31. března 2016, Carolina č. 900

události od 23. do 30. března


Z domova

Čínský prezident na historicky první návštěvě v Česku

Třídenní návštěva prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga vyvrcholila ve středu 30. března ekonomickým fórem v paláci Žofín. Po dvou dnech naplněných spíše formalitami se přistoupilo k tomu, kvůli čemu do Prahy prezident Miloš Zeman čínskou delegaci pozval: k dohodám o hospodářské spolupráci a investicích. Po přípitku ve Strahovském klášteře pak čínský prezident hlavní město opustil a odcestoval do USA. Praha byla jeho jedinou zastávkou v Evropě.

Obě strany přizvaly ke kulatému stolu ekonomického fóra 30 nejúspěšnějších podnikatelů s cílem navázat mezi nimi spolupráci. Ti v paláci podepsali na 30 obchodních dohod. Z české strany se týkají společností Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka nebo Český Aeroholding. Média zaznamenala také přítomnost nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, majitele skupiny PPF. Čínští investoři projevili zájem o budování plavebního kanálu Dunaj–Odra–Labe, rozšiřování logistických center a překladišť u Hodonína a rozvíjení turismu. Hrad očekává, že čínské investice v Česku letos dosáhnou 95 miliard korun, do roku 2020 pak až 232 miliard.

Prezident Zeman se na úterní slavnostní večeři nechal slyšet, že si přeje, aby právě Česká republika byla pro Čínu bezpečným a nerušeným přístavem. Ze strany Hradu a pražského magistrátu se Si Ťin-pchingovi dostalo vysokých poct jako 21 čestných salv z děl anebo obdržení klíče od hlavního města. S čínským prezidentem se setkali i předseda Senátu Milan Štěch, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a premiér Bohuslav Sobotka (všichni ČSSD).

Hamáček a Sobotka se během svých rozhovorů s čínským prezidentem dostali kromě hospodářské spolupráce i k tématu lidských práv. Jejich nedodržování v Číně vyvolalo ze strany některých pravicových politiků, osobností i části veřejnosti vlnu nesouhlasu, nelíbil se ani způsob, jakým Česká republika čínskou delegaci v Praze přijala. Již několik dní před samotným příjezdem čínského prezidenta byly v pražských ulicích poničeny čínské vlajky, od pondělí se v místech, kam by mohl host vidět, sváděl boj o zakrytí všech tibetských vlajek a transparentů proti současnému čínskému vládnímu systému. Ten vyvrcholil při demonstraci na Kampě a následném průvodu na Hradčanské náměstí (viz následující příspěvek).

Marek Cieslar

Protest proti Číně: tibetské vlajky, zvonění klíčů a Kalousek proti těžkooděncům

„Svědomí neprodáme!“ nebo „Free Tibet“ a „Pojďte s náma!“ Podobné pokřiky se ozývaly z davu, který postupoval z Kampy přes Pohořelec k Pražskému hradu, v rukách s tibetskými vlajkami. Zatímco čínský prezident Si Ťin-pching v Praze jednal, stovky lidí v úterý 29. března protestovaly proti okupaci Tibetu a porušování lidských práv v Číně.

K demonstraci se připojili předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo jeho předchůdce a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který do megafonu prohlásil: „Netušil jsem, že pětadvacet let po slavném listopadu se tady budeme klanět diktátorovi.”

Promluvili i zástupci vietnamské komunity či iniciativy Vraťte nám stát. Shromáždění doprovázeli policisté, ale také organizované skupinky s velkými vlajkami Čínské lidové republiky. A když zaznívaly projevy a kritika, z pročínské strany se ozývalo pískání.

Účastníci demonstrace se sešli na Kampě o půl třetí, po čtvrté hodině se začali přesouvat k parku Maxe van der Stoela poblíž Pražského hradu, kde se měli připojit k další demonstraci za lidská práva. V davu se objevily fotky Václava Havla a dalajlamy nebo velký transparent s červeně pomalovanou fotografií Mao Ce-tunga. Mezi tibetskými vlajkami byli vidět také europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) nebo bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Projevit svůj názor přišli i Ivan Havel a hudebník Michael Kocáb.

