7. dubna 2016, Carolina č. 901

události od 30. března do 6. dubna


Z domova

ČSSD dluží právníkovi přes 337 milionů. „Zaplatit zvládneme,“ tvrdí Sobotka

Sociální demokracie prohrála vleklý spor se Zdeňkem Altnerem o výši odměny za získání Lidového domu v Praze. Bývalý advokát podepsal v roce 1997 smlouvu s tehdejším předsedou Milošem Zemanem, ve které měl slíbeno 10 % z ceny budovy, jestliže se mu u soudu podaří prosadit vlastnické právo strany. Po vyhraném soudním líčení dostal tehdejší obhájce 16,8 milionů korun a další částka 33,6 milionu byla dána do soudní úschovy kvůli sporům mezi Altnerem a jeho smluvními partnery Václavem Halbichem a Zdeňkem Hájkem.

V roce 2004 rozhodl soud o zvýšení částky pro Altnera na 18,5 milionu s úroky a smluvními poplatky, ale obě strany se tehdy odvolaly. Ve čtvrtek 31. března pak padl pravomocný verdikt v Altnerův prospěch a ČSSD mu musí vyplatit nejen výše zmíněnou částku, ale také smluvní pokutu přes 300 milionů korun.

Předseda strany Bohuslav Sobotka považuje spor za neblahé dědictví bývalého vedení ČSSD z dob předsednictví Miloše Zemana. „Sociální demokracie se za svoji více než 130letou historii vypořádala s celou řadou vážných problémů, já jsem přesvědčený o tom, že zvládneme i tento problém,“ citovaly Sobotkovo vyjádření ve Washingtonu Lidové noviny. Premiér zároveň přiznal, že verdikt bude znamenat výrazný zásah do hospodaření strany, a požádal místopředsedu Martina Starce o návrh úsporných opatření. Mluvčí ČSSD Eva Gregorová potvrdila, že strana zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu. Tento opravný prostředek však nemá odkladný účinek.

„Klíčové je si připomenout, že v 90. letech hrozilo, že ČSSD nebude navrácen Lidový dům a přilehlé objekty. Tato hrozba nebyla naplněna,“ zareagoval pro Lidové noviny mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který ale jinak odmítl kauzu komentovat.

Po Zdeňku Altnerovi bylo vyhlášeno pátrání kvůli obvinění ze zpronevěry, které však Obvodní soud pro Prahu 10 odvolal, když se objevil minulý týden u soudu. Obvinění je z doby, kdy byl Altner správcem konkurzního řízení, a hlavní líčení v jeho případu je stanoveno na 23. dubna. V současnosti je stíhán také na Slovensku kvůli podezření z maření konkurzního řízení.

Adam Ullsperger

Univerzita Karlova chystá oslavy 700 let od narození Karla IV.

Jedno z nejvýznamnějších výročí letošního roku – 700 let od narození svého zakladatele, českého krále a římského císaře Karla IV. – si v květnu připomene Univerzita Karlova. Škola se připojí k celostátním oslavám a její program přiblížil na tiskové konferenci rektor Tomáš Zima. Setkání  s novináři se konalo 6. dubna ve Vlasteneckém sále pražského Karolina.

Rektor představil některé z hlavních akcí k oslavám jubilea,  jako budou shromáždění akademické obce, mezinárodní konference rektorů nebo vernisáž výstavy Druhý život Karla IV., které se uskuteční 12. a 13. května (Karel IV. se narodil 16. 5. 1316).

Na tiskové konferenci promluvila i pražská primátorka Adriana Krnáčová, která kladně hodnotila vztah Univerzity Karlovy a hlavního města. „Praha má povinnost s univerzitou spolupracovat,“ řekla. Primátorka při příležitosti oslav také vyhlásila držitele Mezinárodní ceny Karla IV. Toto prestižní ocenění se uděluje osobnostem, které v oblasti vědy, kultury či politiky přispěly k pozitivnímu směřování současné civilizace. Letos se jím stal velkovévoda Jindřich I. Lucemburský. Za cenu poděkovala lucemburská velvyslankyně Michéle Pranchére-Tomassini.

Na tiskové konferenci se hovořilo také o finanční záštitě slavnostního programu. Generálním partnerem projektu je Česká spořitelna a její zástupce Milan Hašek symbolicky předal rektorovi univerzity šek na jeden milion korun, přičemž celkový finanční rozpočet univerzitních oslav by se měl pohybovat mezi 12 až 14 miliony. Při této příležitosti se Univerzita Karlova spojila s významnými institucemi, jakými jsou Česká televize, Český rozhlas, Akademie věd ČR, Národní galerie, festival Pražské jaro a již zmíněné hlavní město Praha.

