5. listopadu 2015, Carolina č. 888
události od 21. října do 4. listopadu
Z domova
Státní vyznamenání pro Neckáře i Pomahače. Prezident letos ocenil 35 osobností
U příležitosti 97. výročí vzniku samostatného Československa udělil prezident Miloš Zeman ve středu 28. října státní vyznamenání. Ve Vladislavském sále Pražského hradu ocenil pětatřicet osobností. Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva propůjčil in memoriam válečnému letci Josefu Františkovi. Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel také in memoriam politik František Kriegel, významný představitel pražského jara, který jako jediný z československé delegace odmítl v roce 1968 v Moskvě podepsat protokol legitimizující vojenskou intervenci.
Prezident v projevu před udílením rozdělil vyznamenané do dvou skupin. Do první zařadil příběhy statečnosti. Vedle Františka a Kriegla ocenil in memoriam medailí Za zásluhy statečnost novináře Karla Weiricha, zachránce několika stovek Židů v Itálii. Medaili Za hrdinství obdržel Petr Vejvoda, který v říjnu loňského roku zemřel poté, co ve Žďáru nad Sázavou bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy. Když vyznamenání přebíral otec šestnáctiletého studenta Kamil Vejvoda, zaplněný sál mu tleskal vestoje.
Druhou skupinu označil Zeman jako lidi práce. Medaili Za zásluhy získali například fotbalista Pavel Nedvěd a atletka Helena Fibingerová, podnikatelé Ludvík Karl a Milan Teplý, zakladatel babyboxů Ludvík Hess či lékař Bohdan Pomahač, který vedl první úplnou transplantaci obličeje v USA.
V oblasti umění se ocenění dočkali zpěvák Václav Neckář, hudebníci František Ringo Čech a Ladislav Štaidl, básník Jiří Žáček, houslista Pavel Šporcl či jedna z pěti oceněných žen herečka Libuše Šafránková. Prezident ocenil několik bývalých politiků, kromě jiných bývalého ministra dopravy Petra Moose a in memoriam ministra kultury Pavla Dostála. Mezi vyznamenanými byli dále vědci, právníci či ekonomové. „A, budete se divit, jsou zde i dva novináři. Dva novináři, kterých si nesmírně vážím pro jejich objektivitu a pro jejich profesionalitu,“ komentoval Zeman medaile Janu Petránkovi a Antonínu J. Liehmovi.
Kritické reakce zejména u pravicové opozice vyvolalo vyznamenání Miroslava Tomana, předlistopadového ministra zemědělství. „Do včerejšího večera bych nevěřil, že státní vyznamenání demokratické České republiky může dostat komunistický normalizační funkcionář. Malá říjnová socialistická demontáž Listopadu,” uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala. Koaliční politici naopak rozhodnutí prezidenta hodnotit nechtěli, shodli se, že udělování vyznamenání je jeho výlučnou pravomocí.
Účast na ceremoniálu odmítli rektoři veřejných vysokých škol. Dohodli se tak poté, co pozvánku na Hrad nedostali dva z jejich kolegů, rektoři Jihočeské a Masarykovy univerzity.
Pro Zemana bylo toto předávání již třetím v řadě, v minulých letech udělil Řád bílého lva zachránci židovských dětí Nicholasi Wintonovi, slovenskému premiérovi Robertu Ficovi nebo in memoriam bývalému britskému premiérovi Winstonu Churchillovi. Nejvíce státních vyznamenání při příležitosti 28. října uděloval prezident Václav Havel, ocenil 422 osobností během osmi let. Vůbec poprvé si laureáti nově vytvořená státní vyznamenání převzali v roce 1995.
Vendula Vrbová
Hrdinství Karla Weiricha, českého Wintona, se ocenění dočkalo až po více než 70 letech
Konference Italského kulturního institutu a spolku Gariwo – Zahrada spravedlivých připomněla v pondělí 26. října osobnost Karla Weiricha (1906–1981), československého novináře, jenž za druhé světové války v Itálii zachránil život více než 200 Židů. Osud donedávna téměř neznámého hrdiny, kterého in memoriam ocenil také prezident Miloš Zeman medailí Za zásluhy, odhalil a zaznamenal italský historik Alberto Tronchin.
„Weirich byl člověk, který lidem pomáhal a riskoval vlastní život, jako by to byla ta nejsamozřejmější věc na světě,“ prohlásil na konferenci redaktor Karmelitánského nakladatelství Pavel Mareš. Právě toto nakladatelství nedávno vydalo český překlad publikace Spravedlivý riskuje s podtitulem Karel Weirich – český novinář a zachránce Židů v Itálii.
Na jihu Evropy strávil, navzdory moravským kořenům, většinu života. Působil jako dopisovatel tehdejší Československé tiskové kanceláře, nicméně v roce 1941 dostal za své protinacistické názory výpověď. I to mu umožnilo věnovat se odboji a záchraně československých Židů z koncentračního tábora v Kalábrii. Většina z nich byla pasažéry ztroskotané lodi mířící do Palestiny. I jeho samotného nakonec v Bavorsku věznili, před smrtí ho však s koncem války zachránili Američané. Až do roku 1948 pak opět pracoval pro ČTK.
