková

Kultura

Karlovarský festival slaví 50. narozeniny, chystá se velkolepá zahajovací show

V úvodní znělce slavný Mel Gibson. Velkolepá open-air show, na níž vystoupí skupina Lucie či Vladimír 518. Pořadatelé padesátého ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary pojali jubileum velkolepě. „Bude to oslava filmu a hlavně diváků,“ citoval server iDnes.cz prezidenta festivalu Jiřího Bartošku. Přehlídka se letos koná od 3. do 11. července.

K výročí vyjde i kniha Příběh festivalu filmové kritičky Evy Zaoralové a Miroslav Janek připraví dokument Filmová lázeň připomínající minulé ročníky.

Organizátoři už také nastínili podobu každoročně očekávané znělky. Vystoupí v ní hvězda minulého ročníku Mel Gibson v prostředí hollywoodského Los Angeles. I tentokrát se spotu zhostí Martin Krejčí s Ivanem Zachariášem, autoři znělek s Jiřím Menzelem či Helen Mirren.

Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii dostane držitelka dvou Českých lvů Iva Janžurová. Ta letos vstoupila do televizní Dvorany slávy a od roku 2006 vlastní Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. „Zatím ještě nevíme, jaký film v rámci jejího ocenění uvedeme. Dali jsme jí k uvážení například Kočár do Vídně, Morgianu či Petrolejové lampy, ale vybrat si musí ona,“ poznamenal prezident festivalu Bartoška.

Kapacita letos naroste více než o 300 míst, přibudou nové prostory v Národním domě. Rekonstrukci má za sebou bývalé varieté, kde v minulosti vznikal například Cirkus Humberto právě s Bartoškou. Jméno zahraniční filmové hvězdy, která přijede oslavit jubilejní filmovou přehlídku, zatím organizátoři tají.

Kamila Bejlková

Egypt v rámci festivalu Svět knihy přiblíží Praze arabskou kulturu

Letošní 21. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy přivítá jako čestného hosta Egypt. Tato největší arabsky mluvící země představí svou kulturní historii i současnost s mottem „Poznejte Egypt po dvou revolucích“. Festival se bude konat od 14. do 17. května v Praze.
 Iniciativu a zájem být čestným hostem projevil sám Egypt, který udává tempo celému arabskému kulturnímu životu. V něm není možné se bez uznání egyptské veřejnosti vůbec prosadit.

„Obě naše země prošly politickým vývojem, který završily revoluce. Sametová revoluce a revoluce v Egyptě v roce 2011 a 2013 jsou události, na které můžeme navázat ve vzájemné spolupráci,“ uvedla velvyslankyně v Česku Amany Fahmyová na tiskové konferenci v úterý 28. dubna. „Přála bych si, aby veletrh čtenáře inspiroval k návštěvě Egypta.“

Na pražský veletrh zavítají vystavovatelé z 35 zemí. „Zvážíte-li, že jsme země malá a že jsme obklopeni velkou konkurencí knižních veletrhů, ale i rozsahu knižních trhů, jako je například Polsko, a že se letos ve stejnou dobu koná Varšavský knižní festival, je 35 hostujících zemí úctyhodné číslo,“ řekla ředitelka společnosti Svět knihy Dana Kalinová.

V rámci festivalu se uskuteční i workshop studentů z Ústavu blízkého východu a Afriky  Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Nese název Nebojte se arabštiny a reaguje na situaci v současném světě.

V předvečer veletrhu, tedy ve středu 13. května, se koná Noc literatury. Jen v Praze budou  herci předčítat nejnovější překlady evropské literatury na 22 místech. Do letošního již devátého ročníku se zapojilo dalších 36 českých měst.

Z tiskové konference Markéta Rizikyová

Na výstavě Láska versus Mamon prodává Chalánková i namalované spotřebiče

Díla plná ironie a černého humoru vystavuje od poloviny dubna do 12. května pražská galerie Dvorak Sec Contemporary v Dlouhé ulici. Tragikomické situace ze života vsadila čtyřiatřicetiletá česká umělkyně Vendula Chalánková do abstrakcí či komiksů ironizujících každodenní život. Výstava Láska versus Mamon představí i průřez její dřívější tvorbou, včetně vyšívaných SMS zpráv, které má ve svých sbírkách také Národní galerie.

