22. října 2015, Carolina č. 887
události od 14. do 21 října
Vážení čtenáři,
středa 28. října je státním svátkem, příští Carolina proto vyjde až 5. listopadu.
redakce
Z domova
V České republice je na návštěvě izraelský prezident
V úterý 20. října přijel na návštěvu České republiky izraelský prezident Reuven Rivlin.
Hosta na Pražském hradě přivítal prezident Miloš Zeman, který je znám jako velký příznivec Izraele.
Během týdne budou izraelskou hlavu státu čekat jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou i s představiteli Senátu. Na schůzkách by měli krom ekonomických témat hovořit i o zhoršené bezpečnostní situaci Izraele v souvislosti s útoky palestinských extremistů na civilní obyvatelstvo.
Jednat se bude jak o hospodářské, tak o bezpečnostní spolupráci. Součástí programu je i návštěva Terezína a uctění památky obětí holocaustu.
Martin Brys‘
Lidé bubnovali proti nezájmu a mlčení
Happening s neobvyklým názvem Bubnování pro Bubny rozezvučel 16. října ulice Prahy 7 u nádraží Praha-Bubny hlasy stovek bubínků. Akce připomněla výročí prvního židovského transportu z roku 1941 a přilákala stovky diváků. Zúčastnilo se jí i několik pamětníků.
Událost uspořádala organizace Památník Šoa, která má nádraží Bubny v pronájmu. Přestože měl happening začínat až v pět hodin odpoledne, lidé se v hojném počtu scházeli s půlhodinovým předstihem. Ti, kteří přispěli památníku do online sbírky, na místě obdrželi bubínky, vyrobené dětmi.
Na středně velkém pódiu vystoupil během odpoledne bubenický orchestr Miloše Vacíka Tam Tam Batucada, který jednoduchými rytmy rozbubnoval přítomné, a bubeníci David Koller, Alan Vitouš a jiní. Dalším bodem programu byly literární recitace související s holocaustem v podání známých osobností, například herců Barbory Hrzánové a Václava Vydry. V prostorách čekárny mohli návštěvníci vidět výstavu rodinných alb židovských rodin a nahlédnout do jejich života.
O den dříve se na české ambasádě ve Washingtonu konala vzpomínková akce stejného rázu. I tam lidé bubnovali na památku židovských transportů. Jako čestní hosté se zúčastnili Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí USA, český velvyslanec Petr Gandalovič, zástupce velvyslanectví Izraele Ilan Sztulman a další.
Vlaky s židovskými občany byly vypravovány od roku 1941 až do konce války a směřovaly do Terezína a jiných koncentračních táborů. Hlubší význam Bubnování pro Bubny vysvětluje Barbora Pangrácová, organizátorka akce: „Bubnujeme, protože se snažíme zaplašit ticho. Chceme upozornit na to, že by se nemělo mlčet, když se děje něco špatného.“
Z happeningu Karel Bělohoubek
Odpůrci a zastánci uprchlíků demonstrovali na Václavském náměstí
Na Václavském náměstí v Praze se v sobotu 17. října střetly dvě demonstrace s protichůdnými názory na uprchlickou krizi v Evropě. Odpůrci se sešli před vchodem do Národního muzea a zastánci imigrantů zaujali místo před sochou sv. Václava, oba názorové tábory rozdělovala policie a magistrála. Podle České televize se odpůrců dostavilo kolem tisícovky a zastánců asi čtyři sta.
Setkání pod sochou Za otevřenou Evropu, proti rasismu a xenofobii Refugees Welcome zahájil člen Socialistické solidarity Jan Matějíček a vystoupilo zde několik řečníků, kteří hovořili o vlastních zkušenostech a zároveň odkazovali na migrační vlny během 20. století. „Měli bychom být vděční, že žijeme v Evropě, kde 70 let nebyla válka,“ hlásala socioložka Jiřina Šiklová, signatářka manifestu Dva tisíce slov a Charty 77. Promluvili také jeden z koordinátorů pomoci uprchlíkům Jan Vrobel nebo ředitel české pobočky Amnesty International Mark Martin.
Oproti tomu odpůrci migrantů na akci nazvané Za naši kulturu a bezpečnou zem protestovali hlavně proti odsouhlaseným kvótám EU na přerozdělování utečenců. Toto setkání zorganizovali aktivisté Lucie Hašková a Luboš Procházka. K tématu se vyjádřili zpěvák Aleš Brichta a poslanci Radim Fiala a Tomio Okamura, který se ptal zúčastněných: „Je tohle demokracie, nebo je tohle diktatura?“ Při svém projevu byl však Okamura vypískáván demonstranty z druhého tábora a strhla se menší šarvátka. „My jsme pískali píšťalkama, abychom vyjádřili náš protest, a vtom tam přišel nějaký pán a křičel, že jsme vlastizrádci. Potom strčil do jednoho našeho kamaráda,“ řekl k incidentu účastník demonstrace Samuel Marinov.