Vzpomínkový večer zahájil předseda české odnože organizace Gariwo, Andreas Pieralli. Tento mezinárodní projekt si klade za cíl zakládat takzvané zahrady spravedlivých na památku všech, kteří i za cenu vlastního života hájili důstojnost ostatních před totalitními režimy a genocidami. Na konferenci v barokní kapli na pražské Malé Straně vystoupili mimo jiné autor Weirichovy biografie Alberto Tronchin nebo Weirichova neteř Helena. „Máme vůči němu velký dluh, vyhladit paměť o zasloužilých se totalitě zdařilo. Nyní se paměť obnovuje, víme, co znamená láska k vlasti, co znamená služba,“ řekl pro ČTK kardinál Dominik Duka.
Weirichův příběh nabízí srovnání s nedávno zesnulým Nicholasem Wintonem, který před druhou světovou válkou zachránil téměř 700 dětí z ohroženého Československa a o svých činech dlouhou dobu mlčel.
Z konference Šárka Tmějová
Oslavy 28. října krátce: pietní akt na Vítkově, rektoři u Masaryka i téma uprchlíků
*
Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin
Stropnický, zástupci armády a další hosté připomněli výročí vzniku samostatného
Československa u Národního památníku v Praze na Vítkově, kde k soše Jana Žižky
položili věnce a drželi minutu ticha za padlé vojáky. Ceremoniál doprovodila
vojenská hudba, zazněla také česká hymna nebo husitský chorál Ktož jsú boží
bojovníci. „Při vší úctě k roku 1993 považuji tento svátek za základ,” citoval
Zemana server Aktuálně.cz.
*
Rektoři pražských vysokých škol v čele s Tomášem Zimou z Univerzity Karlovy se
sešli na Hradčanském náměstí, aby položili květiny u sochy Tomáše Garrigua
Masaryka. Připomněli tím prvního československého prezidenta a zároveň
reagovali na neshody se současnou hlavou státu Milošem Zemanem, který na oslavy
28. října odmítl pozvat rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera a
brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. „Je to určité vyjádření vztahu k
vysokoškolskému vzdělání, vzdělanosti obecně,” řekl Zima.
*
Národní demokracie uspořádala 28. října svůj třetí celorepublikový sněm, kde si
zvolila nové vedení, v jehož čele nyní stojí Adam B. Bartoš. Účastníci sněmu se
večer vydali na krátký vzpomínkový pochod z náměstí Jana Palacha na náměstí
Republiky. Následné proslovy připomněly vznik Československa. Nově zvolený šéf
Bartoš zmínil také uprchlickou krizi a islamizaci.
Z pochodu Nikola Pálečníková
Gott trpí nádorovým onemocněním, kvůli zdravotním problémům ruší koncerty
Karel Gott se od neděle 1. listopadu léčí na pražské hematologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice. Lékaři šestasedmdesátiletému zpěvákovi, který si získal přízeň několika generací nejen v Česku, diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin, takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. Kvůli zdravotním problémům zrušil naplánované koncerty.
„Vážení a milí příznivci, mí milí přátelé, kamarádi z branže, se kterými spolupracuji, díky vám za všechny vzkazy s přáním brzkého uzdravení. Dodává mi to opravdu velkou sílu, odvahu s tím bojovat při docela náročné léčbě. Doufám, že se brzy zase všichni uvidíme v lepších časech. Váš Karel,“ říká na nahrávce, kterou ve středu 4. listopadu zveřejnila jeho manželka Ivana na Facebooku.
Lékaři onemocnění zjistili při operaci náhlé příhody břišní, kterou Gott podstoupil minulý týden v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Aktuální informace o jeho zdravotním stavu přinášejí i zahraniční média, například slovenská, německá či rakouská. V Německu je Gott velmi populární, mezi oblíbené písně patří německá verze Včelky Máji.
Doma v Česku je bezesporu nejslavnějším zpěvákem. Vydal skoro tři stovky alb, prodané desky se počítají v řádu desítek milionů. Je devětatřicetinásobným Zlatým a Českým slavíkem. Před šesti lety obdržel od tehdejšího prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy.
redakce
Klaus pokřtil Zápisky a postřehy z cest, postěžoval si na nezájem médií
Bývalý prezident Václav Klaus v úterý 27. října pokřtil v knihkupectví Luxor svou knihu Zápisky a postřehy z cest, která vznikala během posledních tří let. Navazuje na dva předchozí díly, které napsal ještě ve funkci hlavy státu, kdy podle něj média jeho zahraničním cestám nevěnovala dostatečnou pozornost.
„Dnes je samozřejmě miláček médií prezident Zeman, ten když jede někam do ciziny, tak je o tom několik stránek,“ rýpl si a dodal, že se současnému prezidentovi dokonce podařil trik vytvořit dojem, že ho média nemají ráda, ač je ve skutečnosti jejich miláčkem.
