8. října 2015, Carolina č. 885

události od 1. do 7. října


Z domova

Poslanci odmítli trvalé přerozdělování běženců

Dolní komora parlamentu ve čtvrtek 1. října odmítla mechanismus pro trvalé přerozdělování uprchlíků na území Evropské unie. Návrh usnesení připravila poslankyně Jitka Chalánková z opoziční TOP 09 ve spolupráci s vládními frakcemi ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Na schůzi, která trvala sedm hodin, poslanci zamítli také návrh části opozice, aby se Česká republika kvůli povinným kvótám obrátila na Evropský soudní dvůr.

Sněmovna vyzvala vládu ČR, aby prosazovala takovou politiku, která by se zaměřila především na objektivní příčiny migrace, a to prostřednictvím zahraniční a rozvojové politiky a humanitární pomoci. Vyjádřila také podporu takovému přístupu vlády a takovým opatřením, která povedou k odstranění hlavních nedostatků v místech prvního vstupu imigrantů na území států EU. Tato opatření mají vést zejména k lepší ochraně vnějších hranic unie, zavedení záchytných zařízení v tranzitních zemích a efektivnímu navracení osob, které se nekvalifikují k udělení mezinárodní ochrany.

Poslanec Tomio Okamura (Svoboda a přímá demokracie) na zasedání označil imigranty za vetřelce a vyzval vládu k demisi. Jeho návrh však neuspěl.

Ve čtvrtek 8. října budou znovu jednat ministři vnitra EU o tzv. stálém přerozdělovacím mechanismu. Podle ministra Milana Chovance (ČSSD) se budou zástupci ČR snažit, aby našli blokační menšinu, a kvóty tudíž nebyly přijaty.

Michaela Pavlisová

Konsorcium nevládních organizací zveřejnilo migrační manifest

Konsorcium osmnácti nevládních organizací zveřejnilo v pátek 2. října migrační manifest, ve kterém klade důraz na sociální spravedlnost, lidská práva a realistický pohled na migraci nejen z bezpečnostního a ekonomického hlediska. Jde o jakýsi „návod“ pro vládu, jak přiblížit českou azylovou politiku západním modelům.

Manifest deklaruje principy a postoje nevládních organizací k migraci. Je výsledkem několikaleté debaty mezi neziskovými organizacemi, které se prací s migranty a jejich integrací do českého prostředí dlouhodobě zabývají.

Mezi požadavky manifestu patří například právo na volný pohyb. „Právo na volný pohyb a migraci je zakotveno v Ústavě České republiky. Česká republika by proto měla garantovat žadatelům o azyl, kteří splní zákonné podmínky pro udělení víza či povolení k pobytu, právní nárok,“ říká Pavel Čižinský z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva.

Dalším bodem manifestu je potřeba revize společného evropského azylového systému (tzv. dublinského). Podle Martina Rozumka z Organizace pro pomoc uprchlíkům je potřeba rozšířit možnosti legální migrace do Evropy. Možným řešením je posílení vydávání humanitárních víz na ambasádách evropských států. Člověk vybavený takovým vízem by se mohl dopravit do EU bezpečnou, legální cestou a následně žádat o mezinárodní ochranu.

Manifest dále poukazuje na mezery v integraci azylantů. Vladislav Günter z Centra pro integraci cizinců si myslí, že je potřeba změnit dosavadní pohled na integraci, která je chápána jako jednostranná odpovědnost nově příchozích. Je prý potřeba zapojit všechny obyvatele a brát integraci jako oboustranný proces poznávání se a respektování se navzájem. Pro funkční integraci je dále nezbytné, aby se český sociální systém více otevřel potřebám azylantů. „Problematická je například nedostupnost veřejného zdravotního pojištění pro některé skupiny migrantů,“ dodává Eva Dohnalová.

Nový přístup si nežádá jen sociální systém. Neméně důležitou je i výzva adresovaná ministerstvu školství, které by podle nevládní organizace META (Společnost pro příležitosti mladých migrantů) mělo odstranit jazykové bariéry a zpřístupnit české školství cizincům. Podpora ministerstva by se měla zároveň zaměřit i na kantory.

Důležitým bodem programu je také apel na vládu, aby ČR namísto dosavadní praxe, kdy lidé přicházejí a odcházejí v závislosti na situaci na trhu práce, upřednostnila takový typ migrace, která povede k větší sociální integraci migrantů a neváže jejich pobyt pouze s nutností zaměstnání.

Z TK Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty Martin Brys

Česko si připomnělo Mezinárodní den seniorů. Nabídka akcí byla pestrá

Ve čtvrtek 1. října se v pražském Divadle v Dlouhé uskutečnilo slavnostní předání ceny Senior roku 2015, kterou vyhlašuje Nadace Charty 77 v rámci svého projektu SenSen, tedy Senzační senioři.  Cenu získala Anneliese Přikrylová, která již sedm let vymýšlí program pro osm set vrstevníků z Klubu seniorů Rožnov pod Radhoštěm. Ve stejný den mohli senioři navštívit Zámek Slavkov za poloviční cenu a Muzeum východních Čech v Hradci Králové zcela zdarma.

Tvořivé dvě hodiny pak zažili důchodci, kteří navštívili 5. října Muzeum hlavního města Prahy. Lektorka muzea Milena Suská uspořádala koncert a dva workshopy zaměřené na výrobu koláže.

