17. prosince 2015, Carolina č. 894
události od 9. do 16. prosince
Vánoční a novoroční přání
Jsou věci, které nás naštvou, překvapí, rozněžní, vytočí, rozpláčou nebo možná rozesmějí. Život je jich plný, těch okamžiků, které se někdy marně snažíme chytit a sevřít v dlani. Nakonec všechny utečou. Proklouznou mezi prsty. Ale některé z nich se neztratí. Zůstanou v nás napořád.
Stejně jako události končícího roku, kterých nebylo málo. Možná, že je právě teď, po roce plném krizí, bojů a teroristických útoků, mnohem důležitější zastavit se a odpočinout si ve společnosti našich blízkých a připravit se na to, co nám přinese příští rok.
Do něj bychom Vám rádi popřáli jen to nejlepší, mnoho úspěchů a pevné zdraví. Doufáme, že alespoň při rozbalování dárků zapomenete na okolní nešvary a křivdy a tím dalším, co Vám utkví v paměti, bude radost a pohoda svátků vánočních.
Za redakci Nikola Páleníčková
Z domova
Boj o evidenci tržeb pokračuje, opozice opět zablokovala jednání
Ani po pětihodinové mimořádné schůzi nedokázala vláda prosadit zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Stejně jako před dvěma týdny, i v pátek 11. prosince jí v tom svými obstrukcemi zabránila pravicová opozice. Podle ní nový systém poškodí drobné živnostníky. Vládní koalice si od jeho zavedení naopak slibuje lepší výběr daní. „Neumím si představit, že bychom to neprosadili,“ sdělil serveru iDnes.cz ministr financí Andrej Babiš po schůzi přerušené do příštího pátku.
Při pátečním jednání se vládě podařilo schválit pouze program mimořádné schůze. Sněmovna na návrh místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka stanovila pevný bod o jeho hlasování na jedenáctou hodinu. Z tohoto důvodu přerušila v 11 hodin předsedající schůze Jaroslava Jermanová (ANO) projev předsedy ODS Petra Fialy a nechala o programu hlasovat.
Fiala se proti tomuto kroku ostře ohradil. „Toto pošlapání parlamentní demokracie nemá po roce 1989 obdoby. Připadal jsem si jako ve Venezuele, ne v České republice s demokratickou tradicí,“ vyjádřil se na tiskové konferenci ODS. Jeho stranický kolega Marek Benda navíc uvedl, že se ODS chystá obrátit na Ústavní nebo Nejvyšší správní soud.
S postupem Jermanové nesouhlasil ani šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Takovou věc jsem nezažil od roku 1998, kdy jsem ve Sněmovně,“ řekl podle iDnes.cz. Sám svým projevem vyplnil zbytek času, když tři hodiny hovořil o loňském výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Babiš označil Kalouskův projev věnující se zcela jinému tématu za „aroganci a pohrdání parlamentem“. Diskuse k evidenci tržeb skončila ve dvě hodiny, poslanci pokračovali běžným programem.
EET je klíčovým zákonem ministra financí Babiše a vláda ji považuje za svou prioritu. Zákon si klade za cíl omezit šedou ekonomiku a lépe vybírat daně. V první vlně by se jeho zavedení mělo týkat restaurací, hotelů a stravovacích zařízení, následně i firem v oblasti velko- a maloobchodu. V případě uvedení EET do praxe by obchodníci měli povinnost vydat zákazníkům účtenku. Ministerstvo financí se touto koncepcí inspirovalo v zahraničí a slibuje si ročně vybrat až o 12 miliard korun více na DPH. Zákon měl původně začít platit v lednu příštího roku, termín se ale již několikrát odkládal.
Michal Voráček
Česko přijme 135 křesťanských uprchlíků z Kurdistánu a Libanonu
Vláda schválila návrh na přemístění 37 uprchlických rodin do České republiky. „Jedná se o příslušníky křesťanské menšiny, kteří se v důsledku agrese Islámského státu v Iráku ocitli ve velmi těžké životní situaci,“ citoval iDnes.cz premiéra Bohuslava Sobotku. Ministři rozhodnutí o přijetí uprchlíků, kteří pocházejí z oblastí Kurdistánu a Libanonu, oznámili 15. prosince po jednání vlády.