Vstup na Hradčanské náměstí hlídali těžkooděnci. Odmítali kohokoliv vpustit, a to i poté, co se je snažil přesvědčit Kalousek – podle policie byla k vstupu nutná propustka. Dav začal skandovat: „Máme na to právo!“ Situaci uklidnil až Schwarzenberg, který připomněl, že shromáždění nemělo sloužit k nenávisti, ale upozornit právě na krutost režimu v Číně. Bursík navrhl přesun zpátky do parku Maxe van der Stoela. Lidé začali zpívat českou hymnu a cinkat klíči.

Návštěvu podrobně monitorovala přední česká média a vznikla řada videí, která zachycují drobné potyčky, například konflikt mezi účastníky demonstrací a občany Číny, kteří útočili na lidi nesoucí tibetské vlajky. Skupiny s čínskými vlajkami od protestujících oddělovali policisté a těžkooděnci. Ti byli v akci i o den později, kdy se Si Ťin-pching zúčastnil ekonomického diskusního fóra na Žofíně.

Z demonstrace Mahulena Kopecká

Hranice trestní odpovědnosti je vyhovující, shodují se odborníci

Hranice pro trestní stíhání mladistvých, která je v současnosti patnáct let, by se měnit neměla. Shodli se na tom odborníci na semináři konaném 29. března v Poslanecké sněmovně. Nesouhlasí s plánovaným návrhem poslance Jeronýma Tejce (ČSSD), jenž počítá s jejím snížením.

„Schopnost uvědomovat si důsledky svého chování dosahuje každý člověk v jiném věku. Patnáct let mi přijde jako ideální hranice,“ uvedl soudce Jan Kadlec. Tejc přitom navrhuje snížení trestní odpovědnost už na 13 let pro nejzávažnější provinění, jako je například vražda. „Hlavním smyslem není věkovou hranici snížit, ale zlepšit systém trestání mladých delikventů. Musíme se zamyslet nad tím, v jakých směrech je současný systém disfunkční,“ dodala poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Podle odborníků není problém v nastavené věkové hranici, ale především v následné resocializaci delikventů. „V posledních dvaceti letech se nám rozpadá systém psychiatrické péče. V současnosti funguje šedesát dětských psychiatrických pracovišť, což zdaleka nestačí,“ poznamenala psychiatrička Růžena Hajnová. „Velkým problémem je vysoká míra recidivy u trestných činů nezletilých,“ doplnila kolegyni Alena Gayová.

Poslanci o tomto tématu hlasovali již v roce 2010. Tehdy návrh na snížení hranice trestní odpovědnosti na čtrnáct let neschválili. Nyní se k němu vrátili po vraždě v Teplicích, kde v polovině února čtrnáctiletý mladík ubodal patnáctiletou dívku. V celostátním měřítku má trestná činnost mladistvých dlouhodobě klesající tendenci. Nejčastěji jde o majetkovou trestnou činnost, vraždy se objevují ojediněle.

Z Poslanecké sněmovny Filip Fryml

Stručně z domova: o dotacích pro Čapí hnízdo ve Sněmovně, obnovení pražské koalice a zadržený Bartoš

* Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO) na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny oznámil, že farmu Čapí hnízdo vlastnili jeho děti a bratr jeho partnerky. Schůze svolaná na středu 26. března měla objasnit situaci okolo problematických dotací. Podle vicepremiéra pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) však podezření z účelového vyvedení farmy z koncernu Agrofert, aby na dotace pro malé a střední podniky dosáhla, spíše potvrdila. „Pokud pan Bělobrádek chce znovu nějaký konflikt, tak je to on, který snižuje kredit vlády. Neměli bychom se dohadovat,“ reagoval Babiš v České televizi.

