15. října 2015, Carolina č. 886

události od 7. do 14. října


Z domova

Policie provedla rozsáhlou razii kvůli korupci, vyslýchala i bývalého ministra Langra

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v úterý 13. října v ranních hodinách spustili na několika místech v Praze a v Olomouckém kraji akci, při níž vyslechli či zadrželi několik osob. Zátah se týká korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Policisté se zaměřili i na policejní důstojníky a bývalé vysoce postavené politiky.

"V ranních hodinách přistoupil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu k realizaci případu s krycím názvem Vidkun," sdělil v úterý mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. "Věc je prověřována ve spolupráci ÚOOZ s Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci," uvedl šéf olomouckých žalobců Ivo Ištvan a dodal, že na případu pracují několik měsíců. O konkrétních osobách ani přesných důvodech akce ÚOOZ ani Vrchní státní zastupitelství žádné informace nesdělily.

Mezi zadrženými byl i bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer, kterému také policisté prohledávali jeho olomoucký byt. Dalšími osobami, které policie vyslýchala, jsou vlivný podnikatel a Langrův známý Ivan Kyselý, vedoucí odboru hospodářské kriminality olomoucké policie Radek Petrůj a Karel Kadlec, náměstek krajského policejního ředitele v Olomouci pro službu kriminální policie a vyšetřování. Policie se také zajímala o Tomáše Uličného z olomouckého oddělení Generální inspekce bezpečnostních sborů, ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška a Jiřího Jacha, náměstka ředitele útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Akce zasáhla i olomoucké hejtmanství, jedním z vyslýchaných byl hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Ten ve středu zrušil svůj program a nenastoupil do úřadu.

Česká televize akci v úterý spojila s jihočeskou solární elektrárnou Ševětín, při jejíž stavbě podle nedávných informací časopisu Respekt zmizelo sto milionů korun. Podle středečního vydání MF Dnes by případ mohl souviset s prodejem domu v centru Olomouce, který si dříve pořídil Kyselý. Server Neovlivní.cz spekuluje také o ovlivněných vyšetřováních údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních aquaparků či výstavby jezdeckého klubu.

Šimon Tatíček

Vláda se znovu snaží prosadit vyšší zdanění hazardu. Za hrací automat 80 korun na den

Nové zdanění hazardu, kvůli němuž se krátce zablokovala Sněmovna a koalice si prožila vnitřní rozepři, doznává finální podoby. Nový kompromisní návrh vlády počítá s tím, že se hrací automaty budou danit 28 procenty, za každý se navíc bude platit poplatek 80 korun denně. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) původně navrhoval 110 místo stávajících 55. "Jsme ochotni jít na kompromis," řekl Babiš v pondělí 12. října.

Vládní návrh počítá se dvěma daňovými sazbami 23 a 28 procent místo současných 20. "Nemá logiku, proč stejná hra, tedy Americká ruleta, má být zdaněna 23 procenty a na technickém zařízení 28 procenty," namítl prezident Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů Petr Vrzáň.

Nižší sazba má platit pro loterijní a kurzové sázky, vyšší pro hrací automaty. S navýšenými příjmy počítá vláda v novém státním rozpočtu, proto potřebuje úpravy schválit do konce roku. Proto také chtěla využít podaný návrh poslance Jana Volného (ANO), proti tomu však vystoupil místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj není možné, aby tak předběhl ostatní poslance. A i když Sněmovna minulý týden zasedala přes půlnoc, k hlasovaní se nedostala.

"Já jsem nic jiného nechtěl, než aby vláda dodržovala pravidla a podala vlastní návrh," citoval Kalouska server iDnes.cz, což kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL teď v pondělí učinil. Kvůli hazardu se však hádali i členové vládních stran. Babiš nařkl místopředsedu Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) a poslance Ladislava Šincla (ČSSD). "Jsou zlobbovaní hazardní lobby," tvrdil Babiš. Koaliční partneři následně žádali omluvu.

Karolína Fialová

V Czech Press Photo dominovali běženci, vyhrál snímek z maďarsko-srbské hranice

Českou fotografií roku se stal snímek Jana Zátorského z MF Dnes, zachycující uprchlíky na maďarsko-srbské hranici v Röszke-Horgoš. Téma migrace dominovalo 21. ročníku soutěže Czech Press Photo 2015 téměř ve všech kategoriích. "Uprchlíci po uzavření hranic prchali před policií," popsal fotografii autor, jenž obdržel cenu Křišťálové oko a odměnu 120 tisíc korun. Fotografii patří také první místo v kategorii Aktualita.