Z tiskové konference Anna Macků

Anticeny Bludný balvan letos putovaly hlavně do zdravotnictví

Český klub skeptiků Sisyfos tento pátek vyhlásil vítěze 18. ročníku „soutěže“ v matení české veřejnosti. Laureáty ironické trofeje Bludný balvan za rok 2015 se jako v předešlých letech stali tři jednotlivci a tři týmy, mezi nimi předpokládaní favorité i vážení akademici. Ceremonie vedená Jiřím Grygarem, astronomem, který byl za popularizaci vědy odměněn cenou Kalinga prize, se odehrála ve Strouhalově posluchárně Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Zlatým Bludným balvanem neboli BLBem se dle očekávání mnohých stal kontroverzní lékař MUDr. Jan Hnízdil, zakladatel a provozovatel centra Hnízdo, kde se zabývá komplexní psychosomatickou medicínou, za jejíž údajnou diskreditaci v očích veřejnosti i odborníků ho Sisyfos pomyslně potrestal. Stříbrná trofej byla vzhledem k vážené pověsti a úspěšné akademické dráze jejího stávajícího laureáta velkým překvapením, za návrat k vědeckou obcí odsouzené metodice antropologické typologie si ji však prof. M.D. Tp.D. PhDr. Ján Šramo, Ph.D., nakonec vykoledoval. I na třetí místo se vyšplhal lékař, a sice MUDr. Libor Němec, který čelí kritice za hrubě nevědecké praktiky v souvislosti s provozováním tradiční čínské medicíny.

Také v soutěži družstev „exceloval“ rezort lékařství, který bral první a třetí místo. Fakultní nemocnice Hradec Králové a rehabilitační oddělení Oblastní nemocnice Příbram byly BLBem potrestány za praktiky léčitelství, tradiční čínské medicíny a homeopatie, stěží založené na vědě, zatímco stříbrný Balvan zamířil do Českého rozhlasu za údajně odstrašující obhajobu nevědeckých tvrzení vysílaných v seriálu Kupředu do minulosti.

Ve svém humoristicky pojatém projevu se Grygar svěřil, že letos byla volba mezi 80 kandidáty skutečně obtížná. Také upozornil na často opomíjenou nutnost akademických špiček a vedení vědeckých rezortů důrazně dementovat všechny prokazatelně pavědecké názory, které tak často prosakují do médií. „Tím, že na internetu jsou povinně uváděny v plném znění diplomové a disertační práce, se před naším Komitétem otevřelo neorané pole podivuhodných nesmyslů, které kupodivu nedokázali postřehnout ani školitelé, ani oponenti těchto prací, ačkoliv právě kvůli tomu tyto instituty máme,“ postěžoval si Grygar.

Prokop Vejda

EUROPEUM: Česká politika v EU v kontextu uprchlické krize

„V Bruselu zatím máme jednu kancelář, 2x3 metry, ale je to malé místo, ze kterého chceme dělat velké věci,“ uvedla panelovou diskusi Zuzana Picková, vedoucí bruselské kanceláře EUROPEUM. A právě u příležitosti zahájení činnosti kanceláře se ve čtvrtek 31. března v Knihovně Václava Havla v Praze sešli Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti, Tomáš Weiss, vedoucí katedry evropských studií FSV UK, a Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu a předseda Aliance evropských konzervativců a reformistů.

Ti společně s moderátorem a ředitelem Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimírem Bartovicem diskutovali na téma Aktivní a srozumitelná ČR v jednotné Evropě v souvislosti s uprchlickou krizí. Koncepci politiky České republiky v EU schválil kabinet vloni.

Zásadní chybu EU v řešení uprchlické krize vidí Tomáš Prouza v tom, že prvotní plán byl postaven na bázi dobrovolnosti. „Dobrovolnost může také znamenat nula, a v tom vznikla strategická chyba, protože to v lidech vzbudilo dojem, že nemusí dělat vůbec nic.“ Podle Prouzy je nutné a pro ČR, malý stát, také výhodné, aby existovala jednotná pravidla pro členské státy EU. Ti nejslabší by si podle něj neměli vyjednávat výjimky a ti nejsilnější zase výhody.

ČR by se také podle panelu měla více soustředit na své vnitřní záležitosti, rozhodnout se, zdali se orientuje na západ či východ, a podporovat rozvoj zahraničního obchodu. „Je nutné se alespoň částečně oprostit od mediálně zajímavých, ale ne tak klíčových otázek pro ČR,“ poukázal Tomáš Weiss na to, že malá země jako ČR má i v rámci často nejednotné visegrádské čtyřky omezenou schopnost ovlivňovat řešení celoevropských problémů.

Z Knihovny Václava Havla Pavlína Procházková

Odchod Británie z EU? Ošklivý rozvod, říká zpravodaj ČRo Hošek

Jaké dopady by měl případný odchod Velké Británie z Evropské unie na zbylých 27 členských států? A jak by se to podepsalo konkrétně na České republice? O tom hovořili zpravodajové Českého rozhlasu v Londýně a v Bruselu Jiří Hošek a Ondřej Houska a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza ve veřejné debatě 31. března v pražské budově ČRo.

„Je to naprostý precedens, nevíme, co by se stalo, kdyby takhle velká země odešla z Evropské unie,“ vysvětluje Jiří Hošek nejasnou budoucnost unijního svazku v případě brexitu, tedy vystoupení Velké Británie z EU. Zdali si Britové přejí opustit unii, rozhodnou 23. června v referendu. Do osudného dne tak ještě zbývá poměrně dost času. „Jakýsi „swing“ – prudký výkyv nálad – se dostaví až dejme tomu deset čtrnáct dnů před samotným hlasováním. Zatím je debata velmi povrchní, doposud nezabírají ani apely slavných světových osobností, jako je americký prezident Barack Obama,“ popsal situaci v ostrovním království londýnský zpravodaj.