Klaus přidal i několik humorných historek z knihy a naznačil svůj pohled na geopolitický vývoj. Podle něj jdou východní země mílovými kroky kupředu a pomalu míjejí stagnující západ.
Zápisky a postřehy z cest obsahují zážitky z dvaceti zemí. Podle autora se poslední díl od předchozích knih v mnohém liší, protože s koncem v prezidentském úřadu se jeho zahraniční cesty změnily – ubyla jednání se světovými státníky a naopak se častěji objevují přednášky a účasti na konferencích a fórech. Přibylo také exprezidentových myšlenek a úvah. Sám Klaus charakter své knihy popsal jako „pan profesor na cestách“.
Ze křtu Šimon Tatíček
Nová kniha Petra Pitharta nabízí svědectví o polistopadových událostech
Vzpomínky na události po roce 1989, na ekonomickou transformaci i na rozdělení Československa ožily v pražském knihkupectví Academia. Někdejší český premiér, předseda a dlouholetý místopředseda Senátu a v neposlední řadě signatář Charty 77 Petr Pithart tam v úterý 27. října křtil knihu Po devětaosmdesátém s podtitulem Rozpomínání a přemítání.
Nový titul navazuje na předchozí publikaci Devětaosmdesátý, jež vyšla před šesti lety, a autor v něm vzpomíná na léta 1990 až 1994. Dílo není pouhým chronologickým shrnutím čtyř let, ale nabízí autorův osobní pohled. „Knížka je trochu moc tlustá, za to se omlouvám,“ pousmál se čtyřiasedmdesátiletý Pithart. „Ale je poctivá, opravdová. Berte, dokud je,“ chválil místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran, jenž se ujal role kmotra.
Do zaplněné Literární kavárny knihkupectví Academia dorazily i další osobnosti, mezi nimi například publicistka a socioložka Jiřina Šiklová či historik Vilém Prečan. O knize mluvil také ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, ke slovu se ale dostali i návštěvníci z řad veřejnosti. Bývalého významného politika se ptali na detaily z porevoluční doby i na seriál České století, který se danému období věnuje. Pak už následovala autogramiáda i neformální setkání autora se čtenáři. Kniha Po devětaosmdesátém je Pithartovou osmou publikací.
Z knihkupectví Academia Michal Voráček
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Výročí 25 let od obnovení diplomatických styků s Izraelem připomněla Havlova lavička
Stopa prezidenta Václava Havla je v Izraeli zase o něco výraznější. Jméno bývalého prezidenta nese lavička na univerzitě v Tel Avivu, zahrada v centru Jeruzaléma a jeho podpis s typickým srdíčkem zachycuje také dlaždice v hotelu King David ve stejném městě. Tak si Izrael připomíná 25 let znovuobnovení diplomatických vztahů s tehdejším Československem.
„Václav Havel byl velkým světovým lídrem, který vrátil Českou republiku na světovou scénu,“ citovala jeruzalémského starostu Nira Barkata ČTK. A právě Havel, tehdy čerstvě zvolený československý prezident, přicestoval před 25 lety na svou vůbec první návštěvu svaté země.
Lavičku slavnostně odhalili v úterý 27. října na půdě univerzity v Tel Avivu za přítomnosti jejího designéra a autora Bořka Šípka, ministra kultury Daniela Hermana a ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského.
U příležitosti tohoto výročí vyrazili na Blízký východ i další členové vlády: ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Delegace se zde setkala jak se svými izraelskými protějšky, se kterými diskutovala spolupráci o v kultuře či v turismu, tak s krajany, kterých v současné době žije v Izraeli kolem tří tisíc.
Na programu měla také návštěvu divadelního představení Antiwords české umělecké skupiny Spitfire Company, které se inspirovalo u Havlovy hry Audience. V průběhu návštěvy předal ministr kultury spolu s českým velvyslancem v Izraeli cenu Gratias Agit historikovi českého původu žijícímu v Izraeli Jehudovi Bauerovi za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.
Kristýna Vlasáková
Ekonomika
Dotace a rostoucí ekonomika vylepšují bilanci rozpočtu, schodek je jako před krizí
Za prvních deset měsíců letošního roku stát hospodařil se schodkem 29,1 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od roku 2008. Podle pondělních informací Ministerstva financí rozpočtu výrazně pomohly peníze z Bruselu a vyšší odvody daně z příjmu právnických osob, které stouply meziročně o 11 procent.
Příjmy státního rozpočtu dosáhly na konci října celkem 997,2 miliardy korun a celkové výdaje 1026,3 miliardy. Vláda dala letos téměř o 8,5 miliardy korun více na penze a prodražilo se jí také zvýšení platů státních zaměstnanců. I tak je schodek o 16 miliard nižší než v říjnu loňského roku. „Zde si myslím, že jsme velice zapracovali jako vláda a všichni ministři se snažili, a proto máme vlastně rekordní příjem tento rok,“ zdůvodnil výsledek hospodaření státu ministr financí Andrej Babiš pro Českou televizi.