Rodiny by měly do Česka přiletět ve třech fázích, od ledna do dubna. Ministerstvo vnitra uvedlo, že první skupina 23 osob dorazí do konce ledna. Mezi vybranými jsou rodiny s dětmi, vdovy a sirotci. Polovina mužů a téměř třetina žen má podle ČTK vyšší vzdělání. Uprchlíci se po příjezdu podrobí přijímacímu procesu. Začnou se učit česky, poté se rozdělí do skupin a v nich se následně přesunou do některých krajských měst.
Na přesídlení se budou podílet církevní instituce a nezisková organizace Nadační fond Generace 21, která financuje většinu nákladů na přesun.
Jiří Kordík
Debata o prezidentu Benešovi: logický nástupce Masaryka a žádný zbabělec
Výjimečný státník, kterého je důležité si pro jeho nadčasový pohled na svět stále připomínat, shodli se v názoru na druhého československého prezidenta účastníci semináře Edvard Beneš – 80 let od volby prezidentem. V úterý 15. prosince jej v prostorách pražského Autoklubu pořádala Společnost Edvarda Beneše a Institut Václava Klause.
Někdejší hlava státu se ujala moderování večera věnovaného jednomu ze svých prvorepublikových předchůdců. Jako první dostal slovo Robert Kvaček, emeritní profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který v plném sále Autoklubu podrobně rozebral Benešovu dlouhou cestu do prezidentského křesla. „Masaryk si byl už při vzniku republiky jistý, že jeho nástupcem se musí stát Beneš,“ řekl Kvaček. Na jeho slova poté plynule navázal děkan Právnické fakulty UK Jan Kuklík. Ten se zaměřil na Benešův nejasný politický statut v době londýnského exilu. „Plány na obnovení Československa byly v té době nereálné, Beneš ale přemýšlel dopředu,“ řekl Kuklík.
V tom s ním souhlasili i další přednášející. Profesor Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Jaroslav Hroch označil názory, které hodnotí Benešův odchod do Londýna jako zbabělý, za „protektorátní lži“ a vyzdvihl jeho důraz na ideu homogenního národního státu. Tuto myšlenku dále rozvinul Jiří Weigl, výkonný ředitel Institutu Václava Klause. Posledním řečníkem byl Pavel Carbol, předseda Společnosti Edvarda Beneše. Ten promluvil o historii institucí připomínajících druhého prezidenta ČSR. „Bez Beneše by republika neexistovala,“ dodal na závěr.
Bývalý prezident Václav Klaus jednotlivé příspěvky doplňoval krátkými komentáři k Benešovým myšlenkám a satirickými poznámkami ke stavu dnešní EU. Ta je podle něj „novým nástrojem německé hegemonie nad Evropou, proti které Beneš bojoval“. Seminář zakončila krátká diskuse.
Z debaty Jonáš Klos
Stále se točíme v jednom kruhu, popisuje Kellerova nová kniha Odsouzeni k modernitě
V příjemném prostředí pražské Literární kavárny Řetězová uvedl v neděli 13. listopadu český sociolog, europoslanec za ČSSD a spisovatel Jan Keller svou novou knihu esejů Odsouzeni k modernitě. Neotřelým humorem pobavil přítomné, kterých dorazilo několik desítek. Velmi dobrou atmosféru podpořili také autorovi hosté, jimiž byli patronka knihy Ilona Švihlíková, ilustrátor Boris Jirků a nakladatel Zdenko Pavelka.
„Konečně jsem po svých třiceti knihách vydal něco, co dokonce jako opravdová kniha vypadá,“ usmál se autor. Jeho dílo totiž poprvé zdobí ilustrace, o něž se postaral Jirků. „Musím přiznat, že jsem se do knihy velmi začetl,“ chválil ilustrátor.
Publikace se nekřtila šampaňským, jak je zvykem. „Jen se tím ty knížky poničí, to bychom přece nechtěli,“ pobavil hosty nakladatel Pavelka. Knihu tak slovy uvedla Švihlíková: „Je pro mne velká čest, že tu mohu být. Honza píše opravdu skvěle a nejvíce se mi na něm líbí, že jeho texty jsou schopni pochopit i lidé bez několika titulů před a za jménem. Přeji této knize hodně čtenářů a úspěchů, a to nejen komerčních, ale také intelektuálních, které jsou možná ještě důležitější.“
Keller se v této knize zabýval domněnkou, že společnost se pohybuje v kruhu již od dávných časů, kdy řešila velmi podobné problémy. Svá tvrzení dokládá na textech různých autorů – Karla Čapka, Honoré de Balzaca, Thomase Manna a dalších.