Tomáš Prouza taktéž mluví o brexitu jako o bezprecedentní záležitosti, podle něj je však zřejmé, že Evropa bez Británie bude slabší, a to jak ekonomicky, vojensky, diplomaticky, tak i z bezpečnostního hlediska. Na ekonomické důsledky poukázal zejména v souvislosti s Českou republikou, jež je závislá na exportu. „Britové vždycky tlačili na to, aby bylo co nejméně překážek pro obchodování v Evropě, například volný trh či snižování byrokratické zátěže, to je to, co ČR potřebuje víc než jakýkoliv jiný stát,“ domnívá se.

K tomu, že by se brexit mohl stát skutečností, přispívá také fakt, že v Británii jsou zatím mnohem aktivnější hnutí podporující odchod země z EU. Podle posledního průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil britský list The Daily Telegraph, se  pro vystoupení vyslovilo 44 % Britů oproti 51 % zastánců setrvání v EU, nerozhodných zůstalo 5 %. Paradoxem přitom je, že premiér David Cameron se skrze referendum spíše snaží řešit situaci na domácí politické scéně, kdy se v jeho vládě objevuje čím dál více „nepohodlných“ euroskeptiků. Podle Housky jde o populismus nejhlubšího zrna, čemuž přikyvuje i Hošek.

„Ošklivý rozvod“, jak Hošek pojmenoval odštěpení Británie od EU, by trval minimálně dva roky. Je tedy otázka, jak stabilní unie zůstane a jestli brexit neodstartuje odchody dalších států. „Myslím, že by to úplně nespustilo lavinový efekt dalších odchodů, ale spustilo by to lavinový efekt toho, že by se o tom v těch zemích minimálně začalo mluvit,“ připustil na závěr debaty Prouza.

Z debaty Adéla Očenášková

Republikáni protestovali proti migrační politice německé kancléřky

Pražský Klárov se stal dějištěm happeningu Sdružení pro republiku-Republikánské strany Československa (SPR-RSČ) Bota pro Merkelovou. V arabském světě se obuv bere jako něco nečistého. S pomníkem druhého odboje za zády tak ve čtvrtek odpoledne vystoupilo několik řečníků, kteří upozorňovali na nevhodný postoj německé kancléřky vůči současné migrační krizi.

Hlavní postavou byl Miroslav Sládek, zakladatel a bývalý předseda SPR-RSČ. Celou akci uvedl v odlehčeném tónu slovy, že „zima je od toho, aby si lidé odpočinuli, a teď, když se otepluje, je na čase znovu vyrazit do ulic a být slyšet!“, za což se mu dostalo hlasitého potlesku od necelých dvou desítek lidí shromážděných před provizorním pódiem.

Do rachotu benzinových agregátů, napájejících dvě reprobedny, vysvětloval nejen chyby vstřícného postoje Německa a EU vůči uprchlíkům z Blízkého východu, ale i české vlády, přičemž se nedržel pouze uprchlického tématu. Svou úvodní řeč pak bývalý předseda končil voláním po demisi premiéra a vlády. V průběhu happeningu naopak několikrát vyjádřil podporu prezidentovi.

Vedle Sládka vystoupili na pódiu i pod ním další řečníci, mezi nimiž byli například předseda SPR-RSČ v Praze Zdeněk Krampera nebo podplukovník v záloze Ivan Kratochvíl. Všichni promlouvali k publiku v podobném duchu, kdy upozorňovali především na migrační krizi, neschopnost současné vlády postavit se za české občany, ale také kritizovali nově vzniklé iniciativy a politická uskupení, která sice hovoří obdobnou rétorikou jako samotní republikáni, na rozdíl od nich se ale prý pouze „vezou na moderní protiuprchlické vlně“. „Na problém s přistěhovalci jsme my upozorňovali již v roce 1992,“ tvrdil Sládek.

Po sedmnácté hodině se účastníci happeningu přesunuli k Úřadu vlády, kde zopakovali výzvu k demisi kabinetu a symbolicky demonstrovali s botami určenými pro kancléřku Merkelovou v rukou.

Ze shromáždění Bota pro Merkelovou na pražském Klárově Jan Rys

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Premiér Sobotka v USA: Snaha o větší spolupráci

„V tak nejisté době, jako je ta dnešní, bychom měli utužovat spojenectví s těmi, s kterými nás pojí nejen společné cíle, ale především společné hodnoty. Proto považuji za jednu z hlavních priorit budování a prohlubování transatlantické vazby,“ prohlásil podle serveru Ihned.cz český premiér Bohuslav Sobotka v ústavu pro mezinárodní vztahy Brookings Institution. Ve Washingtonu zastupoval ČR na pátečním summitu o jaderné bezpečnosti a v Bílém domě se zúčastnil večeře pořádané americkým prezidentem Barackem Obamou.