* Strany ANO, ČSSD a Trojkoalice se domluvily na novém programu pro obnovení spolupráce na pražském magistrátu. „Pokud se týká programu, tak bylo vše odsouhlaseno,“ citoval server iHNed.cz Jaroslava Faltýnka, místopředsedu ANO, v úterý 29. března. „Jediná věc, která není dořešena, je otázka personální. Všechny strany původní koalice řekly svoje personální představy a až na jednu malou výjimku je shoda. Ta malá výjimka je Matěj Stropnický.“ Ten byl náměstkem pro místní rozvoj za Trojkoalici a právě jeho odvolání vedlo k rozpadu pražského vedení loni v říjnu.

* Policie na demonstraci krajně pravicové strany Národní demokracie zadržela jejího předsedu Adama B. Bartoše. Stalo se tak poté, co nařkl vládu z vědomého pomáhání migraci. „To už není jenom nějaká liknavost nebo neschopnost vlády, to už je vědomé budování rozvratu země. To je vlastizrada. To je vlastizrada, která musí být potrestána trestem nejvyšším,“ hřměl při projevu Bartoš. Policie akci svolanou na pražské Václavské náměstí 26. března odpoledne ukončila, když se několik demonstrantů snažilo vyvolat konflikt. Společně s Bartošem zatkla ještě čtyři účastníky akce. Večer je propustila.

Václav Vohlídal

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Sobotka v Paříži: Přerozdělování uprchlíků nic neřeší. Musíme střežit Schengen

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jednal v Paříži s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem i premiérem Manuelem Vallsem. Společně diskutovali především o přijímání a přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Na dvoudenní pracovní návštěvu do Francie dorazil Sobotka minulý týden ve středu, jen den po teroristických útocích v Bruselu.

Valls s českým premiérem sdílí názor na řešení migrační krize. Shodují se, že přerozdělování uprchlíků není dlouhodobým řešením. „Obě naše země nesouhlasí s tím, aby se v Evropě zaváděl nějaký trvalý mechanismus přerozdělování,“ uvedl podle ČTK Sobotka.

Představitelé obou států v Paříži také podpořili záměr Evropské komise zavést společnou stráž, která by hlídala hranice schengenského prostoru. Je to jeden z kroků, jejichž pomocí chce EU zajistit bezpečnost v Evropě. Sobotka připustil, že právě udržení bezpečnosti bude v nadcházejících letech znamenat velké zatížení pro státní rozpočty členských zemí.

Předmětem jednání byly i bruselské útoky, při kterých sebevražední atentátníci zabili 35 lidí. Podle Sobotky je klíčové, aby co největší část obyvatelstva odmítala teroristické praktiky a stála proti útočníkům, kteří jsou uvnitř EU: „Potřebujeme, aby teroristé nenacházeli žádnou podporu a oporu ani mezi částí muslimského obyvatelstva v Evropě.“

Sobotka se během návštěvy setkal také s tamními investory, aby je přesvědčil o výhodách a příležitostech na českém trhu. „Francouzské společnosti, které v České republice investují, vnímáme pozitivně,“ řekl podle České televize. V současnosti je takových firem v Česku kolem pěti set, což z Francie činí jednoho z nejvýznamnějších obchodních partnerů.

Veronika Šírová

Fico potřetí premiérem. Do vlády bere koaliční partnery, ale drží většinu

Osmnáct dnů od voleb má Slovensko novou vládu. Prezident Andrej Kiska ve středu 23. března jmenoval premiérem Roberta Fica (Směr-SD) a následně i jeho kabinet. „Po dlouhých letech se ve vládě setkávají představitelé dvou stran, kteří měli na různé věci rozdílné názory,“ citoval server Aktuálně.cz Fica, který se funkce předsedy vlády ujal už potřetí. Zatímco v minulém období vládl jeho Směr-SD sám, teď musí spolupracovat s koaličními partnery. Vládu tvoří také Slovenská národní strana (SNS), Most-Híd a Síť.

Nejvíce postů (devět) ve vládě, navíc těch nejvýznamnějších, obsadí vítězná strana. Kromě Fica v ní stanou jeho nejbližší spolupracovníci. Robert Kaliňák se ujal ministerstva vnitra, společně s Peterem Pellegrinim se pak stal i místopředsedou vlády. Pellegriniho dosavadní pozici předsedy parlamentu přebírá předseda SNS Andrej Danko, jeho strana bude mít tři ministry. Most-Híd a Síť obsadí po dvou, resp. jednom ministerském křesle.