Tvůrčí dílny odstartovaly úderem desáté a čtrnácté hodiny. Program vedla kurátorka umění Alena Bartková. Návštěvníci se sešli v útulné místnosti představující malou chatrč, což přispělo k přátelštější atmosféře. Nejprve se vzájemně představili a poté zhlédli krátkou prezentaci zaměřenou na historii koláže doplněnou o spoustu ukázek z tvorby slavných umělců. Následně se už pustili do své vlastní koláže. K dispozici měli vše, co bylo potřeba. Tvořivosti se meze nekladly.

Program pokračoval i ve večerních hodinách, tentokrát už v přednáškovém sále. O zábavu se postarali Pražští tamburaši, kteří hráli staré pražské písničky. A kdo nechtěl jen poslouchat, mohl si i zatancovat, například polku či valčík.

Z Muzea hlavního města Prahy Eliška Chocholová

Paralelní Polis opět ožil, konal se Hackers Congress 2015

V Praze se od 2. do 4. října konal již druhý ročník Hackers Congressu v Paralelním Polisu v Dělnické ulici. Letos přilákal i mnoho zahraničních hostů. Návštěvníci si mohli poslechnout na 40 přednášejících. Hlavní program provázely workshopy, diskuse a další akce. Každý účastník získal při registraci bitcoinovou kartu, mohl se zúčastnit 3D tiskové módní přehlídky a večerního programu v La Fabrice. Jen první den akce se sešlo na 200 zájemců.

Kvůli mezinárodní účasti zněla většina přednášek v angličtině. Jen vybrané příspěvky, například páteční zahájení spisovatelem Ondřejem Neffem, byly česky. Téma zůstalo i tentokrát stejné – blackout. Právě ten v dnešním světě centralizovaných a propojených technologií může mít značné následky. Kongres se snažil zodpovědět otázku, zda mohou nové kryptotechnologie a decentralizační nástroje, vládami často potírané, poskytnout alternativní řešení.

V jednotlivých příspěvcích a přednáškách rezonovalo slovo svoboda. Například její spojení s internetem, který dnes není příliš bezpečný. Přesto je považován za stěžejní. Dle přednášejících bychom měli chtít jeho maximální volnost. Právě díky němu se otevírá možnost decentralizace, paralelní svět bez zásahu států. Hovořilo se například o zavádění alternativní měny bitcoin a projektu Bitnation, který přijela prezentovat Susanne Tarkowski Templehof. Dalším řečníkem byla Lyn Ulbricht, matka Rosse Ulbrichta odsouzeného v USA na doživotí za vytvoření prvního internetového darknet obchodu Silk Road.

Spojení svobody a umění prezentovala švýcarská skupina !Mediengruppe Bitnik, která na kongresu hovořila o svém nedávném projektu Random Darknet Shopper. Robot vybavený bitcoinovou peněženkou zakoupil předměty (mnohdy ilegální), které putovaly přímo do výstavní síně. Otevřela se tak otázka internetové bezpečnosti, černého trhu a zda jde ještě o umění. Nedávný příběh rudých trenýrek, které zavlály nad Pražským hradem, dostal též svůj prostor.

V neposlední řadě přišla řeč na lidské soukromí a anonymitu, kde se slova ujal řečník pod pseudonymem Smuggler. Technologický pokrok, zejména na poli umělé inteligence, prezentoval Philip Hilm. Hovořil o celosvětových investicích do vývoje, překonání lidského myšlení a o důsledcích, kdyby se pokročilé technologie dostaly do nesprávných rukou.

Paralelní Polis je rok stará platforma uskupení Ztohoven. Projekt se podobá americkému stylu neziskových organizací, tj. nebrat státní podporu a udržovat chod z vlastních prostředků. Skupina vešla v obecnou známost atomovým hřibem v živém vysílání ČT. Jejím posledním výrazným vstupem do běžného života bylo vyvěšení rudých trenýrek místo standarty.

Z Hackers Congressu 2015 Daniel Platil

Týden služeb už posedmé seznamuje s formami pomoci lidem v tíživé situaci

V Praze začaly na mnoha místech společenské akce, spojené s Týdnem sociálních služeb, který trvá od 5. do 11. října. Vyhlásily ho Asociace poskytovatelů sociálních služeb a Ministerstvo práce a sociálních věcí. Stejně jako v minulých letech se i letos mohou lidé těšit na workshopy a přednášky, týkající se pomoci lidem v nouzi.

Jedná se již o sedmý ročník této akce a návštěvníci mají jedinečnou možnost na vlastní kůži poznat různé formy pomoci. Veřejnosti se otevírá celkem 18 pracovišť se zaměstnanci ochotnými zodpovědět dotazy zájemcům. V rámci dní otevřených dveří mají účastníci možnost navštívit rozmanitá pracoviště. Mezi ně patří například Azylový dům Skloněná, což je poradenské centrum pro muže, Krizové centrum RIAPS (Regionální institut akutních psychosociálních služeb), které zajišťuje ochranu psychického zdraví, nebo Azylový dům pro ženy v Praze 12, jenž je určen klientkám v nepříznivé životní situaci.

K vrcholům akce bude patřit VII. výroční kongres poskytovatelů sociálních služeb, který se uskuteční 8. října v Táboře. Jeho součástí budou přednášky předních českých odborníků – účast přislíbily například veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a ředitelka Gerontologického centra Iva Holmerová.