"Vítězný snímek migrantů chaoticky padajících přes sebe, ve snaze překonat maďarskou hranici, v sobě obsahuje nejen žurnalistickou informaci a symboliku současné uprchlické krize v Evropě, ale je zároveň i vizuálně silným obrazem připomínajícím apokalyptická malířská plátna velkých mistrů," uvedla porota na tiskové konferenci, která se konala 12. října na pražském magistrátu. Uprchlickou krizi zachycují také vítězné snímky v kategoriích Reportáž, Portrét a Každodenní život.

V kategorii Lidé, o nichž se mluví, hrál hlavní roli Miloš Zeman. Prezident zde figuruje během oslav výročí sametové revoluce 17. listopadu loňského roku nebo na obědě v rámci návštěvy Karlovarského kraje. V soutěži bodovala i jiná témata. Například zimní plavání a dostihy nebo fotografie přírody a životního prostředí.

Grant Prahy získal Martin Frouz za projekt, který zobrazuje opravu památníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Za něj obdržel tvůrčí stipendium ve výši 120 tisíc každoročně udělované pražským primátorem. Autor projektu mapuje řadu let opravy památek v hlavním městě a rozpracované kolekce bude doplňovat.

Soutěže se zúčastnilo 278 autorů s celkovým počtem 3 700 snímků. Výstava Czech Press Photo 2015 se bude konat na Staroměstské radnici v Praze od 16. prosince.

Z tiskové konference Nikola Páleníčková

Do Brd po devadesáti letech opět zavítají turisté

Od 1. ledna 2016 se veřejnosti zpřístupní oblast Brd od roku 1926. Na pondělním jednání se vláda dohodla na zrušení vojenského újezdu v těchto místech a vyhlášení 26. chráněné krajinné oblasti v České republice. Armáda však neopustí území okamžitě. Do konce roku 2017 zde bude odklízet zbytky nevybuchlé munice a dalších nebezpečných materiálů, které se v Brdech od vyhlášení zdejší dělostřelecké střelnice nahromadily.

Oblast na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje však vojáci neopustí úplně. Dělostřelci si ve svém vlastnictví ponechají 560hektarové cvičiště, které hodlají i nadále využívat, zámeček Tři Trubky a dřevěnou restauraci s hotelem u zříceniny hradu Valdek. Kromě zamořených dopadových ploch bude návštěvníkům zbytek oblasti k dispozici. Podle ekologů se jedná o jednu z nejcennějších oblastí Brd. "Dopadové plochy jsou velmi zajímavé a přírodně cenné, nepoužívají se tam žádné pesticidy, herbicidy ani umělá hnojiva," informoval již dříve Mojmír Vlašín, krajinný ekolog institutu Veronica.

Hlavním turistickým lákadlem by měly být dopadové plochy Tok a Jordán v severní části CHKO Brdy, které hodlají organizátoři zpřístupnit na naučné stezce Po stopách československého dělostřelectva. Druhá vzdělávací trasa zavede návštěvníky k Padrťským rybníkům a chráněnému loveckému zámečku Tři Trubky. Na své si v Brdech přijdou i milovníci cyklistiky. Do konce roku 2017 by se v oblasti mělo otevřít přes 450 kilometrů tras, vedených převážně po asfaltových nebo zpevněných cestách.

Kateřina Zoubková

Uprchlíci stručně: Zvýšená kontrola hranic, syrské děti v Motole, nové zařízení v Drahonicích

* Policie od soboty 10. října zesílila kontroly na hranicích s Rakouskem. Během prvního dne zadržela pět běženců. Na 20 přechodech hlídkují spolu s cizineckou policií policisté z devíti krajů a nově také celníci. Počítají i s kontrolou takzvané zelené hranice. "Rozšířili jsme kontroly zejména o menší hraniční přechody. Chceme mít jistotu, že je migranti k přechodu nevyužívají místo těch, na kterých kontroly byly už dříve a bylo to o nich známo," uvedla pro ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

* V pondělí 12. října přistálo v Praze letadlo s šestnácti syrskými uprchlíky. Se svými rodinami přiletěly z Jordánska čtyři vážně nemocné děti, které se budou léčit v motolské nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví ujišťuje, že nehrozí riziko zavlečení nějakého infekčního onemocnění ze strany členů rodin. Všechny před odletem vyšetřil český lékař, děti jsou očkované podle syrských zvyklostí. Česko chce z blízkovýchodních táborů přijmout celkem 400 uprchlíků.

