3. prosince 2015, Carolina č. 892

události od 25. listopadu do 2. prosince


Z domova

Kalousek se stal předsedou TOP 09. Kritizoval Babiše i Zemana

Očekávané změny ve vedení má za sebou nejsilnější opoziční strana TOP 09. O víkendu o nich rozhodl čtvrtý celostátní sjezd. Jediného kandidáta na post stranického lídra – Miroslava Kalouska – zvolili delegáti více než 80% většinou 148 ze 171 hlasů. Sám bývalý předseda Karel Schwarzenberg ho doporučil jako svého nástupce. Kalousek se ve svém kandidátském projevu tvrdě opřel do všech, kteří podle něj ohrožují demokratický vývoj České republiky. Pro jeho zachování je údajně ochoten spolupracovat s kýmkoli, kdo s ním tento cíl sdílí, tedy i s ČSSD.

Karel Schwarzenberg bude se stranou nadále spojen funkcí čestného předsedy, zároveň zůstane členem předsednictva s hlasem rozhodujícím. Navíc bude formovat zahraniční politiku strany. TOP 09 si vybrala také prvního místopředsedu a čtyři řadové místopředsedy. K jejich zvolení stačilo jedno kolo voleb. Post prvního místopředsedy získal poslanec Marek Ženíšek. Místopředsedkyněmi budou nově tři ženy. Delegáti na tyto posty zvolili poslankyně Markétu Adamovou, Helenu Langšádlovou a Jitku Chalánkovou. Trojici žen doplňuje poslanec Leoš Heger, kterého ve volbě podpořilo 96,5 %  delegátů. Exministr zdravotnictví dostal tedy nejsilnější mandát ze všech zvolených.

V padesátiminutovém kandidátském projevu mluvil Kalousek o své obavě z eskalující imperiální politiky Moskvy. V otázce zahraniční politiky se také dotkl veřejností velmi diskutovaného tématu migrační krize. Ta podle něj není nijak fatální hrozbou, pokud bude Evropská unie při jejím řešení postupovat jednotně. „Evropa je mnohem silnější, než si myslí Antievropané,“ konstatoval.

Kalousek se ostře vyjádřil i na adresu některých svých konkurentů z české politické scény. Je podle něj třeba zabránit sestavení vlády „generálního ředitele“ Andreje Babiše. Právě hnutí ANO, jehož je Babiš předsedou, by mohlo údajně pomocí praktik „korporátního řízení státu“ ohrozit dodržování osobních svobod v Česku. Nešetřil ani prezidenta Miloše Zemana. „Čím méně Evropské unie, tím více Moskvy, čím více Moskvy, tím více Zemanů a Babišů a čím více Zemanů a Babišů, tím méně opravdové demokracie,“ řekl.

Simon Dytrych

Pražský hrad poprvé hostí vánoční trhy, zahájila je první dáma

Trhy na náměstí U svatého Jiří a ve Stájovém dvoře zahájila poslední listopadovou neděli manželka prezidenta Ivana Zemanová, která slavnostně rozsvítila vánoční strom. Kvůli teroristickým útokům v Paříži panují v areálu přísnější bezpečnostní opatření, kromě policistů Hrad hlídají i vojáci Armády ČR. Vánoční trhy ve stínu svatovítské katedrály potrvají do 3. ledna.

„Říkali jsme si, že takové majestátní místo, jakým je Pražský hrad, si zaslouží mít své vánoční trhy, které nám tam při předvánočních procházkách chyběly,“ vyjádřila se pro iDnes.cz mluvčí hradních trhů Aneta Hoffmannová. Už během prvního víkendu je stihly navštívit tisíce návštěvníků, které přilákaly nejen stánky s tematikou tradičních českých Vánoc. Na nedělním zahájení vystoupil také dětský pěvecký sbor Rolnička, zpěvačka Iva Marešová nebo pochodová kapela Hudba Hradní stráže a Policie České republiky.

Ivana Zemanová zároveň pokračuje v tradici vánočních charitativních sbírek na pomoc ohroženým dětem, kterou pořádá už potřetí, celkově se konala osmnáctkrát. Poprvé přišla s myšlenkou v roce 1968 manželka prezidenta Ludvíka Svobody, Irena Svobodová. Olga Havlová tradici obnovila po revoluci a následovaly ji i Dagmar Havlová s Livií Klausovou. Výtěžek sbírky poputuje na SOS dětské vesničky, neziskovou organizaci, která pomáhá dětem vyrůstajícím mimo vlastní rodinu.

