26. listopadu 2015, Carolina č. 891

události od 18. do 25. listopadu


Z domova

Studenti opožděně uctili památku 17. listopadu na Albertově

Na pražském Albertově se v neděli 22. listopadu odpoledne shromáždili studenti i další lidé, aby si připomněli památku 17. listopadu. Akci s názvem Skutečné uctění památky 17. listopadu 1939 a 1989 zorganizoval student FAMU Tomáš Navrátil, protože na úterní oslavy policie zástupce studentů nepustila kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana. Studenti se rozhodli zorganizovat tuto událost pod záštitou několika rektorů a profesorů a za plné podpory Tomáše Zimy, rektora Univerzity Karlovy v Praze.

Na Albertově se podle organizátorů sešlo kolem pěti tisíc lidí, podle policie kolem dvou tisíc. Setkání zahájila studentská hymna Gaudeamus igitur. Prvním řečníkem byl student Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy David Hurný. „Nedovolme, aby 17. listopad byl kýmkoli účelově zneužíván pro jeho dílčí politické a ideologické zájmy. Odsuzujme populismus a šíření lží. Vyzývejme k poklidné kritické diskusi a sami se do ní zapojujme. Diskutujme na základě ověřitelných faktů, vyvarujme se extremismu, ale též jednoduchého nálepkování názorových oponentů,“ zaznělo v jeho projevu.

Pořadatelé tvrdí, že opožděná oslava státního svátku nebyla protestem proti Miloši Zemanovi, který se ocitl 17. listopadu na pódiu po boku představitele radikálního Bloku proti islámu Martina Konvičky. Měla být pouze pietní akcí, příležitostí položit květiny a zapálit svíčky u pamětní desky, která nese hlavní heslo z roku 1989 Kdy – když ne teď? Kdo – když ne my?

Akce na Albertově se podle policie obešla bez problémů. Zhruba po hodině shromáždění skončilo zpěvem národní hymny, poté lidé zapálili svíčky a položili věnce k pamětní desce. Příjemnou atmosféru dokreslovaly transparenty visící na univerzitních budovách: Albertov je symbol svobody a Láska...nepočítá křivdy.

Velká část účastníků se poté vydala k paláci Melantrich na Václavské náměstí. Cílem akce uspořádané platformou Setkání dobré vůle bylo připomenout sametovou revoluci a protestovat proti tomu, že prezident vystoupil na Albertově po boku lídra extremistického hnutí Martina Konvičky. Lidé prezidenta vyzvali k demisi.

Z pietní akce Rozálie Kloučková

Šéfka unijní diplomacie do Česka nepřijela. Oficiálně kvůli Zaorálkově zranění

Vysoká představitelka Evropské unie Federica Mogheriniová zrušila svou návštěvu České republiky. Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo v oficiálním prohlášení, že ministr Lubomír Zaorálek požádal Mogheriniovou o odklad návštěvy kvůli zranění nohy a obě strany se dohodnou na novém termínu.

Šéfka unijní diplomacie měla dorazit ve čtvrtek 19. listopadu, ministerstvo vydalo tiskovou zprávu ve středu večer. O Zaorálkově indispozici se přitom vědělo už od předcházejícího víkendu. Podle diplomatického evropského zdroje byl důvodem zrušení cesty fakt, že někteří čeští politici automaticky spojují islám a uprchlíky s terorismem. Informaci ve čtvrtek zveřejnil Český rozhlas. Premiér Bohuslav Sobotka spekulace odmítl. „Nezaznamenal jsem žádné výhrady vůči vládě České republiky, které by šly tímto směrem,“ zareagoval pro ČTK na informace Českého rozhlasu.

Tématem jednání s ministrem zahraničí měla být společná bezpečností politika EU, terorismus a migrace. Italská politička se měla také setkat s prezidentem Milošem Zemanem, předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, premiérem Bohuslavem Sobotkou nebo ministrem obrany Martinem Stropnickým. V plánu byla také debata se studenty Univerzity Karlovy.

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že v Evropské unii spolu musí státy mluvit, i když mají na věc odlišné názory. „Nepřijela-li F. Mogherini proto, že by v ČR mohla slyšet jiné názory na uprchlickou krizi, ukazuje to, že jsme v EU stále země druhé kategorie,“ zveřejnil následně na svém Twitteru.

Eliška Mainclová

Kyberfest aneb Jak být na internetu v bezpečí

V pátek 20. a v sobotu 21. listopadu se ve velkém a malém sále Ústřední knihovny v Praze konal první ročník multižánrového festivalu Kyberfest. Ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ho pořádalo Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI), jehož cílem je přispívat ke zvýšení bezpečnosti užívání internetu a zvyšovat povědomí o sociálních rizicích jeho používání.