* Do areálu bývalé věznice v Drahonicích na Lounsku dorazilo v pondělí 12. října prvních 80 cizinců. Policejní autobusy sem převezly uprchlíky z tábora v Bělé pod Bezdězem. Mužům se původně zařízení na Mladoboleslavsku opustit nechtělo, nakonec se ale převoz obešel bez větších komplikací či potyček. Nové uprchlické zařízení v Drahonicích má kapacitu 240 lůžek, nastoupilo do něj 60 zaměstnanců, včetně tlumočníka a zdravotníků.

Vendula Vrbová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ochrana hranic EU se musí posílit, shodli se představitelé Visegrádu a Chorvatska

Lídři visegrádské čtyřky a Chorvatska se shodli na nutnosti ochrany vnějších hranic Evropské unie. "Evropská unie (v tom) prokázala nulovou schopnost," citovala Česká televize prezidenta Miloše Zemana po summitu v maďarském městě Balatonfüred. Diskutovalo se také o záchytných táborech pro uprchlíky na území Turecka či o klimatických změnách a energetické bezpečnosti.

Dvoudenního summitu na břehu Balatonu se 8. a 9. října mimo hlav států visegrádské čtyřky - Miloše Zemana, Andreje Kisky (Slovensko), Andrzeje Dudy (Polsko) a Jánose Ádera (Maďarsko) - zúčastnila i chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová. Právě její země se potýká po vybudování plotu na maďarsko-srbské hranici s náporem běženců, kteří tudy míří do západní Evropy.

Dočasná bariéra vyrůstá také na hranici mezi Chorvatskem a Maďarskem. Áder a Kitarovićová se ale shodují na tom, že migrační krize není problémem pouze jejich zemí. Situace by se podle nich měla řešit nejen na unijní úrovni, ale i v domovinách uprchlíků.

Jednotný názor našli lídři všech pěti zemí v otázce vzniku záchytných táborů pro uprchlíky v Turecku, přes jehož území se značná část běženců dostává do Evropy. "Záchytné tábory musíme vytvořit na okraji těch zemí, kde je krize. A Evropská unie musí pro ně zajistit více zdrojů, aby lidé v táborech měli nejenom potraviny, ale i odpovídající zdravotní péči a možnost vzdělávání," citoval Ádera Český rozhlas.

"Důležité je, že si prezidenti vyměnili názory na otázku migrační krize. Není tajemství, že například prezident Slovenské republiky má odlišný názor, ale to patří k diskusi," řekl mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. Zatímco Zeman se k přerozdělování uprchlíků na základě kvót staví negativně, jeho slovenský protějšek Kiska vyzývá východní země EU k větší solidaritě (viz další zpráva).

Diskutovalo se také o klimatických změnách. Lídři zemí chtěli sjednotit svá stanoviska před zahájením Světové klimatické konference v Paříži na konci listopadu.

Michal Voráček

Jde i o srdce a charakter Slovenska, řekl Kiska o uprchlících a kritizoval vládu

Slovenský prezident Andrej Kiska vystoupil 7. října v parlamentu, aby vyzval k pomoci uprchlíkům. Reagoval tak na rozhodnutí vlády žalovat Evropskou unii kvůli schválení povinných kvót. Zdůraznil lidské hodnoty a nutnost sounáležitosti zemí EU.

"Jde i o srdce a charakter Slovenska," řekl Kiska a dodal, že na rozdíl od Rakouska, Maďarska a Německa totiž Slovensko ještě žádnou zásadní zkouškou neprošlo. Přitom dle jeho slov kapacitu pomoci má. Je však nutné občanům rozhodnutí o přijetí imigrantů vysvětlit, ne v nich vzbuzovat strach. Podle posledního průzkumu veřejného mínění je proti přijetí běženců 62 procent Slováků.

"Za výrazem kvóty zůstaly živé lidské bytosti," prohlásil prezident v projevu, který zveřejnil na svém facebookovém profilu. Následně také hovořil o nezbytnosti rozlišit uprchlíky na ty, kteří míří za finančním blahobytem, a na ty, kteří utíkají před válkou. Zároveň ubezpečil, že by se přijetím několika stovek nebo tisíců uprchlíků ráz státu nezměnil.