Křest uzavřela diskuse, v níž autor odpovídal na dotazy hostů. Třeba také, jak by řešil situaci, kterou v knize popisuje. „Řešení situace neznám. Nebo raději znát nechci, protože by mi pak všichni akorát vytýkali, že chci ovlivňovat okolí,“ poznamenal.
Z uvedení knihy Jakub Borovský
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Ekonomika
Poslanci schválili státní rozpočet, přidali vysokým školám i důchodcům
Ve středu 9. prosince Poslanecká sněmovna schválila konečné znění zákona o státním rozpočtu pro rok 2016. Podpořilo ho 102 přítomných koaličních poslanců a dva opoziční. Zbytek opozičních politiků hlasoval proti. Základní podobu rozpočtu poslanci odsouhlasili již v říjnu. V závěrečném čtení se prosadily pouze dílčí změny. Sněmovna schválila rozpočet se 70miliardovým deficitem a s výdaji 1,251 bilionu korun. „Už je trošku líp,“ řekl podle iDnes.cz po hlasování ministr financí Andrej Babiš.
Aby byl zákon o rozpočtu platný, musí ho ještě podepsat prezident Miloš Zeman. Ten podle serveru Lidovky.cz k rozpočtu již dříve řekl: „Ptáte-li se, zda rozpočet podepíši, tak v té struktuře, jak byl navržen, bude-li zachován poměr mezi růstem investic, spotřebou domácností a spotřebou vlády a onen deficit 70 miliard korun, tak ho zcela jistě podepíši.“
Mandatorní výdaje by měly v roce 2016 činit 56,6 % celkových výdajů, což je asi 708 miliard korun. Z nich půjde například 400,7 miliardy korun na důchody. Navíc pak v rámci nového přerozdělování peněz půjde asi 600 milionů na jednorázové důchody. Poslanci také přidali 200 milionů vysokým školám či 250 milionů na podporu sportu. Neplánovanou změnou v rozpočtu, kterou poslanci odhlasovali, byl přesun 12 miliónů ve prospěch Ministerstva životního prostředí.
Jasmin Ježková
Krátce z ekonomiky: Exportérem roku Škoda Auto, Amazon se rozšiřuje a Hamé kupují Norové
* Již 21. ročník soutěže Exportér roku ovládla automobilka Škoda Auto. Společnost zvítězila ve dvou kategoriích hodnocených podle objemu exportu. Nejvíce zboží vyvezla nejen samostatně za rok 2014, ale také za období mezi léty 1993 a 2014. V hodnocení nárůstu exportu za posledních dvacet jedna let se nejlépe umístil výrobce pneumatik, firma Mitas. Cenu Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře pro exportéra, který vyvezl v roce 2014 výrobky a služby do největšího počtu zemí, získala telekomunikační společnost CommScope Czech Republic. Zástupci firem převzali ocenění v pondělí 14. prosince za přítomnosti prezidenta republiky v Kaiserštejnském paláci v Praze.
* Americká společnost Amazon plánuje, že koncem příštího roku přesune své reklamační středisko z Dobrovíze do průmyslové zóny P3 v Horních Počernicích. V nové hale o rozloze 40 tisíc metrů čtverečních najdou uplatnění tři tisícovky pracovníků, tisíc jich přejde z Dobrovíze. Česká vláda už schválila znění memoranda, které má být uzavřeno mezi americkou společností, státem a dalšími dotčenými subjekty. Horní Počernice však za současné situace stavbu odmítají. „Z hlediska technického a z hlediska procesního povolení stavby totiž není naprosto nic dořešeno. Není ani souhlas rady městské části,“ sdělila radní Kateřina Polydorová ČTK.
* Hamé bude mít nového majitele. Výrobce trvanlivých a chlazených produktů kupuje norská společnost Orkla za 4,7 miliardy korun. Na českém trhu není nováčkem, vlastní již Vitanu. Orkla usiluje o silnější pozici ve střední Evropě, kde má také rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. S dosavadním majitelem Hamé, lucemburským kapitálovým holdingem Decapterus SARL, se již dohodla. Prodej musí schválit ještě antimonopolní úřad, uvedla ČTK.