Premiér tak vyjádřil postoje opačné k názorům prezidenta Zemana, který v souvislosti s nedávnou návštěvou čínského prezidenta v Praze řekl: „Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie.“

Sobotka zdůraznil také odkaz Václava Havla, v zahraničí považovaného za větší morální autoritu než u nás, a nutnost sankcí pro Rusko. Vyjádřil i určitou nedůvěru vůči současné ukrajinské vládě: „Potřebujeme funkční vládu. Politická situace tam je nestabilní. V parlamentu je velké napětí.“

Při své cestě po USA se Sobotka věnoval i obchodním záležitostem. Dohoda s americkou společností GE Aviation by měla zajistit výrobu 500 leteckých motorů na českém území ročně do roku 2020. Prodlužuje se také spolupráce minnesotské Mayo Clinic s brněnským centrem klinického výzkumu. S výkonným ředitelem Americké filmové asociace Christopherem Doddem jednal Sobotka o natáčení zahraničních filmařů v Česku. Do naší země lákal významné americké společnosti, například Warner Bros či Twentieth Century Fox.

Česká média informovala také o premiérově cestě do St. Paulu. Tři sta občanů minnesotského města, kde žije asi 85 tisíc lidí s českými kořeny, uvítalo Bohuslava Sobotku v tradičních krojích. Premiér absolvoval prohlídku místní sokolovny, kde se potomci českých přistěhovalců snaží udržovat staré tradice, a navštívil také historickou budovu University Clubu, kde údajně vznikl Velký Gatsby, nejvýznamnější dílo Francise Scotta Fitzgeralda.

Kristýna Kutnarová

Kauza Panama Papers se týká i Čechů, politici mezi ně však nepatří

Největší únik interních dokumentů svého druhu odkryl praktiky řady prominentních politiků a podnikatelů. Právní a poradenská firma Mossack Fonseca, sídlící v Panamě, nabízela klientům efektivní způsob legalizace zisků z nelegální činnosti či úniky na daních převedením majetku do daňových rájů. Na seznamu se objevilo celkem 283 občanů České republiky – například Petr Kellner, Daniel Křetínský či Radovan Krejčíř. Přední česká média se kauzou zabývají od neděle.

Dokumenty mapují období od roku 1977 do prosince 2015. Německému deníku Süddeutsche Zeitung je poskytl anonymní zdroj. Deník je dále předal Mezinárodnímu sdružení investigativních novinářů (ICIJ) a sdílel je s více než stovkou médií po celém světě. Analýza trvala přes rok.

Pavla Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku, uvedla v rozhovoru pro iDnes.cz, že na seznamu zatím nefigurují žádní čeští politici. „Pokud se něco takového objeví, tak samozřejmě je na to třeba reagovat, ale já si nemyslím, že se to týká nějakého člena naší vlády,“ sdělil podle iDnes.cz. novinářům v San Francisku český premiér Bohuslav Sobotka. Na Twitteru pak komentoval, že řetězec kolem offshorových společností a daňových rájů pokládá za výsměch lidem, kteří poctivě pracují a podnikají a platí daně.

Kauza se v některých zemích rozrostla do nečekaného rozměru, další postupy odhalí, zda činnosti budou považovány za ilegální. Mezi nejdiskutovanější aktéry aféry patří islandský premiér Davíd Gunnlaugsson, který se stal její první obětí a pod tlakem rezignoval, ukrajinský prezident Petro Porošenko, francouzská předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová či ruský prezident Vladimir Putin. Celkem v ní figuruje asi 70 současných i bývalých politiků, jejich příbuzných či přátel.

I když se v Česku kauza zatím politikům vyhnula, premiér vyzývá k reakci daňovou správu a Finanční analytický útvar Ministerstva financí. „Daňová správa by se každým takovým údajem měla zabývat a měly by se hledat možnosti, jak tyto subjekty postihnout, pokud se prokáže, že obcházely naše daňové zákony a že se dopouštěly eventuálně daňových podvodů. Takže teď je to práce pro daňovou správu, eventuálně policii,“ uvedl Sobotka pro ČT.

Kristýna Macháčková

Německo vrátí skupinu Iráčanů zpět do ČR, oficiální vyjádření zatím chybí

Skupinu 25 iráckých uprchlíků, která v pátek opustila ubytovnu v Okrouhlíku u Jihlavy a odjela do Německa, vrátí podle informací České televize zpět do České republiky. Na oficiální vyjádření německé strany se stále čeká.

Proč chtěli Iráčané ČR opustit, není známé. „Vedli jsme o tom s nimi dialog a žádali jsme je, aby uvedli závažné důvody, proč nejsou spokojeni a chtěli by jinam. Bohužel, žádný takový důvod se nám z nich nepodařilo dostat,“ uvedl mluvčí Nadačního fondu Generace 21 Martin Frýdl.

Na německém území skupinu okamžitě zadržela policie. Podle původních dohod měli být uprchlíci v pondělí posláni zpět do Česka, umístěni do detenčního zařízení a vráceni zpět do své vlasti. Zatím zůstali v Německu s odůvodněním, že zde požádali o azyl. Česká republika je přijala v rámci systému přesídlovacích kvót navržených EU. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) navíc skupina opustila ČR protizákonně, proto požadoval od německé strany vysvětlení jejího postupu.

V úterý ve večerních hodinách přinesla ČT informaci, že Německo skupinu vrátí zpět do Česka. Ministerstvo vnitra SRN televizi potvrdilo, že uprchlíky identifikují a registrují, poté do ČR pošlou oficiální žádost o zpětvzetí.