Kromě řečníků si lidé na obou stranách mohli poslechnout i muziku. Zastánci pouštěli především taneční hudbu, zatímco odpůrci sázeli hlavně na české lidovky. Organizátoři demonstrací také vyzývali k podepsání petic. U muzea se podepisovalo za referendum o vystoupení z EU a pod koněm byla k podepsání petice Amnesty International, která žádá českou vládu a EU o přijetí efektivnějších opatření ohledně uprchlické krize.
Po 16. hodině se zastánci migrantů vydali směrem k náměstí Míru za doprovodu policie. Na cestě se krátce střetli s účastníky druhé demonstrace, vše se však obešlo bez vážnějšího konfliktu. Během pochodu byla slyšet hesla jako „Say it loud, say it clear, refugees are welcome here“ nebo „Uprchlíci vítejte, nácci táhněte“. Pochod skončil krátce před pátou hodinou odpolední před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru.
Z demonstrací Jasmin Ježková a Rozálie Kloučková
Výstava v Národním muzeu připomíná jubileum Akademie věd
Národní muzeum společně s Akademií věd České republiky otevřely 15. října v Praze výstavu Věda – národ – dějiny, jež má připomenout 125. výročí založení České akademie věd a umění v roce 1890.
Čtvrteční vernisáží zahájil expozici ředitel Národního muzea Michal Lukeš: „Můžeme říci, že uspořádáním této výstavy se Akademie věd opět vrací do Národního muzea. Vztahy obou institucí však nejsou pouze historické, i v současnosti je spojuje bohatá spolupráce. Jsem proto velice rád, že i muzeum může blahopřát Akademii věd k jejímu významnému jubileu."
Návštěvníci uvidí jak řadu historických exponátů – například velmi vzácné ukázky korespondence Jana Ámose Komenského, partituru Symfonie č. 8 Antonína Dvořáka nebo Nobelovu cenu udělenou Jaroslavu Heyrovskému – tak i unikátní 3D animaci pravěkých lidí.
Výstava představuje hlavní a nejzajímavější úspěchy. Připomíná významné osobnosti z řad badatelů a také stýkání a potýkání se vědců s politikou a veřejností. Zvlášť pak upozorňuje na skutečnost, že akademiky byli oba čeští nobelisté – Jaroslav Seifert a již zmíněný Heyrovský. Vedle zajímavé a bohaté historie samotné AV prezentuje expozice také současné výsledky jejích humanitních ústavů.
Návštěvníky čeká rovněž výstava Grammatyka Cžeska, která poprvé představuje soubor nejdůležitějších starých tisků gramatik v jejich knižní i digitální podobě. Je zde možnost nahlédnout také do tří význačných biblí – Melantrichovy, Kralické a Svatováclavské. Obě výstavy budou k vidění v Nové budově Národního muzea až do 10. ledna 2016.
Z výstavy Jakub Pavlovský
Zákon o regulaci otevírací doby velkoobchodů jde do druhého čtení
V úterý pokračovala říjnová schůze Poslanecké sněmovny. Na programu měla deset bodů, které zbývaly z předcházejícího přerušeného jednání. Posuzovat se měl například vládní návrh zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, vládní návrh zákona o jednorázovém příspěvku důchodcům nebo senátní návrh zákona o prodejní době maloobchodů a velkoobchodů.
Právě zákon o prodejní době byl první položkou na seznamu. Podle něj by měly mít velkoobchody (tedy obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních) na sedm státních svátků během roku zavřeno. Jedná se o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května – Den vítězství, 28. září – Den české státnosti, 28. října – Den vzniku samostatného československého státu, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by se pak smělo prodávat pouze do dvanácti hodin. Za porušení zákazu by hrozila pokuta do jednoho milionu korun. Tento zákaz by se netýkal lékáren, prodejen na letištích, čerpacích stanic ani nádraží.
Krátké úvodní vystoupení poslankyně Zuzany Kailové (ČSSD), která návrh obhajovala, vyvolal mezi poslanci téměř tříhodinovou debatu. V ní se k návrhu vyjádřili negativně hlavně opoziční pravicoví poslanci, mezi nimi František Laudát, Miroslav Kalousek (oba TOP 09) a Zbyněk Stanjura (ODS). Ten prohlásil: „Je to zase jeden z plejády zbytečných návrhů zákona.“ Ostatní kritizovali také zasahování státu do svobodné volby jak nakupujících, tak obchodníků, často tyto regulační praktiky přirovnávali k období socialismu. Poukazovali na znevýhodňování malých podnikatelů, kteří by do práce museli i během svátků, stejně tak na přehlížení lidí zaměstnaných v dopravě či energetice, kterým zákaz žádné výhody nepřinese. Pro naopak argumentovala například Marta Semelová z KSČM.