Kateřina Navrátilová
Kultura
Po stopách Karla Čapka. Kepkův snímek mapuje spisovatelovu cestu Británií
Dokumentární road-movie Dopisy od Karla Čapka režiséra a scénáristy Ondřeje Kepky mapuje cestu Karla Čapka napříč britskými ostrovy. Po devadesáti letech od vydání Anglických listů se filmový štáb vydal na místa, která slavný český literát v cestopisu popsal. Snímek uvede Na Boží hod vánoční Česká televize, která je spolu se slovenskou RTVS jeho koproducentem.
Původní nápad vznikl u Kristiny Váňové, ředitelky Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše a předsedkyně Společnosti bratří Čapků. Před několika lety projela pravděpodobnou Čapkovu trasu jako turistka. „Loni mě oslovila a slovo dalo slovo. Nejtěžší pak bylo sehnat peníze,“ řekl Kepka na předpremiéře, která se konala 14. prosince v pražském kině Mat.
Čapek v roce 1924 přijal pozvání londýnského PEN klubu a ve Velké Británii strávil osm týdnů. Setkal se zde s významnými osobnostmi, jako byli například G. B. Shaw či John Galsworthy. Jeho společníkem a průvodcem byl Otakar Vočadlo.
„Británie je zvláštní země. Od chvíle, kdy se otevře trajekt a vy musíte jet vlevo, je všechno jinak. Začínali jsme celkem kultivovaně, končili jsme skoro jako bezdomovci s rozlitým mlékem na zadní sedačce zapůjčeného bavoráku,“ popisoval Kepka.
V dokumentu vystupují mimo jiné diplomat Michael Žantovský, astrofyzik Jiří Grygar nebo již zmíněná Kristina Váňová. Komentář namluvil Josef Abrhám, autorkou hudby je Vladivojna La Chia.
Z projekce Vendula Vrbová
Výstava letošního ročníku Czech Press Photo se otevřela veřejnosti
Zájemci o české a slovenské fotografie mohou od 16. prosince v prostorách Staroměstské radnice navštívit výstavu tvořenou nejlepšími fotografiemi přihlášenými do soutěže Czech Press Photo. Jednadvacátému ročníku dominuje téma uprchlické krize, kterou na snímcích zachycuje i držitel hlavní ceny Jan Zátorský. Mezinárodní porota moment, kdy přes sebe chaoticky padají uprchlíci, označila za fotografii roku a autora odměnila Křišťálovým okem a peněžitou částkou 120 tisíc korun. Výstava potrvá do 31. ledna.
Czech Press Photo 2015 se nese ve znamení velkých změn. Z postu ředitelky soutěže odstoupila její zakladatelka Daniela Mrázková a přenechala své místo Veronice Souralové, která by chtěla následujícímu ročníku dodat nový impuls. „Výstava je jinak koncipovaná. Má přehledněji rozdělené kategorie. V rámci výstavy jsme také vyhlásili anketu o cenu diváků. Byli bychom velice rádi, kdyby nám sami psali postřehy a náměty,“ řekla nová ředitelka na tiskové konferenci v úterý 15. prosince. Své předchůdkyni předala cenu za mimořádný přínos ve fotografii, kterou organizátoři nově představili. Výherci jednotlivých kategorií převzali ceny v Brožíkově síni Staroměstské radnice také den před otevřením výstavy.
A není to jediná novinka. Následující ročník se přesune do nově vznikajícího centra v Nových Butovicích. Czech Photo Centre bude multižánrový umělecký prostor, jehož součástí by měla být galerie, restaurace a archiv se všemi fotografiemi nashromážděnými za celou historii soutěže. „Budeme rádi, když okolo vznikne kulturní bulvár, kde se budou setkávat jak lidé, kteří se fotografií zabývají, tak široká veřejnost,“ dodává Souralová. Centrum se otevře v září 2016.
Letošního ročníku se zúčastnilo 278 fotografů, kteří do soutěže zaslali necelé čtyři tisíce snímků. Porota složená z uznávaných světových fotografů kromě hlavní ceny vybrala i vítěze v osmi kategoriích.
Z tiskové konference Kateřina Zoubková
Filmování státu ukázalo obraz Československa ve filmu. Může být papírem i chodbou
V rámci doprovodného programu výstavy Budování státu – Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu hostily sklepní prostory Studia Hrdinů v Praze komponovaný filmový večer se symbolickým názvem Filmování státu. Dvojice moderátorů představila v úterý 15. prosince klipy z filmů nejen v kontextu tehdejší doby, ale také srovnala pojetí státu v kinematografii tehdy a dnes.