Týden sociálních služeb je přístupný pro každého, kdo se zajímá o práci sociálních pracovníků, chce se více dozvědět o osudech lidí na okraji společnosti, nebo se třeba i nějakým způsobem zapojit. Tato akce je důkazem, že ještě existuje lidství a soucit.

Karel Bělohoubek

Všude tam, kde voní káva. Brno hostilo Týden kávy

Přehlídka kávovarů, stánky více než třiceti pražíren, přednášky, setkání s brazilským baristou, a především neomezená ochutnávka. Tak vypadaly Trhy kávy 2015, které se konaly v pátek 2. a v sobotu 3. října v Brně.

Jak napoví kalendář, 1. říjen je Mezinárodním dnem kávy. V moravské metropoli již pátým rokem oslavují tento svátek týdenním festivalem. Ten zahrnuje akce jednotlivých kaváren, zapojila se také Knihovna Jiřího Mahena s přednáškovým dnem.  Hlavním lákadlem byly právě Trhy kávy, které zaplnily prostory brněnské Adam Gallery.

Součástí trhů byl i takzvaný cupping, příležitost poznat oblíbený nápoj i z druhé strany šálku. Vybrané pražírny seznámily účastníky workshopů s cestou kávy od zrna až po lahodnou tekutinu, naučily návštěvníky také správně kávu degustovat. Zasvěcení teď vědí, že káva se srká a plive, jen tak dokáží daný vzorek ocenit.

Vzhledem k tomu, že dnes občas pije kávu devět z deseti Čechů a čtvrtina z nich si ji dokonce dopřeje více než dvakrát denně, nelze se divit ohlasu celé akce. Stopy zanechává festival i za hranicemi Brna. Již od druhého ročníku se přidávají kavárny mimobrněnské. Třeba ve Zlínském kraji se zapojilo 15 kaváren, uvedla hlavní koordinátorka festivalu Kateřina Eichlerová. Zlín také v sobotu zažil svůj vlastní Den kávy.

Přitom u zrodu festivalu stála jedna soukromá oslava narozenin. Když Eichlerová s další kamarádkou baristkou hledaly vhodný termín a téma večírku, narazily právě na Mezinárodní den kávy. Další rok už slavily úspěch u jejích brněnských milovníků.

Z Trhů kávy Eliška Mainclová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenská vláda si stojí za žalobou

Slovenský premiér a předseda strany Směr-SD Robert Fico vystoupil v pondělí 5. října ve Štrasburku před europoslanci ze skupiny socialistů a demokratů a před předsedou evropských socialistů. Premiér se s nimi chtěl setkat na vlastní žádost, aby prezentoval postoje slovenské vlády k migrační krizi v Evropě. Na posledním ministerském summitu hlasovalo Slovensko spolu s Českem, Maďarskem a Rumunskem proti povinným kvótám.

Robet Fico přiznal, že před poslanci čelil i otázkám o žalobě, kterou Slovensko podává k Soudnímu dvoru Evropské unie v souvislosti s rozhodnutím o kvótách na přerozdělování uprchlíků. „Já jsem řekl, že je to právo členských zemí, a bylo by zvláštní kritizovat zemi za to, že využije tento právní nástroj. Oznámil jsem, že na to máme osm týdnů, že žalobu podáváme k soudu a na tomto postoji nemůžu v tomto okamžiku nic měnit, protože nevidíme žádný posun, který by nás opravňoval přemýšlet jinak,“ uvedl Fico.

Předseda vlády socialistickým europoslancům připomněl, že pokud jde o krizi migrantů, Slovensko je připraveno nabídnout mnoho řešení, jako je vytváření bezpečných zón v Sýrii, finanční spoluúčast (až 21 milionů eur) na operace agentury Frontex pro ochranu schengenské hranice a hlavně rozlišování ekonomických migrantů od těch, kterým je potřeba pomoct.

„Je zodpovědnost politiků bez ohledu na to, jestli jsou napravo či nalevo, nabízet racionální řešení, která se opírají o hodnoty a solidaritu, ale zároveň to musí být věci, které v životě fungují,“ zakončil slovenský premiér.

Jakub Pavlovský

Ekonomika

Plzeňský Prazdroj přivítal na letošním Pilsner Festu přes 50 tisíc lidí

Brány Plzeňského Prazdroje se v pátek a v sobotu znovu otevřely, tentokrát při příležitosti oslav 173 let od uvaření první várky světlého spodně kvašeného ležáku Pilsner Urquell. Tradiční akci s podporou projektu Plzeň 2015 s názvem Pilsner Fest letos navštívilo více než 50 tisíc lidí a v místě oslav bylo vytočeno přes 54 tisíc litrů zlatavého moku.

Plzeňský Prazdroj je podle svých oficiálních internetových stránek největším exportérem piva v Čechách. Jeho prodej v kalendářním roce 2014 činil přes 10 milionů hektolitrů a zahrnuje také známé značky, jako jsou Velkopopovický Kozel, Frisco, Kingswood a další. Firma je členem společnosti SABMiller plc. a vyváží své produkty do více než 50 zemí po celém světě.

Oslavy doprovázel i bohatý hudební program. Na pódiích v areálu pivovaru a na náměstí Republiky vystoupili například zpěvák Xindl X nebo skupiny No name, Monkey Business a Divokej Bill. „Je to tu skvělé, chodíme sem hlavně kvůli kapelám. Jen lidí by tu mohlo být méně,“ komentuje své dojmy z festivalu studentka maturitního ročníku místního gymnázia.