„Ruku v ruce s úžasnými výhodami světa internetu přichází i rizika. Kyberšikana, sexting (rozesílání textových zpráv, videí či fotografií se sexuálním obsahem), kybergrooming (chování, kdy se pachatel snaží vyhlédnutou oběť zmanipulovat a donutit ji k osobní schůzce), nevhodný obsah, závislosti a mnoho dalších rizik,“ upozorňují na svých internetových stránkách pořadatelé.

Návštěvníci festivalu se mohli zúčastnit workshopů Nebuď naháč na internetu, Ovládni svůj mobil a diskusí Jak být hvězdou na internetu se známou bloggerkou Koko nebo Sex a kyberšikana online či zhlédnout divadelní představení 8GB tvrdýho porna s Annou Polívkovou a Petrem Vaňkem v hlavních rolích. Hra s podtitulem Aby ses očistil, musíš se nejdřív obnažit vypráví o dvojici, jež se seznámila na internetu a má problémy s intimitou.

Festival se konal v rámci projektu Praha bezpečně online 2015. Po celou dobu jeho trvání se v předsálí knihovny nacházely také stánky veřejných i soukromých institucí zabývajících se bezpečností na internetu. K dispozici byla i čtyři odborná poradenská centra – Horké linky NCBI, Linky pomoci NCBI, Policie České republiky a CZ.NIC.

Z Ústřední knihovny v Praze Michaela Pavlisová

Univerzita Karlova připravila další informační den pro zájemce o studium

V sobotu 21. listopadu ráno se již po třinácté otevřel pro zájemce areál Univerzity Karlovy na pražském Albertově. Příchozí mohli navštívit informační stánky všech 17 fakult, a získat tak potřebné informace o nadcházejícím akademickém roce 2016/17. Akce se zúčastnilo na dva tisíce lidí, pro něž byl připraven i doprovodný cyklus přednášek, beseda s absolventy, výstavy a komentovaná vycházka.

Program probíhal po celý den paralelně ve třech budovách. Návštěvníky přivítali vysokoškolští studenti v budově Purkyňova ústavu s propagačními letáčky a dotazníkem. Ve dvou podlažích se nacházely jednotlivé stánky fakult – v prvním podlaží orientované humanitně, v druhém přírodovědně. Ve velké aule a souběžně na děkanátu Přírodovědecké fakulty (PřF) se od deseti hodin v půlhodinových intervalech představovaly jednotlivé ústavy. Případní uchazeči se zde mohli seznámit se všemi studijními obory, na které je možné podávat přihlášky. Největší zájem byl – jako obvykle – o Filozofickou fakultu, nejmenší o Evangelickou a Katolickou teologickou.

Chemický ústav a budova děkanátu PřF poskytly prostory i k doprovodnému programu. Ti, kteří sem zavítali, mohli absolvovat hodinová povídání, která nabízela zejména praktické informace o přípravných kurzech, možnosti vycestování do ciziny, ubytování a stravování.

Bývalí absolventi hovořili o studentském životě, zvládání náročného studia a poté s příchozími besedovali. „Letos jsme měli i novinku – studentskou kavárnu. Současní studenti seděli u stolku s kávou. Zájemci k nim přicházeli a ptali se, co jim jednotlivé fakulty nabízejí, na přijímací řízení a podobně,” dodává mluvčí univerzity Václav Hájek. K dispozici byl interaktivní GEOLAB (simulace práce geografa a tematický kvíz znalostí) a několik panelových výstav umístěných v prostorech budovy.

V odpoledních hodinách prošli Albertovem účastníci komentované prohlídky. Program byl přizpůsoben i uchazečům se speciálními potřebami, kterým vyškolené pracovnice pomáhaly a  individuálně je seznamovaly s podpůrnými službami na univerzitě a možnými modifikacemi studijního plánu.

Z informačního dne UK Daniel Platil

Jak se vyznat ve světě informací? Michal Musil přednášel o mediální gramotnosti

Hoax, výmysl, pravda. Jak je rozeznat a jak se stát mediálně gramotnými, se veřejnost mohla dozvědět z výkladu novináře Michala Musila ve čtvrtek 19. listopadu. Přednáška nazvaná Uprchlická krize aneb Jak se vyznat ve světě médií se konala na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Organizovala ji nezisková organizace ELSA Praha a prvotní impuls k jejímu uspořádání vzešel od odbornice na migrační právo Věry Honuskové, které také patřil úvodní dík přednášejícího.

„Dnes jsem sem nepřišel, abych zde specifikoval nějaký názor na uprchlickou krizi. Jde mi o jinou věc. Dle mého soudu klesá schopnost lidí poznat, co je pravda a co není. Klesá mediální gramotnost. A to mě zaráží,“ řekl Musil v úvodu. A jako první příklad tzv. hoaxu (= poplašné, nepravdivé zprávy) uvedl údajný obrázkový citát Jana Wericha o „mohamedánech“, který se před nějakou dobou šířil prostřednictvím Facebooku. A který sdílely tisíce lidí, aniž by se zamyslely nad faktickými údaji výroku či jeho zdrojem. Dalším příkladem hoaxu, který zmínil, byl případ domnělého znásilnění dozorkyně v uprchlickém táboře v Dolním Dvořišti. Ve skutečnosti však šlo o fotografii znásilněné učitelky na Ukrajině.