„Ministerstvo vnitra v tuto chvíli nemá od německé strany žádné oficiální stanovisko k možnému postupu Německa ohledně skupiny iráckých křesťanských migrantů, kteří po zrušení statusu azylanta v ČR požádali o azyl v Německu,“ sdělila ČTK Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva. Ministr Chovanec na tiskové konferenci nastínil další postup v případě jejich návratu do ČR. „Budou zadrženi policií a vyhoštěni do Iráku, pokud se nerozhodnou znovu požádat o azyl. Ale vzhledem k tomu, že chtěli ČR opustit, nepředpokládám, že by tady chtěli zůstat,“ řekl ČTK. V Iráku by se navrátili do bezpečné zóny.

O budoucnosti programu přesídlení křesťanských uprchlíků do ČR bude ve čtvrtek jednat vláda. Prozatím ministr vnitra program Nadačního fondu Generace 21 zastavil a kabinetu navrhuje, aby ho bez náhrady zrušil. Doposud v jeho rámci přijelo 89 křesťanů z Iráku. Ubytováni jsou v Praze, Brně, Okrouhlíku u Jihlavy a Soběšicích. Z brněnské skupiny se chce do Iráku vrátit osm lidí kvůli stesku po rodné zemi.

Tereza Kopelentová

Ekonomika

Nejlepší maloobchodní prodejny ocení Diamantová liga kvality

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) připravily novou značku Diamantová liga kvality, která ocení maloobchodní prodejny za poskytování nadstandardně kvalitních služeb.

Na českém trhu působí bezpočet maloobchodů, jejich úroveň je však značně rozdílná. SOCR společně s MPO se proto postará o lepší orientaci spotřebitelů a bude označovat prodejny, které zákazníkům nabízí nejen vyšší kvalitu služeb, ale také samotných výrobků. „Počet značek v programu Česká kvalita je nízký, je jich zhruba dvacítka (např. Czech Made, Bezpečné hračky – pozn. aut.), což svědčí o důslednosti a náročnosti pro její přijetí,“ řekl ředitel Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal.

V první fázi je certifikát připraven pouze pro prodejny potravin, v příštích letech se rozšíří na celou maloobchodní síť. Hodnotit se bude formou mystery shoppingu. Hodnotitel jako běžný zákazník bude posuzovat vzhled prodejny, čistotu, srozumitelnost nabídky, rychlost obsluhování a kvalifikaci personálu. Součástí kritérií je i vlastní hodnocení prodejny.

„Na trhu chyběl program, který by motivoval obchodníky, aby co nejlépe naplnili potřeby spotřebitelů a aby zákazníci byli čím dál víc spokojenější s jejich výrobky a službami,“ vysvětlil ředitel odboru podnikatelského prostředí MPO David Grünthal. Podobně se vyjádřila i prezidentka SOCR Marta Nováková, podle níž „v naší zemi existuje řada prodejen, které jsou plně srovnatelné se zahraniční konkurencí“.

Program Česká kvalita, do kterého je Diamantová liga kvality zařazena, garantuje nezávislé ověřování kvality výrobků a služeb třetí stranou (akreditovanou zkušebnou), dlouhodobou kontrolu dodržování kvality v průběhu platnosti značky i ověřování spokojenosti spotřebitelů. Program oceňování maloobchodníků byl založen na konci roku 2015, v současné době se přihlašují zájemci, resp. maloobchody. Vlastní hodnocení budou odevzdávat v létě a vyhlášení oceněných prodejen se uskuteční v rámci slavnostních akcí Listopadu – Měsíce kvality v ČR.

Z tiskové konference Kristýna Čtvrtlíková

Kultura

Magnesia Litera patřila ženám. Knihou roku jsou Točité věty

Patnáctý ročník knižních cen Magnesia Litera, jejichž hlavním cílem je propagace nové kvalitní české literatury, letos ovládly ženy a poezie. Ženy získaly z celkových deseti kategorií sedm cen. Slavnostní předávání se konalo v úterý 5. dubna na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Nejvyšší ocenění Kniha roku si odnesla Daniela Hodrová, jejíž Točité věty balancují na pomezí prózy a poezie. Porota vyzdvihla zejména autorčiny obsáhlé kulturní znalosti a nápaditou práci s románovým tvarem. „V současné české próze jde o výjimečný umělecký počin,“ odůvodňovali porotci své hodnocení.

Vítězem prozaické kategorie se stal debut autorky, píšící pod pseudonymem, Anny Bolavé Do tmy. Lyrický venkovský román se zabývá vzájemným propojením duševního zdraví a sběru bylin.

Litera za poezii byla udělena v pořadí třetí, tentokrát úspěšné, sbírce Ladislava Zedníka Město jeden kámen. „Básnická výpověď dospělého muže, jenž bez jakéhokoliv naparování, zato však s nadhledem geologických dob, starostlivě ohledává dobu svou, svůj život i životy bližních,“ charakterizovala vítězný titul porota.

Kosmas cenu čtenářů, v níž hlasovalo téměř sedm tisíc lidí, získala deníková kniha Ani Geislerové P.S. Jedná se o sbírku fejetonů, jež pravidelně vycházely v módním magazínu ELLE.

Vloni nově zavedená cena Magnesia blog roku putovala z rukou první držitelky Marie Doležalové (Kafe a cigárko) k novému majiteli Tomáši Princovi. Porotu oslovil svým jemným blogem Humans of Prague, který je plný příběhů zdánlivě obyčejných lidí, jež denně potkáváme na ulici. Krátké textové sondy doplňují portrétní fotografie.