Součástí oslav je tradičně i slavnostní přípitek místním pivem, které bylo v plechovkách zdarma k dostání od organizátorů akce. Návštěvníci pozvedli své pomyslné číše přesně v 18:42, což symbolicky znázorňovalo rok, kdy byla první várka celosvětově známého piva uvařena.

Jako doprovodný program pořadatelé připravili i několik stánků s ukázkou řemeslných prací spjatých s pivovarem a netradiční rozšířené prohlídky. Řidiči si zde mohli v rámci prevence dopravních nehod dýchnout do měřicího zařízení, aby si ověřili hodnotu alkoholu v krvi.

Z Plzně Tomáš Sýkora

Krátce z ekonomiky

* Podle posledních zpráv Českého statistického úřadu vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí o 4,6 %, což je o dvě desetiny procenta více, než se předpokládalo. Lepších výsledků dosahovala česká ekonomika naposledy v roce 2007. „Ještě více se zvýraznil velký vliv veřejných investic, které jsou spolufinancovány evropskými fondy, jež je nutné vyčerpat do konce roku,“ citovaly Hospodářské noviny ekonoma České spořitelny Jiřího Polanského. Příští rok by však podle odhadů měla ekonomika růst zase pomaleji.

* Skandál ohledně manipulace s výsledky emisních kontrol firmy Volkswagen nebude mít výrazný vliv na českou ekonomiku. Alespoň to tvrdí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Nemohu vyloučit určitý vliv na naši ekonomiku, ale nemám důvod předpokládat, že situace kolem koncernu VW bude mít významný dopad na růst našeho hrubého domácího produktu,“ uvedl ministr pro ČTK. Ani Ministerstvo financí nepočítá s výrazným zásahem do české ekonomiky. Podle něho může aféra zpomalit růst HDP, ale pouze v řádu 0,1 až 0,2 procentního bodu. Podle některých zdrojů však může skandál negativně ovlivnit Škodu Auto, která je úspěšným podnikem koncernu Volkswagen.

* Cigarety i tabák v příštích třech letech opět podraží, a to v průměru o 3 až 4 koruny. Vládní návrh novely zákona o spotřební dani, který tuto úpravu obsahuje, už schválila Sněmovna a nyní poputuje do Senátu. Ministr financí Andrej Babiš počítá se ziskem až 3,3 miliard navíc pro příští státní rozpočet. Růst cen se ale nebude týkat jen cigaret. Kuřáci si připlatí také za doutníky či cigarillos. Příčinou změny jsou pravidla EU, podle kterých má být spotřební daň nejméně 90 eur na 1000 kusů cigaret.

Jasmin Ježková

Kultura

Česká filharmonie zahájila 120. sezonu

Zahajovacím koncertem 1. října vstoupila Česká filharmonie do 120. sezony. Večer byl pod taktovku šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, který stojí v čele orchestru od roku 2012. Výjimečně nevystoupila žádná světoznámá osobnost, žádní sólisté – cílem pořadatelů bylo udělat největšími hvězdami koncertu samotné filharmoniky. Před vyprodanou Dvořákovou síní v Rudolfinu zazněla tři díla českých autorů: Šumařovo dítě Leoše Janáčka, Pohádka Josefa Suka a Slovanské tance Antonína Dvořáka, zakladatele České filharmonie.

Právě Antonín Dvořák dirigoval roku 1896 první koncert hudebního tělesa, které vzniklo jako spolek hráčů orchestru Národního divadla. Tuto událost si filharmonie připomene 4. ledna na koncertě k 120. výročí. Program, který vychází z původní dramaturgie z roku 1896, se skládá výhradně z Dvořákovy tvorby. Zpěvu Biblických písní se ujme Jan Martiník. Orchestr zahraje též Othella a Symfonii č. 9 e moll Z Nového světa.

Mimo výroční koncert je na programu této sezony řada novinek. Současný dirigentský tým se rozroste o Jakuba Hrůšu. Rezidenční umělkyní se stává Magdalena Kožená. Abonentní cyklus Objevy představí čtyři nejnadějnější talenty, kteří i přes svůj nízký věk spolupracují se světovými orchestry. Budou to Rafael Payare z Venezuely, Alexander Shelley z Velké Británie, Lahav Shani z Izraele a Cristian Macelaru, který je původem z Rumunska, ale v současné době žije ve Spojených státech. V dubnu budou diváci moci navštívit Janáčkovu operu Její pastorkyňa, kde se role Kostelničky ujme finská sopranistka Karita Mattila. Tato opera zavítá také do Royal Festival Hall v Londýně.

Lucie Bečvářová

Týden knihoven představuje známá místa v novém světle

Knihovny se tento týden otevírají nejen čtenářům. V rámci projektu Týden knihoven nabízejí po celé republice svým návštěvníkům nevšední program, ve kterém nechybějí besedy se spisovateli, workshopy nebo přednášky.

Do projektu pořádaného již podevatenácté Svazem knihovníků a informačních pracovníků se letos zapojilo přes 700 institucí. Cílem akce je přilákat nové čtenáře. Pod heslem Zažít knihovnu jinak tak návštěvníky kromě klasických přednášek čekají výstavy, soutěže o ceny, ale také kurzy afrického tance nebo jóga. Na své si přijdou i děti, které se mohou těšit na hry, divadelní představení nebo čtení pohádek.