Šárka Tmějová

Strom se na Staroměstském náměstí rozsvítil už dopoledne. A pak každou hodinu znovu

Jindy to bývá slavnostní chvíle, tisíce lidí čekají, než se vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze naplno rozzáří do tmy. Letos však vedení města tradiční zahájení vánočních trhů zrušilo. Reagovalo tak na situaci po teroristických útocích v Paříži. V sobotu 29. listopadu se proto třiadvacetimetrový strom rozsvítil neohlášeně už dopoledne a pak opakovaně znovu každou hodinu.

Přitom v minulých letech odpočítávali slavnostní okamžik spolu s primátorem třeba herečka Libuše Šafránková či režisér Jakub Kohák. Tentokrát chtělo vedení města zamezit velké koncentraci lidí na jednom místě.

„Na doporučení městské a státní policie jsem se i přes svůj osobní nesouhlas rozhodla pro tento rok tradiční rozsvícení vánočního stromku zrušit. Osobně to ale vnímám jako přehnané bezpečnostní opatření,“ uvedla pro ČTK primátorka Adriana Krnáčová. Pražští politici s rozhodnutím Krnáčové většinou nesouhlasí. S kritikou přišel také spolek Naštvané matky, který za podpory Bloku proti islámu uspořádal průvod na Staroměstské náměstí. Sobotního průvodu se zúčastnila zhruba padesátka lidí.

Ve většině krajských měst se vánoční strom rozsvítil beze změn. Například v Brně se ozdoby rozzářily v pátek, v Liberci doprovázel sobotní začátek adventu přelet andělů.

Pražský vánoční strom pochází z České Lípy, kde rostl na pozemku továrny Fehrer Bohemia. Osmašedesátiletý smrk vážící bezmála sedm tun pokáceli, aby ustoupil rozvoji podniku.

Vendula Vrbová

Krátce z domova: ze Sněmovny a ze Senátu

* Pravicová opozice na pátečním zasedání Poslanecké sněmovny zablokovala schvalování návrhu zákona o zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Poslanci ODS, TOP 09 a Úsvitu s přednostním právem se čtyři a půl hodiny střídali u řečnického pultu a navrhovali změny v pořadu schůze, aby se na EET vůbec nedostalo. Obstrukce skončily před druhou hodinou odpoledne, kdy Sněmovna jednání přerušila do 8. prosince.

* Zákaz kouření se možná nebude týkat hostinců v obcích do 500 obyvatel. Návrh na úpravu zákona představili předseda zdravotnického výboru Poslanecké sněmovny Rostislav Vyzula (ANO) a místopředseda tohoto výboru Jaroslav Krákora (ČSSD). „Jestliže je na opravdu malých vesnicích jen jedna hospoda, bylo by to dost drsné zakazovat jim tam kouřit,“ citoval Vyzulu deník MF Dnes. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ale výjimku odmítá.

* Velký pátek se od příštího roku stane státním svátkem. Ve středu 2. prosince to nejtěsnější možnou většinou schválil Senát v rámci novely, které již chybí pouze podpis prezidenta Miloše Zemana. „Když chceme hájit křesťanské hodnoty, měli bychom hájit i jejich symboly,“ řekl v Senátu Jiří Čunek (KDU-ČSL). Proti byla většina senátorského klubu KSČM a SPO a třicet senátorů se hlasování zdrželo. Velký pátek patřil mezi státní svátky i v někdejším Československu, zrušil ho až komunistický režim v roce 1951. Dnes se oficiálně slaví například na Slovensku, v Německu, Rakousku a skandinávských zemích.

Jonáš Klos

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Do Paříže se sjeli státníci z celého světa. V pondělí začala klimatická konference OSN

Účast až padesáti tisíc lidí se očekává na jednadvacáté klimatické konferenci, která tento týden začala v Paříži. Jejím výsledkem by měla být dohoda států OSN o omezení globálního oteplování. Do Francie dorazili zástupci jednotlivých členských zemí. Českou republiku reprezentuje premiér Bohuslav Sobotka. Kvůli nedávným útokům v centru města museli pořadatelé několikanásobně posílit bezpečnostní opatření.

Cílem konference má být dohoda, která nahradí Kjótský protokol z roku 1997. Ten se ukázal jako neúčinný, když jeho opatření nedokázala zredukovat množství oxidu uhličitého v ovzduší. Česko společně s dalšími státy předložilo návrh v rámci Evropské unie, která chce do roku 2030 omezit množství vypuštěných skleníkových plynů do ovzduší o celých 40 procent.