S tím nesouhlasí slovenská vláda v čele s premiérem Robertem Ficem. Ta původně plánovala, že přijme dvě stě křesťanských uprchlíků. Podle kvót by jich bylo 802 z celkových 120 tisíc, navíc různého náboženského vyznání. Podle vlády je plná integrace takových imigrantů problematická a kabinet už dříve upozorňoval, jaké potíže jsou i se začleňováním Romů.

Kvóty navíc podle ní nemají v praxi šanci na úspěch. Proti jejich přijetí hlasovaly také Česko, Maďarsko a Rumunsko, Bratislava se jako jediná následně rozhodla pro žalobu.

Přestože s tím Kiska nesouhlasí, ani on netvrdí, že by kvóty byly řešením. "Jedná se ale o jasný signál, že chceme a jsme schopni konat solidárně, společně," vysvětlil. "Domácí zájmy by neměly přehlušit skutečné zájmy Evropské unie." Mimo jiné také proto, že za několik měsíců bude Slovensko předsedat Radě EU. Do té doby je podle něj třeba smazat nepříznivý dojem státu a také pomoci Slovákům porozumět zahraniční politice.

Kateřina Navrátilová

Ekonomika

Nezaměstnanost je na šestiletém minimu, v září klesla na šest procent

Nezaměstnanost v České republice nadále klesá. Zatímco v srpnu se nacházela na 6,2 procenta, data za září ukazují rovných šest procent, což je nejnižší číslo od března 2009 a o 1,3 procenta méně než před rokem. Práci nemá 441 892 lidí. Zároveň roste počet volných pracovních míst, který dosáhl rekordní úrovně od prosince 2008. Ve čtvrtek  8. října tyto informace zveřejnil Úřad práce v tiskové zprávě.

"Česká ekonomika nadále roste, což dokazuje i rekordní počet volných pracovních míst. V uplynulém měsíci jich opět přibylo," uvedla zastupující generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. Zaměstnavatelé jich v září nabízeli celkem 108 573, na jedno místo tedy připadají čtyři uchazeči. Podle Sadílkové k tomu kromě ekonomického růstu přispěla také aktivní politika zaměstnanosti Úřadu práce. "V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo, s postupným utlumováním sezonních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, mírně vzrůst," dodala.

Podle dat Eurostatu, vztahujících se k srpnu letošního roku, se Česká republika může pochlubit druhým nejnižším podílem nezaměstnaných v EU. V žebříčku ji předstihuje pouze Německo. "V případě mužů je nezaměstnanost v Česku dokonce nejnižší v celé Unii," uvedl pro iDnes.cz hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Na nejvyšší úrovni zůstává míra nezaměstnanosti v Ústeckém kraji (9,1 procenta), na opačném konci statistiky se nachází kraj Jihočeský se 4,3 procenta lidí bez práce. Téměř třetinu nezaměstnaných tvoří uchazeči starší 50 let. Největší poptávka je již tradičně po technických profesích, mimo jiné svářečích, zámečnících nebo elektrikářích.

Jonáš Klos

Krátce z ekonomiky: Průmysl zpomalil, Spolana znečišťovatelem roku, vyšší odškodné za pracovní úrazy

* Průmyslový růst v Česku zpomalil. Produkce meziročně vzrostla jen o 6,3 procenta proti devíti očekávaným, zveřejnil ve středu 7. října Český statistický úřad. Podle analytiků mohou za pomalejší růst letní podnikové dovolené. "Srpnová průmyslová produkce sice opticky zklamala, nicméně se s velkou pravděpodobností opět opakuje scénář z minulého roku, kdy vlivem celozávodních dovolených došlo v průběhu srpna k výraznému poklesu produkce," cituje Aktuálně.cz Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING Bank. Vedle tradiční výroby aut průmysl popohání výroba pryže a plastů.

* Spolana Neratovice vede žebříček největších českých znečišťovatelů. Na základě studie svých odborníků to v pondělí 12. října uvedla nevládní ekologická organizace Arnika. Zatímco většina podniků se vypouštění zplodin snaží omezit, Spolana jich loni vyprodukovala nejvíce za jedenáct let, tedy od vzniku Integrovaného registru znečištění. "Lze ji označit za skokana roku, meziročně nejvíce zvýšila množství vypouštěných látek nebezpečných pro lidské zdraví," řekl podle Aktuálně.cz předseda Arniky Jindřich Petrlík. Vedení chemičky oponuje, že povaha výroby s sebou nese znečištění, a je tak přirozené, že se v žebříčku opakovaně vyskytuje.