„Odpovědnost za vládu a její ministerstva přebíráte po parlamentních volbách, po kterých je jasné, že potřebujeme výrazně zvýšit důvěru lidí ve stát, v demokratický politický systém, ve schopnost politiků řešit problémy,“ prohlásil po jmenování Kiska. Staronový premiér je přesvědčený, že stabilní vláda je to, co může Slovensku pomoci.

Fico byl slovenským premiérem poprvé už v letech 2006 až 2010, kdy vládl v koalici s HZDS a SNS. V dalším funkčním období ho vystřídala Iveta Radičová. Její pravicovou vládu však v roce 2012 postihla krize, která vyvrcholila předčasnými volbami. V nich s 44 % drtivě zvítězil Směr-SD, který vládl následující čtyři roky sám bez pomoci dalších stran.

Letos však získal 28 %, navíc se do Národní rady SR dostalo hned osm stran a ve hře byla i pravicová koalice. Jednání o jejím složení ale selhala.

Jan Hrabě

Ekonomika

Stručně z ekonomiky: problémy s EET, kompenzace za sucho, nová letadla pro ČSA

* Spuštění elektronické evidence tržeb doprovázejí další problémy. Generální finanční ředitelství na začátku tohoto týdne oznámilo, že chce provoz zadat přímo firmě IBM, která již provozuje systém pro správu daní. Zdůvodňuje to tím, že na výsledky výběrového řízení by se muselo čekat až půl roku, což si nyní vláda nemůže dovolit. Tento postup se ale nelíbí řadě expertů, podle nichž by šlo o porušení zakázkového zákona.

* Vláda uvolnila 600 mil. korun jako odškodnění pro české zemědělce za loňské letní sucho. Škoda, kterou počasí způsobilo, dosahuje podle odhadů 2,9 miliard korun. Ministerstvo zemědělství chtělo ke kompenzacím využít zhruba 1,24 miliardy z rozpočtové rezervy. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) ale již ve fondu nejsou peníze, především kvůli vyplácení dotací pro Českou exportní banku.

* Třetinový vlastník Českých aerolinií (ČSA), společnost Travel Service, vyjednal pro národního leteckého dopravce novou smlouvu se společností Airbus. ČSA převezmou sedm nových strojů typu A320 NEO, jen jeden ale bude v jejich přímém vlastnictví, ostatní budou pronajaté. Smlouva o nákupu nových strojů z roku 2008 má řadu kritiků. Ti poukazují na to, že firma letadla nepotřebuje, a i přes pozitivní hospodaření v minulém roce, si je nemůže dovolit.

Lukáš Altman

Kultura

Thálie 2015: Ceny si odnesli Stanislav Zindulka i Ladislav Županič

Desítky nominovaných umělců se v sobotu 26. března sešly při příležitosti předávání prestižních divadelních cen Thálie. Cenu za celoživotní činoherní mistrovství si odnesl herec Stanislav Zindulka. V oblasti činohry dále získali za mimořádný jevištní výkon ceny Zora Valchařová Poulová a Radim Madeja. Ceremoniálem v Národním divadle provázel Antonín Procházka.

„Když jsem se dozvěděl o ocenění, napadlo mě, jakou by měl radost táta a jak pyšná by byla moje milovaná profesorka Vlasta Fabianová,“ řekl při převzetí ceny třiaosmdesátiletý Zindulka. Do povědomí diváků vstoupil rolemi v seriálech Vlak dětství a naděje či Četnické humoresky, ale i četnými úlohami na jevišti. Ve své děkovné řeči pronesl, že divadlo má velkou moc a magii, protože dokáže diváka uchvátit, ale i zlomit.

Kategorii muzikál ovládl herec a zpěvák Ladislav Županič, který dříve působil také jako ředitel v Hudebním divadle Karlín, patří mezi přední české dabéry a cenu dostal za celoživotní mistrovství.