„Je to nesmělá performerka, která maluje jídlo jako abstrakci, z barevných papírů měsíce lepí základní efekty photoshopu, vietnamské tašky nacpané senem promění v pohodlnou sedací soupravu a prostřednictvím krátkých komiksových příběhů ironizuje současný život,“ popsal Chalánkovou kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Výtvarnice, která je nositelkou ceny Hlávkovy nadace a prestižního ilustrátorského ocenění Zlatá stuha, vystavuje rovněž namalované domácí spotřebiče, včetně lednice a sporáku. „Sama je nemám kromě toustovače, který jsem dostala k Vánocům,“ okomentovala Chalánková malby, které galerie prodává jako kompletní kuchyňskou výbavu za skutečnou tržní cenu. „K výrobě série vzduchotechniky Vzduch nebyl, není a nebude zadarmo mě podnítila báseň Milana Kozelky Orwellovy pražské imprese,“ doplnila autorka. Celou kuchyň nabízí galerie za přibližně 115 tisíc korun, vzduchotechnika pak vyjde na dalších zhruba 90 tisíc.

Plátna znázorňující jídlo autorka halí do souhrnného názvu Abstrakce. „Aby na první pohled nebylo jasné, že jde o tlačenku nebo chlebíček,“ vysvětlila s nadsázkou České televizi. Na vyšívaných SMS zprávách chtěla především zachovat kusy života, které jinak z telefonu maže. Vlastní zkušenosti reflektuje i v dialozích komiksových příběhů, ve kterých sama vystupuje.

Vendula Chalánková vystudovala Fakultu výtvarných umění v Brně, ateliér Environmentu Vladimíra Merty a Mariana Pally. Ilustruje knihy pro děti a je autorkou značky Zvrhlý kus, která nabízí drobné designové předměty. Je také první ženou, která v galerii Dvorak Sec Contemporary vystavuje.

Z výstavy Barbora Milotová

Sport

Česko po jedenácti letech opět hostí hokejové MS. Formu ladí hokejisté i pořadatelé

Už pouhé hodiny zbývají, než v Česku začne nejočekávanější sportovní událost letošního roku. Mistrovství světa v hokeji se do Prahy vrací po jedenácti letech a koná se tu už podesáté. Turnaj, kde druhým pořadatelským městem je Ostrava, vypukne v pátek 1. května, noví šampioni převezmou pohár v neděli 17. května. Zatímco organizátoři spolu s policií završují roční přípravy co nejhladšího průběhu programu, hlavní trenér Vladimír Růžička může stále vyčkávat na poslední posily z NHL.

Jako kapitán povede český tým do boje Jakub Voráček se zástupci Janem Hejdou a Jaromírem Jágrem, kterého kouč postaví do druhé lajny spolu s Klepišem a centrem Kovářem. Brankářskou jedničkou bude Alexander Salák. Záda mu budou krýt Pavelec s Kovářem. “Já chci hlavně vyhrát a je mi jedno, v jaké to bude pozici. Je to dobře namixované,” pochvaluje si situaci v rozhovoru pro ČTK Salák.

Z účasti se ze zdravotních důvodů omluvili Radim Vrbata a bratři Zbyněk a Milan Michálkové. Pravděpodobně nenastoupí ani Martin Ručinský kvůli komplikacím s rukou, kterou si zranil v pátém zápase finále extraligy s Třincem.

V Praze a Ostravě finišují přípravy, jak ustát nápor více než půl milionu fanoušků. „Jsme připraveni i na krizové situace, které by mohly nastat, včetně evakuace haly. Dosáhli jsme poměrně krátkého času sedmi minut na vzorku tří tisíc diváků, což je krátký čas. Ale samozřejmě figuranti vždy chtějí spolupracovat a mluví česky. U cizích návštěvníků by to bylo složitější,“ řekl ředitel policie Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel na tiskové konferenci 28. dubna.

Obě metropole se tak na víc než dva týdny promění v ráj restaurací a hotelů, letos však hlavní město k rozhořčení některých fanoušků neumožnilo promítání utkání na Staroměstském náměstí. Nahradí ho okolí O2 areny, střecha nákupního centra Harfa a Václavské náměstí. Výjimku přislíbilo město pouze v případě postupu do semifinále.