* Vláda v pondělí 12. října rozhodla o navýšení odškodnění za nemoc z povolání či pracovní úraz. Hodnota bodů, jimiž se poškození zdraví hodnotí, se zvýší ze 120 na 250 korun. Je to reakce na nový občanský zákoník, který od ledna 2014 přinesl možnost vysoudit si mnohem vyšší odškodnění za nepracovní úrazy, pracovních se ale netýkal. V letech 2011 až 2014 se každoročně řešilo odškodnění zhruba 54 tisíc případů pracovních úrazů, z toho kolem 1100 až 1250 nemocí z povolání, uvádí Ministerstvo zdravotnictví.

Simon Dytrych

Kultura

Audioknižní víkend lákal posluchače na Nesbøho i na prvotiny

K audioknihám si nachází cestu stále více Čechů. I proto se ve dnech 9. až 11. října uskutečnila akce Audioknihy NAHLAS!, která si klade za cíl rozšířit řady posluchačů nově namluvenými tituly. Mezi předčítanými novinkami se objevily knihy Joa Nesbøho, Julesa Verna nebo Agathy Christie.

Do prvního ročníku akce se zapojilo přes 150 knihkupectví v České a Slovenské republice. Na páteční slavnostní zahájení spojené s křtem audioknihy Dívka ve vlaku dorazilo do pražského Paláce knih na Václavském náměstí přibližně padesát zájemců, zúčastnili se i vypravěči z řad herců a umělců. Ukázku z literární prvotiny britské autorky Pauly Hawkinsové Dívka ve vlaku přečetla Tereza Bebarová, Syna Joa Nesbøho prezentoval Petr Kubes. Jako postavy z románu Johna Fowlese Sběratel se představili Jaroslav Plesl s Lucií Pernetovou. Úvodní večer zakončil symbolický křest audioknihy Dívka ve vlaku, které se celosvětově prodalo na tři miliony výtisků, a autogramiáda přítomných herců.

Audioknihy si získaly popularitu zejména v posledních pěti letech díky rozšířenému a jednoduchému stahování do chytrých telefonů, nicméně první namluvená kniha vznikla už v roce 1934 a během šedesátých let se čtené knihy šířily na gramofonových deskách. "Naše akce je výjimečná, protože je vůbec první svého druhu v Česku i na Slovensku. Chceme audioknihy rozšířit do povědomí lidí, zejména mladšího publika," řekl Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook. Dívka ve vlaku a Syn vyjdou dokonce dřív jako audioknihy.

Řadu audioknih rozšířily kromě novinek také literární klasiky jako Patnáctiletý kapitán od Julesa Verna, Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota Agathy Christie nebo povídkový soubor z děl Karla Čapka, Jaroslava Haška, Jana Nerudy a Oty Pavla.

Z Paláce knih Šárka Tmějová

Maďarský institut promítal oceňované středoevropské filmy, dva v předpremiéře

Čtyři podzimní večery se v hlavním sále Maďarského kulturního střediska v centru Prahy  nesly ve znamení toho nejlepšího ze středoevropské kinematografie. Česko zastupovaly tři debuty čerstvých absolventů FAMU: Prach režiséra Víta Zapletala, koprodukční česko-polská Cesta do Říma Tomasze Mielnika a v předpremiéře také očekávaná Amerika Jana Foukala. Přehlídky tvorby z Maďarska, Polska, Slovenska a Rumunska, která se konala od 8. do 11. října, se zúčastnili také filmaři.

Návštěvníci zhlédli i filmy z minulého roku. Pořadatelé pro festival tradičně chtějí vybrat to nejlepší ze současné tvorby, to je však s čím dál menším počtem natočených snímků, například v Maďarsku či na Slovensku, často problém. I přesto se promítaly filmy oceněné na mezinárodních festivalech. Rumunský Aferim! získal Stříbrného medvěda na Berlinale a maďarsko-slovenský snímek Mirage byl úspěšný na Febiofestu a v Uherském Hradišti.