Cenu pro činoherce do 33 let si odnesla Pavla Janiššová ze Západočeského divadla v Chebu. „Je to radost, závazek, povinnost neustrnout. Jsem hlavně ráda, že putuje do Chebu, protože potvrzuje moje přesvědčení, když jsem šla herectví studovat: Je jedno, kde budu hrát, když to budu dělat s nasazením a dávat do té práce všechno, co momentálně můžu. A je to ocenění důležité nejen pro mě, ale pro celé chebské divadlo,” citoval ji oficiální web Ceny-thalie.cz.

Ceny předávala Herecká asociace už potřiadvacáté. Sošky si odneslo celkem patnáct umělců, z nichž osm bylo oceněno výročními cenami za mimořádné výkony v minulém roce. V činoherní kategorii ji obdržela Zora Valchařová Poulová za výkon ve hře Srpen v zemi indiánů a Radim Madeja za roli v inscenaci Novecento. V kategorii muzikál získali ocenění Karolina Gudasová za představení Probuzení jara a Jan Kříž za roli v muzikálu Děti ráje. Mezi oceněnými byli dále například taneční sólista Národního divadla v Praze Pavel Ždichynec nebo herec a hudebník Jiří Vyšohlíd z divadla DRAK v Hradci Králové, oba za celoživotní mistrovství.

Karolína Zikešová

Od Ulánbátaru po Chicago. Svěrákovi přáli krajané po celém světě

Tisíce Čechů na všech kontinentech, ať v australských tropech nebo na chladné Aljašce, oslavily 80. narozeniny Zdeňka Svěráka. Na Velikonoční pondělí, v den jeho kulatin, se ve stovce kin promítala vyčištěná verze Obecné školy. Jako dárek od syna Jana.

Remasterovaný snímek, který byl v nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film roku 1991, zhlédli diváci ve čtyřicítce kin v Česku a v desítkách dalších za hranicemi. „Od mongolského Ulánbátaru přes Island po americké Chicago,“ prozradil Jan Svěrák. Avizované vysílání pro vědce z CERN a české polárníky na jižním pólu se ale vzhledem k logistické náročnosti nezdařilo.

Výběr filmu k oslavám Svěrákova jubilea nebyl náhodný. „Je první, který jsme spolu natočili. Navíc vypráví o tátově dětství na poválečném předměstí Prahy,“ řekl Svěrák mladší, který Obecnou školu režíroval. Práci na vyčištění původního snímku, doladění barev a třesu kamery započal na podzim. Bez vědomí otce, kterého chtěl překvapit. „Věděl jsem, že nechce žádnou velkolepou oslavu, protože by se styděl.“

Úvodním titulkům předcházela píseň Jaroslava Uhlíře Zdeněk má narozeniny, a to v karaoke provedení, aby mohli Svěrákovi symbolicky popřát i diváci v sálech. Ti ve většině českých kin dostali skleničku sektu a na památku 35mm políčko Obecné školy.

Oslavenec Zdeněk Svěrák, který se účastnil promítání v pražské Lucerně, se narodil 28. března 1936 v Praze. Před 49 lety spoluzaložil Divadlo Járy Cimrmana, kde hraje dodnes. Proslavil se nejen texty písní a scénáři, ale i divadelními a filmovými rolemi.

Fanoušci Svěrákova humoru se brzy dočkají volného pokračování Obecné školy, respektive jejího prequelu natočeného podle vzpomínkové knihy Po strništi bos. Režie se ujal syn Jan a do kin přijde film na jaře příštího roku.

Z kina Dukla Marek Hedbávný

Febiofest končí: Hlavní cenu získal islandský film Vrabčáci

Vítězem 23. ročníku filmového festivalu Febiofest se stalo islandsko-dánské drama Vrabčáci režiséra Rúnara Rúnarssona, film o dospívání v kulisách divoké islandské přírody podkreslený emotivní hudbou klávesisty islandské kapely Sigur Rós. Cenu Kristián za přínos světové kinematografii převzal scenárista Peter Morgan.