Kompletní přehled výsledků viz http://www.magnesia-litera.cz/.

Samotná cena Magnesia Litera letos získala novou podobu, jejíž vzhled – celokovový černý obal na knihu – navrhl Jakub Berdych, a na tiskové konferenci ji pokřtily moderátorka večera Daniela Písařovicová a loňská vítězka Marie Doležalová.

Na vyhlašovacím ceremoniálu byli mimo jiné přítomni ministr kultury Daniel Herman, spisovatel, překladatel a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský nebo herečka Dagmar Havlová.

Z Nové scény Dominika Mňuková

ČT představila nové projekty, pokračování se dočká i První republika

Více než 400 nových projektů natočí Česká televize. Kromě dokumentů, které tvoří polovinu připravovaných pořadů, představila ve čtvrtek 31. března na tiskové konferenci také 33 novinek z oblasti hrané tvorby, mezi nimiž se objeví i čtyři nové seriály. S novou řadou se vrátí i divácky oblíbené První republika či Život a doba soudce A. K.

Pokračování První republiky bude mít oproti první řadě méně dílů, konkrétně 13. Jan Maxa v roli kreativního producenta věří, že seriál díky tomu získá větší spád a jednotlivé epizody budou dramatičtější. Děj se o deset let posune a příběh začne Jaroslavovým propuštěním z vězení. Tvůrci se chtějí zaměřit i na téma ženské emancipace na konci 20. let minulého století, které se projeví hlavně v dějové linii Magdaleny, která se po rozvodu s Vladimírem úspěšně zapojí do rodinného byznysu. „Těším se, že se Magdalena posune jinam, že se z té hodné holky stane žena a bude se rvát i za jiné věci než jen za lásku. A samozřejmě cítím odpovědnost, protože Magdalena se stala pro diváky velmi oblíbenou postavou,“ řekla ke své roli Veronika Arichteva.

Mezi premiérové seriály patří Inspektor Max s Jurajem Kukurou v hlavní roli či nový režijní počin Jana Prušinovského Most, pod jehož scénářem je podepsán Petr Kolečko.

Diváci se dočkají i čtyř minisérií – doktor Runa (Ivan Trojan) se s dvojicí detektivů (Aňa Geislerová a Jiří Dvořák) vrátí pod taktovkou Jiřího Stracha v Krvi démona, Tomáš Bařina natočí kriminální thriller ze šumavských lesů Vzteklina, Martin Finger bude stát proti Ondřeji Vetchému v psychologickém dramatu Spravedlnost a tvůrci Světa pod hlavou nás v adaptaci slavného seriálu Life on Mars vrátí v čase do Československa roku 1982. Radim Špaček, jeden z režisérů posledně jmenované minisérie, řekl: „Na rozdíl od předlohy se náš hrdina dostane nejen do minulosti, ale také do úplně jiného režimu. Dokonce se mu zpočátku v komunismu líbí. Je oslněný tím, že se ocitl v prostředí svého dětství. Teprve postupně se mu začíná ten režim zajídat a chce se čím dál zoufaleji dostat pryč. Začne si uvědomovat, že je to opravdu jedna velká klec a velký průšvih. Myslím si, že tím se nám podařilo původní námět ještě prohloubit.“

K 40. výročí vzniku Charty 77 připraví Česká televize řadu dokumentů, které se nesoustředí jen na rok 1977, ale i na celé období tzv. normalizace. Příběhy 20. století navazují na stejnojmenný projekt Českého rozhlasu, který ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přináší vzpomínky pamětníků na důležité události československé historie. Televize se odklání od formátu medailonů jednotlivých osob a zaměřuje se na širší témata, ke kterým přidává svědectví pamětníků. Šestidílný cyklus Vyhnáni po chartě pak mapuje osudy signatářů donucených režimem k emigraci a dokument Příběh třetí lidské pochodně vypráví o Evženu Plockovi, komunistovi, který se v roce 1969 na protest proti okupaci Československa upálil v Jihlavě.

Z tiskové konference ČT Martina Růžičková

Do 16. ročníku Noci s Andersenem se zapojily stovky škol a knihoven

„Dnešní způsob života dětské četbě příliš nepřeje. Knihy soupeří s mnoha akčními lákadly od bezduchého vysedání před televizní obrazovkou po počítačové hry. Bylo provedeno mnoho výzkumů dětského čtenářství s alarmujícími výsledky, ale jen málokterý z nich radí, jak ze začarovaného kruhu ven. Přitom existuje docela jednoduchá cesta. Dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je veliké dobrodružství.“ Tak popisují hlavní důvod vzniku projektu zakladatelky Mirka Čápová a Hana Hanáčková na oficiálních webových stránkách nocsandersenem.cz. Se svou teorií se nemýlily, letošní Noci s Andersenem se 1. dubna zúčastnily děti po celém světě a prožily dobrodružství ve znamení (nejen) předčítání pohádek.