Kvůli mistrovství se omezí provoz v ulici Českomoravská ve směru do centra, naopak posílí spoje MHD. Početnější bude i dohled na letištích a nádražích a zapojí se pyrotechnici, letecké služby a cizinecká policie. Nicméně přes očekávané drobné komplikace v počátcích turnaje organizátoři věří, že vše půjde podle plánu.

To zjistí už v pátek 1. května, kdy česká reprezentace nastoupí proti Švédsku. Letos se pokusí napravit neúspěšné domácí mistrovství z roku 2004, na němž skončila už ve čtvrtfinále po prohře se Spojenými státy. Jejími dalšími soupeři budou Lotyšsko, Kanada, Francie, Rakousko, Německo a Švýcarsko.

Martina Knoblochová

Boj o titul se zamotává, Plzeň podlehla Boleslavi a ligu vede už jen o tři body

Plzeňští fotbalisté v sobotu nezvládli domácí duel s Mladou Boleslaví a před vlastními fanoušky poprvé v sezoně zaváhali. Šanci stáhnout šestibodový náskok Plzně využila pražská Sparta, která si o den později zastřílela proti Zbrojovce Brno. Překvapivou ztrátu utrpěly ve vršovickém Ďolíčku Teplice, jimž se vzdalují příčky zaručující účast v evropských pohárech, domácí „klokani“ se naopak druhou výhrou v řadě výrazně přiblížili ligové záchraně.

Bez formy a několika opor přijížděli fotbalisté Mladé Boleslavi do Plzně, která Středočechy porazila v každém z posledních šesti zápasů. Jenže po chybě brankáře Matúše Kozáčika, který daroval snadný gól Jiřímu Skalákovi, domácí ve Štruncových sadech prohrávali. Krátce po přestávce navíc z protiútoku zvýšil na rozdíl dvou branek Ondřej Zahustel. Plzeň vložila všechny síly do útoku a necelou čtvrthodinu před koncem se dočkala odměny – na 1:2 snížil z dorážky Daniel Kolář. Na vyrovnávací trefu už ale Západočeši – především díky výbornému výkonu hostujícího brankáře Aleše Hrušky – nedosáhli.

Na ztrátu vedoucího celku zareagovala vítězně Sparta. Pražané šli za prvním vítězstvím pod trenérem Zdeňkem Ščasným od úvodních minut a po dvou gólech Davida Lafaty vedli nad Brnem v poločase 2:0. Ve střeleckém představení pokračovali i po přestávce – Bořek Dočkal zvýšil na 3:0 a Lafata dalším gólem završil hattrick.

Boj o přežití už zřejmě zvládli hráči Bohemians. V domácím prostředí porazili Teplice a na předposlední Hradec Králové mají náskok deseti bodů. „Teoreticky ještě zachráněni nejsme, ale pět kol před koncem jsme se přiblížili hranici třiceti bodů, které týmům většinou stačí,“ říkal po utkání domácí kouč Roman Pivarník, jenž by s týmem přes náročný los v závěrečných kolech chtěl ještě bodovat.

O teplické porážce v Ďolíčku rozhodl smolný moment brankáře Tomáše Grigara, který neudržel centr od Jakuba Rady a nabídl Matúši Mikušovi vítězný gól. „Mrzí mě to, protože jsem touhle školáckou chybou potopil celý tým,“ kroutil hlavou bývalý brankář Sparty, kterému domácí fanoušci chybu z 21. minuty připomínali po celý zápas. „Tomáš nás v téhle sezoně několikrát podržel, chyby dělají i velcí brankáři,“ zastával se svého svěřence trenér Petr Rada, jehož tým se pomalu loučí s možností postupu do evropských pohárů z ligové soutěže. Na čtvrtou Boleslav už ztrácí sedm bodů, Tepličtí jsou však ve hře ještě v domácím poháru.

Kromě Bohemians se druhou výhrou v řadě přiblížili záchraně hráči Liberce, kteří bez vyloučeného Jiřího Fleišmana zvítězili 3:2 na Slovácku. Poslední dvě místa si naopak remízou ve vzájemném utkání stvrdili hráči Českých Budějovic a Hradce Králové, kteří ztrácejí na čtrnáctou Slavii shodně šest bodů.