Navzdory kritice pravicových stran byl návrh nakonec poslán do druhého čtení. Nyní se jím budou zabývat sněmovní výbory hospodářský a sociální.
Z Poslanecké sněmovny Lucie Bečvářová
Přednášky, workshopy a dílny. Česko zažilo den archeologie
Mezinárodní den archeologie v tuzemsku zatím nemá dlouhou tradici, čeští vědci se připojili k oslavám vlastně až minulý rok. Letos připadl na sobotu 17. října.
V Praze se uskutečnilo několik akcí, kam bylo možné se vypravit. V Náprstkově muzeu se návštěvníci seznamovali s výzkumy českých egyptologů. Zapojila se také Univerzita Karlova, kde si zájemci vyzkoušeli práci archeologů a antropologů v terénu. Akce spojené s tímto mezinárodním dnem se konaly i mimo hlavní město. V Rakovníku připravili vycházku s archeologem po bojišti třicetileté války, v Chrudimi zase workshop Od obilí ke chlebu.
V netolickém archeoparku představil Martin Pták z Ústavu archeologie Filozofické fakulty Jihočeské univerzity práce na místním hradišti, a to formou přednášky. V ní zmínil jak dějiny tohoto historického sídliště, tak historii archeologických prací na něm. Zájemci se mimo jiné dozvěděli, že je netolický archeopark svým způsobem unikátní. Jedná se o jedinečnou stavbu ve střední Evropě, kterou nadšenci vybudovali bez těžké techniky s využitím stavebních znalostí našich předků.
„Probíhají zde školní praxe, kdy si studenti osvojují to, co je učí ve škole. Také zde praktikujeme experimentální archeologii, která nám často nejlépe přiblíží, jak se v dávných dobách žilo,“ říká Martin Pták.
Na hradišti bylo asi deset studentů, kteří zrovna vyrovnávali terén. Tato úprava poslouží hlavně na jaře, kdy budou archeologické práce pokračovat. Příští rok tu výzkumy vstoupí již do šestnácté sezóny.
Cílem Mezinárodního dne archeologie je představit co možná nejširší veřejnosti archeologii jako nejdobrodružnější vědní obor. Tento svátek vždy připadá na třetí říjnovou sobotu.
Z netolického archeoparku Štěpán Šanda
Plzeňský kraj lákal na slavnosti zelí netradičním sportovním vyžitím
Obyvatelé plzeňské čtvrti Křimice se o víkendu stali svědky nevšedních událostí při druhém ročníku Festivalu zelí. Návštěvníci akce zde mohli změřit síly v originálních „zelísportech“, navštívit výstavu zemědělského náčiní nebo se naučit zelinářskému umění ve škole nakládání.
Závodilo se celkem ve třech disciplínách, kdy běžně používané sportovní náčiní vystřídaly hlávky této zeleniny vypěstované na místních polích. Účastníci akce se tak mohli dozvědět, jak daleko jsou schopni dohodit zelím o váze čtyři a devět kilo, nebo zjistit, zda ho zasáhnou šípem při „zelístřelbě“.
Pěstování a zpracování zelí má v Křimicích dlouholetou tradici, zelná hlávka je i dominantou znaku obce. Rodina Lobkowiczů, která vlastní místní zelárnu dodnes, zde nechala první podnik vystavět už v roce 1920.
Součástí Festivalu zelí byla také ochutnávka salátů a jiných pokrmů, soupeření v odhadování váhy jednotlivých hlávek či doprovodný hudební program, o který se postarala skupina Michal Tučný revival. Na své si přišly i děti, pro něž organizátoři připravili výrobu zelných soch nebo vlastních odznaků.
Z Festivalu zelí Tomáš Sýkora
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Evropská unie vyjednala dohodu s Tureckem a posílí vnější hranice
Summit Evropské unie se v noci na pátek 16. října věnoval trvající migrační krizi, a to především přísnější ochraně vnějších hranic, rozšíření pravomocí agentury Frontex a také dohodě s Tureckem.
Unie se s Tureckem snaží navázat užší spolupráci. Oboustranně výhodná dohoda zahrnuje finanční příspěvek Evropy ve výši tří miliard eur na boj s uprchlickou krizí, uvolňování vízové politiky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Naopak Turecko slíbilo, že zpřísní kontrolu hranic, bude přijímat zpět uprchlíky, kteří přišli do Evropy přes jeho území, a zlepší podmínky pro integraci Syřanů do společnosti.