Kromě zástupců mezivládních a nevládních organizací a agentur OSN se konference zúčastní i 25 tisíc zástupců vlád. Pozvání přijali například Barack Obama, Angela Merkelová nebo Vladimír Putin. Českou republiku zastupují premiér Bohuslav Sobotka, ředitel odboru změn klimatu Pavel Zámyslický a ministr životního prostředí Richard Brabec.

O víkendu se kvůli nadcházející konferenci sešli demonstranti v padesáti městech světa. Jelikož byly plánované manifestace ve francouzské metropoli z důvodu nedávných útoků zakázány, vytvořili aktivisté v centru Paříže pouze symbolický lidský řetěz.

Kateřina Zoubková

Ekonomika

Stavebnictví je na vzestupu, chybí ale kvalifikovaní pracovníci, znělo na Žofínském fóru

O současném stavu i budoucnosti stavebnictví, o dopravní infrastruktuře a nedostatku školených zaměstnanců se diskutovalo v pondělí 30. listopadu na Žofínském fóru v Praze. Před zaplněným velkým sálem paláce Žofín se vystřídalo pět řečníků, mezi nimi náměstek ministra průmyslu a obchodu a místopředseda Rady vlády pro stavebnictví Jiří Koliba či šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. „Stavebnictví je ve stadiu tonoucího plavce, který se už odrazil ode dna,“ zhodnotil aktuální situaci Koliba.

Skeptičtější stanovisko zaujal Koliba v otázce financování. Přestože se podle jeho slov situace zlepšuje, chybí dlouhodobější výhledy. Problém vidí také v klesající nabídce kvalifikované pracovní síly a legislativě ministerstev, podobně jako prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. „Nespolupráce zainteresovaných ministerstev je základním problémem, za naprosto absurdní považuji postoj Ministerstva životního prostředí,“ postěžoval si Matyáš a připomněl problémy provázející schválení novely stavebního zákona. Ten má vytvořit co nejméně náročné podmínky pro realizaci výstavby.

Ač patřil mezi pozvané, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) stejně jako ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na fóru chyběl. Brabcovy názory prezentoval ředitel odboru posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence Ministerstva životního prostředí Evžen Doležal, jenž mluvil o zpřísnění podmínek Evropské komise, což oddaluje přijetí novely. „Česká republika je závislá na čerpání finančních prostředků z Evropské unie, což do značné míry ovlivňuje stavebnictví,“ připomněl Doležal.

Hovořilo se i o návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok. Ředitel fondu Zbyněk Hořelica počítá bezmála s 66 miliardami, z nichž téměř 40 připadá na Ředitelství silnic a dálnic. To plánuje dostavbu D8 či další etapy modernizace D1, část peněz poputuje také na opravy silnic druhé a třetí třídy.

Z Žofínského fóra Michal Voráček

Česká republika je kulhajícím tygrem, tvrdí ekonomka Horská

Současný rekordně rychlý růst ekonomiky je nejspíš pouze dočasný, shodli se účastníci semináře, který pořádal Institut Václava Klause. Na diskusi s názvem Boom české ekonomiky – anomálie, nebo trvalý trend? v úterý 1. prosince v Autoklubu ČR v Praze vystoupili ekonomka Helena Horská, analytik Jan Skopeček, poradce ministra financí Aleš Michl a místopředseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. V příčinách tohoto jevu se ale jejich pohledy rozcházejí.

Jako první promluvila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, podle níž je letošní rok s více než 4% růstem pro českou ekonomiku výjimečný a další už tak úspěšné nebudou. Mezi důležité faktory zlepšující se situace podle ní patří například nízké ceny ropy, stabilní kurz české měny či vzrůstající spotřeba domácností. „Prohlašování se za ekonomického tygra Evropské unie je ale přehnané. Jsme tygrem s hendikepem, který kulhá na jednu nohu. Tento růst by v dalších letech neměl pokračovat,“ uzavřela řeč.

Ekonomický analytik Institutu Václava Klause Jan Skopeček vyjádřil nespokojenost s názory o kladném působení migrační krize na ekonomiku: „Irituje mě, když slyším, že migrační krize má pozitivní vliv.“ I podle něj je současný stav pouze dočasný, kritizuje též umělé oslabení koruny Českou národní bankou. „Snižuje motivaci pro české podnikatele,“ prohlásil. S jeho názorem se ztotožnil i poradce ministra financí Aleš Michl, podle kterého je česká ekonomika ve zvláštním stavu a v oběhu je příliš mnoho peněz.

V roce 2015 působí všechny složky poptávky pozitivně. Rovnováha je podle místopředsedy Českého statistického úřadu Marka Rojíčka hlavním důvodem kvalitního chodu české ekonomiky. „Dominantní vliv na dynamiku růstu má stále průmysl, ale pozitivně přispívají všechny výrobní sektory, což v minulosti nebylo standardem,“ řekl.