Na programu jsou také již tradiční akce, jako jsou Maraton čtení, při kterém se čtenáři mohou setkat se známými autory, nebo Velké říjnové společné čtení, během něhož návštěvníci představují svá oblíbená díla a vyzkouší si čtení na veřejnosti. Součástí projektu je také soutěž o ceny Knihovna roku. Letošní slavnostní předávání se koná ve čtvrtek 8. října v Zrcadlové kapli Klementina v Národní knihovně.

K akci se připojila i Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Ta nabízí kromě jiného také prohlídku Historického kabinetu, workshop čínského bojového umění nebo lekce japonské kaligrafie.

Aneta Šeráková

Hudební anketa Český slavík slaví jubileum, odehraje se již popadesáté

Hlasování v anketě Český slavík Mattoni 2015 už začalo a lidé mohou až do půlnoci 22. listopadu pomocí SMS či internetu podporovat své favority. Vše vyvrcholí v sobotu 28. listopadu, kdy se Státní opera v Praze zaplní umělci, kteří si na slavnostní vyhlášení přijdou vyslechnout konečné výsledky. Kromě tradičních kategorií Zpěvák, Zpěvačka a Hudební skupina se budou udílet ceny v kategoriích Absolutní slavík, Objev roku, Mattoni hvězda internetu, Slavíci bez hranic (pro nejoblíbenějšího slovenského interpreta v ČR), Nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls a Nejstreamovanější česká skladba na internetu.

Padesátý ročník se může udát pouze jednou a musí podle toho také vypadat, čehož by se mělo dosáhnout pod režijní taktovkou Michaela Čecha. Celý program (včetně hudebních vystoupení) poběží naživo bez jakéhokoliv náznaku playbacku či předtáčení, novinkou bude dynamická a pohyblivá scéna, která se bude mezi jednotlivými vystoupeními měnit. Galavečerem provede moderátor Libor Bouček, který se osvědčil již při loňském ročníku Českého slavíka.

Když se v roce 1962 konal první ročník této ankety, nikdo nemohl očekávat, že se soutěž udrží až do dnešních dní. Stejně tak nikdo nemohl čekat, že jedno jméno se na stupínku vítězů bude objevovat častěji než jména jiná. Často to, alespoň podle svých slov, nečekal ani samotný aktér. Řeč je o Karlu Gottovi, který za předpokladu, že vyhraje, dostane do sbírky jubilejní 40. cenu.

Mračna se ale stahují nad vyhlášením Hudební skupiny, kde je jedním z favoritů uskupení s názvem Ortel. To se proslavilo svými xenofobními texty a radikálními názory na imigrační krizi a nelze vyloučit, že v případě ocenění dají členové skupiny své postoje najevo v děkovné řeči. Podle vyjádření Libora Boučka na tiskové konferenci se však nemusíme ničeho bát, neboť Český slavík má „schopného moderátora, který v případě potřeby zasáhne a situaci zachrání.“

Z tiskové konference Lukáš Nechvátal

Pro strach máme uděláno! Hlásal koncert na pomoc lidem postiženým válkou

V pražském divadle La Fabrica se v neděli 4. října konal benefiční koncert na pomoc lidem postiženým válkou pod názvem Pro strach máme uděláno. Charitativní podnik vznikl spojením sil organizací Člověk v tísni, United Islands a divadla La Fabrica. Podpořit charitu bylo možno zaplacením dobrovolného vstupného, vybrané peníze pak šly na pomoc uprchlíkům přímo do Sýrie.

Koncert odstartovala kapela Yo Soy Indigo, jejíž zakladatelka pochází z Ameriky. Následoval příchod moderátora Zdeňka Suchého, který na scéně přivítal ředitele humanitární organizace Člověk v tísni Šimona Pánka. Pánek v krátkém proslovu popsal účel akce, která měla podpořit informovanost lidí o současné situaci migrantů v Česku. Také vysvětlil název koncertu, kterým se obrací k českým občanům a jejich strachu z uprchlíků. Z jeho vyvolávání Pánek obvinil především česká média a politiky a apeloval na publikum, aby šířilo informace dál a odbourávalo obavy lidí kolem sebe.

Po proslovu vystoupila kapela Allstars Refjudžís Band. Skupina složená z cizinců z různých zemí žijících v ČR spojuje i různé hudební žánry (od klasického popu přes jódlování až po čínskou operu). Kapela pak po celý večer doprovázela umělce, mezi kterými byli například Tonya Graves, Michael Kocáb, Monika Načeva, Michal Prokop, Michal Ambrož či Jan Maxián.

O pauze uprostřed koncertu se promítal krátký dokument o syrské revoluci. Publikum nebylo početné a moderátor Zdeněk Suchý správně poznamenal: „Přesvědčujeme přesvědčené.“ Večer také obohatila vystoupení nečekaných hostů: Anny Polívkové, která v divadle La Fabrica účinkuje, a Davida Kollera z kapely Lucie.

Z koncertu Anja Verem

No comment: Čeští a slovenští karikaturisté opět vystavují v Praze

Ve čtvrtek 1. října se uskutečnila vernisáž  5. ročníku výstavy No comment – kreslených vtipů a karikatur českých a slovenských autorů a autorek ze soutěže Novinářská cena 2014. Vernisáž zahájil Robert Basch, ředitel Nadace Open Society Fund Praha, v Galerii Langhans - Centrum Člověka v tísni v pražské Vodičkově ulici. Díla budou k vidění zdarma až do posledního října.