„Dohoda s Tureckem, kterou jsme v noci schválili na jednání Evropské rady, je prvním skutečně zásadním pozitivním zlomem v současné migrační krizi,“ napsal premiér Bohuslav Sobotka na svém profilu na Twitteru.
Předseda Evropské rady Donald Tusk potvrdil směřování ke vzniku společného systému ochrany hranic EU se širší pravomocí, než má současná unijní agentura Frontex. Cílem podle něj je, aby měl Frontex právo z vlastní iniciativy vracet nelegální uprchlíky, kteří nemají nárok na azyl.
Podle lídrů zemí EU se na politickém řešení konfliktu v Sýrii musí úzce podílet také OSN a země regionu. Už před schůzí Tusk varoval, že v případě eskalace hrozí nová uprchlická vlna. Summit dal také v písemných závěrech najevo obavu, že ruské útoky na syrskou opozici a civilní obyvatelstvo mohou tuto eskalaci vyvolat. Vyjádřil se tak podobně jako před týdnem ministři zahraničí. Prezidenti a premiéři se také shodli, že největší zodpovědnost za statisíce mrtvých a miliony uprchlíků v syrské občanské válce nese tamní prezident Bašár Asad.
Michaela Pavlisová
Ekonomika
Dluh je stabilizovaný, dluhopisům se daří skvěle, říká zpráva Ministerstva financí
V pátek 16. října vydalo Ministerstvo financí pravidelnou čtvrtletní zprávu o řízení státního dluhu České republiky. Ta obsahuje detailní popis hospodaření za první tři čtvrtletí roku 2015. Zejména jde o vyhodnocení programu financování, emisní činnosti a strategických cílů, které se vztahuje ke strategii na rok 2015 uveřejněné vloni 17. prosince.
Díky příznivé situaci pokračuje stabilizace hodnoty hrubého státního dluhu na úrovni z konce minulého roku. Suma se ustálila na 1 633 mld. Kč s podílem na HDP 37,6 %. Tento fakt přináší i nadále pozitivní dopady ve formě úspory úrokových výdajů souvisejících s emisní činností v průběhu roku. Ty byly oproti loňsku o 2,1 mld. Kč nižší. Výrazná je změna vůči roku 2013, kdy zadlužení činilo 1 683,3 mld. Kč s podílem HDP 41,3 %.
V srpnu letošního roku dosáhla ČR poprvé v historii záporného výnosu na emisi tříletých státních dluhopisů. Na kladný trend reagovalo ministerstvo vydáním nových emisí s různou dobou splatnosti s průměrným výnosem -0,235 % p.a. Emise se zmíněným záporným znaménkem vydané ve 3. čtvrtletí přinesly do státní kasy 93,2 mld. Celkově se tedy výrazně zvýšila poptávka po dluhopisech. Jen letos byla vydána emise o objemu 122,4 mld. Kč.
Strategické cíle dluhového portfolia se daří naplňovat mnohem lépe, než se očekávalo. Například krátkodobý státní dluh měl činit méně než 20 % – nyní je na 12,4 %. Stejně úspěšný je i střednědobý státní dluh s 58,1 %, když podle černého scénáře neměl překročit hranici 70 %. Doba splatnosti se pohybuje stále kolem pěti let.
Daniel Platil
Limity na těžbu hnědého uhlí na Bílině budou prolomeny, rozhodla vláda
Vláda schválila na pondělním jednání v Ústí nad Labem návrh ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) o prolomení limitů v dole Bílina. Vlastníkem tohoto dolu je polostátní společnost ČEZ. Díky tomu stát bude schopen zajistit, aby většina vytěženého uhlí skončila v tepelných elektrárnách. V současnosti tvoří hnědé uhlí v České republice podle informací Energetického regulačního úřadu zhruba 60 % vyrobené energie.
Na základě tohoto rozhodnutí by těžba mohla trvat až do roku 2055, na rozdíl od původních limitů z roku 1991, kdy se s ní počítalo jen do roku 2030. Celkově se tak jedná o zhruba 100 mil. tun hnědého uhlí. Jedinou podmínkou však je, že se těžba musí zastavit 500 metrů od rodinných domů.
„Potřebujeme uhlí na Bílině kvůli dvěma věcem. Kvůli teplárnám a kvůli minimálnímu udržení zaměstnanosti,“ komentoval výsledek jednání pro Český rozhlas ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Prolomením limitů vláda slibuje vznik až pěti tisíc nových pracovních míst.