Ještě v září byl ale schodek jen 2,8 miliardy. „Výdaje státu pokračují v růstu. Uměle vylepšená bilance rozpočtu se tak narovnává a vládní finance padají do deficitu,“ podotkl podle serveru iHNed.cz analytik Komerční banky Marek Dřímal, podle kterého ovlivnilo prudké zvýšení schodku na přelomu září a října zastavení přílivu peněz z evropských fondů.
Letos je schválený schodek rozpočtu celkem 100 miliard korun a v roce 2016 by měl klesnout na 70 miliard. I přes kritiku opozice a její snahy vrátit návrh vládě k přepracování prošel před dvěma týdny prvním čtením v Poslanecké sněmovně.
Karolína Fialová
Nezaměstnanost je na sedmiletém minimu, klesla pod pět procent
V České republice pokračuje trend klesající nezaměstnanosti. Její obecná míra klesla ve třetím čtvrtletí na 4,9 procenta, což je nejméně od roku 2008 a o jeden procentní bod méně, než loni ve stejném období. Řečí čísel bylo bez práce zhruba 257 200 osob. Pro porovnání – minulý rok byl počet nezaměstnaných více než o 55 tisíc větší.
„Nižší byla míra nezaměstnanosti pouze na vrcholu ekonomického růstu ve všech čtvrtletích roku 2008, předtím byla nižší ještě v první polovině roku 1997,“ uvedl Český statistický úřad. Podíl zaměstnanosti 15-64letých činil 70,5 procenta, což je dokonce nejlepší výsledek od začátku výběrového šetření v roce 1993. Nejlépe se práce shání vysokoškolákům, bez zaměstnání jich bylo pouze 2,4 %. Největší zlepšení zaznamenala skupina středoškoláků bez maturity a vyučených – práci jich nemělo 5,5 %, což je o více než 3 % méně než v roce 2013. V nejhorší situaci se naopak nadále nacházejí lidé se základním vzděláním, mezi nimiž bylo nezaměstnaných více než pětina.
Pokračující pokles nezaměstnanosti ukázal vzestup i v mezinárodním kontextu. „Aktuální výsledek je dalším potvrzením robustního oživování české ekonomiky, která se dostala do své nejlepší kondice od propuknutí krize. Míra nezaměstnanosti v ČR je jednou z nejnižších v hospodářsky vyspělém světě,“ upozornil ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda. Podle dat OECD je nižší nezaměstnanost než v Česku už jen v Německu, Mexiku, na Islandu a v Japonsku.
Statistický úřad tzv. obecnou míru nezaměstnanosti počítá podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) na základě vlastního šetření v domácnostech. Ukazatel vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných na celkovém součtu zaměstnaných a nezaměstnaných osob ve věku 15-64 let.
Marek Černovský
Na svátek na demonstraci. Živnostníci protestovali proti elektronické evidenci tržeb
Sváteční den 28. října využilo několik stovek soukromníků k protestu. Ve 14 hodin se sešli na Václavském náměstí v Praze, aby vyjádřili nesouhlas s elektronickou evidencí tržeb, kterou chce vláda prosadit a jež by měla platit od ledna příštího roku.
Už žádné klacky pod nohy, zastavme likvidaci živnostníků, EET šikana podnikatelů, EET jako StB. Takové transparenty byly vidět na protestní akci, kterou zaštítily Strana soukromníků a Strany svobodných občanů. Demonstrace se nezúčastnili jenom nespokojení živnostníci z různých koutů země, ale také zástupci Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky, Asociace podnikatelů a manažerů a Asociace soukromého zemědělství.
Za ni vystoupil Josef Stehlík. Podle něj elektronická evidence tržeb přinese hlavně na venkov jen komplikace a peníze investované do rozvoje venkova v posledních letech přijdou vniveč. Drobným živnostníkům se nelíbí přílišná kontrola státu, která podle nich nepřinese více peněz do státní pokladny, ale pouze více problémů pro ně samotné.
Akci hudebně doplňovala kapela Turbo a vystoupil i Bohuš Matuš, který soukromníky v jejich úsilí zastavit zavedení takzvaných online pokladen podporuje.
Z demonstrace Eva Gergelová
Kultura
Designblok lákal na nové trendy: šperky, nože či bytový interiér
Po šest dní patřil pražský Průmyslový palác na Výstavišti mladým tvůrcům i zavedeným značkám. Sedmnáctý ročník Designbloku lákal od 22. do 27. října na prvky bytového interiéru, šperky, oblečení a sklo. O pozornost návštěvníků usilovalo několik desítek instalací a výstav v celkem 70 galeriích, pop-up shopech a obchodech s designem. Pojícím tématem byla svoboda. Hlavní cenu obdržela dvojce českých designerů, tvořící pod značkou Olgoj Chorchoj.