Galerie vystavuje výtvory vybraných autorů a autorek, kteří se přihlásili nebo byli přihlášeni do kategorie Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks či karikatura v soutěži Novinářská cena. Vítězem za rok 2014 se stal slovenský autor Martin Shooty Šútovec za sérii Slovensko 2014 uveřejněnou v Denníku N. Dalšími nominovanými se stali Vojtěch Velický za sérii karikatur otištěnou v časopisech Euro, Magazín Legalizace a Nový prostor a autor s pseudonymem Vhrsti za sérii EU s nadhledem uveřejněnou v internetovém magazínu jádu.

Příspěvky v této kategorii hodnotí porota složená z filmového teoretika a kritika Martina Ciela, teoretičky umění Heleny Diesingové, zakladatele a majitele revue Labyrint Joachima Dvořáka  a výtvarnice Ivany Šátekové. Porota vybere a nominuje tři díla a vyhlásí vítěze.

Tentokrát se vybíralo ze 33 karikaturistů a karikaturistek s 298 kresbami. Všechny se do Galerie Langhans nevešly, přestože se oproti loňskému roku výstava rozšířila i do suterénu galerie. Nejvíce karikovanou osobností roku 2014 se stal prezident Miloš Zeman.

„Pro kreslíře a kreslířky se 1. prosince otvírá další ročník Novinářské ceny,“ prozradila koordinátorka komunikace a soutěže Novinářská cena Lucie Laštíková na závěr zahajovacího proslovu. Soutěž s celkem jedenácti kategoriemi pořádá v Česku Nadace Open Society Fund Praha s partnery od roku 2010.

Z vernisáže Rozálie Kloučková

Ve věku 92 let zemřel herec Lubomír Lipský

V pátek 2. října zemřel na následky prodělaného zápalu plic filmový a divadelní herec Lubomír Lipský. Rodák z Pelhřimova se proslavil především díky roli v seriálu Tři chlapi v chalupě či postavou Cibulky ve filmu Šest medvědů s Cibulkou.

Lubomír Lipský se léčil v pražské Thomayerově nemocnici. O úmrtí informovala jeho rodina, která ho do poslední chvíle navštěvovala.

Lipský se narodil v roce 1923 v Pelhřimově. Jeho otec zde vedl ochotnický soubor Rieger, kde následně Lubomír působil. Spolu se svým bratrem zde rovněž založil ochotnické Dramatické studio mladých. Účinkoval mimo jiné například v Divadle satiry, jehož byl zároveň i zakladatelem, dále pak v Divadle ABC nebo v Městských divadlech pražských. Mezi jeho nejznámější filmové role patřila například legendární postava dědy Potůčka v seriálu Tři chlapi v chalupě, postava cirkusového klauna Cibulky ve filmu Šest medvědů s Cibulkou, nezapomenutelná je také jeho role dědečka ve filmu Saturnin. Na divadelní scéně zazářil v představení Charleyova teta. Několik rolí ztvárnil také v pohádkách, například v pohádce Byl jednou jeden král, Císařův pekař nebo Ať žijí duchové. V posledních letech si zahrál v seriálu Hraběnky či ve filmové komedii Bobule. V divadle se naposledy objevil v inscenaci Pan Kaplan má třídu rád.

Za svůj umělecký přínos získal několik ocenění – roku 1997 cenu Thálie za roli Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku a v roce 2006 dostal Thálii za celoživotní herecké mistrovství. V roce 2013 byl z rukou prezidenta Miloše Zemana oceněn medailí Za zásluhy.

Klára Mališová

Sport

Evropská liga: Úspěch Liberce a Sparty, konec neporazitelnosti Plzně

Do čtvrtečních zápasů základních skupin Evropské ligy vstupovaly tři české týmy ve zcela jiných pozicích. Sparta chtěla odčinit prohru v derby a remízu z posledního evropského utkání v Tripolisu v zápase proti APOEL Nikósie. Plzeň by bývala ráda prodloužila svou sérii neporazitelnosti v evropských pohárech proti Villarrealu. Liberec potřeboval svou herní pohodu z domácí ligy přenést i na evropské hřiště, aby si udržel naději na postup do jarní části.

Spartě se dojem povedlo napravit dokonale. Hned od začátku měla na domácím hřišti jasnou převahu, což vyústilo ve vedení 1:0 po prvním poločase. To zařídila dvojice navrátilců, Jakub Brabec a Kehinde Fatai se do sestavy dostali po prohraném derby. Hráči APOEL velmi často faulovali a nebyli schopni zabránit rychlým sparťanským brejkům. Ve druhé půli to chvíli vypadalo na obrat v zápase, jelikož hosté zlepšili pohyb a byli čím dál nebezpečnější. Po rohovém kopu si ale na Dočkalův centr naběhl Brabec a potvrdil sparťanskou převahu. Sparta pak pouze kontrolovala situaci a zápas v poklidu dohrála v poměru 2:0.

Plzeň měla o poznání těžší úkol: uspět na půdě vedoucího týmu La Ligy, Villarrealu. Prvních 20 minut pro ni bylo kritických, chvíli to na hřišti vypadalo, že se hraje jen na jednu branku. Poté se hosté zlepšili a vybojovali několik rohových kopů. V první půli vstřelili i gól, ale ten padl dlouho po odpískání ofsajdu, v němž byl střílející Ďuriš. Po přestávce se sice Viktorie zvedla, ale ani to nepomohlo. Sólový únik Baptisty totiž skončil v její síti. Nepomohl ani příchod druhého útočníka, Mahmutoviče, zvlášť když byl v 80. minutě, po druhé žluté kartě, vyloučen plzeňský kapitán Václav Procházka.