"Velmi zajímavé jsou slovenské snímky Comeback od Mira Rema a Koza od Ivana Ostrochovského s trochu podobnou tematikou. První velmi otevřeně vypovídá o velice těžkém procesu zařazování se propuštěných recidivistů do života na svobodě, ten druhý popisuje pád bývalého olympijského vítěze v boxu až na dno cikánského ghetta a jeho boj o důstojný život," líčí hlavní organizátorka Tatiana Notinová. Kozu stejně jako Ameriku nabídli pořadatelé divákům v předpremiéře. Na přehlídce spolupracovaly také Slovenský institut, Polský institut a společnost Artcam.

Z Maďarského kulturního střediska Jiří Kordík

Apocalyptica v Karlíně představila nové album a ohromila českou hymnou

Finská instrumentálně-metalová skupina Apocalyptica si už pošesté podmanila české fanoušky. Čtveřice cellistů Eicca Toppinen, Perttu Kivilaakso, Mikko Sirén (též bubeník) a Paavo Lötjönen navštívila v sobotu 10. října Prahu, tentokrát přijela i s hostujícím zpěvákem Frankym Perezem, známým z rockového uskupení Scars on Broadway. Ve Foru Karlín společně představili nové, celkově osmé studiové album s názvem Shadowmaker. Koncert byl součástí podzimního evropského turné právě k nové desce.

"Ahoj Praho! Jak se máte? Jste připraveni na pořádnou show?" odstartoval Perez anglicky bezmála dvouhodinový koncert. Návštěvníci mohli slyšet kombinaci rychlých elektrických a klidnějších instrumentálních skladeb. Stejně tak zbyl čas na doplnění nové tvorby o několik již kultovních hitů, zejména One a Hall of the Mountain King, coververze skladeb skupiny Metallica, resp. norského skladatele Edvarda Griega. Zvukovou stránku doplňovaly do detailů promyšlené, působivé vizuální efekty. Těsně před koncem pak Finové nachystali fanouškům příjemné překvapení, když pouze na cello zahráli českou hymnu. To už se dávno zapomnělo na drobné problémy s ozvučením zcela zaplněného sálu při vystoupení australské předkapely Tracer, kdy zejména ve spodních řadách příliš vynikaly basy a bubny na úkor zpěvu.

Apocalyptica zavítala do Česka poprvé v roce 1996 a do budoucna slíbila další návštěvu. "V České republice se nám vždy moc líbí a určitě se sem zase vrátíme," pronesl pozitivně naladěný Toppinen během loučení. Zda to bude opět s Frankym Perezem, není jasné. "S klukama se cítím jako ve vlastní rodině. Budu s nimi tak dlouho, dokud mě nechají s nimi být," poznamenal zpěvák. Skupina v rámci evropského turné navštíví celkem 18 zemí, Praha byla třetí zastávkou.

Z koncertu Marek Černovský

Sport

Ani Bartoš, ani Faltejsek. Velkou pardubickou vyhrál Nikas s žokejem Stromským

Letošní jubilejní 125. ročník Velké pardubické přinesl překvapení. Favorizovaní koně jako Rabbit Well, Zarif či Gracie of Universe nestačili na desetiletého hnědáka Nikase s žokejem Markem Stromským. S kurzem 21:1 nebyl v pozici adepta na vítězství, ale překvapil. Slavný závod v neděli 11. října dokončil dokonce v historicky nejrychlejším čase 8:55,29 minut.

"Tohle vítězství je nádherné. Je to satisfakce po Amantově diskvalifikování," prohlásil vítěz pro iSport.cz. Už před sedmi lety dojel do cíle jako první, ale dodatečně ho potrestali za špatné objetí překážky. Dočkal se tedy letos, navíc si spravil chuť po špatné sezóně, ve které vyhrál pouze dva dostihy. Byť v úvodu závodu to na triumf nevypadalo.

Hlavního dostihu se zúčastnilo 22 koní, vedle českých se prezentoval i jeden zahraniční účastník z Francie. Favorizovaný Universe of Gracie s Janem Faltejskem, vítězem minulých ročníků, se hned po startu ujal vedení, které si dlouho držel. Neztratil ho ani po Taxisově příkopu, na kterém letos skončili dva účastníci. Závod celkově nedokončila polovina závodníků, a do cíle tak doběhlo pouze 11 koní. Pádům se ale vyhnul Nikas, který se dostal do čela krátce před předposlední překážkou a vedení si pohlídal.

Na druhém místě doběhl Ribelino s Pavlem Kašným a na třetím Josef Bartoš s koněm Zarifem. Jan Faltejsek s Universe of Gracie skončili čtvrtí a další favorit závodu, kůň Rabbit Well s Josefem Váňou mladším, dokončil dostih na páté pozici.