Vítězný snímek vypráví příběh šestnáctiletého chlapce Ariho, kterého matka pošle z islandské metropole na sever ostrova. Zde poznává drsný venkovský život a snaží se navázat vztah se svým nemluvným otcem a kamarádkou z dětství. Porotu složenou z 35 laiků zaujaly především silný a věrohodný příběh, který netlačí na city, a rovněž velmi kvalitní herecké výkony. Snímek byl oceněn již na festivalech v Chicagu a San Sebastiánu.

Peter Morgan, autor scénáře k filmu Rivalové, převzal na závěrečném ceremoniálu cenu Kristián za přínos světové kinematografii a přidal se tak k dalším čtyřem významným zahraničním hostům, kteří cenu převzali již v průběhu festivalu. Ocenění také získali například italský režisér Marco Bellocchio nebo slovenská herečka Emília Vášáryová. „Po celém světě vznikají filmy, které diváky provokují v myšlení. Dnes jsou ale v ohrožení. I proto patří dík obdobným přehlídkám, které je chtějí zachovat," řekl Morgan při předávání.

Organizátoři rovněž navázali na loňské aktivity týkající se vězněného ukrajinského filmaře Olega Sencova a nově udělili cenu Amnesty International, která má vyjádřit solidaritu s umělci nespravedlivě vězněnými v diktátorských režimech po celém světě. Cenu obdržel snímek Mlčení řeky, nízkorozpočtový film kolumbijsko-francouzsko-uruguayské koprodukce, který je podle vyjádření poroty nečekaným filmovým klenotem.

Letošní ročník festivalu skončil v pátek 25. března, navštívilo ho více než 62 tisíc diváků a více než padesátka zahraničních hostů z řad herců, režisérů i scenáristů. Festivalové filmy se budou během dubna promítat i v dalších velkých městech po celé republice.

David Krkoška

Pražské jaro rozezní hlavní město tradičními i exotickými tóny

Mezinárodní festival klasické hudby zahájí 12. května ve Smetanově síni Obecního domu cyklus Má vlast v podání České filharmonie pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Již 71. ročník Pražského jara slibuje 55 koncertů nejen uznávaných světových hudebníků, ale i mladých talentovaných umělců, kteří předvedou propojení tradice a experimentu.

V rámci hlavního programu vystoupí významné osobnosti klasické hudby. Velký zájem je zejména o koncert Staatskapelle Berlin s dirigentem Danielem Barenboimem, obě vystoupení BBC Symphony Orchestra nebo recitál klavíristy Maurizia Polliniho. Účast přislíbila i sopranistka Martina Janková, která za doprovodu klavíristy Gérarda Wysse zazpívá výběr ze skladeb Leoše Janáčka a dalších autorů. Nevšední zážitek přinesou koncerty hostů z Pobaltí, Španělska a Latinské Ameriky. Vystoupí  například Litevský národní symfonický orchestr nebo sesterské duo houslí a klavíru Baiba & Lauma Skride. Španělské tóny doplněné flamencem zazní v projektu zpěváka Gabriela de la Tomasa a tanečníka Antonia Canalesa s názvem RETOrno.

„Loni jsme slavili 70. ročník festivalu, letos slavíme jeho 70. narozeniny,“ vysvětlil tiskový mluvčí Pražského jara Pavel Trojan jr. důvod druhého roku oslav. Dalším připomenutým jubileem je i 700 let  od narození Karla IV. Na jeho počest zazní v Anežském klášteře renesanční hudba v podání Tiburtina Ensemble.

Svůj debut absolvuje čtyřiadvacetiletý dirigent Jiří Rožeň, který ke svému vystoupení sestavil program z děl Franze Schuberta, Carla Nielsena, Bohuslava Martinů a Miloslava Kabeláče. Dalším mladým umělcem bude Andreas Varady, jazzový kytarista, kterého  americký hudebník Quincy Jones označil za jednoho z nejtalentovanějších lidí planety.