„Institut státu je typicky symbolizován jako chodba, případně papír, který státní aparát uvádí do pohybu. Papír je to, co přiměje k akci úředníky, policisty, ale všechno funguje jako obří stroj,“ říká socioložka Karina Hoření o nejtypičtější stylizaci v ukázce z filmu Případ Z-8 z roku 1948. Spolu s ní večerem provázel historik a odborník na filmy z období normalizace Jaroslav Pinkas. Během hodiny a půl ukázali zájemcům vývoj státu v československých filmech v letech 1936–2015, prostřednictvím dobových snímků jako Vzdušné torpédo 48 nebo Kolesa dějin až po současný seriál z produkce HBO Mamon. Moderátoři zdůraznili, že se divákům nesnaží své názory a srovnání předkládat jako dogma, ale spíše je nabízejí k vlastní interpretaci.
Filmový večer doplňoval výstavu Budování státu, která se v těchto dnech koná ve Veletržním paláci v Holešovicích. Expozice, pořádaná ve spolupráci Uměleckoprůmyslové školy s Národní galerií, má nezvykle široký záběr: vedle bronzových soch, fotografií a olejomaleb zde zájemci naleznou i technické kresby budov nebo předměty průmyslového designu. Pořadatelům nejde jen o umění, ale především o historické téma Československa. „Po bezmála čtvrtstoletí můžeme začít Československo sledovat nezaujatě,“ uvedla pro Hospodářské noviny kurátorka výstavy Milena Bartlová. Zároveň upozornila, že vedle uměleckých předmětů výstava obsahuje i objekty zcela neumělecké, případně s diskutabilní uměleckou úrovní. Expozice potrvá do 7. února příštího roku.
Z promítání Šárka Tmějová
Každá šestá návštěva zdarma: projekt Klíč k památkám v moderním plášti
Úspěšný projekt Klíč k památkám na podporu návštěvnosti českých hradů, zámků či skanzenů pokračuje. Systém známý pod zkratkou „5+1“, kde zájemce o historii po pěti vstupech získává další zdarma, bude platit i příští rok. Pořadatelé nově představili jeho modernější podobu: zatímco se dosud za jednotlivé návštěvy sbírala razítka, nově papírové kartičky doplní QR kódy v chytrých telefonech. Organizátoři tím chtějí oslovit mladší generaci do 35 let.
Do iniciativy Ministerstva kultury, Národního památkového ústavu (NPÚ) a Asociace majitelů hradů a zámků je zapojeno celkem 110 objektů včetně technických památek a podle náměstka generální ředitelky NPÚ Petra Fedora další rychle přibývají. „Všechny získají prostor na jednotném webovém portálu, taková platforma v České republice doposud chyběla,“ dodal. Klíč k památkám má také další verzi v podobě projektu Klíč pro školy; přes šest tisíc škol si může předem zarezervovat prohlídku a získat 50% slevu. „Původní školáci se potom vracejí se svými dětmi, mnohdy i jako senioři,“ zdůvodňuje Fedor.
Hlavní změnou je modernizace celého věrnostního systému. Návštěvník už nemusí sbírat tištěná razítka, vstupy si zaznamená naskenováním QR kódu do mobilní aplikace. Zůstává ale i původní možnost. „Jsme si vědomi toho, že část návštěvníků je velmi konzervativní, možnost papírových kartiček proto zůstává,“ řekl za NPÚ Tomáš Brabec na tiskové konferenci v úterý 15. prosince. Proměnou prošly také webové stránky, které nabízejí například rezervaci vstupenek předem nebo informace o bezbariérovém přístupu.
Viceprezident Asociace majitelů hradů a zámků Petr Svoboda se netají ambiciózními cíli projektu – má vizi, že by se Klíč k památkám mohl rozrůst v panevropskou databázi památek, zapojit se totiž může jakýkoliv památkový objekt, ať už v příhraničí nebo v Česku. Slibuje si od toho vyšší zájem zahraničních i domácích turistů o Česko jako prázdninovou destinaci.