Na startu naopak chyběl Josef Váňa, osminásobný vítěz Velké pardubické "Já bych to nedal. Bylo jasné, že fyzicky to nemám šanci zvládnout," vysvětlil pro server iSport.cz. Kariéru ukončila i vítězka z let minulých, klisna Orphee des Blins. Letošní závod dal  vyniknout úplně novým šampiónům. Jmenují se Nikas a Marek Stromský.

Z pardubického závodiště Kristýna Vlasáková

Fotbalisté senzačně zvítězili v Nizozemsku a postupují na Euro z prvního místa

Čeští fotbalisté v kvalifikaci o Euro 2016 vyhráli svoji skupinu. Po skvělém výkonu porazili  v úterý 13. října Nizozemce na jejich hřišti 3:2, což se jim podařilo poprvé od roku 1966, a díky tomu přeskočili Island na prvním místě tabulky. Při losování mistrovství Evropy tak mají šanci být ve druhém výkonnostním koši s nadějí na lehčí los. Euforie z cenného triumfu tak upozadila domácí prohru s Tureckem 0:2.

"Pokud se bavíme o kvalifikaci, pak jsme jasnou tvář ukázali. Kromě jednoho zápasu jsme pokaždé skórovali. Dali jsme nejvíc gólů ve skupině, což jasně charakterizuje způsob hry, kterým se chceme prezentovat. Chtěli bychom pokračovat v tom, co jsme v Amsterdamu předvedli," uvedl reprezentační trenér Pavel Vrba pro iDnes.cz.

Přitom do zápasu s Nizozemskem nevstoupil jeho tým nejlépe a nejprve odrážel tlak soupeře, ale po krásné akci ve 24. minutě se dostal do vedení. Na Kadeřábkův gól navíc navázal Šural a český výběr se nesložil ani po vyloučení stopera Suchého. Naopak jeho náskok se ještě zvýšil po vlastním gólu van Persieho.

"Před všemi hráči smekám a myslím, že jsme ten zápas odehráli velice dobře," chválil Vrba v České televizi, byť domácí v hektickém závěru dotahovali a ve snaze udržet naději na postup snížili na 2:3.

Díky úterní výhře dali čeští fotbalisté zapomenout na sobotní zápas, kde na Letné už jako jistý účastník Eura podali proti Turecku rozpačitý výkon a prohráli 0:2. Po opatrném prvním poločase se Turci dostali do vedení v 62. minutě, kdy proměnil pokutový kop Inan. "Jsem z toho smutný. Myslím si, že to penalta nebyla. Rozhodčích je tam pět, mají to vidět," popisoval obránce Filip Novák pro Českou televizi. Další gól přidal ještě v 79. minutě Calhanoglu.

Společně s Českem postupují na mistrovství Evropy z jeho skupiny také druhý Island a nakonec i Turecko. Na šampionát se poprvé v historii probojovalo také Slovensko. Čechům teď patří 12. příčka pro losování základních skupin, což je prozatím řadí do druhého výkonnostního koše. Do pořadí mohou promluvit ještě týmy, které budou hrát v listopadu baráž. Jasno tak bude až 12. prosince, kdy se v Paříži vylosují základní skupiny. Euro 2016 začíná ve Francii 10. června.

Jakub Borovský

NHL odstartovala i s českými hokejisty: Jágr s Plekancem na úvod zazářili

Nestárnoucí legenda Jaromír Jágr hned v prvním zápase nového ročníku zámořské hokejové soutěže NHL oslnil diváky, když vstřelil dvě branky. Pozadu nezůstali ani další Češi - David Pastrňák, David Krejčí nebo Tomáš Plekanec, který v úvodních třech zápasech třikrát skóroval, a pomohl tak svými výkony Montrealu k plnému počtu bodů.

Třiačtyřicetiletý Jaromír Jágr odstartoval svou 22. sezonu v NHL ve velkém stylu. Jeho Florida deklasovala Philadelphii 7:1 a kladenský rodák vsítil dvě branky. "Měli jsme výborný start, štěstí na některé odrazy, byla tam i jedna chyba gólmana," hodnotil Jágr průběh zápasu v rozhovoru pro iDnes.cz. Během své zámořské kariéry nastřádal v 1553 zápasech 1805 bodů a na třetího Gordieho Howea jich ztrácí pouze 45. Pokud tuto metu zdolá, zařádí se do trojice nejlepší hráčů historie NHL.