Poté, co uvedl ještě několik příkladů nepravdivých zpráv, se zaměřil na jejich šiřitele. V souvislosti s nimi mluvil i o technické revoluci před dvaceti lety, která nadobro ovlivnila podobu médií. Dřív bylo totiž o mnoho méně mediálních zdrojů, a proto byl svět přehlednější. Dvacet let je prý krátká doba na to, aby se člověk dokázal s touto změnou dostatečně dobře vyrovnat, a není proto divu, že někteří lidé nevědí, jak s informacemi na internetu naložit. A aby se i posluchači vyvarovali šíření poplašných zpráv, dal jim několik rad, jak je poznat. Například nevěřit anonymním příspěvkům, nepodléhat alarmujícím zprávám a posečkat i s jejich další distribucí.

Z přednášky Jasmin Ježková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Premiér Sobotka odletěl do Číny, chce zlepšit vzájemnou hospodářskou spolupráci

Premiér Bohuslav Sobotka přijal pozvání svého čínského protějšku Li Kche-čchianga a odletěl v sobotu na státní návštěvu do Pekingu. Důvodem je posílení česko-čínských vztahů. Jednat bude o ekonomice a připraven je hovořit i o lidských právech. Sobotka se setká také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Hlavním bodem premiérovy týdenní návštěvy je účast na summitu platformy 16 + 1, tedy Číny a států střední, východní a jihovýchodní Evropy. Kromě toho ho však čeká i projednávání možné bilaterální spolupráce v oblastech zdravotnictví, průmyslu a cestovního ruchu s nejvyššími představiteli země. Sobotka má během svého pobytu navštívit kromě Pekingu také Su-čou a Šanghaj (s místním závodem Škoda Auto).

Dalším tématem, o němž chce Sobotka diskutovat, je zapojení do iniciativy Hedvábná stezka, která má za úkol prohloubit vzájemný obchod mezi Evropou a Čínou. „S Čínou nemáme uzavřené strategické partnerství, tak jako třeba Německo, Velká Británie, Francie nebo Polsko, a naším cílem je, abychom dohnali státy, které nás v západní Evropě předběhly. Snažíme se posílit vzájemné obchodování a jsem rád, že se nám to za dva roky podařilo,“ uvedl předseda vlády pro Českou televizi. Také by rád posílil přímé letecké spojení mezi oběma zeměmi, a to z jedné na dvě pravidelné linky.

Sobotku doprovází početná delegace. Kromě ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se cesty účastní i zástupci krajů, ministerstva zahraničí, kultury a obchodu a průmyslu, Univerzity Karlovy v Praze a téměř čtyřicet zástupců českých firem, včetně prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

Aneta Šeráková

Ekonomika

Středočeští starostové demonstrovali proti způsobu dělení dotací

Před středočeským krajským úřadem v Praze se v pondělí odpoledne sešlo zhruba padesát lidí, aby vyjádřili nesouhlas s rozdělováním dotací v kraji. Podle protestujících dělí hejtmanství v čele s ČSSD a KSČM stovky milionů z krajského rozpočtu podle politického klíče, což se dotýká malých obcí, které tak nejsou schopny získat peníze ani na základní infrastrukturu. Vedení kraje však tvrdí, že dodržuje zákon a přidělování dotací je transparentní.

Na demonstraci podle ČTK dorazili například starostové Kolína, Benešova, Roztok u Prahy, Kralup nad Vltavou či Vlašimi. Chce to změnu! volali protestující. Na akci se také objevily transparenty s nápisy jako ČSSD + KSČM. Dotace do vlastní matrace, Spravedlivě rozdělený medvěd! nebo Porcujte mě fér. Při pochodu kolem úřadu pak rozdávali gumové medvídky jako symbol připomínající v minulosti kritizované rozdělování dotací poslanci v parlamentu, kterému se říkalo porcování medvěda.

Média zaujal transparent starosty obce Líský na Kladensku Štěpána Hona, který hlásal: Téměř sto lidí z Líského nemá pitnou vodu. Musím vstoupit do ČSSD či KSČM? Jeho vyjádření k situaci citoval Denik.cz: „Jsem starosta téměř stovky lidí a není tam voda a její kvalita se rapidně zhoršuje. … Na evropské dotace nesplňujeme strop na obyvatele. Máme projekt i stavební povolení a akutní nedostatek vody. Pan Petera řekl, že se pokusí s tím něco udělat už na sklonku loňského roku. Za ten rok se nic nezměnilo.” Hejtman Středočeského kraje Milan Petera (ČSSD) na to reagoval argumentem, že nejvíce peněz od kraje dostávají obce s nezávislým starostou, loni to bylo 71 procent. Poukázal i na to, že obce získávají peníze také z regionálního operačního programu. V období 2008 až 2015 podle Petery vyčerpaly nejvíce peněz z EU Zruč nad Sázavou, Poděbrady, Mělník, Dolní Břežany, Příbram, Kutná Hora, Beroun, Vlašim, Slaný a Brandýs nad Labem. „Ani jedno z těchto měst nemá starostu z ČSSD a KSČM,“ zdůraznil Petera.