Poprvé se Noc s Andersenem uskutečnila roku 2000. Tehdy se pár knihovnic v Uherském Hradišti rozhodlo uspořádat u příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy kouzelnou noc pro děti s předčítáním pohádek, soutěžemi a divadelními představeními. Především díky Klubu dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR se myšlenka šířila dál a v následujících letech projevil zájem nečekaný počet institucí. Akce se účastní více než 600 knihoven a téměř 600 škol napříč Českem. Projekt slaví úspěch i v cizině, zájem projevilo asi 300 slovenských, polských, slovinských a dalších zahraničních škol, knihoven, klubů či dětských ústavů. Letos se četlo na těžko uvěřitelných 1619 registrovaných místech v Evropě i v zámoří.

Že se děti mohly těšit na spoustu lákadel, dokazuje bohatý program. Pohádky četl na mnoha místech sám Andersen, jinde kouzelné bytosti, žijící autoři, herci, zastupitelé měst a obcí. Významné hosty z dánské ambasády (která již několik let projekt podporuje) v čele s velvyslancem přivítaly Městská knihovna v Lounech a Základní škola Červený vrch v Praze 6. Zástupci švédského velvyslanectví se aktivně účastnili Noci s Andersenem v Městské knihovně Nová Paka. Zúčastněné děti pomohly na několika místech zasadit strom Andersenův pohádkovník (Fabularius Anderseni). Zvolily také nejlepší dětskou knihu uplynulého roku v kategorii Cena nočních spáčů ankety Čteme všichni 2015. Nakladatelství Albatros, které projekt zaštiťuje, rozeslalo účastníkům pohádkové pohlednice. A vydavatelství Audiotéka.cz připravilo nahrávku pohádky Malá mořská víla v podání Ladislava Freje, kterou poslalo všem dětem i s omalovánkou.

180. výročí napsání Malé mořské víly bylo totiž tématem letošního ročníku. Neslavnější české filmové zpracování pohádky v režii Karla Kachyni a s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli navíc slaví 40. výročí. Organizátoři samozřejmě nemuseli číst pohádky výhradně legendárního dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Na mnoha místech zazněly například úryvky z knihy Expedice z pohlednice Martina Martince, který je tento rok patronem Noci s Andersenem.

Tereza Šedivá

Praha fotografická letos již podvacáté, úspěšní autoři si odnesli věcné ceny

Na Staroměstské radnici se v pondělí 4. dubna uskutečnila vernisáž 20. ročníku výstavy Praha fotografická. Zároveň se předávala Cena Praha fotografická, jež se každoročně uděluje tomu, kdo život v metropoli nejlépe zachytil, a to v několika kategoriích. Cenu primátora hlavního města Prahy získal na návrh poroty Zdeněk Velen za snímek Pod povrchem.

Soutěž byla jako každoročně přístupná všem zájemcům, podmínkou bylo pouze zaplacení poplatku 100 Kč. „Tím, že je soutěž otevřena nekomerčně fotografující veřejnosti, jde o jednu z mála příležitostí pro důstojnou prezentaci amatérské tvorby. V interkulturním prostoru je žádoucí, aby v tendencích kulturní rozmanitosti tolik potřebné pro fungování kultury v demokratické společnosti docházelo k integraci a posílení úlohy amatérské fotografie, která má v historii české fotografické tvorby silnou tradici,” zmínila ve svém proslovu Věra Matějů, pořadatelka soutěže a zároveň předsedkyně Svazu českých fotografů. Při příležitosti 20. ročníku soutěže, která vznikla na počest fotografa Prahy Josefa Sudka, považovala za důležité zdůraznit její význam. Upozornila také, že ti, kdo to s fotografováním Prahy myslí vážně, se snaží pracovat koncepčně, což je odlišuje od běžných fotografujících turistů.

V jednotlivých kategoriích se udělovaly 1.–3. cena a čestné uznání. V kategorii Krása Prahy a její proměny zvítězil snímek Martina Kyjevského Ledový most, v kategorii Lidé v Praze byla nejlepší Kateřina Šmídová se sérií Světlo a stín. Problémy Prahy se podle poroty podařilo nejlépe zachytit Tomáši Knotovi na snímku Beze slov, z kategorie Kronika hlavního města si pak první cenu odnesl Kevin V. Ton za Válečné veterány. Speciální ceny se letos udělovaly také v kategoriích Praha dříve a nyní a Střešovice.

Odměnou bylo výhercům fotografické zboží nebo služby, které do soutěže věnovaly firmy Centrum FotoŠkoda, Excel Foto, Et Netera, Nikon a Ricoh. Své ceny udělily mimo jiné také Svaz českých fotografů, FOMA Bohemia nebo Olympus.

Porotu tvořili profesionální fotografové zaměřující se na Prahu, sponzoři a zástupci organizátorů soutěže. Předsedou byl Jiří Všetečka, významný český fotograf známý dokumentárními snímky Prahy, který také vydal 18 knižních publikací.

Výstava potrvá v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice do konce dubna.

Z vernisáže Kryštof Karel

Sport

Plzeň jde do trháku, Sparta prohrála se Slováckem

Plzeň odskočila v čele tabulky Spartě už na devět bodů. V sobotu doma porazila Jihlavu 2:0, Daniel Kolář navíc nedal penaltu. Radost z vítězství mírně zkazilo zranění nejlepšího ligového střelce Michala Ďuriše, který si po špatném dopadu poranil kotník a podle prvních odhadů bude chybět asi měsíc. Sparťané prohráli na Slovácku 0:2 a šňůra jejich sedmi ligových výher po sobě tak skončila. K dobru mají ještě odložený zápas s Duklou, Plzeň tak mohou stáhnout na šest bodů.