Ze semináře Šimon Tittel

Kultura

Nemocný Gott si pro čtyřicáté vítězství přišel osobně, rutinu narušil kontroverzní Ortel

Diváci v hledišti Státní opery v Praze aplausem vítali a ocenili Karla Gotta, který už počtyřicáté vyhrál anketu zpěváků Český (v minulosti Zlatý) slavík a stal se i absolutním vítězem. Navíc si pro cenu přišel osobně navzdory vážné nemoci a doporučení lékařů. Své kategorie ovládly v sobotu 28. listopadu opět Lucie Bílá a skupina Kabát. Rutinu posledních let narušila kontroverzní skupina Ortel, která bodovala mezi zpěváky i kapelami.

„Mám rád tu chvíli napětí, řekl jsem si - nesmíš chybět ani tentokrát. Proč se připravit o tu chvíli radosti, kdyby to třeba náhodou dopadlo. A vidíte, dopadlo,“ prohlásil Gott a poděkoval fanouškům, že mu dodávají sílu.

Šestasedmdesátiletý Gott se totiž od začátku listopadu léčí z nádorového onemocnění mízních uzlin, po víkendu se musel vrátit do nemocnice na další chemoterapii. Lékaři ho také od přebírání ceny odrazovali, jeho účast nebyla jistá do poslední chvíle. Do Státní opery dorazil s manželkou Ivanou až těsně před vyhlášením kategorie zpěváků.

V ní skončil druhý stejně jako v předchozích letech Tomáš Klus, ale obvyklá jména na třetí pozici vystřídal Tomáš Ortel, jehož kapela uspěla i mezi skupinami. Dokonce se vyšvihla na druhé místo za vítězný Kabát a před třetího Kryštofa.

Přitom kritici jí vyčítají, že se v textech vymezuje proti menšinám, že využívá strachu z islámu, lídr skupiny působil v kapele Conflict 88, jejíž číslice v názvu jsou zažitou šifrou pro nacistický pozdrav. „Kvůli očerňování naší kapely měli naši fanoušci snahu nás sem poslat,“ citovala Ortela ČTK.

To mezi zpěvačkami zůstalo vše při starém: bronzovou slavicí se stala Ewa Farna, stříbrnou Lucie Vondráčková a zlatou poosmnácté Lucie Bílá. Cenu Rádia Impuls získal David Deyl a jeho píseň V ozvěnách. Hvězdou internetu i objevem roku je kapela Slza. Slavík bez hranic opět patří slovenská skupině No Name.

Sobotním večerem provázel Libor Bouček, který Slavíky moderoval již potřetí. V úvodu přenosu zazpívala Lucie Bílá se skupinou Arakain, v průběhu pak ještě vystoupili No Name s průřezem svých největších hitů a novinkou S láskou, Lucie Vondráčková s písní Hop Hej, Xindl X s Mirkou Miškechovou a jejich československou písní Cudzinka v tvojej zemi, skupina Chinaski zahrála píseň Punčocháče a vystoupila také skupina Slza.

Kristýna Vlasáková

Bratři v triku slaví sedmdesáté výročí a ovládli Strahovský klášter

Od 25. listopadu do konce roku potrvá v Praze unikátní výstava k sedmdesátému výročí filmového studia Bratři v triku. Návštěvníci se mohou v reprezentativních prostorách Strahovského kláštera seznámit s poválečným vývojem české animované tvorby. Kromě ukázek mnoha obrázků a filmů je k vidění i část materiálu, užívaného při jejich výrobě.

„Tvorbu studia Bratři v triku považujeme za kulturní bohatství. Podle našeho názoru je v současné době v České republice neprávem opomíjena,“ říkají autorky výstavy Jana Sommerová a Maria Axamitová. „Už od svého vzniku v roce 1945 spolupracovaly se studiem špičky osobností české kultury a umění. Mezi nejznámější patří Jiří Trnka, Eduard Hofman, Zdeněk Miler, Zdeněk Smetana, Stanislav Látal, Jiří Brdečka, postupně se přidávali Adolf Born, Jiří Šalamoun, Václav Mergl, Petr Poš, Pavel Koutský, Vratislav Hlavatý a Michaela Pavlátová. Rádi bychom nejen tyto osobnosti a jejich tvorbu představili prostřednictvím originálních ultrafánů, scénářů, výtvarných návrhů, modelů, plakátů a fotografií ze studia. Většinu z vystavených exponátů nám zapůjčili sami autoři nebo jejich dědicové. Některé exponáty bude moci veřejnost spatřit vůbec poprvé. Nesmírně si ceníme, že se nám je podařilo získat,“ citují vyjádření autorek stránky www.bratrivtriku70.cz.