Podle návrhu Sdružení místních samospráv by se dotace měly přidělovat pouze menším obcím do pěti tisíc obyvatel, jež mají nižší příjmy z rozpočtového určení daní. V závislosti na počtu obyvatel by pak měla být vytvořena dotační obálka pro každou obec na delší, například čtyřleté období. Hejtman však takový systém odmítá, podle něj jsou dotace nenárokové a rozpočet kraje se navíc stanovuje vždy na jeden rok.

Klára Mališová

Krátce z ekonomiky: Proč nerostou mzdy, piškoty z Polska musí být označené, daňové penále je trest

* Údaje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ukázaly, proč v Česku nerostou mzdy tak, jak by podle výkonu ekonomiky měly. Česká republika je totiž podle dat OECD jednou z nejvíce daňově zatížených zemí vyspělého světa. Umístila se s 42,7 % na osmém místě daňového zatížení.

* Americká společnost Mondelez, která vyrábí mj. sušenky a piškoty pod značkou Opavia, bude muset nejpozději od 31. března 2016 na obalech uvádět zemi původu. Nařídila jí to v úterý Státní zemědělská a potravinová inspekce, s výrobcem také zahájí správní řízení o uložení pokuty. Poté, co se ukázalo, že se výroba piškotů přesunula do Polska, zaplavily internet výzvy k jejich bojkotu. Pořad A dost! na internetové televizi Stream.cz 4. října také odhalil, že piškoty Opavia z Polska změnily nejen tvar a barvu, ale mírná změna postihla i nutriční hodnoty výrobku.

* Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že daňové penále má trestní povahu. Doteď spadalo do práva daňového. Podle NSS by však mělo spíše spadat do trestního, neboť jeho cílem není náhrada zkrácené daně, ale potrestání viníka za účelem odrazení od podobného jednání v budoucnu. V úterý 24. listopadu tak rozhodl rozšířený senát NSS.

Štěpán Šanda

Kultura

Návrat do časů Československa umožní výstava Národní galerie v Praze

Budování státu. Tak se jmenuje nově otevřená výstava, kterou mohou návštěvníci zhlédnout od 20. listopadu v pražském Veletržním paláci. Tematicky se navrací do doby Československa a jeho reprezentace v umění, architektuře a designu. Připravila ji Národní galerie ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze za účasti více než 40 autorů z řad pedagogů, doktorandů a absolventů.

„Název je výpůjčka od slavného novináře Ferdinanda Peroutky,“ prozradila Milena Kalinovská, ředitelka Sbírky moderního a současného umění. Expozice se skládá z devíti odlišných témat, k vidění jsou různé druhy umění. Od soch, fotografií, map či videí až po běžně užívané věci, jakými jsou křesla, psací stroje či čajové sady. Návštěvníci se mohou na výstavě i aktivně podílet, pokud se zapojí do vytváření mapy volných asociací ke klíčovým slovům souvisejícím s tématem budování státu.

„Po bezmála čtvrtstoletí můžeme Československo sledovat nezaujatě – jako historické téma. Navzdory tomu budou vystavené exponáty zcela jistě probouzet i mnoho osobních vzpomínek. Chceme vyjít vstříc těm, kdo Československo zažili, a Národní galerie proto nabízí návštěvníkům starším 65 let na výstavu volný vstup,“ uvedla v tiskové zprávě kurátorka a spoluautorka výstavy Milena Bartlová.

Na své si ale přijdou i ostatní. V nabídce je celá řada doprovodných programů, mezi něž patří komentované prohlídky, architektonické vycházky, dílny, filmové projekce, literární čtení a další. Výstava potrvá do 7. února 2016.

Z Národní galerie Eliška Chocholová

Slovenský institut připomíná 200. výročí narození národního hrdiny Ľudovíta Štúra

Výstavou oslavuje Slovenský institut v Praze 200 let od narození politika, spisovatele a jazykovědce Ľudovíta Štúra (*29. října). K vidění bude do 5. ledna 2016.

Ľudovít Štúr je na Slovensku velice váženou historickou osobností. Byl nejvýznamnějším představitelem a přední osobností národního obrození v první polovině 19. století. Štúr kodifikoval spisovný jazyk založený na středoslovenských nářečích a významně se podílel také na slovenské žurnalistice. Od roku 1845 vydával Slovenskje národňje novini, které byly zaměřené na osvětovou činnost a sociální práva, obeznamovaly s kulturní tvorbou Slovanů a přinášely aktuální články o politické situaci doma i ve světě. V letech 1847 až 1848 působil jako poslanec uherského sněmu.