Karolína Fialová
Sport
Těžký los pro Česko. Na fotbalovém Euru se utká se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem
Pro českou reprezentaci odstartuje evropský šampionát zápasem proti obhájcům titulu ze Španělska. O složení základních skupin fotbalového mistrovství Evropy, které začne v červnu 2016 ve Francii, rozhodl v sobotu 12. prosince v Paříži los. Česká republika dále ve skupině D narazí na silné Chorvaty a Turky, s nimiž se národní tým utkal už v kvalifikaci.
Slavnostní losování, o které se postarali bývalí výborní fotbalisté, včetně českého internacionála Antonína Panenky, přichystalo českému týmu obtížné soupeře. „Zase je to těžká skupina, podobně jako v kvalifikaci. Je tu jeden velký favorit, a tím je Španělsko. Pak tři mužstva, která budou bojovat o zbylá postupová místa,“ zhodnotil los pro iDnes.cz trenér Pavel Vrba. Eura se poprvé v historii zúčastní 24 mužstev, z každé skupiny postoupí dva týmy do osmifinále, doplní je čtyři celky s nejvyšším počtem bodů ze třetích míst.
Na Turecko nemá česká reprezentace dobré vzpomínky z Eura 2008, kdy v posledním utkání základní skupiny Češi ztratili v závěrečných minutách zápasu vedení a museli se s turnajem rozloučit. Tehdy se utkání nepovedlo především brankáři Petru Čechovi. „Skupina je to velice těžká, ale tím, že jsme šli ze třetího koše, jsme s tím museli počítat. Ani do jednoho zápasu nepůjdeme jako favorit,“ řekl Čech pro iSport.cz.
Česká republika odehraje zápasy v základní skupině v Toulouse (Španělsko 12. 6.), Saint-Étienne (Chorvatsko 17. 6.) a Lens (Turecko 21. 6.), což není příznivou zprávou pro české fanoušky, neboť tamější stadiony patří mezi ty menší, a tak velký počet lístků k dispozici nebude. „Na každý zápas dostaneme tak pět šest tisíc vstupenek, ale zájem očekávám až trojnásobný. Musíme se s tím vypořádat,“ citoval iDnes.cz šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu.
Zajímaví soupeři čekají při první účasti na mistrovství Evropy Slovensko. Ve skupině B narazí na Anglii, Rusko a Wales. Los přinesl přijatelné soupeře domácím Francouzům, kteří si mimo jiné zahrají s největším překvapením kvalifikace, Albánií. Turnaj začne 10. června, finále je na programu o měsíc později.
Šimon Tittel
Liberec zápas o vše nezvládl, v Evropské lize jde dál jen Sparta. Čeká ji Krasnodar
Ve fotbalové Evropské lize je pro podzim dobojováno. Na jaře si ji z českých týmů zahraje jen Sparta, Liberec totiž ve čtvrtek 10. prosince v utkání o postup vyhořel, doma s Marseille prohrál 2:4. Pro Plzeň už poslední utkání nic změnit nemohlo, i tak je ale remíza 3:3 s Villarealem cenná. Nejlepší výsledek uhrála opět Sparta, která si za vítězství 3:1 přivezla z Nikósie plný počet bodů. Jejím jarním soupeřem ve vyřazovací části bude ruský Krasnodar, rozhodl pondělní los ve švýcarském Nyonu.
Zápas Liberce s Marseille byl přímým soubojem o postup ze skupiny F. Slovan ale nehrál tak, jak by si důležitost utkání vyžadovala, a tak krátce po startu druhé půle svítilo na tabuli už skóre 0:3. Ani tak se domácí nevzdali. Nejprve Marek Bakoš potrestal z penalty faul hostů a během necelé minuty přiblížil vyrovnání Josef Šural hlavou. To už ale bylo vše, naopak vítězství Marseille zpečetil Lucas Ocampos. „Francouzi nekompromisně trestali každou naši chybu,“ konstatoval brankář Tomáš Koubek pro Sport.cz. I přes prohru zanechal Liberec v Evropě solidní dojem.