Ve studiu vznikly dnes již kultovní animované postavy jako Mach a Šebestová, Křemílek a Vochomůrka, Rumcajs či Maxipes Fík. Vůbec prvním počinem Bratří v triku byl snímek Jak zasadil dědek řepu, který natočil v roce 1945 Jiří Trnka. Mezi největší úspěchy studia patří Oscar za snímek Munro z roku 1960 a mnoho oscarových nominací, což se předtím žádnému českému filmu nepodařilo.

Výstava je určena všem věkovým kategoriím. Pořádá ji Jana Sommerová ve spolupráci s Královskou kanonií premonstrátů na Strahově a Českou televizí pod patronátem Miroslava Táborského, Libuše Čihařové, Kateřiny Krejčí a Jana Trnky. „Na nápad uspořádat výstavu k letošnímu kulatému jubileu studia Bratři v triku jsme přišly během spolupráce na výstavě Večerníček slaví 50 let. Kde jsem se poprvé setkala s výtvarnicí Marii Axamitovou, která dlouhá léta pracovala na kreslených filmech a seriálech právě ve studiu Bratři v triku. Tehdy jsme se rozhodly pokusit se tuto srdcovou záležitost zrealizovat,“ dodává Sommerová.

Z výstavy Marek Černovský

Kafe a cigárko. Herečka Marie Doležalová uvedla knižně svůj blog

Dav lidí napjatě očekávajících debutující autorku téměř zaplnil celé jedno patro největšího pražského knihkupectví. Marie Doležalová, známá herečka a blogerka, představila v pátek 27. listopadu v Paláci knih Luxor knižní verzi osobitého blogu Kafe a cigárko. Pokřtít její nové dílo přišla i řada významných hostů, například herec Ivan Trojan či ředitelka Divadla Na Fidlovačce Eliška Balzerová, kde Doležalová hraje.

„Ta kniha je velmi otevřená a na Marii oceňuji, s jakým nadhledem se na všechny věci okolo dokáže podívat,“ chválil Trojan, podobně jako další pozvaní, styl jejího psaní. Přečetl také ukázku z knihy o natáčení jejich společné milostné scény, která rozesmála všechny přítomné. Mimo slavných kolegů z herecké branže si blogerka ke křtu přizvala i zástupkyni nakladatelství Domino Karin Lednickou a svého bývalého učitele českého jazyka z gymnázia Zdeňka Tlučhoře.

Kniha je výběrem z populárního blogu Kafe a cigárko, který letos získal Magnesii literu a čerstvě i Křišťálovou lupu. Přes šedesát kapitol líčí příběhy jednoho roku hereččina života, kde své povolání humorně a s nadhledem popisuje, a shazuje ho tak z pomyslného piedestalu výjimečnosti. Publikaci doplňují i fotografie, vtipné komiksy či ilustrace, za nimiž stojí Jan Hoffman.

„O knihu se teď budu starat tak, že si ji dám na noční stolek a budu se jí každý den po celý rok kochat,“ zakončila s humorem křest sama autorka. Část peněz z prodeje publikace půjde na dobročinné účely, z každého nákupu poputuje 20 korun na konto Pomozte dětem, jehož je osmadvacetiletá Doležalová patronkou.

Svůj blog začala psát v srpnu 2014 a její pravidelné příspěvky zanedlouho zaznamenaly obrovský úspěch. Momentálně se v textech zaměřuje hlavně na působení v taneční soutěži StarDance.

Z Paláce knih Jiří Kordík

Češi proti Čechům. Kratochvílův dokument upozorňuje na rasismus

Všichni mají české občanství, ale ne všichni Romové se cítí být Čechy a ne všichni bílí je za ně považují. Režisér, scenárista a kameraman Tomáš Kratochvíl zachytil soužití dvou etnik. Ocitl se uvnitř obou táborů: v roce 2013 osm měsíců žil a točil v romském ghettu v Předlicích v Ústí nad Labem, zároveň se zúčastnil řady protiromských demonstrací. Vlastní postřehy a zážitky nyní ukazuje v dokumentu Češi proti Čechům, který vstupuje do kin 3. prosince.