Vernisáž se konala ve čtvrtek 19. listopadu v prostorách Galerie Slovenského institutu v Jilské ulici. Výstavu, jež se skládá ze sedmnácti panelů, slavnostně zahájil slovenský velvyslanec Peter Weiss. „Dvousté výročí narození zakladatele slovenské politiky a tvůrce spisovné slovenštiny, to je něco, čeho si všechny národy u takovýchto osobností mimořádně váží,“ řekl mimo jiné.

Hosty čekal rovněž hudební doprovod v podání mladé houslistky a také přednes básně, kterou Štúr napsal své milované dívce. Autor výstavy Augustín Maťovčík všechny přítomné provedl a dodal jednu zajímavost: „Za posledních padesát let jsme nasbírali téměř tři tisíce bibliografických záznamů ze života Ľudovíta Štúra, ze kterých následně vytvoříme kýženou monografii.“

Veškerý text a obrázky z vystavených panelů obsahuje katalog vydaný k výstavě. Expozice je pak putovního charakteru, po Slovenském institutu se přesune do škol a do jiných institucí. Štúrovo dílo si Slováci připomenou ještě jednou, a to 12. ledna, na kdy připadne 160. výročí jeho nešťastné smrti. Byl postřelen na lovu a na následky zranění zemřel.

Z výstavy Jakub Pavlovský

Sobota plná dramatu, do třetího ročníku Noci divadel se zapojilo 130 tuzemských scén

Ani vítr, ani deštivé počasí neodradily rekordní počet fanoušků, aby vyrazili v sobotu 21. listopadu večer ven a zavítali se podívat na prkna, která znamenají svět. Letošní ročník nabídl ze všech tří zatím nejpestřejší program. „Máme vyšší počet měst, letos třicet šest, loni to bylo myslím dvacet osm. A máme i vyšší počet divadel. Po loňských sto dvaceti se nám letos přihlásilo sto třicet,“ prozradila organizátorka Adéla Vondráková za Institut umění – Divadelní ústav serveru iDnes.cz. Dodala také, že očekává ještě větší zájem než loni, kdy návštěvnost přesáhla 50 tisíc. A nepletla se – většina představení byla ještě před začátkem akce vyprodaná, komentované prohlídky měly obsazená všechna místa.

Jenom v Praze se zapojilo na padesát divadel, každé s vlastní nabídkou představení, koncertů, workshopů, přednášek, dílen, ukázek maskérské a kostymérské práce. Většina scén také pustila diváky do obvykle nepřístupných prostorů a provedla je po zákulisí a šatnách. Na jeviště vystoupili zvukaři, osvětlovači, inspicienti, rekvizitáři a další zaměstnanci podílející se na chodu představení, aby zájemcům vysvětlili, v čem spočívá jejich práce a proč je důležitá. V Divadelním ústavu se konal workshop Loutkové pohádky na útěku, kde si děti mohly vyrobit loutku z dřevěného polotovaru. Některé loutky si odnesly, některé budou zaslány do uprchlických táborů. Divadlo ABC zahájilo program swingovou tančírnou, divadlo Rokoko promítalo záznam inscenace Smutek sluší Elektře. První scéna Národního divadla zase lákala na představení Příběhy lišky Bystroušky. Ožila například i Knihovna Václava Havla, kam přijel brněnský soubor Divadla U stolu zahrát Audienci a Katastrofu Samuela Becketta.

Nebyla to ale zdaleka jen Praha, kde kulturní místa nešla spát. Do projektu se zapojilo jedenáct brněnských divadel, šest ostravských, Národní divadlo moravskoslezské, plzeňské Divadlo J. K. Tyla nebo třeba Klicperovo divadlo v Hradci Králové. Mimo scény v centrech přibyly i menší městské scény například v Chebu, Ledči nad Sázavou či Českém Krumlově, aby si na své přišli obyvatelé celé republiky.

Z Noci divadel Lucie Bečvářová

Představení o Evropě humorně ztvárnilo politiku EU. Nic víc nenabídlo

V nové budově Národního muzea v Praze se 19. a 20. listopadu konalo unikátní divadelní vystoupení s názvem Představení Evropa? Jaká bude? (v originále Preenacting Europe), jež zapojilo diváky do děje a připravilo poměrně zábavnou show, která se točila kolem volebního souboje tří fiktivních politických stran. Publikum se nechalo jejich představiteli přesvědčovat o správnosti a účelnosti jejich programu a poté volilo pomocí barevných papírků. Vzhledem k spíše úsměvnému ztvárnění však nedošlo na reálné problémy a o budoucnosti Evropy nebyla řeč vůbec.