Liberec, který potřeboval v Marseille vyhrát, celou první půli musel pouze bránit a nebýt jistého brankáře Koubka, mohl prohrávat už o několik branek. I po přestávce byli domácí stále lepší a vytvářeli si spoustu nebezpečných šancí. Pak ovšem přišla 84. minuta, Liberec zahrával rohový kop, obránci Marseille si špatně pokryli hráče a Coufal tuto chybu potrestal. Slovan pak už pouze bránil a nakonec, i díky skvělým zákrokům Koubka, velmi cenné vítězství 1:0 uhájil.

Zuzana Borová

Deváté kolo Synot ligy: Vedoucí týmy nezaváhaly, Ostrava slaví první výhru

Deváté kolo Synot ligy nabídlo spoustu zajímavých momentů, včetně velkého množství branek. Vysoké výhry se zrodily v Brně, v Mladé Boleslavi a na pražské Letné. Na zlínské Letné překvapili domácí favorita z Jablonce. Čtyři branky padly také v Liberci a v gólové hody se proměnilo utkání Jihlavy s Plzní. Slavia na výhru ve velkém pražském derby nenavázala, v tom malém se rozešla s Duklou smírně. Naprosto rozdílné emoce nabídlo utkání Baníku Ostrava se Sigmou Olomouc. Zatímco domácí nadšeně oslavovali první výhru v sezoně, hosté zabředli hlouběji do herní a výsledkové krize. Tabulku vede o skóre Sparta před Plzní, Libercem a Mladou Boleslaví. Poslední je stále Baník Ostrava, který dýchá na záda Bohemians 1905, Jihlavě a Olomouci.

Program kola otevřel v pátek duel Baníku se Sigmou. Oba týmy jsou v současnosti na sestup a na průběhu zápasu bylo patrné, že se jedná o utkání bídy s nouzí. Jedinou branku vstřelil ve 41. minutě hlavou Machovec. Ve druhém poločase domácí několikrát zachránil skvělým zákrokem gólman Pavlenka. A když chytil i tutovku Plška, skončilo utkání 1:0. Zatímco Ostravané po závěrečném hvizdu bouřlivě slavili, hosté z Hané byli rozezlení. „Katastrofální. Tady prohrát, to je fakt umění,“ citoval iDnes.cz Jana Navrátila. Baník se tedy aspoň částečně dotáhl na týmy před sebou, zatímco křeslo pod olomouckým trenérem Kalvodou se houpe stále více.

Slávisté minulý týden po dlouhé době porazili v derby Spartu a na začátku utkání s Duklou to vypadalo, že se teprve probouzejí z kocoviny. Všeobecné nadšení fanoušků v Edenu rychle zchladil hostující Krmenčík, který už v 5. minutě překonal Berkovce. Slávisté byli po obdržené brance jako opaření a dlouho jim trvalo, než se dostali zpět do hry. Nakonec stačili pouze vyrovnat, což neobstaral nikdo jiný než kanonýr Milan Škoda. Druhá remíza kola se narodila ve Zlíně, kam přijel Jablonec, který chtěl vylepšit své nelichotivé postavení v tabulce. Kdo však čekal jednostranný zápas, spletl se. Domácí hráli bojovně a dostali se brankou Poznara do vedení. Na tu odpověděl krásně z přímého kopu Pospíšil, avšak hosté se z vyrovnání neradovali dlouho, protože hned o minutu později poslal Zlín opět do vedení Koreš. Ve druhé půli už stačil pouze vyrovnat Masopust. Severočeši tedy zůstali na 8. příčce, což neodpovídá jejich předsezonním plánům.

Jednoznačným vítězstvím skončila utkání Teplic v Brně, Mladé Boleslavi s Příbramí, Sparty se Slováckem, Plzně v Jihlavě a Liberce s Bohemians 1905. Tepličtí šli za vítězstvím v moravské metropoli již od prvních minut. Ve druhé minutě se trefil Vachoušek, který přidal i druhou branku před koncem první půle. Domácí sice po přestávce přidali na aktivitě, jenže Vondrášek využil chybu gólmana a zvýšil na 3:0. Poslední úder zasadil Brňanům Lüftner, který hlavou upravil na konečných 4:0. Boleslav doma přivítala Příbram a dokráčela jasně k vítězství rovněž v poměru 4:0. Do vedení poslal škodovkáře technickou ranou Skalák, druhý gól obstaral Zahustel. Domácí trenér Jarolím poslal do druhé půle na hřiště Baroše, který nachystal zbylé dva góly; nejprve nacentroval na hlavu Magerovi a poté vyslal do sóla Zahustela, který ani podruhé tváří v tvář Hruškovi nezaváhal. Stejným výsledkem skončilo také utkání Sparty se Slováckem. Hosté na Letné doplatili na neproměňování šancí. Skóre otevřel v 10. minutě Fatai, ve 39. minutě si vstřelil vlastní gól Diviš a hosty dorazili ke konci zápasu dvěma góly Fatai s Krejčím.