Diváci v Olomouci viděli vysokou výhru domácího mužstva. V páteční předehrávce dvou posledních týmů tabulky padlo dohromady osm gólů, Sigma zvítězila 6:2. Vynikající výkon předvedl především kapitán Michal Ordoš, tři góly pro spoluhráče připravil a jeden dal sám. Olomouc má tak stále reálnou šanci na záchranu.

Během posledních deseti minut otočila Mladá Boleslav nepříznivý výsledek v sobotním zápase s Příbramí a udržuje si dobrou pozici v bojích o evropské poháry. Boleslavští ve 47. minutě prohrávali 0:2, v 57. minutě ale snižoval Jan Kalabiška a v 83. minutě si dal příbramský kapitán Tomáš Zápotočný vlastní gól. O konečném výsledku 3:2 pro hosty rozhodl reprezentant Jakub Rada z přímého kopu v první minutě nastavení. V sobotu se hrály ještě další tři zápasy, Bohemians před vyprodaným Ďolíčkem podlehli čtvrtému Liberci 0:1, Jablonec porazil trápící se Zlín 3:1 a Brno vyhrálo v Teplicích gólem Jakuba Řezníčka z penalty.

Program kola uzavřelo v neděli malé pražské derby mezi Duklou a Slavií. Slávistům ke třem bodům pomohl stoper domácích Lukáš Štětina – ve 32. minutě si dal vlastní gól, jedinou branku utkání. I když byli domácí celý zápas lepší, brankáře Jiřího Pavlenku se jim nepodařilo překonat, a prohráli už třetí zápas v řadě. Slavia napravila porážku se Spartou z minulého kola a dál se drží na dohled nejvyšších příček.

Výsledky 23. kola: Olomouc – Ostrava 6:2, Teplice – Brno 0:1, Slovácko – Sparta 2:0, Příbram – Boleslav 2:3, Jablonec – Zlín 3:1, Bohemians – Liberec 0:1, Plzeň – Jihlava 2:0, Dukla – Slavia 0:1

Tabulka po 22. kole: 1. Plzeň 59, 2. Sparta Praha 50, 3. Mladá Boleslav 45, 4. Liberec 42, 5. Slavia Praha 39, 6. Brno 34, 7. Slovácko 33, 8. Jablonec 30, 9. Teplice 26, 10. Dukla Praha 25, 11. Bohemians 1905 25, 12. Zlín 25, 13. Příbram 24, 14. Jihlava 23, 15. Sigma Olomouc 20, 16. Ostrava 8

Ondřej Chaloupecký

Hlavní cenu fair play dostal bývalý basketbalista Bobrovský

Basketbalový trenér Jan Bobrovský převzal 4. dubna hlavní cenu Českého klubu fair play za rok 2015. Klub ocenil jeho celoživotní postoje – gentlemanské chování a prosazování fair play u jeho svěřenců. „Nejsem sběratel těchto ocenění, ale rozhodně mě to potěšilo. Je to jedna z hranic, kterých jsem dosáhl. Ale určitě bych to nepřeceňoval,“ citoval Bobrovského Český rozhlas na svém webu.

„Zároveň ale souhlasím s tím, co zaznělo na pódiu, že většina těchto fair play postojů by měla být samozřejmostí na hřišti i v životě. Na svou hráčskou kariéru už si tolik nevzpomínám, ale jako trenér se především snažím ovlivňovat své hráčky a hráče,“ dodal jednasedmdesátiletý bývalý hráč z Brna při převzetí ceny v České národní bance.

Zvláštní ocenění udělil klub bývalému polskému skokanovi na lyžích Adamu Malyszovi, který pomohl českému soupeři na Rallye Dakar, a přišel tak v závodě o čas. Nebylo to poprvé, už dříve Malysz podobně pomohl španělskému soupeři.

Další diplomy za činy fair play převzali motocyklista David Pabiška, který na Dakaru zastavil a pomohl v nouzi jinému jezdci, cyklista Zdeněk Štybar, jenž daroval cyklistický materiál tréninkové skupině mladých jezdců, kteří se s ním náhodně setkali na Mallorce, nebo pětice horolezců. Ti v Himálaji zorganizovali záchranu dvou zahraničních kolegů a připravili se kvůli tomu o možnost výstupu na vrchol Manaslu.

Tereza Čechová

Počasí

Počasí

Konec předchozího týdne a začátek tohoto nám připomněly, proč jaro odnepaměti inspiruje citlivé básnické duše k tvorbě poezie. Není to narážka na Magnesii Literu, ale na fakt, že teploty v těchto dnech dosahovaly málem letních hodnot – až 27 °C, ale všechno, co má větve, náhle rozkvetlo. Slunce prakticky neslézalo z oblohy, a například v Praze na náplavce to z okolních mostů vypadlo jako v mraveništi. Ve středu sprchlo a teploty mírně klesly, zejména ráno, odpoledne se však znovu vyčasilo. I když prognóza už do konce týdne tak příznivá není, razantní ochlazení nepřijde a trochu toho deště k dubnu patří.

redakce