Snímek se původně jmenoval Gadžo, popisoval život bílého muže v romském ghettu a Česká televize jej odvysílala v rámci projektu Český žurnál. Dokument Češi proti Čechům vychází ze stejného materiálu, ale většina autorovy pozornosti se v něm obrací právě na rasový konflikt. „Gadžové a cigáni se spolu musí začít bavit, nesmí ze sebe mít navzájem strach. Jinak nás všechny zničí to stupidní šílenství,“ obává se rasismu mladý režisér.

Kratochvíl ve filmu, jenž vznikal v době eskalujících sporů a konfliktů, ukazuje muže, kteří se s tyčemi a sekerami vydali do romského ghetta. Zachycuje také drsné demonstrace proti Romům v Duchcově, Ostravě nebo Ústí nad Labem. Vůdce jedné z takových akcí prohlásil, že ji svolal, aby „lidi povstali a konečně je všechny povraždili.“ Nenávistná slova slýchal filmař i od řady dalších občanů, ačkoli důvod zloby většina z nich definovat nedokázala.

Na druhé straně viděl romskou pohostinnost, družnost i kulturu, ale také strach z rasistů a nezaplacené nájmy. S rodinou, u níž přebýval, se Tomáš Kratochvíl velmi spřátelil. „Žiju s cigánama a mám je rád, i když to nejsou žádní andílci a ani je tak nechci ukazovat. Svoje narozeniny oslavím v ghettu a pozvu celou svou bílou rodinu,“ řekl při natáčení.

Kontrast postavený na vyhrocených demonstracích a detailní pohled na jedinou rodinu mu kritika vyčítá, stejně jako výběr dotazovaných. „Kratochvíl se ptá Romů i bílých, byť je zjevný jak výběr hlasů z řad nejbizarnějších křiklounů, tak tábor, jemuž patří autorovy osobní sympatie,“ hodnotí recenze MF Dnes.

„Divák se stihne blíž seznámit jen s jednou romskou rodinou a části publika bude dokument připadat příliš idylický. Kratochvíl však ukazuje způsob, jakým se o Romech dá natočit dobrý film,“ hodnotil Rozhlas.cz původní snímek Gadžo, z něhož Češi proti Čechům vycházejí. Novější dokument ocenila také porota na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2015, kde získal zvláštní uznání v kategorii Česká radost.

Z projekce Kateřina Navrátilová

Zrnka písku v Národním technickém muzeu ukazují život a památky Blízkého východu

Černošská žena s dítětem, monumentální pyramidy či starobylé chrámy a snad na všech snímcích všudypřítomný písek, jenž dal výstavě i název. Expozice Zrnka písku – 100 let fotografování Blízkého východu v českých zemích líčí místa v Palestině, Egyptě či Sýrii, jak je zachytili čeští fotografové. Zájemci si ji mohou prohlédnout v pražském Národním technickém muzea od 3. prosince do 22. ledna.

„Vystavené snímky mají po stránce technické a umělecké i dokumentační hodnotu. Mnohá vyfotografovaná místa dnes už vypadají jinak,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr na tiskové konferenci v úterý 1. prosince.

Výstava představuje fotografie českých vědců a cestovatelů, například Jiřího Baumana, Jaroslava Petrboka, Karla Malého-Tatranského nebo Otýlie Malé-Tatranské. Jsou to novodobé zvětšeniny z dochovaných originálních autorských negativů, které archivuje Národní muzeum. Autorkou zvětšenin je zároveň kurátorka výstavy Tereza Kabůrková.

Výstava vznikla ve spolupráci Národního technického muzea a Akademie múzických umění, respektive kabinetu restaurování fotografie na Filmové a televizní fakultě. „Velmi si vážím této spolupráce, převážně proto, že se jedná o uměleckou školu,“ dodal Ksandr.

Z tiskové konference Nikola Páleníčková

Sport

Plzeň je v půlce fotbalové ligy první před Spartou, Slavia se dotahuje na čelo

Fotbalová liga je v polovině a první místo patří úřadujícímu mistrovi z Plzně. Obhájce v 15. kole zvítězil v Jablonci, utkání proti Brnu zvládla také druhá Sparta. Naopak Liberec prohrál ve Zlíně a pustil před sebe rozjetou Slavii. Zaváhala také třetí Mladá Boleslav, a vedoucí duo tak v čele odskočilo.

Sparta zatím doma neztratila ani bod a tuto bilanci chtěla potvrdit i v pondělí 30. listopadu v zápase s Brnem. Proti houževnatému soupeři se ale na vítězství pořádně nadřela. Zbrojovka na začátku utkání přečkala tlak domácích a po půlhodině hry sama udeřila. Po chybné rozehrávce domácího Costy skvěle sehrála brejk, na jehož konci Keresteš krásně přihrál Řezníčkovi, který obešel brankáře Bičíka a trefil se do odkryté branky. Sparťané po obdrženém gólu viditelně znervózněli a nepřesnostmi darovali hostům několik šancí k navýšení skóre. Přestože domácí už do přestávky neinkasovali, doprovázel je do kabin naštvaný pískot asi pěti tisícovek diváků.