Příchozí obdrželi při vstupu do sálu od asistentů tři listy barevného papíru, které sloužily jako hlasovací lístky. Postupně se jim představili tři charismatičtí německy mluvící lídři s různými programy a cíli a během vystoupení soupeřili o přízeň publika, kterému byl živě zprostředkováván český a anglický překlad. Lídři vyjadřovali své vize o sdílení kultury a hodnot mezi zeměmi EU, došlo i na otázku mobility pracovní síly a na uprchlickou krizi. Neprobíralo se ale, zda uprchlíky přijmout, či nikoliv, ale kam je ubytovat. Diváci poté, co jim jednotliví kandidáti sdělili své postoje, hlasováním barevnými lístky ovlivňovali celkové skóre stran a zvolili absolutního vítěze voleb.

Cílem představení pravděpodobně bylo zjednodušeně a vtipně ukázat divákům (většinou dětem ze zemí EU), jak funguje europarlament. Většina diskutovaných otázek byla vesměs zbytečná, kupříkladu jestli vytvořit novou hymnu EU, která bude složena z útržků hymen všech členských zemí, nebo zda pouštět živý přenos vánku ze švédských lesů, či chorálů z polských kostelů. Nebo zda by si měly členské země vyměňovat území k dosažení vysněné dovolené, či se dokonce spojit. Češi, chcete k moři? Připojte se k Řecku.

„Preenacting Europe je živá hra, která se zabývá plánováním evropské budoucnosti. Její diváci se podílejí na obsahu hry, sami prožívají, zažívají a spoluutváření představení,“ vysvětluje Nina Tecklenburg, umělecká vedoucí berlínské skupiny Interrobang na stránkách Protišedi.cz. Představení, v němž si kromě Tecklenburg zahráli i Till Müller-Klug a Lajos Talamonti, přivezly do Prahy festival Akcent (pořádaný divadlem Archa), Goethe-Institut, Pražský divadelní festival německého jazyka a Národní muzeum v Praze.

Z představení o Evropě Karel Bělohoubek

Nejen snímky, ale i výstavu a zajímavé hosty přinesl letošní Festival francouzského filmu

Milovníci francouzských filmů se konečně dočkali. Úspěšná komedie Rodinka Bélierových ve středu 18. listopadu v Praze slavnostně zahájila 18. ročník Festivalu francouzského filmu. Akce se uskutečnila také v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové a trvala do 25. listopadu.

V Praze se promítalo v kinech CineStar, Světozor, Lucerna a Kino 35. Svá díla osobně uvedli režiséři Xavier Beauvois, Arnauld Desplechin, Jean Pierre Améris, Peter Dourontzis a Julien Bisaro.

Festival nabídl 57 filmů, mezi nimiž bylo dvanáct předpremiér, sem patřily například Zbrusu nový zákon, Tři vzpomínky nebo již zmíněná Rodinka Bélierových.

V pražské části festivalu byly k vidění i snímky v sekci Výběr české kritiky. Šlo o filmy, které se setkaly s velkým ohlasem na mezinárodních festivalech, ale na české scéně zatím nemají svého distributora. Ty se utkaly o Cenu diváků TV5MONDE. Byly mezi nimi například thriller Aféra Clearstream, komedie Naše ženy a drama Zimní píseň.

Sekce ELLE(S) připomněla francouzské filmové hvězdy v dnes již kinematografické klasice. Zároveň také přiblížila vzájemné prolínání světa filmu a módy v dokumentu o historii časopisu ELLE. Do této sekce patřily například Zachraň si, kdo můžeš (život), Konečně neděle! či Bláznivý Petříček.

Ani letos nechyběl oblíbený Večer krátkých filmů, promítaly se například animovaný První podzim, Dej mi pět minut nebo Bloudění.

Sekci Filmové hity vévodil Dheepan, který letos získal Zlatou palmu na mezinárodním festivalu v Cannes.

V části pojmenované Zvláštní uvedení bylo možné zhlédnout dokument Podivuhodná kina: Lucerna 3D, který spadá do kolekce dokumentů Mythical Cinemas představující slavné kinopaláce světa. Diváci se mimo jiné mohli podívat na dokument 4 krát D a film Žárlivost.

Letošní ročník festivalu doprovázela výstava filmových plakátů – ON/A na plakátu 60. let, která chtěla uctít ženské ikony francouzské kinematografie 60. let, jako například Briggite Bardot nebo Cathrine Deneuve. Plakáty zapůjčil Národní filmový archív.

Mezi pořadateli festivalu byly již tradičně např. velvyslanectví Francie v České republice, Francouzský institut v Praze či společnost UniFrance films. Celá přehlídka proběhla v pietním duchu a uskutečnila se ve vší důstojnosti vzhledem k tragickým událostem z pátku 13. listopadu v Paříži a současné situaci ve Francii.

Anja Verem

Lucerna Music Bar rozezněly tóny rapované poezie Prago Union

Bezzubý Mácha naší doby Kato a jeho věrný společník DJ Maro opět klasicky v listopadu rozzářili Lucerna Music Bar, naplnili ho až po okraj diváky a předvedli, že si dvě ceny Anděl a označení jednoho z nejlepších tuzemských hiphopových interpretů právem zaslouží.