Vůbec poprvé se převážná část Designbloku soustředila do prostoru, jenž je určený primárně pro velké výstavy. V pravé části Průmyslového paláce, takzvaném Superstudiu, prezentovaly své výrobky nejvýznamnější české i zahraniční firmy. Levé křídlo pořadatelé vyhradili pro Openstudio. Tam se nacházely novinky módních návrhářů, designerů šperku, prezentace škol či amatérských tvůrců. „Amatér, slovo označující ve francoužštině milovníka (amateur), dává jasně na srozuměnou, že přicházíme na pole ryze osobní vášně, záliby, které se autoři věnují ve svém volném čase,“ vysvětlují organizátoři, proč v rámci Designbloku dali již podruhé prostor amatérským tvůrcům. Jedinou velkou expozici mimo Průmyslový palác nazvanou Art House mohli zájemci nalézt v Lapidáriu Národního muzea a v divadle Spirála. V rámci ní designéři vystavovali výrobky na pomezí umění a designu.
Hlavní cenu mezinárodní porota udělila studiu Olgoj Chorchoj ve složení Michal Froněk a Jan Němeček za kolekci svítidel TIM, pro která našli autoři inspiraci v postavičkách Tima Burtona, a za nože Mikov. Kromě toho ocenila celou řadu jiných projektů. V rámci soutěže Diploma Selection například usilovali o její přízeň absolventi akademií a vysokých škol po celém světě. Letos se o cenu ucházelo 18 produktových a 11 módních designérů ze sedmi evropských zemí. V deseti kategoriích pak vybírali porotci své favority pro Cenu šéfredaktorů.
Designblok se netradičně odehrával o dva dny déle, než je obvyklé. Poprvé také měli návštěvníci možnost prohlédnout si část expozice na jednom místě, tedy na pražském Výstavišti. Již tradičně měla akce také charitativní rozměr. Jelikož pojícím tématem byla svoboda, pomoc organizátoři zaměřili na oblast lidských práv. Organizaci Člověk v tísni podpořili finančním darem a propagací.
Z Designbloku Simon Dytrych
Světluška rozjasnila Pražskou křižovatku, vybralo se rekordních 23 milionů
Zaplněný sál, známé tváře a hudba pro dobrou věc. I tento rok se v sobotu 24. října v odsvěceném kostele sv. Anny, známém jako Pražská křižovatka, konal benefiční koncert Světlo pro Světlušku na podporu nevidomých. Během něj mohli lidé přispívat pomocí dárcovských sms a telefonátů. Vybralo se tak celkem přes 23 milionů korun. „Z té částky jsem opravdu ohromen,“ ocenil rekordní výtěžek ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip. Večerem provázel herec Pavel Kříž.
Koncert zahájila píseň Happy v podání bubenické formace Groove Army a zpěvačky Blanky Janečkové. Následovala netradiční vystoupení umělců s jejich nevidomými kolegy za doprovodu Kühnova dětského sboru. Neobvyklé verze svých písní představili například Čechomor, Tata Bojs, Miroslav Žbirka či Lenka Filipová. Největší potlesk z vystupujících ale jednoznačně sklidili David Koller a jedenáctiletý Ondřej Krejča se sólem pro dvoje bicí. Jednotlivá vystoupení doplňovaly krátké reportáže, v nichž si známé osobnosti vyzkoušely každodenní život nevidomých. Koncert vyvrcholil společným duetem Cocomana a nevidomého patnáctiletého Karla Leskovce Stoupám, který měl úspěch i minulý rok.
Světlo pro Světlušku se konalo už podvanácté. Nadační fond pomáhá nevidomým od roku 2003 a do jeho projektů se zapojilo více než 66 tisíc dobrovolníků. „Desítky osobních asistentů, stovky čtecích zařízení, sportovní náčiní a další speciální pomůcky, spousty vodících psů, je toho opravdu hodně,“ shrnul moderátor Kříž, na co vše Světluška přispívá.
Z koncertu Jiří Kordík
Knihománie představila 22 knižních novinek, láká na Ebena i Pohlreicha
Čeští nakladatelé už popáté spojili své síly a připravili další ročník projektu Knihománie. V jeho rámci uvedli společně přes dvě desítky literárních novinek od českých i zahraničních autorů. Mezi novými tituly se objevuje publikace Marka Ebena, v níž zpovídá hosty svého televizního pořadu Na plovárně. Dalšími čtenářskými lákadly jsou kuchařka Zdeňka Pohlreicha nebo napínavý thriller Dívka ve vlaku britské autorky Pauly Hawkinsové. Při koupi některé z publikací navíc čtenáři zdarma získají knihu křížovek. Knihománie trvá od 22. října do 22. listopadu a nabídne řadu doprovodných akcí a autogramiád.