Sparta potvrdila skvělé výkony i na hřišti Apoelu Nikósie, když po nevýrazném začátku utkání otočila a bez prohry postoupila ze skupiny K. Ačkoliv Pražané nehráli vůbec špatně, doháněli už od šesté minuty skóre 0:1. Vyrovnání přinesl až druhý poločas, kdy se skvostně patou trefil Lukáš Juliš. Kapitán David Lafata se dostal na hřiště až jako střídající hráč, ale ihned po příchodu poslal tým do vedení a skóre ještě navýšil na 3:1. „Jen jsem zúročil snahu celého mužstva. Vždyť já jsem dokonce trenéra prosil, ať mě sem vůbec nebere, když už jsme měli postup jistý. Ale nakonec mu musím poděkovat, že mě vzal a pak i poslal na hřiště,“ hodnotil Lafata pro iDnes.cz. Společně se Spartou postupuje i Schalke.
Plzeň, byť bez šance postoupit, vedla na svém stadionu nad Villarealem od osmé minuty, kdy Daniel Kolář proměnil penaltu. Hosté ještě do poločasu stihli odpovědět a po přestávce dokonce vedli, ale po centru Jana Kopice vyrovnal hlavou Jan Kovařík. Vítězství domácím nepřinesl ani gól Tomáše Hořavy v poslední minutě, v nastavení neudrželi míč a poslední akcí duelu ztratili vedení i body. „Škoda, že jsme nepostoupili, ale zápas proti Villarrealu to nerozhodl. Zavařili jsme si dvojzápasem s Rapidem Vídeň. Vždycky jsme postupovali do jarní části a lidi si na to zvykli, ale sezonu od sezony je to těžší,“ líčil zklamání kapitán Kolář.
Vladimír Grebennikov
Pardubické prokletí jménem Plzeň trvá dál, podlehly jí potřetí za sebou
Do nedělního extraligového zápasu proti Plzni nastupovali pardubičtí hokejisté se zápornou bilancí z letošních vzájemných utkání. Přesto ho začali lépe a první dvacetiminutovku vyhráli. Utkání ale zlomila druhá třetina a tři plzeňské góly. Dynamo prohrálo doma s Plzní před 7 240 diváky 2:4.
„Do druhé části jsme vstoupili naprosto lajdácky, udělali jsme zbytečný faul, pak vyhodili kotouč a soupeř přesilovku pět na tři zužitkoval. Naopak my jsme při naší přesilovce pět na tři ani nevystřelili na branku, to se pak zápas těžko vyhrává. Druhou třetinu jsme zahráli katastrofálně,“ zhodnotil zlomovou část utkání trenér poraženého týmu Richard Král, který také litoval nevyužité šance na postup do elitní desítky.
Není divu, vzhledem k tomu, že Třinec, který se nachází na 10. místě a má stejný počet bodů jako Východočeši, svůj zápas prohrál, šance pro Pardubice tady byla. Dynamo mohlo dokonce po první třetině vést už 2:0, druhý gól ale rozhodčí neuznal kvůli odpískanému ofsajdu, i tak si ale do kabiny odnášelo vedení 1:0. Jenže ve druhé dvacetiminutovce pardubičtí hokejisté faulovali a Plzeň to potrestala. „Hodně pomohla přesilovka pět na tři, v níž jsme vyrovnali. Druhý gól byl se štěstím, ale Sklenička dobře zareagoval a dokráčel až do brány,“ hodnotil plzeňský asistent trenéra Ladislav Čihák.
Pardubickým k výhře nepomohl ani navrátivší se Jiří Cetkovský, který asistoval u druhého gólu Dynama. „Kouč mi řekl, že mám jít před bránu s tím, že gólman nesmí nic vidět. Tak jsem tam zaparkoval a splnil jsem to, co po mně chtěli. Tyler Redenbach to trefil výborně, ale bohužel alespoň na vyrovnání jsme nedosáhli,“ litoval pardubický obr. Pardubice tak dál zůstávají na jedenáctém místě, naopak Plzeň se díky výhře vyhoupla na třetí místo v tabulce za druhý Hradec Králové a vedoucí Liberec.