Letošní koncert byl ale výjimečný. Celý čtvrteční večer se nesl v duchu oslav. A že bylo co slavit! Tak třeba Prago Union slavilo první kulatiny svého debutového alba H. D. P. – Hrubej domácí produkt, a diváci tak mohli slyšet například skladbu Zvyřátka, jejíž videoklip byl oceněn na soutěži Golden Awards ve Švýcarsku. Doprovázející kapela Champion Sounds, která se dala dohromady právě při koncertu Prago Union v Lucerně před pěti lety, pak úspěšně završila svou první pětiletku na české hudební scéně a dosáhla, podle vlastních slov, konce svého začátku. Největším jubileem však byly 20. narozeniny samotného Lucerna Music Baru, kde se koncert odehrával.

Co by to ale bylo za oslavu, kdyby na ní nepřišli také hosté? Prago nenechalo nic náhodě a pro jistotu se domluvilo s trochou starých přátel, se kterými kdy spolupracovalo na písních ze svých desek, a tak se na pódium postupně podívali a Prago podpořili James Cole, Dědek, DeZrechts a Admirál Kolíbal.

O výběru doprovodných hudebních nástrojů se dá říci, že byl značně nezvyklý. Bicí, kytaru či mixážní pult by u hiphopového výstupu mohl čekat i jinak tohoto hudebního žánru neznalý člověk. O to neobvykleji pak vypadal výjev, kdy se vedle těchto nástrojů objevila basa, příčná flétna a cimbál, instrumenty viděné spíše na odpoledních folklórních zábavách než na nočních klubových koncertech.

Z koncertu Lukáš Nechvátal

Sport

Synot liga: Plzeň střídá Spartu ve vedení, Baník v kritické situaci

Čtrnácté kolo nejvyšší domácí fotbalové soutěže nabídlo jak porovnání celků bojujících o poháry, tak týmů, které mají sestupové starosti. Pozornost diváků a fanoušků se upírala především k zápasům Plzně s Mladou Boleslaví (1:0) a Liberce se Spartou (1:0). Na opačném konci tabulky se střetli Bohemians s Baníkem (3:1) a Jihlava porazila šesté Brno (2:0). Sparta nedokázala odpovědět na výhru Plzně a přišla o vedoucí pozici právě na úkor Západočechů. Na pohárových příčkách se drží Mladá Boleslav a Liberec. V boji o udržení ztrácejí Ostravané po další prohře s konkurentem v tabulce na předposlední Jihlavu už 8 bodů.

Prvním velmi sledovaným duelem byl zápas Plzně s Mladou Boleslaví. Domácí trenér Krejčí nechal některé opory sedět na lavičce a mladší hráči se mu odvděčili výhrou, kterou v 56. minutě obstaral Ďuriš. Středočechům na poslední chvíli vypadl ze sestavy Baroš, kterého nahradil Chramosta, jehož stoprocentní šanci ještě za stavu 0:0 zlikvidoval gólman Kozáčik. Přestože hráči Boleslavi po inkasované brance ukázali, že do Plzně nepřijeli pouze bránit, skóre se jim změnit nepodařilo. Plzeň tedy vyhrála 1:0 a posunula se před Spartu do čela tabulky.

Pražané se ovšem mohli na první příčku hned druhý den vrátit, v Liberci ale prohráli. Jedinou branku obstaral krásným volejem Delarge. Sparta si sice vytvořila velké množství příležitostí, jenže ty nedokázala proměnit. Byť tým z Letné prohrál, trenér Zdeněk Ščasný v rozhovoru pro iDnes.cz uvedl: „Až na v uvozovkách maličkosti nemám klukům co vytknout.“

Fanoušci i policejní složky velmi sledovali i duel předposledního s posledním, tedy Bohemians s Baníkem. V utkání, které provázela vynikající divácká kulisa, měli sice hosté více ze hry, doplatili však na neproměňování šancí a také na skvělou produktivitu klokanů. Do vedení poslal domácí Acosta, druhou a třetí branku přidal Schick. Za hosty stačil pouze snížit v 88. minutě Dostál. Baník tedy posedmé za sebou nezvítězil a se čtyřmi body je poslední.

V dalších utkáních vyloupila Slavia Slovácko, Zlín zvítězil v Příbrami a Jihlava získala důležité body po výhře nad Brnem. Jediné dvě remízy tohoto kola se narodily v Teplicích, které se rozešly v atraktivním utkání s Jabloncem 2:2, a v Olomouci, kde se v utkání domácích s Duklou Praha diváci branky nedočkali.