„Česká televize podporuje Pražské jaro již 60 let. Sdílí s ním stejné hodnoty – tradici, kvalitu a věrnost. Proto jsem rád, že můžeme být u toho,“ komentoval spolupráci s festivalem generální ředitel ČT Petr Dvořák. Vybrané koncerty bude Česká televize vysílat buď v přímém přenosu, nebo ze záznamu. Přímý přenos zajistí i Český rozhlas.

Z tiskové konference Tereza Kopelentová

Student Fest přilákal rekordní počet diváků. Kapely hrály v šesti pražských klubech

Osmý ročník studentských oslav Student Fest hlásí rekordní zájem. „Letos ho navštívilo přes dva tisíce lidí. S doprovodným programem okolo dvou a půl tisíce,“ uvedl Martin Šolc, jeden z hlavních organizátorů. Právě zmiňovaný doprovodný program se stal novinkou letošního festivalu, který vznikl pod záštitou občanského sdružení Nerudný Fest, na němž se podílejí studenti pražských středních škol a České středoškolské unie.

Akce vyvrcholila ve středu 23. března vystoupením více než 70 umělců v šesti různých klubech a na devíti podiích.

Kromě tradičních koncertů studentských kapel se mohli účastníci Student Festu těšit z různých workshopů, přednášek, autorských čtení a jiných kulturních zážitků. V pondělí večer se v Atelieru Grid v Opatovické ulici konala první část koncertu a akční malby. Na ně pak i na dalších místech navazovaly happeningy: autorské čtení Jáchyma Topola či přednáška Michaela Žantovského o Václavu Havlovi.

Stěžejní událost se konala ve středu večer v Rock Café na Národní třídě. Na dvou oddělených pódiích se střídaly kapely, vládla přátelská studentská atmosféra; na místě bylo dokonce možné udělat si fotografii na téma Student Festu – s papundeklovým J. A. Komenským, kterému pořadatelé doplnili knír, brýle a drdol. Mezi největší lákadla se určitě zařadila kapela I Love You Honey Bunny, která se zejména na pražské studentské scéně těší nemalé oblibě. Zaujala také kapela Get Lost, ta v průběhu večera pokřtila videoklip.

Na sociální sítě stále přibývají stovky fotek a děkovné vzkazy účinkujících za velmi zdařilou akci – kupříkladu kapela YLGL Label napsala:  „Díky za super atmosféru a doufáme, že se vám show líbila.“ Tradice Student Festu tak zůstává zachována a kapely, na které se letos nedostalo, se mohou přihlásit v dalších ročnících.

Z festivalu Marek Jiří Potužník

Sport

Čeští fotbalisté v přípravě na Euro neoslnili

Slavného Ibrahimoviče ubránili, skotské útočníky nikoliv. Čeští fotbaloví reprezentanti odehráli přípravné zápasy před červnovým mistrovstvím Evropy ve Francii. Nejprve podlehli ve čtvrtek 24. března Skotsku 0:1 a poté v povelikonočním zápase v úterý 29. března ve Švédsku remizovali 1:1. Přátelská utkání měla za úkol pomoci trenéru Pavlu Vrbovi při výběru hráčů pro závěrečný turnaj, neboť se blíží termín oznámení finální nominace.

„Čekám, jak se bude vyvíjet zdravotní stav hráčů, kteří tady s námi nebyli. Jinak mi utkání se Skotskem a ve Švédsku ukázala, na co někteří hráči mají,“ citoval server iDnes.cz trenéra národního týmu.

Ještě ani jednou se Vrbovým svěřencům nepodařilo pod jeho velením udržet čisté konto a ani po poslední reprezentační akci tomu není jinak. V úvodním zápase na Letné brzy inkasovali, když stoper Tomáš Sivok prohrál souboj na půlce hřiště a skotský záložník Ikechi Anya po brejku prostřelil brankáře Tomáše Koubka. Na tuto branku Češi nedokázali odpovědět, a po nevýrazném výkonu tak prohráli 0:1.