Cílem projektu je zvýšit prodej knih na českém trhu. Nakladatelé sázejí na předvánoční čas a na knihy určené široké veřejnosti. Přinášejí biografie, thrillery, romány pro ženy, kuchařky i antistresové omalovánky. „Jsme rádi, že se Knihománie stala tradicí a je očekávaným pilířem předvánoční knižní sezóny. Pro čtenáře je vítaným pomocníkem a zájem nakladatelů a knihkupců o účast v ní stále roste,“ sdělil Josef Pulchart, obchodní ředitel společnosti Euromedia Group, která akci pořádá.
Nejprodávanějšími tituly Knihománie byly v posledních letech knihy Romana Vaňka. Letos představí rovnou dvě – populárně naučnou publikaci Jídlo s.r.o. a Pražskou kuchařku nabitou recepty, příběhy a fotografiemi. Jedno z největších lákadel představuje pokračování Deníčku moderního fotra, humorné zpovědi otce na mateřské dovolené Dominika Landsmana, nebo sarkastická autobiografie Sáry Saudkové Ta zrzavá. Malé čtenáře osloví knížka Z pohádkové postýlky, kterou uvedly stálice umělecké scény Jiří Žáček a Adolf Born.
Dvanáct tuzemských titulů doplňuje deset zahraničních novinek. Mezi ty se řadí například povídky japonského spisovatele Haruki Murakamiho s názvem Muži, kteří nemají ženy, severská krimi Nesmírný dánského tvůrce Jussi Alder-Olsena nebo romantický příběh Dívka, již jsi tu zanechal z pera britské autorky bestsellerů Jojo Moyesové.
Z tiskové konference Kateřina Navrátilová
Sport
Kvitová titul na Turnaji mistryň nezískala, po boji podlehla ve finále Radwaňské
Česká tenistka Petra Kvitová na druhý titul na Turnaji mistryň v Singapuru nedosáhla. Ve finále podlehla Angieszce Radwaňské z Polska 2:6, 6:4, 3:6. I přes prohru inkasuje téměř 900 tisíc amerických dolarů, tedy v přepočtu přes 20 milionů korun, a do žebříčku WTA 730 bodů. Přesto v žebříčku klesla na 6. místo, když ji přeskočila právě finálová soupeřka.
„Beru trošku jako zázrak, že jsem se ocitla v semifinále, natož že jsem hrála finále. Nevyšlo to, ale budu odjíždět snad spokojená,“ říkala Kvitová v rozhovoru České televize.
Ve finále, které se hrálo v neděli 1. listopadu, se od začátku dařilo polské tenistce. Ovládla první set hladce 6:2 a ve druhé sadě se dostala rychle do vedení 3:1, ale Kvitová se zmátořila a set vyhrála 6:4. Ve třetím ještě vedla 2:0 a byla blízko dalšího brejku, přesto si Polka došla pro svůj největší titul v kariéře. „Takový pocit jsem dosud nezažila. Myslím, že je to největší den mého života,“ popisovala pocity při slavnostním ceremoniálu vítězka.
Česká jednička se do finále dostala po skvělém výkonu v semifinále, kde proti Marii Šarapovové otočila nepříznivý stav druhého setu 1:5 0:30 a vyhrála 6:3, 7:6. „Myslím, že tady s každým zápasem hraju líp. To je dobré znamení. A je parádní zjištění, že dokážu otočit set i s takovou hráčkou, jako je Maruška,“ uvedla pro iDnes.cz.
Na Turnaji mistryň se ve dvouhře představila také Lucie Šafářová, která výhrou proti Němce Angelique Kerberové pomohla kamarádce Kvitové do semifinále, a zároveň ukončila šňůru šesti prohraných zápasů v řadě. Ale ani ve čtyřhře se české dvojce spolu s její americkou parťačkou Bethanie Mattekovou-Sandsovou nepodařilo postoupit ze skupiny. To Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou brány semifinále prolomily, v něm ale duo H+H podlehlo Garbiňe Muguruzaové a Carle Suárezové Navarrové ze Španělska 6:7 a 0:6.
Nyní se Kvitová se Šafářovou přesunou do Prahy, kde je čeká obhajoba fedcupového titulu. V O2 aréně vyzvou 14. a 15. listopadu Rusky v čele s Šarapovovou.
Jakub Borovský
Evropská liga: Fotbalisté Sparty a Liberce remizovali, Plzeň prohrála
Dvě remízy, jedna prohra. Českým týmům se v zápasech třetího kola fotbalové Evropské ligy příliš nedařilo. Nejcennější výsledek uhrála Sparta, která ve čtvrtek 22. října překvapila na stadionu favorizovaného Schalke a za smírný stav 2:2 brala bod. To pro Liberec je remíza 1:1 s Groningenem ztrátou, o vítězství totiž přišel po penaltě v nastaveném čase. Nejhůř dopadla Plzeň, která nestačila na Rapid Vídeň a v přestřelce podlehla 2:3.