Čtyři branky padly také v Liberci, kam přijeli klokani. Hosté hned od začátku vyrukovali s tvrdou až zákeřnou hrou, což odnesli zraněním liberečtí Bartošák a Sýkora. Poprvé se skóre měnilo ve 32. minutě zásluhou Kerbra, další gól přidal o sedm minut později pohárový hrdina Coufal. A když ve druhém poločase zvýšil z penalty Pavelka na 3:0, bylo po zápase. Hosté už pouze stačili skóre korigovat, to když se těsně před koncem trefil Schick. V gólové hody se proměnilo utkání mezi Jihlavou a Plzní, kde jich padlo dokonce šest. Skóre se začalo měnit až ve druhé půli, kdy se trefili Kovařík a Ďuriš. Domácí korigovali díky Mešaninovi, ovšem hned minutu poté se trefil opět Ďuriš. Vysočina sice znovu snížila Mišůnem, ale definitivní podobu výsledku dal až v nastaveném čase Mahmutovič. Plzeň tedy v Jihlavě vyhrála 4:2.

Výsledky 9. kola:
FC Baník Ostrava – SK Sigma Olomouc 1:0
SK Slavia Praha – FK Dukla Praha 1:1
FC Fastav Zlín – FK Baumit Jablonec 2:2
FC Zbrojovka Brno – FK Teplice 0:4
FK Mladá Boleslav – 1.FK Příbram 4:0
AC Sparta Praha – 1.FC Slovácko 4:0
FC Slovan Liberec – Bohemians Praha 1905 3:1
FC Vysočina Jihlava – FC Viktoria Plzeň 2:4

Tabulka po 9. kole:
1. AC Sparta Praha 20
2. FC Viktoria Plzeň 20
3. FC Slovan Liberec 18
4. FK Mladá Boleslav 17
5. SK Slavia Praha 15
6. FK Teplice 14
7. FC Fastav Zlín 14
8. FK Baumit Jablonec 13
9. 1.FC Slovácko 13
10. FC Zbrojovka Brno 13
11. FK Dukla Praha 10
12. 1.FK Příbram 10
13. SK Sigma Olomouc 7
14. FC Vysočina Jihlava 5
15. Bohemians Praha 1905 4
16. FC Baník Ostrava 4

František Typovský

Hokejová extraliga: Vedoucí týmy nezaváhaly, chvost se trápí

Po odehraném 8. kole Tipsport extraligy jsou ve vedení nejvyšší domácí soutěže hokejisté Plzně s jednobodovým náskokem na tým Liberce. Na třetím místě se nachází výběr Mladé Boleslavi, následován Hradcem Králové a Spartou. Sestupová místa patří nyní Karlovým Varům, Pardubicím, Zlínu a poněkud překvapivě i týmu loňského vítěze play-off Litvínovu.

Škoda Plzeň si v posledním kole vylepšila skóre díky vysoké výhře nad Hradcem Králové 6:2. Nyní tedy vede tabulku s více než příznivým skórem 31:18, s čímž se Liberec bude při shodném počtu bodů pravděpodobně vyrovnávat celkem těžce. Hokejisté momentálně druhého týmu v tabulce však v 8. kole otočili nepříznivý vývoj zápasu s Chomutovem. Ještě na konci 2. třetiny prohrávali Tygři 0:2, avšak ve 37. minutě přišel pověstný gól do šatny, který libereckou střídačku po přestávce zřejmě povzbudil. Ve 47. minutě padl vyrovnávací gól na 2:2 a v prodloužení byl nakonec úspěšnější Liberec. Vítězstvím si  prodloužil sérii domácí neporazitelnosti.

Osmé kolo také nabídlo reprízu loňského finále vyřazovací části. V neděli byli však úspěšnější Oceláři, kteří porazili Litvínov 4:1. V tomto zápase se blýskl třinecký útočník Zbyněk Irgl, který na dva góly přihrál a úvodní dokonce vstřelil. Poté bylo pro domácí již těžké dohnat soupeře. Třinec si tedy z Litvínova odvezl vítězství 4:1.

V 9. kole hraje vedoucí Plzeň s pátou Spartou, která navíc bude mít výhodu domácího prostředí. Dá se tedy předpokládat, že Západočechy čeká těžký zápas. Liberec také bude hrát příští zápas v roli hostů, avšak na ledě třináctých Pardubic. Má tedy možnost přeskočit v tabulce vedoucí Plzeň.

Výsledky 8. kola: Brno-Sparta 5:3; Litvínov- Třinec 1:4; Olomouc- Pardubice 2:1; Hradec Králové- Plzeň 2:6; Karlovy Vary- Zlín 1:2; Liberec- Chomutov 3:2 PP

Tabulka po 8. kole:
1. HC Škoda Plzeň 17
2. Bílí Tygři Liberec 16
3. BK Mladá Boleslav 14
4. Mountfield Hradec Králové 14
5. HC Sparta Praha 13
6. HC Olomouc 13
7. HC Kometa Brno 13
8. HC Oceláři Třinec 12
9. Piráti Chomutov 12
10. HC Vítkovice Steel 8
11. HC Verva Litvínov 8
12. PSG Zlín 7
13. HC Dynamo Pardubic 6
14. HC Energie Karlovy Vary 6

Štěpán Šanda

Počasí

Počasí

Ve středu 7. října se snad poprvé o slovo přihlásil pravý podzim, obloha se zatáhla, ochladilo se a na mnoha místech republiky nevlídně pršelo. Déšť a teploty do 15 stupňů by měly vydržet až do pátku. Na víkend se snad zase objeví slunce, vyšší teploty však s ním nepřijdou. Právě naopak – bude jen kolem 10 stupňů Celsia. Podzim to s Českem nejspíš myslí už dost vážně.

Redakce