Dohrávka 17. kola: Brno – Litvínov 1:3
Výsledky 27. kola: Třinec – Chomutov 4:3 SN, Plzeň – Karlovy Vary 1:3, Mladá Boleslav – Pardubice 2:4, Litvínov – Zlín 3:2, Hradec Králové – Vítkovice 5:2, Olomouc – Sparta 5:1, Brno – Liberec 1:2 SN
Výsledky 28. kola: Vítkovice – Brno 0:1, Zlín – Sparta 4:0, Karlovy Vary – Třinec 2:0, Liberec – Litvínov 1:0, Pardubice – Plzeň 2:4, Chomutov – Mladá Boleslav 7:6, Olomouc – Hradec Králové 1:2
Tabulka po 28. kole: 1. Liberec 61 b., 2. Hradec Králové 51, 3. Plzeň 50, 4. Olomouc 49, 5. Mladá Boleslav 48, 6. Chomutov 47, 7. Sparta 45, 8. Brno 40, 9. Vítkovice 35, 10. Třinec 33, 11. Pardubice 33, 12. Zlín 32, 13. Karlovy Vary 30, 14. Litvínov 28
Z pardubické Tipsport arény Kristýna Vlasáková
Krátce ze zimních sportů: Úspěchy biatlonistek i Sáblíkové, nedařilo se Strachové
* Biatlonistky v rakouském Hochfilzenu zaznamenaly další slušné výsledky. Ve sprintu dosáhla v pátek 11. prosince na páté místo Lucie Charvátová. Pro závodnici, která se na biatlon specializuje teprve dva roky, to je nejlepší umístění v kariéře. „Vůbec tomu sama nemohu uvěřit. Dlouhodobě bojuju se střelbou. Běh vypadal od začátku sezony dobře a jen jsme čekali, až se trefím. Teď se to povedlo, jedna chyba vleže je na mě solidní výsledek,“ citoval Charvátovou iDnes.cz. Gabriela Soukalová ve stíhacím závodě o den později dojela třetí a uhájila žlutý dres pro vedoucí závodnici SP. Mužům se příliš nedařilo, nejlepšího umístění dosáhl ve stíhacím závodě Ondřej Moravec, když dojel dvacátý.
* Rychlobruslařka Martina Sáblíková potvrdila skvělé výkony na delších tratích, v nizozemském Heerenveenu vyhrála závod SP na třech kilometrech. V aktuální sezoně si připsala už čtvrté vítězství, celkově už čtyřicáté v individuálních závodech. „Jsem za to samozřejmě hrozně ráda,“ uvedla pro iDnes.cz. Následně v závodu na 1500 metrů skončila čtvrtá: v souboji o bronz nestačila o šest desetin na domácí Marrit Leenstraovou, s níž zápolí i o třetí místo v celkovém pořadí. „K bronzu chybělo jen pár desetinek a i na druhé místo byl ten odstup malý. Ale i tak mě těší, že se na patnáctce dokážu držet ve špičce. Jen ten rozběh je pomalejší, i když na něm pracuju,“ napsala Sáblíková na svém webu. Další česká účastnice Karolína Erbanová dojela pátá v závodě na kilometr, což je zatím její nejlepší umístění v sezoně.
* Slalomářka Šárka Strachová si ve švýcarském Aare vyjela zatím nejhorší umístění v sezoně. Po prvním kole slalomu byla pouze jednu pozici od stupňů vítězů, ve druhém však udělala několik technických chyb a propadla se na sedmé místo. „Nevyšlo to na bednu, ačkoliv jsem neměla z těch jízd špatný pocit. Ve druhém kole se mi ale nevydařila ideálně ta horní část,“ uvedla Strachová na facebooku. Závod v neděli 13. prosince překvapivě ovládla dvacetiletá Slovenka Petra Vlhová.
Marek Černovský
Počasí
Počasí
Pokud jste si vždy přáli jezdit na Vánoce za teplem, můžete s klidem zůstat v Česku. I kdybychom měli moře, na žádné koupání to asi nebude, ale o dalších Vánocích na blátě není pochyb. Teploty na území České republiky budou nadprůměrné a i nadále nás bude sužovat vysoká oblačnost. Výhledy na sníh se také vznášejí v mraku otázek. Sněhové vločky by sice měly napadnout na horách nad 800 m, ovšem zda budou opravdové, nebo umělé, určit nemůžeme. Jestliže i vás majitelé horských resortů vylákají z tepla domova, prosím mějte na paměti, že vhodná obuv není dobrá pouze pro lidi, ale i pro auta a ranní námraza by se vám mohla pěkně vymstít. Výkyvy teplot nás budou provázet v dalších týdnech dál a doufáme, že vám nezpůsobí výkyvy nálad. Vydržte do poloviny února, kdy se svým prvním číslem přihlásí nová redakce Caroliny, druhá půlka prvního ročníku bakalářské žurnalistiky. Třeba pro vás bude mít dobré zprávy.
Nikola Páleníčková