Pro důl ČSA, jehož majitelem je společnost Severní energetická, zůstávají limity prozatím v původní podobě. Těžba zde bude pokračovat do roku 2022. Vláda dokonce rozhodla i o jejím zpomalení. Tento stav však není definitivní, další jednání je v plánu už v roce 2020. Pokud by vláda odhlasovala prolomení limitů i v tomto dole, musely by se zbourat části obcí Horní Jiřetín a Černice. V takovém případě by pak stát mohl čerpat ze zásob až 750 mil. tun uhlí, jejichž vytěžení by trvalo podle odhadů až do roku 2120.
Pondělní jednání vlády provázely také bouřlivé demonstrace. Zastánců těžebních limitů se v Ústí nad Labem sešlo zhruba 150, jejich odpůrců především z řad horníků přišlo přibližně 400.
Aneta Šeráková
Kultura
Přežilo sto let na Václavském náměstí. Divadlo Rokoko slaví jubileum, vydává knihu
Několik desítek návštěvníků zavítalo v úterý 20. října do Paláce knih Luxor na Václavském náměstí. Nejen fanoušci Divadla Rokoko se přišli podívat na slavnostní křest knihy, kterou si jubilant nadělil ke svým stým narozeninám. Patronkou se stala zpěvačka Marta Kubišová.
Unikátní publikace nese název 100 let Divadla Rokoko a mapuje jednotlivé éry v jeho historii. Kolektiv autorů z řad divadelních teoretiků rozplétá osudy scény od prosince 1915, kdy začal fungovat Kabaret Rokoko pod vedením písničkáře a dramatika Karla Hašlera, až do současnosti. Za zmínku stojí působení Vlasty Buriana, dočasné útočiště na půdě divadla našli také Jiří Voskovec a Jan Werich.
Na jeho prknech se vystřídala také celá řada hudebních hvězd, mimo jiné Waldemar Matuška, Eva Pilarová nebo Golden Kids, jejichž členkou byla vedle Václava Neckáře a Heleny Vondráčkové právě Marta Kubišová. „Sto let, takových velikánů. Připadám si nepatřičně,“ neskrývala rozpaky Kubišová ze své role patronky, přestože byla součástí jedné z nevýznamnějších kapitol historie Rokoka. Zpěvačka popřála knize i divadlu úspěch.
Vzpomínkovou knihu doplňují dobové fotografie, z velké části dosud nezveřejněné. Snímky jsou i s těmi, které se do svazku nevešly, k vidění na putovní výstavě, která je do 30. října přístupná v Galerii Vinohradská. Pak se přesune do Galerie 1 a svou cestu završí v prosinci přímo v pasáži Rokoko.
Vydáním publikace a výstavou však oslavy nekončí. Městská divadla pražská, pod něž Divadlo Rokoko společně s Divadlem ABC spadá, totiž přichystala na letošní rok bohatý program. Již od ledna mohou diváci soutěžit o lístky na představení. Vše vyvrcholí 12. prosince slavnostním večerem s titulem 100 let ve 100 minutách, na kterém vystoupí tváře Rokoka současného i minulého. Navíc během stávající sezony obohatí repertoár šest premiér.
Divadlo Rokoko sídlí od svých počátků na Václavském náměstí, od roku 2006 působí pod vedením uměleckého šéfa Petra Svojtky. Zaměřuje se na činoherní zpracování děl české i světové literatury. Mimo to pořádá různorodé pravidelné akce, například Představení pro nezadané nebo setkání s herci a tvůrci. Podle tiskové mluvčí Terezy Kochové se tak snaží přiblížit se mladší generaci.
Z křestu Eliška Mainclová
Nová interaktivní výstava odhaluje tajemství Čtyřlístku
Časopis Čtyřlístek patří v Česku mezi nejznámější dětské komiksy. Vychází již 46 let a v listopadu vyjde jeho 600. číslo. Na počest tohoto jubilea uspořádal tým mladých designérů z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové interaktivní výstavu Tajemství čtyřlístku v Galerii umění pro děti.
Zahájení výstavy připadlo na 15. října. Slavnostnímu přestřižení pásky byl přítomen i ilustrátor a výtvarník Jaroslav Němeček. „Spolupráce s mladými lidmi na této výstavě je pro mě potěšením. Jsem rád, že příběh Čtyřlístku nebavil jen dříve, ale stále má co říci i mladým lidem a hlavně dětem. Věřím, že příběh čtyř hlavních postav je nadčasový a ukáže dětem, že přátelství a vzájemné pochopení je hlavní tajemství mezilidských vztahů,” citovala Němečka tisková zpráva.