Sparta si upevnila druhé místo v tabulce K, když zaskočila několikanásobného německého mistra a na jeho hřišti sahala dokonce po vítězství. Na úvodní branku domácích odpověděl krátce po přestávce Kehinde Fatai, a pak přišla chvíle kapitána Davida Lafaty. V Německu sice jen střídal, ale hned minutu po příchodu na hřiště udělal to, co umí nejlépe – skóroval. „Bylo to vyloženě o štěstí, protože míč se odněkud vykutálel a já ho trefil. Nepamatuju, že bych hned při prvním doteku dal gól,“ poznamenal Lafata pro Sport.cz. Domácí v závěru pouze srovnali na konečných 2:2.
Plzeň si zkomplikovala cestu do jarní fáze, ačkoli na stadionu Rapidu Vídeň hned v úvodu vedla: po centru Jana Kovaříka se trefil Michal Ďuriš. Domácí však skóre třemi trefami otočili a hosté už výsledek jen korigovali brankou Patrika Hrošovského. „Samozřejmě jsme si představovali lepší výsledek. Šli jsme do vedení, ale paradoxně nám to spíše ublížilo. Zbytečně jsme zalezli, nechali jsme domácí hrát a gól visel ve vzduchu. To byla asi nejhorší pasáž za mého působení v Plzni,“ popisoval zklamaný trenér Karel Krejčí pro iDnes.cz. Výsledek znamená pád na nepostupové třetí místo ve skupině E.
Zápas Liberce proti nizozemskému outsiderovi, jenž byl před zápasem bez bodu poslední, se dlouho nevyvíjel podle představ domácího týmu. Šance na vítězství vzrostla po vyloučení hostujícího hráče a početní výhodu využil v 87. minutě Kevin Luckassen. V nastavení však přišel kontroverzní verdikt rozhodčího a penalta proti Liberci. „Nikoho jsem se nedotkl,“ říkal domácí obránce Lukáš Pokorný, údajný viník. Brankář Tomáš Koubek sice první střelu vyrazil, ale proti dorážce už zakročit nedokázal. Slovan se i po remíze dostal na druhé, postupové místo ve skupině F.
Vladimír Grebennikov
Plzeň zdolala ve šlágru podzimu Spartu, Ostrava zůstává poslední
Čelo tabulky nejvyšší fotbalové ligy se opět srovnalo. Plzeň, která v předchozím zápase prohrála na hřišti Brna, porazila ve 12. kole pražskou Spartu 2:1 a smazala její tříbodový náskok. V závěsu za vedoucími týmy se drží Mladá Boleslav a Liberec, naopak na samotném dně tabulky se krčí Ostrava.
Dlouho očekávaný zápas úřadujícího mistra a lídra soutěže byl vyhrocený od samého začátku a rozhodčí Příhoda musel řešit několik ošemetných situací. Ve 21. minutě fauloval sparťanský brankář David Bičík ve vápně unikajícího Michala Ďuriše. Faulovaný útočník se sám následně postavil k nařízené penaltě, tu ovšem neproměnil. Pár minut před koncem prvního poločasu dostal červenou kartu kapitán domácího týmu Václav Procházka, jenž po odpískání vrazil hrudníkem do Marka Matějovského.
Domácí se ovšem nevzdali ani v deseti a bezzubou Spartu potrestali brankami v druhém poločase Jan Baránek s Milanem Petrželou. „Kovařík mi to dal přímo na hlavu a pro mě už zakončení nebylo těžké. Je to určitě nejdůležitější gól v kariéře,“ popsal svou trefu pro Českou televizi Jan Baránek. Sparta už pouze snížila a ztratila náskok v čele tabulky, který získala v minulém kole vítězstvím nad Bohemians 1905. „Náš výkon neměl koule, když to řeknu vulgárně. Vůbec ho nechápu, nebylo tam nic navíc,“ zhodnotil výkon svých svěřenců kouč Sparty Zdeněk Ščasný.
Na třetím místě se nachází Mladá Boleslav, která natáhla šňůru neporazitelnosti už na osm zápasů. V 11. kole porazila i díky dvěma brankám Milana Baroše Slovácko vysoko 4:1, v posledním zápase pak zvítězila v Olomouci 2:1. Pouhý bod za ní zaostává čtvrtý Liberec, který porazil na svém hřišti Ostravu 2:1. Ta tak prohrála třetí zápas v řadě a zůstává poslední a na patnácté Bohemians ztrácí už čtyři body.
Výsledky 11. kola: Slavia – Olomouc 0:2, Zlín – Teplice 1:2, Ostrava – Příbram 0:2, Mladá Boleslav – Slovácko 4:1, Jablonec – Dukla 3:3, Brno – Plzeň 1:0, Jihlava – Liberec 1:1, Sparta – Bohemians 3:0.
Výsledky 12. kola: Dukla – Zlín 1:0, Slovácko – Jablonec 1:1, Olomouc – Mladá Boleslav 1:2, Příbram – Brno 1:1, Bohemians 1905 – Jihlava 2:1, Liberec – Ostrava 2:1, Plzeň – Sparta 2:1, Teplice – Slavia 0:1.