Ve druhém poločase měla Sparta převahu, dlouho se ale proti dobře hrajícímu soupeři nedokázala prosadit. Zlom přišel až v 68. minutě, kdy sparťané otočili skóre v rozmezí dvou minut. Nejprve se střídající Konaté trochu se štěstím prokličkoval do pokutového území, kde se míč přes Lafatu dostal k Julišovi a ten se trefil přesně k tyči. Hned vzápětí našel opět Konaté před bránou Lafatu, který v pádu poslal hlavou míč do sítě. Brňané se ještě pokoušeli o vyrovnání, největší šanci ale Kerekešovi a dorážejícímu Škodovi zhatil brankář Bičík.

Vedoucí Plzeň se představila v Jablonci, kterému se v tomto ročníku nedaří. Vyhrál jediný domácí zápas a zůstává za očekáváním ve středu tabulky. A nic na tom nezměnil ani zápas proti mistrovi, kterému v nepříjemném zimním počasí zařídil vítězství hlavičkou Baránek. Západočeši si v polovině ligy zajistili titul „půlmistra“. „Pohled na tabulku je samozřejmě příjemný, ale to důležité se bude počítat až na konci,“ řekl po zápase plzeňský trenér Karel Krejčí pro iDnes.cz.

Nováček ze Zlína je jedním z překvapení sezony a v pondělí to potvrdil domácí výhrou 2:0 proti Liberci, který mu to ale bezzubým výkonem značně usnadnil. Hosté tak klesli na páté místo a na pohárovou čtvrtou příčku pustili Slavii, která si doma poradila s Příbramí v poměru 2:1.

Výsledky 15. kola: Sparta – Brno 2:1, Jablonec – Plzeň 0:1, Zlín – Liberec 2:0, Slavia – Příbram 2:1, Mladá Boleslav – Bohemians 1:1, Dukla – Teplice 4:0, Olomouc – Slovácko 2:0, Ostrava – Jihlava 1:2.

Tabulka: 1. Plzeň 35, 2. Sparta 32, 3. Mladá Boleslav 28, 4. Slavia 26, 5. Liberec 26, 6. Zlín 23, 7. Brno 21, 8. Jablonec 20, 9. Dukla 19, 10. Teplice 18, 11. Příbram 17, 12. Slovácko 17, 13. Olomouc 15, 14. Jihlava 15, 15. Bohemians 13, 16. Ostrava 4

Z Letné Šimon Tatíček

Na venkovním ledě jako na domácím. Pardubice i podruhé letos podlehly Spartě

Letošní rekordní návštěva v O2 areně viděla, jak sparťanští hokejisté v rámci 24. kola české nejvyšší soutěže bez problému zdolali Pardubice 3:0. Na vítězství se gólově podíleli Adam Polášek, Lukáš Klimek a do prázdné branky skóroval Michal Čajkovský. Pardubičtí hráči tak ani podruhé v sezoně Spartu neporazili a podlehli jí jak na vlastním ledě, tak teď venku.

Sparta před necelými devíti tisíci diváky zvítězila jednoznačně, ačkoliv do utkání vstupovala značně oslabená bez tradičních opor, jakými jsou kapitán Jaroslav Hlinka, Daniel Přibyl nebo klíčový obránce Michal Barinka. Pardubice doplatily především na čtyři nevyužité přesilovky a na špatnou koncovku. „Začátek byl hodně těžký, oni dobře bruslili, my jsme nestíhali. Rozehráli jsme se až ve třetí třetině, a i když jsme pár šancí měli, využít jsme je nedokázali. Sparta už si to pohlídala,“ hodnotil utkání David Tomášek, sparťanský odchovanec ve službách Pardubic.

Lví podíl na vítězství domácích měl dvaadvacetiletý Jan Lukáš, který se pomalu ale jistě dostává na pozici prvního brankáře. V utkání vychytal první nulu v rudém dresu. „Jsem rád, ale to je zásluha toho týmu, že Pardubice neměly takové šance jako v jiných zápasech. Musím prostě všem poděkovat,“ řekl Lukáš.

Sparťané se díky vítězství posunuli na třetí místo v tabulce, na druhou Plzeň ztrácející dva body, přičemž ale mají ještě dva zápasy k dobru. Pro Pardubice znamená třetí prohra v řadě jedenácté místo, a tak se ani pomocí trenérské změny zatím z krize nedostaly. Extralize i nadále vévodí Liberec, naopak na dně tabulky se trápí mistrovský Litvínov.