Pro dětské návštěvníky je připraveno několik zajímavých stanovišť. S Fifinkou, Bobíkem, Pinďou a Myšpulínem si mohou porovnat síly v boxu a běhání, pomoci složit vědecký stroj, a nebo vybrat správné oblečení. Svou odvahu si prověří v strašidelném lese a za odměnu na ně čeká herna, kde si mohou vybarvit obrázky, zkusit si vytvořit vlastní komiks, pustit si pohádky či se pohodlně usadit a ponořit se do čtení komiksů.
Výstava potrvá až do 23. prosince. V plánu jsou i zajímavé workshopy a školní program.
Z Galerie umění pro děti Eliška Chocholová
Signal festival již potřetí rozzářil ulice Prahy
Na náměstí Jana Palacha u Rudolfina se ve čtvrtek 15. října v 19 hodin rozsvítila obrovská síť imitující mořské vlnobití. Začal tím třetí ročník Signal festivalu. Akce trvala čtyři dny a návštěvníci mohli vidět mnoho různorodých světelných projekcí rozdělených do tří skupin: videomappingy, světelné a interaktivní instalace.
Videomappingové projekce se promítaly na průčelí kostela sv. Ludmily na náměstí Míru, jako každý rok. Dále byly k vidění na fasádě paláce Kinských na Staroměstském náměstí a Letohrádku Kinských na Smíchově.
Mezi světelné instalace patřila již zmíněná síť u Rudolfina, dále projekt osvětlující celý Střelecký ostrov a mnoho dalších děl na Kampě, Ovocném trhu, náměstí Republiky a v neposlední řadě Medusa na Petřínské rozhledně.
Dále byla k vidění sférická produkce uvnitř nafukovací koule o velikosti pětipatrového domu na Klárově na Malé Straně.
Novinkou oproti předchozím letům byl program pro odbornou veřejnost, jako například konference Signal Future Forum nebo vzdělávací platforma Transmit.
Další změnou v letošním ročníku se stala jednosměrná trasa, která měla návštěvníkům usnadnit pohyb. Orientační plánek byl na webových stránkách a zájemci si mohli zadarmo stáhnout aplikaci s informacemi do svých mobilů.
Pohodlnější pohyb návštěvníkům dopřál i fakt, že centrum Prahy bylo po dobu festivalu uzavřeno pro veškerou automobilovou dopravu, přemisťovat se bylo možno buďto pěšky, nebo veřejnou dopravou. Atmosféru také zpříjemnily stánky s občerstvením.
Signal festival je jednou z mála akcí svého druhu v České republice i v Evropě. U nás mezi podobné události patří například plzeňský Festival světla, který měl minulý rok premiéru, nebo Festival světla a videomappingu Vzáří, ten letos hostila Olomouc. V Evropě se podobné světelné festivaly konají například v Berlíně, Londýně, Paříži a jiných velkoměstech.
Z osvětlené Prahy Anja Verem
Britský zpěvák Ryan Keen podruhé v Praze, poprvé s vlastním turné
Bluesový zpěvák a písničkář Ryan Keen se českým fanouškům poprvé představil letos v únoru jako předskokan Eda Sheerana. Nyní se do Prahy vrátil. V pondělí 19. října zahrál v klubu Rock Café, a koncertem tak zakončil svou podzimní tour po Evropě, při níž navštívil například i pobaltské země.
Keen se do povědomí evropských fanoušků dostal především díky interpretům jako Ben Howard, Lucy Rose, Newton Faulkner či Ed Sheeran, kterým předskakoval na jejich turné. „Je to obrovská příležitost, jak získat nové fanoušky. Zároveň je to ale i velká výzva, protože hrát před sedmdesáti tisíci posluchači je sice úžasné, můžete tak předvést svůj styl hudby novým lidem, ale nikdy nevíte, zda se jim vaše muzika bude líbit,” řekl v rozhovoru pro Carolinu.
Jeho pražský koncert otevřel irský zpěvák žijící v Praze Bob O´Keefe, po něm pak Ryan Keen představil své hity z prvního alba Room for light. Mezi nejznámější patří kupříkladu písně Know about me, Skin and Bones nebo Old Scars. Při jedné z jeho nejstarších písniček Thank You se rozhodl vejít mezi diváky na parket a píseň zahrát akusticky. To dodalo akci velmi příjemnou a přátelskou atmosféru. Celkově si interpreta přišlo poslechnout zhruba 450 lidí.
Počátky jeho hudební tvorby ovlivnilo několik autorů: „Co se týče mého hudebního vkusu, je velmi eklektický. Vždy jsem obdivoval hudbu Chrise Martina ze skupiny Coldplay, ovlivnili mě i hudebníci jako John Lennon, Nick Drake, B. B. King, Eric Clapton nebo John Mayer. Na mou tvorbu působily i styly jako folk či pop, na mé hraní na kytaru mělo velký vliv i flamenco.”