Právě Koubek nastoupil za reprezentační „áčko“ vůbec poprvé, ale na debut asi nebude vzpomínat úplně v nejlepším. „Dostal jsem gól, občas jsem nakopl dlouhý míč, chytil centr. Moc práce jsem neměl,“ poznamenal. Kouč ho nijak nekritizoval, stejně jako dalšího nováčka v sestavě Martina Frýdka.

Do zápasu proti Švédům nastoupili čeští reprezentanti hned s devíti změnami v sestavě, mj. se do středu zálohy postavil vedle Vladimíra Daridy Lukáš Mareček a branku hájil Tomáš Vaclík. Hlavní úkol zněl jasně – uhlídat největší hvězdu soupeře Zlatana Ibrahimoviče. Už v 6. minutě však Sivok hrubě podcenil přihrávku a nechtěně vyslal Ibrahimoviče do samostatného úniku. Švédský forvard však naštěstí v koncovce trefil jen dobře vyběhnuvšího Vaclíka. Ten musel v dalším průběhu zápasu čelit několika dalším pokusům, ale jeho skvělý výkon uchránil Čechy od více branek. Nestačil pouze na střelu Marcuse Berga, na kterého za Česko odpovídal Matěj Vydra.

Čeští reprezentanti se opět sejdou na konci května, kdy vyrazí na soustředění do rakouského Seefeldu. Mistrovství Evropy ve Francii začíná 10. června.

Petr Matulík

V extralize se hraje o postup do finále: Sparta na úvod podlehla Plzni

Hokejová extraliga zná nejlepší čtyři týmy letošní sezony. Jako poslední postoupila minulý týden ve čtvrtek ze čtvrtfinále Mladá Boleslav, jejímž soupeřem teď bude Liberec. Druhá série už začala úvodním zápasem, Sparta v něm v úterý 29. března doma podlehla Plzni vysoko 3:7.

„Povedlo se nám vstoupit do utkání tak, abychom z něj odešli vítězně,“ komentoval strhující výkon Plzně útočník Erik Hrňa. Za klíčovou považoval první třetinu, v té se hostům podařilo vstřelit tři branky. První dal v 8. minutě Indrák a další dvě pak Johnson. Ačkoliv se Sparta o vyrovnání snažila a po gólech Hlinky, Poláška a Kudrny chtěla soupeře dohnat, nakonec hráči Plzně vedení nejen udrželi, ale zvýšili.

V druhé semifinálové sérii je podle sázkařů Tipsportu jasným favoritem tým z Liberce. Bílí tygři měli výbornou sezonu, v tabulce se umístili na prvním místě se 118 body. To Mladá Boleslav byla až šestá a má za sebou náročné čtvrtfinále s Hradcem Králové, tato série skončila po šesti zápasech. Liberec měl čtvrtfinále jednodušší, když přemohl Chomutov jednoznačným stavem série 4:0.

Naopak o udržení mezi elitou hrají mistrovský Litvínov a Karlovy Vary, jejich soupeři v baráži jsou Slavia a Jihlava. První kolo dopadlo lépe pro týmy z extraligy, Karlovy Vary porazily Jihlavu 6:3 a Litvínov zdolal Slavii 4:2. Zápasy baráže pokračují 1. dubna.

Daniel Černý

Počasí

Počasí

Jaro jako by  se v minulém týdnu poněkud pozapomnělo. Noční teploty přestaly klesat pod bod mrazu až na Velký pátek a něco, čemu by se dalo přezdívat hezké meteorologické podmínky, se dostavilo až v neděli na Boží hod velikonoční. S papežským požehnáním se bohudík z Říma vrátily zvony i s náznakem teplých a slunečných dnů, takže v pondělí koledníky hřála jak pálenka, tak teplé ovzduší, přestože kýžené sluneční paprsky se ještě styděly.

Na apríla sice vzezření teploměrů poněkud posmutní, ale vylepšete si náladu nějakým šprýmem a nezoufejte, teploty se nadále mají pohybovat po celém území republiky okolo patnácti stupňů. Sice s mírným zpožděním, ale zdá se, že jaro už je tady a jen tak se nikam nechystá.

Marek Jiří Potužník