Výsledky 14. kola:
Viktoria Plzeň – Mladá Boleslav 1:0, Slovan Liberec – Sparta Praha 1:0, Bohemians Praha 1905 – Baník Ostrava 3:1, Slovácko – Slavia Praha 0:2, Příbram – Fastav Zlín 1:2, Vysočina Jihlava – Zbrojovka Brno 2:0, Teplice – Baumit Jablonec 2:2, Sigma Olomouc – Dukla Praha 0:0

Tabulka po 14. kole:
1.Viktoria Plzeň 32, 2. Sparta Praha 29, 3. Mladá Boleslav 27, 4. Slovan Liberec 26, 5. Slavia Praha 23, 6. Zbrojovka Brno 21, 7. Baumit Jablonec 20, 8. Fastav Zlín 20, 9. Teplice 18, 10. Příbram 17, 11. FC Slovácko 17, 12. Dukla Praha 16, 13. Bohemians Praha 1905 12, 14. Sigma Olomouc 12, 15. Vysočina Jihlava 12, 16. Baník Ostrava 4

Z Ďolíčku František Typovský

Liberec se osamostatnil v čele hokejové extraligy, Sparta porazila Plzeň v taháku kola

Ve 22. nedělním kole extraligy si vedoucí pozici upevnil Liberec, který vyhrál na domácím ledě nad Pardubicemi 2:1. Druhá Plzeň se ve šlágru kola utkala se Spartou. Ta dokázala na plzeňském ledě zvítězit 4:2 a přiblížila se třetí Mladé Boleslavi. Třinec se stále trápí, což dokazuje porážka od Brna 2:3. Úřadující mistr z Litvínova prolomil sérii porážek výhrou po nájezdech nad Chomutovem 3:2.

Zápas mezi Libercem a Pardubicemi nabídl jeden překonaný rekord hokejové extraligy. Liberečtí totiž vyslali na pardubického brankáře Maxwella 62 střel. I přes tuto převahu vyhrál Liberec pouze 2:1 a upevnil si tím první místo v tabulce před Plzní, která ztrácí čtyři body.

Hitem kola byl souboj mezi druhou Plzní a čtvrtou Spartou. První dvě třetiny gólové hody nenabídly. Naopak ta poslední byla střelecky bohatá a rozhodla o vítězství Sparty 4:2 na plzeňském ledu. Plzeň se po této porážce propadla na druhou pozici a Sparta se dostala na dostřel Mladé Boleslavi na čtvrté místo.

Loňský finalista Třinec se letos spíše trápí. Nic na tom nezměnil ani zápas 22. kola. V tom Třinečtí prohráli 2:3 s Brnem. Kometa Brno se po sérii venkovních zápasů konečně vrátila do domácí arény. Po tomto utkání vedení třineckého klubu oznámilo, že trenéry mužstva se stávají René Mucha a Marek Malík. Ti měli pouze dočasně nahradit odvolaného trenéra Jiřího Kalouse.

Litvínov se doma utkal v severočeském derby s Chomutovem. S tím potřeboval vyhrát, aby se odlepil z posledního místa tabulky. Dlouho držel těsný náskok 2:1 a vypadalo to na výhru za tři body. Tyto naděje zničil chomutovský Vondrka v 60. minutě. Nájezdy nakonec ovládl Litvínov, a přerušil tím sérii sedmi porážek. Chomutov i přes prohru bodoval už v šestém zápase v řadě.

Výsledky 22. kola: Karlovy Vary – Olomouc 1:2, Brno – Třinec 3:2, Litvínov – Chomutov 3:2 sn., Plzeň – Sparta Praha 2:4, Liberec – Pardubice 2:1, Hradec Králové – Mladá Boleslav 1:2 sn., Vítkovice – Zlín 3:2 sn.

Tabulka: 1. Liberec 45, 2. Plzeň 41, 3. Mladá Boleslav 40, 4. Sparta Praha 39, 5. Hradec Králové 38, 6. Olomouc 37, 7. Chomutov 34, 8. Brno 33, 9. Vítkovice 29, 10. Třinec 27, 11. Pardubice 24, 12. Karlovy Vary 21, 13. Litvínov 20, 14. Zlín 19

Zuzana Borová

Počasí

Konec listopadu byl chladný. Prosinec nebude jiný

Po nadprůměrných teplotách, které přinesly předchozí týdny, přišlo na konci listopadu náhlé ochlazení. Při průměrných teplotách v prosinci se budou rtuti teploměrů pohybovat kolem 0,2 °C. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou pro období od 23. listopadu do 20. prosince vydal v sobotu Český hydrometeorologický úřad.

Úhrn srážek v ČR v tomto období se bude pohybovat kolem 42 mm, což jsou v porovnání s minulými lety průměrné hodnoty. Nejméně deště a sněhu pak napadne v týdnu od 7. do 13. prosince.

Meteorologové nepředpokládají pro toto období žádné pokoření teplotních ani srážkových rekordů, které naměřili v předchozích letech. S nejnižší průměrnou teplotou tak zřejmě bude i nadále držet prvenství rok 1969, kdy v ČR panoval mráz -5,3 °C, a s nejvyšší rok 2006 se 4,5 °C.


Tomáš Sýkora