David Pastrňák, jedna z největších nadějí českého hokeje, navázal tam, kde v minulé sezoně skončil. V dresu Bostonu se s Davidem Krejčím starají o většinu gólových akcí. Právě Krejčí je s pěti body ve třech zápasech lídrem týmové produktivity a celkově čtvrtý v kanadském bodování NHL. Ani to však nestačí, protože Boston je zatím bez bodu.

V letošní sezoně figuruje na soupiskách klubů NHL 31 českých hokejistů, což potvrzuje, že se jich do kanadsko-americké soutěže dostává každým rokem méně a méně.

Vladimír Grebennikov

Na novém ledě jako na starém. I ve třetím domácím utkání Zlín podlehl

Téměř po třítýdenní technické pauze kvůli ledu vyrazili zlínští fanoušci na domácí zápas hokejové extraligy. Přišlo jich na čtyři tisíce, ale řada z nich až do konce zápasu na tribunách nevydržela. Jejich tým totiž na vlastním stadionu podlehl v pátek 9. října v 9. kole extraligy Vítkovicím 3:5. Zlín tak stejně jako v předchozích dvou utkáních na domácím ledě nezískal ani bod. Navíc podlehl i o dva dny později v Hradci Králové 1:2, takže mu patří předposlední, 13. místo tabulky.

"Dřeme, to se nám nedá upřít, ale body chybí," litoval útočník Tomáš Sýkora po utkání s Vítkovicemi. "Navíc málo střílíme, někdy ještě volíme přihrávku. Lepší je zavřít oči a vypálit." Hosté skutečně soupeře přestříleli 41:22. "Od prvního střídání jsme dostávali Zlín pod tlak. Náš pohyb byl, nechci říct vynikající, ale hodně dobrý. Chceme se podobně prezentovat ve všech zápasech," hodnotil vítkovický trenér Jakub Petr.

Domácí tým byl celý zápas pozadu, a to i ve skóre. V první, druhé i třetí třetině prohrával, ale třikrát výsledek dorovnal. Na trefu z hole Rostislava Olesze při přesilovce už odpovědět nedokázal a při power-play v poslední minutě inkasoval popáté. "Škoda toho vyloučení," litoval Sýkora, sám autor jednoho ze zlínských gólů.

Pátý zásah v domácí brance pak zvedl ze sedaček některé fanoušky, a ti ještě před koncem tribuny opustili. Od utkání čekali víc, hokejisty po pauze přivítali povedenou choreografií. Ale bodů se nedočkali.

Výsledky 9. kola: Třinec - Brno 1:2, Chomutov - Litvínov 1:0, Mladá Boleslav - Hradec Králové 4:1, Zlín - Vítkovice 3:5, Olomouc - Karlovy Vary 2:1, Pardubice - Liberec 1:4, Sparta - Plzeň 5:4P

Výsledky 10. kola: Sparta - Třinec 7:5, Liberec - Olomouc 0:1, Plzeň - Mladá Boleslav 3:1, Litvínov - Pardubice 1:2, Brno - Chomutov 6:4, Vítkovice - Karlovy Vary 6:1, Hradec Králové - Zlín 2:1

Tabulka po 10. kole: 1. Plzeň 21, 2. Liberec 19, 3. Olomouc 19, 4. Kometa Brno 19, 5. Sparta 18, 6. Mladá Boleslav 17, 7. Hradec Králové 17, 8. Chomutov 15, 9. Vítkovice 14, 10. Třinec 12, 11. Pardubice 9, 12. Litvínov 8, 13. Zlín 7, 14. Karlovy Vary 6

Ze zlínského stadionu Eva Gergelová

Počasí

Počasí

Příroda už pozvolna dává najevo, že babí léto je definitivně pryč. První sněhové přeháňky se objevily na severozápadě republiky, s nimi ovšem přišly i první potíže, které pocítili především řidiči jedoucí na letních pneumatikách. Na stanici Olšová Vrata u Karlových Varů naměřili podle zpráv Českého hydrometeorologického ústavu ve středu 14. října dokonce kolem deseti centimetrů sněhové pokrývky. Dle meteorologů však brzký sníh nástup pravé zimy ještě neznačí. Obloha zůstává zatažená, srážky se dají předpokládat na celém území.

Šimon Tittel