Výsledky 25. kola: Jihlava – Ostrava 2:0, Jablonec – Slavia 2:1, České Budějovice – Hradec Králové 2:2, Bohemians – Teplice 1:0, Příbram – Dukla 3:0, Slovácko – Liberec 2:3, Plzeň – Mladá Boleslav 1:2, Sparta – Brno 4:0.

Tabulka: 1. Plzeň 60, 2. Sparta 57, 3. Jablonec  53, 4. Mladá Boleslav 40, 5. Příbram 35, 6. Dukla 34, 7. Teplice 33, 8. Jihlava 33, 9. Slovácko 32, 10. Bohemians 29, 11. Brno 29, 12. Ostrava 28, 13. Liberec 26, 14. Slavia 25, 15. Hradec Králové 19, 16. České Budějovice 19.

Z duelu Bohemians – Teplice Jiří Čihák

Hokejová Liga mistrů přibírá další týmy a chystá novinky

Větší počet týmů a upravený systém základních skupin jsou největší změny, kterých se v nové sezoně dočká evropská Liga mistrů v hokeji. „Myslím, že tohle je projekt, který má hlavu a patu. Díky němu se můžeme srovnávat se světem,“ prohlásil vítkovický generální manažer Petr Husička na tiskové konferenci, která se konala 29. dubna v nově otevřené Síni slávy českého hokeje.

„Jsem poctěn, že jsem byl pozván do těchto prostor. Není na světě mnoho států, které by měly takovou síň slávy plnou velkých jmen,“ řekl ředitel soutěže Martin Baumann. Spolu s ním vystoupili také ředitel extraligy Josef Řezníček, sparťanský manažer Petr Bříza jako další zástupce evropské soutěže a představitelé šesti českých klubů, které se hokejové LM v příští sezoně zúčastní.

Všichni přítomní se shodli, že projektu evropské klubové soutěže věří, přestože jde o běh na dlouhou trať. Neskrývali však zklamání z nízké návštěvnosti na českých stadionech během minulé sezony. „Ani sportovní, ani divácká bilance nebyly pro nás úplně pozitivní. Zůstává tak pro nás základní otázkou, jak docílit toho, abychom v další sezoně přilákali více fanoušků na stadion,“ prohlásil Ondřej Šebek, zástupce Pardubic.

Do druhého ročníku půjde Liga mistrů s několika změnami. K těm nejvýznamnějším patří rozšíření počtu účastníků ze 44 na 48 a také úprava herního systému. Mužstva změří síly v 16 tříčlenných skupinách, přičemž vždy dvě nejlepší postoupí do vyřazovacích bojů. Do play-off se tedy probojuje 32 týmů. „V základní skupině se nesmí potkat dva kluby ze stejné země,“ dodal Petr Bříza s tím, že toto pravidlo bude zohledněno při losování, které se uskuteční 13. května během mistrovství světa.

Česká extraliga vyšle do soutěže opět šest týmů. Sparta, Liberec, Vítkovice a Pardubice měly jako zakládající kluby účast jistou, Třinec si místo v evropské soutěži podruhé vybojoval. Pětici celků doplnil ještě Litvínov, čerstvý mistr ligy, který nahradil Zlín. „Champions Hockey League pro nás znamená posun do dalších pater, je to pro náš klub prestižní záležitost,“ prozradil Robert Kysela, generální manažer českých šampionů.

Hokejoví fanoušci budou moci nový ročník sledovat také v televizi. „Vysílat ho bude stanice Sport 1, což je velmi pozitivní zpráva,“ neskrýval radost Bříza. „Jednáme také s Českou televizí. To by mělo být dobrým signálem do budoucna,“ dodal někdejší reprezentační brankář.

Z tiskové konference Vojtěch Jurák

Počasí

Počasí

Zůstává stále aprílové. Víkend slunečný a letní, úterý ledově chladné a deštivé, ve vyšších polohách sněhové. Středa tak akorát podle kalendáře – dubnová, s příslibem májových šeříků. Aspoň u nás v Praze už rozkvétají.

redakce