Do budoucna zpěvák chystá další album, se kterým by rád opět vyrazil na turné. „Vracím se zpět k práci. Zítra odlétám do Anglie, kde začnu nahrávat písně pro nové album, které mám již napsané. Na další turné bych se rád vydal příští rok na jaře, snad opět navštívím i Českou republiku. Praha je nádherné město, doufám, že se mi naskytne možnost si ji příště více prohlédnout, než jen krátce před koncertem,” uvedl.
Podle jeho slov by jeho nové album mělo být stylově podobné předchozímu. „Je tam samozřejmě znát posun. S tím, jak se mění mé myšlenky a pocity, se i můj hudební styl přirozeně vyvíjí. Nebude to však žádná zásadní změna, možná se bude více objevovat elektrická kytara. Pravděpodobně nahraji i nějaký duet, momentálně spolupracuji na několika písních s Edem Sheeranem a Gavinem Jamesem,” uzavřel rozhovor Ryan.
Z koncertu Klára Mališová
Sport
Synot liga: Sparta a Plzeň utíkají pronásledovatelům, Jablonec se dál trápí
Zápasy 10. kola se nejvyšší fotbalová soutěž přehoupla do své druhé třetiny. O první místo se přetahují Sparta s Viktorií Plzeň, následovaní Libercem a Mladou Boleslaví. Další předsezonní aspirant na titul Jablonec se stále nachází ve středu tabulky. Poslední je pořád ostravský Baník, o moc lépe na tom nejsou ani Bohemians Praha 1905, Jihlava a Olomouc. Desáté kolo přineslo vysoké výhry Plzně a Sparty, jinak především úporné boje a zápasy, ve kterých padlo branek jako šafránu.
Program kola otevřelo upršené utkání Dukly s Mladou Boleslaví. Hosté chtěli potvrdit svou výtečnou střeleckou formu, což jim ovšem pečlivá defenzivní hra Pražanů nedovolovala. Dukla se dokonce dostala do vedení, to když se ke konci prvního poločasu trefil Čajič. Byť hosté po pauze přidali, stačili už pouze vyrovnat, o což se z penalty postaral Magera. Další remízu, tentokráte bezbrankovou, nabídl zápas Slavie v Jablonci. Ani jeden z týmů neměl výraznější převahu, avšak ani nadějné pokusy slávistického Voltra či jabloneckého Pospíšila v síti neskončily. Domácí se tak stále pohybují ve středu tabulky, což mrzí především kouče Šilhavého, který v rozhovoru pro klubový web uvedl: „Nechci to zlehčovat, je to takový zmar, doma nevyhrát takovouhle dobu. Jsem naštvaný.“
Plzeň v sobotu přivítala před svými fanoušky Zlín a rychle se ujala dvoubrankového vedení. Vypadalo to, že zápas dovede ke klidnému vítězství. Jenže proti byl hostující Železník, který dvěma brankami vyrovnal. Viktoriány to však nepoložilo a góly Kovaříka a Hořavy rozhodli o výhře 4:2. Po ní se alespoň na chvíli dostali na první místo tabulky. Sparta si ovšem vedení vzala rychle zpátky. Tým z Letné hrál v Příbrami, která má nejhorší obranu v lize. Domácí ale na favorita vyrukovali s aktivní hrou a Pražané museli děkovat gólmanu Bičíkovi, který několikrát zachránil svůj tým a opět udržel čisté konto. Ve druhé půli se rozjela kanonáda Sparty, trefili se Lafata, Konaté a dvakrát Fatai.
Překvapení kola se zrodilo v Olomouci. Domácí v první půli zatlačili rozjetý Liberec a připravili si velké množství šancí, které spálili především Moulis a Ordoš. Výsledkem snahy domácích byl krásný gól Housky. Hosté ve druhé půli přidali na aktivitě a srovnali skóre. Ve skrumáži před brankou olomouckého Buchty se nejlépe zorientoval Kerbr a bylo vyrovnáno. Výsledkem 1:1 také zápas skončil, což znamenalo konec i pro olomouckého trenéra Leoše Kalvodu, kterého střídá Václav Jílek.
V dalších zápasech Baník neudržel vedení na Slovácku, které na úvodní gól Kukece odpovědělo dvěma slepenými góly Diviše z konce prvního poločasu. Slezané tedy zůstávají poslední. Nepříliš zajímavou podívanou nabídlo utkání Teplic s Jihlavou, které rozhodl jedinou brankou v 85. minutě z penalty hostující Vaculík. Bohemians doma přivítali Zbrojovku Brno, se kterou remizovali 1:1. Hosty poslal do vedení Lutonský, na jeho gól ale záhy odpověděl mladík Hubínek. Klokani jsou tak jediným týmem, který si zatím v soutěži nepřipsal výhru.