Výsledky 23. kola: Třinec – Sparta 4:2, Olomouc – Liberec 2:1, Chomutov – Brno 4:2, Mladá Boleslav – Plzeň 7:6SN, Zlín – Hradec Králové 2:1, Karlovy Vary – Vítkovice 1:3.
Výsledky 24. kola: Litvínov – Karlovy Vary 1:4, Vítkovice – Olomouc 4:0, Liberec – Zlín 5:1, Hradec Králové – Chomutov 2:4, Sparta – Pardubice 3:0, Plzeň – Třinec 3:2SN, Brno – Mladá Boleslav 3:0. Dohrávka 6. kola: Zlín – Pardubice 1:3.

Tabulka po 24. kole: 1. Liberec 48, 2. Plzeň 44, 3. Sparta 42, 4. Mladá Boleslav 42, 5. Chomutov 40, 6. Olomouc 40, 7. Hradec Králové 38, 8. Brno 36, 9. Vítkovice 35, 10. Třinec 31, 11. Pardubice 27, 12. Karlovy Vary 24, 13. Zlín 22, 14. Litvínov 20.

Z pražské O2 areny Vladimír Grebennikov

Krátce ze sportu: Strachová i biatlonisté na třetím místě, Vrabcová přerušila sezonu

* Česká slalomářka Šárka Strachová vstoupila do nové sezony Světového poháru úspěšně. V neděli 29. listopadu vybojovala v Aspenu třetí místo. Den před tím přidala ještě na stejné sjezdovce, kde vyhrála závody prestižního seriálu v letech 2008 a 2009, místo čtvrté. „Určitě spokojenost, na úvod sezony je to výborný první krok,“ řekla Strachová pro iDnes.cz. Oba závody vyhrála domácí Američanka Mikaela Shiffrinová, která nadělila v obou dnech své nejbližší soupeřce více než 2 vteřiny. V sobotu porazila druhou Slovenku Veroniku Velez Zuzulovou dokonce o 3,07 sekundy, což se ještě nikomu nepovedlo.

* Na úvod nového ročníku závodů se blýskli i čeští biatlonisté. Smíšená štafeta ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec obsadila ve švédském Östersundu třetí místo s odstupem 1:11 za prvním Norskem. Druzí skončili Němci. Vítková sice chybovala na střelnici, ale předávala v kontaktu s čelem závodu na sedmém místě. Soukalová vytáhla štafetu na chvíli dokonce i na první místo a Šlesingrovi předávala s minimální ztrátou na místě druhém. Osmý nejlepší muž minulé sezony se propadl po problémech na střelnici na třetí příčku a Moravec už ji udržel až do cíle. „Ve smíšené štafetě delší dobu patříme mezi favority a já jsem strašně rád, že jsme to potvrdili,“ hodnotil šéftrenér Ondřej Rybář pro Českou televizi.

* Sezonu odstartovali o víkendu ve finské Ruce také běžci na lyžích. Petra Nováková dokončila závod na 10 kilometrů na 18. místě, Karolína Grohová si o den dříve zajistila 24. příčkou ve sprintu životní výsledek. Jiné starosti řeší dlouhodobá česká jednička Eva Vrabcová-Nývltová, která sezonu musela přerušit a je v nemocnici. „Trpím poruchou příjmu potravy, i když toto onemocnění má odlišné příznaky než klasická anorexie,“ uvedla pro iDnes.cz. Jak dlouho bude chybět, není zatím jasné.

Jakub Borovský

Počasí

Počasí

Na příštích sedm dní si pro nás příroda ani meteorologové v Českém hydrometeorologickém ústavu nechystají žádná velká překvapení. Pokud si ale neradi zvykáte na téměř mrazivé počasí posledních dní, předpokládané teploty vzduchu pro příští týden by vám mohly přinést alespoň malé potěšení.

Od čtvrtka do soboty se bude situace vyvíjet v trendu několika posledních dní. Vítr zeslábne, ale denní teploty se budou stále držet mezi 4 a 9 °C, v noci pak někdy klesnou až k bodu mrazu. Oblohu budou alespoň částečně zakrývat mraky a v noci ze soboty na neděli s nimi přijde i déšť.

V neděli očekáváme oteplení k 8 až 12 °C, noční teploty se budou pohybovat mezi 3 a 7 °C. Teplejší počasí ale podle meteorologů dlouho nevydrží.

Jonáš Klos