Tabulka: 1. Sparta 26 b., 2. Plzeň 26, 3. Ml. Boleslav 24, 4. Liberec 23, 5. Slavia 19, 6. Brno 18, 7. Teplice 17, 8. Slovácko 17, 9. Jablonec 16, 10. Dukla 15, 11. Zlín 14, 12. Příbram 14, 13. Olomouc 11, 14. Jihlava 9, 15. Bohemians 8, 16. Ostrava 4
Šimon Tittel
Tři zápasy, tři výhry. Hokejová Plzeň je na vítězné vlně
Hokejistům Plzně se v posledních kolech extraligy daří. Po prohrané přestřelce v Chomutově dokázali o body obrat hned tři mužstva. V neděli 1. listopadu v rámci 16. kola porazili lídra z Liberce, předtím přestříleli v západočeském derby Karlovy Vary 6:0 a také doma zdolali Pardubice 4:2.
Hned po 36 vteřinách hry se proti Severočechům trefil Miroslav Indrák, kterého vzápětí napodobil z dálky pálící Miroslav Preisinger. „Vždycky pomůže první gól na začátku utkání,“ řekl po zápase Jakub Lev, který v zápase zaznamenal tři asistence.
Ve druhé třetině se hostům podařilo snížit, ve 41. minutě však domácím opět vrátil dvoubrankový náskok Mario Bližňák. „Začali jsme dobře a celý zápas jsme drželi nějaký standard. Po gólu na dva jedna jsme věděli, že musíme dobře nastoupit do třetí třetiny. To se povedlo a zápas jsme zvládli,“ dodal plzeňský útočník. Ve 49. minutě se opět měnilo skóre na straně domácích, když Nicholas Johnson počtvrté rozvlnil síť brankáře hostů Brandona Maxwella. Ke konci zápasu už stav jen upravil pardubický David Tomášek, který si připsal svou první extraligovou trefu.
Zisk bodů domácí slavili i díky gólmanovi Matěji Machovskému, který tým v náročných situacích podržel. „Pro mě bylo důležité, že jsem dochytal zápas v Chomutově, kdy jsme se v bráně protočili. Neudělal jsem žádnou velkou chybu, a tak jsem z toho těžil do dalších zápasů,“ řekl plzeňský brankář.
O formě plzeňských hokejistů svědčí i nedělní výhra 5:4 proti Liberci. Šedesát minut zápasu skončilo nerozhodným stavem 4:4, a proto o vítězi rozhodly samostatné nájezdy. V nich byli úspěšnější hosté, a tak si přivezli ze severu Čech dva body.
13. kolo: Karlovy Vary – Liberec 4:5, Olomouc – Třinec 6:0, Mladá Boleslav – Sparta 4:3 pp, Chomutov – Plzeň 7:5, Zlín – Brno 2:3 pp, Pardubice – Hradec Králové 2:5, Vítkovice – Litvínov 1:0
14. kolo: Vítkovice – Hradec Králové 2:3, Liberec – Brno 3:2, Chomutov – Třinec 4:5 pp, Pardubice – Mladá Boleslav 5:1, Olomouc – Sparta 1:3, Zlín – Litvínov 3:2 sn, Karlovy Vary – Plzeň 0:6
15. kolo: Brno – Vítkovice 2:3, Hradec Králové – Olomouc 2:0, Plzeň – Pardubice 4:2, Litvínov – Liberec 2:5, Mladá Boleslav – Chomutov 2:1, Třinec – Karlovy Vary 2:3
16. kolo: Litvínov – Hradec Králové 1:5, Olomouc – Mladá Boleslav 3:6, Pardubice – Chomutov 4:1, Liberec – Plzeň 4:5 sn, Karlovy Vary – Brno 5:3, Vítkovice – Sparta 4:3 sn, Zlín – Třinec 0:3
Tabulka: 1. Liberec 35, 2. Hradec Králové 33, 3. Plzeň 31, 4. Sparta 31, 5. Mladá Boleslav 29, 6. Olomouc 27, 7. Vítkovice 24, 8. Brno 24, 9. Třinec 22, 10. Chomutov 21, 11. Litvínov 16, 12. Pardubice 15, 13. Karlovy Vary 14, 14. Zlín 11
Z Plzně Kateřina Zoubková
Počasí
Počasí
Poslední říjnové dny a začátek listopadu se nesly ve znamení inverze. Zatímco v nížinách klesaly teploty v noci pod bod mrazu, na horách byla rána o poznání příjemnější, například teploty na Sněžce se pohybovaly kolem 13 stupňů Celsia. Kromě listí padaly i šály a čepice, neboť příroda si pro nás připravila zřejmě na dlouhou dobu poslední příděl příjemného počasí. Naposledy byl začátek listopadu takto teplotně přívětivý v roce 2001, dle meteorologů se však počasí v následujícím týdnu zkazí, můžeme očekávat déšť a maxima kolem 11 stupňů.
Šimon Tittel