Výsledky 10. kola: Dukla Praha – Mladá Boleslav 1:1, Jablonec – Slavia Praha 0:0, Slovácko – Baník Ostrava 2:1, Teplice – Vysočina Jihlava 0:1, Sigma Olomouc – Slovan Liberec 1:1, Bohemians Praha 1905 – Zbrojovka Brno 1:1, Příbram – Sparta Praha 0:4,Viktoria Plzeň – Fastav Zlín 4:2
Tabulka:
1. Sparta Praha 23
2. Viktoria Plzeň 23
3. Slovan Liberec 19
4. Mladá Boleslav 18
5. Slavia Praha 16
6. Slovácko 16
7. Teplice 14
8. Jablonec 14
9. Zlín 14
10. Zbrojovka Brno 14
11. Dukla Praha 11
12. Příbram 10
13. Sigma Olomouc 8
14. Vysočina Jihlava 8
15. Bohemians Praha 1905 5
16. Baník Ostrava 4
František Typovský
Čeští lyžaři a snowboardisté představili plány na letošní sezonu
Letošní zima bude sice bez vrcholné akce v podobě mistrovství světa nebo olympijských her, ale i tak se má český fanoušek na co těšit. Do Nového Města na Moravě se v lednu vrátí Světový pohár v běžeckém lyžování. V březnu se pak ve Špindlerově Mlýně uskuteční SP ve snowboardovém slopestylu, jenž je součástí akce Snowjam. Ta spojuje jak Světový pohár, tak hudební show a závody v Big Airu.
Mezi hlavní české naděje na stupně vítězů ve svých disciplínách patří Šárka Pančochová a Eva Samková. Pro Pančochovou je hlavním vrcholem sezony mistrovství světa v Číně, které pořádá WSF (World Snowboard Federation), ta ovšem není součástí FIS (International Ski Federation), a proto toto mistrovství nepatří do oficiálního kalendáře FIS. A tím druhým je samozřejmě domácí Snowjam. Kromě přípravy na letošní sezonu stihla Šárka Pančochová natočit i film, který je podle ní „oslavou přirozené krásy snowboardingu“, jak uvedla na tiskové konferenci. Premiéru bude mít 14. listopadu ve Zlíně. Eva Samková si přeje, aby zůstala po celou zimu zdravá. Na začátku sezony obměnila svůj realizační tým a jejími novými manažery se stali Tomáš Kraus a Jiří Tichý.
Skikrosařky Nikol Kučerová a Andrea Zemánková by rády potvrdily svou formu z minulé zimy. Andrea Zemánková by se chtěla pravidelně umisťovat do osmého místa v závodech SP. Vítězka univerziády Nikol Kučerová se chce po zranění z minulé sezony vrátit zpět. Skikrosař Tomáš Kraus stále myslí na stupně vítězů, i když musí skloubit svou závodní kariéru a pozici manažera v týmu Samkové.
Na závěr tiskové konference sami sportovci předvedli novou fanouškovskou kolekci oblečení, která je od začátku října k dostání ve fan shopu Českého svazu lyžařů.
Z tiskové konference Zuzana Borová
Počasí
Počasí
Přišlo to ve středu hned časně zrána
bylo to náhlé jak morová rána.
Mračna se stáhla začalo pršet
většina lidí musela přibalit svršek.
Kapky pak padaly odshora dolů
po celý víkend po celou dobu.
Bude však pršet i ve dny příští?
Snad všechny strachy tato zpráva roztříští!
Lépe to nevypadá, to je snad jasné,
ale pršet by nemělo a to je krásné!
Až patnáct stupňů teploměry hlásí
a tímto končí má zpráva o počasí!
Déšť, chladno a tma. I tak by se dalo popsat počasí uplynulých dní. Ve středu 14. října, kdy se obloha zbarvila do temných odstínů modré a šedé, začaly z oblohy padat kapky vody a lidé poznali, že létu už definitivně odzvonilo a ke slovu se přihlásil podzim. S lehkými přestávkami pršelo celý týden až do pondělí, kdy se na nás konečně usmálo slunko. Bohužel nic netrvá věčně, krásné podzimní počasí vydrželo sotva dva dny a v úterý odpoledne jej opět vystřídal lehký deštík. Podle předpovědí by se počasí výrazně zlepšit nemělo, můžeme sice očekávat méně deště a více tepla, lámání teplotních rekordů se ale neočekává.
Lukáš Nechvátal